Vorderingen RADIOPROGRAMMA Steekpenningen Om zijn jongen te redden op Duitschland Meer bevoegdheid gevraagd MAANDAG 3 JULI de Ruim één milliard Geen overeenstemming De knaap gered Wijziging der Landbouw-Crisiswet Middenstandsbelangen In- en uitvoer Prinses Juliana te:"1 Londen Grootsche openingsplechtigheid Een gevaarlijk slippertje Het lot van het Centrum VROUW AANGEVALLEN Retorsie-bevoegdheden BENZINE IS GEVAARLIJK -lerstel der monarchie Brand door een stofzuiger in Griekenland? Naar een nieuwe C.A.O. in de bouwvakken De patroons willen loonsverlaging; de arbeiders kort er en werktijd De drie Nederlandsche bonden beraden zich De daders voor de rechtbank MOTORTREIN RIJDT ZONDER BESTUURDER Bio-vacantieoord „Russenduin” Ernstige knoeierijen by den P.T.T dienst aan het licht gekomen 48-jarige vader springt zyn zoontje na, maar verdrinkt zelf Het resultaat der enquête van Nederlandsche Bank Dinsdag 4 Juli 1933 verver- Populair derlai nieuwe z’n H. K. H. Prinses Juliana is Zondagochtend om half tien aan het Vlctorla-station te Londen aangekomen, waar zij werd verwelkomd door prinses Allee, graaf Athlone, den Nederland- schen gezant te Londen jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. De prinses begaf zich met haar gevolg naar Kensington Palace. worden deren d Ambtenaren van het hoofdbestuur der P.T.T. zijn by deze aangelegenheid niet betrokken. In tegendeel is het initiatief, dat tot het onderzoek geleid heeft, rechtstreeks uitgegaan van ge noemd hoofdbestuur, met name van de directie van den technischen dienst, die de zaak in han den van de politie neeft gegeven en het verder onderzoek in samenwerking met deze voortset. Dank zd bet buitengewoon mooie zomerweer is Zaterdagmiddag de - officieels opening van het Bio-Vacantieoord .Russenduin" te Bergen <aan Zee tot een grootsche gebeurtenis geworden. Reeds des morgens vereenlgden vele belangstel lenden uit alle oorden des lands zich op het terras van Hotel Nassau Bergen, waar de Am- sterdamsche bioscoop-muslci. onder leiding van Mav Tak van 11 tot 13 uur concerteerden. De besturen van den Patroonsbond voor de auK^drüven in Nederland en van den Ne- :hen R. K. Bond van Bouwpatroons hebben het volgende schrijven aan de arbei dersorganisaties gericht: Op Dinsdag 11 dezer zal voor de rechtbank te Utrecht worden behandeld de zaak tegen de gedetineerden H. R. en B. J. K., die in den nacht van 3 op 4 Maart jj. de woning van de alleenwonende caféhoudster mej. Hak te Mij drecht zijn binnengedrongen, haar hebben mis handeld en vastgebonden en met een hoeveel heid rookartikelen en het voorradige wisselgeld zijn verdwenen. De onverlaten werden te Zaan dam, resp. Amsterdam gearresteerd. Des avonds werd het .Russenduin” met 40 schijnwerpers verlicht en vanaf den Toren een Bengaalsch vuur ontstoken. De V.V.V. stak vanaf een duintop aan bet strand een groot vuurwerk af. Bergens Harmonie maakte een muzikale rondwandeling door de badplaats en 's nachts om 1 uur bracht een extra trein nog duizenden bezoekers huiswaarts. Dezer dagen is door een merkwaardige oor zaak brand ontstaan in de woalng van W. aan den Broekheumerweg te Lonneker. De vrouw des huizes had met wasch-benzine een gang- looper gereinigd waarna zij het verdere werk met den stofzuiger wilde voltooien. Nauwelijks had zij dezen echter In werking gezet of de looper vatte vlam. In een ommezien stood de geheeele gang in brand. Door tijdig ingrijpen kon uitbreiding worden voorkomen. Uit het voorgevallene blijkt weer eens zooveel te meer dat men met het gebruik van benzine niet voor zichtig genoeg kan zijn. Ken zeer ernstig ongeval dat bet leven heeft gekost aan een 48- jarigen man. is Zondagmid dag te kwart voor zes geschied op den Baarsjes- wege tegenover de J. J. Cremersraat te Amster dam De bewuste persoon reed, vergezeld van zUn 10-jarig zoonje, beiden per rijwiel, in de richting van den Admiraal de Ruyterweg,- toen op genoemd punt de jongen met zijn flets tegen het rijwiel van zUn vader botste. De knaap kwam te vallen, verloor het even wicht en kwam terecht in het water van de Derde Kostverlorenkade. De vader, die niet kon zwemmen, sprong toch zijn jongen in wanhoop na en heeft dit met zijn leven moeen boeten. De jongen kon door handreiking van om standers op het droge worden gebracht, evenals den vader, aan wien de knaap zich had vast geklemd. De man had echter het bewustzijn verloren. Gerulmen tijd is door personeel van den Ge neeskundigen Dienst getracht de levensgeesten van het slachtoffer op te wekken, evenwel zon der succes. Het HJk is naar het Wllhelminagast- huls vervoerd, BERLIJN, 1 Juli (W. B.) Naar gemeld wordt is nog geen beslissing over de positie van het Centrum gevallen. De beraadslagingen in de partij zouden zoo ver zijn afgesloten dat van deze zijde geen moei lijkheden in den weg staan bij de ontbinding van de partij en een hospitantenverhouding van de afgevaardigde van het Centrum bij de nat. socialistische partij. De laatste besprekingen met offlcieele Instanties over deze quaesties heb ben echter tot nog toe niet kunnen plaats vin den. Slechts wanneer er zich bij deze bespre kingen een geheel nieuwe situatie zou voordoen, zou de leider van het Centrum, dr. Brünlng met de party-Instanties beraadslagen. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan het gewijzigd wetsontwerp tot heffing eener omzetbelasting! Algemeen was men van mee nlng, dat dit wetsontwerp, zooals het daar ligt, niet aangenomen behoort te worden. Op ver schillende punten zullen ingrijpende wijzigin gen noodig zijn om aan de gegronde bezwaren van het bedrijfsleven tegemoet te komen. Wat het systeem van heffing betreft kon men zich met de daarbij optredende cumulatie niet vereenigen en kwam men tot de conclusie, dat een éénmalige heffing tot een hooger per centage behoort te worden ingevoerd, bij voorkeur bij de bron, waaronder is te verstaan de schakel in het productie-proces. welke het voor verbruik gereede product in het verkeer brengt c.q. invoert. Mocht dit systeem onver hoopt op beswaren afstuiten, dan sou men heffing bij de schakel, voorafgaande aan den uitelndelUken dlstribuant. wenschen. Men was van meenlng. dat in elk geval kunstmatige uitschakeling van den tusschenhandel. alsmede bevoorrechting van bepaalde bedrijfsvormen voorkomen moeten worden. Vrij algemeen verzette men zich voorts tegen het opnemen van de Weeldeverteringsbelasting in de Omzetbelasting. Laatstgenoemde heffing zou, naar men meende, voldoende kunnen op brengen cm de Weeldeverteringsbelasting overbodig te maken. Besloten werd in eerste instantie een audiën tie aan te vragen bij den Minister van Finan ciën. Ten aanzien van den export moet voor oen- traiiseering van belangen een poging worden gedaan om aan de funeste werking van de bul- tenlandsche maatregelen het hoofd te bieden. Hierdoor alleen zal kunnen worden voorkomen, dat het geheele afzetgebied verloren gaat. Dit schijnt alleen mogelijk door het vormen van een exportmonopolle. Daarnaast is ook een im- portmonopolle noodzakelijk. Iedere poging tot prijsherstel op de blnnenlandsche markt maakt dit laatste noodig. De Nederlandsche markt wordt en zal nog in de toekomst in toenemende mate worden overstroomd met bultenlandsch fruit en buftenlandsche groenten. Het zal in de toekomst voor de producten van den tuinbouw niet zoo gemakkelük zijn een afzet op de bul- tenlandsche markten terug te vinden. Daarom moet, onze eigen markt in zooverre voor pro ducten van eigen bodem worden gereserveerd, dat wordt voorkomen, dat het buitenland verder tegen afbraak- en dumpingsprijzen onze mark ten overstroomt. Tenslotte moet door een productieregeling, die gericht is op beperking der cultuur, het even wicht gezocht worden tusschen de tegenwoor dige vraag en het aanbod. Voor al die maat regelen is noodig. dat de landbouw-crislswet 1933 ook voor den tuinbouw van toepassing wordt gesteld en op kortep termijn in werking kan treden. De achteruitgang van het bloemteterijbedrijf door handelsbelemmerlngen heeft een kritieken toestand geschapen, welke het nemen van in grijpende maatregelen noodzakelijk maakt. Voorgesteld wordt ook een aanvulling der wet met een bepaling, welke de mogelijkheid schept op uit het buitenland komende crisisproducten zoodanige heffing te doen, dat het Neder- landsch prijspeil wordt bereikt. De bedoeling is daarbij niet het eventueel natuurlijke prijsver schil tusschen bultenlandsch en binnen- landsch artikel weg te nemen, doch wel op het bultenlandsch artikel een zelfde of overeenkom stige prijsverhooging toe te passen, voor het ge val, dat door overheidsmaatregelen een bepaald product In prijs stijgt. Tenslotte wordt een wijziging voorgesteld, waardoor de geheele inhoud der Landbouw-cri slswet 1933 als het ware voor den tweeden keer aan de- orde wordt gesteld. Terwijl een politieagent Vrijdagmiddag te kwart voor drie op den Parallelweg te Enschede Uep, zag hij tot zijn verbazing den motortreln vanuit de richting Oldenzaalschestraat paszee- ren zonder bestuurder. Hoewel alle pogingen in t werk werden gesteld om bijtijds de aandacht op het gevaar te vestigen, kon niet worden voorkomen dM de trein de Kloosterstraat voor bijreed zonder dat de afeluitboomen naar be neden waren. Eerst bij de Hengeloeche straat sloot de overwegwachter, die het gevaar had zien aan komen, den overweg af, waarna hy op den rij denden trein sprong, otu dezen tot stilstand is brengen. Blijkens een Ingesteld onderzoek had de be stuurder bij de halte Oldenzaalsche straat om' noodzakelijke redenen even den wagen verlaten, terwijl ook de conducteur afwezig was. Tijdens deze afwezigheid hebben de remmen losgelaten en is de wagen, die in den vrijloop stond, zon der bestuurder weggereden. t Is meer geluk dan wijsheid, dat er bij den overweg Kloosterstraat geen ernstige ongeluk ken zijn voorgekomen. Ingediend is een wetsontwerp tot verleenlng van enkele retorslebevoegdheden. De Memorie van Toelichting merkt ten aan zien hiervan het volgende op. Zonder in de handelspolitiek een prlnclpleele koersverandering te brengen, hetgeen, zoolang de uitkomsten der Londensche Monetaire en Economische Conferentie onbekend zijn, onge- wenscht ware, is bet toch zaak enkele leemten in onze handelspolitiek weg te nemen. Mocht brt in dezen tijd van handelspolitieke wanorde en autarkische strevingen tegenover staten met welke thans op den voet van meest- begunstigde natie wordt omgegaan, ontstentenis van verdrag intreden, dan zou het gemis aan eenig middel van verweer zich ernstig kunnen wreken en zouden -eer veel grooter belangen, dan thans bij die van andere landen worden achtergesteld, aan eenzijdige discriminatie blootstaan. Ook; kan de toestand gevaar opteveren, in dien het buitenland, hangende een regeling van meestbegunstiging. zich vrij sou kunnen bewe gen en maatregelen zou kunnen nemen, die voor Nederland in hooge mate schadelijk zijn. •’er een belang te hebben een verdragsrege- geering een logisch gevolg van den opzet van het ontwerp. De toestand heeft zich voor den tuinbouw in 1933 nog verder in ongunstigen zin ontwikkeld. Voor kool en vroege aardappelen zijn het de ontwrichte toestanden op de afzetmarkten in het buitenland en de maatregelen, welke daar worden genomen, die schier lederen export on mogelijk maken. Nu is België dezen weg ook opgegaan. De chaos bij den afzet van het tuinbouwproduct, voor zoover nog van afzet kan worden gespro ken. neemt steeds toe. Waar nog een afzet is. wordt hij steeds verder ontwricht en zal ge heel verloren gaan, indien niet op krachtige wijze wordt Ingegrepen en tot organisatie van den export wordt overgegaan. Een herstel en terugbrengen dezer prijzen door het nemen van crisis-maatregelen. is voor het behoud van den tuinbouw een vitaal belang en behoort onverwijld te worden bewerkstelligd. kr zullen krijgen, wat hun gereven kan I Ung met Nederland intact te houden, k PAKIJS K. 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu- ziek, 12.20 Idem, 7.30 Gramofoonmuzlek, 8_2O gevarieerd programma. MILAAN. 331 M.: 8.— Gramofoonmuzlek. 8.55 Variété programma. 10.20 Kamermu ziek, 11.Dansmuziek. ROME. 441 M.: 9.05 Concept, 10.20 Con cert. 10.40 Dansmuziek. WEENEN, 517 M.r 7.20 Populair concert door het Weensche «ymphonle-concrt on der leiding van Krempl. 9.20 Populair con cert onder leiding van Holzer. WARRCHAU. 1411 M.: 6 85 Solistencon- oert. 7.25 Gramofoonmuzlek. BEROMUN’HTER. 460 M.: 8.06 Concert door het Omroeporkest, 8.50 concert door het omroeporkest. VERWIJZEN WIJ VAAR DEN RADIOQIDS Dezer dagen heeft de Commissie van Overleg uit de drie' Nederlandsche Middenstandsbonden, onder leiding van den heer Ed. G. Bchürmann, te 's-Gravenhage een vergadering gehouden. Van den Minister van Economische Zaken was bericht ingekomen, dat door de benoeming van den heer mr. J. A. G. M. van Hellenberg Huber tegemoet gekomen ie aan het verzoek der bonden om een vertegenwoordiger van den middenstand op te nemen in de Centrale Commissie van Advies ter uitvoering van de Algemeene Landbouwmachtlglngswet. Hiervan werd met voldoening kennis genomen. Vervolgens werd het rapport der Commissie van Advies Inzake de verstrekking van steun in natura behandeld, waarbij tevens tegen woordig waren vertegenwoordigers van het Verbond van Nederl. Werkgevers, de NederL Groesiersbond en het Comité tot behartiging van de belangen van de grootwinkelbedrijven in levensmiddelen in Nederland. Unaniem kwam men tot de conclusie, jlat het aanvan kelijk standpunt, dat het voorgestelde systeem van natura-bonnen voor het bedrijfsleven on aannemelijk Is.'gehandhaafd behoort te blijven. Besloten werd van deze meenlng in een geza menlijk adres aan den Minister van Binnen- landsche Zaken te doen blijken. Naar aanleiding van verscheidene ingekomen klachten werden de moeilijkheden in den tus- schen- en kleinhandel In margarine onder 1 oog gezien. Van deskundige zijde werd mede gedeeld, dat de concerns in de margarine- productle van hun monopolistische positie versterkt door de Crisis-Zulvelwet misbruik maken en zoo langzamerhand algeheele uit schakeling van den vrijen handel dreigt. Beslo ten werd terzake een conferentie aan te vra gen met den Regeeringscommissarls, belast met de uitvoering der Crisis-Zulvelwet. Ten slotte werd de positie van wijk- en straatvereeniglngen, in t bijzonder in de groote steden, besproken. De ervaring leert, dat der- gelijke vereenlglngen door baar optreden de plaatselijke middenstandsorganisaties meerma len afbreuk doen. De vergadering was van oor deel, dat het gewenscht Is, dat genoemde ver- eenigingen zich uitsluitend met wijk- of Btraat- belangen bezig houden en zich niet begeven op algemeen terrein. Nader zal overwogen worden, op welke wijze de bonden een juiste afbakening van bevoegdheid en organisatie zullen kunnen bevorderen. ATHENE, 1 Juli (V. D.) In een redevoering te Balonikl verklaarde Venizelos, dat, wanneer de tusschen tydsche verkiezing te Salonlki op Zondag as. uit mocht vallen ten gunste van de huidige regeering, geacht kon worden dat de weg geëffend was voor het herstel van de mo narchie. De mogelijkheid zou bestaan, dat prins Nicolaas zich candidaat zou stellen voor het presidentschap der republiek. HUIZEN. 296 M.: KRO.: 8.MorRencon- cert. 10.00 Gramofoonmuzlek. 1130 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln, 12.00 Politieberichten. 12.15 Kro- sextet onder leiding van P. Lustenhou- wer. 1.45 Verzorging van den zender, 2 00 Vrouwen uurtje, 8.00 Liederen voordracht door Mlep Beuming, sopraan. 3.45 De Kro_ boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. Refrein zang Jack Mossel. 4 30 Gramofoon- muziek, 5.00 Balalaika-ensemble „Russia” 7.00 Politieberichten. 7.15 P. Wahler: Newman als de ziel der Oxfordbeweging. 6.00 Pater C. dels O. P.: 8t. Dominions en zijn orde. 735 Gramofoonmuzlek. 7.45 Mlddenstandskwartlertje. 8 00 Het Kro- orkeet onder leiding van Johan Gerritsen, 10.30 Vaz Dias, 1035 De Kro-boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. 11.15 Gramofoonmuzlek. 12.00 Sluiting. BERLIJN, 419 M.: 4.50 Populair concert onder leiding van Engel. 830 Muzikaal blij spel. 10.20 Berichten en concert. HAMBURG, 372 M.: 1.35 Gramofoonmu zlek. 2.30 idem. 43Q Concert. 5.50 Plein- concert. 9.50 Beethoven-programma, 1030 Concert door het Nora-orkest. K6NIGWUSTEBHAUSEN. 1685 M.: 1230 Gramofoonmuzlek. 2.20 idem. 4.20 Concert. 830 StedeUlk orkest. 1120 Dansmuziek. LANGENBERG. 472 M-! 12 20 Populair concert onder leiding van Wolf. 1.20 Con cert. 4.50 Vespercohcert. 835 Populair pro gramma. DAVENTRY. 1554 M.: 12 20 Orgelconcert door Reginald Poort. 130 door het studio- orkest een concert onder leiding van Can- tell. 235 Concert. 3 20 Gramofoonmuzlek. 435 Concert. 6.50 Concert. 730 Idem. 8.20 Concert. 9.40 Concert door het B B. C- orkest. 11.Lew Stone en zUn Band. parijs EIFFEL. 1446 M.: 830 Interna- HILVERSUM. 1875 M.: AVRO 8.01 Tljd- •ein A vro- klok. 8.01 Gramofoonmuzlek. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmu zlek, 10.30 Kamermuziek door het Arn- hemach Strijkkwartet, 11.00 Kook- en bak. praatje door mevr. R. LotgeringHllle- brand: EKen Avro hors d’ oeuvre. 1130 Arn- hemsch strijkkwartet. 12.00 Tijdsein Avro- klok. 12.01 Gramofoonmuzlek. 12.30 Lunchconcert door het ensemble Rentmees ter. intermezzo: Van Dtlk's origineel Vo- lendammers, 2.15 Verzorging van den zen der. 2.30 Gramofoonmuzlek. 3.00 Knip cursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 35e les. 4.00 Plano-recltal door Theo Pot les. 430 Radlo-kinder-koorzang onder leiding van Jacob Hamel, 5.00 Verhalen voor kleine kinderen door mevr. Antoinet te van Dijk, 5'30 Orgelconcert door Pierre Paila. solist Boris Lensky, viool, 630 Ra dio-volksuniversiteit. 7.00 Avro-gramofoon- muziek. 730 Cyclus „Vacantiegangere attentie (Avro-relslezlngen 1933) (XVIII) H. G. Tulp. Oostenrijk. 8.00 Tijdsein Avro- klok, 8.01 vaz Dias. 8 05 Uitzending ten faveure van „De Joodsche Invalide”, met medewerking van het omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte. solist. Fran- «.rr cis Koene, viool en Jan Musch, voor- tlonaal concert, dracht. Obercantor G. Sirota uit War schau met koor (pianobegeleiding Julius Boesan), 8.15 Opening door den waarne mend voorzitter van de ..Joodsche Inva lide” Dr. A. Keesing. 8.10 Francis Koene speelt begeleid door het omroeporkest on der leiding van Albert van Raalte. 8.80 Radlotooneel ..10260’’ onder leiding van Kommer Kleyn, 8.45 Zang door Obercan tor G. Sirota, met koor. 9 06 Toespraak door den eere-voorzitter van „De Jood sche Invalide”, den burgemeester van Am sterdam. Dr. W. de Vlugt, 930 Zang door Obercantor G. Sirota, met koor, 9.50 Wat wil de „Joodsche Invalide” eigenlijk?. Strikvragen aan den directeur, den heer I. Gans. Hierna zingt Obercantor G. Si rota. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.15 Kovacs Lajoe en - zijn orkest (refrelnzang Bob Sc hol te). 11.00 Vaz Dias. 11.10 Oramofoon- muzlek. 11.15 Kovacs Lajoe en zijn orkest, 12 00 Tijdsein Avro-klok en sluiting. LUXEMBURG. 1191 M.: 7.— Lichte gra- VOOR NADBRt BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN „Wie veel verantwoorden” oud-Hollandtch Ingediend te een wetsontwerp tot wijziging ▼an de Landbouw-crtetewet 1933. Aan de Me morie van Toelichting ontleenen wy het vol gende Sinds het tijdstip waarop de landbouw-crtete wet 1933 in werking te getreden, is aanstonds een begin gemaakt met de voorbereiding van de toepassing op de bloembollen en het rund vee. Ate direct in het oog springend bezwaar rees daarbij de al te beperkte omschrijving der crisisproducten, tengevolge waarvan b.v. de bepalingen dezer wet niet toepasselijk zjjn ip rund- en kalfsvleesch, doch slechts op levende dieren. Om aan dergelijke bezwaren geheel te ontkomen, zoude de aanwijzing van wat als erisisproduct mag worden aangemerkt behoo- ren te warden gedelegeerd, of althans van een limitatieve opsomming der crisisproducten moeten worden afgezien. De regeering, uit er varing wetende dat hiertegen ernstige beden kingen van de zijde der Volksvertegenwoordi ging zouden kunnen worden gekoesterd, stelt daarom thans voor, de voornaamste producten enumeratlef aan te dulden en daarnaast een algemeene bepaling op te nemen, waardoor aan de uitvoerders dezer wet gelegenheid wordt ge boden ook nog andere dan de met name ge noemde producten onder de regelingen dezer wet te brengen. De nieuwe voorgestelde redac tie van artikel 35 biedt daarbij aan de Volks vertegenwoordiging een mogelijkheid tot cen trale, daar zij krachtens dat artikel zich zal moeten uitspraken over de door de Kroon reedt' gegeven aanwijzing van een product als crisis product. De regeering te overtuigd, dat de rege ling, zooals zij in de oude redactie van artikel 35 was neergelegd in de praktijd zeer veel noodeloozen arbeid sou vergen en daardoor den goeden gang van zaken van het crtelswerk zou bedreigen, weshalve zij thans voorstelt den arbeid van de wetgevende macht In casu te be perken tot een uitspraak over de aanwijzing van een product als erisisproduct in den zin dezer wet, De regeering wljit er op, dat sedert de tot standkoming dezer wet de noodzakelijkheid van hare toepassing op ruime schaal niet twijfel achtig te geworden. Integendeel, de voortgang der economische ontwrichting elscht een appa raat in de handen der regeering. dat haar te allen tijde en onder alle omstandigheden ter beschikking staat en waarmede zij kan ingrij pen, waar hulp van noode te. Doch ook voor eenlge producten kan een ruimere bevoegdheid tot regelend optreden kwa lijk worden ontbeerd. Vervolgens geeft de Memorie van Toelichting een zeer gedetailleerde uiteenzetting over elk der nieuw aangewezen crisisproducten. Als zoodanig worden genoemd: melk, melk en zuivelproducten, margarine, varkens, varkens- vleeech, vtech, slachtpaarden, schapen, paarden en schapenvieesch, rund- en kalfsvleesch en dierlijke vetten, granen, tarwe. Overige granen, zaden, fabrieksaardappelen en aardappelmeel consumptle-aardappelen, suikerbieten, griend- hout en riet, vlas, kippen en eendeneieren, fruit, zuidvruchten en warmoezerjjgewassen, produc ten van de bloementeelt en producten van de bootnkweekertj. De landbouw-crtetewet te voor de melkpro ducten van belang, aangezien aan de ertete- zulvel-centrale thans geen middelen ten dienste staan om productiebeperking voor te schrijven. Ook kan het noodig blijken regelend op te treden met betrekking tot het zoeken van nieu we afzetgebieden, waarbij centralisatie wellicht noodzakeljjk kan blijken. Het te wenschelljk, de mogelijkheid te openen voor te schrijven, dat bij de vervaardiging van margarine, ook een bepaald percentage blnnenlandsche vetten zal worden gebezigd. Voor de contróle op de grootte van den var kensstapel zijn meer bevoegdheden noodig. Dit geldt ook voor het misbruik der valsche mer ken en voor de contróle op de heffingen krach tens de crisis-varkenswet. Teneinde de noodige maatregelen te kunnen nemen voor de bescherming van het vtescherij- bedrljf, verdient het aanbeveling het artikel visch op te uemen In de regeling. Inperking van den rundveestapel z»4 noodig zijn om de criste-zulvelwet aan haar doel te doen beantwoorden. Regelend optreden wordt ook gewenscht ge acht ten aanzien van de tarwe. Het ligt In de bedoeling van de regeering het geheele vraag stuk van den graanbouw nader onder de oogen i te zien. Het voorstel om suiker en suikerbieten onder 1 de criste-producten op te nemen noemt de re- i worden. HU eindigde met den wensch. dat de stichters vreugde mogen beleven van dezen dag tot heil van het Nederlandsche behoeftige kind. Namens den Centralen Raad voor klnderuR- sendlng sprak dr. Deljl woorden van geluk wensen: voor de kinderultzendlng noemde spr. 1 Juli ”33 een gelukkigen dag. De N«d. Bioscoop bond heeft In den krans van huizen ten dienste van de uitzending van kinderen een keurig huis toegevoegd, waarvoor hij namens het Ned. kind hartelijk dank zegde. Ook wenschte hij het C.Q. geluk met de wijze, waarop dit aan zijn 11de huis te gekomen, een huis, dat den toets van critiek met alle andere kan doorstaan. Bpr. wist, dat de exploitatie v»n het huis by bet C G. in goede handen was. Dr. R. Ejjckel. inspecteur generaal van de Volksgezondheid noemde het verbond van ver makelijkheid en sociale volksgezondheid een ge lukkig verbond. Ook hy huldigde den Ned. Bios coopbond voor deze, mooie stichting, waardoor de een tnlllioen verpleegdagen. die thans in alle huizen In Nederland bereikt zijn, vermeerderen. De heer Van Staveren, voorzitter van de Cen trale Filmkeuringscommissie, noemde de stich ting van dit vacantleoord een bewijs, dat de bloscoop-exploitanten niet zyn de hongerige geldwolven, zooals ze wel eens zyn genoemd Spr. wist dit reeds en verklaarde te wenschen, dat hy nog lang met de Ned. Bioscoopondernemers in het belang van het Ned. kind mocht samen werken. Mr. A. M. Ledeboer sprak namens het Ned. Roode Rruis, den wensch uitende, dat de talrijke kinderen, die het kolonlehuis zullen passeeren, dankbaar zullen blijven voor hetgeen voor ben gedaan wordt. Hierna werden aan open, buffetten schingen gebruikt. In auto-cars werd daarna naar het „Russen duin” gereden, waar de voorzitter van den Ned. Bioscoopbond, de heer D. Hamburger Jr. het gebouw opende en het overdroeg aan het C.G. door dr. Schucking Kool den sleutel te overhan digen. Op plechtige wijze werden achtereenvolgens de nieuwe vlag van het Vacantle oord. die van het C.Q. en de nationale vlag op het gebouw geheschen, waarna onder leiding Van bestuurs leden het gebouw werd bezichtigd. tnofoonmuzlek. 7.45 Weeroverzicht, 7.5C Symphonlsch concert van Kramofoonpla- ten. 830 Causerie over een actueel on- éerwerp- in het Pransch B.40 Lichte gramofoonmuzlek. 9.Nieuwsbe richten In het Fransch. 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmuzlek, B 44 Nieuwsberichten in bat Dultach, 9.55 dans muziek en gramofoonmuzlek. (In dlv pau zes slotnoteerlngn en sportbericht BBCSBEL. 509 M.: 13.30 Concert door het kleins orkest van het NLR onder leiding van F. Leemans. 1.80 Oramofoon- muziek, 3.Oramofoonmuzi'ek. 530 idem 8 20 aramofoonmuzlek, B.3O Oramofoon- muzlek. 11.Idem. KALVXDBORfl. 115S M.: 11.30 Btrlikor- keat onder leiding van Harald Andersen. 3 50 Omroeporkest onder leiding van Laun- nv Oröndahl. 10.35 Concert door het om roeporkest onder leiding van Launy GrOn- dahl. Namens de V.V.V. te Bergen huldigde de heer D. A. Klomp Max. Tak en zyn musici voor dit concert, onder het aanbieden van bloemen. In Hotel Nassau Bergen ving om half een de officieels opening aan. De groote zaal was ge heel met belangstellenden bezet en»alles was keurig gearrangeerd. Polygoon zorgde voor de geluidsopname van bet gebeuren. Onder de aanwezigen merkten wy op dr. Deljl. voorzitter .van den Oentralen Raad van Kinderulzzendifig; dr. R. Eyckel, Inspecteur- generaal van de Volksgezondheid den heer Mi chels, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. wethouder Douwes van Amsterdam, dr. Deyer, Inspecteur van de Volksgezondheid, de heeren Ketelaar en Schucklnk Kool van het Centraal Genootschap voor vacantie-kolonles, B. en W. van Bergen, de heer van Staveren, voorzitter van de RijkscommisBle voor filmkeuring, mr. A M. Ledeboer, namens het Ned. Roode Kruis, voorts tal van medici en directeuren van bios copen uit alle deelen van het land, met hunne dames. Van Z. K. H. Prins Hendrik was bericht van verhindering ingekomen, aangezien door hem de AJf.WJB.-feesten werden by gewoond; t bericht ging vergezeld van een bedrag, ten bate van bet Bio-Vacantieoord. De voorzitter van stichting „Het Bio Vacantle oord", de heer J. ter Linden dankte hen die het Initiatief namen tot oprichting van de stichting. Vervolgens gaf de heer A. de Hoop, secretaris van de Stichting, een kort overzicht van het werk sedert de oprichting. Ten slotte droeg hy het Blo Vacantleoord over aan het Bestuur van het Centraal Genoot schap voor Klnderherstelllngs- en Vacantie- kolonles. Na een rede van dr. Schucklnk Kool, voor- zHter van bet Genootschap, sprak mr. H. D. A. van Reenen, burgemeester van Bergen, een woord van warme hulde voor hetgeen de Stich ting in het tijdsverloop van zes jaar had bereikt. Spr. noemde bet een gelukkige gedachte, om i. de collecten, die op de feestdagen in de blos- -i; copen gehouden worden ten goede te doen ko- 'znen aan de Nederlandsche kinderen, die be hoefte hebben aan buitenlucht; ook noemde hy het een goede gedachte, om de exploitatie van ^Rtlpsenduln" in handen te geven van her C.G. Hét gebouw met het 13 H.A. groote terrein, >p-speelzaal en z’n overdekte zwem- mag inderdaad een model-inrichting loemd. Spr. was overtuigd, dat de k<r De samenwerkende arbeidersorganisaties stellen voor ernstige pogingen aan te wenden om by de vernieuwing van de overeenkomst te komen tot verkorting van den arbeidsduur, waarby de kwestie van de loonen kan worden bezien vanuit het standpunt, ingenomen door de meerderheid in den Hoogen Raad van Ar beid in haar advies aan de regeering. Gevraagd wordt de vaeantle op een volle week te brengen met behoud van het loon, ook by den grooteren omvang van de werkloosheid Verder wordt voorgesteld een commissie te benoemen, die het pensioenvraagstuk voor de bouwarbeiders zal onderzoeken en hierover ter gelegener tijd rapport zal uitbrengen. De R. K. Bouwvakarbeldersbond en de Ne derlandsche Christelijke Bouwarbeldersbond zouden voorts regelingen willen zien getroffen om te komen tot een kindertoeslag. Op last van de recherche uit Den Haag Is te Maastricht gearresteerd de technisch ambte naar der P.T.T, J. v. 8. te Maastricht, tevens secretaris eener bouwvereeniging. Te Hendrik Ido Ambacht werd eenlgen tyd geleden door een belastingambtenaar in de boeken van een aannemer een post steekpenningen gevonden, welke volgens de verklaring van den aannemer voor een door hem te Slttard uitgevoerd werk by wyze van provisie aan 8. waren verstrekt. De Haagsche correspondent van ,,r>» Tele graaf” deelt hieromtrent nog het volgende mede: Onlangs werd in de residentie een ambtenaar van den dienst der P.T.T. gearresteerd en later In het Huls van Bewaring Ingesloten, die rich aan frauduleuze handelingen had schuldig ge maakt. Naar wjj vernemen, heeft het verder onderzoek in deze zaak aan het licht gebracht, dat meer ambtenaren van den P.T.T.-dlenst strafbare handelingen zouden hebben gepleegd en wel schynt het speciaal den technischen dienst te betreffen. De daarop gevolgde arres tatie van ambtenaar 8. te Maastricht houdt eveneens verband met deze affaire, terwyi, naar ons ter oore kwam, het niet onwaarschyniyk is dat meer arrestaties zullen volgen. In hoofd zaak zouden de gepleegde frauduleuze hande lingen bestaan in het aannemen van belangryke bedragen aan steekpenningen van aannemers en leveranciers van den technischen dienst, welke hierdoor op strafbare wyze zouden zyn bevoordeeld en waardoor het staatsbedrijf van de P.T.T. ernstig Is benadeeld. De politie behandelt deze zaak met de groot ste geheimzinnigheid en weigert aDe inlich tingen. Inmiddels heeft zich te Maastricht een co mité gevormd uit de burgerij, waarin een be kend advocaat uit Den Haag zitting heeft, met het doel de Invrijheidstelling van den amb tenaar v. 8, die vader van negen kinderen Is. te bevorderen. Officieel wordt door den Persdienst van bet Staatsbedrijf der P.T.T. bet volgende medege deeld: Het Is gebleken dat aan aannemers 'van door den P.T.T.-dlenst uit te voeren werkzaamheden door ambtenaren van den P.T.T.-dlenst, tegen belooning. inlichtingen 'waartoe deze niet be voegd wéren, zyn verstrekt. Op deze wyze werd het z.g. opzetten op de aanneemsocunen. Iets wat overigens by aanbestedingen veelal pleegt voor te komen, In de hand gewerkt. Het onder zoek is nog in gang, doch beeft reeds uitge wezen dat dergeiyke toestanden voorkwamen te Den Haag en Maastricht. Het bedrag van de door de malversaties plegende ambtenaren ontvangen steekpenningen staat nog niet vaat; het is evenwel waarschijnlijk dat die niet meer dan eenlge tienduizenden guldens zullen be- loopen. „Het heeft In onze organisatie een punt van ernstig beraad uitgemaakt, of In de huidige omstandigheden het sluiten van een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst mo- geiyk en wenschelljk zou zijn. Ten slotte heeft de overweging, dat een contractions tijdperk veel wat in den loop der jaren in het belang van het bouwbedrijf, en in het algemeen be lang, is tot stand gekomen, zou te niet doen, onze besturen er toe geleid, wederom te- trach ten een overeenkomst tot stand te brengen, waarby uiteraard de inhoud den invloed der tydsomstandigheden niet zal kunnen ontgaan. .Alvorens in concreto aan te geven, welke wijzigingen de bestaande overeenkomst zou dienen te ondergaan, moge worden medege deeld. dat onze bonden geen arbeidsvoorwaar den kunnen vaststellen voor werken waarop de Overheid l}et cachet van „werkverschaffing" beeft gelegd en dat zulks evenmin het geval is, wat betreft wegenbouw. Onze besturen meen- len goed te doen duideiyk te doen uitkomen .vanneer by het komende overleg over de vast- I stelling van arbeidsvoorwaarden van gedachte zal worden gewisseld, bedoelde werken auto- matisch buiten geding zyn. „Wat den elgeniyken Inhoud der landelyke collectieve arbeidsovereenkomst betreft, wor den in hooldzaak de navolgende wyrigingen voorgesteld le. het uurloon wordt verlaagd met 15 pCt. 2e. de vaeantle (thans 5 dagen) wordt terug gebracht tot drie dagen per jaar. 3e. de ziekterege’ing zal geheel zyn overeen komstig de Ziektewet. 4e. In hoofd- en eerste klasse zal de rubriek ongeschoolden wederom worden Ingevoerd. 5e. in de klassenljjst zullen niet meer, in de mate als tot dusver gebrulkeiyk, de gemeenten kunnen worden geplaatst. (De verschillende gemeenten worden dan genoemd.). Se. de duur der nieuwe overeenkomst zal op één jaar kunnen worden gesteld, eindigende 30 Sept. 1934. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt naar aanleiding van de thans gepubliceer de transfer-bepalingen betreffende de Duitsche schulden mede, dat deze maatregelen niet krachtens een overeenkomst tusschen de Rijks bank en de vertegenwoordigers der houders zyn genomen, doch dat deze bepalingen eerst na de besprekingen door de Rijksbank zijn vast gesteld. De vertegenwoordigers der houders hebben zich by de besprekingen met Dr. Schacht met verschillende der door hem voorgenomen pun ten geenszins vereenigd. Zooals reeds door de Vereeniging voor den Effectenhandel werd medegedeeld. Is onder meer ten sterkste geprotesteerd tegen de bepaling, dat de debiteuren, voor zoover rij aan de Kon- versionskasse betalen, vkn hun verplichtingen zyn bevryd en dat de crediteuren daardoor ge durende den tyd, dat deze bedragen by de Kon- verslonskasse zyn geblokkeerd, het volle ris co van de in Marken gestorte dragen en het recht op betaling in de contrac- tueele valuta zouden verliezen. Ook met de voorgenomen behandeling der af lossingen kunnen zy zich geenszins vereenigen. Van eenlge bereidwilligheid om aan de Ne derlandsche houders aanbevelingen ten opzich te van de gedeelteiyke betaling der Du.tsche schulden te doen kan dan ook van de zijde der Vereeniging voor den Effectenhandel geen spra ke zyn, zoolang het resultaat van de verdere besprekingen welke Dinsdag a.i. te Berljjn zul len worden voortgezet nog niet bekend Is. De Nederlandsche Regeering volgt by voortdu ring den loop der onderhandellngen en den gang van zaken betreffende het Duitsche transfermoratorium en besprekingen zyn daar omtrent tusschen den voorzitter van den Mi nisterraad, Dr. Ooiyn, en den Minister van Fi nanciën. Mr. Oud, met de vertegenwoordigers voor de Nederlandsche belanghebbenden gehou den. De Nederlandsche Bank N. V. te Amsterdam deelt het volgende mede: De enquête naar de Nederlandsche vorderin gen op Duitschland kan thans als afgesloten worden beschouwd. In totaal hebben ruim 47300 hier te lande gevestigde personen, firma’s en Instellingen hunne vorderingen op en belan gen In Duitschland aan De Nederlandsche Bank opgegeven. Volgens deze opgaven bedroeg op 1 Juni 1933 de totale nominale waarde der Duit sche obligaties In Nederlandsch bezit f 430.8 millioen (vreemde valuta omgerekend naar de koersen op 1 Juni jl.) Hieronder was begrepen t 13.1 millioen aan obligaties Dawesleening en f 30.4 millioen aan obligaties Youngleenlng. Het totaal der niet in obligaties belichaam de vorderngen beliep f 613.4 millioen. Obligaties en niet in obligaties belichaamde vorderingen tezamen bereikten dus een totaal van f 1.044.000.000 Daarnevens wezen de by de Bank ingekomen opgaven nog een totaalbezit van Duitsche aan- deelen aan ten bedrage van nominaal f 263.8 millioen. Aan andere deelnemingen en aan eigendommen In Duitschland werd in totaal respectieveiyk f 101 millioen en f 35.1 millioen opgegeven. spreekt heeft veel te waarschuwt een spreekwoord- Me nigeen is alreeds door de loslippig heid in moeilijkheden gebracht. Want wat we mededeelen wordt weldra oververtelt. Er wordt wat bij gedaan. Er wordt wat afgelaten. De voorstelling van zaken wordt iets an ders onwillekeurig. En we zitten voor we 't weten midden in de lastering of kwaadsprekerij. Kwaadwilligen verdraaien onze woorden om anderen te treffen. Dam men brengen onze woorden onjuist over zonder na te denken aan wie en onder welke omstandigheden ’t wordt verteld. De menschen praten zoo graag. Laten we dit bedenken en een wacht stellen bij onterf mond: wie veel spreekt heeft veel ie verantwoor den.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6