N STADSNIEUWS f 73.790. f 120.keerden wij heden uit Vriesia radicale Insectendoodende Straal Alkmaar, 3 Juli Agenda BEURS VAN AMSTERDAM ONZE 230e UITKEERING JAN DE VRIES 68 MARKTEN Wisselkoersen 1 I i ::r. «2 31% 34 MAANDAG 3 JULI DOOR AUTO MEEGESLEURD DE NOOD IN DEN TUINBOUW Pra BIJLAGEN TOT DEN RAAD ZUID-SCHARWOUDE Kwijtschelding van aflossing Sle £EN SUCCES LAAT U EERST INLICHTEN AlkmaarDen Helder T entoonstellingen Apothekers nachtdienst FAILLISSEMENTEN Uitdeelingslüsten HUISVERZORGING Bedriegers gesnapt AMBACHTSSCHOOL Samenloop van omstandigheden 25-jarig ambtsjubileum directeur Resolutie Prijzen behaald Alkmars R.K. Gemengd Koor MAANDAG 3 JULI 1933 BURGERLIJKE STAND CASTR1CUM TOTAAL BEDRAG VAN EEN THANS WAARMEDE SCHERMERHORN Voorziening in een vacature in de Commissie tot wering van schoolverzuim Demonstratievergaderingen te Beverwijk Die wilde zeker „gratis” steenen hebben Postduivenvereeniging „Steeds in Spanning” Programma Gemeentelijk Rad iobedryf MARIAVEREEN1GING EN KRUISVERBOND n 130 m NIEUWS VAN „DE GRAAL” Tegemoetkoming gewezen pachter muziektuln BEZOEK VAN A. N. W. B. BONDSPERSONEEL EN GENOODIGDEN I £5o r 13 130 WH Instructie personeel gem- scholen voor nijverheids onderwijs ."1 Retraite-cursus in „Hageveld” De aardbeiencampagne een mislukking ingevolge de voor onze abonné's geldende gratis ongevallen verzekering aan den Heer W. J. C SCHOUTEN, M.H. Trompstr 42, Amsterdam wegens een aan hem overkomen ongevaL Dit is doodt Vliegen, Vlooien, Muggen, Wandluizen, Mieren, Motten enz. enz. i In bussen van 0.65- 1.25 en 2.25 per liter bus "N. V. Drogisterij en Chemicaliënbandel ALKMAAR TELEF. 324 Alkm. Bad- en Zweminrichting aan onza verzekerde abonne s is uitgekeerd. DIRECTIE VEREEN. KATH PERS namens de ei veilingsvereeniglngen. DINSpAG 4 JULI y Ulliput* Geen uitkeering. noodzakelljk van 20.95 «6% ••••••••••••a Ex-dlvidend 4 43 36 2M Genomen baden van 25 Juni tot en met 2 Juli: Heeren 287; dames 203; Jongens 182; meisjes 107. Totaal 779. Hoogste tempt. 66. De Zondag- en nachtdienst wordt in de weck van 3 Juli tot en met 8 Juli waargenomen door de apotheek van mevr de wed. P. A. F. Schou ten, Verdronken oord 121. 90% «9% 39% 21 36 43 36 2J6 36 30 30 36% 22% 19% 00% 1 fis 9 Heden gedeponeerd de eenl«e uitdeelingslijst ---v- Til, handelende De exploitatierekening van de Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting N.V. over 1932 wijst een tekort aan van 276.14. Deze omstandig heid heeft het Bestuur van deze N.V. aanlei ding gegeven tot het verzoek de kwijtschelding van een gedeelte der aflossing over 1932 van de schuld aan de gemeente, per reslo groot 7475, te bevorderen. De aan de gemeente verschuldigde aflossing bedraagt 650.Hiertegenover straat een vor dering van de N.V. op de gemeente ter zake van de rentegarantle, groot 320.Voor kwijt schelding zou mitsdien in aanmerking komen een bedrag van 330. Zooals bekend is, werd herhaaldelijk hetzij de geheele aflossing, hetzij een gedeelte aaarvsn kwijtgescholden, omdat niet te voorzien is, dat de N.V. ooit tot aanzuivering van de verschul digd geble-.en aflossingen in slaat zal zijn en het met het oog op ue diensten, welke oe in richting lot nu toe bewijst, niet gewenschi is de exploitatie ervan te bemoeilijken. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan de Alkmaarsehe Bad- en Zweminrichting N.V. de over 1932 verschuldigde aflossing kwijt te schelden tor een bedrag van 330. 74 60 «9 18 70% 06 3% 14 m% 30 100% 90% 951» 100*. 84% 40% 105% 60 33 24 180 M 140% 150 1«% 35 P» 93% 10 40% 27 He ston< afdei V. D groei deel! de k van den Heys beve Rala drie onde Gem trokl Eli .Wan gest< lege; dat de c even maa goed Steu naai bem 14 32% 46% II 14% Da was nood van i radlc De t cock] ruim een ia tie pas no e word toest H Inch vert valh seis burs toen en i al veer vers hebl opzt inst ren. geve posi H ons. kon: da Ven gesi het en tere ons we M. vin< KI Rot daa ons de vile we bov Rai Dei nle das sch ver »bi get ont bij. die gel An ■e De jafdee nome Vliegt een I eskad der Gene: van 1 terda Amst tot c Slech noodl 801 1 De 1 half wone vierlr vaart (telel de It Na Gene waar ment De len i 31.50 43.35 42.>5 1.90% 13.15 Cinema Americain: '„Pinksterzegen” en „De Zee roept”. Victoria Theater: „King Kong”. Bioacoop Harmonie: „Gravin Marta”. raMk Otó Batavia Oud» Dell Oortkun Onion Paetao Waoaati Sri» Kanaa» Cttv Booth. ’Aiith Rallw Chic Milw Maxwell L. Gr Bovengenoemde vereeniging hield op Zondag 2 Juli een wedvlucht met oude duiven vanuit „Melum" (Frankrijk), afstand 482 K.M. De duiven werden verzonden door den West- N.-Brabantschen verzendingsbond en werden gelost om 7 uur met Noordenwind; aankomst als volgt: H Mooij 4.38 04'; idem 4.46.00; idem 4.58.12; G. Hijmans 5.50.18; idem 5.2.50. iiiiiiiiihiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 16 196 106 t% LH W. TBr voorziening in de vacature van lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, welke zal ontstaan door de periodieke aftreding van het lid D J Scheffer op 8 Juli as., bieden Bur gemeester en Wethouders den Raad ter benoe ming voor den tijd van drie jaren, ingaande 8 Juli 1933, de volgende aanbeveling aan: 1. D. J. Scheffel; 2. D. de Wolff Peereboom. Vorige koersen Heden 8nlka> H. V. A. Ja». Cultuur N. I. B O. Poerworedjo Vorstenlanden action» Idem iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiimmnnnniiiiifnnmiiimfniiimnnniiinininiiimHfiiiinmnmimi Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Maq. ria d. van H. Blefjendaal en C. Groentjes: Dora Elizabeth d. van W. Jacobs en M. van Brugge; Simon Gerardus z. van C. Sneekes en C. C. Boon. Overleden: Jan» je Bruintjes, oud 48 jaar, wonende te Amsterdam. Gehuwd: M. P. Blankendaal, oud 25 jaar en O. Twiak oud 25 jaar. Seats» bl»rwend»g De verkoop van het Santos-bloempje heeft in deze gemeente op gebracht 12 gulden. Londen Berlijn Parite Brunei Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New Vork (cable) Rome Praag Madrid a Men verzoekt ons mede te deelen, dat er vanavond op den gewonen tijd in den Stedelij- ken Muziektuln een extra repetitie wordt ge houden; gezien het feit, dat het concours reeds 8 Juli wordt gehouden, is aller opkomst drin gend noodzakelijk. 148 148 35 156 233 138 BI 6% 16 I83M 103 6% 12 - De eerste Retraite-cursus van ..De Graal” zal gehouden worden van 29 Juli tot en met 1 Augustus des morgens wat de retraite be treft en van 1 Augustus des middags tot en met 4 Augustus des morgens wat den cursus aangaat. Beide woeden gehouden in het Semi narie Hageveld te Heemstede. De Retraite zal worden geleld door Mgr. H. J. M Taskin, president van het Groot-Semi- nane Warmond en den regent M. W A. Wij- tenburg van bet Klein-Seminarie Hageveld. (Herplaatst wegens misstelling 1 QKi 301* 44M De Minister van Onderwijs deelt B. en W. bij brief van 20 Juni j.l. mede, dat de instructie voor het personeel aan de beide gemeentescho len voor nijverheidsonderwijs eenigszins anders dient te linden, en dat bij de voorgestelde re dactie niet is aangewezen de Instantie, tot welke men zich moet wenden voor het verkrijgen van verlof in bepaalde gevallen. Onder voorbehoud, dat deze wijziging wordt aangebracht, keurt de Minister de instructie tot wederopzegging goed. B. en W hebben geen bezwaar aan het ver zoek van den Minister te voldoen en stellen den Raad voor de verordening dienovereen komstig te wijzigen. jan Ob. Japan Holl. Amerika Ldn Dito Gem BKtend. Kon. Nad BtoomU >cbeepnart-Unl» 6.43% 51.07% 9.80 34.81 48.08 Het derde en laatste gedeelte van den steden wedstrijd Den HelderAlkmaar werd gisteren te Schagen verkegeld. De Alkmaarsche kegelaars wisten met 407 hout voorsprong den prijs te behalen, alhoewel het gebodene van Den Helder alle respect ver dient. De strijd tusschen de Alkmaarsche en Helder- sche dames was spannender, daar slechts met 17 hout verschil deze wedstrijd door de Helder- sche dames gewonnen werd. Deze wedstrijd tusschen de Alkmaarsche en Heldersche dames en heeren werd gehouden over 1x4 en 2 x 3 planken resp. te Alkmaar. Den Helder en Schagen. In laatste plaats is gisteren de beslissing gevallen. Het dames-vijftal van Alkmaar maakte in Alkmaar 1119 hout, in Den Helder 946 en gis teren In Schagen 904: in totaal dus 2969 De Heldersche dames maakten in Alkmaar 1107. in Den Helder 1037 en in Schagen 842 hout; In totaal 2986. De Heldersche dames won nen met 17 bout. Voor den wedstrijd der heeren kwamen 15 kegelaars uit. De Alkmaarsche kegelaars gooi den in Alkmaar 4099. in Den Helder 3094 en in Schagen 2774, in totaal 9967 hout. De Heldersche leegolqars maakten resp. 3580. 3304 en 2676 hout, in totaal 9560. zoodat de Alk- maarders wonnen met 407 hout. Vorige koersen Heden «I* «'N 84% 39% Indertijd hebben B. en W. medegedeeld, dat zjj de vermindering van de pachtsom voor bet laatste huurjaar, waaromtrent de vroegere pachter, da heer S. Timmerman, eveneens een verzoek had gedaan, in naoere overweging zou den nemen, zoodra de resultaten van de ex- t ploitatie van het laatste seizoen bekend waren. De heer Timmerman beeft daartoe de balans met winst- en verliesrekening pep 25 October j 1932 ingezonden, zoomede die over de eerste vier huurjaren Uit deze stukken blijkt, dat de gewezen pach ter over het laatste huurjaar een verlies heeft geleden vai. 1439.99, terwijl de verliezen over de voorafgaande huurjaren nog belangrijk hoo- ger waren. B. en W. achten hier termen aanwezig om dAi heer Timmerman, die veel moeite heeft ge- i daan om de exploitatie van den muziektuln ren dabel te maken, op eemgerlei wuze van ge- t meentewege tegemoet te komen. Zy zouden hem daartoe teruggave willen verleenen van de helft van oe door hem over het tijdvak 1 Mei 19321 Februari 1933 betaalde pachtsom, zijnde X 2775.of 2081.25. De heer Timmerman zou dan een bedrag terug ontvangen van 1040. De door hem voor het laatste huurjaar betaalde pacht verschilt dan weinig meer van het tegen woordige bedrag der pachtsom van 1000.per jaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor den i vroegeren pachter van het stedelijk muziekpark, den heer 8. Timmerman, in verband met zijn daartoe strekkend verzoekschrift van 8 Februari 1932 een teruggave te verleenen van een ge deelte van de door hem betaalde pacht voor het muziekparl: over bet jaar 1932/1933, en wel tot een bedrag van ƒ1040. Lijn 1 Hilversum Lijn 2 Huizen Lijn 3 Lond. Reg. 1035—1050, Daventry 1050—1130, Lond. Reg. 12.20—13.20. Mid. Reg. 1330—1530, Daventry 153024.00 Hjn 4 Langenberg l®30—1630, Leipzig 1630—17.20, Zeesen 1730 —24.00. Robber A*dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Bllao V. 1. G. O. Aibao Intaramttn. Ruböe» instellingen op andere wijze te tot zjjn bureau te wenden om inlichtingen. 95 12% 14% 19% Gistermiddag bracht het bondspersoneel den A. N. W. B. en de officials een bezoek aan Alkmaar. Te ruim 12 uur arriveerde het gezel schap in een negental luxe autobussen, vooraf gegaan door den auto van den A. N. W. B„ aan den Sted. Muziektuln. Ter begroeting waren o.m. aanwezig burge meester Wendelaar. de gemeente-secretaris A. Koelma, mr. J. P. Bosman, voorzitter V. V. V., da>heer D. O. yargadant. directeur gemeente werken, de heer S. W. Arntz en D. J. Scheffel, resp. voorzitter en secretaris van de K. v. K. Toen allen den tuin waren binnengetreden concerteerde het muziekcorps „Alc. Vlctrlx”. Nadat het woord was gevoerd, o.a. door bur gemeester Wendelaar. namen allen aan de kof fietafel plaats. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar het verslag elders in dit num mer opgenomen. 6% 49 3150 Onze stadgenoot, de koor-dlrigent Jac N. Al, behaalde in de afd. Uitmuntendheid met het Gem. Koor St. Caecilia een len prijs. En met het dameskoor in den eere-wedstrijd den 2en Prijs. O--- in het faillissement van A. v. Til. handelende onder den firmanaam A. v. Til en Zoon, koop man en bloemenkweeker te Llmmen. Geen uit keering. Idem in het faillissement van H. J. Burger Jz., bloemkweeker te Koegras gem. Den Helder Wanneer men 25 jaren een verantwoordelijke lietrekking op eervolle wijze heeft vervuld. B het alleszins verklaarbaar, dat men door supe- reuren, vrienden en collega's met dit feit wordt gefellcteerd en door tal van blijken van waardeering en vriendschap tot de ontdekking komt, dat een nauwgezette plichtsvervulling nog altijd de achting van onze medewerkers heeft. Dit ondervond ook de heer A. Fledderus. directeur van de Ambachtsschool alhier, die Zaterdag 1 Juli den dag mocht herdenken waarop hij vóór 25 jaren tot directeur van een school voor Nijverheidsonderwijs werd benoemd. Door het bestuur van de Ambachtsschool werd de jubilaris verrast met een fraaie bloe menmand, vergezeld van een hartelijke felici tatie. De Bond van Directies van Nijverheidsscholen feliciteerde hem bij monde van den heer Henge- veld, directeur van de Ambachtsschool te Haar lem, die met een harteiyke. van veel vriendschap getuigende toespraak namens het bestuur van den Bond een fraai bloesmtuk overhandigde. Het personeel der school liet zich evenmin onbetuigd en de woordvoerder gaf in zijn felicitatie uiting aan de gevoelens van hoog achting en waardeering van het personeel en Staataleenlnceo 6 Nederland 1919 4% Nederland 1919 4% Nederland 1917 Nederland 1931 5 Nederl 1033 4M> N Ind 193S AB 514 Toungleen. 1930 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cerl Handek-MU. Industrieën Unilever Calve Delft Al« Kunstzdd» Van Berkel's Pa». Nieuwe Philip» KOch AooouBttak Ned. Ford industr Buitenland rfnaoonda Bethlehem Steal O Staal O S Leathar Intern Niekel Stand Brands MUnbouw Boeton MQnbouw tta Exploratie Redjane Latxma Petroleum Gsboes Kon OU» Perlak Pvudawa Tontlnenta) Oil Shell Onion OU In verband met de waarschuwing, voorkomen- m dit blad van 7 April 1933 en in Verband met het feit, dat thans wederom in deze gemeente wordt gecolporteerd, geeft de Commissaris van Politie alhier belanghebbenden nogmaals In overweging, alvorens door middel van het koo- pen van oonnen van colporteurs zich voorwer pen aan te schaffen van de „Werkverschaffing voor blinden en andere invaliden In Neder land” directeur P. Vissen kantoor en ma gazijn: Bilderdijkkade 38, Amsterdam, of deze Instellingen op andere wijze te steunen, zich Zieken huis terrein: „Sprookjesland van 29 Juni tot en met 3 Juli. Zaterdagmorgen had op den hoek Nieuw- laxidersingelLnunastra&t een botsing plaats tusschen een wielrijder en een luxe auto, met bet gevolg, dat het rijwiel eenigszins werd be schadigd. De aanrijding was te wijten aan een samen loop van omstandigheden. De schade werd onderling geregeld. verder per tram kosten zijn f 1,30. Voor dames en heeren, die de vergaderingen niet bezochten en voor sympathiseerenden, wel ke dezen dag willen meemaken, hebben de be sturen besloten de gelegenheid tot deelname open te stellen tot Donderdag 6 Juli. Inlichtingen en opgaven by het secretariaat van het Krulsverbond, v. d. Kaaystraat 50, Alk maar. In de laatst gehouden vergaderingen van bo vengenoemde organisaties werd besloten deel te nemen aan de Provinciale Meeting voor Drank bestrijding, welke op 9 Juli »x te Heemstede wordt gehouden. Men besloot gezamenlijk te reizen en per ge- zelschapsbi.'jet te gaan; het vertrek werd be paald met den trein van 11.47 naar Haarlem en naar Heemstede. De totale MAANDAG, 3 Juli. Vorig» koersen Heden 8.45 59.12% 9.80 34.89 «.10 3L7O 43.50 42.50 1-96% 13.12% T-«% 21.80 Gemeenteraad De gemeenteraad verga derde Donderdagavond. De voorzitter opende de vergadering met welkom, in het bijzonder tot het Kamerlid Groen, die voor de eerste maal als Kamerlid de gemeenteraadsvergadering bij woont. Spr feliciteerde hem nogmaals met zijn benoeming. Het koppengeld voor 1930 is voor'; deze ge meente vastgesteld op 6.7434. De burgemeester werd gemachtigd te slkxn- men bij de verkiezingen voor bet Hoogheem raadschap. Een verzoek van de vereeniging voor Kleine Kooplieden om zoo spoedig mogelijk een steun regeling yoor hen in het leven te willen roe pen, daar het voor hen onmogelijk is, in hun levensonderhoud te voorzien, werd voor ken nisgeving aangenomen. Voor het huldeblijk A.NW5. werd ƒ5 be schikbaar gesteld. De wethouders Du Burck en Bekker verklaarden zich hier tegen, gezien de slechte tijdsomstandigheden. Naar aanleiding van een circulaire van het Nationaal Crisis Comité stelden B. en W. voor 250 per werklooze beschikbaar te stellen voor extra hulp. Dan geeft het Nat. Crisis Comité er ook 250 bij. Na eenige bespreking werd aldus besloten. Het gaat hier om 23 werkloozen. Zaterdagochtend om elf uur stapte de 17- jarige J. W. R. op den Leidschevaartweg te Haarlem op zijn fiets en reed voor een hon denkar om naar het midden van den weg. Juist naderde een auto, die den jongen opschepte en enkele meters meesleurde. De jongen bleef zwaar gewond op den weg liggen. Per zieken auto werd hij naar het St. Elisabethziekenhuls overgebracht. Bij aankomst bleek hij reeds overleden te zijn. Door de recherche is Zaterdagavond een persoon aangehouden, die zich in de Lyceum- straat aan diefstal van steenen had schuldig gemaakt. Na aan het bureau te zijn verhoord, werd hij weder vrijgelaten. Procesverbaal werd tegen hem opgemaakt. 110 IM 149% Geboren: Agnes Margaretha Geertrulda, d van Dirk Blom en Agnes Dijkman Antonius Franciscus, z. v. Antonius Boerse en Margare tha van de Broek Matha Elisabeth Paulina, d. van Johannes Roobink en Maria van Hooft Eliy. d. van Cornells de Wit en Maartje Termaat. Overleden: Aaltje Vel. wed. van Klaas Pijl. 76 jaar Nicolaas Kuiper. 63 jaar. I -- De Commissie tot Huisverzorging brengt zeer veel dank aan allen, die op eenlgerlei wijze hebben medegewerkt aan de Zaterdag gehou den collecte. De som van 372.88 is bijeen gebracht. Burgers, muzikanten en collectrices hartelijk dank! De vergadering van tuinders behoorende tot den Kring Kennemerland van den R. K. Dioc. L. T. B. op 1 Juli bjjeen concludeert: dat de nood in den tuinbouw thans zoo hoog is gestegen, dat de bedrijven een totale ineen storting nabij zijn, hetgeen ook weer zijn in vloed zal uitoefenen op degenen, welke van het tuinbouwbedrijf afhankelijk zijn; dat de steunuitkeeringen over 1932 jn ons ge west veelal beteekenen „bedeelingsbedragen” en de landelijke nivelleerlng der doorsneepnjzen de streek Kennemerland tot slachtoffer hebben gemaakt; dat het nooit de bedoeling van den Minister geweest kan zijn, dat deze uitkeeringen daarbij "nog in handen van derden vielen, waardoor de tuinder zijn allernoodzakelijkste bedrijfsbehoef. ten niet kon koopen, zoodat er dus maatregelen genomen dienen te worden om dit te voorko men; dat het noodzakeljjk is de steunwet 1933 uit te voeren, zooals de Memorie van Toelichting aangeeft; dat de directe uitkeeringen van toeslagen op korten termijn noodzakelijk zijn en, indien de producten voor den minimumprijs niet kunnen worden geoogst, deze verhoogd dient te worden, of direct een voorschot op de garantieprijzen behoort te worden gegeven; hierbij dient de li miet van 5 millioen te vervallen; dat de export, voor welks behoud de mini mumprijzen vernletigingsprijzen oa. zoo laag gesteld zijn, ondanks deze lage prijzen, de aangeboden pjoducten niet kan opnemen, zoo dat deze toch op de vuilnisbelt terecht komen, doch dat door deze te lage minimumprijzen de tuinder mede vernietigd wordt; dat ter voorkoming hiervan nog dringend -noodlg Is ten spoedigste maatregelen te nemen, ten einde massa-executies te voorkomen en “tredietmoeilijkheden te verlichten, zoo noodlg door een moratorium af te kondigen; dat het tenslotte, de gemeenten. Indien de uitkeeringen onverhoopt niet voldoende mochten zijn, volgens een rijksregellng in staat gesteld worden, de tuinders voor den uitersten nood te bewaren door een behoorlijke steunuitkeering. Deze resolutie zal ter kennis warden gebracht van den Raad van Ministers, de leden der Eer ste en Tweede Kamer, het Centraal Bureau der veilingen en den Regeeringscommlssaris voor de uitvoering van den Tulnbouwsteunwet. In het veilinggebouw „Het Centrum” verga derde de Neutrale Boeren- en Tuindenbond, waar aks sprekers optraden de heeren R. Muyen, B. Hagen en^W. v. Dok. bood namens de gezamenlijke leeraren van Ambachtsschool, Avondcursussen, School voor Voorbereidend Middel Technisch Onderwijs, Machinistencursus, het administratiel en het bedienend personeel een tweetal practische ge schenken aan. Namens de leerlingen sprak de leerling A. Mak, die met zijn medescholier A. J. C. ten Bruggencate de deputatie vormde om de be langstelling van de schoolbevolking tn den feest dag van den directeur te vertolken. In eenige welgekozen woorden bracht hij dit tot uitdruk king en bood vervolgens een practisch geschenk en keurige bloemenmand aan. De heer Fledderus dankte in een opgewekte en met humoristische herinneringen doorspekte rede voor de vele blijken van vriendschap en hulde en prees zich gelukkig een werkkring te hebben gevonden waarin hij zich volkomen thuis gevoelt. Des namddags had ten huize van den Jubi laris een druk bezochte receptie plaats. AMSTERDAM. 3 Juli Aardappelmarkt. Aan voer 14035 K.G. AndljJter Muizen 3t4 3 cent. Idem kleine 3—3)4 cent. Idem blauwen 5—6% cent, LangendUker Muizen 3)4—3% cent, idem kleine 33)4 et Weetlandscbe Muteen 2%4 ct., ld. kleine 32% cent per K.G. AI.KMAAR. 1 Juni. N.V. Elervelllng voor HoU. Noorderkwartier. Aanvoer 185000 klpeleren: 59-58 3 102 30. 58-60 2.302.40. 60-62 2.302.60. 63-54 3.403A0 30000 Kendeleren 1501.70. AI.KMA.4H. 3 juU. Veemarkt. 8 vette Koelen Udöo230.00, 23 vette Kalveren 25.0060.00 per stuk. 0.400.70 per K.G. 60 nuchtere Slachtkal- veren 4.00—12.00. 5 vette Schapen 10.0013.00. per stuk. 341 vette Varken», zware 0.30—0.34 per K.G. Handel matig. AMS 1 aRDAM. 3 Juli. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 552 vette koelen, waar van de prijzen waren: le kwal. 0560.63. 3» kwal. 0.440.54, 3e kwal. 033—0.40. mindere soorten 0.350.30 per K.G. slachtgewlcht. 133 Melk- en Kalikoeien 10030110.00 per stuk 141 vette Kalveren: le kwal. 0360.43. 3e kwal 033 034, 3e kwal. 031—035 per K.G. levend ge wicht. 87 nuchtere Kalveren 2 503.00. 34 Scha- - pen 11.0014.00. Lamineren 5 008.00 per stuk. 710 Varkens: Vleeschvsrkens, wegende van 90— 110 K.G. 0390.40, zware Varkens 0370 38, Varkens 0 33—036 per KG. slachtgewlcht. 12 Paarden 60.00100.00 per stuk. 3 u*agons ge slachte runderen uit Denemarken. OverzlSht: Runderen matige aanvoer, stugge handel en prijshoudend, afloop lager. Vette kal- veren minder aanvoer, slappe handel en prijzen lets booger. Varkens matige aanvoer, stugge han del. prijshoudend. BROEK OP LANGENDUK. Aangevoerd wer den: 8000 Kg. tomaten: A 1830—2150. Idem B 18—20.10, Idem C 17.10—1790. idem CC 12.40, 260000 Kg. aardappelen: Schoteche muizen 0.75 tot 350, blauwe Eigenheimers 2.60—3.90, drie lingen 0.75- 160. 680 boe wortelen 3.10—3 40, 10.000 Kg. roode kool 4—550, 200 stuks bloem kool 10.10. NOORD-SCHARWOUDE. 3 JuU. Aardappelen Aanvoer 104200 K.G. Groot® Schoteche Muizer 0 90130. Schoteche Muizen 0 753.30. Drielin gen 0.751.30, kleine 0.300.40, Bi. Eigen hel me„ 330. 322 K.G. Tulnboonen 330. OUDEWATER. 3 Juli. Aanvoer 8t partijen. 3870 stuks. 19350 K.G. Zwaardere soort 28.00. 1* soort met RM. 24.0096 00. 2e soort met R.M. 20.0023.00. Zonder R.M. geen aanvoer Handel matig. opgeloet. Van het gemeentebestuur van Sint Pancras was een schrijven ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat dat gemeentebestuur zich tot Ged. Staten heeft gewend om een beslissing te nemen in de zaak van de overdracht van het onderhoud en eigendom van den Twuyver- weg aan het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Bijgesloten was een schrijven van Ged. Staten, in antwoord op de aanvrage van arbitrage van Sint Pancras, waaruit blijkt, dat Ged Staten de overdracht volgens het kleine plan op een bijdrage van 700 per jaar niet alleen op hoogen prijs stellen, doch zelfs bjj volharding van het gemeentebestuur van Zuidscharwoude om niet in de overdracht mede te werken, tot toepassing van art. 12 van Pjov. Blad no. 80 van 1931 zullen overgaan. Dan zal de weg van het aanvullend wegenplan worden afgevoerd. Dit zou tengevolge hebben, dat de jaarlijksche provinciale bijdrage van pl.m. 600 te loór zou gaan. St. Pancras noo- digde het gemeentebestuur uit tot de aanvaar ding van het plan tot overdracht. Zooals bekend is, Is de voorzitter voor over dracht en de beide wethouders tegen. De'heer Du Burck zou althans tn elk geval bij over dracht bepaald willen zien, dat de bijdrage, bij afvoering van het wegenplan, niet ten laste der bijdragende gemeenten zou komen. Wethouder Bekker vond het een „bar iets” om op deze manier z’n geld utt te geven, ter wijl er van hoogerhand op bezuiniging wordt aangedrongen. Volgens spr. zün de kosten van het Hoogheemraadschap veel te hoog, met presentiegeld van 15 per dag. De heer Dijkhuizen zeide. dat de kosten door overdracht niet hooger worden. De onder houdskosten zullen wel 150 worden voor ons. Spr. is voor overdracht. Men zal verstandig doen met den weg over te dragen. De heer Kramer sloot zich bjj den heer Dijkhuizen aan. Men weet waar men aan toe is. Als men een zesde gedeelte van het onder houd moet betalen weet men dit niet. Men is dan zoo goed als aan St. Pancras overgeleverd. Voor het autoverkeer noemde spr. dezen weg vreeselijk. De beer Groen zeide, dat Ged. Staten het groote plan niet noodlg oordeelen. Spr. is voor het kleine plan. Spr. is geen bewonderaar van „de stok achter de deur” van Ged. Staten. Het zit spr. altijd nog dwars, dat men als het ware Is gedwongen, om in het onderhoud te deelen. 700 voor een KM. weg vond spr. tamelijk hoog. Ook betwijfelt spr. nog. of bet wel juist is gezien, dat de wegen aan het Hoogheem raadschap worden overgedragen. De heer Muller vereenlgde zich met de vo rige sprekers, nu de duimschroeven worden aan gedraaid. Kan de gemeente niet van het on derhoud afkomen? Voorzitter merkte op. dat het Hoogheem raadschap de risico van de bijdrage uit het wegenfonds moet nemen. De Langendyker ge meenten zullen vrijgesteld worden van de bij drage als er 2/3 van den weg aan beide zijden is bebouwd. Op een vraag van den beer Groen ant woordde de voorzitter dat als er een uitkee ring uit het wegenfonds wordt verstrekt, deze aan het Hoogheemraadschap zou komen en niet aan de gemeenten. De heer Groen vond dan het bedrag wat dan ongeveer 1200 zal worden exorbitant hoog. Nadat nog eenige discussie was gevoerd stelde de voorzitter voor het plan van 12 De cember, waarin geen enkele voorwaarde wordt genoemd, aan te nemen. Het voorstel werd aangenomen met alleen den heer Du Burck tegen. Na rondvraag volgde sluiting. Zaterdagmiddag werd te Beverwijk in 't vei- lingebouw „Kennemerland” een groote demon- stratievergadering gehouden ter bespreking van den noodtoestand in den tuinbouw in de streek Kennemerland. De vergadering, welke uitgeschreven was door den krir.g „Kennemerland” van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond, was door een groot aantal tuinders uit de streek bezocht en werd ook bygewoond door de leden van de Tweede Kamer, de heeren Jac. Groen en Ch. v. d. Bilt, afgevaardigden van gemeentebesturen en van veilingsvereenigingen. vertegenwoordigers van het tuinbouwonderwijs en door Mr. Dek ker, van het Hoofdbestuur van den L. T. B. en anderen. De voorzitter, de heer Jac. Weterings, open de de vergadering met een welkomstwoord. Spr. zeide. dat. na een allertreurigst voorjaar, men thans, midden in den oogst staat, die ook al be droevende resultaten geeft. De gezamenlijke or ganisaties hebben besloten dfn, wanneer de aardbeienprys tot 10 cent per K.G. zou dalen een demonstratievergadering uit te schrijven. De fatale prijs van 10 cent Is gekomen. Maar bovendien zal het met den oogst spoedig gedaan zijn. Zoo dreigt een ramp voor de tuinders. Spr. gaf hierna bet woord aan den heer J. P. Njjssen, voorzitter van de R. K. Tuinders. vereeniglng „Kennemerland" De voorzitter bracht een hartelijk woord van dank tot beide sprekers, waarna het woord werd gevoerd door den heer Jac. Groen, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van den tuln- dersvakbond. Deze wees er op, dat in den geheelen tuin bouw van Nederland groote nood heerscht. De rentelooze credieten hadden het speciale doel, de gevolgen van een ramp (de aardappelenziek te in West-Friesland) te bestrijden. Daarom Is Kennemerland er buiten gebleven. Spr. stemt overigens in met de rede van den heer NtJssen. Het is de L. T. B. gweest die herhaaldeljjk op maatregelen heeft aangedrohgen. Wat de steunwet 1933 betreft; spr. zal bij den Minister aandringen op een rechtvaardige ver- c'eeling van den steun. Wanneer de regeering een groote klasse van burgers steunt, dan is het rechtvaardig dat ook zij, die geen landarbeider zjjn. een gelijk deel van die hulp verkrijgen. Wat de minimumprijzen betreft. Spr. acht het aan den eenen kant juist, dat de minimum, prijzen van den export niet te hoog worden ge steld. Maar aan den anderen kant zit er toch nog altijd een belangryk verschil tusschen de prijzen van het product op de markt en de pnj- zen. welke de consument betaalt. Daarom is het wenschelijk, dat voor het binnenland speciale minimumprijzen worden vastgesteld- Spr. meent dat de wet van 1933 hiervoor gelegenheid op^p laat. Spr. acht het ook noodzakelijk om de toesla gen direct uit te betalen. Hij lichtte deze kwes tie breedvoerig toe en behandelde vervolgens nog het executie-gevaar, waartegen, evenals de rente-moeüijkheden, noodzakeljjk iets moet worden gedaan. Intusschen zullen de tuinders zich hier in grooter getale dienen te organiseeren. Wat het ledental van den L. T. B. betreft staat het in Kennemerland slechter dan elders. De heer v. d. Bilt wees oa. op de marktbe richten. waardoor het publiek en de autoritei ten misleid worden. Hiertegen dienen de vei lingen iets te doen. De heer Groen stemde hiermede In en achtte het noodlg de marktberichten in de bladen meer gedetailleerd te geven. Thans worden de hoog, sie en laagste prijzen vermeldt, waaruit het pu bliek een middenprijs berekent, welke veel te hoog is. In den regel toch gaat het grootste gedeelte der producten voor den laagsten prijs weg, terwijl enkele, fijne onder glas geteelde producten den hoogen prijs opbrengen. Boven dien wordt niet vermeldt hoeveel er onverkocht is gebleven. Nadat de heer Poelman, secretaris van den kring Kennemerland, nog een propagandistisch woord had gesproken en er op gewezen had dat nu toch eens eindelijk verteld behoort te worden waar de vijf millioen van het vorige jaar gebleven zijn, werd nog het woord gevoerd door den Geestelijk Adviseur, Rector Th. Boo- nekamp. die eveneens een krachtig woord van aansporing deed hooren voor aansluiting bjj den L. T. B. De tuinders eischen hier eenzelfde uitkeering als de arbeiders ontvangen, maar zij dienen te bedenken dat de arbeiders reeds lang te voren er aan hebben gedacht, dat er dagen konden komen van crisis en werkloosheid. Wan neer alle tuinders lid van hun standsorganisatie waren geworden, was hun invloed thans veel grooter geweest. De Eerw. spr. wekte ten slotte allen op om deel te nemen aan de boeteprocessie naar Hei- loo, welke in «het laatst van de maand wordt gehouden. Hierna werd met algemeene stemmen de vol gende resolutie aangenomen: Op de 2 Juli te Zaandijk gefiouden zwem wedstrijden, behaalden de heeren J. Hoogland en F. ten Pas resp. een 2en en een 3en prijs in bet nummer 100 M. schoolslag. Zaterdagavond zijn door de politie op de markt aan de Laat, wegens het plegen van be drog bij den verkoop van kersen, twee kooplie den uit Haarlem aangehouden en naar het bureau overgebracht. Later werden zij weder vrijgelaten. Procesverbaal zal woden opgemaakt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13