II R.K. MARINEMANNEN RADIOPROGRAMMA H BUEEN Brandstichting en inbraak Geduld ten einde DINSDAG 27 JUNI Felle brand te (Dps Twee opslagplaatsen verwoest H et blad omslaan Pastoor Th. J. Gielen *f* K. J. M. V. BISDOM HAARLEM De dader aangehouden Twee meisjes te water Uitstel is geen afstel Felle fabrieksbrand te Veendam 2 BEELDTELEGRAAFDIENST Wijzigingen in de regeling De roofoverval te Berkél-Enschót Schadevergoeding geëischt De werkloozenkassen Als Zaandam weigert... GOLFLENGTEN-WEE Misleidend bloedspoor NIEUW KAMERLID Kampioensvoetbal Aan de gevolgen overleden Arbeiderspers contra Baars Spannende geschiedenis in den Bleyd orppolder De verschillende mogelijkheden, welke zich dan voordoen Steunverleening in het bouwbedrijf voor verschillende groepen beëindigd De A. V. R. O. zal het een» over Kootwijk probeeren Doel en organisatie van het „Apostolaat ter Zee** KOSTELOOZE R1JWIEL- MERKEN Hl w. Dr. F. Posthuma VAN BRANDSTICHTING VERDACHT NEDERLAND-EXPRESS Woensdag 28 Juni 1933 .’1 danig 11.50 Concert 1635 Ie Besturendag te Noordwijkerhout 6.35 Idem VOOR NADE. officieel 9 te bonded ag-se cretaris. er bestaat In 1932 werd de mogelijkheid geopend Al aan BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN foonmuziek 7.05 Idem 10.05 Dans muziek. felle uur Zi dat BRUSSEL v André ziek In zulk een inrichting. Subsidiair bepleitte spr. een clemente straf. De uitspraak werd bepaald op 10 Juli. 12.20 Concert o. 1. 1 30 Irramotoonmu- lek B.35 Gnmo- Ei »leu niet N< kl lel H keft rian teks blad dan mi Wi •o rn let PAKIJS o. 1. v M O hOV! Ned werl offli Ni vrai blad van Roo prljt O koa tie 20. dat Wk ons zoe- s.l.. 509 M. Felleman 5 20 Densmi De brandweer verscheen met groot materiaal en wist het vuur met drie stralen spoedig’ te blusschen. Hoofdman Theeman had de leiding. De verpleegden van de hooger gelegen etages zijn direct na het uitbreken van den brand naar lagar gelegen etages overgebracht. Toen de brand gebluscht was. werd de politie op de hoogte ge steld van de Inbraak in het kantoortje Bij on derzoek vond men op den zolder, waar de brand gewoed had, een geldkistje, dat leeg was. Dat was het geldkistje dat uit het kantoortje was ge stolen. Het vermoeden rees, dat er was inge broken. daarna brand gesticht en dat dit sou zijn gedaan door iemand die met de situatie goed op de hoogte was. Eeirige leden van het personeel werden aan een verhoor onderworpen en daarbij was de 26-jarige verpleger P. J. uit Schiedam die een bekehtenls aflegde. Hij deelde mede in het kantoortje te hebben Ingebroken, de telefoon te hebben doorgesneden, het geldkistje te hebben meegenomen en gele digd en daarna het kistje op den zolder te heb ben neergezet bij het archief en toen de brand te hebben gesticht. Hij had dat laatste gedaan om den Indruk te wekken alsof de diefstal tijdens het blusschlngs- werk door een brandweerman zou zijn gepleegd. De man is in arrest gesteld. In den vroegen ochtend heeft heden te Oss een groote brand gewoed, waardoor twee op slagplaatsen, een van hout en timmerwerk en een van leer, schoenen en schoenmakersmate- riaal. zijn verwoest. Eindelijk is het mogelijk, dat Zaandam een nieuw kasvoorschot bij de Regeerlng aanvraagt. Krachtens de kasvoorscholtenwet kan de Ae- geertng daaraan voorwaarden verbinden. met name dal de begrooting volgens haar wenschen sluitend zal worden gemaakt. Weigert het gemeentebestuur hieraan te vol doen dan kan uiteindeiyk weder de Commissa ris der Koningin bet noodige verrichten. Naar wij vernemen heeft de N.V. Arbeiders pers bij de rechtbank te 's-Oravenhage tegen den heer J. Baars, leider van den Algemtenen Nederlandschen Fascisten Bond een schade vordering ingesteld, terzake van een door den heer Baars op 24 April JJL te ttpswijk gehouden redevoering, waarin deze mededeelingen need omtrent de Arbeiderspers. Eischeresse verklaart dat zij de schade, daar door beloopen, schat op 25.000, welk bedrag zij thans van den heer B. terugvordert. Zondagnacht is In het gesticht Maris Stella" te Scheveningm de weleerw. heer Th. J. Gielen, oud-pastoor van Lutjebroek, in den ouderdom van zes en vijftig jaar overleden. Slechts enkele maanden geleden dwong zijn slepende ziekte hem afscheid te nemen van zijn dierbare parochianen. Theodorus Julianus Gielen, werd geboren te Rotterdam 22 Mei 1877 en priester gewijd 15 Augustus 1900. Achtereenvolgens werd hj be noemd tot kapelaan te Rotterdam <H Hlide- gardus) 10 September 1900. te Amsterdam <H Wllllbrordus bulten de Veste) 1 Mei 1906. te Haarlem (H Joseph) 15 Juil 1910 en tot pastoor te Lutjebroek 19 Februari 1917. Onder pastoor Gielen werd de kerk te Lutje broek verbouwd en de nieuwe bewaarschool op gericht. terwijl het St. Nicolaas Gesticht ver rees. In West-Friesland was de overledene een bekende figuur, hjj was voorzitter van den Pa- tronatenbond en den West-Frleschen Koren- bond, alsmede adviseur van den L.T.B. Kring West-Friesland. Een vroege wandelaar, die Zondagmorgen in den Bleydorperpolder te Rotterdam Mep, deed daar een griezelige vondst. Op den grond, zoo vertelt „De Telegraaf", zag de man een lang en zeer duidelijk bloedspoor, dat over een klein zijwegje ter hoogte van de nieuw gebouwde kerk liep en vervolgens vla de Scheeperastraat In een klein grasveldje uitkwam. De man volgde het spoor en schrok vreeseljjk toen hij iets verder bjj een schutting gekomen, een hoopje kleeren vond alsmede een met bloed be vlekten dameshandschoen. H- waarschuwde on- mlddellijk de centrale recherche van het hoofd bureau van politie, die op haar beurt het bu reau Groote Paauwensteeg op de hoogte stelde. Enkele minuten later vertrok een politieauto met Inspecteur De Jong van dit bureau bene vens eenlge rechercheurs, die in den Bleydorp- polder een grondig onderzoek zouden gaan In stellen. Maandagnacht heeft te Veendam een fabrieksbrand gewoed. Omstreeks drie werd brand ontdekt in de groote lextrinefabriek van de Handelmaatschappij A. van Linge Ezn.. gelegen aan de Ommelanderwijk te Veendam. De oorzaak van den brand is onbekend. Het vuur greep snel om zich heen en verspreidde zich over het geheele fabrieksgebouw dat drie verdiepingen hoog is. De brandweer kon wei nig tegen het vuur uitrichten. De geheele fa briek met vele machines en de voorraden wer den een prooi der vlammen. Van net fabrieks gebouw staat alleen nog de voorgevel, die hedenmorgen door de brandweer gestut, is. De schade, die op meer dan een ton wordt geraamd, wordt door verzekering op beurspolis gedekt. LANGENBERG. 47Z M. 1290 Populair concert 130 Concert o. 1. v. Wolf 4-50 Vesperconcert 8.20 Concert door het Stedelijk or keet van Munster 11.10 Ka mermuziek. PARIJS (Radio). 1725 M 12 35 Con cert door bet omroeporkest 12.50 Orgel- recltal 1.25 Concert door bet omroep orkest 9.05 Kamermuziek. Gistermorgen omstreeks half vijf bemekrte de nachtzuster van het Scheeps- en Tropisch Zie kenhuis aan de Oosterkade te Rotterdam een. terken brqpdlucht. Zij kon niets ontdekken, maar begaf zich naar een kshiticetje om de brand weer op te bellen. Toen bleek haar, dat de te lefoonverbinding stukgesneden was en dat er 13 het kantoortje was Ingebroken Zjj zond een por tier naar den directeur van het ziekenhuis, die er naast woont en die de brandweer opbelde. Op den zolder bleek in het deel dat als archief is ingericht, brand te zijn uitgebroken. Aan dr. F. E. Posthuma. voorzitter van den Nijverheldsraad te »-Gravenhage la op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de RUkscommiule van advies voor exportcredlet- garantles. (Eifei). 1446 M. SAO Concert Flament. Voor de werkloozenkassen der bouwvakarbei ders was 200 pCt. subsidie tot 1 April 1933 In uitzicht gesteld, terwijl bepaald was dat een hooger subsidie dan 100 pCt. daarna slecht* zou worden verleend. Indien vóór een bepaalden datum nieuwe tarieven zouden zijn ingezonden. Hoewel In het feit, dat aan de elschen der regeerlng niet In elk opzicht was voldaan aan- ^iding zou kunnen worden gevonden om na 1 April 1933 geen hooger subsidie dan 100 pOt. toe te kennen, besloot de minister van Sociale Zaken niettemin voor het tijdvak 1 April1 Oc tober 1933 ten hoogste 2G)pCt. subsidie toe te zeggen, uit overweging eenerzijds, dat men slechts In eenlge vakken en plaatsen in gebreke was, anderzijds dat het niet-toekennen van een hooger subsidie tot stopzetting van veie werk loozenkassen van bouwvakarbeiders In bet tweede halfjaar 1933 zou hebben geleld.. Bedoelde kassen worden derhalve in staat ge steld om haar uitkeeringen na 1 Juli «A te verstrekken. Gistermorgen is de 30-jarige E. K.. die Za terdagavond te Bussum ernstig gewond werd b|j een botsing van zijn flets tegen een auto, overleden in de Ma jeUastichting, waarheen hij Zou het een misdaad zijn? Inderdaad vond was overgebracht. ;t» i pr Meer dan een ton schade De poUtle te Huizen heeft zekere van der L. gearresteerd onder verdenking van brandstich ting, In zijn woning aan de Warandastraat te Huizen, gepleegd. Zaterdagnacht hadden buren een begin van brand ontdekt. Bij de blussching bleek, dat de vloer met petroleum was overgo ten. L. ontkende doch is na verhoor naar Am sterdam overgebracht en In het Huis van Be- Wluing te Amsterdam opgesloten. KONKJSWI STERHAU8EN. 1635 M 2.20 Oramofoonmuziek 430 Concert 5.50 Pianorecital 11.20 Concert. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer heeft Maandag bericht ontvangen van Jhr. dr. J. W. H. Ru gers van Rozenburg, dat rui zijn benoeming a lid der Tweede Kamer heeft aangenomen vacature-ProfSlotemaker de Bruine). Zondag wordt de kampioenscompetitle eindigd met den wedstrijd tusschen P. 6. Feijenoord. a Zaterdag jJ. won Feijenoord met a— Velocltas. Naar aanleiding van het bericht inzake de cngeneigdheid van het Zaandamsche gemeen tebestuur om de begrooting overeenkomstig de wenschen der Regeerlng sluitend te maken en het besluit van B. en W. van Zaandam om tn verband hiermede de betalingen van Zaandam te staken, kwam ons ter oore. dat de Regec-lng haar standpunt omtrent deze aangelegenheid nog niet heeft bepaald, aangezien een definitief besluit van den gemeenteraad te dezer zake nogmgt genomen is, doch dat de kwestie baar volle aandacht heeft. Bij informatie ter bevoegde plaatse vernamen wij, dat, mocht inderdaad het Zaandamsche gemeentebestuur weigerachtig blijven om aan het verlangen der Regeerlng te voldoen, er ver schillende mogelijkheden zijn. Vooreerst zal. evenals in vroeger jaren ten aanzien van de gemeente Opsterland is ge schied, een speciale wet krachtens art. 144 van de Grondwet de autoriteit kunnen aan wijzen, die in de plaats van den Gemeenteraad de noo dige maatregelen neemt. De brand brak uit omstreeks half vjjf in de groote opslagplaats en magazijnen van het ma chinaal timmerbedrijf der gebroeders Klokgie ters, gelegen aan den Wal. Een der leden van het gezm van den heer G. Klokgieters, een der firmanten, die onmiddellijk naast de fabriek woont, ontdekte den brand en wekte in allerijl de andere leden van het gezin. De ruiten aan de achterzijde van de woning waren toen reeds gesprongen. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit. De opslagplaats was gedekt met golf ij ze ren platen. Tengevolge van de hitte sprongen deze met groote knallen en vlogen tot op verren af stand weg. Door de geweldige knallen, waar mede dit gepaard ging, was spoedig de geheele buurt ontwaakt en trokken velen naar de plaats van den brand. De opslagplaats, die sinds kort gereed geko men was. was geheel gevuld met hout; in de magazijnen stond een groot aantal lijkkisten, welker fabricage een der onderdeden van het bedrijf van de gebroeders Klokgieters is. Ook bevond zich daar een toonzaal van lijkkisten. De brand sloeg over naar een achter de op slagplaats gelegen voorraadschuur van het schoenmagazyn van den heer Van Well. Hierin bevond zich een groote hoeveelheid leer, schoe nen, en schoenmakersmateriaal. Onder leiding van de brandmeesters Jaque- mand én Kuipers tastte de brandweer het vuur met drie stralen op de motorspuit aan. Zij kon echter tegen de vuurzee, die in de brandende magazijnen was 'ontstaan weinig uitrichten en moert zich bepalen tot het beschermen van de aangrenzende woningen. Ook een groote garage van de firma Gebrs. Hendriks liep ernstig ge vaar. De brandweer slaagde er echter in deze te behouden. s. -. /n *t Scheeps- en Tropisch Zieken huis aan de Oosterkade te Rotterdam KALUNDBORG, 1153 M. 1290 Strijk- orkest van „Wlvex” o. 1. v. A. Bendlx 3.20 Harmonte-orkeet 5 20 Oramofoon- muziek 8.20 Operetteconcert door bet omroeporkest o. L MeyerRadon 10.00 Pianospel 1035 Omroeporkest o. Walther Meyer Radon 11.20 Dans muziek. MILAAN. 331 M-830 Grtmofoonmu- Blek. ROME, 441 M. 9.06 JJafnf. operette In drle^actee van Mule. WEE.XEA. 517 M. - 7.20 Joseph Holzer- orkest m. m v. Adele Kern 8 00 Verv 10.15 Populair concert door het Julius Hermann-orksst De vorige Minister van Binnenlandsche Za ken heeft in het begin van dit jaar <27 Fe bruari) voor verdere ondersteuning aan werk- looze bouwvakarbeiders als voorwaarde gesteld, dat de tariefloonen in de bouwvakken zoo danig werden herzien, dat deze niet meer dan 20 a 25 pCt. boven de contractloonen uitgaan. De antwoorden van de organisaties moesten vóór 1 April zijn Ingekomen. Op 22 Mei deelae de Minister den betrokken organisaties mede, dat door verschillende besturen niet of niet ten volle aan de gestelde elschen was voldaan. Als laatste datum werd tenslotte gesteld 6 Juni. o Zelfs thans blijken verschillende groepen aan de wenschen van de Regeerlng nog niet te hebben gevolg gegeven. Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken thans gemeend langer uitstel niet te mogen toestaan en in het feit, dat aan den door het vorige kabinet gestelden eisch steeds niet is voldaan, aanleiding gevonden met Ingang van 2 Juli 1933 de steunverleening te doen beëindigen voor de stucadoors en straatmakem in alle gemeenten, waar dezen met Rijkssubsldie worden ondersteund en bo vendien voor de steenzetters te ’s Gravenhage en Amsterdam, de metselaars en opperlieden in 's Gravenhage en de schilders en helers in Amsterdam. Zoodra den Minister is gebleken dat door de organisatie ook van deze categorieën aan de gestelde veorwaarden is voldaan, moet Z. Exc. bereid zijn de steunverleening weder te doen voortzetten, waarvan, naar wij vernemen, aan de organisaties bericht Is gezonden. Na de mislukte conferentie te Luzern, waar men t, sooals bekend, over de golflengte-regeling niet eens kon worden en waarbij aan Neder land zjjn lange golf van 1875 M. werd afge nomen, gaan er geruchten, dat de AVRO van plan zou zijn vanaf 1 Juli den sender van Kootwijk te gaan gebruiken, daar deze veel sterker is en pogingen om den zender te Hulzen te verbeteren, tot nu toe zonder resultaat zou den zjjn gebleven. Hiermede zou worden bereikt, dat de sterke 75 k.w -zender van Kootwijk de storing door buitenlandsche stations, zoo niet ónmogelijk, dan toch In leder geval minder gemakkelijk zou maken. Na gehouden overleg is nu. naar we ver nemen, aan de AVRO toegestaan eenlge proef- uitzendingen te doen. Het Is echter aan gerechten twijfel onder hevig. of deze zullen slagen, daar een jaar geleden ongeveer ook de VARA van de regee rlng verlof had gekregen, proef uitzendingen over Kootwijk te geven. Deze uitzendingen zijn toen mislukt. Zal de AVRO nu gelukkiger zijn? VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOGIDS We slaan gaarne allemaal ëen blad om. Hetzij omdat het gelezene verveelt en we iets spannffnders ken, hetzij omdat de zaak ons zóó- 'j interesseert dat we dolgraag De speciale boottrein met passagiers en post In aansluiting op het d.d. 30 Juni as. van Ge nua vertrekkend motorschip „Christiaan Huy gens” zal Donderdagmorgen 29 Juni om 9.04 uur uit Den Haag 8.8. vertrekken. Vertrek van Utrecht C. 8. 10.03 uur. van Arnhem 10.57 uur. van Nijmegen 11312 uur. De vertrektijden van de aansluitende treinen naar Utrecht zijn van Amsterdam CS. 8 37 uur, van Amsterdam W. P. 8.52 uur, van Rotterdam Maas 8.26 uur. Aankomst te Genua VrWBTnorgen a-s. om 731 uur. MROMt NRTER. 460 M. 5 50 Oramo- foonmuzlek 6.35 idem 7.30 Gramo- foonmuBlek 8J2O Concert door een vo caal kwartet 9.30 Concert door het om roeporkest. In hooger beroep een lagere straf geëischt BERLIJN. 419 M. 4.50 Populair con cert o. 1. v. Har mena 6.00 Pianorecital 8.50 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Eugen Jochem. HAMBERG, ta?2 M. 195 Oramofoonmuslek 290 Gramo- foonmuzlek 4.20 Concert door het No- ragorkest o. 1. v. Gerhard Maasz 6 30 Concert door het Noragkamerorkest 8.20 Concert 10.50 Populair concert door het Noragkamerorkest o. 1. v. Gerhard Maasz. III1.VER.SLM. 29« M. VARA 8 00 Gramotoonmuzlek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven m. m. v de Flierefluiters o 1. v. Jap van der Horst en bet Vara-tooueel o. 1. v. Willem van Capellen 12.00 Notenkrakers o. 1. v. Daal Wins 1.45 Verzorging zender 2 00 Vrouwenuurtje 3 00 Voor de kin deren rn. m v. het Vara-tooneel o. 1. v Willem van Capellen. Eddy Elsas en Marie Polka, viool Jan Trom, plano. Oom Henk: VraRenuurtje. algewisseld door gramotoon- muzlek 5.30 Het Vara-kleln-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 9.15 Vara-orkest o. 1 v Hugo de Groot 10.00 Vaz Dlas en Varia 10 15 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 11.00 Gramofoonmuzlek 12.00 Tijdsein en sluiting. LI XEMBOCRG. 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuzlek 7 45 Weeroverzicht 7.50 Symphonlsch concert van gramo- loonmuzlek 8.30 Causerie over een ac tueel onderwerp In het Fransch 8 40 Lichte gramofoonmuzlek 9.00 Nieuwsbe richten In het Fransch 9.10 Voortzet ting concert lichte gramofoonmuzlek 9 45 Nieuwsberichten In het Dultsch 9.50 Dansmuziek (In de pauze: sportberichten en koersen I WARSCHAU, 1411 M. 595 Solisten concert 6.55 Kamermuziek 890 Po pulair concert 990 Pianorecital 10 40 Gramofoonmuzlek 11.00 Dansmuziek In het water van de Laakhaven te ’s-Graven- hage is Zondag de 11-Jarige M. uit de Vermeer- straat verdronken. Zij liep met haar 9-jarig zusje op een der afsluitbalken, raakte haar evenwicht kwijt en trok te water vallende haar zusje mee. Een chauffeur sprong gekleed te wa ter en kon beide meisjes grijpen. Helaas moest hij echter het oudste meisje weer loslaten, om dat zij hem bij de keel greep. Toen het 11-jarig meisje na zeven minuten dreggen werd opge. haald, bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. men het bloedspoor op aanwijzingen van den man, die het het eerst ontdekt had. Het speu ren van de politie trok begrijpelijk de aan dacht van vele voorbijgangers en vrij spoedig volgden tientallen menschen in angstige span ning den Inspecteur en zijn mannen. Toen de heer De Jong het lange spoor bekeken had. twijfelde hij onmiddellijk aan een misdaad. De afstand, tusschen de verschil’ende bloedvlek ken bleek overal precies gelijk en ook het hoopje kleeren, dat er oud en vies uitzag. duid de allerminst op een moord, die kort geleden zou moeten zijn gepleegd. Toch zetten de poli tiemannen het onderzoek voort. Spoedig werd nu het raadsel opgelast. Een juffrouw kwam vertellen, dat een dame, die lederen ochtend met haar hond tn den Bleydorppolder een wandeling maakt, daar ook vanmorgen geweest was. De hond had zich op een gegeven oogen- blik aan een stuk glas gewond. De dame had den poot van het dier bekeken en haar vuil geworden handschoen weggeworpen. Dat was alles DAVENTRY. 1554 M. 1290 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Western Stu- dlo-orkest o. I. v. Frank Thomas 150 Concert door Parsens en zijn orkest 390 Concert door het stedeiljk orkest o. 1. v. Blrch 5.05 Concert 1190 Roy Fox en zfln band. De katholieke marinemannen hebben Zondag hun congres te Bussum voortgezet. Zondagmorgen werd in de parochiekerk van ^*n H. Vltus door den kokmel-hoofdaalmoeze- nier een plechtige H. Mis opgedragen waarbij leden van Sint Christophorus als misdienaar fungeerden. De vlootaalmoezenier H. J. M. M Alink hield de predikatie. Onder het H. Misof fer naderden allen tot de H. Tafel. Na het H. Misoffer werd de congressisten een ontbijt aan geboden door verschillende Bussumsche Kath. Vereen! gingen. De ochtendvergadering was gewijd aan een bespreking van een voorstel tot het aansluiten of het verleenen van medewerking aan het Apostolaat ter Zee. Als inleider was daartoe aaqpezocht Pater Adrlanus O. M C.. de leider van het „Apostolaat ter Zee” in ons land. Pater Adrianus het woord verkrijgende be gint met te onderzoeken, waarom bet gods dienstig leven by velen op zee kwijnt, hij •meent de oorzaken te vinden in de eigenaar digheden van het zeemansleven, in het versto ken zijn van de genademiddelen der H. Kerk, In de actieve propaganda van de kinderen der duisternis, maar ook in het los verband met de katholieke gemeenschap. Het apostolaat ter zee wil hierin verande ring brengen. Wat dit is? Een internationale beweging voor het godsdienstig, zedelijk en cul tureel welzijn van de zeelieden van elke natio naliteit. Internationaal is het bekend als „Apostolatus Maris" met een internationaal insigne en doel, doch overigens In elk land zelf standig in toepassing, wijze van organisatie en werkmethode. In Nederland bestaat het Apostolaat ter Zee in den vorm van een genootschap met twee havendistricten, Rotterdam en Amsterdam waarvan de statuten bisschoppelijk en konink- MJk goedgekeurd zijn. Elk havendistrict kan op andere plaatsen zgn. uxews” slichten. De ha vendistricten en plaatselijke afdeelingen in ons land worden vereenigd in Federatie, waarvan de centrale leiding uitgaat. Vervolgens behan delt spr. de vraag waarom voor de zeelieden deze aparte methode van zielzorg noodig is, om ten slotte aan te toonen. boe het Apostolaat practiwh internationaal, nationaal en plaatee- Ijjk werkzaam is. Hieruit zien we dat het lee- kenapostolaat bij de zeelieden schitterend re sultaat oplevert, dat de beide clubhuizen te Amsterdam (Prins Hendrikkade 79) en te Rot terdam (Br. Hllledyk 231) nuttig werk verrich ten; dat schepen- en ziekenhuisbezoek door offervaardige zielen met succes gedaan wordt, dat de varende boekerij, de boekenkisten en de verspreiding van goede lectuur aan boord een segen is, dat Befdewerken zooals „Kerstmis op Zee” door de zeelieden dankbaar worden aan vaard. kortom dat de praktijk van het Aposto laat ter zee een prachtstuk katholieke actie is. Als een echt Apostolaat is het echter ook een Internationale gebedsactie, niet enkel door de leden, maar ook door 989 religieuze commu- na^eiten over de geheele wereld die UÓMen verklaard maandelijks 'n H. MIs, een lIHMMnuiiie, een dag aanbidding of een koor- gèKédR!)a»; verstervingen voor de zeelieden willen opiöfferen. Na de rede van Pater Adrlanus Is de tyd te ver gevorderd om nog discussies te openen over de vraag of St. Christophorus zich ftwel zal «aansluiten, dan wel nauwer zal samenwerken met het Apostolatus Maris. Dit punt werd ver der behandeld op de vergadering van Maandag. Hierna was het woord aan den hoofdaalmoeze- zenier, kolonel Noordman. die er op wijst, dat er in de annalen van de R. K. Vereeniging van Marinepersoneel heerlijke momenten te boekeh zijn. Op ons werk, aldus de hoofdaalmoezenier, rast merkbaar Gods zegen. Onze organisatie is door de bepalingen van den minister meer gaan beantwoorden aan haar doel, n.l. te zijn een godsdienstige vereeniging. Dat blijkt uit de besprekingen die hier In deze* vergaderingen zijn gevoerd. Ons hoofddoel is de behartiging van de godsdienstige belangen. Spr. hoopt dan ook dat allen zich zullen beijveren meer en meer voor hun geloot uit te komen, en hun geloof te -belijden, dan zullen de maatregelen van den minister blijken te zijn een zegen, waarvan wij tot in de verre toekomst vruchten kunnen'plukken. Wij moeten als katholieken op de vloot een voorbeeld zijn voor de anders denkenden en een steun voor onze zwakke broe ders In het geloof. De voorzitter dankte den Hoofdaalmoezenier voor zijn bemoedigende woorden. De Zondagmiddag was verder gewijd aan ont spanning. Des avonds werd een feestvergaderlng ge houden, waar o. a. Pater Adrianus een vonken- spattende rede hield over het schoone werk van Apostolus Marls, en waarbij hij vooral wees op de geestelijke gemeenschap die er bestaat tusschen koopvaardij en marine. Dan traden op de heer en mevr. Tula, Joh. Schmidt dl Vista Vlootaalmoezenier Alink dankte voor de har- teiyke ontvangst den Marinemannen in Bus- sum bereid. Met Ingang van 1 Juli as. zullen in de regeling van den beeldtelegraafdenst eenlge wijzigingen worden Ingevoerd, welke voorna melijk hierop neerkomen: In het Europeesche verkeer zijn voortaan de meeste, in het gewone telegramverkeer gel dende, dienstaanwyziglngen Uegclaten en daarenboven de aanwijziglngen X X (Een X aantal afdrukken meer dan één aan geadres seerde afleveren) en Film (Het negatief 1. p.°v. een afdruk aan geadresseerde afleveren). Voorts wordt het tarief voor PR gebracht op 50 cent; voor TMX en KX verlaagd tot resp 2.25 en ƒ1 Bij vertraging van meer dan 18 uur worden de verzendkosten aan den afzender terugbetaald, terwijl nadere regelen worden gesteld voor een te heffen vergoeding bU Intrekking at weige ring van het beeldtelegram resp. door den af- zender of den. geadresseerde. In het verkeer met Ned-Indlë vervalt de bij zondere aanwijzing MP (aan geadresseerde eigenhandig afleveren), terwijl de aanwijzin gen TMX en KX worden verlaagd als voor het Europeesch verkeer aangegeven. Terugbe taling vindt eerst plaats bU vertraging van meer dan 72 uur. In het verkeer met de Vereenlgde Staten van Amerika zyn de In het Europeesch verkeer geldende aanwijzingen toegelaten met uitzon dering van TMX, CTA, KX en Films. De ge- bruikelijke PAV wordt vervangen door Post PX, terwijl het tarief voor PR eveneens op 50 cent wordt gebracht. Voor terugbetaling bij vertraging geldt, als voor Indië, een termijn van 72 uur. De genoemde magazjjneh—effopslagplaStartf zijn geheel uitgebrand. Noch de opslagplaatsen van de gebroeders Klokgieters, noch het maga. zijn, van den heer Van Well waren verzekerd. Ongeveer zes uur In den ochtgnd was de brandweer het vuur meester. De nablusschlng zal nog geruimen tijd in beslag nemen. De schade js zeer belangrijk. In de tweede plaats bestaat de mogelijkheid, dat de Zaandamsche gemeentebegrooting door Ged. Staten van Noord-Holland niet wordt goedgekeurd en dat de Kroon dit besluit la be roep handhaaft. In dat geval voeren Ged. Staten het Ix^sluit óen Kroon met den meesten spoed uit cn 1» het gemeentebestuur verplicht zich naar de aanwijzingen van Ged. Staten te gedragen. Ook is het mogeiyk dat Ged. Staten de be grooting goedkeuren, doch de kroon dit besluit wrntetigt. In dat geval moet de Gemeenteraad in bet «uitbrekende voorzien en treedt bij weigering de Commissaris der Koningin in de plaats zan om kostelooze rijwlelmerken behalve op de kan toren der accijnzen by bepaalde dlenstgelelders der dlr. belastingen enz. aan te vragen. Het afgeven van de rijwlelmerken kon tot dusver alleen op de kantoren der accijnzen geschie den. In verband met het van verschillende zij den gedane verzoek, de afgifte van deze mer ken ook elders mogeiyk te maken, zal voortaan de volgende regeling gelden: De aanvraag van een kosteloos rijwlelmerk kan geschieden: of ten kantore van den ont vanger der accynzen, waaronder de belang hebbende woont; In dit geval dient de belang hebbende zich persoonlijk ten kantore te ver voegen; óf by den dlenstgelelder van den post, waar onder hy woont, mits die post is gevestigd in een plaats, die geen standplaats is van een ontvanger der accynzen; in ieder geval kan de belanghebbende, al dan niet In persoon, het benoodigde formulier by den dlenstgelelder aanvragen en het na invulling en onderteeke- ning thans In persoon bij den dienstgeleider inleveren. Evenals in vorige jaren zullen de ontvan gers gedurende een tydvak van 3 weken, In gaande omstreeks half Juli, des avonds en cxj. des Zaterdagsmiddags, eenlge extra zittingen houden voor het Inleveren van de aangiften en het afhalen van de rywlelmerken. By de hierboven bedoelde dlenstgelelders zal eveneens op voor belanghebbenden gunstige tijdstippen gelegenheid bestaan, het benoodigde formulier aan te vragen en In te leveren en de merken in ontvangst te nemen. Geiyk bekend is, kan de aanvrager het ry- wle'merk door een ander persoon doen af halen, mits tegen overlegging van de aan aan vrager toegezonden kaart Van de afwykende beschikking op een Inge diend verzoek geeft de ontvanger schrifteiyk kennis aan den belanghebbende. In het Retraitehuis te Noordwykerhout werd Zondag de tweede besturendag van den R. K. Bond van Katholieke Jonge Middenstandsver- eenlglngen In het Bisdom Haarlem gehouden. Aanwezig waren de besturen van alle twintig afdeelingen met vele moderatóren, zoodat meer dan honderd jeugdleiders aan den oproep van het bondsbestuur gehoor hadden gegeven. De bondsvoorzitter, de heer Ton Lohman, opende om elf uur de byeenkomst en hield een zorg vuldig uitgewerkte en gedocumenteerde rede over de taak van de bestuurders, doelstelling, verderen opbouw en versteviging van de K. J. M. V. Spreker gaf door ervaring als zijn mee- ning te kennen, dat vele jongelui naar deze vereeniging komen om kracht te zoeken voor hun tekort aan godsdienstig leven; zij doen dit veelal onbewust, juist omdat zij in de jaren van man worden zoo hevig te vechten hebben om hun innerlijke overtuiging. Wij, jongeren, zoeken, aldus spreker, In de overtuiging dat onze oude beschaving gebroken is naar iets, waarmede wjj niet de oude wereld weer zullen oprichten, maar een nieuwe wereld zullen op bouwen met God in Christus Eerbied vroeg spreker vooral voor den mode rator, „van wlen wij dan ook zeer veel vragen in onze Jonge beweging!” Aangedrongen werd op een bevordering van sociaal voelen en weten, op dieper en beter contact met jongen arbeider en jongen werkgever. Met nadruk weas spreker er nog eens op, dat middenstand en winkelstand niet gelijkbeteekenend zijn, maar dat de middenklasse ieder omvat die geen arbeider in den engen zin van het woord en geen grootwerkgever is. Staatkundige ontwikkeling werd een ver- eischte genoemd, oprichting van studieclubs niet minder, terwyi een voorvormingscursus voorbereid dient te worden. Spreker besloot zyn rede met een bezielend woord tot de leiders van vandaag, die voor de goede massa van morgen verantwoording hebben. Voorgelezen werd een schrijven van minis ter Verschuur aan den Daarin zegt Z. Exc. o. a.: „Ik moet u wel mijn compliment maken voor uw uitstekend geor ganiseerde voorlichting. Ik krijg den indruk, dat de jeugd van den middenstand begrijpt, dat alles anders zal moeten gaan dan onder een vorige generatie." Deze tyrade werd met luid applaus begroet en verwekte veel jonge geestdrift! Er ontspon zich daarna een langdurig debat over .Kernvorming”, naar aanleiding van den wensch van den Aartsbisschop op den Twent- schen Katholiekendag, waarin Z. H. Exc. Kern vorming voor de K. J. M V. aanbeval. Rector Timp, bondsmoderator, wees er op. dat in de K. J. M. V. als jeugdbeweging door de ouderen onder de jongeren leiding wordt gegeven. De besturen werken met een mode rator als geestelijk leider. Dit systeem blijkt, verrassend goed te werken en precies te passen by den middenstand. Kernvorming moet er zyn, maar te begrijpen als „celvorming” zon der publiek vertoon. Menschen. die den mid denstand door en door kennen zijn het daar mede eens. De afdeelingen moeten zelf naar vorming zoeken, zooals ze in twee jaren reeds met succes gedaan hebben, wat groeien mort moet men niet afbinden door systemen op te dringen. Kap. van Alphen, moderator te Den Haag, wees er op. dat een nieuwen tyd voor de ge heele beweging Is ingeluid en dat de K. J. M. V onmiddellijk moet Inschakelen. Er moeten na tionale rlchtiynen voor studieclubs komen Hierop antwoordde rector Timp, dat van alle afdeelingen programma’s ontvangen zijn en dat zy ongedwongen, dus anlmeerend vrijwil lig, zuiver ingeschakeld hebben. De jongelui van vandaag demonstreeren thans zelf, wat zy willen, zonder systemen Is de beweging hi het bisdom Den Bosch dit jaar reeds met 80 pCt. vooruitgegaan, zullen straks 200 jonge middenstanders een retraite meemaken, terwijl ze vroeger In dit huls nooit een stap zetten. Bezieling en geestdrift uit ^gigen boezem ge boren heeft dat gedaan! Na ik weet, besloot spreker, dat er heel veel ouders zullen zijn, die er op dit moment nog geen flauw begrip van hebben, wat er op dezen besturendag tot stand wordt gebracht. Na het diner zet£e de bondsmoderator doel en werkwijze van den voorvormingscursus uit- I een, waarmede de vergadering zich eens ver klaarde. Pater Maagdenberg wees vervolgens op het nut van retraitewerk. waarna rector Bots sprak over „De vorming van jongeman tot peraoou- lykheld.” Een kort Lof besloot deeen prachtig ge slaagden besturendag, waarna allen uiteen gingen tot Zondag 9 Juli op den bondsdag In Den Haag. HUIZEN. 1875 M. NCRV 8.00 Schriltleztnfc en meditatie 8.15 Gramo- loonmilziek 11.00 L.iederenrecl tal door Jan van de Rovaart, tenor 1030 Mor gendienst door da J. W. Eggink 12.00 Politieberichten 12.15 Het Trio van der Horst m m v. T. O. v. d. Haar, viool 2 00 bandbouwuurtje B J. Cramer: ..Iets van het leven en de teelt der byen** 2 45 Verzorging zender 3.00 Lezen van Chr lectuur „Toen de heide riep” van J. V18- scher 3.30 Gramofoonplaten (Wa<ner- programma) 4.00 Het Stafmuziekcorpa van de Kon. Ned. Marine te Den Helder o. I. v. L. H. F. Leiatikow 5.00 Kinderuur- tje door M. de Borst, zang door mevr. L J. A. v. NeerdenOngers Piano: M. F. Jur- jaanz 6.00 Viool reel tal door Lody Laguna 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart 7.00 Politieberichten 7.15 Het Ned. Chr. Persbureau 7.30 Gramofoon muzlek. Bachprogramma 7.45 Spreker: A. Stapelkamp, secretaris van het Chr Nat. Vakverbond in Nederland 8 00 Gramofoonmuzlek 8.15 Concert door het Utrechtsch Stedeltyk Orkest o. I. v. dr. Joh. Wagenaar (eerste gedeelte) 9 00 dr. G. Esselink: „Iets uit de praktik van den geneesheer” 9.30 Tweede gedeelte van het concert door bet Utrechtsch 8te- delijk Orkest o. 1. v. Henri van Goudoever 1030 Vaz Dias 1030 Gramofoon muzlek Groote vocalisten. interesseert C willen weten hoe ’t afloopt. Maar meestal stelt ons die teleur! Want nu eens heeft de roman een ..naar” einde, zoodat we ’t boek on voldaan terzijde leggen, dan 'weer was 't een zóó „prettig" boek, dat we ’t jammer vinden het nu al uit te hebben. We slaan allemaal wat te haastig de bladen van ons levensboek om. Waarom die gejaagdheid naar het volgende blad te komen? We hebben het eene blad niet eens goed gelezen. Laten we rustig en goed lezen We verstaan dan het vervolg beter. Het Gerechtshof te Den Bosch behandelde Maandag 1e strafzaak t>gen W. A. K., wever te Den Haag die door de Rechtbank te Breda ver oordeeld v as tot een gevangenisstraf van vjjf jaren, wegens een inbraak en eon rijwieldiefstal op 18 Januari 1933 te Tilburg en den ioof- overval, den volgenden "dag, te Berkel-Enschot op mej. G. Pigge gepleegd. De Officier van Justitie was In beroep ge gaan van het vonnis tegen K Niet geappelleerd werd in deze zaak tegen den mededader G J. R., varensgezel te Amsterdam, die tot twee en een jialf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Na het getuigenverhoor, waarin o.m. de be roofde vrouw, de medeplichtige R. en enkele achtervolgers werden gehoord, hield de advo- caat-generr.al mr. Couvée het requisitoir. In tegenstelling met den Offifler van Justitie te Breda die twaalf jaren gevangenisstraf had geëischt. meende spr.. dat zelfs deze verdachte (die reeds voor dertien diefstallen samen tol 16 Jaren en 7 maanden gevangenisstraf was ver oordeeld). voor verbetering vatbaar is. Niet temin achtte spr. de -opgelegde straf te hoog. Het O. M vorderde daarom acht jaren gevan genisstraf De venlediger, mr. Lelyveld. verzocht een onderzoek naar de geestvermogens van den ver dachte. die al eenlge jaren in een psychopaten- asy] heeft doorgebracht, en zyn wederopname BI R hl Ai U VI J’ d e: k d 1< b 8 b

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12