Uit de Noorsche Missie O Prikkeldraad J De bondsdag van „St. Raphaël” paar centen I I Laat U niet verblinden VB door ’n a V E. R S C H GEKARND EEN BEDE OM HULP slechts eene van Om het gezag EEN ZEER GESLAAGDE DEMONSTRATIE Als U een beteekent dit slechts enkele en dwars waard! goedkoopere soort koopt, besparing van enkele centen. Als U Blue Band koopt, is Uw winst: de geruststellende zeker heid dat U de beste kwaliteit hebt gekocht die in Holland te krijgen is. Blue Band is het prijsverschil centen per pakje dubbel Weet wat U eet! I MAANDAG 26 JUNI A RIJKSCONTRÖLE ONDER ROOMBOTER 40 °/o ALLERFIJNSTE MET De stoet Woorden vanopwekking ST. RAPHAËLDAG TE HAARLEM Toespraak past. Mutsaerts De heerlijkheid gezien Langedyk treedt uit de S.D.A.P. Rede kap. Venings r y Overheid en Midden stand per halfponds pakje Ho m Uk 30 cent 3 met H. SNOEYS N.M. I we- In het gebouw I er klassen. De houding der Katholieke organisatie Duizenden leden marcheerden door Haarlems straten aan den rand van het mijn leven, maar sinds- te ik an een BLUE BAND De bondsadviaeur bracht, hulde aan den voor zitter en schetste het heerlijke gebeuren in de Kathedraa. op dezen zonnigen .,81. Raphaèl"- dag. Spreker wees er vervolgens op, dat coor de Duttsche revolutie de vakvereenlgingen be dreigd worden. Meer dan ooit Is het nu noodlg, om één te zijn. Mn van denken. Mn van wil len. Mn van hart. Nooit zal ..St. Raphael'* ver dwijnen. juist omdat er In deze vereenigtng één heid heerscht. Blijft trouw aan Uw bestuur, hebt vertrouwen In de mannen, die gij Uw be langen in handen hebt gegeven. Blijft trouw aan Uw priesters; het verleden heeft bewezen dat men ook op dit gebied van ..St Raphaèl” verzekerd kan zijn Ziet In Uw priesters niet op de eerste plaats den mensch. maar de afge zanten van God Dan zult ge ze moeten eeren en hooghouden. Vertrouwt op Gods-voorzienig heid. dat ie thans onze hulp, onze troost. Be waart in JSt Raphaèl" den zoo benljdenswaar- dlger. famllie-geest. opdat niemand uit cnae rijen meer buiten onze organisatie zal willen en kunnen De bondsvoorzitter sprak daarna een slot woord. waarin hij dank bracht aan den plebaan, die de Kathedraal ter bescnikklng wilde stellen, aan kapelaan v. d. Lugt voor de groote moeite voor dezen dag genomen, aan de directie van het Krelagehuis. aan de gasten aan de snee kers. aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en allen, die den bondsdag mede deden slagen. De socialist P. Langedijk. die als gedelegeerde van de V.V.S.U. de Sovjet Unie heeft bezocht en aangekondlgd heeft een brochure te zullen publiceeren. waarin o.m. tegen Duijs en tegen het „Volksblad voor Twente” zal worden ge polemiseerd. heeft, naar ..Het Volk” meldt, be dankt als lid der atdeeling Lonneker III van de S.DjVP. I denstandsorganlsatles op te wekken. In het be lang van haar leden niet te volharden bij een afwijzende houding. Ik meen hier tegenover te moeten opmerken dat v»n een afwijsende houding der midden standsorganisaties t.o v den Levensmiddelen - raad In het aangezicht der feiten In bet geheel niet kan worden gesproken. Integendeel, zoolang de Raad bestaat en zelfs zoodra het voorstel tot stichting van den Raad door B en W. aanhangig was gemaakt, hebben de 3 centrale middenstandsorganisaties en de bij haar aangesloten vakvereenlgingen tegen over het voorstel en het instituut een positieve houding aangenomen van zakelijke en welwil lende medewerking. Het mag zijn, dat men hier en daar in mid- denstandskrlngen oorspronkelijk Ietwat huiverig stond tegenover de motie-Romme. die de naaste aanleiding tot instelling van den Levensmlddc- lenraad was. Die huivering was dan met onverklaarbaar, gezien den aard van het optreden der gemeen telijke overheid to.v. het mlddenstandsbedrUts- leven. waaraan de Amsterdamse!» middenstand voordien gewend was. Echter kringen Het Krelagehuis was feestelijk versierd met vlaggen ei. guirlandes; rondom het podium, midden in de groote zaal, waren de banken gearrangeerd, die weldra geheel bezet waren met de etende en drinkende congresgangers en -gangsters, zelfs kinderen. Er was op een nrac- tische en goedkoope manier gezorgd voor brood jes. bananen, limonade, en wat al niet. De drank-buffetten hadden een geweldigen en In- tensieven aftrek. De fanfare zorgde ruim twee uur reeds voor de noodige marschen. die wer den aangevuld door ruim zesduizend voelen, zoodat het anders zoo vredige Krelagehuis trilde en beefde op zijn^grondvesten En steeds maar stroomden meer aanhangers van „St Raphael” binnen, voorop het vaandel met een drager, die een zichtbaar zware en warme wandeling achter den rug had. Regel recht dook hij in de ran je Intusschen ver schenen ook meer figuren achter de groene ta fel en toen de voorzitter den eersten klap met den hamer gaf tot opening van de vergadering, merkten wij o. a. op namens het gemeentebe stuur van Haarlem, wethouder W J. B. v.< Llemt, namens de Noord-Hollandsche Tram- wegmaatschappü, Ir. W. J. Burgersdijk. direc teur en mr. D. A. E. Immlnk. chef van exploi tatie, eenige leden van de R K. Raadsfractie, namens het Comité van Katholieke Actie den heer H. Everard. vertegenwoordigers van den R. K. Volksbond, den heer Schutte namens het R. K. Werkliedenverbond, de heeren Loerakker en Chr. V. d Bilt, leden van de Tweede Kamer. Nadat het bondslied gezongen was heette de voorzitter, oe heer J. Hellemons. allen welkom, speciaal pestoor W. P. A. M. Mutsaerts. den nieuwen adviseur, en de reeds genoemde auto riteiten. Speciaal ook hadden de dames Mn complimentje In ontvangst te nemen, daar ze nu reeds 30 jaar op bondsdagen met eere >er- schijnen. Ook had de spreker van den middag, kapelaan Venings. jongste adviseur, zoon een der oudste „St Raphaër'-strijders, warm applaus In ontvangst te nemen. Aan de feestrede van den Weleerw heer C. Venings ontleenen we het volgende: Ons katholiek-zljn geeft een heel bijzondere Mnheld en saamhoorigheid. Ons katholicisme geeft eigenlijk aan onze beweging de beteekenis Niet, dat we leden zijn van Mn sterke lande lijke spoororgan'satle gMft ons de kracht, maar dat we leden zijn van de wereldkerk van Chris tus. dat is de kern, de hoofdzaak Dat voelden we, toen we straks op de Nieuwe blik der consecratie alle vaandels Mrbiedlg wer den gebog. n De Bondsadviseur, pastoor W. P. A. M. Mutsr.erts, hield Mn korte, treffende toe spraak. waarin hij o. m. den plebaan dank bracht voor het afstaan van zijn kerk voor deze plechtigheid en alle deelnemers aan den Bonds dag welkom heette. De groote Bondsdag van „St. Raphaèl”, die Zondag te Haarlem gehouden werd. Is in alle opzichten een succes geworden. Onder Ideaal weder, niet te warm en toch zonnig, kwamen tegen twaalf uur de honder den, de duizenden deelnemers bu de Kathedraal aan, waar de vlaggen ter begroeting in den stijven bries wapperden en van kwart voor twaalf tot twaalf uur de klokken beierden Na onder Mn eenvoudige eerepoort met het welkom ..Salve" te zijn doorgetrokken vulden zj) de groote ruimte tot In alle hoeken. Zelden, waar schijnlijk nimmer, heeft de Haarlemsche ka thedraal zooveel geloovlgen binnen hare muren gezien. De Geestelijke Adviseur van de afdee- ling Haarlem, kapelaan L. v. d. Lugt, droeg de H. Mis op, waaronder het zangkoor op keurige wijze M^lgf kerkelijke gezangen uitvoerde. Een treffend moment was het toen op het oogen- een hartziekte tnlj graf. God spaarde dien weet Ik dat Ik mij gerMd moet hou den voor de groote reis. En. Ood zij dank. Ik ben bereid. Maar Ik zou toch nog zoo graag eerst mijn lievelingswerk „af* ma ken. Het zal wel de laatste maal zijn, dat Ik om steun vraag. Het bedrag, dat Ik vraag, is betrekkelijk gering; en ik hoor al Mn of andere pastoor of mlsslevriend zeggen: „O. dat krijgt te wel van anderen”. Maar, wanneer ze allemaal zoo redenMten. dankrijgt le niks”. Zend dus uwe bij drage. Quod vis facere, fac clto. Wanneer Ik fhMr zou krijgen dan ik vraag, dan zal Ik het.... terugsturen? Dat juist niet, maar ik zal het overschot door sturen naar onzen blsschop, die het ook hard noodlg hMft. Overmorgen vertrek ik van hier met de boot. Dus vooraleer mijn bede in uw blad komt, ben Ik reeds In Nederland aan gekomen. Mijn adres In Nederland is: Monseigneur H. Snoeys, Langeweg bij Zevenbergen. Ofwel: St. Olavshuis, Park- laan 35, Bussum. Oiro nr. 156193 J. P. Snoeys, Langeweg). En wie weet, misschien wil de Redactie ook wel giften voor mij in ontvangst nemen. Ik blijf nog slechts veer tien dagen in Nederland en hoop dus dat mijn schriftelijke bede gehoor mag vin den. rij Katholieke padvinders stond op de Nieuwe Gracht aLs eerewacht opgesteld. Van de Nieuwe Gracht werd vervolgens langs de Klnderhulsvest, den ZijLslngel en de Leid- schevaart uaar het Krelagehuis gemarcheerd. De zes n uzlekcorpsen („Euphonla" uit Over- VMn, „St Caecilla" uit Schoten. „Harmonie Crescendo’ „Utlle Duld" en de Post- en Tram- fanfarel brachten tijdens den tocht vroolijke en pittige muziek ten gehoore. De belangstelling langs den weg was enorm groot. Het was dan ook een fleurig gezicht de naar schatting 4000 deelnemers met hun wap perende vaandels en vlaggen voorbij te zien trekken, wat ruim een half uur duurde Hoe lang de stoet was blijkt uit het feit, dat de eerste deelnemers reeds het Krelagehuis bin nen traden, toen de staart van den stoet nog op de Nlei we Gracht was! Incidenten hebben zich onderweg niet voor gedaan en de leden van den Ongevallendienst, die ter obs» rvatie medetrekken, behoefden nie mand te helpen. Na de H. MIs In de Kathedraal trok men In optocht langs de woning van Z. H. Exc. een Blsschop naar het Krelagehuis op de Leidsche- vaart. De stoet werd opgesteld op het Emmapieln, in de Karei van Manderstraat en in de Van Oosten de Bruynstraat. Dank zij de medewerking van de Bavoknapen konden de totaal 63 groepen de hun toege wezen plaats spoedig vinden. Alles was uitste kend georganiseerd en verliep vlot. Van de over de honderd afdeellngen waren telkens eenige samen tot Mn groep vereenigd. Om ongeveer kwart over Mn vertrok de stoet van het Emmapieln, onder het gebeier van de klokken der Kathedraal. Vooraf marcheerde Mn achttal Bavoknapen met vlaggen, Mnlge Bavo- trommelslagers en de Tramharmonie onder lei ding van haar directeur. Onder d- stralende zon en Mn prettig briesje, dat de vaandels en vlaggen breeduit deed wap peren, trok de stoet langs de Leidschevaart. net Wilsonplein. de Wilhelmlnastraat, de Raaks, het Postkantoor, de Nassaulaan en de Nieuwe Gracht (Zuid- en Noordzijde), voorbij de wo ning van den Blsschop. Op het bordes van zjjn woning nam Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengencnt de hulde üer congressisten in ontvangst. Een De R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael” hield Zondag te Haarlem zijn jaarlijkschen bondsdag. De leidende personen aan de bestuursta/el tijdens de rede van kapelaan Vennings uit Utrecht. (Dankbaar nemen wjj nota van de aanvulling, welke Mr. Bach op ons artikel hMft willen geven. Onzerzijds de verklaring, dat wij toen we in bedoeld artikel gewaagden van afbrekende cri- tiek In mlddenstandskrlngen niet de orga nisaties op het oog hadden, maar privé-mldden- standers. De uitdrukking, .afwijzende houding" der middenstandsorganisaties nemen wij als te sterk en te algemeen gaarne terug. Mocht ook ten aanzien van de door ons be doelde middenstanders onze kijk in het alge meen te zwart geweest zijn, dan kunnen wij ons daarover slechts verheugen. Redactie.) ch, och! Hoe hebben de soclaal-demo- craten de Katholieken In Oostenrijk, en vooral in WMnen, bestreden! Dikke boekjes zijn er in den loop der jaren opengedaan van het schrikbewind, dat de hee ren zich dia: tegenover de Katholieken ver oorloofden; met de ongelooflijkste en ge meenste middelen hebben de heeren er het chrlstelljk-sociaal staatsgezag ondermijnd trachten te saboteeren. Tot hun macht aan t tanen raakte gens gebrek aan geld. Immers, hoe brutaal de roode bestuurders daar, waar zij de macht hadden, de burgerij ook uitzogen en belastingen lieten opbrengen, zóódat er voor handel en nijverheid geen be drijfskapitaal meer over blMf de flnanclMle machine bleek op den duur niet te kunnen functlonnMren: de soclaal-demokratlsche eko- nomie toonde hier op ve-bluffende wijze naar onhoudbaarheid. 't Was echter niet alleen de flnanclMle mis lukking. welke de sociaal-demokratle in Oosten rijk ondermijnde. daar is, vooral den laat- sten tijd. Mn nieuwe factor bij gekomen: het bulten- en binnenlandsche fascisme, dat het Marxisme overal dreigt te vernietigen. En wal zien wij nu gebeuren? Dat de sociaal-demokratle in haar angst zich wendt tot de gehate christelijk-soclalen, tot de mannen van het door hen steeds be streden en ondermijnde gezag om asjeblief. Mn sterk gezag te vestigen en te handhaven !l Dollfuss moet den booze kunnen weerstaan en de sociaal-demokraten haasten zich, de christeluk-socialen te verzoeken. Dollfuss aan Mn sterk gezag te helpen. 1 Is volkomen natuurlijk. Maar waarom hebbefl de sociaal-demokraten daarginds en elders de natuurlijkheid van snn- iets niet stééds ingezien, niet steeds willen inzien? Gracht fier en Mrbiedlg Haarlems blsschop salueerden. AllMn de door God bedoelde en gewilde le vensbeschouwing en levens-benuttlng kan de wereld redden en die levensbeschouwing Is ons katholicisme. Wjj hebben daardoor het lot van de menschen in onze hand. Paus Plus XI hMft dit gezegd In zijn ency cliek „Quadragesimo Anno": „Immers als God ons terzijde staat ligt het lot der menschen In onze hand." Het is verkMrd om ons te voelen als Mnllng. als Mn druppel In den oceaan. Daardoor moe ten we ons niet laten ontmoedigen. Denken we aan het spoor. Ieder wiel draagt Mn groote verantwoordelijkheid en bij ieder van het personMl Is de veiligheid der reizigers in handen. We zijn leder onzer wentelende wielen, die de menschheld dragen In haar snelle vaart door de wereld in onze positie in de godsdien stige, sociale en politieke beweging. Mannen van Sl Raphaèl. er moet op het wiel gehamerd worden, niet pas als 't al gebarsten is, maar juist zoo lang het goed Is. Opdat het eer ste begin van een afwijking dadelijk worde ge constateerd en erger worde voorkomen. Neemt Mn hamer en slaat vandaag dikwijls tegen het wiel, waarvoor ge persoonlijk aanspra kelijk zijt. Een katholiek mag ook niet ego-centrisch zjjn, alsof er geen belangrijk leven op aarde bestond buiten zijn eigen kring. Het gezag van Paus en bisschoppen moeten we erkennen en in al onze levensuitingen er kennen. We moeten ons niet door mopperaars laten beïnvloeden, maar blijven vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid Vooruit, niet met den ouden sukkelgang, maar stMds dichter naar de 100 KM vaart, recht op het doel af; t naaste doel: versterking van uw organisatie; het einddoel: de wél-be nutting van uw leven. Christus terug in de maatschappij en daardoor geluk voor alle men- •SC hen Mr. F. Bach, directeur van het Centraal Hanze-Bureau In het Bisdom Haarlem, schrijft ons: Een vriendenhand deed mij toekomen Mn in dit blad verschenen artikel ovèr: „Bescherming van den middenstand Samenwerking tusschen overheid en betrokkenen". Met de algemMne strekking van dit artikel stem ik volgaarne In. In het bijzonder met de stelling van den schrijver, dat bij de ordening van het mlddenstandsbedrijfsleven de organisa ties der betrokkenen de leiding hebben te ne men en te geven en dat de taak der overheid daarbij vooral moet worden gezien als het geven van hulp. In waardeerlng voor het Instituut van den Amsterdamschen Levensmlddelenraad wensch Ik al evenzeer voor den schrijver niet onder te doen. Juist daarom mag echter de slotalinea van het bewuste artikel nm.m. niet onweersproken blijven. De schrijver meent, dat uit mlddenstands krlngen in het algemeen allMn afbrekende cri tlek Is geleverd op den Amsterdamschen Levens mlddelenraad en hij acht zich verplicht de mlfl- is niet juist, dat uit mlddenstands- „In het algemeen” allMn afbrekende crltiek zou zijn geleverd op het denkbeeld van georganiseerd overleg tusschen overheid en mid denstand In den vorm van Mn Levensmiddelen- naad. Deze „algemMne" schets verdient In elk ge val Mn aanvulling In dezen zin. dat de Katho lieke middenstandsorganisatie van den eersten aanvang af haar volle instemming hMft betuigd het rapport der Studiecommissie van den Amsterdamschen Rijkskleskrlng. afearult de mo- tle-Romme en de Levensmlddelenraad zijn voortgekomen en waarin voor het Mrst de ge dachte van samenwerking tusschen overheid en georganiseerden middenstand was nMrgelegd. Zelfs heeft de Katholieke organisatie, in den persoon van Dr. J. van Beurden O. Pr., die In de genoemde Studiecommissie zitting had. Mn werkzaam aandeel gehad in de totstandko ming van dit rapport, den grestelijken oorsprong van den Levensmlddelenraad zelf! Verdient misschien Mn betere kennisname door journalisten en publicisten van de uitgaven en organen der middenstandsorganisaties aan beveling? De schrijver van dit sympathieke artikel zal dan tot de conclusie komen, dat de Katholieke middenstandsorganisatie t.a.v. de ordening van het bedrijfsleven in samenwerking van georga- niseerd bedrijf en overheid Mn standpunt heeft gekozen, dat hem ongetwijfeld een aangename verrassing zal zijn! p het punt naar mijn vaderland vertrekken alt ik te peinzen of het wagen zal In deze kritische tij- i den mijn Katholieken landgenooten om 1 steun te vragen voor ons missiewerk en of het helpen zal. Doch zoo Juist zendt onze goede blsschop mijn Celebret en een i hartelijken groet: „Ooele reis en doe wat ge kunt om wat geld te krijgen voor uw 1 school. Ik kan u niet helpen, doch wil graag met u deelen.” Ik waag het dus maar. Toen Zijne Excellentie Mgr. Diepen in 1 het Jaar 1920 als Apostolisch Visitator alle 1 staties van Noorwegen had bezocht, zei hij i bij zijn terugkomst: „De schoolkwestie kan 1 de ondergang worden der Noorsche Missie, als er niet meer voor gewerkt wordt.” Dat I was een waar woord, dat diepen indruk op mij maakte, juist omdat het zoo waar was. Wat wij Jaren lang wonnen aan bekeer- llngen verloren wjj aan onze Jeugd, die de i Protestantsche scholen bezocht, soms zelfs l meer dan dat. Ware het nog maar gelijk in Nederland, waar de staatsschool neu- traal is. Doch hier in Noorwegen is de f Staatsschool Luthersch en zijn de onder wijzers verplicht de kinderen in Luther- schen geest op te voeden. Wel zijn de No ren over het algemeen verdraagzaam en hebben zij achting voor de Katholieke Kerk, maar hun Protestantsche school is en blijft onmogelijk voor onze kinderen. Dat heeft ook de Staat zelf ingezien en daarom hebben wij Volledige vrijheid eigene scholen op te richten. In Tromsö kreeg ik zelfs gemeentelijke subsidie voor onze Katholieke school. Doch dat was een uitzondering. Te Tromsö heb Ik dertien Jaren lang gewerkt om ons schooltje voor uit te helpen, en niet zonder succes. Toen ik daar kwam waren er 7, toen ik vertrok 38 schoolkinderen. Mijn werk werd met grooten ijver voortgezet door de Neder landsche priesters, die na mij kwamen, en thans is daar in het hooge Noorden een flinke, bloeiende katholieke school. In 1923 werd Ik naar Bergen verplaatst. Hier vond ik de school beneden alle kritiek. Het .schoollokaal” was een kamer In de pastorie. En daar waren dertien kinderen van 7 tot 15 jaren toevertrouwd aan de zorgen van een Duitsche zuster, die niet eens een diploma had. Het gevolg was na tuurlijk, dat bijna alle onze katholieke kinderen de protestantsche school bezoch ten. Nog dikwijls denk Ik terug aan mijn „schoolstrijd” hier in Bergen. Met goeden moed en met den zegen van Zijne Excel lentie Kardinaal van Rossum toog ik aan het werk en. het gelukte ook hier. Ik nam er aanstonds nog een kamer van de pastorie bij en beloofde „het volgend Jaar te zullen bouwen”. En wij hebben gebouwd. Aan de vele geestelijken en andere katho lieke toeristen, die ons telken Jare te Ber gen bezoeken, toonen wij altijd met trots onze mooie kerk en school. Ruim achttien duizend kronen kostte onze nieuwe school. Een inzameling onder de katholieken bracht niet minder dan 9000 kronen op. De andere 9000 kregen we uit Nederland. De eerste 100 kronen uit Nederland kwa men van.... Z.E. Monseigneur A. Diepen. (Ik koester ook thans een stille hoop). Ge leidelijk kwamen nu al onze katholieke kinderen naar de parochiale school en God zegende ons streven. De algemeene overste onzer prachtige diocesaancongregatie, zelf een gewezen onderwijzeres, begreep het groote belang der zaak en zette de zusters aan het bidden. En O. L. Heer zond ons onderwijspersoneel. Heden hebben we twee Noorsche zuster-onderwijzeressen en vijf Nederlandsche. Een der Noorsche zuster- onderwijzeressen is een bekeerlinge uit Bergen, eveneens de kapelaan, een gewe zen onderwijzer. Ik heb het gevoel alsof O. L. Heer zelf de leiding onzer school in handen heeft genomen. Toen ik in 1925 in Nederland was kwam er een telegram uit Bergen: „Skolen sprengt, kan vi ta ka- pellanens soveberelse?” De school is overvol, kunnen wij de slaapkamer van den kapelaan In beslag nemen? Wat moest ik doen? Ik telegrafeerde terug: „In Gods naam. als de kapelaan er mee Instemt.” En de goede man bracht het offer. Doch de school Is blijven groeien; elk jaar ko men er meer kinderen bij dan er af gaan. En nu zitten wij weer vast, hopeloos vast. Reeds verleden Jaar zaten we in het nauw. Doch toen gelukte het nog door herhaal- delljk verhuizen van de eene klas naar de andere aan allen een plaatsje te geven. Doch het volgend schooljaar gaat het niet langer. Wij kunnen de nieuwe kinderen niet meer aannemen, tenzij wij weer bou wen. Ik zal het maar eerlijk bekennen, we zijn reeds met den bouw begonnen. We krijgen er een modern schoollokaal bij, dat ruimte zal geven voor de twee eerste Heerlijk! Maar het zal kosten. ruim tien duizend kronen, d.wx vijf dui zend gulden. En we hebben geen cent. Dwaasheid dus om met den bouw te be ginnen? Ja. wat moest ik doen? Het werk van vele jaren weer te niet doen? Als we de nieuwe kinderen niet aannemen, dan is onze school ten doode gedoemd. Ik ver trouw op God en geef de leiding aan D L. H. Onze parochie telt ternauwernood 300 volwassenen. Ook hier heerscht de krisis en de tijden zijn hard. Maar ik ken ®ljn volkje en geloof, dat zij de helft zul len opbrengen. En mag Ik het dan niet wagen om_ mijne katholieke landgenooten te vragen om die andere 5000 kronen? Ik oen thans reeds 32 Jaren werkzaam in de oorsche Missie en met groote dankbaar heid herinner ik de krachtige hulp, die ik zoo dikwijls heb mogen ondervinden van “yn vaderland, telkens als ik om gel- elljken steun bad voor onze missie in het algemeen of voor mijn eigen statie, niet net minst te Tromsö. Nu sta ik aan het einde van mijn arbeidsdag. „Ik heb den goeden strijd gestreden, den loop voleind, het geloof bewaard.” Verleden Jaar bracht O

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14