PROVINCIAAL NIEUWS c Onze excursie Scherpe opdracht L MARKTEN Wisselkoersen HET WASCHMIDDEL VOOR SCHAPEN EN LAMMEREN Een zekere dood voor luizen en teken, en ter voorkoming en genezing van wormziekte en schurft alsook ter bevordering van den groei en blankheid der wol verkrijgbaar in potten van elke hoeveelheid MAANDAG 10 JULI 1 2e afd. gemeengde koren Het eerste concours te Hoorn ZAADMARKT ALKMAAR TEL 324 2e afd. mannenkoren WESTER-BLOKKER le afd. gemeengde koren ZEVENHOVEN 1 besmette lijke Of fideel e opening Eereafd. mannenkoren 4e afd. gemengde koren eenden- INI PURMEREND AKERSLOOT Derde afd. gem. koren *ropaganda-landdag te Heemstede ASSENDELFT UITGEEST W eer bericht HOORN - ’T ZAND Afdeeling uitmuntendheid gemengde koren KRUISVERBOND EN MARIA- VEREENIGING E u ei 34 G niet het te ti Kap BIJ ^.r.i 7.40 Het einde van alle politieke actie door buitenlander» R.K. BOND VAN ZANGVEREE- NIGINGEN IN N.-HOLLAND N.V. Drogerij en Chemicaliën handel JAN DE VRIES Voor den Arnhemse hen tocht bestaat veel belang stelling Invoer gecontingeerd Steun aan kippen- en houderjj AARDAPPELEN IN BELGIË ten. s was opge- hel Eere-concert de 2< Rede pater Arts 3' KERKBERICHT van 68 8.15 Congre- Bi en deze naar haar nest sleepte. doet Ee Bi< de het I var 2e prijs 196 •lei 11.00— le 40.00. De P- De le Gev: Gevi gr ooien een en Tege Dlre< Voor Oe Gevr Isr. J. soms op „Jetje zonder Zenuwen'' dit wel in den smaak viel. Dan dankte mej. Sam allen die hadden mede gewerkt om dezen dag zoo schitterend te doen slagen, waarna men na het uitspreken van den christelüken groet uiteenging. Namens den Minister van Economische Za ken makt de regeeringscommissie voor de uit voering «van de garantieleening 1933 ten behoe ve van de kippen- en eendenhouderü, bekend, dat de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinste kipeieren tot een gewicht van ten hoog ste 55 K.G. per 1000 stuks, voor de week van 1015 Juli as. tot een bedrag van 40 cent per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren zullen worden overgenomen. Voor eendeneieren is dit bedrag vastgesteld op 30 cent per 100 stuks. brak bij de aanrijding en va] twee ribben. De getroffene is naar Alkmaar vervoerd en daar in het ziekenhuis opgenomen De Belgische Minister van Landbouw deelt mede dat de Invoer van aardappelen in België van hreden af zal worden gecontingenteerd. Wie was de dief? Een landbouwer miste kippeneieren. Op een dag zag hij, hoe een kraal een viertal kippeneieren wist te bemachtigen ▼oor nend at verdiep Mozart, te schei .▼St. 1 Bond is weer aanzien, werd LeelUke val Zaterdagmiddag werd de heer J. van E. te Stolpen, toen hij van zijn werk per fiets naar huis wilde gaan, bij het van het erf afrijden aangereden door een auto. Van E. Wed RK midi O 3< gevn van f 30 Z.an< Ge vi aa. 7OI en zo Ar 34J 8 Aj voor F. G g X b E Het wa auto's, fii e „Viribus Dit lange 48.00 groo mek na Bj FK voc 2 i Le< 346 voor met gezii ondc dit VCM ku Me d. vene N Zetk verg stort ui vc ra or N. J fit gen r.cl sch! ovei Mu lett Hee: iooz Ove: 36.70 42.70 41.50 1.7514 20.8510.90 goed gtu titre van gevn Arnt Van steunuitkeering uitgesloten Een 30-tal werkloozen is van steun uitgesloten. Tegen enkelen is door de Rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt wegens onjuiste inkomstenopgave. Autotocht ouden van dagen Op de intee- kenlüsten Is voor een bedrag van circa 185. ontvangen, terwijl tal van winkeliers giften in natura hebben toegezegd. Een 130-tal personen komt voor dezen autotocht In aanmerking, mits men 70 jaar en ouder is. De tocht zal gehouden worden op Woensdag 16 Augustus naar het wandelbosch Groenendaal bjj Haarlem. Auto bezitters worden opgewekt hun auto dien mid dag ter beschikking van het comité te stellen. Vacantiekolonies De opbrengst van den bloempjesverkoop. gehouden ten bate der Va cantiekolonies, bedraagt f 48.01. ..Het helpt toch niet”, de leus van den een, en „wie drinkt er nu nog" de leus van een ander, zei spr.. maar hij toonde daarna met spreken de feiten aan, daCër nog heel veel gedronken wordt, om dan meer speciaal het onderwerp le afd. kwartetten -Drankbestrijding en Godsdienst” te behande- leden uitkwam als oorspronkelijk geven. Een spontaan applaus volgde op deze rede. De Harmonie vergastte de aanwezigen dan nog op eenige keurig uitgevoerde nummers, terwijl als slot de tooneelclub „Victoria” der afdeeling Haarlem van de Mariavereenlging 'n tooneelstukje opvoerde getiteld .Jetje zonder Wat ons van dezen duivel redt. Dat is onthouding en gebed. Zoo leert de Heer der heerer. Volhardt dan heilig in den strijd En bidt en spreekt en leeft altijd Sobriëtas ter eere. Geslaagd De jongeheer P. Doedens Wz. al hier. leerling van het Instituut „Huize St. Rad boud" te Medemblik. legde dezer dagen met gunstig gevolg het toelatingsexamen af voor de Bisschoppelijke Kweekschool voor R. K. Onder wijzers te Beverwijk. kleur aan den sl gezellen nam ft Om half dw Vereenigingsgel bezette zaal opende Noord-Hollandsche bijeenkomst met den Christelüken groet en een hartelljk welkom tot de vele aanwezigen, waar onder afgevaardigden van de afdeeling Heem stede van den Volksbond tegen drankmisbruik, eenige R.K. raadsleden, verscheidene eerw. hee- ren geestelijken van beide Heemsteedsche pa rochies en eerw. broeders der R.K. scholen, al- daar. Na een korte uiteenzetting van het doel vanl Aanbesteding De uitslag van de aanbeste- Na een korte uiteenzetting van bet doel van 1 ding door den architect Joh. Verberne voor re- Londen Berlttn Parils Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oalo New Tork (cable) Rome Praas Madrid It. ■ertrui Nooder, 53 jaar, echtge- Boonstra. Merensstraat 35. Ja- ~‘m, 70 jaar, echtgenoot van P. 3890 42-70 41.00 IXI7M IX27M 7.40 7.40 R. K. Schoolfeéstcommissie De R.K. School, feestcommissie maakt met de leerlingen der R.K. scholen Donderdag 13 Juli een boottocht naar Koedijk en vandaar per tram naar Ber gen en Bergen aan Zee. Verkooping De uitslag van de verkooping van acht perceelen arbeiderswoningen in den Hazenpolder is als volgt: kooper H. Kok te Nieuwendam voor f 20920.of 2615.per woning. Bz var Bet El IC» „Nieuw Leven" (Medemblik), dir. Moeskops. Verpl. nummer „Pinksterzang” v. Alph. Vran- ken. Een koor met mooi stemmateriaal, dat in „Pinksterzang” enkele minder fraaie klinken de gedeelten had, naast heel uitnemende. Als vrij nummer koos men „Licht” v. Wierts, de uitvoering hiervan was oJ. mooier dan vtjn het verpL werk. St. Caecllia” te Weesp v. d. geheele concours, groote zilveren lauwerkrans, beschikbaar ge steld door Mgr. M. W. A. Wfjtenburg, Regent van het Seminarie Hageveld (Heemstede). W. 8. Rechtsche raadsminderheid verkrijgt een wei- hondersxetel De raadsvergadering van Zater dag heeft een ietwat sensatloneelèn uitslag ge had voor wat betreft de verkiezing van een wet houder. In de plaats van den afgetreden wethouder, den heer Corns. Konlng. zou de V.D., welke met de S D.A.P. een samenwerkende raadsmeerderheid vormt, daarvoor kiezen den heer B. Dobber. De raadsmeerderheid bestaat uit zeven leden. Een lid van de V.D., de heer K. Drost, wenschte zijn stem echter niet uit te brenger) op den bo vengenoemden candidaat. De rechtsche raads leden hebben toen bevorderd, dat bü de tweede stemming een tweede VD -er evenveel stemmen kreeg als de rechtsche tegencandldaat. zoodat daarna drie candidaat-wethouders in herstem- Let op! Vrijdagavond had alhier door on oplettendheid een botsing plaats tusschen twee motorrijders Het gevolg was. dat een der motorrijders zijn voet brak en naar het zieken huis moest worden vervoerd. Vrijz. Dem. twee stemmen en rechts een, wijl de in herstemming komende personen niet aan deze stemming mochten deelnemen. Waar ge- noemde heer Drost blanco stemde en de soc - dem. van de vrije lijst, de heer Vet, zooals hij mededeelde, liever den katholiek stemde, kwam nu de candidaat der rechtsche partijen bij deze herstemming met vijf en die der linksche par tijen met vier stemmen uit de bus. De heer C. G. M. v. Baar (R.K.), die gedu rende acht jaar de functie van wethouder met eere heeft bekleed, nam de benoeming aan en de raadsmeerderheid zag zich door verdeeldheid van zichzelf en tactiek van de rechtsche min derheid, een wethouderszetel ontnomen. Voorts werd nog besloten gelden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van eenige ver beteringen aan de R. K. Jongensschool, terwijl vastgesteld werd een nieuwe verordening op het bouwen en wonen In onze stad, waarin wordt bepaald, dat voor 1945 alle woonhuizen moeten zijn voorzien van closets. Eveneens werd besloten de bouwvakarbeiders niet meer te doen vallen onder de werkver schaffing, doch onder de steunregeling, zoodat dezen thans gelegenheid zullen hebben de wer ken af te gaan om arbeid te vinden. Agenda Dinsdag van 5.30830 Mlssienaal- krans. R. K. School; Woensdagavond congrega tie meisjes. Kapel; Donderdagavond repetitie kerkkoor, R. K. School; Donderdagavond mond, harmonica-club, Patronaat; Vrijdagavond, re petitie. R. K. Fanfare, Patronaat; Vrijdagavond korfballen R.OB.A., R. K. Sportterrein; Za terdagavond Jonge Wacht, Patronaat; Zondag 1 uur, congregatie jongelingen. Kapel. Met pensioen Met ingang van 1 October is door den heer J. E. de Ruiter, brugwachter aan de Kogelpoldervlotbrug, ontslag aangevraagd uit 's lUksdlenst wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. dezen landdag, om behalve de mede-strljders weer eens wat op te frlsschen in hun Ideeën anderen eenig inzicht te geven in het werk der R.K. Drankbestrijding, zette de muziek het Sobriëtaslled in, dat door de aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. Als spreker trad vervolgens op de heer C. Venneker uit Alkma&r. Deze begon met uiteen te zetten het ontstaan der RJC. drankbestrij ding; hoe drie jongens In 1895 bjj gelegenheid van bet 12 -jarig priesterschap van Dr. Ariëns als feestgave den jubilaris beloofden nooit alcoholhoudende dranken te zullen drinken. Thans, evenals toen, is voor velen de drank- EÉstrUding nog een gesloten boek, omdat zjj het „waarom" der drankbestrijding niet kennen. ÜitvQgrig schetste spr., hoe de drankbestrij ding tevens de grootste kwalen van onzen tijd genotzucht en egoïsme, inperkt. Na met cijfers aangetoond te hebben, wat de alooholellende jaarlijks kost, toonde spr. ook aan de gevaren voor volksgezondheid en volks kracht en schetste daarbij de ellende van het drankgebruik voor velen, zelfs voor kinderen die^in gestichten gehuisvest moeten worden, tengevolge der drankzucht van ouders of voor ouders. Het zien alleen daarvan zou reeds, zegt sjjrJ velen weerhouden alcoholhoudende dran ken te gebruiken. Waarom men dan nog steeds drinkt? Door drinkgewoonten en drinkdwang. Na nog een aansporing, eens nadar kennis te maken met de beweging der drankbestrijding, wees spr. op het kruis In het vereenigings- embleem om te besluiten met „In boe signo vlnces”, „In dit teeken zult gij overwinnen”. ZATERDAG, 8 Juli. Vorige koersen Heden 8.25H 8.24 59.18 39.30 9.72 9.71 X M.67M 34.62M <7-90 48.00 Verpl. nummer „Licht” v. Wierts. Unltls” (Hoorn) dir. R. Moeskops, werk werd bver het algemeen mooi gezongen, het nummer naar keuze „O Gulden Hoofd” v. Bonset voortreffeijke gedeelten. „Inter Nos” (Zaandam) dlr. L. Pielage: In zoo'n lang werk als „Licht” komt gemakkeljjk een klein minder geslaagd oogenbllk. Dit koor gaf van dit nummer een muzikale en genuan ceerde uitvoering. Het vrije werk „O! zoek het Licht” v. F. Sicking, klonk nu en dan voor treffelijk. Rechten besmettelijke ziekten Op voorstel van B. en W. Is vastgesteld de verordening tot verhaal van rechten, verschuldigd Ingevolge de wet op de besmettelijke ziekten. Op alle kos ten zal worden verhaald als volgt: Bij een in komen van 12001400 20 pet.; 14001600 40 pct.; 16G0—1800 60 pet.; 1800—2000 80 pet.; boven 2000 100 pct., met bepaling, dat de Raad in bijzonder^ gevallen geheele of gedeel telijke ontheffing kan verleenen. Hengelaarsvereenigiiig ,4>e Morgenstond” De hengel wedstrijd voor kinderen bij gelegen heid van het tweede lustrum van bovenge noemde vereeniglng zal gehouden worden Za terdagmiddag 5 Augustus. Zondag druk In Hoorn. Bussen en Iers, alles bracht koristen. „St. Caecllia” (Spanbroek) dir. Joh. Stam. Over t algemeen mooie uitvoering van het. ver plichte nummer „Waar de Mei te bloeien staat" van Wierts Sommige stemmen domineeren soms te veel. De Winter, van Loots had op 't einde wel wat met de zuiverheid te kampen. kening van den heer J. v. d. Berg van het sloopen der perceelen KuU-34—36 en het ter plaatse bouwen van een woonhuis is als volgt: E. Nanning. Hoorn f 2930; J. v. Rlel, f 2927. Appel en Pronk. Spanbroek t 2583; A. Mole naar en Zn., Hoorn f 2535. Het werk Is gegund aan A. Molenaar en Zn. heer Wierts. dankt de voor hun zoo (te Gown), dlr. J. Coffeng. Dw dirigent liet twee nummers van zichzelf uitvoeren. Hiervan was hij èn dichter én compo nist. Als dichter zal hjj nog even op den Nobel prijs moeten wachten. Zijn Huzarenlied begint: „Wat jovel te rijden op ros of op knol”. De componist is den dichter gelijkwaardig. Het koor zong vrij goed. glust” (Zaandam), dlr. J.. Konijn. Zeer ^telljke oogenblikken in „Ave Verum” v. TSavondlied van Abt. Uitgezonderd wat rdb vocalen vrij goed. freresia" (Oosterblokker). Dlr. R. Moes- Dit koor zong heel goed „Wiegeliedje”, van Roeske. In ,^ve Maria" v. Witt een enkele maal niet zoo fortuinlijk met de stemming. sierde tuin met muziektent, een groot dachtig publiek, de toespraken en de aanwe zigheid van zooveel notabelen van wien wij noemen den hoogeerw. heer deken J. P. Hui- bers en mr. H. C. Leemhorst, burgemeester van Hoorn, dit alles verhoogde het cachet. Het pro gramma stond op hoog peil. De feestvierende vereeniglng zong een drie tal mooie koorwerken. Koor en directeur werden gehuldigd. Zoo was deze avond een subllemen inzet. De Kruisverbonden en Mariavereenigingen in Noord-Holland hielden Zondag een provincialen landdag in Heemstede. Daar waren afgevaardigden en leden samen gekomen uit Alkmaar. Spierdijk. Amsterdam. Haarlem. Egmond en Heemstede, benevens van de Sobriëtasjeugdclubs uit Den Haag en Lisse. Om half 11 werd door den geestelijken advi seur, kapelaan Tesselaar, in de St. Bavokerk (Heerenweg) een Hoogmis opgedragen, waar onder de zeereerw. pater Emestus OM C. uit IJmuiden-Oost een predikatie hield ter aan moediging van de drankweer. Als tekst had ZljnEerw. gekozen „De liefde van Christus dwingt ons”. Z.Eerw. spoorde allen aan, zich bjj Kruis- verbond of Mariavereenlging aan te sluiten. Waarom wij dit moeten doen? vraagt spr. Bij Christus en Maria was het de liefde tot de menschen. die Hen zoo groote offers deed brengen. By ons moet het de naastenliefde zijn welke ons het offer der drankbestrijding op legt. Tegen half twee werd bij het R.K Vereenl- gingsgebouw een optocht geformeerd. Voorop de tamboers en pijpers van de harmonie „de Spaarnebazuin" uit Haarlem, die afwisselend met dit harmonlegezeischap muzikale opluiste ring aan den stoet gaf. Daarachter volgden de verschillende afdeelingen. met een vrjj groot aantal vaandels en vlaggen. Graalleden en Bavoknapen gaven mede veel st. Ook een groep St. Jozef- (ien optocht deel. te was de stoet weer in het R K erug. In de groote, geheel Thej. Sam, presidente der propagandacursussen, de Uitslag: 4e Afdeeling Gem. Koren: Zang en Vriendschap (Woj punten. R. K. Kunstgenot (Edam) le pr. 200 punten. R. KaGem Koor (Westwoud) le prijs 207 p. Excelsior (Spierdijk) 2e pr. 183 p. St. Caecllia (Goorn) le pr. 207 p. Zang lust (Zaandam) 2e pr. 185 p. St. Theresia (Ooster-Blokker) le pr. 332 p. 3e Afd. Gem. Koren: Zang en Vriendschap (Heilpo) le pr.. 230 p. St. Ambrosius (Nlbbixwoud) 2e pr. 182 p. St. Caecllia (Weere) 2e pr. 139 p. Onss Genoegen (Zwaagdjjk) 2e pr. 175 p. Kunstgenot (Assendelft) 2e pr. 199 p. St. Theresia (Wervershoof) le pr. Art! et Religion! ((Enkhuizen) le pr. 315 p. St. Caecilia (Onderdijk) pr. 185 p. Alkm. R. K. Gem. Koor (Alkmaar) le pr. 222 p. 2e Afdeeling Gem. Koren: St. Caecilia (Spanbroek) le pr. 227 p. 2e Afd. Mannenkort n: R. K. Mannenk. St. Caecllia (Zaandam) pr. 218 p. le Afd. Gem. Koren: Virlbus Unltls (Hoorn' le pr. 221 p. Internos (Zaandam) le pr. 249 p. le Afd. Kwartetten: De West-Friezen (Wognum) le pr. 216 j Afd. Uitmuntendheid Gem. Koren: Nieuw Leven (Medemblik) le pr. 227 p. Eere-afdeeling Mannenkoren: R. K. Mannenkoor St. Caecilia (Weesp) pr. 258 p. De vereenlgingen welke den extra prijs haalden, voor het hoogst aantal punten in huil afdeeling waren St. Theresia (Ooster-Blok- ker) met 222 p.; Zang en Vriendschap (Hejloo) 230 p. R. K. Mannenkoor hoogst aantal punten Ten stadhulze werden door den nieuwen burgemeester, mr. Leemhorst, de dirigenten en voorzitters der resp. vereenlgingen ontvangen. Het gem. bestuur, aldus de burgemeester, heeft met groote Ingenomenheid de zangers en zange ressen te Hoorn ontvangen. Het gem. bestuur heeft het concours moreel en financieel door een subsidie gesteund. Spr. hoopt, dat het concours een edele strijd zal zijn en goed mag slagen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Spigt. dankt den bur gemeester en het gem. bestuur voor de mede- Personalia Geslaagd voor het eindexamen R.H.B.S. met 5-jarigen cursus: Mej A A. van Dam. de heeren F. Peetoom. V. J. Polman, L. J. Sirks. J. J. Ubbels allen te Hoorn. P. Pereboom te Benningbroek en C. J. Visser te Alkmaar. „Vriendschappelijke" wedstrijd Vrijdag avond speelden op den Buitenlulendljk de elf tallen van B.T.O.G. en W.F.C. een „vriend- schappelljken" voetbalwedstrijd. Tegen het ein de Steeg de vriendschap tusschen beide elftal len dusdanig dat het op het terrein een for- meele kloppartij werd tusschen de spelers, waaraan ook het publiek ging meedoen. Een zekere de H. kreeg een dusdanigen schop te gen een zijner beenen dat het brak, en een zekere v. d. B. kreeg een hoofdwonde waar het bloed uit stroomde. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Voor onzen prachtigen tocht op a.s. Zaterdag naar de feestelijkhe den te Arnhem kwamen reeds veie aanvragen binnen. Om misverstand te voorkomen deelen wü mede, dat de verschillende groepen vertrek ken uit Alkmaar, Haarlem, Am sterdam en Utrecht Op tusschen gelegen plaatsen zal geen gelegen heid zijn om in te stappen. Wilt U een vlotte organisatie in de hand werken, voorziet U zich dan spoedig van kaarten. Dubb. mannenkwartet „De West-Friezen” (Wognum) dir. Joh. Stam Verpl. nummer „Het Volkslied" v. Alph. Vranken. Dat valt niet mee een kwartet in open lucht, In een zaal maakt men waarschijnlijk een betere indruk, het klankgehalte is niet bijzonder fraai. In beide nummers verdienstelijke momenten. Verplicht nummer: „Als de Ziele luistert" van Wierts. ,^Zang en Vriendschap" (Heiloo). Dir. J. Kuiper. Een zuiver gezongen en goede uitvoe ring van het verpl. nummer. Het nummer naar keuze ..Avondvrede” v. Tienen, een eenvoudig werkje, had eveneens zeer mooie momenten. „St. Ambrosius” (Nlbbixwoud). Dir. S. Kete laar. Het verpl. nummer zong men In zéér lang zaam tempo (het staat er trouwens bij aange geven) klonk vrij goed, doch wat eentonig. Ook „Geloof het" van Wierts mist o.l. de noodige bezieling overigens te waardeeren momenten. „St. Caecilia" (Weere). Dir. R. Moeskops. Verpl. nummer vrij goed, behoudens een minder fortuinlijk oogenblikje in de stemming. Dit koor bereikte veel goeds In het tamelijk lange num mer -.De kinderen van De Soetewey” v. Wierts. „Ons Genoegen” (Zwaagdjjk). Dir. J. Schol ten. Zeer te waardeeren uitvoering verpl. num mer ..Lauda Sion” v. Ol. Koop. Klankgehalte soms minder fraai, over *t algemeen vrij goed. ^Kunstgenot" (Assendelft). Dir. H. J. Trom- pert. Verpl. nummer vrij goed, en een bezielende uitvoering van „Homo Quiadart” v. Trompert goede «temming klankgehalte sopranen soms wat scherp. J3t. Theresia” (Wervershoof). Dir. R Moes kops. Dit koor maakte ojl. een goeden indruk OA. met Zonnelied v. Herwaarden. De keuze van dit nummer vinden wü niet zoo gelukkig. „Artl et Religion!" (Enkhuizen). Dir. O. Hof. Goed klankgehalte, het verpl. nummer zuiver gezongen. In „Tenebrae factae sunt” V. M. Haydn zéér beschaafde oogenblikken. „St. Cayrtlia" (Onderdijk). Dir. R. Moeskops. Verpl. nummer aanvankelijk goed, jammer op het einde niet geheel zuiver. ,J3e Leeuwrlk” van Berkhout klonk eveneens vrij goed. Alkmaars R K. Gem. Koor (Alkmaar). Dir. Jac. N AL Het verpl. nummer werd goed gezongen. Als vrij nummer koos men .Die Sterretjie” v. Wierts. Dit voor een derde afd. niet gemakke- UJk nummer werd heel mooi gezongen. Een kranige praestatie als men bedenkt dat dit koor, door omstandigheden met pLm. 23 minder Pont gezonken Vrijdag werd met het pont- veer overgezet een vischauto met aanhangwa gen, afkomstig van Denemarken. Daar dit voertuig diogonaal op de pont kwam te staan wegens de lengte en ook te veel naar achteren doordat de motor weigerde, begon de pont water te scheppen. Met vereende krachten wist men de boot naar den overkant te krijgen, waar zij in de haven ^>nk. De auto wist men er intijds af te rijden, In den namiddag werd de pont weer gelicht. R.K. Kiesvereeniging De RK Klesvereenl- ging houdt Dinsdag 18 Juli, des avonds 8 uur. in *t Gezellenhuis een algemeene ledenverga dering. Aan de orde komt om. indiening en bespreking van voorstellen voor de Rjjkskies- kring-y en Statenkieskrtngvergaderlng. verder '-andidaatstelllng voor Kringorganisatie en Partijraad. Lustrum „Virlbus Unltls” Vijf Jaren is „Viribus Unltls" een der mooiste vereenlgingen van katholiek Hoorn. Te barer eere gaf .Apollo” een ee recon eert in het „Park”. De jubilaresse mocht bok als gastvrouwe optreden voor het eerste RK bondsconcours. Het woord werd gevoerd door den heer J. Spigt, voorzitter van den R.K Bond van Zangv. in Noord-Holland, door den heer P. J. J. Nuyens, voorzitter van den Kath. Kring. Beiden brachten hulde aan de feestvierende vereenl- ging en hoopten, dat zoowel de harmonie der stemmen als die van geest ensamenwerking nog lang mogen bestendigd blijven. Namens het koor sprak de heer F. Warnik een woord van lof tot den directeur, den heer R. M. Moeskops, wien hij een prachtigen cra- paud aanbood. Een der bestuursdames bracht in een geestige toespraak dank aan den voor zitter voor diens onvermoeiden arbeid en schonk hem een leeslamp. De R.K. Zangver. „Nieuw Leven” bood bjj monde van den heer E. J. Groot een prachtige plaquette aan. Het heeft het kranige koor aan belangstelling en gelukwenschen niet ontbroken. Ook wjj bieden onze felicitaties aan en hopen, dat „Viribus Unltls” nog langen ttJd den schoe nen zang moge dienen en de trots zfjn van Kaholiek Hoorn. Markt vereen ..De Hoogste stand: 768.8 te Rocheford. Laagste stand: 747.5 te Stornoway. Verwachting Meest matige Zui delijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken met kans op regen of onweer. Later opklarend, weinig verandering in temperatuur. Zon op 431. onder 9.18. Licht op 9.48. 14 Juli Laatste Kwartier. Zooals reeds bericht, heeft de Minister van Justitie aan de procureurs-generaal opdracht gegeven ten scherpste toe te zien op en tegen I te gaan iedere politieke organisatie, actie of I werkzaamheid, op welke wijze en in welken vorm ook, door hier te lande verblijvende I vreemdelingen. Vreemdelingen, die zich niet I strikt van elke politieke gedraging onthouden, moeten als ongewenschtevreemdelingen be schouwd worden, aan wie verder verblijf in ons land zal dienen te worden ontzegd. Over deze opdracht van den Minister heeft I .Het Volk” een onderhoud gehad m^t mr. Th. I W. F. A. Mathon. procureur-generaal bij het Bossche Gerechtshof, belast met de functie van directeur van politie voor de provincies Noord- I Brabant en Limburg. De heer Mathon bleek de offlcieele opdracht I nog niet ontvangen te hebben en hoorde er I voor het eerst van. „Voornamelijk natuurlijk zijn het de Dult- schers, die polltiek-actief in ons land zijn,” ant woordde de heer Mathon op een desbetreffende I vraag. „Hun vergaderingen worden regelmatig I door de politie bezocht, en nu en dan ontvang I ik er een rapport over. Die hebben mij nooit I den Indruk gegeven, dat er iets heel ergs aan I de hand was. Een beetje over de Dultsche poll- I tiek praten en „Heil Hitler” roepen. En verder I in uniform rondloopen.” I „Acht u de opdracht van den Minister zeer I scherp?" .Aangenomen, dat de tekst, zooals u dien I mij heeft voorgelezen, juist is, is de opdracht I inderdaad scherp.” Voorts vroegen wü onzen zegsman zijn mee- I ning over de uitwerking in de practük van de I opdracht. Om daarover te kunnen oordeelen, moest mr. Mathon echter eerst den betreffenden brief van den Minister gelezen hebben. .Doch.” zoo voegde mr. Mathon er aan toe ,js uw tekst juist, dan zou dat mijns inziens beteekenen, dat aan alle politiek voerende Dultsche vereenlgln- gen een einde moet worden gemaakt. Evenals trouwens aan de bijeenkomsten der Belgische activisten in Breda en Bergen op Zoom." II .Meent u, dat de vreemdelingen zich alléén van bemoeienissen met onze binnenlandsche politiek moeten onthouden, of op ons grond gebied ook van die met hun vaderland?" ,MÜ houdende aan den tekst van de krant, kan ik als mjjn meening geven, dat dan in de toekomst niet toegestaan kan worden, dat vreemdelingen in eenlgerlel vorm zich met welke politiek dan ook bezig houden. En als dat de wensch van den Minister is, dan zal ik dien strikt en onverbiddelük uitvoeren." Aldus besloot de procureur-generaal zijn me- dedeelingen. R. K Mannenzangvereenlglng ..St. CaSE&a" (Zaandam). Dlr. J. Kroese. VerpL nummer „Het schrüverke" v. Wierts. In het begin werd dit mooi gezongen, er was blijkbaar wat veel enthousiasme, zoodat de klank later wel eens ruw werd. In „De Gravers” van Olman. heeft men zich weer flink uitge zongen. Zaterdagavond gaf de R.K. Harmonie Apollo dirigent Leo Koning, een eere-con cert. dat aU welwillend aanbood. Niet alleen was dit concert bedoeld als een begin voor het concours, maar meer nog als een huldiging voor „Viribus Unitis”. was sfrer dezen avond. De feestelük ver- aan- Verpl. nummer „ZonnezoKernij” v. Wierts. R. K. Mannenkoor „St. Caecilia” Weesp, dir. Kroese. Naast uitnemende momenten, soms ock wat te sterk klankgehalte, In het verpl. nummer. Het vrüe werk Populus Sion van Olman genoot een uitvoering welke hoog peil stond. Wat Godsdienst Is? Niet het kruisje maken of op Vrüdag geen vleesch eten. Maar het is het in practük brengen van Christus’ woord, .Jlieraan zal men zien dat gü Mjjne leerlingen züt, dat gü elkander lief hebt, gciijk Ik u heb liefgehad”. Onze drankbestrijding vraagt offers. Onze voorvaders hebben geofferd. Wü ken nen de geschiedenis der kruisridders. Dagelüks gaan Missionarissen naar verre ge westen om daar in de eenzaamheid hun offer te brengen. En Christus offerde zich en dit nog dagelüks. Is het dan vroeg spr. zulk een groot offer, geen sterken drank te gebruiken ter wille van Jezus, Die van ons een offer vraagt? .Hiemand” heeft Christus gezegd, „kan mijn leerling zijn, of hü moet zich verloochenen.” En wat doen wü? Uitvoerig schetste spr. dan de verlangens der hedendaagsche menschelükheid. Alles moet zonder God, omdat anders offers gevraagd worden. In dezen tüd is het meer dan noodig Evangelie te prediken. En dit niet alleen, door den priester, maar oo door den leek. En niet slechts met woorden maar met de daad. En de sprekende daad is het laten staan van borrel of glas bier. Spreker besloot zün vaak geestige, rake rede, met de laatste strofe van het Sobriëtaslled. werking van de overheid. Het jurylid. de geestelüke en wereldlijke overheid steun, die voor den bloei van een bond noodig is, want muziek is ook een factor om het cultureele leven op te heffen. Om pl.m. half twee werd met het concours begonnen. Laten we niet vergeten op te mer ken de keurige regeling en het vlot verloop. Wat voor een eerste concours tip top^ in orde was. Daarvoor is een woord van hulde aan het hoofdbestuur en de medewerkers wel op zyn plaats. De jury bestond uit de heeren Alph. Vran ken, (toonkunstenaar)A’dam en J. P. J. Wierts, (toonkunstenaar), Den Haag. MAANDAG: 8.15 en 9 uur Uitvaartdiensten vóór Maria Catharina de Haan-Van der Lee; 8.15 gezongen H. Mis van Requiem; uur zitting van het Kerkbestuur voor het ont vangen van de plaatsengelden; ga tie voor de vrouwen. DINSDAG: 7 uur Lof van 6.30 tot 8 uur ge legenheid om te biechten. WOENSDAG zullen de kinderen van de zesde klas hun Geloof belijden en met een eed be krachtigen en hun Doopbeloften plechtig her nieuwen. Zij moeten te 8.15 in de kerk aan wezig zijn. De eerste 8 banken zijn gereser veerd voor de kinderen. Te 8.15 wordt de H. Communie alleen uitgereikt aan degenen, die bij de plechtigheid niet tegenwoordig kunnen zijn. Te 8.30 de solemneele H. Mis met korte toespraak en geloofsbelijdenis. Alle aanwezigen worden verzocht de antwoorden mee te zingen als op Zondag. Onder de H. Mis collecte ter bestrijding van de onkosten van de retraite en van de versiering. Te 3.30 solemneel, lof met hernieuwing j|er doopbeloften. Des avonds 730 Congregatie voor de meisjes. DONDERDAG te 7 uur Lof. VRIJDAG: 7 uug Kruisweg; 8.15 Congrega tie voor de mannen. ZATERDAG te 11.30 biechthooren voor kinderen: te 4 uur voor de overigen; te 7 uur Rozenhoedje. ZONDAG 16 Juli: Feestdag van Maria van den Carmel. Eucharistische dag. Op dien dag gelegenheid tot inkleeding in het scapulier. De H. H. Missen te kwart voor zeven, acht uur, half tien en te kwart voor elf te Hoogmis. ALKMAAR, 10 Juli. Veemarkt. 76 vette Koeien 100.00235.00, 18 vette Kalveren 25.0060.00, Idem per K.G. 0.4Qt-0.70. 38 nuchtere Slachtkal-v veren 4.0014.00. 4 vette Schapen 11.0013.00. 284 vette Varkens, zware 0.310.35 per K.G. Handel redelijk. ALKMAAR, 8 Juli N.V. ElcrvelllQg voor Hol landsen Noorderkwartier Aanvoer 175000 kip eieren. 56-58 2 202 40. 58-60 2 402 60 60-62 2.403.70. 62-64 2.502.00. 30000 Eendeieren 1.70—1.90. BROEK OP LANGENDIJK. 10 Juli. 3200 KG. Tomaten: A 14 20, B 13.3013.40, C 13.7014.00, CC 11.00. 255000 K.G. Aardappelen: Bchotsche Muizen 0:752.10. Schoolmeesters 1.30, Blauwe Eigenheimers 1.603.00, Drielingen 0.75130. 33000 K.G. Roode kool 2 102 40. 200 K.G. Gele kool 5 00. 1350 K.G. Dien: Zilvemep 6 007 40. Zilver-drielingen 3.904.00. 1800 stuks Bloemkool le soort 8.0018.10, idem 2e soort 4.406.00. AMSTERDAM. 10 Juli. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 41 vette koeien, waar van de prijzen waren: le kwal. 0.560.62, 2e kw. 0.44—0.54, 3e kwal. 0.320.40, mindere soorten 0.250.30 per K.G. slachtgewicht. 122 melk- en kalfkoelen 100 00--160 00 per stuk 276 vette Kal veren: le kwal 0.340 40. 2e kwal 0 260 32. 3e kwal 0.200.24 per K.G. levend gewicht. 117 nuchtere kalveren 3.006.00, 64 schapen 14.00, 12 lammeren 5.00—8.00 per stuk. 621 Var kens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K Q. 0.39—0.41, zware varkens 0.370.38, vette var kens 0.330.34 per K.G. slachtgewicht. 41 Paar den 60.00100.00 per stuk. 5 wagons geslacht» runderen .uit Denemarken. OverzichtRunderen geringe aanvoer, stugge"* handel, prijshoudend. Vette kalveren groote aan-oos voer, slechte handel en prijzen iets lager. Varkens geringe aan voer, stugge handel, prijzen iets hoo- gcr ENKHUIZEN. 7 Juli. VlsscherU Aangevoeld door 12 vaartuigen 1460 pond Zijdennetten bot 18.201613, 8 vaartuigen met 830 pond ZJi. Schol 3.502.90, 22 vaartuigen met 500 pond Korbot 12.0014.50 34 vaartuigen met 3470 pond Koraal 2233 cent ENKHUIZEN, 8 Juli. Vlsacherij Aangevoerd werd door 5 vaartuigen 350 pond Koraal 0.20 0.25 per pond. 1 vaartuig met 101 pond Zijden nettenbot 10.30 per 100 pond. BLOKKER. 8 Juli. „Op Hoop van Zegen” Schotsche Aardappelen 0.75150, Blauwe aard appelen 2.20, Bloemkool 6.3010 20. Slaboonen 40.00, Aardbeien 22 0033.00. Kruisbessen 5 00 1100, Roode bessen 9 0013.00. Proleficbessen 16.0022 00. Trosbessen 14.0017.00, Frambozen 42 00. Perziken 4 205 30 HOOGKARSPEL. 8 Juli. Marktvereen. .De Eendracht” Aardappelen: Schotsche 0.750.85, Ninetyfold 0.75. kleine 0.75. Aanvoer 70 schuiten. Doorgedraaid 3609 baal. HOORN. 8 Juli. Veemarkt. 4 Zeugen met big gen 45 00110 00, 80 Biggen 7.0013XX). Handel matig. iJIIDEN 8 Juli. Botermarkt. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter (contróle) 1.60 per K.G.; prima boeren boter 1.451.55 per K.G. Aangevoerd 80/8. 20/16 vaten, wegende 800 K.G. Handel vlug. LEIDEN. 8 Juli. Turfmarkt. Lange turf geen aanvoer. Prijzen per 1000 stuks 7.008.00. LEIDEN 7 Juli Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemen veiling-vereen. .Leiden en Omstreken” Andijvie 0502 10. Kroten 1.502.70, Komkom mers 1JJ07 40, Bloemkool I 10.20—27 30, idem II 150—12.80. Peterselie 0 501.80, Kropsalade 050—3 20. Selderie 0.60—2.10, Wortelen 2 00— 6 90, Rabarber 0 601 80, Perziken 1.0014 00 p. 10Ó stuks. Snijboonen 25.0046.00, Stokboonen 52 00--50 00. Stamboonen 38 0045.00, Tuinboo- nen 3.005 00. Doperwten 5.0021 00. Spinazie 2 009 00, Tomaten: A 16 60. B 18 60, C 16.70, CC 1100 Alles per 100 K.G. LEIDEN. 8 Juli. Botermarkt. PriAa fabrieksbo ter 1.60, prima Boerenboter 1.45155 per K.O. Aanvoer 800 K G. Handel vlug. LEIDEN. Turfmarkt vin 38 Juli. Geen aan voer. Prijs lange turf 7.008.00 per 1000 stuks. NOORD-8CHARWOUDE. 10 Juli. 118400 K.G. Aardappelen: Groote Schotsche Muizen 0.75— 100 Schotsche Muizen 0.751.80. Drielingen 0.75—0.80. BI Eigenheimers 1.201.50. 800 K.G. Zilverulen: Zilvemep 7.207.70 300 KG. Tuin- boonen 1.50—1.70. 650 K.G. Uien 1 60. 2400 K.G. Gew. witte kool 350. 400 stuks Bloemkool 13 40 —15 40 per 100 stuks. - PURMEREND, 8 Juli. ..Afslagver. Bèemster. Purmerend en Omstreken” Aardappelen: Schotsche Muizen 0.200.51, BI. Eigenheimers 0.200.34. Schotsche Muizen, kleine 0.200.36, per 25 K.G. Tuinboonen 0.170.19 per 15 K.O. P-oode Aalbessen 11.0026.00, Zwarte Bessen 12.00 per 100 K.G. Klapbessen 0.601.15 per 10 KG. Aardbeziën 0.220.42 per K.O. Blauwschokkers 0.92—175 per 15 K.G. In deze afdeeling is geen verplicht werk voor- geschreven. „Zang en Vriendschap” (Wognum), dir. K. Schipper Az. Dit koor heeft vrij goed stemmateriaal, „Jesu dulcis memoria” van Kothe werd vrij zuiver gezongen, evenals ,J)e Nachtegaal" van Mendelssohn. *Een beetje meer vitaHteit in de uitvoering lijkt ons gewenscht. Over T alge meen een beekje te monotoon. „R. K. Kunstgenot” (Edam), dir. A. Günther. Dit kleine koortje heeft wat sopranen betreft een te klein aantal, dit komt het klankgehalte niet ten goede. In „Engelenkoor” (bewerking) uit „Elias" van Mendelssohn waren zeer ver dienstelijke momenten. R. K. Gem. Koor (Westwoud),' dir. J. Scholten. Ook hier vrij zuivere zang, klank gehalte kan worden verbeterd, ook 'domineeren wel eens enkele stemmen' Verdienstelijk zong men o.a. „Morgenzang” van Wierts. „Excelsior” (Spierdijk, dir. J. Coffeng. keuze van de nummers kunnen we niet zeer toe juichen. „Zangerslled” van Meyer (een aar dig liedje) werd o.l. het best gezongen, sopranen en alten zijn wel het beste van het materiaal., „St. Caecilia” Het eerste concours van den R. K.. een succes geworden in vele opzichten. Het dat zich aanvankelijk slecht liet spoedig door de zon doorbroken, en zoo kon de wedstrüd op het terrein van het Park hotel worden gegeven. Het concours werd ge geven ter gelegenheid van het lustrum van de R. K. Gem. Zangvereenigirfg Viribus Unitis te Hoorn. Burger! stand Geboren: Klaas, z. v. H. BUter en N. Vriend, wonenHë te Opperdoes. Jo hanna Cornelia Maria, d.'v. W. J. Bloem ën C. Th. M. Siero. Johannes Gerardus Franciscus Maria, z. v. J. H. Kenter en E. W. C. Bervoets. Cornells Christiaan, z. v. Lang^Jgk en W. Cle ment. Theodorus, z. v. M. Spet en J. Wjjs. Neeltje. X. v. B. van Hbite en W. van Kopriaan, Cornells Anthonius, z.'v. A. de Greeuw en A. de Groot. Hendrlcus. z. 'van C. van Wees en M. G. B. Kaldenbagh. Adriaan Jacobus, z. van P. Bakker en J. C. Okx. Overleden: Trijntje Benoemeer, 59 jaar. echt- genoote van J. Lakeman, Baanstraat 29. Geer tje eKmp, 62 Jaar, echtgenoote van J. H. van Sluis, Schoutenstraat 42. Anna Maria Vermeu len, 69 Jaar, echtgenoote van JT de Beer, Zeedük 104. <^e noote van E*_B cubus van Wilsei Gleüsteen, Joh. Messchaertstraat 13. Ondertrouwd: Karei Willem Lambooü en Suze Gijzelaar. Johannes Albertus lepenga en Marie Brouwer. Klaas Kuiper en Jantje Boer. Getrouwd: Hendrtkus L. van der Koelen en Hendrika E. van den berg. Hermanns A. J. Welkers en AlidaM. Rükenberg. Arnoldus HOogendoom en Anna C. Meeuwig. Franciscus J. Bervoets en Baukje Tolsma. „Harmonie” Het fanfarecorps „Harmo nie”, directeur de heer J. K Jongejans, heeft ingeschreven voor het Internationaal concours .mlnj'kwamen. Als gevolg”hlërean “verteren “de te Rotterdam, uitgaande van de muzlekver- eeniging „Industrie” aldaar, dat wordt gehou den in September. De jury voor dit concours is ook internationaal samengesteld. Ouden van dagen Woensdag 12 Juli zal de eerste tocht voor ouden van dagen plaats vin den. De laatste regelingen zün getroffen en 84 oudjes boven de 70 jaar zullen een aangena- men dag krijgen. Om half één komen de auto's' voor, waarna op het Raadhuisplein de stoet wordt geformeerd. Hierna wordt het dorp door gereden tot aan het station, waar wordt ge keerd, om vervolgens via den Communicatie- weg een bezoek te brengen aan Alkmaar, Schoorldam, Schoort, Bergen en bü goed weer Bergen aan Zee. De terugweg over de Egmon- den, Castricum, Beverwijk, polder door en bü Buitenhuizen intöCht in het dorp. Hier staat „Crescendo" gereed om onder pittige marschen op te trekken naar het hotel „t Huis Assum- burg In den tuin van het hotel zal ..Harmo nie' eenige concertnummers ten afscheid ge ven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2