ONS BLAD Een staat wordt opgebouwd Bij de „Geheime Staatspolitie” I I r Het nieuws van heden De conferentie te Londen N Balbo’s eskader te Cartwright s ONNOODIGE WRIJVING MOET VOORKOMEN AUDIËNTIE BIJ POE-YI DE BAROMETER JOH. LAUWERS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS STORM BOVEN CHICAGO Medelijden met Torgler De Evangelische kerk DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Rusland en Italië Polen laat Oceaan- schepen bouwen HOOG BEZOEK Lindbergh te St. John LTHFINOF BIJ DALADIER hem houdt De „Zep” weer thuis Mandsjoes zijn geen Chineezen Steinhardt brengt geen nieuws mee 200 Koreanen door robvers vermoord? De ontvoeringen in Amerika Overstroomingen in Polen k DONDERDAG 13 JULI 1933 PAYGLOP 3 ALKMAAR Telegram van den Rijkakanaelier aan Pfarrer Muller „Wee»t bescheiden...” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde tprijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Mandajoekwo’a president ia niet die marionetten-figuur, waar voor het buitenland „Het type ambtenaar ia heel an dere geworden, de leeftijd achommelt tuaachen der tig en veertig jaren” N00RD-H0LLANDSCH DAGBLAD Prins Nicolaas van Roemenië in ons tand. Prinses Juliana in Nederland terne- Billy Petrolle slaat Van Klaveren. Opnieuw wrijving te IJmuiden. 4* Maatregelen der politie a Factor in vrijheid uur uw en den (United Presa). (Nadruk verboden) Non-agreaaiepact tuaachen beide landen apoedig te wachten Muaaolini’a bevel aan zijn zwart- hemden Traject ReykjavikCartwright in 12 uur af gelegd vers vermoord zijn. Groote overstroomingen in Polen. BERLIJN, 12 Juli. RUkskanselier Hitler heeft Wehrkreisptarrer Müller het volgende telegram gezonden Met vreugde heb Ik kennis genomen van de voltooiing der constitutie. Moge daarmede de basis zijn geschapen voor de eenheid en de vrij heid der evangelische kerken. LONDEN, 12 Juli. De crisis in de werkzaam heden van de Economische Wereldconferentie is thans voorbij en de werkzaamheden zijn heden morgen weer hervat. ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG Ni. 244 De volkscommissaris in gezelschap van den Bovjet-ambassadeur bij het verlaten van het Fransche ministerie van Oorlog Zon op Hoogste stand: 765.5 te Toulouse. Laagste stand: 746.1 te Blacksod. 4.53, 6 .14 I ST. JOHN (New Foundland) Lindbergh en zjjn vrouw zyn heden met hun vliegtuig te 8t. John aangekomen. verzoe- zouden de als De ontvoeringen in Amerika. Factor weer vrijheid. dat de onder Juli 1 Roosevelts nieuwe adviseur. Steinhardt, Londen aangekomen: hjj heeft geen opdracht voer de Amerikaansche delegatie meegekregen. De Duitache Nazi-leider Tykfer over de- grens gezet. Moderne wit doublé brillen op 9.4. in- Br. I Hoogste stand op Donderdag 1 uur non.: 752 Vorige stand: 751 CARTWRIGHT, 12 Juli (V.D.) Het Italiaansche luchteskader dat Woensdagochtend uit Reykjavik is vertrokken, is pm 18 uur 26 Gr. Tijd, vlot gedaald te Cartwright (Labrador). Het groote traject van Reykjavik naar Cartwright is hiermede afge legd in ongeveer 12 uren. Bij de monetaire aubcommiaaie wil het werk tengevolge van Amerika’a houding niet vlotten uiinniiiiniiiiiuifKiiuirtiimniiinifHHiiHinimiKiiiiuiiiiiiiiiuSfiu China’s ex-keizer Poe-Yi, die, naar men zegt, tegen zijn wil door Japan tot president van Mandsjoekwo ge- 1 maakt werd, gaat zich steeds meer met de staatszaken van Mandsjoekwo bemoeien. Langzamerhand beginnen f de eigenschappen, die den heerscher kenmerken, weer terug te komen. De leider van den „United Press" berich- 1 tendiehkt in het Verre Oosten kreeg tenminste dezen indruk, toen hij on- langs door Poe-Yi in audiëntie ont- vangen werd. StlIllllllltlIUIIIMIIIIHItlIllllllllllllHllinillllllllllllllllllllllllllllNlllC CHICAGO, 13 Juli (Reuter). Jacob Factor beeft zich op een politle-posthuis in Lagrange, een van de voorsteden van Chicago, gemeld. Hij deelde mede, dat zjjn ontvoerders hem in vrijheid hebben gesteld, hij weigerde echter te zeggen of het losgeld betaald was. Mussolini heeft in een brief, gericht aan alle onderlelders. volgende levensregels opgesteld, die zoowel voor de leiders als voor de gewone fascisten gelden. FRIEDRICHSHAFEN 12 Juli (W3). Het luchtschip „Graf Zeppelin" is hedenavond te 8 20 vlot geland. Aan boord bevonden zich twin tig passagiers. bijzonderheden maar slechts vragen over al- gemeene dingen zou beantwoorden. Hij heeft dan ook gedetailleerde vragen afgewezen en verklaard, dat met den strijd om den Oost Chineeschen spoorweg zich het ministerie van verkeerswezen bezig hield en de andere kwes ties eveneens door de betreffende ministeries werden behandeld. Bij de audiëntie waren geen Japanners aan wezig en zoover ik zien kon. beweegt zich Poe-Yi geheel vrij in Min nogal primitieve voorlooplge residentie, waarin hij zeer eenvou dig leeft. Een tolk vertaalde mijn vragen, of schoon hij zelf vrij goed Engelsch spreekt en jarenlang Engelsche les genomen heeft. De hooge Mandsjoerijsche ambtenaar, die In het ministerie van Bultenlandscbe Zaken mijne audiëntie voorbereidde gaf mij eenlgszins ver legen te kennen, dat het de wensch van den ..Zoon des Hemels" was. dat ik ter audiëntie in jacquet zou verschijnen en dat ik hem met den titel van ..majesteit" zou aanspreken. De eerste wensch was gemakkelijk te vervullen maar wat den tweeden betreft, moet ik eerlijk beken- ölllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlIllllIlllliH MOSKOU. 12 Juli. (V. D.) Van Russische zijde worden de geruchten Inzake de spoedige totstandkoming van het Russlsch-Italiaansche uon-agressiepact bevestigd. Dit pact zou niet alleen een succes voor de Russische bultenland- sche politiek zijn doch Is eveneens van groote politieke beteekenis voor de verzekering van vrede in Europa. MOEKDEN, 12 Juli. (V. D.) Volgens hier ont vangen benchten zouden 200 Koreanen. die op 3 Juli uit Wangtsjlngtsien zijn vertrokken in de richting van Hoengtsjoen en sindsdien mor den vermbt thans in de buurt van Lao Ling vermoord zijn gevonden. Deze Kor&nen zoudeq door roovers zijn vermoord. STANISLAU, 12 Juli (Reuter). Door het over- strootnen van verschillende rivieren is in de omgeving van Stanislau groote schade aange richt. De benedenstad van Stanislau staat geheel onder water en vele dorpen In den omtrek heb ben te lijden onder den hoogen waterstand. Poolsche troepen, nemen deel aan het red dingswerk en een regeerlngscommlsle Is naar het geteisterde gebied vertrokken om een on derzoek ter plaatse in le stellen. Men verwacht dat in aanzienlijke mate hulp zal moeten wor den geboden. President Roosevelt’s nieuwe vertrouwensman Steinhardt is te Plymouth aangekomen. Hij deelde mede, dat hij van Roosevelt geen enkele opdracht voor de Amerikaansche delegatie had meegekregen; zijn bezoek van een week aan Londen draagt volstrekt niet het karakter, dat de bladen er aan toeschrijven. ..Het Is," zoo zei- de Steinhardt nog. „zeer onrechtvaardig en on juist. te zeggen, dat Roosevelt de conferentie kapot heeft gemaakt." De commissies der economische conferentie gaan thans, met een gewijzigd program, lang zamerhand weer aan het werk. Het actiefst is wel de commissie, die de onderneming van pro ductie en afzet behandelt; blijkens het rapport eener subcommissie worden de werkzaamheden op het gebied van tin. koffie en melkproducten voortgezet, en reeds zijn nauwkeurig omschre ven voorstellen dienaangaande ingediend. Met betrekking tot hout, steenkool, wijn en suiker is nuttig werk verricht; koper en katoen wor den nog bestudeerd De bijeenkomst van de graan-commissie, die heden zou worden gehou den, is tot morgen verdaagd. Het secretariaat der conferentie heeft de delegaties uitgenoo- dlgd een Hjst in te dienen van producten, welke zjj op de morgen te houden plenaire zitting oer economische commissie willen bespreken. De subcommissie, die technische monetaire kwesties behandelt, heeft heden haar eerste zit ting onder de gewijzigde omstandigheden ge houden. zij besprak de kwestie van de samen werking tusschen de centrale banken. Na een debat, dat anderhalf uur duurde, bleek wel. naar Reuter meent te weten, dat men het niet eens kon worden, en besloten werd, het bureau hier van in kennis te stellen. De houding van Ame- tot een razzia gedwongen. Zoolets laten wfl ons niet langer welgevallen. Wlr benehmen uns voll Milde gegen die Vergagenhelt. aber mit Scharte gegen die Zukunft!" De discipline der 8. A. en 8. 8. laat weinig te wenschen over. Natuurlijk zijn éri'-Ofider de nieuwelingen wel eens elementen, die wij niet als winst kunnen begroeten Hier is scherpe contróle voorgeschreven en ik kan u verzeke ren dat wij de leiding volkomen in handen hou den. In zijn redevoering tot de rjjksstadhouders heeft onze leider duidelijk te kennen gegeven, dat de revolutie thans ten einde is. Het is dé plicht van lederen Duitscher. voor zoover dat binnen zjjn vermogen ligt, mee te werken aan den wederopbouw van den staat en wy zullen niets ongedaan laten, om de overgroote meer derheid van ons volk, in de eerste plaats het jongere geslacht, voor dit grootsche werk te winnen 1“ -- 9.16. Licht Laatste Kwartier. Men schrijft ons van bijzonder goed Ingelichte zijde uit Berlijn: aast het algemeen bekende Polizeipr&si- dium op den Alexanderplatz. van waar uit de politie voor de publieke orde heeft zorg te dragen, heeft men tegenwoordig in de Prinz Albrechtstrasse. iq het statige ge bouw der vroegere Kunstgewerbeschule, een „Geheimes Dtaatspollzel-AmV' ingericht, een centrale der politieke politie, welke heel Prui sen en speciaal Berlijn als arbeidsveld heeft. De leiding van dit nieuwe instituut is opgedra gen aan Oberregierungsrat Diehls. Nadat ik hem telefonisch van enkele opzienbarende be richten In Nederlandsche bladen op de hoogte had gebracht verklaarde hij zich onmlddeiiyk bereid, mij te woord te staan. Ook by deze gelegenheid kon ik vaststellen, dat het type ambtenaar heel anders geworden is. Ik taxeer hem hoogstens midden dertig er werd aange naam verrast door zijn vlot optreden. Beamb ten met dikke dossiers onder hun arm gingen af en aan. zijn gecompliceerd telefoonapparaat stond geen oogenblik stil. 8.8 mannen meldden zich, om van het een of andere geval met een paar woorden verslag uit te brengen, verslagen gleden ter goedkeuring of ondertekening tus schen zijn vingers door en terzelfder tijd gaf hij mij een duideiyk beeld van de vele moeilijk heden. waarvoor de nieuwe regeering nog altyd staat: ..Wanneer u goed oplet, zult u twee stroomingen kunnen vaststellen De ryksregee- ring wil alle onnoodlge wryvlng verhinderen, wil op zakelyke wyze alle moeilijkh-den rege len. wil het gansche volk voor haar streven naar nationale eenheid winnen. Het jongere geslacht vindt dat maar half werk zou graag radicaal willen optreden, wraak willen nemen voor de onderdrukking, welke het jaren achter een moest doormaken. Het begrijpt nog niet, dat zijn leider als volkskanseller de verantwoor delijkheid voor het gansche volk, du- ook voor onze vroegere vijanden op zich genomen heeft. In de eerste maanden, toen de N. 3. D. A. P. haar groote overwinning pas had behaald, wil den zy allen actief meewerken. Alleen Beriyn had 60.000 8 A en S. 8. mannen en zij brand den van geestdrift voor het eindelyk aangebro ken Derde Rijk. Op eigen initiatief werden door hen concentratiekampen gevonnd, com munisten en sociaal-democraten gevanj«-n ge nomen en natuuriyk zyn toen ook gevallen van mishandeling voorgekomen. Al de».? con centratiekampen zyn door ons ontruimd en de leiding berust thans geheel en al in onze han den. Wraaknemingen zelfs al worden ze door ons streng bestraft zullen biyven voortbe staan, zoolang nog 8. A. of 8. 8. mannen wor den aangevallen of neergeschoten. Minister Goering heeft reeds meerere malen hiervoor gewaarschuwd en niettemin zijn nog kortelings in Spandau een paar natlonaalsocialisten laag hartig vermoord Het geval van den socialist Stelling is my bekend. Ik keur het nadrukkelijk af. maar ben evenzeer overtuigd, dat het niet gebeurd zou zyn, wanneer niet enkele 8. A. mannen kort tevoren door marxisten waren neergeschoten. Omtrent den ryksbanierman Esser is my niets gemeld. Ik zal ook dit geval laten onderzoeken. Met den communist Torgler heb Ik als i te doen. Vooral geestelyk lijdt hy zwaar on< zyn langdurige gevangenschap. Van zware ket tingen is geen sprake. Wel zyn de beambten verplicht, lederen gevangene, die buiten de ge vangenis aan een verhoor wordt onderworpen, te boeien, om ontvluchting te voorkomen. Ik ben ten allen tijde bereid, u met hem of met Thalmann samen te brengen en ook dan weer zult u zien, dat de geruchten niet met de wer- kelykheid overeenstemmen. In sommige gevangenissen hebben wij de contröle by wyze van proef toevertrouwd aan ervaren 8. 8. mannen en ik heb daarbij uit stekende indrukken opgedaan. Vrouwen van vroeger vooraanstaande communisten hebben my bezocht en haar dank betuigd voor de cou lante behandeling van haar man! Toch gaan de communisten, die nog vrij rondloopen, door klandestlen de ..Rote Fahne" te drukken en te verspreiden en natuuriyk zjj we dan opnieuw kerk. Daar de nieuwe Duitsche Evangelische kerk geen Staatskerk is, bevat de kerkeiyka con stitutie geen ariërs-paragraaph. Dit sluit even wel niet uit de afweer van vreemdsoortige in vloeden, in het bizonder in de kerkelijke leiding. Een door den storm totaal vernield huis in Zuid-Chicago. De in de- stad aangerichte schade wordt, op ongeveer 1.400.000 gulden geschat Het vliegtuig van den Italiaanschen eskader- commandont is als eerste boven Cartwright ver schenen. Ne -eenlge malen boven de haven te hebben gecirkeld, is het op het water neerge streken. Oj onderling korte afstanden volgden de andere toestellen, welke zonder incidenten daalden. I> roode. groene, gele en witte boeien waren zoodanig aangebracht dat de vllegtuig- i bestuurden de ankerplaatsen zonder eenlge moeilijkheid konden vinden. De daling van het Italiaansche luchteskader geschiedde In 8 groepen en duurde 2% uur. De laatste vliegtuigen, die geiyk alle andere vlot op het water neerstreken, lagen om 22 M.E.T. voor anker. 1 Bezoek niet overdag en nog minder des nachts zoogenaamde luxelokalen. als cabarets, theaters, weelderestaurants en zoo voort 2 Ga te voet, aoqlang het eenlgszins mogelyk is. Moet gij rijden, maak dan gebruik van een goedkoopen auto of. wat nog beter is, van een motorrywiel. 3 Draag by feestelijke gelegenheden geen hoogen hoed, maar verschyn in het eenvou dige. zwarte hemd der revolutie 4 Verander uw levensgewoonten levensstandaard niet. 5 Blyf punctueel op uw kantoor en ontvang zooveel mogelyk bezoekers. Deze moet gij vriendelijk en geduldig aanhooren en te woord staan 6 Bezoek de hulzen der werklieden, om In den huldigen moetiyken tijd niet alleen geeste lijk. maar ook physiek contact met het volk te behouden. Deze voorschriften van Mussolini zijn gepu bliceerd door den secretarisgeneraal der fas cistische party Achille Starace. (United Press) De Hongaarsche premier Gömbös, wiens bezoek aan Dollfuss - de- -aandacht heeft getrokken in ver- r onder] band met de recente be richten over de mogelijk heid van een Oosten- rijksch-Hang aar sch samengaan Verwachting: Krachtige tot matigen, Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijde lijk regen, later iets koeler. rlka. welke het debat beheerschte, schijnt oor zaak te zijn, dat de discussie volkomen voorba rig was. De ..Baltic and international Marine Confe rence". welke te Londen gehouden wordt en waarop 21 landen vertegenwoordigd-zyn. heeft een resolutie aangenomen, tegen de scheep vaart- en scheepsbouwsubsldles. in welke reso lutie verklaard wordt, dat het dringend nood- zakeiyk is. dat aan deze praktijken een einde wordt gemaakt. De A.P.C. deelt ons mede: Een bericht om trent het eskader Balbo vermeldde, dat het uitgestelde vertrek uit Reykjavik veroorzaakt werd door de slechte kwaliteit der brandstof. Uit nadere berichten evenwel biykt. dat de kwaliteit der brandstof geenszins aanleiding tot eenlge klacht gegeven heeft en de American Petroleum Company (A.P.C.) stelt er p"üs op. dat deze van allen grond ontbloote geruchten omtrent de kwaliteit der Stanavo vliegtuig- benzine tegengesproken worden. Zooals bekend wordt over de geheele route Stanavo vliegtuigbenzlne gebezigd. welke eten" «brandstof juist door het eskader Balbo geko zen werd aangezien zy over de geheele wereld een uniforme samenstelling heeft. De reden van het niet opstijgen is gelegen in het te rustige water. Een watervliegtuig, vooral wanneer het zwaar beladen is. kan moeiiyk loskomen, wanneer het water-opper- vlak glad Is en In sommige gevallen wordt zelfs kunstmatig door motorbooten of andere vliegtuigen ..golf” gemaakt, teneinde het op stijgen mogelyk te maken. NEW-YORK. 13 Juli. (V.D.) De politiek zoo invloedryke familie O'Connell heeft eenlge angstige dagen doorgebracht na de ontvoering van den zoon Joh. J. O'Connell Jr., nu de bandieten opnieuw geweigerd hebben met een der door de familie aangewezen bemiddelaars te onderhandelen. De voorzitter van de juridische Senaatscom missie, Senator Ashurst, heeft medegedeeld, dat hy zal voorstellen zoo spoedig mogelyk een wyzlglng in de federale wetgeving te brengen, waardoor in alle staten de doodstraf op ont voering wordt gesteld. De regeering schUnt thans ernst te maken met haar strüd tegen het steeds grooter wor dende euvel. De politie te New-York heeft in verband met de ontvoering van O’Connell en Factor een speciale afdeeling ingesteld. De chef van het Departement van Justitie. Edgar Hoover, heeft besloten tot uitbreiding van de recherche-afdeeling van het departement. Senator Copeland van de Senaatscommissie, die met een onderzoek naar het euvel der ont voeringen Is belast, is naar New-York vertrok ken om daadwerkeiyke maatregelen te kunnen ■jestudeeren. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tehfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f Z— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem nen, dat ik my nogal eens vergist heb. misschien ook wel daarom, omdat Poe-Yi er zoo weinig keizeriyk uitziet. De Ex-kelzer droeg een Amerikaansch zomer- costuum en een kleurryke das. Tydens het on derhoud nam hy dikwyis zyn hoornen bril af om daarmee zyn woorden meer kracht by te zetten. Het is niet waar, zei hfj. dat men hem met geweld uit Tientsin had gevoerd en hem tegen zjjn wil tot president van Mandjoekwo had ge maakt. Hy heeft vrywilllg aan den roep van het volk gevolg gegeven. Hy zelf voelde zich goed gezond en ook de keizerin maakte het uitste kend. Nabjj Lao Ling zouden 200 Koreanen door roo- Of Ex-Kelzer Poe-Yl van China alleen presi dent van Mandsjoekwo. of zijn toekomstige kei zer is. kan in het midden woeden gelaten, maar in leder geval schynt hij rflet die marionetten figuur te zyn, waarvoor men hem in het bui tenland wel houdt. De „Zoon des Hemels” ontving mU In audiën tie. Hy ziet er veel ouder uit dan den vorigen keer, dat ik hem ontmoette, nu vyf jaar ge leden. Hy spreekt zeer bedachtzaam, echter energiek en om den nadruk op zyn woorden te leggen slaat hij telkens op het tafeltje, voor de sofa staat, waarop hij zit. ..Japan, Vereenigde Staten en Mandsjoekwo moeten sa menwerken om den vrede in Azië aan Stillen Oceaan en In de heele wereld te bewa ren," zeide hy. ,.wy Mandsjoes wenschen. dat de wereld wete. dat ons land vrij en onafhan- keiyk is; Mandsjoerije. het land onzer vaderen en de wieg van ons volk Is wederom van de Mandsjoes.” Men had my voor de audiëntie te kennen gegeven, dat de .Keizer" de Mandsjoes noe men Poe-Yi altUd keizer geen vragen over HET BALBO-ESKADER TE CARTWRIGHT LABRADOR) AANGEKOMEN. WARSCHAU, 12 Juli (Reuter). Polen heeft besloten twee Oceaanschepen te laten bouwen voor het trans-Atlantisch verkeer en drie sche pen van kleiner formaat voor het scheepvaart verkeer met Europeesche havens. Voor den bouw van deze vyf schepen is offerte gemaakt door Nederlandsche. Deensche, Engelsche scheepsbouwmaat schappijen. BERLIJN. 12 Juli £V.D.) De Evangelische persdienst verneemt van welingelichte zyde be treffende de nieuwe kerkelyke constitutie om. De nieuwe Duitsche Evangelische kerk is geen Staatskerk. Boven de belyder.ta staat als eenlge autoriteit het Evangelie, zooals dat in de Heilige Schrift staat vermeld. De autonomie van de nieuwe kerk is van blzóndere beteekenis voor de betrekkingen van de Duitsche Evange lische kerken tot de Duitsche Evangelische kerken buiten de grenzen van het Duitsche Rijk. Het tot nu toe bestaande principe dat Staatsgrenzen geen grenzen voor de kerk zyn. is gehandhaafd. De nieuwe constitutie is een concept-constitutie. welke op detailpunten nog moet worden aangevuld. Aan het hoofd der nieuwe kerk staat als leider de Ryksblsschop, die Luthersch moet zyn. De medewerking van het volk vindt zyn uitdrukking in de nationale synode Dit is geen parlementaire instantie. Naast den Ryksbls schop komt het geestelijke ministerie, dat den bisschop by de leiding der kerk steunt Het bestaat uit drie theologen en een juridisch lid. De drie theologen vertegenwoordigen; de Lu- thersche, de gereformeerde en de vereenigde LONDEN. 12 Juli (Reuter). Bij zyn terug keer uit Nederland heeft Reuter Dr. Colyn geïnterviewd in verband met het gerucht dat een Britsch—Nederlandsche overeenkomst zake de rubber-restrictle was bereikt Colyn antwoordde, dat hy op het oogenblik niets hieromtrent kon zeggen. Gedurende het interview legde Poe-Yl groote belangstelling voor China aan den dag. Hy hoopte, aldus zeide hij, dat Mandjoes en Chi neezen zich met elkaar zouden verzoenen en wederom onder één heerschappy zouden komen. Met geen enkel woord veroordeelde hy China. Hy scheen veeleer te hopen, dat zyn ningswenschen spoedig werkeiykheid worden. Aan het hof van Poe-Yl heerscht streng ce remonieel. Een schare generaals in goed passen de Europeesche uniformen vormt zyn lijfwacht. Zelfs de Mandsjoes, die buitengewoon trotscb op hun nieuwen staat zyn geven toe. dat de macht van Mandsjoekwo op Japan steunt, zy beweren nl«t bevreesd te zyn. dat Japan hen zal annexeeren en spreken van de Japanners als van hun „Neven”. Mandsjoe-leiders vertelden mij. dat de Mand- sjoes-families 15 millioen leden telden. Dit cU- fer is veel hooger dan dat door de Japanners genoemd werd, die openiyk toegeven, dat het zeer‘moeiiyk is een Mandsjoe van een Chinees te onderscheiden. Voor de Japanners is iedere inwoner van Mandsjoekwo een Mandsjoe, Mandsjoes erkennen slechts dien burger echten Mandsjoe. die tot de z. g. families be hoort Zy houden niet van de Chineezen en zouden hun gaarne het wonen in Mandsjoekwo verbieden. Keizer Poe-Yi heeft hierover niets gezegd, waaruit we kunnen opmaken, dat hij dezelfde meening is toegedaan. 5 I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9