f Felle brand te Amsterdam I I I Nog ’n Rembrandt Indië in de crisis De Clearingwet I RADIOPROGRAMMA CONFLICT TEN EINDE BEWONERS VLUCHTTEN IN NACHTGEWAAD A 7 DINSDAG 11 JULI Woensdag 12 Juli 1933 u Uit het oog Ware burgerzin! Vergadering ontbonden Nog meer bezuiniging Krachtig optreden tegen de P. N. 1. GROOTHANDELSPRIJZEN Erkenning der Regeering DE LANDBOUWCRISISWET Eereleden Nadere regelingen De heer J. G. Pippel 60 jaar Vreeselijke amokpartij Onze nationale roeping Twaalf dood en, twaalf gewonden De bouwvakloonen TERUG NAAR ITALIË - VECHTENDE ZEELUI Enkele gewonden Niets'was verzekerd! Met zeven stralen gebluscht OVER DE GRENS GESCHOTEN It Twee broers aangehouden elljk een brandend pe- Van twee kanten tastte men het vuur met in Een onderhoud met Minuter Slote- r. maker de Bruine NA DEN ROOFOVERVAL TE BERKEL ENSCHOT IJmuider staking behoort weer tot het verleden De bemanning der verongelukte 1-dini vertrokken Prins Nicolaas van Roemenië Behalve de twee Rembrandt*» nog een derde aan de jubi leer end e vereeniging aangeboden Onverzwakte handhaving van den gouden standaard ligt in het vaste voornemen der Regeering Bezoek aan ons land terbestu- deering van het vlieg- 1 tuigwezen z '»fï n< W b< lo r DE ONGEREGELDHEDEN BIJ DEN P.T.T. Algemeen indexcijfer met één punt gestegen Het drie verdiepingen tellend per ceel Anjelierstraat 181 vol komen uitgebrand „Midd el brand** Adres aan de Tweede Kamer Documenten noodig voor invoer in Nederland uit gebiedsdeelen van een vreemde mogend heid L 8 50 1030 belastingdruk 7) de De IK VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN RADIOGIDS Sa ge. de i 1 De heer Sadelf werd gewaarschuwd toen hl) over de verkiezing van den toekomstlgen pre sident van Indonesia sprak. De heer Koelman werd gewaarschuwd toen hij over non-cooperation sprak. Toen de heer Sadeli over het samenzitten in de Tweede Kamer met vijanden sprak, sloot de voorzitter op last van de politie de verga dering. SOERABAJA, 10 Juli (Aneta). De PJG. hield een openbare vergadering, welke na anderhalf uur door de politie werd ontbonden. Hier waren de bewoners van de beide verdie pingen, het benedenhuis is onbewoonbaar ver klaard, reeds gevlucht. Een manke juffrouw, die één hoog woonde met haar kat in de armen gekneld, werd door haar buurtgenoot C. A. van Baardwijk naar buiten geholpen. bli rel tai d I 1 I .1 I 1 I 1 PALEMBANG, 19 Juli (Aneta) BH een amokparty ftjdens een bruiloft in de doesoen Batoe-Radja, werden gisteren twaalf personen gedood, twee zwaar gewond, en tien licht go- «ond. De dader werd zwaar gewond. Het geval heeft geen poUtieken uuiln grand 12 hel ik te bat dat rug «Ui I ma vat nie lan l ha< en roe Ba de ha ge i v v s <1 s 1 Z. K. H. Prins Nicolaas van Roemenië zal in verband met een hem gegeven opdracht in zijn kwaliteit van technisch raadsman voor lucbt- vaartaangelegenhadgp van Z. M. den toning van Roemenië en als inspecteur-generaal van het Roemeensche leger 12 Juli in ons land aan komen om de merkwaardige ontwikkeling van het Nederkgidache luchtvaartwezen te besto- deeren. Z. K. H. zal Woensdag ajs. des namiddags op Schiphol landen. Prins Nicolaas zal de dagen 13 en 14 JuU be- uutven om de gebouwen en fabrieken van het Nederlandsche vllegweaen zoowel bet civiele als militaire te bezoeken en is voornemens ons land te verlaten in zijn eigen vliegtuig in den na middag van 14 Juli. he he «U be di sc °I m Ni ee de oj Dl m di da ge g h n V De Regeering is niet bereid de intemeering van Sardjono in Boven-Dlgoel op te heffen, ook al mocht de betrokkene in de toekomst weder voor de bezetttlng van een Kamerzetel in aan merking worden gebracht. De Regeering komt nadrukkelijk op tegen de meenlng als zou een welbewuste devaluatie van den gulden de eenlge oplossing zijn tot het sluitend maken van de begrootlng, aangezien een zoodanige devaluatie zoowel op de uitgaven als op de ontvangsten Invloed uitoefent. Onver zwakte handhaving van den gouden standaard ligt in het vaste voornemen der Regeering. ver lichting van den zwaar drukkenden rentelast moet worden gezocht in de richting van verlaging van het rentepercentage. I redde en met een doek voor den neus naar beneden bracht. De agent wist de vrouw en beide andere kinde ren allen in nachtgewaad in veiligheid <e bren gen, maar verloor zelf in den verstikkenden rook een oogenbllk het bewustzijn. Geholpen door Piet Heuvel bereikte hij nog ongedeerd de straat, maar moest toch in een overliggende woning worden binnengebracht om by te komen. Naaf de meenlng van de Regeering is een ge saneerd budget voorwaarde om tot belangrijke rentebesparing zoowel als consolidatie der vlot tende schuld te geraken, in verband waarmede een verdergaande bezuiniging een primair be- ~.-[lang wordt geacht. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de indèxcijfers van groot'.^ndelsprijzen over Juni 1933. Bjj beschouwing dezer cijfers (basis 1013 100) over Juni 1933, in vergelijking met.de voor gaande mroid blijkt, dat het algemeen index cijfer met 1 punt is gestegen, dat der voedings middelen gelijk is gebleven. Tegenover een prijsstijging van 14 artikelen (6 voedingsmiddelen) met in totaal 77 punten (w.o. tin met 12 en thee met 10 punten), staat een prijsd -ing van 13 artikelen (11 voedings middelen) met in totaal 41 punten (w.o. kalfs- vleesch met 12 punten). De stijging van Mei op Juni, uitgedrukt in procenten, is als volgt: paardehulden 22,2. run- derhulden 18.5, tin 17,1, thee 15,5, lijnolie en hennep elk 11.9. vlas 8,7, rijst 8.8, T-ljzer 7.4, ruwe katoen 4,7, eieren 3.9. zemelen 33, aard appelen 1.7 en suiker 0,3; de daling, uitgedrukt in procenten, is voor kalfsvleesch 24.5, mals 8.4. terpentljn-^lle 7J5, alcohol en haver elk 5.0, rogge 3.8, lamsvleesch 2.3, boter 1.9, melk 1.8. peper 1,3, macaroni 12. zilver 0,9 en gerst 0,5. Onder de geredde bewoners, die geheel over stuur waren, heerschte nog een oogenbllk hevige consternatie. Een vijfjarig jongentje van drie hoog was wel gered, zoover men zich herinner de, maar nergens te vinden. Toen het eindelijk, op den arm van een buurman, veilig bij de moe der werd gebracht, ging er een opgelucht „daar haal ’m, de klaane" uit de toeschouwers op. Het huls zelf, eigendom van B. J. van Hilst, op de drie verdiepingen maar twee kamers diep, is totaal uitgebrand. Veel deernis was er bij de buren met een 20-taJ duiven, die op zolder wer den gehouden en alle het leven er bij inscho ten. Geen der drie bewoners bleek verzekerd en dat was, naar een J daner terecht opmerkte, wel de „ergste makt De oorzaak is ven troleum toestel. Om ruim twee uur rukte het materiaal ge leidelijk in en keerde de rust terug achter de oude Jordaan-gevels. E b n ti Alles speelde zich in weinige oogenblikken af. Toen de roode brandweerwagens van Prinsen gracht en Haarlemmerplein de smalle straten met sirenegeloel vulden en de Jordaanbewoners in wijde omgeving uit hun eersten slaap werden gewekt, had het vuur zich reeds aan de tweede verdieping medegedeeld. En kort nadat brand meester Haaksma, die den eersten aanval leidde, stralen had laten uitbrengen, was het vuur reeds doorgeslagen naar derde etage en zolder, zoodat het geheele huls, behalve de onbewoon de gelUkvloersche ruimte, in lichter laaie stond. Naar voren en naar achteren sloegen de vlammen uit en hoewel het slechts twee ramen breede huls tamelijk vrij staat, bedreigden toch de gloed en de fel spattende vonken de dicht opeen gebouwde hulzen van deze volkrijke buurt. Een oogenbllk scheen het zelfs, dat zij waarts uitschietende steekvlammen ook het hoekhuis AnjelierstraatMadelievenstraat zou den aantasten. De plechtigheid der herdenking van het halve eeuwfeest der Vereeniging Rembrandt in bet Rljksmusetnm te Amsterdam heeft een bijzon der beteekenls gekregen zoowel door de ont hulling en overdracht van de pas verworven Rembrandt uit Russisch bezit, als door de nieuwe schenking van een Rembrandt, welke kortelings door toedoen van dr. Schmidt De genen In bezit vah een Nederlandsch echtpaar was gekomen, welke dit bezit nu' aan de Ver eeniging ter. geschenke heeft gegeven ter plaat sing In het Rijksmuseum, na den dood van de schenkers. Want de bepaling is er bijgemaakt, dat het echtpaar, hetwelk onbekend wenscht te bljjven, het vruchtgebruik zal hebben van het schilderij Dit stelt Saskia voor, het eerste por tret van de vrouw des schilders, dat weer In Nederlandsch bezit komt. De voorzitter dr. E. Heldring deed aan het slot der herdenking voorlezing van een desbe- treffenden brief, waarin het schilderij tevens werd omschreven. Het zal weldra tijdelijk In het Rijksmuseum worden tentoongesteld. BEROMÜNSTER, 460 M.: 8 02 Concert door het omroeporkest. 9.30 Slavische mu ziek. WARSCHAU. 1411 M.: 5 36 Populair con cert door het opera-orkest van Poznan. 7 25 Gramofoonrr.uzlek. 8 40 vocaal con cert. 9 30 Pianorecital. 10.40 Gramofoon- muzlek. 'x Wij vernemen, dat de teekenaar bij den Technlscben Dienst der Posterijen, van O. te Den Bosch, die wegens het geven van Inlich tingen, omtrent aanbestedingen en het aan vaarden van steekpenningen van aannemers door de recherche was aangehouden, na verhoord te zijn, weer in vrijheid Is gesteld. Onze tweevoudige koeplng wordt zichtbaar door de beide groote musea, die In onze hoofd stad waarlijk symbolische beteekenls hebben: n.l. het Rijksmuseum en het Koloniaal Insti tuut. Het laatste spreekt van ondernemings geest, die levend wil blijven; het Rijksmuseum herinnert aan wat de kunstzin van een klein volk voor de wereld beduiden kan. Veel van den ouden ondernemingslust was noodlg om de Verloochening van Petrus, die langer dan 1% eeuw aan de oevers van de Newa verbleef, terug te brengen naar de boorden van den Amstel* Brandmeester Haaksma had met het oog op de gevaarlijke situatie, even voor half twee het sein „mlddelbrand" doorgegeven, waarop ook het asslstentle-materiaal van de Nieuwe Ach tergracht uitrukte en hoofdbrandmeester Bru net de Rochebrune de leiding van het blus- schlngswerk op zich nam. Op voordracht van de ministers van Financiën, van Economische Zaken en Buitenlandsche Za ken Is thans bij Kon. Besluit het volgende be paald: Invoer in Nederland uit gebiedsdeelen van een vreemde Mogendheid, waarvoor krachtens aan wijzing. de algemeene maatregel van bestuur, bedoeld In artikel 2 van de wet van 25 Juli 1932 (Staatsblad no. 375) geldt, mag alleen plaats hebben onder overleggingaan de ambtenaren der Invoeren en accijnzen van de nagemelde document: le. Een verklaring van dengene, die de goe deren ten invoer aangeeft opslag volgens art. 7 daaronder begrepen vermeldende naam en woonplaats van den leverancier (afzender) en van den ontbieder (geadres seerde). 2e. Een verklaring van den ontbieder, houdende een verbintenis om hetgeen hij met betrek king tot de ingevoerde goederen aan den leverancier verschuldigd is of mocht wor^ Naar aanleiding van mededeellngen en be schouwingen In de pers betreffende het regee- rlngsbeleid Inzake de bouwvakloonen, hebben wjj ons tot den minister van Sociale Zaken, prof. dr. Slotemaken de Bruine, gewend met het verzoek eenlge nadere inlichtingen over deze aangelegenheid te geven. De Minister was hiertoe gaarne bereid. Met betrekking tot de vraag, waarom In de steun regeling arbeiders uitgesloten zjjn, terwijl aan diezelfde arbeiders wel een toeslag voor de werkloozenkassen wordt gegeven, vestigde de minister er den nadruk op, dat niet uit het oog moet worden verloren, dat de steunrege ling per vak, per plaats en per persoon kan worden stopgezet, indien dit noodlg mocht blij ken. Bi) de Werkloozenkassen is de toestand echter geheel anders. Deze werken over het geheele land, dus generaal. Nu waren er, zooals de minister reeds In een zijner communique’s heeft medegedeeld. In enkele plaatsen van ons land en in enkele vakken groepen die niet aan de wenschen der Regeering hadden voldaan Dit waren slechts weinigen. Nu kan men toch niet verdedigen om, waar een In verhouding zeer klein aantal, in gebreke Is gebleven, alle betrokken arbeiders over het geheele land van den toeslag verstoken te doen blijven. Men heeft zich ook ongerust gemaakt dat de minister zich tevreden heeft verklaard met een aanvankelijke toezegging van de zijde der or ganisaties. Ook met betrekking tot deze kwestie verweest minister Slotemaker de Bruine naar de door hem gepubliceerde mededeeling. Het gaat hier over de tariefloonen boven de con- tractloonen. Bij deze tariefloonen is uiteraard speling In de toepassing mogelijk. De toezeg ging bewijst dus nog niet dat iedere toepassing overeenkomstig de bedoeling zal zijn. Daarom den. af te dragen aan de Nederlandsche Bank, zonder zich op schuldvergelijking ef andere kwijting te beroepen. 3e. Een door ‘den leverancier onderteekende copiefactuur of ander stuk, vermeldende het bedrag van zijn vordering, den verval datum en verdere betalingsconditles of. zoo nog geen vordering is ontstaan, de omstan digheden en voorwaarden waaronder de le vering der goederen plaats heeft. 4e. Indien de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen dit verlangen, een verklaring van den ontbieder, bevestigende de door den leverancier vermelde, op de betaling enzof levering der goederen betrekking hebbende gegevens. 5e. Indien en voor zooverre de Minister van Financiën dit noodlg acht, een verklaring .van een hiertoe door dien minister toege laten bank of andere Instelling en opge maakt overeenkomstig de door genoemden minister gegeven voorschriften, houdende een borgstelling ter verzekering van de na koming door den ontbieder van de door hem met betrekking tot deze wet aange gane verplichtingen. ROME. 441 M.: 9.05 ..Volpine U calde- raio", vroólUke opera van Bowl. WEENEN. 517 M.: 8.Concert. Populair concert. Verdere opvoering van den wordt onaanvaardbaar geacht. Voor de financiering van het tekort ta de Regeering op steun van het moederland aan gewezen. Teneinde de vlottende schuld niet te veel te doen oploopen zal tot consolldeering worden overgegaan zoodra zich daartoe een goede ge legenheid voordoet. Uit de cijfers Wijkt dat elke verdere inkrim ping van de Overheidszorg teneinde tot belang rijke besparing op de uitgaven te komen In de eerste plaats beteekent ontslag van personeel. Tegenover de opmerking van enkele leden, dat het niet aangaat Ned.-Indië te verplichten voor 100 pCt. de leeningsschulden te voldoen, aan gegaan in een tijd, dat het geld veel minder waard was dan thans, wijst de Regeering er op, dat elke leeningstransactle op langen termijn zoowel voordeelige als onvoordeellge risico’s In houdt. Hierin ligt echter niet een motief tot ontheffing van aangegane verplichtingen. BATAVIA, 10 Juli (Aneta). In de Memorie van Antwoord op de In het Afdeelingsverslag van den Volksraad gehouden algemeene be schouwingen wordt naar aanleiding van de be richten in de pers nopens de palissadeering van dessa‘s In het Garoetsche medegedeeld dat de Resident van de Preanger meldde dat in een 25-tal dessas In het Garoetsche. waar verzet tegen de pestbestrtjdlngsmaatregelen zich voor deed Inderdaad sommige kampongs en gedeelten daarvan van vrij hooge, soms puntige staketsels waren voorzien, welke klaarblijkelijk waren be doeld als een zichtbare uiting van het latent lijdelijk verzet. Deze omheiningen werden onmiddellijk weg geruimd door de versterkte politiemacht, welke gerugsteund werd door op den achtergrond blijvende militairen. Gelast werd alle paggers, overeenkomstig de voorschriften tot een Meter hoogte te verlagen, waaraan binnen een week overal zander verder bezwaar van de bevolking werd voldaan. In zijn openingsrede heeft de voorzitter dr. Heldring nog mededeeling gedaan van de be noeming der heeren D. G. van Beunlngen te Rotterdam, dr. J. H. van Heek te Lonneker en dr. A. P. Philips te Eindhoven tot eereleden der vereeniging. De beteehenls der twee pas verworven’ Rem- brandtB .X>o Verloochening van Petrus’* en jj^Tltus” heeft de heer dr. Schmidt Degencr„ <M- :recteur Van bet Rijksmuseum en bestuurslid der Vereeniging, In het licht gesteld. De ver- eeniging heeft haar naam te danken aan een telegrafisch advies van wijlen Jhr. Victor de Stuers. Zij heeft gedurende 50 jaar gepoogd Rembrandt tot het Nederlandsche volk te bren gen. En wat vroeger ónmogelijk scheen, is nu gebeurd: een der drie grootste schilderijen van Rembrandt uit het museum te Petersburg is •voor Nederland herwonnen Keizerin Catharina had de beste en overzichtelijkste collectie Rem brandts bijeengebracht. Een wereldoorlog en revolutie was noodlg om die collectie te ver strooien In het duister van particuliere ver zamelingen. Nooit heeft de kunst een diepere karakter-ontvouwlng van Petrus verwezenlijkt, dan Rembrandt. Het Is bovendien vol drama tiek. Lyrisch daarentegen is het andere doek, uit Moskou verkregen: Titus. Een teedere ver heerlijking door den vader van alle deugden van den 19-j. zoon. Dr. Bchmidt Degener huldigde vooral de hee ren Heldring en v. Hasselt voor hetgeen zij deden, ook als kooplieden vol Idealisme voor de terugwinning Het Gerechtshof te Den Bosch deed gisteren uitspraak in de zaak tegen W. K. uit Den Haag, die door de rechtbank te Breda was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar wegens inbraak en rijwieldiefstal op 18 Januari 1933 te Tilburg en den roofoverval op mej. Plggen. Het Hof veroordeelde K. tot 5 jaar gevan genisstraf zonder aftrek van voorarrest, advocaat-generaal had 8 Jaar geeischt. De salarisvoorstellen moeten nog verschillende Instanties doorloopen, zoodat nog niet vaststaat wanneer zij den Volksraad zullen bereiken, en of de nieuwe regeling 1 Januari 1934 in werking zal kunnen treden Een Indisch bezoldlgingspell met tropentoe lage voor de importkrachten ligt niet in de voorstellen der Salariscommissie besloten. De Regeering meent dat bezwaarlijk bij een salaris korting onderscheid kan worden gemaakt tus- schen verschillende groepen naar maatstaf van het verloop der Index-ciffers voor levensbehoef ten voor Europeeeche en Inbeemsche gezinnen. Ten aanzien van de pensloenskorting, waar over de gedachtenwisseling nog gaande is, wordt medegedeeld, dat het, niet In de bedoeling ligt de weduwen- en wezenpensioenen door de kor ting te treffen. Te Amsterdam is het Maandagmiddag tot een vechtpartij gekomen tusschen twee groe pen Letlandsche matrozen. Op een Letlandsche houtvloot die reeds enkele dagen In de haven ligt, werkten de matrozen nog tegen de oude gage. De kapitein deelde hun echter mede dat een nieuw contract geteekend moest worden tegen een vastgesteld nieuw tarief. Hierop wil den de matrozen niet Ingaan en weigerden het contract te teekenen. Vanuit Letland werd een nieuwe ploeg matrozen naar hier gezonden. De oude bemanning monsterde af en verliet Maan dagmorgen het schip. Ze bleven zich echter In de omgeving van de Tasmanstraat en Hout- mankade ophouden. Daar de nieuwe bemanning Maandag aan het Centraal-station verwacht werd, begaf de kapitein van het schip zich naar het station om de menschen af te halen. Door een misverstand heeft hij daar de matrozen niet ontmoet. Dezen vonden aan het station' den ka pitein ook niet en namen enkele taxi’s waar mede ze zich naar het schip lieten rijden. Aan den ingang van de houthaven ontmoetten re echter hun af gemonsterde collega’s; er ont stond tusschen de twee groepen een woorden wisseling, die al spoedig in daden werden om gezet, waarbij vermoedelijk van messen is ge bruik gemaakt. Nadat de twist beëlnulgd was, begaf men zich gezamenlijk naar het Letland sche consulaat. De politie werd gewaarschuwd en met een polltleboot is de nieuwe bemanning en ook twee van de oude ploeg naar het schip gebracht. Eenlgen van ben hadden een ver band om het hoofd, waaruit kon afgeleid dat de klappen die men onderling had uitgedeeld, raak waren geweest. Om mogelijke incidenten te voorkomen, nam de politie maatregelen in de omgeving van bet schip. heeft de minister zich met het aanvankelijk antwoord tevreden verklaard en er aan het slot bijgezegd, dat hij zich voorbehoudt om te controleeren of de uitvoering In orde is. Aan het slot van het onderhoud zelde de Minister dat hij het waardeerde dat wjj hem deze nadere toelichting waren komen vragen. Omdat het in deze dagen van gezagscrisis naar zjjn meenlng aanbeveling verdient, wanneer de pers, die gaarne het gezag steunt, haar crltlek op het Regeeringsbeleld eerst uit, nadat zij zich omtrent de gegrondheid van die crltlek heeft overtuigd. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging der Landbouwcrisiswet 1933 heeft de Nederlandsche Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw zich met ’n adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tegen het wetsvoorstel gevoelt de raad drieërlei bezwaren en wel tegen de hernieuwde beper king der, bevoegdheden van de volksvertegen woordiging, tegen de verstarrende uitwerking der steeds toenemende overheidsbemoeiingen op hét bedrijfsleven «n tegen het verrassende karakter der te nemen maatregelen. Ter ondervanging dezer bezwaren stelt de raad voor, aan de Centrale Commissie ex- artikel 25 der wet de verplichting op te leggen geen adviezen uit te brengen alvorens de be langhebbenden te hebben gehoord. Aangedron gen wordt bovendien op versterking van het industrie- en handelselement in genoemde commissie. Tegen de aangekondigde monopoll- seerlng van den lm- en export van fruit, zuid vruchten en warmoezerijgewassen wordt met kracht protest aangeteekend. De bemanning van het Italiaansche vliegtuig de I-dinl, dat bjj zijn aankomst te Schelllng- woude op het water te pletter Is geslagen, waar- bij de korporaal-mecanlcien Quintavalle werd gedood, is Zondagavond per trein vanuit Rot terdam naar Italië vertrokken. Dit vertrek is vrij onopgemerkt gebleven. D» nog niet geheel herstelde Italianen wilden lie ver met rust gelaten worden, terwijl zelfs d> aanwezige fotografen geen kans kregen. In een Maandag gehouden vergadering van de IJmuider Vlschhandel Vereeniging werd be sloten het door den Rijksbemlddelaar opgestélde voorstel ter beslechting van het geschil met de IJmuider Federatie, afdeellng van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, te aan vaarden. In de daarop volgende vergadering van het bestuur der IJmuider Federatie werd besloten met Ingang van Dinsdag 11 Juli: a. De staking voor zeelieden, havenarbeiders en kolenwerkers op te heffen. b. De boycot van de door IJmuider trawlers aangebrachte vlsch stop te zetten. Genoemde organisatie heeft tevens het werk verbod voor de sdschknechts opgeheven, terwijl de IJmuider Vlschhandel Vereeniging alle tegen de leden der IJmuider Federatie gerichte maat regelen tegelijkertijd Intrekt. Met het Opperbestuur wordt voortdurend contact onderhouden over de financiering van ’s Lands vaste en vlottende schuld. Bij het overzicht der middelen wordt verhoo- ging van de Vennootschapsbelasting aangekon- dlgd, welke in de plaats treedt van de door de Begrotingscommissie aanbevolen belasting op de mijnbedrijven. Als bezwaar tegen deze laatste gold dat opzettelijk en welbewust een bepaalde groep van bedrijven getroffen zou worden, ter wijl hetzelfde resultaat, doch langs principieel juisten weg, kan worden verkregen door verhoo- ging van de Vennootschapsbelasting. De directeur van de griffie der Tweede Ka mer, de heer J. G. Pippel, heeft Maandag zijn 60sten verjaardag gevierd en mocht daarbij veel blijken van belangstelling ondervinden uit de kringen van regeering. Kamer en Pers. Aan zijn wdhing werden talrijke bloemstukken be zorgd terwijl velen hem In den loop van den dag mondeling kwamen gelukwenschen. PARIJS. R.. 1725 M.: 12 35 Gramofoon- muzlek. 12.50 Orgelconcert. 1.25 Gramo- foonmuzlek. 730 idem. 8 20 Gramofoon- muzlek, 9.50 .Lc chalet", operette van Dam. MILAAN. 331 M.: 8.Oramofoonmuzlek, 8.50 Idem. 9.50 Concert. „Uit het oog uit het hart” zegt een oud spreekwoord- Het klinkt wel wat bar alsof de meesten zoo schrikkelijk onverschillig zijn, dat ze ons geheel vergeten wanneer- we weg zijn. Vat het zóó tragisch niet op! De menschen hebben nog wel een herinnering in een klein hoekje van hun hart be waard. Maar de sleur van den dag I ennieuwe vriendschappen bren- I gen hen er zoo licht toe zich niet meer met ons bezig te houden. Velen ko men moeilijk tot schrijven. En wan neer we hen weer eens ontmoeten, dan is het terugzien allerprettigst, maar we bemerken toch gauw dat andere zaken en personen hun be langstelling in beslag genomen heb ben. Laten we ons er niet over ver bazen, al schrijnt (iet een beetje. Het is de gewone, loop der dingen. We sluiten vriendschapWe gaan op reis of worden ziek De vriend schap moge misschien gebleven zijn, maar de vriendschapsbewijzen wor- weldra trager om straks geheel uit te blijven. Het doet misschien zeer maar laten we de anderen niet te hard vallen ZBxcellentle erkende, dat we in dezen tijd vooral gevangen worden gehouden door het materieele. doch dat het daarbij juist het Ideëele is hetwelk ons staande houdt. Daarom prijst de regeering zich gelukkig waar zij hier een taak heeft, die zü niet alleen kan ver vullen in de vereeniging Rembrandt een grooten steun gevonden te hebben. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.Oramofoon- muzlek, 7.45 Weeroverzicht. 7.50 Sympho- niach concert van gramofoonplaten. 8 30 Causerie over een actueel onderwerp in het FTansch, 8 40 Lichte er&mofoonmu- zlek, 9.Nieuwsberichten In bet Fr arisch. 9 10 Voortzetting concert lichte gramo- foonmuzlek. 9.45 Nieuwsberichten In het Dultech. 9 55 Dansmuziek en gramotoon- platen. (In diverse pauaene sportberichten en koersen). BRUSSEL. 509 M.: 12.20 Cqncert door het Omroepeymphonle-orkest onder leiding van Jean Kumps, 5.20 Concert door het Omroepevmphonleorkest onder leiding van Jean Kumps. 6.35 Pianorecital. 6.50 Ora mofoonmuzlek, 8 35 ..Don Juan", luister spel, 9.15 Oramofoonmuzlek, 11.Dans muziek. KALUNDBORG. 1155 M.: 1230 Strijkor kest van Wlvex onder leiding van Ben- dlx. 3 20 Oramofoonmuzlek. 3 50 Om roeporkest onder leiding van Walther Meyer-Radon. 8 20 Orlegconcert door het omroeporkest. 9 35 Deenache muziek. 10 35 Moderne Kngelsche muziek, 1120 Dansmu ziek. BERLIJN. 419 M.: 4.50 Militair concert. 6.10 Orgelconcert. 9 05 De Zllllngsesel. HAMBURG. 372 M.: 1.35 Oramofoonmu- zlek. 230 Idem. 430 Populair concert, 10.55 Kamermuziek. K5N1GSWUSTERHAU8EN. 1635 M.: 12.50 Oramofoonmuzlek. 11.20 Populair concert. LANOENBERO. 472 M.: 1230 Populair concert door het Frankllsche kamerorkest onder leiding van Rühmeletn. 4.50 Ves- perconcert. 9 35 Concert door het orkest van den West-Dultechen omroep. 11.10 Dansmuziek. DAVENTRY, 15M M.: 12 20 Orgelconcert, 1.05 Concert door het Weeleren Studio- orkest onder leiding van Thomas. 1.50 Concert. 2.35 Dansmuziek. 3 35 Concert 5 05 Concert. 7.35 Concert, 8.20 Idem. 2 40 Concert door het B. B. C.-orkest, 11. Boys Fox en zijn Band. PARIJS Elfel. 1446 M.: 8.50 Populair concert onder leiding van E. Flam ent. Zaterdag werd bij de politie te Glanerbrul door Dultache douanebeambten aangifte daan, dat in den afgeloopen nacht vanaf Hol landsen grondgebied op hen was geschoten- Hiervan verdachten zij eenige Nederlanders, die zij, voor de schietpartij begon, in het ’•w hadden ontmoet. Met hun jachtgeweer b*"” zy verschillende schoten gelost, en slechts door in een greppel dekking te zoeken zijn de ambten het gevaar ontsnapt. Met hun revol vers hadden zij het vuur beantwoord. De politie stelde terstond een ondersoek en trof vlak bij de grens de twee gebroeders slapende in het veld aan. Een jachtgeweer i" naast hen. Het tweetal is ter beschikking de justitie gesteld Het is niet bekend waaro» zi) op de Duitschers hebben geschoten. Behalve de gouden eere-medallle der stad Amsterdam, door burgemeester De Vlugt on der het uitspreken van een rede vol waaxdee- ring aangeboden aan den voorzitter dr. Hel dring, is deze ook door minister Marchant namens de regeering onderscheiden met de gouden museum-medaille, terwijl de minister mededeelde, dat H. M. de Koningin den onder voorzitter, den heer J. van Hasselt uit Bloe- mendaal (die helaas wegens ziekte verhinderd was), bemvmd had tot ridder in de Orde van den NederL Leeuw. Hedennacht één uur bemerkten late voorbij gangers in de Anjelierstraat te Amsterdam een vuurgloed achter de vensters van perceel 181 één hoog, terwijl een oogenbllk la ter de vensters sprongen en de vlammen naar buiten sloegen. Onmlddellijk trachtte men door roepen en bellen de bewoners van het drie ver diepingen hooge huls te wekken, terwijl men voor alle zekerheid steenen door de vensters wierp, om aldus de opmerkzaamheid te trekken. Van alle kanten kwamen de omwonenden, soms nog half gekleed, voor zoover zü zich reeds te bed hadden begeven, toegesneld. Terwijl men via den brandmelder in de Anjelierstraat de brandweer waarschuwde, waren een survell- leerend agent van politie en de in de buurt wel bekende Piet Heuvel uit de Madelievenstraat, die reeds bU vroegere ongevallen reddend op trad, het brandende huls binnengedrongen, om de bewoners behulpzaam te zijn. Op één hoog woonde juffrouw J. Halstra Kool met haar beide zoons, die echter op het oogenbllk van den brand nog niet thuis waren. Twee hoog sliep een alleenwonend man, P. Wessendorp, die zich tijdig In veiligheid stelde, maar het meeste gevaar duchtte de bewoners van drie hoog, het gezin van den nachtwaker H. Mudde, die zelf dienst had en dus afwezig was, maar wiens vrouw, drie kinderen en 84-ja- rige vader in levensgevaar verkeerden. Het was genoemde Piet Heuvel, die van den zolder den 84-jarige man en een vijfjarig Jongetje totaal zeven stralen aan. Een viertal stralen werden in de Anjelierstraat op het brandend huis gericht, langs de uitgebrachte Magyruslad- der ging een spuitgast omhoog, terwijl door het perceel Madelievenstraat 8 nog twee slan gen werden uitgelegd. Heftig verzette zich het vuur dat rijkelijk voedsel vond in de houten betimmeringen, schotten en tusschenmuren van het vorige eeuwsche huls, tegen de watermassa’s, die nu van alle kanten naar binnen werden gewor pen. In nog geen kwartier ttfds bleek echter het pleit beslist, week de gloed en waren het nog slechts hardnekkige kruipvlammetjes langs balken en lijsten, die in dichten rook aan de kwispelende stralen weerstand boden. Om kwart vóór twee was men den brand volledig meester. HUIZEN. 296 M.: 8.— N.CJt.V.: Schrift lezing en meditatie, 8.15 Graznofoonmu ziek. 1030 Morgendienst door Ds. H. v d. Klakamp. 11.Cello-recital door Ludwig Werner. Aan den vleugel mevr. H. Werner- Stulver. 12.Politieberichten. 12.15 Ora mofoonmuzlek. 12.30 Trio v. d. Horst, met medewerking van mevr. C. van Raven- zwaayMöllenkamp. zang. 2.Zender- verzorglng. 2.30 Oramofoonmuzlek. 3 Chr lectuur. 3.30 Orgel. 4.Symphonle- orkest te Chicago onder leiding van Fr. Stock, 430 Orgel. 5.Klnderuurtje. 8. C. H van Andel „De NCRV-landdag In Apeldoorn. 6.30 Onderwljsfonda voor de binnenvaart, 7.Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Perabureau, 7.30 Sprekers na mens de Oeref. Evang onder schippers. Ds. C. Meyster ..Evangelisatie te water,” De. J. Versteegt „Onder schippers en ma trozen. 8.Oed. uitzending van den feestavond in het Concertgebouw te Am sterdam. ter herdenking ven het 25-jarlg bestaan van den Ned. Chr. Bond van personeel In publleken dienst 8 50 Vaz Dlaa. 9.D. Pereboom: .Kom.” 9.15 A. van Renssen Hzn „Wat de landdagbe- zoeker moet weten.” 9 30 Gramofoonmu- zlek. 9.35 Wederaanslultlng met het Con certgebouw te Amsterdam, 10.40 Oramo- toonmuzlek. 1130 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M*: 8— VARA: O ra- mofoonmuzleK. 10.VPRO: Morgenwij ding, 10 15 VARA: Uitzending voor de ar. helders in de continubedrijven. De Noten krakers onder leiding van D. Wins. Het VARA-tooneel onder leiding van W. van Capellen, 12.VARA-Klein-Orkest onder leiding van H. de Groet. 12 45 Orgelspel door Jon. Jong. 1.VARA-Klein-Orkest. 1.30 Orgelspel. 145 Zenderverzorging. 2. Vrouwenuurtje: Mevr. A. E. J. de Vries Bruins: ..De strijd tegen de T. B. C.”. Mej. T. van Andel: ..Onze bond van huisper soneel.” Oramofoonmuzlek. 3.Voor de Mnderen. VARA-tooneel onder leiding v. W van Capellen: Oom Henk, vragen. Gra. mofoonmuziek. 5.30 Strilkensemble onder leiding van L. Cohen met orgel deor Joh. Jong. 0.30 R. V. U.. 7.— 8DAP-kwarti«rtje. Weekoverzicht door Jan Oudegeest, 7.15 Dubbelmannenkwartet ..Neerlandia”. on der leiding van P. Bormans, a. d. vleugel G. de la Rondelle. 7 30 Bas Harmsen spreekt voor het landelijk comité Jonge ren Vredes-Actle. 7.45 De Flierefluiters onder leiding van J. d. Horst. 8.15 Herh. 8.0 8.-berichten. 8.16 Vaz Dlaa, 8 30 Voortzetting mannenkwartet. 8.45 VARA- orkest onder leiding van H. de Groot. 9.15 Bep Stuy. liedjes, a. d. vleugel F. Wal ter. 9 .30 VARA-orkest onder leiding van H. de Groot. 10.Ballade der verbrande boeken van J R. Th. Campert. voor te dragen door Rollen Numan. 10.05 Bep Stuy. 10 15 Populaire opera-muziek door het VARA-orkest onder leiding van H. de Groot. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.Or gel door Cor Steyn, 11.15 Gramofoonmu ziek. 12.Sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6