Geslaagd athletiekfeest Jubileumwedstrijden U.D.I I.V.C.B: kampioen berger klopt jonath MAANDAG 17 JULI Nieuwe records NIEUW ZWEMRECORD De Marathonloop FELLE STRIJD Groote deelname Wilhelmina klopt D.H.L. met 41 Polstokhoogspringen H oogspringen De andere loopnummefs Hardloopende dames Finale 110 M. horden Estafettenummers 100 Meter finale dames 110 M. hordenloop Berger en Jonath Klasse A Van Hemsbergen verbetert zijn eigen record 500 M. vrjje slag Eindstryd 800 M Fraaie prestaties, welke grootere belangstelling verdiend hadden x h. (|e-Boer< Speerwerpen Nieuw Diocesaan record op het nummer 3000 M. hardloopen Series 100 Mhardloopen heeren Series 400 M. hardloopen IT DE SPORTWERELD» pas- aanval In de tweede serie was meer spanning. De tv Een zeldzaam fraaie strijd leverde de fin. 100 Kalfje. .f- sec. 2. Ward Klasse B Allaert. „Rood- 3. H. Janssen, „Swift,” 1. Th. Vriesekoop, 1. 3. Kphen a.d. Rijn, 56 3/5 aec.; Kaan 15.8 sec. 2. Karman 18 *ec. 3. Marx Niet geplaatst Kuipers. Xa 1 nummer 800 M. liepen "n Engedschman, (D.H_A.K.-re- 1. B. Krijnen, „Wilskracht," lom, „WIJC.,” Imhoff Klazema 4. X Norris (Engeland), 2 uur 43 min. 54.8 sec. P. van Leenen (D.O.S.), Rotterdam, 3 uur 4 mln. 51.8 sec. Landheer (X LD, Amsterdam, 3 uur 5 min. 30.2 sec. Kregllnger (Duitschland). C. J. Urban cNXOJ. Driebergen. van der Zee. De laatste eindigde thans als zesde met een sprong 3.40 Meter. Begonnen werd met 3 Meter. Wegener pro beerde eenige malen tenslotte om de 4 Meter te halen, maar evenzoovele pogingen mislukten. Het resultaat was: 1. Wegener (Duitschland) 390 Meter; 2. Zsuffka (Hongarije) 3.80 Meter; 3. Dwiza (Duitschland) 3.70 Meter; 4. van Oor schot (Nederdland) 3.50 Meter; 5. Van Genne (Nederland) 3.40 Meter; 6. van der Zee (Neder land) 3.40 Meter. „Jong Leven,” Amsterdam; 3. J. Blom, „W.I.K.” Laren. 800 M.: 1. „V.I.F.," Sassenheim, Berger en Wim Kaan verbeterden hun eigen record. Tollien Schuur man liep in wereldrecordtijd. Tijdens de kringwedstrijden voor Haarlem- sche zwemclubs, georganiseerd door de Haar- lemsche dameszwemvereenlging „Zlgnea”, welke gehouden werden in het Noorderbad te Zand- voort. slaagde de heer J. van Hemsbergen (Zwemclub Haarlem) er In het op zijn naam staande Nederlandsche record op de 500 Meter vrjje slag heeren te verbeteren en te brengen op 6 min. 57 3/5 sec. Het oude record was 7 mln. 4 1/5 see. Zondag werden door de R. K. Gymnastiek- en Athletiekvereenlging „Uitspanning door In spanning” („U.DJ.”) te Amsterdam, ter gele genheid van haar zilveren jubileum, nationale atletiekwedstrijden georganiseerd op de Sin- telbaan, Olympiapleln, Amsterdam. A. Kaan werd gedisquallficeerd. doordat hij meer dan twee horden had omgeworpen. 1. Welscher (Duitschland) 15 sec. 2. Harper (Engeland) 15.1 sec. 3. W. Kaan (Haarlem) 15,1 sec. Nieuw Nederlandsch record. 4. Karman Vlug en Lennig, (Den Haag), 5. Spanjerdt Blauw Wit, Amsterdam). Alphen a. d. Rijn, 56 sec.; 2. J. Blo< Laren, 62 2/5 sec.; 3. H Bootsma, .Bataven,” B. „Holland.” „A.C.E.," „Holand,” Leiden Finale: 1. Th. Vriesekoop. „Wilskracht,” Al- Bjj het speerwerpen viel meer te genieten, al waren ook hier de buitenlanders weer de bes ten. De beste worp was van den Nederlander Knol met 53.87 Meter, waarmede deze zich niet in de finale kon plaatsen. Finalisten werden Welmann, Stöck en Herre- mans, de laatste een Belg. Welmann bracht het reeds tot ongeveer 69 Meter, doch in de finale overtrof hij zich zelf. HIJ wierp 1 maal precies 70 Meter, terwijl hij tenslotte een worp deed van 71.63 Meter, een prachtige prestatie, waar door hjj zich rangschikte onder de beste speer- werpers ter wereld achter Jarvinen (Finland), die reeds over de 75 Meter bereikte, PentUla (Finland) en anderen. De einduitslag werd: 1. Welmann (Duitschland) 71.63 Meter. 2. Stöck (Duitschland), 66 78 Meter. 3. Herremans (België) 65.54 Meter. 4. Knol (Nederland), 53.87 Meter. 5. Van Meyl 5336 Meter. 6. Collaris 52.62 Meter. M. hardloopen heeren op. In deze volgorde (bin nenbaan naar buitenbaan) werd gestart: Janssen Borchmeyer. Jonath, Berger, Buthe Pieper en Hendrix. De start was valsch wegens^e vroeg vertrekken van Janssen. Voor de tweede maal ging het goed. Onmiddellijk nam Berger den kop met Borchmeyer op de tweede plaats. Jo nath viel op de eerste helft iets terug, doch diens sterke eindspurt joeg Borchmeyer en Ber ger in het hoogste tempo. Op fraaie wijze wist Berger zijn kleinen voorsprong te handhaven en In 10.4 sec. te winnen, een nieuw Neder landsch record. Denzelfden tijd, dien hfj onlangs te Den Haag maakte, of dit record erkend zal worden In verband met den wind, Is evenqgns nog niet bekend. 1. Berger tijd 10.4 sec. Nieuw Nederl. record; 2. Borchmeyer (Duitschland) 105 sec.; 3. Jonath (Duitschland)4. Janssen (Vlug en Lenig)5. Hendrix (Duitschland) en 6. Buthe Pieper (Duitschland». des middags in het Olympische Stadion zouden worden gehouden. Doch gelukkig klaarde het weer tegen een uur op, de lucht brak en een warm zonnetje bracht een prettige stemming binnen de muren van het Stadion. Ongeveer {000 toeschouwers wanen aanwezig, toen om kwart voor twee het startschot gelost werd voor jen Marathonloop. Direct hierna werden de voor bereidingen getroffen voor de eerste nummers, pasgevangen werd met de series 100 Meter hard lopen dames, het polstokhoogspringen en het hoogspringen voor heeren. Dat steekt Delft een riem onder X hart en aJnsen wordt geducht aan den tand gevoeld. Meerdere corners worden op X Wilhelmina- doel genomen, doch zonder succes. Aanval op aanval volgt op X Weerter doel, doch de Wll- helmlna-defensle Is op dreef en houdt alles terug. X Laatse Iprartier legt Wilhelmina zich meer op verdedigen toe en met het kampioen schap In zicht wordt de zaak voor Delft hope loos. Als gewoonlijk speelde Wilhelmina een enthousiaste wedstrijd, aangemoedigd door het talrijke publiek. De eindstrijd 110 M. horden zag de volgende loopers aan den start: van binnen- naar bui tenbaan- Harper, Karman, Spanjerdt, Wel scher, W. Kaan en A. Kaan. -> De strijd was buitengewoon fraai waarbij het ging tusschen Harper. Welscher en W. Kaan. Tot op de laatste horde lagen de drie loopers nog vrijwel gelijk, eerst op de laatste twee meters wierp Welscher zich naar voren en wist met miniem verschil te winnen voor Harper en W. Kaan. De deelname In het nummer Polstokhoog springen was sterk wat betreft het buitenland, zoodat geen der Nederlanders een prijs kon be halen. Wegener (Duitschland) was de eenige die de 3.90 Meter haalde, terwijl van Oorschot strandde als beste Nederlander op de 3.50 Meter. Geen bijzonder fraaie prestaties dus aan Neder landsche zijde, als men bedenkt, dat het Neder landsch record staat op 3.87 H M. ten name van Krauss uit Dresden. Mej. Schuurman maakte neb onmiddellijk uit het veld los, doch frL Krauss slaagde er in door prachtig loopen den achterstand tot 1 Meter te beperken. Door de snelle race bleek de tijd van Tollien Schuurman te zün 113 sec., dus zij evenaarde hiermede haar eigen wereldrecord. L Tollien Schuurman tijd 113 sec.; 2. frl. Krauss 12.1 sec. Niet geplaatst mej. Bazuin, mej. Brisjer, mej. Van der Linden, België, en mej. .Van der Broek, Nederland. In de derde serie was Nederlands hoop ge- vestlgd op Corry Aalten, die in feilen strijd liep tegen frl. Gericke van de sportclub Charlot tenburg Berlijn. Mej. Aalten won In 12.5 sec. L Mej. Aalten. tijd 12,5 sec 2 Frl. Gericke, •elfden tijd. Niet geplaatst mej. Doorgeest, me], Langhout rn de Belgische dames Segers en Flo- lyn. In de finale hadden zich dus geplaatst vier Duiuche eu twee Nederlandsche dames. De baan zag er zoo op het oog uitstekend uit. We vernamen, dat na de wedstrijden van FAMOS jj. Dinsdag onmlddellijk een nieuwe laag op de baan was gelegd. Op de korte afstanden hadden de loopers den vrij sterken wind vrijwel in den rog In bet nummer 100 Meter hardloopen dames werd in 3 series geloopen. elk met zes deel neemsters. Alleen de beide eerst aankomenden werden in den eindstrijd geplaatst. ïn de eerste serie domineerden de Dultsche dames, waarbij mej. Dollingeruit, Neurenberg, eerste werd in 12.5 sec. 1. Frl. Dollinger, 125 sec. l'rtl Dörfelld zelfden tijd; 3. mej. Martin -4. Bep du Mee. De beide laatsten evenals Jo Dal ingen en mej. Van Rossum, België, niet ge plaatst. Den geheelen morgen stroomde de regen in dralen neer en het zag er minder gunstig uit war de internationale atletiekwedstrijden welke chum, Nederlandsche gemengde ploeg, A. V. 1923, Amsterdam en Preussen, Crefeld. TUS Bochum startte fraai en vooral de twee de looper Borchmeyer. Berger ging dan ook als laatste man voor de A. V. 1923 met flinken ach terstand weg achter TUS Bochum. Op prach tige wijze liep hij zijn achterstand in en met miniem verschil werd hjj tweede. 1. TUB Bochum met Jonath, Borchmeyer, Vent en Buthe in 42,1 sec. 2. A. V. 1923, Am sterdam met Berger, Benz, Houtman en Mes man Schultz, in 42.2 sec. 3. Preussen Crefeld in 42,7 sec. Loopers: Hendrix, Heithoff, Haffmann en Küsters. 4. Nederlandsche Gemengde Ploeg met Jan sen, Coljjn, v. d. Berge en Blik in 43.4 sec. En terwijl de vijfde Marathonlooper het Sta dion binnenkwam werd een aanvang gemaakt met het uitreiken van de prijzen voor de eere- tribune. De 110 M. hordenloop zag eveneens eenige buitenlanders aan den start. Behalve onze beste kopers in dit nummer, de gebroeders Kaan en Karman, startten de Duitscher Welscher en de Engelschman Harper. Als attractie was hier be doekt de revanche van de Engelsche kampioen schappen tusschen Rarper en W. Kaan. Doch door een or begrijpelijk misverstand bleef in de tweede ser e Harper na het startschot staan, •oodat hjj uitgeschakeld was. Door eer. sportieve geste van den Nederlander Marx, die In zijn serie derde was geëindigd en dus gerechtigd was in de finale uit te komen, werd Har;>er alsnog in de gelegenheid gesteld in den eindstrijd uit te komen door het terug trekken van den Nederlander. De finale 400 Meter hardloopen werd een „Duitsch" nummer. Reeds spoedig hadden Metz- ner, Volgt en Imhoff zich uit het veld los ge maakt en tusschen deze drie ontspon zich een harden strijd, die op den eindstreep, gewonnen werd door Metzner voor Volgt, belden een tijd van 49.7 sec. Het resultaat was: 1. Metzner (Duitschland) 49.7 sec. 3. Voigt (Duitschland). 3. (Duitschland). 4. Ward (Engeland). 4. (Nederland) 515 sec. 6. Sierhuis (Nederland). De 5000 Meter hardloopen werd een strijd tusschen de Duitschers Syring, een goede be kende in het Stadion, Göht en den Engelsch- man Baily De laatste leidde verschillende ron den, terwijl de beide Duitschers het tempo ge- makkelijk volgden. De Nederlanders zakten leeds spoedig af. Sterke middenafstandsloo- pers bezitten wij niet. Enkele ronden voor het einde kon Baily het tempo niet meer volgen, de Duitschers namen de leiding. Op de laatste 100 Meter wist Syring zich los te maken van zijn landgenoot en wist met een goeden eindspurt te winnen. Het resultaat was: 1. Syring (Duitschland) tijd 15 min. 166 sec. 2. Göhrt (Duitschland) 15 Sas- -. „Rood- 3. E. Hemker, „Jong Leven," beste achter den Duitscher Imhoff, die won in 51 sec. De resultaten der series waren: Eerste serie: 1. Metzner 50,6 sec.; sec S. Voigt. Tweede serie: 1. Imhoff 51 sec.; 2. Sierhuis *12 sec.; 3. Klazema. In de eerste serie werden niet geplaatst de Nederlanders Dop. De Waele en Prins, terwijl uit de tweede serie niet geplaatst werden Oos- khneyer en Van Leuwen. Drie Duitschers, een Engelschman en twee Hollanden: hadden zich dus voor den eind- “fW geplaatst. De eindstrijd op de 100 Meter dames bracht niet de verwachte spanning. Immers. Tollien Schuurman nam onmlddellijk de leiding. De voorsprong bedroeg op de helft eenige meters. Frl. Krauss trachtte nog op te halen, doch het verschil bedroeg toch ruim 2 Meter bij de eindstreep. Tollien Schuurman won in precies 12 sec., dus een minder goeden tijd dan in haar serie. 1. Tollien Schuurman, tijd 12 sec.; 2. Frl. Krauss (Duitschland) 123 sec.; 3. Frl. Dörfelld (Duitschland); 4. Corry Aalten (Nederland). Voorts nog de Dultsche dames Fris. Gericke en Dollinger. 100 M le serie: 1. T. Galekop, „Swift." Arn hem, 12 1/5 sec.; 2. J. Jaspers, „Bataven," Lei den; 3. Alb. Lange, „Jong Leven,” Amster- darm 2e serie: 1. W. Derksen, ^RKA.V.,’’ Amster dam, 12 2,5 sec.; 2. A. Koster, ./Hie Victory," "Weesp; 3. J. IJselmuiden, „Tejjlingen," Sas- senheim. 3e serie: 1. T. Beekman, „Teijllngen," senheim, 12 1/5 sec.; 2. P. Huibers, Wit,” Leiden; f - Amsterdam. 4e serie: 1. G. Ruyter, „Jong Leven," Amster dam. 12 2/5 sec.; 2. J. Fennis, „V.I.F.,” Hil versum; 3.- J. v. d. Nouland, „Téylingen,” Sas- senheim. 5e serie: drie Duitschers en de sterkste Nederlandsche athleten. Engelhardt nam direct na den start de leiding en deze had hij nog behouden bij X ingaan van de tweede en laatste ronde. Danz volgde hem op den voet. Op 300 M. voor den finish maakten Engelhardt en ook Danz zich los en leidden weldra verscheidene meters op de anderen. Gutteridge, de Engelsche adthleet, spurtte in goeden stijl bij. Hjj haalde de beide Duitschers in op het laatste rechte eind en wist op de laatste tien meters Engelhardt te pas- seeren door een beteren eindspurt en groote krachtreserve. Het eindresultaat was: 1. Gueridge (Engeland) tijd 1 min. 58 sec. 2. Engelhardt (Duitschland) 1 min. 58,6 sec. 3. Danz (Duitschland) 1 mln ^8.9 sec. 4. Lefebre (Duitschland). 5. Van der Booren (Nederland) tijd 2 mln. 1,1 sec. 6. Heymans (Nederland). 1. P. van Dam, Weesp, 12 sec.; 2. A. Eevers. 3. H. Osendorp, „AC E.,” Haarlei Het was begrijpelijk, dat na zoo’n strijd het •trijd ging tusschen Tollien Schuurman en tri. Nederlandsch record verbeterd was en hartelijk applaus klonk dan ook op, toen aangekondigd werd, dat W. Kaan zijn eigen record verbeterd had van 153 sec. in 15,1 sec. Om kwart voor twee had in het Stadion de start plaats van den klassieken Marathonloop, een afstand van 42.200 ft.M. Na het vertrek uit het Stadion werd dg v«4- gende route genomen: Apollolaan, Amsteflaara, Amsteldük, Kalfje, Ouderkerk, Thamerdijk, Nes, Nesserlaan (keerpunt), Amsteldljk, Ouderkerk, Zuidelijke Wandelweg. De finish waa weer in het Stadion, waar de laatste ronde zou worden geloopen. Hartelijk toegejuicht in het Stadion, door de De eerste serie werd zelfs gemakkelijk gewon nen door W. Kaan in 15^( sec. 2. Welscher (Duitscher) 153 sec. 3. Spanjerdt. Niet ge plaatst Voogd. Tweede serie: De series 100 M. hardloopen heeren leverden 8®sn bijzondere prestaties op. In de eerste serie Tlst Jonath pas op het laatste stuk zijn land- Sehool Bor hmeyer te slaan. Zijn tijd was 10.8 •ec. In de tweede serie liep Janssen een fraaien ^dstryd en won in denzelfden tijd als Jonath •vb eerste serie. Hendrix wist in de laatste ®*ters aanmerkelijk in te loopen en eindigde •1* goede tweede. De derde serie was voor Berger, die zonder •“emenswaardigen strijd won met Buthe Pieper °P <*e tweede plaats. resultaten der series waren: Eerste *<.rie: 1. Jonath 10.8 sec.; 2. Borch- ®eyer 11 rtc. Niet geplaatst Mesman, Schultz, Mik. Klisters (Duitschland) en Houtman. Tweede serie: 1. Jansen 10.8 sec.; 2. Hendrix 11 tec. Niet geplaatst Benz. Vent (Duitschland), v*b Beveren en Both. Derde serie: 1. Berger 10.9 sec.; 2. Buthe Pie- ®*r 11,1 src. Niet geplaatst Eikema, Heithoff uXiltschland) en Hennings. I® de finale plaatsten zich dus vier Dult- Jr’*1’- en twee Nederlanders, evenals bij de <“n>es in hetzelfde nummer. Helaas was tengevolge van den in de mor genuren gevallen regen de baan zeer zwaar, hetgeen de prestaties ten zeerste beïnvloedde. Niettemin werd in de diverse nummers een felle strijd gestreden door de circa 130 deel nemers en smaakte de heer J. Hummels het genoegen, he D.HA.K.-record van het nummer 3000 M hardloopen met 13 sec. te verbeteren en te brengen op 9 min. 26.8 sec. Bijzonder spannend was het hoofdnummer 100 M. hardloopen, dat door H. de Lange in 11.4 sec. voor zijn clubgenoot W Hover ge wonnen werd. Het onderling verschil tusschen de finalisten was uiterst gering. De finale 400 M. werd gemakkelijk gewonnen door J. Burgman, in 54.4 sec. Hjj werd echter gediskwalificeerd wegens het loopen binnen de baan, zoodat de comingman Vriesekoop, die reeds eerder de 1500 M had gewonnen, als eer ste werd genoteerd. B. C. Honen bevestigde zijn reputatie op de 800 M door zonder strijd in 2 min. 9 4/5 sec. te winnen. Wanneer hjj echter bjj de Nat. Kampioenschappen meer strijd zal krijgen diene hij zijn krachten beter te verdeelen over den geheelen afstand. Een te snel begin wreekte zich nu bij de laatste 200 M waardoor «un tijd minder fraai werd. P. van Nobelen, die als tweede eindigde, kan zich door specialisatie en deskundige training zeker van klasse maken. Ook nu toonde hij zich als een looper met toe komst. De 1500 M werd door Vriezekoop gewonnen Heel tactisch bleef hij in tweede positie om met een krachtige eindspurt te winnen. Door deze tactiek moest hjj echter een offer brengen aan den gemaakten tijd, die mt 4 mln. 343 sec. minder fraai werd. Ook in het nummer 400 Meter hardloopen •peelden de Duitschers weer een belangrijke rol. Vooral Metzner liep in -de eerste serie ult- «tekend en won in 50,6 met den Engelschman Ward op zjjn hielen. In de tweede serie wist Sierhuis als Nederlander zich tweede te plaatsen sum; 6e serie:' sterdam, 12 3/5 aec.; 2. Rolar.t, versum. 7e serie: 1. H. Bootsma, „VX>.Z„” Arnhem, 12 2/5 sec.; 2. F. Bakker. ..Holland.” Haarlem; 3. J. Vermeulen, „UD.I.,” Amsterdam. 100 M. halve beslissing: le serie: 1. J. Jas pers, „Bataven,” Leiden, 12 2/5 sec.; 2. T. Gale kop, „Swift," Arnhem, 12 2/5 sec. 2e serie: 1. P. van Dam, „The Victory," Weesp. 11 3/5 sec.; 2. H. Bootsma, .VJ)2.,“ Arnhem, 11 4.5 sec. 3e serie; 1. J. du Pont, „Jong Leven," Am sterdam, 12 1/5 sec.; 2. W. Derksen, „R.K.A.V.," Amsterdam. 12 1/5 sec. 100 M. beslissing: 1. H. Bootsma, „V.D.Z.," Arnhem, 12 sec.; 2. J. du Pont. „Jong Leven,” Amsterdam 12 seo.; 3. P. van Dam. .The Vlc- 2 min. 22.6 sec.; X H. Weghs, Am sterdam!. In de estafette 4 X 100 M. dames startten vijf ploegen, in deze volgordeBelgië, ADA Amsterdam, Brunhilde Groningen, Nederland, Duitschland. Be- Ntderlandsche ploeg, gevormd door de da mes Martin, Du Mee, Aalten en Schuurman gaf het stokje slecht over van Martin naar du Mee, zoodat eenlgen achterstand ontstond op de Dultsche ploeg. Doch ook de Dultsche ploeg gaf van de tweede op de derde loopster slecht over, zoodat eenige achterstand door de Nederlandsche dames kon worden ingehaald, al ging Tollien Schuurman op de laatste 100 M. met zeker 4 M. achterstand de finish tege moet. Dezen achterstand reduceerde zij tot an- derhalven meter en eindigde als tweede. 1. Duitschland tijd 49.6 sec. Dames Gericke, Dollinger. Krauss en Dörfelld. 2. Nederlandsche ploeg: dames Martin. Du Mee, Aalten en Schuurman 47,7 sec. 3. Brunhilde Groningen met Dalmolen, Winter. Bazuip^en Langhout, 4. A. D. A., Amsterdam. 5. België. Op de 4 X 100 M. estafette heeren startten slechts vier ploegen, in deze volgorde: Tus Bo- 100 M. (D H.A K -record: B Blalsse. 11.6 sec.) le serie: 1. J. van Deun, V.D.Z., Arnhem, 12 1/5 sec.; 2. H. Schuckmann, R.K.A.V., Am sterdam. 12 1 5 sec.; 3. P. van Nobelen, „Teij- lingen,” Sassenheim. 2e serie: 1. W. Hoven, .Jong Leven,” Amster dam, 12 1 5 sec.; 2. H. Loeffen, V.D.Z., Arn hem, 12 2,5 sec. 3e serie: 1. H. de Lange. „Jong Leven," Am sterdam. 11 1/5 sec.; 2. W. v. d. Schot, UJJJ., Amsterdam, 11 2/5 sec. Finale: 1. H. de Lange. „Jong Leven," Am sterdam, 11 2/5 sec.; 2. W. Hoven, .Jong Le ven," Amsterdam, 11 2 5 sec.; 3. W. V. d. Schot, UJD.I., Amsterdam; 4. H. Loeffen, VD.Z., Arn hem. 400 M. (D H A K -record: B. Blalsse, 54.4 sec.) le serie: 1. H. de Boer. „Jong Leven,” Amster dam. 56 4 5 sec.; 2. J. Brugman, „V.I.C.,” Am sterdam. 59 2/5 sec.; - - Arnhem. 2e serie: J. Hummels bevestigde zijn hoop om het 3000 M. record te bereiken. Met 9 mln. 26.8 sec. onttroonde hij W. Vessies met 17 sec. Een goede prestatie. De 4 maal 100 M. estafette was natuurlijk voor de sprintersvereeniging Jong Leven. Met H. v. d. Schot als versterking beschikte D. H. A. K over een schitterende estafetteploeg voor de as. Nat. Kampioenschappen. Ook de Zweedsche estafette was voor Jong Leven, terwyl de organiseerende vereeniging eerst bjj de 100 M. door V. D. Z. geslagen werd. De werpnununers bleven dezen middag onder het geraamde, al is de praestatie van West geest Kogel en discus eerste en speer twegde een speciale vermelding waard. Verspringen en hlnk-stap-sprong waren we derom voor B. Ronde, die nog altijd ondanks lofwaardige pogingen van jongeren, als eerste te voorschijn komt. De 13 M. hink-stap-sprong van Joh. Mathot houdt echter een ernstige be dreiging in. Hoogspringen ging ook nu rond 1.60 M. Wan neer meer studie werd gemaakt van de tech niek van het hoogspringen konden Krijner, Geels en Kuit belangrijk höoger. Het programma werd aangevuld met eenige goedbezette nieuwellngen-nummers, waarin' vrij wat nieuwelingen zich door hunne praestaties tot crack promoveerden. De uitslagen zijn als volgt; Het hoogspringen was voor den Hongaar Bodossy, de alleen over de 130 M. kwam. De beste Nederlander was Brasser van de A.A.C. met 1.80-M Het resultaat was: 1. Bodossy (Hongarije) 1.90 M. 2. Plicht (Duitschland) 1.80 M. 3. Brasser (A.A.C. Am sterdam) 1 80 M. 4. Spanjerdt (Blauw Wit, Am sterdam L775 M. verdwenen de loopers een voor een Marathonpoort naar buiten, waar het lange parcours hen te wachten stond. Ook buitelt het Stadion bestond groote belangstel ling voor dezen loop. BU het Kalfje, na ruim 8 K.M., had onze landgenoot Landheer van het IJ (Amsterdam) en de Engelschman Norris de leiding, op 50 Meter gevolgd door Koppea (KNAU) Berkhout, en daarna een groep van eenige lóopers. als Urban, Van Leenen. Knol, De Krey en de Duitscher Kregllnger. De rest was reeds eenige honderden meters achter ge raakt. Geruimen tijd bleven Norris en Landheer den kop houden, en gezamenlijk liepen belden K M, na KM. Na 16 KM. waren zij aan den kop, terwijl Leenen op 200 Meter volgde met den Duitscher Kregllnger Daarop volgde op 400 Meter afstand van de leiders Urban, tenslotte op 1000 Meter De Krey, en de anderen waren toen reeds meer dan 1 K M achter. Waar de Bovenkerkerdijk de Nesserlaan kruist, had Norris zich losgemaakt van Landheer. Er waren toen reeds 25 K M ongeveer geloopen. Met een voorsprong van 600 Meter leek de overwin ning van den Engelschman reeds vrü zeker, te meer daar hij een uitstekenden indruk maakte. Als merkwaardigheid mag nog vermeld worden, dat dit de tweede Marathon van Norris was bin nen de 14 dagen. Na Landheer volgde Van Lee nen met een tusschen-afstand van 200 Meter. Vier en vijf waren op 1100 Meter van den lei der Urban en Kregllnger. Norris vergrootte zijn voorsprong voortdurend en op den terugweg bjj Ouderkerk, dus na 31 K M., had Norris niet minder dan anderhalven KM voorsprong op Landheer. Van Leenen volgde op 1800 Meter en op 2 K M. achter den leider Kregllnger en De Krey. Van Ouderkerk ging het weer naar het Kalfje, waar Norris om precies 6 minuten over 4 passeerde. Nog een stuk langs den Amstel en daarna ging het via den Zuidelijken Wandelweg terug naar het Sta tion, waar de toeschouwers voortdurend op de hoogte gehouden werden van den Marathonloop. Om even voor half vijf kwam Norris het Stadion binnen, volkomen frisch oogenschijnlijk en rustig liep hij zfjn laatste rondje op het moment dat de 5000 Meter-wedstrüd aan den gang was. HO had het parcours afgelegd in 2 uur 42 min. 54.6 sec. Intusachen had Van Leenen het Kalfje voor de tweede maal gepasseerd om 4.19, Land heer was derde in 4 uur 22 min., daarop volgde de Duitscher Kregllnger om 4 uur 26 en ten slotte Urban om 4 uur 29 min. Verandering in deze volgorde kwam er op het laatste deel van het parcours niet meer, zoodat de einduitslag van de vijf eersten werd: ry,” Weesp, 6.22 M.; land,” Haarlem. Hoogspringen met aanloop: cord: G. Alsemgeest, 1.656 M.): „D.W.8.,” Bussum. 1.63 M2. H Geels, „Hol land,” Haarlem, 1.60 M.; 3. G. Glazenap, „Jong Leven,’ 'Amsterdam. Hink-Stap-Sprong: Ronde, 13.406 M.): De laatste wedstrijd heeft de beslissing ge bracht. Delf zag zijn protest tegen Ulft toege wezen, waardoor Ulft uitgeschakeld werd. Wilhelmina heeft z'n werk bekroond gezien door X kampioenschap met sprekende cijfers te winnen. Niet dat we nu zoo n schitterend spel te zien hebben gekregen, schrijft de Maandag morgen daarvoor was X aan weerszijden te ze nuwachtig. Om half drie laat Frauenfelder os sen. Wilhelmina speelt met den wind in den rug en een maalsche bul brengt voor belde partijen den zegen van boven. Delft zit onmid dellijk voor X Wilhelmina-doel. Alsemgeest ge niet de eer duchtig in de gaten te worden ge houden. De aanval levert dan ooi? niet op. Na den doeltrap zit Wilhelmina energlel op en na eenige strubbeling voor doel weet van Mierlo kalm In te schieten 10. X Schijnt dat Wilhelmina er thans den smaak van te pakken heeft want eenige minuten daar na krijgt van Loon Jr. het leer te pakken en scoort schitterend. 20. Wanneer den bal bij een volgenden voor het doel van Delft Is weggewerkt schiet de rechtsback van Wilhelmina van over de helft van het veld den bal op doel en vóór Alsem- geest weet wat er gebeurt is ligt no. 3 in X net. Rust komt met 30 voor Weert. Na rust tapt Delft uit ’n ander vaatje. On danks den sterken druk weet Scheffers den bal vrij te krijgen en zuiver in te schieten. Nog geeft Delft geen krimp en zwoegt om z'n eerste goal. In deze periode had Delft een tegenpunt verdiend, doch de geboden kansen worden wel eens verknoeid of naast geschoten. Jansen heeft z'n doel op eminente wijze verdedigd. Eindelijk weet Alsemgeest zich los te werken en onhoudbaar voor Jansen schitterend te scoren. „The Victory," „V.I.F.,” Hilver- im 1. J. Dupont, „Jong Leven,” Am- Hil- (D.H.A.K.-reeordB. C. Hoven, 2 min. 6 sec.): 1. B. C. Hoven, „Jong Leven,” Amsterdam. 2 min. 9 4/5 sec.; 2. P. van Nobe len, „Teijllngen," Sassenheim, 2 mln. 12 sec.; 3. H. Janssen, „Swift,” Arnhem. 1500 M.: D.H-A.K.-record: H. Smit, 4 mln. 26.6 sec.): 1. Th. Vriesekoop. „Wilskracht," Alphen a. d. Rijn, 4 min. 342 sec.; 2. D. Vos, „W.I.K.," Laren, 4 min. 34.6 sec.; 3. J. Burger, DEM., Beverwijk. 3000 M.; (DH.A-Krecord: W. Vessies, 9 min. 39.8 sec.)1. J. Hummels, ..Swift,” Arn hem, 9 min. 26.8 sec. Het record van den heer Vessies is hiermede met circa 13 sec. verbeterd. 2. D. Vos. „WIJL," Laren, 10 min. 123 sec.; 3. A. de Reus, „DEM,” Beverwijk. 4 x 100 M. estafette: (D.H.A.K.-record: „Jong Leven.” Amsterdam, 46.8 sec.): 1. „Jong Leven," Amsterdam, 46.8 sec.; 2. „V.D.Z.," Arnhem, 483 sec.; 3. „The Victory,” Weesp. Zweedsche Estafette: 1. „Jong Leven," Am sterdam. 2 min. 11.4 sec.; 2. „V.D^.,” Arnhem, 2 min. 19 sec.; 3. „Ü.D.I.," Amsterdam. 800 M: le serie: l.„H. Pik, „VD.Z.” Arnhem, 2 min. 21.2 sec.; 2. C. van Bakelen, .Jl.K.A.V.”, Amsterdam, 2 min. 24 sec; 3. B. Hachmang, „Swift," Arnhem; 4. R. Kaay, „Jong Leven,” Amsterdam. 2e serie: 1. F. de Winter, 8M.C„ Warmond, 2 min. 22.6 sec.; 2. H. Weghs, „VDZ.Z.," Arn hem, 2 mln. 23.4 sec.; 3. Th. van Tol, „Bata- Warmond; 4. N. Hllhorst ,D W.S.„ Bussum. 800 M. beslissing: 1. Pik, „V.DX Arnhem, 2 mln. 13.4 sec.; 2. H. Weghs, „V.D.Z.,” Arn hem, 2 mln. 19 sec.; 3. F. de Winter, S.M.C., Warmond; 4. N. Hilhorsts, ,D.W.S.,” Bussum. 4 x 100 M. estafette: le serie: 1. „R.K.A.V.,” Amsterdam, 51.2 sec.; 2. „UD.I.,” Amsterdam. 52.4 sec.; 3. „Bataven," Leiden. 2e serie: 1. V.I.F., Hilversum, 493 sec.; 2. „Teijllngen," Sassenheim, 50.2 sec.; 3. „Jong Leven,” Amsterdam. 4 x 100 M. estafette, beslissing: Hilversum, 50 sec.; 2. „Teylingen,''’ 50 4 sec.; 3. .JtlLA.V.," Amsterdam. Klasse A: Discuswerpen: (DJI.A.K.-record: M. van Ha gen, 3193 M 1. G. Westgeest. D.H.A.K., 3256 M.; 2. W. Kuit, „D.W.S.,” Bussum, 32.09 M.; 3. J Allaert, „Wilskracht,” Amsterdam, 31.63 M. Speerwerpen: (D.H.A.K..record; P. Rippe, 43.49 M 1. J. Brugman, 38.66 M.2: G. West- geest. Wassenaar, D H A K., 37 90 M. Kogelstooten: (D-H.A.K.-record: J van Ga len, 11.82 M-): 1. Chr. Duin, .D-E.M.." Bever wijk, 1153)$ M.; 2. G. Westgeest, Wassenaar, D.A.H.K., 11.26 M.; 3. W Kaptein, ..D.É.M.," Beverwijk, 956 M. Verspringen met aanloop: (D.H.A.K.-record; B. Ronde, 6505 M.): 1. B. A. Rond, „Holland,” Haarlem, 6.45 M.; 2. P. van Dam, „The Vlcto- 3. N. de Zwager, ,JIol- min. 19.4 sec. 3. Baily (Engeland) 15 min. 36.8 sec. 4. Dullaert (Nederland) tijd 16 mln. 13.1 seconde. Het werd eentonig om te rien, doch in geen enkel Individueel loopnummer van 400 tot 5000 Meter kon een Nederlander een der eerste drie plaatsen bezetten. De Hongaar Szabo en de Duitschers Schlllgen en Kauffmann alsmede de Engelschman Reeve liepen tot op 100 Meter van de finish van de 1500 Meter naast elkaar, doch toen kwam de Hongaar sterk naar voren en won met een prachtlgen eindspurt in 4 min. 4.2 sec. 1. Sza bo (Hongarije) tijd 4 mln. 4.2 sec. 2. Schlllgen (Duitschland) 4 mln. 4.8 sec. 3. Kauffmann (Duitschland). 4. Reeve (Engeland)- 5. J. Zee- gers Jr. (Nederland) tijd 4 mln. 12.4 sec. 6. Scherpenhuyzen (Nederland). Er vonden nog twee wedstrijden over 1500 Meter hardloopen nationaal plaats voor klasse B en klasse C, waarvoor een groot aantal loo pers aan den start verscheen. 1500 Meter klasse B: 1. Van der Hoogen (Baam) 4 min. 22.9 sec. 2. Feenstra (Den Haag» 4 mln. 23.1 sec. 3. Figee (Haarlem) 4 min. 28.8 sec. 1500 Meter klasse C: 1. Reykelijkhuizen (Lel den) 4 min. 29.6 sec. 2. Sweres (Amsterdam) 4 mln. 32 sec. 3. Smlttenaar (Den Haag) 4 mln. 34 sec. 4 maal 100 Meter estafette scholieren. 1. Ge meentelijk Lyceum Den Haag 46 2 sec. Winnaar MoormanpriJs. 2. Gemeentelijke H. B. 8. Den Haag 47.1 sec. 3. Amsterdamsch Lyceum 47.4 sec. 4. St. Ignatius College Amsterdam 48.1 sec. 5. Rijks H. B. S. Velzen gedisqualificeerd. 6 Vijfjarige H. B. S. Haarlem 48.8 sec. (D.H.AJL-record: 1. B. Ronde, Haarlem,” 13.16 M.; 2. Joh. Mathot, Haarlem, 13 M_; 3. J. Ooaterveer, Haarlem. Klasse B: Speerwerpen: 1. J. Allaert. „Wilskracht,” Amsterdam. 4092 M 2. E. de Graaf, „D.WB.,” Bussum, 3722 M.; 3. G. van Brussel, Wit,” Leiden. 35 94 M. Kogelstooten1. H. Rempe, „The Victory,” Weesp, 10.11 M.; 2. H. v. d. Berg, „Teylingen," Sassenheim, 9.62 M.; 3. Th. Terhorst, idem, 9.36 M. Verspringen met aanloop: 1. W. V. d. Schot, „U.DX," Amsterdam. 5 82 M.; 2. W. Hoven, „Jong Leven.” Amsterdam, 5.73 M 3. P. Hui bers, ,Jtood-Wlt,” Leiden, 5.65 M.; 4. B. God- djjn, ..Bataven,” Leiden. Hoogspringen met aanloop: 1. C. Spaay, ..Swift,” Arnhem, 156 M.; X F. Bakker, „Hei land,” Haarlem, 156 M.; 3. P. Klumper, „A.CE. Haarlem. 152 M. In zijn eer getast: "Tt Waarschuw je hoor, je moet weten tegen wien je spreekt. Jugend, München

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9