De K.R.O. vloot voer uit I I 1 vttAaal cati den da^ I Het Geheim van Sir Carew 'E WATERREUNIE OP HET BRASEMERMEER I ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN eh Als U toch schoenen oopt, dan ROBINSON vraa Alle abonné’s I I fc, MAANDAG 17 JULI Bedrijfsraden omroep Motto: win er één bij! RT Een oud gebruik ST Het vertrek ZN Nationaliteiten in de HET SPHINX-CONFLICT Sovjet-Unie Thermometer voor visschers Staatsexamen voor onderwijzer 7 Kippen- en eendenhouderij Stuurlieden-examen steen- sprint aarty nnen. e. Oe sec. netst, rijd® I 1 Bemiddelingsvoorstel ook door directie verworpen Prachtig geslaagde dag waarop geestdriftig propaganda ge- voerd werd voor onzen Middenstand dringt aan op spoed Op de plassen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL \De goede Mr. Randley i i iiiiiiiuiHiiimiiii Naar zee! naar zee! naar zee! en het. Of wie ook graag wat droomen wil. MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) taa it. E. naf De weg terug tusschen de gezamenlijke katholieke werkgevers- „Wat gebeurt er met de krokodillen?" terug vroeg Robbie. JDe aardmannetjes zyn bezig ze ge reed te maken voor een zeilwedstrijd,” iel Freddy Vrijdag. .Maar hoe kunnen ze een zeilwed- begreep. klaarde de zeeman. Toen de aardmannetjes hun zeilen hadden vastgezet, dwongen zij de kro kodillen In het water te gaan en het voorop en in de hoogte. „Dat is de meest zonderlinge aell- Morgenavond vervolg) (United Press) Ingezonden MededeeUng Ml En (Wordt vervolgd). j men- tP*. strjjd met krokodillen houden," vroeg Topey, op haar beurt, die er niets van wedstrijd, welken ik ooit heb gezien," verklaarde Topsy. duurde niet lang of de wind stak op en vulde de zeilen. „Dat zullen jullie wel spoedig zien, als ze met het zeil gereed zijn.” ver- Namens den minister van Economische Zaken maakt de regeeringscommlssarls voor de uit voering van de Garantieregeling 1933 ten be hoeve van de kippen- en eendenhouderij bekend, dat besloten is de verliezen voor den pluimvee houder op de kleinere kippeneieren tot een ge wicht van ten hoogste 55 K.G. per 1000 stuks, voor de week van 17 tot en met 22 Juli -as gedeeltelijk over te nemen, ten bedrage van 40 cents per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. 1415 Juli. Den Haag. Geslaagd mej. M. J. Ommertng te Den Haag en de heeren J. W. Don te Waatedorp bjj den Haag en G. M van Leeuwen te Scheveningen. 15 Juli. Geslaagd voor 3en stuurman J. H. Duit en J. P. G. van den Boogert. Die kan niet l 2Z Naar zee! naar zee! naar zee! Psft. löUer, het zen- nsen. Mreh, 1. In en t «ne, 1 ‘cobbe. 10. Le th*m- ni sfc sec. L l*n. ji nbaud, »ec. Igt: L 320 mr it nta. 7 :m, toen je'voor a vws «rukt re» raait WRIGLEY De dieren begonnen toen langzaam in beweging te komen met den staart Langs de Ringvaart en den Kagermeer werd tenslotte naar Lelden teruggekeerd, en hoe langer de tocht duurde des te grooter werd de geestdrift. Toen vernomen werd dat pastoor Perquln Zaterdag zijn zeven-en-zestigsten ver jaardag gevierd had, besloot men onder grooten bijval het volgend telegram aan hem te zen den: De spreekkoren en het gezang bleven daveren over het water, zocdat zelfs de kapitein van het Vlaggeschlp op een gegeven moment over de spaken van zijn stuurrad riep: Win er een bjj voor den KRO.! Onder het zingen van het K R O.-strijdlied keerden de deelnemers In de sleutelstad terug. Het bondsbestuur, van wlen vooral de heer Esser bergen van werk verzette, mag terugzien op een succesrijken dag. waarvan het initiatief te danken was aan den gevierden en Ideallstl- schen pater de Oreeve, die later, aan ëen intiem diner op „De Burcht”, ook alS tafelredenaar uitblonk. Ten bate van den eendenhouder Is voor een- deneleren het over te nemen gedeelte in het anderen vorm contact tot stand te brengen verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 1 30 cents per 100 stuks uitgevoerde eendeneieren. Gelegen in het zand. Of wie eens frisch wü baden In golfjes, gou op snee, ..2.J beter doen dan gaan Aan H. M Koningin Wilhelmina Meer dan 4000 K.R O -leden, die tesamen een glorieuze K.R.O.-vloot bemand hebben, brengen Uwe Majesteit een groet vanaf de schoone Hollandsche meren. te t vroeg. „Juist, uit lesen kan. dan zult u ichten.” agen beantwoorden, sir?" Helend „Zegt Sir George :h zoo gedacht hebben. u moet mjj niet kwalijk nemen. maar dat hjj og iets te vragen had. dan per- ekomen zou zijn.” pkam had een notitieboekje te laid en zat kalm een potlood te hij haar in herinnering bracht: toch wel, dat Sir George, in re lets gewaagds deed, met u hjpr te •ken. Ik verzeker u. dat Lady Ca- door opname van de bepaling uithoofde waarvan f bjj of krachtens een uit te vaardigen wet aan de bedrijfsraden een verordenende bevoegdheid kan worden toegekend. Besproken werden voorts de maatregelen, welke getroffen zouden kunnen worden om de spoedige instelling van diverse wetteljjke be drijfsraden zooveel mogelijk te bevorderen. In overweging werd gegeven over dit punt zeer binnenkort in lederen bedrljfsraad nader van gedachten te wisselen. Daarna zou de katholieke patroons-, reap, de katholieke werk nemersbond. deze aangelegenheid In eigen kring kunnen bespreken, waarna In overleg getreden zou kunnen worden met de patroons-, resp. de werknemersorganisaties van andere richting, om daarna, zoo mogelijk gezamenlijk, tot den minis ter het verzoek te richten tot instelling van een desbetreffenden bedrljfsraad over te gaan. Van gedachten werd gewisseld over de ge volgen, die de instelling van een wettelljken bedrljfsraad kan en moet hebben voor den be trokken katholieken bedrljfsraad. De vergade ring was van oordeel, dat zoodra in een of an deren tak van bedrijf een wettelijke bedrljfsraad zal zijn tot stand gekomen, de katholieke be drljfsraad als zoodanig aanstonds ontbonden behoort te worden, daar het ongewenscht en overbodig werd geacht, dat naast den wette- HJken bedrljfsraad nog een katholieke raad zou blijven voortbestaan. Er werd echter voor gepleit In den een of Bij die gelegenheid was hij by zlchzelven al tot de gevolgtrekking gekomen: „Een eenvou dige vrouw, heel weinig argwanend, dus zeker makkelijk te bepraten!” Hij trad wat dichter op haar toe en vroeg: „Is u alleen?” „Alleen, sir?" herhaalde Mrs. Yull verbaasd. „Ja. want mocht dit het geval zijn, dan heb ik u wat te zeggen. of liever een boodschap aan u over te brengen.” „Ben boodschap, air?” ,_ja, kijk maar niet zoo ontsteld. Het komt u misschien vreemd voor, dat Sir George mij die sou toevertrouwen." „U komt toch niet uit naam van Sir George, wel?” Mrs. YulL trilde, terwijl zij dit De jongste volkstelling heeft aangetoond, dat de Sovjet-Unle bewoond is door 190 verschillen de nationaliteiten, waaronder zich ook bevonden die nauwelijks 1000 en ook die nauwelijks 100 leden tellen, zooals de Gagausen, waarvan er In de 3ovjet-Unle slechts 884 leven. Van de Wod. nationaliteit zyn er slechts 706, van de Sajaten 229, van de zwarte Tartaren 12 en van de Batzbi 7. Ook de nationaliteit der Buduchen treft men aan, welker eenige vertegenwoordiger in de Sovjet-Unie leven Ruim 52 procent van de bevolking Is Russisch. Daarna komen de Ukrainers met 22 procent, de Wlt-Russen met 1.7 procent (ongeveer 2'4 mll- lloen). Verder zijn er Tartaren. Armeniërs, Kozakken. GeOrgiérs, enz. r In het uiterste Noorden leven 15.462 Samoje- den. 1630 Ostjak-Samojeden, 240.000 Jekoeten en 38.000 Tungusen. In de Sovjet-Unie woont ook een betrekkelijk groot aantal Hollanders, n.l. 1500. De dultschers hebben een groot contingent van 1)4 millloen. Verder zijn er vele Zweden. Ita lianen, Franse hen. Albwnlërs en eenige Indiërs. Wie houdt van vergezichten. Van scheepjes en van strand, Nadat in de broelend-warme, stampvolle trein de gesprekken over den regen, die by vlagen neerstort over water en land, een vlugge ken nismaking van de aanmonst^pende bemanning der K-R.O.-vloot hebben bevorderd, en bij een kleine ruzie over het juiste aantal deelnemers en het aantal booten het gemiddelde der ver schillende opgaven werd aanvaard, begonnen de monden los te komen met een heel reper toire aan moppenmaar dan zUn we al uit gestapt. en loopen we reeds In de Breestraat te Lelden achter een wiegend dak van para- piuies. Nog voor we den zomer diep gekend hebben, wervelt het najaar over de sleutelstad in slierten afgevallen blaren, die de grachten bevuilen en heimwee brengen. Maar toch schalt er vreugde in alle straten, waar de jeugd een lied heeft Ingezet, dat overgenomen door de Leldenaren voortgedragen wordt tot aan den ingang van den Burcht. Daar moeten we een half uur op elkaar gedrongen wachten, tot dat de „schepelingen", die de H. MIs, welke door pater H. de Oreeve 8. J. werd opgedragen, hebben bygewoond, zich alvast naar de booten begeven. Als we vervolgens met de honderden uit de verschillende steden van Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Brabant tusschen de steenen dieren van de Burchttrap over den drassigen grond naar de hooggelegen resten van de Bureht loopen, waarbinnen pater Lector J. Dito O. P. het H. Misoffer gaat opdragen, breekt de zon over de bloemen van het altaar, en vlamt een spel van licht en schaduw over de' biddende schare. En hier vragen we dan Gods zegen voor het welslagen van dezen dag. die de K R O. in het bisdom Haarlem nog meer succes zal bezorgen, dan hem door zijn pro gramma’s reeds algemeen deelachtig werd. Het is nu volop zomer, Het bovenhuis is heet, De achterkamer muf en duf, De stadslucht ruikt naar zweet. Ons hartje dat zoo Hollandsch voelt. Spreekt nu een woordje mee: Verlaat de stad! kom, trek er uit! Naar zee! naar zee! naar zee! ep no UL We houden van het water, Wij houden van de zee! Ons hartje, dat zoo Hollandsch voelt, Spreekt hier een woordje mee! En hebben wij vacantie. Dan zijn wij eerst tevree. Wanneer wij trekken, vrij en biy Naar zee! naar zee! naar zes! «ad achter ons liggen, duiken uit het aonne- ‘and toch weer de menschen op, die door hun hartelijk groeten bewijzen vrienden te zyn van den KR.O.: de boeren met hun kinderen, hun dieren en hunhooivorken, de meisjes en jongens van Huize Voordorp, een beetje schuchter voor dit ongewone schouwspel de hengelsport-vereeniglng „De Vrouwenplaag”, die op de ronde jongens van de vloot een glaasje klare drinken, en onder Hazerswoude de non netjes met vriéndelijk wulven. Het zyn prach tige tafereeltjes óm te fotografeeren. en onop- houdeiyk klinkt dan ook het gekuip der len zen. Het Vlaggeschlp te inmiddels teruggevaren langs de zestien andere schepen, waarop nu het K.R.O.-strydlied wordt aangeheven. De be manning van deze boot vormt de jury, die heeft uit te maken, op welk schip het schoonst --1hardst gezongen wordt Tegen twaalf uur komen de vierduizend, die Lelden uit zyn Zondagsche verveling wakker riepen, op het Utrechtsche Jaagpad, waar de- zeventien gepavoteeerde booten van de K.R.O.- vloot liggen, met hol geluid van roepende schoorsteenen en zingenae draaiorgels. Wan neer dan alle bellen gaan luiden en half Lelden naar de wallen te gestroomd om ons uit te wulven, gooit het Vlaggeschlp de trossen las ten teeken van de afvaart. En nimmer zella niet op den dag van haring en van brood zullen de Leldenaren zooveel geestdriftige men- schen uitgeleide gedaan hebben, die hun Zon dag gegeven hadden voor een waterfeest van propaganda, die regen verwachtten, en aan wien zon ten deel viel. Want als een storm steken allerwegen de liederen op: van de „Tosca" en de „Loblth", van de „Pauline” en de „Antoinette" en van de dertien anderen, van den kant beantwoord door populaire melo dieën. en geestdriftig geroep. Achter elkaar varen de booten den Ouden Rijn op onder een diep-blauwen hemel, waar in wolkgevaarten een Indrukwekkende geschie denis schijnen te schrijven. Op het Vlagge schlp zyn de organisatoren van dezen tocht, het bestuur van den Katholieken Radiobond m het bisdom Haarlem, de heeren G. W. 8. Jan sen, voorzitter, F. G. van Esser, secretaris. Valk, penningmeester, en pater H. de Greeve 8. J„ geesteiyk adviseur, met pater lector J. Dito OP, den afgevaardigde van den K.R.O., reeds voorbereidselen aan *t treffen voor den ■mgwedstryd, welke zoo dadeiyk zal worden ge houden. Ook wanneer de laatste huizen der By de jaarlijksche groote processie met het H. Sacrament, die In Brindisi gehouden wordt, heeft men ook dit jaar weer een oud gebruik gehandhaafd. Volgens deze oude traditie moet de Aartsbisschop der stad den Monstrans met het Allerheiligste dragen, terwijl hy op een schimmel -door de straten rijdt. Ook als de processie den Dom binnentrekt, biyft de Bls- schop te paard zitten en de schimmel betreedt ook het eerbiedwaardige kerkgebouw. Dit zeer eigenaardige gebruik dateert uit het jaar 1252. toen de H. Lodewyk van Frankrijk een bezoek bracht aan de stad HWlndtel. Bij zyn terugkeer uit de gevangenschapM-an Sultan Saladyn bewaarde de vrome koning ook het Allerheiligste aan boord. Door een zwaren storm werd het schip op de kust van Brindisi gewor pen en de koning Het toen aan den Aartsbis schop vragen om het Allerheiligste In plech tige processie van boord te laten halen. De bte- schop van de stad was echter destyds zoo oud. dat hy den 5 KM. langen weg van de haven naar zyn paleis niet meer te voet kon afleggen. Daarom besteeg hy zyn schimmel en gevolgd door de geesteiykheM en de geloovlgen der stad reed de Blsschop naar het schip van den ko ning en droeg de Remonstrans naar de stad terug: de koning volgde met ontblooten hoofde den stoet nadat hy den Aartsbisschop by het te paard stygen behulpzaam was geweest, door den stygbeugel vast te houden. Ter gedach tenis aan deze gebeurtenis heeft ook dit jaar Mgr. Valeri, Aartsbisschop van Brindisi, ge zeten op zyn schimmel, omringd door de ker kelijke en kurgeriyke autoriteiten der staddeaen plechtige ommegang gehouden. Aan Z. H Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent Meer dan vierduizend KR.O.-leden, by- een op een K.R.O.-vloot, varend over de meren, brengen Uwe Hoogwaardige Excel lentie hun eerbiedigen groet onder motto: De zender dienstbaar aan de ding. t naam van Sir George Carew. Kunt u my een paar minuten te woord staan? misschien mag ik binnenkomen? We kunnen toch zoo moeliyk hier buiten praten!" Zwijgend ging Mrs. Yull hem vóór naar haar eigen kamer. Zy stond dicht by de tafel met een bleek, bezorgd gelaat. Antony Wyckam sloot de zware deur achter zich. J>e muren hebben wel eens ooren." zei hy met een glimlach „en ik zou my het vertrou wen van Sir George al heel slecht waardig maken, als Ik nu niet zorgde, dat dit onderhoud niet afgelulsterd wordt. De zaak te zóó. Mrs. vuil dat, toen u en Sir George elkaar onlangs na zoovele jaren, en voor u zoo geheel onver wacht, ontmoette, er enkele vragen waren, die hy u had willen doen, maar die hy. op stuk van zaken, achterwege gelaten heeft. Vandaar myn W MWUC MC— S dryfsraden toegejuichte, aanvulling, welke het f wetsontwerp in de Tweede Kamer onderging. Illlllll opdracht Als u nu zoo vriendeiyk wilt zyn. die vragen in plaats van aan hëm. aan my te be antwoorden en my dle 'antwoorden te laten op- schryven, zoodat hy hem ten zeerste vei „Moet ik die vroeg Mrs. Yull dat?.Ik sou seggen: hoe hy wel verpUcht was, my zyn ver trouwen te schenken.” Wyckam schoof een stoel aan tafel en ging zitten met het potlood in de hand. „Mag Ik u nu vragen doen, of zal Ik naar Capheaton teruggaan en Sir George zeggen, dat u aan niemand anders beantwoorden wilt dan aan hem persoonlyk?" „O. neen, sir, neen! Als Sir George u zendt met die boodschap en u weet er toch van. dan wil ik ze wel beantwoorden!" UIIUIIIIIMIIIIIIIIIII NAAR ZEE Geheel in gedachten verdiept, bleef zy hem •enigen tyd staan nakyken en zóó verstrooid Vas zy zelfs, dat ze verschrikt opkeek, toen ze Vlak by zich hoorde zeggen: „Goeden morgen. Mrs. Yull!" „O!” Ze had niemand het erf zien opko men en was bygevolg ontsteld van die stem. Vandaar dat zy er weifelend aan toevoegde: „Goeden morgen, sir." „Ik vrees, dat Ik u verschrikt heb. Neem my dan niet kwaïyk, dat was toch mUn bedoeling “let! u herinnert zich my. naar ik zie?” Maar weinigen, die Antony Wyckam ééns ge kten hadden, zouden hem ooit vergeten, zóó op vallend teer en knap was hy voor een man. *Ia, sir, ik herken u." „Dat is meer, dan ik al durfde hopen, nadat my maar die enkele minuten had gezien, toen ik juist te la»? kwam, om Sir George de boodschap over te brengen, die Lady Carew my voor hem gegeven had." Dezer dagen publiceerden wy het adres door den R.K. Algemeenen Mlddenstandsbedryfs- raad, ingevolge besluit der algemeene vergade ring, aan den minister van Sociale Zaken ver zonden. in welk adres er by den minister op aangedrongen werd met de uitvoering der Be- dryfsradenwet grooten spoed te betrachten. Omtrent die te Utrecht gehouden vergadering van den RK. Alg. Middenstandsbedryfsraad wordt ons nader nog het volgende medegedeeld: Vertegenwoordigd waren de bedrijfsraden voor de meubelindustrie, den manufacturenhandel, het schildersbedrijf, het slagers-, burgersmeden-, loodgieters- en electrotechntech bedrijf. In zyn openingswoord, memoreerde de voor zitter, dr. J. van Beurden, het belangrijke feit, hetwelk zich sinds de laatste algemeene ver gadering voltrok, nJ. de afkondiging In het Staatsblad van de Bedrijfsradenwet-Verschuur. De kathoUeke bedrijfsraden, die steeds voor een wetteiyke regeling der bedrijfsorganisatie ge- yverd hebben, mogen In de totstandkoming van deze wet een aanvankeiyke bekroning van hun steeds volgehouden actie zien. Deze BedriJfs- ra den wet Is een eerste stap op den weg naar een andere, meer chrlstelUke maatschappy-orde ning. Niet onmogeiyk Is Intusschen, dat die weg In sneller tempo geloopen zal worden dan voor heen wel mogeiyk werd geacht. Gememoreerd werd de belangrijke en door de kathoUeke be ate hy my n soonlyk hier g( Antony Wy< voorschijn gebi slijpen, ten „U begri keren zin. komen. op?t rew nieuwsgierig was en hem meer dan eens ondervroeg naar de reden van zyn bezoek op Ryecroft Als hy nu zoo gauw weer hierheen ging, zou dit zeer onvoorzichtig wezen. Kom. Sir George te een goed vriend voor u geweest cn ik hoef u er toch waariyk niet aan te her inneren. hoe zeer hy belang stelt In al wat zyn dochter betreft.” „Neen neen! Maar. air.... ik wist waariyk niet, dat of wie dan ook. er een woord tan afwist.” De gouverneur glimlachte. Sir George was laatst geagiteerd, vandaar dat hy natuurlyk niet over mu gesproken heeft. Zoo straks, ate u er tenminste op gesteld is het te hooren. wil ik u wel vertellen, hoe en wanneer hy er toe kwam, my met zyn vertrou wen te vereerea. Misschien kon ik ook beter Wanneer het ’s zomers heet is Dan zit je in de stad Te puffen en je transpireert En moppert maar zoo wat. Maar Zondags is dat anders En werkt het weertje mee, Dan trekken wij met bus of fiets Meer dan 4000 K.R.O.-vrienden. komend van het groote K.R.O.-waterfeest, wenschen u ter gelegenheid van uw ver jaardag nog vele jaren van beste gezond heid. Leve de K R O. (Get. bondsvoorzitter Jansen) Inmiddels varen we al op de Helmanwete- ring en brengt de wind de koelte van het Bra- semermeer. Pater de Greeve heeft jong en oud tot het vormen van een spreekkoor opgeroe pen en weldra gaat het nu van boot tot boot, en van de booten naar de wallen: „Win er één by voor den K.R.O.!" Op het meer, waar de schepen zich In keurige slagorde opstellen, gaat de roomsche omroep van mond tot mond, vonkt er een levendig contact tusschen de groote vloot en de haar escorteerende zeil- en motorbootjes, wordt uit aUe pierementen vreug de gedraald, en vormt het geheel één kleurryk feest van vlaggen, wimpels, water en opge togen gezichten. In de verte verschynt dan het schip der techniek, op het bovendek waarvan de heer Paul de Waart voor de microfoon aan luisterend Nederland de glorieuze aankomst van de KJR.O.-vloot meldt. Ook Pater de Greeve beschryft dan In woor den vol gloeiende geestdrift het verloop van den tocht tot op dit oogenbllk, maar boven het verklarende woord van deze twee omroepers klinkt onophoudeiyk het gejuich der vierdui zend schepelingen. Hier worden de volgende door den bonds voorzitter Jansen onderteekende telegrammen verzonden Als Miss Gunn niet haar medewerking daar- by had verleend, dan zou het Miss Carew niet gelukt zyn, Garth aUeen te ontvangen, toen hy op Capheaton kwam. Zoogenaamd zou zy Patty muziekles geven in de ontbytkamer. maar, toen Mr. Rutland verscheen, en door Tompson, die ook In het geheim genomen was, daar binnen gelaten werd, verdween Lucinda door het ven ster. „Dus je bent niet naar de fabriek gegaan?" kwam Patty hem tegemoet. .Neen, Ik heb er een boodschap heenge- stuurd." „Wat heb Je dan ate reden voor je verzuim opgegeven?" .Dringende hulseiyke omstandigheden.” .Niet onaardig gezegd! Hoor eens. Garth, ik heb t Lucinda verteld.” „Ja? Wanneer dan?" „Gisterenavond. Ik moest het toch iemand vertellen en om Charley nu In het geheim te nemen, leek my veel te gevaariyk." „En je nichtje dan?” Reeds vroeger heeft de wetenschap gecon stateerd, dat verschillende vteschen alleen by bepaalde temperatuur van het water byten. Prof. Stegges van de unlversltelt te St. Johns heeft nu een specialen, overigens niet kostbaren thermometer voor visschers geconstrueerd, «elke de temperatuur van het water nauw keurig aangeeft. Hierdoor kunnen vteschers van te voren vaststellen, of het hengelen op een bepaalden dag kans op succes heeft of niet. Het apparaat wordt aan de kust van New Foundland reeds veelvuldig gebruikt. 1 r r. Archibald Randley glimlachte berus- vl tend> 10611 de motor met een lichten ■L”-*- krak tot stilstand kwam, zyn typiste Elly, die den auto bestuurde, nu haar patroon zyn chauffeur had moeten ontslaan wegens oneeriykheid, Elly keek verschrikt om. .Das pech!" zei ze. „Hy slaat af! En dat. nu u juist den trein moet halen!" „O, het te niets,” wuifde mr. Archibald Randley luchtigjes haar zorgen weg. „Ik zal gaan loopen. Dat is wel eens goed voor me." Voordat de bekende philantroop echter tot dit laatste middel behoefde over te gaan, kwam een sjofel gekleede jongeman naderby, die beleefd aan zyn pet tikte. .Kan ik misschien iets voor u doen?” vroeg hy. „Ik heb verstand van dat soort motors.” Mr. Randley’s gelaat, dat steeds rozig getint was, straalde van genoegen. De jongeman maakte den motorkap open en twee minuten later waren zyn handen on toonbaar, maar de motor liep! „Voor elkaar, meneer,” zei hy vrooiyk en maakte aanstalten om te vertrekken, doch mr. Randley was er de man niet naar om zich dergeiyke diensten onbetaald te laten welge vallen. Van achter zijn glinsterende brllleglazen na men zyn kleine oogjes den jongeman nauw keurig op en mr. Randley kwam tot de slot som dat hy den helper-in-nood zou beleedigen door hem geld aan te bieden. „Ehdat was heel aardig van u.” zei hy gllm’achend. „Maarehik geloof niet dat Ik u zoo zal laten heengaan. Ik vermoed dat u zonder betrekking te. Ja? Nu. ik heb een chauffeur noodig en Ik betaal goed. Wat denkt u ervan?" „Graag!" was het antwoord en zoo kwam Paul Brown in dienst by een van de bekendste en geliefdste mannen uit de gansche omgeving. Toen hy met EUy Fray terugreed, vernam hy veel over zyn nieuwen patroon. Mr. Archibald Randley was een van die oude vrijgezellen, die een groot vermogen bezitten en dit zoo goed moge’yk opmaken! Hy was lid van alle mogelyke Uefdadigheidsvereenlgingen en stond bekend als uiterst vrijgevig. Boven dien was hy een zeer beminnelijk mensch. Elly herinnerde zich hoe ontzet mr. Randley ge weest was. toen hy ontdekte dat zyn vorige chauffeur hem bestal. Hy had den man ont slagen. maar wilde er geen politiezaak van maken. „Dat zou hem meer kwaad dan goed doen,” zei hy. „En nu heeft hy nog de kans om zich te beteren." Wat den dienst betrof, bemerkte Paul, dat hy zich niet al te druk behoefde te maken. Hy moest zHn patroon nu en dan naar verga deringen rijden en daarmee was het grootste deel gedaan. Mr. Randley was een goed werk gever. *s Middags liet hy de typiste vrijaf nemen om uitstapjes te maken, zooveel zy wilde en stelde haar den auto ter beschikking. Met het gevolg dat Elly en Paul steeds in elkanders nabyheid waren. Elly zag het met genoegen. Langzamerhand werden zy wat ver- trouwelyker, doch Paul was weinig toeschlete- UJk. Wel liet hy Elly heele verhalen vertellen over thuis, over de heide, waar zy haar vacantie had doorgebracht en over haar prettige werk by mr. Randley. Dat werk bestond hoofd zake lijk in het tikken van een menigte enveloppen met de meest ver schillende adressen. „Dat zyn aUemaal menschen, die mr. Rand ley geld stuurt, wanneer ze het noodig heb ben.” legde ze uit. „En ook beweegt hy veel menschen om geld af te staan voor zyn llef- dadigheidsvereenigingen. Die komen het vaak brengen, en, o, je moest het eens zien. Paul, wat een eigenaardig slag menschen dat te. Je zoudt denken: industrieelen of bankiers, maar nee, hoor! Doodgewone menschen uit den mid denstand. kleine zakenlieden en dergelyken.” Paul luisterde geïnteresseerd. Hy raakte er van lieverlede aan gewend, dat Elly den baas ophemelde en inderdaad, mr. Randley was het waard. Een werkgever die zooveel voor andere menschen en voor zyn personeel over had, had hy tot nu toe niet ontmoet. Op zekeren avond zag Elly. die tegenover mr. Randley’s kantoor haar kamers had, dat er ecv llchtschyn in het kantoor opfUtste en dadely. daarna weer doofde. Zy was Juist van plan naar bed te gaan. Wat was dat daar In het kantoor? In een oogenbllk drong het tot haar door, dat die llchtschyn afkomstig moest wezen van een zaklantaarn. En wie anders konden daar en op dien tyjl een zaklantaarn gebruiken daninbrekers?! Dadelyk deed zy haar mantel aan en haastte zich naar het kantoor. Er klonk gestommel. Zachtjes opende zy de deur en knipte het electrteche licht aan. Het bemiddelingsvoorstel van den Rüksbe- middelaar Prof. Dr. Josephus Jitta te voor een deel door de Sphinx-directie niet aanvaard. Waar nu, het voorstel slechts gehéél verworpen of aanvaard kan worden, volgt uit de beslissing der directie, dat bet voorstel door haar te verworpen. Er is nu een nieuwe phase in het conflict Ingetreden. Maandag hebben hieromtrent de beraad slagingen door de organisaties plaats. Het schouwspel dat zy zag, deed haar ver- styven. By de geopende brandkast stond een jongeman. In zyn hand hield hy een pakje bankbiljetten. Het was Paul Brown! Op hetzelfde oogenbllk verscheen mr. Rand ley zelf op het tooneel, gekleed „in een pyama. waaroverheen hy een huisjas dl „Ach zoo!" zei hy met trille hy Paul zag. „Dus jy bent net ganger.” In Paul’s hand blonk een browning, zyn stem had een metalen klank, toen hy beval: „Handen op! OogenbUkkeiyk!” Toen floot hy en voor leiqand van 1 zyn verbazing be- komen was. kwam er een stevig ge- 5 bouwde man door het raam binnen. .Ja, meneer?” vroeg hjj. .Dat te je man, sergeant,” zei Paul op mr. Randley wyzend. .Philantroop. chantagepleger en drelgbriefschryver, Archibald Sanderson Hej daar!" schreeuwde hy opeens. Mr. Randley of mr. Sanderson had plots alle waardigheid verloren. De bemlnneiyke uitdruk king op zyn gelaat maakte plaats voor een giftige. Hy greep een zware, zilveren kande laar. die hy met kracht naar Paul wierp. Hij miste. Maar de sergeant miste niet, toen ny den philantroop de handboeien aanlegde en wegvoerde. „Paul!” riep EUy ontzet en ongeloovlg. „Scotland Uard," antwoordde hy kalm, zyn legltimatlekaart toonend. „En het te ook geen Paul Brown, maar Paul Dudley." .Paul, ik dacht dat jy „En ik meende dat jy de misdadigster was. Want de heer Sanderson tikte zyn afperzerz- brieven op jouw machine, liet jou het geld aannemen en deed kortom alles om de ver denking op jouw te laten vallen. Ik zocht naar gemerkte bankbiljetten. Een van de slacht offers heeft den moed gehad naap jfe politie te gaan. De gemerkte biljetten waren hier en wie de dader was wisten we toen spoedig!” „Neen, dat beloof ik je. Ik heb te veel tneeiy met dien armen kerel, om hem liet leven nog moeliyker te maken. Maar Lucinda heb je het dus verteld en wat zei die?" „Een heele massa. En wat het voornaamste was. zy vergaf het my. dat ik haar zoo voor den gek gehouden had. Feltelyk verdiende ze het niet aan my. want ze te een schat! Zy beeft my hier binnengesmokkcld en verdween on- mlddeliyk toen jy kwam." „Hoor eens. ik vind Lucinda ook soo n achat, dat ik jóu twee kussen zal geven, die je maar by gelegenheid aan haar moet overbrengen." Daar Patty zich hiertegen niet verzette, zou hy er haar waarschyniyk nog wel meer dan twee hebben gegeven ate Sir George op dit oogenbllk niet juist binnenkwam. Verrast stond hy naar het schouwspel te kyken. Patty had zich het eerst hersteld. „Ik vind heusch, dat u moest kloppen, als u binnenkwam!" „Zoo zoo. kindje? En boe lang heeft deae comedic al geduurd, ate ik vragen mag?" .Binds gisteren. Sir George." viel Garth tn. „Zeker het resultaat van het verdwalen op de heide, te t niet?" .J....U.... Het was zoo nat. moet u den ken.... en zoo koud.... en zoo ver.... Als ik niet wat aardig voor hem was geweest, zou hy my misschien in het geheel niet hebben thuis gebracht.” alt blad ziin inaevolge de vsrzskeringsvoorwaarden tegen 9/)/)/) by levenslange geheele ongeschiktheid tot werkepdoor f 7Cfï by een ongeval met f OCfi by verlies van een hand f 1 oy verlies van een f Cf) by een breuk van f Jfl by vsrlles van *n ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen l verlies van belde armen, belde beenen of beide oogsn f uU,~ doodelyken afloop f een vost of een oog f SAtZe duim of wyavlnger «zlZe~been of arms Trl/e” anderen vinger 1 J. 11 -L11 JL_ 1 ,,±2-1 .1 -LJ 1 ij „Vashtl?Neen, die was nu wel de onge- schikste persoon ter wereld!’’ .Maar waarom clgeniyk Charley niet?" „Wel. hy zou het aan Mr. Wyckam verteld hebben.” Dit had zy niet willen zeggen, zelfs niet aan hém. haar verloofde had zy een woord willen meedeek-n van de heftigheid, waarmee Antony Wyckam haar het hof had gemaakt. Zy had getracht, het te vergeten; maar nu Garth die vraag had gedaan, was haar dit antwoord ont vallen. eer zy er op bedacht was. Ze kreeg een hoogroode kleur en dit merkte hit. Hy hield haar op eenlgen afstand, om haar des te beter te kunnen zien en sprak toen langzaam en na- drukkeiyk: „O, dus dat te zoo." ,Ja, zoo te het.” zy voelde zich ook zóó zeer overtuigd, dat hy het geheel vatte, dat zy 't niet noodig achtte, het nader toe te lichten. „Het was waariyk myn schuld niet.” zei ze met een bedroefd gezichtje. „Ik was er heel boos en verbaasd over, maakte er onmiddeliyk een einde aan en zei, dat hy er nooit meer over beginnen moest En dat heeft hy ook niet gedaan Zeg er nu ook alsjeblieft niets van Garth, want ik heb hem beloofd, dat ik er nie mand iets van vertellen zou. als hü my niet verder lastig viel. Paps zou zeker boos zyn, ate hy het wist. En ik wilde wel om een paar rede nen. dat er niets onvriendelyks tegen hem ge zegd werd. Ik had het jou zelfs niet willen ver tellen en feltelyk heb ik dat ook niet gedaan, maar je begreep het. Dus je zult er hem niets van zeggen, Garth?” en werknemersleden van wettelyke bedrijfs raden. Het bestuur zal deze aangelegenheid nader onder het oog zien en aan een volgende alge meene vergadering hieromtrent plannen voor leggen. U k

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11