Verandering de handelspolitiek De Evangelische Kerk Huiduitslag. RADIOPROGRAMMA m GEEN BEZWAREN TEGEN RETORSIE ZATERDAG 15 JULI n Verwachting niet hoog gespannen Studiedagen te Bergen Lage temperaturen CRIS1S-BOTERMERK Het dreigend conflict in de steenindustrie Wethouderscrisis te Amsterdam De kweatie in orde gebracht Ook tegen dumping? EEN FLAUWE GRAP HOOGTE-RECORD VLIEGEN GANDHI NAAR WILLINGDON? zy HET AANGESPOELDE LIJK HERKEND Het Engelsche schip op de Schelde Loonsverlaging bij de Hoogovens De uitwijzing van Tykfer ERNSTIG ONGELUK TE ZUTFEN Göring-orgaan in West- Duitschland Twee mijndirecteuren gevonnist 5 Jhr. J. M. van Aach van Wyck 23 Juli verkiezingen Wegena onwettig atopzetten van het bedrijf Maandag 17 Juli 1933 Zondag 16 Juli 1933 Door de organiaatiea verworpen Hartelijkheid ia maar allee. De Maaaa-menach of chriaten-menach foonmuzlek koersen 11.00 Dansmu- Een nieuw koude-record bereikt Arbeider te Hengelo (O.) een ministerie dat 6 50 Onun - als andere I I i c I VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN 10 00 Kerk* 5.00 Idem. Anton Konrath 10.20 Dans- De Duitache landskerken onder één rykabiaachop 1 1 1 1 1 1 1 PARUS (Elffel), 1446 M. 8 50 Gramo foonmuzlek. Concert door 8 20 Der J. Brammer gemeente behooren af te treden, de drie sociaal democratische wethouder» hun mandaten ter beschikking stellen.” WARSCHAU. 1412 M. 5.35 Solisten concert 9.05 Gevarieerd programma 10.20 Populaire muziek. PARIJN (Eifel), 1446 M. 9 05 Concert van Straatsburg. 1 1 1 1 10.20 Concert door het NIR, o.l.v P. BEROMt'NSTER. 460 M. 5.50 Gramo foonmuzlek 8.20 Concert door het om roeporkest. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOOIDS 1 t l bul- be- - I der Duijsche Evangelische ram- van 1. V. Deze leden stelden voorts de vraag, of dit wetsontwerp ook gebruikt kan worden tegen landen, met welke wy geen handelstractaat heb ben en die op onze markt dumping toepassen? Of zal het alleen worden gebruikt ter bevor dering van onzen export? Is de regeering voor nemens, maatregelen te nemen tegen dumping, speciaal tegen valuta-dumping <o.a. met behulp van Sperrmarken) Ia de regeering van plan, handelsverdragen op te zeggen, met het doel, het wapen, dat deze 'wet zal geven, te gebrui ken by de onderhandelingen over een nieuw verdrag? Zoo ja. zal dan byv. het verdrag met Duitschland. dat een opzegglngstermyn van een jaar Inhoudt, worden opgezegd? Sommige andere leden hadden geen bezwaar tegen dergeiyke maatregelen' In het geval, dat Nederland ongunstiger wordt behandeld dan andere landen; zy konden zich echter niet ver- eenlgen met de mogeiykhetd van toepassing in het andere in art. 1 genoemde geval (behan- deling op een wyze, die in strijd is te achten officieel Nederlandsch hoogte-record. ROME, 441 M. 8 25 Gramofoonmuzlek 8 00 Concert 9 06 Populair concert door bet omroeporkest o. 1. v. Josef Hol zer 10.60 Dansmuziek. In verband met het bericht in eenlge Neder landsche bladen, dat het Engelsche oorlogsschip „Exeter” de Schelde zou zyn opgevaren zonder antwoord te hebben afgewacht op een te dien einde tot de Nederlandsche regeering gerichte aanvrage, liet de gezagvoerder op een desbe treffende vraag door een officier antwoorden, dat hU hieromtrent geen mededeellngen kon doen en dat de aangelegenheid onder de be voegdheden valt van het Foreign Office. „De Maasbode" weet echter nog te melden, dat de kwestie thans in orde Is gebracht. Het biykt Inderdaad, dat er van de zyde van den Engelschen commandant een vergissing in het spel is geweest. Er Is tntusschen te 's-Oravenhage alsnog een verzoek ingekomen om de Schelde te mogen bevaren, waarop onze regeering gunstig heeft beschikt. Het schrijven d.d. 8 Juli betreffende de voor stellen van de patroonsorganisaties met betrek king tot een steenzetterscontract Is In een gisteravond gehouden gecombineerde vergade ring van de arbeidersorganisaties '.Alg. Ned. Bouwarbeldersbond, Federatie van Bouwvakar beiders, R. K. Bond van Transportarbeiders en Christeiyke Bond van Transportarbeiders) be sproken. De gezamenlijke besturen kwamen tot de conclusie dat de voorstellen der patroons zóó niet kunnen worden aanvaard. Besloten Is aan de leden steenzetters het ad vies te geven van Maandag as. af, op de voor waarden In het schrijven van de patroons ge noemd. geen steen te lossen. De besturen zyn overtuigd dat dit advies zal worden aanvaard, zoodat er Maandag geen steen zal worden ver werkt door de leden dezer arbeidersbonden. WARSCHAU, 1412 M. 13.35 Concert door het omroeporkest onder leiding van St Nawrot. A. Szlemlnska. sopraan 2.40 Vocaal concert 3.25 Populair con cert 8 20 Al Mlchalowskl. bas. zingt 8 45 Pianorecital door W. Micewaki 10.20 Dansmuziek. Dezelfde leden waren van oordeel, dat met dezer Retorsiewet. welker totstandkoming zy overigens zouden toejuichen, niet heel veel kan worden bereikt. Zy kan alleen dienst doen. wan. neer andere landen ons reeds kwaad gedaan hebben. De Regeering spreekt mln of meer ge ringschattend over de reclproalteitsgedachte en over „loven en bieden” by de onderhandelingen met andere mogendheden. Heeft Nederland principieel en doelbewuat een andere han- delapolitieke richting ingealagen ROME, 441 M. 8 06 Senterello, ope- rette van Alfredo Cusclna. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af. doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het nbodlg is. :hop tertjde stat l. gekozen, bestaat uit drie theo- :ntskundlge. Het De Crisis-Zulvelcentrale maakt bekend, voor de week van 18 Juli tot en met 33 Juli de prys voor het crisisbotermerk op f 1.per Kg. en voor de vervoervergunnlng voor tenlandsche boter op f 1.10 per Kg. Is paald. Op een der afdeellngen van de aardewerk fabriek de Sphinx te Maastricht zou een dezer dagen een der atellermelsjes de fabriek ver laten en in het huwelijksbootje stappen. Besloten werd haar vooraf nog een poets te bakken. Toen aan den avond van haar vertrek het meisje zich naar haar kleedkamertje begaf schrok zy hevig. In de schemerende duisternis was een soort van doodsbaar opgesteld met kruis en kaarsen. Het meisjes viel bewusteloos De vier gehuwde arbeiders welke een en ander hadden In elkander geslagen werden voor twee dagen geschorst en Zaterdag ontslagen. hebben hun grap duur moeten betalen. Het overleg tusschen de raadsfractie en de federatie Amsterdam der 8. D. A. P. beeft Vrijdagavond geleld tot het navolgend advies aan de gedelegeerden-vergadering, bedoeld in artikel 45 van het Huishoudeiyk Reglement: .Het ernstig verschil van meenlng omtrent de loonpolitiek bij de op 6 dezer In den gemeente raad behandelde voordracht tot uiting geko men, heeft de mogeiykheld eener vruchtdragen de samenwerking tusschen de sociaaldemocra tische, roonisch katholieke en vrijzinnig demo cratische raadsfracties zoodanig verstoord, dat voortzetting hiervan niet wel mogelyk is. Bovendien beteekent de verklaring, afgelegd door wethouder Kropman In dezelfde raadszit ting. in antwoord op een vraag van den heer Brulnsma, „dat de meerderheid van het College van B. en W. de verantwoordeiykheld plet lan ger wenscht te dragen, wanneer de loonvoor- dracht wordt verworpen, m.a.w. dat zy dan haar ontslag zal nemen", een zoodanige inbreuk op de tusschen de sociaal democratische, roomsch katholieke en vrijzinnig democratische raadsfracties gesloten overeenkomst, waarby de verplichting werd aangegaan, „dat deze frac ties zich op een pogram voor de eerstvolgende zittingsperiode verbinden” dat daardoor deze overeenkomst als verbroken dient te worden be schouwd. Dientengevolge zullen, uitgaande van de over weging, dat, door verbreking van de overeen komst gesloten tusschen de hierboven genoem de fracties, de op grondslag van het program gekozen leden van bet dageiyksch bestuur der Deakundige voorlichting Eenlge leden drongen er op aan, dat de re geering zich voor de toepsMng van dergeiyke maatregelen zal laten voorlichten door deskun digen uit bet bedryfsleven en dat zy eveneens te voren het advies zal inwinnen van de door de Kamer Ingestelde commissie voor overleg met de regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangele genheden van handelspolltieken aard. RYBINK (Poolsch Sllezië), 15 Juli (Reuter) Het Poolsch Telegraaf agentschap meldt: De Rechtbank te Ryblnk heeft de tvdse myn- directeuren Volgt en Buze veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf en 20.000 zloty boete wegens het onwettig stopzetten van het bedrijf aan de Prins-Donnersmark-mynen en het ont slaan van 1500 arbeiders. In verband met den hoogen leeftijd van Volgt werd de hem opgelegde straf voorwaardeiyk ge steld. De veroordeelden zyn In booger beroep gegaan. KALUNDBORG, 1154 M. 13.30 Mo gen» Hansen's orkest 4.20 Tuinconcert door harmonie-orkest o. 1. v. F. Hemme 7.50 Louis Prell's dansorkest 11.20 Dansmuziek door de band wn restaurant „Wlvex" o. 1. X, Teddy Petersen. Vrywel algemeen erkende men, dat het nood- «akeiyk Is, aan de regeering de by dit wetsont werp gevraagde bevoegdheden te verleenen, hoe ingrijpend deze ook zyn- Tegen het verleenen dezer bevoegdheden op zich self werden dan ook weinig bezwaren in ge bracht. communistische, stelsels (door BERLIJN. 14 Juli. (W.B.) Minister-president Göring heeft heden een verordening gepubli ceerd, waarin hy de „Natlonalzeltung” te Es sen tot zyn officieel orgaan maakt. Ter motl- veerlng verklaart hy, dat ook In West-Prulsen behoefte bestond aan een courant, die de po-_ Utlek der regeering vertegenwoordigt. Verschenen is het voorlooplg verslag nojiens het wetsontwerp tot verleening van enkele re tors ie bevoegd lm den Hieraan wordt het volgende ontleend: POONA. 15 Juli. (Reuter) Gandhl heeft aan den Brltsch-Indlschen onderkoning, LordWll- llngdon, het verzoek gericht om een onderhoud, einde de mogeiykhéld van een vrede te onder zoeken. De wapenstilstand, die door den leider van het Congres na een bespreking van Dandhi U* de gevangenis op 8 Mel j.L was afgekondiga. loopt binnen twee weken af. Dandhl wil thans blijkbaar pogingen In h« werk stellen, om met Lord Wlllingdon tot een ofandere overeenstemming te komen. Jacques van Kempei Het - 11 00 KONIGSWUSTERHAUSEN. 1835 M. 12 20 Populair concert 1.20 Concert van Hamburg 4 20 Concert van Frankfort 6 50 Dr. Otto Frederich apeelt op de zin gende zaag. PARIJS (Radio). 1724 8.06 Gramo- foonmuzlek 12 40 Gewijde muziek 1 05 Gram.-muziek 5 50 Gratn.-muz. 7.20 Concert 10.20 Gram -muziek. WEENEN, 517 M. 5.50 het Eduard Pfleger-orkest letzte Walzer, operette van en A. Grünwald Muziek O. Btraus 10.36 Dansmuziek. Gemeld wordt, dat de door den reserve eerste luitcnant-vUeger, jhr. J. M. van Asch van wyck, tydens zyn vlucht op 8 Juni j.Y bereikte hoogte van 9.587 M. door de commissie voor Sportzaken van de Koninkiyke Nederlandsche Vereeniglng van Luchtvaart In haar op 10 Juli jl gehouden vergadering gehomologeerd 18 als Intusschen heeft ons land tegenover Dultsch- land dat systeem nog onlangs In toepassing gebracht; het resultaat was toen echter niet schitterend, omdat ons land over geen ander ruUobject beschikte dan over de renteverlaging van het credlet. Daarom werd de vraag ge steld, waarom de regeering niet voorstelt, een onderhandellngstarief In te voeren; waarom de Crislslnvoerwet niet zou kunnen worden gewij zigd in dien zin, dat wy niet aan alle landen een even hoog contingent behoeven toe te staan; waarom niet van overheidswege, zooals in Zwitserland geschiedt, het systeem van goe- derenruil wordt toegepast? Deze leden konden niet begrijpen, waarom de regeering begint met het meest straffe middel om onze handels politieke betrekkingen te regelen: retorsie. DAVENTRY, 1554 M. 1.05 Concert door het Western Studlo-orkest o. 1. v. Frank Thomas 730 Concert door het B BC.-orkest (afd. D) o 1. v. Arthur Cat- teral 8.40 Kamermuziekconcert 11.05 Het Grosvenor House Dance-orkeet o. 1. v. Sydney Lipton. HAMBt KG, 372 M. 12 35 Concert door Norag-orkest onder leiding van A Seeker 4 20 Idem onder leiding van Otto Ebel. von Sosen 5 20 Concert onder leiding van Krohme 10.45 Concert. PARIJS (Radio), 1724 M. 12 20 Gra- mofoonmuzlek 6.05 Uitzending uit het Amerlkaansch conservatorium 8.05 Pia norecital door mej. Wacksmann 8.50 Gramofoonmuzlek en zang. MILAAN. 331 M. 8 35 Concert Ver- zoek - programma - 8.35 Kamermuziek 10.36 Mandoline-concert. BRUSSEL. 509 M. 12.20 Populair con cert door het Radlo-orkest o. 1. v. Karei Walpot 1.30 Concert door het omroep- ■ymphonle-orkest o. 1. v. Arthur Meule- mans 8 20 Populair concert door het Radlo-orkest o 1. v. Karei Walpot 11.00 Dansmuziek uit het Casino te Knocke. Intusschen meenden vele leden een ernstig woord van waarschuwing te moeten laten hoo- ren tegen de reeds hier en daar verkondigde meenlng. alsof met dit wetsontwerp definitief het befcnsel van den vryhandel zou worden X>rysgegeven. Men kon de vrees niet onderdrukken, dat •ommlgen in ons volk de Regeering zullen trach ten te bewegen van de eenmaal noodgedwongen aanvaarde retorslebevoegdheden een gebruik te maken, alsof Nederland inderdaad principieel en doelbewust een andere handelspolitieke rich ting had Ingeslagen. Krachtig drong men daar om by de regeering aan op de handhaving van de bedoeling, welke by de Indiening van het ontwerp heeft voorgezeten. Slechts In gevallen van uiterste noodzaak mag overgegaan worden tot het opzeggen van be staande handelsverdragen, ten einde retorsle- maatregelen te kunnen toepassen. Immers der- geiyke maatregelen, welke genomen worden ter bescherming van bepaalde bedrijfsgroepen, gaan steeds ten koste van Andere groepen en kun nen daarom voor or» bedryfsleven zeer ern stige gevolgen hebben. Het Vrydagmlddag te Bergen aan Zee aan gespoelde iyk van een manspersoon, is thacs herkend. Het vermoeden, dat dit het iyk zou zyn van den te Hoek van Holland verdronken kanovaarder, Rademaker uit Rotterdam, bleek juist te zijn. Aan deze beschouwing werd evenwel toe ge voegd, dat het beleid van den tegenwoordtgen Minister van Economische Zaken het vertrou wen schenkt, dat de thans aangevraagde be voegdheden niet roekeloos zullen worden gehan teerd. Andere leden wezen erop, dat reeds In 1922 de Staatscommissie voor de Economische poli tiek retorslemaatregelen onmisbaar genoemd heeft. Zy betreurden dan ook, dat de Regeering Joewel^ zekere tem; het nemen van zulke maatregelen niet eerder mogelyk gemaakt heeft. Herhaaldeiyk is de Ka mer gewezen op de gebrekkigheid van onze handelspolitieke onthullingen. De grief, welke tegen het vorige Kabinet werd aangevoerd dat de economische politiek niet werd bezien in een algemeen kader, zouden de hier aan het woord zijnde leden thans opnieuw naar voren willen brengen. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, zoo betoogden deze leden verder, dat het onge- wenscht ware, zoolang de Londensche confe rentie niet is afgeloopen, een principleeie ver andering te brengen in onze handelspolitiek. Thans echter schynt het lot dezer conferentie vrywel beslist. Laat de regeering daarom nu ver klaren. zoo was hun verzoek, in welke richting zy ons land wil lelden, en op welke wyze zy de belangen van ons economisch leven, oa die van den export, verder wil bevorderen. Blyft de Regeering de onvoorwaardelljke meest be gunstiging nog steeds als voomaamsten pijler van de handelstractatenpolltlek handhaven? De indiening van dit ontwerp doet, naar de mee nlng dezer leden welke echter van andere Zijde werd weersproken zien, dat thans ook het vertrouwen der Regeering in de doeltref fendheid van deze clausule geschokt is. BEROMUNSTER. 4B0 M. muziek 830 Concert. Over de uitwijzing van den leider der Dultsche Nationaal-soclalisten. den heer Tykfer te Heer len, vernemen wy nog, dat hem door den Com missaris van Politie te Heerlen gelast Is Neder land te verlaten, waarbt! als terabit Is gesteld hedenmorgen zeven uur. De heer Tykfer wordt beschouwd als onge wenscht vreem deling, waarom hem het verder verbiyf In ons land Is ontzegd. Donderdag hebben ook drie andere Duit- schers, die met den heer Tykfer samenwerk ten, van den Commissaris van Politie last ge kregen ons land voor hedenmorgen te verlaten. Het zyn de Dultschers Stollenberg, KrAmei en Martin. BRUSSEL, 509 M. het kleine orkest van Leemans 12 20 Populair concert door het radlo-orkest o.l.v. Karei Walpot 130 Concert door het omroeporkest o.l.v. A. Meulemans 5.20 Dansmuziek uit Casi no. Knocke 8 20 Concert door het radlo- orkest o.l.v K Walpot ziek uit Casino. Knocke. WEENEN. 517 M. 5.45 Sol latencon cert 7.20 Concert door het Weensche symphonle-orkest o. 1. v. 6 55 Gramofoonmuzlek muziek Drie andere Duitechera moeten eveneena ona land verlaten KONIGSWI STERHAUSEN. 1835 M. 12.20 Concert 120 Concert 5 50 dr. O. Frederlch speelt op de zingende zaag LANGEN'BERG, 472 M. 1230 Gramo- foonmuzlek 4 35 Vesperconcert 830 Concert door het orkest van den West- Dultachen Omroep onder leiding van Kühn 1130 Concert. MILAAN. 331 M. 8 50 Opera Don Pas quale van Donizetti, onder leiding van Lulgl Gerussl. met de levensbelangen des lands). De beoor- deellng van dit laatste Is Immers geheel sub jectief; zy maakten daarom bezwaar tegen ver leening van een zoo groote bevoegdheid aan de regeering ook voor dit geval. Eenlge leden vonden echter de medewerking van de Staten-Generaal, welke gevorderd wordt, voldoenden waarborg Er waren echter ook leden, die deze medewerking in het geheel niet op prijs stelden en van oordeel waren, dat deze bepaling als een fout moet worden beschouwd; zy zal h.l. aanleiding geven tot oponthoud en de positie der regeering tegenover het buiten land verzwakken. De vraag wordt gesteld, of de by art. 1 aan de regeering te verleenen bevoegdheden alleen zullen kunnen worden toegepast tegenover staten, waarmede geen verdrag met meestbe- gunstlgingsclausule Is gesloten. Is dit het geval, dan zullen de te verleenen bevoegdheden van geringe beteekenls zyn. Voorts wordt gevraagd of het geen aanbeveling zou verdienen, het ontwerp aan te vullen In dien zin. dat eveneens maatregelen genomen kunnen worden tegen ongunstige behandeling van Nederlandsch-Indlë. Suriname en Curacao Voorts werd nog opgemerkt, dat tot de maat regelen, welke na de totstandkoming van deze wet genomen zullen kunnen worden, ook de heffing van een bijzonder Invoerrecht behoort. Sommige leden achtten dit een gevaarlijke be paling: bovendien betwyfelden zy. of de regee ring hiertoe grondwettelyk wel bevoegd Is bul ten medewerking der Staten-Generaal. Andere leden meenden, dat de Grondwet hier geen be letsel oplevert. Enkele leden stelden de vraag, waarom de door de regeering gevraagde bevoegdheden In een afzonderiyk wetsvoorstel zyn neergelegd Deze bevoegdheden komen neer op scherpere contingenteerlng en hoogere tarieven; waarom konden zy dan niet worden neergelegd In de verschillende contlngenteeringswetten en in de Tarlefwet? Het gevolg zal zyn, t de han- teering van ons tarief, welke tot dusverre door den minister van ihnanclën geschiedde, thans in bepaalde gevallen naar een anderen minister ^ordt overgebracht. Van andere zyde werd hiertegen aangevoerd, dat een afzonderiyk wetsontwerp gewenscht Is. omdat het hier gaat om In wezen andere bevoegdheden dan de al- gemeene tarlefs- en contlngenteeringsmaat-, regelen. In verband met deze opmerkingen werd de vraag gesteld, of In het wetsontwerp wel vol doende rekening Is gehouden met de contlngen- teeringsmaatregelen. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8 00 Gramotoonmuziek 10 00 Morgenwijding 10 15 Gratnofoonmuzlek 10.30 Or gelspel door P. v. Egmond Jr. Anny Lam brechts. zang 11 00 Mr Ph. La Chapelle draagt voor 1130 Orgelconcert 12.00 Oramotoonmuzlek 12 30 Lunchconcert door het ensemble Rentmeester, afgewls- seld door gramofoonmuzlek 2.30 Piano recital door Maurice van Ijzer 3 00 Gramofoonmuzlek 4 00 Zang door Bruno Ucko. A. d. vleugel Egbert Veen 4 30 Cauaerle door Max Tak 5.30 Concert door Kovaca Lajoa en z(Jn orkest. Afgewis seld door gramofoonmuzlek 7.00 Boe kenhalfuur door Ina Boud Ier Bakker: Het hula In de hitte” van Annie Salo mons 7.30 Gramofoonmuzlek 7.45 Causerie door Ir. J. v. Stolk: .De Pan- Europa-gedachte" 8 00 Vaz Dia» 8 05 Omroeporkest o. 1. v. Alb. v. Raai te 9 00 Zang door het Holl. vocaal kwartet, be staande uit Jo Vincent, aopraan Sure Lu ger, alt. Louis van Tulder, tenor en Willem Ravelll, bas 9.30 Omroeporkest o. 1. v. Alb. v Raai te Plerre Palla, plano 10 30 Gramofoonmuzlek 11.00 Vaz Dlas 11,10 Aansluiting met Palais de Danse. Bchevenlngen Dansmuziek door Fred Adison en hls Collegians en het tango- orkest van Juan Amallo en z|jn Cubanen 12.00 Sluiting. LANGEN'BERG, 472 M. 12.30 Gramo foonmuzlek. Schubert-programma 4 35 Vespercqncert - 730 Populair progi ma 8.20 Concert dodr het orkest den Wtest-Dur tschen omroep o. 1 Kühn. LUXEMBI KG. 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7 60 Symphonlsch Gramofoonplatencoa- cert .8 30 Engelsche causerie 8.40 Gramofoonmuzlek 8.00 Nieuwsberich ten In het Fransch 9 10 Lichte gramo foonmuzlek 9 45 Nieuwsberichten In 't Dultsch 9 55 Dansmuziek. (In de pauze koerzen en sportberichten BERLIJN. 14 Juli (W.B.) De RUksregee- rlng heeft gisteren de constltueering van de Dultsche Evangelische Kerk afgehandeld. Het ontwerp telt zeven artikelen. Zij bepalen, dat de Kerk een openbare rechtspersoonlijkheid zal bezitten. De plichten en rechten van den Dult- scher Evangellschen Kerkenbond gaan over op de Kerk. Indien de thans bestaande organen van een landskerk weigeren de belastingen der Duit- sche Evangelische Kerk op haar begroeting te brengen, zullen de landsregeeringen op verzoek van de rijksregeering het recht hebben discipli naire maatregelen te nemen. De landskerken, die bij de Dultsche Evangeli sche Kerk zyn aangesloten, zullen op 23 Juli nieuwe verkiezingen houden voor de verkiezing van de leden der organen, die door de lidmaten der Kerk rechtstreeks worden gekozen. De kiesgerechtigden zullen desnoods door mid del van volmachten aan de stemming kunnen deelnemen. Een door den rijksminlster van Blnnenland- sche Zaken aan te wijzen gevolmachtigde zal hebben zorg te dragen voor een Juiste toepas sing van dit wetsartikel. De wet zal In werking treden op den dag harer afkondiging. De Rijksbisschop Kerk wordt gekozen door de' nationale synode, op voordracht van derzelver leden, de voorgan gers der Landskerken en de leden van het geestelijke ministerie. Dit geestelijk ministerie dat den Rijksbisschop tertjde staat, wordt door den bisschop zelf logen en een ree! draagt tegenover den Rijksbisschop de verant- woordelykheid voor de eenheid der Kerk, waar door de Rijksbisschop op zyn J>eurt weer tegen over de bultenw-ield verantwoprdeiyk is. De Nationale Synode wordt minstens éénmaal 's jaars door den’ Rijksbisschop bijeengeroepen. De kerkelijke wetten der evangelische gemeente worden opgestek' door de nationale synode, te zamen met het geestelijk ministerie of door dat laatste lichaam alleen, zy worden door den Rijksbisschop afgekondtgd. Gisterenmiddag had ernstig ongeval plaats. Eenlge arbeiders waren by een pannenfabriek bezig een tramwagen te lossen. Twee hunner schulldenvoor een harden regenbui een oogen- blik onder den tramwagen. Plotseling reed met een harden slag een personenauto uit Vorden tegen den tramwagen op. Een der arbeiders kon zich bytyds in veiligheid stellen, doch de arbeider L. kwam onder beide voertuigen. Ernstig gewond en met verbryzeld been werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De Inzittenden van den auto, W. en L. uit Vorden, bekwamen lichte verwondingen. Beiden verkeerden onder den invloed van sterken drank. Procesverbaal werd opgemaakt. DAVENTRY. 1555 M. 12 50 doneert door het Schotsche Studlo-orkest onder leiding van van Ouy Dalnes 1.50 Vlool- recltal door Leon Zlghera 4.35 Con cert door het B B C.-orkest onder leiding van V. Hely Hutchinson 925 Concert door het B B. O.-Theater-orkest. Vrijdagavond hebben de arbeiders van het Hoogovenbedryf te IJmulden, georganiseerd in den modernen en den Katholieken Bond ver** gaderd over de nieuwe voorstellen der directie tot verlaging der loonen. Naar wU vernemen hebben belde organisaties deze voorstellen met groote meerderheid ver worpen. De voorstellen betroffen een verlaging van de uurloonen van 29 tot 50 cent met 1 cent per uur, ^an 50 tot 60 cent met 2 cent per uur en boven de 60 cent met 3 cent per uur. De uurloonen beneden 29 cent bleven bulten beschouwing. Ned. muurtje Ie regiment infante- ter Louis de Mou- Dlas 10.30 Oramo- 11.30 Sluiting. HAMBURG. 37Z M. 12.35 Concert door het Norag-orkest o. 1. v. Adolf Seeker 4.10 Populair concert door het Norag- orkest van Hannover o. 1. v. Otto Ebel von Sosen 6.20 Populair concert o. 1. V. Krohme 10 45 Concert van Berlijn. Nadat op 15 Mei kon worden medegedeeld dat een temperatuur van 027 graden boven het absolute nulpunt was bereikt, zyn in het Kamerllngh Onnes-Laboratorium door prof, dr. W J. de Haas, directeur van dit labora torium, dr. E. C, Wiersma, conservator en prof. dr. H. A. Kramers uit Utrecht, de proe ven ter verkrijging van zeer lage temperaturen voortgezet. Eerst werden de proeven verder doorgezet met hetzelfde zout ceriumfluoride als waar mede reeds vroeger gewerkt werd. Er werden daarmede lagere temperaturen bereikt door grootere massa’s stof te nemen en de ontmag- netisatie tot lagere velden voort te zetten. ra turen beneden twee- f.tlende graad boven het absolute nulpunt be reikt werden, werd het wenschelyk geacht an dere zouten te onderzoeken, daar de verande ring van de susceptibiliteit met de temperatu ren van cerium-fluorlde een eigenaardige functie was, welke extrapolatie vry moeilijk maakte. Eerst werd toen gewerkt met een kristal van dysproslumethylsulfaat. waarmee tempe raturen beneden 14 honderdste van een graad boven het absolute nulpunt werden verkregen, aannemende dat het moment ervan niet met de temperaturen veranderde, wat volgens de metingen by hoogere temperaturen aanneme- lyk was. Hetzelfde bleek te gelden voor ceriumethylsulfaat doch by dit zout leverden de ontmagnetlseerlngsproeven nog betere re sultaten op, waardoor de extrapolatie aangaf dat er temperaturen beneden 8'A honderdste van een graad boven het absolute nulpunt be reikt waren. Maandag a.a. waar achy nlyk ataking „Hartelijkheid is maar alles”, smaalt men vaak wanneer men een hatelijk heid aan zijn adres opvangt. In dat opzicht moet men het meermalen ,van z’n vrinden hebben!" Onder een glimp van joviale grappigheid zeggen die zoogenaamde vrienden je dikwijls veel onaangenaams. En wanneer men juist eens behoef te heeft in moeilijke omstandigheden aan een geestelijken steun, een opbeu rend woord, een welgemecnden hand druk, een pretttgen brief of een harte lijke ontmoeting, dan blijven de ..goe de vrienden" verre, laten niets van zich hooren. laten zich niet zien, houden zich schuil of.... komen je nog met bedekte verwijten en sma lende opmerkingen aan boord. „Hartelijkheid is maar alles!" toon van sarcasme moet er uit. Deze woorden moeten een leuze worden voor het leven: breng wat meer har telijkheid in onze samenleving. BERLIJN, 419 M. 12 20 Uit Zoppot: Concert door het Kurorkest o. 1. v. Karl Tuteln 230 Gevarieerd programma 7.40 Vroolijk programma 10 45 Populair concert door de Wilfried Krüger-kapel. KALUNDBORG. 1154 M. 430 Tuln- concert door het harmonle-orkest o.l.v. F. Hemme 7.50 Louis Prell's orkest 11 20 Dansmuziek door de band van restaurant Wlvex onder leiding van T. Petersen. BERLIJN. 419 M. 1230 Concert door het Kurorkest te Zoppot onder leiding van van K Tuteln 3.50 Gram -muziek 4 20 Militair Concert 10.45 Populair concert door de Wilfried Krüger-kapel 1230 Dansmuziek. HUIZBN, 299 M. NCRV 8 00 Schriftlezing en meditatie 8 15 Mor- genconcert 10.30 Morgendienst door ds A. C Dlederlks 11.00 Chr. lectuur 11.30 Populaire gramofoonmuzlek 12 00 Politieberichten 12.15 Louis van Tulder zingt (gramofoonplaten) 12 30 Orgel spel door J. Zwart uit de Luth. Kerk. KÜo- venleraburgwal. Amsterdam 2 00 Ri chard Strauaa-programma 3 30 Zender- verzorglng 4.00 Zeemansuurtje door da D. L. Poot. Zan" door J. H. Smit Duyzent- kunst. Begel. H. Smit Duyzentkunst 6 00 Uurtje voor onze zang- en muziek- vereenlglngen. Chr gemengd koor „Ons Koortje” en de zangklasi|e der Christ, school te Drlebergen-Rljsenburg o. .1. v. K. Hoogsteen 6.30 Vragenhalfuur 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Pers bureau 7 30 Vragenuurtje 8 00 De Stafmuzlek van het 6de rle, Breda. Kapelmeester reé 10.00 Vaz foonmuzlek Ook dit jaar worden te Bergen wederom so ciale studiedagen gehouden en wel van 7 tot 10 October as. De algemeene titel van de stof, die op deze dagen behandeld wordt, zal zyn: Massa-mensch of Christen-mensch”. De bedoeling is om, nu in dezen tijd de per soonlijkheid van den mensch al meer en meer verloren dreigt te gaan, de menschen aan te toonen wie de menschelyke waardigheid ver zekert en of de persoonlijkheid der menschen noodzakeiyk is. In éen tiental lessen zal te Bergen aan de orde komen: I. De mensch en het Christendom. (Inleider Pastoor W. Nolet uit Amsterdam). II. De mensch los van God. (In te lelden door prof. P. J. M. Heskes van het Philoaophlcum uit Warmond). III. De massa-mensch. a. De mensch en de economie (door mr. M. M. G. Th. de Kort uit Bussum). b. De mensch en de machine. (Inleider Max van Poll uit Helmond). c. De mensch en de staat (door pater dr. D. Beaufort O.F.M., Utrecht). d. De mensch en de cultuur. (Inleider Anton van Duinkerken, Amsterdam). e. De massa-mensch van nationalistische en fascistische Henri G. M. Hermans, Den Haag). IV. Reactie tegen den massa-mensch. (In te leiden door pater dr. C. van Gestel OJ*. -uit Leuven V. Terug naar den mensch. (Inleider zal na der bekend gemaakt worden). jé VI. Onze eigen taak (door Rector J. F.WV Bots uit Amsterdam). LUXEMIIOI'RG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuzlek 7 45 Weeroverzicht 7A0 Bymphonlsch gramofoonplatencon- cert 8.30 Cauaerle In het Itallaansch 8 40 Lichte gramofoonmuzlek 9 00 Nleuweberlchten in het Fransch 9 10 Lichte gramo'foonmuztek 9.45 Nieuws berichten in het Dultsch 9 55 Dana- muzlek en gevarieerd programma (In de pauze koereen en eportberlchten zwaar gewond HUIZEN. 296 M. KRO. 8.30 Morgenw. door paAtoor L. H. Perquln O. P. 9.30 NCRV Orgelspel door Jan Zwart 10.30 Kerkdienst uit de Herst. Evang. Luth. Kerk. Kloveniersburgwal. Amsterdam 12.15 KRO KRO-eextet o.l.v, P Lue- tenhouwer 2.00 CkxUdlenstonderricht voor ouderen door D. Bont 2 30 Oogge- tulgeverslag van het voorbijvaren van de KRO-Vioot, die een propagandatocht maakt van Lelden naar de Kagerplasaen, door P. de Waart 2 45 KRO-orkest o.l.v. Joh. Oerrltaen 4 .25 Zieken lof uit de There* siakapel, Carmel berg, Nijmegen 5 00 NCRV Oewijde muziek 5.50 Kerk* dienst uit de Ned. Herv. Kerk te De Bilt 7 45 KRO Gram. muz. 8.05 Voetbal uitslagen van de R K.F. 8 10 KRO-or- kest o.l.v. Dr. H. Swoboda. Llzza Frank, zang 10.30 Gramofoonmuzlek 10.40 Epiloog door het klein koor o.l.v. Jos Pickers 11 00 Sluiting. IIILVERSI M. 1M75 M. VARA 9 00 Tulnbouwhalfuurtje door 8.8. Lantlnga r- 9.30 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot 10 15 Gramofoonmuzlek 10 45 Van het witte doek. Film kwartiertje door M Sluy- ser 10.30 Orgelspel door Joh. Jong 1100 VARA-orkest o.l.v. H. de Grgot 1130 Zondagmorgen toespraak door G. J. Zwertbroek 12 00 AVRO Lunchconcert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep, afgewisseld door gramofoonmuzlek 2.00 Boekenhalfuurtje door Dr P. H Ritter Jr. ..Herman Gorter” van H Roland Holstv. d. Schalk 2 30 Zang d. h. Kon. 's-Her- togenbosch’ Mannenkoor o.l.v. P. Kallen- bach 3.00 Aansluiting met het Kurhaus te Bchevenlngen. Het Residcntie-orkest o 1 v. Ignaz Neumark. Soliste: Ida Rosen- helmer, plano 4 30 Gramofoonmuzlek 5 00 VARA. Dllettanten-uitzending. Arb - Muztekver. ..Tot steun In den strijd” Rot terdam. o 1 v. D Jongbloed 6.00 VPRO Boekenhalfuur. Mary Webb: .De vos duikt weg”. Spr Ds A. Vorster 6.45 Wijdingsuur In de studio. Spreekster: mej. Ds A M L Frevei. Anny Lambrechts, alt. J. Rodrigues Ixipes. plano 8 00 AVRO Vaz Dias 8 15 Kovacs Lajos en z(jn or kest (Bob Schol te) 9.10-AVRO-Tooneel. ..verboden te wedden”. Hoorspel door J. H Neebe. Vert. G. Zopp, leiding Kommer Klein 9.30 Omroeporkest o.l.v N Treep Jacques van Kempen. Tenor 10.15 Gra mofoonmuzlek. Het Scala koor - 10.30 Omroeporkest 11.00 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. RLOEMENBAAL, 246 M dienst uit de Geref Kerk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15