ONS BLAD De val Dr. Hugenberg van H i De Berolina in eere hersteld S 11 Het nieuws van heden HET DUITSCHNA TIONAAL FRONT ZAKT INEEN 4' Goebbels valt het Centrum aan De cbnferentie te Londen BERLIJNS SYMBOOL DE BAROMETER I Verhooging van disconto JOH. LAUWERS rtretop 3 ALKMAAR Donkere-kamer-Lampen I r. I I DE ENCELSCHE LVCHTSTRIJDKRACHTEN tN ACTIE Nazi razernij in de Palts BERNADETTE SOUBIROUS Tegen katholieke priesters *1 Naar den Duitschen eenheidsstaat i Colijn over den gouden standaard -r Met leden der S. S. SCHOENMAKERSFEEST Interview met het model Neurath n 1 5 4 1 i f z— f 2.85 Dr. Nederbragt bepleit aanvullende bilaterale overeenkomsten Het verdrag van Ver sailles Herdenkingsbijeenkomst in de Krollopera te Berlyn De ontbinding der Duit* sche Staatspartij DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Grondwetswijziging in Oostenrijk Hitler, de genadige over winnaar „Zy genoot ten minste evenveel populariteit als de omvang rijke gouden engel op d'- Siegessaule" VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS „Wy dulden geen partij naast ons; wanneer zy zich niet zelf ont binden, dan doen wy het" DONDERDAG 29 JUNI 193 Nog meer scherpe maatregelen tegen de Nazi's Douane-personeel uit gebreid ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40a p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Voor wissels van 3l/2 tot 4% en voor promessen van 4 tot 5 pCt. Het schoenmakersgüde te Berlijn, een der oudste gilden, vierde zijn 'stichtingsjeest. Onze toto toont den feeststoet in de Fischerstrasze, waar zich het gildehuis bevindt Geruchten rondom von Genachten rondom Von Neurath. Grondwetswijziging In Oostenrijk. vaza Dr. rede De De Waad wast. O O het van werd van op courant. f 8 8 <1 Op het vlieg feest nabij Londen werd ten aanschouwe van een reusachtige menigte een „stad" uit de lucht gebombardeerd. LONDEN, 28 Juni. (Reuter.) Dr. Colyn heeft verklaard, dat Nederland geenszins van plan is den gouden standaard op te geven en dat er geen schijn van waarheid Is in verklaringen, die daarmede in strijd zijn. BERLIJN, 28 Juni. In de versierde zittings zaal van den Rijksdag in de Krollopera is van middag een herdenkingsbijeenkomst gehouden van de onderteekening van het Verdrag van Versailles. ROME. 28 Juni (Reuter). De H Congregatie der Riten heeft besloten, dat de voorlezing van het decreet „De tuto" voor de canonisatie van de Gelukzalige Bemadetta Soubirous zal plaats hebben op den 2en Juli a.i. in tegenwoordig heid van Z. H den Paus. -Werkloozenzorg in de eerste vtjf maanden van dit jaar. Prof. Dr. C. Ariëns Kappen onderscheiden. BOEKAREST, 28 Juni. (Reuter) Het Boexa- rester blad „Adescrul” publiceert een interview met den OostenrUkschen bondskanselier Doll- fuss, waarin deze nog meer scherpe maatrege len aankondigde tegen de natlonaal-socialisten en voorts een wijziging van de Oostenrljkscbe grondwet, omdat het thans bestaande parle ment niet opgewassen is tegen zijn taak, als gevolg waarvan de regeering dictatoriaal moest gaan optreden. toe- HU Be de NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Het lidmaatschap van bepaalde vereenigingen voor landsdienaren en marinepersoneel in Ned.- Indië verboden. BERLIJN. 28 Juni. (V. D.) De te Londen in omloop zijnde geruchten, volgens welke Frei herr von Neurath ontslag zou hebben genomen als Ruksmlnlster van Buitenlandsche Zaken, zijn, naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, uit de lucht gegrepen. Ook is beweerd, dat von Neurath niet meer leider zou zijn der Dultsche delegatie ter We reldconferentie. Ook deze bewering is onjuist. De geruchten zijn klaarblijkelijk ontstaan, omdat von Neurath voorloopig niet naar Lon den zal terugkreren, daar zijn aanwezigheid aldaar voorloopig niet noodig wordt geoordeeld Dr. Schacht zal eveneens naar Berlijn terug keeren. In verband hiermede wordt er op ge wezen, dat kapitaalsamortisatle niet in het voornemen ligt. ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 232 STÜTTGART, 28 Juni. In het gebouw van den Wüzttembcrgschen Ijanddng ontving Ryks- mlnlster Goebbels In tegenwoordigheid van den Wiirttembergschen stadhouder en de regeering. de leiders der N.S.DAB. en de Wilrttemberg- sche pers In zijn rede ging dr. Goebbels uitvoerig in op het doel eh wezen der Dultsche revolutie. Onderteekening van het Verdrag van Versailles te Berlijn herdacht. Dlscontoverhooging van de Nederlandsche Bank. De nlt Zaandam verdwenen employé van de Scheepvaartvereeniging „Noord" in Parijs niet ie vinden. DEELNEMING VAN DE KONINGIN MET DE DOOR DE AARDBEVING GETROFFEN BE VOLKING VAN ZUID-SUMATRA. conferentie te Londen; Nederbragt. In een zeer scherps rede valt Dr. Goebbels het Centrum aan. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administrate 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar M«> geilluttreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Het katholieke blad, de „Baar-Pfalz", meiai dat de pn.sters in de Palts by dozijnen worden gearresteeru Alle namen der gearresteerde priesters njn niet bekend. Vele wel: Pastoor Martin var Königsbach <tot onherkenbaar toe mlshandelo, pastoor Selther van Rockenhau sen. pestoi-r Vogt van Imsbach, deken Schwalb Van Göllheim, pastoor Wlldanger van Hont- hausen. pastoor Fath van Wolfstein, pastoor Martin van Enkenbach. pastoor Lehnnart van Ktlbelberg, pastoor Hasele van Birken hördt. Volgens hetzelfde katholieke blad werden de pastorieën dezer herders grootendrels verwoest. Tevens meldt het blad, dat de gouwleider der NSDAP in de Palts bevolen, beeft dat alle Cen- trums-amUenaren In den lande moeten worden weggejaagd Wie zich verzet, moet gearresteerd worden. BERLIJN. 28 Juni (VB.). De Rjjksl^lding der Dultsche Staatspartij publiceert de volgende verklaring: De Dultsche Staatspartij wordt hier bij ontbonden. Alle landelijke afdeellngen. or ganisaties in de kieskringen en plaatselijke groe pen. zoomede alle nevenorganisattes hebben hiermede opgehouden te bestaan. oe groot de vreugde van den zegevie renden Hitler over deze nieuwe over winning is. blijkt uit de genadige wijze waarop hij den Dultsch-natlonalen heeft gestaan hun nederlaag te camoufleeren. heeft een vriendschapsverdrag met sloten en goedgevonden, dat Duitsch-nationale afgevaardigden alq tanten in de nationaal-socialistische doende is. doch moet worden gecompleteerd door bilaterale douane-onderhandellngen. Al- gemeene conventies zijn evenzeer wenschelljk. De politiek van Nederland is steeds gebaseerd geweest op de stride toepassing der clausule van meest-begunstigde natie. De conventie van Ouchy sou kunnen worden geamendeerd in het bijzonder door rekening te houden met speciale posities, landbouwproduden en de regeling der kwesties van scheepvaartsubsldies. Dr. Neder bragt bepleitte speciale overeenkomsten, welke de landen zou in staat stellen een gematigde politiek toe te passen door tot dergelijke ’con venties toe te treden. Met groote scherpte keerde dr. Goebbels zich tegen het Centrum, dat als eenlge grootere partij nog over Is. Wanneer het Centrum zich goed wil laten raden, dan sluit het zelf zijn winkel. In leder geval zal de nationaal-soclalisllsche leiding niet lan ger meer met over elkaar geslagen armen toezien. Het Centrum is. aldus verklaarde dr. Goebbels met nadruk, tamelijk over bodig en heeft geen recht van bestaan meer. Wat het Katholicisme dienstig is weten we zelf, we weten echter ook. wat de Dultsche natie dienstig is. Wanneer wij het Centrum uit de wereld der politieke werkelijkheden verwijderen, dan bewijzen wjj de Kerk een dienst, waarvoor Zij ons dankbaar zijn zal. Ons standpunt is: wij dulden geen party naast ons. Krachtens onze macht vernie tigen rwy de andere panyen. Wanneer zy zich niet zelf ontbinden, dan doen wy het. De leider der afdrellng buitenland der NB. DAB., Rosenberg, hield een toespraak, waarin hy verklaarde: „In de laatste maanden is In de wereldpers veel sprake geweest van de discrlmineerlng der Joden in Dultschland. Feit is evenwel, aldus Rosenberg, dat In Dultschland slechts de pari teit is hersteld, daar het onmogelyk was te dulden, dat In Beriyn 74 pCt. der advocaten, van 80 tot 90 pCt. der dokters in de Beriyn- sche ziekenhuizen Joden zyn. wy bestrijden, aldus Rosenberg, een ieder het recht ons het verwyt te maken de Joden te dftcrimlneeren. zoolang een vernedering van het groote Dult sche Volk door het verdrag van „onvrede" van Versailles wordt geduld of zelfs maar ver dedigd. Een ding moet duideHjk zyn in de wereld: een val van Hitler zou een vree- seiyke chaos worden, niet alleen voor Dultsch land, maar voor geheel Midden-Europa en de ye-aj eheimrat dr. Hugenberg. ryksminister van Landbouw, is gevallen. „Eindelijk.’’ zullen de Nazi’s zuchten, want zy hebben den leider der Dultsch-natlonale volkspartij, welke kortgeleden omgedoopt werd in het Dultsch- natlonale front, leelyk en langdurig dwars moe ten zitten, alvorens hy vrywillig besloot bet veld en zyn mlnlsterszetel voor hen te ruimen. Met een taaie en niet van moed ontbloote hardnek kigheid heeft hy getracht zyn politieke onaf- hankeiykheld als gelykwaardig en gelykgerech- tigd bewerker van en medewerker aan de na tionale revolutie te handhaven tegenover alls» eer en alle werk voor zich alleen opeischende natlonaal-socialisten. Doch deze stryd was té «ngeiyk. Door zyn ontslagaanvrage als minister van landbouw en voedselvoorziening heeft hy hem opgegeven, althans officieel. Het spreek woord zegt, dat een ezel zich geen tweemaal aan eenzelfden steen stoot, en het lijdt dan ook geen twijfel, dat dr. Alfred Hugenberg geen ezel is. Immers reeds vroeger, toen heb Habs- burgerfront werd samengesteld, heeft hy moe ten ervaren, dat een samenwerking met de na tionaal-socialisten op den duur voor hem oo- mogeiyk is. Na enkele weken viel dit front ten gevolge van de aanmatigende houding der Nazi's uiteen en ontbrandde er een woedende stryd tusschen de gewezen nationale bondgenooten. Door deae bittere ervaring is Hugenberg even wel niet wys geworden. Integendeel. Opnieuw marcheerde hy met zyn eigen formaties naast Hitler op, toen het erom ging door middel van de stembus de nationale revolutie legaal te ver wezenlijken. De opzet der uiterUjk verbonden groepen: de NSBAT, de Stahlhelm-organisa tie en de Dultsch-natlonale Volkspartü. slaagde. Zy behaalden te zamen een overwinning, welke zij leder afzonderiyk nooit zouden hebben kun nen bevechten. In den overwinningsroes betuig den de leden van het voor de gelegenheid her stelde Harzburgerfront elkander onwankelbare trouw en eensgezindheid, maar het eenlge. waar over de heeren het gloeiend met elkander eens waren, was. dat bet manisme tot den dood toe vervolgd en uitgeroeid moest worden. Zoolang de vernieling der sociaal-democratische en commu nistische organisaties nog geen „fait accompli” was geworden, kon met verwijzing naar den gemeenschappeiyken rooden vijand de schyn van eensgezindheid tusschen nationaal-socialls- ten en Dultsch-natlonalen trln of meer de massa overtuigend worden gered. Doch na die voltrek king van de executie van den staat ondermy- nende partyen. deden de principleele tegenstel lingen tusschen Hitler en Hugenberg, welke nim mer overbrugd waren, zich steeds pyniyker ge voelen. niën en ruimte naar het Oosten vroeg, en dat onmlddeliyk door de Dultsche delegatie werd gedésavoueerd. toen deze bemerkte, hoe weinig dit gebaar door Europa werd geappre cieerd, werd echter een belacheiyke slag In de ruimte. Vanaf dit oogenblik was dr. Hugen- berg’s vonnis geveld. Hy heeft de executie niet willen afwachten, maar eigener beweging ont slag aangevraagd, en op slag Is heel het Dultsch-natlonale front achter hem ineen ge zakt om geleldeiyk op te gaan In de NB.D. AJ>. economische en politieke wereldcrisis uiter mate doen toenemen. Iedere verzwakking van het nieuwe Dultschland beteekent dus een ver sterking van het wereldcommunisme. Iedere eisch beteekent evenwel een toeneming der stabiliteit, niet alleen van het Dultsche Ryk maar van de toestanden ook in andere staten." BERLIJN 28 Juni. (WB.) Het lid der Oen- trumsfractie van den Ryksdag Farny heeft zyn mandaat neergelegd. Hedenmorgen zyn wederom vertrouweiyke besprekingen tusschen vertegenwoordigers van de Bank van Engeland en de Bank van Frank- ryk gevoerd over de gevaren die den gouden standaard bedreigen en de middelen om te voorkomen, dat de enkele Europeesche landen, die de goudbasis hebben gehandhaafd, ge dwongen worden eveneens den gouden stan daard te verlaten. Dr. Colyn heeft prof. Moley nog niet ge sproken. Mr. Trip, de president van de Neder landsche Bank, lunchte vandaag met Neville Chamberlain. In de subcommissie voor de handelspolitiek verklaarde Vanlangenhove (België), dat de opheffing der tarieven, der Invoerverboden en andere beperkende bepalingen de economische situatie niettémin niet voldoende zou herstel len. De tarieven moeten thans niet worden ge stabiliseerd, nu de cyfers zoo hoog zyn. Hy stelde voor een verlenging van het tarieven- bestand. Dr. Nederbragt (Nederland) keurde de ver klaringen van den heer Vanlangenhove goed. Hy zeide dat Nederland tot nu toe een auto nome tarievenpolitiek voert, welke niet vol- Hoogste stand op Donderdag 9 au 1U Vorige stand: 7M Men schrijft ons uit Beriyn: Wie vóór den oorlog een bezoek aan Beriyn heeft gebracht, die is wis en zeker de wereld beroemde Berolina op den Alexanderplatz te gen ’t iyf geloopen. zy was het troetelkind der toenmalige bevolking en genoot minstens evenveel populariteit, als de gouden engel, die boven op de Slegessaule achter den thans leeggebranden rijksdag glanst. Toen tydens de aera Boss de radicale verbouwing van den Alex inzette tydens het regime van dezen thans gearresteerden en veelgesmaden burger vader zyn er ook wel goede dingen tot stand gebracht! moest de pompeuse figuur van Berolina voor de overmacht wyken, werd zy zorgvuldig ingepakt en naar Treptow vervoerd, waar zy sedert dien in een schuur aan haar tragisch lot bleef overgelaten. De verontwaar diging der Beriynsche bevolking was aanvan kelijk enorm. Maandenlang stonden alle Ber iynsche kranten vol Ingezonden stukken over het mee en het tegen van Berolina. Men gat weliswaar toe, dat dit paradestuk van den beeldhouwer Emll Hundrieser niet meer in elk opzicht aan de eischen van onzen tyd beant woordt maar men hield vast aan de tra ditie van Oud-Berlun en wenschte Berolina op den Alex terug te zien. Anderen waren van oordeel, dat zy by wyze van proef best een jaartje naar buiten kon en sloegen voor, haar een plaats by de Glienlcker Brücke, dus dicht by Potsdam, toe te kennen. De toenmalige magistraat nam van al deze protesten en voor stellen kennis maar beperkte zich tot het feit, dat de verbouwing van den Alex nog wel een jaartje zou duren en tot zoolang moest het mopperende Beriyn dan maar wachten. De tegenwoordige burgemeester van Beriyn. dr. Sahm, schynt voor de machtige figuur van Beroline meer ysmpathie te koesteren dan zyn voorganger: op zyn voorstel zal haar weereen plaats worden toegekend op den gemodeml- seerden Alex, In de buurt van den Wolken- kratzer Alexander, dus tegenover de plaats, welke zy eertijds innam. Niemand heeft zich stellig zoozeer verheugd over deze gunstige wending in het leven van Berolina als Anna Fellgiebel. de vrouw.die ruim vynig jaar geleden by Hundrieser mo del heeft gestaan. Deze ouie dame woont in blakende gezondheid nog steeds In de stad, waar millioenen jnenschen haar slechts ais Berolina kenden, “waardeerden, soms ook met ingezonden stukken of spotgedichten belache- lyk maakten. In haar bescheiden woning In de Kulmer strasse stortte zy tegenover een persmuskiet als volgt haar gulle hart uit: „Voor mij was Berolina altyd een oudere zuster en u kunt begrypen. dat ik biy ben, nu ze elndeiyk uit de gevangenis te Treptow weer naar my terugkeert. Aan den staatscommls- sarls heb ik direct geschreven, dat ik erby te genwoordig wil zijn, wanneer ze haar nieuwe plaats aan den Alex gaat innemen." „Interesseert u zich voor de geboorte van Berolina? Ongeloofiyk snel Is dat in zyn werk gegaan. Hundrieser kreeg de opdracht, het ontwerp in gips gereed te maken en moest hiermede klaar zyn. wanneer koning Humbert van Italië 1884. te Beriyn zou arrlveeren. Hy heeft zooals we tegenwoordig zeggen met accoord moeten werken. Hy had my op net atelier van een zijner vrienden ontmoet en en gageerde my direct, „um mlr die Berolina aus dem Gesicht zu meisseln"’. Ik behoorde toen reeds tot de meest begeerde modellen van Ber iyn en vond dat dus niets byzonders. Ik ver diende uitstekend het ging me toen heel wat beter dan thans en ik beleefde een vroo- lyken, zorgenloozen tyd. Ik stond model voor Menzel, Hugo Vogel, Meyerheim. Begas, Knaus en Thumann. Mühlenbruch heeft my als Bero lina voor het oude stadhuis geschilderd en ik was dus als 't ware de „Symbol-Speziallstln” der ry kshoofdstad I ..Later heb ik reproducties op kunsttentoon stellingen ten verkoop aangeboden en Ik deed de beste zakenmet myn eigen portret! Zulke hoedjes, zulke strulsveeren, zulke ele gante costuumpjes heb ik later nooit meer gedragen. Overal werd ik ultgenoocigd en on telbare malen moest Ik medewerken aan le vende beelden. Zoo is net helaas niet ge bleven. De vrooiyke jaren gingen voorby en een tyd vol zorg brak aan. niet slechts voor my. Ik ben toen maar gaan tróuwen en heb T best gehad. Myn man Is een paar jaar ge leden gestorven. Ik leef van ren Kleine rente en myn groote herinneringen. En nu weer van myn standbeeeld. Dat kan lang met iedereen zeggen! Van de vele groote kunstenaars, op wier atelier ik model heb gestaan, zyn lang niet allen door een standbeeld vereeuwigd. Dat noemt men tegenwoordig een paradoxl” hen tenminste hospl- fractie worden opgenomen. Wil hy door deze schyn- b^ar vrywillige Duitsch-nationale overgave aan én .Versmelting met de NS.D.A.P. het verwyt ontgaan, dat de machtigingswet, welke niet aan hem alleen, maar aan de combinatie NB.D.AJ», Stahlhelm en Dultsch-Nationalen is gegeven, zyn gezag niet meer zou dekken? De eenlge groote Dultsche party, welke nog niet geheel van het politieke tooneel is ver dwenen. is het Centrum, maar Hitler’s verkla ring, dat er in de toekomst nog slechts één groot front van alle scheppende Duitschers mag bestaan, laat geen twijfel over, dat hy ook deze party zal weten uit te schakelen, wanneer zy zich uxa volkomen gelijk laat schakelen. De jongste foto van Dr. Jaeger, Staatscom- missaris voor de Evangelische kerken in Pruisen. Met ingang van 29 Juni heeft de Directie der Nederlandsche Bank wisseldisconto verhoogd 3X tot 4H pCt. Het promessendisconto verhoogd van 4 tot 5 pCt., evenals het disconto op beleening •^effecten, op beleening van goederen en op voorschotten in rekening- Aan het einde der ontbinding van de partyen staat de Dultsche eenheidsstaat en deze zai het nationaal-socialistische stempel dragen. Binnen twintig jaren mag er geen andere we reldbeschouwing meer bestaan dan de onze. Wy willen de uniforme krachtsontplooiing der Dultsche natie en dat is tegelykertyd ren pro bleem der buitenlandsche politiek. Een moet in naam van Dultschland kunnen spreken en in naam van den laalsten boer en proletariër Adolf Hitler is thans de onbestreden hrerscher in Dultschland. Maar hy is zich van de ver- antwoordeiykheid bewust Zeker, wij zyn een minderheid en wy regeeren als minderheid maar wy regeeren in opdracht van het volk Zoo behartigen wy de veredelde dempcratle. is deze vorm van regeeren. deze hiërarchie van leiding doorgevoerd, dan zal ook op het gebied der buitenlandsche politiek alles in orde komen. LONDEN, 28 Juni. (Reuter.) De Russische Volkscommissaris Lltwinof heeft vanmorgen opnieuw een onderhoud gehad met Sir John Simon. ■w-^ r. Alfred Hugenberg is de incarnatie van I 1 reactlonnair-conservatisme, een voor- stander van monarchie en autarkie, een verdediger van het groot-kapitalisme en een hevig anti-clericaal. Aan zijn toedoen is het voor een groot deel te wijten, dat het Centrum de pas werd afgesneden naar een toenadering tot en een compromis met Hitler. Hy heeft steeds geweigerd om met dr. Heinrich Brünlng samen te werken. Hy meende van twee kwaden het minste te kiezen door liever met Hitler dan met Brüning in zee te gaan en thans is hy door HiUer overboord gedrongen. Men zal er in Dultschland nauwelyk een traan over laten. Nadat Seldte, minister van Arbeid en leider Van de Stahlhelm, voor Hitler capituleerde en de Duitsch-nationale neven-organisatles door de landelijke regeerlngen successleveiyk werden ontbonden, werd de positie van dr. Hugenberg steeds geïsoleerder. Hy maakte zich geen illu sies meer, dat er van de nationale revolutie nog Iets voor hem te halen vieL In alle nieuwe en oude gezagsposities, welke In het Derde Ryk vielen te vergeven, werden nagenoeg uitslui tend natlonaal-socialisten benoemd en Hitler „schaltete und waltete” alsof er geen Hugen berg bestond. Om Hugenberg als minister van landbouw onmogelyk te maken, werden de boe ren tegen hem opgezet. Opgehltst door de nazi’s, eischten zy Hugenberg’s aftreden en de benoe ming van den nationaal-socialistlschen rijks- lelder der boeren Walter Darré, In zyn plaats. Vooral het renteprobleem vormde ren bron van principieele meeningsverschillen tusschen den kapltal:stischen 'Hugenberg en de socialistische nazi’s. Hugenberg en zijn geestverwante^ gin gen uit van de stelling, dat kapitaal een zekere minimum-rente dient af te werpen, en dat het In den landbouw geïnvesteerde kapitaal dit eveneens moet doen. Darré daarentegen plaatst de rentabiliteit van den landbouw op den voor- grond om dienovereenkomstig de rente vast te stellen. Waar de rentabiliteit van den landbouw In Dultschland nul komma nul of nog minder Is, voelen de zwaar verhypothekeerde boeren tuuriyk meer voor Dawé’s dan voor Hugen berg’s standpunt. In het aangezicht van zyn poutleken dood heeft Hugenberg, wiens land bouwpolitiek op zooveel tegenstand in het bin nenland stuitte, getracht op Internationaal politiek gebied een in Dultsch nationalistische oogen schoon schijnend gebaar te maken om tenminste met eere te sneven, wanneer zyn Uur zou slaan. Het opzienbarende memoran dum, waarin hij op de economische wereld conferentie ta Londen voor Dultschland koio- BERLIJN, 28 Juni. (W. B.) Om den smok kelhandel tegen te gaan zal vanaf 1 Juli ia het grenspersoneel worden uitgebreid met leden der SS, die als hulp-douanen dienst zullen doen. Zy zullen te herkennen zyn aan een groenen band om den arm met een koperen ryksschlldje. 1 s I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1