De uitvoering der L.O.-wet I L De aardbeving in Zuid-Sumatra De weg terug? Auto-ongeluk bij Den Helder BEPERKING UITGAVEN RADIOPROGRAMMA Woensdag, 5 Juli 1933 De Itcdiaanzche vlucht Wetsontwerp ingediend De muiterij in Indië De bestuurder gewond Af at and van ichool tot hui» Intern. Euch. Congres Te Buenoz Aire» Pater F. Hendrichs SJF. Officieel rapport Afscheid te Heerlen voor MacDonald en Thornton in Polen „Ztf kregen weinig te eten" Verbindingen hersteld Geen principieele koerswijziging HEVIGE BRAND TE ALMELO Een inbraak-historie BUSSUM WEER VEILIG Twee „zware jongens" geknipt Berucht inbreker geknipt DE 1-BALB BESCHADIGD Motorboot tegen drijver gebotst a Het aantal naar den Zeekrijgsraad verwezenen tot 182 gestegen De moeilijkheden met Duitschland Bescherming van den handel De aardschokken duren voort Eerst distributie der bestaande schoolgebouwen, dan stich ting van nieuwe op de rijwielen der agenten ervan door Proef uitzendingen op den zender te Kootwijk uitstekend geslaagd MINDER BOTER IN DE MARGARINE TER VISITATIE NAAR DE MISSIE Dekking van nog f 70.000 Soldaatje spelen in hun Heimat De IJmuider staking Meerderheid der arbeiders opheffing In totaal 424 dooden en 650 ge wonden. Ongeveer 1800 woningen ingestort Twee eierpakhuizen en een auto een prooi der vlammen Waardeering der „Oseervatore" Meubilair Een der inzittenden kreeg den wagen op zijn lichaam en werd op slag gedood Gedwongen clearing? u Draait de roode meerderheid in het college van B. en W. te Zaandam bjj? Groot belang voor ons land DINSDAG 4 JULI van die muziek. te 163» Wetboek van het van (United Press' de te I i, voor wat het bijzonder grondwetteiyk recht der Reeds Zaterdag kchynt in het college B. en W. van Zaandam toenadering te o BANDOENG, 3 Juli. (Aneta) De telegrafische en telefonische verbindingen tusschen Ranau en Kroe zijn gistermiddag hersteld. By de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uit voering der Lager-onderwljswet. Wezenlijke bezuiniging is niet mogelijk, in dien niet vooraf de kanalen worden afgesloten, waardoor automatisch zonder voldoenden in vloed van de overheid geld uit de openbare kassen wegvloeien kan. Wanneer bjj het af sluiten van deze kanalen in volle rechtvaar digheid openbaar en bijzonder onderwijs, met inachtneming van de formeele verschillen die door de structuur onzer wetgeving worden ge- ëlscht, op denzelfden voet worden behandeld, wordt aan het beginsel der vrijheid van onder wijs en aan het beginsel der flnancieele gelijk stelling twee beginselen, die de minister wil zien gehandhaafd, op geen enkele wijze te kort gedaan. be- het ge- In art 3 is een afstand van 8 KJd. van school tot huls aangenomen als de grootste afstand, waarvan in redelijkheid mag worden aangenomen, dat hij door schoolgaande kinde ren dagelijks te voet kan worden afgelegd. De tot stand gekomen verhooglng van den toe- latingaleeftijd tot de lagere scholen dient hier bij in aanmerking te worden genomen. Door dit te doen, sluit men een kanaal af, waarlangs relatief veel geld uit de kassen der kleinere gemeenten wegvloeit met als gevolg dikwijls daling der materleele uitgaven voor het onderwijs tot meermalen ver beneden het toelaatbare minimum. Zaterdagnacht werd ontdekt, dat Inbrekers bezig waren hun slag te slaan in het kantoor van het Gemeentelijk Electriclteitsbedryf aan den Dijkweg te Naaldwijk. De politie werd ge waarschuwd en in aeer korten tijd was een politiemacht, bestaande uit de gemeente-polltie van Naaldwijk en marechaussee uit Loosdul- nen, onde* leiding van den Brigade-comman- dant, den heer Konlngs. bij het gebouw sa mengetrokken. Maatregelen werden genomen om het kantoorgebouw te omsingelen, doch ter wijl men hiermede bezig was. kregen de heeren inbrekers er blijkbaar de lucht van. Door een deur aan de achterzijde van het gebouw stoven n.l. plotseling twee mannen naar buiten, die in de achter gelegen tuinen de vlucht namen. De politiemannen zetten het tweetal na. De in- i> Dit doel doet het wetsontwerp kennen als een regeling van noodrecht. Art. 1 bepaalt dat karakter nader door de werking van de voor gestelde regeling te beperken tot den tijd van Juli 1933 tot 1 Januari 1935. Het is doellng om Inmiddels na te gaan of op De inwerkingstelling van dezen sender is een deel van het verdedigingsplan van Neder land voor behoud van den 1875 M. golf. Zooals bekend, elscht Roemenië deze golflengte op en heeft dat land In Luzern op de Internationale Radioconferentie medegedeeld, dat het een zender voor de 1875 meter golf zou gaan bou wen. Nederland heeft zich bjj dit besluit niet neergelegd en gaat nu met dezen sterken zen der op de 1875 meter werken, ten einde Roe menië af te brengen van zijn voornemen, om voor deze zelfde lengte een installatie te bou wen. In dit verband Is het van belang te we ten, dat de nieuwe zender in drie kwart van Europa uitstekend wordt gehoord. Van Italië tot Ijsland zijn geestdriftige rapporten binnen gekomen. De aard van den zender, die thans in Kootwijk gaat werken, is niet zoo, dat hij blijvend voor den omroep kan worden gebe zigd. Het is en blijft een laboratorlum-zender en de zender van de ND.O., die thans In Hil versum staat, is uiteraard voor den omroep bestemd. Gezien het groots belang, dat de Ne- derlandsche omroep heeft by de handhaving van de 1875 meter golf, mag inen echter hopen, dat de uitzendingen over Kootwijk zulten vol doen aan de verwachtingen, die de technici koesteren. Het mengprocent voor de margarine is ver-, laagd van 40 op 25. In combinatie met de pro ductiebeperking, waartoe de margartnefabrikan- ten zich jegens de regeering (officieus) hebben moeten verbinden, komt deze maatregel er op neer, dat het aanbod van „margarine" van heden af 20 pCt. minder aal zijn dan tot dusver. Symphonlsch concert van gramofoonplaten 8.30 Causerie over een actueel onder werp In het Fransch (Luxemburg) 8.40 Lichte gramofoonmuzlek 9 uur Nieuws berichten in het Fransch 9.10 Voortzet ting gramofoonmuzlek J 9 48 Nieuwsbe richten in het Dultsch 9.55 Dansmuziek ?n een gevarieerd programma van gramo- foonplaten In dlv. pauzes: siotnoteertngen en sportberichten. BRU8REL. 509 M. I SO Concert o.l.v. Karei Walpot 5.20 Concert door het omroep-symphonle-orkest o.l.v. Arthur Meulemans 6.35 Oramofoonmusiek 8.20 Pianorecital 936 Concert. KALUNDBORG, 1153 M. ISO Strijk orkest o.l.v. A Bendx 3.20 Qramofoon- muzlek 3.50 Omroeporkest o.l.v. Lanny OTOndahl 9.20 Dansmuziek. BERLIJN. 419 M. 4.60 Populair con cert door een militair orkest o.l.v. Paul Muller 10.20 Berichten, daarna dana- Maanden had de voorbereiding ge duurd- Weken heeft het Italiaansche eskader gewacht vóór den grooten tocht te ondernemen Want de leider wilde met zijn vijfentwintig vliegtui gen, bemand met honderd menschen zoo goed als niets aan het „toeval” overlaten. Dagen wachtte hij, tot», de weerbe richten voor den overgang der Alpen gunstig waren. En toen de Italianen eenmaal vertrokken waren scheen alles als een speelsche pletziervaart: zóó vlot ging hetl De gevaarlijke Alpen werden gepasseerd zonder eenige hin dernis- Waar men den dood vreesde verscheen deze niet. Reeds was de eerste etappe volbracht en de Am- sterdamers zagen daar boven hun hoofd de vogels cirkelen als een speelsch geval: ze hadden alleen nog maar op ’t water neer te strijken t>tf kalm weer en onder de gunstige om standigheden. En toen.... toen ge beurde het juistDe dood nam een hunner terwijl niemand, deze mensch zelf denkelijk evenmin er op bedacht was De mensch kent tijd noch uur. Als men den dood verwacht in gevaarlijke oogenblikken blijft hij verre.... wan neer alles kalm is en men het minst aan hem denkt verschijnt hij.... Wie onzer kent dag of uur van ons einde? een motorboot met een monteur erin door de deining van een groot schip, dat passeerde, tegen den drijver van het toestel botste en er een gat in stiet. De schade kan echter gemakkeiUk wor den hersteld. In een der jongste afleveringen van de „Os- servatore Romano” staat een portret n.fge- drukt van Pater Hendrichs 8. J. en tevens een foto van het interieur 'der 8anta»8abina- kerk te Rome, overgenomen uit het werk van Pater Hendrichs: De stem van Rome’s oudste kelken (Rome, Descléa. Lire 35). Het blad spreekt mfet groote waardeering van dit werk en van den „eerbledwaardlgen missionaris” daarbij herinnerend aan Pater Hendrichs’ vruchtdragend bekeerlngsWerk onder de pro testanten in Nederland. In de verhouding der artikelen 72 en 101 der L. O.-wet, zooals deze door de administratieve jurisprudei tie is geaccentueerd, ligt een ander gevaar voor het wegvloeien van geld uit de openbare kassen bulten den wil en verantwoor delijkheid van de beheerders dier kassen. Ten aanzien van de vraag, wanneer een schoolbe stuur kan tischen, dat bet zal worden in staat gesteld oui nieuwe schoolmeubeien. leer- of hulpmiddelen voor het onderwijs aan te schaf fen, ontbreekt namelijk een objectieve maatstaf en is een maatstaf, waarbij iedere subjectieve waardeering is buitengesloten, vermoedelijk ook niet te geven. Het gevolg hiervan is, dat der gelijke voorzieningen, welke ook ten laste van de z.g. exploitatievergoeding (art. 101) zouden kunnen worden gebracht, desgewenscht krach tens art. 72 kunnen worden aangevreagd. Art. 72 kan aldus een correctie vormen tegenover te groote schrielheid van gemeentebesturen: het kan echter ook zoodanig worden gehan teerd, dat de gemeentebesturen worden ver plicht tot vele uitgaven, die op zichzelf wellicht wenschelijV. zijn, maar in tijden van nood behooren achterwege te blijven. De minister vertrouwt, dat dit euvel zooal niet geheel verdwijnen, dan toch in beteekenls sterk verminderen zal. indien de wet uitdruk kelijk een veroordeellng er van Inhoudt. Hier toe acht hij het wenscbelljk, dat het door de {jurisprudentie van de Kroon geïntroduceerde begrip der „normale elschen aan het geven van lager onderwijs te stellen" een plaats in de Wet krijgt. Opdat intusschen uit het op den HAMBlkG. 372 M. 11.50 Concert door een symphonie-orkest o.l.v. Blumer 1.35 Gramofoonmuzlek 2.30 Idem 10.50 Populair concert door een «ymphonle-or- kest van werklooze musici o, 1. v. Otto Ebel von Sosen. KÖNIGWUSTBBHAUSEN. 1635 M. 12.20 Gramofoonmuzlek 4.20 Concert 11.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert 1.20 Concert o.l.v. Wolf 4.50 Vesperconcert 11.10 Concert. I>A VENTRY. 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door hét Western Studio-orkest o.l.v. Thomas 1.50 Concert 2.35 Dansmuziek 3.20 Pianoconcert 5.05 Concert 6.50 Idem 10 uur Con cert door het B BC.-orkest o.l.v. Hutchin son 11.10 Roy Fox en zijn Band. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. 8.50 Con cert o.l.v. Ed. Glament. Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen is aan den Raad van State om advies gezonden het ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in art. 2 der clearingswet.* Zoodi» deze algemeene maatregel zal zijn af- gekondigd, hetgeen ongetwijfeld met den meest mogelijken spoed zal geschieden, zal het mo gelijk zijn, indien de omstandigheden dit nood zakelijk zouden maken op leder gewenscht oogenblik een gedwongen clearing te doen plaats hebben ten opzichte van eenig land, dat beperkende bepalingen ten aanzien van het internationaal betalingsverkeer heeft getroffen. brekers renden door den tuin van den heer Kuyvenhoven, daarna door die van het 8t. Martlnusgestlcht en kwamen vervolgens in den tuin bij d? Oeref. Kerk terecht. In deze omgeving hadden twee agenten der gemeente-pciltie hun rijwiel achtergelaten bij het omsingelen van het gebouw. Deze rijwielen kwamen de heeren nu goed te pas: zij gingen In vooraanstaande kringen werd aan de „Volkskr.” verzekerd, dat er in Limburg groe pen Dultsche mijnwerkers geregeld de Duit- ache grens overschrijden om in hun Heimat aoldaatje te spelen. BIJ verzulmdlensten of op Zondag trekken' zij van uit ons land de grens over om Duitschland te oefenen in SA.-formatie. Hun uniform dragen zij op Nederlandschen bodem onder hun overjas. KROE, 3 Juli. (Aneta.) Nog steeds worden aardschokken gevoeld. Bij de aardbeving van 25 Juni JX zijn 424 personen gedood, ruim 50 zwaar gewond en ruim 600 licht gewond. Het aantal ingestorte woningen bedraagt ongeveer 1800. Voornamelijk het onderdistrlct Balik Boeklt is geteisterd. In de hoofdplaats Kroe zijn de meeste stee nen huizen zoodanig gehavend, dat zij onbe woonbaar zijn. De aardstortingen langs de Zuidelijke hellin gen van de Goenoeng Pesagl bedolven twee doesoens, annex sawaheomplexen. De weg tusschen Liwa en Kenali is bescha digd. Het autoverkeer is gedurende de eerst komende maanden verbroken. De bevolking is verslagen. De voedselvoorziening is verzekerd. De hygiënische toestand is door de strenge maatregelen, welke zijn genomen, veilig. De medische verzorging is goed dank zij den kracb- tigen steun van den Dienst voor Volksgezond heid en van den chirurg der Bataafsche Pe- troleum-Mi) dr. Sprenger. De hulp-expeditte, welke onder leiding van dr. Tumbelaka per „Valk" van Batavia werd gezonden, is van onschatbare waarde. Militairen en veldpolitie toonen zich onver moeid en zijn een groote steun voor'het Bln- nenlandsch Bestuur. De B. O. W. heeft onmiddelUJk voor noodig onderdak der gewonden gezorgd. De telefoondienst, onder leiding van den in specteur te Palembang, heeft de verbinding in zeer korten tijd hersteld. De resident van Benkoelen bezoekt de geteis terde streken voor regeling van de hulp. ding berekend wordt. Aldus wordt gelijktijdig verzekerd, dat ook aan het openbaar onder wijs niet het strikt noodlge onthouden wordt. De minister is voornemens, van de hier gegeven bevoegdheden slechts gebruik te maken, naar gelang de noodzakelijkheid of sterke wensche- lykheid daarvan voor bepaalde of voor alle gemeenten aan den dag treedt.. Art. 5 heeft ih de eerste plaats ten doel te voorkomen, dat de openbare kassen plotseling worden belast met uitgaven ter zake van scho len, welke vroeger door de stichters voor eigen rekening werden tot stand gebracht het het doel om aan zekere voorschriften der L. O. niet gebonden te zijn. Art. 8 beoogt op eenvoudige wijze vroeger tot stand gekomen besluiten, die op 1 Juli 1933 nog niet zijn uitgevoerd, onder de werking der wet te brengen. Art. 10 heeft ten doel te voorkomen, dat door de tijdelijke verhooglng van de getallen leerlingen, genoemd in art. 73, bestaande scholen gevaar loopen de rijksvergoeding verliezen. Maandag te In verschillende plaatsen door de leden van de IJmuider Federatie aange sloten bjj den Centralen Bond van Transport arbeiders gestemd over bet advies van het Bestuur tot opheffing van de staking. De uitslag van het Referendum was: in totaai ■itgebracht 1551 stemmen, waarvan 948 voor en 577 tegen het advies. De overige zienniwin waren öf blanco öf ongeldig. De meerderheid heeft zich dus voor ophef fing van de staking uitgesproken. Het thans Ingediende wetsontwerp tot verlee- ning van enkele retorslebevoegdheden, waarom trent wij reeds het een en ander medeelden, be oogt de regeering middelen in handen te g^ven, waarmede *n staat, die Nederland ongun- stiger dan nadere staten behandelt otop een wijze, die in strijd is te achten met de levens belangen des lands, ernstig rekening sou moe ten houden, zoodat daardoor onze handelspoli tieke positie in gevalen, waarin een handelsver- drag niet bestaat, dan wel opeegging van de zijde der tegenpartij dreigt of opzegging onaer- zijds in aanmerking sou dienen te komen, ster ker komt te staan. Ten principale laat dit onderwerp onze tarief, en handelspolilek onaangetast, daar het niet wordt beheerscht door de reclproclteitsgedachte, noch ook een overgaog beteekent tot een alge meen systeem van „loven en bieden." De Kroon krijgt de bevoegdheid om, bij wijze retorsiemaatregel, Invoerverboden, invoerbeper kingen en tariefsverhooglngen vast te stellen ten aanzien van goederen uit landen, waarmede Nederland de handelsbetrekkingen niet bij ver drag geregeld heeft. De Staten-Generaal sullen in de gelegenheid gesteld worden, zich onverwijld de al of niet wenschelijkheid van de genomen maatregelen uit te spreken. Maandagavond te ongeveer half negen reed een luxe auto, bestuurd door den heer H. Vas- binder uit Berkhout-Bodeldijk met groote snelheid door de bocht, ter hoogte van bet woonwagenkamp op den Rijksweg nabij Den Helder. Plotseling begon de wagen te slinge ren. De andere inzittende, de heer Zandberg uit Amsterdam, wilde blijkbaar in zijn angst, dat er tets gebeuren sou op dat moment aan stalten maken om uit den wagen te springen. Juist terwijl hij sijn hoofd door bet portier stak sloeg de wagen over den kop. De heer Zandberg geraakte met zijn hoofd tusschen tiet portier bekneld en kreeg tevens den wagen boven op bet lichaam. Hy wss slag dood. De bestuurder, de heer H. Vasbinder ge raakte door den slag bewusteloos. Onmlddeliyk was geneeskundige hulp aan wezig. Beide slachtoffers werden per deken auto van het vliegkamp De Kooy naar het Marine Hospitaal vervoerd. De auto werd slechts licht beschadigd. bet wenscheiyk een waarborg te opdat de exploitatievergoedingen, schoolbesturen ontvangen, l_ - - PALEMBANG. 3 Juli. (Aneta) De dienst doend resident seinde aan den Gouverneur-" Generaal het volgende ter aanvulling van zyn rapport: Het bergingswerk der gewonden in Mekakau Dlr en de Oeloe-streek is gisteren af- geloopen, zoodat de hospitaalverpleging alle gewonden in dit gewest is verzekerd. Sedert yisteren werden slechts enkele lichte aardschokken gevoeld. De bevolking blyft rustig. De telefonische verbinding tusschen Liwa en Kroe is hersteld. De provisorteche telefonische verbinding tus schen Ranau en Liwa komt heden gedeelteiyk klaar. -* P.T.T. staat gereed met de golflengte achter grond schuiven van „art. 72 voor de schoolbe sturen geen moetiykheden-zullen voortvloeien, is scheppen, welke de niet beneden het. ook by zuinige exploitatie, noodzakeiyke mi nimum dalen. Dit geschiedt het eenvoudigst door bet bepalen van een minimum voor de gemeenteiyke uitgaven, waarnaar deze vergoe- Het Staatsbedrijf de openbaarheid te treden K.W.-zender, die op Van 10 tot 14 October 1934 zal te Buenos Aires, hoofdstad der Argentynsohe republiek, het 32ste Intern. Eucharistisch Congres wor den gehouden. Z. H. Exc Mgr. Copello. Aarts bisschop van Buenos Aires, heeft het locaal uitvoerend comité samengesteld, dat alreeds zyn werkzaamheid is begonnen en ot, aan de voorbereiding van het Amsterdamsche Con gres een voorbeeld genomen heeft. Zoo is al reeds het sub-comlté voor de pers en propa ganda werkzaam naar het Amsterdamsche voorbeeld. Dit verspreidt alreeds propaganda geschriften en gedrukte gebeden in verschil lende talen (Fransch, Engelsch, Dultsch, Ua- ilaansch, Portugeesch en Arabisch) tot welsla gen van het congres. Het congresembleem is een schild met breeden rand in de wlt-gele pausei ij ke kleuren met de vermelding van het congres. Tegen de wit-blauwe vlag van Argen tinië verheft zich de monstrans met het Aller heiligste, gedragen door een gekroonden arend, als embleem dat Don Juan de Garay eens gaf aan de stad der H. Drleëenheld Buenos Aires. Buenos Aires, stad van 2500.000 Inwoners, -| maakt zich als een der eerste steden van Zuid- Amerlka op om bet congres waardig te - ont vangen. De politie te de Bilt heeft een 35-jarlgen man aangehouden, zekeren T„ woonachtig te de Bilt, verdacht vsn diefstal van een geiyk- rlchter. De politie te Bussum toog op onder zoek uit, daar men vermoedde, dat T. ook diefstallen te Bussum op zyn geweten had Gebleken is, dat inderdaad T. de laatste jaren Bussum en omgeving onveilig heeft gemaakt en talryke diefstallen op zyn geweten heeft. In zyn woning te de Bilt werd voorts een hoe veelheid goederen ontdekt, waarvan hy de herkomst niet kon opgeven. Na verhoord te zyn zal T. Woensdag lx ter beschikking ,yan den Officier van Justitie Utrecht worden gesteld. 8TOLPCE (Polen), 3 Juli. De door de Rus sische regeering vrijgelaten Engelsche inge nieurs Thornton en MacDonald zyn op weg van Moskou naar Warschau hier aangekomen. De Engelsche consul ih Moskou begeleidde hen tot hier. Aan de vele journalisten verklaarden de in genieurs slechts, dat «y samen in een gevan geniscel waren ondergebracht en slechts wei nig te eten kregen. Uitvoerige verklaringen wil len zy eerst geven na een onderhoud met den directeur der Metro-Vickerscotnpany. Mac Donald sag er seer bleek en nerveus uit, Tbcrntou was veel rustiger. Woensdag zal te Heerlen in de kapel van bet Sanatorium het plechtig kerkeiyk afscheid plaats hebben van Pater Honoratus Caminada O.F M Provinciaal der Nederlandsche Minder broeders en van de paters Edoaldus Berden uit Blertk en Slgibaldus Hogenboom uit Hoenkoop. Vier Zusters (Congr. Kleine Zusters van den H. Joseph) nl. 2lr. Remberta uit de St. Gerar dus Majellastlchtlng te Bussum. Zr. Salvlna uit*de Stichting Moederheil te Glnneken, Zr, Herina uit het 8t. Josephzlekenhuis te -eind hoven, Zr. Margrete uit het 8K Joaephzleken- huls te Heerlen zullen tevens haar plechtig af scheid vieren. Haar bestemming is evenals die der bovengenoemde Paters het Vicariaat Luanfu Shansi China. Pater Honoratius Cami nada zal een groote vlsitatlereis ondernemen naar China en Java. de be- andere wijze zonder onaanvaardbare benadeellng van het onderwijs een grootere bezuiniging kan worden bereikt. Tenzy over het algemeen op verdere langrijke en duurzame vermeerdering van totaal getal leerlingen der lagere scholen rekend moet worden, waaromtrent voldoende gegevens ontbreken, mag worden aangenomen, dat. voorshands voor het grootste gedeelte van het land het getal beschikbare en in goeden staat verkeerende schoolgebouwen met de totale behoefte daaraan in overeenstemming is, ver- moedeiyk veelal die behoefte eenigszins overtreft. Daardoor moet, naar het den minister voor komt, onder de bestaande omstandigheden het vraagstuk der distributie van de be staande schoolgebouwen voor dat der ft 1 c h- 11 ng van nieuwe schoolgebouwen in de plaats treden. De oplossing van dat vraagstuk is er in de eerste plaats een van plaatselyk over leg en beleid. Vooraf behoort echter te gaan een regeling, waardoor de stichting van nieu we schoolgebouwen en schoollokalen uit de openbare kassen tot gevallen van objectieve soodzakeiykheid wordt beperkt. Hiertoe strek ken de artikelen 2 en 3 van het wetsontwerp in de eerste plaats. De minister is van oordeel, -dat de daarin neergelegde regeling, die. voor wat het openbaar onderwys betreft, met het voorschrift van. art. 195, lid 5, der Grondwet in overeenstemming is, en, voor wat het bijzonder onderwys aangaat, besturen van de byzondere scholen onaangetast laat, noodzakeiyk Is. van zyn betoond door de roode meerderheid van dit college. „De Telegraaf" vernam, dat de ver zetsactie tegen de regeering al weer zal wor den stopgezet gn dat de 8. D. Federatie en fractie bereid zijn, nog rond 70.000 op de begrootlng tot dekking van hst tekort te vin den. Woensdagmorgen komt het college op nieuw by een, ten einde definitief de plannen vast te stellen, welke Woensdagmiddag één uur aan Ged. Staten te Haarlem zullen wqr- den voorgelegd. Ongetwyfeld zal bet raadsbesluit van ver leden week Dinsdag, waarbij de motie der 8. D. A. P. werd aangenomen, nu eerst moeten worden ingetrokken. De weg waarlangs men nu nog -ƒ70.000 denkt te vinden, te nog niet bekend. De achtervolging van de politiemannen had geen succes, het tweetal wist in het duister te ontkomen. By onderzoek bleek, dat gepoogd was de brandkast te forceeren, waarin men al eeni ge r ma te was geslaagd. Vermoedeiyk zullen de Inbrekers zich echter wel hebben vergist. In hetzelfde gebouw te nX ook het kantoor van den gsmeente-ontvanger gevestigd, en de inbraak zal wel meer op diens brandkast zyn gericht, dan van het G. E. B. Zaterdagmorgen werd het onderzoek voort gezet, en arriveerden de Officier van Justitie te 's-Oravenhage, mr. Knuttel, benevens de rechter-cotrmlssarls, mr. van Wagenlngen te Naald wyk In het gebouw en verdere omgeving werd een uitvoerig onderzoek ingesteld. Men kreeg toen reeds eenig spoor van de inbrekers in handen, waarna de commandant der marechaussee Ko- nings, benevens de afd. B der recherche te ’s-Gravenhage op zoek gingen naar twee per sonen uit de Haagsche onderwereld, die van deze Inbraak weyden verdacht. Als resultaat hiervan gelukte het om des middags Ir. zyn woning te Den Haag aan te houden den 48-Jarigen D. D.. die voorlooplg tn de marechaussee-kazerne te Loosdulnen werd in gesloten. Zaterdagavond werd voorts op den Rljswyk- scheweg te Den Haag gearresteerd de 37-jarlge A. B„ die eveneens naar Loosdulnen werd over gebracht. Beide mannen hebben als inbrekers een reci dive; D. heeft voor een dergeiyk feit reeds eenige jaren „opgeknapt". ?y zullen dezer dagen ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. By een snuffeltocht in de buurt van Koot- wyk Radio is. zoo vertelt „Het Volk”, geble ken. dat het staatsbedrijf voor deze uitzending denzelfden laboratoriumzender gebruikt, dien men het vorige jaar had gereed gemaakt voor de proefultzendingen op de 298 meter golf Thans zyn er nieuwe spoelen in geplaatst en men is kant en klaar. De modulatle-diepte van desen zender Is 100 pet. De zender bleek by de proefultzendingen ’s nachts na twaalf uur in het geheele land uitstekend te voldoen. In Hilversum byv. was de ontvangst zeker zoo goed als die van de N. D. O., die naar bekend met ongeveer een vyfde deel van de sterkte v*n den Kootwyk- schen zender werkt. om in nieuwe 50 1875 M. de programma's van den Nederland- schen omroep zal gaan uitzenden. PARIJS (RADIO) 1725 M. 8.06 Oramo- foonmuzlek 13 20 Operafragmenten 12.50 Orgelconcert 7.30 Oramofoonmus. 8 20 Idem. MILAAN, 331 M. 8 uur Gramofoon muzlek 8.50 Orkeetconcert. ROME. 441 M. 8.30 Gramofoonmuzlek 9.05 „Dafhl” opera In drie bedrijven van Gulseppe Mile. WEENEN, 517 M. 6.45 Muziek van he- dendaagsche componisten 9 05 Gevarieerd^., programma 10.66 Populair concert. WARSCHAU, 1411 M. 6 36 Populair concert 8.20 Idem 930 Kamermuziek 10.35 Dansmuziek. BEROMl’NSTER. 460 M. +.30 Qramo- toonmuzlek 8.30 Operette fragmenten. VER WIJZEN WIJ EAAR DEN RADIOGIDS BATAVIA, 3 Juli (Aneta) Het aantal naar den zeekrygsraad verwezenen als gevolg van het gebeurde aan boord van ,,De Zeven Provinciën” Is gestegen tot totaal 182, nu als nog 23 Europeesche schepelingen zonder rang beschüldlgd van overtreding van artikel 117/120 Militair Wetboek van Strafrecht, naar den Krygsraad zijn verwezen. Een tweetal hiervan wordt beschuldigd van het uitschelden, beschimpen of beleedlgen van een meerdere in rang. Artikel 117 van het MUitair Strafrecht luidt: „De militair die opzetteiyk een meerdere fel. telyk aanrandt, zich met geweld of bedreiging met geweld tegen hem verzet, hem van zijn vrij heid van haftdelen berooft of hem door geweld of bedreiging met geweld dwingt tot het vol voeren of tot het nalaten eener dienstverrich ting, wordt, als schuldig aan felteiyke Insubor dinatie gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste acht jaren.” Indien het feit eenig lichameiyk letsel ten gevolge heeft, wordt de schuldige gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste tien jaren. Indien het feit den dood tengevolge heeft wordt hy gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 jaren.” Artikel 118 luidt: „Felteiyke Insobordlnatle, gepleegd met voor bedachten rade wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste tien jaren. Indien het feit eenig lichameiyk letsel ten gevolge heeft, wordt de schuldige gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 jaren. Indien het feit den dood tengevolge heeft, wordt hy gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 15 jaren”. Artikel 119 luidt: „Felteiyke Insubordinatie, gepleegd met vooc- of meer vereenigde militairen, wordt als mul- tery gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 jaren. De schuldige wordt gestraft: lo. met gevan genisstraf van ten hoogste 15 jaren, indien het door Jiem gepleegde misdrijf of de daarby door hem gepleegde feiteiykheld eenig licha meiyk letsel ten gevolge heeft. 2o. met levens lange gevangenisstraf of tydeUJke van ten hoogste 20 jaren. Indien het den dood ten ge volge heeft.” Artikel IX luidt: „Met den dood, levenslange gevangenisstraf, of tydelfjke van ten hoogste 20 jaren wordt gestraft: lo. feiteiyke insubordinatie In tyd van oorlog,<2o. muiterij aan boord van een oorlogs vaartuig, zich ergens bevindend, waar geen onmlddeliyke hulp te verkrijgen Is.” Maandagnacht is een hevige brand uitge broken in het pakhuis van den eierhandel der gebroeders Seckel aan de Pouiynstraat te Al melo. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, kon zy niet voorkomen, dat de brand over sloeg naar het belendende tweede pakhuis van dezelfde firma, waarin een groote voorraad eieren en houtwol aanwezig was. Het vuur breidde zich voorts uit naar een garage, waar in een auto stond. Ook deze werd een prooi der vlammen. De burgemeester van Almelo, die op het ter rein van den brand aanwezig was, leidde de blusschlngswerkzaamheden. Een woonhuis en een ander pakhuis, naast de brandende percee- Jen plegen, konden worden gespaard. De schade, die ongeveer f 10.800 bedraagt. Wordt door verzekering gedekt. HUIZEN, 296 M. 8 uur Schriftlezing sn meditatie 8.15 Gramofoonmuzlek uur Uurtje voor onze zang- en muzlek- rereenlglngen. Zang door het Chr. Meisjes koor .JEupbonla” te Apeldoorn, o.l.v. B. Mooi broek. Lucle de Wilde begeleiding 13 uur Politieberichten 13.16 Oramofoon- tnuzlek 12.30 Kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk 3 uur Zenderverz. 2.10 Harmonlutn- bespellng door Slpke Duif 3 uur Het Delrtache Trio, Louis de Ruyter, viool. Henk I. Berghout, cello. KIe de Beute, plano 4.30 Klnderuurtje door mej. v. Splunter. Zang mej. D. C. v. Splunter 5.30 Vervolg uitzending van het Chr. -Nat. Zendlngs- (eest te Wassenaar. Slotrede door prof. dr. F. W. A. Kortf 6.15 Gramofoonmuzlek 6.30 Onderwysfonds voor de Binnenvaart 7 uur Politieberichten 7.15 Ned Chr. Persbureau 7.30 Declamatie door mej. A. Vlsch. Gedichten van Allee Nahon 8 uur Gramofoonmuzlek 9 uur J. v Noortwyk ..Het reclame apparaat” 9 30 Orgelcon cert int de Luth. Kerk. Kloveniersburgwal. Amsterdam, door Jan Zwart 10.30 Vaz Dlas 30.40 Gramofoonmuzlek 1130 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Or gelconcert door J. Jong 8.30 Gramofoon muzlek 10 00 V P RO. Morgenwijding 10.55 Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven Carl Ryken draagt voor. VARA-Kleln-Orkest onder leiding van Hugo de Groot 12.00 Orgelspel door Joh Jong 12.15 De Notekrakers onder leiding van Daal Wins 12 45 Orgelspel door Joh. Jong 1 uur Noten krakers 145 Zenderverzorglng 2 00 Vrouwenuurtje. Mevrouw A. E. J. de VriesBruins: .JJe strijd tegen de T. B. C.”. Mevrouw I. VonlnkBergmeyer". Als onze melsjea van school afkomen 3.00 Voor de kinderen. VARA-tooneel onder lei ding van W. van Cappellen Oom Henk vraaguurtje. 5.30 Irving Berlin-program ma. door de Flierefluiter» onder lefdlng van Jan van- der Horst 6 15 VARA- Mandollne-ensemble. onder leiding van Joh. B. Kok 6.45 Orgelspel door Cor Steyn 7 uur Actueel allerlei uit de ar beidersbeweging. door het N V V. 7.30 Orgelspel door Cor Steyn 7.40 De Vak beweging. C v. d. Lende: „Perspectieven” 8 uur Herhaling S.O.S -berichten 8.02 Vaz Dlas en Varia 8.25 Erie Coates-pro- gramma door het V A R A.-Orkest o.l.v. H. de Oroot 9 uur Gelukkig! De tafel Is ge dekt, een hoorspelletje naar oud Fransch gegeven, bewerkt door Jan Lemaire. VARA- Tooneel o.l.v W v Capellen 9 30 Klan ken uit de Donaulanden. door het VARA- Orkeet o.l.v. H. de Groot 10 uur Gramo- toonmuzlek 10 30 Klanken uit de Donau- landen door het VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot 11.15 Gramofoonmuzlek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7 uur Gramo foonmuzlek 7 45 Weeroverzicht 7.60 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN Generaal Balbo’s vliegbooC, de ,J-Balb”, te I gistermorgen vrpeg licht beschadigd, doordat I* f»0n TriAtrirh/Vlt VMAt aon MAnfaitr aeHn rirwxv* Ha in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6