Groote brand te Schiedam De bondsdag van „St. Raphael’’ Zaandam zet door Dubbele moord te Nuth RADIOPROGRAMMA EEN ZEER GESLAAGDE DEMONSTRATIE Ij GEWELDIGE VUURZEE R.K. MARINEMANNEN VERGADEREN MAANDAG 26 JUNI Zondagsrust Toespraak past. Mutsaerts Dader steekt het huis in brand Aanzienlijke schade De dader aangehouden Na den brand In het gebouw De loonsverlaging in het zee vaartbedri j f Te kleine meerderheid voor De T.T.-Races te Assen HOOFDBESTUUR AJUC.A. De heer Moonen treedt al Rede kap. Venings Landelijke bond opgericht EEN SPOORDIJK VERZAKT GRIEKSCHE SCHIP GESTRAND Met een vliegtuig naar de lichtstad Toch nog beroep op de regeering Christelijke principes op de vloot Duizenden leden marcheerden door Haarlems straten Zal de gemeente in den vervolge geen rente en aflossing meer betalen? Een groote loods op de werf van de Wilton in de asch gelegd Molenaarsvrouw doodgestoken, haar man door messteken doodelijk gewond De verdwenen employé der Scheep- vaartvereeniging Noord NATIONALE BEDEVAART NAAR ROME R. K. BOTER- EN MARGARINE- HANDELAREN „Uit de gemaakte fouten moeten wy lessen putten voor de toekomst” Wederopbouw Dominicaner kloos ter in September gereed m.-’d een staking Dinsdag, 27 Juni 1933 Woorden van opwekking Data definitief vastgesteld c «r 1 hars Net De stoet i middelen I een 1 I De uitslag van de nu gehouden stemming Is, dat zich vóór staking hebben uitgesproken 546 obgen 515, terwijl 20 stemmen in blanco of van onwaarde z^n uitgebracht. De R. K Vereeniging van Marinepersoneel „St. Christophorus" heeft Zaterdag te Bussum haar 18e aigemeene vergadering gehouden De politie heeft onmiddellbk een onderzoek ingesteld. Het is haar dan ook na twee uur gelukt den dader te Heerlen te arresteeren. BERLIJN, 419 M. 4.50 Zang door Marie Flocke Hageman. f te A Br I t 'orkest o.l.v. teert door deg (go O 3 en looi 336 ou< opf kot Me der 1 bei va: ah Dan kan bes zc teg’ lett te g* Ut Ht ne eei 33 4S n< g« B 1c zj tt 3: Bel bie Br. I Het parket van Maastricht was Zondag ter plaatse om een onderzoek In te stellen. De dader Is voorloopig Ingesloten te Nuth. De statutaire bepalingen van den Centralen Bond schrijven voor dat slechts tot staking kan warden besloten, met twee-derde der uitge brachte geldige stemmen. Dit percentage ts niet verkregen, zoodat besloten is niet te staken. LANGENBERG. CTt M. 13 30 Populair concert o.l.v. Wolf 1.50 Concert 4.50 Vesperconcert 8.50 Dultache dansmuziek. De wederopbouw van het Domlnlcanerkloos- ter te Zwolle Is zoover gevorderd, dat men er op rekent in September as. gereed te zijn. Het gebouw is voorzien van een nieuwe tus- schenverdieplng. Het onderzoek van de politie heeft aan het licht gebracht, dat de uit Zaandam verdwenen employé der scheepvaartvereeniging Noord, van A., Donderdagavond zich met een taxi naar Schiphol heeft laten brengen, na onderweg nog een reiskoffer te hebben gekocht, waarin hü de tasch met de 28 briefjes van duizend heeft geborgen. Woorfin naar Het Orieksche stoomschip .Agios Vlaclos” met houtlading op weg naar Zaandam Is Vrij dagmiddag ter hoogte van Texel op de „Ra zende Bol” gestrand. Het schip had de loods- vlag geheschen en verkeerde blijkbaar In de meenlng dat het voor IJmuiden lag. Met den voorvloed ia het op eigen kracht weer vlot gekomen. En daarom is 1iêt zoo noodzakelijk, dat wij er toe meoewerken de katholieke marlnebewe- glng te versterken en alles in het werk stellen om óók op de vloot de christelijke beginselen sterker uit te leven. Daartoe echter Is niet al leen noodlg. dat wjj alle katholieken, jong en oud, gegradueerd of .gemeen soldaat” op de katholieke beginselen verzamelen, doch vooral door Innerlijke beleving en verdieping, in een gezond en noodzakelijk Isolement, krachten verzamelen, die tegenover alle verderfelijke In vloeden weerstand bieden kunnen Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij. dat de heer L. L. E. E M. Moonen te ’s-Graven- hage zijn lunctle als hoofdbestuuralld en vlce- voorzltter der A. R. K. A. heeft neergelegd. Waarschijnlijk houdt dit aftreden verband met de drukke werkzaamheden van den heer Moo nen, die naast zijn functie als hoofdcommies aan het departement van defensie, ook ge- meenteraacsüd van 's-Gravenhage en secreta ris van den Bond van R. K. Voet bal vereen 1- glngen is. Naar het schijnt, hebben B. en W. de resul taten van een eventueel optreden der hoogere bestuurscolleges niet kunnen afwachten en heb ben zij op bedoelde vergadering bij voorbaat het besluit genomen In den vervolge geen rente en aflossing meer te betalen. Hoe men onder deze omstandigheden nu nog een beroep kan doen op de Regeering en Gedeputeerde Staten, zal velen onverklaarbaar schijnen. LI XEMBI KO, H91 M. 7 uur Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonlsch concert van gramofoon- platen 8.30 Causerie 'over een actueel onderwerp In het Fransch 8.40 Lichte gramofoonmuzlek 9 uur Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting concert 9.45 Nieuwsberichten In het Dultsch 9 55 Dansmuziek <ln dlv. pauzes sportbe richten en koersen VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN Bil ■e De bondsadviseur bracht hulde aan den voor zitter en schetste het heerlijke gebeuren in de Kathedraal op dezen zonnlgen „8t. Raphaël"- dag. Spreker wees er vervolgens op. dat coor^ de Dultache revolutie de vakvereeniglngen be dreigd worden. Meer dan ooit is het nu noodlg. om één te zijn, één van denken, één van wil len, één van hart. Nooit zal ..St. Raphaël” ver dwijnen. juist omdat er in deze vereeniging één heid heerscht. Blijft trouw aan Uw bestuur, hebt vertrouwen In de mannen, die gij Uw be langen in handen hebt gegeven. Blijft trouw aan Uw priesters; het verleden heeft bewezen dat men ook op dit gebied van „St. Raphaël” verzekerd kan zijn. Ziet in Uw priesters niet op de eerste plaats den mensch, maar de afge zanten van God. Dan zult ge ze moeten eeren en hooghouden. Vertrouwt op Gods-voorzlenig- held, dat is thans onze hulp, ónze troost. Be waart in „St. Raphaël” den zoo benijdenswaar- digen famllle-geest, opdat niemand uit enze rijen meer buiten onze organisatie zal willen en kunnen De bondsvoorzitter sprak daarna een slot woord, waarin hij dank bracht aan den plebaan, die de Kathedraal ter beschikking wilde stellen, aan kapelaan v. d. Lugt voor de gfoote moeite voor dezen dag genomen, aan de directie van het Krelagehuis. aan de gasten, aan de spre kers, aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en allen, die den bondsdag mede deden slagen. van het personeel is de veiligheid der reizigers in handen. We zijn ieder onzer wentelende wielen, die de menschheid dragen In haar snelle vaart door de wereld in onze positie in de godsdien stige, sociale en politieke beweging. Mannen van St Raphaël. er moet op het wiel gehamerd worden, niet pas als ’t al gebarsten is, maar juist zoo lang het goed is. Opdat het eer ste begin van een afwijking dadelijk worde ge constateerd en erger worde voorkomen. Neemt een hamer en slaat vandaag dikwijls tegen het wiel, waarvoor ge persoonlijk aanspra- kelijk zijt. Een katholiek mag ook niet ego-centrisch zijn, alsof er geen belangrijk leven op aarde bestond buiten zijn eigen kring. Het gezag van Paus en bisschoppen moeten we erkennen en in al onze levensuitingen er kennen. We moeten ons niet door mopperaars laten beïnvloeden, ma<ar blijven vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid. Vooruit, niet met den ouden sukkelgang, maar steeds dichter naar de 100 K.M. vaart, recht op het doel af; ’t naaste doel: versterking van uw organisatie; het einddoel: de wél-be- nutting van uw leven. Christus terug la de maatschappij en daardoor geluk voor alle men- schen. Al zijn wij op het punt van de Zon- I dagsrust veel vrijer in opvatting dan onze Protestantsche landgenooten, in hun oogen zelfs onverantwoord, neen schuldig vrij, toch bestaat ten onzent wel degelijk de plicht om dén Zon dag te heiligen en ons als een der uitingen van die heiliging van slafe- lijken arbeid te onthouden. In den strikten zin genomen doen de meesten dit ook wel, hetzij zij door hun beroep gedwongen en daar door gedispenseerd, niet anders kun nen. Toch wordt er, gelooven we, iets te ruim omgesprongen met het be grip Zondagsrust en Zondagsheili ging. Van rust op dezen dag. die daarom bijzonder werd ingesteld, is bij velen geen sprake en dan komt welhaast vanzelf de heiliging in het gedrang. Een snel en slordig Mishooren, met de gedachten overal elders dan bij de H. Offerande, kan toch kwalijk als een daad van heiliging worden aan geduid. Het zich overgeven aan ver maken vol van luchtige wereldsch- heid is eveneens daarmee niet in overeenstemming. Om dan maar te zwijgen van de erger vormen van Zondags-„viering", waarvan zich we kelijks aan ons de exempelen voor doen. KONIGRWU8TERHAUSEN, 1885 M. 3.30 Gramofoonmuzlek 4.30 Concert 7.30 Concert door het omroeporkest 1120 Concert. Na deze Inleiding werd een telegram «an aanhankelijkheid en kinderlijke gehoorzaam heid gezonden aan Z.H.Exc. Mgr. Aengenent en een telegram van eerbiedige hulde en trouw aan H. M. de Koningin. Vervolgers riep de voorzitter een woord van welkom toe aan den hoofdaalmoezenler. kolonel J. Ncxirdman. de belde vlootaalmoezenlers H. Alink en Pater Albada Jelgersma O. F. M., le den van de crew-Bussum van het Apostolaat ter Zee. en aan het Kamerlid Ch. van de Bilt. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Den Helder. Amsterdam. Rotterdam e* Vllsslngen. alsmede dc hoofdafdeeling Oost-Indlë. Van bijna alle schepen en inrichtingen der Zee macht waren vertegenwoordigers der Kath. Vereeniging aanwezig. Vervolgens brachten de secretaris en de pen ningmeester het jaarverslag uit. BRUSSEL, 509 M. 13.30 Gramofoon muzlek 1.05 Gramofoonmuzlek 1.30 Concert door bet kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans 5.20 Concert door het omroep-symphonleorkest o.l.v. Ar thur Meulemans 6 35 Gramofoonmuzlek 6 50 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans 7.05 Gewijde muziek 8.30 Concert door het radlo- orkest o.l.v. Karei Walpot 9.30 Concert door het omroepeymphonleorkest o.l v. Ar thur Meulemans 10.3fl Gramofoonmuzlek. Zaterdagnacht omstreeks tien minuten*over half drie is in een groote loods op de werf van de firma Wilton te Schiedam een felle brand uitgebroken, waardoor deze loods geheel werd vernield en groote schade werd aangericht. Eerst omstreeks half vijf was de brandweer het vuur meester en was het gevaar voor uitbrei ding geweken. Het Krelagehuis was feestelijk versierd met vlaggen en guirlandes; rondom het podium, midden In de groote zaal, waren de banken gearrangeerd, die weldra geheel bezet waren met de etende en drinkende congresgangers en -gangsters, zelfs kinderen. Er was op een oiac- tische en goedkoope manier gezorgd voor brood jes, bananen, limonade, en wat al niet. De drank-buffetten hadden een geweldigen en in- tensieven aftrek. De fanfare zorgde ruim twee uur reeds voor de noodlge marschen, die wer den aangevuld door ruim zesduizend voeten, zoodat het anders zoo vredige Krelagehuis trilde en beefde op zijn grondvesten. En steeds maar stroomden meer aanhangers van „St. Raphaël” binnen, voorop het vaandel met een drager, die een zichtbaar zware en warme wandeling achter den rug had. Regel recht dook hij in de ranjeIntusschen ver schenen ook meer figuren achter de groene ta fel en toen de voorzitter den eersten klap met den hamer gaf tot opening van de vergadering, merkten wij o. a. op namens het gemeentebe stuur van Haarlem, wethouder W. J. B. v. Llemt, namens de Noord-Hollandsche Tram- wegmaatschappij. Ir. W J. Burgersdljk, direc teur en mr. D. A. E. Immlnk, chef van exploi tatie, eenlge leden van de R. K. Raadsfractie, namens het Comité van Katholieke Actie den heer H. Everard, vertegenwoordigers van den R. K. Volksbond, den heer Schutte namens het R. K. Werkliedenverbond, de heeren Loerakker en Chr. v.- d. Bilt, leden van de Tweede Kamer. Nadat het bondslied gezongen was heette de voorzitter, de heer J. Hellemons, allen welkom, speciaal pastoor W. P. A. M. Mutsaerts. den nieuwen adviseur, en de reeds genoemde auto riteiten. Speciaal ook hadden de dames een complimentje in ontvangst te nemen, daar ze nu reeds 30 Jaar op bondsdagen met eere >er- schijnen. Ook had de spreker van den middag, kapelaan Venings. jongste adviseur, zoon an een der oudste „St. Raphaël”-strüders, warm applaus In ontvangst te nemen. Aan de feestrede van den Weleerw. heer C Venings ontleenen we het volgende: Ons kathollek-zün geeft een heel bijzondere éénheid en saamhoorigheld. Ons katholicisme geeft eigenlijk aan onze beweging de beteekenls Niet, dat we leden zün van een sterke lande lijke spoororgan isatie geeft ons de kracht, maar dat we leden zijn van de wereldkerk van Chris tus. dat is de kern, de hoofdzaak Dat voelden we, toen we straks op de Nieuwe Gracht fier en eerbiedig Haarlems blsschop salueerden. Alleen de door God bedoelde en gewilde le vensbeschouwing en levens-benuttlng kan de wereld redden en die levensbeschouwing is ons katholicisme. Wü hebben daardoor bet lot van de menachen in onze hand. Paus Pius XI heeft dit gezegd In zijn ency cliek „Quadrageslmo Anno”: „Immers als God ons terzijde staat ligt het lot der menschen In onze hand." Het is verkeerd om ons te voelen als eenling, als een druppel In den oceaan. Daardoor moe ten we ons niet laten ontmoedigen. Denken we aan het spoor. Ieder wiel draagt een groote verantwoordelijkheid en bü ieder Vervolgens werd overgegaan tot het houden eener bestuursverkiezing, waarbij tot bestuurs leden werden benoemd de heeren C. P. Bontje. Voorburg, H. Coppens te Oss, G. Groot te Be verwijk, L. v. d. Krogt te Zeist. A. Starrenburg te Voorburg. Joh. Vlasveld te Zoeterwoude, J. v. d. Waard te Amersfoort. A. Waayer te Delft en J. v d. Zijden te Stompwük. Hierna werden door den heer V. Keysper uit Alkmaar eenlge mededeelingen gedaan betref fende de toestanden in het bedrijf, terwijl ka pelaan J Dunselman. Geestelijk Adviseur der Gewestelijke Vereeniging, een woord van geluk- wensch ulUprak. Op het vliegveld heeft hij een kaartje naar Parijs genomen, waarheen hij om acht uur 's avonds Is gevlogen. De Zaandamsche politie, In de personen van den commissaris van der Laan en den recher cheur van der Schaaf, Is den voortvluchtlgen Zondagmorgen nagereisd, om hem zoo mogelijk In de lichtstad op te sporen. HUIZEN. 1875 M. 8 uur KRO Oramo- roonmuziek 10 uur Oramofoonmuziek 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12 uur PofltieBerichten 12.15 KRO-Sextet o.l.v. P. Lustenhoutoer 1.45 Zenderverz. 2 uur Vrouwenuurtje. Mevr J. M. Sterck-Proot bespreekt Maria van Oranje door Maria van Zeggelen 3 uur Zane- en vioolrecital door Els Berentzen. viool. Begei. Fanny Gelbart en Anny Bo- narius 4.15 Gramofoonmuzlek 5 uur KRO-Boys o.l.v. P. Lustenbouwer 7 uur Politieberichten 7.15 Fransche revolutie „Theröhdor" door G. Paulides 7.35 Gra- mofoonmuziek 7.45 Verbondskwartlertje 8 uur KRO-Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. Allee Hekking. plano 10 uur Het laatste nieuws. Hoorspel uit het redactieleven in vjjf tafereelen. Door Manfred Gerg. Verta ling Felix Bekkeee 10.45 Vaz Dias 10.50 Orkest 11 uur Gramofoonmuzlek 12 uur Sluiting. De groote Bondsdag van „St. Raphaël”, die Zondag te Haarlem gehouden werd, is in olie opzichten een succes geworden. Onder Ideaal weder, niet te warm en toch zonnig, kwamen tegen twaalf uur de honder den, de duizenden deelnemers bij de Kathedraal aan, waar de vlaggen ter begroeting In den stijven bries wapperden en van kwart voor twaalf tot twaalf uur de klokken beierden Na onder een eenvoudige eerepoort met het welkom „Salve” te zijn doorgetrokken vulden zy de groote ruimte tot in alle hoeken. Zelden, waar schijnlijk nimmer, heeft de Haarlemsche ka thedraal zooveel geloovigen binnen hare muren gezien. De Geestelijke Adviseur van de afdee- ling Haarlem, kapelaan L. v. d. Lugt. droeg de H. Mis op, waaronder het zangkoor op keurige wijze eenlge kerkeüjke gezangen uitvoerde. Een treffend moment was het toen op het oogen- bhk der consecratie alle vaandels eerbiedig wer den gebogen. De Bondsadvlseur, pastoor W. P. A. M. Mutsaerts, hield een korte, treffende toe spraak. waarin hij o. m. den plebaan dank •bracht voor het afstaan van zijn kerk voor deze plechtigheid en alle deelnemers aan den Bonds dag welkom heette. Op de Dinsdag a s., te houden vergadering van den Zaandamschen gemeenteraad zal, naar verluidt, een punt van behandeling uitmaken het Vrijdag JJ. bij den raad ingediende voor stel van de soc. dem. raadsfractie, waarin onder opmerking, dat binnen zeer korten tijd de kas der gemeente niet meer toereikend zullen zijn, om zelfs de meest dringende beta lingen, onder meer van rente, loon en steun te doen. B. en W. worden uitgenoodlgd zich tot Gedeputeerde Staten en de Regeering te wen den om de gemeente uit den nood te helpen. B. en W. Webben zich in de vergadering van Zaterdagmorgen achter dit voorstel geplaatst, zoodat men zich van aanneming In den raad verzekerd kan houden. Dit bepalen van hun standpunt is in B. en W. niet met algétneene stemmen geschied, doch met 3 tegen 2 stemmen. De belde niet-katholieke wethouders hebben zich vierkant hier tegen verklaard. Nadat de deelnemers-afgevaardlgden In de St. Jansprt cessie hadden meegeloopen. en een bespreking was gehouden over het Apostolaat der Zee, vereenlgden zij zich omstreeks vijl uur in het St. Joseph-gebouw, waar de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer A. W. P. Angenent, de vergadering opende. In zijn openingswoord wees hij er op. dat indien ooit, het thans zeker noodzakelijk Is. dat de katho lieke mannen krachtig staan in hun geloof. „Onwillekeurig” aldus spreker „gaan onze gedaenten naar de gebeurtenissen, welke In het begin van dit jaar In Indië bij onze Marine heoben plaats gehad. Het ernstig be- treurenswaardige, maar bóvenal, afkeurens- waardige daarvan behoef Ik U, Hoofdbestuur ders, afgevaardigden en leden van „St. Christo phorus'’, niet nader onder uwe aandacht te brengen. De fouten die gemaakt zijn hebben velen tot bezinning gebracht en uit het kwaad dat daar gesticht Is. kan heel veel goeds geboren wor den. Wij moeten echter bij het verleden niet stil blijven staan. Wij moeten er wel de lessen uit putten voor de toekomst. Het Is al eenlge Jaren geleden, dat wü op een algemeene vergadering den nadruk legden op de noodzakelijkheid dat wü, katholieken bü de Marine, ons nimmer door de omstandighe den moeten laten leiden, doch dat wü zelve de toestanden zóó moeten maken dat we den loop der g.-beurtenissen zélf mede bepalen Het is mijne vaste overtuiging, dat veel kwaad In het jongste verleden zou zün voorkomen, indien een krachtige groep van goedwillende en plichtsgetrouwe katholieken in onze Marine- maatschappü aanwezig ware geweest. De uitslag van de motorwedstrüden in de 500 ccm.-klasse luidt als volgt: 1. 8. Woods (Ierland) op Norton, tüd 138 mln. 4/10 sec., gemiddelde uursnelheid 13ÖJ K.M.; 3. P Sunqvist. Zweden. Husqvarna; 3 A. R. K. v. d Pluim. Nederland, op Husqvarna; 4. F. Aranda, Spanje, op Rudge; 5. C. H. W. Manders, Ierland, op Rudge: 8. F. A. Renter, België, op Norton; 8. G. A de Ridder, Neder land, op Norton; 9. J. C. Hou top. Nederland, op Eyslnk; 10. W. van Gent, Nederland, op Norton; 11. C. T. C. C. Bosch. Nederland, op Norton; 12. L. Simons. Nederland, op A. J. 8 Het natlciude kampioenschap werd dus ge wonnen door v. d. Pluim. De snelste ronde was 139.1 K.M. Door de groote snelheid wa^ de wedstrüd zeer zwaar, waardoor spoedig veel deelnemers uitvielen. De strijd was overigens zeer spannend. De uitslagen voor klasse 6 (173 ccm) is als volgt: 1. Y. van Goot (België), tüd 130 min. 35 4/5 sec., gemiddelde snelheid 95.5 K.M.; 2. K. Bohmann (Oostenrük); 3. K. C. van Eg- mond (Nederland). Uitslag klasse A (250 ccm): 1. E. A Mellors (Engeland), 123 min. 41/5 aec„ gemiddelde snelheid 118.1 K.M.; 3. G. A de Ridder (Ne derland); 3. G. G. W. Timmer (Nederland): 4. 8. Glaeve (Engeland): 5. C. W. P. Johnston (Engeland): 6. C. H. W. Manden (Ierland). Ais eerst aankomende Nederlander behaalde De Ridder het nationaal kampioenschap. Uitslag klasse B: 1. 8. Woods (Ierland), 131 mln. 34 3/5 sec gem. snelheid 1353 K.M. Woods reed de snelste ronde met een gemiddelde van 130.9 K.M.- 3. P. Hunt (Engeland): 3. A R K. v. d. Pluim (Nederland): 4. R. Milhoux Bel gië); 6. P. van Wijngaarden (Nederland); 6. J. D. Visser (Nederland). v. d. Pluim behaalde In klasse B het natio naal kampioenschap. De F.N. teekende tegen deze Massificatie echter protest aan. daar v. d Pluim de uitlaat pijp had verloren en «onder deae arriveerde. Wü vernemen dat het protest to toegeweaen en v. d. Pluim dus niet Is geplaatst. Daardoor te P. van Wijngaarden nationaal kampioen ge worden. Woensdag 21 Juni heeft te ’sGravenhage in gebouw Amlcltla een buitengewoon druk be zochte bijeenkomst plaats gehad van R. K. Boter- en Margarinehandelaren, om de op richting van een Landelüke R. K. Vakgroep te bespreken. HAMBURG. 378 M. 1150 Concert 1.35 Gramofoonmuzlek 3.30 Idem 4.30 Concert 8 30 Populair concert 9 30 Populair concert door het Noragorl Otto Ebel von Sosen 10.50 Con< het Norag-orkest o.l.v. Maaaz. KALUNDBORG. 1153 M. 13.30 Strijk orkest o.l.v. Harald Andersen 3.30 Om roeporkest o.l.v. Launy Gröndahl 10.30 Kamermuziek 11.05 Dansmuziek. De molenaar de Weever werd omstreeks half acht bezocht door zekere Janssen, een gehuwd persoon, die vroeger ook In Nuth woonachtig is geweest. Er bestond reeds lang een ernstige veete tusschen Janssen en den molenaar, in verband met een meubelaffaire. Janssen heeft den molenaar en diens echt- genoote zeer ernstig mishandeld, terwijl hij later van erti mes gebruik heeft gemaakt en daarmee de vrouw van den molenaar heeft doodgestoken. De molenaar werd door eenlge messteken levensgevaarlijk gewond. Hü is over gebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. moordenaar heeft daarop het huis in brand gestoken, doch de brand kon spoedig door om wonenden worden gebluscht. Zondagmorgen in de vroegte is te Noth een dubbele moord gepleegd op den molenaar en zün vrouw. In den nacht van Zaterdag óp Zondag te het dükje van (jen grooten vüver, nabü Utermöh- lens Verbandwattenfabrlek te Ernst, welke is aangelegd ten behoeve van deze fabriek, ten gevolge van den hevigen regenval der laatste dagen, doorgebroken. Het water baande »lch een weg naar den In de nabüheld gelegen spoor dijk. waardoor over een lengte van ongeveer twintig meter een verzakking In dezen dük ont stond. Het verkeer over dit gedeelte van de spoorbaan was Zondagmorgen gestremd. D® reizigers ZwolleApeldoorn v.v. moesten over stappen. De lün Is thans weer hersteld. Ook de dük; om den vüver Is gedicht. Nader vernemen wü: De moordenaar, Janssen, Is afkomstig uit Valkenburg. H(j had heel den vroegen morgen rondgeslopen om de woning van den molenaar de Weever. De 35-jarige moenaar was naar de kerk geweest en kwam naar huis. Toen heeft de moordenaar hem op den weg neer geschoten en met een mes mishandeld. Inmiddels was de vrouw van den molenaar, die toevallig in een winkel verbleef vlak bi) de plaats waar haar man werd neergeschoten, naar bulten gekomen. Zij werd eveneens door den moordenaar mishandeld met een mes. Zij vluchtte naar den molen en werd daar eenlge minuten later dood gevonden. Janssen volgde haar In den molen. Even later trachtte hij, gelijk gemeld, den molen en het molenhuis te doen afbranden. HILVERSUM, 296 M. 8 uur AVRO Gramotoonmuzlek 10 uur Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Orgel concert door Plet van Egmond Jr. Soliste Terese Gerson 11 uur Mevr. A. Sanson- Cats, volksdansen -11.30 Voortz orgel concert 13 uur Gramofoonmuzlek 13.30 Orgelconcert door Plerre Palla. Solis ten Flip v. d. Schalie, zang: Boris Lensky, viool 3 uur Gramofoonmuzlek 3.15 Rustpoqp 2 30 Gramofoonmuzlek 3 uur Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 4 uur Pianorecital door Susy v. d. Chijs .4 30 Radlo-Klnderkoorzang o. 1. v. Jacob Hemel 5 uur Verhalen voor klei nere kinderen Mevr. Ant v. Dijk 5.30 Concert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep 6 30 RVU Prof. dr. A. H. de Har- tog „Kan de mensch weten?" 7 uur AV RO Gramofoonmuzlek 7.10 Causerie door M H. K Franken ..Circus Rausch” 7.35 Overschakeling v. d zender 7 30 Va- cantlegangers. attentie. R. P. v d Pant Jr. „Oost Zwitserland" 8 uur Vaz Dias 8 05 Kovacs Lajos en zijn orkest. (Refr- zang Bob Schol tel 9 uur Radlo-Tooneel ..Weet ge waarom". Het drama op de Fran conia door P. v. ’t Veer. Regie: Kommer Kleyn 9.15 Omroeporkest o.l.v Nico Treep. Gerard Hengeveld, plano 10 uur Het Baarnsch Meisjeskoor, o.l.v. Jacob Ha mel 10.20 Omroeporkest o.l.v. Nico Oer bars 11 uur Vaz Dias 11.10 Gramo- foonmuzlek 13 uur Sluiting. woonden het bluaschlngswerk bü- Duizenden belangstellenden uit Schiedam en omgeving waren, afkomende op den rossen gloed, die tot op verren afstand zichtbaar was, naar de plaats van den brand gekomen. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft onder zün aan den wal vertoevende leden een stemming gehouden over de vraag of dezen de loonsverlaging van 5 pCt. die 4n het zee-, vaarttjedrüf voorgesteld is, onmlddellijk te vol gen door een verlaging met een gelük bedrag over zes maanden, wenschen te aanvaarden, of dat moet worden gestaakt.» Men zal zich herinneren dat veertien dagen geleden deze voorstellen zün aanvaard door de officieren, doch afgewezen door de schepelin gen. Na de H. MIs In de Kathedraal trok men In optocht langs de woning van Z. H. Exc. een Blsschop naar het Krelagehuis op de Leidsche- vaart. De stoet werd opgesteld op het Enunaplein, in de Karei van Manderstraat en In de Van Oosten de Bruynstraat. Dank zij de medewerking van de Bavoknapen konden de totaal 83 groepen de hun toege wezen plaats spoedig vinden. AUes was uitste kend georganiseerd en verliep vlot. Van de over de honderd afdeelingen waren telkens eenlge samen tot één groep vereenigd. Om ongeveer kwart over één vertrok de stoet van het Emmaplein, onder het gebeier van de klokken der Kathedraal. Vooraf marcheerde een achttal Bavoknapen met vlaggen, eenlge Bavo- trommelslagers en de Tramharmonie onder lei ding van haar directeur. Onder ds stralende zon en een prettig briesje, dat de vaandels en vlaggen breeduit deed wap peren, trok de stoet langs de Leldschevaart, het Wllsonpleln. de Wllhelminastraat, de Raaks, het Postkantoor, de Nassaulaan en de Nieuwe Gracht (Zuid- en Noordzüde), voorbij de wo ning van den Blsschop. Op het bordes van zijn woning nam Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de hulde der congressisten in ontvangst. Een rü Katholieke padvinders stond op de Nieuwe Gracht als eerewacht opgesteld. Van de Nieuwe Gracht werd vervolgens langs de Klnderhuisvest, den Zülslngel en de Leld schevaart naar het Krelagehuis gemarcheerd. De zes muziekcorpsen („Euphonla" uit Oier- veen, ,jBt Caecllla" uit Schoten, „Harmonie Crescendo' „Utlle Dulci” en de Post- en Tram- fanfare) brachten tüdens den tocht vroolijke en pittige muziek trti gehoore. De belangstelling langs den weg was enorm groot. Het was dan ook een fleurig gezicht de naar schatting 4000 deelnemers met hun wap perende vaandels en vlaggen voorbü te zien trekken, wat ruim een half uur duurde. Hoe lang de stoet was blükt uit het feit, dat de eerste deelnemers reeds het Krelagehuis bin nen traden, toen de staart van den stoet nog op de Niet we Gracht was! Incidenten hebben zich onderweg niet voor gedaan en de leden van den Ongevallendlenst, die ter observatie medetrekken, behoefden nie mand te helpen. OAVENTRY. 1554 M. 13 20 Orgelcon cert 105 Concert door het Paramount Astorla-orkest 1 50 Concert 2 35 Con cert 3.20 Gramofoonmuzlek 7 40 Con cert o.l.v. Leopold 9 40 Concert door het B B C.-orkest ol.v. Joseph Lewis 11.10 Lew Stone en zijn Band. PARIJS (EIFEL), 1446 M. 8.50 Fran- »che operettemuziek. PARIJS (RADIO). 1735 M. 8.06 Ora- motoonmuzlek 13 30 Concert 7 40 Concert door het Krettlyorkeet 8.50 Ge varieerd programma. MILAAN, 331 M 8 uur Gramofoonmua. 8.35 Idem 8.50 Gevarieerd programma. ROME. 441 M. 8.35 Gramofoonmuzlek 11 20 Dansmuziek. WEENEN, 517 M. 11.10 Dansmuziek. WARSCHAU. 1411 M. 5.35 Populair concert 6.55 Gramofoonmuzlek 8.20 Concert door het omroep-orkest oJ.v. J. Ozimlnskl; 10.20 Dansmuziek. BETtOMt’NSTER. 460 M. 5.30 Populair concert door het omroeporkest 5 50 Gra- mofoonmuzlek 8.40 Concert door het Boedapester-trlo. VERWIJZEN WIJ TIAAR DEN RADIOGIDS De brand werd ontdekt door een wachtsman. die onmlddellijk de brandweer en de politie waarschuwde. Met eenlge collega’s begon hü in tusschen met het eigen brandblusch-materiaal van de werf het blusschingswerk. Deze poging had echter, doordat het vuur onmidde':jjk een grooten omvang aannam, geen merkbaar re sultaat. Het vuur woedde in een loods, die 170 M. lang en 70 M. breed was. Hierin waren verschillende afdeelingen van de werf ondergebracht, een verfafdeellng, een politoer-afdeeliijg, een hout- opslagplaats. een timmerafdeellng en een ga rage. waarin bü het uitbreken van den brand drie auto’s stonden. Tenslotte was er nog een opslagplaats voor machines en machine-onder- deelen. De brand is ontstaan In de aan den Noorde- HJken kant van de loods gelegen verfafdeellng. De oorzaak van den brand is onbekend Dank zij het feit, dat het vuur In de llcht-ontvlam- bare stoffen, die in de verfafdeellng en ook in het overige gedeelte van de loods waren opge slagen, gretig voedsel vond, breidde de brand zich met razende snelheid over de geheele loods ultl Het aanwakkeren van het vuur wnrd nog vergemakkelükt door het feit, dat de vrij sterke wind door de jalouzieën van de houtopjlag.- plaata trok, die dus als een schoorsteen werk ten. De loods was tot op 5 M. hoogte uit steen opgetrokken; het bovengedeelte was geheel van hout. Het duurde dan ook niet lang of de loods stond over de geheele opiiervlakte in lichter laaie. Ongeveer tien minuten na het uitbreken van den brand werden drie ontploffingen «rehoord van vaten olie en benzine, die ontploften De 8<^iiedamsche brandweer was spoecig n.et al haar'materiaal ter plaatse, doch het duurde ruimen tüd, vóór dat met het eigenlüke blus schingswerk kon worden aangevangen. Aan den kant van de haven, waaruit het water moest worden opgepomp. lag zeer veel materiaal- waardoor de motorspuiten niet zoo gauw bü het water konden komen. Bovendien was de afstand tusschen de haven en de brandende loods vrü groot, zoodat eerst een aantal slangen aan el kaar gekopiield moest worden. Tenslotte na ongeveer een half uur, werd er met zeven stra len gewerkt. Tegen de geweldige vuurzee viel echter niets uit te richten en de brandweer moest zich dan ook In hoofdzaak bepalen tot het voorkomen ,van het overslaan van den brand naar andere gebouwen. Aan het Zuidelijk deel van de loods bestond het grootste gevaar. Op niet te verren afstand lag een der dokken van de firma WlltTr. met het stoomschip „Modjokerto” van den Rotter- damachen Lloyd. Gelukkig werd het dok echter niet aangetast. Groot gevaar bestond ook voor een houten gebouw, waarin de teeken-afdeeling Is geves tigd en belangrük materiaal als teekenmgen. kaarten en berekeningen was ondergebracnt De brandweer slaagde erin ook dit gebouw te behouden. Het steenen gebouw met de electn- sche Installaties en een ander steenen gebouw, waarin een stoomketel is opgesteld, blevsu eveneens behouden. Gedurende eenlgen tüd was men ernstig bevreesd, dat de stoomketel sou ontploffen. Om half vijf was de brandweer het vuur meester. Van de groote loods was toen nage noeg niets meer over. Het was een groote nog smeulende ruïne. Het vuur had letterlük niets gespaard. De burgemeester van Schiedam, de lieer Stulemeyer en twee wethouders dezer gemeente Hel Comité tot samenstelling van Nederland- Ahe Bedevaarten, verzoekt ons mede te deelen, dat thans definitief de data voor de groote Na- ttonale Bedevaart naar Rome zün vastgesteld van Zondag 25 Maart (Palmzondag) tot Vrüdag' 6/April 1934. Deze data zün op ultdrukkelük verzoek van het Hoogwaardig Episcopaat op dit tüdstlp be paald en de pelgrims zullen op deze wijze de slultlngs-plechtlgheden van het Heilig Jaar te Rome kunnen medemaken. Binnen eenlgen tüd «d er een uitvoerig pros pectus gepubliceerd worden. Betreffende den brand bü Wilton te Schie dam die Zaterdagnacht beeft gewoed, kan nog worden gemeld, dat de ac.hade meer dan een inillioen gulden bedraagt- De loods was een der best Ingerichte van Europa. Zü wns aes jaar geleden speciaal ge bouwd en ingericht voor den afbonw van het s.s. „Statendam”. Er bevonden zich zeer kost bare machines voor houtbewerking in. bene vens een aantal kostbare inrichtingen voor on- derzeebooten en een torpedo voor een onderzee boot. De ontploffing blükt te sün geweest het sprin gen van twee zuurstofcylinders en vaten met olie.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6