Wijziging der Landbouwwet I Laatste Nieuws 3 h R.K. Middenstand Van bat en bal 1 x S leed can eiken dag ZATERDAG 22 JULI MARINE-BONDSGEBOUW RADIOPROGRAMMA DE REGEERING VOLGT EEN VASTE LIJN IF :n ir Verkoop rechtsgeldig? Hulp dringend noodig 'i P. - Bestuursreorganisatie i l 1 f BOTER EN MARGARINE BLIKSEM INGESLAGEN EINDELIJK IS HET ZOOVER Brand in een ververij Wereldvlucht van Post HET DONKERE LICHT HET SPHINX-CONFLICT Zal lichten op het witte doek DOOR D'E TRAM GEGREPEN I AMATEURS TEGEN PROFS Donderdag op de Stadionbaan NOG STEEDS IN ARREST I INDISCHE POSTVLUCHTEN De roofoverval te Wateringen nog onopgehelderd DE BERGING VAN DE LUTINE-SCHAT r M) huls :n I. Beperking van het tuinboawbedryl zal groote moeilijkheden geven De pry* van de boter Zondag 23 Juli 1933 Maandag 24 Juli 1933 r v. O tleberichten. ia ias het sa a r. Memotechniek Bureau de 855 L. ,Jtet A^ker” hebben doen colporteeren. voor het 19, 147 f :n- o* voor ns j. I Oude man op slag gedood El onbekend. te de j’< i Vergadering van den katholieken bond Het wederzijds verplicht lidmaat schap van stands- en vak organisatie haar den heiter-uud gramma VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN het omroeporkest 10 20 Dansmuziek. Fünf' den van Otto Julius Kllhn. het gevarieerd koereen en In de Krlmpeche Venen te Donderdag de ar beider Deuzeman bü zün werkzaamheden aan een persturfmachlne met zün been bekneld ge raakt tusschen de messen. De ongeluk kige werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht, waar hü in den loop van den avond aan de bekomen verwondingen ia overleden. FAIRBANKS (Alaska). 23 Juli (Reuter) De Amerlkaanscbe wereldvlleger Wiley Post te om 17.45 uur plaataelüken tijd van hier nur Edmonton vertrokken. tkdb Huis islon, leven onder blad. kt en m er <L Geëxamineerd te Amsterdam op 21 Juli voor bovengenoemd examen, 8 Candida ten. Geslaagd mej. O. Kool en de heeren J. H. Holfenaar, H. K. vulling en D. F. WUtmans. Examen hoofdaCte De „Oehoe" op de thuisreis te in Mena Ma- truh geland. air io.: I nkela ingenl» 3390» dam. 16115 Ier s lel. der ad. Concert o. 1. v. foonmuziek BEROMttNSTER. 460 M.: 5.20 Gramofoon- muziek. 7 50 Vocaal concert door een jon genskoor. 10.15 Dansmuziek. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOGIDS 1. ot rt* M» stige t tie rs rij. oor Uw ebt ge- ust- van Bist, 1181 ef- m- ng. ige of x>r O >nd 000 uw M erw n- per 1- C 1932 een- als met ROME. 441 M.J 9.06 Gevarieerd program ma. jezln 1 op e. al nlng ging Br >lad. BERLIJN, 419 M. Hllmar Weber eert o. 1. v. Ewald Huth bert Fischer, bas. zingt Dansmuziek door de Ow s en >0 p. Aai tb|)t. dam. 35948 uur de Naar wij vernemen, heeft Albert Kuyle een scenario voor de film getrokken uit het be kende boek van Anton Coolen: „Het Donkere Licht". De N.V. Eldophon overweegt genoemd stuk in bewerking te nemen. - 1.50 Concert Jean Ibos-orkest. 8 50 Gramo- Dat de bestuursleden van den Bond Minder Marinepersoneel door de overgave van het Bondsgebouw onder de tegenwoordige om standigheden aan genoemde personen, zich als beroepsmilitairen ónmogelijk hebben gemaakt te duidelijk. In het internationale programma, dat as. Donderdagavond op de Btadlonwielerbaan zal worden gegeven zullen behalve de reeds aan- gekondigde stayers ook starten de sprinters Ml- chard. Bcherens, Gerardln en Falck Hansen. Ingevolge speciale machtiging van de N.W.U. zullen In dezen wedstrijd de nationale kam pioenen der amateurs en der onafhankeljjken van Egmond en v. d. Heuvel tegen de profs mogen uitkomen. Er zal in matches i deux worden gereden. WARSCHAU. 1412 M.5 35 Sollstencon- cert, 7 40 diversen. 8.20 Gramofoonmuzlek. 8 50 ..No no Nanette”, operette van You mans. BEROMt'NSTER. 400 M. 6.20 Oramo- foonmuzlek 8.05 Fubbelconcert in a. KALUNDBORG. 1154 M. 10.36 Het omroeporkest o. 1. v. Emil Reeeen 11.20 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 13.20 Populair concert door een polltlekapel o. 1. v. Ernst Stieberltz 5.35 Populair concert o. 1. v. Hans GAtjon 8.20 Concert door het Norag-orkest o. 1. v. Adolf Seeker. 12.20 Concert o. 1. 3.50 Populair con- 7.00 Prof. Al- ballades 10 20 mr Joost-kapel. MILAAN. 331 M. 7.30 Gramofoonmu- alek 8.50 ..Magglolata Venezlana”. ope ra van Seivaggl. Muzikale leiding de com ponist. Donderdag omstreeks 12 uur is de schipper Frans Nijs aan boord van het schip „Gérard' liggend aan den Kolentip in het Boascheveld te Maastricht, over boord geslagen en verdronken. Het lijk is later opgevtscht en over gebracht naar het ziekenhuis WARSCHAU, 1412 M. 12.35 Concert door het Omroep-symphonie-orkeet o. 1. v. St Nawrot 2.40 Jazzmuziek (gr.pl 3.25 Populair concert o. 1. v. Adam Stromberg 6.30 Populair concert 8.20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. St. Nawrot Naar we vernemen is het voor-onderzoek In de zaak van den roofoverval, welke eenlge maanden geleden heeft plaats gehad op den 83- jarlgen Crlspyn te Wateringen, nog .steeds niet beëindigd. Onlangs te een plotselinge wending in de Op den Nieuwenweg te Poeldijk, heeft Vrij dagmiddag een ernstig ongeval plaats gehad. De 79-jarige J. Schilmaker uit Den Haag, wandelde in die gemeente langs den Nieuwen weg, waarlangs de tramlijn der W. 8. M. loopt. Plotseling stak de man, zonder om te zien, de tramlijn over. Op hetzelfde moment passeer de een goederentrein van de Westl Stoomtram Mij waardoor de man werd overreden, en vrij wel op slag gedood. Volgens verklaringen van ooggetuigen, treft den machinist der tram geen schuld, daar hij ónmogelijk het ongeval meer had kunnen voor- komen. Het lijk van den ongelukkige te naar de alge- meene begraafplaats vervoerd. bijzonder verzachtend. opdrogend en reuk- wegnemend, werkt JJgyJ PUROLM POEDER\ J bij transpireerende oksels en voeten. Strocabuseen 60 ct en I gld. Bij Apoth en Drogisten. Zooals wij reeds mededeelden, bleven heden nacht de zandzuigers „De Volharding” an ..Texel”, alsmede de sleepboot „Holland" met de pontons bü den kegel. Ondanks krachtig zandzuigen slaagde men er door den sterken vloed niet in den kegel recht op te krijgen. Daarbij kwam, dat het weer omstreeks twaalf uur omsloeg. Onweers buien noopten ook deze achtergebleven schepen tot een thuisreis. Het was echter uitermate moeilijk de ankers uit de zware zee aan boord te krijgen. Pas In den eersten schemer zette men koers naar West-Tersche’.llng, waar men omstreeks zeven uur aankwam. De kegel had men in zee achtergelaten en deze stak als een vreemdsoortig roode baken tot drie meter hoog te boven den zeespiegel. Het weer laat zich hedenmorgen niet gunstig aanzien. Er waait een vrij sterke wind uit Noordelijke richting. Vermoedeljjk zal alleen de Volharding uit varen om door het zuigen van enkele gleuven In het zand naast den kegel dezen In zijn rech ten stand te brengen. ..De Volharding te daar beter toe geschikt dan de „Texel", welks zuigslurp zich aan den verkeerden kant bevindt. Ook de sleepboot „Holland" met den bok en de pontons, belast met de cylinders, liggen thans weder in de Terschellingerhaven. Vermoedelijk zullen de cy linders zóó worden opgesteld, dat zij zoo spoe dig mogelijk met een bok In zee kunnen. Men verwacht, dat het werk nog wel gerulmen tijd In beslag zal nemen. De besturen van den R. K. Fabrleksarbel- dersbond St. Wllllbrordus en de Ned. Ver Fabrieksarbeiders hebben heden schriftelijk den Rljksbemlddelaar. Prof. Dr. Joeephus Jltta, ter kennis gebracht, dat door beide bonden het bemiddelingsvoorstel wordt aanvaard. De zaak Is hiermede echter niet afgedaan. Daar bü den z. g verkoop of overdracht alleen de voorzitter tegenwoordig te geweest en van de deelname van het overige bestuur aan de transactie niets te komen vast te staan, rüst de vraag of deze wel rechtsgeldig te. Aan de leden van den Bond staat het om zich daarvan te vergewissen c.q. daaromtrent te beslissen In een algemeene vergadering Het vuur, dat in de voorraad ketoenafval gretig voedsel vond, had Intusachen de gele genheid gehad zich aanmerkelijk uit te breiden. De burgemeester vroeg telefoonlsch hu'p van de brandweer uit Enschedé, die spoed'g arri veerde en tezamen met deze brandweer werd het vuur met drie stralen bestreden. De windrichting was zee gunstig en dank zü het krachtig optreden van de brandweer kon men verhinderen dat het hoofdgebouw met de groote opslagplaatsen vlam vatten. De brand muur en deur, welke slch bevinden tusschen kenden dienst. De ververü alsmede de aangelegen gebuwtjes branden geheel uit. Het ketelhuis en de kan toen zün behouden gebleven. De oorzaak van den brand Verzekering dekt de Schade. muziek. pulalr concert. 8.20 10 50 Populair concert. MILAAN, 331 M.: 7.20 Gramofoonmuzlek. 8 00 Idem. 8 35 Idem, 10 35 Mandollnemu- zlek De criste-zulvelcentrale deelt mede, dat voor de week van 23—29 Juli de prüs van het crisis- botermerk op t 1 per Kg. en van de ▼ergunnlng van bultenlandsche boter op t l-10 per Kg. te bepaald. ROME. 441 M. 8.50 „Magglolata Ve nezlana”. Donderdag viel de plukker Martin Kengen. wonende te Rothem Meersaen nabij Maastricht uit een boom en kwam op het hoofd terecht. De man kreeg een eernstige schede 1- brlbreuk, been- en aembreuk, en te opgeno men in het ziekenhuis Calvarlënberg. WEENEN. 517 M.: 7 20 „Melodie der Flüs- se". Ernst Fischer, bariton, zingt. 7 55 Po pulair concert door het Weensche kamer orkest onder leiding vsn Rudolf Pehm. 10 05 Gramofoonmuzlek. tl. t. Vlvaldl (gr.pl.) 8 50 Vocaal con cert (liederen m dialect) 930 Orgeloon- ••rt. DenHaag, 21 Juli 'SS „Te bont geschakeerd, om „overzichtelük" te zün." zoo kenschetsten wü reeds het begin van de debatten over de Landbouwcrtslswet in de de tot PARIJS (Radio). 1724 M. 13.40 Ge wijde muziek 1 05 Gramofoonmuzlek 7.20 Populair concert 8 20 Gramofoon- muzlek 10.50 Populair concert. Misschien zal het mogelük zün in de toekomst alsnog aan het gebouw het karakter van een militair vereenlgingsgebouw te geven; het zal echter, thans, nu het bestuur ondershands ge- meene zaak heeft gemaakt met personen die zich tegenover het gezag stellen, zeer moellük zün tot een bevredigende oplossing te komen PARIJS (Elfel). 1446 M. 1A0 Concert door het Jean iboe-orkest 8.50 Gramo- loonmuzlek. Tegen de verwachtingen in. kon V. O O. het In den 2en wedstrüd tegen Rood en Wit niet bolwerken. Het falen van eenlge goede batsmen (Dubru uitgezonderd), alsmede slecht bowlen van East, waarbü nog kwam dat deze veel .te laat door den Rotterdainschen aanvoerder werd afgeaet, waardoor het Haarlemsche totaal onnoodlg waa opgeloopen. waren oorzaak dat de thuisclub dit maal op 2 onverwachte, doch niettemin ver diende en bovendien waardevolle punten be slag wist te leggen Morgen speelt V. O. C. thuis, waar V. R. A. op bezoek komt. Afgaande op de verrichtingen van vorige week, zouden wü den Amsterdam mers elgenlük een heel goede kans moeten geven. V O. C. echter speelt haar beste wedstrijden altüd juist tegen de sterkste tegenstanders, en hierop afgaande vermoeden wü wel dat de Rot terdammers ditmaal niet, zullen struikelen. Intusschen te H C O. 1 met deze nederlaag ten zeerste gebaat, en zün zün kampioenskan sen wederom aanmerkelük gestegen. Ondanks het goede resultaat dat Rood en Wit vorige week heeft behaald, gelooven wü niet dat de Haarlemmers thans tegen H. C O. I we derom dit zelfde stoute stukje zullen uithalen. H. O. C. 2 verkleinde vorlgen Zondag de kan sen op degradatie aanmerkelük. door na span nenden strüd met enkele runs Haarlem de baas te blüven Het gevaar zou echter geheel geweken zün. inden de Hagenaars er Zondag in slaagden In Enschede van P. W. te winnen. Voor de thuisclub te het morgen echter er op of er onder, en met deze gedachte bezield, alsmede de wetenschap dat H C.C. 2 heusch wel te slaan te, behoeft P. W. nog lang niet te wan- hoi>en. Integendeel, het zou ons niets verwon deren, indien de Enschedeérs voor de 2e maal van H C. C 2 wonnen, waardoor het gedrang in de onderste regionen aanmerkelük vergroot zou worden In Ovtrgang A. te morgen het belangrijke treffen tusschen V. V. V. en H B C., waarbü de Amsterdammers de meeste kansen hebben, want zelfs bü een nederlaag heeft V. V. V. nog de beste troeven In handen. Het zal er niette min aan de Kruislaan geducht spannen I A. C. C en Quick spelen reeds wederom hun 2en wedstrüd en ook ditmaal zullen de Am sterdammers wel zegevierend uit den strüd te voorschün komen. Ook In Overgang B. zün slechts 2 wedstrüden vastgesteld, waarbü belde Haarlemsche ver- eentglngen een thuiswedstrüd spelen. Rood en Wit 2 krügt H. D V. 8. op bezoek en zal zich goed moeten weren om niet een in- ningsnederiaag te incasseeren te krügen. R. C H ontvangt H. C. O. 3, en niettegen staande de Haarlemmers nog steeds op hun eerste punten wachten, geven wij hun toch wel een kansje op een overwinning. Brandvrye installatie bewees goede diensten DAVENTRY, 1554 M. 12.50 Concert door Reginald King en rijn orkest 6 06 door het BBC.-Theater-orkeet Stanford Robinson 2.60 Gramo- 3.20 Concert. Haastige spoed Jiaastige spoed, zelden goed.” In onzen haastigen tijd van jacht naar steeds grootere snelheid mocht deze oud-Hollandsche wijsheid aan de muren in goud worden geschreven. Hoeveel wordt er thans niet ver knoeid door te groote haast. Men gunt zich den tijd niet om tets nauw gezet te doen. Men rent elkander onderste boven. Men gunt zich de moeite niet iets rustig te overdenken en naar behooren uit te voeren. En tochde grootste werkelijke snelheid wordt verkregen indten men iets wel-overdacht doortastend doet. Dan doet men het goed en oehoeft het niet nog ééns over te doen. Wie snelheid wil betrachten, bou de dus ook in eere- .haastige spoed is zelden goed." Nurmi professional Naar gemeld wordt, te het thans zeker, dat Nrml definitief professional zal worden. Er vonden reeds gerulmen tüd onderhandellngen plaats met een prof-club. doch Nurml had als garantie een bedrag van 50.000 Kronen ge vraagd, welk verzoek was afgewezen. Thans echter schijnt een beslissing met een Franschi profclub gevallen te zün, In 8ej>tember gaat Nurml officieel tot het professionalisme over Nurml zal nog eenmaal In amateurswedstrlj- den te Helsingfors uitkomen, waarbü een twee kamp op het programma staat over 5000 meter met den wereldrecordhouder Lehtlnen Gistermiddag is tüdens een kort doch hevig onweer, dat zich bovqn Amersfoort ontlastte, de bliksem geslagen in de schuur van den melkhandelaar Krelkamp. aan den Blsscix.ps- weg aldaar De schuur brandde totaal af. Met twee stralen op de waterleiding heeft de brandweer den brand kunnen localiseeren. Eenlge varken heeft men tüdlg In veiligheid kunnen brengen. Verzekering dekt de schade. stichten van dezen landelüken vakbond. De heer Q. van Swieten deed voorts eenlge mededeellngen omtrent de gehouden besprekin gen in de Crisis Zuivel Centrale en den stand der onderhandellngen. De contributie werd bepaald op f 10.per jaar, terwül statuten en reglementen werden vastgesteld. Op voorstel van den heer Jan Mol werd onder luid applaus der vergadering de heer G. van Swieten benoemd tot lid van ver dienste. Besloten werd om door het stichten van meer gewestelüke afdeelingen een betere werk wijze voor den Bond te verkrügen. Vervolgens werd een bespreking gehouden over de vele bedrüfsmoellükheden, waarbü vooral naar vo ren kwam de ontevredenheid van grossiers en mengers over het te weinig ontvangen van mar garine. Met algeheele instemming der vergadering werd besloten de volgende motie ter kennis te brengen van den Minister en de Pers. -De Ned R. K Bond van Boter- en Margari- nehandelaren, in vergadering büeen op 20 Juli 1933 te 's-Gravenhage Gehoord de vele klachten züner leden gros siers en mengers over het tekort ontvangen van margarine voor hun bedrüven, waardoor van zelf een tekort ontstaat bü den detailhandel, verzoekt Uwe Excellentie het ten spoedigste daarheen te willen lelden, dat een regeling wor de ontworpen, welke de gezamenlüke margarl- nefabrieken verplicht aan de In reeds bestaande margarlnehandelaren zelfde kwantum margarine te leveren, door hen In 1932 is omgezet, verminderd eenzelfde percentage als de gezamenlüke mar- garinefabrieken minder mogen produceeren. Besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Economische Zaken en de pers". Na zeer uitgeteelde rondvraag, waarbü v»- schlllende klachten en wenschen betreffende de bedrüfstoestanden in bespreking kwamen, werd de vergadering gesloten. in hoofdzaak van de KONIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 120 Populair concert 3.46 Pianorecital door KA the Helneman 6.46 Oud-Duit- ache liefdesliederen. de debatten over de Landbouwcrisiswet la middagvergadering Reeds zes sprekers heeren Vervoorn, van Poll, van Voorst Voorst, Blerema, Hlemstra en Lovtnk waren toen aan het woord geweest. En In de avond vergadering heeft op het des middags reeds be toogde nog een zevental geparaphraseerd Al gemeen was men bereid, aan de Regeerlng de gevraagde bevoegdheden tot regeling van het agrarisch bedrijf in zün vollen omvang te ver- leenen. al tastte men elgenlük nog in het duto- 2 -Li voor het Af- Het zal thans moeilijk zjjn nog tot een bevredigende oplossing te komen BRUSSEL, 50» M. 13.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v P Leemans 1.30 Populair concert door het Radio-orkeet o. 1. v. Franz André 5.20 Dansmuziek uit de Kurzaal te Ostende 8.20 Concert door het om- roep-symphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 9.20 Concert uit de Kur zaal te Ostende 11.00 Dansmuziek uit de Kurzaal te Ostende. Het Bureau van den Ned. R. K. Midden standsbond meldt ons: Zooals bekend, Is van ouds voor toetreding tot een R. K. Mlddenstandspatroonsvakbond verelscht, dat men lid zü van de R. K. Mld- denstandsvereenlging ter plaatse, of. waar deze ontbreekt, personeel lid van den R. K. Mid denstandsbond In het betreffende Diocees. De ze verplichting vloeit voort uit een Bisschoppe- lük voorschrift, dat in de statuten der diverse vakbonden Is neergelegd. Sinds eenigen tüd Is thans in de katholieke middenstandsorganisatie Ingevoerd het zg. Wederzüds Verplicht Lidmaatschap. Dit wil zeggen, dat krachtens besluit der or ganisatie de leden der R K. Middenstandsver- eenlgingen wederkeerig verplicht zün toe te treden tot de vakorganisatie, voor zoover er ter plaatse of in het gewest. In de betreffende branches een afdeellng bestaat van een bü den Ned. R. ,K. Middenstandsbond aangesloten Vakbond, die voldaan heeft aan de formalitei ten, gesteld voor het verkrügen van een z.g. Erkennlngsverklarlng van den N. R. K. M. Deze erkennlngsverklarlng Is tot dusver aan 14 van de bü den N. R. K. M. aangesloten vak bonden uitgereikt. (In de branches, waarin een ..erkende” vakbond aanwezig te, mogen boven dien geen plaatselüke of gewestelüke 'akgioe- pen bestaan, welke niet bü den betreffenden vakbond zün aangesloten). Het „Wederzüds Verplicht Lidmaatschap” gold voor de nieuw aan te nemen leden van de standsorganisatie. reeds sinds 1 Januari 1932. Voor de bestaande leden der standsorganisatie geldt het sinds 1 Januari 1933. met dien ver stande. dat de doorvoering dezer verplichting centraal geschiedt onder leiding van den Ned. R. K. Middenstandsbond zelf. Mede in verband met de Invoering van dit Wederzüds Verplicht Lidmaatschap te een re organisatie tot stand gebracht In het bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond, de lan- delüke centrale van den katholieken midden stand. de federatieve organisatie, waarbü eener- züds zün aangesloten de 5 Diocesane Stands- bonden en anderzüds de nationale mldden- standspatroons- vakbonden Tot dusverre kende de Ned. R K. Midden standsbond een interne scheiding van de stands- en vakbelangen. De leiding van eerst genoemde was toevertrouwd aan een hoofd bestuur; de leiding van de samenwerkende vak organisaties aan een Vakraad, waarin verte- j genwoordigd alle aangesloten vakbonden, met een daaruit gekozen vakbestuur. De vakinstan- ties waren daarbü geheel ondergeordend aan het hoofdbestuur, zü hadden slechts advlsee- rende bevoegdheid, terwül ook naar bulten al leen het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond optrad. In de nieuwe statuten van den N. R. K. M.. waarop thans de Bisschoppelüke en Konlnklüke goedkeuring Is verkregen, wordt aan de vak organisatie bestuurhjke medezeggingschap toe gekend. Aan het hoofd van den Bond blüft staan een hoofdbestuur. Daarnaast komt een centraal bestuur Het hoofdbestuur bestaat voortaan uit de voorzitters der diocesane standsvereenlj^ngen en 4 leden, gekozen uit en door de vertegen woordigers In het centraal bestuur van de na tionale vakbonden, die de erkennlngsverklarlng hebben ontvangen. In het centraal bestuur hebben zitting de voorzitter en een andere vertegenwoordiger van elk der diocesane standsvereenigingen; voorts heeft daarin zitting een vertegenwoordlger-be- stuurslid, bü voorkeur de voorzitter van elk der nationale vakbonden, aangesloten bü den N. R. K. kf.. met dien verstande, dat ook In dit college aan de gezamenlüke vertegenwoordi gers der standsorganisatie bü stemming een overwicht toekomt. De voorzitter van het hoofdbestuur, tevens voorzitter van het centraal bestuur, wordt door het centraal bestuur gekozen uit de voorzitters der diocesane standsvereenigingen, op dracht van het hoofdbestuur. Deze bestuursreorganisatie zal thans beslag krijgen in vergaderingen van (ouden) vakraad en van het (nieuwe) centraal bestuur en hoofdbestuur, welke op Donderdag 27 Juli a.s. te Utrecht zuilen worden gehouden. 8 30 té ten in foonmuzlek. Dultech. L HILVERSUM, 1875 M. VARA 9.00 Tuinbouwhalfuurtje door 8. 8. Lzntlnga. ,JDe Volkstuin" 9.30 De Notenkraker* o 1. Daaf Win* VPRO 10 00 Kerk dienst uit den Nederlandschen Protestan ten Bond te Hilversum AVRO 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Lunchconcert door het omroeporkest o 1. Nico Treep 2.00 Boekenhalfuur. Prof. dr. A. G van Hamel spreekt over ..Bloeiende wil dernis”. het laatste boek van John Gals worthy 2.30 Zang door de Bang vereen!- ging ..Zanglust” te Breda o. 1. Jac Maassen 3 00 Aansluiting met het Kur- haus te Schevenlngen. Het Residentie orkest o. 1. Ignaz Neumark. Solist Ig naz Blochman. plano 3.30 Gramofoon muzlek VARA 5 00 Diiettanten-uitzen- ding. Afdeelingen Den Haag. Delft en Schiedam van den Bond van Arbeider* Mandolineclubs o. 1 v. K. A. Durgmeljer 6.00 Vara-klein-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 6.50 Orgelspel door Cor Steyn 7 10 Vara-kleln-orkest o. 1. Hugo de Groot AVRO 8 00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Vaz Dlas 8.15 Het Omroeporkest o 1. v Nico Treep. Intermezzo: optreden van „The Harmony Kings** 9.20 Cau serie door W. Vogt: „10 jaar AVRO” 9 40 Lucienne Boyer en haar ensemble 10.00 Kovacs La joe en ztyn orkest 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Kovacs La joe en zijn orkeet. 7.45 Weeroverzicht, van i ztzonderlüke en meer ondergeschikte p- waarover de Minister züne bespiegelingen beste g»f Van de amendementen, waarvan er eenlge door den Minister werden overgenomen, dienen vermeld een van Dr. Lovink, dat het boeren van de Centrale Commissie van Advies imperatief stelt, een van den heer van den Heu vel, dat voor de beslissing, of ter voorkoming van ongewenschte cumulatie korting op steun in bepaalde gevallen moet worden toegepast, een objectieven maatstaf in de wet legt, en een van Mr Joekes, dat zoo spoedig mogelük na het treffen van maatregelen der art. 9 en 10 der lAndbouwcrtetewet mededeeling daarvan aan de Staten-Generaal alsmede een driemaande- lüksch verslag over het toepassen dier maatre gelen verdert. De wet te zonder hoofdeMjke stemming door HUIZEN, 296 M. NCRV 830 Mor genwijding door Johannes de Heer m. m. v. W Verver viool KRO 9 30 Plechtige H Mie uit het Domlnlcanenklooeter ,A1- bertlnum” te NUmegen. Uitgevoerd zal worden voor de veste gezangen de ..Mlasa in Dominions vel Dupliclbus” 1100 Gramofoonmuzlek 12.15 De Kro-Boye O. I. v. Plet Lustenbouwer. Refrelnzang Jack Mossel 2.00 Gramofoonmuzlek 3.10 Boeken en schrijvers A. van Dal: „De Romanblografle” 3.30 Het Utrechtech Palestrünecb koor o. 1. v. G. v. Kooten 8 00 Gramofoonmuzlek 3 30 Het Utrechtscb PaleetrUnech koor o. 1. v. O v. Kooten 4.00 Reportage van den Wie lerwedstrijd tusschen Limburg en Noord- Brabant op de wielerbaan te Gestel bU Eindhoven NCRV 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Zulderkerk) te Sneek KRO 7.45 Dr. F. A. Vercammen: „Groot Nederland” 8 05 Voetbaluitslagen RKF 8.10 De Groninger Orkestvereenlglng o 1. v. Kor Kuiler 10.40 Epiloog door net klein-koor o. 1. V. Jos. H. Plekken. In den afgeloopen nacht omstreeks twee Is brand uitgebroken in de ververü van firma 8. Frankenhute Zoon, gelegen aan de Stationstraat te Haaksbegen. De gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse. De Vlce-Admlraal, commandant der Marine te Willemsoord (Den Helder) heeft de volgen de bekendmaking uitgevaardigd Naar mü bericht werd, hebben de handelingen van bet bestuur van den Bond voor Minder Marlne-personeel In zake het Marlne-Bondsge- bouw bü vele militairen, leden en oud-leden van dien bond bevreemding gewekt, mede om dat zü daaromtrent vanwege den bond geheel onkundig gelaten zün. Ik acht het daarom dienstig mede te deelen, dat münerzüds naar de toedracht van het ge beurde. waarvan Ik eerst op 5 Juli j.l. kennis kreeg, een commissoriaal onderzoek gehouden te met het doel, den uitslag daarvan in kort bekend te maken. Waar dit onderzoek in hoofdzaak moest dienen - om het gedrag van de betrokken bestuurders als militairen te beoordeelen en door hen aan de commissie gedane verkla ringen zeer onvolledig zün. is de zaak In haar geheel nog op meerdere punten duister geble ven. Gebleken te volgens die verklaringen dat reeds op Juni 1933 het gebouw op rechts kundig advies van een bekenden sociaaldemo craat te Amsterdam geheel eigendunkelük en ondershands la verkocht aan een groep gewezen militairen, die daartoe een vereenlging hebben opgericht of een stichting hebben gemaakt „Het Marine Bondsgebouw" om dat gebouw op den ouden voet te explolteeren. Het bedrag der koopsom te niet bekend, of deze betaald te. te onzeker. Ook de notaris te wiens overstaan de verkoopacte is verleden Is onbekend en of de bond nog eenlg recht op het gebouw behouden heeft staat ook niet vast. De penningmeester (8. J. Verhoeven) bleek (of hield zich) omtrent die betaling en den verderen flnancleelen toestand van den Bond geheel onwetend; alleen de voor zitter (L. C. Geerllng) was bü den verkoop te Amsterdam aanwezig Het hoofdbestuur van den Bond van korporaals heeft officieel eerst op 4 Juli van de overdracht van het gebouw kennis gekregen. Het bestuur van de Stichting, dat zich se dert 1 Juli 1933 als uitsluitend rechthebbende op het gebouw gedraagt, bestaat uit een voor zitter (P. 8 van der Vaart), een secretaris penningmeester (G. W. Groothof) en eenlge le den (W Helfenstein en W. H. Meüer), allen gewezen militairen, nevens wie zitting heeft genomen de matrooa-vliegftulgmaker L. C. Geerllng. Genoemde oud-mllltairen behooren allen tot de sociaal-democratlsche groep, die op 7 Juli een extra editie van het voormalige weekblad de Kamer aanvaard. Alleen de communist Schateer, die zün fractieleider achünt te moe ten vervangen. Het aanteekenen, dat hü tegen was. Hü had de raarste opmerkingen gemaakt over den toestand der Russische boeren Wü zün daaraan van Sovjetzüde gewoon Maar zeer on gewoon was het zeer demagogische woord en de recalcitrante houding tegen den president van den christen-democraat van Houten, die terecht door voorzitter Ruys de Beerenbrouck krachtig op zün nummer gezet werd, toen hü rich niet wenschte neer te leggen bü het feit, dat zün spreektüd om was. Deze afgevaardigde gaf rich niet de moeite, naas s Ministers antwoord te blüven luisteren. Hü te secretaris van den Bond van Landpach- ters En hü moge in de Handelingen nalezen, dat de minister ten opzichte van figuren als hü bitter heeft opgemerkt, dat er minder be langstelling voor de boerenbevolking zün zou, zoo zü geen stemrecht had Want dat is bü alle ellende volgens den heer Verschuur het meest lugubere, dat door sommigen van de stemming der boeren misbruik wordt gemaakt. Op Donderdag had te 's-Gravenhage de eer- Me algemeene vergadering plaats van den kor telings opgerichten Ned. R. K. Bond van Bo ter-, en Margarlnehandelaren. De voorzitter, de heer Joh. Vlasveld sprak een harteUjk woord van welkom tot de talrüke aanwezigen, in het büzonder tot den heer Jan Mol, ais vertegen woordiger van het Nationaal Hanzebureau en oen heer G. van Swieten, deskundig adviseur der vereenlging. Vervolgens memoreerde spre ker, hoe reeds in 1917 op Initiatief van den heer A. Bontje te Veur een gewestelüke Veree- nlging van Boterhandelaren te opgericht, die vooral in de oorlogsjaren succesvol heeft ge- werk. Het deed spreker genoegen, dat het re sultaat van dezen eersten stap is geworden het WEENEN, 517 M. 5.30 Populair con cert door het omroeporkest o. 1. v. Joeef Hölzer 8.00 Anton Marls Topltz, tenor zingt liederen van tiedendaaaschê Ooaten- rüksche componisten 10.30 Populair concert m. m. v. solisten. LANGEN'BERG. 472 M.: 13 30 Populair concert. 1.30 Concert door het Omroep orkest van Westfalen onder leiding van Wolf. 4 50 Vesperconcert „Die fröhllchen w'"»". 8 35 Concert door het orkeet van Westdultschsn omroep onder leiding LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.60 Symphonle-concert van grzmofoon- platen 8.30 Causerie in het Engelsch 8.40 Lichte gramofoonmuzlek 9.00 Nieuwsberichten In het Fransch 9.10 Lichte gramofoonmuzlek 9 45 Nleuws- ber In het Duitsch 9.55 Dansmuziek en gevarieerd programma (In de pauzes koersen en sportberichten). LANGENBERG, 472 M. 1.30 Concert door bet orkest van den West-Dultachen omroep o. 1. v KUhn 6.30 „Ernst und - so welter”, gevarieerd pro- 9.30 Populair concert. „Die fröhllcbe rtinr" 10.50 Dansmuziek. DAVENTRY. 1554 M.: 105 Concert door het Western Studio Orkest onder leiding van Frank Thomas, 6 50 Concert door het Serge Krlsh-septet. 8.30 „Amerlcs Cal ling", Eddie Pola's programma, personifi catie van Amerlka’s grootste Radlosterren, oa. „The Boswell Sisters." PARIJ» (Elfel),_ 144» M.: door het foonmuzlek. PARIJS (Radio), 1724 M.: 13 40 Gewilde 10.50 Gramofoonmuzlek. 7.30 Po- concert. 8.30 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL', 60» M.ï 13.30 Gramofoonmu- slek. Ged uit „Mlgnon", Thomas. 1.30 Concert door het kleine orkest van het N IR., onder leiding van P. Leemans. 5.30 Dansmuziek uit de Kurzaal te Ostende. 9 30 Uit het Casino te Knockepopulair concert door een militair orkest onder lei ding van Kap Prevost. 1100 Uit het Ca sino te Knocke. dansmuziek door „The Mickey's club." KALUNDBORG. 1154 M.: 13 30 Het strijkorkest van hotel „cTAngleterre" on der leiding van Max Skalka. 3.30 Het om- toeporkeat onder leiding van Walter Meyer- Radon. 9 30 Scandinavische muziek door het omroeporkest onder leiding van Wal ter MeyerRadon. 1055 Mandollne-orkest onder leiding van Alberto Bracony. BERLIJN. 419 M.: 4.50 Populair concert onder leiding van H. Knoch, 8.30 Marian na Mörner. sopraan zingt Zweedache liede ren. 8.55 Dultsche volksliederen door Char lotte Geck_Böttger. sopraan. 10.30 Dans muziek door de ..Berliner Tanz. Slnfonl- zaak gekomen, doordat een van de verdachten zün eerst afgelegde verklaringen gedeeltelük herriep. Het onderzoek berust thans nog bü den rechter van instructie. De drie verdachten in deze zaak zün nog steeds in het Huis van Bewaring te 's Graven- hage ingesloten. ter, waarop tenslotte deze volmacht voor bedrijfsleven in de practük zal ultloopen wachtend hoe de toestanden zich zullen ontwik kelen en hoe de Regeerlng daarop zal reageeren droeg men, de één voor dezen, de ander voor dien tak van land- en tuinbouw, zün wenschen aan. Algemeen was de wensch, dat de Minister nog meer dan tot nog toe, zün licht bü de land bouworganisaties zal opsteken. Algemeen waren de klachten over den eliendlgen toestand waar in tal van bedrüven steeds dieper wegzakten. Algemeen was óók het aandringen op verhoo- glng van steunnonnen en breeder toepassing van steunregelingen Voor het overige liep ook hetgeen in de avondvergadering do.ir de herren Weltkamp Kampschöer, van den Heuvel. Ebels van Houten. Westerman en Schateer werd opgemerkt. zoo uiteen, dat Minister Ver schuur In zün antwoord terecht vooropstelde dat het nagenoeg ondoenlük was. op alle vra gen en opmerkingen te antwoorden, en dat hü ten aanzien der details eerst de Handelingen nog eens sou nalezen. De Minister heeft zich bepaald tot het uit stippelen van algemeene lünen Beloften wenschte hü niet te doen. Hü zegde alleen toe. dat de Regeerlng „haar best zal doen". De or ganisaties zullen zooveel mogelük gehoord wor den. de betrokkenen zullen, omdat anders de regelingen gefustreerd worden, krachtig wor den aangepakt en de maatregelen straf ge handhaafd Over het algemeen zal de produc tie moeten worden Ingekrompen, omdat de be lastinggelden der andere burgen niet mogen worden gestort In den bodemloozen put van te groote voorraden, die onvermüdelük afbraak- prüzen moeten opbrengen. Voorlooplg zal de Regeerlng aansturen op een prijsniveau, dat overeenkomt met dat van vóór den oorlog. We mogen ons onthouden van vermelding der afsonderlüke en meer ondergeschikte punten, ten HAMBURG, 372 M.: 11.50 Populair con- cert door het Symphonte-orkest van werk- looze musici, onder leiding van Otto Ebel von Sosen. 1.36 Oramofoonmurlek, 6.20 gevarieerd programma. 11.00 Populair con cert door een orkest van werklooee mu sici te Kiel, onder leiding van Heinrich Licht. K6N1OSWURTERHAURKN. 1636 NL: 12 20 Gramofoonmuzlek, 2.20 idem. 5 55 Concert, 8 20 Concert door het versterkte omroep orkest onder leiding van Camillo Hille- brandt. HUIZEN. 296 M.: NCRV: 8.Schrlftle- Ing en meditatie, 8.15 Oramofoonmueiek, -3.30 Morgendienst door J. Valk. 11.— Chr. lectuur: „Telkendeel wat**, van J. C. Ho- moet. 11.30 Oramofoonmueiek. 12.30 Or gelconcert door Jan Zwart uit de Luth. Kerk. Amsterdam. 2.00 Oramofoonmueiek, 2.36 A. J. Herwlg. „Het eaaien van violen, de beste soorten en beste behandeling**. 3.15 Oramofoonmueiek. 3.30 Zenderverzor- ging. 4.00 BUbellezing door Dr H Kaajan, J. H Smit Duyzentkunst. rang, H. Smit Duyeentkunst, orgel. 5.Itallaansch con cert van Bach (Oramofoonmueiek). 5 15 Orgelconcert. 6.30 Vragenuurtje, 7 00 Poli tieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7 30 Vragenuurtje. 8 00 NCRV-Kleln-Orkest onder leiding van P d Hurk, 10 45 Oramofoonmueiek, 11 30 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M.: VARA: 8 00 Ora mofoonmueiek. 10.00 VPRO: Morgen wU- ding, 10 15 VARA: Hetty Beck draagt voor. 10 30 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. 11.45 Hetty Beck draagt voor, 12.00 VARA-Klein-Orkest onder leiding v. H. de Groot. 12.45 Oramofoonmueiek, 1.15 VARA-Klein-Orkest onder leiding van H. de Oroot. 2.00 Zendervereorging, 2 30 Or gel door Cor Steyn. 3 00 Jan Lemaire draaft voor, 3.30: Een Kruistocht der operettes door het VARA-Orkeet on der leiding van H. de Groot. 4 30 Na school tijd. Hetty Beck vertelt 5 00 Gramofoon- mudek. 5.30 De Flierefluiters onder lei ding van J. v. d. Horst, 6.30 VARA-Klein- Orkest onder leiding van H de Oroot. 7.0C Orgel door Joh. Jong. 7.30 Rla v. d Spoel Blngt. Free de Focke a. d. vleugel. 7 45 Vloolrecital door Nap de Kllln. Cor de Oroot a. d vleugel. 8 00 Herhaling 808- berlchten. 8 02 Vaz Dlas. 8 15 Vervolg vi- ooJ reel tal. 8.30 VARA-Orkest onder lei ding van H. de Oroot, Rla v. d. Spoel zang. 9.10 Memotechnlek geheugen - kunst). VARA-Tooneel onder leiding van W v. Capellen, Klucht d. Arkady Awert- schenko. 9.30 Vara-orkeet onder leiding H. de Oroot, 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.45 VARA-Orkeet onder leiding van H. de Oroot. 11.30 Oramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBITRG, 1191 M.: 7 00 Lichte gra- mofoonmuziek. 7.45 Weeroverzicht. 7.50 Symphonic-concert van gramofoonplaten. Causerie in het Itallaansch, 8.40 Lich- Oramofoonmuziek, 9 00 Nleuwsberich- het Fransch. 9 10 Lichte g**mo- 9.45 Nieuwsberichten in 9 55 Dansmuziek en programma. (In de pauzes sportberichten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16