STADSNIEUWS BILLYOPTIMA c c 7^2 ^^2 Onze excursie Alkmaar,. 7 Juli Agenda Politieke actie ALKMAAR PACKET WAAROM LIKDOORNS? JAN DE VRIES 1'1 VRIJDAG 7 JULI ZILVEREN PROFESSIEFEEST K. R. O.-VLOOT Alle hens aan dek FIETS VÈRNIELD AARDAPPELEN OP STRAAT WIE ER AL NIET INBREEKT Zaterdag 8 Juli De Usco-kwestie Jb. d. WINTER t Apothekers nachtdienst ONZE KAASMARKT OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Opgedragen DE LANDBOUWFEESTEN DIENSTPLICHT L GESLAAGD en Openstelling Rükswegen Kamer van Koophandel a UUR 6.8.30 11. Zaadmarkt Nederlandsche Bloembollen kweekerscentrale R. K. Harmonie „St. Caecilia” Plantenziektenbestrijding insectenbestry d ing De ouderwetsche Likdoorn-Tinctuur 35 Cent Helpt direct Arbeidersorganisatie zien van verdere actie af Programma Gemeentelijk Radiobedryf KOSTELOOZE RIJWIEL- BELASTINGMERKEN EEN INTERESSANTE ATTRACTIE DE NIEUWE MUZIEKN1S GEOPEND Drankwet (Staatsblad 1981, nr. 476) N.V. Drogerij en Chemicaliënhandel ALKMAAR Telefoon 324 Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling DE C. A. O. IN HET BLOEM- BO LEENBEDRIJF 14.— 16.— 18 Alleen op Zondag en van 16 Juli tot 3 September ook op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Nauwlettend toezicht op de ge dragingen van vreemde lingen geboden Brief aan den Rijksbemiddelaar ’n Kleine Minera met groote beelden. Contingenteering van zakdoeken en overhemden Zaterdag 15 Juli trekken wy naar feestvierend Arnhem Zondag 9 Juli JAAP SNOR BREIT ALLES BEST!! Bioscoop Harmonie: „De Gele Kaart”. VAN HER WIJNEN Slnt-Pancras. ZATERDAG 8 JULI nemen door het Biet ver- (Ongecorrigeerd) 20 8461 B B 8. Tei C DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Dir. P. N. Joosen Vraagt M Uwen winkelier Lugdunum Ouverture, Finale. Ge verg: De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 2 Juli tot en met 8 Juli waargenomen door de apotheek van mevr, de wed. P. A. F. Schou ten, Ver dronken oord 121. Bioscoop Harmonie: „De Gele Kaart". Door- loopende voorstelling van 2 uur af. bek and lett Bell aut BE] bur var Die 8jo j om dan gaan; het De gang watei meer pond bü h De on ei KJ Mik v Zie leef lett Age zeil RW als looi lett O of bU R.K Utn een of 1 Br als Ueti jaai O 1 voo o ojd vin l jaar Oei peur, en A jaar. Hend wone: oud 1 Bs Laml tus 1 Jan. Dekk Geerl nelis truidi en N tlnus Schil van Ovi ter ei Nells gerwi tius 1 overlt derin Bakk Lev Kleve Jacot kus 1 ders. O< XOT o> Jlnn Jan Huis renb en I Triji Ge H Arne de Boer Ante nells Ov met hanr nis. Ov Stee 7. 8. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Justitie aan de procureurs-generaal bij de Ge- rechtshovn. fungeerend-dlrecteuren van politie, opdracht gegeven ten scherpste toe te zien op en tegen te gaan iedere politieke organisatie, actie of werkzaamheid, op welke wijze en in welken vorm ook door hier te lande vertoeven de vreemdelingen. Vreemdelingen, die zich niet strikt van elke politieke gedraging omhouden, móeten als ongewenschte vreemdelingen be schouwd worden, aan wie verder verblijf in ons land zal dienen te worden ontzegd. 3. 3. 1. Gisterenmorgen werd door iemand een rij wiel tegen een perceel in het Klein Nieuwland geplaatst. Toen een 15-jarige jongen dit perceel verliet, gooide hij per ongeluk dit rijwiel om. Door een auto, welke juist passeerde, werd het rijwiel ov-treden en gedeeltelijk vernield. De eigenaar van het rijwiel zal trachten een min nelijke schikking te treffen. Besproken werd een adres van de fa. A. Laan te Den Helder, waarin deze de hulp van de Kamer inriep tegen de maatregelen van Alk maar, waarbij hem verboden wordt te venten met ijs. De heer Kolster zegt, dat de Handelscom- rnissie van meening is, dat het niet de bedoe ling Is Ijsventers van buiten te weren: het ver bod in kwestie berust z.l. op een anderen grond Spr. vreest, dat hiervan komt, dat men ook in Den Helder Alkmaarders zal weren. De heer De Raat meent, dat het verbod niet in den geest is van het raadsbesluit van Alk maar. De heer Grunwald acht het ook onjuist, dat vreemdelingen het jjs-venten verboden wordt. De voorzatter merkt op. dat de Italiaansche ijs-firma's in het Handelsregister staan inge schreven. Ook Mr Moens keurt dezen boycotmaatrsgel af. Op voorstel van de heeren De Raat en Grun- W. aan te vragen. De heerrn Arntz en de Raat werden aange- M. A. Verdaasdonk Jos Kessels Francis Pops’ 3. Plzzlcatl, 3. Valse Largo, 5. Final Galop. Rachel Grande Valse, L. Langlois La Fideliti Polka voor fluit te geven door 16 Juli hoopt onze oud-stadgenoote de Eerw. Zuster Mr. Juliana (in de wereld Elisabeth Mooi)) haar zilveren professie)eest te vieren in 'de Congregatie der E.E22. Ursulinnen te Bergen. Zij is reeds 8 jaar werkzaam in de Missie van Niondo, Midden-Afrika. Het verzet is thans opgeheven en de re gistratie van bedrijven is ongestoord doorge voerd. Spr. verwacht van hef saneerlngsp'an wel het goede resultaat, dat 'de bloembollen teelt voor een débécle, als by de groentencul tuur, bewaard wordt. Gisterenmiddag te omstreeks half vier werd een handwagen, beladen met kisten nieuwe aardappelen, komende uit de Vrouwenstraat, op den hoek van het Rltsevoort aangereden door een uit de richting Groote Kerk komenden vrachtauto. Door de botsing vielen 5 kisten aardappelen over de straat, terwijl het llnker- wiel van den handwagen werd beschadigd. Tegen den vrachtautobestuurder werd doo de politie procesverbaal opgemaakt. In de gister gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noor derkwartier waren met bericht van verhinde ring afwezig de heeren Schmalz, Coltof en Nobel; voerts waren afwezig de heeren Blaau- boer, Endel. Leber en Kluitman. De heer Valkerlng bracht verslag uit van de vergadering 1 Juni te Hoorn van de Com missie uit oe West-Friesche gemeentebesturen, ter bespreking van het saneeringsplan voor de Bloembollenteelt. Bestrijding van het plan werd niet toegela ten. Slechts werd getracht verbeteringen erin te bereiken Er werd uit afdeellngen van Bloembollencultuur een commissie benoemd voor het bijeenroepen van een vergadering bij belangrijke aangelegenheden. Ingekomen is een verzoek van D. Molenaar, alhier, om een verlof B verlof voor den ver koop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Laat nr. 83. Binnen twee weken na dagteekenlng dezer kan een ieder achriftelHk bezwaren tegen bet verleenen van dit verlor indienen. Alkmaar, 7 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. WENDELAAR. Burgemeester. D. KOET MA. Secretaris. De minister van Waterstaat heeft goedgevon den de "olgende wegen voor het openbaar ver- hrer onen te stellen: a. den weg de Kooyvan Ewijckcluls (Rijks- wegenplan 1932, no. 10a) b. van den weg Haarlem—VelaenAlkmaar van Ewjjcksluis—Wierlngen—Zurig—Harlingen— Leeuwarden (Rjjkswegenplan 1932, no. 9), het wegvak, gelegen tusschen de brug over het Balgzandkanaal en den Lonjeweg. Hier ter stede is 1 nden ouderdom van 67 jaar, na een langdurig lijden, overleden de heet Jb. de Winter. De overledene, die, na eerst in Uitgeest ge woond te hebben, zich als industrieel te Alk. maar vest.gde, wist door z'n energie zijn koek- fabriek tot grooten bloei te brengen. Langen tijd was hij ook kerkmeester der St. Dominicusparochie. Hij ruste in vrede. Kwaliteit en Aroma zijn ver een igd in de D.P. DEL! 5 Blikje van 10 st. 50 ct. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar nr. 1359 is opgeno men hun besluit van 27 Juni 1933. waarbij de Van den Boschstraat voortdurend gesloten is Verklaard vor het berijden met alle motorrij tuigen. in de richting van Noord naar Zuid (dus van de Nleuwesloot naar de Langestraat). Deze verordening, is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-secreta- rie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in af druk. tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar. 6 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A KOELMA, Secretaris. Het kan niet ontkend worden, dat Heiloo een zeer vooruitstrevende gemeente is, die alles doet, om de plaats zoo aantrekkelijk en bewoonbaar mogelijk te maken. Natuurlijk is de mooie om geving van Heiloo een prachtige steun in den rug. maar het komt er toch maar op aan, van dien steun op de juiste wijze gebruik te maken, te profiteeren. Dit laatste is echter het gemeentebestuur wel toevertrouwd en zoo kon het dan ook gebeuren, dat, nu de oude muziekgelegenheid niet meer aan de te stellen eischen volefted. 'SP'ln het fraaie gemeentebosch een geheel nieuwe mu- zieknis werd gebouwd, welke geheel en al aan lederen eisch voldoet. B(j den bouw is merkbaar rekening gehouden met den op die plaatt bestaanden toestand; men heeft het bosch zooveel mogelijk ontzien en-,er niet meer boomen uitgehaald, dan strikt noodig was. De nis zelf is van flinke afmetingen, goed ver- licht jn keurir ingerieht. De aeousDek. die Bij wordl begoten een onderhoud met B. en Kerkkoor, en de R.K. Gem. Zangvereeniging Vriendschap”. Dat hetgeen door deze vereeniglngen ten beste werd gegeven, zeer op prijs werd gesteld, bleek wel herhaaldelijk uit het hartelijk applaus, dat na leder ten gehoore gebracht nummer opklonk. Nadat de muziekkorpsen „St. Caecilia” en ..Eensgezindheid" eerst eenige keurige num mers ten gehoore hadden gebracht, betrad de burgemeester. Jhr. van Foreest, het po dium om met een korte toespraak de ope ningsplechtigheid te verrichten. Het verheugde spreker op deze plaats een woord van welkom te mogen spreken tot al len die hier aanwezig waren. In dit schoone gemeentebosch heette spr. welkom de wethou ders en raadsleden dezer gemeente, denjieer Margadant. directeur der Gemeentewerken te Alkmaar, die deze schoone nis had ontworpen en den voorzitter der V. V. V. te Alkmaar, Mr. W. C. Boschman. Verder werden welkom geheeten de vereeniglngen, die dezen avond met hun schoone muziek zouden oplulsteren. Het was den burgemeester aangenaam deze muzieknis met een enkel woord te mogen in wijden. Het is jarenlang een hartewensch ge weest een dergelijke nis in een dergelijk fraaie omgeving te mogen bezitten. Deze wensch is thans indelijk in vervulling gegaan; men is er in geslaagd zich een dergelijk bezit te scheppen. Dit bezit is iets, dat wel geen materieele winst zal opleveren, maar wel iets, dat veel meer waarde heefthet zal goede kunst in onze gemeente brengen. Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat deze rus zal bijdraen tot den groei en bloei van ons mooie dorp. Na den burgmeester sprak de heer H. Roest, voorzitter der V. V. V. alhier, nog eenkort woord. Spreker bracht dank aan de initiatief nemers die in zoo een korten tijd dit schoons hadden bereikt en ook ean woord van dank aan den aannemer, die in nog korteren tijd dit bouwwerk uit den grond had doen verrij zen. Deze muzieknis is een gelegenheid tot con- certeeren, als tot dusver in Heiloo nog niet is geweest. Deze nis zal ongetwijfeld leiden tot verhooging van de muzikale prestaties, omdat in een nis iedere fout, die bij het ten gehoore brengen van muziek wordt gemaakt, naar vo ren komt. Na aan allen dank te hebben gebracht, ein digde spr. met de verzekering, dat het mu ziekleven in deze gemeente een opgaanden tijd tegemoet zal gaan. Opnamen 7,5 x 10,5 cM., maar met een camera, die nauwelijks grooter is dan een 6 x 91 Dat doet de nieuwe Agfa Billy Optimal 'n Juweeltje van techniek, maar toch uiterst eenvoudig. Eén druk op den knop en de camera is direct voor opname gereed. Juist de camera, die U zoekt: licht en elegant, maar toch een groot formaat, dat U een indruk van een 9 x 12 opname geeft. Voor Uw opnaman steeds Agfa Isocnrom Rol film. Men deelt ons mede, dat wederom als andere jaren, op den dag der Landbouwfeesten, dc feestcommissie de traditioneele korte baan- draverijen in de Hardraverslaan zal houden en wel op Woensdag 20 September. Reeds eenlgen tijd worden de wortelen hier in de buurt danig geteisterd door de, of ■chil'ende, luizen. Hoewel bladluizen in de meeste gevallen niet erg bevorderlijk zijn voor den groei is dit bij wortelen nog heel anders; die gaan onherroepelijk ten gronde. Vooral als het weer tegenwerkt, dat wil zeggen, als net weer droog en schraal is. Gelukkig is het dooden van bladluizen nogal niet zoo heel moeilijk; ontelbaar zijn de spuit- middelen, die ervoor aangeraden kunnen Worden. Het goedkoopste en eenvoudigste bestrijdings middel is wel de bekende zeepspiritus. Deze vloeistof kan men maken door 2 kilo groene zeep in 100 liter water op te lossen en bij deze oplossing moet dan 1 1’4 liter brandspiritus gevoegd worden. Met deze 100 liter vloeistof kan men dan ongeveer 7 snees spuiten. Men moet vooral niet te weinig vloeistof gebruiken en men moet met kracht spuiten om de onder zijde der bladeren vooral goed te raken. Wie het in voorraad heeft kan ook heel goed spuiten met een of ander nlcotinepraeparaat, waaraan wat groene zeep is toegevoegd. Nico tine is echter heel wat duurder dan zeepspiri tus en als men ze maar raakt, dan gaans de luizen toch wel dood. Een ander probleem dat op het oogenbllk velen bezighoudt is, „hoe krijg ik mijn aardappelen doodgespoten om te voor komen, dat de knollen ziek worden?" Zooals bekend is, blijven bespoten aardappe len langer groen dan onbespoten dito en hoe langer ze groen blijven, des te langer vormen ze een bron van infectie. Wie eenmaal ge spoten heeft moet dus blijven spuiten en ten slotte is het het veiligst, die aardappelen maar dood te spuiten. Hoewel dat zoo eenvoudig lijkt, toch gaat het De Minister van Economische Zaken heeft benoemd in het bestuur van de vereenlging^ „Nederlandsche Bloembollenkweekerscentrale, gevestigd te Haarlem, te rekenen van den dag harer oprichting: tot lid en voorzitter: mr. dr. F A. Bijvoet, te Haarlem; tot ledeh Chr. EgglnK te Voorschoten; ir. J. G. W. Ignatius, te Naald wijk: D. W. Fefeber, te Lisse; A. J. Loerakker, te Haarlem; G, J. Lovlnk, te Anna-Paulowna; J. P. Nijssen, te Santpoort; J. van Rijn te ’s Gravenzande; S. Schoneveld, te Rijnsburg en Ir. K. Volkeraz. te Lisse. Opr 18, 20, 25. en 27 Juli, 1 en 3 Aug. 1933 zal door den ontvanger der Directe belastingen, enz. te Alkmaar zitting worden gehouden ten kan tore Kennemerstraatweg 21 van desnamiddags 7 uur tot 9 uur voor 't aanvragen en inleveren van formulieren ter verkrijging van kostelooze rijwielbelastipgmerken voor het tijdvak 1 Aug. 1933 tot 1 Aug. 1934 en mede voor X in ont vangst nemen dier merken door belaaghebben- den. indien op hun Aanvragen gunstig is be schikt. Voor de gemeenten buiten Alkmaar en res- sorteerende onder de Inspectie Alkmaar, le af- deeling, zal door de plaatselijke dlenstgeleiders te hunnen huize voor belanghebbenden, voor ‘t verrichten van dezelfde formaliteiten de gele genheid geboden worden op 19 juli, 2 Juli en 5 Aug. 1933, van des namiddags van 16 tot 18 uur. een dergelijke nis een groote rol speelt, is van zeer goede kwaliteit. Behalve de nis, is er op hèt terrein ook een flinke consumptietent verrezen en eenige ge bouwtjes voor den verkoop van ijs, rookartikelen en versnaperingen. Vóór de nis zijn een groot aantal banken aangebracht ten gerieve van het luisterende publiek en verder een aantal sterke lampen, die het terrein voldoende verlichten. Van den Straatweg af geeft een ruime toe gangsweg, waaraan een contrölehuisje, toegang tot het terrein. Ter gelegenheid van deze plechtige opening verleenden een aantal vereeniglngen hunne wel willende medewerking door dezen avond met hunne muzikale prestaties op te luisteren en daardoor meteen de nieuwe nis op de proef te stellen. Deze medewerking werd verleend fanfarecorps „St. Cecilia de fanfare „Eensge zindheid”. kinderkoor „Harmonie”, Chr. Gem. Zangvereeniging „Sursum Corda", Ned. Herv. Gem. Zangvereeniging „Harmonie" „Zang en Programma voor het concert van Zondagavond 9 Juli in den Sted. Muziektuln van 810 uur: 1. Constantia feestmarsch, Maritana Fantasie sus l'opera Suite-Ballet, itree-Mazurka, Lente, 4. 4. 5. den heer J. J. Hlllen. Fantaisie Romantique Legende, L. Montagne C. Alllei v. Vanaf morgen (Zaterdag) brengt de firma Vroom Sc Dreesmann, een tweetal Hongaaische caricaturisten, welke met een buitengewone vaardigheid uw caricatuur of karakurteeke- ning op papier brengen. Gezien het zeer interessante van dit werk is een bezoek aan deze snelteekenaars aan te be velen. De electriflcatle der 30 in Taanbouw zijnde woningen voor de Vereen. Volkshuisvesting Algmaar aan de Uitenbosehstraat. alsmede die van de 24 woningen voor de gemeente Alk maar aan de Ruyter- en Trompetstraat, is op gedragen aan Elec. Technisch Bureau A. B. Melman alher. wezen om Git onderhoud te voeren. Het adris van de K. v. K. te Den Haag aan den Minister inzake de gesties van bet R(jks- inkoopbureau werd gesteund. Besproken werd het wetsontwerp tot wijzi ging van dc wet op de openbare vervoermidde len, waarbij ook bet adres van de „Beto”. Bond. Heerlijk weer was het vandaag voor onze wereldberoemde kaasmarkt. De zon goot haar heete liclitmassa in een overstelpende hoeveel heid over het wijde plein, alles en iedereen 1 heid over het wude plein, alles en iedereen in een hel licht zettende. De hemel was één stux blauw, terwijl er nog net genoeg wind was om de warmte dragelijk te maken. Geen wonder dus, dat het vreemdelingen- bezoek vandaag overstelpend was. Tal van groo te en kleine autobussen, luxe auto's en wat dies meer zij, voerden de kaasmarktbezoekers aan. Was het met het vreemdelingenbezoek dus dik in orde, met den verkoop der kaas was het heel wat minder. Ging het de laatste weken nogal met de prij zen, al waren ze alles behalve voldoende, van daag was er om elf uur nog buna mets ver kocht. Dat de prijzen hierdoor een geduchte knak kregen, lag voor de hand. Noteerden de kleine fabrieken verleden week nog 1 25.vandaag gingen de eerste stapels voor 17.en minder weg. Wel bestond aanvankelijk bij enkele optimis ten nog eenige hoop, dat de prijs van deze kaas gedurende de markt iets beter zou worden, doch ook deze hoop bleek vrijwel ijdel te zijn. De prijs kwam niet veel hoqger dan deze 17.al werden dan ook enkele stapels voor 18.19. verkocht. Met de commissiekaas ging het ook al zeer slecht. De aanvoer hiervan was vrij groot, 30 stapels in totaal, doch alle zoo goed als onver koopbaar. Toen W’ij Informeerden naar de oor zaak van deze scherpe prijsdaling, deelde men ons mede, dat dit uitsluitend gezocht moet war den in de verlaagde contingenteering in Frank rijk. Voor het derde kwartaal 1933 bedraagt het contingent kaas 1.275.000 kg. Dat is slechts 26 pct. van het zelfde kwartaal in 1931. Wel heeft het Crisiszuivelbureau deze veel te lage contin genteering niet geaccepteerd en op verhooging aangedrongen, maar toen vanmorgen bij de- ex porteurs deze cijfers bekend werden, durfden zü niets meer te ondernemen. Zelfs was men huiverig op deze lage prijxzen kaas voor opslag in de pakhuizen te koopen, daar men vreesde, dat nieuwe heffing de lage koopprijzen weder zouden nivelleeren. Door dit alles bood de markt heden een droevig beeld van de ontreddering onzer Landwirtschaft. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens hel bekleeden van. of opleiding tot een geestelijk ambt, betreffende den hieronder ge noemden persoon, de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: J. A Ouj. lichting 1933. Uitspraak: voor goed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tien den dag na den dag dezer bekendmaking in beroep wotden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordi ger; b. doar.jjl* der overige voor deze gemeente Ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Bur gemeester ter secretarie dEBBt gemeente, afdee- ling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 7 Juli 1933. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. Lijn 1 Hilversum Lijn 2 Hulzen Lijn 3 Daventry 10.3534.00 Lijn 4 Langenberg 1025 1620, Hamburg 16.201720, Zeesen 1720 19.20, Mühlacker 1920—2020, Zeesen 2020— 23.20, München 2320—24.00. Bij de Kames van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier zijn aanvraag formulieren verkrijgbaar voor invoervergun ningen voor de verlengde contingenteering van zakdoeken en overhemden. Belanghebbenden worden er op attent ge maakt, dat thans alle soorten sporthemden en boezeroenen, ook die met vasten boord gecon- tingenteerd zijn. Zaterdag 15 Juli organüeeren wjj een excursie naar de feestelijkheden te Arnhem. Wjj vertrekken des morgens te kwart voor zeven via Haarlem-Amsterdam naar de Bilt om daar in het Carlton Hotel een kop koffie te gebruiken. Vandaar naar Oosterbeek om op de welbe kende en gemoderniseerde Wester- bouwihg een Geldersche koffietafel te nuttigen. Per boot over den Rijn trekken wij naar Arnhem om dan aan de feestelijkheden deel te ter gelegenheid van het zevenhonderd-jarig bestaan vasi deze stad. In het eveneens bekende „Musis Sacrum” te Arnhem wordt gedineerd en over EdeWouden berg gaan wij huis toe. De kosten bedmgen slechts 8. Kaarten asm ons bureau verkrijg baar. Onze oud-stadgenoot, broeder Alexander (in de wereld A. Kleef), onderwijzer te Batavia N. O. L, slaagde voor het examen hoofd akte. nog niet zoo gemakkelijk. Men moet namelijk geen middelen gebruiken, die den grond mis schien ongeschikt maken voor een ander ge was. Ook mag men geen invloed uitoefenen op den zuurheidsgraad van den bodem. Anders was het gemakkelijker. Tot nu toe heeft men nog het meeste succes met een bespuitlng van kopervitriool en keu kenzout. Men kan gebruik maken van een drie tot vier pet. oplossing kopervitriool en 1 pCt. keukenzout. Ook dan nog moet men niet ver wachten, dat de aardappelen m enkele dagen afgestorven zullen zijn. Zijn ze echter eenmaal gespoten met deze oplossing, dan zijn de bla deren natuurlijk bedekt met een laagje koper en dan vormen die bladeren geen gevaarlijke infec- tiebron meer. Ir.dien het mogelijk 1b verdient het ooit aan beveling, de aardappelen af te maaien en het loof op te ruimen. Dat rooien bij nat weer zeer slecht is mag wel bekend genoeg geacht wor den. j-sn ander punt, waarop ik even wijzen wilde Is het spuiten van uien tegen den valschen meel dauw Dit kan men het beste doen met een 1 pCt. oplossing van Bordeauxsche pap. Deze maakt men, door 1 K.G. kopervitriool in 50 liter water op te lossen, vervolgens lost men 3/4 K G. ongebluschte kalk in 50 liter water op en dan giet men de kopersulfaatoplossing. on der roeren, bij de kalkoplossing. Bij deze pap- poeder kan men, als spreimiddel gebruik maken van het bekende middel „Agral”, dat zeer goed voldoet. Ook om kool enz. tegen luizen te spui ten kan men dit middel btjmengen. Adressen van handelaren enz. worden gaarne door ondergeteekende en de correspondenten van den Plantenziektenkundlgen dienst ver strekt. Even zoo andere Inlichtingen die men zou willen hebben: zoowel wat deze als andere onderwerpen betreft. De ambténaar bjj^den Plantenziekten kundlgen dienst. Bioscoop Harmonie: „De Gele Kaart”. Natuur-Historisch Museum: Geopend van 3—6 uur. Ingang Laat 35. Ie klas reparatle-lnrlchtlng. Voor nieuw werk zijn wy no. 1 Voor alle soorten wollen kleedlng. kousen en sokken (ook de allerfijnste). DEN HELDER ZUIDSTRAAT 19 (Let op den gelen winkel) Vracht voor onze rekening Het bestuur van den Dloc. Bond van Kath. Radio-vereeniglngen deelt ons mede; Door onverwachte omstandigheden konden wij de propaganda voor de KR.O.-vloot niet zóó voeren als wij aanvankelijk gemeend had den. X Gevolg is, dat velen van onzen schitte renden K RO.-dag niet op de hoogte zijn. Mo gen wij alle KR O.-vrienden vragen om zooveel mogelijk propaganda te maken en hun vrien den mee te brengen? Helpt ons dezen dag ma ken tot een gloriedag voor den K.R.O. Heel ons diocees moet hier vertegenwoordigd zijn naar elke stad en dorp en streek en provin cie. Kantoorpersoneel maakt deelnemers op uw kantoor. Winkelpersoneel maakt deelnemers in uw winkel. Onderwijzers en onderwijzeressen neemt uw collega’s mee. Helpt ons deze vloot bemannen. X Is een echte Hollandsche gewoonte rustig de kat uit den boom te kijken en nog op het laatste oogenbllk mee te i maar geeft u liever direct op, anders is voor ons ónmogelijk de noodlge regelingen te treffen, contracten af te sluiten. We moeten bijtijds weten hoeveel booten er noodig zijn, etc. De tocht zelf Is prachtig; de situatie iets heel nieuws; het schouwspel zal onvergeljjkelijk zijn. Doet mee aan onzen foto.wedstrijd en maakt propaganda. Alle hens aan dek. Door de drie samenwerkende landarbelders- bonden is aan den Rijksbemiddelaar te 's-Gra- venhage d.d. 6 Juli het volgende schrijven ver zonden De Besturen van de drie samenwerkende Landarbeldersbonden hebben d.d. 3 Juli van U vernomen, dat de, op denzelfden datum op geroepen werkgevers uit het Bloembollenbedrijf hebben verklaard, bereid te zijn het collectieve contract voor dat bedrijf te aanvaarden Indien de arbeidersorganisaties zouden afzien van sta king en voorts voor de richtige naleving van de collectieve overeenkomst door andere gebon den werkgevers willen zorgdragen. Bovengenoemde Besturen hebben U op Maan dag 3 dezer reeds onomwonden verklaard, dat zij een strijd in het Bloembollenbedrijf om al lerhande redenen ongewenscht achten en dezen dan ook slechts hebben aangekondlgd, omdat de collectieve arbeidsovereenkomst voor dat be drijf door de houding van vele werkgevers in gevaar verkeerde, hetgeen noodwendig een nog grooteren chaos in het bedrijf zou oproepen. Niet dus, omdat zij een strijd begeeren, maar omdat de houding van vele werkgevers hen fel- teljjk daartoe heeft gedwongen, hebben zij de staking aangekondlgd. In verband met het bovenstaande hebben ge noemde Besturen U tevens doen weten, dat zij er niet aan denken den strijd te doen doorgaan indien zonder strijd een beteekenende verstevi ging van het contract zou kunnen worden ver kregen. Nu echter reeds vele werkgevers het con tract hebben geteekend. zoodat reeds een eenigszins verbeterde positie van dat contract is Ingetreden en wij voorts toch waarde willen toekennen aan de onmiskenbare moreele ver plichting van de werkgevers qm hun toezeg ging door de daad te doen volgen, hebben bo venbedoelde besturen in overleg met de daar voor aangewezen instanties In hun organisaties besloten van verdere actie in de bloembollen streek thans af te zien in het vertrouwen, dat U zoo spoedig mogelijk partijen ter verdere be spreking zult willen oproepen. Voor de samenwerkende organisaties: w. g A. J. LOERAKKER. Door de politie zijn gisteren een negen- en een tienjarig meisje, die zich met behulp van een ^er voorwerp toegang hadden verschaft tot een onbewoond perceel in de Prots Hendrik straat, om aldaar een bal te kunnen weghalen, ernstig over bun inbraak onderhouden. van expediteurs en transport-ondernemers. in behandeling kwam. De heer J Ringers verwacht, dat de Regee- ring aan de aangevoerde bezwaren tegemoet zal komen en de vrije markt de gelegenheid gegeven zaï worden zich ook óp vervoergebied te ontwikkelen. De. voorzitter stelde voor adhaesle te betuigen aan het adres van de ..Beto’' De heer Hoogland kon geen adhaesie betui gen; het schippersbelang vordert dat het auto- vervoerbedrijf eenige beperkingen worden op gelegd. Besloten werd het adres te steunen; tegen de heer Hoogland. Het webontwerp inzake de Crisis-Zuivel-Ex- port Centit-le, volgens hetwelk de Regeering de export in handen krijgt van kaas en groenten soorten enzen ook Het vetgehalte der kaas regelt, we-d in handen gesteld van de Handels- commissie De heer Grondsma wilde in verband daarmee zijn voorstel inzake beperking van de productie van magere kaassoorten aanhouden. De handelscommissie werd gemachtigd in overleg met het bureau der Kamer te adressee- ren aan de Regeering. Op verzoek van den heer Grondsma zal aan de K. v. K. te Parijs gevraagd worden, hoe men zich in de toekomst de contingenteering van kaas denkt. De Secretaris brengt een woord van dank aan den Inspecteur van de P.T.T. voor de steeds op verzoek der Kamer Ingevoerde ver5- beteringen Spr. bracht voorts over ^en verzoek van en kele ingeschrevenen, gesteund’ door de Kamers v. K. te Leeuwarden en Groningen, om stap pen te doen tot opheffing van de 1 voor het crisisfonds bij het rijden over den dijk. Men voelde hei als een bezwaar en belemmering van den handel, dat telkens weer dezelfde menschen moeten offeren; dit vond men ook onbillijk. De heer Ringers wefet uit betrouwbare bron, dat tusschen 15 Aug. en 1 September de weg geheel wotdt opengesteld. In verband hiermee werd geen adres verzonden. De heer Grondsma bracht nog de kwestie ter sprake van den Berger Overweg; hij vroeg naar de plannen om den Bergerweg naar <ien Helderschen weg door te trekken als voorloo- plge oplossing van de verkeersmoeilijkheid. De voorzitter stelde voor, dat de commissie, die een onderhoud met B. en W. van Alkmaar zal hebben over het ijsco-ventverbod, ook deze zaak zal bespreken. Algemeen was men van oordeel, dat de toe stand onhoudbaar Is en het wachten vaak veel langer dan 6 minuten duurt, omdat de weg als rangeerterrein gebruikt wordt; alleen bij het noemen van feiten, die men krtjgt als men steeds noteert, kaft men met kans op succes klagen. De heer Ringers herinnerde eraan, dat de gemeente reeds een bedrag aan de Spoorwegen heeft uitbetaald voor de berekening van de kosten van een tunnel. Er schijnt echter nog geen plan met kostenberekening ter tafel te zijn gekomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12