PROVINCIAAL H NIEUWS MARKTEN Wisselkoersen *z... DONDERDAG 29 JUNI 1 LANGENDIJK Zaandam in conflict met Regeering PASTOQR Dr. E. HAMER f Uitvaart AALSMEER DE CRISIS-ZUIVELWET Uitkeering op melkproducten BUSSUM ROEKELOOZE MOTORRIJDER Een zware straf NIEUWER-AMSTEL BERGEN CASTRICUM DEN HELDER OUDER-AMSTEL HOORN OUDORP HEERHUGOWAARD T ZAND PURMEREND SCHAGERBRUG HARENKARSPEL UITHOORN KROMMENIE NED. TUINBOUWRAAD Groep Bloemisterij SCHOORL WEESP ZIJPE Weerbericht VEIUNG-OVERZICHT WEERE WORMERVEER ZUID-SCHARWOUDE w gepl Jam drui daal gen de noot geét en begrafenis B. en W. beraden zich IN MEMORIAM r PASTOOR TH. GIELEN Streek” A ZAANDAM BET AARDAPPELSEIZOEN bijna Gevaarlijke hond 3 Maria Pe- te en Oeffen, v. Leeuwen; 3 A. de Groot; 3 H. as tot 33 WOENSDAG. 38 Jun ten het besluit tot korting van het salaris van aan- Her- Personalia BIJ Kon. besluit is op zjjn ver zoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan 8. Doedens, ontvanger der directe belas tingen, Invoerrechten en accijnzen alhier, met ingang van 31 December 1933. gezin dien datum tot een blijden feestdag te maken. Personalia Aan de kweekschool „St. Ur sula” te Boxtel is geslaagd voor de akte L.O. mej. C. H. Middelhof!, alhier. Markt Aangevoerd 1200 stuks klpeieren welke verkocht werden voor 3.50 en 3.00 per 100 stuks Personalia. Te Delft is feeslaagd voor het candidaatsexamen voor civieLngenieur de heer J. A. P. A. Schermer, alhier. Personalia Voor het Staatsexamen akte L. O. slaagde te Amsterdam mej. A. iftasch- meljer, alhier. Personalia ’s-Gravenhage slaagde plaatsgenoot, de heer A. G. Groen voor diploma gemeente-admlnlstratle. Nadat de kapitein aan dit verzoek had vol daan. werd met de lossing der houtboot voort gegaan. onze het Heden 8.44b 50.®»* 9«M 34.83 48.10 3L96 43.50 42.50 I.96H 13.15 Tl hiel< door schl clou 3500 Berl Sijb alhii Ui van over gele kom teer dt m Wi l tige Th. pla r De 2 Zr. Zoi me lini die ste O di at vi hl Personalia Voor het staatsexamen akte L. O. slaagde te Amsterdam mej. G. van Water, alhier. i De raad Overplaatsing De heer J. van Ens, briga dier bij de Rijks veld wacht alhier (standplaats 1 Zand) is in gelijke betrekking overgeplaatst naar Winket D. war dra< der was toen dat tot G raac O waa gepl voot font G R. 1 horr A> leen Bur von< een de 1 tart te I en schl een 1 gem aan huy O weg lich best E verz VOO) klei B stro Al, De B aan jeuf gebi en ven D poli len C stai den zoel E den 8o- La- Bnrg. Stand Geboren: Fokke Hendrikus, z. van H. van Andel en W. A. M. Fernhout Pieter, z. van D. de Boer en A. Band Ja cobus Johannes, z. van J. J. Boshoven en J. M. van Rosmalen. Gehuwd: A. Kluft en A van Yperen Vergrooting U. L. O.-schoot Vorige week is de vergrooting van de gemeentelijke U. L. O- school aan het Wilhelmlnaplantsoen door ar chitect Kruisweg aanbesteed. Het werk is ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer H. F. Kok te Naarden, voor f 35.715. de< begiootlngswyzigingen. vaststelling bedrijfsreke- ning, aanvulling pol. verordening beenderenver- voer. kohier straatbelasting, schoolgeldreclames. Personalia Onze plaatsgenoot, de heer A. Bakker, ambtenaar ter secretarie alhier, is te ’s-Gravenhage geslaagd voor het diploma van bekwaamheid in de gemeente-administratie. De heer J. J. de Winde, beambte bij de Ned. Spoorwegen alhier, wordt op 2 Juli over geplaatst naar Alkmaar. Pastoor A_ F. C. van ftoort uit Heemstede hield een korte toespraak na de H. Mis Na de absoute werd het stoffelijk overschot gedragen naar het Kerkhof, even buiten het dorp, waar het bU den ingang ontvangen werd door Deken Hollenberg met assistentie. In de kerk en op het kerkhof was een groot aantal belangstellenden, onder wie de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, alle pastoors uit het dekenaat Purmerend; voorts vele wereld- en ordegeestelijken. Eveneens waren tegenwoordig de leden van *>et dagelfjksch bestuur der gemeente üpendam gratis een terwaarde circa/ 3.50. De Krommeniëer leden kunnen zich daarvoor aanmelden in de Schoenmakerij, de wormerveerder leden in het magazijn achter den winkel en de Assendelver leden in het ma gazijn naast den winkel, allen op Zaterdag 1 Juli des ’s namiddags van 4 tot 5 uur. De uit reiking der pakketten zal geschieden in de win kels op Woensdag 12 Juli Raad De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdag as. ’s middags om 3 uur. 25 jaar koster De heer P. Hes hoopt Woens dag 5 Juli a s den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar werd aangesteld tot koster doodgraver by de R. K. kerk, alhier. Het zal den plichtsgetrouwen koster dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Er zal getracht worden voor hem en zijn Woensdag had_de plechtige uitvaartdienst plaats voor den zeereerw. heer dr. E. Hamer, in leven pastoor te Hpendam. Te half 10 werden de Lauden gezongen. Agens was de hoogeerw. heer A. Hollenberg, deken van Purmerend, geassisteerd door pastoor A. J. Boks uit Amsterdam en pater Marcelllnus Bakker. O. F.M., te Nieuwe Nledorp. Cantores waren rector J. P. J. Kok van Bloemendaal en kapelaan B. Kloes uit Purmerend. Om tien uur werd de plechtige Requimmis opgedragen, eveneens door Deken Hollenberg met dezelfde assistentie. bewolkt met tjjdelljke opklaring, waarschijnlijk weinig of geen regen, iets zachter overdag. Zon op 4.42, onder 924. Licht op 934. 30 Juni Eerste Kwartier. Burg. Stand Geboren: Johanna Maria, d. van A G. R. Slabbaert en J. M. E Hendriks. Albert Egbert zoon van P. Hogenhout en H. W. Bosse. „Ons Genoegen” De uitslag van de -ls ajs Vorige kot-sen 8.53 59.35 9.84 30.15 38.00 44.00 4X00 2.01)4 De Crisis-Zulvel-Centrale maakt bekend, dat met ingang van 2 Juli 1933 tot nadere aankon diging de uitkeering op alle tot zuivel- of melk producten verwerktemelk is vastgesteld op basis van 132 cent per K.G. melk met een vet gehalte van 3.2 pCt. Deze uitkeering stemt overeen met 50.4 cent per K.G. boter en 60 cent per K.G. melkvet. Bjj verwerking van melk op boter zoo danig, dat uit 100 K.G. melk van 3.2 pCt. vet 3.60 K.G. boter verkregen wordt zal de uit keering hierop dus 3.60 X 0304 1.81 per 100 K.G bedragen. Collecte De collecte voor het fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapen- den dienst (ondersteuning enz. aan "invalide oud-militairen en hun gezinhen) bsacht dit jaar in deze gemeente op 33.36 (v.j. 36.01). Brandspuitbeproeving Zaterdag 1 Juli zal de jaarljjksche beproeving plaats hebben van de brandspuit te Duivendrecht. Een week later. Zaterdag 8 Juli volgt de motorbrandspuit te Ouderkerk. Raadsvergadering De gemeenteraad komt in openbare vergadering bijeen Vrijdag 30 Juni. Agenda: Mqjiedeellngen. 3 j. afrekening scholen. 29 Juni. Eiermarkt.. Aanvoer Prijzen van 3.102M. Handel Personalia. Te Delft Is geslaagd voor het propaedeutlsch examen voor civlel-lngenleur Ir. J. W. Klazen, alhier. Sinds de vorige week heeft het beloop aan de veiling weer een grondige wijziging onder gaan en helaas niet in het voordeel van de aanvoerders. We schreven alreeds, dat de prij zen op een ontstellend laag peil waren aange land; de aardappelen werden verkocht tegen prijzen die spotten met alle berekeningen van rentabiliteit doch.... ze werden tenminste aan den man gebracht! Sinds Woensdag van de vorige week worden bijna dagelijks mln of meer groote partijen wltvleezige aardappelen, door het uitbUJven van de vraag uit Engeland, door gedraald, d.wx. dat ze onverkocht blijven, om dat ze den vastgestelden minimumprijs van 37 H cent per baal niet kunnen opbrengen. De vei ling hééft nabij hare terreinen een stuk land gehuurd, waarop die partijen neergestart wor den en voorzoover ze niet als veevoer kunner. worden verkocht vernietigd worden. De tuinder krijgt voor zijn met zooveel vlijt en kosten ge kweekte product het genoemde bagatelletje ult- betaald, dat voor de Regeering betaald wordt en hoopt dan voorts het hoofd boven water te kunnen houden door den toekomstigen toeslag! De mogelijkheid bestaat dat na 1 Juli, als het Collecte voor Ouden van Dagen De tocht voor onze Ouden van Dagen is wederom in voor bereiding en binnenkort staat voor hen ‘n dag van genietingen voor de deur. Vanzelfsprekend doet het weer aan het welslag, van zoo’n dag veel af en toch, de commissie van voorberei ding ziet dit niet zoo zwaar als het brengen van een genotvollen dag wanneer de noodige middelen daartoe ontbreken. Zeker, men kan zonder geld’ evengoed plelzier hebben, maar daar staat toch tegenover dat weinig te begin nen is met een leege portemonnaie. Daarom heeft zij gemeend Zaterdag as. een collecte te moeten houden. Met het sympathieke doel voor oogen en kennende de vrijgevigheid van de in gezetenen, twijfelt zfj niet of de collecte zal aan haar doel ten volle beantwoorden. Gooische H. B. 8. Voor het toelatings examen van de Gooische Hoogere Burgerschool te Bussum hebben zich aangemeld 47 candida ten, waarvan 4 candidaten zijn afgewezen. Coöperatorendag De Internationale Coope- ratiedag valt dit jaar op Woensdag 12 Juli. Tot heden heeft het bestuur der Coöperatie „Werkmanskracht” nog steeds een kinderfeest op dien dag gehouden. Dit jaar zal het bestuur echter aan de leden der Coöperatie, die werk loos zjjn, gedeelte’ Jk werkloos zijn <32-uur wer kers) en de behoeftige weduwen levensmiddelen-pakket uit reiken, van van ChtAauroux gehouden wedvlucht volgt 1 Dijsselbloem; 4 5 6 7 V. Vliet Wzn. Afstand 644 K.M., in concours 35 vogels. In vrijheid om 6.30 uur. Aankomst le duif 5.33 uur, 7de duif 738 uur. Deze vlucht had een traag verloop, verscheidene vogels kwamen Maandag pas binnen. As. Zondag vlucht van Creil (370 K.M.). Na de beslissing van den Raad van Dins dagavond. waarbij een breuk met de regeering is ontstaan, heeft Woensdagavond een buiten gewone vergadering van B. en W. plaats gehad om de flnancieele gevolgen van dit besluit on der de oogen te zien. Omtrent het verhandelde In die vergadering konden aan de pers geen mededeeUngen t woe den gedaan. Een twlntlg-jarig Hllversumsche gymnasiast P. 8., Is door de Amsterdamsche Rechtbank wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuld veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, met ontzegging om een motor rijtuig te besturen voor den tijd van één jaar. Het Q. M. had veertien dagen hechtenis gere- qulreerd. De jongeman had op 5 December van het vorige jaar. terwijl hij op den SoestdUkerstraat- weg met een vaart van 60 KM reed, een man aangereden, waardoor deze zoodanig werd ge wond, dat een been moest worden afgezet. De gymnasiast was reeds herhaaldeiyk gewaar schuwd tegen te snel rijden en ook door den Kantonrechter al eens gewaarschuwd. Onder groote belangstelling had te Utrecht de jaarljjksche algemeene vergadering der vereenl- ging „Groep Bloemisterij" uit den Nederland- schen Tuinbouwraad plaats. Op één uitzondering na waren alle aangeslo ten vereenlgingen, 24 in getal, vertegenwoor digd. Naast meerdere interne aangelegenheden werd het onderwerp „steun- of credletverlee. ning”, ten behoeve der noodlijdende bedrijven, behandeld, in verband met het Regeenngscre- diet voor de Aalsmeersphe kweekers en de actie der Westlandsche tuinders voor een seunverlee- ning op de basis van minimumprijzen, naast den steun voor groenten en fruit, ook voor snij bloemen. Met de grootst mogeljjke meerderheid sprak de vergadering zich uit tegen een steunverlee- Xiing op de basis van minimumprijzen. Besloten werd de werking der credietverlee- nlng van Regeeringswege voor Aalsmeer af te wachten, om dan, aan de hand van de daarbij opgedane ervaringen, na te gaan in hoeverre bjj de Regeering moet worden aangedrongen op zoodanige uitbreiding dezer credletverleening. dat ook aan buiten het centrum Aalsmeer en omgeving gevestigde bedrijven en centra van bloemencultuur Regeeringscredlet zou kunnen worden verstrekt. Bovendien werd besloten om zich tot de Re geering te wenden met het dringend verzoek aan de steunverleenlng voor de tuinders de voorwaarde te verbinden zich van het kweeken van bloemisterij-producten te onthouden. Ten opzichte van den overmatigen Invoer van Belgische planten, meer in het bijzonder Aza lea’s en Hortensia's in het voorjaar, wordt reeds overleg gepleegd met de Belgische organL saties om tot een regeling te geraken, waarbij met de belangen van beide landen wordt reke ning gehouden, met de bedoeling voor deze re geling dan de medewerking der belde regeerin- gen te verkrijgen. Mededeeling werd gedaan van de definitieve oprichting en voortzetting van den ..Kring Bloemyeiling vereenifcingen,” waarbij alle reeds bij de ..Groep Bloemisterij” aangesloten bloe men veilingen zich hebben aangesloten, terwtfl ook bericht van aansluiting was Ingekomen van de Gooische Bloemen, en Plantenvelllng te Hil versum en van de veiling te Amersfoort. Wat reeds lang In angstige spanning ver wacht werd, is geschied. De beminde Herder van Lutjebroek heeft zijn leven gegeven voor zjjne schapen. In dit beeld voornamelijk zien wjj Pastoor Gielen in onze herinnering terug, doch niet al vorens het gebed uit te spreken: Heer, geef deze beminde ziel de eeuwige rust! Dat hjj ruste in vrede. Zoo is df.n dit rijke priesterleven afgesloten en is hij ingegaan om het loon te .ontvangen voor al wat hjj met zjjn warm Priesterhart tot de eer van God en heil der menschen beeft mogen verrichten. Pastoor Gielen was een vader voor allen, die tot hem kwamen. Ingewijden weten, dat de Pastorie van Lutjebroek immer open stond en zoo talloos velen toeliet. Priesters zoowel als leeken, die Pastoor raad kwamen vragen in moeilijke zaken en daar steeds gesterkt en vol daan vandaan kwamen. Hoe werd deze Herder bemind door zjjn pa rochianen, zjj wisten immers in hem te vinden een Pastoor, die in lief en leed alles met hen deelde, immer liefdevol, altijd zorgzaam. Hoe kon zijn bemoedigend woord, waar leed gedra- geh werd, niet sterken, zjjn medeleven In de vreugd, deze niet verhoogen. Helaas, een ieder wist het, de drukkende tij den voor zijn parochianen drukten hem zelf ter neer en wellicht hebben deze omstandigheden bijgedragen zijn sleepende kwaal te verergeren. De He Maart was de droeve dag, dat Pastoor Gielen afscheid nam van zijn dierbare parochie, om te trachten herstel te vinden van zijn ge knakte gezondheid. Hoe zal dit scheiden hem zwaar gevallen zijn, waar hU zoo veel achter liet, lief en leed. De verpleging In „Maris Stella” te Scheve- nlngen heeft niet mogen baten, de kwaal ver ergerde, de pijnen, die hij geleden heeft waren hevig, doch niettemin bleef hij, de Herder, die het voorbeeld gaf aan zijn schaapjes; alle pij nen verdroeg hU met een volkomen overgave aan Zijn Lieve Heer, totdat het oogenblik kwam, waarop hU zijn Immer offerende ziel aan den eeuwigen God teruggaf om het loon in het Hiernamaals te mogen (bntvangen. Heer w<< bidden nogmaals: geef hem de eeuwige rurt. Hoe een rusteloos werker Pastoor Gielen was, blijkt uit het volgende. In de 16 jaar van zijn Pastoraat te Lutjebroek werd de kerk, die te klein geworden was, ver groot, een nieuwe bewaarschool werd gebouwd en als groot monument ter nagedachtenis staat er nu het pas voltooid grootsche 8t. Nicolaas- (esticht. Het vereenigingsleven had steeds zijn krach tige steun hij was de stuwende kracht bijzon der van het jeugdwerk in de parochie: voorzit ter van der. Dlstricts-patronatenbond W.-Fries land; voorzitter van den W.-Frieschen Koren- bond en Geestelijk Adviseur van den L.TR., Kring W.-Friesland. Moge hy spoedig voor al zijn werken het loon ontvangen, hem wegge legd. Aa Vrijdag zal de plechtige Uitvaart en be grafenis plaats hebben te Lutjebroek. Moge het aan gebeden voor zijn zielerust niet ontbreken. Rijwielpad naar LinunCn Naar wij ver nemen. is door het college van Ged. Staten van Noord-Holland afwijzend beschikt op het verzoek van de rijwielpadvereenlging Noord- Kennemerland te Alkmaar om subsidie te ver- leenen voor den aan'eg van een rijwiejpad van af Alkmaar over Helloo en Limmen naar Bak- kum. Ter concours Het Fanfarekorps „Onder ling Genoegen” neemt Zondag deel aan het te Koog aan de Zaan te houden concours in de Superieure afdeellng. Eveneens trekt daarheen de R. K. lïarmonlevereeniglng „Kunst en Vrlendschao”. welke uitkomt in de afdeellng Uitmuntendheid. GEMEENTERAAD dezer gemeente vergaderde gister middag voltallig. De raadsbesluiten inzake heffing van op centen op de personeele belasting en vaststel ling van een verordening op de personeele be lasting waren door Ged. Staten goedgekeurd. Van den heer 8. J. H. Keesom te Alkmaar was Bericht Ingekomen, dat hij zijn benoeming tot boekhouder der gemeente aanneemt. Ingekomen was voorts een schrijven van den heer A. van de Kamer en echtgenoote, alhier, waarin dezen zich beklagen, dat de gemeente arts H. Heringa ter gelegenheid van de koste- looze Inenting op 31 Maart jl, geweigerd heeft hun zoontje Adrianus in te enten. B. en W. prae-adviseeren, dit stuk in hun handen te stellen ter afdoening, onder mede deeling dat zij voornemens zijn aan adres santen te berichten dat de medicus in for- meelen zin hJ. gehouden was de inenting te verrichten en zijn houding in deze allerminst tactvol kan worden genoemd. Doch dat het onderhavige geval oo' In gevolge het Inzicht van den geneeskundig in specteur der Volksgezondheid, niet geschikt is om eenigerlel maatregel tegen den gemeente arts te nemen. De heer DUIN noemt de houding van den arts kinderachtig. Van den minister van Financiën was bericht ingekomen, dat de voorschotten Ingevolge de Landarbeiderswet aan P. J- Stam en H. J. Stam, resp. van ƒ2600 en ƒ2400 worden ver leend. Van het Hoogheemraadschap was bericht in gekomen, dat dit college geen strandtrap wil aanleggen. De heer DUIN voejt er niets voor, dat de gemeente de trap maakt; en zeker niet de trap onderhoudt. Dé heer KAAG stelt voor van gemeentewege de trap aan te leggen en het onderhoud aan de strandpachters over te laten; de kosten mogen niet meer dan 200 worden. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Dapper. Duin en Van Lienen. Personalia Bij beschikking van den minis ter van Economische Zaken is met ingang Van 1 Juli benoemd tot scheikundige bij den dienst der RIjkslandbouwproefstatlons en werkzaam gesteld aan het RIjkslandbouwproefstation Hoorn, dr. N. D. Dijkstra te Zuidhorn. Personalia Geslaagd aan de Unlverslteit te Amsterdam voor het candidaatsexamen me dicijnen de heer J. S. van Hal, alhier: voor het examen gemeente-finantlën van de Ne- derlandsche vereenlglng voor Gemeentebelan gen dè heer W. Deurloo, ambtenaar ter secre tarie. alhier. Benoemd is in de commissie tot het af nemen van de R. K. Mulo-examens te Maas tricht en te Utrecht, voor de vakken Algemeene en Vaderlandsche Geschiedenis en Nederland- sche Taal- en Letterkunde de heer H. L. F. Smeets, hoofd der 8t. Petrus Canisiusschool, alhier. Middenstandsweek. Het programma voor Donderdag ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van de R. K. Middenstandsvereeniging en de Algemeene Middenstandsvereeniging is: Etalagewedstrijd. Des middags te drie uur optocht van versierde bedrijfsvoertuigen, waar aan door verschillende Bussumsche zaken wordt deelgenomen. Des avonds wordt de Midden standsweek besloten met een concert, te geven door de Harmonie „Crescendo” In de muziek tent van het Wilhelmlnaplantsoen. De Bussumsche Kruldenlersbeurs is Donder dag en Vrijdag voor het publiek en de winke liers geopend van 2 tot 5.30 uur des middags en van 730 tot 11 u. des avonds. Vrijdagavond om 1D uur heeft de sluiting plaats. Verslag werd uitgebracht van de bemoeiingen van het groepbestuur ten opzichte der in voor bereiding zijnde technische herziening van de Tarief wet. terwijl met algemeene instemming kennis werd genomen van het door het bestuur van den Kring Bloemenveilingen tot de Twee de Kamer gerichte adres, inhoudende bezwaren tegen het wetsontwerp „Omzetbelasting.”- Inzet veiling Bij de door notaris Kruimel gehouden veiling was de inzet als volgt: Perc. 1 2.69.80 HA. 3993 04; perc. 2 3.52 HJl. f 549120; perc. 3 5.1250 H-A. f 5227.50; perc. 4 1.70.40 HA. 1363.20; perc. 5 2.11.10 HA. 1731.02; perc. 6 2.00.90 H.A. 1767.92; perc. 7 224.80 H.A. 2427.84; perceel 8 1.94 40 H-A. 1788.48. Totaal 2.3530 H A. 23790 20 Jongetje verdronken Het 3-jarig zoontje van den heer Oostwouder geraakte spelende in het Noord-Holl. Kanaal. Toen het onheil werd bemerkt, bleek het reeds te laat te zijn. Dr. Oterdoom heeft nog gedurende ’n uur getracht de levensgeesten op te wekken. Echter zonder resultaat. Nienwe leerlingen Voor de 4 openbare scholen in deze gemeente zijn slechts 63 nieuwe leerlingen aangegeven, dus nog geen 16 per school. Voor de School met den Bij bel bedroeg dit getal 24 en voor de R. K. School 31. Als de openbare school F., die toch al een minimum aantal leerlingen telt, wordt opgeheven, zouden de eerste klassen der overgebleven openbare scholen nog ieder maar 21 leerlingen tellen. Nu worden bet klasjes van 16 leerlingen. Fiets gestolen. Ten nadeele van den win kelier D. G. v. D. te Buitenveldert is Woens dagmiddag een z. g bakfiets gestolen. Éen onderzoek wordt ingesteld. Burgerlijke Stand Geboren: tronella, d. van N. Mol en J. M. van Liempt. Gré, d. van H. Merkus en T. F Schaar. Ma rius Hendricus, zoon van J. L. Wit en J. M. J. van Dieden. Ondertrouwd: J. Dekker en H. M. H. Kreuz. K. van der Woude (van Zaandijk) en T Meljns. Overleden: Bastiaan Fontjjn, oüd 42 jaar. gehuwd met N. de Wit. Hoogste stand: 765.6 La Coruna. Laagste stand: 749.9 Helsingfors. Verwachting Zwakke tot ma tigen, Noordelijke tot Westelijken wind, zwaar Incident HakenkruUvlag Voor het eerst arriveerde er in de Zaan te Wormerveer een houtboot, óm hier gelost te worden. Het was het Duitsche stoomschip „Inge" uit Hamburg met een lading hout voor de firma N. H. Rem en Zonen. De boot kwam de Zaan opva ren met de Hakenkruisvlag in top. Direct verzamelden zich vele werkloozen op den Zaanweg en om moeilijkheden te voorkomen, E* VOORZITTER deelde mee, dat Ged. Sta, werd den kapitein verzocht de Hakenkruis vlag omlaag te halen. Op den Amstelveenschen weg is Woensdagmiddag een wielrijder gevallen door een grooten Duitschen dershond. De man werd zoodanig In het been gebeten, dat geneeskundige hulp moest wor den tngeroepen. De eigenaar van den hond is opgespoord. den gemeente-arts hebben goedgekeurd; de ge- meente-arta heeft daartegen geprotesteerd door het verminderde salaris niet te acceptee- ren. B. en W. zullen overleg plegen. De heer DAPPER stelt voor van gemeente wege een verordening vast te stellen, die ver biedt ganzen, zwanen en eenden los te laten. Verschillende leden achten dit een polder zaak. Het voorstel van den heer Dapper wordt in handen van B. en W. gesteld om prae-advles Tot hooisteker te Groet werd benoemd de heer A. v. Lienen: te Schoorl werd als zoo danig de heer G. Dekker benoemd; beiden met Ingang van 1 Juli. Hierna was aan de orde het voorstel van B. en W. om in afwljzenden zin te beschikken naar aanleiding van het bezwaarschrift d.d. 31 Mei JL van P. de Regt, tijdelijk opzlchter- teekenaar by de Provincie Noord-Holland. wo nende te Schoort tegen de weigering van B. en W. tot het verleenen der door deze ge vraagde bouwvergunning op een terrein, ge- legen aan het Hargergat in de buurtschap Hargen. Thans was van De Reght ‘n schryven Inge komen. waarin hy wijziging van de plannen toezegt, of zoo mogeiyk een ander bouwterrein te zoeken. B. en W. handhaven hun voorstel, in de ver wachting. dat de zaak nu tot een andere goede oplossing komt. De heer SCHERMER noemt de houding van B. en W. stumperig; 'hun argumenten noemt spr. gezocht. Er zal heel wat anders moeten ge beuren. om te voorkomen, dat Schoorl door nieuwbouw bedorven wordt. In dit geval gaat het niet op de welstands-grens te stellen. De VOORZITTER werpt het verwijt van. den heer Schermer verre van zich. Het voorstel van B en Wmoet toch worden aangenomen om De Reght vryheid van handelen te geven. Het voorstel van B. en W. werd na ampele bespreking aangenomen met algemeene stem men. De VOORZITTER vraagt den Raad machti ging by het Hoogheemraadschap te vragen na den heer De Reght in aanmerking te mogen komën om bedoeld terrein te pachten voor f 60. De heer SCHERMER vraagt spoedig een uit breidingsplan vast te stellen, om het mooie in Schoorl aldus te beschermen. De gevraagde machtiging werd verleend. By de rondvraag vraagt de heer GUTTER welk bezwaar er is tegen houten huisjes op het kampeerterrein. De VOORZITTER zegt, dat deze gebouwtjes Ui strijd zyn met de bouwverordening en het gevaar dreigt, dat er permanente bewoners ko men, die men daar liever jjlet ziet. zy. die het vóór het besluit der Kampeerverordenlng had den aangevraagd, hebben voor dit jaar toe stemming. De heer SCHERMER vraagt waarom aan De Jong niet de voor waarde is opgelegd, dat hy op de treinen 8 uur 's morgens en 5 uur ’s avonds moet ryden; ook zyn z’n tarieven hooger dan die van andere aanvragers. De VOORZITTER zegt, dat B. en W„ als zy geweten hadden, dat De Jong zou meewer ken. zooals hy doet, hem misschien niet de con cessie hadden verleend. Hy kan echter ónmoge lijk op de treinen van 8 en 5 uur ryden, met t oog op den anderen dienst, dien hy onder houdt. B. en W. hebben hem echter geschreven in alle opzichten mee te werken volgens de wenschen van B. en W. Ook B. en W. vonden de tarieven te hoog. Als De Jong morgen bedankte voor den dienst zou het gemeentebestuur dat niet betreuren. De heer DUIN betoogt, dat de Jong ten volle aan zyn voorwaarden voldoet. Hy kan op het oogenblik niet beter medewerken. We th. BIJL ontkent dit. Verschillende din gen stonden spr. niet aan; tarieven en ver- trektyden zyn niet naar spr.’s zin. De heer SCHERMER wijst er op, dat een busdienst StationCamperduin alleen in het seizoen rendabel is; daarom deden B. en W. goed de ccncessie alleen voor het seizoen te geven. Spr. heeft de ervaring, dat het treinver voer toeneemt. Spr. zou het toejuichen, als de Jong met de Spoorwegen had samengewerkt inzake doorgaande kaarten. Een dienst op het station lykt spr. beter dan een op Alkmaar. De SECRETARIS merkt op, dat de conces sie is verleend, behoudens goedkeuring door B. en W. van tarieven en tyden; B. en W. zyn tenslotte accoord gegaan met de verlangens van de Jong. Wat zyn medewerking betreft, deze laat te wenschen over, omdat hy de velschil lende wenschen van B. en W. inzake tarief, route en reclame niet heeft nagekomen, zooals uit de gevoerde correspondentie biykt. Hierna sluiting. De verwachtingen van het aardappelseizoen waren dit Jaar niet hoog gespannen, odch dat het zoo slecht zou zyn, als het op het oogen blik is. had men niet verwacht. Woensdag zyn er te Broek op Langendyk ongeveer 78 spoor wagons van 10.000 K.G. aaradppelen odorgeloo- pen. Ze konden den minimumprijs van f 0.75 per 100 K.G. niet opbrengen. De aardappelen van de Ryp. Schermerhorn. Sint Pancras enz., welke op den export zyn aangewezen, waren onverkoopbaar. De export is thans zoo goed als dood. Tenminste de.export naar Engeland. Verleden jaar om dezen tyd was het invoer recht 10 pCt. van de waarde. Eind Juli werd het op pijn, f 0.85 per 100 K.G. gebracht, maar op het oogenblik moet er van elke Ingevoerde baal aardappelen van 50 K.G. ongeveer f 2 wor den betaald. En wat gebeurt er nu met de aardappelen, welke niet kunnen worden verkocht? Door verscheidene veeboeren wordt een ge deelte afgenomen voor veevoeder en wat niet als veevoer kan worden geplaatst wordt op een belt geworpen. De minlmumprys van 0.75 per 100 K.G. wordt uitbetaald, niet meer odor het In- en Verkoopbureau van de Provincie, doch door de regeering volgens de tulnbouwsteunwet 1933. Dit berdag is echter veel te weinig. De kosten van rooien en vervoer naar de veiling worden hierdoor niet eens vergoed. Het bovenstaande geeft wel een treurig beeld van den toestand In de tuinbouwstreek. En dat, terwyi de groote aanvoeren nog moeten komen Voor de transportarbeiders is het ook een al lesbehalve voordeelige tyd, want aan de aard- appelen. welke niet worden verzonden, wordt door hen niets verdiend. De motorboot-e'.genaren hebben ook niets meer te doen. Als de toestand nog eenigen tyd zoo blyft, zullen er by de schippers zeer zeker ontslagen moeten volgen. De hoop ia nu nog gericht op de verlaging van de invoerrechten in Engeland, welke waar- schyniyk 1 Juli zal ingaan. H. H. Wydingen In de Kathedraal van Carthago (Noord-Afrika) heeft Z. H. K de Primaat-Aartsbisschop van Afrika Woensdag de H. Wydlng van het subdlakonaat toege diend aan onzen vroegeren plaatsgenoot, eerw. heer W. Tb. Matthysen, van de ciöteit der Witte Patere van kardinaal vigerie. _z>nd«n Berlfjn ’•rtta t SruaMl ’witaerland Veenen 'openbagen ’ockholm Mlo few Tork (oabla) Soma Praag Madrid ALKMAAR, 28 Juni. N V. Alkmaareche Kxport- veillng. Aardappelen 0303.10 per 100 K.G. Aardbeien 0.15—033 per slof. Andijvie 030330 per 100 etuJu. Bloemkool I 5.000.00. idem II 130—4.00 per 100 stuks. Doperwten fi.QO—8,00. Druiven 35.0038.00 per 100 pond. Kropsla 0.50 1.90. Komkommers 1.006.50 per 100 stuks. Postelein 0.430.70 per bakje. Peulen 9.001330 per 100 pond. Rabarber 2.50—6.50, Selderie 0.50 2.70 per 100 bos. Spinazie 1.00—1.35 per groote bak. Snybgpnen 15.00 24.00, dubbele Spercle- boonen 23.0025.00, Tulnboonen 1.003.00. To maten 9.001330. Wortelen 3.008.00 per 100 bos. AVKNHORN, 38 Juni. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken. Vroege Aardappelen: Groote Scbotacbe 0 75— 3.00 per 100 K.G., aanvoer 111000 K.G. Kleine Schotacbe 0.75035 per 100 K.G.. aanvoer 10500 K.G. Doorgedraaid 30.000 K.G. vroege Aardappe len. BROEK OP LANGENDIJK. 39 Juni. 13300 K.G. Tomaten: A 23.10—33.50, B 303033.00. C 30.40 —3130. CC 1630. 366000 K.G. Aardappelen: Schotache Muizen 0.75330, Drielingen 0 75 3.10, kleine 030030. 4300 boe Wortelen 1.50 3.00. 3600 K.G. Roode kool 3306.00. 380 stuks Bloemkool 5.60. BARNEVELD. 1.610.000 Stuks, vlug. BOVENKARSPEL (Station). 38 Juni. .X»e Tuinbouw” Aardappelen: Ninetyfold 037yi 0.46, ScbotaChe 0.50035. kleine 0.40035. Klgenh 1301.55 per baal. Aan voer 8705 baal. Doorgedraald 15914 baal. BEVERWIJK. 38 Juni. R.K Coöp. Tulnderever. .JCeunemerland" Sla 0.150.35. Postelein 0.38 0 60 per kist. Asperges; I 0380.44. II 033 035. III 0.140.18. Wortelen 0.060.00. Rabarber 0.030.04. Radijs 0.010.03. Peterselie 0.03. Sel derie 0.040.06 per boa. Bloemkool I 0.100.13. idem II 0.060.06 per stuk. Tomaten 030 per K G Aardappelen 3 303 00 per 100 K.Q. Aard beien 0300.40 per slof. Frambozen 0.70 per doosje. Doppers 0.130-20. Capucyners. br. 0.13— 0.16. Raspers 0340.38. Peulen 0300.33. Bny- boonen 0.420.46. dikke Boonen 0.460.40, Tulnboonen 0.050.07 per K.G. BEVERWIJK. 38 Juni Bloemenmarkt X Centrum Rozen: Briarcliff 1674, Boze- landla 1556. Columbia 1050. Noack 13«5. Hadley 1360. Eng. Iris 310. Lelies Longi- florum 1.101.66. Regalia 4000. Umbellatum 8 38. Teumflorum 34—55. Tlglnrem 3449. Calla- 714. Anemoon De Caen 36. Hollandla 24. Ranoncela 36. Spengerl 838. Plumose 13 43. Lathyrus 310. Violieren 848. Campanula 60. Anjers 412. Koor 48. Griet 8ld, Alstrumenla 1327, Gladiolen 4586. -• HOOGKARSPEL. 38 Juni. „De Eendracht" Aardappelen: Schotache 0.37H0.60 Ninetyfold-*»»* 0371,0.50. kleine 037(4—0.45. Aanvoer 43 schuiten. Doorgedraald 1800 K.G. HEILOO. 28 Juni. Exportvelllng .Bt. WUllbror- dus" Aardbeien, vroege 0.180.23, Idem late 0.070.12. Doperwten 0.1410.18. Peulen 0.17 036. Tulnboonen 0.030.05. dubbele Stamslaboo- nen 0.480.60 per K.G. Rabarber 0350.00. Wortelen 0.400.56 per 10 boe. Kropsla 0.40 030. Bloemkool, le soort 6.10030. idem 3e a 3.204.90, Andijvie 0.804.70 per 100. Asperges: dik wit 0.32038. dik blauw 0.20037. dun wit 0.080.14 per bos. NOORD-SCHARWOUDE. 30 Juni. 146300 KG. Aardappelen: Gr. Schotache Muizen 1.00150. Schotache Muizen 0 753.10. Drielingen 0.75 130, kleine 030. 29 K.G. Peulen 15.00, 160 K.G. Zllverulen: Zllvemep 4.70—6.40. OBDAM, 38 Juni. ..De Tuinbouw”. 83000 K.G. gr. Aardappelen 0.75. 4000 K.G. Drielingen 0.75. PURMEREND, 38 Juni. Atslagver Beemster, Purmerend en Omstreken” Aardappelen: Schotache Muizen 0300.80, idem kleine 030 0.42 per 35 K.G. Tulnboonen 0.410.49 per 15 K.G. Peulen 7.0014.00. Doperwten 430730 per 50 K.G. Roode Aalbessen 10.0048.00 per 100 K.G. Aardbeziën 0 08038 per K.G. Komkom mers 3.003.00 per 100. Tomaten: A 39.00—40.00, C 16.0034.00 per 100 K.G. Bloemkool I 8.00 14.00, idem II 1506.00 per 100. Spinazie 0.18, Postelein 0.43039 per mand van 6 K.G. Sla 030230. Andijvie 0.130.70 per 100 krop. Pe terselie 1.003.00. Selder!) 2.00—8.00. Wortelen 3.708.10 per 100 bos. Slaboonen 0.370.44. Sny- boonen 035—0.54 per K.G. 8CHAGEN. 30' Juni. Klervelllng. 103000 klp- eleren 63-64 3 nq 36-63 2.10230. 58-60 230 ’2 40 8~«3 230—330, - «4-87 330—3.80. 4000 Eendeleren 1.401.80. 17 Kalkoeneieren 3.70. SCHAGEN. 39 Juni. 7 Paarden 160.00350.00. 14 magere Geldekoelen 80.00130.00. 80 vette Geldekoelen 130.00335.00, 10 Kalikoeien 130.00 180.00. 53 nuchtere Kalveren 5.0013.00. 301 vette Schapen 9.0013.50. 10 magere Varkens 13.0031.00. 37 vette Varkens 0310.33 per K.G. 330 Biggen 7.0013.00, 3 Konijnen 0.350.40, 45 Kippen 035—0.70. 138 Lammeren 6.000.00. TER AAR. 38 Juni- Centrale Veiling Peulen f 0.45335, Tulnboonen 3343 cent. Cape. t 035135. Witte Cape, f 130—1.55, Doppers t 0.65035. Bnyboonen f 330430. Kaa-stek t 1.70—3.50. Dubb. Stamboonen I 4.104.60, Grof 9 cent per kilo. Spinazie per kist 50 cent. Poste lein 3 cent. Andijvie per kist 933 cent. Rabarber f 3.Bloemkool 30 cent. Peen 37 cent. Ker sen per pond 711 cent. Druiven 31 cent per pond Perziken 4 cent. Meloenen 7 cent. Aardbeien 4566 cent. Sla f 0.500.90. VOLENDAM. 38 Juni. Heden werden aan de veiling aangevoerd 398777 Eendeleren 1381.76, 705 Klpeieren 2.003.25. WOGNUM. 28 Juni. Aardappelen: gr. Muizen 0.400.46. idem kleine 0.41 per H H-U WARMKNHUIZEN. 28 Juni. Heden besteedde men voor: Gewone Aardappelen 0.75130, Drie lingen 0.75120 per 100 K.G. Begin van brand. Woensdagmorgen ont stond een begin van brand ten huize van K. F. in de Oude Karselaan. Het vuur, dat »ich reeds aan de meubelen had medegedeeld, kon met eenige emmers water worden ge- bluscht. eenige prijsverbetering intreedt, al ware het maar dat die doordraalery een eind nam Met de gele Schotten is het ook dageiyks naar de laagte gegaan en zyn die ook op het noodpeil van 80 8 75 cent per baal terechtge komen. Men weet er niet van, dat het ooit zóó bar geweest is! Alleen de soort Eigenheimer was nogal gevraagd en noteerde ’n week lang om streeks 230 per baal; nu daarvan ook steed* meer komt, is deze pry* reed* met 130 ver minderd. Onder al deze ellende zyn de aanvoeren na- tuuriyk sterk ingekrompen en men weet feite- iyk niet wat te beginnen. Men moet wel met het rooien doorzetten, omdat velen geen ander werk hebben, het veld moet ruim voor het be planten met de tweede vrucht en niet het minst maakt men zich bezorgd voor de aardappel- ziekte, waarvan by deze natie weersgesteldheid het gevaar niet genng is. Daarby zyn de voor uitzichten van dien aard, dat met den besten wil geen lichtpunt te tien is. Wanneer toch by betrekkeiyk geringe aanvoeren, die Noord- Holland tot heden heeft opgeleverd, zich al reeds zoo’n debiele voltrokken heeft, wat moet het dan worden nu de oogst overal ryp is en de groote massa eerst recht loekomen moet! Het velllngbéstuur heeft met het oog op het feit, dat de verbouwers van de witte soort Ninetyfold direct na 1 Juli de markt zouden overvoeren, dien aanvoer doen reglementeeren, waaraan alle leden der Vereenlglng zullen mee werken. Komt er dan eenige opleving van En geland. dan loopt deze tenminste niet dood op een overvoerde markt. De tyden zyn wel wan hopig! Metkprys De zuivelfabriek „De Hoop" betaalde over T tydvak van 19 Mei tot 2 Ju ni 3.75 ct. per K. O. melk d. L 3-87 ct. per Liter. Examen Handenarbeid Geëxamineerd 13 candidaten. Geslaagd de dames A. Bolding, M. v. Bohemen, G. Buys, A. le Mair, G. Rol, H. Schoemaker, C. C. ter Wee, G. Wlegmmk en de heeren K. G. Groot en H. Wolleswlnkel. Excursie R.K. Vrouwenbond Een aantal leden van de afdeellng Zaandam van den R.K. Vrouwenbond maakte Donderdag een tocht per autobus naar Zeist, waaraan verbonden was een excursie naar de Gerofabrieken. De heen reis werd gemaakt door de mooie Vechtstreek en in opgewekte stemming werd het doel van de reis bereikt. De directeur der Gerofabrieken heette de dames van harte welkom en gaf eerst een uit eenzetting van de verschillende producten der fabriek en van de fabricatie dier artikelen. Daarna werd In twee groepen een rondgang gemaakt door de fabrieken, waarby de geheele be wei king der producten kon gevolgd worden. Tevens werden de toonzalen bezocht, waar de verschillende voortbrengselen te bezichtigen waren. Alle damas iraddeil U!l’TtMUUSiftliklng een product der fabriek in ontvangst te nemen. Na afloop der excursie werd door de directie thee met versnapering aangeboden. De vlce- voorzitter bedankte hierby de directie voor de bezichtiging der fabrieken en de harteiyke ont vangst. Allen waren vol lof. De terugtocht werd ondernomen door de mooie, boschrijke streken over Soestdyk en door het Gooi. Met genoegen mag de Vrouwenbond op deze welgeslaagde excursie, die zeer in den smaak der leden viel, terugzien. 21.09

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2