I R.K. Bouwpatroons in congres bijeen Bezuiniging bij de keuringsdiensten Motor tegen auto De destructor te Woerden Het wetsontwerp- Marchant ■F Krachtig verweer gewenscht leed wm dken dag RADIOPROGRAMMA. ISe JAARVERGADERING Vier menschen in levensgevaar WOENSDAG 19 JULI Moedert vacantie De draetitche talaritverminderin- er Het ledental groeit Een dame bewusteloos Wagen zwaar gehavend Onderwijs bezuiniging Een malaria-epidemie De Crisis-invoerwet Zeilkano’s omgeslagen Wijziging in voorbereiding Een inzittende verdronken ZWARE BRAND TE GEFFEN DE RAAD VAN STATE DE ACTIE VAN „HET ANKER” De reis der „van Maerlant” De minister weerlegt bezwaren Ook maatregelen tegen dumping gen in het Voorloopig Verslag genoemd, zijn moeilyk te aanvaarden Geen afzonderlijke regeling De Memorie van Antwoord stelt enkele verzachtingen in uitzicht De bezuiniging moet doorgevoerd De sterfte bedraagt 150 tot 160 per duizend zielen Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot verleening van enkele retorsie- bevoegdheden Opheffing van voorbereidende kloeten 1 ix ta Mr. Harte van Tecklenburg jubileert Drie van Ken gered, de vierde by —het baden in zee te Katwyk verdronken Openingsrede van bondsvoorzitt* H. J. L. Klein Schiphorst Het voorschot aan de N.V. Neder landsc h-Thermo-Chemisc he Fabrieken te Amsterdam F* 2 5 Ernstige botsing onder Sloten (N.-H.), waarby een doode en een zwaargewonde Donderdag 20 Juli 1933 !-dana- i F i< H De 13-jarige jongen A. Aan de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp-Marchant tot wijziging der La ger Onderwijswet wordt het volgende ontleend: De regeering blijft behoudens de door haar erkende en voorgestane uitzonderingen, voor alsnog de onvoorwaardelljke meestbegunstiging op tarifair gebied als grondslag aanvaarden van haar handelsverdragspolltlek. Verschenen is de k^emorie van Antwoord op bet Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verleening van enkele re- torsiebevoegdheden. De opmerking dat de werklngsfeer van den destructor te Woerden zich niet zou moeten uitstrekken tot Noordholland, kan de Minister niet voetstoots beamen. Deze provincie is in de credletovereenkomst genoemd, maar er zal in ieder geval tegen gewaakt moeten worden, dat destructoren, die met overheidsgeld wer ken, elkaar concurrentie aandoen. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOQIDS De motorrijder, de heer v. d. Kerf uit Am sterdam, komende uit de richting Haarlem, botste in olie vaart tegen den uit Amsterdam komenden auto, bestuurd door den heer Bak ker. De botsing was zóó hevig, dat de duo- rjjdster op slag gedood werd. De motorrijder werd in zeer ernstlgen toestand naar een der ziekenhuizen in Amsterdam vervoerd. fn De De t J t Dinsdagmiddag te kwart over vier is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de kinderen Hoo vers, Bergelnd-Geffen. De brand, ontstaan in het woonhuis, breidde zich snel uit, waardoor ook het achterhuis werd aangetast. Spoedig sprongen de vlammen ook over op een voorraad schuur. Aan bluaschen viel niet meer te denken. De gebeele inboedel, 10.000 KG. hooi, eenlge karren en landbouwgereedschappen gingen ver loren, terwijl 3 varkens en een kalf in de vlam men omkwamen. Bij het redden van een zestal koelen liep een der buren brandwanden op. Een belangrijk bedrag aan geld ging mede verloren. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. V! 11 A de hr. i aan h - AVRO 800 Morgenwijding 10.30 8oll»- 1220 Strtjk- i onder leiding 8OERABAJA, U Jaü (Aneta) De „Indteche Courant' verneemt, dat in de deaua Brengkok. regentschap Lamongan, een ernstige malaria* epidemie te uitgebroken. De deaaa tett 8700 stelen. De sterfte bedraagt ISO A 160 pro mille. De verstrekking van kinine door den Dienst van Volkagesondheid had weinig resultaat. Ge tracht aal worden door kleine aasalneertngs- werteen den toastend te verbeteren. In de vergadering van den Raad van State, die Dinsdag door Staatsraad Hasselman werd voorgezeten, heeft deze er aan herinnerd, dat tnr. Harte van Tecklenburg Zaterdag 15 Juli j.l den dag heeft herdacht, waarop hij 25 jaren geleden tot lid van den Raad van State werd benoemd. Als men de ledenlijst van den raad raad- Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig Verslag no pens het wetsontwerp tot wijziging en verhoo- ging van het vijfde Hoofdstuk der Rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1933. Hieraan was het volgende ontleend: Dezer dagen berichtte ,J> Telegraaf”, dat er binnen zeer korten tijd van rijkswege stappen te verwachten zijn tegen den heer A G A. Ver stegen. burgemeester van Koog aan de Zaan, die een leidende rol heeft gespeeld in bet we der verschijnen van „Het Anker". Naar echter van bevoegde zijde aan de „N. R. Ct.” Is ver zekerd, is de zaak wel bij de bevoegde autori teiten in onderzoek, maar is er nog geenerlel beslissing genomen of er maatregelen genomen De auto reed na de botsing tegen de brug leuning van de brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer en werd zwaar beschadigd. De bestuurder bekwam geen noemenswaardlg letsel. De politie uit Hoofddorp heeft de aaak in onderzoek. Het lijk van de duo-rijdster, wier Identiteit nog niet kon worden vastgesteld, is naar bet lijkenhuisje te Hoofddorp overge- braclit. Maatregelen om m. aflossing van het cre- diet invloed op het bearijf te behouden zijn niet genomen maar er is grond om aan te nemen, dat de maatschapp.. geen bezwaar zal maken tegen bestendiging van invloed van de Regeering In het belang van de volksgezond heid. In leder geval zal controle op de naleving van de wettelüke voorschriften voortduren. Er Is geen enkele grond voor de veronderstel ling, dat de maatschappij haar installaties voor een belangrijk deel uit het buitenland zou willen betrekken. eert onder leiding van Karet Walpot 9.20 Concert uit bet Kurhaua te Ostende 11.00 Idem. In de Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verleening v*n enkele retorsle- bevoegdheden wordt medegedeeld, dat een wij ziging van de Crisis-invoerwet in voorberei ding la Bij dit alles komt de omstandigheid, dat de termijn van 1 Augustus as., aan de gemeentebe sturen gesteld voor de verlangde bezuiniging, voor deze te kort en voor personeel, dat zou moeten af vloeien, onbillijk kort is De maatregel wil men de bUiykhét» Betrachten, niet vóór. 1 Januari kunnen Ingaan. Dit maakt eenlge ver- hooging Van den be’grootlngspost noodzakeiyk. Voor het loopende jaar is voor de diensten in totaal geraamd 11533201.28 Voor het Rijk be draagt daarin het aandeel 766100 64. dat Is 106.100.64 meer dan het bij Nota en Wijziging uitgetrokken bedrag. Voor het loopende jaar wordt het artikel bij deze Memorie nader ver hoogd met 106101, en dus gebracht op 766101. Aan stichting van nieuwe gebouwen voor bestaande scholen zal In de tegenwoordige om standigheden slechts in gevallen van uiterste noodzaak worden gedacht. Aan het bezwaar, dat er toch nog gevallen zouden kunnen zijn, waarin stichting van een bijzondere school ob jectief noodlg Is, maar door de wet zou kunnen worden verhinderd, kan worden tegemoet ge komen door de woorden „of andere gewichtige omstandigheden” in te voegen. Op het Braassemermeer zijn Dinsdagavond omstreeks zeven uur twee zeilkano’s omgesla gen. In iedere kano zat een persoon, belden ver- moedeiyk afkomstig uit Dordrecht. Door een rukwind sloegen belde bootjes om, waardoor belde kanovaarders te water geraakten. Een van hen kon nog door een voorbijgaande mo torboot worden opgepikt. Naar het tweede slachtoffer werd nog geruimen tijd gezocht. La ter is men gaan dreggen, doch voorloopig zon der resultaat. Men heeft nog niet kunnen na gaan, wie het slachtoffer Is. Wat met de retorslewet zal kunnen wor den bereikt, zal de toekomst leeren. Van de In voering van een onderhandellngstarief verwacht de regeering vooralsnog geen grootere bevor dering van onzen export, dan zjj door deze wet hoopt te zullen verkrijgen. jrjjziging van de crisis-Invoerwet ia In De wenschelijkheld, afzonderlijke maatrege len te treffen om dumping tegen te gaan, is in verband met het verscherpte gevaar van valu ta-dumping, opnieuw bij de regeering In onder soek. De vraag, of de bij art. 1 aan de regeering te verleenen bevoegdheden alleen zullen kunnen worden toegepast tegenover staten, waarmede geen mee.abegunstlgingsverdrag bestaat, wordt bevestigend beantwoord. Onder Nederland wordt in dit ontwerp alleen het Rijk in Europa verstaan. Zoo noodlg zal deze kwestie voor de overzeesche gebieden af aonderlijk onder de oogen worden gezien. Mocht een retorslebeslult goederen betreffen, die reeds njn gecontingenteerd, dan zal dit be sluit om effect te hebben, een lager contingent moeten vaststellen dan als uitvloeisel van de crisis-invoerwet voor dat land geschiedt. Tegen het stellen van een termijn, waarna de bij deae wet gegeven bevoegdheden zullen komen te vervallen, heeft de regeering het bezwaar dat zoodoende de kracht van een retorslemaatregel verzwakt wordt. Met betrekking tot de bezwaren, die zeer vele Tweede Kamerleden tegen het artikel be treffende het rentedragend voorschot van de Nederlandsch Thermo Chemische fabrieken N. V. Destructor Woerden, gevestigd te Amster dam, aanvoerden, merkt de Minister in de Memorie van Antwoord nopens het wetsont werp tot wijziging en verhooglng van het vijf de hoofdstuk der RUksbegroötlng voor 1933 het volgende op: De Minister heeft zich na de aanvaarding van zijn ambt zoo spoedig mogelijk op de hoogte ge steld van deze aangelegenheid. HU Is tot de slotsom gekomen, dat zoo drastische salarisver minderingen. als in het Voorloopig Verslag ge signaleerd. die Inderdaad zouden voorkomen, moeilijk te aanvaarden zijn. Bovendien meent hij, dat de salarisvermindering van deze amb tenaren niet afzonderlijk moet geschieden, maar moet worden bezien in het kader van de algemeene wettelijke voorziening tietreffende de salarissen der gemeente-ambtenaren, die de Regeering voorbereidt Dinsdagmiddag was te Katwijk aan Zee een vijftal personen aan het baden in zee, ongeveer bij de uitmonding van het Rjjnlandsche ultwa- teringzkanaal. Men waagde zich te ver in zee, waardoor op een gegeven oogenbllk vier van hen zich in levensgevaar bevonden. De politie-agent J. van Duivenvoorde en vier Katwjjkers spron gen onmiddellijk In zee en wisten drie perso nen behouden aan het strand te brengen. Een dame was bewusteloos geraakt, doch kwam spoedig weer bij. De vierde persoon. Mej. H.. oud 20 jaar, woonachtig te Delft, kon men niet tijdig genoeg meer bereiken. Het slachtoffer Is verdronken. Haar lijk Is nog niet aangespoeld. NNaar wij van welingelichte zijde vernemen is de regeering voornemens bijwijze van bezuini gingsmaatregel aan alle scholen voor voortge zet onderwijs, waaraan voorbereidende klassen verbonden zijn, deze klassen op te heffen. Bij de kweekscholen is dit reeds geschied door de bepaling dat de vierjarige kweekscho len In driejarige moeten worden omgezet. De nleuwte maatregelen zouden ook verschillende Handelsscholen en dergelijke treffen. Maandagavond is de zesjarige G. P. Sassen berg uh, de Wolphaartsstraat te Rotterdam bij het spelen aan den walkant van de Dokhaven te water geraakt en verdronken. De rivier politie heeft het knaapje opgehaald, aeruimen tijd heeft men nog getracht de levensgeesten weer op te wekken, doch tevergeefs Het lijkje is naar de ouderlijke woning overgebracht. De minister Is voorts bereid den afstand van zes kilometer tot en met 5 kilometer te ver- x or ten. De minister vermag niet in te zien, welks overwegende bezwaren er tegen kunnen wor den aangevoerd, dat de wet. mits op behoor lijken term-Jn, geldende contracten bulten wer king stelt. Intusschen zullen contracten op,lan gen termijn wel uitzondering zijn. Met het oog daarop wordt de zinsnede geschrapt. De opheffing van kleine openbare scholen, die In het belang van het onderwijs dienen te verdwijnen, zal de minister langs anderen weg bevorderen. Tegen het hooren van den Onderwijsraad heeft de minister geen bezwaar. Dinsdags ,'ond omstreeks kwart voor negen heeft op den hoek van den Spaarnwouderweg en Sloterweg een ernstige botsing plaats gehad tusschen een motorrijder en een auto. pleegt, ral men maar weinigen vinden, aan wie het gegeven is geweest dit zilveren jubi leum te vieren. Dit is het natuurlijk gevolg van de omstan digheid. dat tot leden in den regel zij worden benoemd, die een eervolle loopbaan hebben vervuld en dus reeds een meer gevorderden leeftijd hebben bereikt. Spr. heeft mr. Harte van Tecklenburg na mens den raad van harte gelukgewenscht met dit gedenkwaardig Jubileum. •i ii b h grootingen voor het nieuwe jaar verklaarde de vergadering zich accoord. Aan de orde was thans een bestuursvoorstel tot vaststelling der koopvoorwaarden, alsmede een bestuursvoorstel tot het vaststellen van algemeene regelen ter bestrijding der beun hazerij Belden voorstellen werden aangenomen. Met algemeene stemmen verklaarde de ver gadering er zich mee accoord, dat alle leden van den bond gehouden zjjn aan de bindende besluiten van andere afdeellngen binnen net gebied van die afdeellngen. mits die besluiten door het Bondsbestuur zijn goedgekeurd. Een voorstel van de afd Amsterdam, beoo- gende verscherpte ballotage ter voorkoming van zekere practijken, werd voor een jaar tijds aan gehouden ter bestudeerlng In de afdeellngen. Om één uur verzamelden zich de deelnemers aan een lunch In het Carlton Hotel, waama middags een boottocht werd gemaakt met be zichtiging der Fordfabrieken, alles aangeboden door de afd. Amsterdam. Hr. Ms. „van Maerlant”, onder bevel van der. b f.enant ter zee der eerste klasse O. R. F. I Jmmlnk. is Maandag van Dubec vertrokken. De minister zet daarin uiteen, dat de feiten hebben aangetoond, dat het hier niet alleen gaat om eventueele toekomstige gevaren, doch dat toestanden, als in de toelichting geschetst, zij het dan ook als uitzonderingsgeval, reeds be staan. Dat de regeering eerst thans over gaat tot het vragen van nieuwe bevoegdheden Is daaraan toe te schrijven, dat de handelspoli tieke ontwikkeling van een aantal landen zoo danige gevaren voor de Nederlandsche volks huishouding oplevert, dat belangrijke takken van ons volksbestaan met den ondergang be dreigd zouden worden. Indien krachtig verweer onmogelijk zou zjjn. Er bestaat geen gevaar, dat een eventueel gebruik van de gevraagde bevoegdheden het afglijden In protectionistische richting zou kunnen beteekenen. Bescherming van de bln- nenlandsche markt wordt met dit wetsvoorstel dan ook niet n^gestreefd. Bij toepassing der wet zal men de consequentie moeten aanvaar den, dat bijzondere belangen zoo noodlg achter gesteld zullen worden bij hetgeen de regeering in het algemeen belang noodlg acht. Bij de toe passing zal de regeering stellig overleg met des kundige belanghebbenden plegen. Wat betreft de bijdragen aan gemeenten in de jaarlijksche kosten van keuringsdiensten, deelt de Minister mede, dat het plan van be zuiniging met betrekking tot de keuringsdien sten voor waren, dat hij bij de aanvaarding van zijn ambt vond, tweeledig is: 1. meer ratloneele bezetting van de keurings diensten met personeel en wel in verhouding tot het zielental der districten. Er zijn enkele diensten, die eenlgszins ruim, andere diensten, die kar.g bezet zijn met personeel. In totaal zouden door deze reorganisatie 68 ambtenagtn kunnen afvloelen. Daardoor zou in totaal 252164 worden bespaard. 2. door verlaging van het salarispeil der amb tenaren tot het peil der Rijksambtenaren zou een bezuiniging van rond 30.000 worden bereikt Op de begroetingen van de diensten voor 1933 was reeds door korting op de salarissen en door besparing op materieel B8.900 bezuinigd. In totaal zou zoo f 350.000 bezuinigd worden, waar van 175.000 ten voordeele van het Rijk zou komen. Het boven aangegeven plan, dat na ernstig onderzoek is gevormd, steunt op de gedachte, dat de werking van de Warenwet niet moet war den aangetast. In het boven ontwikkelde plan zal de perso- neel-inkrlmping met 68 plaats vinden op een totaal voor alle diensten van 381. Nader vernemen wy nog omtrent het zwem- ongeval dat Dinsdagmiddag te Katwijk by de uitmonding van het Rynlandsche-uitwaterings- kanaal heeft plaats gehad, dat het lyk van de 20-jarige mej. H. uit Delft des avonds omstreeks acht uur aan het strand is aangespoeld. Het is naar het lykenhuisje op de begraafplaats over- gebracht. Waarop de stelling Is gegrond, als zou het ontwerp in het geheel geen rekening houden met de omstandigheid, dat jaarlyks ongeveer 10.000 leerlingen van de openbare naar de bij zondere school worden overgeplaatst, is den minister niet duidelijk. Het ontwerp behelst alle bepalingen, die noodlg zijn om te voor komen. dat ouders zouden worden genoopt om hun kinderen naar de openbare school te zen den, Indien het openbaar onderwijs indrulscnt tegen hun godsdienstige overtuiging. De regee ring zal toch tegenover de Kamer niet behoe ven te betoogen, dat zy dit onder alle om standigheden tot eiken prijs zal voorkomen. De regeering acht de bezuiniging, die de ge meenten aan de wet zullen ontleenen, van niet minder gewicht dan die. welke daaruit sal voortvloeien voor het Rijk. De minister wil gaarne aan het bezwaar te gemoet komen, dat gelegenheid tot beroep ont breekt. De noodlge wyzlglngen heeft hy in bet ontwerp aangebracht. Wie meent, dat de voorgestelde maatregelen geen bezuiniging van eenige beteekenls zullen brengen, kent de practyk niet. Talloos zyn de klachten, die de regeering bereiken van de ge meentebesturen, dat zy by de toepassing van de geldende wet worden gedwongen tot uitga ven en het aangaan van leeningen, die niet noodzakeiyk en in dezen tyd derhalve niet te verantwoorden zyn. in die klachten speelt de godsdienstige overtuiging der besturen geen rot Peraooniyk behooren de klagende bestuur ders In meerderheid tot de vrienden van bet confessloneele onderwys. Dagelijks ervaart de regeering, dat die klachten veelal gegrond zyn. Ten aanzien van de vrees, als zou de toepas sing der voofgestelde bepalingen het aanstellen van nieuwe ambtenaren veretschen. zegt de minister, dat, zoo mln als door de benoemnlg van den dlrecteur-generaal de formatie met een ambtenaar is uitgebreid, evenmin de toe passing der nieuwe voorschriften uitbreiding van het aantal za! vergen. Wat de opgerichte destructoren betreft, de particuliere destructor had in dc verte niet voldoende capaciteit, om het gebied, dat In de overeenkomst is aangeduid, te bedienen. Ook de gemeenteiyke destructoren, die zyn opge richt, kunnen niet het bedoelde gebied bewer ken; uitbreiding zou noodlg zyn. By dit alles gold ook de overweging, dat de destructie van afgekeurd vleesch en van gestorven vee een niet gering economisch en hygiënisch belang is. Ware vroeger van actlv telt ten deze van de gemeenten gebleken om in samenwerking dit groote belang te behartigen, dan zou de zaak anders gelegen hebben, maar behalve in en kele niet groote kringen van gemeenten bleek niets van den wil om tot uitvoering van de wet te komen. Aanneming van dit voorstel brengt niet me de, dat de destructoren Midwoud, Barslnger- hora, Purmerend en Wlnterswyk met hetzelfde recht een voorschot zouden kunnen vragen. Tegenover toekomstige, particuliere destructo ren vloeit uit aanneming van dit voorstel met een verplichting totvoorschotverleening voort. Naar de meening Van den Minister kan aan de N. V. Thermo-Chemische Fabrieken het ver trouwen niet worden ontzegd op de gronden, die In het Voorloopig Verslag worden aange voerd, omdat die gronden niet Juist zyn. Omdat de moedermaatschappy met verlies werkt, zyn by de overeenkomst voorzieningen getroffen om te waarborgen, dat de financiën van den destructor In het westen des lands niet zouden afvloeien naar dien te Bergum. Daarom is opgericht een juridisch zelfstandige dochtermaatschappy, welker financiën zelf standig worden gehouden. Verwerping van het voorstel sou leiden tot groote verwarring. De centralisatie die op ver schillende. vooral economische, gronden de voorkeur verdient, zou in gevaar worden ge bracht en door versnippering voor de toekomst allicht onmogeiyk worden. Wordt het voorstel aangenomen, dan zal het Rijksgeld dienen, niet om bestaande destructoren te benadeelen. maar om in een groot deel des lands de destruc tie te bevorderen op een wyze. die economisch en organisatorisch de voorkeur verdient. HUIZEN, 296 M KRO 8.00 Morgen- concert 10.00 NCRV Gram.muziek 10.15 Morgendienst door ds. J. van der Woude 10.45 Oram.muz. 11.00 KRO Oram.mui. 11.30 Godsd. halfuurtje door Poatoor L. W. Perquln OP. 12.00 Poli tieberichten 12.15 KRO Orkest onder leiding van Joh. Gerritsen 2.00 NCRV Fraaie handwerken door mej. G. Ab lij 3.30 Zenderverz. 4.00 Bijbellezing door da. A. Dönszelmann/ Mej. O. de Jager, zang. M F. Jurjaanz, orgel 5.00 Han denarbeid voor onz eJeugd. H. J Steln- voort 5.30 Concert. K. Hart velt, viool. R. Bresser, cello. O. Seyler, plano. 6.45 Knip pen en atofversleren 7.00 Pol.berichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Week overzicht door C A. Craé 8.00 Chr. Radlo- koor onder leiding van Jan Couvée G. v. d. Burg, orgel 9.00 Carillonbespellng op het carillon van het Kon. Paleis, Am sterdam, door J. Vincent 10.00 Vaz Dl as 10.10 Gram, muziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. Gramofoonmuzlek 10.00 Mol 10.15 Gramofoonmuzlek - t tenconcert. Plet Pijnenborg, plano. Her man van Born, viool, 11.00 Knipcursus Kllnderkleedlng. door mevrouw I. de Leeuw Van Rees 11.35 Sollstenconcert 12.00 Omroeporkest onder leiding van Nico Gerharz, afgew. door gramofoonmuzlek 2.15 Rustpoos 2.30 Omroeporkest 3.00 Gramofoonmuzlek 4 00 Kommer Kleyn spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Gramofoonmuzlek 5.00 Voor grootere kinderen „Op en top WllUam”, door Cor Hermus. Spellelding Kommer Kleyn 5.40 Kovacs Lajos en zijn orkest 6.30 Bportpraatje door H. Hollander 7.00 Kovacks Lajos en zijn orkest 7.30 Gramofoonmuzlek 8.00 Vaz Dl as 8 05 Aanfluiting aan het Concertgebouw te Am sterdam Concertgebouworkest onder lei ding van Nico Treep. Ruth Poeeelt, viool. HélAne Cals. sopraan 10.30 Gram muz. 11.00 Vaz Dlas 11.10 Gram. muz. 12 00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7 00 Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoon- tnuziek 8.30 Causerie In het Dultsch 8.40 Lichte gramofoon muzlek 9.00 Nieuwsberichten In het Fransch 9.10 Lichte gramofoonmuzlek 9.45 Nieuwsberichten In het Dultsch 9.55 Dansmuziek en gevarieerd programma van gramofoonplaten. (In de pauze koer sen en sportberichten). BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gram.-muz. 1.30 Concert onder leiding van P. Leemans 5.20 Concert onder leiding van Karei Walpot 6.35 Gram, muziek 8.20 Con- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN De 13-jari(e Jongen A. v. d. Ven, gewoond hebbende in de Hoogstraat te Rotterdam, te Maandagavond In een der nieuw aangelegde straten In den Bergpolder. door een a u t o aangereden. Met ernstige inwendige kneu zingen is de Jongen naar het ziekenhuis aan den Cooislngel overgebracht, waar hy ia over leden. De eerrte dag van het Congres, dat de Ne- oerlandsche R K. Bond van Bouwpatroons ter gelegenheid van zyn derde lustrum te Amster dam belegd, werd gistermorgen Ingezet met een gezongen H. Mis in de Bagynhofkapel, opge dragen door pastoor J. Wennen. Reestelijk ad viseur van den Bond. Na de H Mis vereenig- den zich bestuur en leden by het H. Hartbeeld in den Hof. waar pastoor J. Wennen na een korte predikatie de opdracht aan het H. Hart vernieuwde. Tegelykertyd werd een H. MIs ge lezen voor de overleden leden van den Bond Om tien uur ving in het Carlton Hotel de vyftiende jaarvergadering aan. De voorzitter van de afd. Amsterdam de hr. J. Schuurmans heette de deelnemers aan net Congres van harte welkom. Spr. herinnerde aan. hoe hier In Amsterdam, zetel van het hoofdbestuur, de Bond is gegroeid en tot ont wikkeling gekomen. Er is alle reden tot feest vieren by dit 15-jarig bestaan. De afd. Amster dam heeft daarom gemeend, ondanks den druk der tyden, in dit jubeljaar aan de vergadering een feestelyk karakter te geven, zoodat dit Con gres by allen in aangename heugenis mag biy- ven. De openingsrede werd uitgesproken door den Bondsvoorzitter, den heer H. J. L. Klein Schip horst. Onze R. K. organisatie aldus spr., bestaat dan 15 jaar en de vraag is zeker op zyn plaats: Zyn wy tevreden? en: Is onze organisatie ge worden wat by de oprichting voorzat? Met voldoening kunnen wy zeggen, dat onze organisatie het burgerrecht heeft verkregen. Jammer Is echter, dat er nog steeds R K. aan nemers gevonden worden, die nog niet zoover konden komen om zich by ons aan te sluiten. Jammer is ook, dat ons 3e lustrum herdacht moet worden In een tyd, voor ons bedryf zoo slecht als nooit te voren Juist In dezen tyd is het meer dan ooit gewenscht vereenlgd te zyn, om door goede samenwerking en krach tig optreden te voorkomen, dat ons bedryf nog meer uit elkaar wordt gerukt door de zooge naamde overheidsbemoeiingen in werkverschaf fing. waarby de werkgever wordt uitgescha keld. Dit is berooving van het particulier be^ dryf zonder de minste reden. Alles wordt zoo mogeiyk gerangschikt onder werkverschaffing, men verliest uit het oog. dat voor vele werken het woord „werkverruiming” het juiste zoude zyn. Waarom moeten normale werken, welke vroe ger normaal werden uitgevoerd, werkverschaf fing worden genoemd? Slechts verregaande kortzichtigheid is het, welke een schromelyke verwarring sticht op het terrein van den ar beid door werkverruiming als werkverschaffing te willen doen doorgaan. Dat zal zich wreken, op welke wyze dan ook; eenvoudig omdat de uitvoering niet in handen is van ben, die in dat werk school hebben gemaakt, aan wie het rech tens behoorde te worden opgedragen. Wanneer men de natuurlijke verhoudingen in een bedryf. de samenwerking tusschen den par ticulieren werkgever en zyn arbeiders, die in dat bedryf thuis zyn. verbreekt, komt men tot allerlei misstanden. Met nadruk wees spr. erop, dat de Bond met deze critiek niet geacht wil worden tegen standen der werkverschaffing te zyn. Integen deel, men waardeert ten zeerste, dat de Regee ring de voorkeur geeft aan werkverschaffing boven steunverleening Het bezwaar gaal eer stens tegen die objecten, die zuivere bouwwer ken zyn en waarby bouwpatroons en bouwarbei ders worden ultgeechakeld en tweedens tegen bet monopolie, dat ten koste van de patroons aan de Ned. Helde My. wordt gegeven. Wy vragen tot nu toe tevergeefs overleg om tot een regeling te komen, waarby zoowel het belang der werkverschaffing als het belang van ons bedrijf in bet oog wordt gehouden. Moge de nieuwe Regeering in dezen ons beter begry- pen dan de oude, dan alleen kunnen de belan gen van alle groepen worden gediend. Wy hebben bewezen in alles mede te willen werken. Van de afgeloopen 15 jaren zyn de laatste ja ren zeker niet de minste geweest. Op de eerste plaats door den gestadigen groei van ons leden tal en het laatste jaar vooral door actief te zyn om de belangen der leden te behartigen op die plaatsen en by die lichamen waar zij in verdrukking werden gebracht. Met den Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven werken wy geregeld samen in de beste har monie. De Ned. Aannemersbond kan nog niet beslui ten hare medewerking te verleenen om ook de R K. organisatie op te nemen in den Raad van Arbitrage voor Nederland. WIJ zullen dan ook. wanneer niet spoedig de beslissing valt, ons zelf moeten redden en zullen en.moeten dan ook slagen. In den loop van het jaar is door de Regeee- ring ingegrepen in bet bestaansrecht van onze arbeidsovereenkomst. Wy zyn van meening, dat wat wy in onderling overleg, na rijp beraad, getoost aan het bedryf, hebben tot stand ge bracht, niet door dwang op te leggen aan on- ze arbeiders, te niet mag worden gedaan of uit zyn verband gerukt. Ook een regeering, die bedryfsraden in wil stellen, wetten op het ar beidscontract maakt, moet toonen meer eer bied te bezitten voor het tusschen de organi saties van werkgevers en werknemers daarge- stelde. Weder zyn wy geroepen om met onze werk nemers te onderhandelen over een nieuw con tract Op ons, maar ook op de arbeldersbe- stuurderen rust een zware, verantwoordeUjke taak. By bestedingen wordt vaak Ingeschreven voor efjfers, welke veel te laag moeten worden ge- noemd. Moet dat zoo blyven? Moeten de leden tegen ben self warden beschermd? Laat leder voor zich deze gedachte in zich verwerken: Waarom moet ik werken met ver lies in plaats van winst? en daarna zyn cUfers bepalen Dan la de eerste stap in de goede rich ting gedaan. Er wordt veel gesprokén over een verkorte ar beidsweek voor bestrydlng der werkloosheid Eén ding is daarby zeker, dat verkorte ar beidsduur met hetzelfde weekloon loonsverhco- gtng is en door de verhoudingen onderling wordt de zaak niet gediend. Wanneer dit in de naaste toekomst aan de orde gesteld mocht worden, zal een grondige bestudeerlng noodzakeiyk ztjn. Moge een betere tyd spoedig aanbreken, zoo besloot spr., opdat by de volgende jaarvergade ring gesproken kan worden van opleving in het bedryf Bij de mededeellngen gaf de voorzitter ken nis van bet overiyden van den penningmeester van de afd. ’s Gravenhage. den heer van Mlerlo. Voor den zlelerust van den overledene werd een Onze Vader gebeden. De verschillende Jaarverslagen werden onder dank goedgekeurd. Het ledental steeg in het jaar 1932 van 1431 tot 1619. het aantal afdee llngen van 58 tot Het financieel verslag-- •loot aan inkomsten en uitgaven met 3721210 zullen worden, zoodat het bericht als voorbarig Het batig saldo bedroeg f SU2AS. Met de be- moet beschouwd worden. By een dochtertje van (jen heer D. te Maas land is nekkramp geconstateerd. Het meisje te in een ziekenhuis te Delft opgenomen. Haar toestand is vry gunstig. VacantieEen woord dat deze dagen veel gebruikt wordt, kinderen krijgen vrij oan school. ambtenaren hebben hun toegemeten tyd. Vele •particulieren krijgen hun vacantiedagen. Er zijn zelfs nog be voorrechten die hun vacantietoeslag toucheeren. Er wordt geschreven en gesproken over reizen en trekken Spaarduitjes worden voor een „bui- tenlandsche” reis gereserveerd. An deren verkiezen een van de vele rus tige en allerbekoorlijkste plekjes die ons eigen land biedt. Maar wie zelfs in de z.g. „vacantie" thuis of in een „optrekje" buiten, van geen rusten weet, is de zorgende huismoeder. Zij heeft voor de kinde ren te zorgen. Zij heeft voor den va- cantie-nemenden man te zorgen. Van ‘s morgenf tot ‘s avonds vraagt alles en vragen allen onwillekeurig haar geheele persoonlijkheid. Wanneer de huisgenooten rusten heeft zij nog de broek voor Jantje, de jurk voor zus te verstellenen wat al niet meer! Wij denken er zoo zelden aan en we waardeeren in t dagelijksche le ven zoo weinig die nooit eindigende werkzaamheid van de moeder. Als we er eens méér aan dachten, als we een» wat meer haar uit de handen namen of voorzorgsmaatregelen namen om haar werk minder te doen zijn, dan zou moeder óók wat vacantierust kunnen krijgenmisschien. KALI NUBORG. 1164 4 orkeot van hotel Angleterre onder leiding van Max Skalka 3.50 Het strijkorkest van restaurant Wivex onder leiding van T. Petersen 5 20 Pianospel door Palla Als- felt 8 20 Omroeporkest 10.30 Omroep- Symphonle-orkest onder leiding van Walter MeyerRadon. BERLIJN. 419 M. 6.10 Concert 8 90 Volksliederen 9.20 Het versterkte Kur- orkest onder leiding van H. Steiner. Man nenkoor. E. Elster. P. Erdtmann e. a. HAMBURG. 372 M. 6.40 Concert 7.40 Vervolg 11.20 Gram.muz. 12.30 Con- jert onder leiding van E. Rischka 1.35 Gram, muslek 10.50 Dansmuziek. K0NIGRWUSTERHAU8EN. 1635 M. 3.20 Gram, muziek 4.20 Concert 11.20 Concert door de Johann-Fushel-kapel. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Concert 1.20 Concert onder leiding van Wolf 4.50 Vesperconcert 8.25 Concert onder leiding van Buschkötter. Robert Grote, cello 11.10 Concert. DA VENTRY. 1554 M. 1.35 Gramofoon muzlek 2.35 Concert onder leiding van Guy Dalnes 4.05 Concert door het radio- mllitair orkest onder leiding van W. O'Donnell 8.20 Concert door het BBC- orkest onder leiding van S. Robinson 9.35 Concert door M. Li eet te. sopraan en Solomon, plano 11.05 Het BBC orkest onder leiding van H. Hall. PARIJS (Eiffel). 1445 M. 8.50 Gram.- muzlek. Wagner en Llszt. PARIJS (Radio). 1724 M. 8.05 Gram, muziek 12.50 Idem 730 Idem 8.20 Tristan und Isolde, opera van Wagner (gr. platen MILAAN. 331 M. 8.35 Concert 9.00 Turandot. lyrisch drama, muziek van Puc cini, onder leiding van Tknslnl. ROME, 441 M. 8.35 Gram -muziek. WEENEN, 517 M. 9.00 Prog, van Mi laan. WARSCHAU, 1412 M. 5.35 Concert door het opera-orkest van Poznan, onder leldin? van B Tyllia 6 55 Kwartet van Warschau 8 20 Concert door het Om roeporkest otider leiding van St. Nawrot 9.30 Idem 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTEB, 460 M. 730 Gram - muziek 8.50 Duetten uit opera's 10.10 Gram.-muziek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6