Twee feiten oplichting van Duizenden valsche rentezegels naar Radio-Omroep via Kootwijk Een schade van 3V1 ton m De zuivel-export Frankrijk Werkverschaffing Drente RADIOPROGRAMMA ARBEIDSBEMIDDELING benoemingen VOOR DE RECHTBANK TE ROTTERDAM VRIJDAG 7 JULF Zaterdag, 8 Juli- 1933 genomen Afweer dringend noodig Reeds 20.000in omloop in stad en land Goede medische hulp Tegen beperkende bepalingen Het IJmuider conflict Naar het einde van de staking? De Prinses te Londen aan WAT GAAT ZAANDAM DOEN? Felle brand te Gemert Op bezoek geweest by Ged. Staten Twee jaren geeischt Bü de Witte Paters DOOR EEN AUTO GEDOOD Pater Wagner het slachtoffer Verdachte ontkent EERSTE KAMER Leeuwarder boternoteering Tydens de zitting werden drie ge tuigen gevankelijk de zaal uitgebracht MILITAIREN UIT HUN KRIBBEN GEHAALD STEUNVERLEENING IN HET BOUWBEDRIJF Kosten: ongeveer anderhalf millioen i brandweer kwam spoedig, hoe wel het kermis was Aan de eischen der Regeering door eenige groepen voldaan Deviezen-maatregelen Dreigend conflict bij de „Sphinx” Pogingen tot wederopbouw der be- volkingshuizen na de ramp op Sumatra Tentoonstelling by gelegenheid van het zilveren feest der Ned. Arbeidsbeurzen Het toegestane contingent voor het derde kwartaal belang rijk verlaagd Voorst ellen van den Ryks bemiddelaar „Toen en nu” Arrestaties te Vlissingen en Rot terdam, waar een groote hoe veelheid in beslag werd Diner in Kensington Palace, waar- ook ex-koning Alphonso deelneemt Kwade droes by een legerpaard? 8.00 Mor- besmetting sprake Is. 9 TT Paters Redemptoristen voor De Eerste Kamer Is bijeen geroepen tegO -der 'ten een een De Leeuwarder boternoteering Is vastgesteld op S3 cent per K.G. ontvingen te Carthago Nederlanders: d. Bosch uit Naar wij vernemen, heeft de regeering onder bepaalde voorwaarden de uitvoering van een aantal werkverschaffingen In het Zuld-Oosten van Drente in de nabijheid van Coevorden goed gekeurd Aneta-Holland meldt: Hei departement van koloniën heeft het vol gende telegram ontvangen van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië van 6 deser: O -r- >J In de Donderdag gehouden vergadering der Vereeniging van reeders van visschersvaartul- gten te Umulden. is met 65 tegen 16 stemmen en 93 stemmen blanco besloten het voorstel van den Ryksbemiddelaar Inzake het conflict te Umulden te aanvaarden. Waar dus nu de Umuider Federatie en de reeders tot over eenstemming zyn gekomen, zal het alleen nog van het besluit der Vlschhandelvereenlglng af hangen, of de staking als geëindigd kan wor den beschouwd. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu- ziek 9.05 Operette-ultzending. ROME, 441 M. - 835 Qrtmofoonmu- eiek. Naar wij vernemen, is de Weleerw. Pater A. v. d. Maagdenberg CssR.. van het klooster der Paters Redemptoristen te Roosendaal, over geplaatst naar het Retraitehuis te Bergen (NJS.) Donderdagnacht om 13 u. is brand ontstaan In het café en woonhuis van- den hoer L. van Lieshout aan den Handelscheweg te Gemest. De brandweer was, hoewel het kermis was, zeer spoedig ter plaatse. Het café en woonhuis brandden totaal af. De aangebouwde bios coopzaal kon bespaard blijven. De schade be draagt ongeveer ƒ30.000 en wordt door ver zekering gedekt. Een flinke som gelds, die in een der kamers in een kistje was opgesloten, kon door nathouden voor vernieling behouden blijven. Het tweede geval betrof het echtpaar Ringe ling te Rotterdam, waarvan de man conduc teur van de R.E.T. is. Hier-' had TS. twee maal ƒ2000 geleend, voorgevende dat hij‘een huls had gekocht, dat betaald moest worden, ter wijl hy ook hier de reeds vermelde bijzonder- Resident Palembang seint gisteren: „Een In disch arts en door B.P.M. ter beschikking ge stelde chirurg keerden uit Llwasche terug, wijl ter plaatse thans voldoende medische hulp uit Java. Totale door aardbeving in geteisterd ge bied mijngewest aangerichte schade geraamd driehonderd vijftig duizend gulden. Aan |>e- komen wonden overleden in hospitaal nog drie personen. Dus aantal dooden Ranau 109. Heb voor wederopbouw bevolklngshuizen beroep-ge daan op Smeroefonds". HAMBURG, 372 M. 1.35 Gramofoon muziek 330 idem 4.30 Pleinconcert o. 1. 1635 M. 3.20 Idem Met het vi Juli) tot Onze export van zuivelproducten naar Frank rijk geschiedt onder zeer bezwarende omstan digheden, schrijft het officieel orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond. Sedert 1 April heeft men den- boterimport op zoodanige wijze gecontln- genteerd, dat er geen K.G. boter in Frankrijk kan binnenkomen. Bovendien bedraagt het In voerrecht op boter momenteel 850 frs. per 100 K.O. 230 Idem Puls Hartmann. KONIGS WI'STERH AU8EN, 12.20 Gramofdönmuzlek 11.30 Concert. LANGENBERG. 472 M. 1.20 Concert 2 50 Gramofoonmuziek 4 50 Vespercon cert ,door het orkest van den Weet-Dult- schen omroep o. 1. v. Dr. Wilhelm Busch- kötter 11.05 Concert. dit deze an- Afgekondlgd Is het Kon. besluit van 5 Juli 1933. tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld In artikel 3 der wet van 25 Juli 1932. In art. 1 wordt bepaald, dat het doen teniet gaan van schulden, ontstaan In verband met invoer van bij K. B. aan te wijzen goederen uit gebledsdeelen van bjj K B. aan te wijzen vreemde mogendheden, welke beperkende be palingen hebben getroffen ten aanzien van het latlonale betalingsverkeer, slechts geoor- is door storting van het verschuldigde be- BEROMTNSTER. 460 M. 7 40 Gramo- r> foonmuzlek 7.50 Populair concert 930 Luisterspel ..Prau Vlzeamme”. VERWIJZEN WIJ TIAAR DEN RADIOGIDS lIAVtXTRY 1554 M. 12 30 Concert 135 Concert door het Commodore Grdhd- orkest o. 1. v. Joseph Muscent '725 Concert 9.40 Concert 10.55 Ambrose en zijn orkest. PARIJS (Elfel), 1446 M. SAO Radlo- tooneel. PARIJS (Radio), 1725 M. 13.30 Gra- mofoonmuzlek x— 730 Dansmuziek 9.50 Idem. De directie garandeert, dat de thar^ aange- kondlgde loonsverlaging gedurende zes maan den beperkt zal blijven tot ten hoogste 10 pet Ten tweede: gedurende die zes maanden zal overleg worden gepleegd over een af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst, b.v. over de loonen die zullen gelden na zes maanden; ten derde: de directie zegt toe ten behoeve van deze onderhandellngen gegevens "te verstrek ken aan de arbeidsorganisaties betreffende: a. den financieelen toestand van het bedrijf; b. het verloop van het aantal arbeiders In ver band met de productie; c. de verkoopprijzen van den stapel aarde. Partijen zullen voor Zaterdag 15 Juli a.e hierover beslissen. Bil het getuigenverhoor gaJ het echtpaar Pleterson een verklaring, die geheel afweek van die, welke voor de politie en den rechter commissaris was afgelegd. Het gevolg was, dat beiden ter terechtzitting als verdacht van meineed werden gearresteerd. BERLIJN, 419 M. 4.30 Populaire en dansmuziek 6 20 liederen van Reger 10.30 Berichten en dansmuziek. In de eerste plaats heeft hy In het tijdvak van 1 Januari 1930 tot 1'Februari 1933 den heer J. Pleterson, hoofdcontroleur der R.E.T. en diens echtgenoote. bewogen tot afgifte van 13.000 onder voorwendselen als dat hij groote zaken zou hebben met vooraanstaande perso nen en dat hij binnenkort 40.000 zou moeten ontvangen van een Engelschen baron. dellijk nam de commandant van het remonte- depót te Nieuw-Mllllngen, overste H. G. J. O. van Stockum, de noodlge maatregelen, welke met het oog op de uiterst gevaarlijke ziekte (kwade droes) wenscheiyk werden geacht. Tweehonderd militairen, onder wie vijf en twintig officieren en tweehonderd paarden, op doortocht van Ede naar Oldebroek, waar oefe ningen gehouden zullen Worden, en die te Nleuw-Mllllngen zouden overnachten, werden uit hun nachtrust gewekt en vertrokken in deA nacht naar Oldebroek. Het reageerende paard, benevens de «overige, welke uit Ierland kwamen, werden met de hun begeleidende manschappen in quarantaine gehouden. Don derdagmiddag zou worden uitgemaakt of van Deze werkverschaffingen, welker gezamenlijk kosten ongeveer anderhalf millioen, zullen be dragen, betreffen het graven van een kanaal van Bwlnderscheveld naar de Coevordensche grachten, het graven van een zijtak van dit kanaal naar Dillen, verbetering van den boven loop van het Droetedlep en verbetering van de Hoogeveensche Vaart. De goedkeuring van deze werkverschaffingen Is geschied onder de voorwaarde, dat vóórdat de middelen worden verstrekt eerst desbetref fende publiekrechterlijke lichamen (waterschap pen) moeten zijn georganiseerd of opgericht, aangezien deze lichamen de verantwoordelijk heid voor de uitvoering zullen Tnoeten dragen. Deze publlekrechterlUke corporaties zullen In de kosten moeten bijdragen en ook de provincie Drente zal een bijdrage moeten geven. Met be trekking tot de oprichting en reorganisatie van de waterschappen kan in de zomerzlttlng der Prov. staten van Drente behandeling van voor stellen worden tegemoet gezien. het P.T.T.-bedrljf en den RAdloraad, in de overtuiging, dat Inderdaad In het belang van den Nederlandschen Omroep Toen pater Wagner van het Missiehuis te Belfeld (L.) zich Donderdagmorgen per rij wiel in de richting Belfeld wilde begeven, werd hy plotseling, waarschijnlijk doordat hy «on der van tevoren een teeken te geven, een zijweg wilde inslaan, overreden door den auto van den heer H. uit Venlo. De ongelukkige werd tegen den grond geslin gerd en met een ernstige schedelfractuur opge nomen. Enkele oogenblikken later la hij over- Donderdag hebben de s.d.-raadsleden van Zaandam met de roode wethouders op het stad huis vergaderd. Deze vergadering hield verband met het bezoek, dat B. en W. van Zaandam Woensdag bij Ged. Staten hebben gebracht. Naar verluidt, hebben B. en W. zich daar be reid verklaard om middelen te beramen tot op lossing van de groote financieels moeilijkhe den der gemeente. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen werd te 's Gravenhage een tentoonstelling ge houden, welke gedurende de congresdagen der vereeniging »as opengesteld In de vergader zaal aan den Zuldwal. Verleden week Donderdag werd bjj den Raad van Arbeid te Rotterdam ontdekt, dat op kaar ten valsche rentezegels waren geplakt van 80 cent. De kaarten zijn afkomstig van de Scheep vaart Maatschappij, die de zegels gekocht bleek te hebben van een sleepbootondernemlng aan. de Boompjes. Deze onderneming had ze weer gekocht vgp S. K., wonende aan de Wolphaert- bocht. Deze werd aangehouden en hoewel hjj ontkende, In het Huls van Bewaring opgeslo- ten'. Maandag werden te Vlissingen aangehou den twee Rotterdammers W. de 8. en W. C. R-. die in het bezit waren van tienduizend valsche zegels. Zjj probeerden eerst de politie met een zeer fantastisch verhaal om den tuin te leiden, maar moesten tenslotte een bekentenis afleggen. ZIJ zelden, zegels van een drukker in Rotterdam te hebben ontvangen om deze uit te geven. In de drukkerij werd gen inval "gedaan, waarna de firmanten A. T. en J. v. O. van de Wolphaert- bocht werden gearresteerd. In de drukkerij wer den eenige duizenden valsche zegels gevonden. De cliché s voor het maken van de valsche ze gels bleken van een clichéfabriek te Rotterdam afkomstig te zijn, waarvan de chef A. H. A. D. werd gearresteerd. Deze had de cllché’s bulten medeweten van zijn personeel en directie op eigen houtje vervaardigd. De cllché’s bleken verdwenen, maar zijn la ter door de politie gevonden op de vierde ver dieping van een ziekenhuis te Rotterdam, waar zij door de verloofde van een der drukkers wa ren verstopt. Bovendien zijn nog gearresteerd een uitgever van de valsche zegels, drie mannen, J. E. v. A„ A. J. v. M. en G. K.. allen te Rotterdam. In totaal Zijn 50.000 valsche zegels gedrukt, waar van er 20.000 In omloop zijn gebracht. Zooals bekend Is werkt deze zender met een belangrijk grooter energie dan de Hulser- zender, waardoor de Nederlandsche Omroep zijn rechten op den 1875 M golf duidelijker sal kunnen laten blijken. Op dit punt bestaat eensgezindheid van opvatting bjj de Omroep- vereeniglngen. E. P. Serrarens uit Ossenlsse voor Londen; E. P. Klep uit Breda voor het Vlc. Roeanda. Al deze Paters ontvingen de H. Priesterwij ding te Carthago op 39 Juni. Het H. Sub-Dlakonaat op 28 Juni de volgende P. Verstegen uit Uden; E. OudenbosebW. Matthyssen uit Wormerveer; J. Blomjous uit OlsterwUk; F. Nuyens uit Velp; F. Stokman uit Lent; J. Sars uit *s-Bosch; O. de Kort uit Breda: J. Smelt uit Eindhoven; J. v. d Schoot uit Hlllegom; H. Lanters uit Lent; Th. Smelt uit Eindhoven. KALt’NPBORG, 1153 M. 12.30 Strijk orkest o. 1. v. A. Bendlx 3.30 Omroep orkest o. 1. v. Walther Meyer Radon 5.20 Gramofoomuuzlek 820 Operacon cert 11.20 Dansmuziek o. 1. v. Johan sen. zijn vele e» yebruikt had steeds meer gewieksteren De verdediger vroeg uitstel om zich met zijn cliënt te kunnen beraden. Het pleidooi zal Het echtpaar R. bleef bij de eerste afge legde verklaringen, dat zjj door de mooie ver halen van S., die bovendien de hoogste chef van den man Is, overgehaald zijn het geld te geven. Tenslotte werd als getuige decharge ge- Jansen. zy nam~^een zeer vra- Onze kaasexport was tot 1 Juli gecontlngen- teerd op pl.m. 75 pct. van 1931; bovendien moet er voor onze kaas een invoerrecht van 100 frs. per 100 K.G. betaald worden, terwijl het In voerrecht op de Zwltsersche kaas 60 frs. is. Ook de melkproducten zijn gecontingenteord en betalen een Invoerrecht van 60 tot 170 frs. per 100 K.G. Door afspraken met de fabrikan ten van gecondenseerde melk en melkpoeder in Frankrijk worden op deze producten hier extra heffingen gedaan, waardoor deze op een be paalden prijs komen, welken men in Frankrijk noodig oordeelt om voor de Fransche produc ten een zoodanlgen prijs te kunnen bedingen, dat de boer een toonenden melkprijs kan ont vangen Hoewel deze regeling voor de Nederlandsche belangen geenszins Ideaal Is, daar men er de Fransche producenten mede In de gelegenheid «telt hun productie uit te breiden, terwijl onze export gelimiteerd Is, werd ze aanvaard, om dat men hiermede, volgens afspraak met de organisatie van fabrikanten zoowel als met die der veehouders, meende te kunnen voorkomen, dat er gedurende het bestaan dezer regeling van de zijde der Fransche producenten op ver scherping der Invoerbepalingen zou worden aangedrongen. Dit aandringen schijnt succes te hebben ge had. want met ingang van 1 Juli zijn onze contingenten kaas en melkproducten voor het derde kwartaal belangrijk verlaagd. Wat deze maatregel vooral voor de kaas In hel midden van het seizoen beteekent, Is zon der meer duidelijk. Met name voor den export van kaas naar Zuld-Frankrljk Is dit fnuikend, daardit geen kaas Is, die Jong geëxporteerd wordt, doch van te voren opgezet en speciaal voor dit doel geschikt gemaakt wordt. De eerste vraag, die men zich bjj dergelijke berichten stelt, Is, wat kan onze regeering te gen dergelijke maatregelen doen. Naar wij ver nemen heeft Italië, dat ook vrij belangrijk, zjj hét niet zoo sterk als Nederland, bij den kaas- invoer In Frankrijk betrokken Is, op dit bericht onmiddellljk een tegenmaatregel genomen, waardoor de uitvoer van Frankrijk naar Italië In even sterke mate getroffen wordt. Het ge volg hiervan zal zijn, dat belde landen gaan onderhandelen ter geheele of gedeeltelijke op heffing der belemmeringen. Kan onze regeering zoolets ook deen? B.v. door verhooging van den accijns op wijn of contlngenteering van dit artikel, om daarmee Frankrijk op de gevoeligste plek van zijn ex port te treffen? Wij hebben hiernaar geïnfor meerd en hoewel onze Inlichtingen dienaan gaande nietbemoedigend zijn wij voeren be langrijk meer naar Frankrijk uit dan wij eruit invoeren meenen wjj toch, dat dit denk beeld niet losgelaten moet worden. De wijnbouw en de wijnexport zijn in Frank rijk bet troetelkind der regeering en elke maatregel, welke de wjjnbelangen sou kunnen schaden, maakt In Frankrijk indruk. Het geval is ook andersom te bekijken. Onze regeering zou ook een maatregel kurfhen over wegen, waardoor de wijnexport uit Frankrijk bevorderd kon worden en dit als ruilobject kunnen gebruiken om een betere positie voor onzen export te bedingen. HÏTZEN. 2»6 M. KRO genconcert 10.00 Gramofoonmuzlek 1130 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H Perquln OP 12 00 Politieberichten 12 15 KRO-sextet o. 1. v. P. Luatenhouwei 1.45 Zenderverzorglng 2 00 Halfuurtle voor de rijpere Jeugd door mevr. A Schelf houtv. d. Heulen 230 Klnderuurtje door mevr. Sophie Nuwenhuls van der R0et en mej. Lldwlna Dlepenbrock 4.00 KRO-orkeat o. 1. v. Martnua van t Woud 4 30 Zwemcuraus door 8 P. J. Borsten 5 00 KRO-orkeat o. 1. v. Mar. v. ’t Woud 5.15 Sportpraatje door S. P. J. Boraten 5.30 KRO-orkeat o. 1. v. Mar. v. 't Woud 620 Journalistiek weekoverzicht door l*aul de Waart 6.40 Orkest 7.00 Po litieberichten 7.15 J. Feltama: „Rhodoa In de Engelsche zee’’ 735 Gramofoon- muziek 7.50 De as. Eaperantocuraus 8.00 Avondprogramma m. m v. Jeanne Horsten en Henrl Theunlsse en de KRO- Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer. Jack Mossel refrelnzang. De KRO-Boys 11.00 Gra- tnofoonmuzlek 12 00 Sluiting. VARA 8 00- hoord mevrouw Jansen. ZIJ nam~*'een vreemde houding aan én weigerde op de gen van den verdediger, mr. F. Eikelenboom, te antwoorden. De officier van Justitie, mr. J. C. V. Meuschke. liet haar tenslotte arresteeren onder verdenking van uitlokking tot oplich ting. zy werd gevankeiyk de rechtszaal uitge bracht. In zijp requisitoir achtte de officier tenslotte de oplichting bewezen. Hy'elschte twee Jaren gevangenisstraf. Intel toofi drag in Nederlandsche guldens by de Neder landsche Bank De grootte der te storten bedragen zal voor zoover de In art. 1 bedoelde schulden niet in Nederlandsch courant luidt, worden bepaald door omrekening In Nederlandsch courant naar een telkens door de Nederlandsche Bank net te stellen koers. De gelden, die ter voldoening van kooppryzen van goederen uit gebledsdeelen van een aangewezen vreemde mogendheid (e- stort worden by de Nederlandsche Bank, zulten volgens regelen, door de Ministers van Finan ciën en Economische Zaken in overleg met ds Nederlandsche Bank te stellen, kunnen worden aangewend ten behoeve van in Nederland ts- vestigde personen, firma’s en Instellingen, wier vorderingen getroffen «yn door de beperkends bepalingen, welke door de desbetreffende mo gendheid ten aanzien van het Internationale be talingsverkeer «yn genomen. Dit Konlnkiyk Besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien, der dag- teekenlng van het Staatsblad, waarin bet B geplaatst. Met desen algemeenen maatregel van bestuur is nog niet de laatste stap gezet ter voorbereiding van de toepassing der Clearingwet. Een Kon. be sluit is noodig, waarbij het land of de landen, waartegen de Clearingwet zich eventueel «al richten, zal (zullen) moeten worden genoemd. Bovendien moeten met name worden genoemd de artikelen, waarop de Clearingwet van toepas sing Is. Uit Ierland arriveenien Woensdag te Nieuw- Milllngên pl.m. dertig paarden, welke door de legerleiding waren gekocht In Nleuw-Mil- lingen werden zy in quarantaine gehouden, ver van de overige paarden, ’s Avonds omstreeks elf uur, aldus „De Telegraaf’’, reageerde een der paarden op maleine-lndruppellng. Onmld- De Rotterdamsche Rechtbank heeft Donder dag behandeld de zaak tegen den 55-Jarigen J. H. S„ gewezen hoofdinspecteur der Rotter damsche Electrische Tramwegmaatschappy. die terecht moest staan wegens twee feiten van oplichting. ■programma van gisteravond (I te 19 uur begonnen, zullen voorlooplg 1 Januari as. de uitzendingen voor den Nederlandschen Radio-Omroep op een golf lengte van 1875 M. na 6 uur plaats vinden via den daarvoor geschikt gemaakte sender te Kootwyk, In plaats van vla den Hulzen-zender. Naar Reuter uit Londen bericht, bezócht H.K.H. Prinses Juliana Donderdag de Tower, London House en het parlement. De prinses fineerde In Kensington Palace met prinses Allee en graaf Athlone. Onder de gasten be vonden zich ook- ex-koning Alphonso en de Braziliaansche gezant. Na het diner was Prinses Juliana tegen woordig by de receptie van Lady Ludlow. de uitzendingen op een golf zich zoo krachtig mogeiyk moeten doen hooren. Van weerszijden is men bereid zich eenlgs geldelijke offers, welke de nieuwe toettand vergt, te getroosten. Om bedryfstechnlsche redenen is het niet mogelijk de uitzendingen vóór 16 uur door du Kootwykschen zender te doen geschieden. Door den Minister van Sociale Zaken werd 24 Juni 1.1. besloten de steunverleening aan verschillende groepen van bouwvakarbeiders met Ingang van 2 Juli te doen beëindigen. De Minister deed hlerby de toezegging, dat hy be reid was de steunverleening wederom te doen voortzetten, zoodra hem zou zyn gebleken, dat door de betrokken organisaties sou voldaan zyn aan de door de Regeering gestelde elachen inzake herziening der tariefloonen. Door de besturen van verschillende organi saties zyn intusschen nieuwe tarieven inge diend. waarvan sommige, naar wy vernemen, de Minister aanvankeiyk aanneemlyk toeschij nen In het vertrouwen, dat de ledenvergade ringen der betrokken organisaties voor zoover die nog niet is geschied de bestuursvoorstellen zullen willen aanvaarden, heeft de Minister naar ons wydt medegedeeld dan ook be sloten voor eenige aanvankeiyk uitgesloten groepen van bouwvakarbeiders de ttmnver- leenlng wederom voort te zetten. wy vernemen dat aan de elschen der Regee- xing nog niet werd voldaan door de steenzet ters te Amsterdam en 's Gravenhage en de helers te Amsterdam. Voor deze groepen heeft de Minister dan ook zijn schryven van 34 Juni gehandhaafd Tenslotte vernemen wf> dat de Minister aan de betrokkenen beeft medegedeeld dat hy zich voorbehoudt voortdurend te doen controleeren, In hoeverre permanent aan de gestelde elschen biyft voldaan. Hij had het in de oogen van som migen nu juist niet zoo ver gebracht in het leven omdat hij t” kostelijke talenten niet gel om geld te verdienen, geld. Hoeveel zouden wel uit die aangeboren en ontwikkel de gaven hebben gemunt! Hij werkte nu maar voor anderen en voor eigen genoegen. Hij bezorgde den zijnen een goed bestaan en zijn kinderen een beste opvoeding. Maar z’n vrien- den lachten ietwat meewarig om hem. Zij zwoegden en ploeterden om rijk te worden. In die hurrie naar meer konderf zij zich niet altijd be kommeren om de zuiverheid der mid delen, om de stipte eerlijkheid. An deren leden door- hen. En in hun jacht naar steeds meer vonden ze weinig levensgeluk- Hun eigene ge zinsleden werden hen vreemd. En toen een hunner te laat merkten dat het leven voorbij was vóór hij eerst had kunnen leven, kwam mensch tot de erkenning dat de der die niet voor *t geld maar voor t innerlijk geluk geleefd had. de groot ste waarde van dit leven had geno ten. Want hij was gelukkig geweest met de fijnen en met zijn arbeid. HILVERBL'M, 1875 M. Orgelspel door Joh. Jong 8 30 Oramo- 4.20 Concert foonmuzlek VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.16 Uitzending voor de arbei ders in de continubedrijven. Hetty Beck draagt voor. De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins. Vara-tooneel o. 1. v. W. v. Capel- len 12.00 Vara-kleln-orkest o. 1. v. H de Groot 12.45 Orgelspel door Joh. Jong 1.15 Vara-kleln-orkest o. 1. v. H. de Groot 2.00 Zenderverzorging 2.15 Oramofoonmuzlek 2 50 J. v. d. Kleft: ,X>e flnancleéle schandalen in Amerika*’ 3.00 Amaterdamsch Salonorkest o. 1. v. Dirk Kiekens 3.40 Letterkundig over zicht door A. M de Jong: ..De dichter Ca re! v. d. Woeetljne” 4 00 Amsterdamseh Salonorkest o. 1. v. D. Kiekens 4.45 De Flierefluiters o. 1. v J. v. d. Horst 5.30 Klnderuurtje. Op het booze eiland. ..De schipbreukelingen van de ..Asia” 6.30 Gemengd duobfclkwartet ..Clio” o. 1. v. Henk Dulnker 6.45 Orgelspel door Cor Bteyn 7.00 ..Clio” o. 1. v. H. Dulnker 7.15 Orgelspel door Cor Bteyn 7.30 Uit zending voor het platte land. S. S. Lan- tinga: „Land bouw kolonisatie” 7.59 Her haling SOS-berichten 8 00 Vara-orkest o. 1. v H. de Groot 8 45 Vaz Dl as en varia 9.00 Bob Snoek zingt liedjes a. d. vleugel 9.15 Buppé-programma door het Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 10.00 Bob Snoek zingt 10.15 Fransche ope rette-muziek door het Vara-orkest o. 1. v. H de Groot 11.00 Oramofoonmuzlek 12 00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonlsch concert van gramofoon- platen 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Fransch (Frankrijk) 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten In het Fransch 9.10 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN In elk geval meenen wy, dat onze regeering zich energiek en met grooten spoed met deze zaak moet bemoeien, want ze is belangryker dan ze oppervlakkig Ujkt. Met een terugloopen van den Franse hen uitvoer wordt m n. de ge heele Noord-Hollandsche kaasmarkt ernstig bedreigd, daar deze voor een belangryk deel op dezen uitvoer berust. Bovendien moeten we door een sterke inkrimping van den export weer een sterk oploopen der kaaspryzen In Frankryk verwachten, waardoor hier weer de moeiiykheid eener voldoende heffing ontstaat en alle bezwaren, die daarvan het gevolg zyn. Door het optreden van Italië is de kans niet Uitgesloten, dat dit land concessies verkrygt. die onze positie nog verder zouden kunnen be- nadeelen en dit moet In elk geval worden voor komen. De volgende benoemingen hebben plaats ge had by de Witte Paters: E. P van der Looy uit Elden voor het Vlc. Aloert-Meer; E. P Peters uit Deventer voor het Vic. Ta bora; E P. Wouters uit wybosch Rom«; E. P. Mestrom uit Venlo voor het Vlc. Bangaeolo; E. P. WiUekens uit Zundert voor het Vlc Boekoms; K P Smoor uit Breda voor het Vlc. Boekoba; K P. Smoor uit Oud- Gastel voor Londen; E. P. Hartman uit Eind hoven voor het Vlc. Mwanza; E. P. Windau uit Rotterdam voor het St. Paulus-College te Sterksel; E. P. Brockhus uit Rotterdam voor 8t. Charlet te Each; E. P. Geeling uit Sappe neer voor het Vlc. Albert-Meer; E. P. Bollin ger uit Amsterdam voor bet 8t. Paulus-Col- lege te Sterksel; E. P. Liscent uit Amsterdam voor Malson-Carrée; E. P. Aarden uit Zeven bergen voor het Vlc. Tanganlka; E. P. van der Heyden uit Eindhoven voor het Vlc. Mwanza; De Rüksbemlddelaar, mr. dr. A. C. Josephus Jltta, optredend als plaatsvervanger van prof, mr. P. J. H. Aalberse, heeft een bespreking gehouden met partyen, betrokken by het drei gend conflict in de aardewerkfabriek „De Sphinx” ten gemeentehuis* Maastricht, waar- by hy het volgende voorstel aan partijen deed pleegd te hebben. Wel heeft hy het geld ge leend en wel heeft hy ook de verschillende ver halen gedaan, maar dat laatste was niet om geld los te krygen. Hy kwam by P. en R. al Jaren aan huis en had zoodoende zyn toe komstverwachtingen verteld. Uit het verhoor bleek verder, dat het geld besteed was voor het onderhouden van een vriendin van S, zekere mevrouw Jansen. Een familielid van deze vrouw, die een Engelsche baron zou zyn, zou 8. tenslotte -met 40.000 hiervoor schadeloos stellen. Voortzetting concert lichte gramofoonmu ziek 9 45 Nieuwsberichten In *t Dultech 9.55 Dansmuziek (in de pauze: slotno- teerlngen enz., benevens sportberichten). BRI H8EL.’ 509 M. 12.30 Populair con cert door het Radlo-orkest o. 1. v. Franz André 130 ConceN door het omroep- symphonle-orkest o. 1. v Jean Kumpa 620 Dansmuziek 8.30 Concert door het radlo-orkest o. 1. v. Franz André 10.30 Dansmuziek. WEENEN. SIP M. 5.50 Populair con cert 7.40 Gramofoonplaten. Cabaret 9.30 Populair concert 10.35 Populair concert door het omroeporkest van het Weenache Bymphonle-orkest o. 1. v. Joseph Holder WARSCHAU, 1411 M. 5 35 Populair concert 6.56 Pianorecital 7.25 Gramo foonmuziek 820 Idem 8.50 Gewijde Joodsche muziek 9 50 Pianorecital 1020 Dansmuziek. De tentoonstelling bedoelde een beeld te ge ven van het „voorheen en thans” der arbeids bemiddeling. Zy bepaalde zich uiteraard In hoofdzaak tot de ontwikkeling van de» organen der arbeidsbemiddeling In den lande n.l. tot huisvesting. Inrichting en outillage der Instel lingen en de bereikte resultate^/by den be- mlddelingsarbeid In de feesteiyk met palmen versierde zaal gaf een grafische voorstelling van sterk deco ratieve werking een overzicht van den' groei der arbeidsbemiddeling in Nederland sedert het Jaar 1908, waaruit bleek de gestadige toe name van de vraag van werkgevers om ar beidskrachten by de organen der arbeidsbe middeling ingekomen en de tot stand gekomen plaatsingen. Sedert 1908 kwamen in totaal rond 5 mll- lioen werkgeversaanvragen in by de organen der arbeidsbemiddeling en meer dan 3% mil lioen plaatsingen van werkzoekenden kwamen tot stand. De beginjaren droegen uiteraard in dit totaal in geringer mate by dan de latere Jaren. Grafieken betreffende de ontwikkel arbeidsbeurzen van verschillende gé waren op de tentoonstelling geplaatst. De gemeente Amsterdam had een afzonder- lyke stand met een groote licht-graflek (staaf diagram) van het verloop van aanbod, vraag en plaatsing sedert de oprichting dezer Instel ling Ao. 1907; ook zagen wy een curven grafiek, die aangaf hoeveel werkloozen er zyn onder de aantallen ingeschreven werkzoekenden op bepaalde tydstippen. Tilburg» foto-lnzending gaf een Juisten indruk van de geschiedenis en dén groei dezer arbeidsbeurs sedert 1914. De Limburgsche dlstrictsbeurzen hadden een kaart ingezonden met de indeelmg der bemiddelings- rayons. Zaandam en Eindhoven toonden gra fieken, evenals Zeist. Van de Utrechtsche ar beidsbeurs opgericht Ao. 1913, was eveneens een belangrijke verzameling plaatmateriaal aanwezig. Dat de arbeidsbemiddeling reeds vele eeuwen vroeger bestond, bleek ons wel by de wande ling langs de stands: Uit acten nl. uit 1430 en volgende Jaren, fotografisch overge nomen uit oude registers, waarin bepaalde raadsbesluiten werden aangeteekend, bleek zelfs, dat b.v. al te Utrecht In Ao. 1430 de overheid van haar ordenende bevoegdheid ge bruik maakte om de arbeidsbemiddeling In goede banen te lelden. Door den archivaris van Utrecht, dr. Schuylenburg, was een lyst van gewaarmerkte afschriften van bedoelde acten beschikbaar gesteld. Betreffende de propaganda der arbeidsbe- mlddellngsgedachte waren verschillende ge gevens tentoongesteld, zooals van de Gronlng- sche arbeidsbeurs en van Zwolle. De tentoonstelling trok uiteraard in vakkrin gen levendige belangstelling en vormde een leerzaam beeld van wat „toen en nu” In stad en land op het terrein der arbeidsbemiddeling zich vcordeed en voordoet. In de zaal, waar de tentoonstelling was ge ëxposeerd, verbleef o.m. gedurende «enigen tyd de Minister van Sociale Zaken prof. dr. Slote- maker de Bruine tydens de morgenzitting waarop prae-adviezen werden uitgebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6