STEUN IN NATURA L Prikkeldraad 1 Teleurstellend rapport Alkmaar, 4 Juli Agenda Stadsnieuws Voor Brillen Buikbanden Breukbanden w< c N.V. JAN'DE VRIES DINSDAG 4 JULI BEDEVAART NAAR HEILOO ZIEKENFONDSLEVERANCIER Tuinfeest van 8 tot 16 Juli Geen constructief plan W oensdag 5 Juli Donderdag 6 Juli DE LILLIPUT-STAD Ontijdig vertrokken Apotheker» nachtdienst ONZE VLUCHTHEUVELS W VOLKSHUISVESTING Voor Noordelijk Noord-Holland Oprichtingsvergadering De K.R.O.-vloot vaart 16 Juli uit KANTONGERECHT Inschrijvingen Handelsregister Steun aan den eierhandel SC R.K. Bond van Rijwieldnbs in Noord-Holland DE R. K. BOND VAN ONDER WIJZERESSEN BIJ HET V. L. O. „ST. MONICA” Programma Gemeentelijk Radiobedryf TELEF. 324 ALKMAAR DE DAGELIJKSCHE DRINKE BROER SINT JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING ALKMAAR ZONNESCHERM STUK- GEREDEN t t Onderscheiding 1 1 1 I CHAGEN „AANSLAG OP DEN HELDERSCHEN SNELTREIN” BURGERLIJKE STAND CORRESPONDENTIE Strafzitting van Vrijdag 30 Juni GERBRUG Wat niet mag! aannemer van Den W armenhuizen Hinderwet „Pinksterzegen en „De VICE-PRAESES WOENSDAG 5 JULI Dr. A W. SCHIPPERS van OI de (Ongecorrigeerd) j. voorschriften In 80% 80 40% 88 42 33'/, door op- bleken een 9 en een 12-jarige jongen te zyn aan het bureau van politie ernstig van het dageiyk- Van dit tuinfeest vergadering waarna Cinema Americain: „Pinksterzegen” en ,,De zee roept”. Victoria-Theater ..King Kong". Bioscoop Harmonie: „Gravin Mariza”. Cinema Americain: „Pinksterzegen" en, „De Zee roept”. Victoria Theater: „King Kong”. Bioscoop Harmonie: „Gravin Mariza”. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 2 Juli tot en met 8 Juli waargenomen door de apotheek van mevr, de wed. P. A. F. Schou ten, Verdronkenoord 121. toe te brengen aan snswaardlge roman- A aan leve Qun te h kerl voor Req te IJ b< Bnrg. Stan* nelte Groot en I geboren: Aafje, d. van Cor- ft je Buik. m I Re aanl getu deta den de e trek. BI Itall Lup de 1 Itall van gekl de eeni van (All T< de 1 sche D< ged< bloe A land men M tx dl VI SC Jl SC h 8 Door den stationschef werd gisterenmiddag bij de politie kennis gegeven, dat door jongens met steeneh nKar dén ziftltreifl. komende uit Den Heldef, was gegooid. De politie spoorde met be kwamen spoed de daders dezer baldadigheid op. Het zyn. zy over hun onbezonnenheden onderhouden. Lijn 1 Hilversum Lijn 3 Hulzen Lijn 3 Lond. Reg. 10351050, Daventry 10501130, Mid. Reg. 1230—13.05, Lond. Reg. 13.05—1335, Mid. Reg. 1335—1530, Daventry 1530—24.00 Lijn 4 Langenberg 10.251730, Zeesen 17.50 24.00. ^J”**^*?!,?^?*^*^**, -I*,*,'”,**”**, I”*”,—,••*•*^*4*4****^**^*4 Geboren: Jacobus Antonius, z. van Antonius van Beek en Willempje Hop. Adrianus Martinus, z. van Adriaan Meyer en Anna Gieling. Overleden: Marytje Kokkes, wed. van Hendrik Smit. 77 Jaar. Marta Magdalena Besteman, wed. van Gerardus Knuist. 75 jaar. Hlllegien Kraen- borg, geh. met Anton Luinge, 81 jaar. W. P. te 7 wy kunnen het plaatsen van uw Ingezonden stuk niet in overweging nemen, al vorens uw volledige naam en adres aan ons bekend zijn. Namens den Minister voor Economische Za ken maakt de regeeringsoommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten be hoeve van de kippen- en eendenhouderij be kend, dat besloten is voor de week van 3 tot en met 8 Juli de verliezen voor de pluimveehou ders op de kleine kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 K.G. per 1000 stuks gedeel telijk over te nemen ten bedrage van 40 cent per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Ten bate voor den eendenhouder Is voor eenden eieren het over te nemen gedeelte In het ver lies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 30 cent per 100 stuks uitgevoerde eendeneieren. •w—w e commissie is helaas niet tot een op- J lossing van het haar voorgelegde pro- bleem kunnen komen. Mijns Inziens is de behandeling van het agrarische vraagstuk geheel onvoldoende. Wij hadden een construc tief nlan verwacht, waarbij de maag van den Heden is op de gemeente-secretaris ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van C. M van Latum, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van een houtwarenfabrlek. door het bijplaat sen van 7 electro-motoren, t.w. zes van 5 P.K. en één van 2 P.K., voor de aandrijving van di verse machines, in het perceel Schermerweg nr. 1. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen wor den ingediend ten Stadhulze dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 18 Juli as., voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kun nen de verzoeker en hij. die bezwaren heeft in gébracht op de secretarie deze gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. ALKMAAR. 4 Juli 1933 Burgemester en Wethouders van Alkmaar WENDELAAR, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris 45 41% 23 14% 264% (257) 58 13) Wegens openbare dronkenschap is gister avond een persoon naar het bureau van politie getransporteerd, om aldaar zijn roes te kunnen uitslapen. Natuurlijk werd tegen dezen volge ling van Bacchus proces-verbaal opgemaakt. resse: mej. A. Siegmund. 2e penningm.: vacant (religieuze of mej. A. Mahleu). Ongeveer 25 leden gaven zich op. De eerstvolgende algemeene ledenvergadering zal worden gehouden op Woensdag 13 Juli as., In „Gulden Vlies”, des namiddags om 3 uur. Nieuwe leden kunnen zich opgeven aan het Secretariaat: Mej. H. Veltman, Emmastraat 33, Alkmaar. Heerhugowaard. A. P. te Harenkarspel fl boete of 1 dag hechtenis; A. P. te Harenkarspel ont slag van rechtsvervolging. Overtredingen van art. 453 van het Wetboek van Strafrecht (dronkenschap): P. K.jfe Wil- dervank. F. de H. te Harlingen. C. K. te Oter- leek. N. B. te Wormer, ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vlsscherijwet: F. E. te Alkmaar f 0.50 boete of 1 dag hechtenis; C. de H. te Amsterdam, H. B. R. te Amsterdam. A. v. L. te Heiloo, ieder f 2 boete of 2 dagen hech tenla Overtreding van art. 461 van het Wetboek van Strafrecht: A. H. I. te Heerhugowaard fl boete of 1 dag hechtenis. Overtreding van de Arbeidswet: A G. te Alk maar f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de Spoorwegwet: D. J. V. te Haarlemmermeer f 2 boete of 3 dagen hech tenis. Personalia In plaats van den heer H. Stip, haltechef, die per 1 Juli den dienst met pen sioen heeft verlaten, is aangesteld de heer H. Davidzon te van Ewjjckaluls. Personalia Benoemd zyn o.a. tot leden van de Commis sie, welke in 1933 belast is met het afnemen van het examen ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van lager on derwijs in de beginselen der landbouwkunde en in de beginselen der tuinbouwkunde, ir. J. G. Hazeloop, Rykstuinbouwconsulent; ir. L- de Vries, RlJksveeteeltconsulent, beiden alhier. voor leden, die nog L f 1.voor adspl- Op ’t oogenbllk zyn vele Ijverige handen bezig met de voorbereiding voor ons tuinfeest, dat een week lang zal duren. BÜ gelegenheid van ons 13%-jarig bestaan bieden wy dit tuinfeest aan. om daardoor zelf tegelijkertijd ‘n voordeeltje te hebben. Wy geven iets, om daardoor iets te kunnen ontvangen. Dat wy meer hard noodig olie voor onze machine moeten hebben, biykt wel, dat de onkosten om toch met een behoorlijk tuinfeest voor den dag te komen, op crediet van de te ontvangen baten worden gemaakt. Onze kas is als een leeggeloopen fietsband. We hopen daar om in deze dagen nieuwe versche lucht op te doen, om niet langer te behoeven voorthobbe len op de harde straatkeien - - sche leven. De voordeelen komen ten goede aan de vele gezellen voor wier godsdienstige en maatschappelijke belangen de gezellenvereeniglng heeft te zorgen. Ieder dubbeltje, dat voor dit doel wordt uit gegeven, is wel besteed. Ik ben overtuigd, dat leder vertrouwt, dat de gelden goed worden be heerd, zoodat het geld niet beter had kunnen besteed worden. Iedere gulden moet honderd centen aan geestelijke waarde voor den gezel opbrengen. Wanneer men dit weet, dan kykt men niet meer op ’n dubbeltje! Onze vereenlging is er een voor allen en daarom moeten allen voor onze vereenlging zyn. wy vragen u een bezoek te komen brengen aan ons tuinfeest! werklooze den destructor zou vervangen. Helaas niets van dit alles! Onze agrarische productie zal vroeg of laat weder in een positie verkeeren, dat vraag en aanbod in evenwicht komen, de consument zal dan wederom de productiekosten van onze agra rische producenten betalen. Voorloopig is hier van geen sprake, het productle-apparaat is veel te groot voor de beperkte afnanie. Door het stellen van richtprUzen by de groenten, met vernietiging van datgene, wat den rlchtprys niet haalt, door productiebeperking by de var kenshouderij, doet men een en ander, om deze stelling te benaderen. Intusschen zal men een vry langdurige overgangsperiode moeten mee maken, gedurende welke de bestemming van de overproductie onzer agrarische productletak- ken groote zorgen baart. Een organisatie, welke het aanbod op de vrije markt regelt door het uit de markt nemen van groote kwanta levensmiddelen ten behoeve van de steuntrekkenden, zou een uitermate nuttige functie in ons economisch leven kunnen ver vullen. Immers, de agrarische producenten zou den in de overgangsperiode naarkleinere pro ductie van het te groote aanbod kunnkn worden verlost door deze hoeveelheden alm de gesteun- den ter beschikking te stellen. Inplaats van de gevreesde ongunstige beïnvloeding van de op brengst der normaal in den handel te brengen producten, zal deze regeling de opbrengst stimu- leeren. De Commissie meent echter, dat het de regeering .moet ontraden zelf eenige distributie ter hand te nemen.” Inzake de verstrekking van kleedlng en schoeisel zal „dankbaar gebruik moeten biyven. gemaakt van de diensten van de crislscomité’s. Veel verder komt de commissie met haar be schouwingen over deze artikelen niet, nog daar gelaten, dat de den crislscomité’s ten dienste slaande geldmiddelen tenTt^ietlmale onvoldoende zyn, om ook maar eenigermate te voorzien in de behoefte. Wat de gesteunden zelf voor ver schaffing van kleedlng. schoeisel en dekking kunnen besteden, is, zooals ik hlervoren aan de hand van een werkloozenbudget mocht aantoo- nen, uitermate miniem. Verschaffing van deze artikelen In een of anderen vorm heeft dus geenszins verstoring van het bestaande distri butie-apparaat tengevolge, aangezien de eigen gekochte consumptie momenteel minimaal Is. De commissie gaat deze aangelegenheid verder evenwel voorbij. behoudens bovengenoemde vriéndelijke opmerking In de richting der crisls- comité’s, waarmede evenwel geenszins de be staande problemen zyn aangeduid en nog veel minder opgelost. In een volgend artikel zullen wy ons de vraag stellen, op welke wyze doeltreffend voorzien zou kunnen worden in de behoefte aan kleedlng, schoeisel, dekking en eventueel verder huis raad. By Konlnkiyk besluit van 33 Juni is aan A Kok, Ryksklerk 1ste klasse ten parkette van den officier van justitie by de arrondissements rechtbank alhier, verleend de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver. Van 37 Juni tot en met 3 Juni 1933 werden In het Handelsregister te Alkmaar de volgende op gaven ingeschreven: Nieuwe zaken: I Café Restaurant „Centraal" (eigen. C. G. T. M. Winter) Den Helder, Kanaalweg 97. Firma Dekker en Lont, aannemers van bouw werken, Wierlngen, Hippolytushoef, Verma- nlngssteeg. Plnazza en Valmassonl. fabricatie van en han del in consumptleys. Alkmaar, Vrouwenstr. 2b. N. V. BloembollenkweekerU en handel voor heen P. J. Timmer, Anna-Paulowna, Zwarte- weg no. 19. Wyzlgingen: Gebr. Faber. Handel in brandstoffen, Den Helder, Hartestraat 16. Vennootschap ontbon den en omgezet in een naamièoze vennoot schap onder firma P. Faber »t Zonen. 8. P. van Nuland, winkel In manufacturen, Den Helder. Zaak verplaatst naar Anna-Pau- lowna, Zwarteweg 35a Filiaal gevestigd te Den Helder, Loopultpark 9, Jullanadorp. „zyper Wapen", (elg. C. Grlnvls), hotel, ea- fé en restaurant Alkmaar. Ged. Nieuwesloot 55. Zaak overgenomen van P. Kramer. R. K. Ziekenfonds ,J3t. Martinus”, Oude Nle- dorp, bestuurswyzlglng. N. V. Alkmaarsche Bouwmaterialenhandel, Oudegracht 261, Alkmaar. Bestuurswyzlglng. Wed. A van der Linde, cafébedryf, Den Hel der, 3e Schagerdwarsstraat 5. Benoemd tot gevolmachtigde C. A. van der Linde. W. F. Labout, sigarenwinkel, Den Helder, Dezer dagen heeft in Hotel ,,’t Gulden Vlies” de oprichting plaats gehad van den R. K. Bond van Onderwyzeressen by het Voorberei dend Onderwijs. Rector C. Vis, algemeen Adviseur, heette de aanwezigen harteiyk welkom, in het byzonder de eerw. Zusters, de afgevaardigden van de ara. H. Anna te Amsterdam, (de dames Menting en Peerdeman) en den technischen adviseur, den heer J. Haakman van Bergen. Hierna werd door den algemeenen adviseur een korte inleiding gehouden over het nut en de noodzakelykheid van het katholiek sociaal organlsatieleven. Spreker citeert in dit verband de groote sociale encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno en beroept zich op 't laatste amendement van het Ned. Episcopaat, waarin wordt gezegd: .Degene die blyft staan buiten de sociale ver- eenigingen, welke voor zyn stand zyn aangewe-j| zen, toont del* ernst der tyden niet te oegrq-F pen. De Katholieken zyn derhalve verplicht hun organisatie zoo sterk mogelyk te maken.” Eerst als wy ook onzen maatschappelyken plicht vervullen, hebben we onzen v o 1 le dig e n plicht gedaan, aldus Z. H. Exc. Mgr. Aengenent op de Algem. Vergadering van den Dioc. L. T. B. 17 Nov. 1938. Hierop werden de statuten behandeld. De vereenlging werd gesteld onder de scherming en schutse van de H. Monica, Gisterenmorgen werd het zonnescherm de firma Schwelgman in de Houttil. door een auto aangereden, waardoor het scherm be schadigd werd. De schade werd onderling ge regeld. en alleraardigst geval: onze lezers we ten, dat de Fransche priester Bethléem een zeer markante en onvervaarde figuur is in den stryd tegen de pornographie een stryd, welke in Frankryk overigens geen over bodige luxe genoemd kan worden. Abbé Bethléem heeft het demonstratief ai meermalen op een veroordeeling laten aanko men: om de aandacht der overheid op de wei nig smakeiyke lectuur en de noodzakeHJk--» heid van de bestrydlng ervan te vestigen, verscheurde hy in boekenstalletjes meermalen dergeiyke „literatuur”. wat hem met den strafrechter in aanraking bracht, want niet waar? men mag *n andermans „goed” zóó maar niet vernielen. De abbé zet den stryd echter moedig voort, natuuriyk in de overtuiging, dat het kwaad, de zonde geen recht op bescherming heeft. Onlangs trok hy in een dagblad-artlkel krachtig van leer tegen zekere pornographisch- aangelegde schryvers; dientengevolge moest hy dezer dagen voor het gerecht verschynen en werd hy veroordeeld tot een boete van 500 francs en het betalen van een schadever goeding van 1000 frs. aan den bond van Fran sche romanschryvers, die de aanklacht tegen hem had Ingediend. De rechtbank was van oordeel, dat het door den abbé onlangs geschreven artikel, waarin hy een aanval deed op de Pranschey romanschry vers „zeer verrassend was voor de pen van een priester.” De rechtbank vond de actie van abbé Beth- leém tegen obscure lectuur wel prUzenswaardig maar en nu komt het mooie!! zy kon hem niet toestaan, schadi de reputatie vanach schryvers. VoilA! De priester deed een goed werk door de mis dadigers, de belagers van de volkskracht aan de kaak te stellen, maar dewijl hij door dit goede werk die misdadigers in hun portemon- naie gespekt, door de misdaad benadeelde, moest de rechtbank hem veroordeelen tot een boete en tot betaling van een schadevergoe ding. ’t Is pryzenswaardlg, zekere boeven der sa menleving om hun boevenbedryf te slgnaleeren en te bekaptttelen, maar als die lievelingen door die pruzenswaardige daad in hun boevenbedryf benadeeld dreigen te worden, dan is de man van de pryzenswaardige daad plotseling een strafbare individu geworden. Men mag, ja (zedeiykerwyze gespfoken) men moet de misdaad afkeuren en vervolgen, maar den misdadiger in de opbrengsten van zyn misdadig werk benadeelen, dat mag men niet! Het wordt hoog tyd. dat alle rechtbanken der wereld aangeklaagd worden, immers, in haar strijd tegen het kwaad houden zij niet op, moordenaars, dieven, roovers, inbre kers en méér van die in een volledige en ge- noegiyke samenleving onmisbare elementen te benadeelen. Of is het geen benadeellng, tot boeten ver oordeeld te worden? Is het geen benadeellng. maanden. Ja, jaren in de gevangenis te wor den gepoot? ,.Een organisatie, 'toelke het aanboü op de vr\je markt regelt door het uit. de markt nemen van groote kwanta levensmiddelen ten behoeve van de steuntrekkenden, zou een uitermate nuttige functie in ons economisch leven kunnen vervullen." ÏHiiiuiiiiiiiti'iiiHuiiHiiiiiifiinHU'iiiimiiHiiiumiiuiHHiimimtH'iiO Met enthousiasme is het plan ontvangen. Een groot aantal deelnemers geeft zich dageiyks op. Alkmaar en omstreken zal niet achterbiyven. De kop van Noord-Holland zal toonen, dat hy meeleeft met den K. R. O. Nu hebben wy Noord-Hollanders ’n klein ge brek, nl. we wachten altyd tot het laatste oogenbllk. Voor 'n dergelUk massalen tocht zyn echter voorbereidingen noodig. Men moet weten ongeveer op hoeveel koppen gerekend moet wor den, voor vervoer, etc. Geeft u nu eens spoedig op. Programma's met voorlooplge bewyzen van deelneming zyn te verkrygen by Van Putten en Oortmeyer, Payglop 4 f 3.01 per persoon, alles Inbegrepen n.l. reiskosten 3e klas retour, toe gang tot het terrein voor de H. Mis en boot tocht (Zonder reiskoeten 150 per persoon). Geeft u nog heden op. Het bestuur van de afd Alkmaar. Koningstraat 56. Thans ook oouwwerken. M. Verberne. groenten- en fruithandel. Helder, Hoofdgracht 46. Zaak overgenomen van H. J. Borkum. Opheffingen: Hotel Trompenberg (eig. 8. Tl Hoppener), hotel, pension, café en restaurant, Egmond aan Zee. Pompplein 11. J. H. ter Burg, cafébedryf. Kanaalkade 3. Alkmaar, 3 juli Ü33. Cinema Americain: zee roept”. Victoria-Theater: „King Kong”. Ambtenaar Arb. Werkl 1) Brood, beschuit en grut terswaren 75 Melk, kaas en eieren.. 69% Vleesch en visch V7P Boter, margarine, vet en oliën Koloniale waren, enz. Groenten en fruit Aardappelen totaal eetw. en dranken 419 Kleedlng en schoeisel 136 Huishuur 232 Overige posten 573 -j-'w oor den minister van Blnnenlandsche J Zaken werd dd. 27 September 1932 bovengenoemde commissie, onder voor- sitterschap van den heer J. M. J. H. Lambooy, ingesteld, „aan welke werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar het vraagstuk van •ventueele verstrekking in natura aan onder steunde werkloozen. ens." Het rapport dezer commissie te onlangs verschenen en het zy Xnlj vergund hieronder achtereenvolgens te be handelen, de probleemstelling, de voorgestelde oplossingl en de technische uitwerking van de voorstellen der commissie. Van een probleemstelling, waarby de eco nomische desiderata op den voorgrond dienden te staan, is in het rapport heel weinig te vin den, Myns Inziens had de commissie moeten beginnen met een uiteenzetting van de wyzl gingen.* welke In onze economische structuur hebben plaats gevonden, en nog steeds plaats ▼inden. Hierdoor zouden de oorzaken van de groote werkloosheid belicht zyn geworden; de nauwe samenhang met de storingen in ons productie- en dlstributie-apparaat zou duide- Wk geworden zyn. Vervolgens zou de beïnvloe ding van ons economisch leven door de dlstri- butle-in-natura aan de orde zyn gekomen en zou het geheele complex van de hiermede samenhangende problemen zich automatisch aan de aandacht der commissie opgedrongen hebben. z Thans is het vraagstuk-in-zyn-geheel aan de aandacht der commissie ontgaan. Broksgewyze vindt men thans hier en daar enkele met dit vraagstuk samenhangende feiten besproken. De commissie concludeert by meerderheid van stemmen, dat de allervoornaamste oorzaak van over-productle van landbouwartlkelen gelegen is in de belemmeringen van den uitvoer. Wat er verder met onze agrarische productie moet en kan geschieden, daarover bekommert de commissie zich niet, waarschyniyk omdat de beschouwing daarvan bulten haar opdracht valt. De meerderheid der commissie is van oordeel, dat het gebruik van agrarische producten slechts zeer weinig zou worden bevorderd door het afnemen van deze goederen voor steuntrekken den verplicht te stellen. Deze conclusie der commissie, waarvoor de bewUsvoering helaas ontbreekt, is mi. onjuist. Er wordt wel degelyk door de overgroote meerderheid der steuntrek kenden veel minder geconsumeerd dan normaal. Ik zal probeeren de onjuistheid van dit oordeel der commissie te bewijzen door vergeiyklng van een budget van een ambtenaar en een arbeider met dat van een werklooze; dit is mo- geiyk door het onderzoek, hetwelk het Sta tistisch Bureau der Gemeente 's Gravenhage in October 1932 naar do uitgaven van werk looze gezinnen heeft ingesteld. Bedragen in centen per ge^nseenheld per week uitgegeven. 1359 835 702 656) 1) De cUfers tusschen haakjes zyn de bedra gen zonder mederekening van de waarde der schenkingen in natura. V»eesch, visch en eieren kunnen deze men- schen zeer weinig of in het geheel niet koo- pen, deze artikelen worden over het alge meen Aan ook weinig door de werkloozen ge- vensmiddelen is gering en ligt ver beneden het gemiddelde van die der geheele bevolking. 58 cent per week voor kleedlng, enz. te eveneens veel te weinig. Er wordt door de steuntrekken den in behoeftige omstandigheden geleefd, on danks de groote offers, welke de gemeenschap zich voor hen getroost. Het oordeel der com missie, dat de afname van levensmiddelen door steuntrekkenden niet voor belangryke vermeer dering vatbaar is, berust op onbekendheid met de feiten. De commissie voelt er voor in af wijking van haar plan „de op de veilingen en markten onverkoopbaar biykende produc ten tegen gereduceerden prys voor werkloozen ter beschikking te stellen.” men acht evenwel „de mogeiykheid niet uitgesloten, dat de op brengst van de normaal In den handel te brengen producten ongunstig wordt beïnvloed.” Dit is vrywel alles, wat de commissie ons inzake het uitermate belangrUke probleem van een mogeiyke verstrekking van levensmiddelen in natura weet te vertellen. Gaan wij de huidige ontwikkeling na, dan kunnen wy de volgende feiten constateeren. 1. de bultenlandsche belemmeringen van on sen uitvoer doen een belangryk overschot van agrarische producten ontstaan; X de regeering steunt verschillende groepen agrarische producenten, o.m. door middel van blnnenlandschen accijns, waardoor de binnen- iandac.be af zet ook wordt beperkt, 3. het steuntrekkend deel van ons volk wordt ondervoed; de rest v^p ons volk beperkt zyn consumptie, terwijl In het buitenland vaak wordt gedumpt en verder een deel van de kos- teiyke levensmiddelen wordt vernietigd R. K. Bond van Woningbouw verenigingen De R K. Bond van Wonlngbouwvereenlgln- gen in het Bisdom Haarlem heeft een alge meene vergadering gehouden in restaurant „de Greet” te 's Gravenhage onder leiding van den heer J. J. Velt, van Zaandam. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. M. Angenent te Haarlem, stippen* we het volgende aan. Allereerst werden In herin nering gebracht de moeliyke omstandigheden, waaronder ook de woningbouwvereenigingen gebukt gaan tengevolge van de economische moeliykheden, zoowel wat betreft de stagnatie in 't tot stand brengen van nieuwe bouwplannen als de exploitatie van de reeds tot stand gekon en woningcomplexen, wat zoowel door loonsverla gingen als werkloosheid, zeer wordt bemoeiiykt. Aangesloten zyn thans 23 woningbouwveree nigingen met een aantal van 4593 woningen in exploitatie. De oprichting van een Centraal Instituut voor Volkshuisvesting, als instelling van het R. K. Werkliedenverbond Is wel In voorberei ding. doch kwam nog niet definitief tot stand. Het vraagstuk van eventueele huurverlaging bleef de voortdurende aandacht vragen van het bestuur, waarby echter wel bleek, dat aan de oplossing van dit vraagstuk vele moeiiykhe- den zyn verbonden. By enkelvoudige candidaatstelllng werden de aftredende bestuursleden, de heeren K. C. Don zen van Haarlem en H. Goedhart van Amster dam herkozen. Inzake het vraagstuk van de eventueele huur verlaging werden door den voorzitter uitvoerige mededeelingen omtrent den stand van zaken en eventueele mogelijkheden gedaan en door de vergadering van gedachten gewisseld, vooral naar aanleiding van het In de pen dienaan gaande gepubliceerde en de door den Minister aan verschillende gemeentebesturen gerichte circulaire. Het bestuur zal te dien opzichte di ligent biyven. Nadat by de rondvraag nog vele actueele punten waren besproken, waarby nog weer eens overduideiyk naar voren kwam hoe ver schillend de gemeentebesturen de zaken van den woningbouw beschouwen efi geheel van elkaar afwykende voorschriften geven of besluiten nemen, kon de voorzitter deze zeer geanimeerde onder dankzegging beëindigen, een gemeenschappeiyke excursie per tourlng-car volgde naar Voorburg, ter bezich tiging van de diverse door wonlngvereenigln- gen gestichte complexen. be de groote heilige moeder van den grooten heiligen zoon, St. Augustinus, die by zyn opvoeding zulk een gewichtige rol heeft gespeeld. De Vereenlging omvat Noordeiyk Noord- Holland, d. 1. van den Helder tot en met Uit geest. De vereenlging bestaat uit: 1. leden, 3. adspl- rant-leden. 3. algemeene leden, 4. belangstel lende leden. Lid kan worden elke R. K. Onderwyaeres, werkzaam by het voorbereidend onderwys in t bisdom Haarlem met de bevoegdheid UA het geven van onderwys. Adspirant-leden kunnen zyn zy, die den leef- tyd van 17 jaar bereikt hebben en een cursus volgen voor acte A van het voorbereidend on derwys. Algemeene leden kunnen zyn zy, die verplaatsing bulten het bisdom Haarlem houden lid te zyn. Belangstellende leden zyn zy, die in het bezit zyn van een acte A, maar tydeiyk niet functie zUn. De contributie zal bedragen: f 5.voor leden, die Hoofd zyn en acte B bezitten,. 3. f 250 voor leden die geen Hoofd zyn, met acte A of B en in functie zyn, 3. f 1.— geen aanstelling hebben, rant-leden en algemeene leden. Het bestuur Is als volgt samengesteld: voorz.: mej. A. Soecker. Ie secretaresse: mej. H. Velt man. Ie penningm. mej. B. Soecker, 3e secreta- Mondelinge uitspraken: overtredingen van de Motor- enfRywielwet: H. P. v. W. te Alkmaar fl boete ol 1 .week tuchtschool; E. G. te Alk maar, A. P. te Alkmaar leder f 1 boete of 1 dag hechtenis; P. G. Z. te Alkmaar, J. G. A 8. te Alkmaar. L. 8. te Alkmaar, ieder f2 boete of 1 week tuchtschool; C. M. J. te Krommenie, L. te Heerhugowaard. G. K. te Zaandam, G. K. te Zaandam, J. B. te St. Pancras, B. W. D. te Amsterdam. C. K. te Oterleek, J. 8. te Wester-Blokker, G. K. te Hilversum, G. de W. te Groningen, J. J. 8. te Den Helder, C. B. te 8t. Pancras, J. B. te Kronmenie, L. v. W. te Amsterdam. J. B. te Alkmaar. A. V. te Alk maar. J. 8. te Schermerhorn, J. K. te Zaandam, G. V. te Oudorp, g^v.^H. te St. Pancras, C. A. v. W. te Haarlem, A: B. B. te Groningen, ieder f boete of 2 dagen hechtenis; H. C. v. d. H. te Alkmaar, J. K. te Zaandam. E. de M. te Zand voort, C. M. te Alkmaar, leder f3 boete of 3 dagen hechtenis; J. P. te Alkmaar, 8. H. te LJmulden, ieder f5 boete of 5 dagen hech tenis; O. F. ter B. te Heerhugowaard, J. H. te Heerhugowaard. ieder f 4 boete of 4 dagen hech tenis; M. A. H. V. te Amsterdam, N. V. te 's-Gravenhage, ieder f6 boete of 6 dagen hech tenis. Overtredingen van de polltle-verordenlngen W. J. F. v. N. te Zeist, W. B. te Rotterdam. B. J. M. B. te Alkmaar. J. H. te Alkmaar. P. K. te Assen. H. G. te Heerhugowaard. A. W. te Am sterdam. 8. T. C. zwervende, ieder 11 boete of' 1 dag hechtenis; 8. A. G. te Uitgeest, G. 8. te Alkmaar, F. de H. te Harlingen, ieder f 2 boete of 3 dagen hechtenis; J. de V. te Lippenhuizen f3 boete of 3 dagen echtenls. Overtredingen van de Leerplichtwet: J. G. te ^3 80% 66I/2 381/2 26 15% 18 339 65% 153% 176'/2 378 303 (176l/2> Begunstigd door goed weer, maakte Zondag bovengenoemde bond zyn jaariyksche bede vaart naar Heiloo. De deelneming was ten ge volge van het oprichten van meer clubs byna de helft grooter dan vorig Jaar. Te 9.20 uur zette de stoet, samengesteld uit ongeveer 1200 mannen en jongelingen uit alle oorden van Noord-Holland, zich op de Wilhelminalaan te Alkmaar in beweging. De tocht van Alkmaar naar Heiloo van een zoo groot aantal fietsers, die een ongeveer 3 K.M. langen stoet vormden, was voor den bond met zyn veelgeprezen doel een mooie propaganda. Op Runxputte aange komen, werd in de groote bedevaartskerk, die tot in de uiterste hoeken gevuld was, een plech tige Hoogmis opgedragen door den zeereerw. heer Kerckhoff van Egmond aan Zee, ge assisteerd door den zeereerw. heer Peperkorn. rustend pastoor te Limmen en rector Vis van Alkmaar. Onder de H. Mis hield rector Vis een hartroerende predikatie. Na den middag verza melden allen zich weer In de bedevaartskerk, waar door den hoogeerw. deken Rengs een kort Lof werd gecelebreerd, waarna men zich in processie begaf naar het rustaltaar, waar de hoogeerw. Tflken allen vereenigde in gezamen- lyke aanbidding van het Allerheiligste. Hier werd gezameniyk gebeden ivoor de groote alge meene Intentie: dat op voorspraak van O. L. Vrouw ter Nood in dit jubeljaar de vruchten van Christus’ liefde-lyden steeds overvloediger aan de ontredderde wereld mogen ten goede komen. In de kerk teruggekeerd werd het Te Deum aangeheven, waama met het zingen van het bondslied de mooie dag werd besloten. De mannen van St. Christofoor hebben dit jaar met deze bedevaart door de spontane deelneming op waardige wyze, zooals de bonds- advlseur het noemt, de kroon op het werk ge zet. Voor het Lof deelde de geestelyke adviseur mede, dat op 13. 14 en 15 Augustus een bede vaart zal worden gemaakt naar Dokkum over den afslultdyk. Plaats van samenkomst is de parochiekerk van Wierlngen, waar te 7 uur een H. Mis zal wordep bygewoond. Vervolgens be geven de pelgrims zich naar Dokkum. De tweede dag wordt doorgebracht by en op het bedevaartsterrein en op den derden dag ver trekken de deelnemers vroegtydig om den circa 150 K.M. langen tocht naar huls af te leggen. ,r’HChtheuvels zyn de stokpaardjes by uit- in ons verkeerswezen; iets, wat alleszins elyk 1$. Immers: een vluchtheuvel, is alleen een veilige haven voor her en'der vluchtende voetgangers, die in den woeligen verkeersstroom, die door de straten onzer stad kruischt, geen weg weten, maar zy zyn ook prachtige bakens, die dien woeligen verkeers stroom in de juiste banen lelden; overdag met hun slanke, vaak gebogen, keurige lyven, des nachts met het smaragdgroen van hun flan- keerende seinlichten. Ook bieden zU nog een bron van inkomsten voor den schatkist van den politierechter, wan neer van tyd tot tyd vernielzuchtige hartstoch ten, het binnenste eener eigenwyze auto beroe ren. In het kort: onze luxueuze vluchtheuvelen maken een kostelyk bezit uit van onze stede- UJke gemeenschap, een bezit, dat niet genoeg gewaardeerd kan worden. Hoe zou het dan ook nog verwondering kun nen baren, als ons gemeentebestuur tracht, dat kostelyk bezit uit te breiden, te vermenigvul digen? Heelemaal niet immers! Echter gaat men by dat uitbreiden niet zóó maar te werk. Met veel zorg wordt een plaats uitgekozen waar een vluchtheuvel goede diensten zou kun nen bewyzen, waarna wat o wyze degeiyk- heid een langdurige proef wordt genomen met een houten „heuvel”, die des nachts zyn aanwezigheid verraad door twee dof-roode pe troleum- lampen. En als dan eindeiyk, na zoo'n eindeloos lan gen proeftyd, bewezen is. dat een ..heuvel” op die plaats reden van bestaan heeft, dan eln- deiyk komen de gemeentewerklieden en bouwen vol toewyding een mooien nieuwen vluchtheu vel, met blanke seinpalen, van waaruit des nachts het bekende warme groene licht straalt. En op deze wyze is het thans met vluchtheuvels by de Groote Kerk gegaan. Na een proef van bUkans een jaar, zyn daar thans de officieéle vluchtheuvels opgericht, die weer zullen helpen de veiligheid van het al daar zeer gevaariyke verkeer te waarborgen. In het totaal zyn er nu 6 die met den Burgemeesteriyken lantaarnpaal meegerekend zoodat alleszirts verwacht mag worden, dat het verkeer daar ter plaatse .Jiyjier" veilig zal zyn, ook zonder de assistentie van qpzen ver- keersdlctator, hoofdagent wynberg. Utntusschen hopen we stilletjes op diens aanwwigheid des middags 12 uur!) De Directie van „Schaefer’s Sprookjesstad Lilliput” verzoekt ons het volgende mede te deelen „Door zeer byzondere omstandigheden en wel in verband met moeliykheden, betreffende den opbouw voor onze volgende stad, zagen wy ons helaas genoodzaakt een dag eerder te vertrek ken. dan oorspronkeiyk onze bedoeling was. wy willen echter niet nalaten, onzen harteiy- ken dank uit te spreken aan het Alkmaarsche publiek voor het talryke bezoek aan onze Lil- liputsted.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10