Schoonheid van stad land en IPURQL '^^iZonnebrand Speciale houders Prauw met koelies brand ^Cat Ued can dhen Jaff RADIOPROGRAMMA, STRIJD VOOR BEHOUD in I Slapeloosheid Mijnhardt’s Zenuwtabletten MAANDAG 10 JÜLI Van Heutsz-monument te Coevorden Dinsdag 11 Juli 1933 Proef in de hoofdstad en De benzine ontvlamde VARKENSPRIJZEN Fabriek in Ons erdfeel AANRANDING BIJ ZUIDBROEK De dader ontkomen arbeider» werkloos Zeventig NIEUWE ARRESTATIE Door Pater Wijnand Sluys O.F.M. I Een gouden jaargang INDO-EUROPEANEN BIJ DE MARINE Drie woningen in asch Internationale bende Felle brand te De Plak bij Bemmel Het Ijjk gevonden STIJGING VAN DEN EXPORT Autobus in ravijn gestort Autobus-reisgid* Vyf dood en, tien gewonden AUTO TEGEN EEN BOOM Vervolgens in brand gevlogen I 1 1 1 De opheffing van het adviesbureau te Glanerbrug vlammen Na de aardbeving in Zuid-Sumatra Zy bestond by na geheel uit hori zontale schokken P. T. T. ambtenaar gearresteerd te Den Bosch VERVOLGCURSUS VOOR NIET-KATHOLIEKEN DE VERDWENEN ROEIER TE KAMPEN ORANJE FEDERATIE BOVEN HET U VALSCHE ENGELSCHE BANK BILJETTEN Plechtige onthulling en overdracht aan de gemeente I Maatregelen van het Ryk tegen den voortdurenden diefstal van rjjwielplaatjes Algemeene jaarvergadering van den bond Heemschut te *s Gravenhage Een man terstond gedood, negen personen zwaar gewond nogelf licht gekwetst i O. l.v. ..Excelsior” dat de ge en Eiffel 1446 M. 8.50 pianorecital. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN Doos 30 en 60<?t. 1 Het oude plaatje 1 i per l 1 1 de I*- 1 I 1 VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOGIDS tegen de den van ..Het met voor eu Het verdere onderzoek naar het verztrekken van Inlichtingen aan aannemers omtrent aan bestedingen vanwege den technlschen dienst der P.T.T., heeft sterke aanwijzingen opgele verd, dat ook te Den Bosch steekpenningen zijn aangenomen. Als verdacht zich daaraan te hebben schuldig gemaakt is een teekenaar van den dlstrictsdlenst aldaar gearresteerd. In den IJssel bü Kampen werd door de be manning van een zeiljachtje een lijk drijvende gevonden. Het bleek te zijn dat van den 21- jarigen J. H. O. uit Haarlem, die zooals men weet Maandag was gaan roeien. lichtmatrozen in Ned.-Indiè, indléh de strenge selectie blijft toegepast.” jaarlijksche algemeene vergadering .amen Zaterdagochtend te 11.52 uur PADANG, 8 Juli. (Aneta). Vit Moeara Laboeh voedt gemeld, dat een autobus in een seven me ter diep ravijn is gestort. Vijf personen werden gedood en 10 personen gewond. De slachtoffers ■Ijn allen Inbeemschen. Ben opzichter bjj de B. O. W., die met twee kinderen als passagier in de autobus aat. werd wonderHjkerwüs niet gewond. i 1 1 1 i 1 1 i I het be- der on- Zaterdagmiddag omstreeks drie uur reed een luxe auto bestuurd door den heer S. Rugars uit Arnhem met vrij groote snelheid over den betonweg Arnhem—Ede. Bij bet inhaten en pas en L 5—7.» lx B m Sl| ee te til in Of zo hl bc .ci| hi ni zv fll st ve SS ge KÖNIGRWUSTERHAt'SEN. 1835 M 13.30 gramofoonmuzlek 3.30 idem; 420 concert; 6.25 vocaal concert; 11.30 concert. door ‘t I dans- Zaterdagmiddag is in het Schoolmuseum aan de Hemsterslulsstraat te ‘s Oravenhage de al gemeene jaarvergadering gehouden van bond Heemschut, onder voorzitterschap mr. J. A. van Sonsbeeck. JJ. Zondag was weder een groot gezelschap nlet-Katholieken uit Haarlem een dag te gast in het klooster der Eerw. Paters Franciscanen te Nieuwe-Niedorp om daar de laatste les van den Vervolgcursus, die wekelijks sedert begin Januari gegeven is door Pater Wijnand Sluys. aanschouwelijk mede te maken. De week daarvoor was eenzelfde gezelschap uit Amsterdam tot hetzelfde doel daar aanwezig. Het is treffend te constateeren hoe groot de waardeering is door al deze andersdenkenden geuit, voor al hetgeen zij gedurende den ver- volglngscursus en speciaal ook op dezen laat- sten lesdag gehoord en gezien hebben tot beter begrip van het Katholicisme, uit welk beter kennen reeds voor zoovelen de drang tot beleven der heilige Waarheden in de Moederkerk gebo ren is. Het ..woordje van hart tot hart”, dat Pater Sluys in de Kloosterkerk tot alle verzamelde cursisten, geloovigen zoowel als ongeloovlgen, sprak maakte op allen zonder uitzondering een buitengewoon diepen Indruk. De herinnering aan dezen dag zal voor allen die hem hebben medegemaakt onvergetelijk zijn. De hartelijke gastvrijheid van den Pater Gar diaan en der andere aanwezige Paters, zoowel als de inspanning der Broeders voor de voorbe reiding van dezen drukken dag, werden ten zeerste op prijs gesteld. Het hartelijk afscheid legde ^daarvan duidelijk getuigenis af. As. Zondag vindt te Haarlem wederom de Plechtige Eerste H. Communie van verschillende Cursisten plaats. Met ingang van 24 Juli as. zullen op de kan toren der posterijen verkrijgbaar zijn de rü- wielbelastingmerken voor 't belastingjaar 1933/ '34 (1 Augustus 1933 t/m 31 Juli 1934). De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op een [xjstkantoor en in het bijzonder op een hulppostkantoor tijdelijk geen belasting- merken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waarop m$n het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat de contröle op het gebruiken van geldige be- lastlngmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belastingjaar zal worden inge- steld. Verder wordt nog onder de aandacht van be langhebbenden gebracht, dat, zij het dan voor- loopig alleen te Amsterdam, de gelegenheid is geopend, bij de aanschaffing van rijwielbelas- tlngmerken tevens een houder te koopen. welke een grooten waarborg biedt tegen ontvreemding van het merk. Bij aankoop van een houder wordt een gebruiksaanwijzing mede verstrekt. De prijs bedraagt 15 cent. Zaterdagmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de warmoezierderjj van C. van Buien in de buurtschap De Plak bü Bem- mei. Omstanders zagen plotseling het stroo-dax in vlammen staan. Door den wind sloeg het vuur over naar de in de dicht bevolkte buurt belendende hofsteden van H Peters Jr. en H. Peren, welke hofsteden eveneens met een stroo- dak waren gedekt. Gevaar voor verdere uit breiding was bü dezen brand dan ook niet denkbeeldig. Door den burgemeester werd de brandweer uit Eist gealarmeerd, die spoedig ter plaats? was en erin slaagde, den brand te beperken tot deze drie hofsteden, die echter tot den grond toe afbrandden. Van de inboe dels kon niets worden gered. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. Veel schade is echter aangericht aan het veldgewas en boom gaarden. SOERABAJA, 8 Juli. (Aneta). Een prauw, waarop zich twintig Madoereesche koelies be vonden. liggende toaachen een ladend oiie- schip en den steiger, is in brand geraakt. De brand ontstond doordat de prauw omgeven werd door een enorme vlam, welke het gevolg was van het in brand geraken van op het wa ter drijvende benzine. De brand duurde enkele minuten. Toen het vuur was gedoofd, aanschouwde men het ver schrikkelijk schouwspel van twintig deerlijk gewonde koelies. Tien hunner schenen levena* gevaarlijk gewond. Hun was de huid grooten* deels afgeschroeid. Later werd gemeld, dat bü dit ongeluk e*n koelie werd gedood, terwül negen koelies zwaar en elf licht gewond werden. De tüd nadert weer, nog slechts enkele dagen scheiden ons van de maand Augustus, de maand waarin de fiscus de houders van rüwlelen ver plicht een nieuw belastingplaatje te koopen. Het oude plaatje heeft weer zün dienst gedaan en beeft dus voor u geen waarde meer. Voor u wellicht niet, doch voor ons zeker wel. De Vereeniglng tot Bevordering der Belan gen van t.b.c.-patiënten in Nederland nam reeds in het jaar 1931 het initiatief, om genoemde plaatjes en ook andere metalen, zooals koper, tin. theelood, zink etc., in te zamelen, ten bate van hen. die voor Nazorgbehandellng in aan merking komen. Werpt uw plaatje niet in de vuilnisbak, maar zendt het onze Vereeniglng tot Bevordering der Belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland, Breedeweg 5, Amsterdam, Oost. LANOENBERG, 472 M. 1.30 concert o.l.v. Wolf; 4 50 vesperconcert door het West- dultsche kamerorkest; 9 05 concert door het koor en het orkest van den Westdult- schen omroep o.l.v. Buscbkötter. WEENEN, 517 M. 7.35 populair concert door het omroep-orkest o.l.v. Holzer. 9.20 concert door het Weensch sympbonleor- kest; 10.50 dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 5W5 sollstenconcert 055 populair concert. 8.20 concert omroeporkest o.l.v. 8t. Narot. 1020 muzlek. seeren van een motorrijwiel slipte de wagen plotseling, vloog tegen een boom aan de linker zijde van den weg, sloeg om en geraakte in brand. Alle zes inzittenden konden zich nog btjtüds in veiligheid stellen. Zij bekwamen allen meer of minder ernstig hoofd-, been- en armverwon- dingen. Zij werden door dr. de Haan uit Ede behandeld. De bestuurder de 48-jarige S. Rugars uit Arn hem was niet in het bezit van een rübewjjs en was nog slechts enkele weken het sturen eenigs- zins machtig. De overige inzittenden van den wagen waren de heer Bronkhorst en echtgenoo- te en zoon uit Arnhem en mevr. Duim en zoon eveneens uit Arnhem. Zij waren op weg naar Heemstede. tengevolge van de 'zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen Buisje 75 ct. Bü Apoth. en Drogisten MILAAN, 331 M. 8.00 gramofoonmuzlek; 8.50 operetteultzendlng. De Ned. Bond van Autobusondernemers heeft goed werk verricht door de samenstelling van een reisgids. Ons land wordt thans tot in de uiterste hoeken overdekt door een uitgebreid net van autobusdiensten, zonder dat men tot nu toe beschikte over een officieele gids. Hierin is thans voorzien. Naarft een tamelijk dik boekje voor het geheele land Is ook voor Iedere provin cie afzonderlijk een dunner boekje uitgegeven. Het is een goede aanvulling van het spoor wegboekje. Deze autobusgids wordt verkocht aan de StatlOCÊ in den spoorweg boekhandel, De Annalen van de Witte Paters, missionaris sen van Afrika, staan nu met goud geteekend in de historie van het Nederlandsche missie werk. De vijftigste jaargang is begonnen. Prof. Alph. Mulders te Hoeven schreef een historisch overzichtje. Dan volgt een lijst van missions- rtssen. die in de laatste halve eeuw zijn ge storven. terwül zün opgenomen de foto’s van alle Hollandsche paters, thans in de sociëteit der Witte Paters werkzaam. Ook aan het werk der broeder-missionarissen, wier portretten zijn opgenomen, wordt een waardeerend artikel ge wijd. Een artikel van mgr. Jos. Sweens besluit deze jubileumuitgave. PARIJS. El 9 30 coïteert. Zaterdagmiddag werd onder leiding van den heer mr. L. F. J. Rambonnet, burgemeester van Velsen, een oprichtingsvergadering gehou den van de Oranje Federatie Boven Het Y. Aanwezig waren behalve den voorzitter, de heer W. H. Drost, burgemeester van Kwadijk, H. Oostveen, burgemeester van Blokker, J. M. Stempel, wethouder van Hoorn, ds. P. E J. Bik uit Enkhuizen. J. de Jong, voorz. van de Chr. Oran'e Vereeniglng uit Den Helder, en M. J. Leet.dertse, hoofd eener school te Oost huizen. Instemming was betuigd door dr. Wes- terouen van Meeteren, insp. van het L. O., de ken Huibers uit Hoorn en den heer J. Steert. burgemeester van Oosthuizen. De federatie stelt zich ten doel, in zooveel mogelük plaatsen Oranje-vereenlglngen op te richten. Bestaande vereenlgingen worden drin gend uitgenoodigd zich aan te sluiten. Per sonen, die in een bepaalde plaats het initiatief willen nemen om een vereeniglng op te rich ten gelieven zich te wenden tot den aecreta- rte.'dOB beer M. j. Leendertee te Oosthuizen, wekken tot den zoo noodzakelüken strijd het behoud van de schoonheid van stad land. Bü de rondvraag kwam de wenschelükheld ter sprake om ervoor te waken, dat geen schoonheid zal teloor gaan door de ontwikke ling van plaatsen aar. het IJselmeer, welke door de afsluiting van de Zuiderzee tot eco- nomischen bloei geraken. Het bestuur zal na gaan, of ten deze moet worden opgetreden. BATAVIA. 8 Juli. (Aneta.) Het Departement der Marine zond aan het bestuur van het Indo- Europeesch Verbond een rapport omtrent een tiental in Ned.-Indië aangeworven lichtmatro zen, die in 1932 in Nederland hun opleiding voltooiden. In het rapport wordt gemeld, dat de Indische jongens zich spoedig aan de veranderde omstan digheden aanpasten. Qua verstandelijke ontwik keling staken zü gunstig af bü de Hollandsche matrozen. Uit het verschil van millieu, waaruit "zij afkomstig zün, wordt verklaard, dat de Hol landsche matrozen beter vertrouwd zün met het practisch werk, enz. De Indische jongens zün echter meer militair. 40 procent hunner werd scherpschutter. De Commandant van Hr. Ms. ..Jacob van Heemskerck" te Willemsoord rapporteerde re- sumeerend. „De resultaten, bereikt met de Indische jongens, zün zoodanig dat deze zich niet verzetten tegen verdere recruteering van BRUSSEL, 509 M. 13.30 gramofoonmuzlek 13.45 vloolrecltal; 1.00 gramofoonmuzlek; 1.30 Idem: 520 populair concert; door het Radlo-orkeSt o.l.v. Frans André; 6.50 gra mofoonmuzlek; 8.30 concert door het radio-orkeet o.l.v. Franz André; 10.50 gra- mofoonmuzlek. Blükens mededeellng van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de uitvoer van rsdio-artlkelen over Juni 1933 503.593 (v. m. 360.615, j. 407.581) K.G. bruto met een totale waarde van ƒ2.514276 (v. m. ƒ2.131201, r. j. ƒ2.179.837). Dit be teek ent een belangrüke stüglng zoowel wat het gewicht en de waarde betreft. Over Juni bedroeg de uitvoer van metaal- draad-gloei ampen, voor meer dan 16 volt 1349.000 (v. m. 1.472200) stuks ter waarde van ƒ542.235 (v. m. ƒ630258) en voor 16 volt en lager 304 000 (v. m. 319.500) stuks ter waarde van ƒ63.270 (v. m. ƒ74299) of in totaal 1.653200 (v. m. 1.7*1.700, v. j. 1.472.400) stuks ter waarde van 605305 (v. m, ƒ704357, V. 1. 585207). PARIJS, R. 1725 8.05 gramofoonmuzlek. 12.30 idem; 7.30 gramofoonmuzlek; 9.05 kamermuziek. 9.50 populair concert. Aan de gevolgen van de ernstige aanrijdin» die Woensdagmiddag jl te Apeldoorn op o® Loolaan plaats vond tusschen een auto en een rijwiel, bestuurd door de 14-jarige Corrie Zee man, waarbjj de 25-jarige Dina Gerritsen op den bagagedrager zat, welke laatstgenoemds kort na het ongeval is overleden, is VrijdagnacM in het ziekenhuis ook het andere meisje over leden, zonder tot bewustzijn te zün gekomen- Zaterdagmiddag om drie uur werd brand ont- ontdekt in de groote meubelfabriek van den heer F. J. Halman te Glanerbrug. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was. kon zü niet veel uitrichten, daar er te weinig druk op de waterleiding stond. In der haast heeft men toen over een afstand van 600 meter slangen moeten uitleggen naar de Glanerbeek. Even eens was Intusschen de brandspuit gearriveerd, die bü het Lonneker gemeentehuis is gestation-, neerd. Met vereende krachten probeerde men toen nog te redden wat te redden viel. Het vuur had echter zoodanigen omvang aange nomen, dat behoud niet meer mogelük bleek. De brandweer bepaalde zich daarom tot het beveiliging der naastgelegen woningen. De groote meubelfabriek, waarin ruim 70 menschen werkzaam zün. brandde totaal af De geheele inventaris, waaronder vele machi nes, ging verloren. De schade is zeer aanzien- hjk. Gebouw en machines waren verzekerd. De oorzaak is onbekend. De 25-Jarige schippersvrouw TT. Peggerman, geboren De Konlng-Gans, uit Hoogeveen, Vrijdagmiddag omstreeks vier uur bü bet ver halen van haar tjalkschult „Avontuur" in de Tweede Katendrechtsche haven te Rotterdam overboord geslagen, toen zü een plot” sellngen duw van den helmstok kreeg. Een half uur later Is de drenkelinge door de rivier politie opgehaald. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Het lük is naar de be graafplaats Crooswük overgebracht. De president heeft een openingswoord Sproken, waarin hü gewag maakte van de in stelling van een commissie voor den weg ia het landschap, onder voorzitterschap van mr Van Lanschot, burgemeester van 'sHertogen- bosch, en bestaande voorts uit ettelüke des kundigen. Spr. maakte voorts melding van de voorbereiding van de opheffing van het advies bureau. Heemschut laat dit werk gaarne aan anderen over, als er zekerheid bestaat, dat. er voldoende provinciale commissies zün om werk over te nemen. Hierover heeft een spreking plaats gevonden met den chef afdeeling kunsten en wetenschappen van derwüs. Heemschut heeft ten slotte toegestemn in een regeling, waarbü zün adviesbureau van 1 Januari 1933 zich terugtrekt uit de provin cies, waar een lichaam aanwezig is, dat het werk, betreffende verbetering van bouwplan nen, voorloopig nog blüft werken voor de ge meenten, die zün advies in eenlgerlei reden wenschen. Spr. huldigde den heer Visser voor zün sympathieke bemiddeling. Hü liet vervolgens het licht vallen op de gevaren, welke dreigen voor het voortbestaan aan het schoon door werkverschafflngsmaat- regelen e.d., en wees op de Heemschuttentoon- Btelling. welke in 1934 zal warden gehouden. Spr. memoreerde het gouden Jubileum van den A. N. W. B., deze organisatie en inzonder heid de heeren Bergsma en Pos huldigende, voor wat gedaan is om bü ons volk liefde voor het natuurschoon te doen ontstaan. Met be trekking tot de gevaren voor stads- en natuur schoon noemde spr. nog als voorbeelden, dat de werkverschaffing als argument dient om het Dampsterdlep lp Groningen te dempen, waarmee tevens het Ibt van het fraaie Poor- tersluisje wordt bezegeld. De werkverschaffing zou de prachtige binnengrachten der vesting Willemstad uitdiepen, maar, omdat men met de uitgegraven specie geen weg weet, een deel der buitengrachten opvullep Met het doel, de werkloosheid te lenigen, wil men te Woerden den Ouden Run tot boulevard maker! en te Enkhuizen den Havendük dempen. Ook het grachtje van Bolsward heeft kans, slachtoffer te worden. Spr. voegde erbü. dat, dank zü bet alarm- blazen van. Heemschut en anderen, hoogere autoriteiten hebben ingegrepen. Het Provin ciaal bestuur o.a. ten aanzien van het Damster- diep en Bolsward en de rükswerkverschaffing zelve, op prüzenswaardige wijze, te Willemstad, zoodat én binnen- én buitengrachten in dit ge val door de verrichte werkzaamheden Inderdaad gebaat worden. En van het dempen van den Ouden Rün zal ook wel niets komen. Bü de discussie over den financieelen toe stand van den bond deelde de voorzitter me de, dat het bestuur bericht heeft ontvangen, dat het rükssubsldie tot op de helft wordt ver minderd. De aftredende bestuursleden mr. Crena de longh en mr. Buma, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld, werden vervangen door mr. Van Lanschot, burgemeester van 'sHertogen- bosch, en den heer H. Cleündert Azn.. secreta ris der onmintesie weg in het landschap". Vrijdagavond is een 20-jafcg meisje, afkom stig uit Groningen, op den Trekweg langs het Winschoterdiep tusschen Zuldbroek en Scheem- da door een man, naar schatting 40 jaar, aange rand. H(j kwas»--per-rüwtet ul» de richting Scheemda. Het meisje zat aan den kant van den weg om even uit te rusten. De man bleef bü haar staan en zei o.m. dat hü naar Gronin gen moest; of hü in deze de waarheid heeft gesproken, is niet bekend. Het meisje heefr zich heftig verdedigd. Bü de worsteling heeft hü haar de keel dicht geknepen en gezegd: .Zoo straks zün hier in de buurt een paar menschen vermoord; daarginds in de sloot ligt een der vermoorden en als jü je niet stil houdt, gooi ik Je in het kanaal.” Volgens het meisje sprak hü met een Gro- ningsch accent. De heer H. Cleyndert Azn. heeft vervolgens een inleiding gehouden van het bezoek aan de tentoonstelling .Schoonheid van stad en land”. Hü herinnerde aan dr. Thüsse’s woord, dat het doel dezer tentoonstelling In de eer ste plaats is, aan de jeugd bü te brengen het besef van de waarde van het erfdeel aan schoonheid en cultuur, dat zü bü de intrede m het leven heeft meegekregen. En het voorge slacht hebben het onze natie In den schoot geworpen erfdeel op groote schaal geschonden en verkwist. Nadat in de achttiende eeuw onze natie in letterlüken zin uitverkoop had gehouden van haar büna onmetelljk erfdeel van 17de eeuwsche schilderkunst, heeft op vrüwel dezelfde schaal de 19de eeuw het ste- deschoon onder hamer en moker genomen, af gegraven, gedempt en wat dies meer zü- Wat aan ons eigen geslacht voorbehouden bleef om, ter completeering van het systeem, daarvan uitverkoop te houden, dat was het natuurschoon. Intusschen, de noodklok, die commissie voor de bevordering van de Meem- schutgedachte onder de jeugd en de directie van het onderwijsmuseum op deze tentoonstel ling luiden, heeft niet zoozeer als doel het «mortuos plangere", het beweenen van hetgeen verloren ging, als wel het „vivos vocare". het jonge geslacht opwekken ten strijd, opdat het Uulmlnz frangere”, het breken van het ge weld van winzucht en onverstand, mogelijk heid en aaad zal worden en de Heemschutge- dachte overal zal kunnen zegevieren. Deze ge dachte strijdt tegen de ongebonden vrüheid van den mensch, welke leidt tot vernietiging van de schoonheldswaarden. De gedachte heeft een ethische en een paedagogische beteekenis. Mocht men na de bezichtiging van de ten toonstelling tot de conclusie komen, dat voor de leerlingen der lagere scholen de geboden stof wat moeilük te verwerken zal zün, dan bedenke men. dat zü de tentoonstelling zul len bezoeken onder bet geleide van den ftaf van het museum. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het tentoongestelde self. Onder applaus der verga dering bracht hü hulde aan de gemeenten Abcou-Proostdü en Abcou-Baambrugge, die met opoffering van eigen belang een voortwoe- kerlng van de in 1924 begonnen lintbebouwing langs de seboone polderwateren. reeds in 192a door een verordening hebben voorkomen. Hü eindigde met het uitspreken van oen wensen, dat de tentoonstelling de bezoekers moge op- BERLIJN, 419 M. 4.50 populair concert door een harmonieorkest; o. l.v. Alfred Engel; 820 populair concert o.l.v. Steiner. Waarom erkennen we een toegaat, de alleen wanneer hij dood is? Waar om eeren we iemand pas als hij vijf en twintig of vijftig jaar geploeterd heeft? Of wanneer zijn leven schier voorbij is? Zeker, er wordt te veel\ gejubileerd in 't openbaar. Maar in vriendenkring kon men misschien wel iets meer aan kleinere herden kingen doen. Huldig liever iemand wanneer hij er nog wat aan heeft Wanneer hij nog midden in de kracht van zijn kunnen is Wanneer zijn leven nog een opgang is en erkenning een impuls voor nog beteren arbeid. Hul dig iemand als de zijnen nog rondom hem zijn en hü dus omwille juist van zijn gezin te meer genoegen van de huldiging beleeft. Niet voor de krant maar voor de dagelijksche samenle ving hebben b.v. koperen jubilea een eigene beteekenis daarvan. BATAVIA, 8 Juli. Aneta.) De voorloopig» conclusies van het Observatorium te Batavia ten aanzien van de aardbeving in Zuid-Suma tra, na plaatselijke waarneming, constateeren, dat over een lengte van 150 K M. een betrek- kelük smalle strook zich uitstrekt van de mon ding van de Semangka naar het Ranau-meer en vandaar langs den bovenloop van de Sila- boeng en door het stroomgebied van de Meka- kau In deze smalle strook zün alle dorpen nage noeg geheel verwoest. Als een belangrijk verschijnsel wordt het feit genoemd dat slechts in de omgeving van bet Ranau-meer een zware verticale schok werd ge voeld, terwül overal elders, in het büzonder in het zeer hevig geteisterde Liwa-gebied horizon tale schommelingen plaats vonden De aanwijzingen van de seismografen van Soengei Langka. Batavia en Malabar bleken in goede overeenstemming met de veidonderzoekin- gen. Verreweg de meeste schokken waren afkomstig uit het Liwa-gebied. Van Zaterdag 1 Juli tot Dinsdag 4 Juli werd dagelijks een aardbeving te Batavia geregis treerd en verder een op 6 Juli, terwül volgens tot dusver ontvangen berichten de beving werd ge voeld tot Tegal. dus 590 K M. van den oor sprong. - j. BATAVIA. 8 Juli. (Aneta./ De totale schaM in de Residentie Lampongsche distr.cten, aan gericht door de aardbeving, wordt getaxeerd c* 100.000. 1164 huizen zün vernield of beschadigd. Hoewel de materieele schade zeer groot is, is van een noodtoestand geen sprake. De bevol king is rustig. DAVENTRY, 1554 M. 1320 orgelcon cert 105 concert: 1.50 Idem: 3.35 concert; 3.30 gramofoonmuzlek:; 4.35 concert: 8.50 idem; 7.30 concert; 9.40 concert door het BBC. orkest; 10.50 Lew Stone en zlln Band. BEROMÜNSTER. 460 M. 5.30 populair concert o.l.v. Scherbaum 5.50 gramofoon muzlek: 7.30 Idem; 8.05 concert door het omroeporkest. 8.50 Idem. 9.30 aymphonle- concert. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt be kend, dat met ingang van Maandag 10 Juli de prijzen, welke door haar voor het versche spek betaald worden, met 2 cent verhoogd worden voor het spek, afkomstig van varkens geslacht na 8 Juli. Deze prijzen worden daardoor als volgt: Spek boven 28 K. G. per strook zonder wan*. 48 ct. per K G., spek van 24—27.9 KG. strook zonder wang 46 ct. per K.G., spek van 1823.9 K. G. per strook zonder wang 44 et per K. G.. spek van 1317 9 K.G. p. str. t w. 38 ct. per K.G., spek van 1013.9 K.G. p. str. z. w. 33 ct. per K.G., spek vam»59.9 K.G. p. str. z. w. 30 ct. per K.G., spek van 1013 K.G. p. str. z. w. en zonder achterkinkel 38 ct. per K.G.. spek van 89.9 K G. p. str. z. 1 achterkinkel 35 ct. p. K.G.. spek van KG. j?er strook zonder wang en zonder achter kinkel 32 cent per K. G^ KALUNOBORG, 1153 M. 13.30 atrUk- orkest o.l.v. Harald Andersen; 3 50 strijk orkest o.l.v. Teddy Petersen; 8.20 harmo nieorkest. LUXEMBURG, 1191 M 7.00 lichte gra mofoonmuzlek: 7.45 weeroverzlcht; 7.50 symphonlach concert: 8.50 causerie over een actueel onderwerp In het Fransch: 8.40 gramofoonmuzlek; 9 00 nieuwsberichten In het Fransch; 9.10 lichte gramofoonmu- zlek; 9 45 nieuwsberichten In het Dultach; 9 55 dansmuziek en gramofoonmuzlek; in <llv. pauzes: Sportberichten en koersen. Ten slotte moet worden meegedeeld, vergadering een motie heeft aangenomen, waarin zü verklaart, met ontstelling te heb ben kennis genomen van het plan, de over zijde van de haven te Veere te bebouwen, waardoor het aspect der stad op onherstel bare wijze zal worden bedorven. Nadat de vergadering was gesloten, heeft men de tentoonstelling „Schoonheid van stad en land''t in het onderwijsmuseum bezichtigd. -^1-- Verder drong men erop aan, dat de alarmklok zal worden geluid tegen het voornemen tot verbreeding van de kade van den Singel tusschen Koningsplein en Munt te Amsterdam. Het bestuur zal dili gent zijn. Namens de vereeniging Koggeschip” werd verklaard, dat zü een actie gaarne accoord gaat. HUIZEN 296" M. 8.00 K.R.O. Mergen ce neen. 10.00 Gramofoonmuzlek: 1130. Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H." Perquln. 13.00 Politieberichten; 13.15 KRO -sextet oJ.v. Plet bustenhouwer. 1.45 Ver zorging zendenr3100 Vrouwenuurtje door Mevr. Ellen Russe; 3.00 Gramofoonmuzlek; 3.15 Liederenrecital door Nannie PasLoors- Hansen; 3.30 Gramofoonmuzlek; 3.45 Ver volg liederen-recital; 4.00 Gramofoonmu zlek; 5.00 KRO-Boys o.l.v. Plet Lustenhou- wer; 5.45 Gramofoonmuzlek; 6.15 KRO- Boys; 700 Politieberichten: 7.15 Dom. A. van Rooy OSB Dom Géranger; 7.35 Gramofoonmuzlek; 7.45 Verbondskwar- tlertje; 8.00 Het KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen, m.m.v. Samuel. Brill, cello; 9 00 Het Schledamsch mannenkoor o.l.v. Paul v. d. Putten. 9.30 Het KRO orkest; 9 40 Het Schledamsch mannenkoor; 10.00 Cello- recltal door Samuel BUI. a. d. vleugel Fred. Boehart; 10.30 Vaz Dlas: 10 35 Het KRO- orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. 11.00 Vaz Dlas 13.00 Sluiting. HAMBURG, 372 M. 1.35 gramofoonmuzlek; 330 Idem; 4.50 concert; 10.50 concert door het Noragorkeet o.l.v. Gerhard Maasz. Onder groote belangstelling van de züde der bevolking, heeft Zaterdagmiddag te Coevorden _de plechtige onthulling en de overdracht aan de gemeente Coevorden plaats gehad van het mo nument, dat ter eere van de nagedachtenis van generaal Van Heutsz in diens geboorteplaats is opgericht. Van de openbare gebouwen en tal van par ticuliere huizen waaide in verband met deze plechtigheid heden te Coevorden de nationale driekleur. De Ridders, die Zondag eveneens te Coevor den hun t j hielden, kw te Coevorden aan. Voorafgegaan door het har- monicgezelschap ..Excelsior" marcheerden zü door de stad. Omstreek® twee uur verzamelden alle Ridders en belangstellenden, vertegenwoordigers van tal van organisaties en vele Inwoners van Coe vorden zich op het pleintje voor het stadhuis, het „Kasteel”, waar het borstbeeld van wülen generaal Van Heutsz stond opgesteld. Te kwart over twee arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik aan het stadhuis, waarna hü zich onmlddellük naar het afgezette gedeelte op het „KAsteel” begaf, om tegenwoordig te zün bü de onthul ling van het monument. In <je plaats van minister dr. H. Colün, die verhinderd was. heeft prof. mr. J. C. Klelstra voor de onthulling een herdenkingsrede uit gesproken. „Wü zün hier vereenlgd,” aldus prof. Klel stra. „om de nagedachtenis te huldigen van Johannes Benedictus van Heutsz, den grooten zoon van Coevorden, geboren hier ter stede op 3 Februari 1851.” Spr. dankte Z. K. H. Prins Hendrik voor zün tegenwoordigheid en verder allen, die hebben meegewerkt aan het tot stand komen van dit monument, in het büzonder den Konlnklüken Bond voor het initiatief. Jiü verklaarde verder met eenige aarzeling de uitnoodiging voor het houden van deze herdenkingsrede te hebben aangenomen en hü zou dit zeker niet gedaan hebben, wanneer dr Colün zich niet genoodzaakt had gezien te bedanken voor de uitnoodiging hier te spreken Met enkele grepen en met een karakteriseerlng van zün persoon, zün werk en streven herdacht prof. Kielstra generaal Van Heutsz. Van Heutsz heeft zich met alle hem geschonken vermogens gesteld in dienst van zün vaderland. In het kort gaf de redenaar daarop een over zicht van de loopbaan van generaal Van Heutsz. waarbü hü hem huldigde als krijgsman en staatsman. Onder applaus van de aanwezigen onthulde vervolgens Z. K. H. Prins Hendrik het borst beeld. dat daarop door Ridder J. Jongman met een korte toespraak aan het gemeentebestuur van Coevorden werd aangeboden. De burgemeester van Coevorden. de heer A. Gautier, aanvaardde namens de gemeente met een korte rede het monument. De plechtigheid werd besloten met het leg gen van kransen door „Onze Vloot”, „Ons Le ger”, de Koloniale Reserve uit Nümegen. de Algemeene Vereeniging van Nederlandsche Reserve-officieren, het Koninklük Invaliden huis Bronbeek en de Vereeniglng van gega- geerde en gepensionneerde oud-gedienden van het leger in Oost- en West-Indië te Zutphen. De Coevorder historicus ds. Uytenhoudt hield daarna voor de Ridders bü het Meindert van den Thünen-monument een voordracht met een demonstratie met uit teenen gevlochten vlotten, hoe en waar men destüds over de gracht kwam. Des avonds vereenlgden de deelnemers aan deze Ridderdagen te Coevorden zich met de le den van het gemeentebestuur en vftn het plaat- selüke comité en enkele andere autoriteiten aan een gemeenschappelüken Ridder-maaltüd. De dag werd besloten met een concert op de markt. ROME. 441 M. 835 gramofoonmuzlek: 9 05 concert; 10.20 gevarieerd concert. 10.40 dansmuziek. Nauwelüks een half uur, nadat het personeel de wérf had verlaten, is Vrijdagavond brand ontstaan in een loods van de scheepswerf „Huize de Rivier” te Schie dam. Daar de werf moeilijk te bereiken was, duurde het gerulmen tüd, eer de brandweer voldoende water kon1 geven. Zü kon toen niet beter doen, dan enkele dlchtbü gelegen huizen te beschermen. Het geheele bedrijf van den heef C. Timmer, die slechts laag verzekerd is, gm» in de vlammen op. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Tijd- Bein AVRO-Klok; 8.01 Gramofoonmuzlek; 10.01 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmu zlek; 10.20 Orgelconcert door Feike Asma. Solist Henk. Aengenent, tenor; 11.00 Voor dracht door Willem Hunsche; 11.30 Voort zetting morgenconcert; 12.00 Tijdsein Avro- klok; 12 01 Lunchconcert door het ensem ble Rentmeester; 2.15 verzorging zender; 2.30 Gramofoonmuzlek; 3.00 Knipcursus d. Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 36e les, 4.00 Pianorecital door Theja Schwarz; 4.30 Ra- .dlo-kinder-koorzang o.l.v. Jacob Hamel; 5.00 Verhalen voor kjeinere kinderen; 5.20 Het. omroeporkest o.l.v. Albert van Raalte; 7.00 Gramofoonmuz. Trits ..Fran- sche chansonhlères” 1 Luclenne Boyer; 7.30 Causerie door J. A. Kokke „Iets over petroleum bronnen”; 8.00 Tijdsein AVRO- klok; 8.01 Vaz Dtas; 8.15 sprekende en musiceerende film, waarin het muzikale gedeelte verzorgd wordt door Kovacs La- Jos en zyn orkest (refrelnzang Bob Schol- te). De ..Paradise Garden Hawaiians”; Lea Mantl. fluit-virtuozen en een rad-draaier. Wijders zullen de heeren Han Hollander en Wouter Loeb gezamenlijk althans in gemeenschappelijk overleg een oogge- tuigeversl. geven v. d. ..Plulmvee-federatle” Guus Weitzel fungeert als oeremoniarius 930 Gramofoonmuzlek: 9.45 Omroepor* kest o. 1. v. van Albert van Raalte. soiyrt Andries Roodenburg. viool; 10.45 Gramö- foonmuziek; 11.00 Vaz Dlas; 11 10 Gramo foonmuzlek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. Door samenwerking van de Nederlandsche, Duitsche en Engelsche politie is men een om vangrijke internationale valsche muntersbende op het spoor gekomen, die probeerden ver- valschte Engelsche ten pond-biljetten aan den man te brengen. Nadat zooals wij destijds berichtten in Den Haag een der laatste dagen van Juni twee verdachte personen waren aangehouden, is Vrijdag in Berlijn de bemiddelaar aange houden. Ongeveer vijfhonderd valsche bank** noten konden in beslag genomen wordfn. Het onderzoek wordt met kracht voortgeeet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6