ONS BLAD Het Concordaat met Rome H Het Vaticaan en Duitschland rl 1. i I Het nieuws van heden 4 j EEN MISLEIDENDE NOTA 51 BRIEF VAN KARDINAAL BERTRAM HET KARAKTER VAN HET CONCORDAAT 1 DE BAROMETER JOH. LAUWERS II L I VEREEN IGOE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 25 JULI 1933 DE LITHAUSCHE VLIEGERS TE KOWNO GEëERD .-r Waardevolle elementen Namens het Duitsche episcopaat Doodstraf voor twee communisten De Evangelische kerk Eén doode, twee zwaargewonden Geen nieuwe fascisten meer yp De politiek van Turkije Adm. von Schroeder j* Balbo wacht gunstiger Kardinaal Bertram weer Arrestaties in Spanje Elly Beinhorn te Rome De H. Rok te Trier MINISTER SUNG TE BERLIJN Optimistisch ondanks alles 8 jongens in vlammen omgekomen De Kerk beslist op kerkelijk ter rein; de geestelijkheid wordt beschermd; de Bisschoppen zweren trouw aan den staat Naar aanleiding van het sluiten van *t Concordaat Het rapport der Londensche valuta-commissie 800 Marxisten bij Leipzig gearresteerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN tl PAYGLOP 3 ALKMAAR Zeiu-Ptmktal-glazen De kwestie der Duitsche minderheden Spaansche opstandigen gevonnist i 1 Ernstig ongeluk in de Vogezen Een nonagressiepact langs de Oos telyke Middellandsche Zdp? ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 t Een telegram aan president von Hindenburg „De Leeuw van Vlaanderen'* Per kwartaal voor Alkmaar f Z Voor buiten Alkmaar f 2.85 financiën Sung (rechts), die op het oogenblik een bezoek aan Berlijn brengt, bij zijn aan komst aan het station Friedrichstrasse. Links de Chineesche gezant. minister van NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 254 ploffing te Soerabaja. Relletje te Aalsmeer. o o (W. g.) A. KARDINAAL BERTRAM gunstiger (United Press) 760 ’V JO S' *1 il 4 r fl Kardinaal Bertram aan Hitler naar aanlei ding van het sluiten van *t concordaat. Dr. Aleska, de oudste Lithausche verkenner, bevestigt het door den Staatspresident verleende Heidenkruis aan de lijkbaar der omgekomen Lithausche vliegers I8TAMBOEL. 34 Juli. (Reuter), sche minister van Bultenlandsche Zaken. Tew- fik Ruch Bey, heeft, naar vernomen wordt, ge durende zUn bezoeken aan Rome en Athene het afsluiten van een non-agressie-pact tus- schen de Oostelyke Middellandsche Zee-staten besproken. De werkzaamheden om de Merwedebrug verder te vervoeren geslaagd. §2 ROME. 34 Juli (V.D.). De Duitsche aviatrice Elly Beinhorn is op haar terugreis van Afrika hedenmiddag vlot op het vliegveld Littorlo by Rome geland, padat zy in den morgen uit Tunis was, .gestart. MADRID, 34 Juli. In den loop van heden zouden in verband met de geruchten over een complot tegen de regeering over het geheele land ongeveer 500 personen gearresteerd zijn. Het aantal arrestaties te Madrid zou 117 be dragen. Weer twee Duitsche communisten ter dood ver oordeeld. Optimistisch getint rapport der Londensche valutacommissie. De werkloosheid in de eerste week van Juli niet gedaald. Pater B. Molkenboer O. P. hoogleeraar aan de R. K. L'niversiteit te Nijmegen. Dertien deelnemers aan den Augustusopstand In Spanje veroordeeld. Ernstig ongeluk in de Vogezen; één Haarlemmer gedood, twee zwaargewond. Uitbreiding van het Rjjkspolitietoezicht op het verkeer. Ij BERLIJN. 34 Juli (W.B.). Vlce-kanseUer von Papen en de bisschop van Trier, Mgr. Bome/ wasser, hebben den rfjkspresident een telegrank gestuurd naar aanleiding van de plechtige ope ning van de tentoonstelling van den H. Rok in den Dom te Trier, waaraan von Papen deel nam als vertegenwoordiger der rijksregeering. Medegedeeld wordt, dat Mgr. Bornewasser den zegen van den Allerhoogste heeft afgesmeekt voor den persoon van den president en het Duitsche volk. De hoop wordt geult, dat de symbolische plechtigheid ten zegen mocht strek ken voor de samenwerking van Kerk en staat en den opbouw van het nieuwe rijk. De president heeft eveneens telegrafisch zijn hartelyken dank uitgesproken. Artikel 33 verbiedt alten geestelijken lid te zijn van politieke partijen of ten gunste daar van te zullen werken. De H. Stoel heeft de ver plichting op zich genomen den geestelijken alle werkzaamheid op politiek terrein te zulten verbieden. In het slot-protocol vinden wij ech ter deze waarborgen, dat niet alleen de katho lieke geestelijkheid hierdoor getroffen wordt, en dat zjj zal mogen spreken waar zij niet zwij gen mag. „Het spreekt vanzelf, dat de Rjjksregeering ten opzichte van de nlet-katholleke godsdien sten de zelfde bepalingen zal uitvaardigen om trent de politieke activiteit in de partijen. „De houding, waartoe krachtens artikel 33 priesters en religieusen verplicht zijn, beteekent geen enkele beperking in de openlijke verkon diging en verklaring, waartoe zij geroepen zijn, der dogmatische en moreele leerstellingen en beginselen var de Kerk." Het Concordaat is gedateerd: Stad van het Vaticaan. 30 Juli 1933. En het draagt de hand- teekeningen van Z Em Kard Pacelll. Secre taris van Staat, en van den Vice-Kanseller Von Papen. Drie arrestaties in verbtznd met een misdadigen opzet tot brandstichting ie IVcesperkarspel. Nadere bijzonderheden over de benzine-ont- OTTAWA, 34 Juli. (Reuter) Vijf Indlaan- sche knaapjes zijn te Sarnia in de vlammen van hun woning omgekomen. Het vuur ont stond door het omgooien van een lantaarn. Té Bancroft werd een huls in brand gezet door den bliksem; drie jongens kwamen om het teven Belangrijke vergadering der stands- en vak organisatie te Kerkrade. Onze afvaardiging ter Londensche Conferentie uitgebreid. „De reeds gesloten Concordaten" aldus artikel Z „blijven van kracht en de rechten en vrijheden der Katholieke Kerk, welke daar in erkend zijn, worden onveranderd gehand haafd binnen de grenzen der betreffende sta ten. Voor de overige staten gelden in haar ge heel de beschikkingen, welke in dit Concordaat overeengekomen zijn. Deze zijn ook voor de genoemde drie staten verplichtend, in zooverre als zij betrekking hebben op een materie, die in de drie genoemde Concordaten nog niet gere geld werd of in zoo verre als zij de getroffen regeling aanvullen." Volgens de artikelen 5 en 10 genieten de geestelijken en de geestelijke waardigheid de bescherming van den staat. Beëdigingen den geestelijken of de geestelijke waardigheid aan gedaan. zullen gestraft worden als beleedigin- gen tegen de beambten van den staat. Het ten onrechte dragen van geestelijke kleedlng zal, op aangifte der kerkeljjke overheid, gestraft worden als het ten onrechte dragen van ten militaire uniform. Artikel 14 elscht, dat voor de benoeming van een Aartsbisschop, een Bisschop, een Coadjutor „Cum lure successlonis” of een Prelaat „nul- Uus”, de naam van den candidaat bekend wordt gemaakt aan den betreffenden .Relchsstatt- halter”, opdat deze bepaalde bezwaren van al gemeen politleken aard kan doen gelden. Vol gens het slot-protocol mag de H. Stoel, 1n het geval dat er na twintig dagen nog geen ant woord ontvangen is, aannemen, dat dergelijke bezwaren niet bestaan. Deze bepaling kent den staat geen recht van veto toe. Artikel 16 bevat de formule van den eed, wel ken de Bisschoppen moeten afleggen voor den „Relchsstatthalter" of den President, alvorens zij bezit nemen van hun diocees. „Voor God en op de H. Evangeliën zweer en beloof ik, zooals dat voor een Bisschop passend is, trouw aan het ^Duitsche Rijk en aan den Staat N.N. Ik zweer en beloof de door de wet ten van den staat gestelde regeering te zullen eerbiedigen en door mijn geestelijkheid te doen eerbiedigen. Ik zal. .zooals dat mijn plicht is. Ijveren voor de welvaart en in het belang van den Duitschen Staat, en in de uitoefening van het my toevertrouwde heilig ambt zal ik elke schade zoeken buiten te sluiten, waardoor deze bedreigd zou worden.” Alle geestelijken, die belast worden met de Hoogste stand op Dinsdag uur Tja.: 756 Vorige stand 76» 4 vertrek uit den dieést werd h}J benoemd tot admiraal A la suite van het marine-offlcieren- korps, terwijl hjj in den adel werd verheven. In den wereldoorlog hield hij met het door hem gevormde marinecorps de wacht in Vlaanderen als chef van het marinestation Oostzee. In het leger noemde men hem den Leeuw van Vlaan deren. In October 1918 moest hij op bevel van de opperste leiding Vlaanderen verlaten. In November 1918 werd admiraal Von Schroeder tot gouverneur van Kiel benoemd. De Turk- w-'y e waarde van het concordaat staat of I 1 valt met de wijze, waarop de concordee- rende partijen zich aan de bepalingen daarva> zulten houden. Op zich zelf zijn deze Z. Em. Kardinaal Bertram heeft het volgen de schrijven gericht aan Rijkskanselier Hitler^ ..Het is het doel van deze regels, hoog ge- eerde Heer Rijkskanselier. erkentelijkheid en dank pit te spreken namens de bisschoppen, die de Conferentie van Fulda vormen. Het episcopaat aller Duitsche bisdommen heeft, zooals de proclamaties bewijzen, zoodra het na den nieuwen opbouw der politieke ver houdingen door de verklaringen van Uwe Excellentie daartoe in staat was. direct zijn blijde en oprechte bereidwilligheid uitgespro ken. om naar beste krachten mede te werken met de thans heerschende regeering, die zich tot taak heeft gesteld: het behoud der chris telijke opvoeding, de bestrijding van goddeloos heid en onzedelijkheid en de bescherming der rechten der Kerk. Dat het samenwerken van Kerk en Staat ter bereiking van deze hooge doeleimlen in het Rijksconcordaat een plech tige uitdrukking en vaste, heldere richtlijnen heeft gevonden, is vooral te danken aan de wijsheid van den H. Stoel en aan de staats- manswijsheid der Rijksregeering. Met den diepsten en allerhartelijksten dank voor de verbinding der hoogste machten ver bindt het Episcopaat den dringenden wensch, dat ook bij de uitvoering een hartelijke tege moetkoming moge heerschen, opdat het aan de Kerk des te gemakkelijker moge vallen, de hooge krachten van onzen heiligen godsdienst ter bevordering van het Godsgeloof, zedelijk heid en trouwe gehoorzaamheid jegens de lei dende autoriteiten zegepralend ten bate van volk en vaderland te ontplooien. In diepste vereerlng voor Uwe Excellentie BERLIJN, 24 JuU. De rechtbank te Berlijn heeft heden vonnis geveld tegen 5 communisten, verdacht van een overval op een nat.-soc. lo kaal. waarbij een man was gedood en vier per sonen zwaar waren gewond. Twee der commu nisten werden ter dood veroordeeld, terwijl de drie andere gevangenisstraffen kregen van 6 en 3 maanden. Te Schwarzenberg in Saksen is de politie een wijdvertakten koeriersdienst der communisten op het spoor gekomen. Veertig personen zijn gea; resteerd. Bij een nachtelijke razzia in een tentenstad bij Leipzig zoo meldt Wolff werden onge veer 800 Marxisten gearresteerd. O BRIDGEPORT, 34 JuU (Reuter). Hét echt paar Mollison zal hedenmiddag een bezoek brengen aan het wrak van hun vUegtulg en zich vervolgens als passagiers per vliegtuig naar New-York begeven. LONDEN, 24 Juli. (V. D.) De Economische Wereldconferentie zou morgen een klein bureau moeten benoemen en moeten beslissen, wan neer de conferentie weer bijeen zal komen. Verschil van meening bestaat over den duur der verdaging. De genoemde termijnen loopen uiteen van drie maanden tot tien jaar. Beslis send zou zijn de toestand van de geheele we reld. vooral in Amerika. Naar verluidt zouden Frankrijk en andere goudlanden slechts dan deelnemen in het klein bureau, wanneer de omstandigheden gunstig zijn voor het bereiken van een eindsesultaat. zielzorg van het leger, zullen, volgens artikel 27, benoemd worden door den Legerbisschop in overleg met de regeering. Voor deze geestelijken is het noodzakelijk, dat zij de toestemming van hun Bisschop hebben. Van groot belang, vooral in verband met de verpUchtingen, welke wederkeerlg de H. Stoel op zich neemt, is artikel 29: „De kathoUeken In het Duitsche Rijk, die behooren tot eenlge niet-Duitsche ethnlsche minderheid, zullep. voor wat betreft de toe lating van hun moedertaal in .den geredlenst. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N-V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem in het godsdienstonderwijs en in de kerkelijke genootschappen, een niet minder gunstige be handeling ondervinden dan die welke in over- éénstemming is met de condities in rechte en in feite der burgers van Duitschen oorsprong en van Duitsche taal binnen de grenzen van den betreffenden vreemden staat." Het slot-protocol voegt hieraan toe: „Waar de Rijksregeering zich bereid toonde om deze voor de niet-Duitsche minderheden gunstige bepaling te aanvaarden, verklaart de H. Stoel, ter bevestiging van de beginselen die HU omtrent het recht der moedertaal by de zielzorg, het godsdienstonderwijs en in de ka tholieke organisaties steeds verdedigde, er voor te zullen zorgen, dat by gelegenheid der stipu latie van toekomstige Concordaten een geiyk- luidendl* beschikking opgenomen wordt voor de bescherming der rechten van de Duitsche minderheden.” Zondagavond, zoo bericht Reuter ons uit Epinal (Fr.), is een auto, waarin gezeten wa ren baron d’Aulmls de Bouroulli, zUn vrouw en een chauffeur, allen uit Haarlem, naby Baln- les-Balns geslipt en verongelukt. De heer d’Aulnis werd op slag gedood, terwUl de barones en de chauffeur zwaar gewond werden opge nomen. Het gezelschap was op rondreis in de Vogezen. BERLIJN. 24 JuU (VU.) In den ouder dom van 79 jaar is te BerlUn overleden admi raal A la suite Ludwig von Schroeder, in den wereldoorlog bekend als de bevelvoerende ad miraal van het marinecorps in Vlaanderen. Admiraal Von Schroeder is 17 JuU 1854 te Hinzenkamp (Pommeren) geboren en kwam in 1871 bU de marine. Zjjn loopbaan als marine officier voerde hem tot de. hoogste posten. In Mei 1912 verliet hU den actieven dienst als chef van het marinestation Oostzee BU zjjn BERLIJN, 24 JuU. In aUe landssynoden der Evangelische kerk, waaromtrent de verkie zingsuitslag bekend is, hebben de .Deutsche Christen" de absolute meerderheid weten te krygen. Te BerlUn behaalden de ..Deutsche Chris ten” ruim 275.000 stemmen. terwyi de ..Evan gelie en Kerk”-partU ruim 100.000 stemmen behaalde. ROME. 24 Juli. (V. D.) Op bevel van Mus solini zullen na 1 Augustus geen nieuwe leden in de fascistische party mogen worden opge nomen. LONDEN, 24 JuU. IReuter.) Het heden door Bonnet (Frankryk) gepubliceerde, in optimis tische termen gestelde rapport der valuta-com missie der Economische Wereldconferentie, ein digt aldus: Wanneer de commissie thans ook niet alle haar voorgelegde kwesties heeft op gelost, is het toch zeker, dat een middel zal worden gevonden, om de opvattingen, welke dezelfde doeleinden beoogen, met elkaar te verzoenen. By de hervatting der algemeene besprekin gen, welke het bureau op het daarvoor ge schikte oogenblik zal kunnen aanvangen, zal de werkeiyke waarde van den gewlchtigen ar beid. die verricht is, volledig bUjken. Het rapport werd door de voltallige com missie zonder debat aangenomen. Cox (Amerika) verklaarde: Wy zUn momen teel aan een einde gekomen, maar ik ver trouw, dat wy het besluit meenemen, om den aanval over de geheele lün voort te zetten, tot dat de economische zaak volledig triomfeert. w i -r 11 rijn thans in het bezit van den vol- \A/ ledigen tekst van het tusschen den H. Stoel en Duitschland gesloten Concor daat en ontleenen daaraan nog eenlge passa ges, welke in den door ons reeds gepubUceer- den korten Inhoud niet voldoende, tot hun recht kwamen. Zooals wy reeds berichtten, laat een offici euze nota der Duitsche regeering dóórscheme ren, dat de bestaande Concordaten met Beie ren, Baden en Pruisen aUeen maar gehand haafd werden, omdat „de tyd nog niet rUP leek” voor een algemeen Concordaat voor heel Duitschland. WK hebben den indruk, dat dit niet het standpunt is van het Vaticaan. Te Rome schynt men in tegendeel groote waarde te hechten aan de handhaving der reeds be staande Concordaten. Getuige de préambule: „Z. H. Paus Plus XI en de President van het Duitsche Rijk hebben besloten tot het aan gaan van een plechtige overeenkomst, welke de Concordaten, reeds gesloten met eenlge der afzonderiyke staten (LAnder) van Duitschland aanvult en voor de overige „LAnder" een zelf de criterium verzekert in de afdoening der be treffende kwesties.” bepalingen, zooals zy In een door het Wolfbu- reau gegeven uittreksel worden gepubliceerd, voor de Katholieke Kerk niet ongunstig, maar hier en daar komen toch eenlge restricties voor den dag, die in de toekomst by kwade trouw ernstige gevaren voor de Kerk -zouden kunnen opleveren. Zoo erkent het Duitsche Rük het recht van de Katholieke Kerk om „binnen de grenzen der voor allen geldende wetten” hare aange legenheden zelfstandig te regelen en om „bin nen het kader van haar bevoegdheden” voor haar leden bindende wetten en voorschriften af te kondigen. De voor allen geldende wetten worden in Duitschland enkel en alleen dqor de huidige politieke machthebbers gedicteerd, zoo- dat dezen indien zy zouden willen, door het uitvaardigen van algemeen geldende wetten de bevoegdheden van de Katholieke Kerk zouden kunnen inkrimpen. Wy mogen echter niet op voorhand veronderstellen, dat de nationaai- soclalistlsche tegeering in Duitschland een de loyaal gebruik van deze restricties zal maken, doch de voorzichtigheid gebiedt alle mogeiyk- heden onder bet oog te zien. Overigens behelst het concordaat, voor zoover de onvolledige pu blicaties strekken. waardevolle elementen, waarover de katholieken zich evenals de H. Vader oprecht mogen verheugen. Zoo b.v. de bepaling, dat het katholieke godsdienstonder richt in de volksscholen en in de middelbare en hoogere onderwys-lnrichtingen een gewoon leervak is en in overeenstemming met de be ginselen der katholieke kerk zal worden ge geven. Heel belangryk ook is het, dat in de Jeugd-sportbeweginggn gezorgd zal worden, dat de leden hun kerkelyke plichten zullen kun nen nakomen en hun niets zal worden opge dragen, dat onvereenlgbaar is met hun gods dienstige en zedeiyke overtuigingen. Dat van den anderen kant de H. Stoel aan priesters en oidesgeesteiyken het lidmaatschap van politieke partyen heeft verboden, kan in Duitschland alleen maar het aanzien en het gezag van de Kerk verhoogen. Immers dit aanzien en gezag is in den politleken party-stryd in Duitschland maar al te vaak in het gedrang gekomen, door dat velen niet personen van zaken wisten te onderscheiden en de Kerk en het Katholicisme verantwoordeiyk stelden voor wat enkele barer bedienaren en belyders uitsluitend op eigen initiatief en voor hun persoonlijke verantwoor- deiykheid hebben gezegd en gedaan. Indien het concordaat loyaal wordt nageleefd, zal het zeer zeker de vruchten afwerpen, welke de H. Vader zich daarvan heeft voorgeateld. •4 et feit, dat het Vaticaan met de-natlónaal- socialistische regeering te Berlijn een voor geheel het Duitsche Ryk geldend concordaat heeft afgesloten, waarin de verhou ding van Kerk en Staat geregeld wordt, heeft by vele katholieken, naar ons gebleken is, den Indruk gewekt, als zouden daardoor de princl- pieele bezwaren, welke Rome heeft gemaakt en maken moest tegen enkele leerstellingen en de daaruit voortvloeiende practyken van het Duitsche nationaal-socialisme, geheel zijn ver vallen. Dit is echter volkomen onjuist. Een con cordaat is een verdrag, een compromis, waarby van weerszyden gegeven en genomen wordt. Het is een regeling van de rechten en de plichten van Kerk en Staat tegenover elkaar, een rege ling, welke voor een deel door de omstandighe den noodzakeiyk is geworden en ook werd ge dicteerd. Evenals twee partyen, die ten opzichte van een bepaalde aangelegenheid noodgedwon gen een contract sluiten, in alle andere aan gelegenheden de vryheld behouden met elkan der hartgrondig van Inzicht en meening te ver- Khillen, evenzoo bindt het thans gepubliceerde concorcaat de regeering te^Berlyn en het Vati caan slechts in zooverre zy zich hébben willen laten binden. Het concordaat, dat Rome met Beriyn sloot, moet dan ook beschouwd worden als een poging van de pauselyke diplomatie on der de gegeven omstandigheden „to make the best of it.” Het Is met betrekking tot den huldi gen toestand het beste, wat bereikt kon wor den. en anders niet. Dit vooropgesteld, moet het commentaar dat. volgens Wolff, het persbureau der N. S. D. A. P. heeft geleverd, bepaald als misleidend worden gequalificeerd. „Het feit, dat bet Vaticaan met Duitschland een verdrag sluit,” aldus dit commentaar „is gelyk aan de erkenning van den natlohaal-socialistiscben staat door de Katholieke Kerk.” Inderdaad, maar deze erkenning Is niet meer dan de erkenning, dat de natlonaal-soc^listlsche staat bestaat en dus een realiteit is, waarmee rekening moet worden gehouden. „Dit verdrag” vervolgt het persbureau der N. 8. D. A. P „be- wyst voor heel de otereld klaar en duideiyk. dat de toeechuldiging als zou het nationaal- jsoclalisme vijandig tegenover de Kerk staan. Sdechts door politieke hetze is uitgevonden." Het nationaal-socialisme in zijn geheel is echter nimmer van vyandlgheid tegenover de Kerk beschuldigd geworden, maar wel hebben enkele leidende figuren van de nationaal-socialistische party in Duitschland zich by herhaling woorden en daden veroorloofd, welke getuigden van een vijandige gezindheid tegenover de Kerk, terwyi in de Duitsche nationaal-socialistische leer, eenlge stellingen worden gehuldigd, zooals b.v. betreffende de rassentheorie en de eugenetische gedachte, welke door de Katholieke Kerk nim mer zullen kunnen worden aanvaard. Het RUks- concordaat ontzenuwt dus in het geheel niet de strgumenten, waarmee de Christelyk-socialen in Oostenrijk het nationaal-socialisme bestryden om de onafhankelijkheid van hun land te ver dedigen, en het persbureau der N. 8. D. A. P„ dat zulke conclusie toch meent te mogen trek ken, doet daardoor een bewuste poging tot mis leiding, speculeerend op het gebrek aan onder scheidingsvermogen der massa. Ten Vaticane. waar men den kordaten en overtuigd katholie ken Oostenrykschen bondskanselier Dr. Dollfuss seer welgezind is. zal men dan ook weinig ge sticht zijn over de valsche politieke munt, welke het persbureau der N. S. D. A. P. in Duitschland utt de tot standkoming van het Concordaat tracht te slaan. NEW-YORK. 24 Juli (Reuter). Generaal Balbo heeft de voorbereidingen voor de retour vlucht van zyn eskader naar Europa gestaakt. Hy schynt besloten te hebben weersvoorspellingen af te wachten. MADRID. 24 Juli. (Reuter.) Het hoogste gerechtshof heeft vonnis gewezen in het proces tegen 25 personen, die betrokken waren by het oproer van 10 Augustus 1932. Generaal Perez en kolonel Ortega werden veroordeeld elk tot 22 jaar opsluiting, 5 anderen tot 20 Jaar, 2 tot 12 jaar, generaal Cavalcanti tot 10 Jaar. 3 tot 8 Jaar, 3 tot 6 jaar en 1 tot 3 Jaar. De twaalf anderen werden vrijgesproken. over de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1