Warme tropische dagen en H Tegenslag met Merwedebrug r- ij I i p th De kaderdag I Onvolwaardige arbeidskrachten H1 öi! 5^ lil VERGELIJKENDE CIJFERS MOEILIJKE PLAATSING LANDDAG TE DEVENTER t hl MAANDAG 24 JULI TOUR DE FRANCE VOOR SPORTVLIEGERS Tienjarige jongen het slachtoffer van BENOEMINGEN r In het Bisdom Haarlem Een inleiding Conflict bij de Sphinx Ultimatum op korten termijn?. LEDEN VAN, DEN BOUWRAAD Prof. ir. Van der Steur voorzitter Werk Zondag stopgezet NAZI’S TEGEN SOCI’S Tjjdelijk stopgezet EEN ONGELUKKIGE DUIK Nekwerpel gebroken Nationale feestdag? Teleurstellende Zondag 11 Blinde pater spreekt In de R.K. kerk te Castricum Kippen- en eendenhoudery Lucbtvaartdagen te Overasseït H. WIJDINGEN In het Aartsbisdom I Geen achteruitgang ons klimaat In volle vaart tegen een auto Algemeen cultureel vraagstuk, dat regelmatig behandeld moet worden Doodelijke aanrijding bij Zutfen Terreur in het Geldersch grensgebied BISSCHOPPELIJK MUSEUM TE HAARLEM ONWEL GEWORDEN BIJ HET ZWEMMEN H POGING TOT INBRAAK Duozitter gedood, motorrijder zwaar gewond Kijkje op het vliegveld Orley, waar 60 sportvliegers start ten voor een 3717 k.m. lang traject. De vlucht eindigt op 30 Juli a.s. Tentoonstelling op kunst-historisch gebied Nederlandsche Bloembollen- kweekers-Centrale Hedenochtend zijn de werkzaam heden om de brug verder te vervoeren, hervat Jongeman in de Loosdrechtsche Plassen verdronken V U t R Notarieel examen In de periode 18911932 kwamen 88 tropische dagen voor Eerw. Fr. Malachiaa Muller (Nadruk verboden). om van de lood ruitje ten en aïrlchten van het kader! Jac Utrecht Z. f 1 t van aan Officieel worden thans de volgende benoemin gen bekend, waarvan we de meesten reeds eer der hebben gepubliceerd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be- Zaterdag is de nieuwe Merwedebrug met goed gevolg naar de Zeeburgersluizen gesleept. Het uitschuiven der bakken waarop de brug rust, nam echter zeer veel tijd in beslag. Men was hiermede Zaterdagavond laat pas gereed* en met het oog op de duisternis, werd het trans port door de sluis uitgesteld. Nauwelijks kleurde de OostelUke kim of het afgebroken werk om de brug door de Zeeburger sluizen te loodsen, werd hervat. Het duurde nog tot zes uur voor alle voorbe- eressante ïvlndsters van week dag een F Bij KB is benoemd tot voorzitter van den bjj KB. van 3 Maart 1919 ingestelden Bouw raat! het lid van dien raad prof. ir. J. A. O van der Steur te ‘s Gravenhage. en zijn be noemd tot lid van dien raad dr. Ir. G. W. van Heukelom, hoofdingenieur, chef van den dienst van weg en werken der Nederlandsche Spoor wegen te Bilthoven en ir. A. R. Hulshoff, stads architect der gemeente Amsterdam. Maar niet ongestraft laat men een 150.000 kilo zwaren last op een Ingevette slede drukken ge durende zoovele uren. De brug zette zich diep in het vet. Zondagmorgen om 4 uur begon men weer met den arbeid. Men slaagde er aanvan kelijk alleen in om den sleep door de sluis te brengen. Heel den Zondag heeft men van 9 tot 4 uur gewroet om de pontons nader tot elkaar te brengen voor het verder gaan door het ka naal. Toen heeft men heel het werk tot Maan dag stop gezet. Enorm was de belangstelling van de Amsterdammers die kwamen kijken naar de brug die Zondagochtend geplaatst zou zijn, maar ’savonds nog bij de sluis lag. De 35-jarige G. Paardekooper uit Schiedam is Zondagmiddag bij het zwemmen in de Delf- havensche Schie van den wal te water gedoken en daarbij met het hoofd op een hard voor werp terecht gekomen Toen hij weer boven kwamen bemerkten menschen die aan den wal stonden, dat hem iets mankeerde, zoodat ze hem op het droge trokken. De G. G. en O. D. bracht den man naar het ziekenhuis aan den Coolslngel, waar hij kort na aankomst is over leden Hij bleek een nekwervel te hebben ge broken. Zondagmiddag te half vier reed een motor rijder met duo-zitter in volle vaart tegen een auto, die den tuin van den „Jullanatoren” te Apeldoorn wilde binnenrijden. De duo-zitter was op slag dood, terwijl de motorrijder, den heer Vos. ernstig werd gewond. De auto werd zwaar beschadigd. Zaterdagnamiddag is te Zutfen op deft weg naar Emmerik de veetransportwagen van den heer D. in botsing gekomen met een rijwiel waarop twee jongens zaten. De auto en het rij wiel reden in dezelfde richting, doch toen de auto den weg naar Sc h ie rakker insloeg kwamen de belde voertuigen met elkaar In botsing. De 10-Jarige van H. die voorop de stang van het rijwiel zat was bijna onmlddellUk dood. De andere jongen kreeg verschillende schaaf wonden. terwijl de fiets geheel vernield werd. De autobestuurder reed door zonder van de aan rijding iets bemerkt te hebben. De Nederlandsche Bloembollenkweekers-Cen- trale maakt bekend van den Minister van Eco nomische Zaken bericht te hebben ontvangen, dat het volstrekt ontoelaatbaar is te achten, dat tusschen aangeslotenen der Bloembollen- kweekers-Centrale en Bloembollenexporteurs- Centrale bloembollen beneden de vastgestelde minimumprijzen verhandeld worden. Aan hen, die op dit punt nog door eigen schuld te kort blijken te komen, zal bij aan vraag van teelt- en exportvergunning bedoelde handel als overtreding worden aangerekend en zoo noodlg vergunning onthouden worden. Men zij dus gewaarschuwd. onderofficieren van het vierde half- huzaren werden springdemonstratles gegeven, waarna de gouden appelboom de aan dacht vroeg. Hiervan werd door den Commis saris der Koningin de eerste appel geplukt. Nadat de padvinders wederom een demon stratie hadden gegeven, deed dr. B. H. Vos uit Hellendoom mededeellngen over het werk van de A. V. O. In Overljsel. Opgericht zijn thans zes afdecltngen in Overljsel van de Nederl. Ver A V. O., n.L*te Almelo. Hengelo, Hardenberg, Steenwjjk. Deventer en Zwolle, terwijl nog ge tracht wordt een afdeeling in Enschede op te richten. De Landdag werd gesloten met demonstraties van padvinder? en en een slotwoord van den burgemeester Deventer, mr. F. W. R. Wttewaall. Het eerste deel van het werk was dus vlot ver- loopen. maar met de schutting van de brug op de pontons door de ceeburgersluis kwam dan de tegenslag. Het lukte immers niet meer de Merwedebrug Zaterdagavond door de sluis te schutten en het werk werd stil gelegd tot Zon dagochtend op bevel van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat. afd. Bruggenbouw ir. Harmsen. die het liet verantwoord achtte bij donker verder te gaan daar voor vastloopen ge vreesd werd. Het heeft er allen schijn van. dat de Duitsche Nazi's In het Qeldersche grensgebied bij Nij megen hetzelfde spelletje willen spelen als zfl in Zuid-Llmburg uitvoeren. Het blijkt, dat gere geld jonge Nazi’s te Beek bij Nijmegen over de grens komen en daar contact zoeken met fascis tisch voelende Jongelui. De sociaal-democratl- sche jonge garde, welke In Nijmegen een actie comité gevromd heeft van de antl-oorlogsliga blijkt hiervan op de hoogte te zijn en zoekt in het grensgebied contact met politieke tegenstan ders. Het gevolg hiervan is geweest, dat dezer dagen een jonge Duitsche nationaal 'socialist door een groep Njjmeegsche socialisten is aan gevallen en mishandeld. De Naziman moest zijn toevlucht nemen in een grenshotel en daar voor verder molest beschermd worden door de in middels ontboden veldwachters van Beek. Te Deventer werd op het Sportpark een A. V. O.-Landdag gehouden, welke de bedoeling heeft, het werk van de commissie voor onvol waardige arbeidskrachten in Overljsel meer bekendheid te geven. De Landdag werd geopend door den voorzlt- heer Th. W. te Nuyl, die in het verwelkomde In tot Over het voorkomen van warme dagen in den zomer heerschen algemeen in ons land eenigs- zins onjuiste voorstellingen. De meeste men schen zijn van meenlng. dat In vroeger jaren de zomers veel warmer waren dan tegenwoordig. Dit is niet juist en zoo er al sprake mocht zijn van een zekeren achteruitgang van ons klimaat, dat een vermindering van het aantal warme dagen tengevolge heeft, zou dat alleen heel langzaam in zijn werk moeten gaan, zoo lang zaam. dat het in een menschenleven niet op zou vallen. Iets anders is natuurlijk of er een veeljarige periode in het voorkomen van war me zomers zou kunnen bestaan. Hoewel dat niet onmogelijk zou zijn. zal men dit toch slechts met zekerheid kunnen constateeren wanneer men over zeer lange waamemingsreeksen be schikt. waamemingsreeksen van eeuwen lang, die de gelegenheid geven te constateeren of een zoodanige periode meermalen terugkeert. Zoo ver zijn wij nog lang niet. Weer iets anders is de vraag hoe de Jaren In dit opzicht zich onderling verhouden. Wanneer men klaagt over koele zomers, dan moeten er zomers zijn voorgekomen, die heel weinig war me dagen gaven, anderen, die er veel meer brachten. Het Is nu wel eens aardig dit na te gaan, waartoe ik gebruik wil maken van mijn eigen aanteekenlngen der laatste 42 Jaren. Hieronder volgen eenlge gegevens over warme dagen in den zomer sedert 1891 BI) de behandeling van deze gegevens wil ik onderscheid maken tusschen warme en tropische dagen. Tropische dagen noemt men die dagen. Namens den Minister van Economische Za ken maakt de Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhoudery be kend, dat besloten is de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 K.G. per 1000 stuks, voor de week van 34 tjn. 3B Juli as. gedeeltelijk over te nemen, ten bedrage van 40 cents pen 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Ten bate van den eendenhoeder is voor een deneieren het over te nemen gedeelte in bet verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 30 cents per 100 stuks uitgevoerde eenden eieren. tot en met Zaterdag 29 Juli, van 10 tot 17 uur wordt te keuze-tentoonstelllng gehouden. warme dagen dan in het tweede en derde. Het voorkomen van warme dagen in den zomer is dus aan Ingewikkelder regels gebonden dan oppervlakkig gezien het geval schijnt te zijn. Wat het Jaar 1933 betreft, valt nog op te merken, dat wU met het aantal tot nu toe voor gekomen warme dagen alleen de koelste zomers achter ons laten Zou Augustus in het geheel geen warme dagen meer geven, dan zou deze zomer een der kqelsten zijn Maar het is niet waarschijnlijk, dat het hierop uitkomt, en zoo zullen wU dus welhaast mogen verwachten, dat 1933 ten minste een middelmatigen zomer zal geven. den Commissaris der Overljsel. mr. A E. baron van Voorst, den burgemeester van ver- van de Ministers van Sociale en van Onderwijs, K. en W., ir. R. A de kerk, naast den Ingang naar de sacristie heeft men een glas in langs de muur-zljde uitgesneden. Of het gat te klein was of dat de dader (s) ge stoord zijn geworden is niet bekend. Het is dan ook bij een poging tot inbraak gebleven Van de daders echter geen spoor, ook geen vingerafdrukken enz. De politie heeft de zaak in onderzoek genomen. Deze lederen Haarlem van werken op kunst-historisch gebied, welke werken uit de bibliotheek van bet Museum zijn genomen. Deze tentoonstelling, welke zeer interessant is voor studeerenden en liefhebbers, is georga niseerd naar aanleiding van de vergadering van den Bond van R. K. Boekerijen en Lees zalen in Nederland, welke dit jaar in Haarlem gehouden werd. De arbelders-organlsaties hebben aan den Rljksbemlddelaar bericht, dat. indien de Sphlnx- directle haar standpunt blijft handhaven, een ultimatum op korten termijn zal worden ge steld. Zondagmorgen ontdekte de koster R. K. kerk te Castricum, dat gepoogd was in te breken. Aan de achterzijde van H. Exc. de Aartsbisschop van heeft Zondag 23 Juli JJ. in de Kathedraal te Utrecht de H. Wijding van het Subdiaconaat toegediend aan de navolgende Eerw. Heeren Theologanten van het Oroot-Semlnarie Rijzen burg: A. A. Ariëns. W. A van Beek. A. van Bek- kum. B. 8. M. Carlier. A. A. Collet, A. A. H. Giesen. P. H. J. Hoogveld, J. H. R. Hunfeld. G. H. H. A. Jansen, F. H. P van der Kroon H. G. Kwanten. C. Th. J. M. van Leeuwen. Zooals men weet, staat de brug op rails en daarlangs glijden dan de torens, wuarop de brug rust. De druk op deze rails Is buitengewoon zwaar en het vet. dat tusschen rails en brug is aangebracht bleek voor een groot deel wegge drukt te zijn. Pogingen om dan ook bet tegen overgestelde te doen, de pontons weer te ver schuiven. bleek niet te gaan. Er was geen be weging In te krijgen. Bovendien bleek na een mlnltueus onderzoek, dat door het sleepen en het werken met lieren er klemming was ont staan. Verschillende manoeuvres werden gedaan om de brug weer in den juisten stand te kragen Met al deze pogingen gingen uren heen. Maar het gelukte niet om de pontons dichter bij elkaar te brengen, wat toch noodlg Is door bet kanaal verder te kunnen gaan en ten slotte de brug in den Mulderstraatweg te pas- seeren. In den loop van den Zondagmiddag werd door de ingenieurs besloten dat de brug een vijftigtal meters zou worden opgetrokken en daar ligplaats zou genomen worden aan den linkeroever van het kanaal tot Maandagochtend. Om zes uur zijn weder te werkzaamheden hervat. Verder w*rd besloten het scheepvaartverkeer vrij te geven tot de werkzaamheden aan de brug het noodzakelijk maken alle verkeer weer stop te zetten. Het mooie weer heeft honderden te voet, per rijwiel en per auto naar de Merwedesluizen ge lokt. Het publiek werd daar toegelaten tot de sluizen. Die honderden hebben het geweldige gevaarte boven het water zien liggen. Zjj heb ben het grootsche werk van Hollandsche inge- nleurskunst aanschouwd. echter slechts van verre, want de dijken langs het Kanaal waren afgezet met het oog op het gevaar, dat zulk een brugvervoer toch altijd met zich medebrengt. Tijdens de luchtvaartdagen, welke van 15 tjm. 19 Juli te Overasselt door de KLM en het or ganisatiebureau Jac Kleiboer georganiseerd zijn, beeft de KLM 1090 deelnemers aan de rondvluchten geboekt. Aangezien nog vele honderden bezoekers ten aanzien van deelneming aan de rondvluchten, wegens plaatsgebrek teleurgesteld moesten wor den en in de geheele streek van Nijmegen tot 's Hertogenbosch en van de Betuwe tot Noord- Llmburg een zeer groote belangstelling voor de luchtvaart gerezen is, ligt het in de bedoeling om t-S.t. nogmaals een vliegweek te Overafselt te organiseeren. DEN HAAG. Geslaagd voor deel I: B. R. Schuurman te Angerlo en voor deel II; H. A. Regnery te Leeuwarden. G. J. Maureau. A. J. W. Middelweerd, H. J. B. Mulders, B. A. Oostewechel, G. A H. Oude Hendrikman. G. J. Platvoet. H. P. J. Raken. Th. W. Ribberink. A. J. M. van Rijn, C. P. G. Schaepman. J. N. C. M. Schermer. F. Scholten. H. J. A. A. Smulders. C. E. Sneider, J. H. Swart. A. C. R Vehmeljer. J. A. M. Walraven. H. J. Weitjens. J. Th. Welling, A Th. W. Weijs en A van Wissen. En aan den O. Cist. Ref en de H. Wijding van het Priesterschap aan de navolgende Eerw. Heeren Theologanten van voomoemd Groot-Semlnarle J. J. Andriessen. H. O. J. Bless, C. C. M. Breukel. J. F. M. A. Dnessen. W. H. C. M. Gerritsen. H. A. J. Groothuis. B. C. M. Klop- penborg. C. G. Th. Meurs. A J. E. van den Muysenbergh, J. C. J. M. Poell. P. J.^Mllng. Th. C. A. A. M. van Rljckevorsel. G. A van Schalk. Th. Scholten. F. E. M Stemeberg. P. F. A. Tillemans, A E. F. O. Wolfs en H. Th. A Wouters. ter, den bijzonder Koningin Voorst Deventer, mr. F. W. Wttewaall en den tegenwoordlger Zaken Verwey. De eigenlijke openingsrede werd uitgesproken door den Commissaris der Koningin, die een woord van hulde en dank bracht aan den orga nisator van dezen Landdag en de beste wen- schen uitsprak voor het slagen ervan. Ir. Verwey bracht de gelukwenschen en groeten over van de ministers Slotemaker de Bruine en Marchant. Hierna hield dr. N. M Josephus Jltta, voor- het A. V. O.-werk als practisch probleem in de huidige omstandigheden. Wij vragen, zei spr., passenden arbeid, zoo noodlg in speciale werk plaatsen en bovenal maatregelen om de aan wezige of dreigende onvolwaardigheid tegen te gaan. Mej. dr. Vreede gaf een-uiteenzetting wat de Blauwe Vogels, een afdeeling van het Neder landsen Padvindersgilde willen n.l. hen, die door langdurige ziekte of door gebrek verhin derd zijn in de gewope groepen mede te arbei den, toch In de gelegenheid te stellen aan het Pad vinders werk deel te nemen. Na demonstraties door blinden met geleide honden en muziek van het bllndenorkest, hield dr. F. H. van Loon uit Den Haag een Inleiding over de misdeelde jeugd In gezin en maat schappij. Door het bijeenbrengen van gebrekkige jon gens en ook meisjes in padvtndershordes en troepen, zijn reeds verrassende resultaten be reikt. waarvan spr. verschillende voorbeelden noemde. In de middagpauze werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het bezichtigen van <-de tentoonstelling op het gebied van blin denverzorging en A. V. O.-wexx. Na de pauze sprak Pater Andreas over het onderwerp „Wat wtllen wfj blinden”. Spr. die zelf reeds 20 jaar blind is, fleed op allen een beroep om het bllndenvraagstuk dichter bjj zijn oplossing te brengen en hij achtte het nood zakelijk. dat ook blinden komen te vallen onder de sociale wetgeving. Dr. A van Voorthuizen sprak over Jeugd opleiding en onvolwaardige arbeidskrachten. Ter afwisseling van de redevoeringen hielden gebrekkige en normale padvinders demonstra ties. o.a. van veldpolo. Dr. J. J. Brutel de la Rlvière hield een be schouwing over het voorkomen van onvolwaar digheid. Door regiment heer J. H. Visser; tot professor in het Kerkel. Recht aan het Theologlcum te Warmond: den zeereerw. hooggel heer C. G. van Trigt. thans leeraar van het Klein-Seminarie „Hageveld" te Heemstede tot Directeur der Congregatie van de Arme Zusters van het Goddel. Kind en tot Rector van het Gesticht „de Voorzienigheid” te Amsterdam: den zeereerw. heer W. J. J. de Jongh. thans leeraar van het Klein-Seminarie „Hageveld” te Heemstede tot pastoor te Amsterdam <H. Oer. Maj.) den weleerw. heer J G. W van de Wiel, thans leeraar van het Klein-Seminarie ..Hageveld” te Heemstede; tot pastoor te Ilpendam: den wel eerw. heeer J. A Voorham. thans rector van het St. Aloyslusgesticht te Amsterdam. et Maandblad ter voorlichting van de leden en organen der R. K. Staats partij is zooeven met een actueel num^ mer uitgekomen. Het vormt een uitvoerige en door bekwame pennen geschreven brochure ter inleiding van den as. Kaderdag te Amersfoort. Want de tijd van voorbereiding voor dien belangrijken dag begint op te schieten. Ieder die hem bij woont of een rustige studie wil maken van de ongemeen brandende vraagstukken, welke er aan de orde komen, mogen zich tijdig van dit Maandblad-num- mer voorzien. Bijeenroeping van het kader beteekent, dat de besturen der Rijkskieskringorgani- saties uit de plaatselijke en gewestelijke lei ders In hun ressort een keuze hebben ge maakt van, en namens het Dagelijksch Be stuur een ultnoodlging zonden aan die par tijleden, wier bewezen belangstelling en activiteit voor onze partij, straks, bij de uit voering der voorgenomen plannen onmis baar zal blijken en wier nadere kennisma king met het werk en de werkmethode in onze partij in hun kring zal bijdragen en leiden tot doelbewust werk. Voorlichting en bezinning over de brandende vraagstukken van ónzen tijd moet nu voeren tot doelbe wust werk. Zoo staat het. De snel op elkaar volgende gebeurtenissen in Duitschland moeten ons iets zeggen, en gelukkig dat zij ons. Katholieken in Nederland tijdig iets kunnen zeggen. Zoo ooit dan nu moet ons volk zich bezinnen op de ware, evenwichtige democratie. De uniformeerende en „gelijkschakelen- de” opvatting van het zijn en het doel van den Staat heeft in de praktijk van de laat ste jaren reeds geleid tot vrijheidsknech- tlng, welke met de orde in den Rechtsstaat niet is overeen te brengen. Ziedaar het thema van de inleiding, waarmede Prof. Mr. E. J. J. van der Heyden, Rector Magni ficus der Katholieke Universiteit te Nijme gen, den Kaderdag zal inzetten. Ons inzicht in de maatschappelijke orde ning, volgens de pauselijke directieven, laat den Rechtsstaat intact en behoort dit te doen, omdat ook en juist de sociale orde en vrede berust op de harmonie tusschen een doelmatig gezag van de overheid en de redelijke vrijheid der burgers in hun maat schappelijke groepeeringen. Over dit onder werp zal in Amersfoort onze fractieleider. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse spreken. Het zijn voorts allerlei radicale stroomin- gen en daarop min of meer doordacht ge bouwde stelsels, welke in onzen tijd opgeld doen en zich richten tegen de parlementaire demonstratie en in haar gevolgen de orde van den Rechtsstaat zonder eenigen twijfel bedreigen. Dit geheele radicalisme van bui tenaf zal de heer P. Kasteel, parlementair redacteur van „De Maasbode”, in zijn in leiding ontleden, om er de lessen voor onze partij uit te trekken. In zekeren zin heeft het radicalisme van buiten af zijn weerslag gevonden in een sorot radicalisme in den boezem ook van het Katholieke volksdeel. Het betreft hier de dissidente groepen van Katholieken, die op een of andere wijze den onevenwichtl- gen tijdgeest ondergaan en zich opwerpen als voortrekkers in het nieuwe tempo, z.g. recht op het doel af. Ten opzichte van deze groepen zal onze partij,„in het verband van het geheel der vraagstukken haar houding hebben te bepalen. Over dit onderwerp zal de ondervoorzitter van het Partijbestuur, Mr. J. J. A. H. Houben, een inleiding hou den. Voor al deze inleidingen vindt men in het Maandblad constructieve gedachten voor den diepgang der nieuwe orienteering. Het is ook voor de gewestelijke leiders zaak, een gezette studie van de daar ontwikkelde be ginselen te maken. Ieder zou zich moeten doordringen van b.v. de saamvatting, door den voorzitter van het Partijbestuur gege ven van het komende werk en de werk methode. Men tast daar den wortel der vraagstukken. Voor de oplossing der tijdsproblemen heeft onze partij een ontzaglijke taak af te werken. De enérgleken moeten daarbij voorop gaan en helpen stuwen, aanpakken, het vertrouwan bjj de geschokten herstel len, wegwijzen, zuiveren en de gezonde be ginselen popularizeeren. Alleen door een doelbewuste kern-vorming wordt dit moge lijk. Amersfoort Is de school voor het rich- zitter der Staatscommissie voor Onvolwaardige Zondagmiddag was de 34-jarige W Durentet uit Amsterdam aan het zeilen op de Loos drechtsche Plassen. Ter afwisseling nam de jongeman een bad. BU het zwemmen schijnt hij onwel te zijn geworden. Een vriend van D„» de Haas uit Amsterdam, heeft nog getracht hem te redden, doch kwam zelf daarbij in nood. D. Is verdronken. Het lijk van *t slachtoffer werd door de politie eenigen tijd later btf *t dreg gen opgehaald. De H. Is door 'n surveilleerende politleboot OQgepikt. reldende maatregelen waren getroffen. Inmid dels had al reeds publiek weer post gevat om dit moeilijk karwei gade te slaan. Om zes uur werd de sluis geheel ontruimd en gingen de klappen van beide bruggen die hier de verbinding vormen epen. De lieren op de belde pontons werden aangedraaid en lang zaam spanden zich de kabels waarmede het ge heele gevaarte gelijktijdig tusschen de beide sluismuren zou getrokken worden. Aan den ach terkant waren twee sleepbooten van Gebr. Goed koop voortdurend in actie om de belde pontons recht te houden. Langzaam, maar dan ook zeer langzaam, na derde het Ijzeren gevaarte de vier omhoogstaan de brugklappen. Boven op deze klappen zaten mannen, die als observatiepost fungeerden om nauwlettend uit te zien dat de stellages waarop de roode brug rust vrij bleven van deze klappen. Telkens' werd gestopt of draaiden de lieren langzamer, omdat de beide pontons iets afwe ken uit de goede richting en moest weer ge manoeuvreerd worden, het geheel recht te krij gen. Om half acht was de brug juist boven de klappen van de brug. Het duurde nog een half uur voor de nieuw* brug zoover was gevorderd dat' de klappen weer dichtgedraaid konden worden. Een van de ergste hinderpalen was daarmee overwonnen. Toen de belde pontons ge heel door de Zeeburgerbruggen waren gepas seerd. werd ook het verkeer weer over het Mer- wede-kanaal aan deze sluizen vrij gegeven. Nog 'n half uurtje duurde het voor dat de sleep, want nu kwamen de sleepbooten om te trekken, weer In die 't. de slulskolk had verlaten. Buiten de sluis in het kanaal werd weer vast gelegd en begon het tudroovende werk om de beide pontons weer dichter bjj elkaar te schui ven en weer een hechte verbinding te maken tusschen deze drijverS,<,7ftIP' daarna den tocht door het Merwedekanaal voort te zetten naar den Mulderstraatweg. Maar dat ging niet dien dag. Arbeidskrachten, een rede waarin hij allereerst vaststeide. dat men hier voor een algemeen cul tureel vraagstuk staat, dat regelmatig behan deld moet worden en waarbij breede richtlijnen uitgestippeld dienen te worden. Het Is, zeide spr.. een uitnemende gedachte geweest van onze regeering, om het uitwerken van het onderwerp onvolwaardigheid aan een afzon derlijke. staatscommissie toe te vertrouwen. Spr. behandelde uitvoerig wat er te dien aanzien in andere landen gebeurt en concludeerde, dat overheid en liefdezorg samen moeten gaan om vruchtbaar werk te kunnen doen. Spr. splitste het vraagstuk der onvolwaardigheid in drie deelen: de prophllax van de onvolwaardigheid, dat is het voorkomen ervan, het opvoedkundige werk dat verricht moet worden en de hulp, die aan onvolwaardigen geboden moet worden. Nadat het bllndenorkest uit Grave had ge concerteerd. behandelde de beer W. F. Detiger waarop de thermometer tot tenminste 30 graden C. <86 F.) is gestegen. Daarnaast wil ik de da gen. waarvan de gemiddelde dagtemperatuur tenminste 20 gr. C. bedroeg, warme dagen noe men in afwijking van de gewoonte om dien naam te geven aan dagen, waarop de thermo meter tot tenminste 25 graden steeg. De hieronder volgende gegevens hebben be trekking op de maanden MeiSeptember, daa* in al deze maanden zoowel warme als tropisch* l dagen kunnen voorkomen. In de eerste plaats valt op te merken, dat er geen nauw verband bestaat tusschen het voor komen van warme en tropische dagen. De eerstgenoemde dagen kunnen voorkomen bij ge wone zomerweerstoestanden, die aanleiding ge ven tot samenwerking tusschen den aanvoer van warme lucht met een Zuidelijken wind en de sterke verwarming over dag door zonnestraling bjj weinig wind Als de aangevoerde lucht warm, de wind zwak en de zonnestraling sterk is. dus bij helder weer, stijgt de gemiddelde dagtem peratuur al gauw boven boven 20 graden, maar de tropische temperaturen vereischen meer bij zondere weersomstandigheden en wel óf toe- strooming van lucht uit een zeer heet gebied <b.v. bij Oosten wind) óf z.g. Föhnwerking in de atmosfeer waarbij de lucht neerdaalt en daardoor dynamisch wordb-verwarmd. Het is in dat opzicht merkwaardig, dat bijna alle zomers, ook de koele, tenminste een of twee tropische dagen brengen Zoo kwamen er in den zeer koelen zomer van 1910 nog twee voor. Wij hebben recht op gemiddeld twee tropische da gen per zomer, maar krijgen die niet steeds Tien der 42 Jaren, die hier in beschouwing ko men, brachten geen tropische dagen, oa. het Jaar 1932 Dertien andere zomers brachten er slechts een. tien zomers 37 en het zeer warme Jaar 1911 13. In dat jaar kwam ook de hoogste temperatuur, 35 graden C '95 F op 28 in de maand Juli Deze maand brengt ook de meeste tropische dagen. Er kwamen 88 tropische dagen in de geheele periode 18911932 voor. De hoogste temperaturen waren: Mei 32.8. Juni 34.8, Juli 35.0, Augustus 34.0, September 347 Hieruit blijkt evenwel, dat de thermometer in al deze maanden een zeer hoogen stand kan bereiken. Merkwaardig is de maand Juli 1911. die 3 en Augustus, die 6 tropische dagen achter elkaar bracht. Deze zeer heete dagen komen trouwens bij voorkeur enkele dagen achtereen voor. Dit feit is wel zoo te verklaren, dat zulke booge temperaturen bet meest voorkomen bjj reer stabiele weerstoestanden De statistiek geeft ook antwoord op de vraag of er tegenwoordig zooveel minder tropische dagen voorkomen dan vroeger. Welnu, de laat ste tien Jaren brachten er 23. het daaraan voor afgaande decennium 17. en de hieraan vooraf gaande resp. 23 en 23. Er was dus wel een in zinking in de jaren 1912 (eigenlijk 1913) tot 1921, maar daarop volgde een toename, vooral in de jaren 1929 en 1930. Houden wij ons nu bezig met de warme zo merdagen. De statistiek leert ons daaromtrent het vol gende: Vooreerst dat die 42 jaren in het geheel 822 warme zomerdagen brachten, als volgt over de maanden verdeeld: Mei 90. Juni 173, Juli 304, Augustus 198, Sep tember 57. De maand Mei is dus in dat opzicht iets gun stiger dan September. WU hebben dus elk jaar recht op gemiddeld 20 warme dagen. Het is er echter verre vandaan, dat elke zomer ons zoo veel warme dagen brengt De warmste zomer was die van 1911 met 57 warme dagen, dus ruim het dubbele normale aantal. 16 hiervan vielen in Juli, 23 in Augustus. Deze zomer liet echter alle anderen verre achter zich, zelfs de naastvolgende. 1917 met 34 warme dagen, en de twee hierop volgende. 1899 met 33 en 1929 met 32. Het laatste Jaartal toont tevens aan, dat „tegenwoordig nog warme zo mers voorkomen." Het slechts bedeeld met warme dagen waren Oe Jaren 1909 met 3. 1910 met 8, 1918 met 9 en 1894 met 10 warme dagen. Uit dit laatste jaar tal blijkt, dat zeer koele zomers vroeger ook Vel voorkwamen. Gaan wfj de vier laatste decennia na. dan zien wjj dat deze de volgende aantallen warme dagen hadden: le 259. 2e 183. 3e 197, 4e 183. Deze cUfcrs zouden wel eenigen grond geven tot de bewering, dat vroeger meer zomer warmtevoorkwam dan tegenwoordig. Het ge middelde aantal zou dan gedaald zijn van 25 tot 18. Er is echter een vermoeden, dat in eerste Jaren van de aangehaalde waarnemingsreeks door minder juiste waarnemingen het aantal warme zomerdagen met een te groot cijfer is aangegeven, maar zelfs wanneer men daar mede rekening houdt, blijft er een verschil over, dat de heerschende meenlng ondersteunt. Daarmede is echter nog niet bewezen, dat wij met een verandering van bet klimaat te doen hebben, doch eerder piet een periodiek ver schijnsel, misschien ook met de elfjarige tem- Peratuur-periode, die hier en daar als parallel- verschljnsel met het wisselend aantal zonne vlekken geconstateerd is. De vraag blüve dus verder rusten. Vermelding verdient nog. dat het laatste de cennium opvallend veel warme dagen in Sep tember. vergeleken met de andere decennia vertoonde Daarentegen gaf de maand Mei in bet eerste en het laatste tiental jaren minder Het hoofdbestuur van de Vereenlging Onderofficieren der Landmacht heeft Z. E. den Minister van Staat, tijdelUk voorzit ter van den Raad van Ministers, verzocht den 24en April 'geboortedag van Prins Willem van Oranje) in het vervolg tot Nationalen Feest dag te verklaren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13