De retorsiewet aangenomen Het mannelijk jeugdwerk r L NOODLANDING TE BONN RADIOPROGRAMMA PREVENTIEVE KRACHT STADION- WIELERBAAN IN HET HAARLEMSCHE DIOCEES L r VRIJDAG 21 JULI Het ontwerp-Marchant Roeikampioenschappen Hoe de eerste dag verliep Gefundeerde bezwaren Een nadere uitwerking Belangrijke interpellatie DE TOUR DE FRANCE F 4 INTERN. ATHLETIEK Tournooi te Stockholm Waar zit Tykfer? De weg terug Boternoteering Kopenhagen Aerts wint de 20>te etappe De wijziging der lager onderwijswet De vliegeniers onge deerd Mr. T. J. Verschuur Minister van Economische Zaken a Tl Leeuwarder boternoteering Uitbetaling van een premie van f 11.000 STERKE AARDBEVINGEN Na den diefstal bij Dr. Ir. Philips De regeering wenscht zich te be perken tot het ensceneeren van een geleidelijken terugtocht Crooimans verliest j j H Het toestel van luitenant Asjes en den heer Roelants geheel vernield Zaterdag, 22 Juli 1933 Amendementen van de Tweede Kamerleden Thyssen en Dy ken H Bisschoppelijke bepalingen van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent f Nog maar een kind 4.20 Concert o.l.v. 1 Den Haag, 20 Juli. po- ri Symph.concert. ▼1 (In de belastingschuldigen J. G. Suring school. titel van worden 21 zevende op de allen I Dr. L. G. Kortenhorst I mln. Dtt ▼e( Ma Gei Sta Ui Het bestuur Gel W. H. Vliegen Voorschriften over onderdeden Van Egmond’s club wint het clubkampioenschap t JOANNES. Bisschop van Haarlem. zich van De Leeuwarder boternoteering is Donderdag vastgesteld op f OM per K.G. jeugdwerk Liefdewerk, De de De officieele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 158 Kronen ia 58 ets. F c <1 t t k 1 Vai BATAVIA, 20 Juli (Aneta). Het Observato rium registreerde gisteren te 12 uur 35 n_m. en heden te 00 sterke aardbevingen. De af stand van de eerste aardbeving was 180 KM, richting Westelijk (Straat Soenda) de afstand van de tweede 200 K.M. ten Zuiden van Java. Be M. Bc Jai 11 Vai U n 1 4 hi er (k so M; en T an !yer- d< N et Aaz BRUSSEL, 509 M. 13.20 Concert o.l.v. Art. Meulemans. Mej. Callewaert. zang. 1.30 Concert uit de Scala te Ostende, 5 20 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN I Woensdagavond hebben luitenant Asjes en de heer Roelants met hun sportvllegtulg een nood landing moeten maken nabij Bonn. Bjj de lan ding werd het toestel geheel vernield. De beide Inzlttehden kwamen er zonder letsel af. De oorzaak moet worden gezocht In het feit, dat een drljfstanglager van den motor gebroken Is, waardoor men gedwongen was een noodlanding te maken. Luitenant Asjes en de heer Roelants waren voor een vlucht naar Oostenrijk onder weg. Naar gemeld wordt, hebben luitenant Asjes en de heer Roelants zich per trein van Bonn naar Amsterdam begeven. De heer Thijssen heeft een amendement voorgesteld, om in Art. 2 lid 3 in plaats van „waarin aanzienlijke toeneming of belangrijke verplaatsing van de bevolking tot schoolstich ting aanleiding geeft te lezen: „waarin zon der schoolstichting geen voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs zou zijn te verkrijgen” De beer van Dijken heeft een amendement voorgesteld om aan het slot van het eerste lid van art 4 de punt te vervangen door een komma en daarna als volgt te lezen: of, wan neer het betreft aanschaffing van leer- en hulpmiddelen indien deze aanschaffing strekt tot vervanging van leer- en hulpmiddelen, die ten gevoige van langdurig gebruik niet meer gebruikt kunnen worden, of tot aanvulling van den vdorraad van schoolbehoeften in verband met de vermindering door gebruik. Intusschen is reeds weer een nieuwe inter pellatie aangekondlgd, waarover wel eens een interessant debat kan ontstaan. Dr. Knotten belt wenscht aan den Minister van Justitie vra gen te stellen over de mogelijkheid en de wen- schelijkheid, dat leden van vertegenwoordigen de collega’s, die zich schuldig maken aan on trouw asm hun eed op de Grondwet, zullen wor den ontzet uit het actief en passief kiesrecht De Dioc. Directeur zal een nadere uitwer king geven van deze bepalingen. Het is Onze uitdrukkelijke wensch, dat men zich aan deze nadere uitwerking zal houden. d. Valk. 3. Domhof 3. Lorlé. 4. Korf, 5. Woldendorp, reap, met 4, 5, 5, 6 en 10 put. 441 M. 6 35 Gram, muziek 8.50 opera van Puccini. d. Valk (100 M). 3. Korf (130 M.); 4. Domhof (150 M.). 5. Wol dendorp <530 M.) Totaal uitslag1. Het waren geen cracks van internationale reputatie, die Donderdagavond op de Stadlon- baan aan den start kwamen. Ook achter de groote motoren waren de jongeren „aan het woord”, want het waren de B-stayere, die hun collega’s va(t^yv>^^^ggidhel^mtmaal ver- Weliswaar was. ondanks het fraaie zomer weer, de belangstelling niet buitengewoon groot, maar toch ook niet veel minder dan bij enkele vorige wedstrijden In dit seizoen, waarin Euro- peesche en wereldkampioenen aan den start kwamen. Goede sport Is er gegeven. Minister VERSCHUUR beeft zich bij dit ontwerp kunnen beperken tot een beknopt en bespiegelend woord, waarbij hij vooral drie dingen onderstreepte. De Regeering ziet in een zwenking onzer handelspolitiek naar een prln- van hunne woning ligt, zet men den bouw van bijzondere scholen practised geheel stop. Voorts heeft de heer Suring wij doen slechts een greep erop gewezen, dat. zoo in derdaad de bedoeling is, de bestaande school ruimte te dlstribueeren, zooals de Memorie van Toelichting zelde, toch allereerst een uitbrei ding had moeten worden gegeven aan art 77, tweede lid, der L. O.-wet. Op die wijze zou men althans de behoefte aan het scheppen van nieuwe schoolruimte hebben ingeperkt. De heer Suring droeg nog andere gefundeer de bezwaren aan. waardoor het hem bijna on mogelijk zou zijn voor dezen maatregel te stemmen. Wellicht, dat Minister Marchant het hem door eenige tegemoetkomingen Iets ge makkelijker maken kan. In ieder geval mag de Minister wel een geruststellende verklaring af leggen ten aanzien van de suggestie van den sociaal-democraat Thijssen, als zou dit ont werp eigenlijk een voorlooper zijn van een 1 maatregel, waardoor de Minister het aantal richtingen bij het bijzonder onderwijs zou wil len inperken. 1 De antl-revolutlonnalr ZIJLSTRA en ook de 1 Chrlstelijk-Hlstorische afgevaardigde TTLA- 1 NUS zullen, mits er eenige wijzigingen komen, meegaan met het voorstel. Op bijzonderheden komen wij morgen naar aanleiding jgan ’s Mi nisters antwoord terug.. In zijn korte Inleiding 1 besteedde de heer Marchant naar onze mee- nlng honderd procent teveel eer aan de op- 1 merkingen, door den communlstlschen nieu- 1 weling Schalker aan het ontwerp gewijd. De Moskou-fractie verknoeit met haar talrijke I nietszeggende phrases al zooveel natlonalen tjjd, dat de Regeering met reacties daarop 1 maar zeer zuinig moet zijn. i ROME. Turandot, dra lengte voor en loopt meer en meer uit. Hoewel de Amsterdammers trachten bij te spur, ten. wint De Laak met 3% lengte In 8 mln. 3 2/5 sec. Vervolgens wordt gestart voor de eerste heat van het nummer VIER MET STUURMAN Aan de start verschijnen aan boel 1 Argo en aan boet 3 Njcrd. Dit werd een race waarbij we niet veel fraais te zien kregen. De Leldenaren stu ren zeer slecht, doch desondanks zijn zij wel dra een halve lengte voor. Ook het sturen van de Wagenlngers Is zeer slecht en de booten dem pen dan ook geregeld. De Leldenaren winnen deze zeer slecht geroeide race In den tijd van 7 mln. 21 4/5 sec. Het slot van dezen eersten avond werd ge vormd door de tweede heat van hetzelfde num mer tusschen Triton aan boel 1 en Nereus aan boel 2. Dit werd een zeer spannende en mooie race. Belde ploegen hadden een zeer snelle start en er werd reeds direct, met een hoog tempo geslagen. De Amsterdammers nemen direct de leiding en op 500 Meter liggen zij ongeveer lengte voor. Dit blijft zoo geruimen tijd. Na de 1000 Meter komen de Utrechteiiaren Iets opzetten, loopen nog iets in, doch als de 1500 Meter ge passeerd Is komt het beslissende moment. De Amsterdammers blijken, hoewel zij lang zoo keurig niet roeien als de Utrechtenaren over een goede eindspurt te beschikken en hun een- *maal verkregen voorsprong weten zij tot 1% lengte op te voeren. Zij wonnen In den fraaten tijd v«n 7 mln. 7 4/5 sec. De wedstrijden worden heden voortgeaet. Het programma hiervoor is als volgt: 13 uur: ACHTRIEM8GIEKEN, le heat, boel 1 Nereus, boel 2 Laga. 7 uur: SKIFF, le heat boel 1 Spaarne, boel 3 Area. 730: 2e heat boel 1 Laga. boel 2 Viking 830: TWEE MET STUURMAN, 2e heat, boei 1 De Laak, boel 3 Njord. 9 uur: TWEE MET STUURMAN, 3e beat, boei 1 Spaarne, boei 3 Die Leythe. De belangrijkste uitslagen van den tweeden dag der internationale athletlekwedstrijden te Stockholm hadden het volgende resultaat: 200 Meter: 1. Metcalf 21,3 sec. 3. Tuqua 213 sec. 3. Kinltis (Finland) 22,1 sec. 800 Meter hardloopen: 1. Cunningham (V.8.) 1 mln. 50,6 sec. 3. Nu (Zweden) 1 mln. 52,3 sec. Nieuw Zweedsch record. 3. Larson. Zwe den, 1 mln. 53 sec. 3000 Meter hardloopen: 1. Eklef, Zweden, 8 mln. 37,4 sec. 3. Petterson, Zweden, 8 min. 37,6 sec. 400 Meter horden: 1. Ahlbrechtsen, Noorwe gen, 56 sec. 2. Lundgren, Zweden. Hoogspringen1. Pita (VB.) 1JM Meter. Drie maal deed Spits een poging de 2 Meter te ha len, doch dit gelukte hem niet. 2. Bergstroom. Zweden, 1.85 Meter. „Discuswerpen: 1. Laborde (VB.) 4838 Me ter. Verspringen: 1. Bannogh Hongarije 63» Me ter. 3. Dinsa, Lethland, 6.83 M. In het Algemeen Politieblad vestigt de Com missaris van Politie te Heerlen de aandacht der Nederlandsche polltle-autoriteiten op de moge- Hjke aanwezigheid hier te lande van den Dult- scher Konrad Tykfer, geb. te Nikolskowo (D->. 3 November 1903, Gauleiter der N8D.A.P. in Limburg, welke op zijn last Nederland als on- gewenscht vreemdeling (wegens het voeren van politieke propaganda) ulterlijk op den ISen Juli 1933 moest hebben verlaten. Tyfker is waar schijnlijk naar Dultschland vertrokken, doch mocht hij hier te lande nog worden aangetrof fen, zoo verzoekt de Commissaris van Politie voornoemd, hem daarvan onmlddellijk telefo nisch of telegrafisch kennis te geven, den vreemdeling l.q te doen aanhouden en aan hem voor te geleiden. men een Distrlctsbestuursraad. Als bestuur wordt aangesteld een vertegenwoordiger uit lederen tak van jeugdwerk, die in dat district werkzaam Is. Als voorzitter treedt op een priester, door Ons, op voordracht van den Dlo- cesanen directeur, te benoemen. Het dlstrlcts- bestuur Is onderworpen aan de leiding van de Diocesane K. J. C. Diocees. Uit de Diocesane besturen van de verschillende takken van jeugdwerk wordt een bestuur gevormd van de geheele mannelijke jeugdbeweging In het Diocees. Voorzitter is de Diocesaan Directeur. De districtsvoorzltters en een bestuurslid van leder district vormen een Diocesanen bestuursraad. HUIZEN. 296 M. 8 00 KRO. Morgen - concert. 10.00 Gram.muzlek. 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquln O.P. 1200 Polbar. 15.16 KRO Sextet o.l.v. P. Lustenhouwyr. 1.45 Zenderverz. 2.00 voor de rijpere jeugd door Willy d’Ablalng. 2.30 Klnderuurtje door Mevr. 8. Nuwenhuls v. d. Rijst en mej. Lldwlns Dlepenbrock. 4.0fr Gram.muz. 5 .30 KRO Boys o l* P Lusten- houwer 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6 45 KRO Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen 7.00 Pol. ber. 715 Voor dracht door Dr. Ernst Claes. 7.35 Gram, mus 7.46 KRO Orkest o.l.v. Joh. Gerrit sen 830 Vaz Dlas. 8.35 Gram.muz. 840 Het offer van het liefste. Blijspel naar het Amerlkaanach bewerkt door C. v. d. Kerck- hoven Jr., Het K R O. Klein Tooneel. 9.00 Een lach en een traan. 10.00 K R O. Or kest o.l.v. Joh. Gerritsen. 1030 Vaz Dlas. 1035 ‘t Kleintje. Tooneelspelletje door Maurlts Babbe. door het KRO-Kleln Too neel. 10.50 KRO Boys o.l.v. p. Lusten hou wer. 11.30 Oramofoonmuzlek. De Tweede Kamer is, alvorens op reces te gaan indien tenminste (je abnormale om standigheden haar een officieel reces gunnen nog eens eenige dagen bijeengekomen voor het afdoen van eenige belangrijke wetsontwer pen. Minister Marchant’s veelbestreden bezui niging op het Lager Onderwijs dringt zich daarbij op den voorgrond, maar evenzeer be langrijk was het dezen middag reeds aan genomen ontwerp, dat aan de Regeering bevoegdheden tot het treffen van retorsle- maatregelen op handelspolitiek terrein geeft, en van wel heel breeden omvang zijn de per spectieven. die de Landbouw-Crisiswet, als zij, morgen nog eens goed door de Tweede Kamer bekeken en ook wel spot- *lg den Senaat pas- seerend, In werking treedt voor ons agrarisch leven opent. - In een van zijn gewone glasheldere speeches heeft de Katholieke specialist SURING, die op tal van punten den nieuwen onderwijs minister danig aan den tand voelde, betoogd, dat de voorstellen neerkomen op de vroegere paragraaf 11 in een zeer verzwaarden vorm. Door de nieuwe leerlingen minima te koppelen aan de bepaling, dat kinde ren, die op andere bijzon dere scholen zitten, doch naar de nieuwe school zouden kunnen verhui zen, niet mogen worden meegeteld en dat even eens niet mogen worden meegerekend die kinde ren, die onderdak kun nen vinden op een ge lijksoortige school, die REROMUNSTER. 460 M. 6.40 Gram muz. 7.40 Prof. K. Welss, plano. 9.30 Gevarieerd programma 10.50 Concert (Walaen). VERWIJZEN WIJ T.AAR DEN RADIOGIDS- Vrjj laat te laat dan dat we nog heden op détails kunnen ingaan is de Kamer nog aan Minister Marchant’s onderwijsbezuiniging begonnen. Van rechts kwamen, zooals verwacht, de bezwaren. Links mr. Boon en de heeren Ketelaar en Thijssen verdedigde het ont werp en deed een beroep op de vroeger zoo vaak juist van die zijde geweigerde samen werking. Parochie: Uit den parochleelen bestuursraad wordt het bestuur gevormd onder leiding van den directeur in dien zin, dat iedere tak van jeugdwerk in de parochie werkzaam, in dat be stuur vertegenwoordigd Is. De jeugdleiders heb ben de leiding te aanvaarden van dat bestuur. De algemeene vergaderingen van allé’ jeugd leiders dragen een Inlichtend en voorlichtend karakter. Het bestuur van de parochleele K. J. C. Is onderworpen aan de leiding van de Districts- K. J. C. en van de Diocesane K. J. C. piztrict: De Parochleele directeuren met een bestuurslid van de parochleele Centralen vor- WARHCHAU, 1412 M. S3i Populair con cert door het opera-orkest van Paznan o.l.v. B Tyllla. 8 20 Concert door omroepor kest oJ.v. St. Nawrot. 1030 Dansmuziek clpieel andere richting een gevaarlijk experi ment. Zij wenscht zich te beperken tot een ensceneeren van een geleidelijken terugtocht en houdt daarbij het betere de vrijhandels politiek steeds In het oog. Op de tweede plaats prefereert zij het inderdaad scherpere wapen van de retorsie boven het onderhande- llngstarief, omdat dit laatste veel Minder soe pel toe te passen is. Men heeft bij de retorsie, zooals de Minister het uitdrukte, een heele scala van mogelijkheden, terwijl bij het onder- handelingstarlef slechts keus is uit het ge wone tarief en het vechttarief. Op de derde plaats heeft de Minister er nadruk op gelegd, dat de Regeering vooral op de retorsie prijs stelt om de preventieve kracht, die er van uit gaat. Donderdagavond werd op de Ringvaart van de Haarlemmermeer nabij Sloten de Olympi sche roeibaan een aanvang gemaakt met het verroeien van de eerste heats voor de kam pioenschappen van den Nederlandschen Roel- bond. Het weer was bijzonder fraai, terwijl het water spiegelglad was. Begonnen werd met de le heat van bet num mer TWEE MET VTUURMAN met Willem Hl aan boel I en De Laak aan bo^j 3. Tot onge veer op de 500 Meter was het een boord aan boord-race. De Laak gaat dan Iets ultloopen en is wel- Het f» nog maar een kind. We hoe ren het zoo dikwijl* en in verschillen de beteekenissen. Meestal bedoelt men er mee een klein verzuim te vergoe lijken, maar dikwijls ook is het een kleineeren van de bedoelingen van een kind. Wat weet zoo’n jongen of meisje er van aft Inderdaad, de jongeman of het jonge meisje, die met veel ophef het leven gaan beginnen, weten nog niet veel, al denken ze van wel. Ze missen de levenservaring van de ouderen. Maar waarom is het noo- dig zoo minachtend te spreken over hun doen en. laten, zoo afwijzend te staan tegenover datgene, wat ze met een heilig vuur en enthousiasme ver dedigen? Nog maar een kind, ja, maar dan toch een kind, dat straks mdh of vrouw zal zijn, dat opgeleid moet worden voor de levenstaak, die het wacht, dat geholpen moet worden, in plaats van neergedrukt. Terwijl er nog moet worden bijgevoegd, dat men het zoo veel mogelijk de ergernis moet besparen, waaraan het in oneen tijd toch al zoo rijkelijk bloot staat. HILVERSUM, 1875 M. 8.00 VARA Gramo- toonmuzlek. 9.30 De Notenkrakers o.l.v. Daal Wins. 10.00 V.F.RO Morgenwijding. 10.15 VARA. Uitzending v. de arbeiders In de continubedrijven. De Notenkrakers o.l. v. D. Win». Liedjes door Max Nabarro. VA RA-Tooneel o.l.v. W. vxn Capellen. 1200 Orgelspal door Cor Steyn 1230 VARA- Klein-orkest o.l.v. H. de Goot. 2.00 Zender verz. 2.15 Gram.muz. 3.00 Onthouders- radlo-comlté 3.20 Dubbel mannenkwartet ..Con Brio" o.j.v. H. Dulnker. 3.40 Letter kundig overzicht door A. M. de Jong. „Storm over Rusland” van Macael SloTo- chow. 4.00 Con Brio. 4.15 VARA-orkest o.l.v. H de Groot. 6 00 Tummers zingt liedjes 6.15 VARA-orkest. 7.00 Tummels en Angela Toenerova zingen liedjes. 7.15 VA a RA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.45 Vaz Dlas en Varia. 8.00 Herh. 8 O 8.-berichten. 8 02 Orgelspel door Joh. Jong. 8.15 Kom eens kijken. Revue van Jac. van Tol en Willy Yardaz.. Stella Fontaine. Mary v. d. Berg. Isldor Swaaf. M. v. Ev-sden. A. Helneman. Cor Smit, Ber Engelen. L. Valesco. Jenny Smit. Acht Dickson girls. Kapelmeester Gerrit van Wezel 10 00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 10.30 Cor Steyn en Joh. Jory. accordeon, plano. 10.45 De Fileren. (Gr. PI 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.0d Sluiting, o LUXEMBURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuzlek. 7.46 Weeroverzicht. 7.60 symphonlsch concert van gramofoonplaten 130 Causerie In het Fransch. 8 40 Lichte grafnofoonmuzlek9 0» Nieuwsberichten In het Fransch. 9.10 Lichte gramofoon- muzlek. 9.45 Nieuwsberichten In het Dultsch. 9.65 Dansmuziek en gevarieerd programma van gramofoonplaten pauzes koersen en sportberichten). KöNIGSWUMTERHAUSEN. 1635 M 12 20 Gram.muz. 2.06 Idem. 4 20 Concert van Hamburg. 1130 Populair concert door de Waldemar Hasz-kapël. LANGENBBRG, 472 M. 1.20 Concert o.l.v. Wolf. 4 50 Vesperconcert door het orkest v. d. West-Dultschen omroep o.l.v. Busch- Kotter. 8 25 Dansmuziek door ..Die frOhll- sche FUnf”. 10.55 Dansmuziek. DAVENTRY, 1554 M. 1.05 Gram. muz. 1.35 Concert door het Commodore grand orkest o. 1. v. J. Muscant. 2.36 Gram. muz. H Schlusnusz. bariton, zingt 7 26 „Unter den Linden” programms van Dultsch pulalre muziek uitgevoerd door het zigeu nerorkest en het radlomann k. m w.v. Ken- nath Ellis, bas o.l.v. W Hyden 8.20 Varlé- té-programma. 10.55 Ambrose en zijn or kest In het Mayfalr-hotel. PARIJS. (Radio) 1724 M. 12.20 Gram, muz, 7.30 Idem 8.20 idem. 9.05 Idem. n MILAAN. 331 M. 8.50 Gram. muz. 9.50 In het weekblad ,Bt. Bavo" zijn de volgende bepalingen opgenomen over het mannelijk jeugdwerk In het bisdom Haarlem. 1. Het jeugdwerk van jongens tot 17 Jaar In het Bisdom Haarlem vormt, zoowel Diocesaan, als parochieel een eenheid, onder Onze leiding, volgens de volgende bepalingen. 2. Voor de diocesane leiding wordt door Ons aangewezen een priester met den Diocesaan Directeur. 3. De verschillende takken van (Juvenaat, Verkenners, St. Franc. Sport) zijn onderdeelen van het geheele, ééne mannelijke jeugdwerk. Uit de besturen dezer vereeniglngen wordt een Diocesaan Bestuur van het geheele mannelijke jeugdwerk gevormd, onder leiding van den Diocesanen Directeur. Voor de onderdeelen, kan wat de techniek betreft, eigen diocesane leiding worden aange steld, of erkend. 4. Parochieel vormen de leiders, die met de 'algemeene vorming van de jongens belast, een parochleelen bestuursraad: hieruit en hierdoor wordt een parochieel bestuur ge kozen. Aan het hoofd van het parochieel mannelijk jeugdwerk staat een priester, met den titel van directeur, door Ons, op voordracht van den Diocesaan directeur te benoemen Deze priester wijst, met machtiging van den Diocesaan di recteur, en In overleg met het parochieel be stuur de leiders voor de verschillende takken van Jeugdwerk aan. De leiders, die met de al gemeene vorming van de jongens worden belast (leiders der groepen en der verkenners) volgen allen een cursus In algemeen jeugdwerk. De noodige bekwaamheid voor het onderdeel, waar voor zij zijn aangewezen, ontvangen zij door middel van speciale cursussen, door de dioce sane leiding erkend; het is echter mogelijk, dat door de diocesane leiding zonder algemeene, of speciale cursussen bevoegdheid om leiding te geven, wordt geschonken. Het Is aan te bevelen, dat ook leiders, die een onderdeel van het jeugdwerk verzorgen (vrije clubs enz.) een algemeenen cursus volgen. 5. De jungena, die aangesloten zijn bij de ver schillende takken van jeugdwerk hebben hun bijeenkomsten, door de leiders van dien be paalden tak, waarbij zij zijn aangesloten, onder verantwoordelijkheid aan den parochleelen di recteur, geleld. Alle leden van het parochleele jeugdwerk echter nemen deel aan gemeenschappelijke bij eenkomsten, acties parochie!eesten, geestelijke oefeningen, demonstraties enz.). Zij zijn lid van de godsdienstige vereenlglng in hun parochie. NAAM: De geheele mannelijke jeugd van het Diocees, georganiseerd volgens deze bepalingen, draagt den naam van Diocesane K(atholieke) J(ongens) C(entrale). De parochleele mannelijke Jeugd voert de naam van Parochleele K. J. C. De verschillende parochleele K. J. C.’s, ver- eenlgd in een district (dekenaat, of meerdere dekanaten) worden genoemd: Districts K. J. C. Het Juvenaat volgt de door het Centraal Co mité van Jongenspatronaten voorgeschreven methode van werken, eventueel nader uitge werkt en vervolmaakt, met Inachtneming van deze bepalingen. Onder de leiding van het Ju venaat werken de z#. vrije clubs, die geen eigen Diocesaan verband hebben. De R.-K. Verkenners volgen de door het Doorl. Episcopaat goedgekeurde spelregels met Inachtneming van deze bepalingen. ..WEENEN, 527 M. 5.25 Populair concert door het Eduard Pfleger orkest. 7.40 Piano recital door J. Iseerles. 8.20 Populair con- eert o.l.v. Fr Fahrner 930 Omroeporkest 0.1 v. J. Holzer met medewerking van Marie Heining, sopraan speelt operette muziek van Joh. Strauss 11.00 Dansmuziek door Guatav Rohn en zijn orkest. Clubkampioenschappen De clubkampioenschappen van Nederland be gonnen met de sprintwedstrijden, waarin drie clubs tegelijk, meest elk met drie sprinters, uitkwamen. In de deml-flnale plaatsten zich Germania, Amsterdam. De Kampioen. Haar lem, Le Champion, Amsterdam, en Olympia, Amsterdam. Ook In den achtervolgingswedstriJd komen de clubs met drie man uit. In de deml-flnale plaatsten zich De Bataaf, Halfweg, in 5 mln. 19 sec. over 4 KM., Olympia, Amsterdam, In 5 min, 10 sec., De Germaan, Amsterdam, In 'D mln. 12 2/5 sec.. De Kampioen, Haarlem, in 5 min. 9 sec., dus met den koetsten tijd. De revanche-wedstrijd tusschen den ama teur -sprlntkamploen Van den Heuvel tegen Crooimans. die bij de kampioenschappen zoo ongelukkig kwam te vallen, werd met een wlel- lengte door Van den Heuvel gewonnen. Bij den eersten rit over 40 KM. voor stayers komen la deze volgorde aan den start Domhof (achter Slesker), Korf (Wieren»). Woldendorp (KAser), Lorlé (Ceurremans) Wi Van der Valk (Bustraan). Er wordt gestart In een tempo van A-stayers, als die er een avond jün In hebben". Van der Valk schiet weldra naar voren tot de tweede plaats. ZQn talrijke pogingen om den kop te nemen worden telkens beslist afgeslagen door Domhof, die keurig rijdt In een uitmuntende, regelmatige stijl. Hij eindigt dan ook met een uitstekenden tijd: 1. Domhof In 32 min. 48 sec.; 3. Van der Valk op 30 M. achterstand; 3. Korf op 30 M.; 4. Lorlé op 50 M 5. Woldendorp op 650 M. De deml-flnale v«n den sprintwalstrljd voor het Clubkampioenschap brengt in den eersten rit Germania tegen De Kampioen, die zich In de finale weet te plaatsen. De tweede rit, tus schen Le Champion en Olympia, wordt door Le Champion gewonnen, zoodat De Kampioen en zjjn vertranschte naamgenoot in de finale komen. In de deml-flnale van de achtervolglngs- race wordt In den eersten rit De Germaan door Olympia geslagen. De tweede rit tusschen De Bataaf en De Kampioen heeft een zeer span nend verloop, en hoewel van De Kampioen in de laatste ronden een man uitvalt, weten de Haarlemmers zich naast Olympia In de finale te plaatsen. Na de pauze worden de finales verreden. De sprint wordt gewonnen door De Kampioen, Haarlem (Van Egmond le, B. van Dijk 3de); 3. Le Champion, Amsterdam (Van der Linden 3de, Stiphorst 4de). De finale van de achtervolg Ingsrace wordt gewonnen door Olympia (Van der Heiden, De Wolf, Brilman)3. De Kampioen (Mets, Moer kerk, Frultema, waarvan de beide eersten we gens lekken band uitvielen). Clubkampioen van Nederland is De Kam pioen, Haarlem, met 3 punten; 2. Olympia. Amsterdam, 4 punten; 3. Le Champion, Am sterdam, 6 punten. Onder luid applaus rijdt de geheele Kamploen-ploeg onder leiding ven den bekransten Jacques van Egmond een eere- ronde. Ook de tweede rit van den revanche sprint- wedstrljd .tusschen Crooymans en v. d. Heuvel, werd door v. d. Heuvel gewonnen, zoodat deze terecht aanspraak op den titel van Ned. ama- teurkampioen kan maken. Bij den tweeden rit over 40 KM., der B.- stayere neétot Lorie den kop. gevolgd door v. de Valk, Korf, Domhof en Woldendorp. Niet zonder strijd komt Domhof op de derde plaats en dan komt er weinig verandering meer In den stand. Lorlé vergroot zijn voorsprong en pas In de laatste ronde brengt Korf eenige sensatie, door vlak voor den eindstreep de der de plaats te veroveren. 1. Lorlé, 32 mln. 2. Concert o.l.v. K. Walpot. 7.06 Gram.mus. 830 Concert door bet Otnroep-aymphonle- orkeet o.l.v. A. Meulemans. 9.20 Concert uit Kurhaus te Ostende. 11.00 Idem. KALUNDBORG, 1154 M. 12 20 Strt keet van restaurant Wlvex. o.l.v. A dlx. 3.20 Omroeporkest o.l.v. Walter M< Radon 530 Gram. muz. 830 Concert W. Meyer-Radon. 10 25 Idem. 11.10 Dans muziek door de band van restaurant Lod- berg o.l.v. R. Johan. BERLIJN, 419 M. 4 20 Concert o.l.v. Peter Schmitz. 6.10 Vfool-recltal door Mar ta Llnz. 10 20 Dansmuziek door de Robert Gaden-kapel.. Kkthe Könlg. sopraan. HAMBURG. 372 M. 6.40 Concert door een politlekapel oJ.v. E. Btleberltz 7.40 vervolg. 11.50 concert door het orkest van de Koningsberger opera, o.l.v. K. Hrubetz 430 Concert door werklooze musici o.l.v. O E. v. Sosen. 5.50 Concert o.l.v. O. E. v. Soaen. De twintigste étappe van den Tour de France leidde heden van Bordeaux naar La Rochelle, een afstand van 188 KM. Eenige pogingen wer den gedaan om er tusschen uit te loopen, waar bij vooral Bernard individueel op den voor grond trad. Lapebie en Speicher onderscheid den zich echter telkenmale bij het achterhalen van den vluchteling. Zoo kwam bet veld weer gesloten te La Rochelle aan, hetgeen overigens ook verwacht werd. In de sprint won Aerta In 6 uur 53 mln 23 sec 2. Le Calvez. 3. Guerra; 4. Martano; 5. Btoepel; 6. Grandl. De anderen werden plaats geklasseerd. Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Speicher 136 uur 51 mln. 10 sec.; 3. Martano 136 uur 56 mln. 13 sec.; 3. Guerre 136 uur 68 mln. 11 sec.; 4. Lomalr 127 uur 6 mln. 55 sec.; 5. Archambaud 127 uur 13 min. 33 sec.; 6. True- ba 127 uur 18 mln. 87 sec.. 7. Level 137 uur 26 min. 29 sec.; 8. Magne 127 uur 27 min. 27 sec.; 9. Aerts 127 uur 35 mln. 22 sec.; 10. Stoe- pel 127 uur 36 min. 38 sec.; 11. Geyer 137 uur 48 min. 14 sec. Het landenklassement luidt: 1. Frankrijk 381 uur 31 mln. 39 sec.; 3. België 383 uur 63 mln. 43 sec.; 3. Dultschland 384 uur 4 mln. 7 sec.; 4. Zwitserland 385 uur 31 37 sec.. 6. Italië 386 uur 38 min. 34 sec. De R. K. Sportbeweging moet er voor zorg dragen, dat de Junlorleden lid zijn van de al gemeene jeugdbewegteg. De junlorleldere vSs de diverse sportorgani saties moeten aangesloten zijn bij een parochi eel#* Jongenscentrale. Zij moeten, alvorens lei ding te kunnen geven, een cursus volgen in algemeen jeugdwerk, te geven door het Dioce saan bestuur. De godsdienstige en cultureele belangen van <Je jongens worden behartigd door de Jongens- centrale. Clubs als* onderafdeellngen van ont wikkeling en vermaak mag de sportvereniging niet oprichten. Eventueele clubavonden van junioren mag de sportvereeniging alleen houden onder lei ding van het bestuur der Jongenscentrale. De maatschappelijke vorming. De Kath. mannelijke jeugdbeweging steunt de maat schappelijke vorming, voor zoover die gegeven wordt op onderwijsinrichtingen (handels- en vakscholen). Door den Diocesanen Directeur zal nader worden vastgesteld, op welke wijze contact tusschen de jeugdbeweging en de on derwijsinrichtingen moet worden gelegd. Zoo&ls eenlgen tijd geleden gemeld* waren er Inzake het ultbetalen van de uitgeloofde- beloo- nlng voor het terugbezorgen van de bij dr. ir. G. L. F. Philips gestolen juweelen en gouden voorwerpen moeilijkheden gerezen. De te Parijs gevestigde verzekeringsmaat schappij had oorspronkelijk een premie van f 16.000 uitgeloofd, doch achteraf bleek men slechts bereid hiervan een klein gedeelte te be talen, waarmede de betrokkenen echter geen genoegen wilden nemen. Naar wij thans vernemen, Is In deze kwestie een schikking getroffen tusschen de verzeke ringsmaatschappij en de beide personen die tot de aanhouding van de verdachten en het te rugvinden van de gestolen goederen hebben medegewerkt, namelijk de bewuste schoen maker van den Schenkweg en de Juffrouw, met wie de gearresteerde OoetenriJker tevoren was uit geweest. Zij zullen thans samen een bedrag van ƒ11.000 ontvangen. Voor de onderlinge verdee’lng van deze som heeft men naar bil lijkheid een overeenkomst getroffen. De retorsiewet Is na een kort debat, waaraan slechts vier afgevaardig den deelnamen, met 70 tegen 3 (alweder com munisten) stemmen aan genomen. Schakelen we de dwaze visioenen van Wijnkoop uit, dan ston den bij dit debat de hee ren WESTERMAN en KORTENHORST. die meer een onderhande- Ungstarief b.v. wilden, tegenover den heer VLIE GEN, die tegen dit „meer" waarschuwde. De sociaal democratische afgevaar digde verwees zijn opponenten naar de landen, die wél protectlemaatregelen toepassen en die er nog slechter aan toe zijn dan wij. Dat wat dr. Kortenhorst wil, tenslotte ten doel heeft meer vrijheid en minder belemmeringen voor onzen uitvoer, zag hij daarbij maar weer eens voorbij. Zijn katholieke opponent kon dan ook niet ten onrechte de paradox lanceeren, dat wie te- X gen de door hem bepleite actieve handelspoli tiek op dit moment nog bezwaren aandraagt, eigenlijk tegen den vrijhandel d w z tegen onzen vrijen handel rich richt en heult met de buitenlandsche voorstanders van pro- tec^ie. De heer VLIEGEN zou liever van overheids wege de oprichting van nieuwe industrieën ge stimuleerd zien, waar dan vervaardigd zou wor den wat wij totnogtoe In voerden. Een Industrie- bank zou daartoe noodig zjjn en aan bescherming van deze jonge bedrijven tegen buitenlandsche con currentie zou men na tuurlijk niet kunnen ont komen. Alsof op deze gedrags lijn niet precies zou klop pen, wat later de Minis ter als het kenmerk van protectie aangaf. n.m.l. het kunstmatig creëeren van industrieën en het ten haren behoeve weren van buftenlandschen invoer. Het Is een zon derlinge figuur, dat men een dergelijke toe komstige Industrie wél beschermen wil, maar rich kant tegen alle adviezen, die in de rich ting gaan van bescherming van wat wij thans hebben. Er waren bovendien nog eenige andere ont werpen, waarbij Wijnkoop, die blijkbaar gaar ne Indruk maakt op zjjn nieuwe fractiegenoo- ten, rich op tijdroovende wijze aanstelde, maar die overigens geen debat uitlokten. Te vermel den zijn daarvan de wijziging van de wet op de Invordering van ’s Rijks directe belastingen/ waarbij de mogelijkheid van bespoediging van executie en de uitoefening van lijfsdwang te gen apert onwillige belastingschuldigen ge opend wordt en anderzijds de verleening van uitstel van betaling beter geregeld wordt, en de wijziging van de Registratiewet. die richt tegen otnzeilen van de betaling registratierecht bij overdracht van onroerend goed, doordat men niet dat onroerend goed zelf overdraagt, maar aandeelen In een N.V., die eigenares is van dat goed. Beide wetswij zigingen zullen aan de schatkist allicht eenige tonnen, zoo niet meer, opbrengen, die haar vroeger ontgingen. Voorts heeft de Tweede Kamer, alvorens aan de grootere stukken te beginnen, een voor dracht voor de benoeming van een nieuwen raadsheer In den Hoogen Raad opgemaakt, waarbij conform de lijst van aanbeveling, door ons hoogste rechtscollege zelf ingezonden, oud- Minlster Donner nummer één, dr. van der Meulen, vice-president van de Utrechtsche rechtbank, nummer twee en dr. van Regteren Altena, raadsheer in het Hot te Amsterdam, nummer drie werden gezet. De nog jeugdige, maar uiterst bekwame en veelzijdig oud-be- windsman van Justitie, die nu benoemd wordt, zal ook in den Hoogen Raad ongetwijfeld een gezaghebbende stem doen hooren. De interpellatie-Wijnkoop over de mishan- delingszaak op Soembawa is door de Kamer met 75 tegen 4 (communistische) stemmen ge- -weigerd. Deze zaak Is naar den Krijgsraad verwezen. En zeer terecht herinnerde president Ruys de Beerenbrouck er dan ook aan. dat het geen pas heeft, erover thans in het Par-niet verder dan 5 KM. lement te gaan beraadslagen. Roestam Effendi maakte na dit voorstel van den voorzitter met eenige Impulsieve, maar hoogst stuntelige Op merkingen een weinig gelukkig debuut.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6