Prikkeldraad H O Uniformverboden Naar de Lutine! Een interview met Dr. Poels ONZE ZEEUWSCHE ZETEL VRIJDAG 7 JULI Het weer op Zondag Het aapje ait de mouw Rood spartelt tegen Nog geen overeenstemming TENTOONSTELLINGEN De derde bondsdag in Den Haag NOOD IN DE TEXTIEL Een nieuwe loonsverlaging EET MEER DRUIVEN! Het Westland staat gereed NOG NIET THUISGEKOMEN EEN MISLUKTE TRUC - Gevaarlijke geldwisselaar geknipt Historische bijzonderheden HET LEIDSCHE STADHUIS DOOR HITTE BEVANGEN Vee-auto tegen de boomen gereden INBRAAK TE MAASTRICHT In de St. Matbiaskerk Overneming door Tuschinski T.b.c. bestrijding Middenstandsretraite Vaart Beckers morgen uit? Laat men ingrijpen voor het te laat is De belangen der deelnemers niet altijd veilig Het weer minder stabiel dan het lükt, doch voorloopig warm Ter toelichting hiervan wordt door ge noemde Klesvereenlging het volgende opge merkt: HET KURHAUS TE ZANDVOORT DE LUCHTVERBINDING MET INDIÊ PROVINCIALAAT DER MINDERBROEDERS DE FUSTKWESTIE IN HET WESTLAND JONGE MIDDENSTAND IN ACTIE Het Marine-Bondsgebouw in andere handen en een nieuw weekblad Communist houdt zich schuil Een groep deelnemers aan de Tour de France onderweg tijdens de zesde étappe, welke door den Italiaan Guerra werd gewonnen Een „Studie-Comité Snelpost” Tegen het fascisme Unie van R. K. Vrouwenbonden Volgen* het plan-Blaauw? 1 TUSSCHEN EV1AN EN AIX-LES-BAINS zich een vleze van niet we hier „Het z.g. „gentlemen-agreement” - tusschen de Rljkskieskringen Den Bosch en Zeeland is bjj de jongste verkiezingen, toen aan Zee land een vrije zetel was toegemeten, toege past op een wijze, welke bij ons Katholieke Zeeuwsche kiezerskorps diepe verontwaardi ging gewekt heeft. Er dient naar middelen gëtoeht te worden, om te voorkomen, wat thans geschied Is, nu de vijfde zetel in den Bosch voor meer dan de helft verkregen is met de stemmen van Zeeland en zelfs niet zou zijn toegewezen, als de kieskring Zeeland niet met den kieskring Den Bosch verbonden geweest ware. Het meest doeltreffende middel is, naar de meenlng onzer vergadering, dat het daarheen geleld kan worden, dat een wijziging gebracht Wordt in het bestaande Kiesreglement der, Amsterdam. L*._ voorkomen, gelieve men vanaf Zondag" 8 ’juli alle correspondentie, het Provincle-bestuur be- treftende, rechtstreeks te richten aan de R.K. Pastorie, Waterlooplein 61 a, Amsterdam, waar heen het Provinclalaat tijdelijk wordt overge bracht. Donderdagmorgen ontdekte een dienstdoend agent een touw, dat uit een der kerkramen der St. Mathlaskerk hing. In den loop van den nacht werd een offer blok van zijn plaats gesleept. De vermoedelljke dief heeft echter geen bult kunnen bemachtigen. Op de op het sanatorium „Dekkerswald” te Groesbeek op 2 Juli J-l. gehouden vergadering van den Raad van bestuur der vereenlglng RK. Herstellingsoorden voor Longlijders en zwakke kinderen, werden de nieuwe leden: mr. W. J. Berger uit Gravenhage ea mr, Q. O. J. D. van wljkgm, De Breöasche politie heeft Donderdagmid dag een goede vangst gedaan met de arrestatie van een tveetal Algerijnen, die al meermalen getracht hadden op postkantoren e.d. de amb tenaren op te lichten door middel van de be kende frommeltruc. Op verscheidene plaatsen is hun dat inderdaad gelukt. Te Breda, waar ze het eveneens wilden probeeren, had men de heeren echter spoedig In de gaten. De direct gewaarschuwde politie maakte voorloopig aan hun geldwlsselpraktljken een einde. „De RK. Klesvereenlging voor Tweede Ka mer en Provinciale Staten te Hulst ver zoekt het bestuur van den Rjjkskieskrlng Middelburg alle middelen ter hand te nemen om den Katholieken Zeeuwschen Tweede Ka merzetel veilig te stellen". Westland is druivenland. Dat is geen nieuwe mededeeling welke hier doen, wie „Westland” zegt, waar hjj ook in ons lan„ moge wonen, denkt aan de drui ven. Er gaat roem uit van dit heerlijk product uit de streek, die met recht den naam van „Hol lands Tuin” draagt. De tjjd, dat de Westland-Holland kisten met hun aanloskelljken inhoud ons land gaan over- stroomen, is weer aangebroken. De Westlanders zijn goede vakmenschen, zij weten in de honderden kassen een product te kweeken, dat bijna een leder doet watertanden. Maar de Westlanders zijn ook zakenlui, die op alle moge.yke manieren trachten geld te ma ken van dit product. De moelllikheden om de druiven tegen rede lijke prijzen over de grens van ons land te krij gen, zijn vele; en daarom worden de Hollan ders tehulp geroepen, om het Westland van de druiven te verlossen. Er is oni op een excursie, welke we deze week door een gedeelte van Druivenland hebben ge maakt, medegedeeld, dat wanneer ieder Neder lander per Jaar pijn. 3S pond druiven opeet, daarmede de druiven-crisis is bezworen. Om daartoe op te wekken, hebben deze week een aantal persvertegenwoordigers een bezoek gebracht aan de druivenkassen in De Lier. De ultnoodlglng hiertoe was uitgegaan vart de nog maar kort geleden opgerichte Vereen, voor Vreemdelingenverkeer te De Lier, die den verwelkomenden naam van „Welkom" heeft aangenomen. De familie van den comirfunlst Frenay te Rotterdam, wlen, zooals we dezer dagen meld den, een hartelijke ovatie zou worden gebracht bjj zjjn ontslag uit de gevangenis, aan welk publiek eerbetoon hij zich handig wist te ont trekken, wacht echter nbg steeds tevergeefs op zjjn kpmst. Hoewel F. nog In Rotterdam ver toeft, wordt zjjn. adres, ook voor de naaste familie, geheim gehouden. In het verleden heeft de redactie van Het Volk te dikwijls op Dr. Poels afgegeven, om niet een beetje verrast te zijn over deze introductie in de hoofdkolommen van het blad. Dat de angst voor het fascisme daar den Limburgschen hoofdaal moezenier van den arbeid als een bondgenoot binnenhaalt, doet niets af aan 1 goede initiatief, om Dr. Poels ook eens aan de lezers van Het Volk voor te houden zooals hjj werkelijk is. Mis schien komt het blad er nogeens toe, mede het sociale werk van den Doctor in het Zuiden te waardeeren. Want de socialisten, vervreemd aan den priestertoog, zouden in hun kijk op de sa menleving opzettelijk iets verzuimen, indien zij dezen leider der katholieke arbeiders maar inci denteel in hun gezichtsveld wilden zien. Er Is over en weer reden voor waardeering en contact. De overrompeling van het socialisme in het ge boorteland van Marx en de export van het na- tionaal-socialisme naar ons land kunnen ook de 8DLP. leeren, dat de orde en de volksbelangen nog het beste beveiligd zijn bjj de rechtvaardig heidsleer en de naastenliefde van priesters als Dr. Poels. Zij houden de terreur tegen van Hitler en Marx beiden. Ze willen een broederlijke ge meenschap. En ze vragen aan hun eigen volge lingen gebeden, opdat de socialisten niet van die gemeenschap blijven uitgesloten! nze lezers kennen de sterke rede, door Mgr. Dr. Poels tegen het fascisme gehou den. ZU is gevolgd door een vraaggesprek, gisterenavond op de voorpagina van Het Volk gepubliceerd. Aan een medewerker van dit blad verklaarde Dr. Poels: .Laat Colljn nu eens toonen dat hij sterke man is. Het is toch te gek, dat wij hier in Limburg dag in dag uit den last ondervinden van buitenlanders, die hier propaganda voor hun beginselen maken, op de meest oneerbare wjjze soms. Dat zij hier onrust stoken en verbittering zaaien. Dat zij hier hun gang mogen gaan, ter wijl w‘J in Duitschland aan handen en voeten gebonden worden. De regeerlng dient hier in te grijpen. Snel en krachtig”. Het is voor mij onbegrijpelijk, ja, raadselach tig zelfs, dat de regeering dat duldt. Treedt zy tegen deze overstroomlng„ van Zuid-Llmburg met Duitsche nazi-propaganda niet op. dan schiet zij in haar taak tekort. Er moet iets aan gedaan worden. Het is toch te dwaas, dat man nen als Tykfer hier maar rondloopen en hun onheilzaam werk verrichten. Er moet iets aan gedaan worden, het moet.... Wat een taak voor Colljn, om ons land eens te zuiveren! Wa' met den Kettelerbond die ontbonden werd op bevel van Tykfer gebeurd is, Is toch een onge hoorde schande. „Ik weet welke ernstige dingen er dag in dag uit in Duitschland gebeuren. Ze te vertellen, zóu het leven van enkelen In gevaar brengen. In Duitschland ia hetcUer in den mensch ont waakt. Wat daar geschiedt, is een aanranding van onze christelijke beginselen. Een gruwel is bet, wat den Katholieken, Joden en Marxisten wordt aangedaan.” Er vloeit een fascistische stroomlng ook door ons land. Dat is duidelijk merkbaar. Voor een deel is die te verklaren, doordat de regeerlng niet krachtig genoeg optreedt tegen allerlei mis bruiken en misstanden, die in 'ons volksleven zijn ingeslopen. Voor een ander deel treden de politieke en ook de vakorganisaties dikwijls te demagogisch, te onwaarachtig op. Men begint daar genoeg van te krijgen. Daarom moet Duitschland voor ons een les zijn. Wij moeten onzen koers wat omleggen.” „Wat de soclaal-democratie op het gebied van bedrljfsschappen wil in die richting zie ook ik heil. Naast het parlement een andere ver tegenwoordiging De priester lacht eens als hjj dat zegt. „Op dat punt kunnen wjj elkaar wel vinden, meent hjj.” „Dan is zelf-critiek heel noodig in de politieke en vakorganisaties. Meer zelf-critiek. En meer elkaar verstaan. Wederzijdsch begrijpen niet altjjd de tegenstellingen zoeken. Wjj zjjn allen menschen, die het beste wllfen?”— „Als een katholiek arbeider mjj vraagt, hoe hij tegenover een socialist moet staan, dan vraag ik altijd: bidt u wel eens voor een socialist?” Als opvolger vafl~Z7 Em. Kardinaal Cerrettl, in leven Kardinaal Protector van de Internatio nale Unie van RK. Vrouwenbonden, heeft de H. Vader Z. Em. Kardinaal Angelo Maria Dolci tot Protector dezer Unie benoemd. Kropman uit Amsterdam, met eenlge vriende lijke woorden door den voorzitter der vereenl glng dr. N. P. van Spanje, welkom geheeten. Na afloop der vergadering waarin o.m. de Sta tutenwijziging werd behandeld, bezichtigden dc nieuwe leden het Sanatorium en spraken zjj hun bewondering uit over de schitterende inrichting met haar prachtige bosschen en de nieuwe pas gereed gekomen Röntgenkamer. De KJ.MV. schrijft ons: Met de nadering van het uur spant zich de aandacht en het tempo ,van den arbeid ver snelt. De derde bondsdag van de K.J.M.V. bouwt op steen voor steen, lijn naast lijn, geheel vol gens de projecten van de kloeke opzet. Niet zonder reden groeit de spanning voor dezen derden bondsdag, want dit congres zal beslissen over bet lot van vele jonge mannen uit den middenstand. De lezingen van het congres zjjn een funda ment waarop moet worden voortgebouwd. De les uit het buitenland is hard om te zien en treurig om te ervaren. Een tot in de ziel gefundeerde organisatie* wacht niet op haar doodvonnis, maar zal door een enorm offensief de mogelijkheid ontnemen, dat wjj in de bloei van ons leven met een katholieke overtuiging ons laten drijven in een doodloopend water. Jongeman, zet je vonkende kracht achter de roepende initialen van de KJ.M.V, Katholieke Jonge Middenstands Vereenlglng. die aan je leven een hoogere beteekenis gaat geven. Zondag 9 Juli as. op den Bondsdag in Den Haag of s.-hrjjven naar Beer. KJ.MV, de Ge- nestetlaan 47, Den Haag, of opbellen 33.36.40. Donderdagmiddag is tengevolge van de hitte in de cabine, een vrachtauto, beladen met 70 schapen, tegen zes boomen langs den rjjks- straatweg te Castricum gereden. De bovenbouw van den aanhangwagen is ge heel vernield. De schapen, die twee hoog waren geladen, zjjn van de tweede verdieping naar beneden op de schapen, die op den vloer van den wagen waren geladen, gevallen. Slechts één schaap had een poot afgekneld, overigens man keerden de dieren niets. Het was op den rjjksstraatweg even bulten het dorp een groove lawine van versplinterde planken en verbogen stammen. Een persoon die zich tusschen de schapen bevond is er. gelukkig levend tusschen uitgeko men. De tractor op zich zelf heeft behalve een verbogen spatbord geen letsel bekomen. De schapen zjjn in een nabijliggende welde gebracht in afwachting van een nieuwen wagen, die de dieren, die van de markt te Behagen kwamen, naar Rotterdam zal brengen. De polltie was er* spoedig bij en heeft den chauffeux-een verhoor afgenumen. De oorzaak is niet in /oververmoeidheid of drank-gebruik te zoeken, unaar een gevolg van de hitte, die den man heeft overvallen. Het vorig Jaar is aan de Westlandsche vei lingen een kwestie ontstaan tusschen de vel- llngvereenlgingen en kooplieden met hun orga nisaties. omtrent het gebruik van het eenmalig fust, welk geschil zelfs heeft geleld tot een korte staking. De voornaamste elsch van de kooplieden was. dat het fust met het product zou worden verkocht, dus geen heffing voor dit fust zou geschieden. De vellingver- eeniglngen meenden evenwel dezen elsch niet te kunnen Inwllllgen. Naar we vernemen is ook thani nog geen bevredigende oplossing bereikt, hoewel reeds verscheidene besprekingen tusschen de diverse organisaties heeft plaats gehad. Er schijnt geen volkomen overeenstemming in den handel omtrent deze aangelegenheid te zijn,* althans zjjn bepaalde groepen hierbij in sterker mate betrokken dan andere. Een groot deel van de kooplieden houdt evenwel toch aan den elsch tot verkoop inclusief product vast, zoodat een oplossing gevonden zal dienen te worden. Voor al betreft deze regeling den aanvoer van. druiven, die meestal in hetzelfde fust worden’ verzonden, terwijl tomaten b.v. gewoonljjk in ’n ander fust worden overgestort. Besloten is thans wel, dat het fust der to maten, voorzoover het overstorten op de vei- lingterreinen plaats vindt, door de veilingen weer terug genomen zal worden. Naar we vernemen zal voor de regeling be treffende den aanvoer van druiven, waarvan het groote seizoen nog moet aanbreken, tegen dien tjjd een nadere bespreking plaats hebben. Verschillende malen is gebleken, dat bjj de voor waardin, die door ten toonstelllngsbest uren worden vastgesteld, niet steeds voldoende reke ning wordt gehouden met de belangen van de deelnemers. In verband met opgedane ervaringen Is het bestuur van de Nederlandsche Vereenlglng voor Tentoonstellingsbelangen van meenlng, dat het gewenscht is een algemeen reglement voor deelneming aan tentoonstellingen op te stellen, welk reglement dan als standaard-reglement voor tentoonstellkigen dienst kan doen. Het bestuur is op het oogenblik doende een dergeljjk standaard-reglement te ontwerpen. Teneinde te bevorderen, dat dit standaard reglement zoo volledig mogelijk zij, zal het op prijs worden gesteld, indien zij, die meenen daarbjj van voorlichting te kunnen dienen, in verband met door hen opgedane ervaringen, hiervan kennis willen geven aan het bestuur van de Nederlandsche Vereenlglng voor Ten toonstellingsbelangen, Badhuisweg 145, Den Haag. De Pater Honoratuz Camlnada, Provinciaal der Minderbroeders in Nederland, zal op Maandag 10 Juli zijn groote vlsltatiereis naar het aan de Nederlandsche Minderbroeders toe vertrouwde Vicariaat van Luanfu in Chansl (China) en naar de Missie van Java, beginnen. Deze vlsltatiereis zal verscheidene maanden in beslag nemen. Tijdens de afwezigheid van Pater Provinciaal zal het Bestuur der Mlnder- broedersprovincle worden waargenomen door Pater Regalatus Hazebroek. oud-Provlnciaal, thans Pastoor van de Mozes Jn Aaronkerk te Om ongewenschte vertraging te Van Zaterdag 19 tot Dinsdag 22 Aug. wordt ifl het Retraitehuis „Loyola" te Vught een re traite gegeven voor heeren uit den midden stand. Donderdag heeft tusschen de vertegenwoor digers der drie samenwerkende textielarbeiders- organlsaties en de directie der firma Bljjden- steln en Co. te Enschede een bespreking plaats gehad ove- de door de firma aangekondigde loonsverlaging van 10 pet. voor de spinnerij en 5 pet. voo- een deel der weverij. Tijdens de bespreking, die mede werd bijge woond door den secretaris der Enschedesche fabrikantenvereenlglng, den heer A. C. van Eek, heeft de firma haar standpunt niet ge wijzigd. Zjj heeft daarentegen toegezegd, dat de loo- nen van de laagst betaalde gehuwde arbeiders niet verlaagd zullen worden. Bovendien zal de firma het verzoek der organisaties om de ver laging in twee étappes toe te passen, n.l. 5 pet. met Ingang van de volgende week en 5 pet. over zes weken, in overweging nemen. nlangs hebben wij in een tweetal artike- 1 len gewezen op de' uitvaardiging van een unlformverbod in verschillende landen, waarbij wl] tevens de meenlng uitten, dat ons land gezien het provoceerend optreden van zekere groepen, die zich ook hier in uniform steken of andere kenteekenen gaan dragen daaraan niet zal kunnen ontkomen. In „De Amsterdammer” is betoogd, dat een dergeljjk verbod uitermate veel moeilijkheden met zich zal brengen in ons land. We geven dit dadelijk toe en hebben er zelf ook op gewezen, maar wat In andere landen kan. moet hier toch ook mogelijk zjjn en zeker. Indien het noodzakeljjk Is om orde en rust te bewaren. Zouden We daartoe misschien niet genoodzaakt worden door onze eigen bevolking, dan toch ongetwijfeld door de buitenlanders die zich niet ontzien om hier in uniform of met opvallende kenteekenen te verschijnen, teneinde propa ganda te maken voor hun politieke denkbeel den. Reeds enkele jaran geleden hebben we er tegen geprotesteerd, dat de socialisten te Maas tricht, Arnhem en Enschede Dultschers in hun optochten lieten meetrekken, gekleed in uni form, om te betoogen voor zuiver binnenland- sche politieke leuzen. We zijn er van overtuigd dat het thans niet meer zal geschieden, maat toch blijven we het voorgevallene nog altjjd betreuren. De roode partijgenooten in Denemarken heb ben een wet voorgesteld (en laten aannemen) op grond waarvan een unlformverbod is uit gevaardigd, omdat de Duitsche nationaal-socia- listen voortdurend in uniform over de grens kwamen. Enkele weken geleden hebben we hier te lande op een Zondag te ’s-Gravenhage het zelfde kunnen waarnemen. Zooiets mag en kan geen voortgang hebben, dAAr niet, evenmin als in Limburg. Na waar Naar Aneta-Vaz Dias verneemt, is om uit voering te geven aan de plannen om met een snel vliegtuig, te bouwen door de firma Pander, een studievlucht te ondernemen van Nederland naar Nederlandsch-Indlë en terug, opgericht het „Studie-Comité Snel post NederlandIn- dlë”, waarvan deel uitmaken: A. F. Bronsing, directeur der Stoomvaart- Maatschanplj „Nederland”, voorzitter; N. van Zalinge, oud-presldent-directeur der Kon. Pa- ketvaart Maatschappij, onder-voorzitter; Ir. J. E. F. de Kok, directeur der Bataafsche Petro leum Maatschappij; C. Kolff, voorzitter v. d. Raad v. Beheer der N.V. Nationale Luchtvaart School; Jhr. H. K. B. Rendorp, directeur der Kon. Nederlandsch-Indlsche Luchtvaart-Maat- schappjj; Prof. L. A. van Rooyen, Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; Over ste J. J. van Santen, Commandant v. d. Lucht vaart Afdeeling; Th. A. W. Ruys, directeur der N.V. ..Rotterdamsche Lloyd”, secretaris-pen- ningmeester. Adres; Veerhaven 7 te Rotterdam. ooals reeds gemeld hebben In de R.K. Klesvereenlging te Hulst besprekln- gen plaats gehad naar aanleiding van het feit, dat bjj de jongste Tweede Kamer verkiezingen de Zeeuwsche zetel verloren ging. In verband daarmee is door genoemde R.K. Klesvereenlging het volgende voorstel Ingediend voor de agenda der jaarvergade ring van den Rijkskieskring Middelburg: nieuwe toestand zeer stabiel leek, is hjj dat In werkelijkheid niet. Dit geldt vooral voor de landen rondom bet Engeische Kanaal en Frankrijk! De dalende barometer wjjst op een toenemende Instabiliteit van den weerstoestand en op de ontwikkeling van on- weersachtlge weerstoestanden over Engeland, waar een ondiepe secundaire, uit bet Westen naderende depressie waarschijnlijk vóór Zon dag onweer zal brengen, en over Frankrijk, waar een vlakke zomer-onweersdepressie tot ontwikkeling komt. Voor ons land zjjn daardoor de vooruitzichten voor Zondag onzeker geworden. In het gun stigste geval weert het gebied van hoogen druk over Skandinavlë de aanvallen van deze de pressie op ons land nog wel eenlge dagen af. Blijft de barometer nog verder dalen, dan kunnen wij wel rekenen, dat het Vrijdag en Zaterdag nog warm, misschien zelfs zeer warm zal zijn en dat dan de onweerstoestand zich van het Zuiden uit over ons land zal uitbrei den, waarbij - dus noot de Zuidelijke deelen met onw-erskansen tegen Zondag rekening moet worden gehouden. Daarbjj zal dan na tuurlijk plaatselljk regen, hier en daar zelfs veel regen kunnen vallen. De gewoonljjk op onweders volgende afkoe ling zal hoogstwaarschijnlijk niet voor Zondag komen. Er valt dus voorloopig nog te rekenen met warm weer, toenemende bewolking en toe nemende kans op regen- en onweersbuien, vooral in het Zuiden des lands. (Nadruk verboden.) Zooals bekend hebben indertijd, ingevolge besluit van den gemeenteraad te Leiden, vijf architecten een ultnoodlglng ontvangen om een plan te ontwerpen voor den bouw van het nieuwe stadhuis op de Breestraat met behoud van den ouden gevel. Tevens werd een com missie benoemd teneinde de Ingekomen plan nen te beoordeelen. De in te dienep ontwerpen moesten voldoen aan een program van elschen. De ultgenoodlgde architecten waren de hee ren C. J. Blaauw te Haarlem. A. J. Kropholler te Wassenaar; Ir. H. F. Mertens te Bilthoven; B. Buurman te Lelden en het architectenbureau van L. en ir. J. A. van der Laan te Leiden. De Commissie van Beoordeeling, neeft, naar „De Msb.” verneemt, haar rapport reeds aan B. en W. uitgebracht. Is het blad wel inge licht, dan geeft de commissie in haar rapport de voorkeur aaij. het ontwerp van den archi tect Blaauw te Haarlem en zullen B. en W. in overeenstemming met dit rapport binnen kort aan den Raad voorstellen dit plan voor den bouw van het nieuwe stadhuis aan te wijzen. De heer Blaauw heeft, zoo wordt nog ge meld. zjjn ontwerp zoodanig gemaakt, dat men de keuze heeft tusschen twee torens, waarvan één geheel overeenstemt met den vroegeren stadhuis toren. Het ontwerp Blaauw wjjkt eenigszins af van het program van elschen, zooals dit door de Commissie van Beoordeeling was vastgesteld. Met het oog hierop zjjn ook de andere archi tecten in de gelegenheid gesteld op dezelfde wijze van het program van elschen af te Het bezoeken door militairen van 1 „Marine- Bondsgebouw” te Den Helder is Donderdagmid dag door den Commandant der Marine ten strengste verboden. Het gebouw wordt door militaire politie bewaakt. Vermoedeljjk, aldus „Het Volk” houdt dit verbod verband met het feit, dat het Hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marlne-Personeel de exploitatie in han den heeft gesteld van een stichting, die zich ten doel stelt, het gebouw zjjn oude karakter te doen behouden. Het hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marlne-Personeel heeft niet langer de verant woordelijkheid voor de exploitatie van het Marine-Bondsgebouw willen dragen, gezien de verhouding tot de militaire autoriteiten. Een aantal oud-mannemannen, dat van zeer dichtbij deel heeft genomen aan het werk In de organi satie en zich daaraan nog altijd sterk verwant gevoelt, heeft gezamenlijk gevormd een Stich ting. dl den naam draagt „Het Marine-Bonds gebouw". Een aantal oud-marlneschepelingen o.w. A. G. A. Verstegen, burgemeester van Koog aan de Zaan. A. W. Michels, hd van Ged. Staten van Noord-Holland e a. heeft ook de redactie ter hand genomen van .Liet Anker”, weekblad, ge wijd aan de belangen van het minder marine personeel. Dit weekblad zal In de plaats komen van het „Algemeene Marine Weekblad". RK. Staatspartij, zoodanig, dat onze ruim 21.000 RK. stemmen In Zeeland een Tweede Kamerzetel kunnen behalén.” Het mag, waar deze zaak thans bij hoo- gere partij-Instanties zal worden ingeluid, belangwekkend worden geacht eenlge his torische bijzonderheden omtrent den Ka tholieken Zeeuwschen Kamerzetel mede te deelen, aldus wordt ons bericht. Onder het oude districtenstelsel en vóór de totstandkoming der coalitie had Z.- Vlaanderen (waar de groote meerderheid der Zeeuwsche Katholieken gevonden wordt) twee liberale afgevaardigden in de Tweede Kamer, namelijk de heerén mr. P, C. t. Hennequin (district Oostburg) en rac J. F. van Deinse (district Hontenisse). In 1901 kon, dank zjj de coalltiegedachte en met steun der tot het district behoonende Zuid-Bevelandsche antl-revolutionnairen, het district Hontenisse voor het eerst een Katholiek naar de Tweede Kamer zenden, den heer P. F. Fruytier. Behoudens één zit tingsperiode heeft sindsdien Katholiek Zee land permanent een Katholiek Kamerlid naar het Binnenhof afgevaardigd, namelijk achtereenvolgens de heeren P. F. Fruytier, ir. L. A. Fruytier en E. Lockefeer. Door de niet-herklezing van den laatst genoemde heeft Zeeland thans geen afge vaardigde meer, zelfs ook niet in de Eer ste Kamer. De veranderingen in den algemeenen weers- toestand sedert verleden week zjjn zeer groot. Het gebied van hoogen druk, dat toen nog vrj) ver weg in bet Zuidwesten over den OceaanT lag en geen invloed op den weerstoestand bjj ons had, heeft zich snel in Noordoosteljjke rich ting over Europa uitgebreid. De hoofdkem Vwam daarbij Donderdag over Skandinavlë te liggen, waardoor ons land en z(jn omgeving in een Ooste'ijken luchtstroom geraakte, die dro ger was dan de vooraf uit het Noorden, doch oorspronkelijk uit het Westen komende, ons toestroomende lucht. Het Zuidelijk gedeelte van dit gebied van hoogen druk, hetwelk den weerstoestand over ons land, België en Frankrijk beheerschte, ge raakte tegeljjkertjjd in een geleidelijken af braak, waarbjj de luchtmassa langzaam ineen zakt. Dit gaf aanleiding tot een algeheele op klaring en een sterke temperatuur-stijging, eenerzjjds tengevolge van dynamische verwar ming der lucht, anderzijds door krachtige zonnestraling. Hoewel deze et aapje kAn het nu eenmaal niet laten; steeds weer ook op de voor den goo chelaar meest ongelegen momenten komt het uit de mouw van den waren soclaal- demokraat paar bulten, koekeloeren, het aapje, dat afitl-clerlcalisme heet. Voortdurend is de goochelaar in de weer om het aapje verborgen te houden, het aapje echter Is z(jn baas telkens weer te slim, te vlug en te sterk af. Nu weer1 te Antwerpen, waar de roode goo chelaar sinds eenlgen tijd in trouw bondge nootschap werkt met den liberaal, en waar de socialist Kamlel Huysmans den katholiek Van Cauwelaert van den burgemeesterszetel heeft weten af te dringen, terwijl kamlel nu zooals de Brusselsche „Standaard" het geestig uit drukt de neiging niet kan onderdrukken, te toonen, dat hU is „de kleine burgemeester eener groote stad”. Wat er diyi gebeurd is? Wel! Sinds 12 jaren stond er telken Jare een processie op het program der gemeentefeesten; de roode Kamlel heeft de aankondiging van deze processie nu echter van het program laten schrappen, daardoor weer eens hevig demon- streerend het roode anticlerlcailsme en de roode enggeestige onverdraagzaamheid „Het is niet overeen te brengen, noch met politieke eerlijkheid, noch met de elementairste opvatting van rechtschapenheid en breedheid, met één enkelen pennetrek van het programma te schrappen, dat wat er gedurende twbalf Jaar zonder eenig verzet op heeft geprijkt,” schrijft de Brusselsche „Standaard” terecht. „Toen in 1921 het democratisch college af breuk deed met de verouderde traditie In zake stadsbeleid, werd de vermelding der processie op het feestprogramma gebracht. Zulks werd met eenparigheid van stemmen door den toen- maligen gemeenteraad goedgekeurd. Het kwam zelfs bjj de liberalen niet op, ook maar één woordje van protest te laten hooren, alhoewel ze toen een hardnekkige oppositie voerden. Elk jaar van 1921 tot 1932 werd, zonder dat iemand daar aanstoot in vond, de processie op de feestwijzer vermeld.” Pas echter hebben de socialisten met de libe ralen samen, het heft in handen, of het antl- clericallsme komt voor den’ dag, het aapje komt uit de bouw. De heer Kamlel wordt de woordvoerder van het antl-godsdlenstig blok om de „papenvre- terjj" van een kleine kliek te steunen en te ver dedigen. Wie maakt zich nog éénlge illusie omtrent de toekomst der Katholieken, wanneer dezen onder rood bewind zullen komen? t Is overal ter wereld precies eender. In ons landje zal ’t „bU gelegenheid" anders gaan. Naar wij vernemen, zal het Kurhaus te Zandvoort worden overgenomen door het Tu- schlnsky-concem. Reeds worden onder leiding van bekwame technici modemlseerlngen en verbouwingen uitgevoerd, noodig in verband met de te veranderen exploitatie, welke op moderner leest geschoeid zal worden. Zweden, Denemarken en Zwitserland, een wet tot het dragen van uniformen werd uitgevaardigd, is thans Noorwegen gevolgd. Eerst was in dat land een wet aangenomen, waarbij het voeren van vlaggen, behalve de na tionale en in bijzondere gevallen de stadsvlag verboden werd, thans is daar na verloop van slechts enkele dagen een uniform-verbod aar. toegevoegd. De aanleiding tot deze wet is ge weest. dat een soort nationaal fascistische orga nisatie „Fedrelandslag" voor haar leden een gekleurd hemd had voorgeschreven. Op 29 Juni is deze wet (in wat wjj zouden noemen: de Tweede Kamer) aangenomen en thans is ze reeds in werking. De voorsteller was de minis ter van Justitie; de wet geldt voor drie jaar. Deze Noorsche wet nu bepaalt, dat het In het openbaar dragen van uniformen, gedeelten van uniformen, armbanden of daarmee gelijk te stel len in het oog vallende teekens die den drager als een aanhanger van een politieke organisa tie of richting kenmerken, verboden is. Bovendien wordt de Konlng gemachtigd om zoo noodig een verbod uit te vaardigen tot het dragen van uniformen enz. als hiervoren ge noemd die den drager daarvan kenmerken als lid of aanhanger van een private organisatie, wacht, vereenlglng of verbond. Het verbod kan In bepaalde gevallen worden beperkt tot een bepaald verbond of groep van een bepaMd ver bond. Het verbod kan eveneens beperkt worden tot een bepaald gedeelte van het Rijk. Ten overvloede voegen wb er aan toe, dat men in dit opzicht in Noorwegen afwijkt van Dene marken, dat het de bedoeling is, dit verbod niet te doen gelden voor de uniformen van padvin ders, vrijwillige weerbaar he idskorpsen, sport- vereenigingen enz. Vermelden we ten slotte nog, dat ook In Tsjecho-SlowakUe een unlformverbod bestaat. Een nieuwe wet is daar tot dit doel niet inge diend. Het verbod kon daar nog worden uitge vaardigd op grond van de nog van kracht ge bleven oude Oostenrjjksche wet van vóór 1914, op grond waarvan men toestemming moet heb ben om een uniform te dragen. Door te om- schrjjven wat onder uniform verstaan werd, kon men bruine en andere hemden weren. Het dragen van uniformen neemt ook Mand over hand toe, evenals het demonstreeren door vreemdelingen. Laat de regeering ingrijpen voor het te laat is. Het is beter botsingen te voorkomen, dan na afloop maatregelen te gaan nemen. Terschelling verkeert in hoogspanning en met de eilanders de honderden lof zijn het duizenden?) landgenooten, die hetzij met baar geld, hetzij door naarstig rooken van Lutlne- clgaretten zich in het bezit van aandeelen stelden. De wind waalt uit het Zuid-Oosten. de zee is vrU kalm en als het briesje nog iets afneemt is het groote oogenblik daar, dat Beckers met zjjn toestellen naar het wrak vertrekt. Men rekent er op, dat het er Zaterdagmor gen van gaat komen. "W II"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14