ONS BLAD Spanje Koehandel in het Verre Oosten Het Katholicisme I 1 heden Het nieuws van in Complot in Japan ontdekt i, H. VADER TE CASTEL GANDOLFO EEN DUEL MET SPELDEN- PRIKKEN CRISIS IN PORTUGAL Om de dollars DE BAROMETER STERKER VEREENIGD DOOR DEN NOOD JOH. LAÜ WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Barometer* en ^èh wjz Willé g VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 11 JULI 1933 ITALIAANSCHE VLOOT n. N Henderson’s tournée door Europa T HetDuitsche concordaat met den H. Stoel Rykspresident bedankt Von Papen LINDBERGH TE NORTHHAVEN Balbo start heden Henderson K.P.D.-functionarissen gearresteerd Groote ontevredenheid ROOSEVELT AAN ’T STVVR Weer huikjes Minder werkloosheid in Engeland 5 Pan-Indische conferen tie te Poona' Chineesch stoomschip geramd Aanslag op ministers beraamd Twee Nederlanders te Parijs gearresteerd „De rust is in de Spaansche repu bliek nog lang niet verzekerd” Twee personen in de V. S. ont voerd; groote opwinding in den lande DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Horman Davis licht Amerika’* president in over zijn bevindingen in Europa. Voorstel om ongehoorzaamheids- campagne te staken :n Verschillende arrestaties; moge- lyke mutaties in het kabinet Om den Chineeschen Oosterspoorweg Spoorwegongeluk bij New Castle Sterke politieposten by verschil lende ambtswoningen en by de Britsche ambassade ikeer uit Spanje door de Portugeesche regeerlng Het Weer<><<iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHin^ ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Voor buiten Alkmaar f 2.85 N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Maandagmiddag te vyf uur het Vaticaan verlaten NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 242 O Londensche conferentie toch verdaagd? Lindbergh te Northhaven aangekomen. ;n se in de wilden De bonwvakloonen. Een onderhond met mi nister Siotemaker de Bruine. Het conflict te IJmuiden beëindigd. Ned.-Indië In de crisis. LONDEN. 1* Juli (VD1 In de Koreaansche wateren la het Chineesche stoomschip „Toe- nan” door een Japansch stoomschip geramd. Men vreest. dat 125 passagiers om het leven zUn gekomen. REYKJAVIK. 10 Juli «Eigen bericht) G neraal Balbo zal hedenochtend vroeg met h eskader starten om de vierde etappe van vlucht Rome—Chicago af te leggen. (United Press) De H. Vader Is gistermiddag naar zjjn buiten verblijf te Castel Gandolfo vertrokken. LONDEN. 11 Juli. (V. D.) Op 26 Juni J.l. be droeg het aantal geregistreerde werkloozen in Engeland 2.438.108, of 144.771 minder dan een maand tevoren en 309 235 minder dan in nét vorige jaar. De Engelsche pers maakt met groote koppen meld ng van deze daling en begroet haar als een teeken van economische opleving. De huidige cijfers van tewerk gestelde arbeiders zijn de gunstige sedert Juni 1930. LISSABON. 11 Juli. (V. D.) In verband met de ontdekking van revoluLonnalre bewegingen z|jn de voormalige Portugeesche minister dr. Ser gio en de vroegere overste Aragao bij hun terug- Chtneesch stoomschip geramd; waarschijnlijk 125 personen om het leven gekomen. Ontwapenlngstoornée Van Henderson begonnen. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur nam.: 753 Vorige stand 757 Expresstreln EdinburghLonden op goederen trein gebotst; vijf personen ernstig gewond. Balbo zal heden zQn vlocht naar Chicago voort zetten. ex wor- ver- I I ROME, 10 Juli (Reuter). De Pauselijke hof stoet vertrok in drie auto's naar Castel Gandol fo. Het plotselinge besluit van den H. Vader om naar Zijn buitenverblijf te vertrekken is een zeer belangrijke gebeurtenis, daar men hier al langer dan een jaar naar had uitgezien. Na het Verdrag van Lateranen werd het paleis grondig gerestaureerd, rijwegen werden In de tuinen aangelegd en nog onlangs Is er een ultra kortegolf station opgericht. Tijdens de werkzaamheden weTden er tal van beelden gevonden, oa. een ruiter te paard, een kop van keizer Domltianus en een kop van Juno. De Paus zal een bezoek brengen aan deze teruggevonden kunstschatten. N bw-YORK, 10 Juli. De ontvoerings-eplde- mie grijpt steeds meer om zich heen in de Vereenigde Staten .Thans weer heeft het ge val van ontvoering van den 24-jarlgen John O’Connell, welke ontvoering reeds Vrijdag jl plaats vond, doch eerst thans bekend wordt gemaakt, groote opwinding In den lande ver oorzaakt. De ontvoerde is een neef van den be kenden democratlschen leider O'Conneell uit Al bany In New-York. De bandieten eischen, een losgeld ten bedrage van 250.000 dollar en drei gen hun gevangene te zullen dooden, wanneer de politie In het geval wordt gemengd. Te Alton (Illinois) is de rentenierende za kenman August Liver ontvoerd. Tevoren had men hem met ontvoering bedreigd, wanneer hij geen 5000 dollar betaalde. PARUS, 10 Juli (Reuter). In verband met een vervalschlng van Suezkanaal-aandeelen i twee Nederlanders gearresteerd. Zij zelf weren onschuldig te zijn en samen te werl met een Fransch en een Geneefsch bankier L einde de stukken In een Fransche bank als a king te deponeeren. De coupons werden av handlgd aan den Franschen bankier, die moest vernietigen. Men gelooft, dat de stukl in het buitenland vervaardigd zijn. I De Japansche politie Is haar actie begonnen, nadat ontdekt was, dat door de reactionaire groep .Be'santo” over het geheele land circu laires waren verspreid. Deze groep is verwant met de beruchte vereenlging van ..De Zwarte Draak” In de circulaires worden de leden uit- genoodlgd zich te verzamelen bij het grafteeken van Meljl en Inderdaad werden hier twintig jongelieden aangetroffen, behoorende tot de organlsatl- Aikyojuko, welke betrokken Is ge weest bij den moord op den eersten minister Inoekal, t>p 15 Mei 1932. Men gelooft, dat de speciale bewaking bij het gebouw van het Brit sche Gezantschap een gevolg Is van het feit, dat de groep Selsanto. waarmee de Indjsche agitator Rashblharl Bose nauw verwant is, klaarblijkelijk de aanstichter Is van de huidige antl-Britsche campagne In Jai>an. POONA 10 Juli. (Reuter.) De conferentie van het Pan-Indische Congres, welke Woens dag as. hier gehouden wordt, zal voorstellen de burgerlijke ongehoorzaamheldsbeweging voor onbepaaiden tijd te staken, In de hoop, dat de Britsch-Indische regeerlng de politieke gevan genen zal vrij laten. Mahatma Gandhi zal op deze conferentie aanwezig zijn en 400 ultnoodlgingen zijn ver zonden. doch verwacht wordt, dat niet meer dan 100 afgevaardigden aanwezig zullen zijn. Het lid van de Indische regeerlng. Sir Haig, te Poona, heeft met de regeerlng te Bombay geconfereerd over de houding die in verband met de Pan-Indische conferentie moet worden aangenomen. LONDEN 10 Juli. (V. D.) In de buurt van New Cast e is de expresstreln Edlnburgh-Lon- den op een goederentrein gebotst. Vijf personen werden ernstig, tien licht gewond De locomo tief en eenige wagens van den expresstreln zijn ontspoord en omgevallen zcodat het verkeer op dit baanvak gestagneerd ia. Over en weer zijn protestnota's gewisseld, welke echter niet veel succes hebben gehad. Trachten de kooplieden elkander te beïnvloeden door der- gelyk incidenteel geharrewar, f zijn deze we- derzljdsche onvriendelijkheden knetterende ont ladingen van een electrisch gespannen atmos feer? Indien Japan het met China een den over een regeling van de terril houdingen tusschen China, Japan en Mandsjoe- kwo, waartoe het op 28 Juli een conferentie te Moekden wil beleggen, zal Rusland als willige verkooper In een nog ongunstiger positie ko men, doch het staat nog niet vast, of China op Japans ^Qnlerentle-voorstel in zal gaan. NEW-YORK. 10 Juli. (V. D.) Na de tus- schenlandlng bij Rockland (New-Engelandi 13. het echtpaar Lindbergh doorgevlogen naar Northhaven (Maine). Minister-President Mussolini aan boord van den Kruiser „Pola" bij de Italiaansche vlootmanoeuvres te Gaeta DRESDEN, 10 Juli. De politieke politie heeft bij Moritzburg een bijeenkomst van functiona rissen van de Rote Wehr ontbonden en Is er In geslaagd In de omgeving niet minder dan vier wapendepots van deze menschen op te sporen. In totaal zijn 65 personen gearresteerd. Voorts is het gelukt een aantal personen op te sporen, die er mee belast waren geschriften te dlstribueeren onder politie- en Rijksweer- beambten, terwijl zij ook zouden hebben aan gespoord tot een gewelddadige omverwerping der nationale regeerlng. gearresteerd. Voorts werd de commandeerende overste van het 35ste regiment Infanterie In ar rest gesteld. Naar verluidt zou de president der republiek, dr. Salazer, voornemens zijn de regeerlng te wij zigen door de ministers van oorlog, marine bin nenlandsche zaken en handel te vervangen, aan gezien dezen zijn economische hervormingspoli tiek niet voldoende hebben gesteund en toege past. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 - ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— M«t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de 1 Verwachting: Matige Znta- WesteltJke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regen of onweer. Later opklarend. Weinig ver andering in temperatuur. Hoogste stand: 768.2 te Toulouse. Laagste stand; 746.1 te Stornoway. Zon op 4.52, onder 9.17. Licht op 9.47. 14 Juli Laatste Kwartier. en onbillijk, maar op goede gronden kan de stelling worden verdedigd, dat zij antl-grond- wettelijk Is. De wet op de congregaties schendt bjj voorbeeld op flagrante wijze artikel 27 van de nieuwe republlkelnsche grondwet, dat zegt: „Het recht v r U e 1 U k lederen godsdienst uit te oefenen wordt op het grondgebied der repu bliek gewaarborgd.’ Evenzeer is de wet In strijd met de artikelen 33 en 39 van de constitutie, waarin vastgesteld wordt, dat leder vrij is in de keuze van een beroep en het recht van ver gadering en vereenlging uitdrukkelijk wordt ge waarborgd. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat de wet op de congregaties niet kan beschouwd worden als een der aanvullingswetten op de constitutie, maar wel en uitsluitend als een uit vloeisel van het antl-Kathollcisme van een re- geering. waarin de Marxistische elementen het laatste en beslissende woord spreken. Dat antl-Kathollcisme van de republiek en haar dienaren komt bij elke gelegenheid om den hoek. Eén voorbeeld. Op Goeden Vrijdag gaf de ambassadeur der republiek te Rome, senor Alomar, een groot feest ter viering van den ver jaardag van de revolutie. Men kan licht begrij pen welk een betreurenswaardigen indruk dit festijn heeft gemaakt in een stad, waar op de zen dag geen enkele feestklank wordt vernomen. Op den dag van het feest van het Heilig Hart is In Madrid en andere steden gebleken hoe groote onrust de regeerlng met haar anti-Ka- tholleke politiek heeft weten te stoken. Op de zen dag zijn alle Spaansche Katholieken bij na de geheele bevolking dus gewoon de bal- cons der hulzen, de kerken, de koffiehuizen enz. te versleren met kleeden, banieren, vlaggen en poppen, die bekende personnages voorstellen, die zich voor de Roomsche zaak hebben ver dienstelijk gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat dit feest nooit tot politieke of anti-godsdlenstige relletjes aanleid ng gegeven had. Dit jaar kwam het helaas anders. Lieden, die bij de uiterste linkerzijde hun heil zoeken, eeuwenoude gebruiken ditmaal volstrekt .Ka tholieke provocaties” zien. Ofschoon er van pro vocaties natuurlijk geen de minste sprake was, duurde het niet lang of roode raddraaiers had den protestkolonnes gevormd, die banieren en vlaggen afrukten, waar zjj er kans toe sagen De politie greep wel In om de ergste baldadig heden te beletten, maar in meer dan één geval kwam zij te laat. Voor een Werk In het centrum van Madrid verzamelde zich reeds vroeg op den dag een groote menigte. Aan den top van den koepel bengelde een pop, waarin het grauw Al- phonso XIII meende te zien. De menigte was op het punt de kerk te bestormen, toen de burger lijke garde op het tooneel verscheen, die er m slaagde de manifestanten te verspreiden Na tuurlijk stelde de pop volstrekt niet den ex- dellngen met C.hina te verstaan om zijn ge welddadig veroverde machtspositie op het Chi neesche grondgebied te consolideeren. En China, murw geklopt met de harde Japan- sche soldatenlaars, schijnt geneigd zich In het onvermijdelijke te schikken. Althans van een heftig beroep pp zijn onvervreemdbare en bij verdrag vastgestelde rechten of van een intransigent vasthouden aan zijn eigendoms recht op het gestolen en tot Mandsjoekwo over geschilderde Mandsjoerije verneemt men niets meer. ChinA heeft zich tevergeefs heesch ge schreeuwd om gerechtigheid. De Volkenbond, zelf machteloos tegenover bruut geweld, heeft geen hulp kunnen bieden Nu zwijgt China en wacht fatalistisch af, wat de onoverwlnlijken vijand zal beschikken. Indien de teekenen niet bedriegen zal Japan zijn eischen niet al te onaanvaardbaar hoog opschroeven. Het schijnt In zijn pan-Azlatische politieke lijn te liggen, het beroofde en berooide China geleidelijk aan tot samenwerking onder Toklo's hooge leiding te willen verleiden en het uit zijn technische en politieke achterlijkheid te willen verlossen, opdat het een waardevolle bondgenoot woede in het door Japan beheerschte Aziatische blok, dat in de toekomst een aequivalent tegenwicht zal moeten vormen tegenover het Westen. Of deze opzet zal slagen, moet worden afgewacht. Maar het ware voor het Westen en zijn be langen In het verre Oosten beter, indien het de opvoeding van China tot een stevig georgani seerde en weerbare moderne mogendheid niet aan de harde Japansche leermeesters alleen over zou laten. Naar het heet, zouden de Vereenigde Staten, teleurgesteld over het weinige succes, dat hun politiek in Europa heeft weten te behalen, hun kostbare aandacht niet langer willen verspillen aan de achterdochtige en ongeloovige Oude Wereld, maar haar geheel en al willen gaan wijden aan de Pacific, waarin zij het toekom stig economisch en politiek zwaartepunt der wereld In wording meenen te zien. Zij zouden met het oog hierop toenadering zoeken tot Sovjet-Rusland, dat evenals Amerika vttale belangen in het Verre Oosten heeft te verde digen. LONDEN. 10 JuIL (V. D.) De voorzitter der Ontwapeningsconferentie, Arthur Henderson, uit Londen naar Parijs vertrokken, ten emde de directe ontwapeningsonderhandelingen met de buitenlandsche regeeringen. waartoe hy door de hoofdcommissie der Ontwapeningscon ferentie is gemachtigd, te openen. Gedurende zijn verb'ijf te Londen heeft Henderson ver scheidene bezoeken aan het Foreign Office ge bracht en voorbereidende besprekingen met vertegenwoordigrs der Engelsche regeerlng ge voerd. Dinsdagochtend heeft Henderson een bespre king met den Franschen minister-president Daladier. Hoe lang Henderson te Parijs zal blijven zal afhangen van het succes der onder- handellngen. Uit Parijs zal hij zich naar naar Rome en vervolgens naar Berlijn begeven, ter wijl ook nog andere Europeesche hoofdsteden door hem bezocht zullen worden. Henderson hoopt te bereiken, in Augustus een vergadering van het Bureau der Ontwapeningsconferentie te kunnen bijeenroepen tijdens de Vo'.ken- bonds-Assemblée. De hoofdcommissie zal ech ter in elk geval tot 16 October verdaagd blijven. Sinds de formatie van het derde kabinet Azana is de ontevredenheid in Spanje eerder toe- dan afgenomen. De betrekkelijke rust in de republiek is slechts schijn; In werkelijkheid woelt het en kookt het onder de kalme opper vlakte. De ontevredenheid leeft zoowel rechts als links. Rechts roert het Katholieke volksdeel zich sinds de Paus Zijn encycliek „Dllectissima nobis” uitvaardigde en de Katholieke president Alcala Zamora zich genoopt zag Azana op nieuw de kabinetsformatie toe te vertrouwen, nadat herhaalde pogingen om 'n regeerlng op breede republlkelnsche basis In t leven te roe pen, waren mislukt. De republlkelnsche pers waarschuwt tegen de gevaren van „t klerikale offensief in grooten stijl Is er echter wel sprake van "n offensief? Zijn de Katholieken aanvallers? Voor den onpartjjdigen beoordee- laar staat t veeleer vast, dat de Katholieken zich verdedigen tegen den hardnekklgen en langdurlgen aanval, die de republlkensch-so cialistische regeerlng en haar Cortesmeerder- heid hebben ontketend, In de wet op de werk zaamheid der congregaties heeft dit regeerings- offenslef zijn hoogtepunt gevonden. Deze wet Is even hard als onbillijk. Zij nationaliseert alle roerende en onroerende goederen, die de Ka tholieke Kerk toebehooren (Art. 19); voor tedere kerkelijke ceremonie moet een speciale bewilli ging verkregen worden, zelfs voor het begraven van een overledene (Art. 3); de regeerlng heeft het recht de Godshu zen te sluiten als de wijze, waarop de godsdienst wordt beoefend niet strookt met de belangen van den staat (Art. 23); geen enkele buitenlander zal met de lei ding van een klooster mogen worden belast Art 25). Ten slotte heeft de regeerlng hel recht de werkzaamheid der weldadigheidsinstellingen van de Katholieke Kerk aap te passen aan de nieuwe maatschappelijke behoeften (Art. 211 Niet alleen Is deze wet ata gezegd hard van 300 mlllloen goudroebel. maar Mandsjoekwo bleek niet bereid meer dan een tiende van dien vraagprijs te willen geven. De k~»»«>ndel tus schen den Russlschen overvrager en den Mand- sjoekwoschen onderbleder werd afgebroken. Thans echter heeft Sovjet-Rusland door mid del van zijn ambassadeur te Tokio, waar in te genwoordigheid van een Japanse hen vertegen woordiger de desbetreffende onderhandellngen werden gevoerd, een nieuw voorstel laten doen. Het vraagt nu 250 mlllloen goudroebels, half in geldswaarden en half In goederen te betalen. De Mandsjoerjjscljg regeerlng heeft laten we ten, dat zij haar bod op 95 mlllloen yen heeft gebracht. Hoe lang dit loven en bieden nog zal duren en over welken prijs tenslotte overeen stemming zal worden bereikt, valt nog moeilijk te zeggen. Maar dat Rusland van zijn moeilijk te verdedigen en te handhaven bezit zoo voor- deelig mógelijk afstand wil doen, is even zeker als het feit, dat Mandsjoekwo er slechts zoo weinig mogelijk voor wil betalen. Intusschen voeren Sovjet-Rusland en Japan een duel met speldenprikken. Russische grens wachters hebben vanaf de kust van Kamsjatka Japansche vlsschers beschoten, en Russische troepen namen aan den mond van de Soengarl- rivier een Mandsjoerjjsch stoomschip In beslag. Japan heeft van zijn kant enkele Russische t’^acht zlch thans ln TOhtetreZk^ ’o^dërh^- aangehouden, verdacht van splonnage. TOKIO 11 Juli (Reuter) Een sterk be wapende politiemacht Is sedert gisterenavond geposteerd bij de ambtswoningen van parle mentsleder. en andere offlcleele personen, als mede bij het gebouw van het Britsche gezant schap, tengevolge van het feit, dat een ernstig terroristisch complot In Japan ontdekt Is. Er zijn verscheidene arrestaties verricht De terroristen zouden het voornemen hebben ge koesterd den Japanschen eersten minister en den minis’er van Oorlog te vermoorden. koning voor Niettemin gaf de politie order haar te verwijderen, een order, die onmlddellljk uitgevoerd moest worden en waartegen leder protest nutteloos bleek. Het zijn dergelijke gebeurtenissen, kleinighe den als men wil, maar kleinigheden van groote beteekenis. die In een land kwaad bloed zetten. Is het wonder, dat de Katholieken bitter ge stemd zijn, dat vrouwen van hooge geboorte zich In symboliek rouwgewaad hullen en dat uit vele uitingen van vooraanstaande Roomschen blijkt, dat zij niet voornemens zijn het hoofd In den schoot te leggen, maar zich en hun rechten verdedigen willen, voor zoover het hun niet met geweld wordt belet? „Onze zonen zullen nooit de leekenschool bezoeken!" heeft de bekende katholieke redenaar Ceballes Botin onlangs uit geroepen, en- duizenden zeggen het hem na En José Peman schrijft in „El Debate”: „Onze vijanden zijn de Internationalisten. Laten wij daarom de Kerk natlonallseeren om Haar te gen de golven van het paganisme te bescher men.” Op zijn beurt verklaarde de oud-mlms- ter Goicochea In een meeting te Madrid. „Het laicisme Is huichelarij. Alleen eerbiedige ge hoorzaamheid aan de Instructies van Zijne Hei ligheid kan de Kerk redden. De vereenlging der Katholieken zal het getuigenis zijn van onze elndelooze liefde voor ons Spaansche vader land.” In deze uitlatingen, die met honderd andere te vermeerderen zouden zijn, ziet de regeerlng een Rootnsch offensief In grooten stijl. Dat er slechts sprake van een defensief Is, probeert zij, tegen beter weten in, te ontkennen. Maar zij Is er terecht overtuigd van, dat dit defensief met kracht en hartstocht zal worden voortge zet. De maat Is vol Het Katholieke Spanje zet zich schrap en als het tot botsingen komt, ligt alle verantwoordelijkheid daarvoor op de schou ders der regeerlng. Botsingen, die hun oorzaak in de uiterst- linksche ontevredenheid vinden, zijn Inmiddels reeds aan de orde van den dag. Van alle zijden komen berichten van stakingen, die meeren deels een bloedig verloop hebben. Spanje Is er gewend aan en de regeeringspers behandelt gebeurtenis sen. die In elk ander beschaafd land zeer ern stig zouden genoemd worden, als onbeteekenen- de gemengde berichten. Karakteristiek voor den toestand is evenwel, dat de regeerlng den pre sident een decreet heeft doen teekenen. waarin de buitengewone diensten, die het leger en de burgerlijke gardes der republiek tijdens de zeer troebele periodes tusschen 14 April 1931 en 29 Maart 1932 en tusschen 8 en 10 Januari 1933 'de opstand van Casas Viejas) bewezen hebben, ver klaard worden oorlogsdaden te zijn, die als zoo danig beschouwd en beloond moeten worden. Duidelijker kan men niét zeggen, dat in deze periodes in Spanje een burgeroorlog woedde. Er Is met geweld een einde aan gemaakt, maar net vuur smeult voort onder de oppervlakte en te eeniger tijd slaat, rechts of links, de vlam weer uit. De kalmte Is in de Spaansche republiek nog lang niet verzekerd. ovjet-Rusland. dat zich zelf In het Westen met een gordel van veiligheidspacten beschermd heeft, deed dit niet uitslui tend om de mogelijke gevaren, welke het be dreigen van de zijde van het nationalistische Jlultschland. te neutrallseeren. maar ook om In den rug gedekt te zijn, wanneer het met Japan in botsing zou komen. Een dergelijke botsing wordt door Sovjet-Rusland echter aller minst geambieerd en het doet alle mofcelijke moeite om een conflict In het Verre Oosten te vermijden. Vandaar dat het met Mandsjoekwo in onderhandellng is getreden over den ver koop van zijn rechten, bevoegdheden en Inte ressen bij den Chineeschen Oosterspoorweg. Waaruit reeds zoo menig gevaarlijk Incident is voortgevloeid. Aanvankelijk vroeg Sovjet-Rusland een prijs BERLIJN 10 Juli. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld dat vice-kanselier von Papen Rükspresijent v. Hindenburg telegrafisch heeft medegedeeld dat na moeilijke onderhandelln gen het c* ncordaat is geparapheerd Hjj ver klaarde zich er van overtuigd dat in het bizon- der de binnenlandsche vrede er mede ml wor den gediend. De Rjjk president heeft telegrafisch zijn dank betuigd en verklaard In het behaalde resultaat een waardevolle bevordering van de Rijksge- dachte en de binnenlandsche pacificatie te alen. Inds de voorlooplge wapenstilstand tus- schen China en Japan werd geteekend, is er een geheimzinnige stilte gevallen over het Verre Oosten. Slechts af en toe drup pelt een bescheiden gerucht tot Europa door, er aan herinnerend, dat daar aan de Pacific nieuwe geschiedenis gemaakt wordt, welke een maal van wereldbeteekenls zal kunnen blijken. Maar veel aandacht trekken dergelijke Incl- denteele berichten niet. De Duitsche bromtol staat zoo luid te zingen, de Londensche confe rentie kraakt zóó pijnlijk In haar voegen, en president Roosevelt laat den dollar zóó rinkln- kelend naar beneden rollen, dat de verre ge luiden uit Oost-Azië in het meer nabije lawaai verstikken. Japan, dat niet van Europeesche pottekijkers In zijn politieke keuken houdt, kan dit niet anders dan aangenaam zijn. Het ROME, 10 Juli .(Reuter). Voor de eerste maal heeft de H. Vader niet alleen Vaticaan-stad, msuu- ook Rome verlaten. Zijne Heiligheid heeft zich namelijk naxr Zijn bui tenverblijf te Castel Gandolfo be geven, dat in de omgeving vsm Rome ligt en volgens bet Verdrag van Lateranen aan den Heiligen Stoel is afgestaan. Z.H. de Paus verliet het Vaticsmn hedenmiddag te vjjf uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 8