I Edam les Bains het IJselmeer Politieke actie aan t Een interview met Dr. Poels leed van eiken daq RADIOPROGRAMMA IDEAAL GEKOZEN OORD Als Balbo’s tocht slaagt - ZATERDAG 8 JULI Maandag 10 Juli 1933 De derde bondsdag in Den Haag Tegen het fascisme Sir Eric Drummond De STAKING VAN LETTEN? boot in Zaandam Esperanto-examens EEN SPEELZAAL TE LAREN Bosch- en heidebrand Rood spartelt tegen OP HEETERDAAD BETRAPT DE PRINSES TE WIMBLEDON MTANTEN VOOR OUD-RL BEELDENDE KUNSTEN Examen Rjjksacademie De prijs van de boter R.K. Universiteit Een niet te stuiten vuurzee op de Veluwe Misschien is dit over dreven R. K. KLEERMAKERS* PATROONS HET STELSEL VAN NATURA- BONNEN Nauwlettend toezicht op de ge dragingen van vreemde lingen geboden PROVINCIALAAT DER MINDERBROEDERS „Kölnische Zeitung” INDISCHE POSTVLUCHTEN „Van alle zakelijkheid en recht vaardigheid gespeend” rJiet mooiste strandbad van ons land,” zegt de aanbeveling jtfNGE MIDDENSTAND IN ACTIE Herinnering aan de recollectie Op een Zondag 9 Juli 1933 Mader 10.35 Zl- daarna Ui een M. Seeker 10.55 Concert. 1635 De feestelijke opening In het Saargebied verboden Stanford VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN 4. de dames P van Dieren en T. Hartelijke woorden, vol stoute verwachtingen voor de toekomst, werden hierbij gewisseld en ook later aan een lunch In het paviljoen, aan geboden door den heer A. A. Smits, restaura teur van het Badhuis. Een aardige attentie was ROME, 441 M. 9.05 „Bambu", operette In drie actes. 1 VERWIJZEN WIJ t:AJJl DEN RADIOGIDS militair orkest o. 1. geunermuzlek. ROME. 441 M. 8 35 Oramofoonmuslek - 10.20 Populaire muziek. De .JMJstvoger* op de thuisreis is Calcutta geland. Een bespreking werd gewijd aan het rapport der Staatscommissie Lambooy Inzake Steun In natura. Waar het door de Staatscommissie ontwor pen stelsel van natura-bonnen met steun In natura niets uitstaande heeft en van alle za kelijkheid en rechtvaardigheid is gespeend werd besloten tegen het rapport in Samenwerking met de andere Middenstandsbonden en overige centrale organisaties in het distributie wezen een afwijzend standpunt in te nemen. H. K. H. Prinses Juliana is, vergezeld van prinses Victoria en prinses Marie Louise Vrij dagmiddag te Wimbledon aangekomen, waar zij de finale heeren-enkelspel tusschen Vines en Crawford bijwoonde. Hedenmiddag zal H. K. H. in de Nederland- sebe legatie een receptie houden. Dinsdag 4 Juli vergaderde te Utrecht onder leiding van den Bondsvoorzitter, den heer C. J. O. 8truycken te Den Haag het Hoofdbe stuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond. BFROMUNSTER, 460 M. 5.20 Onuno- foonmuzlek. LONDEN. 7 Juli. (Reuter) Sir Eric Drum mond, die onlangs is af getreden als secretaris generaal van den Volkenbond, is thans be noemd tot Britsch gezant te Rome, in welke functie hy sir Ronald Graham, die binnenkort zal aftreden, opvolgt. p h( et de d< h< UJ ee bt in h< in ki vc Pi V8 PI di d( M ui vi Vi d< BEROMl’NSTER. 460 M. 5 50 Oramo- foonmuzlek 7.20 Gramofoonmuaiek 9.30 Cellorecital. Popi orkest o. 1. dansmuziek Donderdag heeft de justleele dienst van het bureau Qroote Pauwensteeg te Rotterdam in de „Bijenkorf" aan den Schiedamschenslngel twee vrouwen op heeterdaad betrapt, toen zij daar enkele goederen stalen. Bij onderzoek op het bureau kwamen uit een actetasch een kost bare mantel, een onderjurk en nog verschillen de andere artikelen te voorschijn. Bij de huiszoeking werden een groote hoeveel heid artikelen waarschijnlijk ook van dief stal afkomstig gevonden. De vrouwen, moe der en dochter, zijn in arrest gesteld. Aan het van 37 Juli gehouden toelatings examen voor de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, werd deelgenomen door 42 candidaten, (25 voor den dagcursus en 17 voor den avondcursus). Hiervan werden 26 can didaten toegelaten, (16 voor den dagcursus erf 10 voor den avondcursus). Voor den dagcursus slaagden: De dames: E. A. Broeckman, Amsterdam; M. P. J. Heijnlng. Diepenveen; A. H. Runeman. Amsterdam; H. L. Wesseling, Amersfoort; en M. O. Oobius, Voorburg (Beeldhouwklasse) NIJMEGEN. 7 Juli. Geslaagd is voor het can- dldaatsexamen in de klassieke taal- en letter kunde de heer W. van Gent te Didom. WEENEN, 517 M. 8.15 Oude Weensche muziek 10 40 Zlgeunermuzlek door de Horvathkapel. Men verzoekt ons te melden, dat het radlo- k wartier, hetwelk op morgen 9 Juli aa„ te 12 uur, onder de auspiciën van den Ned. R. K Middenstandsbond door den K.R.O. zal worden uitgezonden, speciaal zal zijn gewijd aan den kortelings opgerichten Ned. R K. Bond van Kleermakers patroons. Vrijdag MILAAN, 331 M. 7.30 Gramofoonmu- zlek 8.50 ,31y”. opera in drie actes van Forzano. In het verleden heeft de redactie van Het Volk jvm,™ uo. ovu.o, dikwijls op Dr. Poels afgegeven, om niet een wiens naam ook in den steen is vereeuwigd, beetje verrast te zijn over deze introductie in de hoofdkolommen van het blad. Dat de angst voor het fascisme daar den Limburgschen hoofdaal moezenier van den arbeid als een bondgenoot binnenhaalt, doet niets af aan t goede Initiatief, om Dr. Poels ook eens aan de lezers van Het Volk voor te houden zooals hij werkelijk is. Mis schien komt het blad er nogeens toe. mede het sociale werk van den Doctor in het Zuiden te waardeeren. Want de socialisten, vervreemd aan den priestertoog, zouden in hun kijk op de sa menleving opzettelijk iets verzuimen. Indien zij dezen leider der katholieke arbeiders maar inci denteel in hun gezichtsveld wilden zien. Er is over en weer reden voor waardeerlng en contact. De overrompeling van het socialisme in het ge boorteland van Marx en de export van het na- tlonaal-socialisme naar ons land kunnen ook de S D AP. leeren, dat de orde en de volksbelangen nog het beste beveiligd zijn bij de rechtvaardig heidsleer en de naastenliefde van priesters als Dr. Poels. Zij houden de terreur tegen van Hitler en Marx beiden. Ze willen een broederlijke ge meenschap. En ze vragen aan hun eigen volge lingen gebeden, opdat de socialisten niet van die gemeenschap blijven uitgesloten! gramofoonmuzlek Ar- „IXLUiDV CU Aals- P. Zwager 6.00 Amster- 8AARBRÜCKEN, 7 Juli. (W. B.) De regee- rlngscommissie voor het Saargebied heeft de ..Kölnische Zeitung" en de „SUdwestdeut- sche Bauemzeitung” voor onbepaalden tijd ver boden. »C I. De opening van het strandbad droeg een feestelijk karakter. De genoodigden werden ontvangen ten stadhulze van Edam. Hier was de heer Kolfschoten, Neerlands meest optimis tische burgemeester, gastheer. Per boot voer het gezelschap vervolgens door den havenmond naar zee. waar men een oogen- bllk genieten kon van het panorama, gevormd door het vroolljk bevlagde strandbad en zijn landelijke omgeving. De plechtigheid zelf bestond in het door knippen van een kleurig lint door den burge meester en het plaatsen van een sluitsteen in een der gebouwtjes, wat geschiedde door den jongen initiatiefnemer, den heer N. Bouwer, Naar wjj vernemen, heeft de Minister van Justitie aan de procureurs-generaal bij de Ge rechtshoven. fungeerend-directeuren van politie, opdracht gegeven ten scherpste toe te zien op en tegen te gaan iedere politieke organisatie, actie of werkzaamheid, op welke wijze en in welken vorm ook door hier te lande vertoeven de vreemdelingen. Vreemdelingen, die zich niet strikt van elke politieke gedraging onthouden moeten als ongèwenschte vreemdelingen be schouwd worden, aan wie verder verblijf in ons land zal dienen te worden ontzegd. Lemaire 12 uur ogramma. door de 'Ine Voortaan zal ook het café Hamdorf te La ren den bezoekers van het Gooi gelegenheid bieden tot het wagen van een kansje bij Vrou we Fortuna. Bij Hamdorf zal namelijk Zater dagavond te 9 uur de nieuwe speelzaal ge opend worden, waar men gelegenheid vindt zijn geluk te beproeven. Evenals te Scheve- ningen heeft men hiertoe vergunning gekre gen omdat wat hier gespeeld zal worden, geen hazardspel, maar een behendigheidsspel is. Een groote bosch- en heidebrand woedt op de Veluwe ter hoogte van Asselt. Gisteren plm. half een, waren 60 k 70 hectaren bosch en helde door het vuur vernield. De Veluwsehe boechbrandweer, versterkt door de brandweer corpsen uit Apeldoorn .en Beekbergen bestrij den het vuur, terwijl voorts de militairen uit het remontedepöt te Mlliingen zijn gerequl- reerd en door middel van tegenbranden tracht men thans het vuur te stuiten. De brand is ontstaan, aldus „Het Handels- blad”, ten gevolge van bet afbranden van heide, hetwelk geschiedde in opdracht van bet Kroondomein door opperhoutvester J. CU. E. O. N. Mulder, om het verbrande terrein ge schikt te maken voor boschbouw over een op pervlakte van pl.m. twintig hectaren; het was gelegen aan de spoorlijn Appeldoorn—Asselt, bij wachtpost 77. Tengevolge van den sterken Zuidoostehjken wind sloegen de vlammen over naar de bosschen en het eikenhakhout op het gebied op den Dalk. Daar werden de vlammen gedreven naar de bosschen, toebehoorende aan den heer Westerwoudt te Overveen en naar de bosschen van den heer Bcheltema Beduln, ouo- notarls te Den Haag. Eenlgen tijd werd het vuur bij den straatweg Apeldoorn—Asselt— Kootwijk tegengehouden, doch spoedig sloegen de vlammen ook daar over en vonden opnieuw gretig voedsel. De geheele omgeving van Asselt en Kootwijk Is In zware rookwolken gehuld. Op dit moment lijkt het een catastrophe te worden, zooals men In jaren niet gekend heeft. Uren in den om trek zijn zware rookwolken zichtbaar. Alles wat maar eenlgsztns hulp kan bieden spoedt 8*cb naar het terrein van den brand. Aa Maandag zal de maandelijksche recollec- tie-oefening weer plaats vinden. De nieuwe. Paler-Directeur van het retraitehuis in Amers foort zal evenals Pater v. d. Velden de recol lectie op dezelfde wijze voortzetten elke 2e Maandag der maand. Oud-retraltanten van Amersfoort of elders mogen wij u nogmaals aansporen allen zooveel mogelijk aanwezig te zijn, een veel grooter aan tal dan tot nu toe mag voor Utrecht verwacht worden. Spoort allen uw kennissen aan en kom zelf trouw elke 2e Maandag der maand, half 8 in de Catharina kerk, L. Nleuwstraat. DAVENTRY. 1554 M. 12 20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Western Btu- dlo-orkest 2 06 Oramofoonmuzlek 4.05 Concert 5.05 Gramofoonmuzlek 6 50 Concert door het Sehotsche Studlo-orkeet o.l.v. Ouy Dalnës 7.50 Orgelconcert 0 56 Kamerorkest. PARUS (EIFFEL), 1446 M. 0 05 Con cert. Tot de bekoorlijke hoekjes van de oude Zuiderzee, die de zwervers over het wijde water, kenden als rustig en Intiem, behoorde het bui tenland bij den Edammer havenmond Heerlijk was er de ruimtewerking rond zeedijk en sluis, vrij en ongestoord lag men er met zijn - schip aan het groene land, een idylle vormden pol derhuis en het witte achttiende eeuwsche bul ten. en van ver over ruischelende zomerboomen zong bij Westenwind het carillon. Sinds de Zuiderzee werd afgesloten vormde het stagnante water geen bedreiging meer voor het lage buitenland, dat door zijn ideale lig ging als het ware was voorbeschikt om te worden herschapen In een nieuw recreatie oord. Een jonge Edammer heeft dit begrepen, zijn idee rijpte tot een omlijnd plan, hij wist de menschen te interesseeren voor wat hU een grootsche toekomst dacht: Edam badplaats aan het IJselmeer. De plannen zijn werkelijkheid geworden. Ge steund door den geestdriftigen initiatiefnemer heeft men met spoed het werk ter hand ge nomen en in nog geen drie maanden UJds werd voltooid Bad Edam, het ..mooiste strand van heel ons land", zooals de aanbeveling luidt. Deze laatste kwalificatie laten wij geheel voor rekening der Edammers, maar een feit is het, dat Strandbad Edam, zooals een officieel gezelschap het Vrijdagmiddag opende, zoo ge zellig is ingericht en zoo prachtig gelegen, dat wie er «eenmaal is geweest, steeds weer zal komen. Het Edammer Strandbad is aangelegd aan een inham der oude Zuiderzeekust, een half uur ten Noorden van Volendam. Men reist er heen vanaf Amsterdam met de electrische Aoord -Hollandsche Tram tot het station Edam (halfuurlijkscbe verbinding) waar een bus klaar staat, die de „badgasten" in enkele minuten van het stadje naar het strand brengt. Duizenden kubieke meters zand zijn op het buitendijksche land uitgestort tot vlak aan het water, er is een paviljoen-restaurant gebouwd en een dubbele ril badhokjes, die volgens het bekende systeem van afgifte der kleeren 600 personen tegelijk in staat stellen een bad te nemen. Men vindt er strandstoelen en uiterst genoeglijke zitjes onder kleurige parasols pal aan zee. een klnderstrand. een zonnebad. En dan grenst het bad vlak aan den velllgen havenmond, ideale pleisterplaats voor motor en zeiljachten. Niets zal worden nagelaten de attractie van dit nieuwe strandbad te verhoogen: murfek, gelegenheid tot dansen, verhuur van kano’s en roeibooten. jaarlijksche zwemwedstrijden, os. Mftrkenenz Vrijdagmiddag waren enkele arbeiders in de electrische centrale te Venlo bezig met bet ophljschen van een balk. Plotseling deed een der arbeiders een misstap, waardoor de balk naar beneden viel en terecht kwam op den 50-jarlgen arbeider A. Heger. Hij kreeg den balk op het hoofd en werd, daar men aanvankelijk dacht dat het niet zoo erg was, met een hersenschudding naar zijn woning vervoerd. Hij is aldaar echter eenlge uren later overleden. Naar men ons bericht, heeft de politie Vrij dagmiddag acht schepelingen van boord ge haald van de in de haven van Zaandam liggen de Letlandsche houtboot „Turalda". Evenals hun landgenooten In Temeuzen, zijn zij in sta king gegaan om een loonsverschil. Een groote menigte critiseerde het optreden der politie. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Gramo- foonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert 8.30 Causerie over een actueel onderwerp In het Engelsch - 8 40 Lichte gramofoonmuzlek 9 00 Nieuwsberichten in het Fransch 9 10 Lichte gramofoonmuzlek 9.45 Nieuws berichten In het Duitech 9.55 Dansmu ziek en gramofoonmuzlek. In div. pauzes: koersen en sportberichten. Het Marine-Bgddsgebouw in andere handen en een nieuw weekblad HUIZEN, Z9« M. NCRV 8.30 Mor genwijding door ds. G. E. Alers. Zang: mevr. C. v. d Berghvan Lunteren. Wlm Konlng. begeleiding KRO 0 30 Gramo foonmuzlek 10.00 Hoogmis uit de 8t. Nl- colaaakerk te Venlo. Door de .Bchola Can- torum” van het St. Thomascollege der Paters Augustijnen o I.7»v. T. Jordans 11.45 Gramofoonmuzlek 12.00 Mldden- etandskwartlertje 12.15 Het KRO-sextet o. 1. v. P. Luatenhouwer 2.00 Ir. H. J. A. de Goey: ,X)e nationale beweging der jongere Intellectueelen en Internationale samenwerking der Kath. studenten in Pax Romana 2.30 Het KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen 4.15 Ziekenlof uit de Stichting ..Moederhell" te Glnneken NCRV 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Halfweg KRO 7.45 Voordracht van prof. W. Koenraadt 8.05 Voetbalultsl. RK F. 8.10 De KRO-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer. Jack Mosselrelrelnzang 0 40 Het KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen 10.40 Epiloog door het Kleln-Koor o. 1. v. Joe. H. Plekkers 11.00 Sluiting. "v nze lezers kennen de sterke rede, door 1 Mgr. Dr. Poels tegen het fascisme gehou- den. Zjj is gevolgd door een vraaggesprek, gisterenavond op de voorpagina van Het Volk gepubliceerd. Aan een medewerker van dit blad verklaarde Dr. Poels: „Laat Colijn nu eens toonen dat hij sterke man is. Het is toch te gek, dat wij hier tn Limburg dag in dag uit den last ondervinden van buitenlanders, die hier propaganda voor hun beginselen maken, op de meest oneerbare wijze soms. Dat zij hier onrust stoken en verbittering zaaien. Dat zij hier hun gang mogen gaan, ter wijl Wij in Duitschland aan handen en voeten gebonden worden. De regeerlng dient hier in te grijpen. Snel en krachtig”. Het is voor mij onbegrijpelijk, ja, raadselach tig zelfs, dat de regeering dat duldt. Treedt zij tegen deze overstroomlng van Zuld-Llmburg met Duitsche nazl-propaganda niet op, dan schiet zij in haar taak tekort. Er moet iets aan gedahn worden. Het is toch te dwaas, dat man nen als Tykfer hier maar rondloopen en hun onheilzaam werk verrichten. Er moet iets aan. gedaan worden, het moet.... Wat een taak voor Colijn, om ons land eens te zuiveren! Wa’ met den Kettelerbond die ontbonden werd op bevel van Tykfer gebeurd is, is toch een onge hoorde schande. „Ik weet welke ernstige dingen er dag in dag uit in Duitschland gebeuren. Ze te vertellen zou het leven van enkelen In gevaar brengen In Duitschland is het dier in den mensch ont waakt. Wat daar geschiedt, is een aanranding van onze christelijke beginselen. Een gruwel is het, wat den Katholieken, Joden en Marxisten wordt aangedaan." Er vloeit een fascistische etroomlng ook door ons land. Dat is duidelijk merkbaar. Voor een deel is die te verklaren, doordat de regeering niet krachtig genoeg optreedt tegen allerlei mis bruiken en misstanden, die in ons volksleven zijn ingeslopen. Voor een ander deel treden de politieke en ook de vakorganisaties dikwijls te demagogisch, te onwaarachtig op. Men begint daar genoeg van te krijgen. Daarom moet Duitschland voor ons ee» les zijn. WV moeten onzen koers wat omleggen „Wat de soclaal-democratle op het gebied van bedrt)fsschappqp wil in die richting zie ook ik heil. Naast het parlement een andere ver tegenwoordiging. De priester lacht eens als hij dat zegt. „Op dat punt kunnen wij elkaar wel vinden, meent hij." „Dan is zelf-critlek heel noodlg in de politieke en vakorganisaties. Meer zelf-critlek. En meer elkaar verstaan. Wederzijdsch begrijpen niet altijd de tegenstellingen zoeken. Wij zijn allen menschen, die het beste willen." >hA1s een katholiek arbeider mij vraagt, hoe hij tegenover een socialist moet staan, dan vraag ik altijd: bidt u wel eens voor «en socialist?" Op den Loosdrechter weg tusschen het Sana torium Zonnestraal en *de Molemlnk werd Vrijdagavond een daar woonachtige bij het on achtzaam oversteken van den weg door een luxe auto, bestuurd door H. uit Hilversum aangereden. Het slachtoffer werd bij (ten val getroffen aan het hoofd. Dr. van Lier van Zonnestraal constateerde den dood. Het lijk werd door eenlge toegeschoten per sonen naar de woning gebracht Den chauffeur treft geen schuld. De K.JM V. schrijft ons: Met de nadering van het uur spant zich de aandacht en het Tempo van den arbeid ver snelt. De derde bondsdag van de KJM.V bouwt op steen voor steen, lijn naast lijn, geheel vol gens de projecten van de kloeke opzet. Niet zonder reden groeit de spanning voor dezen derden bondsdag, want dit congres zal beslissen over het lot van vele jonge mannen uit den middenstand. De lezingen van het congres zijn een funda ment waarop moet worden voortgebouwd. De les uit het buitenland Is hard om te zien en treurig om te ervaren. Een tot in de ziel gefundeerde organisatie wacht niet op haar doodvonnis, maar zal door een enorm offensief de mogelijkheid ontnemen, dat wij In de bloei van ons leven met een katholieke overtuiging ons laten drijven In een doodloopend water. Jongeman zet je vonkende kracht achter de roepende Initialen van de K J.M V.. Katholieke Jonge Middenstands Vereenlging. die aan je leven een hoogere beteekenis gaat geven. Zondag 9 Juli as. op den Bondsdag in Den Haag of s.f.rijven naar Seer. IJ.J.M.V.. de Ge- nestetlaan 47. Den Haag, of opbellen 33.36.40. ROME. 7 Juli. (Reuter) Uit kringen van het Itallaansct.e ministerie van Luchtvaart ver neemt Reuter, dat generaal Balbo, als de vlucht van zijn erkader naar de Vereenigde Staten slaagt, het volgend jaar, eveneens met een es kader van 24 vliegtuigen, een vlucht om de we- reld zal maken, vliegende van het Westen naar het Oosten De verwezenlijking van dit plan hangt echter voor een groot deel af van het resultaat van de tegenwoordige vlucht, welke in Italië met bui tengewoon groote belangstelling wordt gevolgd. Algemeen voelt nwn hier, dat het slagen van deze onderneming het prestige van de Italiaan- sche luchtvaart aanzienlijk zal vergrooten. Het ongeluk bij het landen te Amsterdam, waarbij eer der vliegers werd gedood, heeft groote droefheid in Italië teweeggebracht, doch men ziet Ie dat eenlge ongelukken bij derge lijke vluchten nagenoeg onvermijdelijk zijn In het m’nlsterie van Luchtvaart is men ge rustgesteld door de overweging, dat al het mo- gelijke gedaan is en wordt om het risico van ongelukken tot een minimum terug te brengen. Het bezoeken door militairen van t „Marine- Boadsgebouw” te Den Helder is Donderdagmid dag door den Commandant der Marine ten strengste verboden. Het gebouw wordt door militaire politie bewaakt. Vermoedelijk, aldus „Het Volk” houdt dit verbod verband met het feit, dat het Hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine-Personeel de exploitatie in han den heeft gesteld van een stichting, die zich ten doel stelt, het gebouw zijn oude karakter te doen behoudei Het hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine-Personeel heeft niet langer de verant woordelijkheid voor de exploitatie van het Marlne-Bondsgebouw willen dragen, gezien de verhouding tot de militaire autoriteiten. Een aantal oud-mannemannen, dat van zeer dichtbij deel heeft genomen aan het werk in de organi satie en zich daaraan nog altijd sterk verwant gevoelt, heeft gezamenlijk gevormd een Stich ting, di den naam draagt „Het Marlne-Bonds gebouw”. Een aantal ->ud-marineschepellngen o.w. A. O. A. Verstegen, burgemeester van Koog aan de Zaan. A. W. Michels, lid van Ged. Staten van Noord-Holls id e-, heeft o«k de redactie ter hand genomen van „Het Anker”, weekblad, ge wijd aan de belangen van het minder marine personeel. Dit weekblad zal In de plaats komen van het „Algetneene Marine Weekblad". 1153 M. 12.20 Om- Launy Gröndahl 10.35 12.20 Dansmuziek. De Crisiszulvelcentrale deelt mede, dat voor Oe week van 9 tot en met 15 Juli de prijs voor het crisUbotermerk U vaatgeateld op fi^— per kg. en die voor de vervoervergunnlng van Bul- tenlandsche boter op 1.10 per kg. De Pater Honoratus Camlnada, Provinciaal der Minderbroeders in Nederland, zal op Maandag 10 Juli zijn groote vlsitatiereis naar het aan de Nederlandsche Minderbroeders toe- vertrouwde Vicariaat van Luanfu in Chansi (China) en naar de Missie van Java, beginnen Deze vlsitatiereis zal verscheidene maanden jn beslag nemen. Tijdens de afwezigheid van Pater Provinciaal zal het Bestuur der Mlhder- broedersprovincle worden waargenomen door Pater Regalatus Hazebroek, oud-Provlnclaal. thans Pastoor van de Mozes en AAronkerk te Amsterdam. Om ongewenschte vertraging te voorkomen, gelieve men vanaf Zondag 9 Juli alle correspondentie, het Provincie-bestuur be- treftende, rechtstreeks te richten aan de R K. Pastorie. Waterlooplein 61 a, Amsterdam, waar heen het Provincialaat tijdelijk wordt overge bracht. Donderdagavond is aan het strand te Sche- venlngen tusschen Keizerstraat en Vuurtoren verdronken de 19-jarige K. N. W., wo nende op den Laakweg. die zich bij het zwem men in zee te dicht bij een golfbreker had gewaagd. Het lijk Is aangespoeld en door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis Zuldwal vervoerd. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Populair concert; door het BtedelUk Kurorkeet 1.20 Populair concert 4.50 Vesperconcert 11.05 Kamerorkest door het Frisca-kwsr- tet. kONIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Populair concert door het Kur- '1*11 te In 8.30 Populaire en - 11.20 Populair concert. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Populair programma 1.20 Concert o. 1. v. Wolf 11.05 Concert door het West-Duitsche onuoepkamerorkest. DAVENTBY. 1554 M. 12.50 Concert 1.50 Pianorecital 2.20 Concert 3 35 Gramofoonmuzlek 4.35 Concert door het B B.C.-Theaterorkest o. 1. Robinson 10.50 Epiloog. MRUS (Elfel), 1446 M. 1.50 Concert door het Jean Iboe-orkeet 8.50 Gramo- foonmuzlek. PARIJS (Radio), 1725 M. 12.40 Ge wijde muziek 1.05 Gramofoonmuzlek 5.50 Idem 6.20 Populair concert 8 20 Gramofoonmuzlek 9.50 Idem 10.50 Populair concert. En de heeren: A. H. L. de Bel, Amsterdam; W. J. Dlngemans, Haarlem; F. A. Prance, Jisp <NH); F. O. Hesterman, Amsterdam; J. M. Jansen, Amsterdam; A. J. Muis, Baam; J. G. Ruljter, Amsterdam; J. Sluyters Amsterdam; P. B. Swildens, Heemstede; en J. Voskuil, Ugche- len. Voorwaardelijk toegelaten tot de beeldhouw klasse: Mej. D. J. Huijslnga, Amsterdam. Tot den avondcursus werden toegelaten: De dames >»C. J. van Kampen, L. Plas, en D. J. van der Veen, allen Amsterdam; En de heeren: C. Hund, Th. L. Kurpershoek, V. Meijer, O. Navratil, A. Potgieter, Th. G Sterk, allen Amsterdam en J. van Keulen, Utrecht. 1 PARIJS (RADIO) 1725 M. 12.20 Gra- mofoonmuzle*. 7.30 Idem 8.20 Gra- mofoonmuzlek 9.05 Caslono. WEENEN. 517 M. 5.05 Populair con cert door het omroeporkest o. 1. v. Joseph Holzer 7.40 Populair concert door een Het geheimzinnige trekt ons. Van de tien menschen lezen er ne gen gaarne detective-romannetjes. Ze griezelen bij voorkeur over de won derlijkheden der fakirs. Zij zijn o zoo verlicht en toch o zoo bijgeloovig te vens. Het magische boeit. Wie den toover der geheimzinnigheid be- heerscht heeft de massa. De klare waarheid van een Gods bestaan zegt hun niets, de glashelde re betoogtrant van een apologeet heeft geen vat op hen. Het duidelijk teeken onzer verlossing door het kruis is hun misschien zelfs onbekend. Maar een geheimzinnig embleem „doet" hen iets, een verwrongen kruisteeken wordt zelfs voor godloochenaars een sym bool. Het geheimzinnige trekt. Laten wij de klaarheid van Gods waarheid niet vergeten. Es; D. v. dorst; W. H. Scholten: M. te Gorin hemde dames: Dorth en van der Giezen: te Den Haag: mej. E. Isbrtlcker; te Paj drecht; mej. C. Borsje; te Sliedrecht: mej. van Dorth en ce heeren O. Huisson en C. Kloot wijk; te Woudrichem; mej. Sterrenberg en te Zevenberg»mej. G. Slyper. Aan hetzelfde examen te Amsterdam, 10 Juni 1933, werd deelgenomen door 107 candi daten, afgewezen 38. geslaagd: te Aalsmeer: mej. L. Keessen en de beer J. Schouten te Alkmaar: mej. Kamper, de heer N. H. Slinger; te Amsterdam: de dames: J. Aatjes, L Broei Blankenaar. W. Ingenhoes. M. Kruyder. M. Mosters, C. H. Roos. G. Schoorl; de heeren: J. Barten, G. Krijnen, J. Noordijk. G. Snleder, M. Vlaming. K. V Vuure; te Bareudrechtde heer J. Wesdijk; te Bars'ngerhom: de heer K. Schoorl; te Beverwijk: de heer J. La bots; te Bree^and: de dames P Krispijn en A Pranger en de heer J. Pranger; te Delft: de dames C. v Holk—Bodegom: C. Koomen; F. Vermaat en de heer A C. van der Hooff; te Gorinchem: mej. M. C. Wesdijk; te Halfweg: de heer R. Boomgaardt; te ’s-Gravenhage: de dames G. Poldervaart Nauta. J v Raai te; de heeren H. Ferwerda, E. Hollebrands; te Haarlemmermeer: de heer P. Smit; te Heemstede: de dames C. v. d. Broek. M. Rijnbende—Bais, H de Vriesvon Freyburg; de heeren G. Boontje, G. Soeteman en P. A Vis; te Hilversum: de dames A Middelkoop, M. Prins. G. van Stuyvenberg; te Kogerpolder: de heer T. Spaan; te Leidtu: mej. E. v. Oosten; de heeren Kooreman, Onvlee en Valkenburgh; te Loosdu)nen: de heer H. J. Smith; te Nw. Amsterdam: de dames M. Douwes en A Oldekamp; te Oegstgeest: de heer C. Emels; te Olst: Ce heer H. J. Horstman; te Schevenlngende heer H. Axt; te Utrecht: de heer J. Kuik; te Wieringen: de heer A. H. Hoekstra; te Winkel: de dames D. v. Dieren en T. Do Quaasteniet te Woerden: de heer W. Buijsjert; te Wormerveer: de heer C. G. Kaal; te IJmulden: de dames E. Guminlnck A. WansirkSoeters; te Zand voort: de heer L, J. Sabelis. De examens worden voortgezet te Arnhem (B), Venl r, Nijmegen, Utrecht en Arnhem (B). WARSCHAU, 1411 M, 6 55 Plano- recital 8.20 Twee opera’s van 8t. Muniusz ko 10.35 Dansmuziek 11 uur Dans muziek. 2.00 Boekenhalfuur. z.bt ..Literatuur en - 3.00 Avro-Radlo- Opvoering van „Marljke". naar van Cissy van Marxveldt door gezelschap Julia de Gruyter 4.30 Dias, daarna giamofooiziiiuzL i 6.00 Dllettanten-ultzending. nncpvar Kunst **n .QtrHH” tenslotte nog een kinderhulde. gebracht door het kinderkoor der zangvereeniging tvEdam". Zoo heeft Edam nu z^n strandbad en het mag er trots op z^n! Nog een oogenblik heb ben wij er getoefd op het terras in een der ge- makkel^ke rieten stoelen, luisterend naar de muziek en het rusteloos breken der golven aan onzen voet. Wy zagen er uit over het wijde water met d$ roestbruine zeilen der Volen- dammers. Onze blikken, volgden het beloop van den groenen kustlijn Noordwaarts tot Hoorn, naar het Zuiden gebroken door de levendige silhouetten van Volendam en Marken. Toen moesten wy erkennen, dat hoe dierbaar ook onze herinneringen waren aan het rustig, intiem verleden, dit plekje thans wel heel by- zonder aan charme en bekoring had gewon nen. Men ziet ons nog vaak in Edam-les-Bains. HILVERSUM, 1875 M. VARA 9.00 Tulnbouwhalfuurtje door 8. 8. Lantlnga 9.30 Orgelspel door Joh. Jong 10 00 Sluiting VPRO 10.30 Kerkdienst uit den N P. B. te Baarn Spreker ds. A. Noorman AVRO 12.00 Lunchconcert door het om roeporkest o. 1. v. Nico Gerharz. Intermezzo van zang door het kinderkoor ..Onder Ons” o*l. v J. Hamel Jan Greshoff spreekt over literatuuronderwijs” tooneel. het boek het Vaz Dias, VARA I beiderszangver. „Kunst en Stryd meer, o. 1. v. F. Z.ZZ - damsch Salonotkest o. 1. v. D Kiekens 6.50 Ultz voor den Alg. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden 7.10 Amster damsen Salonorkest o. 1. v. D. Kiekens AVRO 8 00 Vaz Dias 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Het omroeporke&tgebouworkest o. 1. v. Ed. v. Beinum. Solist Josef Pembaur. plano 9 10 Avro-radiotooneel: ..Mevrouw gaat winkelen” door Elizabeth Illingworth. Vert. Gustaf Czopp. Leiding Kommer Kleyn 9.30 Concert door het omroep orkest o. 1. v. N. Treep. Henk Vlskil, tenor 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Kovaca Lajos en zyn orkest. Bob Scholte, refreln- zang, tussc hens pel van gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. BLOEMENDAAL, 246 M. 10.00 Kerk dienst ult de Geref. kerk 5.00 Dito. KALUNDBORG, roeporkest o. 1. v. Omroeporkest BERLIJN. 419 M. 12 20 Concert door het Kurorkest o. 1. v. Tuteln 4.05 Po pulaire en dansmuziek 10.20 Dansmu ziek. HAMBURG, 372 M. 12.20 Conecrt 5 35 Populair concert 8.20 Populair concert door 1161 Noragorkest o. 1. v. Adolf HUIZEN, 296 M. 8 uur NCRV Schrift lezing en meditatie 8.15 Gramofoon muzlek 10.30 Morgendienst door ds. N. P. E. G. Uchlen 11 uur Lezen van Chr. lectuur .„Van Wee en Vree”, uit het leven der Alfoeren op Ceram” van H. Krayer van Aalst 11.30 Popul.-Fgram.muz. 12 uur Politieber. 12.15 Z Orgelconcert uit de Luth. Kerk. Kloveniersburgwal. Amsterdam, door Jan Zwart 2 uur Gramofoonmuzlek 2.35 Mlscha Elman speelt het vioolcon cert in O. kl. t. Vivaldi (Gr.muz.) 3.30 Zenderverz. 4 uur Bybellezlng door ds. D. Scheele. Zang H Smit puyzentkönst. H. Duyzentkunst. orgel 5 uur Gram.muz. 5.15 Chr. Liederenuurtje door Joh. de Heer. W. Verver, vlooi 6.30 Vragenuurtje 7 uur Pol.ber. 7.15 Ned. Chr. Pers bureau 7.30 Vragenuurtje 8 uur De Arnhemsche Orkestver. o.l.v. H. J. Manke 9 uur mr. dr. E. J. E. G Vonkenberg „Klndergetulgenissen In strafzaken” 9 30 Vervolg concert 10 uur Vaz Dias 10.30 Gramofoonmuzlek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. 8 uur VARA Gramofoonmuzlek 10 uur VPRO Morgen- wyding 10 15 VARA Het Klein orkest o.l.v. H. de Groot 10.45 Jan Lemaire draagt voor 11 uur VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot 11.45 Jan Spaansch-Itallaansch pre Notenkrakers o.l.v. D. Wins 2 uur Zen- dervera. 2.30 Salon-Orkest Excelsior o.l.v. W. Drukker 4.30 Na Schooltyd. Hetty Beck vertelt 5 uur De Flierefluiters o.l.v. J. v d Horst 5.30 Frans Nlenhuys draagt voor 5.45 Populaire ..Big Hits” van eenlgen tyd geleden door de Flierefluiters o.Lv. J. v d Horst 6.30 ..Carmen” van Blzet (gr.pl.) 8.45 Vaz Dias 9 uur Herhaling SOS-berichten 9.02 Russische muziek door het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 9.45 Frans Nlenhuys draagt voor 10 uur VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot 10.45 Carel Rijken draagt voor 11 uur VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 11.30 Gramofoonmuzlek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7 uur Oramo foonmuzlek 7.45 Weeroverzlchdt 7.50 Symphonisch concert van gramofoonplaten 8.30 Causerie over een actueel onder werp in het Itallaansch 8 40 Lichte gra- mofoomuzlek 9 uur Nieuwsberichten In het Fransch 9.10 Voortzetting concert van lichte gramofoonmuz. 9.45 Nieuws berichten in het Dultsch 9.55 Dans muziek en een gevarieerd programma van gramofoonplaten. In div. pauzes: koersen' en sportberichten. BRUSSEL, 509 M. 12 20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R., o.l.v. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuzlek 5 50 Idem 7.20 Gramofoonmuzlek 8.20 Concert door het vocaal trio 9.10 Ora- mofoonmuziek 9.20 Concert 11 uur Dansmuziek; KALUNDBORG, 1153 M. 12.30 Strijk orkest o.l.v. Max Skalka 8.30 Slavische operamuziek door het omroeporkest o 1. v. Walther Meyer Radon 10 40 Gramofoon muzlek 10.55 Kamermuziek. BERLIJN, 419 M. 4 50 Populair con cert 10 20 Dansmuziek. Aan de Esperanto-examens van de vereenl- glngen L. E. E N. en K. A. (vervolg) te Dor drecht, 3 Juni J.l. voor diploma A, werd deel genomen door 39 candidaten, afgewezen 10, geslaagd te Dordiecht: de dames M E. Cordes; M. C. DropBoden; J. M. Hartmans; M. J. Kooy- man; E. Lindeman; H. Visser; de heeren: J. van Amercngen; J. ^Bax; J. de Bont; T. van o Graaf; J. Kastelein; B. Kleyen- v. d. Rest; J. Rykhoek; R. Schols d. Velde; C. Versteeg; van Doorn, tw HAMBURG, 372 M. 1.35 Gramofoon muzlek 2.30 Idem 4.20 Concert 9.50 Pianomuziek 10.50 Populair concert. KONIG8WUSTERHAUSEN, 1635 M. - 12.20 Gran^ofoonmuziek 2.20 Idem 8.20 Mi litair concert. BRUSSEL. 509 M. 10 20 Concert door Het klein-orkest van het N. I. R. o. 1. P. Leeman 11.20 Gramofoonmuzlek 12.20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Kumpe 1.35 Concert door het- radio- orkest o. 1. v. Franz André 2.30 Gramo foonmuzlek 3.30 idem 4.30 Idem 5.30 Dansmuziek 8.20 Populair concert 10.30 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 12.35 Concert door het omroeporkest 2.40 Gramofoon muzlek 3.20 Populair concert 5.35 Idem 8.20 Léhar-concert. Di sc Vf Vï te sc SC vi zij w< U

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6