Bezuiniging op het lager onderwijs Arnhem 700 jaar Genezing tijdens een pelgrimstocht JA „Democraten” RADIOPROGRAMMA MET DE GRONDWET IN STRIJD? KI DORPELINGEN GINGEN NAAR HANDEL MAANDAG 17 JULI Dinsdag 18 Juli De stad in feesttooi Wat niet komt. Principieele bezwaren De ramp in Sumatra AANVALLEN OP ONS GOUD OVER DEN AFSLUITDIJK openstelling 1 c ALWEER LOONSVERLAGING HET VISSCHERIJ-CONFLICT ROOFOVERVAL MISLUKT Wederom eischen gesteld I Toediening Tonsuur 1 Definitieve gegevens ontbreken Veraart speelt de eerste viool De daders twee jaar in de gevangenis De hand van het gezag weet ook krachtig te steunen Niet veel enthousiasme over het eerste wetsontwerp van Mi nister Marchant NIEUW SANATORIUM „BERG EN BOSCH” Bijzonderheden over Handel LU rune tusschen Katholiek Demo- cratischen Bond en R. K. Volksparty Een onderhoud met rector Casts- lyns van het genadeoord in de Meiery By Ensjiedesche textielfirma Een woord van den Aartsbisschop Verzoek om spoedig algeheele De vragen van Wijnkoop beantwoord ƒ953 i 4 in M. Idem. bcoa van ym! vreugde np September te 's-Gravenhage. 4 weg we Oudheid- Ui OB de het Pi In had Het Tweede Kamerlid Wijnkoop had aan den minister de volgende vragen gesteld: markants Dezs zal U een hcon van real vieu^jde zijn Voorts is in het ontwerp in bet geheel geen Tekening gehouden met de omstandigheid, dat jaarlijks ongeveer 10.000 leerlingen van de open bare naar de bijzondere school worden overge plaatst. BERICHTEN OPGENOMEN IN EEN DEEL ONZER VORIGE OPLAAG het van in het leven! dat het aan ons eelt zal nimmer naar een Pi lx ld d< Wij hebben den rector nog eenlge vragen ge steld terzake het verleden van deze Oost-Bra- bantsche bedevaartsplaats. On onze vraag, hoe lang het genadeoord te Handel bestaat, deelde onze zegsman mede, dat volgens de legende Handel als devotie-plaats sinds 1220 het middenpunt der Maria-devotie in het oude land van de Meierij is. „Of de geschiedenis meer wonderen vermeldt, die te Handel gebeurd zijnT” „De laatste dateeren van omstreeks het be gin der zeventiende eeuw. Toen zijn hier enkele mirakelen geschied, die onderzocht werden op last van Ophoslus. destijds Bisschop van 's Her- togenbosch. Na onderzoek zijn deze als wonde ren goedgekeurd." Wat de huidige kapel betreft, de rector deelde haar de het kunde. L,.x ,w„ O. M. had vijf jaar gevangenisstraf geèiscbt. ruilen daar naast lichamelijke verpleging gees telijke versterking vinden. Reden tot verheugenis vinden Wij in het feit, dat alles voor het overgroote deel tot stand kwam door giften en bijdragen van onze ka tholieke arbeiders zelf en dat hierdoor opnieuw gedemonstreerd werd, waartoe een krachtig ge organiseerde en goed gelelde Katholieke Ar beidersbeweging in staat is. Die eendracht zij blijvend, vooral in dit voor Kerk en Maatschappij buitengewoon moeilijk tijdsgewricht. Moge Gods zegen blijvend rusten op hen. die het nieuwe sanatorium monument van chris telijke liefde en solidariteit begonnen en vol tooiden.' Bij bet gemeentehuis aangekomen trad de burgemeester van oud-Arnhem in den persoon van Daan Keppel Hesselink naar buiten om het volk toe te spreken. Hiermede was de feestelijke ommegang ten einde en verspreidde de menigte zich over het marktplein ot tusschen de nauwe straatjes van oud Arnhem, terwijl zij die dorstig waren en dat zullen er ongetwijfeld velen geweest zijn lafenis zochten en vonden in den raads- kelder of in de diverse lokkende taveernes, waar al spoedig veel jolijt heerschte bij het schui mende bier en den twlnkelenden wijn. Tot aan het middernachtelijk uur duurde de vroolijkheid. die door geen wanklank werd ver stoord. voort, waarna de tijd was aangebroken om nieuwe krachten te verzamelen voor den tweeden feestdag van de reeks van veertien. Verscheidene leden verklaarden zich, al zou den ook zU gaarne eenlge wijzigingen in het ontwerp willen zien aangebracht, in het a-ge- meen wel daarmede te kunnen vereenlgen. Dat door dit wetsontwerp de Grondwet zou worden geschonden, konden zij allerminst toege^en. Evenmin konden zij beamen, dat de voo-ge- stelde bepalingen voor het Rijk vrijwel geen besparing met zich zouden medebrengen. Ook waren er leden, die zich vooralsnog hun oordeel over het wetsontwerp wenschten voor te behouden. herdenking in de Concertzaal, welke werd ver eerd met de tegenwoordigheid van den Minis ter van Blnnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde. De organist, de beer C. de Wolf, luis terde de plechtigheid op met orgelspel Na da alle aanwezigen, ohder wie de Commis saris der Koningin in Gelderland, mr. 8. ba ron van Heemstra, de leden van Oed. Staten van Gelderland, eenlge oud-burgemeesters van Arnhem, burgemeesters van talrijke Gelder- sche gemeenten enz., geze enwaren, hield de burgemeeeer, mr. 8. J. R- A. de Monchy, een herdenkingsrede. Dé Grondwet waarborgt aan het bijzonder onderwijs, voor zoover dat aan bepaalde voor waarden voldoet, financleele gelijkstelling met het openbaar onderwijs ten opzichte der pu blieke kassen. Deze regeling laat geen ruimte voor het leggen in handen van de regeering van de beslissing, of aan bijzondere scholen, welke aan de door de wet gestelde eischen voldoen, de vergoedingen, bedoeld in de artikelen 97, 100 en 101 der L.O. wet al dan niet zullen wor den uitgekeerd, of, voor zoover het laatstge noemde artikel betreft, tot welk bedrag zoo danige ultkeering zal plaats hebben. Boven-' dien maakt de verdubbeling van het voor de oprichting van een, school benoodlgde aantal leerlingen de stichting van nieuwe scholen prak tisch onmogelijk. is ontplooid om de gevolgen der ramp te winnen. Dr. Tumbelaka zal een lezing houden. Begunstigd door prachtig zomerweer vond Zaterdagmiddag in het Openlucht-theater aan den Schelmscheweg de opvoering plaats van het historisch landspel „Arnhem-Stad". Het stuk is een geschiedkundige herinnering van het verleenen der stadsrechten door Otto U Graaf van Gelre en Zutphen, en speciaal bij gelegenheid van de zevende eeuwfeest-viering geschreven door dr. 8. P. Haak, voorzitter van Amhemsch Genootschap van Vele leden konden niet nalaten uiting te geven aan hun bevreemding over de omstandig heid, dat dit ontwerp verschillende bepalingen bevat, welke de positie van het bijzonder onder wijs ten zeerste benadeelen en met de Grond wet in strijd zijn. x WEENEN, 517 M. 5.45 Concert 7.30 Idem door het omroeporkest o. 1. v J. Hol ser 8.00 Idem 8.50 Concert door bet Weensche kamerorkest o. 1. v K. Aude- rieth 10.30 Gramofoonmuzlek. Naar wij vernemen is voor alle wevers, werk zaam bij de firma ter Kulle Kramhoff aan den Parkweg te Enschede, een loonsverlaging aan- gekondigd van 10 pCt. Deze verlaging gaat in op 31 Juli as. BEROMVNSTER, 460 M. 5.30 Gra- mofoonmuzlek 730 Symphonic -concert -9.30 Orgelmuziek. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOG1DS Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zondag 16 Juli JJ. in de kapel van het Semi narie Rijsenburg de Tonsuur toegediend aan de navolgende Eerw. Heeren Theologanten van het Groot Seminarie Rijsenburg: J. A. van den Anker, B. H. Bongers, P. N. van den B.ink. J. H Brouwer, P. J. A. M. de Bruyn, H. A I>mi- mers, M. A. Dijkman, F. H de Graaf. F. A Kolkman, B. 3. Ch. Krijnen, W. L. H. Kuiper, P G. M. Lutz. H. J. Meekes, Th. M Morselt. W G. Nleuweboer, H. B. Rouwhorst, Th. Smit, I. J. J. Smit, J. A. J. L Snoeren Ter gelegenheid der as. opening van het nieuwe sanatorium „Berg en Bosch” te Bilt- hoven heeft de „Volkskrant” een speciaal sana- torium-nummer uitgegeven, waarin o.a. bijdra gen voorkomen van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G- Jansen en van den Nfinister van Sociale Zaken, dr. J. R. Slotemaker de Bruine. „In het bijzonder voor onze R. K. Arbeiders beweging zal, zoo zegt de Aartsbisschop, het nieuwe sanatorium een zegen zijn. Zeer velen BATAVIA. 15 Juli (Aneta.) Dr. Tumbelaka, die de expeditie van den Dienst van Volksge zondheid naar het geteisterd gebied in Zuid- Sumatra leidde, verklaarde aan Aneta dat in het Liwasche door den Resident, acht doktoren en 25 mantris prachtig werk is verricht, zoodat de door het groot aantal dooden verschrikte bevolking duidelijk de helpende hand van het gezag voelde. „Hieruit blijkt, dat deze hand niet alleen drukt, zooals tijdens de politieke actie steeds wordt betoogd, maar in tijd van nood krachtig weet te steunen." De Indische artsen hebben in Liwa, dat eigenlijk het centrum van de ramp is, dag en nacht gewerkt, terwijl van alle zijden energie over- Arr.hem heeft haar daAgsche plunje uitge trokken en zich voor 14 dagen in een feesttooi gestoken. De tijdsomstandigheden beletten kostbare straatversieringen en grootsch feest. vertoon, doch er is getracht ,,To make the best of it,” wat in dezen tijd van economische de pressie al een verdienste op zich kan worden genoemd. Verschenen is het Voorloopig Verslag &Ver het wetsontwerp tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoering der Lager-Onderwijswet. Hieraan wordt het volgende ontleend: BERLIJN. 419 M. 4 20 Elisabeth Ide zingt 5.35 H. Tlemer, bariton rlntrt 830 Concert 1230 Concert. HAMBURG. 372 M. 11.30 Gramofoon- muzlek 1130 Concert 830 Concert door het Norag-orkest o. 1. v A. Seeker Erna KrollLange, zang 10.50 Concert door het Norag-orkest o. 1. v. A Seeker. KALUNDBORG. 1154 M. 13.30 Strijk orkest van het Bellevue Strandhotel o. L v. H. Andersen 3.50 Omroeporkest o. 1. v. Em. Reesen 8.35 De drie Musketiers. Leiding Kal Rosenberg 11.30 Dansmu ziek. Lat op de morkonte CT2 I Deza uil U De officieele herdenkingsdag ving Zaterdag morgen aan met het feestelijk gebeier der klokken o.-er de ontwakende stad. Van alle openbare gebouwen wapperde de vaderland- sche driekleur, terwijl ook vele particulieren hebben gevlagd, zoodat men in verscheidene straten loopt onder een baldakijn van dundoek. Terwijl de stadsbeiaardier, de heer Jac. Ore mus. het carillon bespeelde, spoedden talrijke civiele en militaire autoriteiten zich naar „Musus Sacdum”, ter bijwoning van de officieele Heeft de Regeering er kennis van genomen, dat door den heer Deterdlng yn anderen zoo wel hier te lande als In hpt-'bultenland pogin gen zijn pi worden ffïlalffi om ook dit land in de lnflat| Is de I tegen del oogmerkel heeft ze i WARSCHAU, 1412 M bas Cello-reci- tal door A. Katz 8.30 Concert door bet omroeporkest o. 1. „V. St. Nawrot 930 idem M0.20 Dansmuziek. De Katholieke Democratische Bond heeft Zaterdagmiddag In Den Bosch een congres ge houden, waarop met algemeene stemmen is be sloten tot fusie met de R.K. Volkspartij onder de voorwaarden die by vroegere besprekingen zijn overeengekomen. Gevormd is thans de Katholieke Democrati sche Partij, waarvan de voornaamste bestuurs functies als volgt zijn verdeeld: Voorzitter: prof. dr. J. A. Veraart. Vice-voorzitter: Houtsma. Eerste secretaris: C. D. Wesseling. Eerste penningmeester: F. Evers. De overige elf leden van bet hoofdbestuur zullen nader door belde fuslonneerende partijen worden aangewezen. Het weekblad „Onze Vaan" zal voorloopig door de nieuwe partij worden overgenomen en staan onder verantwoordelijke leiding van prof, dr. 3. A. Veraart, terwijl als redacteuren zullen optreden de beer C. D. Wesseling en mr. A Peters. De nieuwe partij aanvaardt bet programma van den Katholieken Democratlschen Bond. Zij zal haar eerste congres houden pp 33 en 34 Daarna sprak de Minister van Blnnenland sche Zaken De Wilde. Na diens rede werd het woord gevoerd door den Commissaris der Koningin in Gelder land mr. 8. BARON v. HEEMSTRA, die de ge- lukwenschen van het provinciaal bestuur over bracht. HU hoopte dat Arnhem tot in lengte van dagen hoofdstad van deze provincie mocht blijven. ROME. 441 M. 835 Gramofoonmu- zlek 8.50 Don Pasquale, opera van O. Donizetti Leiding L. Gerusae. Nleuwabericbten in het Fnuucb 9.10 Lichte gratnofoonmuzlek 9 45 Nteuwa- berlchten In bet Dultacb 9.55 Dansmu ziek en gevarieerd programma van gramo- foonplaten (in de pauze koersen en sport berichten). BRVS8EL, 509 M. 13.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 130 Gramofootunuzlek 830 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Art. Meulemans 9.30 Concert uit het Kurhaus te Ostende 11.15 Oramo foonmuzlek. Na deze officieele herdenkingsbijeenkomst werd van 11H12'4 een drukbezochte receptie gehouden, tijdens welke, behalve zij, die bij de officieele herdenking aanwezig waren, tal van civiele en militaire autoriteiten, leden der rech terlijke macht, afgevaardigden van vereenigin- gen en corporaties en vele particulieren het gemeentebestuur kwamen compllmenteeren. Na de receptie volgde een eenvoudige lunch. Tijdens deze lunch, die door muziek van bet Musis-orkest werd opgeluisterd, fungeerde de burgemeester der jubileerende stad mr. 8. 3. R. de Monchy. Hij stelde voor een telegram van hulde te zenden en den eersten dronk te wijden aan H. M. de Koningin, waarop door alle aan wezigen staande het Wilhelmus werd aange- heven. Als eenlge spreker voerde aan de lunch bet woord der oud-burgemeester van Arnhem Jhr. mr. dr. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, die de gevoelens vertolkte van de aanwezige oud-burgemeesters der jubileeren de stad. ons hieromtrent mede, dat het niet bekend Is, in welk jaar hrt oudste gedeelte der kerk werd gebouwd. Wel weet men zulks van het tweede, jongere gedeelte. Dit geschiedde In 1718. De te genwoordige toren en het priesterkoor zijn van vrij «centen datum en dateeren uit de jaren 18941895, als werk van den beroemden bouw kundige Cuypers Sr. Onder dankzegging aan den rector voor de vriéndelijk verstrekte mededeellngen. verlieten wij diens woning, die hier zoo rustig ligt te midden van een omgeving, waarin alles de devotie tot Onze Lieve Vrouw ademt. Laten wij het maar zoo noemen. Iedereen noemde het zoo. En al was het dan niet pre cies wat je noemt een optocht, het was aardig om naar tc kijken, zooals het daar kleurig af stekend tegen de grijs-dreigende lucht door Arnhems straten trok. Of eigenlijk straten wa ren er niet meer. Het was of ete geheele wereld naar Arnhem was getrokken om 'het te bewon deren In zijn grootschheld en glorie, om het geluk te wenschen op zijn zevenhonderd-Jarigen geboortedag Overal door nauwe menschenstegen trekkend, ging het langs den singel naar het stadhuis, waar een oorkonde aangeboden werd. leiding geeft”. De hier bedoelde gevallen toch zullen In de praktijk geen uitzondering, doch re gel zijn. Immers de achteruitgang der openbare school heeft tot gevolg, dat van de stichting eener openbare school zelden anders sprake zal zjjn dan In het geval van een verschuiving der bevolking. Verscheidene leden achtten de voorgestelde minimum-aantallen leerlingen, verelscht voor t stichten van een bijzondere school, veel te groot. Opgemerkt werd, dat het subjectieve element, dat In art. 4 wordt ingevoerd, zonder twijfel tot moeilijkheden aanleiding zal geven. Hetgeen thans wordt voorgesteld zal leiden tot het ont staan van elndelooeen strijd tusschen gemeente en schoolbesturen over de vraag, of al dan niet de gepaste zuinigheid is betracht. Tegen de verandering van vier In zes kilometer rees ernstig verzet. Sommige leden verklaarden bij handhaving van deze bepaling hun stem aan het ontwerp te moeten onthouden. PARIJS (Elfel). 1446 M. 830 Cod eert o. 1. v. E. Flament. PARIJS (Radio), 1724 M. 8 05 Ora mofoonmuzlek 730 Idem 8.30 Idem 830 Symphonle-concert o. 1. v. R. Labls. MILAAN, 331 M. 835 Concert 830 In het Oost-Brabantse he dorpje Schayk, in de streek van Maaskant, is, terwijl uit het dorp een pelgrimstocht naar het genade-oord van Onze Lieve Vrouw te Handel, in de Meierij, werd gehouden, plotseling genezen de 30-jarige dochter Corry van den veldwachter Westenend aldaar. Bij het ontvangen van dit bericht (de pa tiënte leed gedurende zes Jaren aan lamheid, als gevolg van een ernstige kwaal) hebben wij ons naar Handel begeven, alwaar wy een on derhoud hadden met den rector van het ge nadeoord, den Zeereerw. heer Casteljjns. Langs den stillen landweg voert de auto ons vanuit het dorp Gemert naar de aloude bede vaartplaats. Kapelletjes terzijde van den wijzen reeds er op, dat we hier zijn In een streek, waar de Moeder Gods op zeer bijzon dere wijze wordt vereerd. Naast de ruime kapel bevindt zich de woning van den rector, dien onmiddellijk bereid vinden den vertegen woordiger van „De Tijd” te woord te staan. „Het is alles In eenlge seconden verteld”, begint onze zegsman. Gisteren (dat is Donder dag) was hier de processie uit Schaijk. Ik kreeg een telefoontje uit Schaijk wie aan de tele foon was. weet ik niet met verzoek aan den kapelaan van Schaijk. die de processie begeleid de, te willen mededeelen, dat het meisje, waar van sprake is, plotseling genas van hare ziekte. Wat omtrent het meisje vernomen werd, Is dit, dat het vóór eenlge weken naar Lourdes ter bedevaart ging, uoch ongenezen in woonplaats terugkeerde. Te Handel was patiënte thans niet by de processie aanwezig, doch de kapelaan van Schayk had haar me degedeeld, dat voor haar te Handel door de pelgrims zou worden gebeden. Ongeveer dien tyd zou de genezing zyn ingetreden.’’ Ziedaar het relaas van den rector over het geval zelf, dat uiteraard geen enkele verdere conclusie voor het oogenblik toelaat. Te Handel en in geheel Oostelyk Noord-Bra- bant, waar de gebeurtenis als een loopend vuurtje de rondte deed, vormt deze natuurlijk het onderwerp aller gesprekken. Zooals in zul ke omstandigheden altyd het geval pleegt te zyn, wordt er heel wat oncontroleerbaars ver teld en medegedeeld, en juist uit dien hoofde hebben wy er prijs op gesteld ter plaatse aan het genade-oord zelf en by de beste bron onze inlichtingen op te doen. Het geneeskundig onderzoek zal uit den aard der zaak eerst na eenigen tyd nadere, meer definitieve gegevens over het geval kunnen verstrekken en het zal raadzaatn zjjn dit af te wachten. HILVERSUM. 1875 M. AVRO —8 00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Gramofoonmu- vlek 10.00 Morgenwijding 10.15 Ora mofoonmuzlek 10 30 Ochtendconcert door een ensemble o. 1. V. Otto Hendriks. Intermezzi. Voordracht door Maartje Bierman In West-Frlesch dialect 12.30 Lunchconcert door *t omroeporkest o. 1. t. Nico Treep. IntermezziAccordeonmuzlek door „The Hollandla' Three” 2.30 Zang- voordracht door Dzjobs Istng. A. d. vleu gel Egbert Veen 3.00 Gramofoonmu- zlek. Vrooiyk programma 4.00 Piano recital door Jos. Rodrigues Lopes 4 30 Radlo-klnder-koorzang o. 1. v. Jacob Ha mel 5.00 Verhalen voor kleinere kinde ren door mevr. Antoinette van Dyk 530 Orgelconcert door Pierre Palla. Solisten Bella Palla. zang en Boris Lensky, viool 7.00 Causerie door J. K. Budde: „Een wan deling door 's Lands Plantentuin te Bui tenzorg” 7.30 Oramofoonmuzlek. Trits „Beroemde Fransche chansonnlêres” II Héritza. Programma samengesteld door mr. M. Merkelbach 8.00 Tydseln Avro- klok 8.01 Vaz Dl as 8 05 Het Om roeporkest o. L v. Nico Treep. solisten Helen van Vliet, sopraan en Bert van Bloem, tenor 8.15 Avro-radlo-tooneel- Studlo-opvoerlng van .Achttien Karaats”, satiriek blyspel in een bedryf van John Galsworthy. Regie Kommer Kleyn 8.45 Intermezzo: Optreden van de Boswellsls- ters voor de A vro- microfoon 9.45 Tweede optreden van de Bosweilslsters 10 00 Kovacs La joe en zyn orkest 11.00 Vaz Dlas 11.10 Gramofoonmuzlek 13.00 Tydseln Avro-klok en sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 730 Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7 50 Symphonlsch gramofoonplatencon- cert 8.30 Causerie in het Franseh 8.40 Lichte gramofoonmuzlek 9.00 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspra»11 gedaan in de zaak tegen den 24-jarigen beton- werker L. D„ den 27-jarigen bankwerker G. G- I K. en den 20-jarigen los-werkman M. v. 0- allen gedetineerd, die op 9 Mei j-L een root- overval hebben gepleegd in den yzerwtnkel van den heer G. Letinck aan de Maretakstraat t» I Rotterdam. I D. had de winkelierster bij de keel 1 ten einde van C. in de gelegenheid te stellen I de toonbanklade te lichten. De derde verdacbw stond buiten op den ultkyk. Daar de vrouw een- ter kans had gezien om hulp te roepen, ht"" den de mannen de vlucht genomen zonder e» g mee te nemen. De rechtbank veroordeelde leder der dachten tot twee jaar gevangenisstraf: Afwachten i» een moeilijk iet» Hoevele moeder» en vrouwen hebben in den grooten oorlog den zoon of man teruggewacht dis nooit meer kwamHoevele ouder» wachten nog op een teeken van leven van een zoon, die naar verre gewesten ver trokken is maar zoo weinig meer pan zich laat hooren. Afwachten. We hopen iemand te ontmoeten die we nimmer meer d^ ^ekSmtan<,en naar een brief Afwachtek. Het is een moeilijke en pijnlijke zaak dikwijls dat afwachten. Vol te leurstelling in het leven! Goddank dat het aan ons zelf zal liggen of we in één aangelegenheid, de gewichtigste van alle, niet zullen teleurgesteld worden. Het afwachten van den dood die de bevrijding brengt kan hoopvol ziin. De leden, hier aan het woord, verklaarden volkomen bereid te ztjn, in de huidige omstan digheden hun medewerking te verleenen aan het tot stand brengen van noodzakeiyke be zuinigingen op de uitgaven voor het lager on- derwys. zy zouden echter aan dit wetsontwerp. Indien daarin niet veel ten goede wordt ver anderd. hun stem niet kunnen geven. In den vorm, welke het thans heeft, hadden zy daar tegen te groote principieele bezwaren Daarby komt nog, dat de voorgestelde bepa lingen voor het Rijk nagenoeg geen bezuiniging met zich brengen- Wel zullen de gemeenten daarvan eeige besparing ondervinden Daar staat echter tegenover, dat haar autonomie ernstig zal worden aangetast door het in ver schillende bepalingen gestelde vereischte van goedkeuring van de besluiten harer besturen door de Kroon of door den minister, zonder dat van de desbetreffende besluiten op e~niger- lei wijze in beroep kan worden gekomen. Ook zou de toepassing van art. 7 van het ontwerp nog tot verhooglng van de uitgaven voor de gemeenten kunnen leiden. In totaal zal de te verkrijgen besparing zoo gering zijn, dat daarmede een diep Ingrijpen In de bestaande verhoudingen, als thans wordt voorgesteld, allermtast is te rechtvaardigen. Aan den anderen kant staat te vreezen dat de vele extra arbeid, welken de toepassing der voorgestelde bepalingen zou eischen. tengevolge zou hebben, dat naast den onlangs benoemden directeur-generaal nog andere nieuwe ambte naren zullen moeten worden aangestcld, het geen wederom nieuwe lasten op ’s Rijks kas zal leggen. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat ook wat het openbaar onderwijs betreft het ontwerp met de Grondwet In strijd is. Omstreeks half zes passeerde de stoet het Gemeentehuis, op het bordes waarvan zich de burgemeester van Arnhem met de vele eere- gasten en leden van het herdenklngscomlté hadden opgesteld. De burgemeester dankte in een geestig speech je graaf Otto voor de hooge onderschei ding, welke hy het vlek Arnhem had willen verleenen, waarop hy een driewerf „Leve graaf Otto" Inzette, dat door de menigte met een daverend „hoera” werd overgenomen. Met een „leve de Koningin", waaraan spon-, taan een „leve de burgemeester" werd toege- voegt, was dit historisch oogenblik. dat door den actieven K. R. O. werd uitgezonden, be sloten en zette de stoet zich weer in beweging, om vla Koningstraat. Land van de Markt pn Roggestraat oud-Arnhem te bereiken. Ook zou naar de meening dezer leden ge dacht kunnen worden aan herstel van het z.g. Bouwwetje van 21 April 1922, met dien Ver stande, dat bij de te volgen procedure het hooren van den Onderwijsraad verplicht wordt gesteld. Tevens werden als bezuinigingsmaatregelen aanbevolen: a. het tot stand brengen van een zoodanige aanvulling van bet tweede lid van art. 77 der T. o. wet, dat de gemeentebesturen naast de bevoegdheid tot het geheel of gedeelteiyk be schikbaar stellen van gemeentegebouwen ook de bevoegdheid verkrijgen, bestaande bijzon dere scholen geheel of gedeeltelijk aan te wij zen, indien een aanvraag tot het stichten van een nieuwe byzondere school wordt gedaan: b het toestaan, dat in een schoolgebouw of In één of meer lokalen daarvan meer teerlin gen worden toegelaten dan het aantal, waar voor dat gebouw of die lokalen oorspronkeiyk bestemd waren, en In verband daarmede het afwyken, voorzoover noodig, ook van de ove rige voorschriften van den in de artikelen 6 en 89 achtste lid der L. O. wet bedoelden al- gemeenen maatregel van bestuur; c. het maken van een onderscheiding tus schen de uitgaven wegens onderhoud en ver vanging van leer- en hulpmiddelen voor het onderwys eenerzyds en die wegens ui«>reiding en toeneming van het aantal leerlingen an derzijds, gelijk die in art. 90 van het door s ministers ambtsvoorganger ingediende ont werp tot herriening <ter L. O. wet was neer gelegd. Ver«che eletenljen JtWaalel.55eJ5Jjtjewenl Verscheidene leden zouden het op prijs stel len. dten in het ontwerp een of meer bepalingen werden opgenomen ten einde te voorkomen, dat een bijzondere schort wordt opgericht in een bepaalde gemeente. Juist aan de grens van een andere gemeente, welke haar leerlingen voor het overgroote deel uit die andere gemeente ontvangt. Verscheidene leden achtten het op zichzelf toe te Juichen, dat de stichting en uitbreiding van openbare scholen afhankeiyk wordt gesteld van bindende voorwaarden, gelijk voor het bijzonder onderwys gelden. ZU wezen er echter op. dat dit voordeelvan het ontwerp weder geheel wordt te niet gedaan door de toevoeging, dat de desbetreffende be paling niet geldt Jn gevallen, waarin aanzien lijke toeneming of verplaatsing der bevolking tot de stichting van een openbare schort aan- HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln OP. 13.00 Pollltebe- rlchten 13.15 Kro-eextet o. 1. v. Plet Lustenhouwer 1.45 Verzorging zender 2 00 Vrouwenuurtje 3.00 Gramofoon muzlek HIRO 4.00 Uitzending voor de Rotterdamsche vereenlglng tegen trek- hondenmlsbrulk. Gramofoonmuzlek 4.10 Declamatie door dr Francois Pauwels 435 Gramofoonmuzlek 4.40 Vraag gesprek tusschen dr. H. Terbeek en P. M. C. Toepoel over „Het Trekhondenvraag- stuk" KRO 5.10 De Kro-Boys o. 1. v. Plet Lustenbouwer 6.00 Henri van ’t Bas: „Brabants natuurschoon” 6.30 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 7.00 Politieberichten 7.15 P. M. Glellsse: „Hoe reis ik in myn vacantle" 7 45 Verbondskwartlertje 8.00 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 830 Vaz Dlas 835 J. H. W. Koevoet»: .Humor en liedjes uit het oude leger" 930 De Kro-boys o. 1. v. Plet Lustenhouwer 10.10 Gramofoonmuzlek 1030 Vaz Dlas 10.35 Aansluiting met het .Musls Sacrum" en de terreinen van Oud-Arnhem: ■tentoonstelling ter gelegenheid van Arnhem 700 Jaar stad. Cabaret-programma 13.00 Sluiting. Naar aanleiding van een verzoek van Hoofdbestuur van den Centralen Bond Transportarbeiders heeft Vrijdag een bespre king plaats gehad met het bestuur van de Reedersvereenlglng. De Reedersvereeniging had verschillende eischen gesteld, waaraan de be stuurders van den Centralen Bond zoo ver mo- gelyk wilden tegemoet komen. Enkele eischen konden echter niet worden Ingewilligd. Zaterdagmiddag hadden eenlge leden van t Hoofdbestuur van den Centralen Bond, waarby de heer Brautlgam, voorzitter, een bespreking met het bestuur der Umuider Vlschhandelver- eeniging. Het resultaat was niet onbevredigend, maar een oplossing kan slechts komen door het be stuur der Reedersvereeniging. De Reedersvereeniging houdt deze week een nieuwe ledenvergadering, waarin de onderhan- dellngen met het .Hoofdbestuur van den Cen tralen Bond zulten worden besproken. BENKOELEN. 15 Juli. <Aneta.) Alhier cir culeert een lijst, waarin wordt herinnerd aan artikel 171 van het Wetboek van Straf recht, waarin wordt bepaald, dat zy, die zin- looze berichten verspreiden over de aardbeving in Kroë, waardoor onrust onder de bevolking wordt verwekt, onherroepelyk zullen warden vervolgd. De Bond van Bedryfsautohouders In Neder land (B3.N.) heeft aan den Minister van Wa terstaat het verzoek gericht, de zeer spoedige algeheele openstelling van den Afsluitdijk van de Zuiderzee wel te willen .bevorderen en voert daarvoor de volgende gronden aan: Het is den bond bekend, dat slechts een be perkt verkeer met motorrijtuigen over den af- slultdyk van de Zuiderzee is toegelaten en dat ten aanzien van vrachtauto's vergunning wordt verleend tot het berijden van den afslultdyk voor twee-assige vrachtauto’s met een maxi mum wieldruk van 1200 K.O. Aan eene vergunnning tot het berijden van den afsluitdijk is een tolheffing verbonden, waarvan de opbrengst ten bate komt van het Nationaal Crisis Comité. Deze beperkingen van het verkeer staan een algemeen gebruik van den afslultdyk, waarnaar door vele bedryfsautohouders hunkerend wordt uitgezien, in den weg. En hoewel het sympathiek aandoet, dat de opbrengst van de tolheffing ten bate komt van eene zeer nuttige instelling, vormt toch die tolheffing op zichzelf een belasting, welke voor vele vervoerders zeer drukkend is. De bond is van oordeel, dat gezien den uit stekenden staat, waarin de rijweg over den af slultdyk verkeert, zooals by de onlangs gehou den excursie van de vereenlglng het Neder- landsche Wegencongres nog bleek, er geen aan leiding is tot het Aandhaven van de beperken de bepalingen op vërkeer. Door de beperkende bepalingen Is slechts een klein deel van de transportfirma’s In de gele genheid van de kortere verbinding met Fries land te proflteeren, zoodat dit tot onbillijkhe den leidt. Algemeen heeft de nog niet totale openstel ling voor het verkeer van den afslultdyk te leurstelling gewekt. door het Norag-orkest o. 1. i KONingWUSTERHAUSEN, 1635 U. 230 Gramofoonmuzlek 4.30 Concert 5.55 Pianorecital door A. Hufeld 635 W. Winterberg zingt 1130 Concert. LANGENBERG. 472 M. 12 30 Concert 130 Concert o 1. v. Wolf 9 20 Orkest V. d. West-Duitechen omroep o. 1. v. Kübn. DAVENTRY. 1554 M. 1330 Orgelcon cert door R Foort 10.05 Concert door het Paramount Astorla-orkeet o. 1 v. An ton 1.50 Concert o. 1. v Fr. Cantell 3.30 Gramofoonmuzlek 435 Concert uit het Carlton Hotel 6.50 Concert door bet radlo-mannenkoor o. 1. v. Cyril Dalmalne 8.30 Concert door het BBC.-orkest o. 1. v. W. Braithwaite 11.05 Bandmu- zlek. wordenggriesf Ti Wlfekken? egeering bereid direct maatregelen «venvermelde personen en tegen hun te nemen, subs, welke maatregelen dezen reeds genomen. Oud heeft hierop thans het volgen de geantwoord De eerste vraag wordt bevestigend beant woord, zy het. dat de Regeering het betwijfel of het woord ..Inflatie” in deze vraag met recht wordt gebruikt. Het nemen van maatregelen van harentwege acht de Regeering vooralsnog niet noodig. daar door de directie van de Nederlandsche Bank, in samenwerking met de particuliere banken in ons land en met de centrale banken der andere landen, die den gouden standaard heb ben gehandhaafd, maatregelen tot afweer van eventueele aanvallen op de goudvaluta zyn ge troffen. BUITENZORG, 15 Juli. (Aneta.) Een tele gram van den resident van Benkoelen d.d. 14 Juli meldt, dat de gezaghebber uit Kroë seinde, dat volgens berichten uit Pasirah en Batoe- berak, de vulcanlsche werking afkomstig is van de Pematang-Bata, naby Soewoh. De Juiste ligging van de Pematang-Bata is aan den rechteroever van de Wai Semangka naby de Wal Antata. De dikte van den aschregen was circa 1 s.M. De bevolking van Soewoh Is gedeelteiyk naar de naburige berghelling gevlucht, gedeelteiyk naar de onderafdeellng Kota-Agoeng. Het voetpad naar Soewoh is beschadigd. In enkele kustmarga’s ten Zuiden van Kroë werd zwart rivierwater geconstaterd, terwijl door de rivieren Wal-Gamboer en Wal-Te- noembang zwavel werd afgevoerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6