IN HET LAND DER SWASTIKA Prikkeldraad M (Au» de groote gedachte Duitsch bankroet llf Niets geleerd? Adolf Hitler, de leider Onnoodige verliezen OUD-ZOUAVEN BIJEEN Wordt *t contract niet geteekend? PATERS VAN DEN H. GEEST VERBINDING MET TWENTE Ned. R.K. Blindenbond St. Odilia KUNST VAN HEDEN PASSIESPEL TE RIMBURG Openluchttooneel Zuid-Limburg ONTSLAG WACHTGELDER VLAAMSCH KINDERTOONEEL Onder Rector Jan Bemaerts JEUGD EN MUZIEK De armoede in den tuinbouw Napoleon op St. Helena Invoer van roggemeel K; F. WOENSDAG 12 JULI De krater welke Duitschland-in- revolutie is, wordt toegedekt door de zwarte Swastika in wit veld Op 9 September a.s. in het Stadion by de 35-jarige regerings periode der Koningin Nog honderden in leven Nationaal Huldigings- dèfilé COLLECTIEF CONTRACT IN DE BOUWBEDRIJVEN SCHERPE ONEENIGHEDEN TE IJMU1DEN DRUKKE BIJENMARKT TE VEENENDAAL Secretariaat „Don Bosco” Het spreekkoor van de K. J. M. F., dat in een schitterend geslaagde voordracht voor den K. R. O. de K. J. M. V.-proclamatie onder leiding van den heer Terheyden en met muzikale medewerking van het R. K. Philharmonisch orkest, dir. J. A. van Leeuwen, Den Haag, ten gehoore bracht Uitzending van missionarissen in het Missiehuis te Gemert (N.-Br.) Hij redigeerde een communistisch schoolblaadje D. F het wenscht. en «A en 1: I ApeldoornTwente een extra-sneltrein 187 CA i i Zaken heeft Is genoemde plaatsen rte vrijmaking by den invoer van rog gemeel en roggebloem ook te Groningen «al «Dn toegeitaan. t te veel afhankelijk van den ietwat luldruchtl- gen souffleur. We zullen het laten bij deze algemeene op merkingen. Het betreft amateurswerk, ten bate ♦an een verheven doel. Dit doel wenschen we mede te helpen bevorderen; daarom hopen we, dat zeer velen zich zullen kunnen stichten aan het Passiespel te Rlmsburg. Eiken Zondag dezen zomer zal er een opvoering plaats heb ben. i i De Jaarlljksche bljenmarkt aan den Nleuwe- weg te Veenendaal heeft Dinsdag weder plaats gehad. Zooals te verwachten was, is de aanvoer stuk ken grooter geweest dan andere jaren. Ver leden jaar bedroeg de aanvoer 1100 korven, ter wijl thans 2100 korven werden aangevoerd. De handel daarentegen was traag, terwijl de prlj- tamelUk hoog waren. Voor de korven werden besteed 2.50, 3.75 en f 3.In den namiddag werd de handel wat vlugger. Als attractie was op de markt een twee meter hooge houten toren aangebracht. In het boven* gedeelte waren Hollandsche en onderin Italiaan se he (deze laatste waren geheel rood van kleur) bijen ondergebracht. Een en ander maakte een aardig effect. De burgemeester van Ede, Baron Creuta, en de commissaris van politie, de heer Hulsman, brachten een bezoek aan de markt. De jury, bestaande uit de heeren Schrijver, Welkzjjn, Van Doorn. Hendriks en Van Wou denberg, kende de volgende prijzen toe: Beste stal zonder korven: A. Plppel te Bruu- chem, beste kast met volk en bouw: A. van Eist te Kesteren, tweede prijs P. J. van Hofdekkers te Kesteren, best bevolkte boogkorf: Gebr. Bos te Doesburg bij Ede, best bevolkte ronde korf: W. Haasakker te Bruuchem, tweede prijs: D. Ver meulen te Drumt. De Ned. Bonden van Bouwvak patroons en Bouwvakarbeiders hebben Vrijdag jl -en ook gisteren weer geconfereerd over de wederzljdache contractsvoorstellen. De vergaderingen staan onder leiding van den heer H. Klein Schiphorst te Haarlem, voorzit ter van den RJK. Bond van Bouwpatroons te Haarlem. Inlster Deckers heeft zich genoodzaakt gezien. aekere maatregelen te nemen tegen gezagondermynende marlne-man- De Minister van Economise! bepaald, dat behoudens in 1 De heer Jean Vuljsters heeft een nieuw too- neelwerk voltooid, dat In het Fransch vertaald is en door een groep Fransche tooneellsten zal opgevoerd worden. Het heet „Napoleon op St. Helena". Het is een historisch drama In vijf be drijven. Zijn „Christus Verworpen" wordt nog steeds gespeeld en had dezer dagen nabij Box meer veel succes. Zaterdag as. wordt het te Hoensbroek opgevoerd. Deonderwijzer op wachtgeld. A. Groenen- stéril, ofe 'gfommenle, wiens pogingen om een libertaire school voor de Zaanstreek te stichten op een mislukking uitliepen, heeft, volgens .Het Volk" bericht gekregen, dat hy met ingang van 1 October as. geen wachtgeld meer zal ontvan gen, omdat hij heeft deelgenomen aan het samenstellen van het communistische school krantje .School Echo". Dit blaadje, waarin os. een artikel over den Volkenbond voorkwam, is uitgegeven door de communistische plonlersgroep te Krommenie, van welke klndervereemglng de beer Groenen- steln leider Is. De politie nam het krantje in beslag en zond het toe aan het departement van Onderwijs, dat na onderzoek heeft bericht, dat de her- plaatsing van den heer Groenenstein bij bet onderwijs niet wenscheUJk Is. geweken is. Wy noemen hier de geënscèneerde voordracht van de twee versjes: „Ik zie geen kindjes meer" en „Passlelledje", waarin door de subtiele passlelooze voordracht van de ge heel in hun spel opgaande kinderen de volmaakt serene opgang van de enkelvoudige handeling èn aandacht èn stemming volkomen wist te boeien. Wat bij dit kindertooneel van Jan Bemaerts onmiddellijk opvalt Is dat de kinderen geen schuwheid kennen, maar daarentegen ook niet verwaand worden. Bij het kiezen van de kin deren voor het tooneel. verklaarde de eerw. rector, wordt geen enkele selectie toegepast. Een factor van groote beteekenis voor de vorming van het karakter acht hy dit werk. de leden der N8D.A.P. dragen hun Insigne, maar vele niet-leden dragen ook Swastika's in eindeloos vele vormen; de vrouwen dragen de Swastika; In de meest afgelegen bergnesten brengen u de kinderen en de arbeiders den fascistischen groet. Onder degenen die een verantwoordelijken post bekleeden, treft men twee soorten van menschen: er zijn ar die hun post al lang bekleeden en zjj zijn nstlonaal-soclalisten ge worden; en er zijn er ook die hun post pas kregen en deze waren reeds lang nationaal- socialist en hadden een voorganger die op ver lof gezonden is. De Swastika heeft de macht en zoekt die macht uit te breiden en te beves tigen. Van de overwinning naar de zege is de stap niet groot. Gevaren welke de partij en de beweging zou den bedreigen, kent de natlonaal-soclallst niet, althans niet aan den buitenkant Wel staat hij wantrouwend tegenover vele Individuen die op het laatste oogenblik zich onder de vanen van Hitler schaarden. Hij wil ae opzoeken en uit bannen. De zuivering der partij Is het eerste groote doel dat men zich stelt. Mussolini wijdde het negende Jaar van het fascisme aan den .JnnerlUken ophouw”. Hitler wacht zelfs de negende maand van zijn bewind niet af. De Ned. R.K. Blindenbond ,JBt. Odilia" houdt op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Juli as. te Nij megen haar jaarlljksche bondsvergadering In het R.K. Vereenlgingsgebouw „Unltas”. Het Twrede Kamerlid Cramer heeft aan den Minister van Economische Zaken de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid te bevorderen, met het oog op de groote armoede, die in den tuinbouw heerscht, dat de steungelden, in verband met de Wet van 5 Mei 1933, zoo spoedig mogelUk worden uitbetaald? De Overste der Salesianen van Don Boaco heeft bet bureau van het Secretariaat „Don Boaco", dat vanaf 1933 gevestigd was te Made, overgeplaatst naar Boekel (N Br.), zulks in verband met het verhuizen van den Alg. Se cretaris van de Nederlandsche Afdeellng Internationale Unie van Don Boaco» Is elke revolutie heeft ook die van het natlonaal-soclalisme vele nieuwe men schen aan het bewind gebracht en de meeaten dezer nieuwe menschen zijn jong. Er ztfn ongetwijfeld nog kale hoofden en grijze haren, maar het is de ervaring van vele revo luties dat die den eersten storm niet lang over leven. De meenlngen van al deze menschen loopen ver uiteen. ZIJ willen allemaal een groot en sterk Dultschland dat zelfbewust is en zich niet langer trappen laat. Ze wHlen een algeheele onafhankelijkheid. Ze willen dat Dultschland volgens den wil van het Dultsche volk door Dultschers geregeerd wordt. Maar hoe dit alles bereikt zal worden weten ze nog niet. Of liever, een ieder vreet het voor zich! Omtrent de werk loosheid, de herleving van handel en Industrie, de saneerlng van het geldwezen, de herovering van afgestane gebieden en koloniën, het Joden-, Waagstuk en zoo veel andere, problemen waar- voor het Jonge Derde Rjjk zich geplaatst ziet, bestaat er onder de hoogste natlonaal-soclalis- ten klaarblijkelijk meer oneenlgheid dan In een doodgewoon parlement. Datgene wat hen bezielt en waarachter zij blindelings sanloopen, is vrat *y hun groote ge dachte noemen. Dat die groote gedachte prac- tisch haar tjjd heeft gehad en dat het natlonaal- soclalisme thans staat te midden der warreling van kleinigheden en onderdeelen welke de praktijk is, dringt nog nauwelijks tot hen door. Maar ae hebben hun leider. Hun leider waar aan ae onvoorwaardeiyk verknocht zijn en in wien ze gelooven met onwrikbaar vertrouwen. Van dien leider, van Adolf Hitler, hangt op het oogenblik de naaste toekomst van Dultschland af. Weet hl) tactisch est verstandig op te treden, dan beschikt hy over het materiaalom een groot en machtig rijk te stichten. Weerstaat hy niet aan den druk van zekere elementen dlc het uiterste willen, of faalt hij in de verwezen lijking der groote gedachte welke hij zoo diep in de harten zijner volgelingen heeft weten te prenten, dan vrachten Dultschland grootere on heilen dan het thans moeizaam te boven poogt te komen. Het Nationaal Jongeren Comité afdeellng Amsterdam heeft den stoot gegeven om op Zaterdagmiddag 9 September as. In het Olym pisch Stadion te Amsterdam aan onze Koningin een groote Amsterdamsche en nationale hulde aan te bieden. Dit Jaa- Is het 35 jaar geleden, dat de Ko- I nlngin de regeering over haar land aanvaardde. Het comité meende, dat deze gebeurtenis aan- J om een grooteche betooging op touw te zetten, ten einde aan het Nederland sche volk ie gelegenheid te geven zijn trouw en o <a w walrest ii tetnoid man rvrxvn ï^nnlnodn ta tflA- satle zijn \arteiyk welkom. Nederland moet toonen op dezen dag. dat het nog schouder aan schouder Echter het Huls van Oranje staat. Het comité hoopt, dat allen zullen mede werken om den dag van 9 September as. tot een onvergeteiyken feestdag te maken voor de Koningin en haar Huis, waarvan de herinne ring nog lang by haar zal voortleven. Voor deelneming aan het défilé kan men zich opgeven aan het secretariaat van het Nat. Hul- dlglngscomlté, Koninginneweg 7. Amsterdam. Op den studiedag over kindertooneel, die Zondag 9 Juli In Eindhoven gehouden werd, was er des namiddags een uitvoering, gegeven door de meisjes van de „fundatie Ternlnck" te Antwerpen. Naar men zal weten, is deze stichting Ter nlnck een weezengesticht, waarin zoowel wee- zen als arme kinderen opgenomen worden. De rector hiervan, de Zeereerw. heer Jan Bemaerts, tevens hoofdredacteur van den Belgischen „Too- neelglds”, is begonnen met deze kinderen een tooneel- en voordrachtclub te laten vormen, waarvan hjj zelf de leiding heeft. Wat deze kinderen op zichzelf prestoeren Is niet zoo heel wonderlijk, maar wel staat men verbaasd, niet alleen over de vrijmoedigheid, doch ook over df volledige overgave van heel hun jonge we zen, waarmee zij zoowel In samenspel als alleen hun rol spelen. In hun genre, dat be paald wordt door het naïef gebaar, den leeftijd van- 8 tot 12 jaar eigen, en de onbevangenheid van het kinderlijk onvolkomene, hebben deze meisjes de allure' van beroepsspeelsters. Wjj zijn er ons echter wel van bewust, dat zonder de ingrijpende leiding van Jan Bemaerts, die de macht heeft heel de kinderziel te omvatten en alle faculteiten erin tot harmonlëerenden bloei te brengen, deze kinderen niet dit vol maakte kindertooneel konden brengen, waarvan wij Zondagmiddag een specimen gezien heb ben. Het programma bestond uit 22 verschillende nummers, waaronder voordrachtstukjes, speel- lledjes, gebarenliedjes en dansen, en een klein zangspel. Mocht een keuze meruit misschien onzeker lijken, twee tafereeltjes eenter waren van zulk een ontroerende zuiverheid, zulk een gave compositie, dat alle twijfel aan de be teekenls van het kindertooneel wel voorgoed len dagen lang waren twee-en-twlntlg Nederlandsche journalisten de gasten der verkeersvereenlglngen van Baden en van het Rijnland. Wij vertrokken met den .JUieln- gold” naar Mannheim en keerden ook met den „Rhelngold” uit Keulen terug. Tusschen Freiburg en Aken bezochten wy ongeveer drie doayn steden, aten wU zeker wel vijftig malen, werden ons heele plassen van wijn en van bier en van Hkeur voorgezet, drukten wij ontelbare handen en luisterden wij naar vele, vele redevoeringen. De prachtige wagens van de „Kraftpost" reden ons door het Zwarte Woud, den Taunua, den Eiffel, langs den Rijn en langs den Moezel. Wij sagen steden, dorpen, kathedralen, musea, raadhuizen en bovenal badinrichtingen. Een dergeljjke reis waarbij men van een uur of negen 's morgens tot ongeveer middernacht in het getouw is en welke wel wat meer van ons uithoudingsvermogen vroeg dan billijk te noemen valt, Is natuurlijk al heel weinig ge schikt om een diepen blik te geven In de ver warring van het overgangstijdperk dat Dultach- land op het oogenblik doorleeft. Bij onze gast- heeren zat trouwens In de verste verte de be doeling niet voor om ons dien diepen blik te geven. Hun bedoeling was het alleen maar aan te toonen hoe er in Dultschland orde en rust heerschen en hoe groot het ongelijk is derge- nen, die uit vrees voor de revolutie en wat daarmee samenhangt, hun vacantle elders door- brengen. Het spreekt echter wel vanzelf dat men in een streek welke zoozeer op het vreemdelingen verkeer is aangewezen als Baden en het Rijn land, alles doet om te voorkomen dat het den toeristen lastig gemaakt wordt. De sympathie welke hier beslaat voor den Nederlandschen vacantieganger, is algemeen bekend en kon ons alleen maar bevestigd en niet bewezen worden door het overal wapperende rood-wit-Hauw, door de herhaalde uitvoeringen van bet „Wil helmus" en door talrijke zegedronken op Ne derland en Oranje. Dat de oeconomlsche Inzin king de prijzen hier en dsmr sterk verlaagd heeft, lag ook al In de lijn der verwachtingen. Kortom, wij zouden bijna wenschen over even veel optimisme te beschikken als de vele rede naars die In enkele oogenbllkken kans zagen om heel de crisis uit Nederland weg te praten, om daarna, met genoemde redenaars, het Ne der landsch reizende publiek toe te roepen: .Komt naar Dultschland!" Dat er langs Rijn en Moezel volmaakte orde en volmaakte rust heersphen, ten minste In dien zin dat de vreemdeling niet de minste moei lijkheden ondervindt, was niet moeilijk vast te stellen En wjj, twee-en-twlntlg Nederlandsche journalisten, probeerden dus al spoedig Iets ver der te kijken. Onze gastheeren schenen zulks reeds voorzien te hebben en hielpen ons naar vermogen door ons In relatie te brengen met verschillende dignitarissen van het Derde Rijk. Het hoeft geen betoog dat het relsprogram on gewijzigd bleef en dat wU alleen nationaal- aoclallsten te spreken kregen. Het Is echter ook wel Interessant als den haastigen voorbijganger die geen conclusies trekt, te reizen. En daarom wijden wU dit eerste reisverhaal aan datgene wat den reiziger het eerst en vooral in dezen tijd het meest opvalt: het nieuwe Dultschland zooals men het ziet op de straat. slagen ontleenen wij het volgende: Van het bekende Oudstrijders Blad I Avant Garde was bericht ingekomen, dat het had op gehouden te bestaan. Dank zij het onvermoeid pogen vdn pastoor Van Leeuwen en de buiten gewone medewerking van Mgr Sch oppa en Naar wU vernemen laten de Nederlandsche Spoorwegen eiken Zaterdag van 15 Juli t m 19 Aug. ter ontlasting van den overdrukken mld- dagsneltreln 187 naar (Amsterdam CjB. 15.50) 1, 2, 3e kL loopen van Amsterdam CA <v. 15.43) naar Apeldoorn (a. 18A3), zonder stoppen onder weg. De extratreln vertrekt te Amsterdam C.8.van het eerste perron Oostzijde. Dinsdag vergaderde de Bond van Oud-Zoua- ven te Utrecht In Hotel Centraal onder voor zitterschap van den heer J. Harkx te Eind hoven. Vertegenwoordigd waren de afd. Amsterdam. Gouda. NUwen en Utrecht, ook was aanwe- leiding was zig liet geheele bestuur van het Ondersteu ningsfonds. Aan de verschillende uitgebrachte Jaarver- aanhankelijkheid" aan onze” Koningin te too- ^--» --7'—-"?: nen. 1 -- - - -Het daarom In de bedoeling om deze hul diging niet plaatselijk, maar door geheel Ne derland te Joen geschieden. Hiertoe worden dan ook alle vereenlglngen, corporaties enz. opge- medewerklng van Mgr Sch oppa en roepen aer deze nationale huldiging te willen Mgr. Caldewyn was het gelukt het schitterende deelnemen Het comité verwacht, dat zeer ve- vaandel der Nederlandsche Oud-Zouaven. dat te Rome In een der Musea was, terug naar *w-^ e wel plechtige, maar toch wat eentonige I 1 hymne der natlonaal-soclailsten, het Horst Wessel-lled begint: „De vlag voorop, In gesloten gelederen, marcheert de B. A. met rustig vasten tred." En er wordt In het huidige Dultschland heel Veel gemarcheerd. Was het in Wiesbaden een monument dat de overlevenden van een regiment aan hun gevallen makkers wijdden. In Koblenz was het de Inwijding van een nieuw Bruin Huis, in Traben de rede van een leider die duizenden en duizenden op de been bracht. Den Zondag dat wij een langen tocht maakten die In Koblenz begon en In Trier eindigde, werd ér overal gemarcheerd door bruine S.A.-mannen, waarvan er zeer velen nog maar half uitgerust waren en velen ook enkel maar den Swastika- armbdnd droegen. Bjj duizenden werden ze al om aangevoerd, opgetast In extra-terinen, In trams en op vrachtauto’s. Ze marcheerden. Ze marcheerden in de laaiende zon en met alle maal dienzelfden trek in hun gezicht: den trek 01en Iedereen vertoont die u in dit land spreekt over de bezetting van het Rijnland door de Pranschen. Wat wij daar dien Zondag zagen, was een kolossaal leger zonder kanonnen en mitrailleurs, zonder geweren en revolvers zelfs, maar toch met de machtigste wapenen waar over een leger beschikken kan: discipline en geestdrift,. Ze marcheeren en met des te vasteren tred naarmate ze van hun overwinning overtuigd «Dn. De natlonaal-soclallst gelooft niet dat heel Dultschland achter Hitler staat en men behoeft ook maar een bezoek te brengen aan een ma chinefabriek te Mannheim, of aan de unlver- slteit van Heidelberg, om te zien hoe de don kere blikken vim vele arbeiders een enkele bin- nengedrongen bruine uniform achtervolgen en hoe tal van studenten liever een kleinen omweg maken dan met den voorgeschreven armzwaai een bruinen leider te groeten. Maar de natlo- naal-sociallst weet dat alle macht besloten ligt tusschen de dicht geslagen armen der Swastika, ^at er ook borrelt en kookt en ziedt In oage- Hene diepten, de krater welke het Dultschland- ln-revolutle is, wordt toegedekt door de roode ♦lag met de zwarte Swastika In wit veld. De Swastika wappert op de hoogste toppen en op de tinnen der slotrulnes; de Swastika wappert ♦an alle openbare gebouwen en van bijna alle hulzen, in de steden en In de dorpen; niet alleen Dinsdagmorgen, toen eenlge opvarenden van In te IJmuiden vaart gebrachte stoomtrawlers' zich aan boord bevonden, ontstonden onaan genaamheden met de werknemers, die op den kant stonden. Deze oneemgheld nam een kwaad aardig karakter aan. zoodat de politie som meerde door te loopen. Toen hieraan niet werd voldaan, werd met de blanke sabel een charge uitgevoerd en de trawlerkade ontruimd. Later werden er pamfletten verspreid. waarin op nieuw een campagne werd ontwikkeld, die tot de grootst denkbare verwijdering moest leiden tusschen de Federatie leden, werkgevers en ver schillende vakken van het bedrijf. Naar aanleiding van dit pamflet belegden de Reeders een spoedvergadering, waar eenstem mig het misnoegen over genoemde campagne werd uitgesproken. Algemeen werd besloten om zoolang het contract niet is geteekend (en hiervoor is nog geen datum bepaald) geen leden van de Umul- der Federatie aan boord der schepen te plaatsen. Het bestuur der IJm. Reedersvereenlglng heeft in een uitvoerig schrijven deze besluiten doen toekomen aan het hoofdbestuur van den Centralen bond. Op deze manier wordt contract niet geteekend. len In Nederland en de stad Amsterdam zich hiervoor zu.len willen opgeven. Holland te krijgen, en thans prijkt het als een i O°*t pe-sonen. losslaande van eenlge^organl- schltterend symbool van Hollandsche heldhaf- tlgheid In het Bisschoppelijk Museum te Haar lem. In het afgeloopen Jaar zijn vijftien oud-zoua- ven overleden en heden zijn er precies nog 106 In leven, waarvan de jongste 80 jaar telt en de oudste, de heer O. Molenaar te Kogge- Wognum, die den gezegenden leeftijd van 97 jaar heeft bereikt. Met groote dankbaarheid werd gewaagd van de jaarlljksche gift van f 2000 van Z. H. den Paus, waardoor het mo- gelljk is behoeftige oud-strijders te ondersteu nen. Het ondersteuningsfonds ondervindt ook zeer de nadeellge gevolgen van de crls.s: de donaties loopen verbazend terug en het gevolg is dat men zoo goed als geheel is aangewezen op de Pauselijke bijdrage en het gevaar bestaat dat de uitkeerlngen zullen moeten verminderd worden. De totale uitgaven aan ondersteuning bedroegen In 1932 3775. De voorzitter dankte penningmeester en se cretaris voor alles wat zij voor de oud-zouaven in het afgeloopen jaar hadden verricht en richtte zich vooral tot pastoor Van Leeuwen, die altijd voor de mannen In de weer is. Nadat nog eenlge huishoudelijke zaken wa ren geregeld sloot de voorzitter, nadat de geestelijk adviseur voor de overleden oud-strders had gebeden, deze geanimeerde vergadering Vermelden we ten slotte nog dat de verga dering werd bijgewoond door den oud-zouaaf A. de Ruyter, die 87 Jaar telt en nog zoo goed bjj Is. dat hU aan (IA. hpsnaeirintryi kon deel nemen en zelfs niet geholpen wenschte te wor den bjj het beklimmen van een zeer steile trap naar de vergaderzaal. Zondag 9 Juli 11 had in het Groot-Scholastl- caat te Gemert de plechtigheid plaats, dat tien jonge priesters opgenotnen werden In de rangen der Paters, waarbij tevens de volgende benoe mingen plaats hadden: Bestemd voor Bagamoyo (Oost-Afnka, Ned. Vicariaat): Pater D. Hagenaars en Pater C. Laurent, belden uit Amsterdam en Pater P. v. d. Bol uit Schevenlngen. Bestemd voor Coebango (Portug. West-Afrl- ka): Pater A. v. Dommelen uit Gemert. Bestemd voor Loenda (Portug. Weet-Afrika) Pater H. de Bruyn uit Wljchen. VUf andere der nieuwe Paters werden be noemd voor de hulzen der Nederlandsche Pro vincie: Voor het Missiehuis te Gemert: Pater J. B. Meekers uit Rotterdam. Voor het Missiehuis te Baarle-Nassau: Pater J. Verstappen uit Ohio (L.). Voor het Missiehuis te Weert: Pater P. Pelt uit Voerendaal (was tevoren reeds werkzaam aldaar. Pater P. Schlns uit Vijlen (L.) en Pater 8. Doodeman uit Nibblxwoud. nen. De heeren hadden het er vooral na het schandaal met de Zeven Provinciën ook wél naar gemaakt. Het roode marine-orgaan s¥rd verboden en het marlnegebouw te Den Helder werd gesloten verklaard voor „burgers". Natuurlijk volkomen gemotiveerd en volkomen wettig. Hoe stelden de Esdeeapeesche heeren zich nu tegenover deze mlnlsterleele maatregelen? Zij hebben weer een* heel „slim" willen zijn, evenals toen zij (tot hun groote. maar korte vreugde!) hun partij -orgaan ondanks het verbod onder de marine-mannen verspreiden wilden onder den naam „De Zeven Provinciën": Ze hebben nu een sinds lang ter ziele gegaan marlneblaadje „Het Anker” weer in t leven geroepen, en van het Marlnebondsgebouw een XicBting” gemaakt, welke ten doel heet te hebben, de maatschappelijke en sedelljke be langen van het marinepersoneel te bevorderen, mede door aan het marinepersoneel een tehuis te verschaffen. Ziedaar de „slimme” methoden, waarmee de heeren de gevolgen der mlnlsterleele besluiten trachtten te ontduiken. Minister Deckers laat echter niet met zich sollen; wat betreft het marlnebondsgebouw: hjj heeft een order doen uitvaardigen, waarbij bet geen enkel lid van het| marine-personeel meer geoorloofd is het marlnebondsgebouw te bezoe ken of zich er op eenlgerlel wijze op te hou den, en ook het „Anker"-trucje zal wel spoe dig uitgewerkt zijn. De heeren zullen per slot van rekening dus niets bereiken, behalve dit, dat zij opnieuw getoond hebben, de ondermijning van het gezag en de agitatie daartegen niet te kunnen nalaten. En dat ia te erger, nu wij In dese aangelegen heden namen genoemd vinden als van den Ge deputeerde Michels en van den burgemeester Verstegen.... Zijn dat nu de gezagdragers, die het geaag moeten hoog houden? Kunnen en mogen der- gelljke heeren in een goed-geordenden staat ge handhaafd blijven In hun overheidsfunctie? Een gedeputeerde en een burgemeester trachten hier lompweg een minister te dwarsboomen In de uitoefening van het wettig geaag. Hebben de aoclaal-demokraten dan nog steeds niets geleerd? Bijna overal ter wereld ligt de sociaal-demokratie op apegapen, indien zij al niet morsdood la, en ook in het eigen land bedreigen haar juist omdat zij den medebur ger in het onzekere laat omtrent haar legali teit de grootste gevaren; sells In eigen kring werd de heftigste kritiek uitgeoefend op bet onwaardige gedoe, waardoor de S. D. A. P. zich ónmogelijk maakt. WU herhalen: hebben de sociaal -demokreten dan nog steeds niets geleerd? En wU voegen eraan toe: wordt bet niet de hoogste tijd om ben, die niet heeren willen te laten voelen....? va de aankondiging van den bekenden 1^1 algemeenen maatregel van bestuur als In- leiding tot een toepassing der Wet op de Devlezenclearlng, gevolgd door nog andere nauw keurige bepalingen, thans weer ten aanzien van het douaneverkeer en verplichte bereidverkla ring van den Importeur („ontbieder") van ult- heemsche goederen om casu quo het door hem aan het buitenland verschuldigde aan de Ne derlandsche Bank te betalen, zou men voor Dultsche schuldbrieven ter beurze te Amster dam een minst genomen meer prijshoudende stemming hebben mogen verwachten. Niets daarvan. Zoo Juist zUn Nederlandsche ‘ij^jartMLars van BeriUn teruggekeerd, ^Mrhrcn ze door de bankroetiers zijn ontbo den (Zu befehl, Herr Oberst!), maar van eni gerlei resultaat verluidt niets. Het doet er niet toe, dat wij reeds lang geleden registratie van het Nederlandsche bezit aan Dultsche waarden hebben bepleit, opdat onmiddellUk op de knop zou kunnen worden gedrukt, als dit land bankroet zou slaan. De recente enquete der Ne derlandsche Bank heet zuiver Informatief. Sindsdien Is niets, maar dan ook heelemaal niets meer geschied. Eerlang is ook al weer de Julimaand verstreken, maar Joris Goed- bloed, de rentenier en de belegger, wachten met smart op hun Jullrente en hun lossingen. Nog veel erger Is, dat blijkens het koersver loop der laatste week Dultsche obligaties klaar blijkelijk in toenemende mate voor een appel en een ei worden verkocht door bezitters die niet langer willen.... ef kunnen wachten. Men be hoeft slechts een blik In de prijscourant te werpen om gewaar te worden, welke gewel dige verliezen weer worden geleden. Als onze regeering van plan Is om Iets te doen, dan dient zij toch In het belang der bona fide beleggers daarvan met den meesten spoed officieel kennis te geven. In dat geval zullen allicht nog vele bezitters zich er van laten af houden om hun stukken voor een „Butterbrot" In de handen der koopgrage Dultschers te spelen. Iedere dag uitstel geeft nieuwe, ver moedelijk onnoodige verliezen. De Dultschers hebben niets gedaan om zich ook maar eenlgerlel clementie van het buiten land waardig te toonen. Integendeel gaan zij onverzwakt voort om menschenrechten met voeten te treden. Waarop onze regeering dus eigenlijk wacht, zal Iemand met practlschen zin moeilijk kunnen begrijpen. Is de regeering van zins om niets te doen, laat zU het dan zeggen. Men weet dan, dat zjj in gebreke blijft en men kan er zijn consequenties uit trekken. Den Haag toont dan niet te begrijpen, dat De zomer en het heuvelland geven aan Zuld-Llmburg hun jaarlljksche bekoring. En daaronder valt het openluchttooneel als een actueele gebruikneming van de natuurpracht. De openluchtspelen zijn weer aan de orde van den dag, geen kunstzinnige of kunstmin nende, die zich er aan zal onttrekken. Vermoedelijk geïnspireerd op de zoo wél ge slaagde Passiespelen in Tegelen, Is men nu ook In Rlmsburg gekomen met een Passiespel. De Paters Saleslanen van Don Bosco willen er mede vieren de gedachtenis van het Heilig Jaar, en verder naar den materleelen kant gezien de eventueele winst bestemmen voor den bouw van de nieuwe kerk der mijnwerkers In het Lauradorp. Als we zeggen, dat Tegelen en Rlmsburg niet met elkander te vergelijken zijn, dan bedoelen we daarmede tot uitdrukking te brengen, dat er verschil bestaat In geaardheid. Tegelen won *t niet door de kwaliteit zijner Passlespelers, Rlmsburg staat vooraan met zijn natuurooneel. Het is alleen wat moeilijk, er te komen! Te gelen maakte gebruik van een poëzle-vollen tekst; in Rlmsburg had de heer v. d. Burgt een dramatische bewerking van het Evangeliever haal genomen, die blf het volk bijzonder In sloeg. Tegelen moest woekeren met de ruimte; Rlmburg had veel glooiend tooneel, veel pla teau's bosschages tot zijn beschikking. Men probeere echter niet, bet natuurschoon te overtreffen, door gebruik te maken van plan ten, waarvan de potten verraad plegen. De regie is een zeer belangrijke factor bij een Passiespel. In Rtansburg meende men daarom goed te doen, de leiding toe te ver trouwen aan een driemanschap. Toch geloo ven we, dat het spel en alles zou hebben ge wonnen, indien één sterke figuur de regie had gevoerd. Van verschillende scènes was veel werk ge maakt. Passages uit het lijdensverhaal, die bij menigeen onbekend zijn, werden hier geïllus treerd en op een wjjze, die waardeerlng ver dient. Voor de hoofdrollen waren de besten uitge kozen. Er werd met entrain gespeel: devoot gewillig. Alleen was men ter première nog Naar wij van bevoegde zijde vernemen, be staan er ernstige plannen om een z.g. „Splel- woche” voor blokfluiten en daarbij passende instrumenten te organlseeren. De Spielwoche zal bestaan uit een dagelljk- sche bijeenkomst. In de maand Augustus, van 3 9 3 uren gedurende een week, onder leiding van den heer Giesbert uit Neuwled, bekend deskundige op het gebied van oude instrumen ten en leider van „Die Sackpfeiffe" te Düssel dorf. een vereenlging. welke practlsch de oude Instrumenten bespeelt op uitvoeringen en con certen. Behandeld worden de blokfluit en. zoo ge ilde!, viola dl gamba, lult, lier gultaar enz. In verband met de blokfluit. Een prachtgelegenheid voor leiders in de jeugd beweging om zich met de blokfluit en voor liefhebbers om zich met oude Instrumenten vertrouwd te maken. Voor verdere Inlichtingen verwijzen wy naar den Gregorlaanschen Muziekhandel „Cantate Domino", Groot Hertoginnelaan 183, Den Haag. men by Dultschers alleen let* kan bereiken, als men nog Iets „doortastender" Is dan zy zelven.^De huidige situatie markeert In ieder geval een onmogelyken oestand.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12