D Vriesia radicale Insectendoodende Straal doodt Vliegen, Vlooien, Muggen, Wandluizen, Mieren, Motten enz-enz. JAN DE VRIES 1 UwVACANTIEperH.A.B.O. Het Duïtsche bankroet MARKTEN MAANDAG 3 JULI DE NOOD IN DEN TUINBOUW Eigenmachtigheid Vliegtuig 4n brand r Het toestel tijdig verlaten DOOR AUTO MEEGESLEURD Resolutie Het geld in drie potten geborgen PURMEREND Rede J. Brandjes WILNIS ASSENDELFT WESTER-BLOKKER ZAANDAM De aardbevingsramp I UITGEEST Demonstratievergaderingen te Beverwijk De bevolking is thans eindelijk gerust DE VERDUISTERING TE ZAANDAM In bussen van 0.65- 1.25 en 2.25 per liter bus N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel ALKMAAR TELEF. 324 STOMPETOREN Weerbericht De aardbeiencampagne een mislukking Rede J. P. Nyssen niet moerig toegegaan. Bij de fold dw dig Hierna (Ongecorrigeerd). Vrijdagavond vergaderde DB KONINGIN REGEERT te A. (S t werd wege i i tot den slissen, of een nieuwe vertegenwoordiger aan gewezen zal worden. thans in totaal terug gevonden. 13 Paarden 60 «lachte runden Overzicht Vier zwaargewonden uit de Makakau-streek z\jn in het hospitaal van de onderneming Ra- nau opgenomen. De bevolking Is thans eindelijk gerust, dat zich geen herhaling van de zware beving zal voor doen. Veelal bestond vrees voor uitbarsting van de Semlnoeng daar langs de helling van het Ra- nau-meer een zware aardstorting zichtbaar Is. gelijkend op een gletscher. r ORV H'il -nou. leren: 56-58 -3.60. 63-64 AGENDA WOENSDAGavond: Congr. meisjes, Kapel. DONDERDAGavond geen kerkkoor-repetitie. VRIJDAGavond RK. Korfbalclub, 7.45, RJL Sportterrein. VRIJDAGavond: Fanfare St. Pancratlus. 7.30 uur, Patronaat. ZATERDAGavondDe Jonge Wacht, 8 uur. Patronaat. Kerkbericht. Maandag begint de novene van voorbereiding voor de hernieuwing van de H. Missie: alle dagen zal het Rozenhoedje ge beden worden onder de laatste H. Mis of des avonds onder het Lof. Woensdag 5 Juli: des avonds 7 uur H. Fami lie. afd. vrouwen. Donderdag 6 Juli: geen gelegenheid om te biechten en geen Lof. Vrijdag 7 Juli: eerste Vrijdag van de maand, de stille H. Mis te 7 uur, te 8 uur gezongen H. Mis, des avonds 7 uur Lof. Zaterdag 8 Juli: geen gelegenheid om biechten, des avonds 7 uur Lof. De Schermeerfeesten De heer S. Heringa verzoekt ons opname van het volgende: Op verzoek van het Hoofdootnité voor de her denking van .300 jaar-Sschermer-polder" nam ik op mij de leiding van de opvoering van „De N.-Hollandsche Vrljstermarkt te Schermerhorn in 1696". Om gegronde reden, buiten mijn kun nen, heb ik me verplicht geacht, hiervoor te bedanken, na veel voorbereidend werk te hebben verricht. Tevens heb Ik bedankt als officieel vertegenwoordiger van de tooneelvereenlging „Aurora" in het Algemeen Comité. De leden vergadering dezer vereenlglng zal eerdaags be- De heer H. Stoll, de bekende Groningsche sportvlieger, die met zijn toestel, de P. H. A.- I. G. van Schiphol op weg was naar een land bouwtentoonstelling te Warffum, heeft op een bouwland te Wieringerwaard een noodlanding gemaakt, omdat zijn toestel In de lucht In brand was gevlogen. De heer Stoll zag kans het vliegtuig tjjdlg te verlaten. Het toestel is ge heel verbrand. De heer Stoll werd slechts licht gewond. nlg verandering In temperatuur. Zon op 4.45, onder 9.22. Licht op 962. 7 Juli Volle Maan Het Politiebureau-ontving Zaterdag het ver zoek om assistentie, daar zich in de Rlgastraat, een groote zwerm bijen- ophield. Aangezien een charge met de blinke sabel of gummistok niets zou uitrichten, wendde de po litie zich tot een imker, die spoedig met eenlge van zijn bijen, waaronder een koningin, ter plaatse was. Het gevolg was, dat bet niet lang duurde of alle nijvere diertjes volgden hun koningin in de korf, waarna dé Rlgastraat-tot de gewone rust kon terugkeeren. Hoogste stand: 771 te Mlllnhead. Laagste stand: 744.7 te Ingd, Verwachting: Zwakke tigen. 1 Thans Is komen vast te staan, dat Van A., de employé van de Sc^eepvaartvereeniging .Noord" te Zaandam, het verduisterde geld In drie pot ten. die men wel In de keuken bezigt, had ver borgen. Daarna had hij deze potten in de bos- scben van K. nabij Bergen op Zoom ver borgen. Vrijdagavond tegen dat het donker werd, heeft men Van A. meegenomen naar de bosschen en na eenig zoeken is een der drie potten gevon den. In dezen pot zat n bedrag van tienduizend gulden. Zaterdagmorgen is men naar de twee andere potten gaan zoeken. Aanvankelijk dacht de politie, dat Var* A nu dé politie op een dwaalspoor wilde brengen. Maar na eenlge uren te hebben gezocht, #erd Zaterdagmiddag de tweede pot gevonden en In dezen tweeden pot zat een bedrag van ƒ7000. Men heeft toen naar den derden pot gezocht. Maar nadat men eenlge uren vergeefsche po gingen had gedaan om deze laatste te vinden, heeft men het zoeken gestaakt. Thans is van de 29.000 die zijn ontvreemd, ruim ƒ20.000 terug gevonden. den: e Muizen u.wi w ocnotscne «luLtru v.avDilelln- Naar de derde pot. waarin van A. het geld «en 0.75120. kleine 0300 40. BI. Eigenheimers 1. v.n_j-3 J0 a22 E= o MEDEMBLIK. 1 Juli. pelen: groote Muizen 0.37%— 0.37140.50, witte 037%0.45 3500 baal PURMEREND. ster. Purmerend en Schotsche Muizen 0 941.05. Schotsche per 35 K.G. ----- blauwschokkers 0.571.85 per 15 K.G. Aardbeziën 0.130.36 pfr K.O. WESTLAND. 1 Juli. Mlddelprijs Exportveilln- gen Druiven 7406 cent, dubbele Boonen 30 43 cent. Snljboonen 3042 cent, per K.G. Toma ten: A 130360. B 1.65385. C 180—8.80, CO 0 803.10 per bak. Bloemkool 6.008.00 per 100. WOONUM. 1 Juli. Aardappelen. Muizen, groote 037%0 39. Idem kleine 038 per halve Hl. BROEK OP LANGENDIJK. Aangevoerd wer den: 8000 Kg. tomaten: A 1830—3130, idem B 18—20.10, idem C 17.10—1790. Idem CC 12.40. 260000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 0.75 tot 3.50. blauwe Eigenheimers 2.80330. drie lingen 0.75—1.60. 680 bos wortelen 3.10—3.40, 10.000 Kg. roode kool 4—5.50, 200 stuks bloem kool 10.10. uitschland is nu dan toch eindelijk zoo welwillend geweest zün schuldeischers precies op den vervaldag mede te dee- 1 len. wat het zich, wind en weder dienende. 1 voorstelt te sullen betalen. De Dultache taktlgk is daarbij handig genoeg geweest. Na te Lon- den de belangentegenstellingen tegen elkaar te hebben uitgespeeld (waarbij to.v. Nederland en Zwitserland op onverwacht hevigen tegenstand l Is gestuit), werden In de allerlaatste dagen van 1 Juni in de Dultache pers proefballonnetjes op- gelaten met suggesties, dat slechts een derde 1 van het verschuldigde zou worden voldaan, 1 maar dan nog onder de beperkende bepaling, dat niemand het sou wagen tegen Duitschland het wapen der deriezenclearing te gebruiken. Na dien eersten aanloop van 1/3 behoort dan psychologisch gesproken, de thans .aangeboden" helft nogal mee te vallen. Met typisch Dultache Unverfrorenhelt zegt het offlcleele communiqué inderdaad, dat dit aanbod slechts van kracht is, als de bultenlandache schuldeischers den Dultachen handel niet „belemmeren”, Iwx een devieaenclearing in werking stellen. Maw.: hier is eéft debiteur, die zegt eerst heeiemaal niets te zullen betalen, dan 50 pCt. biedt, maar daarbij nog voorwaarden maakt, namelijk, dat de schuldelscher niet bet hart moet hebben zichzelf schadeloos te stellen. Ofschoon dus de betallngscapacitelt van den schuldenaar door de middelen van tegenweer niet geringer wordt, gebruikt hij zijn positie als dreigement Dat komt er van. als men een bankroet zonder curator of controls toestaat. Verder blijkt, dat Dawes- en Youngobligatles (de eerste tevens voor de aflossingen) bulten het bankroet vallen. Dus een betalingspreferen- tie zonder juridischen voorrang boven andere schuldeischers. Want wij hebben reeds vroeger uiteengezet, dat vele der andere debiteuren zeker niet van minder gehalte zijn. Reeds uit hoofde dezer geheel willekeurige bevoorrechting van twee der Duïtsche staats leningen, met de klaarblijkelijke bedoeling de handhaving van een Duitach staatscredlet voor te spiegelen, en de bultenlandache geïnteres seerde bankiers te paaien, behoort dus de af wikkeling dezer affaire verder in de handen onzer regeering te worden gelegd. Maar buiten dien hebben wij geen enkele reden om het In het wilde weg vastgesteld percentage van 50 pCt, te aanvaarden. Integendeel: wij hebben uit meer dan een reden het recht het volle pond te mogen elscben. Met inbegrip der ver plichte aflossingen! Men vergete niet dat in het eigenmachtige accoord van aflossingen geen sprake Is, en dat onze beleggers er alle belang bjj hebben hun gelden binnen den vastgestel- den tijd uit het steeds chaotischer wordend Duitschland terug te trekken. Anders komt het er noolLjneer van! Wat de andere landen willen doen, is bun zaak. Voor een In velerlei opzicht tegenover Duitschland zoo bevoorrecht land als Neder land is leder aanbod minder dan het volle pond onaanvaardbaar. Bankiers en Effecten- vereenlglng zijn nu uitgepraat. Het woord is thans aan onze regeering. Dat zü zonder vertraging spreke. gevolgen uit voortvloeien, dan kan het bedrag weer verhoogd worden zonder meer. Aldus aangenomen. Van den heer J. Veenls U-1. werd een per ceel grond gekocht op het Laantje voor 75, waardoor het geheele Laantje eigendom der gemeente is geworden. Besloten werd eenzelfde bedrag beschikbaar te stellen als door het Nationaal Crisis Comité wordt beschikbaar gesteld per Ingeschreven werkloozen Inwoner. Dit zal ons Plaatselijk Crisis Comité naar raming ongeveer een be drag van 600 in kas geven. Rumoerige raadsvergadering. In de laatst gehouden raadsvergadering is het wel zeer ru- ingekomen stukken was een schrijven van den heer Corns. Koning. waarin deze mededeelde dat hij als wethouder en lid van den Raad wenschte heen te gaan. Toen dat stuk ter tafel kwam, deed de schel dende wethouder ernstige verwijten aan het adres van den burgemeester, wlen hij verweet, dat hij het hem ónmogelijk had gemaakt, lan ger met hem samen te werken. Volgens wethouder Koning behandelde de burgemeester de wethouders en Inzonderheid hem In de vergaderingen van B. en W. zoo danig, dat oen vruchtbare samenwerking ón mogelijk is, Ja zelfs was het wel eens zoover ge komen dat de burgemeester hem het woord „ploert" had toegevoegd. De burgemeester deed wederkeerlg heftige verwijten aan het adres van den heer Koning en zei dat hij nog nooit een wethouder had ge- iiad die zoo weinig voor de gemeente had ge daan, en die daarnaast zich vooraf zoo hoog had voorgedaan. Dat het woord „ploert" zou zijn gebruikt, ontkende de burgemeester ten stel ligste. Tenslotte liep de ruzie zoo hevig dat de bur gemeester niet langer de. vergadering wenschee te lelden en heen ging, om dieft avond niet terug te keeren. Nadat de aftredende wethouder nog korten tijd alleen het woord had gevoerd, werden de discussies over dit onderwerp gesloten en volgde het zakelijk deel der vergadering. Goedgekeurd werden de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer B. Dobber. Aan de openbare leeszaal werd 150sub sidie meer gegeven dan reeds was vastgesteld. Tot gevolmachtigde voor de verkiezing van het Hoogheemraadschap werd aangewezen de heer H. Cramwinckel, burgemeester. Besloten werd het tarief van electriciteit met 2 cent per K. W. U. te verlagen voor licht en wel gedurende den tijd van twee maanden. De aloude vischbanken en overkapping zul len worden gesloopt. Besloten werd de Beemsterbrug te vernieuwen.' wat een kosten van ƒ5000*— vraagt. De perceelen 4, 5, 6, 7 ei 8 van het Molen plantsoen werden onbewoonbaar verklaard. Aan mej. J Enghardt werd eervol ontslag ge geven als onderwijzeres aan de O. L. school voor voorbereidend onderwijs, wegens Inkrimping van dat onderwijs. Wegens het bereiken van den 65-Jarigen leef tijd werd eervol ontslag verleend aan den heer A. C. Provily, als onderwijzer aan de stedelijke zangschool, terwijl tevens werd beslopen deze school op ta heffen. - Langvingers op bezoek De laatfte dagen Is ons dorp gilde der bezoek In verschillende schuurtjes achter per ceelen in de Lange Helt, waar een flets, be- lastlngplaatjes en hengels werden meegeno men, ook aardbeien versmaad men niet. De tuinder J. Jak had 10 sloffen aardbeien ge- plukt en In een schuur bij zijn tuin laten staan om ze naar de veiling te vervoeren. Den vol genden morgen was dit niet meer noodig. daar andere krachten dit reeds hadden gedaan. den heer J. de Wit werd ’snachts een be zoek gebracht. Hier maakte men echter te veel gerucht, waardoor de bewoners wakker werden toen men bezig was een raam uit te snijden achter de woning. De ongenoode gasten kozen het hazenpad. Zaterdagochtend om elf uur stapte de 17- jarige J. W. R. op den Leldschevaartweg te Haarlem op zijn fiets en reed voor een hon denkar om naar het midden van den weg. Juist naderde een auto, die den Jongen opschepte en enkele meters meesleurde. De Jongen bleef zwaar gewond op den weg liggen. Per zieken auto werd hij naar het 8t. Elisabethziekenhuls overgebracht. Bij aankomst bleek hij reeds overleden te zijn. JJ- 25 k 30 cent per slof. Daarvan blijft voor den tuinder niets over. De demonstratlevergadering ka* men beschouwen als de laatste zucht van tservend Kennemerland. (Applaus). Over 14 dagen is de aardbeienoogst af gel 00- pen en dan is er geen cent in huis. Dan wordt men vei wezen naar net Armbestuur. Dat is Pijnlijk. Wanneer men altijd zijn brood ver diend heeft en dan zonder eigen schuld broode- Ioob raakt, wordt het buitengewoon zwaar om den gang naar het Armbestuur te doen. Met de spinazie was het al even erg. Het pro duct, met zooveel zorg geteeld, ligt bij groote hoeveelheden op de vuilnisbelt. Met de sla gaat bet evenzoo: Het kan zoo niet langer. Als deze vergadering geen resultaat heeft, Is het met den tuinder gedaan. De minimumprijzen acht spr. totaal onvol doende. Hjj begrijpt niet dat de regeering dese prijzen heeft kunnen vaststellen. De tuinders moeten hun toestand niet ver bergen. Er zijn er nog velen, die dit doen. Het zou ongelukkig zijn wanneer het komt tot opruiming van tuinbouwbedrijven. Verschillende tuinders hebben hun bedrijf reeds opgegeven. Maar die er nog zijn moeten behouden blijven. Spr. acht liet dan ook noodzakelyk, dat er een noodwet komt, om deze opruiming te verhlnde. ren. Spr. hoopt dat de Kamerleden alles zullen doen om voor de- tuinders iets te bereiken en dat deze vergadering voor hen de hulp zal bren gen, waarnaar met zooveel verlangen is uitge zien. Tenslotte richt spr. zich tot den middenstand en wijst er op dat, wanneer de tuinbouw ren onder gaat, alles hiervan den terugslag onder vindt, dus ook de middenstand. Laat men daar om medewerken om den tuinbouw in stand te houden; de tuinders zelf zullen er hard voor werken. (Applaus). De voorzitter bracht een hartelijk woord van dank bot beide sprekers, waarna het woord werd gevoerd door den heer Jac. Groen, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van den tuln- dersvakbend. Deze wees er op, dat in den geheelen tuin bouw van Nederland groote nood heerscht. De rentelooze credleten hadden het speciale doel, de gevolgen van een ramp (de aardappelenziek te in West-Friesland) te bestrijden. Daarom is Kennemerland er buiten gebleven. Spr. stemt overigens in met de rede van den heer Nijssen. Het ta de L T. B. geweest, dieherhaaldeljjk op maatregelen heeft aangedrongen. Wat de steunwet 1933 betreft, spr. zal bij den Minister aandringen op een rechtvaardige ver- deeling van den steun. Wanneer de regeering een groote klasse van burgers steunt, dan Is het rechtvaardig dat ook zU, die geen landarbeider zün, een gelijk deel van die hulp verkrijgen. Wat de minimumprijzen betreft. Spr. acht bet aan den eenen kant Juist, dat de minimum, prijzen van de export niet te hoog worden ge steld. Maar aan den anderen kant zit er toch nog altijd een belangrijk verschil tusschen de prijzen van het product op de markt en de prij zen, welke de consument betaalt. Daarom is het wenscheltfk, dat voor het binnenland speciale minimumprijzen worden vastgesteld. Spr. meent dat de wet van 1933 hiervoor gelegenheid open laat. Zaterdagnacht is de Zaandamsche politie on der leiding van Commissaris van der Laan, met den verdachte van A per auto uit Bergen op Zoom te Zaandam terug gekeerd. Omtrent het zoeken naar het door van A. In de z.g. bosschen van Kuipers begraven geld, wordt van politiezijde nog medegedeeld. dat een bedrag van 22.456 is DAGTOCHTEN g, U, 16 en 18 Juli: Pracht 7 Provinciën tocht rond IJselmeer Vertrek 6.45. Pr. ƒ5.— 16 en 19 Juli: Prachttocht naar Nijmegen en Omstr. V. 730. Pr. 4.50 11, 12, 18 en 23 Juli: Ber. tochten Arnhem en Omstr. V. I 1 Pr. ƒ4. Voorloopig lederen Donderdag via Bergen, Schoorl, Camperduin, Petten. Callantsoog, Huisduinen Helder, Koolj, Wieringen n. Afsluitdijk en terug, door de nieuwe dorpen L d. Wlerlngerm. - V. 830. Pr. 2.25. B. Voor!, lederen Dinsdag n. Volendam en Marken en terug via Am sterdam. Haarlem en Omstreken V. 9 u. Pr. ƒ2.75 Deze beide tochten zijn evenals v. j. georganiseerd in samenw. met Penslonhoudersbond v. d. Duinstr. Tocht A vertrek van Bergen en Schoorl resp. 8.45 en 9 u. Tocht B omgekeerd 8.15 en 830. 2, 5, 10 en 19 Juli: Naar het Goudland Terschelling, via Afsluitdijk en een heerlijke Zeetocht 6 u.' verbi, op Lutineland V. 6 u. Pr. 4/25 - 2 en 11 Juli: Pr. Veluwetocht Uddelerm., Apeldoorn enz. V. 8 Pr. 4 12 en 16 Juli: Groote Vehiwe-L U-meer, Vierhouten, Elspeet, Nun- speet. Harderwijk. Putten, enz. V. 8 u. Pr. 4. 2, 4 en 9 Juli: N. Den Haag, Schevenlngen via Noordw. V. 830. Pr. flM 14 en 23 Juli: N. Leeuward. (markt) t.v. Sneek, Bolsw., V. 6 u. 3-50 23 en26 Juli: Mooie tocht vla Westland n. d. Briel. V. 730. Pr. ƒ4.— 20 en 23 Juli: N Sneek m. pr boott. v. 4 u. o.d meren. V 8 u Pr 335 27 Juli: Naar Landdag N.CJt.V„ te Apeldoorn V 630. Pr. ƒ3 2 Juli: Den Helder en omstr. 5 en 9 Juli: Wleringermeer. 12 Juli: IJmulden, vertr. Mailschip enz. 10 en 19 Juli: Haarlem en Omstr Schiphol, enz. Deze heerlijke mlddagtochten vertrekken 130 a. Pr. L MEERDAAGSCHE EN BUITENLANDSCHE TOCHTEN 17 en 31 Juli, 28 Aug. en 4 Sept.: Zeer schoone 4-daagsche Rijnreizen Pr. ƒ36.— Pr. ƒ36.— Pr. /»4^- De vergadering van tuinders behoorende tot den Kring Kennemerland van den R K. Dloc. L. T. B. op 1 Juli bijeen concludeert: dat de nood in den tuinbouw thans zoo hoog is gestegen, dat de bedrijven een totale Ineen- storting nabij zijn, hetgeen ook weer zijn in vloed zal uitoefenen op degenen, welke van het tuinbouwbedrijf afhankelijk zijn; dat de steunultkeeringen over 1932 In ons ge west veelal beteekenen „bedeellngsbedragen" en de landelijke nivelleering der doorsneeprijzen de streek Kennemerland tot slachtoffer hebben gemaakt; dat het nooit de bedoeling van den Minister geweest kajj zijn, dat deae ultkeerlngen daarbij nog in handen van derden vielen, waardoor de tuinder zün allernoodzakelijkste bedrljfsbehoef. ten niet kon koopen, zoodat er dus, maatregelen genomen dienen te worden om dit te voorko- men; dat het noodzakelijk is de steunwet 1933 uit te voeren, zooals de Memomrie van Toelichting aangeeft; dat de directe ultkeeringen van toeslagen op korten termijn noodzakelijk zijn en. Indien de producten voor den minimumprijs niet kannen worden geoogst, deze verhoogd dient te worden, of direct e envoorschot op de garantieprijzen behoort te worden gegeven; hierbij dient de li miet van 5 millioen te vervallen; dat de export, voor welks behoud de mini mumprijzen vernletlgingsprijz^n oa. zoo laag gesteld zijn, ondanks deze lage prijzen, de aangeboden producten niet kan opnemen, zoo- dat deze toch op de vulnlsbelten terecht komen, doch dat door deae te lage minimumprijsen de tuinder mede vernietigd wordt; dat ter voorkoming hiervan nog dringend noodig Is ten spoedigste maatregelen te nemen, ten einde massa-executies te voorkomen en credletmoellUkheden te verlichten, zoo noodig door een moratorium af te kondigen; dat hef tenslotte, de gemeenten. Indien de ultkeeringen onverhoopt niet voldoende mochten zün, volgens een rjjksregeling In staat gesteld worden, de tuinders voor den uitersten nood te bewaren door een behoorlijke steunultkeering. Deze resolutie zal ter kennis worden gebracht van den Raad van Ministers, de leden der Eer ste en Tweede Kamer, het Centraal Bureau der veilingen en den Regeeringscommissaris voor de uitvoering van den Tuinbouwsteunwet. In het Veilinggebouw „Het Centrum" verga derde de Neutrale Boeren- en Tuindenbond, w aar als sprekers optraden de heeren R. Muyen, B. Hagen en W. v. Dok. BENKCHELEN, 1 Juli (ANETA). Wij vernemen van een ooggetuige dat Kroë half verwoest is. Er zün hier .vüf dooden en elf gewonden. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Europeanen. De doesoens op de helling van de Pasagl zün geheel verdwenen door de aardstortingen. Van de doesóen Lombok is nog geen bericht binnen gekomen. In totaal zün in de onderafdeellng Kroë 1800 hulzen Ingestort. Er zijn in deze afdeellng 401 dooden. '"J De controleur De Boer, die zich tijdens de aardbeving op de onderneming Qoenoeng Radja bevond, zag gelijktijdig met de schokken een neming in twee dagen naar Kroë, nam overal groote verwoestingen waar en zag veel slacht offers. De heer De Boer moest gedeeltelük door ravünen Ipopen en andere moeilijkheden op zijn weg overwinnen om Kroë te kunen bereiken. RANAU, 1 Juli (ANETA). Langzamerhand Is een aanvulling van hét overzicht van de ramp mogelük. In Waltorgak Soharadja zün 35 menschen, die in de swahs overnachtten door lahar van de Pesagi bedolven. werd het voerd gevoerd door den heer J. Brandjes uit Castricum. Spr. zelde dat de aardbeien, de roem van Kennemerland, büna niets meer waard zijn. In Castricum deden de aardbeien Woensdag aterdagmiddag werd te Beverwijk in het vel- llngebouw „Kennemerland" een groote demon stratlevergadering gehouden ter bespreking van den noodtoestand In den tuinbouw in de streek Kennemerland. De vergadering, welke ultgeachreven was door den: kring „Kennemerland" van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond, was door een groot aantal tuinders uit de streek bezocht en werd ook bügewoond door de leden van de Tweede Kamer, de heer Jac. Groen en Ch. v. d., Bilt, afgevaardigden van gemeentebesturen en' van velllngsvereenlgingen, vertegenwoordigers van het tulnbouwonderwijs en door Mr. Dek ker, van het Hoofdbestuur van den L. T. B. en anderen. De voorzitter, de heer Jac. Weterings, open de de vergadering met een welkomstwoord. Spr. zelde, dat, na een allertreurigst voorjaar.’ men thana midden In den oogst staat, die ook al be- doevende resultaten geeft. De gezamenlijke or ganisaties hebben besloten om, wanneer de aardbeien prüs tot 10 cent per K.G. zou dalen een demonstratlevergadering uit te schrijven. De fatale prüs van 10 cent is gekomen. Maar bovendien zal het met den oogst spoedig gedaan zün. Zoo dreigt een ramp voor de tuinders. Spr. gaf hierna het woord aan den heer J. P. Nüsaen, voorzitter van de R. K. Tuinders, vereenlglng JCennemerland" Spr. acht het ook noodzakelük om de toesla gen direct uit te betalen. Hjj lichtte deze kwes tie breedvoerig toe en behandelde vervolgens nog het executie-gevaar, waartegen, evenals de rente-moelltjkheden, noodzakelijk Iets moet worden gedaan. Intusschen sullen de tuinders zich hier in grooter getale dienen te organiseeren. Wat het ledental van den L. T. B. betreft staat het In Kennemerland slechter dan elders. De heer v. d. Bilt wees oa. op de marktbe richten, waardoor het publiek en de autoritei ten nilsleid worden. Hiertegen dienen de vei lingen iets te doen. De heer Groen stemde hiermede in en achtte het noodig de marktberichten in debladen meer gedetailleerd te geven. Thans worden de hoog, ste en laagste prijzen vermeldt, waaruit het pu bliek een mlddenprüz berekent, welke veel te hoog la In den regel toch gaat het grootste gedeelte der producten voor den laagsten prijs weg, terwül enkele, füne onder glas geteelde producten den hoogen prüs opbrengen. Boven dien wordt niet vermeldt hoeveel er onverkocht Is gebleven. X. Nadat de heer Poelman, secretaris van den kring Kennemerland, nog een propagandist irc-b woord had gesproken en er op gewezen had dat men toch eens eindelijk vertelt behoort te worden waar de rijf millioen van het vorige jaar gebleven zün, werd nog het woord gevoerd door den Geestelük Adviseur, Rector Th. Boo- nekamp, die eveneens een krachtig woord van aansporing deed hooren voor aansluiting bü den L. T. B. De tuinders eischen hier eenzelfde ultkeering als de arbeiders ontvangen, maar sü dienen te bedenken dat de arbeider»- reeds lang te voren er aan hebben gedacht, dat er dagen konden komen van crisis en werkloosheid. Wan neer alle tuinders lid van hun standsorgdSlsatie waren geworden, bad hun Invloed thans veel grooter geweest. De Eerw. spr. wekte ten slotte allen op om deel te nemen aan de boeteprocessie naar Hel- loo, welke In het laatst van de maand wordt gehouden. Hierna werd met algemeene stemmen de vol gende resolutie aangenomen: Personalia De heer Sieverding, werkzaam ter secretarie, slaagde voor het examen candi- daat-gemeente-secretaris, afgenomen door de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen te Den Haag. heeft verstopt Is tot Zaterdag namiddag op de door verdachte aangeduide plaats te vergeefs gezocht. Het laat zich aanzien, dat hiermede wellicht nog een of meer dagen gemoeid zün, daar van A. slechts ten naaste bü de plaats, waar het laatste gedeelte van het geld zich moet bevinden, kon aanwijzen, zoodat het bosch over een groote oppervlakte met schop en hou weel moet worden onderzocht. Voor het begra- veu van het geld in de aardewerken keuken- potten heeft van A. zich bediend van een ge woon klnderschopje. waarmede hij een gat groef van 30 cM. diepte met een middellijn van 15 cM., nadien heeft hü deze kuiltjes weder met mos afgedekt. De politie der gemeente Bergen op Zoom heeft thans het terrein onder bewa king gesteld en zal de nasporingen naar het ontbrekende geld voortzetten Tijdens het polltjoneele onderzoek is geble ken, dat van A. slechts kort e Parijs heeft ver toefd en zich tijdens de terugreis van verschil lende vervoermiddelen heeft bediend om daar door de aandacht van de politie van zich af te leiden. Bü het pa^eeren der landsgrenzen heeft van A„ om te voorkomen, dat de douanen bü het vislteeren zulk een groot geldsbedrag op hem zouden vinden, het geld, wat hü in zeer kleine coupures bü zich dro^Jn kleine bun deltjes verdeeld om door middel van een koord tot een gordel gemaakt, welke hü op het lichaam droeg. Direct na aankomst in het vaderland heeft h. het geld op aangegeven wüze te Bergen op Zoom begraven. Verwachting: Zwakke tot ma- Noordelüke tot Noord-Oostelijken wind, gedeeltelük bewolkt, weinig of geen regen, wel- (b.g.d. ook 24 Juli) 10, 31 Juli en 21 Aug.: Onze ber. 4-d. Ardennenrelzen 24 Juli: 3-d. tocht n. Valkenburg en door Zuid-Llmburg 24 Juli, 7 en 28 Aug. (Kermisweek) en 5 Sept 3-d. Reclame-tocht naar de Ardenn., Brussel. Maasdal, Dinant, Grotten v. Harm. enz. Pr. 2434 14 Aug-: zeldzaam interess. 5-d. tocht door de Ardennen Pr. 44- 31 Juli en 28 Aug.: Verr. 6-d. Rijnreizen, gaan zelfs door het Taunus- gebergte naar Wiesbaden en Mainz. Pr. ƒ54. 21 Aug. en 11 Sept.: Z. m. tocht door Eupen-Malmedy naar Luxemburg Pr. 44. In deae prijzen der meerd tochten zün prima hotels en maalt, inbegr. Alle tochten vangen aan te ALKMAAR en staan onder deskundige lei ding Deelnemers van bulten de stad worden op seer billijke 'eondittea (ongev. bus tarief) van huls gehaald en gebracht. InL en retsomschrüving b. a. H. A. B. O., kant. o*. ALKMAAR, Stations- weg 37, Tel. 1286 of bü den leider der Bultenlandache tochten: Hr. C. ten Bruggencale, Heerenweg J. 96, TeL 1458 te Heiloo. Gemeenteraad de Raad. Bü de Ingekomen stukken was een schrijven wn den heer W. Jongejans, s. d„ dat hü be- daikr, als Ud van den Raad. De VOORZITTER uitte aan he^ qdres van het heengaande lid eenlge hartelüke woorden Aan Jongejans zullen we altüd prettige herin neringen behouden. Ingekomen was een schrijv envan den minis ter, dat voor het dienstjaar 1932—1933 de ult keering uit de gemeentefondsbelasting is vast gesteld op f 59688.39. Dit is f 135037 hooger dan ttft vorige dienstjaar. De begroeting 1933 Is als goedgekeurd van Ged. Staten terug ontvangen. Het uurloon voor werk In werkverschaffing is met 5 cent verhoogd en mag nu 45 cent per uur bedragen. Als vergoeding In de kosten voor het Afent- schap der Arbeidsbemiddeling wordt van het rük f 60 ontvangen. Het proces, dat de gemeente heeft gevoerd over het plakken van zegels voor den Raad voor Mej. C. Stein, ambtenaresse ter gemeente secretarie, ise door den gemeente gewonnen. Dit proces betrof de betaling van pensioenpre mie en daarnaast zegels plakken, wat niet be hoeft, daar Mej. Stein nog geen 18 jaar was. Een bedrag van f 34 wordt nu terugontvangen. De commissie voor onderzoek van de geloofs brieven van het nieuw benoemde lid. den heer D. Boeket, adviseerde tot toelating, zoodat in een volgende vergadering' de Installatie kan plaats vinden. De heeren J. Deker en E. Oorver werden her kozen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. In de plaats van den heer Jb. Brakenhoff. die bedankt had. werd als bestuurslid der Wo- nlngbouwvereeeniging „Goed Wonen” gekozen de heer Jos. van den Laan. Over een adres van den heer D. C. van t Veer, exploitant van het hotel „t Huls As- sumburg" om - de vermakelijkheidsbelasting te verlagen In verband met de slechte bedrüfs- ultkomsten, ontstond eenlge discussie. B. en (W. stelden voor de belasting te ver legen met 10 per dag voor dansen en te brengen op 10 daar door de verhooging van de Personeele belasting het bedrijf reeds 500 per Jaar meer moet opbrengen, waardoor het te betalen bedrag voor belasting hetzelfde blijft- De heer JOS. VAN DE NLAAN (R.K.) stel de voor niet de verordening te wijzigen, maar een reductie te geven. Mochten er nadeelige Kerkbericht. Donderdag van 68 uur ge legenheid om te biechten. Vrijdag te 7.30 ge zongen H. MIs en des avonds te 7 uur Lof. Za terdag van 48 uur gelegenheid om te biech ten en te 7 uur Lof. Catechismus naar ge woonte. Stremming verkeer. Van Maandag 3 Juli af Is de brug te Krommenledük bü den Uit weg voor rij- en voertuigen gestremd. Voor voetgangers, rijwielen en bakfietsen zal een noodbrug geslagen worden. Gesis »<<L De heer D. de Ridder, ambte naar ter gemeente-secretarie alhier, is geslaagd voor het examen gemeente-administratie. Geneeskundige prakHJk. Dr. Guljé, thans schoolarts te Hilversum, beeft zün geneeskun dige praktijk overgedaan aan dr. Brugman, tot nu toe werkzaam aan t O. L. Gasthuis te Am sterdam. Opbrengst De alhier onder belde H.H. Missen gehouden collecte voor arme kerken i heeft In totaal 180 opgebracht. Een schrijven van de afdeellng Assendeift der vereenlglng van Boeren. Land- en Tuin bouwers om, gezien den slechten toestand in de bedrijven, een steunregeling in te voeren. breedvoerig besproken. Van gemeente- kan hier echter niets worden gedaan. Men zou informeeren op andere plaatsen hoe daar deze zaak is geregeld en zich in verbin ding met den Minister stellen. Betreffende het plan voor het weiland, be zuiden den Communlcatieweg, eigendom van het RK. KerkBestnur. werd een uitspraak van Ged. Staten meegedeeyld, nJ. dat dit College geen toestemming geeft om twee toegangswe gen op den provincialen weg te hebben. Te vens werd dit plan niet geschikt geacht voor kernvorming. De VOORZITTER deelde mede, dat spoedig een desundlge dese zaak zal beküken. Daar een spuling op den provincialen weg echter noodzakelük zal zün, hangt dit plan aan een zijden draad, gezien de uitspraak van Ged. Staten. Wethouder BIJL besprak den toegangsweg onze gemeente in het Noordelnde. Door aanleg van den .provincialen weg Is het daar een toestand geworden, waar ongelukken kunnen uitblüven. Den Hoofdingenieur zal hierover worden geschreven. Verder achtte hü het noodig en met hem de geheele raad, dat de spoorwegovergang wordt verbreed. Wan neer straks de provinciale weg klaar Is is de spuling beslist onvoldoende en krijgt men op stoppingen. Reeds eerder heeft me* een schrij ven dienaangaande gericht tot de directie der Ned. Spoorwegen, maar m enheeft er geen ant woord op gekregen. Tegen een dergelüke han delwijze protesteerde spreker. Er zal daarom nogeens een gemotiveerd schrijven worden ge zonden. Hierna ging.de Raad in Comité. rs op bezoek De laatgte dagen Wfeer het operatle-terreln voor het langvlngers. Bracht men eerst een Spr. begon met de hoop uit te spreken dat dzee dese actie vele tuinders in de standsorga- nisatie za Ibrengen. Deze is in staat hun be langen ter bevoegder plaatse te verdedigen. In 1930 konden de tuinders eigenlijk al niet meer rondkomen. De velllngbesturen verzoch ten toen cm regeeringssteun, welke in 1931 ver leend werd 1 denn vorm van renteloose voor schotten. Maar de sreek Kennemerland werd daarvan uitgeschakeld. Het scheen, of Kenne merland niet in Noord-Holland lag. De hooji was later gevestigd op de steunrege ling van 1932. Maar dat bracht over het alge meen teleurstelling. In het büzonder voor Ken nemerland. Men sou toeslag krijgen op de pro ducten en wel ongeveer 40%. Maar de toepas sing was onjuist. Men had den toeslag moeten geven va ndie producten, waarop de klappen zjjn gevallen, hetgeen niet Is gebeurd. Het ge volg was, dat de tuinders In Kennemerland voor zeer groote moeilijkheden kwamen te staan, zoodat velen zich den zwaren gang neor het Armbestuur moesten getroosten. Op het oogenbllk is de toesetand zóó, dat vele tuinders, wanneer zü aan het veilingkan toor afrekenen, niets ontvangen, wanneer de sloffen afgehouden worden. De tuinder, die van vroeg tot laat hard werkt, heeft toch zeker het recht op een zelfde steunbedrag als een georga niseerd arbeider. (Applaus). De standsorganlsatle dient er met alle kracht aan te werken, dat dit bereikt kan worden. Want bet gaat weer den kant op, dat zü des winters naar het Armbestaur moeten. De steunwet 1933 bezit ruimte voor bet geven van toeslagen. Mien dent echter rekening te houden met de omstandigheden in Kennemer land. Men zit er midden tusschen de groote be drijven en fabrieken. De standaard Is hier veel hooger dan in andere plattelandsgemeenten. Spr. drong er o0 aan de producten niet te laten liggen. Want daarvan zal het gevolg zün, dat men daarvoor geen toeslag ontvangt. De tuinders moeten beginnen met bet product aan de markt te brengen. Dan kunnen de organi saties werken voor den toeslag op deze pro- -n - ---«»» concludeerde dat de steunwet 1933 voile- Itgevoerd 'moet worden en dat er voor schotten op de toeslagen zullen gegeven worden op korte termijnen. Er kan niet gewacht worden totdat alles uitgerekend ia Spr. uitte ten slotte den wensch, dat de or ganisatie, die reeds zooveel gedaan heeft, zal bereiken, wat in deze tijden zoo noodzakelük is voor den tuinbouw. (Applaus). AMSTERDAM. 3 Juli Aardappelmarkt. Aanvoer 14035 K.G. Andüker Muizen'3%3 cent, idem kleine 22% cent, idem blauwen 56% cent, LangendUker Muizen 2%3% cent. Idem kleine 23% ct. Weetlandache Muizen 2%4 ct.. ld. kleine 33% cent per K.G. ALKMAAR. 1 Juni. N V. Elervelllng voor HolL Noorderkwartier. Aan voer 185000 kir 3.10—8.30. 58-60 3.303.40, 60-63 3J 2.402 80 30000 Eendeleren 1.501.70. ALKMAAR. 3 Juli. Veemarkt. 8 vette Koeien 110.00230.00, 23 vette Kalveren 36.0060.00 per stuk. 0.400.70 per K.G. 60 nuchtere Slacht kal veren 4.0013.00. 5 vette Schapen 10.00—13.00. per stuk. 341 vette Varkens, zware 060024 per K.G. Handel matig. AMSTERDAM. 3 Juli. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 553 vette koelen, waar van de prijzen waren: le kwal. 066—0.63, 3e kwal. 0.440.54 3e kwal. 0.330.40. mindere soorten 0.250.30 per K.G. slachtgew.lcht. 133 Melk- en Kalikoeien 100.00110.00 per stuk. 1411 vette Kalveren: le kwal. 0.360.43. 3e kwal. 028 —0 34. 3e kwal. 0.310.25 per K.G. levend ge wicht. 87 nuchtere Kalveren 2.503.00. 34 Scha pen 11.0014.00. 4 Lammeren 5 608.00 per stuk. 710 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90— s 110 K.G. 0.390.40. zware Varkens 0.370.38, vette Varkens 0.330.35 per K G. slachtgewlcht. -- “po—100 00 per stuk. 3 wagons ge en uit Denemarken. Runderen matige aan voer, stugge handel en prijshoudend, afloop lager. Vette kal veren minder aanvoer, slappe handel en prijzen Iets hooger. Varkens matige aanvoer, stugge han del. prijshoudend. BLOKKER. 1 Juli. „Op Hoop van Zegen" Aardappelen: Schotsche 0.751.30. Idem kleine 0.751.10, Bloemkool 560700. Sla 1.40. 81a- boonen 34.0041.00. Peulen 14.0017.00, Aard beien 14.0022 00. Prolellcbessen 33.0035.00. ENKHVIZEN. 1 Juli. Bloemen: LU. regale 0.30 0.80. Goudsbloemen 0.040.12. Gladiolen 0.30 0 33 Snügroen 0.150.30. Clarcla 0.07. Rozen 0.250.43. Tangoerie 0.09. Margrieten 0.13. HOOGKARSPEL 1 Juli. ..De Eendracht" Aardappelen' Schotsche 0.75-1.10. Nlnetylold 0.75. kleine 0.750.90. Doorgedraald 1450 baal. Aanvoer 46 schuiten. HOORN, 1 Juli. Veemarkt. 6 Zeugen 30.00 50.00. 23 Schrammen 14.0033.00, 130 Biggen 8.0013.00. 3 Schapen 116013.00. 1 Paard 300.00 Handel matig. LEIDEN. 1 Juli. Prima fabrtekaboter (oontróle) 1.60, prima Boerenboter 1.45165 per K.O. Aan voer 1240 K.G. Handel vlug LEIDEN. 1 Juli. Turfmarkt. Geen aanvoer. Prijs lange Turf 7.000 00 per 1000 stuks. NOORD-SCHARWOUDE. 3 Juli. Aarde] Aanvoer 104300 K.G. Groote 6 090—120. Schotsche MUtzen <r v w. 'ft'11 K.G. Tulnboooen 8 50. -..St. Joseph" Aardap- 0.37%0.70. Idem kleine 1 per baal. Aanvoer 1 Juli. „Afalagvereenlglng Beem- Omstreken" Aardappelen: 0200.68. BI. Eigenheimers Muizen, kleine 0.20—0.43. Tulnboonen 0.560.63, Peulen, X I. 1 e a

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 3