ONS BLAD De roode vaas gebarsten T Bozen De Beeldstormers van 1 |L f! I I Het nieuws van heden Liquidatie van het Centrum Post uit Moskou De Zaligverklaring vertrokken van Pius X I I MEERDERHEID TEGEN RENAUD EL DE S.A.-ORGANISATIE ITALIË EN ZUID-TIROL DE BAROMETER MELLON VRIJGESPROKEN JOH. LAUWERS VEREENIGDE katholieke pers DINSDAG 18 JULI 1933 1 DE REORGANISATIE DER DUITSCHE JUSTITIE 1 De scheuring nog niet officieel Roosevelt bezoekt R.K.. Universiteit o o I en Het concordaat met Berlijn Nog geen scheuring Balbo naar Roosevelt Hoog water in Beieren Het verbod van de Wat zal Mussolini nü zeggen? EEN FLINKE PRIJS! Complot in Griekenland aa Ook Briining, Wirth Stegerwald Moeilijkheden bm Moley De graanuitvoer der Donaustaten DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN RAYGLOT 3 Communistisch com plot in België? lz— 12 85 l^gi jsiHuttrswrd Zondagsblad f 0.60 hoogar Dagblad urtgwgavwn door de „Deutsche Zeitung” I1 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 ■■^1 \\\yx\wvinrw77z. I N00RD-H0LLA NDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 248 N Eere-doctoraat verleend Alle kopatukhi zullen Oos tenrij k.sch-Duit - Onkoatenbriefje te hoog (United Press) De noodige proceaaen worden bespoedigd Door het opperate gerechtahof van Columbia Zyn gezond heid at oeat and ia goed; zyn oogen echter vermoeid Hel wetsontwerp-Marchant wordt gewijzigd. Groote pakhnisbrand te Ensehede. Willy Poet te Novosibirsk gedaald, oppergroep der BJL- Op den dag der inwerkingtreding der nieuwe bepalingen betreffende de samen voeging van verschillende rechtbanken in de Duitsche hoofdstad, vond in het gerechtsgebouw aan de Turmstrasse een plechtige zitting plaats. Overzichtsfoto der aanwezigen NEW-YORK 17 Juli. (Reuter.) Het oppente gerechtshof van Columbia heeft een gunstig vonnis gevezen voor Andrew Mellon en eenlge andere vouimalige functionarissen van bet mi nisterie vat Financiën in een proces, waarin betaling van 330 mlllloen dollar werd geëischt wegens oogluikende begunstiging van bulten- lanasche scheepvaartmaatschappijen. LONDEN, 17 Juli (VB.) De vertegenwoordi gers der Vereenlgde Staten, van Australië. Ar gentinië en Canada hebben heden geconfereerd met de vertegenwoordigers der Donaustaten. Overeengekomen werd, dat de graanuitvoer der Donaustaten 50 mlllloen schepel per jaar zal bedragen, ongeacht de opbrengst van den oogst CommanisUsch complot in België? Gwnstig vonnis voer Andrew Mellon. Nederiandsehe verklaring Inzake suikerproduc tie to Londen. Opbrengst der Rijkamiddelen over de maand Juni. nadat waren Nader wordt gemeld, dat Post om 17.13 uur weer gest-.rt Is. Voor zijn vertrek betuigde hü zijn warms ten dank voor de ontvangst in Rus land. Gandhi afgewezen. De Littausehe OceaanvUegers in Oost-Pruisen doodgevallen. Generaal Balbo zal epn snoek brengen aan Roosevelt. Liquidatie van het Centrum. De meenlng der Tweede Kamer ever de wed ging van de Landbouw-crisiswet. Hoogste stand op Dinsdag uur VJU.: UB Vorige stand TM 1 V. D. me'dt nog: De groen Renaudel heeft In aansluiting aan de eindstemming een verklaring afgelego. waar uit blijkt .at het eenmaal Ingenomen stand punt wordt gehandhaafd, en dat de verant- woordelljk'eld voor de meenlngsafwüxlngen wordt aan.aard tegenover de massa, daar de zekerheid '•«staat, dat de steun zal worden ver kregen van de republikelnsche socialisten. ten uit de parle menten! Italiaanache chauviniaten volgen het voorbeeld na der Joego- alaviache nationaliaten van Trau MÜNCHEN, 17 Juli (VB Door den sedert Vrijdagavond bijna ononderbroken gevallen re gen zjjn de rivieren, vooral de Alpenrivieren, sterk geswollen. Het hooge water is in den loop van Maandag nog gestegen. In de streek van Rosenheim (Opper-Beieren) staan vele velden en weiden meters hoog onder water. Op vele plaatsen moest bet vee uit de stallen worden gered. Veel pluimvee Is verdronken. De wegen zijn onbegaanbaar geworden. Het opgetaste hooi is door bet water weggesleurd. De beker, die de 46ste Engelsche legerdivisie tAj het acherpschieten won, moest door vier man worden gedragen De kosten van het negendaagsche bezoek van professor Moley aan Londen zijn zóó hoog ge- NEW YORK. 17 Juli (Reuter) Balbo heeft de ultnoodlging van Roosevelt, om hem op het Witte Huls te komen bezoeken, aangenomen. Op 19 Juli zullen de Itallaansche vliegtuigen naar New York vliegen, vanwaar de reis naar de Asoren zal worden voortgezet. socialistische partij in Frankrijk Is een 1 „vase brlsée". Zü was dat al sinds het partij-congres te Avignon, waar de partlj- meerderheld haar afkeuring uitsprak over het optreden van de Kamergroep onder leiding van Renaudel. die een voorstander van deelname aan de burgerlijke regeerlng is. Thans, nu het congres te Parjjs van alle Ingediende moties die van den pnks-soclalistischen afgevaardigde Bracke met een overweldigende meerderheid heeft aangeno men, is de barst in de partij angstwekkend zicht baar geworden. Of de roode vaas uiteen zal vallen of nog gelijmd kan worden, is nog niet beslist Maar wat ook het eindresultaat van dit partijcongres moge worden, de roode vaas is en blöft geschonden en wanneer zij niet aan scher ven valt dan zal dat hoogstwaarschijnlijk toch een volgenden keer gebeuren. De motle-Bracke stelt de minderheid van Renaudei voor het ultimatum, of wel zich aan den tot nu toe ge- negeerden wil van de congres-meerderheid te snderwerpen of wel de verantwoordelijkheid voor «en scheuring in de partij te aanvaarden. Re naudel wil echter noch het een. noch bet ander Vrijwillig wenschen Renaudel en de zijnen de partij niet te verlaten. ZU zullen alleen gaan, wanneer zjj er worden uitgesmeten. ZU erkennen bet congres als de hoogste autoriteit en zullen de eenheid van de partij niet verbreken, omdat bet congres zich in de motie-Bracke vóór deze eenheid heeft uitgesproken, maar van den ande ren kant denken zij er niet aan hun houding ten opzichte van de radicaal-socialistische regee- ring te wijzigen. De belde aan elkaar tegen gestelde groepen trachten elkander de verant woordelijkheid voor een eventueele scheuring op te dringen met het gevolg, dat deze scheuring officieel nog niet is erkend, ofschoon zjj in feite maar al te zichtbaar bestaat. Het mee- ningsverschil in den boezem der partij betreft Biet slechts de politieke tactiek, maar is van dfepgaanden princlplëelen aard. Dit is dulde- gebleken uit de scherpe en hoogst belang rijks discussies, welke bü de bespreking der ver- «chlllende moties zijn gehouden. N.V. DruLkerij De Spaarnestad - Haarlem ATHENE, 17 Juli. In verband met een com plot tegen de Orieksche regeerlng zijn de of ficier Zervas, een aanhanger van Venlaelos. en eenlge andere officieren, gearresteerd. De toestand te Athene is rustig. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR TëWoon Administratis 433, Radadia 633 ABONNEMENTSPRIJS, fgr kwartaal voor Alkmaar Voor burton Alkmaar Zooals wU reeds in ons blad hebben gemeld, is de „Deutsche Zeitung". een volkomen gelUk- geschakeld blad, voor den duur van drie maan den verboden. Het W. B. meldt nader, dat dit geschied is op last van minister-president Goe ring persoonlijk. Het blad had geschreven, dat generaal Balbo een gedoopte jood was. Da hoofdredacteur werd naar een concentratie kamp overgebracht. Dit bericht komt, aldus W. B., uit Weenen en heeft ten doel de vriend- schappelUke relaties tusschen Duitschland en Italië te verstoren. Oostenrijk ah achtste organisatie. Dienaar Gods te oordeelen heeft, is reeds aan gewezen. De door de ïtitencongregatle benoem de voorzitter, kardinaal Marchetti Selvaggiani. heeft tot leden benoemd Mgr. Vicentinl. als gedelegeerd rechter, Mgr. Cerlclonl als Pro motor des Geloofs en Mgr. Mattloli als nota ris. De rechtbank heeft haar werkzaamheden reeds aangevangen. Beide lichamen werken met spoed om deze voorafgaande processen ten einde te brengen NEUDECK, 17 Juli. (V. D.) Rljkspresldent Von Hindenburg heeft heden vlce-kanselier Von Papen ontvangen, die hem rapport heeft uit gebracht over de te Rome gevoerde onderhan- dellngen en het sluiten van het concordaat met de Katholieke Kerk. (Van onzen Weenachen correspondent) Toen voor eenlge maanden in de Dalmatische stad Trau het steenen gedenkteeken van den Venetiaanschen Leeuw door Joegoslavische chauvinisten beschadigd was geworden, schreef Benito Mussolini in de „Otornale dTtalla": „Een volk, dat zich respecteert, kan en mag de geschiedenis niet vergeten. Het mag ook niet vergeten, de geschiedenis van morgen door het leven van heden te vormen. De gedenkteeke«.en hebben ontegenzeglijk een geschiedkundige waarde. ZU zijn dokumenten van de geschiede nis der menschheld en moeten daarom, afgezien van hun schoonheid en kunstwaarde, geacht worden Ook de cultuur-documenten zan vol keren of naties, die vreemd zUn aan de oogen- bllkkelijke politieke beheerschers van het land, moeten geëerbiedigd worden.” Wel zelden, schrijft de Weensche „Neue Zei tung", hebben de nationale minderheden en onder dez enmet name de Zuid-Tiroolsche Dult- schers een boodschap van den duce zoo graag aangehoord als deze. Was deze uitspraak niet als het »Ure een onderpand voor de hoogge spannen verwachtingen, die velen stellen in dezen man en de historische beweging, die hü vertegenwoordigt? Niet een nieuw bewijs, dat het Italië van Mussolini, dat de herzienlngsldee der vredesverdragen met zooveel vrijmoedigheid propagandeert. als tiet er op aankomt, deze ook doorvoeren zal ten koste van eigen offers? (Zuld-Tirol). Het vertrouwen, de grootsche verwachtingen dezer kringen werd dezer dagen op een harde proef gesteld. WU lezen, dal een troep Ttajiasn- NOVOSIBIRSK, 1» Juli. (Reuter). De Ameri kaansche wereldvlieger Willey Post is hier ge land. MOSKOU, 17 Juli. (V. D.) Om 14.28 uur Ooet- Europeeschc tijd Is de wereldvlieger Wllev Poet op het ho.ofdvliegveld van Moskou geland. Ter begroeting waren aanwezig vertegenwoordigers der Sovje'-Regeering, onder leiding van Bara- now, alsm-oe vertegenwoordigers van de maat schappij Ccsoaviachim. Aan een vertegenwoordiger van Reuter ver klaarde i- Amerikaansche Oceaan-vlieger Wi ley Post, ach uitstekend te voelen en na een oponthoud van twee uur weer naar Nowosl- blrsk verd»-- te willen vliegen In Koningsbergen had hU moeten landen, omdat zür instrumenten niet goed meer werk ten en hij zich niet kon orlënteeren. Aan de i> ecaniclens van het vliegterrein ver zocht Poet zijn olletoevoer-tnrlchtlng «ven te willen rera*weren. daar deae onderweg bescha digd was Kort na lijn landing is Post door een dokter onderzoch'. die constateerde dat de algemeene toestand van den vlieger goed was, met uit zondering van een sterke oogen-vermoeidheid. De dokter schreef compressen voor Ooatenryh fungeert thana ala achtate oppergroep BERLIJN, 17 Juli. In verband met de uit breiding der 8K. sinds 30 Januari is de organi satie dezer stormafdeelingen gewijzigd. Zoo zijn er thans 8 oppergroepen, waarvan 7 in Dultsch- land. De achtste omvat.... den vrijstaat Oostenrijk met als zetel Llnz. Verder worden de dienstgraden in de S A. en 8.8. in het vervolg als volgt aangeduid: 8.A.- resp. 8.8-man, Sturmmann, Scharfuehrer. Oberscharfuehrer. Truppfuehrer. Obertruppfuehrer. Sturmfuehrer, Obersturmfuehrer, Sturmhauptfuehrer, Rturm- bannfuehrer, Obersturmbannfuehrer, Standar- tenfuehrer. Oberfuehrer, Brigadefuehrer, Orup- penfuehrer, Obergruppenfuehrer. chef van den staf. BRUSSEL, 17 Juli. (Reuter.) Volgens de „Llbre Be'gique” zouden de autoriteiten op het spoor Zijn van een communistisch complot In de streek van La Louvlère. Strenge ordemaat regelen zijn genomen. Het doen-en-laten van zekere cocimunlstlsche lelden wordt nauwkeu rig gadeges'agen. sche chauvinisten in het door de Italianen na den oorlog geannexeerde sche Bozen van Zuid-Tirol op barbaarsche ma nier het den Duitsch-Oostenrukschen inwoners zoo in het hart gegroeide gedenkteeken van Toning Laurin en Dietrich van Bern verwoest hebben. En we vernamen tot nog toe nog geen enkele daverende rede, waarin toch de duce zoc sterk is. tegen die zjjn grootsche Ideeën omtrent de heilige traditie der volkeren vertrappende kwajongens. Dat een Hitler in de eerste periode der natio nalistische ontketening, midden in den roes der gelijkschakeling, de al te radicale elementen niet uitschakelen kan. is voor dengene die het Mheel oi rziet en zich niet In het bijkomstige blindstaart, wel begrijpelijk; dat echter in het rijk van den allesbeheerschenden duce na tien jarig bestand dergelijke schande nog straffeloos geduld zou aurden. ware wel zeer bedenkelljk. BIJ Hitler Is dat niet denkbaar. Zoolang het gedenkteeken van konlng Laurln en de andere door Itallaansche chauvinisten verwoeste gedenkteekenen In Zuld-Tirol niet m eere hersteld zjjn, rijst bü ons een ernstige twij fel aan de edele woorden van den heerseber. Wat geldt voor den Leeuw van Trau. moet ook gelden voor konlng Laurln en Dietrich van Bern. Of geldt In Italië, ook In deze, het romein- sche spreekwoord: „quod licet Jovl non Heet bovi”? Men mag den os niet met de góden ver gelijken. ot groote ontsteltenis van Leon Blum en de andere tegenstanders van de partici- patle-politiek heeft de burgemeester van Bordeaux, Marquet, medestander van Renaudel, een rede gehouden, waarin hü blijk gaf een beter inzicht in de kentering der tijden te hebben dan de meeste zijner partijgenooten. Uitgaande van de door de meest links georiën- teerden toegegeven stelling, dat een roode revolutie in den geest als de sociaal-democratie vroeger heeft voorgestaan niet meer mogelijk is «n tot bittere teleurstellingen zou lelden, pleitte hU voor een politiek van actie en vooruitgang, zooals overal in de wereld wordt nagestreefd. Bet lot van de sociaal-democratische partij in Duitschland heeft, volgens Marquet. geleerd, dat de werkloozen en noodlijdenden niet achter de «ocialisten staan. Overal In Europa is de politieke tendenz zichtbaar van toenemend nationalisme, terug dringing van het moeial lam e en het nastreven Van een sterk staatsgezag. Om te zorgen, dat bet staatsgezag democratisch blijft, zooals het thsns onder de radicaal-soclalisten nog Is, dienen de socialisten zich niet tot een nega tieve houding te bepalen, maar positieve me dewerking te verleenen. Renaudel, die voor een herziening van het te Amsterdam opge- stelde statuut der Tweede Internationale Pleitte, deed daar nog een schepje op door ronduit te verklaren, dat hU cn de zijnen •Oder de tegenwoordige omstandigheden voor de hirgerlUke begroetingen meenen te moeten Memmen en met het oog op de vanuit Dultsch- bmd dreigende gevaren voor Frankrijk zich te- voorgestelde stabllisatieformule categorisch van de hand wees. Moley zelf, die Intusschen zooals bekend te Washington is teruggekeerd, is ten zeerste ont stemd over de onthulling van zijn uitgaven Naar hU verklaarde, sal hU uit eigen zak alle te Londen veroorzaakte uitgaven betalen, welke niet op deugdelijke gronden ten laste van de Amerikaansche Schatkist gebracht zouden kun nen worden. HU wist slechts af van één tele foonrekening van ongeveer 500 dollar, namelijk voor een strikt officieel gesprek van 48 minuten met ambtenaren te Washington. Wat de kwestie van het vliegtuig betreft, dit was hem door het Amerikaansche gezantschap gezonden, aangezien hü had verondersteld, dat de boot in den nacht te Cork sou arriveeren en hü dan onmiddellijk wilde doorvllegen. Toen hem bleek, dat dit niet het geval was en hü het vlieg tuig wilde afbestellen, bevond het zich reeds onderweg.. Naar nader wordt gemeld, spreekt bet Ameri kaansche ministerie van Bultenlandsche Zaken het bericht tegen, als zou Cordell Hull hebben geweigerd, aan de bedoelde rekeningen zün goedkeuring te hechten. gen eenzijdige ontwapening kanten. De passie ve steunverlening der socialisten aan het de mocratisch bewind In Frankrük noemde Re naudel kort en goed een soort van chantage. Marquet en Renaudel hebben het natuurlük van de züde der orthodoxe socialisten als Blum en Faure zwaar te verantwoorden gehad. ZU zün voor natlonaal-soclallsten en fascisten uitgescholden, ofschoon zü enkel en alleen wa ter In hun rooden wUn willen doen om zoo niet de sociaal-democratie dan toch tenminste de democratie te redden, vóór het te laat Is. De controverse In de Fransche socialistische par ty vertoont veel overeenkomst met die. welke na de verschünlng van de geruchtmakende brochure-Duys gebleken is te bestaan in de Ne- derlandsche sociaal-democratische srbeiderspar- tü- Evenals In ons land zün in Frankrük de Inzlchtlgen onder de socialisten ver In de min derheid bü de kortzichtlgen. Tot welke gevolgen dit zal lelden voor de sociaal-democratie zal de naaste toekomst leeren. PARIJS. 17 Juli. (W. B.) Op het soclalistUch partücong-ts kreeg de resolutie-Faure 2197 mandaats-s'emmen. Hierin wordt de houding der parlementsfractie gelaakt, welke tegen de Instructies van het vorige partücongres in voor de ben-ootlng en daarmee voor de militaire uitgaven vt.n het kabinet-Daladier heeft ge stemd. In eevaJ van herhaling wordt met sanc ties gedre gd De reso utle-Auriol, welke geen afkeuring maar leedwezen over de houding der fractie uitspreekt kreeg 971 stemmen, terwül Renau- del's resolutie 753 stemmen verkreeg Merkwa?: dig was de rede van Deal die ver klaarde da' het fascisme en de Hitlerbeweglng het ideaa* der volken hadden weten te ont wikkelen. Daar belden een groot deel van het soclallstiscr program hadden weggenomen, wa ren de massa's hen gevolgd Het congres heeft zün werkzaamheden van avond beë udlgd. Tot een scheuring is be'. niet gekomen, evenmin tot uitsluiting van 4 afge vaardigden Onze Romelnsche correspondent bericht ons dd. 14 Juli: De zaligverklaring van Paus Plus X gezegen- der gedachtenis, heeft met de onlangs geschie de benoeming der rechtbank belangrijken voortgang gemaakt. De z«. Informatieve processen aangaande de deugden en de faam van heiligheid van den beminden Paus zün in vier diocesen, waar hü geleefd en gewerkt heeft, n.l Trelrso. Mantua. Venetië en Rome, ten einde gebracht. Men heeft nu een aanvang gemaakt met- de twee daaraanvolgende onderzoekingen. nJ. die over t niet reeds als heilige vereerd geworden zün (een voorwaarde, die de kerk s»eit; om te voor kómen, dat t zallgverklaringsproces van buiten af wordt beïnvloed» en ten tweede het onder zoek naar zün geschriften. Kort geleden is de rechtbank, die zich met het eerste onderzoek moet bezig houden, door de Ritencongregatie aangewezen. Voorzitter is kardinaal Pacelll, die als leden benoemd heeft den patriarch van Antiochië. Mgr. Vicentinl, als gedelegeerd rechter, Mgr Cherubini. Mgr Ravataat, belden kanunniken van St. Pleter. als adjunct-rechter en promotor des geloofs. Mgr. Nardone en Mgr. Callori dl Vignale als notarissen. Deze rechtbank heeft, naar de ..Osservatore Romano" meldt, reeds meerdere zittingen ge houden in de kapittelzaal van St. Pieter en talrijke door den Postutator der Zaligverklaring den Benedlctünerabt Pier am 1. gehoord. De rechtbank zal verder baar onderzoek moe ten uitstrekken over het graf van Plus X in de krypte van Bint Pieter, over zün geboorte plaats Rlese en de plaats van zün overlüden. het appartement in het Vatlcaan. Ook de rechtbank, die over het resultaat van de navorschlng naar de geschriften van den weest, dat de minister van Bultenlandsche Za ken. Cordell Hull, voorlooplg heeft geweigerd de desbetreffende rekeningen te betalen en deze naar Washington heeft opgezonden. Bü zün verschillende pogingen om president Roosevelt over te halen, heeft professor Moley zooals de „Telegraaf" verneemt lange telefonische gesprekken gevoerd met Washington, Campo Bello. New Brunswick en andere plaat sen Swope, die professor Moley op zün reis ver gezelde. heeft eveneens een druk gebruik gemaakt van de trans-Atlantlsche telefoon. Volgens de „Chicago Tribune" beliepen hun telefoonrekeningen 2065 dollar. Verder was er een post van 1000 dollar voor het huren van een vliegtuig, om Moley en Swope van Queenstown naar Londen te brengen. Van dit vliegtuig heb ben zü evenwel geen gebruik gemaakt. Verder werd bü aankomst te Plymouth een speciaal salonrütuig aan den boottrein gekoppeld, terwül zü bü bun terugkeer naar Amerika het traject van Londen naar Plymouth per auto af legden Deze en diverse andere rekeningen, welke bü de Amerikaansche delegatie werden Ingediend. Moley en Swope reeds naar New York teruggekeerd, waren dermate hoog, dat het credlet van 50.000 dollar, dat aan de delega tie was toegestaan, er büna door was uitgeput. De ..Herald and Tribune”, die van deze aan gelegenheid eveneens melding maakt, betoogt, dat Moley's telefoongesprekken volkomen nutte- loos zun gebleken, daar Roosevelt de door Moley BERLIJN, 17 Juli. (V D.) Tengevolge van besprekingen met de natlonaal-soclallsten zul-, len 4 vrouwelüke Rüksdagafgevaardlgden van het Centrum hun mandaat neerleggen. n.L Frau Dr. Peerenboom uit Dusseldorf, Frau Siebert uit Karlsruhe. Frau dr. Weber uit Ber lijn, en Frau Zillken ult Dortmund. In den Prulslschen Landdag zullen 8 vrouwelüke af gevaardigden aftreden. Als geestelüken sullen uit den Rijksdag tre den de voormalige leider van het Centrum, de Prelaat dr. Kaas, uit Trier. Prelaat dr. Foehr uit Freiburg, pastor Offenstein uit Hannover, prof. dr. Schreiber uit Munster, en Prelaat Ulitzka uit Ratibor, terwül uit den Prulslschen Landdag ml moeten treden de Domkapitularis dr. Otto uit Breslau. Ook leden van vroegere regeeringen niet worden toegelaten, in verband waarmede de namen wórden genoemd van dr. Brüning. dr. Bell. dr. Wlrth, df. Hirtslefer. dr. Stegerwald. dr. Schmitt uit Karlsruhe en dr. Bols uit Stutt gart. Ook Rüksdagleden. die als hooge ambte naren bü vroegere regeeringen werkzaam wa ren, zullen niet tot de natlonaal-socialistische Fractie worden toegelaten, evenals afgevaar digden. die in den Rüksdag zitting hadden als vakvereeniglngsleiders. Als bovendien de leef- tüdsgrens wordt vastgesteld op 60 jaar. zullen uit den Rüksdag nog 5. uit den Prulslschen Landdag tien afgevaardigden Van het Cen trum moeten aftreden, zoodat in den Rüksdag 30 pCt„ in den Landdag 37 pCt. van het aantal leden der voormalige Centrum-fracties vervan gen zal moeten worden. In de Vereenlgde Staten bestaat het gebruik om het schooljaar te Ijpsluiten met een reeks feesten, die enkele dagen in beslag nemen. Zoo werd ook dit jaar in de Katholieke Universiteit van Washington een H. Mis van dankbaarheid opgedragen en werden er verschillende feeste lijke büeenkomsten gehouden. In de aula der Universiteit had de plechtige slotvergadering plaats, waarin al degenen die een academische graad gehaald hadden, gehuldigd werden. Onder de 4000 aanwezigen bevonden zich be halve tal van kerkelüke en wereldlüke auto riteiten ook President Roosevelt De zitting werd geopend met gebed: daarna deelde de Kanselier van de Universiteit mede, dat het Eere-doctoraat in de rechten was verleend aan President Roosevelt. Kardinaal Hayes hield een redevoering en gaf alle aanwezigen zün Bis- schoppelüken zegen. Daarna verhief President Roosevelt zich spontaan van zün zetel voor t houden van een geïmproviseerde toespraak, waarin hü te kennen gal dat hü zeer verheugd was zooveel oude vrienden aan te treffen, spe ciaal Kardinaal Hayes en den Rector Magnifi cus. Verder begroette de President op harte- lüke wüze den nieuwen Apostollschen Delegaat uit Washington Mgr_ Cicognanl, met w.en hü gedurende den verderen duur van zün ambts periode nog vaak hoofïte samen te werken. De buitengewoon sympathieke en hartelüke wüze waarop Roosevelt zich tot den vertegenwoor diger van den H Vader wendde, maakte op de aanwezigen een uitstekenden indruk. 8 1 3 8 1 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1