Katholiek Gemeenschapsoord De gewijzigde machtigingswet ii RADIOPROGRAMMA EEN OPROEP OM STEUN Roodvonkgevallen te Arnhem REGEERING ANTWOORDT DE KAMER DONDERDAG 20 JULI Vrijdag 21 Juli 1933 V oo rzorgsmaat regelen 12 Autobus contra auto Balbo te Chicago POGING TOT DOODSLAG Vulkanische werking Vechtpartij te Heerlen De onbewaakte over- PLAATSING MERWEDEBRUG weg De Tour de France Man door trein gedood GEEN NIEUWE INDUSTRIE ÏANO VAARDER VERDRONKEN TE DOETINCHEM VROUW VERDRONKEN EEN RIJDEND VUURTJE BOERDERIJBRAND TE LAREN Lichting 1934 Crisis Rundvee Centrale Sociaal en cultureel doel Autobus met kinderen vliegt in brand Nieuwe erupties van modder en steenen Het scheppen van een reëel werk- object voor onze jeugdige werkloozen Einde Januari waren 403.697 inge schreven. Het aantal was uit. Juni 270.936 Onderhandelingen af gesprongen. De Vyf krygt echter nieuwe orders 19e etappe voor Jean Aerts. Spei cher leidt nog steeds in het klassement UITVOER VAN ZUIVEL- EN MELKPRODUCTEN INTERN. ATLETIEKWED STRIJDEN TE STOCKHOLM De Tarwewet Berger tweede op de 100 meter achter Metcalf Een vyftal dienstplichtigen van de Menno van Coehoornkazeme naar het hospitaal Commissie voor den uitvoer Telegrafische gelukwensch van den Minister van Defensie De beperking van den veestapel M argarine-industrie Schalk, MRS»’ i-.i,-. Eenige mei»jet gewonJ bron van veel vreugde zijn Liefde tot den naaste (wg. Balbo”.) („HbL”). nadat Zyn lyk opgehaald Herstel I Verschenen is de memorie van antwi het voorlooplg verslag der Tweede Kan het w.o. tot wijziging der landbouwcris VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RAD1OGIDS H. M.'s pantserschlp „Jacob van Heemskerk”, onder bevel van kapiteln-ter-zee C. ter Poor ten, is Woensdag te Stavanger aangekomen. 0rd op ler over swet. Naar wij vernemen zijn de onderhandelin gen over den verkoop van de voormalige elec- tromotorenfabriek De Vijf te Doetlnchem af- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN k stellen, ter be llies omtrent prü- ikenen zou wissels Het ligt in de bedoeling de tarwewet te hand haven, waarnaast een systeem om de prijzen van haver gerst en rogge op een loonend peil te brengen, in ernstige overweging ia De tuln- bouwsteunwet zal worden uitgevoerd en wel tot het daarin genoemde maximum. De bedoeling van het nieuw voorgestelde art. 10 a is alleen, dat de heffing op den invoer geregeld wordt zonder dat de mogelijkheid tot monopollseerlng van den invoer is geschapen. Wel zal niet de bevoegdheid kunnen worden ontbeerd, den in- en uitvoer van crisisproduc ten te monopoliseeren. Een voorgestelde wijziging voorziet in deze leemte. De regeering verdedigt verder het niet af sluiten van de mogelijkheid om In het steun stelsel passende aanvullingsmaatregelen te kun nen nemen Tot opheffing van het landbouwcrisisfonds kan de regeering niet overgaan. De regeering acht het niet ondenkbaar, dat het ter bereiking van met eenige steunregeling beoogde doel, noodzakelijk zal zijn, de arbeiders in de gesteunde bedrijven eenlgermate te laten partlclpeeren In de voordeelen, ten bate van het bedrijf verkregen. Behoorlijk overleg met de arbeiders zal geëlscht worden. Door den export van boter naar Engeland Is het mogelijk gebleken, tegen de aanvankelijke verwachting In. het groote aanbod van boter tn de Mei- en Junimaanden uit de markt te ne men en daarvoor een afzetgebied te vinden. De geëxporteerde boter is echter nog niet ge heel verkocht uit hoofde van een voorzichtige politiek. Naar wij vernemen zal de heer F. van Zwa nenberg, directeur van de Varkenscentrale. ook optreden als directeur van dft Crisls-Rundvee- Centrale. M. Concert concert Het bestuur der stichting, in zijn arbeid ter- *JMe gestaan door een raad van bijstand, ge vormd door de heerenMr. Dr. P. J Witte- 1 WEENEN. 517 M. 730 Populair con cert door het omroeporkest o. 1. v. Josef Bolzer 8.10 Concert door het Ween- sche Symphonle-orkest o. 1. ,v. dr. Anton Webern 10.50 Dansmuziek (gramofoon- plsten) Door nu den geheelen opbouw van het „Ka tholiek Gemeenschapsoord” de ontginning en beplanting der gronden, het optrekken der ver schillende gebouwen enz. te Stellen tot werk- object voor den naar arbeid hunkerende jeugd„ wordt hier een Ideale arbeidsgelegenheid ge schapen met als ultelndeljjk resultaat: de tot standkoming van een centrum voor katholieke cultuur ten dienste van het geheele katholieke volk. 1st op de markante Hz 1 Deze zal U een BEROMTN8TER, 460 M. 5 50 Gramo- foonmuzlek 7 25 Concert door bet om roeporkest o. 1. v. H. Neppach 8 30 Ge deelten uit „Der FrelachUtz”. Weber. BRUSSEL, SOS M. 130 Gramofoqn- muzlek 6.30 Marguerite Toys zingt Belgische liederen 620 Oramofoonmu- zlek 8.30 Concert door het radlo-orkest o. 1. v. Franz André 11.00 Dansmuziek uit het Casino te Knocks. <Jat zü niet ds genoegen nreerlng van len opzet als tegenwoordl- >r het forum uitvoerig de gegeven van veel vreugde zijn Daar Is allereerst het scheppen van een reëel werkobject voor onze jeugdige werkloozen. waardoor deze oproep oX volkomen wordt ge motiveerd. Duizenden jonge menschen loopen doelloos door de straten en gaan ten onder aan den demoraliseerenden invloed der werk loosheid. Uit hen groeit een geslacht van ver bitterden en ontgoochelden, van innerlijk ont wrichten. Wie iets weet van den lichameljjken en geestelijken nood dezer jonge menschen, voor wie nog zoo weinig gedaan wordt en waar voor niet genoeg gedaan kan worden, die be grijpt dat de naastenliefde hier ingrijpen moet. Deze jeugd kan slechts geholpen worden door ARBEID en waar deze niet in normalen loon dienst te verstrekken is, daar moet zij op an dere wijze worden geschapen. Ten aanzien van de melk- en zuivelindustrie zal de richting, tot dusver gevolgd, worden voortgezet. De beperking van den veestapel zal, voor zoo ver slechts eenigszlns doenlijk Is, langs vrtj- wllllgen weg tot stand komen Eventueel zal bij voorkeur de weg van Indlrecten dwang worden gevolgd. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel- Club heeft bericht ontvangen, dat in verband met het uitvoeren van werkzaamheden ten be hoeve van de overbrugging van het Merwede- kapaal, alle verkeer over den Rijksweg no. 1. gedeelte AmsterdamLaren, tusschen KM. 9 en KM. 10,8, wederom zal zijn gestremd en wel In het tijdvak tusschen Zaterdag 22 Juli aj„ des avonds acht uur en Zondag 23 Juli as, des morgens acht uur, gedurende één uur of zooveel korter als mogelijk of langer als noodzakeljjk zal blijken. Woensdagmorgen om even na twaalf uur is een autobus van de A. L. M O., bestuurd door H. J. 8. uit de Atjehstraat, op den Coolslngel te Rotterdam voor het gebouw van de Amsler- damsche bank in brand gevlogen. In de bus zaten twintig schoolkinderen, die van de Olde- barneveltstraat naar den linker Maasoever zou den gaan. Het vuur brak uit achter den motor, bij "de chauffeursplaats, en deelde zich snel mede aan het geheele voertuig. Enkele kinderen wisten vóór uit den wagen te komen, de overigen redden zich door het achterportler. Er ontston den direct een verstikkende rook en een groote toeloop van publiek. Achter de autobus kwam een andere autobus aan. van de RT.M. De chauffeur daarvan stopte oogenbllkkelUk, en nam het brandblusch-ap- paraat uit zijn voertuig Hiermede heeft hU. ge holpen door zijn collega van de brandende bus de vlammen weten te dooven. Er zijn vele slangenwagens uitgerukt, zij heb ben evenwel geen dienst behoeven te doen. „N. R. Crt" In de buurtschap Ooldesche Broek te Laren is Woensdagmiddag de bliksem geslagen in de kapitale boerderij van den heer H. Njjkamp. Toen de motorspuit ter plaatse kwam, was de boerderij reeds vrijwel geheel afgebrand. De bijgebouwen konden behouden blijven. Verzeke ring dekt de schade. iaakt het vraagstuk der :e de bron vormen voor chen hetgeen de produ- de consument betaalt, een Ter gelegenheid van de aankomst van het Italiaansche vliegeskader te Chicago, heeft de Minister van Defensie Balbo telegrafisch ge luk gewenscht, waarop het volgende antwoord werd ontvangen: „Ben u dankbaar voor de hoffelijke uitdruk king van gelukwensch aan het Atlantlscn vliegeskader. In het Staatsblad is opgenomen een K. B, waarbij van de voor Inlijving »»ngeweren per sonen der lichting 1934 24359 worden bestemd voor gewoon dienstplichtige. Hiervan zijn 1145 bestemd voor de zeemacht. LUXEMBOURG. 1181 M. 7.00 Licht» gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Bymphonlech gramofoonplstenconcert 8.3Ö Causerie in het Nederlandsen 8.40 Lichte gramofoonmuzlek 8 00 Nieuwsberichten in het Fransch 8.10 Lichte gramofoonmuzlek 8.45 Nieuws berichten in htet Dultsch 8.55 Dansmu ziek en gevarieerd programma van gra- mofoonplaten (tn de pauze: koersen en sportberichten „Jacob van Heemskerk” te Stavanger Met lood in het hart nam zy des- tjjds genoegen met de denatu- reering van haar ontwerp Zoodra met de werkzaamheden kan worden begonnen, zullen werkkampen Wórden georga niseerd van jonge werkloozen die zich daartoe vrijwillig opgaven. De kampen staan onder pae- dagogische en technische leiding en warden zooveel mogelijk georganiseerd met mede werk.ng van daartoe aangewezen instanties Als loon voor hun nuttigen arbeid ontvangen de deelnemers een prettig verblijf in de kampen, voeding en onderdak, ontwikkeling en gezonde ontspanning in de vrije natuur. Wanneer een groep na een of meer weken door een volgende wordt vervangen, wordt bet contact met de vertrekkenden niet verbroken, maar wordt getracht hen ook bulten het oord nuttigen arbeid voor de stichting te doen ver- richten, terwijl eenzelfde groep na eenlgen H)d wederom op het oord kan terugkeeren. STOCKHOLM. 19 Juli (VJ>.). Heden vonden de eerste wedstrijden plaats van het Interna tionale athletiekfeest, dat georganiseerd wordt door de vereenlglng „Hellas” te Stockholm. De belangstelling was zeer groot, ongeveer 1500 toeschouwers woonden de wedstrijden in het Stadion bij. De Amerikanen waren bijzonder in vorm. Onze landgenoot Chris Berger, welke ook aan deze wedstrijden deelneemt, moest zijn krach ten meten met den Amerikaan Metcalf. Hij moest in dezen op de 100 Meter zijn meerdere erkennen en werd tweede met een tijd van 10.6 sec. De Zweed Myls, die tweede werd op de 1000 Meter, vestigde met een tijd van 3 mln. 24.8 sec. een nieuw Zweedsch record. De voornaamste uitslagen waren de volgende: 100 Meter hardloopen: 1. Metcalf (Amerika) 10.4 sec.. 2. Chris Berger (Nederland) 10.6 sec. 110 Meter horden: 1. Morris (Ver. Staten) 14.7 sec.; X AJbrechtson (Noorwegen) 15 sec. 400 Meter hardloopen: 1. Fuqua (Ver. Staten) 48.5 sec.; 2. Knenlnzky (Tsjecho Slowakije) 49 8 sec. 1000 Meter hardloopen: 1. Cunningham (Ver. Staten) 3 mln. 23.9 sec.; 2. Myls (Zweden) 334.8. Het bestuur der Stichting .Katholiek Ge- meenschapsoord” bestaande uit Prof. dr. J. B Kots Q. P., en de heeren Bernard'Verhoeven. WlUem Maas, Jop Pollmann, J. Nijst en Jan Beerends verzoekt ons opname van den hier onder voégenden oproep, een verzoek, waaraan wij gaarne voldoen: Het ministerie van Sociale Zaken heeft eenige nadere gegevens verstrekt in zake de»werkloo- zenzorg. Het werkloozencijfer loopt nog steeds terug. Bij de organen der openbare Arbeidsbemidde ling waren in 1933 als geheel werkloos inge schreven. op 28 Januari 403.697, 25 Februari 384.030. 25 Maart 347310. 29 April 312.119, 27 Mei 294.249. en 28 Juni 270936 personen. Op de gemelde datums waren resp. als ge deeltelijk werkloos ingeschreven 24349. 23.401. 21.631, 19313, 20.077 en 18.408 personen. Einde Juni waren er bü de werkverschaffin gen geplaatst 43 498 personen. Op dit tijdstip be droeg het aantal gesteunden. volgens een steun regeling, 129.296, tegen 139.795 einde Januari en 155.479 uit Maart. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het cijfer van het aantal gedeeltelijk werkloozen niet in alle opzichten een juist beeld van de werkelijkheid geeft. De Minister van Economische Zaken heeft met ingang van 20 Juli aan den heer dr. F. E. Bosthuma te 's-Gravenhage op diens verzoek •ervol ontslag verleend als lid en voorzitter van (te Commissies voor den uitvoer van zuivel- en melkproducten naar Frankrijk, naar België en «ixemburg en naar Duitschland. Met Ingang van dienzelfden datum is als zoo danig door den Minister aangewezen de heer °- J. Blink, te Noordwük. Voorts heeft de Minister in de plaats van dr. Bosthuma belast met het afgeven van certifi caten voor den uitvoer van zuivel- en melkpro ducten naar Frankrijk, naar België en naar Duitschland den heer J. A. Geluk, te s-Gra- •enhage. t»i op do mariaal» ff? 1 D»z» zal U »»n bron BANDOENG, 19 Juli (Aneta). Dr. Stehn van den Vulcanologischen Dienst bericht telegra fisch omtrent nieuwe vulkaan-werktng op het solfatarenveld aan de Noord-West-zijde van de Soechvlakte, beoosten de Baai van Kroë. Ge rapporteerd wordt, dat daar een honderdtal ope- ningen In den aardbodem zijn, waaruit modder fonteinen en steenen worden opgeworpen tot op een hoogte van 250 Meter. Het oppervlak waar op zich dit verschijnsel voordoet is één bü an derhalve Kilometer groot. De werking gaat ge paard met zwaar gerommel en knallen. Zü is begonnen in den avond van 25 Juni JX na de bekende beving, welke haar epicentrum in het Waisemangkadal had. Het hevigste was de vulkanische werking in den ochtend van 10 Juli JJ. Op verzoek van den Resident van Benkoelen blijft dr. Stehn voorlooplg ter observatie op zijn post. Het nieuwe eruptlepunt is gelegen bewesten Waisemangka en bezuiden Goenoeng Sekindjan. BORDEAUX, 19 Juli. De 19e étappe leidde „heden van Pau naar Bordeaux, een afstand van 233 KM. Op dit lange traject door de lage landen gebeurde niets bijzonders. De renners bleven voortdurend dicht büeen. Regen en on- weders werkten als een verfrisschend bad op de renners. In den sprint te Bordeaux won Aerts in 7 uur 54 min. 1 sec. Het resultaat der étappe was: 1. J. Aerts 7 uur 54 min. 1 sec.; 2. Xegreves; 3. Speicher; 4. Guerra; 5. Le Calves; 6. La- pebie, allen zelfden tijd. In het algemeen klassement Is weinig ver anderd: 1. Speicher 120 uur 57 mln. 48 aec.; 2. Mar- tano 121 uur 3 mln. 56 sec.; 3. Guerra 131 uur 4 mln. 49 sec.. 4. Lemaire 13 mln. 33 sec.; 5. Ar- chambaud 19 mln. 10 sec.; 6. Trueba 25 mln. 15 sec.; 7. Level 33 min. 7 sec.; 8. Magne 34 mln. 25 sec.; 9. Stoepel 43 min. 16 sec.; 10. Aerts 44 mln. 50 sec.; 11. Geyer 54 mln. 52 sec. Het landenklassement is: 1. Frankrijk 363 uur 51 min. 23 sec. 3. België 365 uur 15 mln. 37 sec. 3. Duitschland 366 uur 24 mln. Isec. 4. Zwitserland 367 uur 51 mln. 31 sec. 5. Italië 369 8 min. 38 sec. De regeering zet daarin uiteen, dan met lood in het hart destjji beeft moeten nemen met de denafa haar ontwerp. Met een zóó beperkt haar ten slotte door de Volksver! ging werd gegund, is zü nooit »oo getreden, De regeering verdeelt hanteerlng van de haar tot' heden machtsmiddelen. Tegenover bet oordeel van verscheidene le den. dat land- en tuinbouw bü de onderhavige regeling weinig baat zullen vinden, omdat daarin geen garantiebepallngen inzake steun voor bepaalde producten zijn opgenomen, ves tigt de regeering de aajadacht op het doel van alle op deze wet te baseeren maatregelen: dat de land- en tuinbouwers zooveel mogelijk hun productiekosten zullen verkrügen. Als midde len om dat belangrijk doel te bereiken, vraagt de regeering de wüde bevoegdheden, welke In bet ontwero zün neerselegd. Zü wenscht echter In de Menno v. Coehoornkazeme te Arnhem is onder de dienstplichtigen van X achtste regi ment infanterie een aantal roodvonkgevallen van niet emstlgen aard geconstateerd. Een vüf- tal dienstplichtigen is naar het Militair hospi taal overgebracht, waar zü ter verpleging zijn opgenomen. Tachtig voorgeoefenden, die Woensdag onder de wapenen kwamen, zün in verband met de genomen voorzorgsmaatregelen voorlooplg on dergebracht in de elders in de stad gelegen Willemskazerne. gesprongen, daar tusschen partüen geen over eenstemming is verkregen omtrent den datum van overdracht. Hiermede is dus de vestiging van een nieuwe industrie te Doetlnchem, waaromtrent in den raad met betrekking tot de werkloos heid zulke hoopvolle verwachtingen waren ge wekt, van de baan. Bü de fabriek De Vüf in liquidatie zijn thans verschillende nieuwe orders binnengekomen. Daar kan een spoedige reorganisatie van dit bedrijf worden verwacht. Naar eerst thans bekend wordt heeft Dins dagnacht in bet café van B. aan den Schaes- bergerweg te Heerlen een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen den mijnwerker J. H. N. en den caféhouder. N„ die in staat van dronkenschap verkeerde, stak B. met een mes langs zijn linkerslaap waarop B. uit een revolver drie schoten op N. loste, welke echter geen doel troffen. N. en B. zün beiden gearresteerd, eerst B. in het ziekenhuis was verbonden. Te. gen belde mannen werd procesverbaal opge maakt wegens poging tot doodslag. WARSCHAU. 1412 M. 5.35 Solisten concert 6.55 Gramofoonmuzlek 8.20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Br. Wolfstal 8 30 Vervolg concert 1020 Dansmuziek. Verkeersstremming weg naar Laren Steunt dan het werk dat wü met Gods hulp zullen beginnen. Bü storting van minstens 5. in ons bouwfonds züt ge reeds medebouwer Iedere 10.beteekent een week arbeidsvreug de voor een werkgragen jongen kerel. Voor een Jaarlüksche contributie van 1.50 züt ge lid van de „vrienden van X gemeenschapsoord". Helpt ons met groote en kleine giften, al naar Uw vermogen. Laat deze eerste groote proef om ar beid en ontwikkeling te schenken aan de werk- looze jeugd en daardoor tevens een werk tot stand te brengen tot nut van de geheele ka tholieke gemeenschap, met UW HULP slagen. Belangstellenden worden gaarne nader inge licht. Büdragen te storten op het giro van den penningmeester, den heer J. J. M. H. Nüst, Sloetstr. 3 Nümegen, GIRONUMMER 2 6 6 4. Den schenkers bü voorbaat dank. Het Bestuur der Stichting, Prof. Dr. J. B. Kors, O. P. Bernard Verhoeven voorzitter. Willem Maas. Jop Pollmann. J. J. M. N. Nüst, acc.-penn. Jan Beerends, Seer. Amstel 274 Amsterdam. Woensdagmiddag is uit de Waal voor Nü megen opgevischt het lük van de ruim 60- jarige vrouw v. d. B. wonende in de Groote- straat te Nümegen. De vrouw werd reeds sinds Zondag 1.1. vermist. Men vermoedt dat zü hl den avond te water is geraakt en Jammerlük verdron ken. Waar gevraagd is naar de plannen van den minister ten aanzien van verscheidene produc ten merkt de regeering op, dat het in strüd zou zün met het algemeen belang van den land- en tuinbouw, nog meer opening van za ken te geven dan in de memorie van toelich ting is gedaan. Er zouden speculatlebewegln- gen ontstaan, die de onrust zouden verhoogen. niet de gelegenheid open reiklng van dat doel, gan zen te geven, hetgeen bet op de schatkist te tl Reeds eenlgen tijd distributiekosten, w^l de hooge marge cent ontvangt ei onfierwerp van érnstig onderzoek uit. ,De regeering zegt toe voldoende rekening te Rillen houden met de adviezen der Centrale Óommissie. Eenige maatregelen zün echter /reeds in vergevorderden staat van wording. 'Uitbreiding van de commissie met één verte genwoordiger van de landarbeiders komt ook de regeering gewenscht voor. Een aanvulling wordt dan ook voorgesteld, waarbü tevens de gelegenheid is geopend, het ledental uit te breiden tot 15. Het ligt in de bedoeling deze commissie ook te raadplegen over den materi- eelen Inhoud der te nemen beslissingen. KONIG8WU8TERHAUSEN, 1635 13.30 Gramofoonmuzlek 420 van Leipzig 10-05 Vocaal 1120 Concert van Frankfort. LANGENBERG. 472 M. 1320 Populair concert door het Weet-Dultache Kamer orkest o. 1. v. Joeef Breuer 1.35 Concert o. 1. v. Wolf 4.50 Veaperconcert o. 1. v. Kelper 11 00 Concert van Frankfort. DAVENTRY, 1554 M. 1220 Orgel reci tal door Walter Vale 320 Concert door het Schoteche Studlo-drkest o. 1. v. Guy Dalnes 820 Concert door het Radlo- Mllltalr Orkest o 1. v. B Walter O' Donnell 11.10 Geraldo en zün orkest, gevolgd door The Savoy Hote. Orpheaps. PARIJ8 (Rltel). 1446 M. 8.35 Con cert o. 1. v. E. Flament. Woensdagavond is het lük opgehaald van den 26-jarigen zoon van den advocaat mr. J. H. Mu- lock Houwer te Dordrecht. De jongeman was Dins^igavond op het Braassemermeer gaan zei len met een kano, waarbü het bootje omsloeg. Het lük is naar het gemeentehuis te Roelof- arendsvten overgebracht. HILVERSUM. 1875 M. VARA 8 00 Gramofoonmuzlek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Voordracht door Adolf Bouwmeester 10.30 Gramotoon- muzlek 11.00 „Onze Keuken" door F. J. Kers Jr. 11.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot AVRO 12.00 Tüdseln Avro- klok 12.01 Gramofoonmuzlek 12 30 Kovacs Lajos en zijn orkest 2.00 Mevr W. van Hooff-Gualtherlevan Weezel leest Veluwsche sagen van Gust, en Wall. Perneé 2 30 Gramofoonmuzlek 3 00 Zapgvoordracht door Martha Walter. A. d. vleugel Egbert Veen 3.30 Oramofoon- muzlek VARA 4.00 De Notenkrakers o. 1. v Daal Wins 4.30 Janny van Oogen vertelt 5.00 De Notenkrakers o. 1. v. Dsaf Wins 520 Vara-kieln-orkest o. 1. V. Hugo de Groot 6 40 Mr. Evert Strast: .De technische ontwikkeling van de laat ste jaren” 7.00 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst VPRO 8.00 Cursus, le voordracht: God's glimlach Spreker ds. 8 H. N. Gorter AVRO 8.30 Aan sluiting met het Kurhaus te Schevenln- gen. Symphonle-concert door het reslden- tle-orkest o. 1. v. Carl Schurlcht VPRO Pl.m. 8 45 Cursus Kerkdiensten in het bui tenland Pijn 10.00 Vrijzinnig Gods dienstig Persbureau Plzn. 10.15 Vaz Dlas PI m. 1025 Declamatie van Al bert van Dalsum Pl.m. 10.45 Gramo- foon muziek - VARA 11.00 Gramofoon muzlek 12.00 Sluiting. Terugzien Terugzien geeft vaak stelling. Ouders stellen zich heel veel voor van de terugkomst van hun .Jongen" uit Oost of West. Ze kunnen zich moeilijk indenken, dat de jonge man een eigen persoonlijkheid gewor den is. ontgroeid aan het ouderlijk Ituis. Al is de zoon nog zoo’n goed mensch gebleven, de ouders moeten •toch, ervaren dat zij hun kind van weleer niet meer tn hem terugvinden. Terugzien heeft zoo dikwijls iets pijnlijks. We zijn lang weg geweest van de plaats waar we onze jeugd door brachten. Ons verlangen is er al dik wijls heengeretsd. We zien de men schen in onzen geest nog zooals wij hen verlieten. We zien de straten en pleinen als in onze jeugd. Kaar we keer en eindelijk er eens terug en. hoeveel is er veranderd. De menschen die we gekend hebben zijn dood, of verhuisd, of oud geworden, zoodat ze ons in 't eerst niet herkennen. En met de menschen zijn ook de doode dingen veranderd: de straten en huizen. En we worden melancholisch. Terugzien doet vaak zeer. Het leve- is nu een maal een voorwaarts gaan. BERLIJN. 419 M. 4.50 Populair con cert door de Alfred Brox-kapel 5 30 Mar tha Mirua, sopraan en Karl Mlrua. tenor zingen duetten 7.20 Concert van Heils berg Pl.m. 10.20 Dansmuziek door de Georg Grüberkapel. HAMBURG, 372 M. 11.^0 Populair concert o. 1. v. Karl Becker 2.30 Gra mofoonmuzlek 5.50 Pianorecital door Annaliese Köhler 11.00 Dansmuziek door het Bernhard Etté-orkest. Zoo zal bet mogelük zün, de sloopende werk- teoaheid te onderbreken door weken van ge zonde arbeidsvreugde tot herstel van de ge knakte Uchamelüke en geestelüke gezondheid van honderden jonge menschen. Dit plan kan echte r niet verwezenlükt worden dan met U aller steun, waarop wü durven vertrouwen. Het is ondenkbaar dat ons katholieke volk *ün jeugd, dat is een deel van zün beste krach ten en van zün eigen toekomst, ten onder zal teten gaan. Bovendien geldt het hier een ar- beldsobject dat ook op zichielve beschoowd volkomen bestaansrecht en bestaansmogelük- heid heeft. Sociaal gezien, voorziet een vacan- tleoord voor katholieken in een werkelüke be hoefte. Niet minder dan vüftig dergelijke in stellingen van nlet-katholleken is ons land re«ds rük en honderden katholieken maken thans van die instellingen gebruik omdat een katholiek vacantieoord ontbreekt. Het „Katho- hek Gemeenschapsoord” wil daarbü meer zün dan louter vacantieverblüf, het zal tot een eentrzm worden van katholieke activiteit, voor- •J op het breede en gedeeltelük onontgonnen terrein der katholieke cultuur. man, Prof. Mr. W. Pompe, Ir. 8t. MV- H. Moller, Anton v. Duinkerken en door de weleerwaarde heeren: rector J. Bots, rector O. Bannenberg en pater J. Colsen O. M. zal niets onbeproefd latgn om de stichting aan haar sociaal en cultureel doel te doen beantwoorden. Sinds de eerste publi catie werd reeds zooveel belangstelling en daad- werkelüke steun ondervonden, dat uitvoering der plannen vrijwel verzekerd is. Voor volle dige verwezenlüklng Is echter nog een zeer groot bedrag noodig PARIJS (Radio), 1724 M. 13.50 Gra mofoonmuzlek 7.40 idem 8.20 Piano recital door Simone Lamé 8.05 „Paul et Virginie", operette van Ange Lucas. MILAAN. 331 M. 8.00 Gramofoonmu zlek 8.35 Concert 8.50 Gevarieerd programma 1020 Danemuzlek. ROME. 441 M. 825 Gramofoonmu zlek 825 Concert 10 50 Dansmuziek. Reeds enkele malen hebben w(j de aandacht gevestigd op de Stichting „KaUiollek Gemeen- schapsoord" welke stichting ten doel heeft: een centrum te scheppen van katholieke cultuur, tevens gedacht als ideaal vacantieverblüf en waarvan de opbouw gesteld wordt tot WERK GELEGENHEID VOOR JONGE WERKLOO ZEN. Tot verwezenlüklng dezer plannen zal de stichting overgaan tot aankoop van een uitgebre.d, in landelijke omgeving gelegen terrein waarop het z.g. „Gemeenschapshuis” zal verrüzen tot verblüf van aldaar vertoeven de gasten, voorts een clubhuis tot onderdak van grootere groepen en meerdere weekend-wonin- gen tot geriefelük verblüf van gezinnen welke deze woningen gedurende eenige weken gemeu- blleerd kunnen huren. Op dit oord zullen cultureele retraites, cur- AVerkloOsheid neemt Sif sussen en weekends worden georganiseerd, werkgemeenschappen worden gevormd enz; terwül het ook beschikbaar kan worden ge steld voor het houden van congressen en an dere büeenkomsten waarvoor thans moeilijk een geschikte gelegenheid is te vinden. Deze plannen zün naar onze overtuiging zoowel so ciaal als cultureel van zoo breede strekking dat met recht een beroep mag worden gedaan op aller belangstelling en steun. 7 De trein naar Zwolle, die Woensdagmiddag 12.1« uit Leeuwarden vertrok, heeft op den onbewaakten overweg naBarrahuls tusschen Goutum en Wlrdum een omstreeks veertig jarigen man gegrepen. Het slachtoffer werd to taal verminkt en was op slag dood. Na een voorlooplg onderzoek door de po litie van Leeu warde ra deel is het HJk per auto naar Leeuwarden vervoerd. HUIZEN, m M. - NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. K. v. d. Veen 11.00 Bespeling van het Studió-orgel 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuzlek 12.30 Mid dagconcert door een kwintet o. 1. Piet van der Hurk 2.00 Verzorging zender 2.30 Lezen van Chr. lectuur 3.00 Gra mofoonmuzlek 3.30 Liederenrecital door mevr. Annie de ZeeuwSlierendrecht, so praan. A. d. vleugel mej. Ro van Hessen 4.30 Halfuurtje voor Jeugdige amateur- fotografen door C. A. Deul: JEen praatje over opt lek” 5.00 Concert door mevr. Maria Hovingv. Driel, viool. Hendrik v. Praag. cello. Co van Driel. viool en mej. AH Baartscheer. piano 6.30 Vragen- halfuurtje 7.00 Politieberichten 7.15 Gramofoonmuzlek 7.30 Litterair half uurtje: ..Kantoorbedienden in de litera tuur” door P. J. Rlsseeuw 8.00 Concert door de Amhemsche Orkestvereenlglng o. 1. v H. J. Manks. Solist Johan Hekster, viool 8.30 Beethovenprogramma 9.00 Declamatie door A. van der Wal 9.30 Vervolg concert Pl.m. 10.05 Vaz Dlas 10.30 Gramofoonmuzlek 11.30 Slui ting. De positie van de margarlne-lndustrle is naar de meening der regeering thans niet onbevre digend. Het voornemen bestaat aan den crisis accountantsdienst op te dragen te onderzoeken, of en in hoever er aanleiding is. de thans gel dende klelnhandelsprüzen te verlagen, resp. de bestaande heffing te verhoogen. De graansteun zal niet kunnen geschieden zonder eenige belasting op den Invoer van voer- granen. Overwogen wordt of ten aanzien van con- sumptle-aardappelen maatregelen te nemen zün. die, voor zoover noodig een gunstlgen in vloed op het prijspeil ten bate der verbouwers zullen ten doel hebben. De regeering zal gaarne overwegen, of voor de houtteelt maatregelen als waarvoor dit voor stel het raam vormt, noodig en uitvoerbaar zouden kunnen «Hn Op den hoek van den Deelenscheweg en den Koningsweg, te Arnhem, is Woensdagavond, omstreeks half tien een aanrüding ontstaan tusscheiF een autobus, afkomstig uit Heerde, en waarin een veertiental meisje gezeten was, en een luxe auto. waarschünHjk door het feit, dat de bestuurders van beide voertuigen elkaar te laat opgemerkt hebben. De autobus greep den luxe-auto, die van rechts kwam, met het gevolg, dat beide auto's omkantelden. Hevig geschrokken werden de meisjes uit de autobus gehaaid. Enkele van hen hadden snüwonden en ontvellingen bekomen, die ter plaatse verbonden werden. Een meisje, dat in den luxe-auto zat. bekwam een ernstiger snüwonde aan den hals en moest naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht worden, waar zü behandeld werd. Beide auto’s werden ernstig beschadigd. De poUtle heeft de zaak in onderzoek. KALUNDBORG, 1154 M. 1320 Het strijkorkest van hotel .JBeUevua" o 1. V. Herald Andersen 3.20 Louis Prell's or kest 8.50 Saxofoon en msrlmbsaoll door Paul Strobeck 1020 Zweedschs muziek door het omroeporkest o. 1. V. Kmll Reesen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5