I Het Nederlands ch-Duitsche verdrag leed van» eiken dag gegrepen en Invoerrechten crediet MINISTERIEEL BEZOEK TE HEERLEN Het gebeurde op de „Evertsen” RADIO-PROGRA MMA^ nd ustrieprod ucten eischte De voor- en nadeelen Looptijd Valsche partij reclame Over rente geen bezwaar De inhoud De toestand in Duitsch- land Limburg en de nazi’s Een motie het Int. Christelijk VILLA AFGEBRAND DEVIEZEN-SMOKKELARIJ Aangehoudenen veroordeeld Kaas, boter en eieren INDISCHE POSTVLUCHTEN Onder zware zakken EERSTE KAMER Tegen Dinsdagavond bjjeen- UIT HET BOUWBEDRIJF geroepen Vaststelling der vacantiedagen ONWEER EN BLIKSEM Boerenhofstede afgebrand TUSSCHEN LIFT EN BALK Groenten en haring Oud-studenten reunie Passagiersrondvluchten Eén arbeider op slag gedood, drie anderen ernstig gewond Vreeselyk ongeluk te Barneveld, dat drie menschenlevens De wagen 500 meter meegesleurd In hooger beroep requireerde de advocaat-generaal bevestiging der hoofdstraffen Prof. Slotemaker de Bruine laat zich voorlichten op het gebied van werkgelegenheid steunverleening van Vakverbond Wetsontwerp ingediend tot goed keuring van de op 27 April te Berlijn gesloten verdragen Hevig onweer ib het Gooi Van hooren zeggen. MAANDAG 24 JULI Dinsdag 25 Juli 1933 11 5.20 Gramo- en De het -Irie j den gespaard. De markonle CT?- bet.ekent Mercedes. Mercedes Uw dageli|ksch. vriend en metgezel VERWIJZEN WIJ KAAR DEN RADIOGIDS omgekomen dame kon nog niet worden vastge steld. De zwaar gewonde heer, wiens naam nog niet bekend is, is met dén trein, welke een half uur vertraging had, naar het ziekenhuis te Amers foort vervoerd. 11 uur Gramofoonmuziek 11.15 Chr. Vin dt, Llszt. De „Pelikaan” op de thuisreis is Zaterdag te Jodhpur aangekomen. De „Oehoe” op de thuisreis Is Zaterdag te Boedapest aangekomen. Het vliegtuig wordt be den tusschen twaalf uur en half een op Schip hol verwacht. De ..Snip" (uitreis) is Zaterdag te Bagdad aangekomen. Vrijdag werden door het Schepengerecht te Crefeld veroordeeld de dames mevr. C., mevr T. en mej. 8.. allen uit Venlo, die eenlge weken geleden gearresteerd werden omdat zij elk een bedrag van duizend Mark van een reisschèque frauduleus over de Hollandsche grens poogden te brengen. De twee eerstgenoemde dames wer den veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, mej. 8., die tevens fraude gepleegd had met een pos. tot vier weken gevangenisstraf en een geldboete van 3000 Mark. Zaterdagmorgen beeft by de Kunstmestloods die aan de Haven te Doesburg staat, een ern stig ongeluk plaats gehad. Vier arbeiders wer den door vallende zakken kunstmest getroffen. De arbeider Visser werd op slag gedood. De andere arbeiders werden ernstig gewond Bfj de Tweede Kamer is Ingediend een wets ontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch' Duiteche Douaneverdrag en van het verdrag tot wijziging van bet Nederiandsch-Duitoche Douane- en Credietverdrag van 26 November 1925. beide op 27 April 1933 te Berlijn tus- achen Nederland en Duitechland gesloten. De Voorzitter van de Eerste Kamer heeft de Kamer bijeengeroepen tegen Dinsdagavond a.s. half negen, In welke vergadering verschillende wetsontwerpen behandeld zullen worden. Den volgenden dag zal de Kamer in de af- deelingen onder meer onderzoeken het retorsle- wetje, de wijziging van de Lager Onderwijswet en de wijziging der Landbouw-Crisiswet, welke wetten deze week door de Tweede Kamer zijn aangenomen. Zaterdagnacht is op de Oranje NassaumiJn II een doodelijk ongeval gebeurd. De arbeider J. Herkenbosch uit Meerssen is tusschen een In beweging zijnde lift en een balk bekneld ge raakt. waarbij hij zoodanige verwondingen op liep, dat hü kort na het ongeval is overleden. De overledene was gehuwd en vader van zes kinderen. By de onderhandellngen werd door Dultsch- land gevraagd, zoowel een verlenging van het crediet als een verlaging vin de rente De Ne derlandsche Regeerlng had overwegende bezwa ren tegen een verlenging van het in 1937 af- loopende cred et. omdat zy den ongelyken duur der wederzydsche concessies niet wenschte te bestendigen. KALt'NDBOBU. 1154 M. 12.30 Strijk- orkest van Bellevue Strandhotel o.l.v. H. Andersen 3.50 Carl Rydahl’s instrumen taal ensemble 11.20 Danmsmuziek. De tarlefsafspraken voor groenten zijn voor de Nederlandsche belangen niet bevredigend. Dit geldt in het byzonder voor het artikel kropsla. De Regeerlng heeft echter gemeend, toen haar bleek, dat bjj de onderhandellngen het uiterste gepoogd was om tot eene minder ongunstige regeling ten aanzien van dit punt te komen, de geheele aangelegenheid hierop niet ts mogen laten afspringen, omdat het ver liet bleek niet mogeljjk te zijn een verdrag te sluiten met een langen looptijd; daarom moest volstaan worden met eene overeenkomst, welke tot 31 December 1933 loopt. Wat betreft het verdrag tot wyzlglng van het Nederlandsch-Dultsche Douane- en Credietver drag wordt het volgende medegedeeld: Omstreeks 2 uur Zaterdagnacht woedde een hevig onweer boven de Krimpenerwaard. De bliksem sloeg in een hooischuur van den land bouwer P. Visser. Het vuur greep onmlddeliyk snel om zich heen. Vonken spatten over op de boerenwoning, hofstallen en schuren, die in inder dan geen tijd een prooi der vlammen verden. De yllngs ontboden brandweer stond brandde geheel af De Broederschap van Oud-Studenten van het Juvenaat H. Hart, Bergen op Zoom, die van X jaar vijf jaar bestaat, houdt ter her denking van dit feit op 12 en 13 Augustus zs. een lustrumreunle in het Juvenaat. De deel nemers worden Zaterdag 12 Aug., om half twaalf *s morgens, in het Juvenaat verwacht. De K. L. M. zal op Maandag 31 Juli, Dlnsda? 1 Aug. en Woensdag 2 Aug. passagiersvluchten houden boven Utrecht. Amersfoort. Het Gooi en omgeving, waarbij het Militaire Luchtvaart- machteloos. De hofstede brandde geheel af. terrein te Soes: er berg als van ouds als ultgangs- I Slechts de belendende perceelen konden wor- punt zal dienen. j den gespaard. WEENEN. 517 M. 5 50 Sollsteneoncert 7.20 Populair concert door het omroep orkest o.l.v. J. Holzer 8.50 Das Meer. Weensch Symphonic-orkest o.Lv. dr. B. Baumgartner 10 25 Dansmuziek door The blue boys, Franz Schier, zang. WARSCHAU. 1412 M. 535 Gramo foonmuziek 6.35 Umberto Macnez, tenor: 7.25 Gramofoonmuziek 8.20 Concert door bet omroeporkest o.l.v. St. Nawrot, St. Kor- wln Szymanowska, sopraan 9.25 Vervolg concert 10.20 Dansmuziek 11.05 Idem Aan de Oud-Studenten, wier adres het be stuur bekend was, is een uitnoodlging met pro gramma toegezonden; zij, die daarom geen uit- noodiging ontvingen, worden verzocht hun adres op te geven aan den secretaris. H. Blom Molensteeg 36, Rotterdam, die gaarne het pro gramma met nadele bijzonderheden zal toe zenden. De deelnemers worden verzocht in elk geval aan Pater Rector hun komst te berich ten. Alle oud-studenten zijn welkom Vrijdag heeft de minister van Sociale Zaken, prof. Slotemaker de Bruine, vergezeld door twee zijner adviseurs, de heeren VerweU en van Geelén zyn aangekondlgd bezoek gebracht aan de gemeente Heerlen. drag voor tal van andere moeilijkheden eene acceptabele oplossing zou brengen. Hetzelfde geldt voor het artikel gezouten haring. Sommige menschen meenen. i En als Ds. Tichelman, die by het ongeluk te Barne veld om het leven Is gekomen, was Dinsdag uit Den Haag vertrokken voor een korte vacantie Zondagochtend zou hij te Amersfoort in de stichting -Zon en Schild” aldaar een gods dienstoefening lelden. Ds. Tichelman was een zeer beminde per soonlijkheid. In Chr. Historische kringen had hy grooten Invloed. Mr J. 8. Tichelman, die eveneens gedood Is. was ongeveer 25 jaar oud en had zich kort ge leden als advocaat te Den Haag gevestigd. De Patroonsorganisaties in het bouwbedrijf hebben voor de meeste plaatsen, waaronder ook Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, de va cantiedagen vastgesteld op 31 Juli, 1, 2 J en 4 Augustus. Wat de Industrie-producten betreft, moge de aandacht er op gevestigd worden, dat voor de belangryke artikelen superfosfaat en zout ta- rief-contlngenten tot stand kwamen, waardoor verhooglngen. welke Dultschland Ingevoerd had, nadat tarlefafspraken met andere landen opgezegd waren, voor een groot deel ongedaan I gemaakt konden worden. Op grond van bepalingen behoudt Nederland in Dultschland een kolencontingent van 106.000 ton per maand. Mocht de Invoer van Duiteche kolen hier te lande weer stUgen. dan zou de Nederlandsche Regeerlng een contingent voor Dultschland kunnen vast stellen, hetwelk overeenkomt met de In' 1932 geïmporteerde hoeveelheid, zonder dat de Dultsche Regeerlng daaraan het recht zou kunnen ontleenen, den Invoer van Neder landsche kolen In Dultschland lager dan het bestaande contingent vast te stellen. Het resultaat van de onderhandellngen wat kaas en boter betreft, Is. dat 70 pct. van de gemiddelde Invoeren In de periodes 1 Mei31 December 1931 en 1932 tegen een gemiddeld invoerrecht van RM. 28.57 In Dultschland kan worden geïmporteerd, waarby dan nog in aan merking genomen moet worden, dat het aan Finland afgestane contingent, groot 1.910 ton harde kaas, daarvan In mindering kan komen, waardoor In het gemiddelde recht, dat betaald wordt, een fractioneele wijziging kan komen. Boven dit contingent kan nog kaas tegen het autonome recht naar Dultschland warden geëxporteerd. De regeling voor eieren, alhoewel niet in alle opzichten bevredigend, spruit toch voort uit den wil van Dultschland om met dè Neder landsche belangen rekening te houden. De met Dultschland overeengekomen regeling achtte de Regeerlng aanvaardbaar, omdat daardoor de uitvoer van de groote Nederlandsche eieren, welke aan de hoogste kwaliteitaelschen voldoen mogelyk blijft. Door het aanvaarden van de voorschriften van het Dultsche „Handelsklas- sengesetz" wordt de Import van een zeer groo te hoeveelheid eieren, welke niet aan die eischen voldoen, in ernstige mate belemmerd; soodat de concurrentie voor die landen, welke wel aan deze eischen kunnen voldoen, waar onder Nederland, minder zwaar wordt. Het be zwaar, dat de koelhuiseieren en de kalkeleren niet in Dultschland geïmporteerd kunnen wor den onder de in het verdrag voor de „Han- delsklassen”-eleren gestipuleerde voorwaarden heeft de Regeerlng noode moeten accepteeren. Het douane-contingent voor varkensspek is gebonden aan een prijsafspraak, welke af spraak op grond van bijzondere omstandighe den, gelegen in de door de Crlslsvarkenswet geschapen organisatie, kon worden aanvaard. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is in de rivier De Mark te Oudenboech by het zwemmen verdronken C. Meeuwissen, bloemist, oud 16 jaar. Het HJk van den jongen Is een kwartier na het ongeluk opgehaald. Zaterdagmiddag half één is te Olst bij het baden In den IJsel verdronken de 13- jarige Johan van Wegel. De politie heeft naar het Hik gedregd en de bekende duiker G. Uil- tlnk heeft verscheidene malen gedoken, doch Zaterdagmiddag was het nog niet gevonden. De 19-jarlge knecht Dykstra van den vee houder Rameyer, wonende te Slccama’s polder nabij Heerenveen, is by het baden In de Schlp- sloot verdronken. Het Nederlandsch-Dultsche verdrag van 27 April 1933 stelt verlagingen vast van de In voerrechten, welke op een aantal belangrijke Nederlandsche artikelen In Dultschland wer den geheven. Voorts bevat het een aantal be- langryke regelingen betreffende tariefcontin genten en in verband daarmede eenlge prijs afspraken. Het verdrag tot wyzlglng van het Nederlandsch-Dultsche Douane-en Credietver- drag van 26 November 1925 regelt In hoofd zaak de verlaging v^n den rentevoet van het Nederlandsch-Dultsche crediet. De tegemoet koming van de Nederlandsche Regeerlng op het punt van de rente moet beschouwd wor den als de belangrijkste contraprestatie van Nederlandsche zijde tegenover de Dultsche con cessies. Om die reden Is er dan ook een nauw verband gelegd tusschen den duur van de Dultsche concessies en de periode, waarvoor de renteverlaging geldt. Op den onbewaakten overweg van den Nijkerker Grintweg nabü Barneveld is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat drie menschenlevens heeft geëischt. Z.Exc. werd om circa 1.45 uur ontvangen door het gemeentebestuur ten gemeentehulze, waarby hij werd verwelkomd door den burge meester, die daarby woorden van waardeering sprak voor het bezoek van den minister aan de hoofdstad der mynstreek met het doel zich hier persooniyk op de hoogte te komen stellen van de bestaande toestanden. De burgemeester ziet hierin het bewijs, dat de minister mede leeft met Limburg en vooral ook met hen, die door hun zwaren arbeid het zwarte goud ont worstelen uit den Limburgschen bodem, en is ervan overtuigd, dat de minister een open oog heeft voor de nooden van deze menschen, die thans door de malaise in de mynlndustrie in moellyke omstandigheden zyn komen te ver- keeren. De minister sprak woorden van dank voor de welwillendheid van den burgemeester om dezen dag zoodanig voor hem te regelen, dat hij met zijne adviseurs de gelegenheid heeft ge kregen om met het gemeentebestuur en ver schillende personen en vertegenwoordigers van corporaties in persoonlyke aanraking te komen en een belangryk stuk ervaring op ta doen. Z-Exc. wees er verder op, dat de regeerlng met groote belangstelling volgt hetgeen er in Limburg plaats heeft en de menschen wil doen voelen, dat ze leven In het beproefde en toch zoo goede vaderland. Gedurende het hevige onweer, dat zich van nacht tusschen twee en vier uur boven het Gooi ontlastte, is de bliksem geslagen In de villa „Olly” aan den Zwaluwenweg te Blaricum. De bewoners van het huis, de heer en mevrouw Boom, moesten yllngs het huis verlaten. Hoewel de Larensche en Blaric^msche brand weer spoedig na bet uitbreken van dea brand aanwezig waren, brandde het huis, dat met riet bedekt was, tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Op het punt van de rente bestond niet zulk een overwegend bezwaar om aan de Dultsche wenschen tegemoet te komen, zy het dan ook. dat de Nederlandsche Regeerlng meende ter zake eenlge nadere voorwaarden te moeten stel len. De verlaging van de rente van 5% pCt. op 4 pCt. moet beschouwd worden als de contra prestatie van Nederlandsche zyde voor de facili teiten, welke de Dultsche Regeerlng In het douaneverdrag heeft verleend. Niet dan na ryp beraad heeft de Regeerlng toegestemd in eene verlaging van de rente tot 4 pCt. Immers van crediet-technlsch standpunt beschouwd, waar by uiteraard ook het risico een rol moet spelen, bessond er weinig aanleiding renteverlaging en dan nog wel i. 1% pCt. toe te staan. De noodzakelijkheid evenwel faciliteiten voor den Nederlandschen export te verkrygen en de onmogelijkheid deze op andere wyze te verlan gen, heeft den doorslag gegeven, waarby ook de zorgvuldige wyze. waarop het crediet sinds 1920 door de z g. „Treuhandverwaltung ftlr das Deutsch-Niederlandische Finanzabkommen /B.i m.b.H.” werd beheerd, een rol speelde. De renteverlaging geldt voor den duur van het crediet, doch alleen In zooverre als gedu rende dezen tyd met betrekking tot den Invoer van Nederlandsche goederen in Dultschland een verdragsverhoudlng bestaat, die aan bet douaneverdrag van 27 April 1933 in dien zin gelykwaard g is. dat zy in haar geheel geen we zenlijk grootere belasting of beperking van den invoer van Nederlandsche goederen In Dultach- land op de In aanmerking komende gebieden beteekent dan het voren vermelde douanever drag. Wanneer geen nieuw verdrag tot stand komt, zal de rente na 6 maanden automatisch tot 5H pCt. terugkeeren Voorts is voorzien In het geval, dat geen over eenstemming by de onderhandellngen kan wor den verkregen. Er zal dan een scheidsrechter lijke uitspraak moeten worden uitgelokt. Wan neer echter geen nadere overeenkomst bereikt is en na zes maanden nog geen uitsprak van het scheidsgerecht is gedaan, zal de rente In leder geval wederom op 5% pCt. terugspringen. Teneinde zooveel mogelyk te voorkomen, dat van de^e procedure gebruik gemaakt moet worden, is in het protocol by het Douaneverdrag over eengekomen. dat partyen tydig voor den 31en December 1933 met elkaar In onderhandellng treden, met het doel zich te verstaan over een regeling van het Nederlandsch-Dultsch goede renverkeer na afloop van het douaneverdrag. Vrijdagavond is het tweejarig dochtertje van den heer Veldman te Balkbrug in een onbe waakt oogenbllk In een langs de woning loo- pende^Nvyk (waterleMingkanaal) gevallen en verdronken. De ouders, die op onderzoek uit waren gegaan, vonden het lijkje drijvende op het water. De minister merkte voorts op, dat er thans ook menschen zyn, die voor Limburg belangstel ling toonen, welke belangstelling Limburg niet waardeert; de regeerlng daarentegen waardeert het In de Limburgers, dat zij deze belangstel ling niet waardeeren. De aanwezigheid van spreker In de hoofdstad van de mijnstreek Is een van de bewyzen er van, dat de regeerlng terdege belang stelt in hetgeen er In Limburg plaats heeft. BEROMt'NSTER. 460 M. - foonmuzlek 6 uur Idem 7.50 Vocaal concert door een jongenskoor 8 50 Po pulair concert 9 30 La serva padrone, opera van Pergolese 10.15 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN KONIG8WU8TERH.AU8EN, 1635 M. - 2.20 Gramafoonmuzlek 4.20 Concert 625 Concert 1045 Progr. Beriyn 11 20 Concert -uit Hamburg. Een auto, waarin drie personen gezeten wa ren, is op genoemden overweg gegrepen door een sneltrein alt Apeldoorn. De wagen, welke aan de locomotief bleef hangen, werd op een afstand van 500 Meter verder gesleurd. De drie inzittenden werden uit den auto ge slingerd en kwamen ongeveer 50 Meter verder terecht. 9 Een heer en een dame werdep-op slag gedood, terayl de derde inzittende heer zwaar werd gewond. De tijken zijn vreeselyk verminkt. Uit een op het lijk gevonden spoorwegaboo- nement bleek, dat de gedoode heer ds. Tichel man uit Scheveningen was. De identiteit van de De bedoeling is om in het najaar weer naar Limburg te komen, dan ook andere steden te bezoeken om zich op de hoogte te stellen van verschillende vragen, die zich In dit gewest voordoen. Heden geldt het bezoek aan Heerlen om aan dacht te schenken wat alhier op het gebied van werkgelegenheid en steunregeling voor de werk- loozen wordt gedaan, teneinde antwoord te kunnen geven op vragen die gesteld worden, zoodat zyn afdeelingschefs niet uitsluitend be hoeven tewerk te gaan op schriftelyke rappor ten en adviezen. Hierna had Z Exc nog een onderhoud met Mgr. dr. Poels, met de mUndirecties en de ver tegenwoordigers der verschillende mynwerkers- organisaties. tea 12.15 De KRO-boys o.l.v. Plet Lus- tenhouwer. RefrelnzangJack Mossel 1 45 Verzorging zender 2 uur Vrouwenuurtje 3 uur Oramofoonmuzlek 4 uur Het' Hllversumsche kinderkoor o.l.v. Plerre BrUll; 4 30 Gram of oonmuzlek 5 uur Het Kro- sextet o.l.v. Plet Lustenbouwer 7 uur Politieberichten 7.15 ..Russisch commu nisme" door mr. JI J. A. van Son, II ..Prac- tyk" 7.35 Gramofoonmuziek 7.45 Ver- bondskwartlertje 8 uur Stafmuzlek van het le reg. Infanterie te Assen o.l v 8. P. van Leeuwen 0 uur Gramofoonmuziek 9.40 Vervolg plano-recltal 10 uur Ver volg stafmuzlek 11 uur Gramofoonmuz. 12 uur Sluiting. HII.VERSI M, 1875 M. 8 uur AVRO- tydseln Avroklok 8.01 Gramofoonmuziek 10 uur Morgenwydlng 10 15 Gramo foonmuziek. gewyde muziek 10.30 Orgel concert door Frans Hasselaar. Solist Max Oroblo de Castro, cello 11 uur Kook- en oakpraatje door mevr. R. Lotgerlng-Hllle- brand .Janu en geleien” 113o Voortzet ting orgelconcert 12 uur Tydsein Avro klok 12.01 Lunchconcert door het en semble Rentmeester' 12 45 Gramofoon- muzlek. Fransch cabaret-kwartlertje 1 uur Dultach cabaret-kwertlertje 1.15 Engelsch Cabaret-kwartlertje 120 Voort zetting van het lunchconcert door het en semble Rentmeester 2.15 Verzorging zen der 2.30 Causerie door dr. J H Gunning JHzn. ..Herinneringen aan Noorwegen" 3 uur Kamermuziek door mevr. Fle Looult- Roeper. plano en Henrl Tlbbe. vlooi 3.30 Gramofoonmuziek. Mozart-programma 4 uur Voortzetting kamermuziek 4.30 Radlo-Klnder-Koorzang o.l.v. Jacob Hamel 5 uur Verhalen voor kleinere kinderen door mevr. Antoinette van DUk 5 30 Ko vacs Lajoa en zyn orkest 7 uur Causerie door Hans Martin ..De vliegende Hollander” 7.30 Gramofoonmuziek. Trits .beroemde Fransche chansonnières" III. Damla. Pro gramma samengesteld door mr H M Mer- kelbach 8 uur Tydsein Avro-klok 8 01 Vaz Dlas 8.05 Avro-opera-ultzendlngen. Studlo-opvoerlng van „Le Grand Mogol". komisch zangspel In 4 tafereelen van Ed mond Audran. Het omroeporkest Het koor der opera-vereenlglng o.l.v. H van Wtelonk. Leiding Nico Gerharz. Regie L. Roberts 9.45 Duke Ellington met zijn beroemde band voor de AVRO pl.m. 10 15 Radlo- tooneel. Studio-opvoerlng van „Het The ma” of ..De deur des levens" pi m 1035 GramofoonmuzleJ. Populair programma 11 uur Vaz Dlas 11 10 Kovacs Lajoa eh zijn orkest 12 uur Tydsein Avro-klok en Sluiting. LUXEMBÏ RG, 1191 M. 7 uur Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7 50 Symphonleconcert van gramofoonpl 8 30 Causerie In het Fransch 8 40 Lichte gramofoonmuziek 9 uur Nieuwsberichten In het Fransch 9.10 Lichte gramofoon muziek 9 45 Nleuwsber. In het Dultsch 9.55 Dansmuziek en gevarieerd program ma. (In de pauzes koersen en sportberich ten bestuursraad >van het Internationaal Christeiyk Vakverbond, die de vertegenwoor digers der aangesloten vakverbonden en der christelijke vaklntematlonales omvat, heeft op 20 Juli in Straatsburg vergaderd, onder voor zitterschap van den heer Jules Zlrnheld. Parys, die den afgetreden voorzitter, den heer Bernard Otte. Dultschland, tydeiyk vervangt. De secretaris-generaal van het I.C.V„ de heer Serrarens uit Utrecht, heeft een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de gebeurtenissen In' Dultschland, van de vernietiging der Duiteche vakbeweging van alle richtingen en in het by- zonder van de christelijke vakbeweging. Met algemeene stemmen nam de bestuurs raad een resolutie aan waarin wordt vastge steld, dat onder voorwendsel van een strijd tegen het marxisme en van de verwezeniyking van een nationale eenheid ip den grondslag van een nieuwe corporatieve economische orde, de Duiteche arbeiders zijn beroofd van hun na tuurlijke rechten; zoo zijn o.a. de chrlsteiyke vakorganisaties vernietigd, hun vermogen in be slag genomen, hun leiders verjaagd en vogelvrij verklaard. ,X>e bestuursraad van het I.C.V. protesteert derhalve krachtens zyn beginselen met kracht tegen de aantasting hunner rechten, waaraan de Duiteche arbeiders zyn blootgesteld, tegen de vervolgingen en den eerroof van talrijke lei ders uit de vakbeweging en anderen, die gebukt gaan onder een ongekende terreur, die hun zelfs het recht op arbeid ontzegt. „De bestuursraad van het I.C.V. doet een be roep op alle volken en In het byzonder op alle arbeiders, om de christelyke vakorganisaties te versterken en zich krachtens de christelijke be ginselen met alle energie te verzetten tegen elke tyrannie of dictatuur, waarnaar In hun land ge streefd mocht worden.” De bestuursraad besloot het bestuur volmacht te geven, om In de eerste helft van het vol gende jaar een buitengewoon congres be leggen. BERLIJN. 419 M. 4.15 ClAre Wlnzler zingt 8.30 Populair concert door een polltle-kapel o.l.v. Ernst Stleberitz 10.40 Concert uit Hamburg. BATAVIA, 22 Juli (Aneta). By de behande ling van de hooger beroep-zaken tegen de 34 dienstweigeraars aan boord van de Everteen" requireerde de advocaat-flscaal bevestiging van alle hoofdstraffen. Ten aanzien van den kwartiermeester K„ wiens bijstraf degradatie was, werd ontslag uit den dienst geëischt, terwijl tegen de matrozen De W„ R„ K„ den stoker-olieman P. en den marinier K. verlaging van rang werd geëischt. De verdediger, de officier van administratie. J. P. Scheepmakers, zelde dat uit het verzoek van de 34 veroordeelden blijkt, dat zij voor hun verdediging ook voor het Hoog Militair Ge rechtshof zich liever een officier, dan een bur- ger-advocaat zagen toegevoegd, en dat de pro paganda in bepaalde politieke kringen In Ne derland om burger-rechtsgeleerden voor de ver dediging der dienstweigeraars en muiters naar Ned.-Indle te zenden, niet het werkelijk belang der beklaagden voorstaat, doch hoofdzakelijk te gebaseerd op eigenbelang en valsche part ij- reclame. Nader vernemen wij. dat de drie inzlttendei. van den verongelukten auto waren ds. Tichel-, man, Ned. Herv. predikant te Scheveningen, diens echtgenoote en zyn zoon mr. J. 8. Tichel man, welke laatste chauffeerde. Mr. Tichelman en zyn moeder werden op slag gedood. Ds. Tichelman werd bewusteloos en In hoogst zorgwekkenden toestand opgenomen Een dokter, welke zich In den trein bevond, heeft onmlddeliyk geneeskundige hulp verleend. Voorts was spoedig aanwezig dokter Van Galen Last uit Voorthuizen. De zwaar gewonde Is met derselfden trein naar Amersfoort gebracht, waar hij In het R.K. Ziekenhuis werd opgeno men. Een half uur na aankomst is hij daar aan zyn verwondingen bezweken. x De. Tichelman, die ongeveer vijftig jaar oud was, was jarenlang Ned. Herv. predikant te Scheveningen. waar hij een zeer geziene figuur was, in het byzonder by de visschersbevolking. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Populair concert 1.20 Concert door het stedelyk orkest van Witten o.l.v. Hugo Fllegner 5 50 Concert door het groot orkest van den West Dultschen omroep o.l.v. Kühn 920 Kamernjuzlek. kf- DAVENTRY, 1554 M. 1220 Orgelcon cert door Reginald Foort 1.06 Concert door het Paramount Astoria orkest o.l.v. Anton 1.50 Concert door het Western Studio orkest o.l.v. Fr. Thomas 2.35 Con cert door het Chelsea Strykkwartet; Mar- geret Fleld-Hyde. sopraan 7.50 Adela Ver ne. plano 8.30 Concert door het radio Militair orkest o.l.v. Walton O’donnell 9.55 Symphonleconcert door het BBC-orkest o.l.v Frank Bridge 11 15 Lew Stone en zyn band In Monseigneur. PARIJS. (EIFEL) 1446 M. 8 50 Plano- recital door M A. Pradler 9.20 Populair concert door het omroeporkest o.l.v. E Fla- ment. Aan de Memorie van Toelichting wordt het Volgende ontleend; Sinds het begin van het jaar 1932 traden bijzondere moeilUkheden op In het handelsver keer tusschen Nederland en Dultschland. welkg van den aanvang at de byzondere aandacht van de Nederlandsche Regeerlng hadden. Deze moeilijkheden betroffen aanvankelijk voorna melijk net betalingsverkeer. De door DuiLsch- land genomen deviezenmaatregelen vormden eene groote belemmering voor den Nederland schen export naar dat land. De uitvoer van een aantal belangrijke artike len naar Dultschland werd wel Is waar gere geld door het Nederlandsch-Dultsche Douane- en Credietverdrag van 26 November 1925. doch dit verdrag gaf geen waarborgen voor alle be langrijke artlke’en. Zoo had Nederland geen by verdrag gewaarborgde rechten, wat betreft den export van boter. Vervolgens wordt in déze zeer uitvoerige Memorie van Antwoord een overzicht gegeven van de situatie In 1932 en van de onderhan- delingen In begin 1933 gevoerd. Deze bespre kingen leidden uiteindeiyk tot de verdragen, welke op 27 April van dit jaar gesloten wer den. r sommige menschen meenen. dat altijd praten moeten. En als ze geen ander onderwerp hebben dan vertellen ze maar klakkeloos wat ze over een ander, liefst voor minder goeds, gehoord hebben. Of 't juist is? Ze kunnen toch niet alles gaan onderzoeken. Toch ver tellen ze het. Er zijn geen gevaarlij ker praatjes dan zulke vertelsels die men „van hooren zeggen" heeft Weest er voorzichtig mee gij die zé aanhoort en gij die ze verbreidt vooral! Maar al te gemakkelijk wordt iemands eer ontnomen, wordt iemands naam en daarmede ook zijn positie in de waagschaal gesteld. Er blijft altijd iets hangen van 1 verdachtmaking. Laten we ons hoe den voor „van hooren zeggen." PARIJS (RADIO). 1724 M. 8 05 Gramo foonmuziek 12.20 Iderit- 7 30 Idem 8.20 Alda, opera van Verdl (gr.pl.). MILAAN. 331 M. 8 uur Gramofoonmu ziek 8 35 Idem 8.50 Radio-Tooneel. daarna populaire muziek. ROME. 441 M. 8.35 Gramofoonmuziek 8.50 Magglolata venezlana, opera van Rlto Selvaggl. oJ.v. v. d. componist. Pleiter wijst op de minder tactische wyse waarop de saiariskoetlng m uitzicht werd ge steld nadat eerst was medegedeeld dat zy niet zou doorgaan, zoodat een ontevreden geest ont stond. welke tydens de vier vrye dagen na 25 Januari oversloeg In een geest van verzet. Pleiter zelde: „We zijn alweer op den verkeer den weg”, waarby hij wees op de erkenning door de Regeerlng van den RK Marinebond met een burger-adviseur. Pleiter noemt allen slachtoffers van de mas- sa-psychose en besluit zyn pleidooi met het verzJék aan het Hoog Militair Gerechtshof om niet alle verantwoordelykheid op de hoofden der beklaagden te laden. De uitspraak werd bepaald op 28 Juli as. HAMBVRG. 372 M. S.4O Populair con cert door een orkest van werklooze musici o.l.v. Ernst Sommer 7.40 Idem --- 11.50 Concert door het orkest van de Konlgber- ger Opera o.l.v. L. Lescbetltzky 1.35 Gra- mofoonmuzlek 2 30 Idem 6 10‘Geva rieerd programma 8.30 Concert door bet Norag-orkest o.l v. José Elbenschütz uur Concert o.l.v. Richard Grille. Beschouwt men het geheel der getroffen re gelingen, dan moge als vaststaand aangenomen worden, dat de verdragen een belangrijke ver betering beteekenen met betrekking tot den toestand, welke in den aanvang van 1933 in bet Nederlandsch-Dultsche handelsverkeer was ontstaan. Vergelijkt men echter de mogelijk heden, die de verdragen voor den Nederland schen export bieden met eene vroegere perio de, toen Dultschland niet alleen aan het Dou ane- en Credietverdrag van 26 November 1925 was gebonden, doch'vooral ook aan verdragen met andere landen, waarvan Nederland krach tens ds meestbegunstlglng profiteerde, dan blijkt duidelijk, dat de positie vooral van den Nederlandschen landbouw-export veel tnoeilU- ker is geworden. Het nieuwe douaneverdrag houdt onder zekere voorwaarden de Dultsche grenzen open voor den Nederlandschen land bouw-export, die zonder een dergelijke rege ling ongetwyfeld nog zwaarder slagen zou hebben, gekregen. Aan de landbouwproducten is by de gevoerde onderhandellngen, gezien het belang van de Dultsche markt voor deze pro ducten, meer dan bijzonders aandacht moeten worden geschonken; nochtans werden ook voor de Industrie eenlge niet onbelangryke conces sies bereikt. Van veel belang Is verder, dat de periode van onzekerheid, waarvan het jaar 1932 zoo duidelijk den stempel droeg, voor een groot deel werd overwonnen. De markante MZ- beteekent Mercedes. Mercedes - Uw dagelijksdie vriend en metgezel HUIZEN, 2»6 M. -r- 8 uur KRO Morgen- concert 10 uur Gramofoonmuziek 1130 Godsdienstig halfuurtje döor pastoor ..BRUSSEL. .’509 M. 1230 Oramofoon muzlek 1.10 Idem 130 Concert door het kleln-orkest van het N.I.R., o-l.v. P. Leemans 5.20 Concert door het radio- orkest o.l.v. K. Walpot 6.50 Bol Is te neon- eert 8.20 Radio-orkest oJ.v. K. Walpot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6