Bezoldiging overheidspersoneel van In Liwa reeds 364 dooden Een spoorbrug in gevaar RADIOPROGRAMMA VASTSTELLING VAN DE NORMEN Brug Merwede ZATERDAG 1 JULI verlaten Steunactie ingezet Economische Zaken MINISTERRAAD BIJEEN Belangrijke zaken op de agenda Wielrijder verongelukt Autobestuurder gewond TWEEDE KAMER Auto in een sloot Dagelijksche gebeden Nog eenige wijzigingen Geheimen van den Rozenkrans HOUTIMPORT UIT RUSLAND Minder werkloosheid De Engel des Heeren DE MOORD TE BERGHEM GEZOND TERUGGEKEERD Politie onderzoekt opnieuw RECTOR H. JANSSEN S. J. Kinderen mogen niet komen TIMMER UITGESCHAKELD CONTINGENTEERING INVOER VAN GORT Zullen de Nederlandsche schepen in de vaart blyven? Grond onder trambaan door hoogen waterstand los gewoeld Alle inzittenden, onder wie ds. Kersten, lichtgewond De indexcijfers in April iets teruggeloopen Een plotselinge genezing te Lourdes Installatie der commissie door minister De Wilde Hohderden vluchtelingen het door de aardbeving ge teisterde gebied Een wegverbetering van 1.7 mil- lioen: AmsterdamLaren, nadert haar voltooiing De autonomie der lagere bestuursorganen Koningin des Hemels (In den Paaschtijd). Mr. dr. A. A. van Rhjjn tot secretaris-generaal benoemd Maandag 3 Juli 1933 ..HUIZEN, 296 M. NCRV. 8.00 Schrift lezing en meditatie 8.15 Gramofoon muzlek 10.30 Morgendienst door ds J A. Hoekzema 11.00 Lezen van Chr. Lectuur 12.00 Politieberichten 12.15 Oramofoon- Zondag 2 Juli 1933 Moeora- het aan 6.50 9.05 Grand o de een groot VERWIJZEN WIJ TIAAR DEN RADIOGIDS aan ge- die voortaan zullen lulden als volgt: gelegd. Dan is de 1933 1932 Beroepsklassen: Koningin des hemels, verheug u, Alleluja I 23.3 213 (20.8) (24.8) 254 <254» (80J8) De Voorzitter der Commissie, het Tweede Kamerlid J. Schouten heeft sMinisters rede beantwoord. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN concert dansmu- De glorie volle geheimen: 1. Jezus verrijst uit de dooden. 2. Jezus stijgt op ten hemel. Te Wimbledon is de Nederlandsche tennisser. Timmer thans ook in het dubbelspel ultge- 460 8 20 VlseeherU HandelsreWers Verkeerswesen 2) Handels- en Kant.bed. Toonkunstenaars Overige klassen 13,1 20.0 De minister-president. Dr. H. Colijn. werd Vrijdagavond weder uit Londen terugverwacht om den gewonen Ministerraad van Zaterdag ochtend tien uur te presideeren. Met het oog op de omvangrijke agenda van dien MlnKerraad zal er ook as. Maandag Mi nisterraad worden gehouden ter bespreking van de voorloopige cijfers der Rijksbegrooting voor 1934. Ingediend is een wetsontwerp tot voorziening van het bij K. B. van 15 Mei 1933 ingevolge art. 2 der crlsis-lnvoerwet genomen besluit .tot beperking van den invoer van alle soorten gort voor een tijdvak, aangevangen 1 Mei JX, van zes maanden, tot ten hoogste 100 pCt. van den gemiddelden invoer per zes maanden gedurende 1931 en 1932. wel geen toeval zijn, dat cel moeite hebben gegeven 460 M. 5.50 PARIJS. Eiffel. 1496 M. Caalon. MILAAN. 331 M 8.00 Gramofoonmu zlek. Vrijdagmiddag is de 61-jarige J. de Haan uit Musselkanaal, die bij zijn schoonzoon te Oude- schoot logeerde, toen hij op een rijwiel uit een zijweg kwam, aangereden door een auto, be stuurd door den heer R. T. uit Hilversum. De man werd op slag gedood. De autobestuurder, die trachtte de aanrijding te vermijden, reed daarbij tegen een boom en werd aan het hoofd gewond. De auto werd zwaar beschadig. De politie beeft proces-verbaal opgemaakt. Vrijdagmiddag heeft -Ds. Kersten, het Tweeds Kamerlid uit Rotterdam, een auto-ongeluk ge had te Bennlngbroek bij Hoorn. 12.20 viool- 1) 824 156 37,8 433 12,7 14,6 83 39,8 293 1) 170 25.8 17,1 1) 183 13 20 91) 103 31.1 34,8 73 13 18,7 '7.7 1) 90,4 11,4 29,4 29.8 73 8,1 4,0 343 Met ingang van 1 Juli is aan mr. dr. A. L. Scholtens eervol ontslag verleend als secretaris generaal van het Departement van Economische Zaken. In diens plaats is mr. dr. A. A. van Rhijn be noemd tot secretaris-generaal van het Depar tement van Economische Zaken. Hem werd eer vol ontslag verleend als administrateur bij het Departement van Sociale Zaken. Vacan- Neder- ities. die Wngen had- fet het haar fat van tran- innen komen, kren voer de 46.9 843 15.4 28.1 37.0 9,4 12.0 6.7 373 22,7 1) 19,01) 184 27.7 vooral in dezen moeilijken 1 moet hü Omdat HU, dien gij waardig geweest züt te dragen, Alleluja I BEROMUNSTEB. 480 M. 7.25 Or*- mofoonmuziek 8.20 Concert door het Omroeporkest 9.30 Luisterspel. WARSCHAU. 1411 M. 8 20 .Die Wald- melster”. operette van Strauss 10.20 Dansmuziek. Door den hoogen waterstand in de Schipbeek is de grond onder de spoorbrug te Gelselaar op de baan van den Geldersch-Overijselschen Locaal Spoorweg gedeeltelijk losgewoeld, waar door gevaar voor de brug is ontstaan. In ver band met de werkzaamheden aan de Schipbeek is het noodzakelijk geworden, de spoorbrug te vernieuwen, doch over de koetenverdeellng ia een geschil ontstaan tusschen de Spoorwegen en het Waterschap Schipbeek, met het gevolg, dat de brug nog steeds In den ouden toestand verkeert Met man en macht is er gewerkt om het ontstane gat met zandzakken en takkeboeschen te dichten. De brug staat onder voortdurende bewaking. Btj het rijden wordt de grootste voorzichtigheid betracht Totaal 323 (Tot. excl Diamantlnd.) (223) (Totaal Industrie) (274) 1) Onvolledige opgaven. 2) Excl. Havenarbeidsreserve. Naar wij vernemen, heeft het comité tleverblijf Dultsch-Joodsche kinderen land van de Joodsche vrouwenorgs daar te lande de noodige voorben den getroffen, bericht ontvangen, leed doet mede ve moeten deelen.i sport naar ons land niets zou ta BIJ het Nederlandsch Comité 8 Mr. Van Rhijn werd in 1892 te Groningen geboren, waar zijn vader hoogleeraar in de theologie was. Na zijn promotie te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap en in de staats wetenschappen trad hij oun. op al« plaatsver vangend secretaris van de scheidsgerechten voor spoorwegpersoneel. Van 1919 tot 1928 was oe heer Van Rhijn secretaris van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbe- drijf. In 1923 trad hij in ’s Rijks dienst. Aan het departement van Arbeid had hl) o.m. een werkzaam aandeel in de voorbereiding van de Bedrijfsradenwet. Talrijke publicaties verschenen van zijn hand. 10.00 Kerk- Vaste MENADO, 30 Juni (Aneta) In verband met de aardbevingsramp in Zuid-Sumatra is al hier op initiatief van den asslstent-resident, den heer Oberman, een steuncomité gevormd. De Resident heeft het eerevoorzitterschap aan vaard. Alle leden van het voormalig hoofd comité van de ramp in de Minahassa in 1932 zijn leden van dit comité. Uit dankbaarheid voor de bij de Minahassa- ramp verleende hulp zal een steunactie zoo spoedig mogelijk worden Ingezet. De Minahassa zal toonen dat zij de inder tijd verleende hulp nog niet vergeten is. De blijde geheimen: 1. De Engel Oabrlël brengt de blijde boodschap aan Maria. 2. Maria bezoekt haar nicht Elizabeth. 3. Jezus wordt geboren in een stal van Bethlehem 4. Jezus wordt in den tempel opgedragen. 5. Jezus wordt in den tempel wedergevonden. ROME. 441 M. 8.35 Gramofoonmuzlek 9.05 van Parijs Rif fel. WEENEN. 517 M. 7.50 .Die Wiener Operette 9.50 Pianorecital. 10 30 Dans muziek. HAMBURG, 372 M. muziek 3.30 idem 10.50 Populair concert van werklooze musici. 1.35 Gramofoon- - 4.20 Concert door een orkest BUITENZORG. 30 Juni (Aneta) De Resi dent van de Lampongsche Districten seint na der, dat te Kota Agoeng groote verwoestingen zijn aangericht. Vele paalwoningen gleden af van de stee nen. waarop de palen rustten. De streek ten Westen van Kota Agoeng leed het ergst van de aardbeving. De schade aan wagen en bruggen is gering Ze wordt nX op 80.000 geraamd. Dertig jaar geleden werd dezelfde streek door een hevige aardbeving geteisterd. De Minister van Blnnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, heeft Vrijdagmiddag 4aMur aan zijn Departement de Commissie voor de vast stelling van de salarisnormen voor het personeel in publiekrechtelijken dienst geïnstalleerd met een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: De droevige geheimen: 1. Jezus bidt in doodsangst tot zijn hemelschen Vader. 2. Jezus wordt jgegeeseld. 3. Jezus wordt met doornen gekroond. 4. Jezus draagt zijn kruis naar den berg Cal- varië. 5. Jezus sterft aan het kruis. Ds. Kersttn bestuurde zelf een grooten auto, waarin hü met familie uit Dultschland een tocht over den Afsluitdijk zou maken. Nabij den voonnaligen tramoverweg maakt de straat weg een gevaarlijke dubbele bocht, waar al veie ongevallen hebben plaats gehad. Reed^, in de eerste bocht maakte de wagen zulk een zwen king, dat de bestuurder de tweede bocht Biet meer kon nemen en via een boom, die geraakt werd, in de breede sloot naast den weg terecht kwam. Een automobilist uit Hoorn, die juist passeer de, verleende hulp en bracht het gezelschap, dat behalve Ds. Kersten bestond uit vier dames, een heer en een kleinen Jongen, op bet droge. Allen hadden lichte kwetsuren opgeioo- pen. Ten huize van Dr. de Vries te Bennlng broek werd het gezelschap verbonden, waarna in twee auto's de terugtocht naar Rotterdam werd aanvaard De auto is later, zwaar beschadigd, opge haald. Verrezen is, tooals Hij gezegd heeft. Alleluja I Bid God voor ons, Alleluja I Verheug en verblijd u. Maagd Maria. Alleluja! Want de Heer is waar-Hjk verrezen. Alleluja! Naar wü vernemen is pater H. Janssen 8J, rector van het St. Canlslus-College te Nijme gen, thans weder in functie getreden. Z.Eerw. werd geruimen tijd verpleegd in bet St. Canl- slus-ZiekecX.uls te Nijmegen. 3. De Heilige Geest daalt neder over de Apos telen. 4. Maria wordt In den hemel opgenomen. 5. Maria wordt in den hemel gekroond. Het eenlg verschil met vroeger is, dat nu tel kens een volzin wordt gegeven in plaats van een opschrift. Ook zijn in de nieuwe katechismus de litur gische tafelgebeden opgenomen. r Groot opalen baarde te Slmpelveld Donder dag JX het bericht, dat het meisje van den spoorwegbeambte, den heer J. Janssen, te Lour des zou genezen zijn. Het meisje was de laatste zes maanden zeer ernstig ziet. Meerdere dokters werden geconsul teerd, een van hen wilde zelfs geen toestemming geven, dat net kind mee naar Lourdes ging. Men zal natuurlijk voorloopig een gereser veerde houding moeten aannemen, totdat alles officieel is onderzocht. Doch een feit is, dat het meisje, hetwelk reeds eenise malen werd opgegeven en de laat ste maanden niet meer in staat was om alleen te loopen. nu, heel alleen, zonder' moeite uit den trein stapte. Zij liep alsof ze nooit ziek was geweest Toen Donderdagmiddag het bericht van deze plotselinge genezing als een loopend vuur door het dorp ging, spoedden zich honderden nieuws gierigen naar het station om er zich van te overtuigen of het meisje werkelijk genesen was. De Pastoor der parochie, alsmede eenige eerw. Zusters van t Arme Kind Jezus en de geheele klas meisjes, waarbü het kind op de school is g «weert. allen met bloemen in de hand, stonden op het perron om bet meisje te ver welkomen. Toen bet meisje gezond en monter uit den derzoek zal blijken, is alleen in de slotgebeden wijziging gebracht, waardoor ze beter vloeien en gemakkelijker verstaan worden. Verder is nog eenige verandering bracht in de Wij vernamen dan ook, dat bultenlandsche houtreeders een\ verhooging der vrachten ver- de houtultvoer naar Enge- Als een meteor komt het denkbeeld, nonnen vast te stellen ter toet sing van de bezoldigin gen van de dienaren der lagere publiekrechtelijke corporaties zeker niet uit de lucht vallen; de opdracht aan Uw Com missie is slechts een phase In een ontwikke lingsproces. dat reeds jaren voortschrijdt. De autonomie der la gere corporaties is niet een begrip, dat voor al le tijden vaststaat; het BERLIJN. 419 M. 5 35 Gramofoonmu zlek 8 30 Gramofoonmuzlek 9.30 Concert door het Edwin Plecher-kamer- orkest onder leiding van Paul v Kempen 10.30 Berichten en Dansmuziek. overheidspersoneel zijn onder de deskundige Behalve de dagelijksche gebeden, waarvan we reeds den tekst hebben medegedeeld, verdienen ook nog de volgende gebeden de aandacht, welke we ontleenen aan „Sancta Maria”. KALUNDBORG. 1153 M 4 20 parkcncert: 8.30 Engelsche muziek: door het omroep orkest o I.v. Walther Meyer Radon; 11.30 dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 8.30 gramofoonmuzlek; 10 30 berichten en populair concert. 13.35 concert door een c;---- HAMBURG, 372 M. 13.35 eert o.l.v. Grille: 3.50 door het Norag I-.---- De Tweede Kamer zal Dinsdag 4 Juli te één uur bijeenkomen. Aan de orde is: regeling van werkzaamheden. De voorzitter zal voorstellen om ter behan deling in deze vergadering aan de orde te stel len de wetsontwerpen houdende naturalisatie van E. R. Behrend en 20 anderen; idem van A. J. Arentsen en 19 anderen; wijzigingen Justltiebegrooting 1933 en begroeting Finan ciën 1932 (verschillende onderwerpen); wijzi ging hooger onderwijswet; idem van de wet houdende regeling der voorwaarden tot ver krijging der bevoegdheid van arts, tandarts, apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende; wijziging begroeting Blnneni. Zaken 1932 (ver schillende onderwerpen), alsmede aantal conclusiën van verslagen. PARIJS R.. 1725 M. 8.05 Gramofoon muzlek 13 30 Kamermuziek 7.30 Gramofoonmuzlek Hieronder volgen de indexcijfers van de werk loosheid, zcoals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cij fers, weergevende het percentage werkloosheids - dagen van bet aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen, zijn in hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde werkloozenkassen. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in April 1933 rond 617.000, waaronder 609.000 leden van werkioo- zenkassen, het aantal werkloozen onder ben bedroeg rond 163.100, waaronder 162.100 leden van werkloozenkassen. Laat ons bidden. God, Gij hebt U gewaardigd de wereld te ver blijden door de verrijzenis van uw Zoon, onzen Heer Jezus Christus; wij smeeken U: geef, dat wü door zijn Moeder, de Maagd Maria, de vreugden van het eeuwig leven verwerven. Door RANAU. 30 Juni (Aneta) Woensdag is een brigade van Ranau naar Liwa er In geslaagd dezen moeilijken tocht over den weg met zware aardschuivlngen te volbrengen. Liwa heeft buitengewoon zwaar door de aardbeving geleden. In totaal zijn hier thans 364 dooden. Vier artsen zijn naar Liwa vestrokken, be nevens een transport verbandmiddelen. De lei ding berust bij den hoofdadministrateur van het Sumatra Land Syndicaat, den heer Ca th Gevreesd wordt voor het lot van de doesoens Bawal, DJedjawa, Oemboel Besagl, op de hel ling van de Pesagi, vanwaar geen bericht is ontvangen. De verkeersstremming tusschen doewa en Simpang is opgeheven. Honderden vluchtelingen verlaten per auto bus het geteisterde gebied. Minister De Wilde wijzigt zich eh moet zich wijzigen naarmate de taak der publieke lichamen en hun onder linge verhouding verandert en andere denk beelden zich baan breken ten aanzien van de grenzen van de bevoegdheidssferen van Rijk en zijn samenstellende deelen. De voor beelden zijn voor het grijpen, dat, wat gis teren nog omnium consensu werd geacht te behooren tot de huishouding der gemeente, heden als Rijkszaak wordt geregeld. In die richting heeft zich ook bewogen het onderwerp der bezoldigingen van de provin ciale en plaatselijke ambtenaren en die der waterschappen, veenschappen en veenpolders. Nog maar enkele decenniën geleden twijfel de niemand er aan, of het gold hier onbe twist een terrein van de autonome werk zaamheid der lagere colleges. Maar in late- ren tijd heeft de Rijkswetgever het onder werp binnen de sfeer zijner regeling getrok ken. De verklaring daarvan ligt in een exces, waartoe het instituut van de autonomie aan leiding geeft. De autonomie Is een fundamen teel element In onze staatsinrichting en een levenwekkende kracht, doordat de plaatselUk verschillende toestanden tot hun recht kunnen komen en het meeleven en meewerken der locale gemeenschappen er door bevorderd wordt. Maar de autonomie verliest haar aan trekkelijkheid, indien zij het aanzien geeft aan zoodanige verschillen in locale regeling, dat zij den toets der redelijkheid niet kunnen doorstaan en In breeden kring als onrecht wor den gevoeld. Dit nu is het geval met de bezoldigingen van het overheldspersoneeL Niet alleen tusschen het Rijkspersoneel en dat van de andere pu- bUekrechtelijke lichamen, ook tusschen het personeel van de deelen onderling bestaan niet sjxiradisQh maar zoo veelvuldig dat cor rectie noodzakelijk is ontoelaatbare ver schillen. Het Rijksgezag moet volgens de Grondwet en volgens de op haar steunende organieke wetten toezien, dat de autonomie de Rjjkseenheid en de nationale rechtsorde niet ontwricht. Het Koninklijk vernietigingsrecht en zielfs het goedkeuringsrecht van de Kroon zijn echter onmachtig gebleken om een behoorlijke gelijk vormigheid op het bezoldigingsgebied te ver zekeren. Artikel 126 der Ambtenarenwet 1929 gaf in dit opzicht aan het hooger gezag wel een krachtiger wapen, maar toch In menig op zicht niet krachtig genoeg om het beoogde doel te bereiken. De Regeering is daarom te rade gegaan.ook in deze leemte te voorzien en de zoozeer gewenschte gelijkvormigheid te bevor deren. Een daartoe «trekkend ontwerp van wet heeft mijn departement reeds verlaten en zal. naar verwacht mag worden nog In den loop van dezen zomer de Tweede Kamer der Staten-Generaal bereiken. Wil echter het wapen, dat daarmede de Re geering krijgt, niet leiden tot een stelselloos ingrijpen, dat den stempel van willekeur draagt, dan moet het centraal gezag de be- zoldlgingsregeltngen van de lagere organen kunnen toetsen aan normen, die met groote zaakkennis zijn opgesteld. Dit is de taak, die U wacht. GU zult daarbij worden terzijde ge staan door een bureau, dat op het gebied van Een groot werk nadert zijn voltooiing: overbrugging van het Merwedekanaal in den Rijksweg AmsterdamLaren! De vlaggen wap peren op de viaducten, want Vrijdagmiddag vond de laatste betonstortlng plaats. De bovenbouw van het viaduct is uitgevoerd door den Frieschen Betonbouw Th. Fokkens te Dokkum, die vlot en vlug binnen den gestelden tijd het werk heeft gereed gekregen. Het be tonnen viaduct is één kilometer lang. Medio Juli moet nog de ijzeren brug over het kanaal gelegd worden, die door de Amsterdamsche Dokmaa(schappij werd gebouwd. Daarmede is dan het heele werk klaar. Sedert 1931 Is geregeld aan de verbetering van dezen rijksweg gewerkt. Toen de beslissing gevallen was over de Rijnverbinding, kon ook de afmeting der brug bepaald worden op 9 meter boven den waterspiegel. De firma Blankevoort te Haarlem voerde X werk van den weg zelf uit die naar het viaduct voert. In 1932 kon met den aanleg van het viaduct zelf begonnen worden. De Hollandsche Beton-MaatschappU dreef 2000 palen In den grond van 12 tot 12 H meter. Daarna kon de Dokkumsche firma den bovenbouw aanvatten. Denkelijk wordt 15 Juli de brug geplaatst, die op twee lichters naar het Merwedekanaal zal vervoerd worden. Gaat alles zijn geregelden gang, dan zal einde Augustus de nieuwe weg geopend kunnen worden. Het wegdek moet nog groote ellende daar ter plaatse geleden. De tegenwoordige brug gaat gemiddeld 100 keer per dag open en stelt men elke opening op 7% minuut, dan Is dat ruim 12 uur per etmaal Heel het werk, uitgevoerd onder toezicht van den ingenieur van den Prov. Waterstaat Ir. T. H. van Wissellngh. heeft 1.7 mlllloen gulden gekost de raming was 24 mlllloen. Indexcijfers der werkloosheid Maart April Maart 1933 De Engel des Heeren heeft aan Maria geboodschapt, En zij heeft ontvangen van den Heiligen Geest. Wees gegroet. Zie de dienstmaagd des Heeren, Mij geschiede naar uw woord. Wees gegroet.... En het Woord is vleesch geworden. En Het heeft onder ons gewoond. Wees gegroet.... Bid voor ons, heilige Moeder van God, Opdat wü de beloften van Christus waardig worden. Aardewerklndustrie enz. Diamantindustrie Drukkersb xlrijven enz. Bouwbedrij zen, enz. Houtbewe-king, enz. Kleedinginr. ustrie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaallnd. scheepsbouw Textielnijverheid Voed.- en genotm.bedr. w.o. tabak- en sig.lnd. Landbouwbedr., veenderij 12484 15,0 164 14 224 8.7 294 25,8 204 Wanneer men zwaar ziek is geweest en op den rand van leven en dood heeft geleefd kijkt men het bestaan rondom vreemd aan. Het is alsof veel anders is geworden en of wif in korten tijd meerdere dingen zijn ontwend. De arbeid valt ons even moeilijk doch het is eigenaardig hoe graag we dien arbeid weer willen opnemen. Gewoon lijk is voor den normalen werklusti- gen mensch de raad van vrienden tevergeefsch: „ga er niet te vroeg uit." We willen gaarne zoo gauw mogelijk weer „aan den slag.” En we leeren te beter de waarde kennen van gezondheid en van arbeid. Al beterend maken we een cursus door van levenserkenning en bekomen een frisschen kijk op ons bestaan. Het leven waarop we soms in gezonde dagen minachtend en zonder waar- deering neerzagen komt ons dan weer begeerenswaard voor. Het opgelegde stoomschip „Trent” van de Steenkolenhandelsvereeniging zal, zooals het „Handelsblad” meldt, in de vaart gebracht worden om hout te halen uit Rusland. Ook eenige stoomschepen van de Stoomvaartmaat schappij Nederlandsche Lloyd zullen emplooi vinden in die vaart. Van Van Nievelt, Gou- drlaan en Co. komen nu vrijwel alle schepen in de vaart, evenals de schepen van de ver schillende maatschappijen van Vlnke Co. Van Russische zijde onderhandelt men thans ook over tonnage voor de Karazee-expedltie Een aantal schepen, geconvoyeerd door ijs brekers, maken tusschen half Juli en half Sep tember een reis heen en terug naar de monden der Siberische rivieren Ob en Yenlssel Van Nederlandsche zijde is de belangstelling voor dit traject niet bijzonder groot. Men vaart liever op Leningrad of Archangel. Evenwel is men toch met een Nederlandsche reederU In onderhandeling. Nu er geruchten loopen, dat de verhoudin gen tüöchen Engeland en Rusland spoedig weer jn*het reine zullen komen, komt onwil lekeurig de vraag op of de Nederlandsche schepen, die voor Russische reizen zijn opge nomen, dit seizoen in de vaart kunnen blijven of dat het met een of twee reizen afgeloopen zal zijn. De meeningen daarover zijn verdeeld. Be weerd wordt, dat in de Russische uitvoerhaver* groote voorraden hout liggen opgeslagen, die voor Engeland bestemd zijn. Een groot deel van dit hout Is gezaagd in matén, die Enge land verlangt en die afwijken van die, welke het vasteland vraagt. Het kan alleen naar En geland verscheept worden. Wü vernamen C wachten als straX’ land wordt hervat: Het zal dan ooi de Russen zich zo. symphonleorkest; noDUlatr con cert o.l.v. Grille: 3.50 populair concert; l.._. Kamerorkest o.l.v. Gerhard Maasz; 8.10 populaire concert; 10.55 con cert. .KONTGSWU8TERHAU8EN, 1635 M. 13 30 Gramofoonmuzlek 3 30 idem 4.20 Concert 12 20 Concert. LANGENBERG. 472 M. 13.30 Populair concert door het stedelijk Kurorkeat 1.30 Concert onder leiding van Wolf 4 50 Vesperconcert 8.25 Concert 9 40 Populair concert. DAVENTRY. 1554 M. 13.20 Orgelcon cert 1 05 Concert door het Western Studio Orkest onder leiding van Thomas 6 50 Concert 10.00 Concert door het B. B. C.-orkest. Donderdagmorgen heeft het Parket uit 's-Her- togenbosch zich naar Berghem begeven, om ter plaatse een opname te doen van gegevens, die de politie te Oss zou hebben verkregen, in de moordzaak Van der Pas. Op 9 November van het vorige Jaar werd bij een sloot in een weide nabü de Spaanderstraat, het lük van zekeren J. van der Pas gevonden, door meerdere schoten getroffen. De politie deed eenige arrestaties, doch de verdachten moesten weer op vrüe voeten worden gesteld. Thans ver moedt men, dat Van der Pas niet in het veld, doch in een woning op de grens van Oss *n Berghem is vermoord. In dat huls zün op de muren bloedvlekken ontdekt en sporen van kogels aangetroffen. De woning was op den be- wusten dag ontbewoond. In deze zaak zün thans opnieuw enkele per sonen gehoord. de salarieering van sporen verdiend heeft leiding van zün directeur, die Uw secretaris zal zün. Wil Uw arbeid, vooral In dezen moellüken tüd. vruchten kunnen dragen, dan moet hü worden volbracht in een snel tempo, en in het diep besef, dat lederen dag van onberekenbaar gewicht kan zün voor de toekomst van ons volk. Vóór het eind van het jaar moet de Regeering daarom in het bezit zün van Uw voorstellen. Teneinde echter zoo spoedig moge- lük de grootste excessen ten deze te kunnen afsnüden. is het wenschelük, dat. naar gelang onderdeden door U zün vastgesteld, de resul taten mjj worden ter hand gesteld. KöMGSWUSTERHASEN. populair concert; 4.10 Idem; recital. LANQENBERG, 472 M. 1.20 Concert door het orkest van den Westduitschen omroep o.l.v Buschkötter. 5.20 vespercon cert; 11 05 concert. DAVENTRY. 1554 M. 12.50 orgelrecital; 1.20 concert; 2.35 gramofoonmuzlek; recital; 9 25 concert. 10.50 epiloog. PARIJS. Elffel 1446 M. 1-50 populair concert door het Ibos-orkest. 8.50 gramo foonmuzlek. PARIJS, R. 1725 M. 8 05 gramofoonmuzlek: 12.40 gewijde muziek. 5.50 gramofoonmu zlek; 7.20 gramofoonmuzlek; 8.20 jazz muziek; 10.50 populair concert. MILAAN, 331 M. 7.30 gramofoonmuzlek; 8.50 ,X>afni’’-opera van Mule. ROME. 441 M. 9 05 orkestconcert: 10.20 gevarieerd programma. WEENEN. 517 M. 5.20 populair concert 10.35 populair concert. WARSCHAU, 1411, M. 12.35 concert door het omroepsymphonie-orkest o.l.v. J. Oziminski; 2.40 gramofoonmuzlek; 335 vocaal concert; 3.50 vloolrecltal; 8.20 con- cert door het omroeporkest ó.l.v. St. Nawrot; 10.20 dansmuziek. Laat ons bidden Heer, wü hebben door de boodschap van den Engel de menschwording van Christus. uw Zoon, leeren kennen; wü bidden U: stort uw genade in onze harten, opdat wü door zün lü- den en kruis gebracht worden tot de heerlijk heid van de verrüzenls. Door denzelfden Chris tus, onzen Heer, Amen. 11.30 Gramofoonmuzlek. Zangplaten muziek 12.30 Orgelconcert uit de Lu«> thersche Kerk, Kloveniersburgwal te Am sterdam. door Jan Zwart 2.00 Brahms- programma 3.30 Verzorging van den zender 4.00 Bijbellezing dcor ds. L. Nleuwpoort 5.00 Concert door Alle de VinkVerschoor, sopraan. Jeanne v. d. Ro- slére-v. Emmerick, alt, en Pernando Zep- paroni. viool, Alex Schellevis. plano 6.30 Vragenuurtje 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau - 7.30 Vragen uurtje 8.00 Zanguurtje door de jonge- dameszangcub ..Con Amore”, te Den Haag, onder leiding van J. D. van Ramshorst 9.00 J. Vincent: ..Hoe de klokken nog anders spreken” 9.30 Populaire bespeling van het studlo-orgel 10.30 Vaz Dlas 10.40 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Tijdsein Avroklok 8.01 Gramofoonmu zlek Morgenwijding 10.15 Gramo foonmuzlek 10.30 Gramofoonmuzlek 11.00 Voordracht door Marianne van Dam 11.30 Concert door een ensemble on der leiding van Otto Hendriks 1.30 Gramofoonmuzlek 1.45 Zangvoordracht door Grethe WeijnschenkHogenblrk (aan den vleugel Egbert Veen) 2.15 Verzorging vtan den zender 2.30 Gramofoonmu zlek 3.00 Orgelconcert door Frans Hasse laar. Solist Hans Clemens, zang. 4.00 Cello-recltal door Louis Schuyer (aan den vleugel Egbert Veen) 4.30 Causerie door Max Tak (geïllustreerd met gramofoonmu zlek). ..Tsjalkofskl’s leven en werken” 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest (refrein zang Bob Scholte). 7 00 Boekenhalfuur door D. O’llvelra „Selbstbetrachtungen” van Jacob Wassermann 7.30 Overschake ling van den zender 7.30 Plano-recltal door Henriette Bosmans 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Vaz Dlas 8.05 Gramo foonmuzlek 9.00 Optreden van het en- ■ecble Jan van Riemsdijk 9.30 Con cert door het Omroeporkest ondfer leiding van Nico Treep 11 00 Vaz Dlas 11 10 Concert door het Omroeporkest onder lei ding van Nico Treep 11.30 Gramofoon muzlek. 12.00 Tijdsein Avro-klok en sluiting. LUXEMBOURG. 1191 M. 7.00 Gramo foonmuzlek 7.45 Weeroverzlch 7.50 Symphonisch concert 8.30 Causerie over een actueel onderwerp In het Itallaansch 8 40 Gramofoonmuzlek 9.Nieuws berichten in het Fransch 9.10 Voort zetting van Concert 9.45 Nieuws berichten in het Duitsch 9.55 Dansmu ziek en gramofoonmuzlek In div. pauzes slotnoteeringen en koersen. BRUSSEL, 509 M. 12 20 Gramofoon muzlek 1.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans 5.20 Populair orkest door het Radio-orkest onder leiding van Franz André 6 35 Gramofoonmuzlek 8.20 Concert door het Omroepsymphonie- orkest onder leiding van Arthur Meule- mans 10.30 Gramofoonmuzlek. BATAVIA. 30 Juni (Aneta) Het Smeroe- fonds richtte zich in een drietal telegrammen tot de Residenten van Benkoelen, Palembang en de Lampongsche Districten, onder mede- deeling dat. Indien zulks noodlg is. bet fonds op de gebruikelijke voorwaarden bereid 18 tot steunverleening aan de slachtoffers van de aardbeving. HUIZEN, 296 M. 8.30 KB O. Morgenwij ding, door pater lector J. Dito O.P. 9.30 NCRV Orgelspel door J. Meyer. 9.45 Kerk dienst uit de Ned. Herv. Kerk te 811e- drecht. 11.25 Gewijde muziek. 12.15 K.R.O. De KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. Jack Mossel, rfefrtjinzang. 2.00 Godsdienstonder richt voor ouderen door Prof. D. Bont. 2.10 Boeken en schrijvers. Antoon Coolen draagt voor uit eigen werk. 2.30 De Kon. Harmonie van Den Bosch o.l.v. Joh. Wlerts en het Mandollneorkest ..Semper Avanti”, Amsterdam o.l.v. J. E. Koldijk. 4.00 Zie kenlof uit Bloemendaal. 5 00 N C R V. Kerkdienst uit de Ger. Kerk (Noorderkerk) te Maassluis. 7.45 K.R O. Dra. L. M E. Labour ..Guido Gezelle”. 8.10 Voetbaluitslagen van de R.K.F. 8.15 Het KRO-orkèst o.l.v. Joh. Gerritsen. 10.40 Epi loog door het klein koor oJ.v. Jos. H. Plek kers. 11.00 Sluiting. BLOEMENDAAL^ 246 M. dienst uit de Ger. Kerk. 5.00 Dito predikant Ds. J. C. Brussard. s ..HILVERSUM. 1875 M.'9.00 VARA Tuln- bouwhalfuurtje door S. S. Lantinga ,.Ocu- leeren”. 9.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 1000 Binnen- en bultenlandsche Socialistische Poëzie. 10.15 VARA-orkest o.I v. H. de Groot. 10.45 van het witte doek. M. Sluyser. 11.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 11.30 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek. 12.00 AVRO-Gra- mofoonmuziek. 100 Lunchconcert door X omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 2.00 Boe- kenhalfuurtje door Dr. P. H. Ritter Jr. ..Een blik vooruit” van D. Franklin Roo sevelt. pres, der Ver. Staten. 2.00 Kamer muziek door het Helmann-strijktrlo. be staande uit Ferd. Heimann, viool; J. Kerk hof. alt-vlool Henk van Wezel, cello. 3.00 Gramofoonmuzlek. 4.30 Gramofoonmuzlek. 4 45 Vaz Dlas 5.00 V.A.R.A. Dilettanten uitzending Arbeiders-Muzlek-Vereeniging ..Kunst en Strijd”. Den Haag, o.l.v. Ludwlg Schweitser. 6.00 V.P.R.O. Boekenhalfuur. Dr. H. Geversman ..Succes” van L. Feucht wanger. 6.45 Kerkdienst uit den N.P.B. te Weeap 8 00 A V R O., Vaz Dlas 8.16 Con cert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep Paul Godwin. Viool 9.15 Optreden van de „Fidelio Singers”. 9.30 aansluiting met het Kurhaus te Schevenlngeh. Con cert door het Resldentle-orkest o.l.v. Alb. van Raalt^. Jan Smeterljn. piano. 10.15 De Fidelio Singers. 10 30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 lichte gramofoonmuzlek; 7 45 weeroverzicht: 7.50 concert van gramofoonplaten; 8.30 cause rie over een actueel onderwerp in het En gelach: 8 40 lichte gramofoonmuzlek; 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch: 9.10 voortzetting concert lichte gramofoonmu zlek; 9 45 Nieuwsberichten In het Duitsch; 9^55 dansmuziek en een gevari eerd programma van gramofoonmuzlek (in div. pauzes: koersen en sportberichten). BRUSSEL, 509 M. 1120 populair con cert door het radio-orkest: o.l.v. Karei Walpot: 1 30 concert door het omroeosym- phonleorkest o.l.v. Jean Kumps: Ö.20 so- listenconcert; 7.20 gramofoonmuzlek; 11.00 dansmuziek KALUNDBORG. 1153 M. 12 20 Strijk orkest 3.10 Gramofoonmuzlek 5.20 Plano 11.10 Dansmuziek. BEROMÖNSTER, 460 M. 7.25 door het omroeporkest; 10 uur ziek. denzelfden Christus, onzen Heer, Amen. In voormelde gebeden, zooals bU nader on-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2