Prikkeldraad Van de Perstribune STEUN IN NATURA enz. Zijn oude moeder mishandeld Kleeding, dekking, schoeisel, Goed voorbeeld... Middenstandsbond DONDERDAG 6 JULI EEN TUINFEEST TE BERLIJN Locomotief ontspoord Congres te Vlissingen OOK TURKIJE WEIGERT Spoorwegen bezuinigen ZWEEFVLIEGEN PRIJSVERHOOGING VARKENS Bruggenbouw bij Den Oever Arbeidsduur ONDER VALSCHE VLAG Lastige vraag Door ebstroom overvallen Steunbonnen-systeem onbruikbaar Reorganisatie van de Werkplaats bed rij ven Betere steunregeling gevraagd DE AFGEDREVEN KANO VAARDER Zonderling te Lienden tracht 73-jarige vrouw met een touw te worgen Misbruik van de benaming „Nederlandsch Fabrikaat” Het golflengten-besluit van Luzern waardeloos Ernstige vertraging op het baanvak M aider poortCentraal Station Het R.K. Werkliedenverbond en de werkloozenzorg tot De kleinkinderen In onze sombere voorbeeld lichtend door Dr. A. W. SCHIPPERS. Lubberink, Op Staatskosten Dinsdag- maatregelen brieven een heer zullen „dubbel-ultgetrokkenen* en willen Bij beschikking van den Minister van Water staat is aan de Zweefclub Soesterberg vergun ning verleend tot het opleiden van zweefvlie gers op en boven het in de gemeente Soest ge legen z.g. noodlandingsterrein der luchtvaart- afdeeling te Soest. een locomotiefafdeeling nog van Haarlem naar Zwolle moet worden overgebracht. Daarmede zal de geheele reorganisatie stand zijn gekomen. De groote voordeelen, door deze reorganisatie verkregen, springen ook voor den leek, dadelijk In het oog. Nog zij medegedeeld, dat de verbetering van het werkplaatsbedrijf werd verkregen door: aan schaffing van meer moderne werktuigen, ver- hooging der arbeidsprestaties en verbetering der werkmethodes. De verhooging der arbeidsprestaties werd ver kregen door een premiestelsel en de verbetering der werkmethodes door invoering van nieuwe methodes als autogeen- en electrisch lasschen, maar vooral door verbetering der organisatie en uitvoering der werkzaamheden als massawerk en in kettinggang. ..op de week elders een heenkomen moeten fendl en Schalke^ voor een af ,J)< is voor kamej gen van jalj Wanneej SneevlleJ deze 3. Met geen steekhoudende argumenten kan worden aangetoond, dat de tegenwoordige maatschappelijke orde niet de mogelijkheden biedt, dat arbeiders, die tengevolge van de ont wikkeling van de techniek ultgestooten >Wor- den, opnieuw in het voortbrengingsproces wor den opgenomen. 3. Arbeid is plicht. Arbeid tot het uiterste niet alleen plicht, maar ook onafwijsbare voor waarde voor werkelijke volkswelvaart, in een nog niet tot ondergaan gedoemd zijnd bescha vingsgebied. Omtrent het afdrjjven van een kano tusschen Voorne en doeree vernemen wij nog het vol gende: Het waren vier jongemannen, die in drie ka no’s één twee-persoons en twee één-persoons van Voorne Dinsdagmiddag overstaken naar Goeree. Het was toen mooi weer en het kalme water leverde niet de minste moeilijkheid op. Toen zij in den namiddag terug wilden keeren was inmiddels de eb Ingetreden en door den ster ken stroom meegesleurd dreven de één-persoons kano's af en verdwenen geleidelijk uit zicht. Of schoon de bemanning der twee-persoons kano er met elke inspanning van krachten In slaagde koers te houden, is zij toch de afgedreven ka meraden gaan zoeken. Een van hen vond zij tenslotte geheel uitgeput ver in zee ronddrijvend. Men slaagde er in gedrieën de kust te bereiken. Hier waarschuwde men de autoriteiten, welke de I reddingsboot liet uitvaren om naar den vermls- I ten vierden man te zoeken. Tot het invallen der I duisternis kruiste de boot rond, maar moest on- l verrichter zake terugkeeren. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt be kend, dat met Ingang van 10 Juli a.s. de prij zen, welke voor de aan haar geleverde varkens betaald worden, verhoogd zijn met 1 cent per K.G. Deze prijsverhooging geldt zoowel voor de varkens, welke naar slachtgewicht als voor de varkens welke naar levendgewlcht worden uit betaald. „De arbeidsduur in verband met de werkloos heid". De conclusies van den praeadviseur luidden als volgt: 1. De invoering van een wettelijke veertlg- urige werkweek biedt met de zekerheid, dat het aantal crisiswerkloozen er door zal ver minderen en schept kans, dat men in de pe riode van den enonomischen opbloel ten achter zal komen. De dlrecteur-generaal der Zuiderzeewerken heeft gisteren aanbesteed: 1. Het bouwen van twee vaste bruggen in ge wapend beton in den rijksweg nr. 7 nabij Den Oever binnen de Wieringermeer. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Nederlandsche Bouw- en Aannemingsmij. te Bussum voor en 48 890- 3. Het onderhoud van 10 Juli 1933 af tot en met 31 December 1934 van de kunstwerken in den afslu'tdijk tot Den Oever en Kornwerder- zand. benevens eenlge bijkomende werken. Laagste inschrijver was J. de Vries te Heem stede voor 112.500. Te Lienden heeft Dinsdag de 37-jarige A. v. d. B. getracht zijn 73-jarige moeder door wor ging van het leven te berooven. aldus bericht de „Telegraaf." De dader is gearresteerd en voor den officier van justitie te Tiel geleid. Op het hoofdspoor van het Oostelijk emplace ment van het C. 8 te A'dam Is gistermorgen te half zeven een locomotief, welke gekoppeld zou worden aan den personentrein, die om 6.47 naar Hilversum vertrekt, uit de rails geloopen. rr hadden hierbij geen persoonlijke ongeluk ken plaats, doch wel is er in het treinverkeer in de richting Hilversum en Utrecht een aan zienlijke stagnatie ontstaan, welke haar Invloed op het spoorwegnet gerulmen tijd heeft doen gelden. Zoo moesten os. enkele uit Utrecnt komende treinen aan het Weesperpoortstation blijven staan, terwijl de treinen uit Hilversum met zeer veel vertraging aan het Centraal-station aan kwamen. Aanvankelijk poogden reizigers bij het herhaald stilstaan van de treinen tusschen Mul- derpoort en C. S. uit te stappen en over de spoorbaan de stad te bereiken. De politie heeft dit echter belet. Later werd aan de reizigers op het station Mulderpoort aangezegd, dat men om met al te laat in de stad te zijh, daar kon uit stappen. van den Duitschen Rijks president wisten zich best te vermaken op een tuinfeest, dat te Berlijn werd -gegeven. En wij blijven goedig hun revolutionnaire propaganda in de vertegenwoordigende licha men verdragen; in de colleges, waar ze on schendbaar zijn; wij betalen hun voor die re volutionnaire actie een aardig bedrag per Jaar aan „schadeloosstelling"; en voor het geval ze die propaganda in het land willen voortzetten, beschikken ze van staatswege over een vrij kaart eerste-klas op alle spoorwegen, zoodat de geachte partij geen onkosten aan hen heeft. En deze uit de schatkist betaalde en gepen- sionneerde en van staatswege van alte gemak ken voorziene en gratisreizende rulers" omringen wij met de waar vrijheid en als er iemand komt, dl* les een eind wil maken, dan wordt der democratie middag (o, historisch oogenbl de Tweede Kamer den Jndot dat we ook al hoe langer hoe munisten hebben overgenom* speciaal levensdoel de opr volk is: vroeger voerde hij „Peroeps-op- ■borgen der aan dat al- hjj in naam tot de orde gerpepen. En van- lik) gaan we in sier’’ (een woord, neer van de com- i) toelaten, wiens van het Indische opruiing op kosten der partij, van heden at zal hij het kunnen B staat. Effendi, en zijn kame- hedenmiddag de Grondwet, een belofte, iet een eed. Maar xjj zijn n. zich daaraan te honden, revolutionnaire redevoeringen, 1 Strijd met de afgelegde, in «iet een eed gelijk staande be- 47__ - De Ned. Spoorwegen gaan voort op den weg der bezuiniging, hetgeen na de groote tariefs verlagingen, meer noodig is dan ooit. Thans wordt wederom de laatste hand gelegd aan een middel tot bezuiniging, dat niet alge meen bekend is. n.l. aan een reorganisatie van de Werkplaatsbedrijven. Op zes plaatsen in den lande zijn groote werkplaatsen der N. 8. gevestigd, nJ.: te Amers foort, Blerick, Haarlem, Tilburg, Utrecht en Zwolle, waar herstellingen aan locomotieven, rijtuigen en wagens werden uitgevoerd. De werkzaamheden waren verdeeld als volgt: Te Amersfoort en Blerick herstellingen alleen aan wagens. Te Haarlem aan locomotieven en rijtuigen. Te Utrecht. Tilburg en Zwolle aan locomotie ven, rijtuigen en wagens. Ten einde een meer economische werkindee- ling te verkrijgen, zijn nu de werkzaamheden zoodanig gereorganiseerd dat op elke plaats maar een soort werk zal worden verricht. Zoo zullen voortaan in de werkplaatsen te Tilburg en Zwolle alleen locomotieven, in die te Utrecht en Haarlem alleen rijtuigen en in die te Amers foort en Blerick alleen wagens worden hersteld. Het spreekt vanzelf dat deze reorganisatie ge paard moet gaan met personeelverplaatsingen. al werd er naar gestreefd die verplaatsingen tot een minimum te beperken. Zooals gezegd, wordt aan deze ingrijpende wijziging nu de laatste hand gelegd. De stand is thans zoo. dat een deel der rjjtuigafdeellng nog van Zwolle naar Utrecht wordt overge bracht, waardoor een 50 60 personen van Zwolle naar Utrecht woorden verplaatst, terwijl Door het vreeselijk te jammer van de oude vrouw werden de buren des morgens ongeveer vijf uur er opmerkzaam op gemaakt, dat moe der en zoon, zooals herhaaldelijk gebeurt, ern stiger) twist met elkaar hadden. Men begaf zich in allerijl naar de woning en zag door de ven sters, dat de zoon zijn moeder met touw aan een stoel had gebonden en haar ergerlijk mis handelde, terwijl hij haar een strop om den hals had gedaan. Toen hjj zag, dat men hem gadesloeg, heeft hij zijn moeder aan het om haar hals gebonden touw over den vloer naar het achterhuis gesleept. De buren hebben toen onmiddellijk den burgemeester en de politie ge waarschuwd, die zeer spoedig ter plaatse waren. Aan het bevel, om de woning te ontsluiten, werd niet voldaan, zoodat de politie zich door verbreking van een deur toegang moest ver schaffen. Onder verzet van den dader werd deze gearresteerd en voorloopig in het arres- tantenloknal opgeborgen. Bij verhoor door den burgemeester, hulpofficier van justitie, heeft hij een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Zoowel moeder als zoon staan als zonderling bekend. Het Hoofdbestuur van de Vereenlging „Ne- derlandsche Fabrikaat” heeft een Commissie van Advies ter zake van bet vraagstuk van misleidende opschriften ingesteld. De bedoeling is, dat deze Commissie, gevormd uit daarvoor in aanmerking komende personen uit nijver heid en handel, het Bestuur zal raden en voor lichting geven In aansluiting op hetgeen het Bestuur reeds op dit gebied heeft verricnt. De Commissie bestaat uit de heeren: W. F. Bloe- mendaai directeur van de Koninkl. Pellerij „Mercurius" te Wormerveer); Van Vlijmen (directeur Boldootfabriek te Amsterdam)H. Simonis (directeur Gerofabriek te Zeist)Jos. ten Berg (handelaar te Utrecht); W. Schuil (fa. Robertson eh Co- te Rotterdam); Mr. W. F. Wery (adv. en proc. te Den Haag)H. F. R. Snoek (secretaris-pennlngmeester der Vereenl ging „Nederlandsche Fabrikaat”). Het zal zeer op prijs worden gesteld Indien leder, die voorlichting kan geven op het gebied van misleiding van de benaming Nederlandsch Fabrikaat of daarmee overeenkomende hande lingen. zulks ter kennis wil brengen aan het secretariaat van deze Commissie, gevestigd cp het Bureau van de Vereenlging „Nederlandsch Fabrikaat”, Badhuisweg 145, Den Haag. Wij lezen in „De Avondpost” van avond: „Een communistisch lid van den Haarlem- schen Raad heeft een openhartig woord gespro ken. Deze afgevaardigde, luisterende naar den naam Peper, verklaarde waarom het raadslid maatschap voor hem beteekenis had. Om drie redenen. Ten eerste: om het presentie-geld. Ten tweede: om de vrije telefoon. En ten derde: omdat men hem nu in brieven met „weledele heer" aansprak. Voor de rest kon het raadslidmaatschap hem glad gestolen worden. Nogmaals, aan deze mededeeling van den „weledelen heer” kan en mag men de verdienste der openhartigheid niet ontzeggen. Zij is een bijdrage te meer tot het materiaal, dat de Re geering ter beschikking staat bij het bepalen van haar houding ten opzichte van de commu nisten. Wij zijn voorstanders van een zoo groot mogelijke vrijheid, zoover als deze maar eenigs- zins met wet, orde, gezag, zedelijkheid te ver- eenigen valt. Maar het is dwaasheid die vrij- heidsopvattingen en haar toepassing te verspu ien aan partijen, welke ronduit verklaren zich buiten de wet te stellen, zelfs buiten de Grond wet, al hebben haar vertegenwoordigers er plechtig trouw aan beloofd; partijen met een uiitgesproken revolutionnair karakter, die van il legale middelen gebruik willen maken om de macht te veroveren, en. als ze deze eenmaal bezitten, dan zélf alle vrijheden voor den tegen stander te dooden. De vertegenwoordigers van deze partijen noe men zich openlijk „beroeps-opruiers”. Zij verklaren dat zij aan hun mandaten slechts waarde hechten vanwege het presen- Üe-geld, de vrije telefoon en den titel. De Turksche regeering heeft geweigerd het de Internationale Radio Conferentie te Luzern genomen golflengten-besluit te teeke- nen. Tezamen met vijf andere landen, waaronder Nederland, zal Turkije diplomatieke onderhan- delingen voeren om later tot de overeenkomst toe te treden. Hierna begon de behandeling van het prae- advies van den heer W. Lubberink, leeraar M. O. Staatswetenschappen te Haarlem, over poppenkast is, maar de voorzitter heeft er zijn witte das voor aangetrokken en heel de Kamer staat op. En van dat oogenblik af krijgen ook deze nieuwe „beroeps-opruiers” hun schadeloos stelling. hun recht op pensioen en hun vrij kaart eerste klas. De heer Peper van Haarlem, is alleen nog maar „weledel”, doch de heeren Roestam Ef- zijn van hedenmiddag kwart en „edel" en .gestreng”. Het lad Peper om kippevel te krij le r' dan In September ook de nog zitting heeft genomen, s' revolutionnalren alle moties en voor in, die tot dusver wegens niet voldoende ondersteuning van de baan konden worden ge knikkerd, in behandeling kunnen brengen. Welk een verrukkelijk aspect. En zoo gaan we voort met op staatskosten den staat te laten ondermijnen. We zetten de beroeps-opruiers gratis op eer- ste-klas-kussens en waarborgen hun een pen sioentje tegen den tijd, dat ze hun welver diende rust zullen gaan nemen.” vimiinniiitiiiiuiiiiimiiHiutiiiiiinmiiuiHiiiiiiiiiidiniHiiiittHi Met een gedeelte van de steun bedragen ban worden gewerkt ten bate van het herstel van ons agrarisch productie-apparaat, kan stimulee- rend gewerkt worden ten behoeve van de op de binnenlandsche markt in gestelde industrie en van de productie van den werklooze voor den werklooze. Nadat de Koninklijke Nederl. Middenstands bond te Vlissingen zijn huishoudelijke jaarver gadering had gehouden, ving gisteren zijn der tigste Nationaal Middenstandscongres aan. De deelnemenden waren Dinsdagavond ten stad- huize officieel door het gemeentebestuur ont vangen en door den burgemeester toegesproken. Dezen middag opende de Bondsvoorzitter, oe heer Ed. G. Schilrmann uit Rotterdam, in hotel „Brittannia" het congres. Spr. schetste in zijn openingsrede hoe in dezen crisistijd vooral de middenstand in het gedrang gekomen is. •Een eigenaardig verschijn sel van onzen tijd is Intusschen, dat bijna ieder boven zijn kracht leeft, zoowel staat, gemeente als particulier. Staat en gemeente trachten door hoogere heffingen het gestoorde even wicht te herstellen, maar de ondernemer teert zijn reserves in en gaat langzaam doch zeker zijn ondergang tegemoet. Toch moet alles komen van het bedrijfsleven. Het groot aantal leegstaande winkelhuizen overal is een zichtbaar teeken van achteruit gang van den handeldrijvenden middenstand. Dat is ook verlies voor de huiseigenaren. Heei ons volk gaat intusschen gebukt, niet het minst ook de mindere standen. Zij die sedert jaren den ondergang van den middenstand als ih hun oogen overbodige schakel in het distribiftie-proces predikten, zullen nu wel tot andere gedachten zijn ge komen en de ondervinding hebben opgedaan, dat geen enkele stand zich kan handhaven door den ondergang van andere. In de eerste plaats de sociaal-democraten, zij hebben in deze crisistijd kunnen zien, dat de klassenstrijd in de praktijk hun ondergang beteekent, dat de middenstand als grootste werkgever in den staat voor velen hunner werkgelegen heid heeft weten te scheppen, die anders ach terwege zou zijn gebleven. Alls heeft zijn grenzen. Te strenge maat regelen ter belemmering van het bedrijf doe men dat bedrijf tot ondergang. Te hooge be lastingen beteekenen kapitaalvernietiging en ondergang van ons volk voor nu en voor vol gende geslachten. Volgens spr. zou de vorige regeering te wei nig aandacht aan den middenstand besteed hebben. Salarisvermindering, belastingverhoo- ging en bepalingen die het bedrijf belemmeren beteekenen geen opbouw. Die kan slechts ko men door de ontwikkeling van het particulier initiatief. Het verdwijnen van den middenstand zou een nationale ramp zijn. Ook deze crisis moet en zal hij te boven komen. -w—c innen het kader van een rationeele om- zetting van ons productie-apparaat kan dus de thans latente koopkracht van den werklooze, op gang gebracht door een kleinen geldelijken stimulans van buiten, een factor van groote beteekenis worden voor de bestrijding van de werkloosheid. De commissie is ook deze mo gelijkheden voorbijgegaan, waarschijnlijk, omdat ook dit niet tot haar competentie behoorde, doch is tenslotte gekomen met een plan, hetwelk •eer zeker niet tot haar competentie behoorde. Zjj wil bons uitgeven van 25 cent, waarvoor den gesteunde bij d£ uitbetaling van zijn steun 24 cent in rekening wordt gebracht, de winkeliers, huiseigenaren, spoorwegen, gas- en electricl- ieitsbedrijven, waterleiding, e.d. moeten deze De bruto-winst op de artikelen Is zeer ver schillend, er zijn bijvoorbeeld sigaretten, waarop door den winkelier slechts 10 pet. bruto winst betrokken heeft, door steuntrekkenden is afge nomen? De goedgunstige fabrikant mag op al Zijn leveringen korting geven, de minder goed gunstige doet er niet aan. De buitenlander doet er in het geheel niet aan. Wie neemt diens korting voor zijn rekening, zeker de importeur? bons in betaling nemen en ontvangen hiervoor 22 cent. Zij geven dus 12 pet. korting, waarvan de fabrikant 4 pet. moet dragen. Wat dit systeem met distributie in natura te maken heeft, is ons niet recht duidelijk. Bo vendien is de praktische toepassing van dit systeem niet mogelijk. Hoe zal men bijvoorbeeld Uitmaken, welk gedeelte, van hetgeen de win kelier van een bepaald artikel van een fabrikant y U vragen-ons thans af: op welke wijze \A/ kan doeltreffend voorzien worden in de behoeften aan kleeding, schoeisel, dekking en eventueel verder huisraad. De wijze, waarop de valide maatschappij hier op afdoende wijze kan voorzien, hierin zoo mogelijk gesteund door arbeidsprestaties van de werkloozen zelf, vraagt onze aandacht. Niets vinden wij hier over in het rapport der commissie. Toch is dit, naast de levensmiddelendistributie, een der kernpunten van het vraagstuk. Gezien de noodzakelijke beperking van onze agrarische productie en de groote achteruitgang van onze verkeersindustrieën is een stimulans voor onze op de eigen consumptie gerichte Industrieën van vorengenoemde producten noo dig tot herstel van ons nationaal productie apparaat. Voorheen stonden deze industrieën tamelijk op den achtergrond, de export van agrarische producten, belangrijke diensten, door onze verkeersindustrieën aan het buitenland bewezen, werden beter betaald dan onze op eigen consumptie ingestelde industrieën. Thans is dit veranderd, meer dan ooit moet onze pro ductie van kleeding, schoeisel, dekking, enz. de binnenlandsche consumptie zooveel mogelijk kunnen dekken. Nog steeds wordt ons land overstroomd met goedkoope buitenlandsche arti kelen, valutadumping, uitvoerpremies, beschik baarstelling van goedkoope „Sperrmarken", enz. enz„ zijn de middelen, welke hiertoe dienen. En intusschen demoraliseeren 300.000 a 400.000 Nederlandsche werkloozen, verkeeren met hun families, in totaal 1 i 114 millioen personen, in behoeftige omstandigheden, terwijl onze ge- meenschapsfinancien geruïneerd worden door de steunultkeeringen. De productie van kleeding, schoeisel, dekking en huisraad is niet aan de vindplaats van de grondstoffen gebonden, kan zich zelf oriënteeren naar de woonplaats van den consument, zoodat er geen bezwaren zijn, waarom Nederland niet in meerdere mate deze artikelen voor eigen consumptie zou gaan produceeren, De productie ten behoeve van de consumptie van onze werkloozen mag toch wel in de allereerste plaats In Nederland plaats vinden. Dat wjj vroeger deze productie in zoo hooge mate aan andere landen overlieten, vond zjjn oorzaak in den overvloed van ander goed betaald werk, hetwelk thans is verdwenetj. De steunverleningen aan werkloozen zullen dit jaar in totaal 175 225 millioen gulden be dragen. Omstreeks 40 procent hiervan gaat weg aan vaste lasten (huren, enz.) resteert 105 a 135 mlllloen,y%fe steunverleening aan de agrari sche producenten bedraagt, zeer globaal geschat. 150 millioen, maakt in totaal 225 285 mil lioen voor eten, kleeding, schoeisel en dekking. Met een gedeelte van deze bedragen kan wor den gewerkt ten bate van het herstel van ons productie-apparaat, regelend kan opgetreden worden ten aanzien van de beperking van ons agrarisch productie-apparaat. stimuleerend kan worden gewerkt ten behoeve van de op de bin nenlandsche markt Ingestelde industrie en van de productie van den werklooze voor den werk looze. De crisiscomité's kunnen, mits zij goed georganiseerd zijn, bij dit werk leiding geven, wanneer de hiertoe noodige gelden, welke thans in den vorm van steungelden en toelagen op agrarische producten worden besteed, hun ge deeltelijk ter beschikking worden gesteld. Ik volsta thans met een aardig voorbeeld van het Haagsch Crisiscomité, dat de werklooze schoenmakers voor de gesteunden laat werken. Het schoeisel van de meeste gesteunden en van hun huisgenooten verkeert in erbarmelijken staat, zij koopen stukjes leer en repareeren zelf, of, als zjj heelemaal geen geld meer kunnen missen, spijkeren zij stukjes blik en wat dies meer zij op hun zolen, waardoor zü veej^l hun schoenen verknoeien, terwijl velen met groote gaten in hun zolen loopen. Het Haagsche Crisis comité verschaft nu leder en fournituren en verleent een bijslag op de loonen van de schoen makers, met als resultaat, dat de werkloozen tegen geringe vergoeding behoorlijke zolen onder hun schoenen hebben, de schoenmaker werk heeft en niet bij maatschappelijk hulpbetoon behoeft aan te kloppen. Dit is slechts één voor beeld uit de vele mogelijkheden, welke zoowel plaatselijk als landelijk zijn te scheppen. -w—e bladen melden, dat de „zulverings- j J actie” te Moskou thans zoo goed als ten einde is^ twee derde der bevolking heeft passen ontvangen en kan in de Dorado- hoofdstad blijven wonen, het resteerende derde deel moet bet hoofdstedelijk paradijs ver laten; het menschelijk wild, dat tot dit derde deel behoort, is reeds grootendeels verdreven. of (zooals het in -schoone woorden heet) staatskosten uitgeleid", het restant zal volgende zoeken. En de Moskouer heeren nemen geen halve maatregelen: zü hebben tevens middelen weten te vinden om een nieuwen trek naar Moskou te verhinderen. Zoodat het Aardsch Paradijsje te Moskou binnenkort niets meer te wenschen zal over laten, en ook in de toekomst de hellstaat- vreugde voor de uitverkorenen gegarandeerd zal zijn. Een tijden! Wat zijn wij, Hollanders, behept met dwaze gevoelsoverwegingen en met onwezenlijke hu- maniteitsbegrippen, toch kinderachtig dom! W(j breken ons het hoofd op de vraag, boe wij ons heele volk zoo goed mogelijk zullen', verzorgen, wü geven den belagers vap onzen staat niet alleen vrij baan, wij hon^wrim.^laberoeps- oprulers zelfs met een zeer behoorhjk\(alarls, een gratis trein-abonnement eerste klas en overigens met alles, wat den heeren het leven tot een eer en een pleïzier kan maken. Eg. doordat wij ons tegenover héél de Neder landsche bevolking zoo gevoelig en zoo humaan betoonen, ook tegenover de elementen, die hun nlet-partijgenooten ten spoedigste ,A la lan- terne" wenschen. wordt de spoeling voor het Nederlandsche gezin bedenkelijk dun. Kan men 4gch oppers ter dwaasheid denken? Laten wij hetgoede voorbeeld van Moskou volgen en doodeenvoudig een deel van onze bevolking „afschrijven". Moscowa docet: Moskou geeft les. We sturen heel gewoon een deel van onze burgerij de Mookerhel of de Noord- of de Zuider zee in. en we gaan fijn zitten teren op datgene, wlat de op de hel of in de zee omgekomenen niet meer noodig hebben. Waarom zouden wij ons nog langer bekomme ren om de verzorging van héél ons volk, als wij door uitschakeling van een deel daarvan den toestand voor de resteerenden aanmerkelijk aangenamer kunnen maken!? Naturlijk zullen voor uitbanning allereerst in aanmerking komen degenen, die enthousiast zijn over het voorbeeld van Moskou. Zij zullen echter de eersten zijn, die het In onze autoriteiten weten te waardeeren, wanneer deze het voorbeeld van hun politieke heiligen volgen.... Slll wordt gemaakt, dus minder dan de geheele kor ting. De algemeene onkosten van de verschil lende bedrijven zijn zeer uiteenloopend. Wat moet de verhuurder, voor wien 12 pct. van de huur dikwijls zijn geheele winst en meer uit maakt. met zijn 4 pet. fabrikantenkprtlng doen? Mag hij hiervoor hypotheekrentekorting krijgen, grond- en straat be lasting voldoen? De korting, welke op de tarieven van over- helds- en semi-overheidsbedrijven wordt ver langd, heeft slechts steunvergrooting tengevolge ten laste van de publieke kas. In de uitvoering van dit plan dér commissie zie ik slechts een verdere ontwrichting van het thans nog functlonneerende gedeelte van ons economisch leven. Geheel willekeurig worat een paalde groep producenten en distribu- anten. Inzonderheid de handeldrijvende middenstand en de huiseigenaren, opnieuw be last, terwijl van een stimulans van den omzet niet van beteekenis sprake is. Het stelsel zal bovendien vrij kostbaar zijn, niet in het minste door de nieuwe adminls- thitieve werkzaamheden, welke aan fabrikant en distribuant worden opgelegd. Mijn conclusie Is, dat de resultaten van het werk der commissie niet aan de doelstelling hebben beantwoord, doch dat desalniettemin de distributie in natura van levensmiddelen met den meest bekwamen spoed ter hand dient te worden genomen, terwijl productief werk van werkloozen ten behoeve van werkloozen even eens dient te worden georganiseerd, eventueel door de crisiscomité’s. met beschikbaarstelling ten behoeve van dat werk van de daardoor vrij komende steungelden. Onze gesteunden moeten werken, zij en hun gezin moeten voldoende voedsel, kleeding, schoeisel, en dekking ontvan- een, en dat alles lijkt ons, bij een goede orga nisatie. gepaard gaande met een vermindering van de publieke lasten, voor verwezenlijking vatbaar. Het R. K. Werkliedenverbond heeft zich met een adres tot den Minister van Sociale Zaken gewend, waarin wordt opgemerkt, dat in de laatst gehouden Verbondsvergadering verschil lende ernstige klachten over de toepassing der rijkssteunregeling naar voren kwamen. Het Verbondsbestuur deelt den Minister mede, dat vooreerst werd geklaagd over de toe passing der steunregeling ten opzichte van hen, die spaargelden bezitten. Deze toepassing werkt veelal zeer onbillijk, omdat in vele ge vallen de menschen, die spaarzaam geleefd hebben en dientengevolge iets konden over leggen voor den ouden dag of%ioeilijke levens omstandigheden. in een nadeenge positie ko men ten opzichte van degenen, die geleefd hebben zonder te sparen. Aangezien spaarzaamheid een deugd is, die zonder twijfel de volkskracht verhoogt, meent het bestuur, dat door bovengenoemde toepas sing der steunregeling, in een verkeerde rich ting gestimuleerd wordt, omdat practise!) de genen, die gespaard hebben, in hun gevoel worden achtergesteld bij hen, die niet gespaard hebben, in vele gevallen uit zorgeloosheid. Een tweede bezwaar geldt de toepassing der steunregeling ten opzichte van kostgangers, die bij de familie inwonen. Zoolang het gezinshoofd werkt, ontvangen deze kostgangers een steun-ultkeering in die kwaliteit; wordt het gezinshoofd werkTöos en steuntrekkende, dan houdt voor kostgangers familie-leden de steunultkeering op en ontvangt het gezinshoofd voor hen een toeslag als ge zinslid. Zij dus, die bij broers en zusters inwonen, krijgen in dergelijke gevallen minder uitkeering dan wanneer ze kostgangers zouden zijn bij vreemden. Deze toepassing der steunregeling lijkt het bestuur niet redelijk, omdat daardoor feitelijk het inwonen van kostgangers bij familieleden gestraft wordt, wat tot verslapping van familie banden moet leiden en dus ook in verkeerde richting stimuleert. Een derde bezwaar geldt de bepaling in ar tikel 11 der steunregeling, betreffende de z.g „dubbel-uitgetrokkenen”. Door deze bepaling wordt het mogelijk, dat ongeorganiseerden in een voordeeliger positie komen dan de georga- nlseerden, omdat laatstgenoemden van het uit- keeringsbedrag de contributie voor hun orga nisatie moeten betalen. Nu huldigt de opzet der steunregeling over het algemeen het beginsel, ^pt georganiseerde!), dus tegen werkloosheid verzekerde arbeiders, in een iets voordeeliger positie moeten worden geplaatst dan degenen, die niet georganiseerd en dus ook niet verzekerd zijn. Dit beginsel is volkomen juist, omdat het waardeering inhoudt voor de vrij zware offers die de eerstbedoelden zich over het algemeen hebben getroost en afkeuring van de zorgeloos heid. Het werkt opvoedend. Maar wanneer dit zoo is en het Verbonds bestuur meent, dat de Regeering steeds van hetzelfde oordeel was dan druischt de mo gelijkheid, welke artikel 11 opent en die zoo juist is aangegeven, tegen de meening der Regeering zelf in. Vertrouwd wordt daarom, dat Zijne Excel lentie ook voor de het goede beginsel zal willen handhaven daartoe de noodige maatregelen zal nemen. Ten slotte wordt nog de aandacht van den Minister gevestigd op de lage steunregelingen, die vooral in plattelandsgemeenten nog voor komen en het geheel ontbreken van steun regelingen in sommige plaatsen, terwijl met aandrang gevraagd wordt, dat de Regeering maatregelen neme, waardoor het invoeren van behoorlijke steunregelingen aan de gemeenten verplichtend wordt voorgeschreven. doen op kosten van Deze heer Roesta raad de heer Schatter, zullen „trouw” beloven a: welke gelijk staat geen seconde van j Zij zullen in hi opzettelijk in rechtskracht lof ie. aan de Grondwet en alle andere wetten 1 vlakweg maling hebben. Wél zullen ze zich te allen tijde op die wetten beroepen, om hun eigen vrijheden te verkrijgen en te handha- 1 ven. maar in hun propaganda tegen staat, orde, gezag, zullen ze de Grondwet schenden. En we zullen er niets tegen doen. We zullen er niets tegen kunnen doen. Iedereen weet, vanmid dag, dat het afleggen van die plechtige belofte „De heeren Albania c.s. schijnen wel op koers wijziging bedacht te zijn”, schrijft _De Standaard”. „Maar zij hebben geesten opgeroepen, die zjj niet zoo gemakkelijk zullen kunnen bezwe ren. Dat blijkt ook uit de .Jonge Gids”. In het nummer van 22 Juni vraagt schrijver: „Waar is de moedige opstandigheid, de dap pere ongehoorzaamheid der schoonste oogen- bllkken, welke de partij nog onlangs Albarda deed beleven? Is het alles huichelarij en be drog geweest? Is het alles hardstikke foetsie, nu het er op aankomt?" Lastige vraag! De schrijver zet boven zijn artikel „Dappere karakterloosheid”. Het is heel scherp. Maar is het niet begrijpelijk?"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5