IM P O R T - F A S CIS M E Prikkeldraad w H w tot de gevallen de K.J.M.V. Derde bondsdag van UITSTEKEND GESLAAGD Nationale karakter loosheid Sumatra opnieuw getroffen? Het reuzenvlot te IJmuiden DINSDAG 11 JULI DE SLAVEN VAN DEN WEG IN ACTIE Tóch voordeeliger Knallen te Kalianda Dé bedrijfsradenwet Pater Modestua Looyaard DE PRINSES TE LONDEN H.H. WIJDINGEN TE MILL HILL AUTO TE WATER GEREDEN Alle vyf inzittenden gered BEDEVAART NAAR DOK.KUM Op 6 en 7 Augustus a.i. DE MOORD TE NUTH R.K. Alg. Middenstandsbedrijfs- raad vraagt spoedige uitvoering R.K. WERKLIEDENVERBOND EN ST. CHRISTOFFEL Hevige aschregenis in het Zuiden en zware schokken van onbe kende afkomst De margarinehandel organiseert zich Geen hoera-stemming, maar een consequente aanvaarding van gestage offers Bezoek aan het Engelsche koningspaar DE ONBEWAAKTE OVERWEG Slachtoffer te Westerlee Buitenlandsche onderscheidingen Na een voorspoedige reis in het gezicht van de haven byna verongelukt „Vaar naar het diepe” Schrijven namens het Episcopaat het Buff er situatie ie intusschen kennis neemt van I De De ver- Ir. L. FEBER -De zevende etappe van de Tour de France voerde door de Alpen. De Italiaan Guerra was de eerst aankomende Gistermorgen te zeven uur is de 75-jarlge rentenier Korfemaker uit Westerlee, bij den onbewaakten overweg aldaar, door den trein gegrepen en onmlddeiyk gedood. SERANG, 10 Juli. (Aneta).. Hedenmorgen 6 uur 10 werd een hevige knal gehoord, gelijk een kanonschot. Laat de directie d< wegen de teekenen lang misverstaan! wijst er nogmaals op, dat de KJ. ■mingsschool is van den geheelen Middenstand. het tus- uitdrukkeljjk last uit Tandjong Karang om zijn post te blijven. In den afgeloopen nacht te omstreeks twee uur is een auto van den heer Boon uit Medem- blik, die van de kermis in Wijdenes kwam, tus schen Hoorn en Wognum te water gereden. In een scherpe bocht heelt de wagen te snel gere den, zoodat eerst twee jonge boomen werden ontworteld, daarna een telefoonpaal werd ge raakt en de wagen vervolgens in de groote vaart verween. De vijf inzittenden, een dame en vier heeren, hebben de ruiten stukgeslagen en wisten zich zoo te redden. Aan de overzijde van de vaart kwamen zij weer uit het water. Voor zoover noodig, zijn zij door dr. van Wese- maele verbonden en daarop met een anderen auto naar huls gegaan. i concre et zaken- Na een reis, wtelke een maand geduurd heeft, is het groote Zweedsche houtvlot, bestemd voor Zaandam, gisterenmorgen omstreeks zes uur te IJmuiden gearriveerd. Onze KJM.V leden moeten zonder speciale voortralnlng zich direct inschakelen in den mo- opzlchte bestaande uit huid door een sterken aschregen. Onder de bevolking ontstond consternatie. Zij vluchtte uit de woningen. De chef van den telefoondienst te Tandjong Karang kon geen verbinding met de plaatse lijke autoriteiten krijgen. De aanwezige landskantoren te Kota Agoeng zijn verlaten. Het personeel van den telefoondienst kreeg op „In beleefd antwoord op uw schrijven van 15 April 1.1., handelende over een even- tueele aansluiting van ,J3t. Christoffel” bij het R. K. Werkliedenverbond, deelen Wij u namens de Hoogvaardige Bisschoppen mee, dat Dezen buiten deze kwestie blijven en dat uwe vereenlging zelf dient uit te maken, waartoe zy behoort”. Toen de dag aanbrak, koos de sleep de rich ting van de pieren. De zee was kalm, maar het was vloed en deze werd oorzaak, dat bet vlot in het gezicht van de haven bijna ver ongelukte. BIJ het binnenloopen van de pieren vrerd het door den vloed opzy gedreven en tegen de binnenzijde van de Noordpier aan gedrukt. Hierbij braken de trossen van beide sleepbooten, zoodat bet er een oogënblik pré cair uitzag. Het grootste gedeelte bevond zich toen reeds binnen de pieren en het was deze gelukkige omstandigheid, die erger voorkwam. ter Dultschland aanhinkt, kunnen haaglijk levende chauvinisten ontkennen, burgerlijke partijen en de z.g. „fascisten” ren bij een klein „Holland".... Zooals dus de O. P. H. een filiaal is van Mos kou, too wil dit partijtje een filiaal van „das alleen be- De zwe- Naar de „Volkskr." verneemt, heeft Z. H. Exc. Mgr. de Aartsbisschop het volgende schrijven gezonden aan het hoofdbestuur van de Nederl. R. K. Vereenlging van Handelsrei- zlgers en Handelsagenten „St. Christoffel” te Utrecht: BUITENZORG. 10 Juli. (Aneta). De resident van de Lampongsche districten seint dat uit Kota Agoeng aschregens werden gemeld. Uit de residentie Benkoelen werd vernomen dat aldaar tevens omstreeks 1 uur hedennacht een aardschok werd gevoeld. Voorts werden hedenmorgen te 5 uur te Ka lianda twee lulde knallen vernomen, welke ge paard gingen aan een lichte beving. bevatten van de BATAVIA, 10 Juli. (Aneta). Voorloopige be richten nit Telok Betoog doen een nieuwe ramp in Zuid-Sumatra vermoeden. Een sterke aschregen is daar gevallen. Het Observatorium registreerde hedenmorgen resp. te 5.03 en 5.10 twee zware schokken van onbekende herkomst. Tusechen 6 uur en 6 uur 15 werd een zestal korte weinig krachtige stooten van ongewoon karakter aangeteekend, waarvan derhalve voor- ioopig niets Is te zeggen omtrent afstand en aard. Bijzonderheden ontbreken. Met groote belangstelling is naar dit gewel dige houttransport uitgezien. Op 12 Juni vertrok de sleepboot Prins Bernadotte met het vlot van Nordmaling in Zweden. De reis over de Oostzee verliep voorspoedig. Voor het laatste en gevaar lijkste traject, de Noordzee, achtte men het noodig een tweede sleepboot te charteren. De Prins Bernadotte is een betrekkelijk kleine sleepboot en ofschoon zij het eerste gedeelte der reis goed volbracht had, vond men het toch veiliger dm de sleepkracht met een flfrtk aantal paardekrachten te versterken. Voorbij het Kiel- kanaal maakte de Duitsche sleepboot Heros een tros vast, waarna de reis over de Noordzee be gon. Ook deze tocht verliep voorspoedig. Zondag middag omstreeks vier uur passeerde de sleep het vuurschip Haak en om twee uur gisternacht bevond het vlot zich op ongeveer 8 mijlen dwars voor IJmuiden, terwijl er op gerekend was om bij het aanbreken van den dag de haven van IJmuiden binnen te loopen. De sleepboot van de Firma Wijsmuller was omstreeks één uur uit IJmuiden vertrokken om eventueele assistentie te kunnen verleenen, doch de gezagvoerder van de sleep deelde mede geen hulp noodig te heb ben. De R.K. Algemeene Middi -tandsbedrjjfsraad heeft zich met een adres tot den Minister van r clale Zaken gewend, waarin op spoedige ult- ring van de Bedrijfsradenwet wordt aangedron gen. Mede om de motiveering laten wij den in-- houd van het adres hier volgen: „Met bijzondere vpldoenlng heeft de R.K. Al gemeene Middenstandsbedryf graad, welke reeds langer dan tien jaren de gedachte der op wet- teiyke basis berustende bedrijfsorganisatie heeft gepropageerd, er kennis van genomen, dat de (nog liever twéé oogjes!) in t zeil dient te hou den. Nederland laat zich niet „annexeeren”; laat staén. dat het zichzélf naar Blsmarck's uitspraak by Dultschland „annexeeren” sou Iedere Duitsche infiltratie en penetratie worde krachtig tegengegaan, hetzij de pogingen daar toe worden aangewend door Dultschers, hetzij door nationallteit-vergeten Nederlanders. Ook de spot met het kostbare goed onzer na tionale onafhankelijkheid hoe die spot zich ook uit worde plet geduld. De weleerw. pater Modestus Looyaard O. F. M, rustend sedert eenlge jaren lp het klooster der Paters Franciscanen van den Haagweg te Leiden, die sedert geruimen tijd bedlegerig was. is van de H.H Sacramenten der Stervenden voorzien. Aan de 8ste Nationale St. Bonlfatlus-dele- vaart naar Dokkum op Zondag en Maandag 6 en 7 Augustus as., zal behalve Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jan sen. ook deelnemen de Apostolische Prefect van Malang, Mgr. P. O. v. d. Pas, O. C.. die tijdelijk in Nederland vertoeft. Tevens zullen de in Friesland geboren pries ters, seculieren en regulieren, wier bedevaart in 1924 de Inzet is geweest van de herleving der St. Bonifatlusdevotie, in groep deze bede vaart meemaken. Regeerlng oun. de uitvoering der Bedrjjfsraden- met op Haar program heeft geplaatst. Het lijdt geen twijfel: de ook staatkundig zoo noodige vrede-door-ordenlng in het bedrijfsleven ze' door middel der bedrijfsradenwet belangrijk kunnen worden bevorderd. Een dezer dagen gehouden algemeene verga dering van den R.K. Algemeenen Mlddenstands bedrijfsraad oordee' e het op grond van de waarde, welke hjj voor Staat en Maatschappij aan de bedrijfsorganisatie hecht, gewenscht eer stens de Regeerlng dank te zeggen voor de ten deze door Haar gedane toezegging en vervolgens Uwe Excellentie allerdringendst te vragen met de uitvoering der Bedrijfsradenwet grooten spoed te betrachte” Hetgeen het buitenland soclaal-polltlek te aanschouwen geeft, versterkt de gedachte, dat zoo spoedig mogelijk langs legalen weg betere sociale verhoudingen tot stand zullen dienen te komen. Daarnaast verkeeren tal van bedrijven econo misch thans in zoodanige positie, dat solidair overleg tusschen de eerstverantwoordelijke ver tegenwoordigen der bedrij fsbeoefenaren hoogst gewenscht kan worden geacht, ook Indien, wat sommigen verwachten, binnen niet te langen tijd de conjunctuur belangrijk zou verbeteren, óók, juist dan, kan een permanente welwillende sa menwerking in de bedrjjfsraden tot de allerbeste resultaten leiden. De R K Algemeene Mlddenstandsbedrijfsraad acht de sociale belangen van ons land in uw handen veilig. Dat geeft hem aanleiding tot de verwachting, dat zijn verzoek door Uwe Excellentie ernstig zal worden overwogen.” Naar wij vernemen, wordt er momenteel op last van de Justitie een onderzoek Ingesteld naar de geestvermogens van den verdachte J. J. in bovengenoemde moordzaak. Als toegevoegd raadsman van verdachte zal optreden me W. Kom, advocaat te Maastricht. braune Halls” te Berlijn zijn. ,Das braune Haus” en de Duitsche Nazl- partij leggen intusschen groote belangstelling aan den dag voor dit stekplantje op Holland- schen bodenj, Immers, Dultschland elschc rechtsgelijkheid op koloniaal gebied en Neder land is een der grootste koloniale mogendheden Mocht het den Hollandschen Hakenkreuz-vol- gelingen ja. de phantasle gaat ver! ge lukken om aansluiting bij Dultschland te be werkstellen, dan is Dultschland uit den brand geholpen met zijn koloniaal vraagstuk. Met het Huls van Oranje wordt in het geheel niet gesympathiseerd. ,De partij”; zoo zegt de heer Van Rappard Sr., de vader van den „Füh- rer”, „stelt zich boven de quaestie van Koning schap of republiek.” Zelf ben ik eenmaal aan critlek onderworpen, omdat ik gewoon was, de vergaderingen te beëindigen met het „Wilhel mus”. De oranjekleur en het portret van H. M. de Koningin mogen op vergaderingen niet ver toond worden. De partij is „legaal”, zooals beweerd wordt Dat het met die „legaliteit" niet zoo bijster ge steld is, kunnen wy duidelijk waarnemen aan het feit, dat de „Partelgenossen" buitengewone belangstelling hebben voor pistolen en messen Eens is bet op een vergadering voorgekomen dat er een twist ontstond tusschen den heer A. S. te Den Haag en een zekeren beer P. uit Arnhem over de vraag of de partlj-Smlt of de party-Rappard de zuiver-orlgineele was. Ik was tusschen de twistende personen gezeten en myn positie als voorzitter was verre van aangenaam om niet te zeggen gevaarlijk, daar P. met een zware F. N.-revolver gewapend was. Genoemde P. uit Arnhem fungeert als een soort verbin dingsman tusschen „Nederland" en JDuitsch- land”. Wie meent, dat het .Jtappard-groepje” eenlg tn zijn soort Is, vergist zich. Er zijn groepjes, die alle aanspraak maken op den naam Natlo- naal-Socialistische Nederlandsche Arbeiders partij. Te Amsterdam werkt een groepje onder Albert van Waterland (Intusschen gedesavou eerd! Red.). Te Den Haag bestaat er een onder Adalbert Smit. Te Arnhem werken de Rappardlanen en in de Provincie Limburg wer ken de „Blauwhemden” onder Anton Schouten Hoewel het doel en streven van die groepjes hetzelfde is, bestrijden zfj elkaar op verschrik kelijke manier. Aller gemeenschappelijke vij and is echter Ir. Mussert, wiens N.~ 8. B, zjj gaarne uitschelden voor „Nazl-Schyn-Be weging" (Ir. Mussert beeft Intusschen laten weten, dat hij zijn organisatie beschouwd Wil zien als een zuiver Nederlandsche, welke met de Duitsche N. 8. D. A. P. niets te maken heeft Red.). De Roemeensche Regeerlng heeft de medaille „Merltul Comercial si Industrial” eerste klas verleend aan den heer M. Rinkes. Adminis trateur en A. L M. Schmittmann. commies bU het Centraal Bureau van de Statistiek te 's Gravenbage. et moge waar zijn, dat een enkele fascls- tlssche leider in Nederland met zijn partij „van vreemde smetten vrij” wil blijven, en dat de fascistische beweging in Ne derland niet heel en tl Import is, ten deele ge heel Nederlandsch zelfstandig werken wil, over het algemeen blijkt de beweging zóo zeer .made in Germany” en tevens direct of in direct zóó zeer gelieerd met de Nazi-beweging in Dultschland, dat de overheid wel een oogje Maar het nu reeds bestaande contact stelt de jongeren van heden, de volwassenen van de toe komst In staat Iets te verrichten voor j bun stand, waar het liberalisme bewees door de huidige misère niet in staat te zijn geweest zjjn belofte van opbouw te kunnen verwezenlijken. fr—j oowel door menachen, die t goed meenen f met bet Nederlandsch spoorwegbedrijf, alsook door onweersprekelijke feiten, wordt de directie der Nederlandsche Spoorwegen nu al sinds Jaar en dag gewaarschuwd, dat zij een betere koopmanschap aan den dag zal moeten leggen, wil zij haar bedrijf niet zien overvleu gelen en vernietigen door de autobus en den auto. Of 't veel geholpen heeft? De „Avondpost" maakt melding van een ken merkend staaltje van de tarieven-polltiek der Nederlandsche Spoorwegen. Er moest in Enkhulzen een belangrijke voet balwedstrijd plaats hebben. Een club uit Rot terdam was de tegenpartij. Zeer vele aanhan- gers wenschten haar naar Enkhulzen te verge zellen en men richtte tot de spoorweg-dlrectle het verzoek, een speciale reductie te verkrijgen op de tarieven, gezien het groote aantal per sonen. dat naar Enkhulzen wilde trekken. Men bracht zelfs een persoonlijk bezoek bij den ver tegenwoordiger der directie. Alles vruchteloos; de gevraagde reductie kwam niet. Daarop besloot men, met autobussen naar Enkhulzen te gaan. „Dit was” zoo lezen we In het orgaan der vereenlging „zooveel voordeeliger, dat de ver- eeniglng op den terugweg in Haarlem haar aan hangers een diner kon aanbieden*. Dit feit spreekt voor zich. Zoo verdringt de bus meer en meer trein en tram. Zelfs mét een diner zyn deze nóg voordeeliger. dé? Nederlandsche Spoor- As tjjds toch niet al te TELOKBETQNG, 10 Juli. Aneta). "Kota Agoeng werd plotseling in groote duisternis ge- «Ier in Nederland een fascistische be- I 1 weging bestaat en groeiende is, valt niet te ontkennen, en men behoeft zich daarover ook niet bovenmate te verwonderen. De fascistische kfemen schijnen In de lucht te Zweven en ongemerkt en onwillekeurig Inge ademd te worden; voor velen, vooral voor jon geren, die nog niet al te kritisch zichzelf af vragen, wéér een eenmaal in gang gekomen beweging uitmonden zal, heeft het fascisme zooals het onder Mussolini zegevierde in Italië, en zooals het overigens in een heel anderen verschijningsvorm en (méér nog) uit heel an dere oorzaken groeide en overmachtig werd in het Duitsche nationaal-socialisme, een zekere bekoring; gezonde begrippen omtrent gezag, tucht en orde, omtrent huwelijk en huisgezin, omtrent nationale rechten en plichten, zij zijn in staat gebleken een deel van onze jeugd, die zichzelf verloren dreigde te zien gaan aan leidingloosheid, op te monteren en moed in te blazen v<Sm de toekomst; de gevaren, welke iedere fascistische beweging ontegenzeglijk in zich bergt, gevaren voor iedere behoorlijke vrij heid, gevaren ook voor onze hoogste geestelijke goederen, worden door de minder kritische blikken van bedoelde jongeren niet opgemerkt of maar él te gering geschat; velen beloven zich van het fascisme een ideale toekomst, en hun overmoedig geloof en hun vermetele hoop vinden voedsel in de tot overtuiging gegroeide meening, dat het parlementarisme blijkens bet jarenlange en Internationale gesukkel met dit stelsel beeft afgedaan; dat het fascisme ons biedt al het goede, dat het partijen-stelsel ontbeert, en mist al bet verkeerde, dat het par tijenstelsel In hun oogen zoo doemwaardig maakt. van Actie, de heer mr. dr. H. F. A. VÖUmar. advo caat en procureur en G. van Duljn, accoun tant, beide te -s Gravenhage, zal dit schrijven namens het Comité van Actie dezer dagen mondeling worden toegelicht. Naar wjj vernemen! is het te voorzien, ge zien de reeds ingekomer hoeveelheid adhaesie- betulgingen. dat zich achter dit comité het grootste deel van den margarine schenhandc in Nederland zal stellen. verbinding was na eenlgen tijd weder hersteld, waarna de sleep omstreeks zes uur naar de buitenhaven werd gebracht. Alvorens de reis door het Noordzeekanaal kon beginnen, diende te worden onderzocht, of het vlot in zijn verband iets geleden had. Daarom werd het vastgemaakt aan de meerpalen in de buiten haven. Spoedig kon worden vastgesteld, dat de reis zonder bezwaar kon Worden vervolgd. Het schutten geschiedde door de middensluis, waar na om acht uur het laatste gedeelte van dezen Interessanten tocht aanving. reelen en socialen arbeid voor den bouw aan oen nieuwen tijd. Geen hoera-stemming. maar een consequente I aanvaarding van gestage offers. Daarom staat I deze bondsdag In de plicht „Vaar naar diepe”. Die vaart bestaat uit een godsdienstige en sociale vorming. Godsdienstige vorming in de K.J M.V. bedoelt eene opvoeding van onze jon gens tot gentleman voor Christus, met de mid delen: veelvuldige communie en jaarlijksche re traite. De grief van onze tegenstanders tegen het katholicisme is niet zoozeer de leer zelf, doch de beleving van de leer in zijn aanhangers. Dat is het zwakke punt van ons kathollclsmë en dit is <ok de reden, waarom de wereldred- ding niet wordt gezocht in de eenlge oplossing: de christelijke leer. De K J M V. moet en zal werken met deze middelen tet vorming van sterke mannen, die in broeder>‘efde den nieuwen tijd gaan bouwen. Sociale vonnlng In de KJM.V. heeft tot fun dament de encycliek Qudrageslmo Anno, die een ultimatum beteekent aan onze jeugd, een nu, of nooit beginnen. Tegen fascisme Als één man schaart zich de KJM.V. ach ter de stelling van den Roomsch Katholieken Mfjnwerke-sbond in Limburg, die definitief ook afwijst de Nat.-Socialistische en Fascistische gedachte, die in den mensch alleen ziet een stuk materiaal voor de alvergodlng van uen staat. De rassenleer wijzen we af met de „Osservatore Romano” als anti-hlstorisch, antl- wetenschappelijk en antl-godsdlenstlg. De op voeding van de R. K. jeugd is het onbetwist bare eigendom van onze H. Kerk. Als één man schaart zij zich ook achter den roep van mr. Gosellng, dat een sterk staats gezag en een gezonde volksinvloed de peilers moeten hjjven van onze samenleving. Onze sociale vorming eischt harde offers van wer ken, studeeren en een steeds paraat zijn, ten koste ook van groote vermoeienis, daar wij nu nog geen techt hebben tot rusten. In onze vor ming is een sterke wil meer waard dan een heldere kop en makkelijk ontvlambare geest drift. De KJM.V. maakt door een resolute aanvaarding van deze noodzakelijke offers geen middenstanders, maar middenstandsapostelen. Een appEus als een lawine bewees, dat de moderator de duizend had gegrepen in de zieL Na heropening van de vergadering werd een telegram van aanhankelijkheid verzonden naar Mgr. Aengenent en ontvangen *n gelukwensch van de Belgische KJM.V. middagvergadering Ingeleid door ir. met een rede over De middenstand en de economie”. Spr. wenschte ie KJ M.V. geluk met bet jeugdig elan en groeiend solidariteitsgevoel, dat een oelofte inboudt voor de .oekomst. Het Is een zware taak oor den jongen midden stander zich te orlënteeren in den nieuwen tijd en de nieuwe problemen te be grijpen. ij vreezen, dat velen, die nu zoo kritiek loos een fascistisch Ideaal nastreven eenmaal heel ontgoocheld tot de ont dekking zullen komen, dat geen enkel regeerlngs- stelsel.... wonderen wrochten kan; voorzoover echter onze fascisten willen trachten hun alge meene Idealen te verwezenlijken, voorzoover Nederland naar hun meening daarmee gediend sou zijn, voorzoover dus in hen de Nederland- ache nationalisten ontvtteakt zijn en met geest drift willen pogen een betere maatschappij te helpen bouwen, tot zóóver achten wij het fascisme in Nederland verklaarbaar en (voor degenen, die prtncjbleeler-polltleke steunpunten missen) vergeeflijk, misschien zelfs niet onsym pathiek. Een groot deel van wat in Nederland fascisme of nationaal-socialisme genoemd wordt, schijnt ons echter onverklaarbaar, onvergeeflijk en in de hoogste mate (men vergeve ons de zwakke uitdrukking!) onsympathiek. Een groot deel van dat fascisme toch beeft met Nederlandsch nationaliteitsgevoel hoege- dkamd niets te maken, moet als zuivere (of onzuivere?) import gequalificeerd worden, ter wijl degenen, die zich met dezen import bezig houden, blijk geven van een nationale karakter loosheid, welke wü in Nederlanders niet lichte lijk zouden hebben verondersteld. Er bestaat een streven om Nederland met bet nationaal-socialistisch Dultschland „gelijk" te „schakelen”; velen willen hier een zelfde partij- orde stichten als aan gene zijde der grens be staat met gouwleiders en dergelijke natlonaal- sodalistische verschijningen méér; het kwam reeds zóóver, dat een mijnheer De Joode (Van Waterland) zoowel door Nederlandsche als door Duitsche fascisten aan kant gezet moest wor den, omdat hij, nota bene, beweerd had, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten onder bevél van Hitler staan Het Comité van Actie van margarinehande- laren, hetwelk dezer dagen een grooten toe vloed van adhaesiebetulgingen van de zijde der gedupeerde handelaren ontving, heeft Za terdag ten kantore van het secretariaat (Nieu we Uitleg 34. Den Haag) een vergadering ge houden. waarin eenstemmig besloten werd tot het richten van een uitvoerig schrijven aan de bevoegde instanties, welk schrijven zal een bestudeerde uiteenzetting scherpe afwijkingen, welke in de praktijk ont staan zijn tusschen opzet en doel van de Crisis Zulvelwet en de gevolgen bij de toepas sing dier wet ten opzichte van den margarine handel. Belicht zal worden in de eerste plaats de opzet van deze wet, waarvan volgens het voor- loopig verslag een der grondslagen behoorde te zijn, dat „de te treffen maatregelen uit vloeisel moeten zijn van den algemeenen op zet, waarbij de belangen van alle volksgroe pen en van het geheele bedrijfsleven in aan merking moeten worden genomen, terwijl die belangen in onderling verband en in hunne verhouding tot het algemeen belang gezien moeten worden. Alleen dan." aldus het ver slag, „bestaat de noodige waarborg, dat de ge troffen voorzieningen zoowel in sociaal als in economisch opzicht doeltreffend zijn en dat de lasten daarvan op rechtvaardige wijze zullen worden verdeeld.” Hiertegenover wordt in dit schrijven belicht, hoe van dezen opzet practlsch niets tot stand gekomen is. doordat over het hoofd gezien wer den de gevaren, welke een feitelijke monopolie van de margarineindustrie ten opzichte van tusschenhandel (grootendeels middenstanders), In zich sloot. Door de raadslieden van het Comité i Om kwart voor elf kwamen zij te ’s-Graven- hage aar., de KJM.V.-afdeelingen uit alle dorpen en steden van de twee Hollanden. De Dierentuh.zaal was geheel versierd met tar- Pijlen, welwillend afgestaan door de firma R B. van Moorsel, Kerkplein. Den Haag. Hu» feestelijk groen der palmen tusschen de tal- looze vaar/lels en wapenemblemen, het groote orkest en de enorme deelname zorgden voor de deelnemers voor een warm welkom na hun natten tocht door de stad. Om elf uur opende de voorzitter van de afd. Den Haag het congres en wees de heer Ter- beyden met vreugde op den heerlijken groei van de KJM.V.. welke zich nu demonstreerde in de enthousiaste opkomst van alle KJM.V. afdeelingen tusschen D enHelder en Dord recht. Hierna opent de heer Lohman, bondsvoor zitter, officieel het derde Bondscongres van de KJM.V. e| M.V. de v Kat*. Jodl. De ziel vSn de KJM.V .-beweglng. zooals spr. rector Timp noemde, ging hierna over tot de wijding van het BondsvaandeL In zijn toespraak wees de rector erop, dat in de jonge Middenstanders moet varen de kracht en de moed van den leeuw, die op de bondsvlag staat af geheeld met het kruis in zijn klauw. Het symbool van drager van Chrlstus-ldee met een koninglijken durf en innerlijke kracht, moet de zei zijn van de KJM.V.-overtulglng. Na de plechtige vaandelwjjding zong het ge heele congres het bondslied. Het hoogtepunt van den ochtend werd de rede van kapelaan Van Alphen, moderator van de KJM.V Den Haag, die als onderwerp ge kozen had: „Vaar naar het diepe”. In de handen van het christendom, aldus spr., ligt bet recept voor de wereldgenezing en het voorrecht van de Kath Jeugd van heden bestaat hierin, dat zij beslissen moet of de toekomst zonder godsdienst moet worden op- gexost om onherroepelijk ten onder te gaan of met Christus de wereldstructuur moet herstel len volgens Gods eenlge bedoeling. Heerlijk voorrecht, maar ook zware pllchting. Op Zondag, 9 Juli, heeft Zijne Excellentie Mgr. J. Biermans, bisschop van Gargara en Al gemeen Overste der St. Joseph's Congregatie voor Vreemde Missiën, in de kapel van het Moederhuis te Mill' Hill de volgende H.H. Wij dingen toegediend. Het H. Priesterschap aan: O. Aarts uit Gilze; W. Arnolds uit Bergen op-Zoom; G. v. Dongen uit Blerick; F. Gltmans uit Tegelen, - A. Hermus uit Zevenbergschep Hoek; N. Hettlnga uit Bols ward; J. Hilders uit Lisse; F. Hulsbosch uit Breda; A. Kerkvliet, uit Lisse; P. Koster, uit Bussum; J. Verbiesen uit Tilburg; P. Vergeer, uit Noorden, en aan negen niet-Nederlanders. Het Subdiaconaat aan: A. Akkermans, uit Amsterdam; A. v. Ame- rongen, uit Houten; M. Arts, uit Horsen; A. Bisschop. uit Nijmegen; A, Boeken en J. Boeken, uit Weert; R. Conens, uit Sappemeer; L. Coolen uit Weert; J. v. d. Dries, uit Til burg; G. Goes, uit Amsterdam; J. Kartering, uit Ulft; P. Jacobs, uit Venlo; A. Janssen, uit Beek; S. de Jong, uit IJmuiden; C. Lulf, uit Hilversum; F. Mol, uit Ulft; A. Oomen, uit Sprundel; L. Somers, uit Amsterdam; J. Ves- ters, uit Arnhem; J. v. d. Weyden, uit Hlllegom; W. de Wijs, uit Standaardbuiten; A. Wijten- burg, uit Delft; W. Eygenraam. uit Dordrecht; en aan zestien niet-Nederlanders. Bismarck moet eens gezegd hebben: „Holland annexeert zich zelf”. Het partijtje van Jhr. van Rappard nu zoo schrijft ons de oud-rijkspropagandist beeft zichzelf alvast laten annexeeren door baar «roote zusterpartij, de N. 8. D. A. P„ liet par tijtje is daar tenminste een trouwe cople van. „Wanneer de „Parteigenossen” over party- «aken spreken, dan is hun taal om zoo te zeggen »«n potpourri van Nederlandsch en Dultsch. Zy spreken dan van „Führer” en ^Stellvertreter" van „Versammlung” enz. enz. Zooals de „taal” van de „partij” is, zoo is ook de politiek. Getrouw den tip van Bismarck volgend, maakt bet groepje een bemel-en-aarde-bewegende pro paganda voor inlijving van ons land bij „das Dritte Reich”. Dultschland is voor dit partijtje de heilstaat I Van Nederland daarentegen, van bet eigen vaderland werd door Dr. van Rappard in een persoonlijk onderhoud eens gezegd: „Een onoogiyk klein landje, dat men in zes uur door- fietst". Van de Nederlandsche taal beet bet, dat is „een Dultsch dialect.” Het geheele voelen en denken van Dr. van Rappard is gebaseerd op de stelling: „Hoe eer der Nederland met het Duitsche stamland ver- eenigd Is, hoe beter.” „De Nationaal-Soclallst”, het strijdorgaan van bet groepje, geeft In een hoofdartikel de ver maning: „Kijk naar Dultschland en word wijs’ «1 in dat artikel lezen wy verder: «Dat Nederland in alle groote dingen ver ach vAt er In meerdere z«. Nederlandsche fas cistische kringen omgaat, komt vanzelf ervaring, dat men hier in de meeste te doen heeft met een kinderachtige na-apery van het buitenland, met een nationale karakterloosheid, welke men hoogverraderlyk zou kunnen noemen, Indien dat woord niet te groot en niet te voornaam was voor zoo n klein en onvoornaam gedoe. Een „oud-rykspropagandist” van Jhr. van Rappard’s veel besproken, maar weinig betee- kenend nationaal-socialistisch groepje heei' zich gedrongen gevoeld, zich daarover by ons eens uit te spreken. Wjj laten in ’t midden, of bier de rouwmoe dige bekeerling dan wel de wraakzuchtige hater aan het woord is, doch de feiten, welke hy ver meldt, zjjn zoo frappant en tegelijkertyd zpo waarschyniyk. dat wjj ze onzen lezers niet wil len onthouden. Prinses Juliana heeft Zondag een bezoek ge bracht aan den koning en de koningin op het Buckinghampaleis, in gezelschap van prinses Allee en den graaf van Athlone. Prinses Juliana heeft by het Engelsche ko ningspaar de thee gebruikt. Quadrageslmo Anno moet zjjn het vademecum van den katholieken zakenman. De intermedi aire taak van den middenstand is niet een opvallend*-, doch wel een beslissende positie in het maatschappelijk leven in te nemen, daar deze buffersituatie van enorm opbouwende kracht kan zyn voor de herstelling van de uiterste standen. Een eerste klas vakbekwamlng en een tlseeren van het Katholieke geloof in nel leven maakt den middenstand tot *n onbetaal bare kracht in den Katholieken en maatschap- peiyken opbouw. Na deze rede begon de opstelling voor het spreekkoor en de K. R. O. schakelde in op heel Nederland. De schitterend geslaagde voordracht van de K. J. M. V.proclamatle onder leiding van den heer Terheyden en met muzikale medewer king van het R.K. Phllharmonlsch orkest, dir. J. A. van Leeuwen, Den Haag, gevolgd door een vlammende speech van Rector Timp sloeg een ovatie uit de zaal los. Vervolgens spraken de heer van de Schoot, voorzitter K. J. M V. Bisdom Den Bosch, de heer Peet, voorzitter K. J. M. V. Utrecht, en prof. Niekel, namens den Jeugdraad en bracht den jongen middenstand de harteljjke groeten over van 50.000 jonge lieden, waarondqr 20.000 meisjes. De heer Lohman, bondsvoorzitter deed vervol gens eenlge mededeelingen, waarna alle afdee lingen zich buiten de zalen formeerden in een optocht met vaandels ter bywonlng van het plechtig gecelebreerde Lof in de Boschkantkerk door Rector Timp, Pater Laurianus O.M.C. en Pater van Rjjn, OP, belden moderatoren van de Rotterdamsche Afdeeling. De Derde Bondsdag is geslaagd. Dank zy zooals de heer Lohman opmerkte den onver- moeibaren yver van het Haagscpe Bestuur der KJM.V„ die wekenlang zyn vrij entyd daar voor opofferde, de welwillende medewerking van de vooraanstaande heeren geesteiyken, dank zy den beiden sprekers, die een basis gaven, waarop in het aanstaande winterseizoen moet worden voortgewerkt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5