Wijziging der Landbouwwet J Van bat en bal Zaandam in nood IwL van eiken dag Het plan-Johnson goedgekeurd RADIOPROGRAMMA FELLE BRAND IN EEN KOEKFABRIEK DE REGEERING VOLGT EEN VASTE LIJN POEDERV bij transpireerende oksels en voeten. Strooibussen 60 d en 1 gld?*** I ZATERDAG 22 JULI Controle op de beurs manipulaties Hulp dringend noodig - Brand Rijksdaggebouw Proces ut September DE LEERLINGENSCHAAL EINDELIJK IS HÉT ZOOVER Geen vervroegde verhooging? Nurmi professional ROTTERDAM IN DE TWEEDE KLASSE Rijk en gemeente ONGEHOORZAAMHEID AMATEURS TEGEN PROFS DE LANDBOUW-CRISISWET Donderdag op de Stadionbaan BLIKSEM INGESLAGEN J s GEEN SPEELBANK TE HOEK VAN HOLLAND Uitkeeringen uit het Gemeente- fond» De stryd onder de staartclube spitst zich toe In strijd met Drankwet en Loterij wet I' 1 •rfhtt voed en behoeft het leer-- De R. K. en A. R. wethouder in audiëntie by den minister van financiën Beperking van het tuinbouwbedrijf zal groote moeilijkheden geven R.K. jonge dames Twee leden van het personeel niet •C ernstig gewond Hooger loon en verkorting van den arbeidstijd Haastige spoed Amendement Lovink <l*. Zondag 23 Juli 1933 De prijs van de boter Maandag 24 Juli 1933 Houten's voorgestelde groote bevoegd- (V.D.) I de Weitluunp de FUnf' Officieel G. W. L v. Mr. T. I. Veeschuur gaan van de belde wethouders. Arnhem In de Krimpsche Venen is Donderdag de M* 1446 M. 1.50 Concert ,-orkest 8 50 Onmo- (Elfel), 1446 M.: 150 Concert Jean Ibos-orkeet, 8.50 Gramo- De crlsis-8ulvelcentrale deelt mede, dat voor de week van 2329 Juli de prijs van het ertsis- botermerk op f 1 per Kg. en van de vervoer- vergunnlng van bultenlandsche boter op I 1.10 per Kg. is bepaald. jramofoon- Ingelsch 9 00 9 10 vastge^ een'.gini Rood \elh< ok i Heden, Vrijdagmiddag hebben de belde bur gerlijke wethouders in het Zaandamsche col lege van B en W„ de heeren K. Kan (AJt.) en J. F. Kamphuys (R.K.) een onderhoud gehad met den Minister van Financiën om tegenover de Regeering het standpunt van het college toe te lichten en te bespreken wat eventueel gedaan kan worden om Zaandam uit de moei lijkheden te helpen. Het denkbeeld van deze conferentie is ultge- Wilt gij een heerlijke vacantie naar geest en hart dit jaar genieten, gaat dan naar het mooiste Retraitenhuis van Nederland te Bergen bij Alkmaar van 1—4 Augustus. De onkosten bedraagt slechts 8. Zich aan te melden aan de directie van het Retraitenhuis Bergen N.-H. WASHINGTON, 21 Juli. (Eigen Tel.) Roose velt keurde hedeïi de door Johnson voorge stelde eenheldsmaetregelen goed, die ten doel hebben loonsverjiooglng voor de geheels indu strie en verkorting van den arbeidstijd. (United Press). Gistermorgen heeft in "t fabriekspand van de N V. De Heer’s Banket-, Biskwle-, Chocolade en suikerwerkenfabriek aan de Gavaniestraat te Rotterdam een felle brand gewoed op de tweede verdieping, waar zich de cartonnage- werkplaats bevindt en waar groote voorraden emballage lagen opgestapeld. ,J3e Utrechtach Kooten 3.30 Het 1. V. G. Onder voorzitterschap van Jhr. mr. Ch. J. M Ruys de Beerenbrouck vergaderde Vrijdagavond de Tweede Kamer. Voortgezet werd de in de middagvergadering aangevangen behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Land bouwwet, In het Internationale programma, dat as. Donderdagavond op de Stadionwlelerbaan zal worden gegeven zullen behalve de reeds aan- gekondlgde stayers ook starten de sprinters Ml- chard. Scheren», Gerardln en Falck Hansen Ingevolge speciale machtiging van de N W.U. zullen in dezen wedstrijd de nationale kam pioenen der amateurs en der onafhankelljken van Egmond en V. d. Heuvel tegen de profs mpgen uitkomen. Er (al in matches deux warden gereden. Gistermiddag Is tijdens een kort doch hevig onweer, dat zich boven Amersfoort ontlastte, de bliksem geslagen in de schuur van den melkhandelaar Krelkamp, aan den Blsschope- weg aldaar De schuur brandde totaal af. Met twee stralen op de waterleiding heeft de brandweer den brand kunnen localtseeren. Eenlge varken heeft men tijdig In veiligheid kunnen brengen. Verzekering dekt de schade. Ten aanaien van de te nemen maatregelen mag spr. zich niet aan beloften te bui ten gaan. De regeering kan alleen toezeggen haar uiterste best te zullen doen. Hier wordt een ruimere mate van bevoegdheden gevraagd, waarbij de Staten-Generaal minder Invloed heeft dan gewoonlijk, maar dit is nog geen re den om van een dictatuur te spreken. Wel zal de straffe hand dikwijls onmogelijk kunnen worden gemist, om niet de goed willen den in den steek te laten. Algeheele vrijlating van alle be drijven zou de algeheele ondergang van den boerenstand tengevolge kunnen hebben. Het vertrouwen van de landbouwers is noodig en dus wordt prijs gesteld op contact met hun organisaties. Deze hebben trouwens een ruim aandeel in de voorbereiding der genomen maat regelen gehad. Een fabel Is het dat de regee ring te weinig met de organisaties samen werkt. Ook al moge het raderwerk met hulp der or ganisaties opgebouwd, soms niet tot volle te vredenheid der organisaties hebben gewerkt. Spr. zal voorts eventueele klachten met nauw keurigheid blijven onderzoeken en niets nala ten om dien fabel te helpen uitroeien. Want het vertrouwen der boeren heeft de regeering noodig; en niet alleen het vertrouwen, ook de medewerking. Spr. wil hierop de leiders der organisaties uitdrukkelijk wijzen. De commissie van advies dient dus behulp zaam te zijn bij het geven van algemeene lei ding. Spr. aal zijn beat doen, haar zooveel mo gelijk Invloed te geven; dikwijls zal echter zeer snel opgetreden moeten worden. Er is een legende dat er tien millloen in het Zulvelfonds waren opgetast; spr. wilde dat hij ze had, hj) zou er heel wat mede kunnen doen, al beteekent tien millloen niet zooveel in deze crisismaatregelen. Doch er moeten reserves aan wezig blijven om de zaken veilig te houden. Wanneer men den grooten nood van de schat kist kent, weet men dat ze aan stijging van het crisisfonds met veel meer zal kunnen doen. LANGENBERG, 472 M. 1.20 Concert door het orkest van den Wsst-Dultachen omroep o. 1. v. KUbn hclter-und so wetter”, gramma 9.30 Pc— fröhllche ftlnf" - De heer Lovink es. hebben een amendement ingediend. waarvan de bedoeling is, vast te leg gen, dat de Centrale Commissie over alle maat regelen ter uitvoering van de bepalingen dezer wet gehoord wordt. Een ander amendement wenecht de Kamer eventueel in de gelegenheid te «tellen voer 1938 desa wet te hemen. king van het moeilijkheden gepaard gaan; onbillijkheden zullen niet te voorkomen zijn. De beperking moet In de eerste plaats worden gevonden bij de tuinbouwproductie In den landbouw, niet bU het intensief bedrijf. De minister onderschatte den ernst tan den toestand en de ontevreden heid onder de tuinbouwers niet. Het Is voorgeko men dat in een streek wraar op een product winst is gemaakt, steun werd verleend, en niet waar verlies werd geleden. Zoo Iets mag niet worden gehandhaafd. De gedachte aan het wetsontwerp ten grond slag liggende, moet worden doorgevoerd en niet gelimiteerd door een bepaald bedrag Dadelijke verdere hulp Is dringend noodzakelijk.. De beer VAN DEN HEÜVE, tar zegt dat apr.’s fractie, ondanks de groote bezwaren te gen de groote bevoegdheden die de minister vraagt, vermoedelijk met het ontwerp zal mede- gaan. Het is dezen minister niet begonnen om Zekere macht maar om de landbouwende be volking te helpen. Vermoedelljk weet de regee- WBENEN, 517 M. 530 Populair oon- cert door het omroeporkest o. 1. v. Josef Hölzer 8.00 Anton Marls Topjtz. tenor zingt liederen van hedendaagsche Ooatan- rjjksche componisten 10.30 Populair concert m. m. v. solisten. De laatste Staatscourant bevat vele bedra gen van uitkeerlngen uit het Gemeentefonds aan gemeenten voor het jaar 1933-1934. Vermeld vinden we voor Amsterdam f 19 375784, voor Rotterdam 10.757.639; voor ’•-Gravenhage 7.818388; voor Utrecht f 2.402.188. Verder voor Haarlem f 1.749.437; 1.463.090; Alkmaar 408.430. kl. t. Vivaldi (gr.pl.) 8.50 Vocaal con cert (liederen in dialect) 9.30 Orgelcon cert. over te doen. ad wil betrachten, hou- !n eere: „haastige spoed Tegen de verwachtingen in, kon V. O. O. het in den 2en wedstrijd tegen Rood en Wit niet bolwerken. Het falen van eenlge goede batsmen (Dubru uitgezonderd), alsmede slecht bowlen van East, waarbij nog kwam dat deze veel te laat door den Rotterdamschen aanvoerder werd afgezet, waardoor het Haarlemsche totaal onnoodig was opgeloopen, waren oorzaak dat de thuisclub dit maal op 2 onverwachte, doch niettemin ver diende en bovendien waardevolle punten be slag wist te leggen. Morgen speelt V. O. C. thuis, waar V. R. A op bezoek komt. Afgaande op de' verrichtingen van vorige week, zouden wf) den Amsterdam mers eigenlijk een heel goede kans moeten geven. V O. C. echter speelt haar beste wedstrijden altijd juist tegen de sterkste tegenstanders, en hierop afgaande vermoeden wij wel dat de Rot terdammers ditmaal niet zullen struikelen. Intusschen is H. C. C. 1 met deze nederlaag ten zeerste gebaat, en zijn zjjn kampioenskan sen wederom aanmerkelijk gestegen. Ondanks het goede resultaat dat Rood en Wit vorige week heeft behaald, gelooveu wjj niet dat de Haarlemmers thana legaa H. O. C. I we derom dit zelfde stoute stukje zulten uithalen. H C. C. 2 verkleinde vorlgen Zondag de kan sen op degradatie aanmerkelijk, door na span nenden strijd met enkele runs Haarlem de baas te blijven. Het gevaar zou echter geheel geweken zijn, inden de Hagenaars er Zondag in slaagden in Enschede van P. W. te winnen. Voor de thuisclub Is het morgen echter er op of er onder, en met deze gedachte bezield, alsmede de wetenschap dat H C.C. 3 heuseb wel te slaan is, behoeft P. W. nog lang niet te wan hopen Integendeel, het zou ons niets verwon deren, indien de Enschedeérs voor de 2e maal van H. C. C. 2 wonnen, waardoor het gedrang In de onderste regionen aanmerkelijk vergroot zou worden In Over gang A. Is morgen het belangrijke treffen tusschen V. V. V. en H. B. O., waarbij de Amsterdammers de meeste kansen hebben, want zelfs bU een nederlaag heeft V. V. V. nog de beste troeven in handen. Het zal er niette min aan de Krulslaan geducht spannen! A. C. C. en Quick spelen reeds wederom hun 2en wedstrijd en ook ditmaal zullen de Am sterdammers wel zegevierend uit den strijd te voorschijn komen. Ook. in Overgang B. zijn slechts 2 wedstrijden ld, waarbij belde Haarlemsche ver- n een thuiswedstrijd spelen. i Wit 2 krijgt H. D V. 8. op bezoek sn zal zich goed moeten weren om niet een ln- nlnganederlaag te Incaseeeren te krijgen. R. O. H. ontvangt H. C. C. 3, en niettegen staande de Haarlemmers nog steeds op hun eerste punten wachten, geven wij hun toch wel een kansje op een overwinning. WASHINGTON, 21 Juli (VB.) President Roosevelt heeft gisteravond de Blankett Code de noodverordening die hem bevoegdheid geeft tot verkorting van den arbeidstijd en verhoo ging van de grondloonen in alle Industrieën, I goedgekeurd. Tegelijkertijd heeft Roosevelt een II oproep aan de bevolking gepubliceerd, waarin hij de grootst mogelijke ondersteuning voor bet noodprogram vraagt. Uit de reusacbtlge transacties die gisteren aan de New-Yorksche beurs hebben plaats ge vonden, concludeert de opposltloneele pers. dat het noodprogram In een beslissend stadium te getreden. Hoewel te' Washington koortsachtig werd gewerkt, zou volgas deze bladen bet pes simisme zijn toegenomen. De „New York Herald Tribune” publiceert op opvallende wijze een bericht uit Washington, waarin Vordt beweerd dat lang niet alle mede werkers van Roosevelt bet met hem eens zijn over de juistheid van den thans Ingeslagen koers Een der medewerkers te Washington, Prof. Ro- gers, zou bijv ervan overtuigd zijn dat noch de Industrieele. noch de landbouwwetten doeltref- fend kunnen worden toegepast. Rooeevelt zal gedwongen worden tot inflatie omdat de reus achtige uitgaven die voor de uitvoering der ge projecteerde openbare werken noodig zullen zijn, de beschikbare middelen verre zullen over schrijden. Naar verluidt beeft president Roosevelt de departementen van de Schatkist en van Justitie opdracht gegeven maatregelen te beramen ter controle van de beurze,., teneinde alle beursbe wegingen, die het herste.'nrogram In gevaar zouden kunnen brengen, te voorkomen. In de heden te houden kablnetsz_ttlng zullen maat regelen ter voorkoming van speculaties worden I 1 genomen. in IvrHnpSCIlr vviicij ia 1 beider Deuzeman bij zijn werkzaamheden. een persturfmachine met zijn been bekneld g®^ raakt tusschen de messen. De ongeluk' klge werd ernstig gewond naar het ziekenhui® te Hoogeveen overgebracht, waar hij in den loop van den avond aan de bekomen verwondmg®0 Is overleden. KALUNPBORG. 1154 M. 10.35 Het omroeporkest o. 1. v. Emll Reeeen 11.20 Dansmuziek. 12320 Concert o. L Pooulair con- 7 Ó0 Prof Al- 10 20 De heer WEITKAMP (c.herkent dat er wat gebeuren moet. Met wat tot nu toe Is ge schied. blijkt de gestie der landbouw-economen niet medegevallen. Huiverend en noodgedwon gen gaat spr. dus met dit wetsontwerp mede. Het doet spr. genoegen dat de regeering thans ^Haastige spoed, zelden goed." In onzen haastigen tijd van jacht naar steeds grootere snelheid mocht deze oud-Hollandsche wijsheid aan de muren in goud worden geschreven. niet ver- Men In de Donderdagavond gehouden vergadering van den Rotterdamschen gemeenteraad is met 21 tegen 10 stemmen besloten om conform het voorstel van B. en W. Rotterdam voor de per soneel» belasting te plaatsen In de tweede klasse. Tegen stemden de sociaal-democraten en de heer Reuderink. Kampschöer joon plus behoorlijke af schrijving. Met beper- tulnbouwbedrijf zullen groote gepaard ..BERLIJN» 21 Juli. (W. B-). wordt gemeld: **Nadat het vooronderzoek tegen een deel der beklaagden reeds was gesloten, te thans het vooronderzoek tegen de overigen ten einde gebracht. Dit onderzoek vond ver traging. wegens den ontvang van het mate riaal. De acten worden thans aan den Strafsenaat voorgelegd. De openbare be handeling zal vermoedelfjk In de eerste helft van September plaats hebben. Hoeveel wordt er thans 'roote haast' iien niet om iets nauw- Men rent elkander l zich de BATAVIA. 21 Juli (Aneta) Het Hoog Mi litair Gerechtshof heeft een begin gemaakt met de behandeling van de appèlzaken van 24 dienstweigeraars van Hr. Ms. „Everlsen” Het betreft hier een geval van het niet baks- gewijs aantreden, later gevolgd door bet nlët opvolgen van een persoonlijk door een officier gegeven beveL Naar we vernemen heeft de heer O. F. Jas, Commissaris van Hoek van Holland (gemeente Rotterdam) geweigerd vergunning te verstrek ken tot de exploitatie van een Straperlo-speel- bank aldaar. De weigering is gegrond op het feit, dat de Loterij wet zoowel als de Drankwet overtreden ■ou worden. Het Straperlo-spel geeft nl. absoluut geen ge legenheid om de kans te berekenen, aooals In art. 1 van de Loterij gevorderd word» Daarom wordt de speelbank In strijd met deae vet geacht. Voorts was aangevraagd om het spel te mo gen beoefenen In een te Hoek van Holland ge vestigd hotel. Waar dan echter in de localltelt fiches enz. verkocht moeten worden, meent de Commissaris dat de Drankwet een dergelijke vergunning niet toelaat. Op deze gronden heeft de heer Jas dan ook af- wljzend op het verzoek beschikt, In dit verbod kan nog worden bericht, dat men op het departement van ju is title deze aangele genheid In zijn geheel bestudeert. Zeer waar schijnlijk zal hel Straperlo-spel bet volgend jaar wetteljjk verboden worden. Donderdag viel de plukker Martin wonende te Rothem Meerssen nabij Maastnch uit een boom en kwam op het hoofd terecht. De man kreeg een eernstlge sched^« brlbrsuk, been- en aembreuk. en Is opgeno* men In het ziekenhuis Calvarlënberg. bijzonder verzachtend, opdrogend en reuk- j wegnemend, werkt PUROL Bij Apoth. en Drogisten. 6.20 ..Ernst und gevarieerd pro- 30 Populair concert. ,J51» 1050 Dansmuziek. De brand werd om kwart over seven ontdekt en nam dadelijk een grooten omvang aan. Er ontwikkelde zich zeer veel rook, zoodat men de verdieping niet kon binnen gaan. De brandweer rukte met groot materiaal uit, o.a. met twee motorspulten en bestreed het vuur met dertien stralen. De leiding berustte Dij den hoofdman van Sillevoldt Een derde deel van de tweede ver dieping is uitgebrand. De eerste en benedenverdieping hebben zeer veel waterschade geleden; vooral is veel schade veroorzaakt aan voorraden suikerwerk, biskwle en koek. Verzekering dekt de schade. Tijdens het blusschlngswerk hebben twee le den van het personeel branowonden opgeloopen. zoodat zij naar bet ziekenhuis moesten worden gebracht. Hun toestand Is echter niet ernstig. Naar gemeld wordt, Is het thans zeker, dst Nrml definitief professional zal worden, «r vonden reeds gerulmen tijd onderhandelingen plaats met een prof-club, doch Nurml had «is garantie een bedrag van 50 000 Kronen ge vraagd, welk verzoek was afgewezen. Thans echter schijnt een beslissing met een Fransche profclub gevallen te zijn, In September Nurml officieel tot het professionalisme over. Nurml zal nog eenmaal In amateurswedstru- den te Helsingfors uitkomen, waarbij een twee kamp op het programma staat over 5000 meter met den wereldrecordhouder Lehtlnen. knoeid door te gi gunt zich den tjjd gezet te doen. onderste boven. Men gunt zich de moeite niet iets rustig te overdenken en naar behooren uit te voeren. En tochde grootste werkelijke snelheid wordt verkregen indien men iets wel-overdacprt doortastend doet. Dan doet meifhft goed en behoeft het niet nog Wie së de dus jo is zeldén PARIJS (Radio). 1724 M.: 13.40 Gewijde muziek. 10 50 Gramofoonmuzlek. 7 20 Po pulair concert, 8.30 Gramofoonmuzlek. 10.50 Populair concert. MILAAN, 331 M-: 730 Gramofoonmuzlek, 8.00 idem. 8.35 idem. 10.35 Mandoilnemu- zlek. HOME, 441 M.: 9.06 Gevarieerd program ma. Eenlge bladen hebben medegedeeld, dat de Minister van Onderwijs, mr. Marchant, voorne mens was de verhoogde leerllngenschaal van Minister Terpetra niet op 1 Januari 1035, zoo- als In de desbetreffende wet is bepaald, maar op 1 Januari 1934 In te voeren. Naar „Het Volk” uit parlementaire kringen verneemt, Is daar van een dusdanig voornemen van Minister Marchant niets bekend. Een dergelijke stap is ook waarschijnlijk niet te verwachten. WARSCHAU. 1412 M. 13 35 Concert door het Ornroep-aymphonle-orkaat o. 1. v. St. Nawrot 3 40 Jazzmuziek (gr.pl.) 3.35 Populair concert o. 1. v. Adam Stromberg 6.30 Populair concert 8.30 Concert door het omroeporkest o. L V. Bt Nuwrot 10.30 Dansmuziek. BEROMt N8TER. 460 M. 5.30 Gramo foonmuzlek 8 05 dubbelconcert In a. VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN DAVENTRY, JAM M. 12.B0 Concert door Reginald King en z^n orkeet 5.05 Concert door het B.B.C.-Theater-orkeet o. 1. v. Stanford Robinson 2.50 Oramo- foonmuziek 3.20 Concert. (Eifel), 1 door het Jean Ibos foonmuziek. (Radio). 1724 M. 13.40 Ge- HUIZEN, 2B6 M. NCRV 830 Mor genwijding door Johannes de Heer m. m. v. W. Verver, viool KRO 9.30 Plechtige H. Mis uit het Dominicanenklooster ..Al— bertlnum” te Nijmegen. Uitgevoerd zal worden voor de vaste gezangen de „Missa in Dominlcus vel Dupllcibus” 1100 Gramofoonmuzlek 12.15 De Kro-Boys o. I. v. Plet Lustenhouwer. Refrelnzang Jack Mossel 2.00 Gramofoonmuzlek 240 Boeken en schrijvers A. van Dal: Romanbiografle’’ 2.30 Het -- Palestrijnsch koor o. 1. v. O. v 3.00 Gramofoonmuzlek Utrechtsch Palestrijnsch koor v. Kooten 4.00 Reportage van den Wie lerwedstrijd tusschen Limburg en Noord- Brabant op de wielerbaan te Gestel bij Eindhoven NCRV 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Zulderkerk) te Sneek KRO 7.45 Dr. F. A. Vercammen: „Groot Nederland" 8.06 Voetbaluitslagen RKP 8.10 De Groninger Orkestvereeniglng o. 1. v. Kor Kuiler 10.40 Epiloog door het kleln-koor o. 1. v. Jos. H. Plekkers. ring echter nog niet, hoe ernstig de toestand In sommige streken is; zelfs spr. is dit den laatsten tijd nog tegengevallen. Reserves zjjn opgeteerd, volkomen Ineenstorting staat bij ve len voor de deur. De landbouw geeft zich In geheel aan de regeering over. Is de tuinbouw In Zuld-Holland zeer ernstig er aan toe. bij dien in Noord-Holland wordt be paald honger geleden. Het wetsontwerp zal ook daarom moeten worden aanvaard. Over t algemeen heeft de mededeellng van wat de regeering denkt te doen, bevrediging ge wekt. Het Is duidelijk dat de minister om spe culatie tegen te gaan, niet meer kan mededee- len. Ook spr. is voor uitbreiding van de commis sie. De tulnbouwsteunwet Is niet zoo bevredi gend als de regeling voor de melkbedrljven. Spr. Is voor verbod van tuinbouw In de land bouwstreken. De steun voor den tuinbouw Is een grooter offer dan vijf millloen waard. De heer EBELS <V.D.) kan zich vereenlgen met - - - - - - heid. De heer VAN HOUTEN (chr. dem.) had het beter gevonden, als de regeering tijdig den pachter zekerheid had gegeven van zijn deel der opbrengst; dan had deze reserve kunnen kweeken voor deze ernstige tijden, gericht op de behoefte. Gerust Is spr. echter niet dat later de vroegere ongebondenheid niet zal terugkeeren. De kwade verhouding tusschen pachter en verpachter, hypotheeknemer en -gever, lost zich thans In de practjjk op. De nlet-kapitaalkrachtige boer kan geen pacht of liypotfieekrente niet meer betalen. Kin derexploitatie. onvoldoende bemesting enz. zijn den laats.en tijd toegenomen In den landbouw. Verpachter en hypotheekhouder Innen hetgeen nog ontvangen wordt: ook al zijn sommigen tegemoetkomend; er zijn er ook die juist een hoogere pacht vragen. De regeerlngssteun komt veelal ten goede aan het groot-kapitaal. Een matige pacht en een matige hypotheek rente moeten volgens de regeering tot de ex ploitatiekosten worden gerekend, dech zij deed niets om die kosten te doen dalen. De steun gelden komen ten deele zelfs ten goede aan In het Buitenland wonende personen. De re geering moet spoedig aan al deze misstanden den kop indrukken. Nu reeds zijn er verras sende verschuivingen In de gezindheid ten plat- telande. Spi. vreest dat wellicht alleen Infla tie de plattelandsbevolking zal kunnen redden. Reeds Is het loon der plattelandsarbeiders een aanklacht tegen een christelijke samen leving. Spr. wijst op de hooge dividenden der hypotheekbanken tegenover den nood der klei ne boertjes. Grijpt de regeering niet In, dan vreest spr. voor de gevolgen t. a. z. de houding der plattelandsbevolking. Ofschoon spr. den steun verre van voldoende vindt, zal spr- noodgedrongen de regeering bij dit ontwerp steunen Doch misstanden omtrent pacht en hypotheek moeten door wettelijk In grijpen worden weggenomen. Spr. dringt aan op een spoedige wijziging ta v. pacht en hy potheek, om geheelen ondergang van den boe renstand te voorkomen. Bij haar onderzoek ver- gete de regeering niet den bond van landpach ten en dien van hypotheekboeren te hooren. Voorts wil spr. maatregelen tegen de vele exe cuties. Het platteland ziet met spanning uit naar maatregelen, temeer daar met 1 Novem ber de achterstand weer zooveel grooter wordt De VOORZITTER: Uw tijd is voorbij De heer VAN HOUTEN: U heeft me niet ge- gewaarachuwd. zooals de anderen. De VOORZITTER wenscht geen opmerkin gen. De heer VAN HOUTEN: Dat Is geen recht. De VOORZITTER: Uw spreektijd Is voorbij. (Rumoer in de Kamer). Ik heb u een minuut over uw tijd laten spreken. De heer VAN HOUTEN wenscht nog een slotzin te spreken. De VOORZITTER vermaant den heer Van Houten te zwijgen; anders zal spr- andere maat regelen nemen. De heer WESTERMAN (Nat. Herstel) be strijdt den heer Schaper ten aanzien van diens opmerkingen over de vergadering te Stadska naal en hetgeen spr. daar gezegd zou hebben. Van die zijde van demagogie beschuldigd te worden Is voor spr. een eer. (Rumoer; de voor zitter hamert). Nadat de heeren Schalker (C.P.H.) en Van Dis (fl.O.P.) hun standpunt hebben uiteenge zet is het woord aan minister VERSCHUUR, die begint met op te marken, dat de re geering volkomen van den ernst van den toestand doordrongen Is en dat de per spectieven ook wat betreft Duitschland en Engeland, niet veel ver be taring beloven. BERLIJN, 41» M. Hllmar Webel 3 50 cert o. 1. Ewald Huth hert Fischer, bas, zingt ballades Dansmuziek door de Oscar Jooat-kapel. HAMBl RG. 372 M. 12.20 Populair concert door een politiekapel o. 1. v. Ernst Btieberitz 5.35 Populair concert o. 1. v. Hans Gfttjon 8.20 Concert door het Norag-orkest o. 1. v. Adolf Seeker. KÖNIG8WU8TERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Populair concert 3.45 Pianorecital door Kkthe Helneman 6.45 Oud-Duit- sche liefdesliederen. Donderdag omstreeks 12 uur is de schipper Frans NlJs aan boord van het schip „Qerard liggend aan den Kolentip in het Boeschevel te Maastricht, over boord geslagen en verdronken. Het UJk te later opgevtecht en over gebracht naar het ziekenhuis. WEENEN, 517 M.: 7.20 „Melodie der Flüa- •e”. Ernst Fischer, bariton, zingt, 7 55 Po pulair concert door bet Weensche kamer orkest onder leiding van Rudolf Pehm, 10.05 Gramofoonmuzlek. WARSCHAU, 1412 M.: 5 35 Solistencon cert, 7.40 diversen, 8.20 Gramofoonmuzlek. 8.50 „No no Nanette", operette van You mans., BEROMONSTER, 460 M.: 6 20 Gramofoon muzlek. 7 50 Vocaal concert door een jon genskoor, 10.15 Dansmuziek. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOCHDS HUIZEN. 296 M.: NCRV: 8.— Schriftle zing en meditatie, 8.15 GramofoonmuzleK. 10.30 Morzendleiut door J. Valk. 11.Chr. lectuur: „Telkendeel wat", van J. C. Ho rneet, 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.30 Or gelconcert door Jan Zwart uit de LutiL Kerk Amsterdam. 3.00 Gramofoonmuzlek. 3.35 A J. Herwl^: „Het zaaien van violen, de beate soorten en beste behandeling”, 3.15 Gramofoonmuzlek. 3.30 Zenderverzor- 4„°° Bllhellezlng door Dr. H. Kaajan. J. H. Smit Duyzentkunat. zang, H. Smit Duyzentkunst. orgel, 5.Itallaansch con cert van Bach (Gramofoonmuzlek). 5.15 Orgelconcert. 6 30 Vragenuurtje. 7.00 Poli tieberichten. 7 16 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Vragenuurtje. 8.00 NCRV-Kleln-Orkest onder leiding van P v. d. Hurk, 10.45 Gramofoonmuzlek, 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M.: VARA: 8.00 Gra mofoonmuzlek, 10 00 VPRO: Morgenwij ding. 10 15 VARA: Hetty Beck draagt voor, 10.30 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. 11.45 Hetty Beck draagt voor, 13.00 VARA-Kleln-Orkest onder leiding v. H. de Groot. 13.45 Gramofoonmuzlek. J.15 VARA-Kleln-Orkest onder leiding van H. de Groot. 3.00 Zenderverzorglng. 3.30 Or gel door Oor Steyn, 3.00 Jan Lemaire draagt voor. 3.30: Een Kruistocht der operettes door het VARA-Orkeet on der leiding van H. de Groot. 4 30 Na school tijd. Hetty Beck vertelt 5 00 Gramofoon muzlek. 5.30 Do Flierefluiters onder lei ding van J. v. d. Horst, 6.30 VARA-Kleln- Orkest onder leiding van H de Groot. 7.00 Orgel door Joh. Jong. 7.30 Rla v. d. Spoel zingt. Free de Focke a. d. vleugel, 7.45 Vloolrecltal door Nap de KUln. Cor de Groot a. d. vleugel. 8.00 Herhaling 8OS- berlehten. 8 02 Vaz Dias. 8 15 Vervolg vl- ooirecltal. 8.30 VARA-Orkeet onder lei ding van H. de Groot. Rla v d. Spoel zang. 9.10 Memotechnlek geheugen - kunst). VARA-Tooneel onder leiding van W v. Capellen, Klucht d.* Arkady Awert- schenko. 9 30 Vara-orkeet onder leiding v. H. de Groot, 10.15 Gramofoonmuzlek, 10 45 VARA-Orkest onder leiding vsn H. de Groot, 11.30 Gramofoonmuzlek, 13.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1101 M.: 7.00 Lichte gra- mofoonmuzlek. 7.45 Weeroverzicht. 7 50 Symphonle-concert van gramofoonplaten. 8 30 Causerie In het Itallaansch. 8 40 Llch- te Gramofoonmuzlek. 9 00 Nieuwsberich ten In het Fransch. 9.10 Lichte gramo foonmuzlek. 0.45 Nieuwsberichten In het Dultsch. 9.55 Dansmuziek en gevarieerd Programma (In de pauzes koersen en' sportberichten BRl'SSEL, 509 M.: 12 30 Gramofoonmu zlek. Ged. uit „Mlgnon”, Thomas. 130 Concert door het kleine orkest van het N.I.R.. onder leiding van P. Leemans. 5 20 Dansmuziek uit de Kursaal te Ostende. 9.30 Uit het Casino te Knocke: populair concert door een militair orkest onder lei ding van Kap Prevost. 11.00 Uit het Ca- elno te Knocke, dansmuziek door „The Mickey’s club." KALUNDBORG. 1154 M.: 12.20 Het strijkorkest van hotel ..d’Angleterre" on der leiding van Max Skalka. 3 30 Het om roeporkest onder leiding van Walter Mever- Radon. 9.20 Scandinavische muziek door het omroeporkeet onder leiding van Wal ter MeyerRadon. 10 55 Mandollne-orkest onder leiding van Alberto Bracony. BERLIJN, 41 M.: 4.50 Papulalr concert onder leiding van H. Knoch. 8.30 Marian na Mömer. sopraan zingt Zweedsche liede ren. 8.55 Dultsche volksliederen door Char lotte Geck-Böttger. sopraan. 10 20 Dans muziek door de ..Berliner Tanz. Blnfonl- PARIJ8 (nauiv,, tn. xs.w ov— wijde muziek 1.05 Gramofoonmuzlek 7 20 Populair concert 8 30 Gramofoon muzlek 10.50 Populair concert. MILAAN, 331 M. 780 Gramofoonmu- ■iek 8 50 Magglolata Venezlana". ope ra van Selvaggl. Muzikale leiding de com ponist ROME. 441 M. 8 50 „Magglolata Ve- aezlana". een vaste Ijjn in haar agrarische politiek tracht te brengen. Uit breiding der commissie van voorlichting juicht spr .toe, mits ze ook ge hoord wordt; spr. wenscht ruimere verte genwoordiging van de landbouw organise ties. Spr. schetst verschil lende toestanden In het landbouwbedrijf. Van de bezwaren, ontleend aan de prijzen van mar garine begrijpt, spr. In verhouding van die van dierlijke vetten niet veel; spr. bepleit het gebruik en de verwer king daarvan. De gemakkeltjke Invoer van voe der en granen heeft de productie van vleesch en dieren sterk bevorderd; thans zal de vee stapel moeten worden ingekrompen. Van een vrijwillig gaan In die richting verwacht spr. om verschillende redenen niet veel. Vooral de klei nere bedrijven moeten worden ontzien en lp stand gehouden. Moet zooveel mogeltjfc wor den gestreefd naar zoo goed mogelijke produc tie van eigen bodem, dan valt op dat de laat ste jaren handel en scheepvaart meer aan den landbouw verdienden dan de landbouw zelf. De regeering offere de belangen van den produ- ceerenden landbouw niet op aan die van den niet-produceerenden handel. De regeering bevordere ook het overleg tus- schen werkgevers en werknemers In het belang van het geheele bedrijf. De heer KAMPSCHöER (rit) dringt ran op betere vertegenwoordiging van den tuinbouw in de commissie van advies. De Nederlandsche tuinbouw, op export aangewezen, doorleeft thans een verschrlkkelljken toestand, met hard werken is er niets te verdienen; de tuinders geraken voortdurend meer in schulden. Van t grootste belang acht spr., te streven aooveel mo gelijk naar behoud van den- ëxport, waarbij in voer uit het buitenland zooveel mogelijk moet worden tegengegaan; met name geldt dit b.v. voor de aardappelen. De pro ductieprijs moet ten min ste zijn het ondememers- HAMBI'RG. 372 M.: 1180 Populair con cert door het Symphonle-orkeet van werk- looze musici, onder leiding van Otto Ebel von Soaen. 135 Gramofoonmuzlek. 6.20 gevarieerd programma, 11.00 Populair con cert door een orkeet van werklooze mu sici te Kiel, onder leiding van Heinrich Licht. K5NIGSWUSTERH<UREN. 1635 M.S 12.20 Gramofoonmuzlek. 3.20 idem, 5 55 Concert, 8 20 Concert door het versterkte omroep orkest onder leiding van Camlllo Hllle- brandt. I.ANGBNBERG, 47» M.i 12.90 Populair concert. 120 Concert door het Omroep orkest van Westfalen onder leiding van Wolf. 4.50 Vesperconcert „Die fröhllchen FUnf”. 835 Con’cert door het orkeet van den WeStdultachen omroep onder leiding van Otto Julius KUhn. BA VENTRY. 1554 M.: 1.05 Concert door het Western Studio Orkest onder leiding van Frank Thomas, 6 50 Concert door het Serge Krlsh-aeptet, 8 30 ..America Cal ling”, Eddie Pole’s programma, personifi catie van Atnerika’s grootste Radloeterren, o.a. „The Boewell Sisters PARIJS door het foonmuslek. HILVERSt M. 1875 M. VARA R00 Tulnbouwhalfuurtje door S. S. Lantlnga: ,X>e Volkstuin” 9.30 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wlna VPRO 10.00 Kerk dienst uit den Nederlandschen Protestan ten Bond te Hllveraum 'AVBO 13.00 Tijdsein Avro-klok 13.01 Lunchconcert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 3.00 Boekenhalfuur. Prof. dr. A. G. van Hamel spreekt over ..Bloeiende wil dernis”, het laatste boek van John Gals worthy 2.30 Zang door de zangvereenl- glng „Zanglust" te Breda o. 1. v. Jac. Maassen 3.00 Aansluiting met het Kur- haus te Schevenlngen. Het Residentie orkest o 1. v. Ignaz Neumark. Solist Ig naz Bloch man. plano 3 3Ó Gramofoon muzlek VARA 5.00 Dilettanten-ultzen- dlpg. Afdeellngen Den Haag. Delft en Schiedam van den Bond van Arbeldere Mandolineclubs o. 1. v. K. A. Durgmeljer 6.00 Vara-kleln-orkeet o. 1. v. Hugo de Groot 6.50 Orgelspel door Cor Steyn 7.10 Vara-klein-orkest o. 1. V. Hugo de Groot AVRO 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Vaz Dlas 8.15 Het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Intermezzooptreden van ..The Harmony Kings” 920 Cau serie door W. Vogt: „10 jaar AVRO” 9 40 Luclenne Boyer en haar ensemble 10.00 Kovacs La Jos en zjjn orkest 1100 Gramofoonmuzlek 11.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Uchte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonle-concert van g platen 8.30 Causerie In het E 8.40 Lichte gramofoonmuzlek Nieuwsberichten In het Fransch Lichte gramofoonmuzlek 9.46 Nleuws- ber. In het Dultsch 9 55 Dansmuziek en gevarieerd programma (In de pauzes koersen en sport berichten). BRUSSEL. 509 M. 12.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 1.30 Populair concert door het Radlo-orkest o. 1. v. Franz André - 5 20 Dansmuziek uit de Kurzaal te <9>lende 8.20 Concert door het om- roep-symphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 9.30 Concert uit de Kur zaal te Ostende - 11.00 Dansmuziek uit de Kurzaal te Ostende.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6