Prikkeldraad H Vader en Lutine-vloot onder stoom i S)e deT'Dmikat 1 Heroinesmokkel Uniformverboden Brand te Zaandam Hero De begrooting van Zaandam zoon HET WEER IS GUNSTIG ONZE ZEEUWSCHE ZETEL F J Doorzittep^ MAANDAG 10 JULI Het aapje uit de mouw Een partij in beslag ge nomen Vuur ramp op de Veluwe 1 Duitsche luchtballon Schuit te zwaar gedaald Vreemdelingenverkeer beladen Wat doet de regeering? SCHOENER GEZONKEN o INDISCHE POSTVLUCHTEN Wachten op Z.- of Z.O. wind •Laat men ingrijpen voor het te laat is Aanzienlijke schade Stukloopen^^ Zonnebrand y pUROn Drinkt „Perl'* en U drinkt GEZONDHEID! „Perl" is zuiver vloeibaar Hol- landsch fruit. Een heerlijk frisch, verkwikkend natuurproduct, dat alles bevat wat goed is in fruit. U kunt er zooveel van drinken als U wilt. U blijft fit. De aangewezen drank voor sportslui niet 4 al e De inzittenden ongedeerd Wachtte in hier en Het ging met Beckers precies als met Balbo. of Gedeputeerde Staten UFTMUiSJC. piatvoOm WATE-SL DRUFZAHD ocstklot* Vijf opvarenden verdronken Boven alles uit torent de „Brandarls” i •j pakket vrinden echter groot, dat in deze een bevredigende regeling wordt getroffen, te meer daar de Nederland- sche regeering zich bereid heeft verklaard haar volledige medewerking te verleenen. Ijzeren groenfenpraam in de Hugo de Grootkade te Amsterdam gekapseisd j^hepen. waarvan de by- ^zyn. 102 man het lever hierbij worden genoemd lotor-reddingsboot ..Bran- ir *tUds 85 maal ter red- schipbreukelingen wist te i i tX/A. - Beckers’ bergingstoestel i* WAARSCHIWING Hero „Perl” is een zuiver Na- tuur product, zonder eenige chemische toevoeging. De gouden kleur en de zuivere, frissche smaak zijn er door de natuur aan gegeven. Hero ^Perl“ bevat geen alcohol. Nog één seintje en men kiest zee: alles is voor den aanval gereed Perl Opnieuw staan fortuinzoekers aan den voet der „Brandarls", weer gaan hun gedachten en begeerten uit naar het zilver en goud, daar ginds in zee. En zij turen op, telkens en tel kens, naar den weerhaan, die daar glanst en vonkt In de zon en de blauwe luchten, dat hij toch mag uitzien naar h^t Zuiden, het Zuid oosten, maar hij is even traag en onwillig ais het menscheiyk geluk zelf. De legende dei goud, nog zijn beschermd. Zi maal de Beckers wacht, j Op dat uur kwam de koop tot stand en ging de partij over in handen van den kooper. By deze transactie was de smokkelaar niet aan wezig. doch toen de directeur van den groot handel de stoep afkwam, schoten eenige re chercheurs van de Centrale Recherche op hem ■toe en arresteerden hem. Deze politiemannen hadden, reeds eenigen tijd het oog gericht op de partij. Het huis was voortdurend in het oog gehouden, doch telkens weer wèr dhet oogen blik van den verkoop verschoven. licht met felle schitterwieken. Nu droomt hy daar in den looden zonnegloed en peinst over dingen, die kwamen en weken, zooals de men- schen aan zyn voet, maar die werden bewogen door steeds hetzelfde: de jacht naar het ge- Ujuk. Bevredigende regeling voor reizen van en naar Duitschland De emballageafdeeling van de fa. Heyme Vis Zn. uitgebrand een fleschje Uw gezond- mee. De kooper had tevoren reeds een monster- fleschje van 5 gram gekocht en betaald, zulks om de heroïne te onderzoeken. Vóór den ver koop van de groote party had hy wat van het poeder opgesnoven, doch de dosis was te sterk, zoodat hy blauw in het gezicht werd en hij zich een injectie moest toedienen. De geheele party kwam zoodoende in han den der politie; de directeur van den groot handel werd medegenomen naar het hoofdbu- reua van politie, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. De directeur van een pharmaceuti- schen groothandel, een Belg, te Amsterdam gearresteerd Dezer dagen heeft een commissie van verte genwoordigers van het vreemdelingenverkeer en het hotelhouderswezen in Nederland een bezoek gebracht aan het Ry ksminlsterie voor Volksvoorlichting en Propaganda te Berlyn. waar met de desbetreffende autoriteiten van gedachten is gewisseld over het wederzydsche ooals reeds gemeld hebben In de R.K. f Klesvereeniglng te Hulst besprekin- gen plaats gehad naar aanleiding van het feit, dat bij de jongste Tweede Kamer verkiezingen de Zeeuwsche zetel verloren King. In verband daarmee is door genoemde R-K. Klesvereeniglng het volgende voorstel Ingediend voor de agenda der jaarvergade ring van den Rijkskieskring Middelburg: nlangs hebben wy in een tweetal artike- j len gewezen op de uitvaardiging van een uniformverbod in verschillende landen waarby wy tevens de meenlng uitten, dat ons land gezien bet provoceerend optreden van zekere groepen, die zich ook hier in uniform steken of andere kenteekenen gaan dragen daaraan niet zal kunnen ontkomen. In „De Amsterdammer” Is betoogd, dat een dergeiyk verbod uitermate veel moeiiykbeden met zich zal brengen In ons land. We geven dit dadelijk toe en hebben er zelf ook op gewezen, maar wat in andere landen kan, moet hier toch ook mogelyk zyn en zeker, indien het noodzakelyk is om orde en rust te bewaren. Zouden w% daartoe misschien niet genoodzaakt worden door onze eigen bevolking, dan 'toch ougetwyfeld door de buitenlanders die zich niet ontzien om hier in uniform of met opvallende kenteekenen te verschijnen, teneinde propa ganda te maken voor hun politieke denkbeel den. Reeds enkele jaren geleden hebben we er tegen geprotesteerd, dat de socialisten te Maas tricht, Arnhem en Enschede Duitschers in hun optochten lieten meetrekken, gekleed in uni form, om te betoogen voor zuiver binnenland- sche-politieke leuzen. We zyn er van overtuigd dat het thans niet meer zal geschieden, maai toch biyven we het voorgevallene nog altyd betreuren. De roode partygenooten in Denemarken heb ben een wet voorgesteld (en laten aannemen) op grond waarvan een uniformverbod is uit gevaardigd, omdat de Duitsche nationaal-socia listen voortdurend in uniform over de grens kwamen. Enkele weken geleden hebben we hier te lande op een Zondag te 's-Gravenhage het zelfde kunnen waarnemen. Zoolets mag eh kan geen voortgang hebben, dóór niet, evenmin als in Limburg. Na waar salarissen doch de Drinkt dagelijks Perl. U bewijst er heid een grooten dienst van den kisten ligt zyn groene „Brandariw plant sinds tuurt hy oi eb ovei ..De R.K. Klesvereeniglng voor Tweede Ka mer en Provinciale Staten te Hulst ver zoekt bet bestuur van den Rijkskieskring Middelburg alle middelen tej band te nemen om den Katholieken Zeeuwschen Tweede Ka merzetel veilig te stellen”. Ter toelichting hiervan wordt door ge noemde Klesvereeniglng het volgende opge merkt: Naar de Associated Press uit Bogota ver. neemt, zyn de kapitein en vier leden der be. manning van den Nederl. schoener .Julie Maria”, die uit Curacao vertrokken was, ver dronken, toen hun boot zonk. Voorstel tot bezuiniging van 25 mille aangenomen door meer derheid van B. en W. In tegenspraak met wat sommige bladen heb ben vermeld, kan medegedeeld worden, dat het de gemeente Zaandam tot nu toe nog is gelukt de noodige betalingen te doen, zoodat nog niet gezegd kan worden, dat Zaandam in gebreke is gebleven. Dat er schoolbesturen zouden zyn, die nog niet de rente van de ingebrachte schoolgebou wen hebben ontvangen, waarop zy met 1 Juli het recht hadden, moge juist zijn, maar daarby dient toch opgemerkt te worden, dat deze byna nimmer eerder dan begin Augustus worden be taald. Dit houdt verband met het opmaken der mandaten, waarmede altyd eenige tyd is ge moeid. Dit neemt niet weg. dat de tegenwoordige toestand toch niet lang meer zal kunnen duren. 4 Tenslotte zal de gemeenteschatkist tot op den bodem geledigd zyn. En wat dan? De ambtenaren zouden met hun nog enkele dagen kunnen wachten, werkloozen met hun steunultkeering zeker niet. Dan zal het gemeentebestuur toch maatrege len moeten nemen. Met de Regeering onderhandelingen gaan voeren, zal bezwaariyk gaan, omdat de gemeenteraad zelf het tafel laken heeft doorgescheurd. Pas als het raadsbesluit van 27 Juni wordt Ingetrokken, is de weg voor onderhandelen weer geëffend. Tojh schynen B. en W. het nog weer op een accoordje te willen gooien. Zooals men weet, vorderen de Regeering en het Provinciaal be stuur, dat nog 101.000.wordt bezuinigd. Naar verluidt hebben B. en W. de begrooting nog eens nagegaan en zyn zy daarby tot de slotsom gekomen, dat een bezuiniging van nog 25.000mogelyk is. In verband hiermede is met 3 tegen 2 stem men besloten hiervan aan Ged. Staten mede- deellng te doen met het verzoek by de Regee ring er op te willen aandringen met deze toe nadering van het gemeentebestuur genoegen te willen nemen. lende stran- in den loop ronden in de sr kust. Van schepen, waar- itoombooten en 1 18 schepen bleven lot of werden afge- i, terwyi 8 verlaten ffen. In vier gevallen ining om. van 14 be- De „Ijsvogel”, op de uitreis, is Zaterdag te Djask geland. „Het z.g. „gentlemen-agreement" tusschen de Rykskieskrlngen Den Bosch en Zeelan is by de jongste verkiezingen, toen aan Ze> land een vrye zetel was toegemeten, toe; past op een wyze, welke by ons Kathol» Zeeuwsche kiezerskorps diepe verontwaar ging gewekt heeft. Er dient naar midde gezocht te worden, om te voorkomen, wat tha geschied is, nu de vyfde zetel In den Bok voor meer dan de helft verkregen is met o stemmen van Zeeland en zelfs niet zou zy toegewezen, als de kieskring Zeeland niet mi den kieskring Den Bosch verbonden geweest ware. Ter memorie diene het volgende: Onder het oude districtenstelsel en vóór de totstandkoming der coalitie had Z.- Vlaanderen (waar de groote meerderheid der Zeeuwsche Katholieken gevonden Hedenmorgen omstreeks vier uur is in de Hu go de Grootkade te Amsterdam een yzeren groentenpraam, die waarschyniyk te zwaar be laden was, gekanteld en gezonken. De beide In zittenden, een 50-jarige vader en ruim 20-jarige zoon, schoten er onder en verdwenen in de diepte. Aan den walkant had men het gebeurde onmiddeliyk bemerkt Vier agenten begaven zich gekleed te water, maar ondanks herhaalde- Ujk duiken slaagden zy er niet in de drenke lingen te vinden. Later heeft men met reddings baken en dreggen het water afgezocht, maar toen men de lichamen boven had gebracht, wa ren de ongelukkigen reeds overleden. Langdu rige pogingen om de levensgeesten weer op te wekken hadden althans geen resultaat. De iy- ken zyn naar het Wilhelmlna-gasthuis over gebracht. Zondagmorgen kwart voor acht werd te Zaan dam brand gealarmeerd by de N. V. Verffa- briek Heyme Vis en Zn. aan de Oostzyde. Met uitgebreid materiaal bond de Zaandamsche brandweer onder leiding van commandant W. Stam den stryd aan. De dikke rookwolken en de groote hitte deden aanvankelyk den Julsten vuurhaard aan het oog onttrekken, waardoor zoowel de emballage-afdeeling als de daarbo ven gelegen maaldery onder water werden ge nomen. Eerst na eenigen tyd werd "men ge waar, dat het vuur hoofdzakeiyk in de embal lage-afdeeling woedde, waar een steeds door- loopende lift als een goed trekkende schoor steen dienst deed. Na een uur slaagde ten slotte de brandweer er in het vuur meester te worden. By het hier na ingestelde onderzoek bleek, dat de embal lage-afdeeling. waar enkele orders ter verzen ding gereed stonden, geheel is uitgebrand. De zich in het nevenvertrek bevindende voorraad is door de groote hoeveelheid water geheel waardeloos. De malery heeft eveneens veel wa terschade bekomen, doch de machines zullen, na schoongemaakt te zyn, niet geleden hebben. Dat deze brand, die echter een aanzienlyke schade heeft veroorzaakt, betrekkelyk goed is afgeloopen. biykt uit het feit, dat naby de lift op de maaldery eenige tanks met terpentyn en lakken staan opgesteld, die de vlammen en de daardoor ontstane hitte hebben getrotseerd. Als vermoedelyke oorzaak wyst de brandweer ontplofbare en zelf-ontbrandbare verfmaterla- len aan. De grondstoffen hebben de eigenschap by nat-spuiten nog harder te gaan branden. Burgemeester K ter Laan en wethouder Kan waren op het fabrieksterrein aanwezig. Verzekering dekt de schade, terwyi bet be- dryf geen stagnatie ondervindt. bevorderen van het vreemdelingenverkeer. Een ernstige belemmering voor het bezoek van Duitschers aan de Nederlandsche bad plaatsen vormt het limiet-bedrag ad 200 Mark. De commissie heeft er met klem van argu menten op aangedrongen, dat het toegestane bedrag voor Duitsche reizigers naar Nederland verhoogd wordt tot 700 Mark. Naar de .Res.bode” ter oore komt, is de kans O i IJoos 30 en 60. Tube 80 et. Bij Apoth en Drogisten Zondagochtend heeft een Duitsche lucht ballon een noodlanding gemaakt in een koren veld achter de boerderij van den heer P. Buis te Oude Tonge. De Inzittenden, de heer en mevrouw Soufs. de heer Caule en mej. Saatweben, allen afkomstig uit Hattingen aan de Roer bleven ongedeerd. De luchtballon werd niet, beschadigd. Het gezelschap is per trein huiswaarts gekeerd. „Lutlne”, het fabelachtige een geheim, door de natuur het menscheiyk vernuft dit- e blyken? Dagen verstryken wécht. zyn vloot wacht. Terschelling fet kan vandaag zyn of morgen, mls- de volgende week. De weerberichten zyn gunstig, maar het laatste woord heeft nog steeds de .wispelturige windvaan, hoog op den Brandarls. Zuid, Zuid-Oost en het gaat er op los! De Centrale Recherche te Amsterdam Is een smokkelaffalre betreffende heroïne op t spoor gekomen, dat tot de arrestatie van een, tydens den oorlog naar óns land uitgeweken Belg, leidde, die directeur van een pharmaceutlscnen en chemischen groothandel aan de Prinsen gracht is. Heroïne is een krachtig verdoovings- middel Op last van den Belg was de party in Duitschland gekocht en naar Amsterdam ge- smokkeld om in ons land een kooper te vinden. Het bedroeg een party in fleschjes verpakt van tezamen ruim 1300 gram ter waarde van 3 i 4000 gulden. Allerlei onderhandelingen werden gevoerd namens en door den Belg. De politie had lont geroken en de recherche bemoeide zich met de zaak en kon weldra beslag leggen op de partij en op den Belg, een voormalig deserteur die in België by verstek ter dood veroordeeld was. Over de arrestatie verhaalt het „Nieuws van den Dag” nog het volgende: Herhaalde malen hadden conferenties plaats, waarby behalve waren. De verkoopprijs werd gefixeerd op de koopman, ook eenige vrienden tegenwoordig eenige guldens per gram, een prys, waarop de kooper nog aanmerkeiyk winst had kunnen maken. Hy gaf voor, dat het zyn bedoeling was de party in Parijs van de hand te doen. Een klein gedeelte er van wilde hy mengen en hou den voor eigen gebruik. De afspraak was, dat de kooper een bedrag van eenige duizenden guldens zou toonen. waarna de party in zyn handen zou overgaan. Op Zaterdagmorgen om tien uur werd hem het gepresenteerd, waarby twee zyner waren ultgenoodigd. Het geld was er echter niet, weshalve gevraagd werd, om twaalf- uur terug te komen. Een der bekenden van den adsplrant-kooper begaf zich naar het kantoor van den pharma- ceutischen en technischen groothandel aan de Prinsengracht en per auto werd de party over- gebracht naar het bewuste adres. Den bezoe kers werd evenwel verzocht om twee uur des middags terug te komen, daar er andere zaken relaties verwacht werden. Alles gereed, alleen het weer. Wachtte de Italiaansche generaal weken en weken te Or- betello, de Lutine-vloot ligt al maanden de West-Terschelllnger haven en wacht, wacht Beckers kón wachten, hy heeft den tyd. Hy weet, dat het gunstige oogenblik komen moet en komen zal. Wat doen dan die enkele we ken, als het gaat om een schat, waar meer dan honderd jaar naar is gezocht? Maar nu is alles gereed voor den aanval. Rookpluimen slaan uit de schoorsteenen. Op lichters staat de toren, die straks door water en zand moet dalen tot over het wrak. De ber gers zyn op hun post. Eén seintje en de tou wen gaan los, de sleepbooten trekken aan en zonderlinge vloot kiest zee naar de plek, waar een dansende boei de ligging verraadt van het wrak, dat zyn laatste rustige dagen telt. In de eilandelyke samenleving van het oude Skilge, in de gedachten, gesprekken en ver beelding, staat de „Lutlne” in een wonderiyk licht. De ondergang van het goudscl/ip is in de volksoverlevering omweven tot eep fantas tisch gebeuren, een legende, die st0tk tot dit volkje spreekt. Want nog woelt in 'zyn bloed het oude jutters-instlnct, dat met doodsver achting zal vechten om de zee Maar buit te onthouden, maar ook by elke schipbreuk zyn aandeel zoekt aan de wlt-schi den. Honderden schepen hebbt der eeuwen hun ondergang gei kokende branding der Sklllingi '1876 tot 1921 strandden hier ^08 van 141 zellvaartuigen, 66 onbekend schip. Van deze er 92 behouden, kwamen bracht, 108 gingen verlor^® op zee werden aangeti kwam de geheele bem mannlngen heeft men /nooit meer Iets verno men, terwyi van 23 zonderheden bekend lieten. Met $ere- msq het werk van de i daris”, die in 10 Js ding uitvoer en J27 behouden. J Mooi is Terschelling in dit zomerty, rustig de dorpen mét nauwe kronkelstraatjes vol schaduw onder het loover. Hel blinkt het zand Jellewal, het duinmeer Doodemans- Óaar als een gepolijste spiegel in 1 pan. En hoog boven alle torens de forsch en stoer staat hy daar ge- 1 eeuwen her in den Skillinger grond, over de wyde, witgerafelde zee of by net grauwe Wad. Zware stormen, orkanen uit den Noord-West en Noord hebben gegierd en gefloten in zyn baksteenen huid, in de zwartste duisternis van wintersche maanlooze nachten joeg hy zyn I wordt) twee libe^tle afgevaardigden In de Tweede Kamer, namelijk de heeren tnr. P. C. J. Hennequin (district Oostburg) en mr. J. F. van Deinse (district Hontenisse). In 1901 kon, dank zij de coalltiegedachte en met steun der tot het district behoorende Zuid-Bevelandsche antl-revolutionnairen, het district Hontenisse voor het eerst een Katholiek naar de Tweede Kamer zenden, den heer P. F. Fruytier. Behoudens één zit tingsperiode heeft sindsdien Katholiek Zee land permanent een Katholiek Kamerlid naar het Binnenhof afgevaardigd, namelijk achtereenvolgens de heeren P. F. Fruytier, ir. L. A. Fruytier en E. Lockefeer. Door de niet-herkiezing van den laatst genoemde heeft Zeeland thans geen afge vaardigde meer, zelfs ook niet in de Eer ste Kamer. bijzonder verzachtend. opdrogend en reuk- wegnemend, werkt purol(W^^4vi POEDE bij transpireerende PUWt oksels en voeten. Strooibussen 60 ct en 1 gld_^**~- Bij Apoth en Drogisten. Met vereende krachten er in ge slaagd het vuur te beteugelen Zweden, Denemarken en Zwitserland, een wet tot het dragen van uniformen werd uitgevaardigd, is thans Noorwegen gevolgd. Eerst was in dat land een wtt aangenomen, waarby het voeren van vlaggen, behalve de na tionale en in bdzondere gevallen de stadsvlag verboden werd, thans is daar na verloop van slechts enkele dagen een uniform-verbod aar. töegevoegd. De aanleiding tot deze wet is ge weest, dat een soort nationaal fascistische orga nisatie .^edrelandslag” voor haar leden een gekleurd hemd had voorgeschreven. Op 29 Juni is deze wet (in wat wy zouden noemen: de Tweede Kamer) aangenomen en thans is ze reeds in werking. De voorsteller was de minis ter van Justitie; de wet geldt voor drie jaar. Deze Noorsche wet nu bepaalt, dat het in het ooenbaar dragen van uniformen, gedeelten van uniformen, armbanden of daarmee gelyk te stel len in het oog vallende teekens die den drager als een aanhanger van een politieke organisa tie of richting kenmerken, verboden is. Bovendien wordt de Koning gemachtigd om zoo noodig een verbod uit te vaardigen tot het dragen van uniformen enz. als hiervoren ge noemd die den drager daarvan kenmerken als lid of aanhanger van een private organisatie, wacht, vereeniging of verbond. Het verbod kan In bepaalde gevallen worden beperkt tot een bepaald verbond of groep van een bepaald ver bond. Het verbod kan eveneens beperkt worden tot een bepaald gedeelte van het Ryk. Ten overvloede voegen er aan toe, dat men In dit opzicht in Noorwegen afwykt van Dene marken. dat het de bedoeling is, dit verbod niet te doen gelden voor de uniformen van padvin ders, vrijwillige weerbaarheidskorpsen, sport- vereenigingen enz. Vermelden we ten slotte nog, dat ook in Tsjecho-Slowakye een uniformverbod bestaat. Een nieuwe wet is daar tot dit doel niet inge diend. Het verbod kon daar nog worden uitge vaardigd op grond van de nog van kracht ge bleven oude Oostenryksche wet van vóór 1914, op grond waarvan men toestemming moet heb ben om een uniform te dragen. Door te om schrijven wat onder uniform verstaan werd, kon men bruine en andere hemden weren. Het dragen van uniformen neemt ook hand over hand toe, evenals het demonstreeren door vreemdelingen. Laat de regeering ingrijpen voor het te Iaat is. Het is beter botsingen te voorkomen, dan na afloop maatregelen te gaan nemen. Spanning heerscht er op West-Terschelllng. Het zal er nu van komen. Beckers’-Lutine-vloot ligt onder stoom. De weerberichten luiden gunstig. Nog waait de wind uit Westelyke regimen, maar hy behoeft slechts een paar streken te krimpen en het lang verbelde oogenblik is daar. V verdronken Het is gelukt den geweldigen bosch- en heide brand, weike Vrydag woedde in de omgeving van Assel en Kootwyk, nog in den loop van den middag te beteugelen. Naar schatting is plm. 250 H A. helde en 10 H.A. bosch vernield. De zwartgeblakerde grond biedt in den wy- den omtrek een troosteloozen aanblik. Dat de brand een dergeiyk grooten omvang kon nemen, was oa. te wyten aan het feit, dat den boschbrandweren reeds in het begin de zer week was medegedeeld, dat een twintigtal hectaren helde zou afgebrand worden, zoodat men by het zien van rookwolken geen alarm behoefde te maken. Alvorens met het afbran den van de heide werd begonnen, ploegde men aan den kant, welke wiridafwaarts was gele gen, twee brandgangen met een tusschenrulmte van tien nieter. Deze strook brandde men eerst af en toen schynen vonken door den sterken wind te zyn overgeslagen. In korten tyd, zoo vertelt „Het Handelsblad”. stond de Lelde over grooten afstand in brand. De heer Mulder, opperhoutvester, met het af branden belast, waarschuwde de Apeldoornsche brandweer en de Veluwsche boschbrandweer. De leden van de boschbrandweer hadden reeds lang den brand ontdekt, doch tengevolge van de hierboven genoemde aanschryving maakten zy helaas geen alarm. Den heer Wolters, hoofdopzichter van de Nederlandcche Heidemaatschappy, gelukte net ten slotte den leider van de Veluwsche orand- weer van den ernst van den toestand te over tuigen. De militairen van het Remonte-depót namen aan het blusschingswerk deel, evenals de marechaussee uit Apeldoorn. In den loop van den middag arriveerden nog dertig mili tairen uit Sde. Met vereende krachten slaagde men er ten slotte in den brand te beteugelen. Schitterend werk werd verricht door de blus- schers. die onder de brandende zon hun in spannend werk verrichtten. Op den straatweg naar Radio Kootwyk be vond zich een auto van een der brandmeesters, den heer Relnier Ttethof. Terwyi deze aan het blusschingswerk deelnam sloegen de vlammen over den straatweg. Met groote moeite slaagde men er in den auto in veiligheid te brengen. Tengevolge van de enorme rookontwikkeling was de straatweg eenige uren onbegaanbaar. Het imposante schouwspel lokte velen uit omliggende plaatsen naar het terrein van den brand. In tal van jaren is de Veluwe niet door zoo*n geweldige ramp-, getroffen. et aapje kón het nu eenmaal niet laten; steeds weer ook op de voor den goo chelaar meest ongelegen momenten komt het uit de mouw van den waren sociaal- demokraat naar buiten, koekeloeren, het aapje, dat antl-clericalisme heet.. Voortdurend is de goochelaar In de weer ctn het aapje verborgen te houden, het aapje echter is zyn baas telkens weer te slim, te vlug en te sterk af. Nu weer te Antwerpen, waar de roode goo chelaar sinds eenigen tyd in trouw bondge nootschap werkt met den liberaal, en waar de socialist Kamiel Huysmans den katholiek Van Cauwelaert van den burgemeesterszetel heeft weten af te dringen, terwyl Kamiel nu zooalz de Brusselsche „Standaard” het geestig uit drukt de neiging niet kan onderdrukken, te toonen. dat hy is „de kleine burgemeester eener groote stad”. Wat er dan gebeurd is? Wel! Sinds 12 Jaren stond er telken jare een processie op het program der gemeentefeesten; de roode Kamiel heeft de aankondiging van deze processie nu echter van hetprogram laten schrappen, daardoor weer eens hevig demon- streerend het roode anticlericallsme en de roode enggeestige onverdraagzaamheid „Het 13 niet overeen te brengen, noch met politieke eeriykheid. noch met de elementairste opvatting van rechtschapenheid en breedheid, met één enkelen pennetrek van het programma te schrappen, dat wat er gedurende twhalf jaar zonder eenig verzet op heeft geprykt,” schrijft de Brusselsche „Standaard” terecht. „Toen in 1921 het democratisch college afi'é breuk deed met de verouderde traditie in zake stadsbeleid, werd de vermelding der processie op het feestprogramma gebracht. Zulks werd met eenparigheid van stemmen door den toen- maligen gemeenteraad goedgekeurd. Het kwam zelfs by de liberalen niet op, ook maar één woordje van protest te laten hooren, alhoewel ze toen t een hardnekkige oppositie voerden. Elk jaar van 1921 tot 1932 werd, zonder dat iemand daar aanstoot in vond, de processie op de feestwyzer vermeld,” Pas echter hebben de socialisten met de libe ralen samen, het heft in handen, of het antl- clericalisme komt voor den dag. het vieze aapje komt uit de bouw. De heer Kamiel wordt de woordvoerder van het anti-godsdienstig blok om de „popenvre- tery van een kleine kliek te steunen en te ver dedigen. t Wie maakt rich nog éénige illusie omtrent de toekomst der Katholieken, wanneer dezen ider rood bewind zullen komen? ’t Is overal ter wereld precies eender. In ons landje zal t „by gelegenheid” anders gaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5