Prikkeldraad H -1 Huiduitslag. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland De goedkoope trein ZALIGHEID in den HEER it fan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen MAANDAG 17 JULI VLOOTMANOEUVRES IN AMERIKA Studiedagen te Bergen Massa-mensch of christen-mensch verzaken aan de eigenliefde Opbouw wan groepen en clubs Prof. Veraart ^Roeping” DE TUINBOUWSTEUN Arbeider zwaar gewond Li. Varkenspr ij zen GOUVERNEUR VAN SLOBBE Dader aangehouden Verwerking tot corned-beef, dan wel een ander procédé OPRUIMING VAN GEDEELTE VAN DEN VEESTAPEL MOORDAANSLAG TE GRONINGEN ERNSTIG ONGELUK TE ZUTFEN R.K. VROUWENBONDEN IN NEDERLAND R.K. BOND VAN BOTER- EN MARGARINEHANDELAREN Principieel meeningaverachil onder leiding der kerkelyke hiërarchie 60ct innig en nemen offer in onderdanigheid aan het door God over hen gestelde gezag l - 3 RB Gegeven te Utrecht, 28 Juni 1033. te Hengelo (G.) een de geest van katholieke volgzaamheid Wij brengen U in herinnering, dat vol gens de door God gewilde orde de ontwik keling van het godsdienstig leven moet ge schieden een de Het aandrang roepen Wij U allen op, B 0, om Christus’ geest en leven in U te ver sterken. Wij brengen U In herinnering, hoe Wij steeds hebben aangedrongen, dat in al onze katholieke organisaties niet alleen de maatschappelijke, maar op de eerste plaats de godsdienstige vorming moet worden be hartigd. En heden willen Wij U nog eens «ijzen op enkele middelen, die volgens de leer en de leiding der Kerk dienstig kunnen zijn tot bevordering van uw bovennatuur- hik leven. Allereerst is noodlg, dat alle geloovigen medehelpers, volgens dé. gedachte van het leekenapostolaat, waartoe de Paus herhaal delijk en dringend heeft opgeroepen. die als van het tijdschrift ..Roeping”, In de dezer dagen gehouden hoofdbestuurs vergadering van den kortelings opgerichten Ned. RK. Bond van Boter- en Margarinehande laren, is benoemd tot voorzitter: de heer Joh. Vlasveld uit Zoeterwoude; tot secret.: de heer O. P. Bontje, Wjjkerlaan 2, Voorburg, en tot penningmeester: de heer Jac. v. d. Zijden, uit Stompwjjk. De eerste algemeene ledenvergadering van dezen bond zal worden gehouden op Donder dag 20 Juli as. des middags te 4 uur in Gebouw Amlcltia, Westelnde, Den Haag. Voor deze vergadering zijn alle R K. boter- en margarinehandelaren van Nederland ultgenoo- digd. Bij dit alles moeten Wij U echter krach tens de opperherderlijke taak, die God Ons op de schouders heeft gelegd, wijzen .op enkele verschijnselen, die een gevaar ople veren voor de verdere gezonde ontwikkeling van het godsdienstig leven, gedachtig aan het woord „dat een weinig zuurdeesem ge heel het deeg verzuurt.” 8) Ten slotte willen Wij U nog op het vol gende wijzen: Wie Christus wil volgen, moet zich onthechten van de aardsche goederen. Maar het Is met de katholieke opvatting, zooals deze ook in de groote sociale ency clieken wordt uiteengezet, In strijd het voor te stellen, alsof bezit onvereenigbaar Is met volmaaktheid. Vrijwillige armoede is voor zeker een machtig middel bij het streven naar volmaaktheid, maar volmaaktheid sluit geenszins persoonlijk bezit en gebruik van aardsche goederen uit. BV San Francisco werden groote nachtelijk» vlootmanoeuvres gehouden. De geweldige stralenbundels der schijnwerpers speuren naar „vijandelijke" vliegtuigen Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur heeft de 5- tigjarige R. K., chef-monteur bjj de Gronin genRotterdam Stoombootmaatschappij op het kantoor der Maatschappij verschillende schoten gelost op den directeur der Maatschappij, den blijft. t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. noeg de geheele priesterschap ten laste ge legd. De Bisschoppen, die bekend zijn met den algemeenen toestand, en onder wier rechtsbevoegdheid de geestelijkheid staat, mogen geenszins die crltiek van onbevoeg den dulden. Zij moeten haar in haar alge meenheid als onrechtvaardig en als erger nis gevend veroordeeler^. De eerbied en het vertrouwen der geloo vigen, waaraan de priesters bij hun heilig dienstwerk dringend behoefte hebben, wordt aldus ondergraven, waardoor een al gemeen geestelijk belang ernstig wordt ge schaad- Het uitspreken van lichtvaardige Aan den heer B. W. T. van Slobbe, gouver neur van Curacao, is met ingang van den dag in de maand Augustus, waarop hij Curacao sal verlaten, in "s Lands belang vier maanden ver lof naar Europa verleend. Als waarnemend gouverneur zal. na het ver trek van den heer Van Slobbe, optreden de heer H. Schotborgh, gepenslonneerd adminis trateur van Financiën in Curacao. heer N. H. Trap. Deze is daarbij In beide armen getroffen, terwijl twee kogels zijn hals hebben geraakt. De dader, die zeer opgewonden was over een kwestie betreffende ’n employé, heeft vervolgens op zich zelf geschoten, doch zich slechts een schampschot aan het hoofd toegebracht. Een beambte wist te verhinderen dat hij den direc teur bij het laatste schot In het hoofd trof. De heer Trap is in het Academisch Zieken huis opgenomen. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. De dader Is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht om verbonden te worden. Hij zal daarna In arrest worden gesteld. Wij vertrouwen, B. G., dat de eerbiedige aanhankelijkheid, die de verhouding der geloovlgen tot de Bisschoppen en de pries ters In ons land steeds heeft gekenmerkt en die voor het algemeen geestelijk welzijn een onschatbare zegen is, ook in de toe komst zal bewaard blijven en versterkt moge worden. Indien de geloovlgen in een Wat hier gezegd is, geldt ook voor de be- oordeeling van de werkzaamheden der priesters. In enkele kringen Is het mln of meer gewoonte geworden op smalende wijze, vaak ook met groote bitterheid, openlijk critiek uit te oefenen op de priesters. Zij, die zich daaraan schuldig maken, zijn met den eigenlijken aard en de bijzondere moei lijkheden van het priesterlijk dienstwerk meestal niet voldoende bekend. Het over wegend goede in hun ambstvervulling en in hun leven wordt verzwegen. Wat soms hun geestelijk werk onder de leiding plaat sen van de herders, die God hun heeft ge steld, dan mag een rijke verdere opbloei worden verwacht van waar genadeleven tot heil van Kerk en Vaderland. Indien Gij allen, B. G., tracht Uzelve gelijkvormig te maken aan Hem, die, „vol van genade en waarheid,” 18) „bij zijn intreden in de we reld sprak: Zie Ik kom om uw wil te doen, o God” 19) en die „Zich vernederd heeft, door gehoorzaam te worden tot den dood, en penningmeesteresse werden goedgekeurd. De ja, tot den dood des kruises,” 20) dan zal dit Heilig Jaar, waarin Wij het negentiende eeuwfeest vieren van deze grootste gebeur tenis der wereldgeschiedenis, niet zonder vrucht aan uw zielen voorbijgaan. Dit vragen Wij van harte aan den Heili gen Geest, den Geest des Heeren, op Pink sterdag over de Apostelen neergedaald om hun alle waarheid te leeren, 21) den Geest, die volgens de belofte des Heeren steeds met zijn Kerk blijft 22) en ons dus ook heden niet verlaat. Moge die Geest ons hel pen om in zijn kracht en zijn genade het aanschijn der aarde te hernieuwen. 23) En zal dit ons gezamenlijk herderlijk schrijven in alle tot onze Kerkprovincie be boerende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld, op Zon dag 16 Juli as. onder alle yastgestelde H.:H. Missen van den predikstoel worden voor gelezen. oordeelen, het vergrooten en veralgemeenen van kwaad zijn zedelijk verkeerd en dus den christen ongeoorloofd; ja zelfs een grove toon, die minachting en afkeer moet kwee- ken, is reeds In strijd met de wetten der naastenliefde. communistische, stelsels (door daadwerkelyk deel- aan het H. Mis- De Nederlandsche Varkenscentrale brengt on der de aandacht van belanghebbenden, dat de prijzen, welke door haar worden betaald voor varkens, welke als nood- en spoedgevallen wor den geleverd, 2 cent lager zijn dan de normaal geldende prijzen. Tevens wordt er nogmaals op gewezen, dat het risico voor deze varkens tot na de geslachte keuring voor rekening van den leverancier In de derde plaats moeten Wij als on-katholleke opvatting brandmerken meening, dat de geloovlgen zelve, krachtens een bovennatuurlijke roeping, de bevoegd heid zouden bezitten als rechters op te tre den over de bestuursdaden der hiërarchie. Al hebben sommigen voor zichzelf mis schien de overtuiging, dat zij In bepaalde gevallen alleen het juiste inzicht bezitten, zij missen toch de zending en daarom ook het recht hun meening openlijk als de juis te op te dringen. Voor den gang der zaken in de Kerk dragen alléén de Bisschoppen de verantwoordelijkheid en hun alleen komt het beslissende oordeel toe. Op de onder danen rust de plicht het goedé te doen en te propageeren, maar Vrijdagmiddag had ernstig ongeval plaats. Eenlge arbeiders waren bij een pannen!abriek bezig een tramwagen te lossen. Twee hunner schulldenvoor een harden regenbui een «ogen blik onder den tramwagen. Plotseling reed met een harden slag een personenauto uit Vorden tegen den tramwagen op. Een der arbeiders kon zich bijtijds In veiligheid stellen, doch de arbeider L. kwam onder beide voertuigen. Ernstig gewond en met verbrijzeld been werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De Inzittenden van den auto, W. en L. uit Vorden, bekwamen lichte verwondingen. Belden verkeerden onder den Invloed van sterken drank. Procesverbaal werd ontrem»*vt Christus, die zelf het hoofd is van de waarachtige eenheid aller geloovlgen, heeft tot Petrus gezegd: „Weid mijn lammeren, weid mijn schapen.” 9) En aan den Paus heeft Hij als medehelpers in het bestuur der Kerk gegeven de overige Apostelen en hun opvolgers, de Bisschoppen, van wie het woord geldt: „Zooals de Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik U,” 10) „wie U hoort, hoort Mij; en wie U versmaadt, versmaadt Mij.” 11) En: „Geeft acht op heel de kudde, waarover de Heilige Geest U als bewakers heeft gesteld, om Gods Kerk te bestu ren.” 12) De Bisschoppen op hun beurt worden bijgestaan door de priesters, die zij zenden en op wie ook het woord van den H. Paulus toepasselijk is, dat zij zijn „de dienaren van Christus en de uitdeelers van Gods geheimenissen.” 13) Uit deze algemeen bekende waarheden moeten wij leerzame lessen trekken, die Wij onder uw aandacht willen brengen, opdat wat nu hoopvol opbloeit, geen ernstige schade zou lijden. Zijn er werkelijk gerechtvaardigde grie ven, dan behoeven deze noch verzwegen, ft och onderdrukt te worden; want er zijn andere wegen om deze tot uiting te bren gen. Zij, die zulke grieven hebben, zullen bij de Bisschoppen steeds een gewillig oor vinden. Men bedenke overigens, dat de ge- nadebemiddeling in de Kerk niet gebonden is aan perSbonlijke heiligheid. En daarom is het verkeerd de leiding af te wijzen van personen.die niet door hooge volmaaktheid uitblinken. J) Gal. 3 30. Trld. 8. 6. e. 8. S) land In den arbeid der Unie zulk een belang rijk aandeel heeft. I De redactie van het tijdschrift ..Roeping", deelt In het jongst verschenen nummer mee, dat zjj gemeend heeft prof dr. J. A. Veraart te moe ten verzoeken zijn Politieke'Kroniek te staken. Ter voorkoming van misverstand verklaart de redactie dat het volstrekt eenlge motief waardoor zij werd bewogen is: „de klaarblijke lijke onvereenlgbaarheid In den loop der Jaren ontMaan tusschen prof. Veraart 's parle mentair politieke beschouwlngenswjjze en de hiervan afwijkende redactloneele". De jaren waarin Veraart aan „Roeping" mee werkte hebben voor de redactie ..het parlemen tarisme in zijn huldigen vorm als „un— zeltgemAsz” gedemonstreerd: ’t beantwoorde In vrijwel geen enkel opzicht meer aan de diepere staatkundige werkelijkheid van heden en de komende jaren.” Waar deze princlpieete kwestie overweegt moet de waardeering vooc de wetenschappelijke prestaties van prof. Veraart wijken tot groote spijt van de redactie. Intusschen blijft professor Veraart als'mede werker op ander gebied aan het tijdschrift ver bonden. Deze leeringen en vermaningen, B. G., moesten Wij tot U richten, om aldus aan de goede strevingen, waarover Wij in het begin spraken, de juiste richting te wijzen en om de actie der goedwillenden op elk terrein "sterker, zuiverder en Gode meer welgevallig te maken. Gelijk het den mensch niets baat, als hij de heele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel, 14) zoo zal ieder op zich zelf loffelijk streven en alle onthechting vruchteloos, dikwijls scha delijk zijn, als men niet tevens weet te Wa.sch de aangedane plaatsen met warm water en Purölzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daAr over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodlg is. Het is vervolgens volstrekt onkatholiek te meenen, dat de geloovigen alleen aan een onfeellbaar sprekenden Paus eerbied en ge hoorzaamheid verschuldigd zijn. De Bis schoppen toch hebben een ieder voor zijn bisdom in alles wat het geestelijk bestuur betreft de waarachtige bevoegdheid te be slissen en voorschriften te geven, en dit niet alleen in zuiver geestelijke zaken, maar ook in tijdelijke, voorzoover deze met het geestelijke verband houden. Met name dient er op gewezen te worden, dat de katholieke actie, het apostolisch leekenwerk, volgens de herhaalde uitspraken van Z. H. den Paus, niet dan in overeenstemming met den wil en de leiding der Bisschoppen moet worden gevoerd, en dat aan hen uitsluitend de be voegdheid toekomt, den geest en de metho den van die actie voor hun bisdommen vast te stellen. De Bisschoppen zijn ook de ge roepen rechters om te oordeelen over het al of niet katholieke karakter van de open bare uitingen des levens, van geschriften, daden en organisatievormen. En als de Bis schoppen in deze zaken hun oordeel en hun wil hebben te kennen gegeven, past aan de geloovigen eerbied en volgzaamheid. begroeting werd aangenomen. Met de plannen van 't bestuur in zake den vorm van steun aan t comité voor den opbouw van de Abdij te Egmond ging men algemeen accoord. Besloten werd de vraag te bestudeeren In hoeverre verdere stappen gedaan kunnen wor den om regeeringsmaatregelen te verkrijgen tegen kleedingexcessen, die zich voordoen voor al in de omgeving van strandbaden. Deze actie zou in verband gebracht dienen te worden met de reeds gevoerde actie tegen zonnebadexcessen en kan mogeljjk weer in samenwerking geschie den met den Christen Vrouwenbond. Na verschillende mededeellngen over de plannen en arbeid der Federatie in het komen de Jaar, betreffende het organiseeren van een studie-landdag, de bedevaart naar Rome, ver spreiding van een vlugschrift tegen het Neo- Malthusianisme, het betrekken der Diocesane Bonden bij het internationale werk, een proef, te ondernemen bij de plaatsing van het Bonds- nieuws, enz. enz. memoreerde de voorzitster het door de Unie behaalde succes bij den Volkeren bond te Genève, waar, mede door het protest der Unie tegen een verkapte aansporing tot Neo-Malthusianisme in één der rapporten van de Medisch-hygiënische commissi— behalve wijziging van dit rapport ook nog U indirect succes behaald werd, dat besloten werd, dat in geen der publicaties van den Volkerenbond Iets mocht voorkomen, dat strijdig Is met de gods dienstige of moreele beginselen van zeer velen. Alvorens de vergadering tè sluiten deelde de voorzitster mede, dat door Z. TL den Paus tot Kardlnaal-Protector der Internationale Unie benoemd was t. E. Kardinaal DolcL als opvol ger van Z. E. Kardinaal Cerrettl. De Presidente der Unie mocht naar aanlei ding van deze benoeming van den H. Vader vernemen, dat Z. Em. Cerrettl z.g. begrepen had de groote waarde van den arbeid der In ternationale Unie voor de H. Kerk. Spreekster verheugde zich mededeellng te Naar we vernemen is dezer dagen aan enkele vellingsbesturen, ook In het Westland, medege deeld, dat dezer dagen een voorloopige ultkee- ring zal geschieden ingevolge de Tuinbouw- steunwet. Die gelden betreffen de z.gn. doorgedraalde producten, die tegen minimumprijs worden ver goed. De ultkeeringen zouden dan plaats hebben over de eerste vijf maanden van dit Jaar. In verband met de ongunstige tuinbouwultkom- sten is deze eerste uitkeering begrijpelijker wijze by de tuinders zeer welkom. Men heeft reeds meermalen op zoo spoedig mogelijke uitbtaling aangedrongen, ook wat betreft de volledige ultkeeringen. die men zoo veel mogelijk nog dit jaar zou wenschen. Wat betreft de minimumprijzen moet wor den opgemerkt, dat deze slechts als eenlge ver goeding zijn bedoeld, omdat de werkelijke koe ten voor het product aan de markt kan wor den gebracht, veel hooger zijn. Ook dit Jaar worden te Bergen wederom so ciale studiedagen gehouden en wel van 7 tot 10 October as. De algemeene titel van de stof, die op deze dagen behandeld wordt, zal zijn: .Massa-mensch of Christen-mensch”. De bedoeling is om, nu in dezen tijd de per soonlijkheid van den mensch al meer en meer verloren dreigt te gaan, de menschen aan te toonen wie de menschelijke waardigheid ver zekert en of de persoonlijkheid der menschen noodzakelijk is. In een tiental lessen zal te Bergen aan de orde komen: L De mensch en het Christendom. (Inleider Pastoor W. Nolet uit Amsterdam). n. De mensch los van God. (In te leiden door prof. P. J. M. Heskes van bet Phllosophlcum uit Warmond). m. De massa-mensch. a. De mensch en de economie (door mr. M. M. G. Th. de Kort uit Bussum). b. De mensch en de machine. (Inleider Max van Poll uit Helmond). c. De mensch en de staat (door pater dr. D. Beaufort O.P.M., Utrecht). d. De mensch en de cultuur. (Inleider Anton van Duinkerken, Amsterdam). e. De massa-mensch van nationalistische en fascistische Henri G. M. Hermans, Den Haag). IV. Reactie tegen den massa-mensch. (In te lelden door pater dr. C. van Gestel OF. uit Leuven). V. Terug naar den mensch. inleider zal ns- der bekend gemaakt worden). VI. Onze eigen taak (door Rector J. F. A. Bots uit Amsterdam). WU beleven, B.G., ook to godsdienstig op- 0pht een hoogst gewichtig tijdperk der „enschelljke geschiedenis. Van den eenen ^nt wordt waargenomen een streven naar geestelijke hernieuwing en naar een betere -rule orde. Van den anderen kant zien gjj verslapping In het beleven van het ge- joof en een toenemenden droevlgen geloofs- gjval, waartoe stelselmatig aangekweekte genotzucht en maatschappelijke wantoe- jtsnden, belags, in hooge mate meewerken, pes te meer verheugen Wij Ons daarom over dien drang naar krachtiger geestelijk jeven, dat Wij naar onze beste krachten willen blijven bevorderen. Wij willen U der halve in dit bijzonder herdenkingsjaar nn onze Verlossing nog eens met nadruk gsnsporen om Jezus' gezindheid in U op te «ekken. 1) Zonder zijn geest geen gezonde jevenshemieuwing en geen maatschappelijk herstel. .Niemand immers kan een anderen grondslag leggen, dan die gelegd is, name- jjjk Christus Jezus.” 2) et pad van den prikkeldraad-spanner gaat over.prikkeldraad! Wij ondervinden dat dagelijks: geen voortdurend heftiger geprikkeld en ge prikt wezen dan de prikkeldraad-redacteurl N u hebben wU t bij enkelen onzer lezers weer verkorven met ons prikkeldraadje over de voetbal-feestvierders, die tot de ontdekking kwamen, dat de autobus „toch voordeellger” was dan de trein, aangezien ze dank zij de goedkoopte van de bus voor X zelfde geld, dat ze anders aan spoorkaartjes kwijt zouden zijn, te Haarlem nog een Lucullusmaal konden verorberen. Een behoorlijk christenmensen huivert bij het lezen van de beschuldigingen en Insinua ties, welke zoo’n enkel stukje prikkeldraad een zich dood-onacbuldlg wantoden redacteur be zorgen kan: het stoute stukje zouden wjj b v. „tegen be ter weten in” geplaatst of overgenomen heb ben; wij waren wel degelijk op de hoogte van de „betere koopmanschap" bij de directie der Nederlandsche spoorwegen: hebben wij, zoo wordt er erger dan on deugend gevraagd, de directie der Spoor wegen willen treffen? was het prikkeldraadjè misschien niet bedoeld als reclame voor auto busondernemers De geachte inzender had nog één stapje ver der kunnen gaan en doodgemoedereerd kunnen vragen, hoeveel cent per regel wjj van autobus ondernemers voor ons prikkeldraadje hebben ontvangen. Een andere inzender behandelt ons mensch- lievender hij stelt ons kort en zakelijk de vraag, of wij niet eens onderzoeken willen, waarom de Ne derlandsche Spoorwegen niet en de autobus exploitanten wel concurreeren kunnen. Kijk! DAArover valt te praten. En daarom in gemoede: het Is vreeselljk Jammer, dat de Nederland sche Spoorwegen gedwongen zUn, een groot aantal hoogst onproductieve lijntjes te blijven explolteeren. terwijl autobusondernemers be grijpelijkerwijze op de drukste trajecten para- slteeren en juist dAAr den Spoorwegen de hevig ste concurrentie aandoen; wU erkennen ten volle en met voldoenlngl dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen haar personeel een menschwaardlg bestaan geeft en verzekert en bovendien haar materiaal In uitstekende conditie houdt, dingen, die niet van lederen autobus-exploitant gezegd kunnen worden. Maar (en nu spreken wij uit ondervinding) de zin voor koopmanschap laat bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen vaak veel te wenschen over; men Is niet soepel, men is niet coulant genoeg, en op sommige beslissende mo menten geeft men den besten bevorderaars van het spoorwegverkeer een knauw, waar de zen voor gerulmen tijd genoeg aan hebben. Lagere instanties corrlgeeren vaak de hou ding der directie I Er is in de laatste jaren ontegenzeglijk al veel verbeterd, maar we zjjn nog lang niet waar we zijn moeten; er dient tusschen spoorweg-directle en menscheljjk vervoer-ma- terlaal meer als van mensch tot mensch ge sproken te worden; men moet, In den goeden zin van het woord, meer koopmanschap be trachten. Indien de directie der Nederlandsche Spoor wegen meer menschelljk en minder ambtelijk werd, zou er nog heel veel auto- bussen-concurrentle te weerstaan zijn. Vooreerst: het kan geenszins goed zijn, het gezag der Bisschoppen, hoe dan ook. te miskennen; het moet verderfelijk heeten, dat gezag door verdachtmakingen of hoon te ondermijnen of krachteloos te maken door geregeld te onderscheiden tusschen het gezag en de gezagdragers. Bij verreweg de (meesten is Immers de achting voor het gezag in hooge mate afhankelijk van den eerbied voor de gezagdragers. Vermindering van dezen eerbied heeft daarom bij zeer velen tot gevolg vermindering van de ach ting voor het gezag zelf, en voor zijn in geweten bindende verordeningen. WU nemen gaarne aan, dat de beoor deelaars in het algemeen met een goede bedoeling bezield zijn, maar men bedenke, dat het goede doel nimmer de ongeoorloof de middelen heiligt en niemand meene in waarheid Christus te kunnen volgen, zen der ook zooveel mogelijk zijn mildheid en liefde, zijn ootmoed en eenvoud in woorden en gedragingen te doen uitkomen. De algemeene vergadering van de R. K. Vrouwenbonden werd dezer dagen gehouden in het Kasteel van Antwerpen" te Utrecht. Bij de opening der vergadering wijdde de voorzitster. Mevr. F. SteenbergheEngerlng een woord van sympathie en dank aan de na gedachtenis van Mevr. SteenhoffSmulders en vroeg aller gebed voor de overledene. Vervolgens besprak de presidente in een in leiding uitvoerig, hoe het bestuur der Federa tie zich de doorvoering der nieuwe richting in de afdeeling van den R. K. Vrouwenbond dacht en zette uiteen hoe in de practük. rekening houdend met plaatselijke toestanden, de op bouw der groepen en clubs binnen de afdee ling het meest geschikt zou kunnen georgani seerd worden. Bepaalde voorschriften kunnen hieromtrent niet gegeven worden, die zijn In de toekomst mogelljk af te leiden uit de opgedane ervaring. Besloten werd de inleiding van de voorzitster als richtsnoer voor de afdeelingen te doen drukken en uitgeven. De Jaarverslagen van se cretaresse, directrice van het Centraal Bureau Het stemt tot dankbaarheid en vreugde te sien, h<jg er onder het katholieke volk door velen ernstig wordt gestreefd naar een krachtiger beleven van het Evangelie, gaar waarachtige naastenliefde, die volgens ]>et eigen woord van den Meester het ken- nerk is van zUn leerlingen, 3) naar zelfbe- heersching en Ingetogenheid, naar offer vaardigheid en versobering. ZU, die aldus nn Christus’ geest zUn doortrokken, zul len onweerstaanbaar ook anderen opwekken om het Evangelie getrouwer te beleven. Maar steeds levendiger en algemeener moet vorden het besef, dat op lederen katholiek, niemand uitgezonderd, bUzonder in deze tijden, een zware verantwoordelijkheid rust. Aan ons toch is de bovennatuurUjke waar heid toevertrouwd, aan ons zijn bovenna tuurUjke krachten geschonken, en dit niet alleen voor onze persoonlijke vervolmaking, maar ook voor het heil der wereld. Allen moeten wij door een waarachtig christelijk leven, door ons opvallend goed voorbeeld een lichtbaak zUn voor onze medemenschen, vooral voor zwakken, ook voor afvalligen en nlet-katholieken. „GIJ zijt het licht der wereld. Uw licht moet schijnen voor de menschen, opdat zij uw goede werken mo ten Xien, en pw Vader verheerlUken, die in den hemel is. Gij zUt het zout der aarde. Maar als het zout smakeloos wordt, waar mee zal men het zouten” 4), d.wz. als ons christelijk leven verslapt, wat moet dan de wereld behoeden voor bederf? zichzelve zoekt en de eigen meening den maatstaf beschouwt van al wat geschieden moet. „Al schenk ik weg al wat ik heb, zegt de Apostel, al geef ik mijn lichaam om mij te laten verbranden: als ik de liefde niet heb, het dient tot niets.” 15) ,J)e liefde zoekt zichzelve niet” 16) en zal daarom weten te gehoor zamen. „Iedereen moet onderworpen zijn aan het hooger gezag; want alle gezag komt van God. Wie zich dus verzet tegen het ge zag, verzet zich tegen de verordening van God.” 17) Südden- en hoogtepunt van den eeredlenst. Dit hoogheilig offer brengt ons in de in nigste gemeenschap met Christus, vooral als wU er aan deelnemen door het ontvan- |fn der H. Communie. Deze is bij uitstek het dpor God bedoelde middel, om Christus' leven in ons te onderhouden en te verster ken. De Eucharistie bevat immers de Bron self der genade, zoodat wij bij het veelvul dig ontvangen der H. Communie steeds Beer en meer zullen kunnen zeggen: „Ik «elf leef niet meer, maar Christus leeft in Bij, terwijl ik leef in het vleesch, leef ik in het geloof van den Zoon van God, die Bij heeft liefgehad en die Zich voor mij heeft overgeleverd.” 5) Vervolgens willen WU U op geheel bU- aondere wijze aanbevelen de godsvrucht tot de gezegende Moedermaagd, die het beeld haar GoddelUken Zoon op de meest verheven wijze in zich heeft uitgedrukt en in haar moederlijke voorbede den sleutel hezit van Gods genadeschatten. Verder noe men WU U nog: het volgen van geesteUjke oefeningen, als retraites en recollecties, door den Paus bU herhaling aanbevolen en dat wel niet als buitengewone, maar als ge wone middelen, door een ieder te gebrui ken. Voedt uw godsdienstig leven ook door iezing en overweging der H. Schrift, „want de heele Schrift is door God ingegeven en i» nuttig tot onderrichting, weerlegging, terechtwijzing en opvoeding in de gerech tigheid. 6) Tracht steeds dieper door te dringen in de kennis van dien kostbaren •chat, uw heilig geloof, „den grondslag en w°rtel van alle rechtvaardigmaklng, zonder kelken het onmogeUjk is God te beha len.?) 1) Phll 3 S. 3) 1 Oor. 3 11. 3) Jo. 13 35. 4) Match. 5 14; 5 16; 5 13. 8) Gal. 3 30. 61 3 Tim. 3 16. J) Conc. Trld. 6. 6. c. S. S> ---- 1 Oor. 5 6. 9) Jo. 31 15. 17. 10) Jo. 30 31. sunnen doen van deze uitspraak, daar Neder- D) LUC. 10 16. 13) Hand. 30 38. 13) 1 Oor fouten zUn van enkelen, wordt aan nage- 4 r 14) Mattn. 16 ao. 15) i cor. is 3. 16) 1 Cor. 13 5. 17) Hom. 13 33. 18) Jo. 1 14. 19) Hebr. 10 7. 20) Phll. 2 8. 31) Jo. 16 13. 33) Jo. 14 16. 33) Pa. 103 30. Naar de ,N’. Rotterd. Crt." verneemt, heeft de Centrale Commissie voor de Crlsls-Rundvee- centrale een plan In overweging genomen, een gedeelte van de op te ruimen runderen te ver werken In corned beef en zulks te doen geschie den door de grootfabnkanten van geconserveer de vleeschproducten. Met dit plan zou rén na- deellg saldo van ettelijke millioenen voor de schatkist gemoeid zijn. Dit bydrag zou men trachten terug te vinden door een extra heffing op alle vleeschsoorten, ook pp de reeds belaste, waardoor de vleeschprljzen beduidend zouden worden verhoogd. Inmiddels bereikte de commissie, naar men bet blad in aansluiting op het bovenstaande mededeelt, een belangrijke aanbieding tot rest- looze verwerking van de runderen In hun geheel volgens een nieuw patent, In Duitschland reeds met succes toegepast, met als eindproduct van de runderen er waardevol vet en van de var kens een oogwaardig neutrallaard, alsmede meel van i'ooge kwaliteit wat proteïne-gehalte betreft (0.9 pCt. vet). De aanwending van dit procédé zou den «staat een aanmerkelijk bedrag en bovendien risico besparen. Het aantrekkelijke van dit plan is, zoo wordt verder gemeld, dat zoowel vet als meel een gemakkeljjk afzetgebied vinden in het eigen land. Dit in tegenstelling met het twijfelachtige van het vinden van een afzetgebied voor de corned beef. Ook wordt bij dit systeem het geheele beest tot nuttige pro ducten verwerkt, terwijl volgens het comed-plan maar een derde gedeelte der runderen (wat nog problematiek is' nuttig wordt verwerkt. Het aanbod van het nieuwe procédé hield In het be schikbaar stellen van een proefinstallatie zonder kosten voor den staat, en verder na het slagen Van de proeven, het beschikbaar stellen van grootere ins'. Uatles. daar waar de regeenng zulks wenscheljjk acht. Door deze en andere mlcldelen zal van Christus in U steeds krachtiger *°rden en zoo zult GU Christus vanzelf uw daden uitdrukken en In de wereld tttdragen. WU bidden U allen eendrachtig **®en te werken, om Christus’ Rijk in deze Bereid tot hooger bloei te brengende pries- als Gods geroepenen en gezalfden, de •eken als hun overtuigde en geestdriftige

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5