IM P OR T-FASCISME Prikkeldraad 1 w Pavel der ^Dranken W tot de gevallen PERL VLOEIBAAR HOLLANDSCH FRUIT van Heroinesmokkel Brand te Zaandam de Mariastad Plechtige Omgang He/o1 Nationale karakter loosheid De begrooting Zaandam Het reuzenvlot te IJmuiden Tóch voordeeliger k in FEEST TE DEN BOSCH MAANDAG 10 JULI voor Wat doet de regeering? partij in beslag ge en nomen al Duitsche luchtballon gedaald Aanzienlijke schade DE PRINSES TE LONDEN De intentie r Schitterend verloop AARDAPPELEN IN BELGIË Invoer gecontingeerd DE ONBEWAAKTE OVERWEG Slachtoffer te Westerlee BEDEVAART NAAR DOKKUM Pater Modestua Looyaard De aangewezen drank sportslui De emballageafdeeling van de fa. Heyme Vis Zn. uitgebrand De directeur van een pharmaceuti- schen groothandel, een Belg, te Amsterdam gearresteerd R.K. WERKLIEDENVERBOND EN ST. CHRISTOFFEL Voorat el tot bezuiniging van 25 mille aangenomen door meer derheid van B. en W. De margarinehandel organiseert zich Bezoek aan het Engelsche honing a paar Na een voorspoedige reis in het gezicht van de haven bijna verongelukt „Dat Nederland In alle groote dingen ver ach- Drinkt „Perl" en U drinkt GEZONDHEID! „Perl" is zuiver vloeibaar Hol- landsch fruit. Een heerlijk frisch, verkwikkend natuurproduct, dat alles bevat wat goed is in fruit. U kunt er zooveel A van drinken als U wilt. I U blijft fit. Op 6 en 7 Augustus De inzittenden ongedeerd Schrijven namens het Episcopaat Eén overweldigend en smeekend dankgebed van duizenden deelnemers L van of Gedeputeerde De I A salarissen doch toeschouwer noodlg om geheel den „Plechtlgen Omgang" te zien voorbijtrekken. De Belgische Minister van Landbouw deelt mede dat de invoer van aardappelen in België van breden af aal worden gecontingenteerd. Toen de dag aanbrak, koos de sleep de rich ting van de pieren. De aee was kalm, maar het was vloed en deze werd oorzaak, dat het W Hedenmorgen te seven uur ia de 75-Jarige rentenier Korfemaker uit Weesterlee. by den onbewaakten overweg aldaar, door den trein gegrepen en onmlddeliyk gedood. Op dat uur kwam de koop tot stand en ging de partij over In handen van den kooper. By deze transactie was de smokkelaar niet aan wezig. doch toen de directeur van dén groot handel de stoep afkwam, schoten eenlge re chercheurs van de Centrale Recherche op hem toe en arresteerden hem. Deae politiemannen hadden reeds eenigen tijd het oog gericht* op de partij. Het huls was voortdurend In bet oog gehouden, doch telkens weer wer dhet oogen- bllk van den verkoop verschoven. bleek, dat de embal- :ele orders ter verzen- De der -et. BonlfatluadevoUe. fa groep deae bede vaart meemaken. 3 Perl WA A RSCHl WIWG Hero „Perf'is een zuiver Na tuurproduct, zonder eemae chemische toevoeging. De gouden kleur en de zuivere, frissche smaak zijn er door de natuur aan gegeven. Hero .Perl" bevat geen alcohol. De kooper had tevoren reeds een monster- fleschje van 5 gram gekocht en betaald, zulks om de heroïne te cnderzoeken. Vóór den ver koop van de groote party had hij wat van het poeder opgesnoven, doch de dosis was te sterk, zoodat hy blauw in het gezicht werd en hy zich een Injectie moest toedienen. De geheele partij kwam zoodoende in han den der politie; de directeur van den groot handel werd medegenomen naar het hoofdbu- reua van politie, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Na een reis, vfelke een maand geduurd heeft, Is het groote Zweedsche houtvlot, bestemd voor Zaandam, hedenmorgen omstreeks zes uur te IJmuiden gearriveerd. vlot in het gezicht van de haven bijna ver ongelukte. Bij het binnenlopen van de pieren «*rd het door den vloed opzy gedreven en tegen de binnenzijde van de Noordpier aan gedrukt. Hierbij braken de trossen van belde sleepbooten. zoodat het er een oogenblik pré cair uitzag. Het grootste gedeelte bevond zich toen reeds binnen de pieren en het was deze gelukkige omstandigheid, die erger voorkaam. Ja beleefd antwoord op uw schrijven van 15 April 1.1., handelende over een even- tueele aansluiting van ,J5t. Christoffel" bij bet R. K. Werkliedenverbond, deelen Wij u namens de Hoogwaardige Bisschoppen mee, dat Dezen buiten dese kwestie blijven en dat uwe vereenlging self dient uit te maken, waartoe zij behoort". Zondag heeft ’s Hertogenbosch onder toevloed van duizenden en duizenden de overweldigende schoonheid gezien en doorleefd van den jaar- lykschen Plechtigen Omgang ter eere van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. Geheel den dag stond de Mariastad in het teeken van een groot Indrukwekkend feest. Vroeg in den mor gen werd reeds door velen de Stille Omgang gehouden, terwijl in alle kerken deelgenomen werd aan de algemeene H. Communie en in Iedere H. Mis een voor den grooten dag ge- elgende predikatie over O. L. Vruowe van Den Bosch gehouden werd. Tot in den nacht duur de het werk* aan de versiering van eere-poorten en straten en Zondag, na geweldige regenbuien, goot de zon haar mildsten glans over de feest vierende Mariastad. Hoog van den beiaarc galmde de mooie melodie: „Gebenedijd zyt Gij!" en duurde het carillon-concert ter eere der-Zoete Moeder voort. Uit Amsterdam, Utrecht, Rotterdam. Zutphen, Nijmegen. Helmond. Eindhoven en uit 1 Llm- sche kwamen de groepen die zich by den stoet zouden aansluiten en uit t beele land kwamen Mariavereerders In grooten getale de indruk wekkende plechtigheid bijwonen. De klokken der kathedrale basiliek luidden en weldra verliet de enorme stoet de kerk en volgde den aiouden bldweg. Een vol uur had de Bismarck moet eens gezegd hebben: „Holland annexeert zich zelf". Het partijtje van Jhr. van Rappard nu Boo schrijft ons de oud-rijkspropagandlst heeft Zichzelf alvast laten annexeeren door haar groote zusterpartij, de N. 8. D. A. P„ het par tijtje Is daar tenminste een trouwe copie van. „Wanneer de „Parteigenossen" over party - zaken spreken, dan is hun taal om zoo te zeggen een potpourri van Nederlandsch en Duitsch. Zij spreken dan van „Führer" en „Stellvertreier” Van „Versammlung” enz. enz. Zooals de „taal" van de „partij" is, zoo is ook de politiek. Getrouw den tip van Bismarck volgend, maakt het groepje een hemel-en-aarde-bewegende pro paganda voor inlijving van ons land bij „das Drltte Reich". Duitschland is voor dit partijtje de heilstaat! Van Nederland daarentegen, van het eigen vaderland wefd door Dr. van Rappard in een persoonlijk onderhoud eens gezegd: „Een Onooglyk klein landje, dat men in zes uur door fietst". Van de Nederlandsche taal beet bet, dat zjj is „een Duitsch dialect.” Het geheele voelen en denken van Dr. van Rappard is gebaseerd op de stelling: „Hoe eer der Nederland met het Duitsche stamland ver- eenlgd is. boe beter.' „De Nationaal-Soclalist”, bet strijdorgaan van het groepje, geeft in een hoofdartikel de ver maning: „Kjjk naar Duitschland en word wijs”, en in dat artikel lezen «4J verder: De weleerw. pater Modestus Looyaard^O. F M., rustend sedert eenlge jaren in bet klooster der Paters Franciscanen van den Haagweg te Lelden, die sedert geruimen tijd bedlegerig was. is van de HJL Sacramenten der Stervenden voorzien. oowel door mr—ebea, die t goed meenen f met het Nederlandsch spoorwegbedrijf, ^•alsoqk door onweersprekelijke feiten, wordt de directie der Nederlandsche Spoorwegen nu al sinds jaar en dag gewaarschuwd, dat zij een betere koopmanschap aan den dag zal moeten leggen, wil zjj haar bedrijf niet zien overvleu gelen en vernietigen door de autobus en den auto. Of t veel geholpen heeft? De „Avondpost”' maakt melding van een ken merkend staaltje van de tarieven-poUtlek der Nederlandsche Spoorwegen. Er moest in Enkhulzen een belangrijke voet balwedstrijd plaats hebben. Een club uit Rot terdam was de tegenpartij. Zeer vele aanhan gers wenschten haar naar Enkhulzen te verge zellen en men richtte tot de spoorweg-directle het verzoek. een speciale reductie te verkrijgen op de tarieven, gezien bet groote aantal per sonen. dat naar Enkhulzen wilde trekken. Men bracht zelfs een persoonlijk bezoek bij den ver tegenwoordiger der directie. Alles vruchteloos: de gevraagde reductie kwWm niet. Daarop besloot men, met autobussen naar Enkhulzen te gaan. „Dit was" zoo lezen we in het orgaan der vereenlging „zooveel voordeellger. dat de ver eenlging op den terugweg In Haarlem haar aan hangers een diner kon aanbieden". Dit feit spreekt voor zich. Zoo verdringt de bus meer en meer trein en tram. Zelfs mét een diner zijn deae nóg voordeellger. Laat de directie der Nederlandsche Spoor wegen de teekenen des tyds toch niet al te lang misverstaan! Drinkt dagelijks Perl. U bewijst heid een een fleschje f er Uw gezond- grooten dienst mee. ■w- -w et moge waar zijn, dat een enkele fascis- I—tlssche leider in Nederland met zijn -*■ partij „van vreemde smetten vrij” wil blijven, en dat de fascistische beweging lil Ne derland niet heel en Al Import is, ten deele ge heel Nederlandsch zelfstandig werken wil, over het algemeen blijkt de beweging zóó zeer .made in Germany’’ en tevens direct of in direct zóó zeer gelieerd met de Nazl-beweging In Duitschland. dat de overheid wel een oogje (nog liever twéé oogjes!) in t zeil dient te hou den. Nederland laat zich niet „annexeeren”; laat st AAn, dat het zichzélf naar Bismarck's uitspraak bij Duitschland „annexeeren” zou Iedere Duitsche Infiltratie en penetratie worde krachtig tegengegaan, hetzij de pogingen daar toe worden aangewend door Dultschers, hetzij door natlonalltelt-vergeten Nederlanders. Ook de spot met het kostbare goed onzer na tionale onafhankelijkheid boe die spot zich ook uit worde niet geduld. ter Duitschland aanhinkt, kunnen alleen be haaglijk levende chauvinisten ontkennen. De burgerlijke partijen en de ag. „fascisten” zwe ren bij een klein „Holland”.... Zooals dus de C. P. H een filiaal is van Mos kou, zoo wil dit partijtje een filiaal van „das braune Haus” te Berlijn zijn. *.JJas braune Haus" en de Duitsche Nazl- partU leggen Intusachen groote belangstelling aan den dag voor dit stekplantje op Holland- schen bodem. Immers, Duitschland elscht rechtsgelijkheid op koloniaal gebied en Neder land is een der grootste koloniale mogendheden Mocht bet den Hollandschen 1 gellngen ja, de phantasle gaat ver! lukken om aansluiting bij Duitschland te be werkstellen, dan is Duitschland uit den brand geholpen met zyn koloniaal vraagstuk. Met het Huls van Oranje wordt In het geheel niet gesympathiseerd. ,De partij”, zoo zegt de heer Van Rappard Sr de vader* van den Fiib- rer”, „stelt zjjch boven de quaestle van Koning schap of republiek.” Zelf ben ik eenmaal aan crltiek onderworpen, omdat Ik gewoon was, de vergaderingen te beëindigen met het „Wilhel mus". De oranjekleur en het portret van H. M. de Koningin mogen op vergaderingen niet ver toond worden. De partij is „legaal”, zooals beweerd wordt. Dat bet met die „legaliteit” niet zoo bijster ge steld Is, kunnen wjj duidelijk waarnemen aan het feit, dat de „Partelgenossen" buitengewone belangstelling hebben voor pistolen en messen Eens is het op een vergadering voorgekomen dat er een twist ontstond tusschen den heer A 8. te Den Haag en een zekeren heer P. uit Arnhem over de vraag of de partij-Smit of de party-Rappard de zuiver-origlneele was. Ik WAs tusschen de twistende personen gezeten en mijn positie als voorzitter was verre van aangenaam om niet te zeggen gevaarlijk, daar P. met een zware F. N.-revolver gewapend was. Genoemde P. uit Arnhem fungeert als een soort verbin dingsman tusschen „Nederland” en „Duitsch land”. Wie meent, dat het „Rappard-groepje” eenlg in zijn soort is, vergist zich. Er zyn groepjes, die alle aanspraak maken op den naam Natio- naal-Soclallstlsche Nederlandsche Arbeiders partij. Te Amsterdam werkt een groepje onder Albert van Waterland Intusschen gedesavou eerd! Red.). Te Den Haag bestaat er een onder Adalbert Smit. Te Arnhem werken de Rappardlanen en in de Provincie Limburg wer ken de „Blauwhemden” onder Anton Schouten Hoewel het doel en streven van die groepjes hetzelfde is, bestrijden zy elkaar op verschrlk- kelyke manier. Aller gemeenschappelyke vij and is echter Ir. Mussert, wiens N. 8. B. zij gaarne uitschelden voor „Nazl-8chyn-Beweging (Ir. Mussert heen intusseben laten weten, dat hij zijn organisatie beschouwd wV zien als een zuiver Nederlandsche, welke met de Duitsche N. 8. D. A. P. niets te maken heeft Red.). Aan de 8ste Nationale Bt. Bonlfatlus-dele- vaart naar Dokkum op Zondag en Maandag en 7 Augustus aszal behalve Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. J, H. G. Jan sen, ook deelnemen de Apostolische Prefect van Malang. Mgr. P. C. v. d. Pas, O. C„ die tydeiyk In Nederland vertoeft. Tevens zullen de In Friesland geboren pries ters, seculleren en regulieren, wier bedevaart k in 1924 de Inzet is geweest van de herleving Hakenkreuz- vol- ge- Aan het hoofd van den overweldigend rijken stoet was de intentie te lezen, welke Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, aan den Plechtlgen Omgang had willen geven: „dat door de voorspraak van Maria in dit jubel- aar de triomf moge zyn aan Jezus” Kruis, de eeuwige hoop op redding, vrede en liefde. Dan volgden de R. K. vereenigingen der stad bü tientallen, alle met hunne vaandels en wel zeer bijzonder kwam In dit gedeelte van den langen i stoet de snelle, krachtige groei, der Jeugd organisaties uit. Het tweede gedeelte van den Omgang was gewyd aan de uitbeelding en voor-afbeelding van het leven der Allerheilig ste Maagd Maria en de historie van de Won derbare Zoete Lieve Vrod^e van Den Bosch. ”t Was één geestdriftige jubel In zang en mu ziek en llefeiyk kleurenspel en pracht en geur van bloemenweelde, t Was één heerlijk en aan doénlijk ..Magnificat", één spontaan opstuwen ten hemel van de grootste openbare, trouwe en aloude uiting van diepgewortelde vereering voor de Moeder Gods, t Was één overweldigend smeek- en dankgebed van al die duizenden te gelijk. t Was de onschatbare, enorme beteeke- nls van de rust, den vrede, het Godsvertrouwen van een volk, dat ondanks opstand en verdruk king en kerkvervolging en algemeene beroering het geluk smaakte in eendracht trouw Christus, trouw aan Vorstenhuis, trouw aan zijn geestelijkheid, een nog grooteren luister dan vorige jaren te kunnen ontplooien en on gestoord Maria de jaariyksche hulde kon bren gen waarop de stad zich Al zoo lang had voor bereid. Het had een schitterend verloop en na het beëindigen der treffende plechtigheid, duurde de Stille Omgang langs de Marlastra- ten met haar beelden en licht en bloemen nog lang voort en brachten de^ duizenden ook in de kathedrale basiliek de Zoete Lieve Moeder bun groeten en gebedeld Prinses Juliana heeft Zondag een bezoek ge bracht aan den kontng en de koningin op het Bucklnghampaleis, In gezelschap van prinses Alice en den graaf van Athlooe. Prinses Juliana heeft by het Engelsche ko ningspaar de thee gebruikt. Zondagochtend heeft een Duitsche lucht ballon een noodlanding gemaakt In een koren veld achter de boerderij van den heer P. Buis te Oude Tonge. De inzittenden, de heer en mevrouw Soufs, de heer Caule en mej Saatweben. allen afkomstig uit Hattingen aan de Roer bleven ongedeerd. De luchtballon' Werd niet beschadigd. Het gezelschap Is per trein huiswaarts gekeerd. In tegenspraak met wat sommige bladen heb ben vermeld, kan medegedeeld worden, dat het de gemeente Zaandam tot nu toe nog Is gelukt de noodige betalingen te doen, zoodat nog niet gezegd kan worden, dat Zaandam in gebreke is gebleven. Dat er schoolbesturen zouden ztjn. die nog niet de rente van de ingebrachte schoolgebou wen hebben ontvangen, waarop zU met 1 Juli het recht hadden, moge juist zyn. maar daarbij dient toch opgemerkt te worden, dat deze byna nimmer eerder dan begin Augustus worden be taald. Dit houdt verband met het opmaken der mandaten, waarmede altyd eenlge tijd is ge moeid. Dit neemt niet weg. dat de tegenwoordige toestand toch niet lang meer zal kunnen duren Tenslotte zal de gemeenteachatklst tot op den bodem geledigd zyn. En wat dan? De ambtenaren zouden met hun nog enkele dagen kunnen wachten, doch de werkloozen met hun steunuitkeering zeker niet Dan zal het gemeentebestuur toch maatrege len moeten nemen. Met de Regeering of Gedeputeerde Staten onderhandelingen gaan voeren, zal bezwaariyk gaan, omdat de gemeenteraad zelf het tafel laken heeft doorgescheurd. Pas als het raadsbesluit van 27 Juni wordt Ingetrokken, is de weg voor'onderhandelen weer geëffend. Toch schynen B en W. het nog weer op een accoordje te willen gooien. Zooals men weet, vorderen de Regeering en het Provinciaal be stuur, dat nog 101 000.wordt bezuinigd. Naar verluidt hebben B. en W de begrooting nog eens nagegaan en zyn zy daarby tot de slotsom gekomen, dat een bezuiniging van nog 25 000 mogelyk Is. In verband hiermede is met 3 tegen 2 stem men besloten hiervan aan Ged. Staten mede- deeling te doen met het verzoek by de Regee ring er op te willen aandringen met deze toe nadering van het gemeentebestuur genoegen te willen nemen. verbinding was na eenigen tüd weder hersteld, waarna de' sleep omstreeks zes uur naar de buitenhaven werd gebracht. Alvorens de reis door het Noordzeekanaal kon beginnen, diende te worden onderzocht, of het vlot in zyn verband iets geleden had. Daarom werd het vastgemaakt aan de meerpalen in de buiten haven. Spoedig kon worden vastgesteld, dat de reis zonder bezwaar kon wtirden vervolgd. Het schutten geschiedde door de middensluis, waar na om acht uur het laatste gedeelte van dezen interessanten tocht aanving. De Centrale Recherche te Amsterdam is een smokkelaffalre betreffende heroïne op 1 spoor gekomen, dat tot de arrestatlë van een, tydens den oorlog naar ons land uitgeweken Belg, leidde, die directeur van een pharmaceutiscnen en chemischen groothandel aan de Prinsen gracht is. Heroïne is een krachtig verdoovings- mlddel Op last van den Belg was de partij in Duitschland gekocht en naar Amsterdam ge smokkeld om in ons land een kooper te vinden Het bedroeg een party in fleschjes verpakt van tezamen ruim 1300 gram ter waarde van 3 A 4000 gulden. Allerlei onderhandelingen werden gevoerd namens en door den Belg. De politie had lont geroken en de recherche bemoeide zich met de zaak en kon weldra beslag leggen op de partij en op den Belg, een voormalig deserteur die in België by verstek ter dood veroordeeld was. Over de arrestatie verhaalt het „Nieuws van den Dag” nog het volgende: Herhaalde malen hadden conferenties plaats, waarby behalve waren. De verkoopprijs werd gefixeerd op de koopman, ook eenlge vrienden tegenwoordig eenlge guldens per gram, een prijs, waarop de kooper nog aanmerkelyk winst had kunnen maken. Hy gaf voor, dat het zyn bedoeling was de party In Parijs van de hand te doen. Een klein gedeelte er van wilde hy mengen en hou den voor eigen gebruik. De afspraak was. dat de kooper een bedrag van eenlge duizenden guldens zou toonen, waarna de party In zyn handen zou overgaan. Op Zaterdagmorgen om tien uur werd hem het pakket gepresenteerd, waarby twee zyner vrinden waren ultgenoodigd. Het geld was er echter niet, weshalve gevraagd werd, cm twaalf uur terug te komen. Een der bekenden van den adsptrant-kooper begaf zich naar het kantoor van den pharma- ceutlschen en technlschen groothandel aan de Prinsengracht en per auto werd de party over gebracht naar het bewuste adres. Den bezoe kers werd evenwel verzocht om twee uur des W. middags terug -te komen, daar er andere zaken relaties verwacht werden Met groote belangstelling is naar dit gewel dige houttransport uitgezien. Op 12 Juni vertrok de sleepboot Prins Bernadotte met het vlot van Nordmallng in Zweden. De reis over de Oostzee verliep voorspoedig. Voor het laatste en gevaar- lykste traject, de Noordzee, achtte men het noodig een tweede sleepboot te charteren. De Prins Beqiadotte is een betrekkelyk kleine sleepboot en ofschoon zy het eerste gedeelte der reis goed volbracht” had. vond men het toch veiliger om de sleepkracht met een flink aantal paardekrachten te versterken. Voorby het Klel- kanaal maakte de Duitsche sleepboot Heros een tros vast, waarna de reis over de Noordzee be gon. Ook deze tocht verliep voorspoedig. Gister middag omstreeks vier uur passeerde de sleep het vuurschip Haaks en om twee uur hedennacht bevond het vlot zich op ongeveer 8 mylen dwars voor IJmuiden, terwyl er op gerekend was om by het aanbreken van den dag de haven van IJmuiden binnen te loopen. De sleepboot van de Firma Wysmuller was omstreeks éen uur uit IJmuiden vertrokken om eventueele assistentie te kunnen verleenen. doch de gezagvoerder van de sleep deelde mede geen hulp noodlg te heb ben. qp-y at er in Nederland een fascistische be- lafeging bestaat en groeiende is. valt niet te ontkennen, en men behoeft zich daarover ook niet bovenmate te verwonderen. De fascistische kiemen schynen In de lucht te zweven en ongemerkt en onwillekeurig inge- ademd te worden; voor velen, vooral voor jon geren, die nog niet al te kritisch zichzelf af vragen, wAAr een eenmaal In gang gekomen beweging uitmonden zal, heeft het fascisme zooals het onder Mussolini zegevierde in Italië, en zooals het overigens in een heel anderen verschyningsvorm en (méér nog) uit heel an dere oorzaken groeide en overmachtig werd In het Duitsche nationaal-socialisme, een zekere bekoring; gezonde begrippen omtrent gezag, tucht en orde, omtrent huwelyk en huisgezin, omtrent nationale rechten en plichten, zy zyn in staat gebleken een deel van onze jeugd, die zichzelf verloren dreigde te zien gaan aan leidlngloosheld. op te monteren en moed In te blazen voor de toekomst; de gevaren, welke iedere fascistische beweging ontegenzeglyk in zich bergt, gevaren voor Iedere beboorlyke vrij heid. gevaren ook voor onze hoogste geestelyke goederen, worden door de minder kritische blikken van bedoelde jongeren niet opgemerkt of maar Al te gering geschat; velen beloven zich van het fascisme een ideale toekomst, en hun overmoedig geloof en hun vermetele hoop vinden voedsel in de tot overtuiging gegroeide meening. dat bet parlementarisme biykens het jarenlange en internationale gesukkel met dit stelsel beeft afgedaan; dat het fascisme ons biedt al het goede, dat het partyen-stelsel ontbeert, en mist al het verkeerde, dat het por- tyenstelsel in hun oogan zoo doem «ard tg y vreezen. dat velen, die nu zoo kritiek loos een fascistisch Ideaal nastreven, eenmaal heel ontgoocheld tot de ont dekking zullen komen, dat geen enkel regeerings- stelsel.... wonderen wrochten kan; voorzoewer echter onze fascisten willen trachten hun a^K meene idealen te verwezenlyken, voorzoover Nederland naar hun meening daarmee gediend zou zyn, voorzoover dus in hen de Nederland- ache nationalisten ontwUakt zyn en met geest drift willen pogen een betere maatschappy te helpen bouwen, tot zóóver achten wy het fascisme in Nederland verklaarbaar en (voor degenen, die principiee Ier-politieke steunpunten missen) vergeeflyk, misschien zelfs niet onsym pathiek. Een groot deel van wat in Nederland fascisme ot nationaal-socialisme genoemd wordt, schynt ons echter onverklaarbaar, onvergeefiyk en in de hoogste mate (men vergeve ons de zwakke uitdrukkingonsympathiek. Een groot deel van dat fascisme toch been met Nederlandsch nationaliteitsgevoel hoege naamd niets te maken, moet als zuivere (of onzuivere?) Import gequalificeerd worden, ter wyl degenen, die zich met dezen import bezig houden, blyk geven van een nationale karakter- loosheid, welke wy in Nederlanders niet Uchte- lyk zouden hebben verondersteld. Er bestaat een streven om Nederland met het nationaal-soctalistisch Duitschland „gelyk” te „schakelen velen willen hier een zelfde party- orde stichten als aan gene zyde der grens be staat met gouwleiders en dergelyke natlonaal- aoclalistlsche verschynlngen méér; bet kwam reeds zóóver, dat een mynheer De Joode (Van Waterland) zoowel door Nederlandsche als door Duitsche fascisten aan kant gezet moest wor den, omdat hy, nota bene, beweerd had, dat de Nederlandsche nationaal-sociallsten onder bevel van Hitler staan.... Crisis Zulvelwet en de gevolgen by de toepas sing dier wet ten opzichte van den margarine handel. Belicht zal worden In de eerste plaats de opzet van deze wet, waarvan volgens het voor- loopig verslag een der grondslagen behoorde te zyn, dat „de te treffen maatregelen uit vloeisel moeten zyn van den algemeenen op- set. waarby de belangen van alle volksgroe pen en van het geheele bedrijfsleven in aan merking moeten worden genomen, terwyl die belangen In onderling verband en In hunne verhouding tot het algemeen belang gezien moeten worden. Alleen dan." aldus het ver slag, „bestaat de noodige waafborg. dat de ge troffen voorzieningen zoowel in sociaal als In economisch opzicht doeltreffend zyn en dat de lasten daarvan op rechtvaardige wyze zullen worden verdeeld." Hiertegenover wordt In dit schrijven belicht, hoe van dezen opzet practlsch niets tot stand gekomen is, doordat over het hoofd gezien wer den dg gevaren, welke een feitelijke monopolie opzichte van bestaande uit Naar de „Volkskr." verneemt, heeft Z. H. Exc. Mgr. de Aartsbisschop bet volgende schrijven gezonden asuF het hoofdbestuur van de NederL R. K. Vereenlging van Handelsrel- zlgers en Handelsagenten ^St, Christoffel” te Utrecht: van de margarinelndustrle ten tusschenhandel groot endeels middenstanders), in zich sloot. Door de raadslieden van het Comité AcUe. de heer mr. dr. H. F. A. Völlmar. advo caat en procureur en G. van Duljn. accoun tant. beide te ”s Gravenhage, zal dit schryven namens het Comité van Actie dezer dagen mondeling worden toegelicht. Naar wy vernemen Is het te voorzien, ge zien de reeds tngekomen hoeveelheid adhaesle- betulglngen. dat zich achter dit comité het het grootste deel van den margarine tus- schenhandc. In Nederland zal stellen. ie intusseben kennis neemt van vAtt er in meerdere zg. Nederlandsche fas- cistlsche kringen omgaat, komt vanzelf ervaring, dat men hier in de meeste te doen heeft met een kinderachtige na-apery van bet buitenland, met een nationale karakterloosheid, welke men HOOgverraderiyk zou kunnen noemen, Indien dat woord niet te groot en niet te voornaam was voor aoo’n klein en onvoornaam gedoe. Een „oud-rykspropagendlst" van Jhr. van Rappard's veel besproken, maar weinig betee- kenend nationaal-sociallstisch groepje beeft zich gedrongen gevoeld, zich daarover by ons eens uit te spreken. Wy laten in t midden, <rf pier de rouwmoe dige bekeerling dan wel de wraakzuchtige hater aan het woord Is, doch de feiten, welke hy ver meldt, zyn zoo frappant en tegeiykertyd zoo waarschynlyk, dat wij ze onzen lezers niet wil len onthouden. Zondagmorgen kwart voor acht werd te Zaan dam brand gealarmeerd by de N. V. Verffa- brtek Heyme Vis en Zn. aan de Ooatzyde. Met uitgebreid materiaal bond de Zaandamsche brandweer onder leiding van commandant Stam den strijd aan. De dikke rookwolken en de groote hitte deden aanvankelyk den juisten vuurhaard aan het oog onttrekken, waardoor zoowel de emballage-afdeellng als de daarbo ven gelegen maaldery onder water werden ge nomen. Eerst na eenigen tyd werd men ge waar, dat het vuur hoofdzakeiyk in de embal- lage-afdeeling woedde, waar een steeds door- loopendé lift als een goed trekkende schoor steen dienst deed. Na een uur slaagde ten slotte de brandweer er In het vuur meester te worden. By bet hier na ingestelde onderzoek lage-afdeellng. waar eiJii ding gereed stonden, geheel is ultgebranid. zich In het nevenvertrek bevindende voorraad Is door de groote hoeveelheid water geheel waardeloos. De malery hseft eveneens veel wa terschade bekomen, doch de machines zullen, na schoongemaakt te zyn. niet geleden hebben. Dat deze brand, die echter een aanzlenlyke schade heeft veroorzaakt, betrekkelyk goed is afgeloopen, biykt uit het feit, dat naby de lift op de maaldery eenlge tanks met terpentyn en lakken staan opgesteld, die de vlammen en de daardoor ontstane hitte hebben getrotseerd. Als vermoedelyke oorzaak wyst de brandweer ontplofbare en zelf-ontbrandbare verf materia len aan. De grondstoffen hebben de eigenschap by nat-spulten nog harder te gaan branden. Burgemeester K. ter Laan en wethouder Kan waren op het fabrieksterrein aanwezig. Verzekering dekt de schade, terwyl het be drijf geen stagnatie ondervindt. Het Comité van Actie van margarinehande- laren, hetwelk dezer dagen een grooten toe vloed van adhaeslebetulglngen van de zyde der gedupeerde handelaren ontving, heeft Za terdag ten kantore van het secretariaat (Nieu we Uitleg 34. Den Haag,) een vergadering ge houden. waarin eenstemmig besloten werd tot het richten van een uitvoerig schrijven aan ae bevoegde Instanties, welk schrijven bevatten zal een bestudeerde uiteenzetting van de scherpe afwyklngep, welke in de praktyk ont staan sUn tusschen opaet ea doel van de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14