Prikkeldraad LANGS RIJN EN MOEZEL De plaatsing der Merwedebrug EEN GEMOEDELIJK VOLK HERVATTING VAN DEN STRIJD I .e Onder rooden invloed VRIJDAG 21 JULI DE VLUCHT OVER DEN OCEAAN „Fliegende Hollander”! BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Prachtopname van het vliegtuig van Lindbergh op weg naar Groenland. Concurrentie-methoden HET KAMERLID SNEEVLIET De stryd in de automaten-branche Heden uit de gevangenis DRIE HUIZEN AFGEBRAND Bijna niets kon worden gered Landbouw-conflicten dreigen Staking op korten termijn? Eén jaar „Heliomare” 1 gveld in Limburg? Studiereis van lachtvaartexperts f 2800 VERDUISTERD DE 1JMUIDER STAKING DE K.R.O.-VLOOT ER IS GOED GEWERKT Het N. C. C. zet zijn arbeid voort Audiëntie China in een oorloge- stemming Nog immer stroomt vader Ryn tus schen het meest romantische bergland, dat men zich denken kan Damesclub- met zel/\ngezamelde wapens HULPVERLEENEND DOKTER GEDOOD 8 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf Deze speciale inrichting voorziet in een behoefte Voorzitter der Federatie vrijgesproken „Het leger van Feng bestaat uit geharde en geoefende troe pen, niet van mate rieel ontbloot" Hefkraan gekanteld en op een loods, die ten deele vernield werd, neergekomen Telegram van de Koningin -- Drie maanden hechtenis I 1 =9B te teeren. i. l By het laten vieren van de beide kranen, op den wal langs het zykanaal van de Ned. Dok >1 k be- in- 3SI U; irdeelde verdachte gisteren f van 3 maanden met ont- Z - W len lede: Fandsche I a My., is de kraan, die in de talies van de bok der A. D. M. hing, waarschyniyk doordat deze talies niet geiyk gevierd worden, gekanteld en met een slag, die tot in verren omtrek hoor baar was, terecht gekomen tegen een aan den wal «taanden loods, die gedeeltelyk vernield werd, evenals de kraan zelf. Persooniyke onge vallen hebben zich, naar gemeld, hlerby niet voorgedaan. H. M. de Koningin heeft den voorzitter van den Katholieken Radiobond in X bisdom Haar lem een t—-- haar dank betuigt voor het telegram namens de vierduizend personen sterke bemanning der K. R. O-vkx>t, aan Hare Majesteit toegezon den en waarin de voorzitter wordt verzocht, dien dank namens Hare Majesteit aan de leden van dien bond over te brengen. Naar wy vernemen Is de Zeereerw. Zeergel. Heer J. O. W. v. d. Wiel, professor aan het Kleln-Semlnarie Hageveld. benoemd tot pastoor van de St. Gerardus Majellakerk op het Am- bonplein te Amsterdam. Tin Kal, die reeds zoovele biyken gegeven heeft van groote kunde en moed, dat de oudere be velvoerders het niet beneden zich achten on der hem te dienen. Tsai Tin Kal komt niet met leege handen aan het front. Hij brengt de troepen mee, die in Zuid-West-Chlna tegen Japan zyn uitge rust. Toen de zaken er eenmaal zoo voorstonden, achtte generaal Feng het moment gekomen, om tot actie over te gaan. Nadat hy In de provincie Chahar de door Japan tegen het Chineesche regime verwekte opstanden had onderdrukt, rukte hy met zyn troepen uit Noord-Chahar op naar de Ooste lijke grenzen van de provincie Jehol, de legers van de Mandsjoekwo-regeerlng voor zich uit jagende. Hy veroverde de grensstad Dolon Nor en noodzaakte de Mandsjoekwo-troepen naar centraal Jehol te retlreeren. Het leger van Feng bestaat uit geharde en geoefende troepen, die wel lang niet zoo mo dern zyn uitgerust als de Japanners, doch toch niet van materieel ontbloot zyn. Met de verovering van Dolon Nor zal waar schijnlijk de nog altijd niet verklaarde Ja- pansch-Chineesche oorlog hervat biyken te zyn. Omtrent de houding der Nanklngregeerlng ver keert men op het oogenbllk in bet onzekere Men zou echter mogen veronderstellen, dat zy wel binnen zeer kort den wapenstilstand zal moeten opgeven, die door de invloedrykste en actiefste elementen wan het Chineesche volk verduistering voor de Haarlemsché terecht stond. De officier van 'Justitie elschte 8 maanden gevangenisstraf voorwaardelyk met een proef- tyd van drie jaar. De rechtbank verklaarde zich daarmede ac- coord. Een 44-jarige inwoner van Zaandam, verte genwoordigde een Haagsche expedltie-firma en inde daarvoor kwitanties. Hy verantwoordcle een bedrag van f2800.niet, weshalve hy wegens I-Lj Rechtbank Naar wy vernemen is Woensdag by het ver- wyderen van twee hefkranen van de yzercon- structie voor de nieuwe brug over het Merwede- kanaal, een ernstig ongeval geschied, gelukkig zonder dat zich persooniyke ongevallen hebben voorgedaan. De Zeereerw. Zeergel. Heer O. G. van Trigt. eveneens professor aan het Kleln-Semlnarie Hageveld Is overgeplaatst naar het Groot-Se- mlnarle Warmond, als leeraar In het KerkelUk Recht, tot opvolger van prof. J. H. Visser, die is benoemd tot pastoor te Wateringen. Tot Rector van het Gesticht „de Voorzienig heid", te Amsterdam als opvolger van wylen den Zeereerw Heer L. A. J. C. Speet, Is be noemd de Zeereerw. Heer W. J._J. de Jongh, eveneens professor aan het Kleln-Semlnarie Ha geveld. voor m 24 rdag lijk. z4a itcr- Woensdagmiddag omstreeks twee uur ont stond brand in een der woningen, bewoond door de gezinnen J. Schwachten, C. H. Bruinen en C. Willems, aan den Singel te Swalmen. In een minimum van tyd stonden de drie aaneengebouwde huizen in lichter laaie. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, moest zich beperken tot bet nathouden van de overige woningen. Een gedeelte der meubelen kon nog worden gered. De woningen brandden geheel uit. De oorzaak van den brand 1» on bekend. Verzekering dekt gedeeltelyk de schade. De heer H. Sneevliet, voorzitter van het Na tionaal Arbelds-Secretariaat, die zooals men zich zal herinneren, tot vyf maanden gevange nisstraf werd veroordeeld wegens het schrijven van een manifest dat gericht was aan het marinepersoneel in verband met het gebeurde op „De Zeven Provinciën” zou heden uit de strafgevangenis te Amsterdam worden ontslagen De heer H. Sneevliet is voornemens de eerste Kamerzitting na zyn vrijlating by te wonen. selend ook. is niet voor lederen toerist vol- doende om zjjn reis tot een geheel bevredigen- de te maken. Zoo nu en dan wil hy óók weer eens vertoeven in de groote stad, omstraald door het felle licht van boog- en etalagelampen wil hy genieten van de schatten van cultuur en kunst. Ook deze genoegens kul dit land in byna verbluffende mate verschaffen. Er zyn daar tientallen plaatsen, druk en levendig als een groote Hollandsche provinciehoofdstad, met een cultuur, waarvan reeds de Romeinen den grond slag legden. Een enkele greep slechts: Aken, modern In zyn zaken- en badcentrum, maar tegelyk tn stadhuis en Dom boordevol her inneringen aan de Karollngera, en zelfs aan den allere-rsten Christentyd Bonn, rustige deftige stad van geleerden en studie, wear In bet Beethovenhuis de geest van den grooten meester U overtuigt. Keulen. Coblenz, Mainz, die In hun kathe dralen de heeriykste meesterstukken van bouw kunst demonstreeren. (In de laatste stad kreeg ons natloraal' gevoel een geweldigen knak, toen wy in het Gutenberg-museum Heer Director, als het meest vaststaande feit ter wereld hoor den betooeen. dat onze Laurens Coster navol ger en geen uitvinder was.) Dan last but not least Trier, Dultsch- lands oudste stad, hoofdplaats van de Romei nen, wier vernuft en schoonheidsgevoel nog zoo duideiyk biyken uit de goed geconserveerde Porta Nlgia en badpalelzen. Jammer genoeg kon ons journalisten voor wie overigens In Duitschland niets onmogelyk was niet de H. Rok getoond worden. Deze schade zu'Jen echter velen, de eerst komende bedevaartmeanden, wanneer ongeveer twee mil- Uoen pelgrims verwacht worden, wel Inhalen. lleree-.st mogen we dan vastleggen, dat, ZX wat er ook by onze Oosterburen veran- x derd moge zyn, de nooit genoeg te roe men schoonheid van het Rijnland gebleven is, juist als In de dagen, toen onze voorvaderen en moederen, dit gezegende oord by voorkeur occupeerden voor huwelyks- en andere Hoch- leitsreisjes Nog Immer stroomt vader Ryn tusschen het meest romantische bergland wat men zich den ken kan; nog steeds staan de al-oude burcht ramen op haar onbereikbare hoogten als de eeuwen trotseerende hoeders van dit In Europa Veertien dagen geleden stond voor de Haar- lemsche Rechtbank terecht de 53-jarige voor zitter van de IJmulder Federatie G. B. te IJmulden. Hy zou den 30-Jarlgen kellner O. Visser met eenig ^ilsdryf tegen het leven, al thans met zware mishandeling hebben be dreigd. door te zeggen: .zorg maar dat je niet thuis bent, als hy (zyn mede-kostganger, visch- knechti binnen komt, want anders ga je mee de lucht in." De officier van justitie elschte vier maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. H. O. Drilsma, vroeg vrij spraak. Gistermorgen werd verdachte vrijgesproken, omdat de rechtbank bedreiging niet bewezen achtte. Dat het tusschen de „beoefenaars" van den door de Winkelsluitingswet tot bloei geraakten handel in automaten niet bepaald pais en vree is, kan gister gebleken zyn aan den waarne mend president der Amsterdamsche rechtbank mr. J. G. de Vries, voor wien een kort geding is behandeld, waarby als elscheres op trad de Deensch-Nederlandsche Handelsmaat- schappy te Den Haag, terwyi de N.V. Treoma f£ Deventer, handelaars In, alsmede fabrikante en exploitante van automaten van allerlei aard, ge daagde was. Het betreft hier enkele gevallen van oneeriyke concurrentie, waaraan laatstgenoemde onder neming zich zou hebben schuldig gemaakt. Zóó zou volgens de dagvaarding en vertegenwoor diger van deze onderneming een te Amster dam woonachtigen klant van elscheres, die aan vankelijk voornemens was een Wistoft-auto- maat van de Wlstoft-fabrleken te Kopenhagen te koopen, voor welke fabriek elscheres alleen verkoopster In Nederland Is, van dat voornemen afgebracht en bewogen hebben een Trecma- automaat te koopen. zulks door den klant van eischeresse bedriegiyk en In stryd met de waarheid te vertellen dat de firma Wlstoft, resp. de Deensch-Nederlandsche Handels My. niet meer bestond of op het punt stond te fall- leeren. Als tweede geval vermeldt de dagvaarding dat een tweetal vertegenwoordigers van de Trec- ma een anderen klant van elscheres. die te Hil versum woont, in stryd met de waarheid, heeft medegedeeld dat een onlangs door hem gekochte Wistbft-automaat niet nieuw, doch een opge- lapte\ tweedehandsch automaat van verouderd model was, met het gevolg dat de winkelier elscheres in een brief beschuldigde van unfaire practyken en bedrog en voorts te kennen gaf dat hy de afbetaling niet wenschte voort te zetten. Elscheres had In de dagvaarding het onmld- deliyk doen staken van dergeiyke practyken en schadevergoeding gevorderd. rif oor haar pleitte mr. E. A. Bölte; voor de NV. Trecma mr. K. Jansma. Het geven van een verslag over de behande ling van deze zaak, welke wellicht een merk waardig licht heeft doen schynen op de con currentie-methoden In genoemde branche, is niet mogeiyk gebleken, aangezien de president, nadat onze verslaggever op een desbetreffende vraag had geantwoord dat hy als persvertegen woordiger de openbare zitting, wenschte by te wonen, daartegen bezwaar maakte, zoo- dat onzen verslaggever niets anders overbleef dan heen te gaan. Doch naast kunst, cultuur en oudheid, bren gen al deze steden ook de vroolykheld en de joiyt. welke dit land eigen zyn. Eén staaltje daarvan maakten wy mede, maar dat was dan ook meer dan overtuigend. In Coblenz, aan de Dultsche Eek. had het gemeentebestuur een Rheinlschen avond voor de Hollandsche gasten georganiseerd. Toen we na het diner In den ultgestrekten en stampmollen tuin verschenen, blies een In boerencostuum gedoste kapel ons de Hol landsche nationale liederen tegemoet; ..Dat we toffe jongens zyn” en „Van je hela hola”! De duizenden stonden op en begroetten ons allerhartelijkst. Een conierencler maakte allerlei geestige en vleiende opmerkingen aan ons adres en binnen no time was de offlcleele tafel schoon verlaten en had het geheele gezelschap zich opgelost in de menigte. Daar is toen gelachen, gezongen, gedanst, ge klonken en gedronken, alsof het het hoogte punt der carnavalsviering was. In die uren heeft zelfs de meest gereserveerde Hollandsche journalist ervaren, wat men in Rynland onder .JStlmmung” verstaat, en zich verbaasd ’fgevraagd hóe een volk, dat het leed van een verloren oorlog te dragen heeft, dat jarenlang ook de diepste nraterieele ellende te doorworstelen had. dat thans bovendien ver keert in een revolutlé, als de historie misschien nooit zag. boe zoo’n getrapt en geslagen volk zich weet te vermaken, kinderiyk-onbezorgd, zonder eenige andere stimulans, dan wat wyn en muziek en meisjesclubs maken propaganda voor her vatting van den oorlog en verzamelen gelden voor aanschaffing van oorlogsmaterleel. By- gaande foto toont eenige leden van een dames club, vol trots over de zelf byeengebrachte mitrailleurs en klewangs. De activiteit, die in het Zuiden ten gunste van hervatting van het krygsbedryf werd ont wikkeld, was natuuriyk niet onopgemerkt voor- bygegaan aan de Noordeiyke generaals. Deze generaals achten voortzetting van den stryd zonder den steun van de Centrale regeert .g te risquant. Wel waren zy bereid de operaties we der te beginnen, indien zy konden rekenen op de medewerking van het Zuiden. Over deze kwestie schynen geheime onder- handellngen te hebben plaats gehad en kenne- Ujk met zeer groot succes. Hun persooniyke eerzucht opzy zettend hebben de Noordelyke generaals Feng Yoe Sjang en Sung Tché Yuan het oppercommando over hun legercorpsen aan geboden aan den vorenvermelden generaal Tsal Tl», UUll Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag audltatia Het Hoofdbestuur van den Nederiani Christeiyken Landarbeidersbond deelt^j Te St. Philipsland, waar de Nedi Chrlsteiyke Landarbeidersbond reeds 13 jaren een collectieve arbeidsovereenkomst met de landbouwers heeft, is men dit jaar niet tot overeenstemming kunnen komen over den in houd van een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst. Ook pogingen van den voorzitter der Gewesteiyke Tarwe-organisatle in Zeeland heb ben schipbreuk geleden. De landbouwers wenschen de uurloonen van 24 cent te verlagen tot 22 cent, hetgeen door de landarbeiders onaanvaardbaar wordt ge acht, temeer daar in geheel Westeiyk Noord- Brabant de uurloonen vrywel zyn gehand haafd. Binnen enkele dagen zal het ultimatum der arbeiders aan de landarbeiders van St. Philips land en Anna-Jacoba Polder verzonden wor den. Te Zuldland ontbreekt het overleg inzake de arbeidsvoorwaarden der landarbeiders in den vorm van een collectieve arbeidsovereen komst reeds jaren. Ook dit jaar is dat overleg niet tot stand gekomen. Wanneer zulks op een dezer dagen te hou den conferentie weer niet gelukt, dan zal op korten termyn een staking worden afgekon- digd. In plaats van nu met deze verklaring ge noegen te nemen, .hebben Oed. Staten het aangedurfd de begrooting 1933 voor dejtweede maal niet goed te keuren. Wat nu te doen7 Er komt spanning in het geval I Wat zal de roode burgemeester met zyn roode' wethou ders doen? Dat zy niet uit eigen beweging of overtuiging him standpunt bepalen, biykt wel uit het feit, dat de zitting van B. en W, waarin het schrijven van Gedeputeerden be treffende de begrooting aan de orde zou ko men, werd vastgesteld op een dag, nadat eerst een fractle-vergadering der 8D.A.P. zou zyn gehouden. In deze fractle-vergadering. waarby burgemeester Ter Laan en de party voorzitter Oudegeest aanwezig waren, is men niet tot een definitief besluit kunnen komen en automa tisch Is nu ook de zitting van het college ver daagd. omdat er In deze zitting voor de roode meerderheid geen leidraad zou zyn. Intusschen wordt de nood steeds grooter. De stedeiyke huishouding kan op die manier niet langer worden bekostigd. Er Is straks geen geld meer voor de meest-noodzakelyke uitgaven. Toch wordt de beslissing steeds ver daagd. Waarom? Omdat het noodlg werd ge oordeeld eerst het partybestuur der B.DAJ’. te hooren en met dat bestuur te confereeren. En zoo hebben de roode raadsleden in Zaan dam Woensdagavond in Amsterdam heel genoegeiyk zitten kouten over de belangen hunner gemeente. Of zou daar soms ook* be sloten zyn den terugtocht zoo voorzichtig mo- geiyk te dekken en te vluchten voor de ver- dXte verantwoordeiykheld, zooals het roode partybestuur ook over de Amsterdamsche wet houders besliste? Zaandam wordt door de party-Instantie der SD-A-P. bestuurd. w -v -r e willen aan het einde ran deze korte V/y beschouwingen over Baden en Rynland onder het nieuwe regiem, nog vastleg gen, wat na tien dagen studie voor ons klaar en dutdeiyk Is geworden: Een reis in het nieuwe Duitschland levert voor den rJet-polltiseerenden vreemdeling geen enkel byzonder risico op. Inzonderheid de Hollanders zjjn, evenals vroeger, giaag geziene gasten en zullen nóch wegens hun geloof, nóch wegens hun politieke overtuiging, ook maar in het minst lastig wor den gevalkn. rooi: .Breng Uw vacantle in deze zware tyden Feng den wapenstilstand moede door in eigen land” kan het zyn-nut hebben, voor hen die, om welke reden dan ook. van plan zyn buitenslands te gaan, bovenstaande, In tegenstelling met zekere tendentieuze ge ruchten, nog eens nadrukkeiyk te consta- nlet overtroffen natuur-museum. Het kan zyn, dat het uitdagende Haken- kreuz In het roode veld der vlaggen, waarmede Iedere burcht, iedere toren. Iedere ruïne zelfs getooid is; dat hetzelfde embleem, hetwelk overal me.r dan menschengroot fel-wit op den donkeren bergsteen is gekalkt, den niet-geiyk-ge- schakelden toerist in deze mlddeleeuwsch-roman- tlsche omgeving als een anachronisme aandoet. XIs óók mogeiyk, dat het bruin van de Sturm- Abtellung-n annen en het zwart van de Schutz- Staffel In dit oord van lichte en luchtige biy- heid ietwat détoneeren, wyi het teveel herin nert aan Schutzhaft en concentratiekampen, dat alles neemt niet weg. dat hy. die voor den duur zyner vacantle zyn politieke en sociale stokpaardjes op stal heeft gezet, hier rustiger dan ooit kan genieten van het mooiste wat Natuur te bieden heeft. Wat wy hier schreven van het Ryndal geldt evenzeer van de gebieden, welke schatplichtig zyn aan den hoofdstroom. Daar Is de nauwe kloof In de bergen van Coblenz tot Trier, waar de Moezel zich in wilde bochten doorheen slin gert; de heeriyke landstreek waardoor de Ahr zich een weg baant en waar de badplaats Neuenahk !s als het groote Juweel midden in de Koningsdiadeem. Daar ts niet minder de wild-romantische Elfe! met zyn afwisseling van beboschte berg hellingen en sombere veenmoerassen. Maar meer nog dan natuurschoon vermag dit bevoorrechte oord 'het menschdom te bieden. Honderden meters onder den rotsgrond bor relen de bronnen op. welke het heete, genees krachtige water voortbrengen Er is byna geen ziekeiyke afwyklng van het menscheiyke orga nisme te bedenken, waarvoor de kundige Kur- doctoren geen genezingbrengende bron ontdekt hebben. Ir. Wiesbaden. Ems, of om dichter by huls te blyven in Aken, overal Is heil te vinden voor zieken, zwakken en voor hen, die het leven te overvloedig genoten. Wat de na tuur niet gaf In alle mogeiyke zouten en mine ralen, bedacht de onuitputteiyke wetenschap In mechanische en electrische apparaten. Inderdaad, lichaam en geest, beide ondergaan hier een kuur, die den geheelen mensch ge zonder naar huls doet terugkeeren. Nog is dit niet al het goede wat dit Dultsche Paradys kan en wil verschaffen. Daar groeien overal langs de berghellingen, zelfs langs de steilste en voor onze bevatting meest onbegaan bare, de „Reben”, de wynranken. uit welker Vruchten liet goud-gele sap geperst wordt, dat volgens de legende van den Berncastler doctor, alleen in staat is den zleksten mensch gezond ie maken. Nog zien we als In een visioen, de ontelbare langgehalsde flesschen, waaruit de gulle gast- heeren ons de edelste nectar van Ryn en Moe- sel schonken. Hy overdreef in geenen deele, Heer Liebenstund, de groote kenner, toen hy Ohs by zijn begroeting verklaarde: „Wanneer de hemel ons gebéd niet verhoort, om zonne- •chyn by üw Rynreis, dan hebben wy toch dit Voordeel, dat wy U die opgevangen en vast gehouden in onze flesschen kunnen voorzetten.” 'Wy zouden de waarheid te kort doen, wan- heer we hier onvermeld lieten, dat het niet alles goud ts, wat er in dit wynland blinkt. Het Ahrdal immers produceert een wyn, dlep-rood, •ta gezond bloed en van een smaak, die wed ijveren kan met de beste Bourgogne.) Natuurschoon, hoe imponeerend. hoe afwis- De zorg voor lyders aan been- en gewrichts- tuberculose werd tot voor kort in Nederland nog in het geheel niet als een speciale ver pleging behoevend onderdeel van de tuberculoae- zorg beschouwd. De meeste lyders werden op genomen in Sanatoria voor longiyders of in ziekenhuizen. De moeliykheld by deze patiënten Is niet zoo zeer, de ziekte te genezen, dan wel de genezen patiënten zonder een groote. verminking of sterk beperkte arbeidsgeschiktheid aan de Maatschap- py terug te geven. Bovengenoemde ervaring was het ook, die den Raad van Bestuur van de Vereenlging Roomsch- Katholieke Herstellingsoorden voor Longiyders en Zwakke Kinderen deed besluiten, zyn reeds jaren lang gekoesterd plan ten uitvoer te bren gen, een tweede sanatorium te bouwen en wel aan zee en speciaal voor lyders aan been- en gewrlchtstuberculose. Het is nu juist een Jaar geleden, dat het sanatorium ^iehomare” te Wyk aan Zee werd geopend. Er werden dit jaar 127 patlëten verpleegd, waarvan er 43 als volkomen genezen werden ontslagen. Van de overigen werd de verpleging nog voortgezet. De grondslag tot het bouwen van ..Helio mare" is gelegd door eenige groote giften en legaten, doch de Vereenlging heeft nog een grooten schuldenlast moeten aangaan om den bouw en de Inrichting behooriyk doch eenvoudig af te werken. Het Stlchtingsfonds behoeft noo dlg aanvulling, zy. die zich gedrongen gevoe len dit te doen, wenden zich tot het Secreta riaat der Vereenlging Oosterpark 63 Amster dam O. Postgiro Nr. 170910. ^-w-^ot nu toe was het In ons vrije Nederland I gewoonte, dat de begrooting eener ge- meente, van de kleinste tot de grootste, werd opgemaakt door het college van B. en W„ oen dan aan de goedkeuring van den raad te worden onderworpen. Dreigden er by de uit voering dezer begrooting moeliykheden, dan waren het weer de bovengenoemde instanties, die in overleg met Ged. Staten der Provincie en zoo noodig met het bestuur en het Ryk alles In het werk stelden om uit de impasse te gera ken. Met dezen gewonen, wettelyken gang van zaken schynt het thans gedaan. Zaandam zit in den put, niet ten gevolge van verkeerd beheer der gemeente-flnanciën hoe kan men den socialisten zoo Iets in de schoenen schuiven? doch ten gevolge van.... de krisis. (Van een byzondgren correspondent uit MandsSgkwo) oen de wapenstilstand door de Nanklng regeerlng, die met het pistool op de borst geen anderen uitweg meer zag. geteekend werd, heeft dit in geheel China een storm van protesten ontketend. Vooral die Noorde lyke generaals, wier troepen nog niet geheel uitgeput waren, hebben zich In hooge mate ge ïrriteerd over de capitulatie der Nanklngregee rlng, ofschoon die regeering met den wapen stilstand niet de minste rechten had ‘prysge- geven. Met groote moeite is het tenslotte ge lukt de generaals „van de Noordelyke legerfor- maties een tydlang in bedwang te houden. Vooral in Zuld-China was echter ook de openbare meenlng van de burgery zeer veront waardigd over den wapenstilstand. Tsjang Kal Tsjek. die in het Zuiden toch al nimmer per sona gra^i was, heeft in Zuid-China het laat ste resfle populariteit verloren en de Kuomin tang van Kwantoeng heeft zelfs by de Nan klngregeerlng aangedrongen op het aftreden van den maarschalk. Men heeft in het Zuiden meer dan genoeg gekregen van de voorzichtige angstvallig be dachtzame politiek van den generalissimus, die al sedert gerulmen tyd, naar het schynt, de lucht van het front niet meer verdragen kan. Men verdenkt hem er van. dat hy geen ander Ideaal heeft dan de vestiging van zyn per sooniyke macht in een desnoods zeer gecou peerd China. Reeds by den eersten inval van de Japan ners In Centraal China namelyk voor Shang- hal was het voor de Chineesche nationalisten telegram doen zenden, waarin H. M. een bittere ontgoocheling, dat Tsjang Kal Tsjek toen niet persooniyk tegen de Japansche troepen Is opgetrokken. Groot enthousiasme daarente gen verwekte de kordate manier, waarop de nog Jonge generaal Tsal Tin Kal China’s pres tige voor Shanghai wist te redden. Het Is voor al deze generaal, de commandant van het te goeder faam bekende 19e leger, die het ver trouwen van de Chineesche naticnallsten ge niet. Na den wapenstilstand werd In Zuld-China door de nationalisten onvermoeide propaganda voor voortzetting van den oorlog gevoerd. Het hoofdkwartier van de oorlogsparty bevindt zich tn Canton, de hoofdstad van Kwantoeng. De oorlogsgedachte bezielt in Z.-Chlna niet slechts Het Nationaal Crisis-Comlté te ’s Gravenhage de gemoederen van enkele kleinere geéxal- heeft het volgend schryven gericht tot alle I teerde bevolkingsgroepen, doch is gemeengoed plaataeiyke comité'» in den Lande. 'geworden van de groote massa. Zells vrouwen niet gewenscht wordt. „Nu de tweede winter van de werkzaamhe den van het Nationaal Crisiscomité ten einde is, meenen wy te mogen vaststellen, dat dank zy de voortdurende van alle zyden ontvangen medewerking en niet in het minst door de toe- wyding der plaatseiyke comité’», onze gemeen- schappeiyke arbeid niet onvruchtbaar is ge weest. Waar intusschen de maatschappelyke en economische toestanden nog niet op verbetering wyaen. laat het zich aanzien, dat vooral In de aanstaande winterperiode de arbeid met alle kracht zal dienen te worden voortgezet. Het 1» daarby van het grootste belang te kunnen be schikken over een nauwkeurig overzicht om trent de verrichte werkzaamheden. Het comité heeft deswege besloten zoo volledig mogelyk gegevens te verzamelen, waaruit het werkplan voor de komende winterperiode kan worden opgebouwd. Daartoe Is de medewerking der plaatseiyke Comités onmisbaar. e vricndeiyke Dultsche gastheeren hadden 1 de fijne attentie den Hollandschen jour- nalisten een uitmuntende voorstelling aan te bieden van Wagner s Opera ,X>e Vlie gende HoLander’[ Maar behalve fyngevoelig, was dit mis schien ook symbolisch, want door héél West- DuitBchland hadden de 22 krantenmenschen uit de lage landen aan de zee wegens het super- Amenkaansche tempo van hun trip den by- naam gekregen van „fllegende Hollander"! Zóó ver was het met dat „fllegen" reeds ge- komén, dat de treinreis van Freiburg In Breis gau naar Mainz door allen beschouwd werd als een méér dan noodige rustpooze op de schei ding der taee reishellten. Eenige oogenblikken om uit te blazen, eenige oogenbllkken óók. om te medlteeren over het reeds genexene en om een prognose te maken van wat nog doorge- maakt zou moeten worden. Er was daaromtrent wel eenige ongerustheid. Zou het mogelyk zyn na al het doorleefde schoone. na al de ondervonden harteiykheid. dat Rynlcnd iets kon bieden, wat daaraan ge- jykwaardig was? Bestond niet het gevaar, dat de climax van de reis, we’ke men zoo gaarne aan het einde ziet, hier reeds in of vóór het midden bereikt was? De genu’stelllng kwam geiyk met de aan komst In de oude bisschopsstad Mainz. Daar stond ter ontvangst gereed de staf van bet Rhelnische VerkebrsverbandHerr F. Lleben- stund en Dr. Hans Schulz. Hun geestlg-vrlen- deiyke begroeting en hun Innemende persoon lijkheid deden alle twyfelwolken optrekken als ochtendnevels voor de mldzomerzon. En waren we tenslotte niet in Rynland, we reldberoemd om de gemoedeiykheid en onge dwongen v.ooiykheld zyner bewoners? Dit oordeel i priori kunnen we nu, pos teriori. van harte bevestigen. (Öeze vreemde woorden komen op het debet van een collega-kamerlld, die aan het gezel schap nederige journalisten den door onze Dultsche gastheeren ondanks alle Gleichschal- tung hooglijk ge waardeerden decora tie ven achtergrond gaf.) Inderdaad behoefde de Rynlandtocht In geen enkel opzicht onder te doen voor den onvolpré- zen vler-degen-toer door Baden: éven veel gast vrijheid, évenveel vriendschap, évenveel koste lijke gaven voor het lichaam en den geest Het heeft geen enkel doel om van deze on- vergeteiyke dagen den lezer een dagboekver- haal op te disschen; dat zou alleen maar ge waardeerd kunnen worden door de deelnemers zélf. Evenmin kunnen wy er aan denken, ook maar een poging te wagen, al het schoone wat we zagen te beschryven. Daarvoor zou een feuilleton m afleveringen noodlg zyn en bo vendien. beter dan wy dat zouden kunnen doen, vindt de lezer dit vereeuwigd In de tal rijke propaganda-boeken, welke op aanvrage ze ker gaarne toegezonden zullen worden. We vol staan das-om met eenige losse opmerkingen over de dingen, die ons het meeste getroffen hebben. De 20-jarige J. K. te ’«-Gravenhage stond 14 dagen geleden voor de Haarlemsche Recht bank terecht, omdat hy als bestuurder van een auto niet goed uitkeek, waardoor hy dokter Lindeboom uit Amsterdam, die hulp verleende aan menschen, die een aanrijding baden ge had op den Haarlemmerstraatweg. op slag doodde. De officier van Justitie elschte vyf maanden hechtenis en een jaar ontzegging om een mo torrijtuig te bestuten. De rechtbank v< tot een hechtenlss Op elk der uiteinden van de brug was nJ. by den aanvang der constructie een ongeveer veertig ton wegende hefkraan aangebracht voor het op zyn plaats brengen van het zware materiaal, dat by de constructie werd gebruikt. De brug zelf rust thans naar men weet op stellages, welke op hun beurt weer op twee pon tons zyn aangebracht. Aldus Is een dryvend gevaarte ontstaan, dat Woensdag uit een der dokken van de Nederlandsche Dok Maatschap- py, die de geheele yzerconstructië heeft ver vaardigd, naar het IJ Is gesleept ter verwyde- ring van de kranen. Hiervoor waren twee bokken gerequireerd; één van de Ned. Scheepsbouw My. en één van de Amsterdamsche Droogdok My. Beide kranen werden geiyk opgehieuwd, zoodat, toen zy los van de brugconstructle waren, de pontons twin tig centimeter waren gerezen. De heeren Plesman, directeur der K. L. M Altr, chef van den vlleg-technlschen dienst der K. L. M., Ede v. d. Pais, directeur van den Luchtvaartdienst by het Ministerie vhn Wa terstaat, Dudok van Heel, commercieel direc teur der K. L. M F. K. Ozlnga, directeur der Grontmy uit Zwolle, welke te Eindhoven en Zwolle vliegvelden aanlegde, R. F. Sweny, luchtvaartdeskundige der Engelsche marine, zyn Donderdag uit Schiphol te Aken aange komen. Hier heeft zich by hen gevoegd Ir. de Ronde, hoofdingenieur van den Provincialen Water staat en Ir. Felders, Ingenieur by den Prov. Waterstaat. Het gezelschap heeft een bezoek gebracht aan de verschillende terreinen In Zuid-Llm- burg, welke voor den aanleg van een vlieg veld in aanmerking zouden kunnen komen. Na een oponthoud in Maastricht reisden de heeren naar Aken, van waar zy met de „Zwa luw” vertrokken naar het vliegveld te Luik. De Belgische consul te Maastricht,, de heer Robert, vërgezofde hen. Uit Luik vertrok men wederom haart Schiphol. Donderdagavond werd een voorloopige^riséslisslng genomen, welk der bezochte terreinen voor een vliegveld het meest geëigend Is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5