S T A D S N I E U W S Naar Parijs OPRUIMING Teresa Helena Higginson J. B. Koster, Alkmaar ZUIVERE WRIJFWAS .Man om: PE VRIES' zuivere* büenW Alkmaar, 13 Juli Agenda ENGROS N.V. JAN DE VRIES MARKTEN De Heilige Onder wijzeres R.K. LYCEUM Overgangsexamen ALKMAAR Gemeenteraad Vrijdag 14 Juli voor 1 I 1 1 1 Ingekomen stukken V BOKSEN ENORM VERLAAGDE PRIJZEN Carillonconcert Onze landgenoot verliest BURGERLIJKE STAND De staking niet geëindigd Uit West-Frietland Wrijving te IJmuiden Voorziening in een vacature in de Commissie tot wering van schoolverzuim Voorziening onderwijzend personeel Tegemoetkoming gewezen pachter muziektuin TELEFOON 324 NOODLIJDENDE KWEEKERS EN DE SANEERING IN ROOD - WIT BRUIN - ZWART De boksmatch Petrolle van Klaveren Apothekers nachtdienst Programma Gemeentelijk Radiobedryf Vraagt Uw winkelit. Cadeau-lijst voor inhoudende bonnen Motie aan den Minister Benoeming scheikundige p.v. directeur van den keurings dienst voor waren in vasten dienst Ook Piet Moeskops gaat mee De „samenloop van omstandig heden” DONDERDAG 13 JULI en Gezellenffebouw: Fancy-Fair Bt. Josephsgezel- Ge- 8 uur. Wendelaar, burge- V8UDAG 14 JULI 1 stellen l worden goedgekeurd en aldus goedgekeurd Oers. M. stellen Wethouders den (Ongecorrigeerd) LANGESTRAAT Zielcher Hoof ge- vol- een recensie jaren antwoorden ken doch die I I 1 1 I 1 1 1 f 1 I 1 1 1 1 Dijk, Frle- Rle Addy Thea prizing. Janssens Woensdag heeft te IJmuiden onder voorzit terschap van den Ruksbemiddelaar prof. Jose phus Jita, het bestuur der IJmuider Reeders- vereeniglng en het hoofdbestuur van den Cen- tralen Bond vergaderd naar aanleiding van het door de IJmuider Federatie verspreide pamflet H“' bestuur der Reedersvereeniging deelde me de, dat si) de staking als niet geëindigd be schouwde, daar de IJmuider Federatie de over eenkomst niet naleefde en rancune-maatregelen nam. Burgemeester en Wethouders stellen voor den vroegeren pachter van het stedelijk muziekpark. den heer 8. Timmerman, in verband met zijn daartoe strekkend verzoekschrift van 8 Februari 1932 een teruggave te verleenen van een ge deelte van de door hem betaalde pacht voor bet muziekpark over het jaar 1932/1933. en wel tot een bedrag van 1040. Conform besloten. (De zitting duurt voort). 2. 3. U.L. school; Helleman, naar aanleiding adres d.d. 17 Juni JX ge ls bevis eerlijk 1 bestaan 1 I 1 1 S 1 1 1 1 MAG DALENEN STRAAT (KOSTER’S VOLKSZAAK) Hindi Valerius Nicolai Peichler Beltjena Burgemeester en Raad voor: 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. len. Van 712 uur. Rosa Patronaat: Ledenvergadering A. R. c„ Getrouwd P. Lengers en Veronica Kalden- bach. Petrus Lenaerts en Elisabeth Oudhoff. Hendrik Massellnk en Johanna Venneker. Bastiaan Timmer en Gerardina Metz. Ger rit van de Pol en Maayke Bchlnshof. Overleden: Geertje van de Nes. geh. met Al bert Boots, 53 jaar. Petronella van Lienen, 2 jaar. Geboren: Petronella Maria, d. van Cornells Breed én Cornelia JVendel te geven hedenavond van half 9 tot half 10 door den beiaardier P. A. van Langen. Het programma luidt als volgt: Judas Machabaeus (fragment) O, Heer Sonate Rondo De Kleinste Zie de leliën Langs Berg en Dal Ik had een Wapenbroede Preludium Avondklokje Lief Vaderland vaarwel Het ziekentriduum te Heiloo Ter voorziening in de vacature van lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, welke zal ontstaan door de periodieke aftreding van het lid D J Scheffer op 8 Juli as., bieden Bur gemeester en Wethouders den Raad ter benoe ming voor den tijd van drie jaren, ingaande 8 Juli 1933, de volgende aanbeveling aan: L D. J. Scheitel; 2. D. de Wolff Peereboom. De .eerst voorgedragene wordt op 6 na met algemeene stemmen benoemd. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 9 tot en met 15 Juli waargenomen door Dr. Hartong van Ark, Langestraat 1. gie heeft dan ook uit pure be sterve interesse voor het sanee- het bloembollenbedrijf. Een punt missie op het wenachenprogram overgenomen, dat voor West-Friesland een aparte levenskwestie beteekent. De vraag, of voor de straks in te leveren leverbare bollen een redelijke vergoeding zal worden toegekend, is bij den staat van totale uitputting van de West-Frlesche kweekers van zoo groote betee- kenis, dat de commissie de hiertoe gedane ver- aoeken ernstig ondersteunt. De leverbare bollen, het afgewerkte product der kweekers, waarop loon en bemesting, land- huur en lasten drukken, kunnen bier niet «on weergaf en bovengenoemde ringen, dat waarschuwing, schuwingen ALKMAAR, nortvelilng Aardbeien 6 00—10.GO Bloemkool I 8.001 100 stuks. L_,rr- Druiven 27.00 per 100 pond. Kropsla 0-50-^-1-80 Komkommers 1.004.00, Meloenen M per 100 stuks Pnateleln 0.300.45 Peulen 6.0010.00 ygr 100 pond. Rabarber 2-OC ode kool 1.80 per 100 K.G F 100 bos. Spinazie 0.42 onen 8.0015.00. dubbel» 15.00, Tuin boon en 0.60 Meindert Kaandorp, Cor Kager, Simon tein, Arle Kempen, Clemens Köllmann, Gistermorgen te omstreeks 12 uur had op den hoek SnaarmanslaanSpoorstraat een aan rijding plaats tusschen een auto en een met een paard bespannen voertuig met het gevolg, dat een der lemoenstokken van den wagen .brak. Een en ander was aan een samenloop van om standigheden te wijten. De schade werd onder ling geregeld. Voeg hier nu nog bij, dat Teresa heel baar leven onder de leiding heeft gestaan van aeer ernstige en heilige priesters die hun taak heel hoog opvatten: Past. Wells, Past. Powell, en toen de Bisschop om mogelijke zelfbegoocheling te voorkomen haar gebood van biechtvader te ver anderen, onder die van den hoogst eerbled- waardigen priester Snow, die 20 jaar tot aan haar dood baar leidsman bleef en tot het laatst van zijn leven Teresa als een der groot ste heiligen heeft beschouwd; dat haar talrijke brieven uit gehoorzaamheid geschreven, door ernstige godgeleerden onder zocht, van een zoo verheven inhoud zijn en van zoo diepe inzichten getuigen, dat ze ver haar natuurlijke ontwikkeling en de mensche- lyke middelen waarover ze beschikte te boven gaan; dat de bovennatuurlijke manifestaties in haar leven, waar Prof. Janssens zoo over valt, door talrijke oog- en oorgetuigen bevestigd zijn; dat alles te zamen, twijfel en onderzoek, de roep van heiligheid tijdens baar leven en na haren dood, tot resultaat beeft gehad hoe op 16 Dec. '32 reeds de slotzitting plaats had onder voorzitterschap van den Aartsbisschop van Liverpool, van de voorbereidende Commissie ter inleiding van het proces der mogelijke Zalig verklaring van Teresa Helena Higginson; dat jaarlijks reeds, ongetwijfeld met goedkeu ring der resp. Bisschoppen, groote processies plaats hebben (de laatste met 400 deelnemers) onder leiding der geestelijkheid, naar haar graf te Nes ton en naar de Alexanderkerk te Bootle, waar ze langen tijd in haar leven geweest is: to pray for the furtherance of the Cause ol her Beatification, om te bidden voor het welsla gen van de zaak barer Zaligverklaring; dan meenen we een leder volkomen verant woord te mogen achten die, ondanks de afwij kende meening van een Prof. Janssens. de over tuiging is toegedaan, dat Teresa Helena Higgin son een buitengewone hoogbegenadigde ziel was wier leven niet minder dan dat* van anderen uit de laatste tijden wier Zaligverklaring Ir. voorbereiding Is. als Joes Roothaan, Math. Tal bot, Maria van Jesus Gekruist, Margar Sinclair en anderen, ten volle aller aandacht waard is. ja meer dan wie van hen ook onze aandacht verdient, ën om haar sublieme heroïeke deugd en om de bijzondere zending waarmee de God- del. Heiland baar geroepen had: Apostel te zijn van de vereering van het H, Hoofd als Zetel der Goddelijke Wijsheid ter voltooiing der de votie tot Jesus' Ooddel Hart; alles natuurlijk in afwachting en ouderwet ping aan de uitspraak der H. Kerk. P. J. M. VAN DER BURG, Pastoor E. a. d. H. Ljjn 1 Hilversum Lijn 2 Huizen HJn 3 Daventry van 10.35—24.00 tjjn 4 Langenberg van 10.3019.20, Luxemburg van 19.2024,00. 12 Juli. NV. Alkmaarache Ex- Aa rd appelen 0.802.30 per 100 K-G. 35.0050 00 per 100 slof. Aalbessen per IQ-pond. Andijvie 0.80330, I G.GG1T5Ö. idem II 2.505.00 per Doperwten 3.007.00 per 100 pond zzz "7 Komkommers 1.004.00. Meloenen 20.0050.00 per 100 stuks Postelein 0.300 45 per bakje Peulen 6.0010.00 V - - - —4.50 per 100 boa. j Selderie 0.50—1.80 1 1.00 per bak. Snijbonen 8.00—15 00. Spercieboonen 13.OOV15.OO, Tuin boon en. 1.50 Tomaten 5.00W00 per 100 pond. Uien 1.5C 3.70. Wortelen 3.5014.00 per 100 boa. Zwarte bessen 8.00—10.00 per 100 pond. Over een Heilige Onderwijzeres In het nummer van Dinsdag IJ. staat over een uit bet Engelsch vertaald boek van Cecil Kerr. X Is een geestdriftige aan- Mag ik eraan herinneren dat Prof. (Ons Geloof. Mei 33) het een zeer ongeschikt boek noemt. Een zoogenaamd heili genleven, waarin het sensatloneele en buitenge wone een veel grootere rol spelen dan de God delijke deugden. Een boek dat verscheen tegen den wensch van den Bisschop, die vond dat al dat wonderbare best op bedrog kon berusten. Een boek dat voldoet aan de zucht naar het curieuze en wonderbare, b v. miraculeuze Com munies (soms twee of driemaal per dag) doch het eenvoudige degelijke Katholieke leven niet helpt. Men zij dus voorzichtig en legge het terzlj. Onderteekening. Zooals bekend worden de Wereldkampioen schappen wielrennen dit jaar te Parijs gehouden en wel op 12, 13, 14 en 18 Augustus as. Door de Nederlandsche Wielrenunie zijn voor- loopig aangewezen voor de sprint- amateurs J. J. van Egmond. B Leene en A, v. d. Linden. Voor de sprint: professionals G. F. Leene en P. Moeskops. Voor den weg-amateurs L. Reijnen. Voor den weg: professionals M. v. Oers, M. Valentljn. O. v.' d. Ruit en als reserve A. -T Braspennincx. Tot officieel leider- is benoemd de heer B. Swaab de Beer, terwijl als verzorger is aange wezen de heer Guus Schilling Burgem-erter en Wethouders stellen den Raad voor, den heer dr. F. Th. van Voorst, te rekenen met ingang van 1 Juli 1933 vast aan te stellen als scheikundige, plaatsvervangend directeur tjj den keuringsdienst voor waren, alhier, -op de aan die functie verbonden of daarvoor vast te stellen jaarwedde en op de bestaande of nader vast te stellen instructie. De voorjedragene wordt met algemeene stem men benoemd. Ingekomen zijn: a. een brief d.d. 7 Juni 1933, nr. 83 van Ge deputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 18 Mei 1933, tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de Lyceumstraat, aan J. PUkes. Aangenomen voor kennisgeving. b. een besluit d.d. 28 Juli 1933, nr. 46 van hetzelfde College, tot verdaging hunner be slissing omtrent het raadsbesluit van 8 Juni 1933, nr. 7, tot bet aangaan van een geldlee- nlng. Alsvoren. c. een brief d.d. 28 Juni 1933, nr. 141 van het zelfde College, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Juni 1933, -nr. 2, tot verkoop van een perceel bouwterrein, ge legen aan de Houtvaart (Nicolaas Beetskade) aan L. Groen. Alsvoren. d. een brief d.d. 29 Juni nr 1048 van Bur gemeester en Wethouders van Bergen, ten ge leide van het raadsbesluit d.d. 18 Mei 1933, nr. 7, tot het aangaan van een gemeenschappelij ke regeling met de gemeente Bergen inzake hu’pverleening bij brand, voorzien van de goedkeuring door Gedeputeerde Staten bij be sluit van 21 Juni 1933, nr. 97. De lezers herinneren zich ongetwijfeld de be spreking. kortgeleden in dit blad verschenen, van Teresa Higginson’s Leven, vertaald door Past. Kwakman. Eenlge dagen na het verschij nen van dat artikel hebben ze in hetzelfde blad onder de Rubr. „Men schrijft ons” het gende kunnen lezen: Alsvoren. e. een adres d.d. 30 Juni 1933 van F. Berg Ca., bewoners van de Pallngstraat, verzoekende den naam dezer straat te wijzigen in een der door hen aangegeven namen. Besloten werd de Pallngstraat voortaan te noemen: Burgemeester Pallngstraat. Aldus werd besloten met 4 stemmen vkn de 'S.D.A.P. tegen, behalve de belde wethouders. f. een adres d.d. 5 Juli 1933 van C. Bruin, alhier. verzoekende maatregelen te treffen: dat hü ongestoord kan gebruik maken van het bl) erfdienstbaarheid gevestigde recht van over pad over den aan de gemeente in eigendom toebehoorenden grond ten behoeve van zijn bloemisterij en kweekerij nabij de Zuiderhout- laan. In Gezellengebouw: Fancy-Fair St-Jo sephseezel- len. Van 712 uur. Voor dit jaar zijn op bet Genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo een tweetal I 3-daagsche Zieken-bedevaarten vastgesteia. welke wederom geleid zullen worden door den welbekenden Pater Franciscaan PrldoVnus Huisaen uit bet klooster te Nieuwe Niedorp Het eerste triduum heeft plaats op 1, 2 en 3 Augustus voor de Dekenaten Beverwijk en Purmerend. De tweede volgt op 8, 9 en 10 Augustus voor de Dekenaten Alkmaar. Behagen, Hoorn, en Wervershoof. Zieken, die aeze bedevaart wen- schen mee te maken, kunnen zich voor deelna me opgeval bij den Pastour hunner parochie. Bijzonderheden worden Lz.t. verstrekt. der gevaar voor verdere inzinking „om niet” worden ingenomen. Het doen garandeeren van den blnnenlandschen minimumprijs door den exporteur kan hieraan niet tegemoet komen. De minimumprijzen zijn bekend gemaakt zonder eenlge garantie, wyi geen crediet voor een even tueel surplus van leverbaar in uitzicht wordt gesteld. Deze minimumprijzen zijn dan ook geen basis geweest voor den onderllngen blnnen landschen handel en is er veel beneden deze prijzen verkocht. De eenlge manier om de garantie van den binnénlandschen minimumprijs af te dwingen en tegelijkertijd eenlge tegemoetkoming te ver leenen, is vergoeding van het In te leveren leverbaar uit een daarvoor beschikbaar te stel len regeeringscredlet. Deze vergoeding, uit het vak terug te betalen en aan de bedrijven be steed, zal voor de zeer vele kweekers andere minder wenschelljke steunvormen uit de even eens In staat van uitputting verkeerende open bare kassen voorkómen. Er wordt dan ook ernstig aangedrongen, dat zoo snel mogelijk worde gepubliceerd, dat de boven gevraagde vergoeding voor surplus leverbaar in bet sanee- ringsplan wordt opgenomen. handen gesteld van Burgemeester Wethouders ter afdoening. g. een brief d.d. 2 Juli 1933 van J. W. Boer- sen. daarbij verzoekende aan den Omval een kermis te doen houden. Dit verztoek werd afgewezen. h. een voorstel d.d. 5 Juli 1933 van Burge meester en Wethouders tot vaststelling van eene verordening tot wijziging der verorde ning, regelende de bezoldinging der ambtena ren in dienst der gemeente, met betrekking tot den magazijnmeester van het ziekenhuis. Overeenkomstig besloten. 1. een brief d.d. 6 Juli-1933 van den heer J. J. T. Kool], daarbij verzoekende hem ont slag te verleenen als onderwijzer aan de Ge meenteschool nr. 1. Besloten werd X gevraagde eervol ontslag te verleenen met hlgang van 'n nader door Burge meester en Wethouders te bepalen datum, on der dankbetuiging voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. De VOORZITTER uit den wensch van een spoedig herstel van den heer Kooy, die ernstig ziek is. J een brief dd. 11 Juli 1933. van de N V. Bataafsche Importmaatschapplj. bijkantoor Alkmaar, daarbij verzoekende haar vergunning te verleenen voor gebruik gemeentegrond ten behoeve van de plaatsing van een benzine- pompinstallatie in en vóór het perceel Laat 26. De heer KEY8PER vraagt naar de gronden., waarop B. en W. dit verzoek niet hebben toe gestaan. De VOORZITTER zegt, dat enkele weken ge leden naar maatregelen is gezocht om het plaatsen van benzinepompen te beperken. Be-, apald is. dat perceelen die ervoor in aanmer king komen een eenlgszins belangrijke garage moeten zijn. Toevallig kwam deze aanvrage na deze beslissing, zoodat de aanvraag van den heer Volgers niet kon worden Ingewilligd. De heer KEYSPERS vraagt ook te letten op de omvangrijkheid van den omzet van een garage. De VOORZITTER vreest, dat een nader on derzoek geen andere beslissing zal geven. De heer v. d. VALL acht ook uit het punt van stadsschoon uitbreiding van het aantal benzinepompen niet gewenscht. In handen van B. en W. ter afdoening gesteld. k. een adret d.d. 10 Juli 1933 van de Bloemis- tenpatroonsvereenlglng .Alkmaar en Omstre ken”. en enkele niet-georganlseerde bloemwin- keliers, daarbij verzoekende voor het venten met ’bloemen ventvergunningen In te voeren en deze vergunningen alle enuit te reiken aan per sonen boven 18 jaar. De heer VAN DRUNEN herinnert er aan, dat op een Zaterdagavond marktgeld betaald moet worden, terwijl er venters in de Langestraat staan, die niet betalen. De heer GOVERS sluit .zich bij den heer Van Druncn aan. De Voorzitter zal deze klacht noteeren en er rekening mede houden. De heer KEYSPER vraagt prae-advies. Overweeglng of er inzake het stemvraagstuk niets gedaan kan worden, vindt spr. gewenscht. De Coöperatieve Velllngsvereenlglng voor Bloembollenkweekers H. B. O. (O-A) te Llsse. heeft een motie aangenomen, waarin zij haar verlangen uitspreekt, dat bij de saneering van het bloembollenvak met den zeer grooten flnan- deelen nood der kweekers zal worden rekening gehouden. De groote nood, die thans in kweekerskringen heerscht, maakt bet noodzakelijk, dat al het leverbaar, wat thans voorradig Is, den minimum prijs opbrengt, daar deze prijs voor het geheele leverbaar product slechts in een minimum le vensonderhoud kan voorzien. Zonder betaling van het surplus leverbaar zal deze saneering de ondergang van zeer vele kweekers beteekenen. Zij besloot deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Economische Zaken en van de Commissie-Slingenberg. De Raad dezer gemeente vergaderde heden middag 2 uur ten Stadhulze. Voorzitter: Mr. W. C. meester. Aanwezig: mej. Carets en de heer Sletsma (V.D.); de heeren Govers. Langeveld en Stout- jesdjjk (VJ3.); Vogelaar (C.H.); Huytlnk (A.- R.)Van Drunnen. v. d. ValL Bulens. Bakker, Bonsema en Westerhof (S.DA.P.); Wolden- dorp. Keysper. Geels, Keesorn, Klaver en Van Slingerland (R.K.) Afwezig: Ringers n Venneker, die bericht van verhindering hadden ingezonden. Secretaris: Mr. A. Koelma. De VOORZITTER o;>ent de vergadering en deelt mede, dat het dagelljksch bestuur der ge meente een groote reclame-campagne is gaan voeren in de Friesche pers. In een achttal Friesche bladen w'ordt gead verteerd met kleine pakkende advertenties. Spr. leest er enkele Voor en deelt mede, dat voor dit doel 825.Is uitgetrokken. Spr. deelt voorts mede, naar aanleiding van hetgeen in de vorige vergadering over de Krebbesteeg gezegd is dat bij 'de opgravingen daar enkele paaltjes en keien zijn gevonden, die doen denken aan een oude waterkeering, zoodat vastgesteld kan wor-, den, dat daar inderdaad een waterkeering is geweest. De heer VAN DRUNEN zegt de toezegging te hebben gehad, dat straks als het sloopen is af- geloopen, een nader onderzoek zal worden in gesteld. De notulen vastgesteld. Spr.s farctle heeft het al eens eerder vraagd. Spr. herinnert aan de bekende Ijsco- kwestle en laakt de handelwijze van de Kamei van Koophandel, die zich wel inspande voor de firma Laan In Den Helder die hier geweerd wordt en niet voor de firma Schreurs die in die gemeente geweerd wordt. Ook de houding van den heer Miltenburg uit Bergen vindt spr. niet juist. Hij vraagt hier voor zich vrijhandel, tracht als raadslid in Bergen niet voor plaats het vrljhandelssysteem te verdedigen. Spr. vraagt een commissie om het stem vraagstuk te onderzoeken. Wethouder WESTERHOF wijst er op, dat de Alkmaarsclie Courant (hij noemt het de Ber- gensche Courant) bijzondere belangstelling voor deze zaak aan den dag lede. Spr. neemt die krant echter voor kennisgeving aan. Wat de kwestie zelf betreft, moet een invasie van buiten geweerd wordeen. De heer KEIJSPER zag in de commissie ook gaarne de belanghebbenden betrokken. Amster dam kwam tot beperking v^n het venten, Rot terdam gaat ook in die richting. Een commissie acht spr. daarom voor Alkmaar gewenscht. De VOORZITTER heeft niets tegen een com missie en juicht het zelfs toe. Besloten werd dit punt aan te houden. l. een adres d.d. 7 Juli '1933 van bewoners van de Metiusgracht, verzoekende verbetering aan te brengen aan de walkant van de gracht De heer GOVERS betoogt, dat met heel wei nig moeite en kosten deze zaak in orde gebracht kan worden. In handen van B. en W. gesteld ter afdoening. m. een brief d.d. 11 Juli J933 van het Be stuur der vereeniging ..St. Joseph", daarbij ver zoekende financieele medewerking van de ge meente op grond van artikel 72 der L.O.-wet 1920. ten behoeve van de verandering van In richting der school voor gewoon lager onder wijs aan de Nieuwstraat. In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad De Oosnmiiwie uit de 60 Wbstfrieache gemeen ten heeft een brief aan den Minister van Econo mische Zaken gericht, waarin deze nogmaals attent wordt gemaakt op de uitzonderlijke zwakke economische poelUe, die West-Friesland sinds jaren Inneemt. De voornaamste kurk, waar de kwijnende tuliyfersstand nog op drijft, is de bloeml De Cot houdzucht ringsplan Dat is wel erg. ’t Kon al niet erger. X Boek met levensbeschrijving van Teresa Higginson, X welk ik hemelhoog durfde prijzen en zoo krachtig durfde aanbevelen ter kennismaking, wordt hier als iets gevaarlijks en schadelijks bestempeld: Allemaal sensatie, zucht naar het curieuze, niets voor het geestelijk leven. Men zal toegeven: erger kon het al niet. Wijl de Inzender van het stukje zich op het oordeel beroept van Prof. Janssens in het Bel gisch maandschrift „Ons Geloof, heb Ik met te antwoorden gewacht totdat ik zelf van Janssens’ bedoelde bespreking kon kennis ne men. Evenmin echter als het Ingezonden stukje bovengenoemd, kon het lezen van Prof. Janssens artikel In „Ons Geloof mij In het minst van meening doen veranderen in de beoordeeling van Teresa Higginsons levensbeschrijving. Het te nu niet mijn bedoeling om In de krant de beoordeeling van Prof. Janssens te gaan be strijden. Behalve dat een dagblad daarvoor een minder geschikte plaats Is. sou het door de vele en verscheidene aanvechtbare beweringen. de Reus, Dik Slnnige, Ton ~v. C. Lohman, Cor Breed. Piet Buis. Dirk v. Diepen, Jo Duin, Nol Leesberg, Nol Mlddelhoff, Arnold Schotten, Cor Schröder, Leo Spruyt, Tuins, Lia Kloet, Jo Mooy, Rle Oud. Schneiders, Rle Verberne, Lies de Wild. Voorwaardelijk toegelateh: Nico Noom, rard Verkade, Mina Noort. Niet bevorderd: 5 leerlingen. Tot de 3e klas (gymnasium of H. B. S.)Piet Appelman, Nico Groot, Oer. Kramer, Jan Nei man, Dik Overtoom. Jan Schellings, Henk Stroomer, Jan Verkade, Jan de Wit, Jan Zon neveld (met bijzondere vermelding), Willem Zwart, Pim Tuin, Henk Arntz, Adr. v. Dijk, Cor J v. Loon, Henk Melman, it, Corry de Boer, Gitty Ik, Elly Jonckbloedt, Cor- I. den heer J. Gerling, naar aanleiding van zijn daartoe ben adres d.d. 13 Juni JX gedaan verzoek, met ingang van 1 Augustus za. als onderwijzer qz^r te plaatsen van de Gemeente school nr.^Snaa? II. den heer H. van zijn daartoe daan verzoek, met7 ingang van 1 Augustus as. onderwijzer over te plaatsen van de Gemeente school nr. 3 naar de School voor het centraal 7e en leerjaar; III. den heer K. Oudés met ingang van 1 Augustus as. als onderwijzer., over te plaatsen van de Gemeenteschool nr. 2 naar de Gemeen teschool nr. 8; IV. . Mej. E. de Boer met ingang van 1 Aug. as. als onderwijzeres over te plaatsen van de Gemeenteschool nr. 2 naar de school voor het centraal 7e en 8e leerjaar; V. den heer C. Daalder met. Ingang van 1 Aug. as. als onderwijzer over te plaatsen van de Gemeenteschool nr. 6 naar de Gemeente school nr. 3; VI. aan den heer J. Ott. in verband met de opheffing van zijne betrekking als gevolg van de opheffing van de school, waaraan hij als on derwijzer verbonden is, met ingang van 1 Augustus as. eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van onderwijzer aan de Ge meenteschool nr. 2; VII. aan mej. J. S. Marljt. in verband met de opheffing van hare betrekking als-gevolg van de opheffing van de schóól, waaraan zij als onderwijzeres verbonden is, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van onderwijzeres aan de Gemeente school nr. 2; VIII. aan mej. M. C. Brouwer, in verband met de opheffing van hare betrekking als ge volg van de geleidelijke opheffing van de school waaraan zij als onderwijzeres verbonden is, en waardoor het aantal klassen aan die school met één wordt verminderd, met Ingang van 1 Aug. as. eervol ontslag te verleenen uit hare betrek king van onderwijzeres aan de Gemeenteschool no. 7 IX. haar college te machtigen de combina tie van de klassen 1 en 2 van Gemeenteschool nr: 6 tot uiterlljk 1 Januari ba. uit te stellen. De heer STOUTESDUK gaat niet accoord met de huisvesting van het 7e en 8e leerjaar. (Gelach). Na nog een opmerking van der- heer SIETS- MA conform besloten. Nfcw-YORK. 13 Juli De boksmatch tus schen Van Klaveren en Petrolle is geëindigd met een nederlaag van den Nederlandschen bok ser door een technischen knock out In de vierde ronde. Daar het rechteroog van Van Klaveren ern stig gewond was. werd de strijd door den scheidsrechter gestaakt. Oorspronkelijk zouden tien ronden worden gespeeld. Tegen dit optre den heeft het publiek krachtig geprotesteerd, daar Van Klaveren Petrolle verre de baas waa (United Press) Hedenmorgen te half 11 had in de aula van het R. K. Lyceum de bevordering der leerlingen plaats. De altijd wéérkeerende ontspanning na de weken van intense inspanning der overgangs examens. v De bevrijdende ontspanning met de blije va- cantie in perspectief. Bevorderd tot de 2e klas van den onderbouw «Ijn de navolgende leerlingen: Simon Bijman, Oer. Broers, Constant en Ed- Heuvel, Toon Jacobse, Jildert Jorna, -1 Kap- tein, Arle Kempen, Clemens Köllmann, Hein Kraakman, Piet Leek, George v. Meeteren, Jan de Reus, Dik Slnnige, Ton v. d. Weiden, Theo daar neergeschreven, te veel plaats vereischen. Ik heb hier direct alleen met Inzender van bovengenoemd stukje te maken en zal mij dus hier tot een korte beantwoording zijner op merkingen, op gezag van Prof. Janssens maakt, bepalen. En dan geldt in zekeren zin als kern van Inzenders geheele betoog dit: als hij schrijft: „Een boek dat tegen den wensch van den Bis schop verscheen, die vond dat al dat wonderbare beet op bedrog kon berusten”, een opmerking welke op den lezer X meest Indruk maakt en hem gemakkelljker X overige doet aannemen wat ’in het stukje beweerd wordt. Zou ik van inzender den naam van dien Bisschop mogen weten? Tijdens Teresas leven waren er die tot hooge voorzichtigheid aanmaanden, streng on derzoek voorschreven enz. maar van een die meende dat alles zoo maar zonder meer op be drog kon berusten heb ik nergens vernomen. Zelfs Prof. Janssens stelt vast dat Teresa’s be trouwbaarheid boven alle verdenking verheven is en dat van bewust bedrog geen sprake kan zijn. Vast nu staat ook dat het Engelsche werk waarvan dit de vertaling is, in plaats van tegen den wensch van den Bisschop te zijn versche nen. het „Imprimatur” draagt van den Viearis- Generaal in het Bisdom waar het werd uitge geven. en het „Nihil obstat" van G. H. Joyce S.J„ terwijl de Hollandsche vertaling met een welwillend” schrijven bet „Evulgetur” ontving van Mgr. H. J. M. Taskln, Pres, van het Or Seminarie Warmond. De lezers zullen begrijpen dat. als mijn eer lijke Indruk van de lezing van het Leven van Teresa die was welke ik In mijn bespreking ik mU daarbij kon beroepen op officleele kerkelijke goedkeu- ik dan ondanks de ingezonden ja recht tegen die waar in, en ondanks de persoonlijke private meening van Prof. Janssens, met een gerust geweten en met even besliste overtuiging, bet Leven dezer Heilige Onderwijzeres ten sterkste durf blijven aanbevelen als uiterst stichtend en wonderbaar tegelijk, juist uitblin kend temidden van zeker buitengewone begena digingen. door de allereenvoudigste beoefening heel haar 60-jarig leven door, van de allereen voudigste deugden in de gestadige vervulling van haar nederige en verborgen taak als onder, wijzeres ten opzichte van de kleine kinderen. en Jan Goemans, Klaas Leo Paleari, Alfred J>ee1 Brinkman. Mona v. ’feijk ry Schneiders. Voorwaardelijk toegelaten: Tin! Lohman. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Tot de 4e klas gymnasium: Wo.de Graaf, SJef v. Keste<en, Adr. v. Mont- foortrLeny Bulssink, Annie Gerdes. Lucie Groot, Bep Kuiper. Paula L’Ortye, Tilly Peet. Rie Schouten, Tlni Schneiders, Leny Timmermans. Henny Woldendorp, Antoon Punt. Niet bevorderd: 2 leerlingen Tot de 4e klas H. B. 8.: Frans Cedee, Toon Kraakman, Jan Middel- hoff, Meindert Philips, Jo Relnders, Ben Scher mer, Cor Stroomer. Oer. Timmermans Jan Worm, Gertha Hofstee, Tinl de Barbanson. Niet bevorderd2 leerlingen. Met één leerling wordt X overgangsexamen voortgezet. Tot de Ae klas Gymnasium Theo HHdft 'Joop v. Djjk. Tljs Gouveme, Wlm van Kesterek, Hein Lohman, Theo Mulder, Jan Schmidt, Olof Woestenburg, Jo de Boer, Trude Peet. Voorwaardelijk toegelaten: Wlm v. Dijk en Ben Kalb. Niet bevorderd: één leerling. Met één leerling wordt het examen voortge zet. T<< de 5e klas H. B. 8.: Nico Bakker, Piet Bolten, Jacq. Hoogland, Toon Pels, Paul Velt- man, Dré Verbart, Ine Hanraads, Tine Keesorn. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Tot de 6e klas Oymnasium: Cor Bakker, Jac. Langedljk, Oré v. da Jansen, Hans Overtoom, Theo Punt, Lohman. Niet bevorderd: één leerling. Met 2 leerlingen wordt het examen voort- gezek Tot de 6e klas H. B. 8.: Jan Arntz, Han Moeskops, Herm. de Munk, John Siliacus, Jans Boeket Niet bevorderd: 2 leerlingen. Alsnog werden na afgenomen examen toege laten tot de 3e Mas H. B. S.Cor Eeken (Hoorn) N. Mol iWognum)-*en W. Ruyter; tot de 2e klas Mina Ligthart (Bergen); eveneens tot de 2e klas (voorwaardelijk) de jongedames Roebroeck. Om half elf vereenigden zich de curatoren, de leeraren en de leeraressen, alsmede de leer lingen van bet lyceum in de aula. De rector, dr. M. v. d. Wey, opende deze plechtige bijeenkomst met den chrtetelljken groet en gaf een overzicht een overzicht over het afgeloopen decennium. Spr. herinnerde aan de plechtige opening van het nieuw? gebouw, alsmede aan het patroons feest en de successen, die reeds bereikt waren. Spr. vestigde er de aandacht op, dat bij het toelatingsexamen gebleken Is, dat maar twee candldaten van de R. K. Meisjesschool waren Ingeschreven Hierna had de uitreiking van de rapporten plaats, waarbij de rector de leer lingen nog eens opwekte om zich gedurende de vacant'.e een goed lycelst te toonen. Dit werd nog eens onderstreept door den rector van het curatorium, deken E. P. Rengs. Medegedeeld werd nog, dat de vacantie tot en met 4 September zal duren. somwijlen o n d er u bij het publiek. Want het publiek weet niet met wat voor middelen z'J m, --- wel bekend Waarom betaalt ell bil de scharre- laars en anderen minder voor een k kkc aardappelen? Waarom betaalt idl bü hen minder (voor het oo$<) voor uw kersen, aardbeien of an dere artikelen, dan b(j den bona-fide handelaar? Wtj handelaars, weten wel wat voor middelen zij gebruiken. De wet verplicht wel om gewichten te laten liken. t -- vry. En hiermede wordt ons de rentte-1___ rug swendel of oplichter^ te gebruikt kraam te pas komt. De* concurrentie vvvi wwavu VKU UUÖ, UaUUCiUAlD, WW kun brood wenschen te verdienen, is het geworden. Z11 weten de elkander te knoopen. Vele stukje brood voor hen onreëel: bliek roepen wy met OverOneerlijke concurrentie Mijnheer de Redacteur, tot voorlichting van publiek en overheid verzoeken wil u eenlge Plaatsruimte In uw blad. Bit voorbaat onsen dank. De concurrent le in ons bedrijf te op bet oogen- bllk verschrikkelijk De treurige toestand In het land- en tuinbouwbedrijf maakt, dat vele tuin- ders en bouwers naar de stad komen om hun pro ducten aan den man te brengen Maar ook velen die zich voordoen als tuinders of bouwers wer- P^ri zich op onzen handel tot groote schade van ?Ct,5e8taan<le bfcttdfcüwwn, die hun bedrijf daarin hebben. de KeleRcnheidshandelaar8. die als, paddestoelen uit den grond rijzen en schreeu wend langs den weg gaan, hun waar aanprtfzend. somwijlen o n d er inkoopprijs en daardoor den bona fide handel In ’n kwaad daglicht stellend Hii KaV t- a.G zij^ concurreeren Ons i« dat adderen minder voor een zak of kilo --Towvwaav KM ‘-'M XAcaa wxmaaw (voor bet oog) voor uw kersen, aardbeien of an- i t Wij handelaars, weten wel wat voor middelen j maar de weegwerktuigen laat zij -Z .ite concur- aangedaan. Zij schrikken er’niet voor te- **ren, als hun en voor velen" van ons. handelaars, die ónmogelijk stukjes niet meer aan- Tan die eerlijke handelaars moeten zien hoe hun t brood voor hen verloren gaat door het de handelen van anderen. Het koopend pu- --ZX dezen toe: ..Let toch op het gewicht dat u ontvangt Elscht het gewicht Waarvoor ge betaalt. Want bet wegen met een zoogenaamde onster of familieschaal is zoo in gewikkeld en onzeker, dat het in de meeste ge vallen in uw nadeel uitvalt. Steunt den eerlijken handel, die het zoo zwaar heeft te verantwoorden in dezen tijd- En aan onze overheid vragen wij bescherming voor ons bestaan, voor ons bedrijf. Als Inwoners van Alkmaar vragen’ wij u maat* regelen te nemen tegen de oneerlijke practijken- De bedelarij wordt tegengegaan, maar begint bet niet op bedelarij te gelijken, zooals de stad over stroomd wordt met onzen handel? Menige huis vrouw klaagt er over, dat de bel niet stil dat zil steeds open kan doen voor Iets wat zU niet noodlg heeft. Daarvoor vragen wil aan bes publiek en de overheid, helpt ons in deze zaak, opdat de eerlijke handel niet verloren gaat en velen van de handelaren aangewezen zullen ra- op M. H. of Crlsls-Comlté. Namens de Klelnhandelaarsvereenlglngen in Aardappelen. Groenten en Fruit ,jBt laldorus”: W. ADMIRAAL, voorzitter. 8. DEKKER, secretaris. ..Steunt Elkander H. BAKKER, voorzitter. J. DE JONG secretaris. veel, wat Inzenders schrijven, kunnen wU men Alleen wachte men er zich voor t® .aliseeren. Lang niet alle gelegenheids-ban* laren zijn knoeiers en bedriegers. Ook bil neu zijn er eerlijke lieden, die, door den uitersu» nood gedwongenliever met handel een 8Ch* stukje brood vrdienen. dan den moeilijken g»“» naar Maatschappelijk Hulpbetoon te maken. Bed. N. H. D

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10