Felle brand te Amsterdam Nog ’n Rembrandt De Clearingwet Indië in de crisis CONFLICT TEN EINDE BEWONERS VLUCHTTEN IN NACHTGEWAAD M RA DIO-PR OGRA MM A Woensdag 12 Juli 1933 i» Ware burgerzin! Vergadering ontbonden Nog meer bezuiniging Krachtig optreden tegen de P. N. I. GROOTHANDELSPRIJZEN Erkenning der Regeering DE LANDBOUWCRISISWET Eereleden Adres aan de Tweede Kamer van een Prins Nicolaas van Roemenië Nadere regelingen De heer J. G. Pippel 60 jaar Onze nationale roeping Vreeselijke amokpartij Twaalf dooden, twaalf gewonden De bouwvakloonen TERUG NAAR ITALIË VECHTENDE ZEELUI Enkele gewonden Niét» was verzekerd Met zeven stralen gebluscht OVER DE GRENS GESCHOTEN Twee broers aangehouden Van twee kanten tastte men bet vuur met tax Een onderhoud met Minitter Slote- maker de Bruine Het drie verdiepingen tellend per ceel Anjelieretraat 181 vol komen uitgebrand Algemeen indexcijfer met één punt gestegen Documenten noodig voor invoer in Nederland uit gebiededeelen vreemde mogend heid Umuider etaking behoort weer tot het verleden De bemanning der verongelukte I-dini vertrokken t a DE ONGEREGELDHEDEN BIJ DEN P.T.T. Onverzwakte handhaving van den gouden etandaard ligt in het vatte voornemen der Regeering Behalve de twee Rembrandt’» nog een derde aan de jubi- leerende vereeniging aangeboden NA DEN ROOFOVERVAL TE BERKEL ENSCHOT Bezoek aan on» land ter bettu- deering van het vlieg- tuigwezen „Middelbrand”! Uit het oog DINSDAG 11 JULI o i 1 I v i t fa t k t e a 8.50 10 30 VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOGIDS belastingdruk 2e. De De heer Sadeli werd gewaarschuwd toen hij over de verkiezing van den toekomotlgen pre sident van Indonesia sprak. De heer Roelman werd gewaarschuwd toen hij over non-cooperation sprak. Toen de heer Sadeli over het samenzitten In de Tweede Kamer met vijanden sprak, sloot de voorzitter op last van de politie de verga dering. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN li 11 li SOERABAJA, 10 Juli (Aneta). De PJ4.I. hield een openbare vergadering, welke na anderhalf uur door de politie werd ontbonden. BERLIJN, 41» M.r 4 50 Militair concert, 6.10 Orgelconcert. 0.05 De Zillingsesel. HAMBURG, S7t M.: 195 Gramofoonmu- ziek. 2.30 idem, 4.20 Populair concert, 10.55 Kamermuziek. PALEMBANG, IS Jail (Aneta) BtJ tea amokpartij tijdens een bruiloft in de doeeoea Batoe-Radja, werden gUeren twaalf personen gedood, twee zwaar gewond, en tien licht ga lt ond. De dader werd zwaar gewond. Het geval heeft geen polltieken oiidergrsnd Onder de geredde bewoners, die geheel over stuur waren, hee^schte nog een oogenbllk hevige consternatie. Een vijfjarig jongentje van drie hoog was wel gered, zoovertnen zich herinner de, maar nergens te vinden. Toen het eindelijk, op den arm van een buurman, veilig by de moe der werd gebracht, ging er een opgelucht „daar haal 'm, de klaane" uit de toeschouwers op. Het huls zelf, eigendom van B. J. van Hilst, op de drie verdleplngep maar twee kamers diep, ia totaal uitgebrand. Veel deernis was er by de buren met een 90-tal duiven, die op zolder wer den gehouden en alle het leven er by inscho ten. Geen der drie bewoners bleek verzekerd en dat was. naar een Jordaner terecht opmerkte, wel de „ergste makke”. De oorzaak is vermoedelijk een brandend pe troleum toestel. Om ruim twee uur rukte het materiaal ge- leldeiyk in en keerde de rust terug achter de oude Jordaan-geveU. ver een -Amstel. De Regeering is niet bereid de intemeering van Sardjono in Boven-Dlgoel op te heffen, ook al mocht de betrokkene in de toekomst weder voor de bezetttlng van een Kamerzetel in aan merking worden gebracht. De RCteerlng komt nadrukkeiyk op tegen de meening als zou een welbewuste devaluatie van den gulden de eenlge oplossing zyn tot het sluitend maken van de begroeting, aangezien een zoodanige devaluatie zoowel op de uitgaven als op de ontvangsten Invloed uitoefent. Onver zwakte handhaving van den gouden standaard ligt in het vaste voornemen der Regeering. ver lichting van den zwaar drukkenden rentelast moet worden gezocht in de richting van verlaging van het rentepercentage. Z. K H. Prins Nicolaas van Roemenië zal in verband met een hem gegeven opdracht in rijn kwaliteit van technisch raadsman voor lueht- vaartaangelegenheden van Z. M. den konlng van Roemenië en als inspecteur-generaal van het Roemeensche leger 12 Juli in ons land aan komen om de merkwaardige ontwikkeling van het Nederl.gidsche lucht vaart wezen te bestu- deeren. Z. K. H. zal Woensdag U. des namiddags op Schiphol landen Prins Nicolaas zal de dagen 13 en 14 Juli be nutten om de gebouwen en fabrieken van het Nederlandsche vllegwezen zoowel het civiele als militaire te bezoeken en is voornemens otu land te verlaten in zyn eigen vliegtuig In den na middag van 14 Juli. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende medg betreffende de indexcy'ers van groot'.jndelsprijzen over Juni 1933. By beschouwing dezer cyfers (basis 1913 100) over Juni 1933, in vergelyking met de voor gaande mauid blijkt, dat het algemeen index- cyter met 1 punt is gestegen, dat der voedings middelen gelijk is gebleven. Tegenovc- een prysstyglng van 14 artikelen (6 voedingsmiddelen) met in totaal 77 punten (w.o. tin met 12 en thee met 10 punten), staat een prysd..ing van 13 artikelen (11 voedings middelen) met in totaal 41 punten (w.o. kaifs- vleesch met 12 punteq). De styging van Mei op Juni, uitgearukt in procenten, is als volgt: paardehuiden 22,2. run- derhulden 18.5. tin 17,1, thee 15.5, lynolie en hennep elk 11.9, vlas 8,7, ryst 8,6, T-yzei 7.4, ruwe katoen 4,7, eieren 3,9. zei appelen 1,7 en suiker 0,3; de dj in procenten, is voor kalfsvlees^ terpentyn-„lle 7.5, alcohol éfi Hier waren de bewoners van de belde verdie pingen, het benedenhuis is onbewoonbaar ver klaard, reeds gevlucht. Een manke juffrouw, die Mn hoog woonde met haar kat in de armen gekneld, werd door haar buurtgenoot C. A. van Baardwyk naar bulten geholpen. De directeur van de griffie der Tweede Ka mer, de heer J. O. Pippel, heeft Maandag zyn 60sten verjaardag gevierd en mocht daarby veel biyken van belangstelling ondervinden uit de kringen van regeering. Khmer en Pers. Aan zyn woning werden talryke bloemstukken be zorgd terwyl velen hem in den loop van den dag mondeling kwamen gelukwenschen. den. af te dragen aan de Nederlandsche Bank, zonder zich op schuldvergeiyklng of andere kwyting te beroepen. 3e. Een door den* leverancier onderteekende copiefactuur of ander stuk, vermeldende het bedrag van zyn vordering, den verval- datum en verdere betallngscondities of, zoo nog geen vordering is ontstaan, de omstan- digheden en voorwaarden waaronder de le vering der goederen plaats heeft. 4e. Indien de ambtenaren der invoerrechten en accynzen dit verlangen, een verklaring van den ontbieder, bevestigende de door den leverancier vermelde, op de betaling en/of levering der goederen betrekking hebbende gegevens. 5e. Indien en voor zooverre de Minister van Financiën dit noodig acht, een verklaring vgn een hiertoe door dien minister toege laten bank*£&^ndere instelling en opge maakt dvërtJflKmstig de door genoemden minister gegeven voorschriften, houdende een borgstelling ter verzekering van de na koming door den ontbieder van de door hem met betrekking tot deze wet aange gane verplichtingen. De salaris voorste lien moeten nog verschillende Instanties doorloopen, zoodat nog niet vaststaat wanneer zy den Volksraad zullen bereiken, en of de nieuwe regeling 1 Januari 1934 in werking zal kunnen treden Een Indisch bezoldlgingspell met tropentoe lage voor de importkrachten ligt niet in de voorstellen der Salartsconunissle besloten. De Regeering meent dat bezwaariyk by een salaris korting onderscheid kan worden gemaakt tqs- schen verschillende groepen naar maatstaf van het verloop der index-cyfers voor levensbehoef ten voor Europeeeche en Inheemsche gezinnen. Ten aanzien van dé pensloenskorting, waar over de gedachtenwisseling nog gaande is. wordt medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt de weduwen- en wezenpensioenen door de kor ting te treffen. ROME. 441 M.9.05 „Volplne 11 calde- ralo", vroolyke opera van Bossi. WEENEN. 517 M.: Concert. Populair concert. Behalve de gouden eere-medallle der stad Amsterdam doof burgemeester De Vlugt on der het uitspreken van een rede vol waardee- ring aangeboden aan den voorzitter dr. Hel dring, is deze ook door minister Marchant namens de regeering onderscheiden met de gouden museum-medallle, terwyl de pilnlster mededeelde, dat H. M. de Koningin den onder voorzitter, den heer J. van Hasselt uit Bloe- mendaal (die helaas wegens ziekte verhinderd was), benoemd had tot ridder in de Orde van den NederL Leeuw. WARSCHAU, 1411 M.: 5.35 Populair con cert door bet opera-orkeat van Poznan. 7 25 Gramofoonmuzlek. 8.40 vocaal con cert. 9 30 Pianorecital. 10.40 Gramofoon- muzlek. - Het Gerechtshof te Den Bosch deed gisteren uitspraak In de zaak tegen W. K. uit Den Haag, die door de rechtbank te Breda was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 Jaar wegens Inbraak en rywieldlefstal op 18 Januari 1933 te Tilburg en den roofoverval op mej. Plggen. Het Hof veroordeelde K. tot 5 jaar gevan genisstraf zonder aftrek van voorarrest, advocaat-generaal had 8 jaar geëlscht. BATAVIA, 10 Juli (Aneta). In de Memorie van Antwoord op de in het Afdelingsverslag van den Volksraad gehouden algemeene be schouwingen wordt naar aanleiding van de be richten in de pers nopens de palissadeering van dessa's in het Garoetsche medegedeeld dat de Resident van de Preanger meldde dat in een 25-tal dessa's in het Garoetsche, waar verzet tegen de pestbestrydlngsmaatregelen zich voor deed Inderdaad sommige kampongs en gedeelten daarvan van vry hooge. soms puntige staketsels waren voorzien, welke klaarbiykeiyk waren be doeld als een zichtbare ulttng van bet latent lydeiyk verzet. Deze omheiningen werden onmiddeliyk weg geruimd door de versterkte politiemacht, welke gerugsteund werd door op den achtergrond biyvende militairen. Gelast werd alle paggers. overeenkomstig de voorschriften tot een Meter hoogte te verlagen, waaraan binnen een week overal zonder verder bezwaar van de bevolking werd voldaan. antwoord tevreden verklaard en er aan het slot bygezegd, dat hy zich voorbehoudt om te controleeren of de uitvoering in orde is. Aan het slot van het onderhoud zeide de Minister dat hy het waardeerde dat wy hem deze nadere toelichting waren komen vragen, omdat het in deze dagen van gezagscrisis naar zyn meening aanbeveling verdient, wanneer de pers, die gaarne het gezag steunt, haar critiek op het Regeerlngsbeleld eerst uit, nadat zy zich omtrent de gegrondheid van die critiek heeft overtuigd. KÖNIGSWUSTERHAU8EN. 1835 M.t 13 50 Oramofoonmuslek, 11.30 Populair concert. LANGENBERG, 473 M.: 13 30 Populair concert door bet Frankllecbe kamerorkest onder leiding van RUhtneleln. 4.50 Ves- perconcert, 9.35 Concert door het orkest van den West-Duitacben omroep. 11.10 Dansmuziek. DA VENTRY, 13.M M.1 13 30 Orgelconcert. 106 Concert door het Weeleren Studlo- orkest onder leiding van Thomas. 1.50 Concert. 2 35 Dansmuziek. 3 35 Concert 5 05 Concert. 7.35 Concert. 8 30 Idem. 3 40 Concert door het B B. C.-orkest, 11. Boys Fox en zyn Band. PARIJS Elfel. 1446 M.: 8.50 Populair concert onder leiding van E. Element. Naar aanleiding van mededeelingen en be schouwingen in de pers betreffende het regee- ringsbeleld Inzake de bouwvakloonen, hebben wy ons tot den minister van Sociale Zaken, prof. dr. Slotemaken de Bruine, gewend met het verzoek eenige nadere Inlichtingen over deze aangelegenheid te geven. De Minister was hiertoe gaarne bereid. Met betrekking tot de vraag, waarom in de steun regeling arbeiders uitgesloten zyn, terwyl aan diezelfde arbeiders wel een toeslag voor de werkloozenkassen wordt gegeven, vestigde de minister er den nadruk op, dat niet uit het oog moet worden verloren, dat de steunrege ling per vak, per plaats en per persoon kan worden stopgezet, indien dit noodig mocht biy- ken. By de Werkloozenkassen is de toestand achter geheel anders. Deze werken over het geheele land, dus generaal. Nu waren er, zooals de minister reeds in een zyner communique's heeft medegedeeld, in enkele plaatsen van ons land en in enkele vakken groepen die niet aan de wenschen der Regeering hadden voldaan. Dit waren slechts weinigen. Nu kan men toch niet verdedigen om, waar een in verhouding ■eer klein aantal, in gebreke is gebleven, alle betrokken arbeiders over het geheele land van den toeslag verstoken te doen blUven. Men heeft zich ook ongerust gemaakt dat de minister zich tevreden heeft verklaard met een aanvankeiyke toezegging van de zijde der or ganisaties. Ook met betrekking tot deze kwestie verweest minister Slotemaker de Bruine naar de door hem gepubliceerde mededeeling. Het gaat hier over de tarief loonen boven de con- taactloonen. By deze tariefloonen is uiteraard speling in de toepassing mogelUk. De toezeg ging bewijst dus nog niet dat iedere toepassing overeenkomstig de bedoeling zal zijn. Daarom De plecht'gheid der herdenking van het halve eeuwfeest der Vereeniging Rembrandt in het RUksmusetnm te Amsterdam heeft een by zon der beteekenis gekregen zoowel door de «nt- hulllng en overdracht van de pas verworven Rembrandt uit Russisch bezit, als door de nieuwe schenking van een Rembrandt,; welke kortelings door toedoen var^ dr. Schmidt De gener in bezit van een Nederlandsch echtpaar was gekomen, welke dit bezit nu aan de Ver eeniging ter. geschenke heeft gegeven ter plaat sing in het Ryksmuseum, na den dood van de schenkers Want de bepaling is er bygemaakt. dat het echtpaar, hetwelk onbekend wenscht te blijven, het vruchtgebruik zal hebben van het schilderij Dit stelt Saskia voor, het eerste por tret van de vrouw des schilders, dat weer in Nederlands-:!) bezit komt. e De voorzitter dr. E. Heldring deed aan het slot der herdenking voorlezing van een desbe- treffenden brief, waarin het achildery tevens *werd omschreven. Het zal weldra tydeiyk in het Ryksmuseum Worden tentoongesteld. In zijn openingsrede heeft de voorzitter dr. Heldring nog mededeeling gedaan van de be noeming dtr heeren D. G. van Beuningen te Rotterdam, dr. J. H. van Heek te Lonneker en dr. A. F. Philips te Eindhoven tot eereleden der vereeniging. De beteekenis der twee pes verworven Rem- brandii „De Verloochening van Petrus" en „Tltus” heeft de heer dr. Schmidt Degener. di recteur van het Ryksmuseum en bestuurslid der Vereen’ging, tn het licht gesteld. De ver eeniging heeft haar naam te danken aan een telegrafisch advies van wyien jhr. Victor de Stuers. ZIJ heeft gedurende 50 jaar gepoogd Rembrandt tot het Nederlandsche volk te bren gen. En wr.t vroeger onmogelyk scheen, is nu gebeurd: een der drie grootste schilderijen van Rembrandt uit het museum te Petersburg is voor Nederland herwonnen. Keizerin Catharina had de beste en overzlchteiykste collectie Rem brandts bijeengebracht. Een wereldoorlog en revolutie was noodig om die collectie te ver strooien in het duister van particuliere ver zamelingen. Nooit heeft de kunst een diepe-e karakter-ontvouwing van Petrus verwezenlijkt, dan Rembrandt. Het is bovendien vol drama tiek. Lyrisch daarentegen is hejf andere doek, uit Moskou verkregen: Tltus. Eén teedere ver heerlijking door den vader van alle deugden van den W-j. zoon. Dr. Schmidt Degener huldigde vooral de hee ren Heldring en v. Hasselt voor hetgeen zfl deden, ook als koqplleden vol Idealisme voor de terugwinning. leien 3.9, aard- ïng. uitgedrukt 1^24,5. mals 8.4. haVW elk 5.0, rogge 3,8, lamsvleesch 2,3. boter 1.9. melk 1.6, peper 13, macaroni 14, zilver 0,9 en gerst 04. De bemanning van het Itallaansche vliegtuig de I-®nl. dat by zyn aankomst te Schelllng- woude op het water te pletter Is geslagen, wasr- by de korporaal-mecanicien Quintavalle werd gedood, is Zondagavond per trein vanuit Rot* terdam naar Italië vertrokken. Dit vertrek is vry onopgemerkt gebleven. D* nog niet geheel herstelde Italianen wilden Ua* ver met rust gelaten worden, terwijl selfs M aanwezige fotografen geen kans kregen. zy verschillende schoten gelost, en slechts door in een greppel dekking te zoeken zyn de 09* ambten het gevaar ontsnapt. Met hun revol vers hadden zy het vuur beantwoord. De politic stelde terstond een onderzoek en trof vlak by de grens de tweë gebroedersB» slapende in het veld aan. Een jachtgeweer nhast hen. Het tweetal la ter beschikking de justitie gesteld. Het is niet bekend waarca» zy op da Duitachara hebben geschoten. Brandmeester Haaksma had met het oog op de gevaariyke situatie, even voor half twee het sein „middelbrand" doorgegeven, waarop ook het asslstentie-materlaal van de Nieuwe Ach tergracht uitrukte en hoofdbrandmeester Bru net de Rochebrune de leiding van het blue- schlngswerk op zich nam. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot wyzlglng der Landbouwcrisiswet 1933 heeft de Nederlandsche Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw zich met 'n adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal Tegen het wetsvoorstel gevoelt de raad drieërlei bezwaren en wel tegen de hernieuwde beper king der bevoegdheden van de volksvertegen woordiging, tegen de verstarrende uitwerking der steeds toenemende overheidsbemoeiingen op het bedryfsleven en tegen het verrassende karakter der te nemen maatregelen. Ter ondervanging dezer bezwaren stelt de raad voor, aan de Centrale Commissie ex- arttkel 25 der wet de verplichting op te leggen geen adviezen uit te brengen alvorens de be langhebbenden te hebben gehoord. Aangedron gen wordt bovendien op versterking van het industrie- en handelselement in genoemao commissie. Tegen de aangeköndigde monopoll- seerlng van den lm- en export van fruit, zuid vruchten en warmoezerygewaasen wordt met kracht protest aangeteekend. Verdere opvoering van den wordt onaanvaardbaar geacht. Voor de financiering van het tekort is de Regeering op steun van het moederland aan gewezen Teneinde de vlottende schuld niet te veel te doen oploopen zal tot consolideering worden overgegaan, zoodra zich daartoe een goede ge legenheid voordoet. Uit de cyfers biykt dat elke verdere inkrim ping van de Overheidszorg teneinde tot belang- ryke besparing op de uitgaven te komen in de eerste plaats beteekent ontslag van personeel. Tegenover de opmerking van enkele leden, dat het niet aangaat Ned.-Indl« te verplichten voor 100 pCt. de leenlngsschulden te voldoen, aan gegaan in een tyd. dat het geld veel minder waard was dan thans, wijst de Regeering er op. dat elke leeningstransactie op langen termyn zoowel voordeellge als onvoordeellge risico's in houdt. Hierin ligt echter niet een motief tot ontheffing van aangegane verplichtingen. MILAAN, 331 M.5 8.Gramofoonmuzlek. 8 50 Idem. 9 50 Concert. Met het Opperbestuur wordt voortdurend contact onderhouden over de financiering van 's Lands vaste en vlottende schuld. By het overzicht der middelen wordt verhoo- glng van de Vennootschapsbelasting aangekon- dlgd. welke in de plaats treedt van de door de Begrootlngscommlssie aanbevolen belasting op de mijnbedryven. Als bezwaar^tegen deze laatste gold dat opzetteiyk en welbewust een bepaalde groep van bedryven getroffen zou worden, ter wyl hetzelfde resultaat, doch langs principieel julsten weg, kan worden verkregen door verhoo- glng van de Vennootschapsbelasting. totaal zeven stralen aan. Een viertal stralen werden In de Anjelierstraat op het brandend huis gericht, langs de uitgebrachte Magyruslad- der ging een spuitgast omhoog, terwyl door het perceel Madellevenstraat 6 nog twee slan gen werden uitgelegd. Heftig verzette zich het vuur dat rykeiyk voedsel vond in de houten betimmeringen, schotten en tusschenmuren van het vonge eeuwsche huis, tegen de watermassa’s, die nu van alle kanten naar binnen werden gewor pen. In nog geen kwartier tyds bleek echter het pleit beslist, week de gloed en waren het nog slechts hardnekkige kruipvlammetjes laogs balken en lysten, die in dichten rook aan de kwispelende stralen weerstand, boden. Om kwart vödr twse was men den brand Volledig meester. Te Amsterdam is het Maandagmiddag tot een vechtparty gekomen tusscheq twee groe pen Letlandsche matrozen. Op een Letlandsctxe houtvloot die reeds enkele dagen in de haven ligt,* werkten de matrozen nog tegen de oude gage. De kapitein deelde hun echter mede dat een nieuw contract geteekend moest worden tegen een vastgesteld nieuw tarief. Hierop wil den de matrozen niet ingaan en weigerden het contract te teekenen. Vanuit Letland werd een nieuwe ploeg matrozen naar hier gezonden. De oude bemanning monsterde af en verliet Maan dagmorgen het schip. Ze bleven zich echter in de omgeving van de Tasmanstraat en Hout- mankade ophouden. Daar de nieuwe bemanning Maandag aan het Centraal-statlon verwacht werd, begaf de kapitein van bet schip zich naar het station om de menschen af te halen. Door een misverstand heeft hy daar de matrozen niet ontmoet. Dezen vonden aan het station den ka pitein ook niet en namen enkele taxi's waar-" mede ze zich naar het schip lieten ryden. Aan den ingang van de houthaven ontmoetten ze echter hun af gemonsterde collega's; er ont stond tusschen de twee groepen een woorden wisseling, die al spoedig in daden werden om gezet, waarby vermoedeiyk van messen Is ge- brulk gemaakt. Nadat de twist beëindigd was, hadden ontmoet. Met hun jachtgeweer hadden begaf men zich gezameniyk naar het Letland sche consulaat. De politie werd gewaarschuwd en met een poUtieboot is de nieuwe bemanning en ook twee van de oude ploeg naar het scldp gebracht. Eenlgen van hen hadden een ver band om het hoofd, waaruit kon afgeleid dat de klapfftn die men onderling had uitgedeeld, raak waren geweest. Om mogeiyke’ incidenten te voorkomen, nam de politie maatregelen in de omgeving van het schip. Hedennacht één uur bemerkten late voorbij gangers in de Anjelierstraat te Amsterdam een vuurgloed achter de vensters van 'perceel 181 één hoog, terwyl een oogenbllk la ter de vensters sprongen en de vlammen naar bulten sloegen. Onmiddeliyk trachtte men door roepen en bellen de bewoneas van het drie ver diepingen hooge huis te wekken; terwijl men voor alle zekerheid steenen door de vertsters wierp, om aldus de opmerkzaamheid te trekken. Van alle kanten kwamen de omwonenden, soms nog half gekleed, voor zoover zy zich reeds te bed hadden begeven, toegeaneld. Terwyl men vla den brandmelder in de Anjelierstraat de brandweer waarschuwde, waren een survell- leerend agent van politie en de in de buurt wel bekende Piet Heuvel uit de Madellevenstraat, die reeds by vroegere ongevallen reddend op trad, het brandende huis binnengedrongen, om de bewoners behulpzaam te zyn. Op Mn hoog woonde juffrouw J. Halstra— Kool met haar belde zoons, die echter op het oogenbllk van den brand nog niet thuis waren. Twee hoog sliep een alleenwonend man, P. Wessendorp, die zich tydlg in veiligheid stelde, maar het meeste gevaar duchtte de bewoners van drie hoog, het gezin van den nachtwaker H. Mudde, die zelf dienst had en dus afwezig was, maar wiens vrouw, drie kinderen en 84-ja- rige vader in levensgevaar verkeerden. Het was genoemde Plet HeuVël. die van den zolder den 84-Jarige man en een vijfjarig Jongetje Onze tweevoudige roeping wordt zichtbaar door de beide groote musea, die in onze hoofd stad waarlijk symbolische beteekenis hebben: nl het Ryksmuseum en het Koloniaal Insti tuut. Het laatste spreekt van ondernemings geest, die levend wil biyven: het Ryksmuseum herinnert aan wat de kunstzin van een klein volk voor de wereld beduiden kan. Veel van den ouden ondernemingslust was noodig om de Verloochening van Petrus, die langer dan 1H eeuw aan de oevers van de Newa verbleef, terug te brengen naar de boorden van den Naar de meening tram de Regeering is een ge saneerd budget voorwaarde om tot belangrijke rentebesparing zoowel als consolidatie der vlot tende schuld te geraken, tn verband waarmede een verd<*rgaande bezuiniging een primair be lang wordt geacht. HILVERSUM. 1875 M.: 8— VARA: Ora- mofoonmuzfek, 10.VPRO: MorgenwU- ding. 10.15 VARA: Uitzending voor de ar beiders In de continubedrijven. De Noten krakers onder leiding van D. Wina. Het VARA-tooneel onder leiding van W. van i Capellen, 12.VARA-Kleih-Orkest onder j leiding van H. de Groet, 12 45 Orgelspel door Joh. Jong, 1.- VARA-Kleln-Orkest. 1.30 Orgelspel. 1.45 Zenderverzorging, 2. Vrouwenuurtje: Mevr. A. E. J. de Vries Bruins: „De strijd tegen de T. B. C Mej. T. van Andel: „Onze bond van huisper soneel.*’ Gramofoonmuzlek. 3.Voor de kinderen. VARA-tooneel onder leiding v. W. van Capellen: Oom Henk, vragen, Gra- mofoonmuziek, 5 90 Strljkensemble onder leiding van L. Cohen met orgel door Joh. Jong. 6.30 R V. U.. 7— 8DAP-kwartiertje. Weekoverzicht door Jan Oudegeest. 7.15 i Dubbelmannenkwartet ..Neerlandla”, on der leiding van P. Bormans, a. d. vleugel G. de la Rondelle, 7.30 Bas Harmsen spreekt voor het landelijk comité Jonge ren Vredes-Actie, 7.45 De Flierefluiters onder leiding van J. v d. Horst. 8 15 Herh. SO S.-berichten. 8 16 Vaz Dias. 8 30 1 Voortzetting mannenkwartet, 8 45 VARA* orkest onder leiding van H. de Groot. 9.15 Bep StiQr. liedjes, a. d. vleugel F. Wal ter. 9.30 VARA-orkest onder leiding van H. de Groot, 10.Ballade der verbrande boeken van J. R. Th. Camoert. voor te dragen door Rollen Numan. 10.05 Bep 8tuy, 10.15 Populaire opera-muziek door het VARA-orkest onder leiding van H. de Groot. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.Or- gel door Cor Steyn. 11.15 Gramofoonmu zlek, 12.Sluiting. BEBOMÖNSTER, 4^0 M.: 8 02 Concert door het omroeporkest. 9.30 Slavische mu ziek. L wy vernemen, dat de teekenaar bij den Technlschen Dienst der Posteryen, van G. te Den Bosch, die wegens het geven van Inlich tingen. omtrent aanbestedingen en het' aan vaarden van steekpenningen van aannemers, door de recherche was aangehouden, na verhoord te. zyn. weer la vrijheid te gesteld. „Uit het oog uit het hart" tegt een oud spreekwoord- Het klinkt wel wat bar alsof de meesten zoo schrikkelijk onverschillig zijn, dat ze ons geheel vergeten wanneer we weg^zijn Vat het zóó tragisch niet op.' De menschen hebben nog wel een herinnering in een'klein hoekje van hun hart be waard. Maar de sleur van den dag en.... nieuwe vriendschappen bren gen hen er zoo licht toe zich niet meer met ons bezig te houden. Velen ko men moeilijk tot schrijven. En wan neer we hen weer eens ontmoeten, dan is het terugzien allerprettigst, maar we bemerken toch gauw dat andere zaken en personen hun be langstelling tn beslag genomen heb ben. Laten we ons er niet over ver bazen. al schrijnt het een beetje. Het is de gewone loop der dingen. We sluiten vriendschap..., We gaan op reis of worden ziekDe vriend schap moge misschien gebleven zijn, maar de vriendschapsbewijzen wor den weldrtr trager om straks geheel uit te blijven. Het doet misschien zeer maar laten we de ande~en niet te hard vallen HUIZEN. Z»6 M.: 8— NCR V Schrift lezing en meditatie. 8.15 Onmoloonmu- ziek, 10.30 Morgendienst door Ds. H. v. d. Elskamp. 11.Cello-recital door Ludwlg Werner. Aan den vleugel mevr. H. Werner- Stuiver, 12.Politieberichten. 12.15 Gra mofoonmuzlek. 12.30 Trio v. d. Horst, met medewerking van mevr. C. van Raven- zwaayMöllenkamp. zang. 2.Zender- verzorglng. 2.30 Gramofoonmuzlek. 3. Chr. lectuur, 3.30 Orgel. 4.Symphonie- orkest te Chicago onder leiding van Fr. Stock. 4.30 Orgel. 5.Klnderuurtje. 6. C. H. van Andel ..De NCRV-landdag In Apeldoorn. 6.30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart, 7.Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Sprekers na mens de Geref. Evang. onder schippers. Ds. C. Meyster „Evangelisatie te water.” Ds. J. Versteegt „Onder schippers en ma trozen.*’ 8.Ged. uitzending van den feestavond In het Concertgebouw te Am sterdam, ter herdenking van het 25-jarlg den Ned. Chr. Bond van publieken dienst 8.50 Vaz 9.D. Pereboom: „Kom.” 9.15 A. Xc-Fiööen Hzn „Wat de landdagbe- Z.VXCA.VI' moet weten.” 9.30 Gramofoonmu zlek, 9.35 Wederaansluitlng met het Con certgebouw te Amsterdam. 10.40 Gramo- foohmuzlek. 11.30 Sluiting. KALI NDBORG. 1153 M.: 12 20 Strijkor kest van Wivex onder leiding van Ben- dix. 3.20 Gramofoonmuzlek, 3.50 Om roeporkest onder leiding van Walther Mever-Radon. 8.20 Griegconcert door het omroeporkest, 9.35 Deensche muziek. 10.35 Moderne Engelsche muziek, 1120 Dansmu ziek. Zaterdag werd bd de politie te Glanerbruf door Duiteche douanebeambten aangifte daan, dat in den afgeloopen nacht vanaf Hoi* landech - grondgebied op hen wae geschoten» Hiervan verdachten zij eenige NederUndeir»» die «U, voor de schietparyj begon, in het ZJExoellentle erkende, dat we tn dezen tyd vooral gevangen worden gehouden door het materieele. doch dat het daarby juist het ideëele Is hetwelk ons staande houdt. Daarom Prijst de regeering zich gelukkig waar zy hier een tank h^eft. die zy piet alleen kan vullen in vereeniging Rembrandt grooten steun gevonden te hebben. Op voordracht van de ministers van Financiën, van Economische Zaken en Buitenlandsche Za ken is thans by Kon. Besluit het volgende be paald: Invoer In Nederland uit gebledsdeelen van een vreemde Mogendheid, waarvoor krachtens aan- wyzlng. de algemeene tpaatregel van bestuur, bedoeld In artikel 2 van de wet van 25 Juli.1932 (Staatsblad no. 375) geldt, mag alleen plaats hebben onder overlegging aan de ambtenaren der invoeren en accynzen van de nagemelde document: le. Een verklaring van dengene, die de goe deren ten Invoer aangeeft opslag volgens art. 7 daaronder begrepen vermeldende naam en woonplaats van den leverancier (afzender) en van den ontbieder (geadres seerde). Een verklaring van den ontbieder, houdende een verbintenis om hetgeen hy met betrek, king tot de Ingevoerde goederen aan den leverancier verschuldigd is of mocht wor- PAR148, R„ 1725 M.: 12 35 Oramofoon- muzlek. 12.50 Orgelconcert 125 Oramo- foonmuziek. 7.80 Idem. 8 20 Oramofoon- muzlek, 9.50 „Le chalet’*, operette van Dam. bestaan van personeel in Dlas, 9.— D. van Rensaen zoeker In een Maandag gehouden vergadering de IJmulder Vlschhandel Vereeniging werd be sloten het door den Ryksbemlddelaar opgestelde voorstel ter beslechting van het geschil met da IJmuider Federatie, afdeelmg van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, te aan vaarden. In de daarop volgende vergadering van het bestuur der Umuider Federatie werd besloten met Ingang van Dinsdag 11 Juli: a. Dg staking voör zeelieden, havenarbeiders en kolenwerkers op te heffen. b. De boycot van de door IJmulder trawlers aangebrachte visch stop te zetten. Genoemde organisatie heeft tevens het werk verbod éoor de vlschknechts opgeheven, terwijl de JJmuider Vlschhandel Vereeniging alle tegen de leden der IJmulder Federatie gerichte maat regelen tegel ykertyd intrekt. redde en met een doek voor den neus naar beneden bracht. De agent wist de vrouw en belde andere klnde. ren allen in nachtgewaad in veiligheid te bren gen, maar verloor self in den verstikkenden rook een oogenbllk het bewustzyn. Geholpen door Piet Heuvel bereikte! hy nog ongedeerd de straat, maar moest toch in een overliggende woning worden binnengebracht om by te komen. Alles speelde zich In weinige oogenbllkken af. Toen de roode brandweerwagens van Prinsen gracht en Haarlemmerplein de smalle straten met alrenegeloel vulden en de Jordaanbewoners in wyde omgeving uit hun eersten slaap werden gewekt, had het vuur zich reeds aan de tweede verdieping medegedeeld. En kort nadat brand meester Haaksma, die den éérsten aanval leidde, stralen had laten uitbrengen, was het vuur reeds doorgeslagen naar derde etage en solder, zoodat het geheele huis, behalve de onbewoon de geiykvloersche ruimte, tn lichter laaie stond. Naar voren en naar achteren sloegen de vlammen uit en hoewel het slechte twee ramen breede huls tameiyk vry staat, bedreigden toch de gloed en de fel spattende vonken de dicht opeen gébouwde hulzen van deze volkryke buurt. Een oogenbllk scheen het aelfs, dat sy- waarts uitschietende steekvlammen ook het hoekhuis Anjelierstraat—MadellevenMraat zou den aantasten. LUXEMBURG. 1191 M.: 7.Qrsmofoon- muziek. 7.45 Weeroverzicht. 7 50 Bympho- nlecb concert ven gramofoonplaten. 8.80 Causerie over een actueel onderwerp In het Franach. 8 40 Lichte gramotoonmu- zlek, 9.Nieuwsberichten In het Franech. 9 10 Voortzetting concert lichte gramo- foonmuzlek, 9.45 Nieuwsberichten tn het Dultach. 9.55 Dansmuziek en gramofoon- platen. (In diverse pausen: sportberichten en koersen BRUSSEL. '509 M.12.20 Concert door het Omroepsymphonle-orkest onder leiding van Jean Kumpt. 5 20 Concert door het Omroepevmphonleorkest onder leiding van Jean Kumpe, a.35 Pianorecital, 8.50 Ora- mofoonmuzlek, 8 36 ..Don Juan”, luister spel, 9 15 Gramofoonmuzlek, H.Dans muziek. t t 7 e

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11