Geweldige te Leiden vuurzee Luxemburg Naar Trier St. Petruskerk geheel verwoest Invoerbeperking De moeilijkheden in Zaandam NAAR DE OPLOSSING DE BRANDWEER VRIJWEL MACHTELOOS WOENSDAG 26 JULI DE BRAND TE LEIDEN Het reddingswerk Stadhuis De oorzaak IN HET SCHOONE MOEZELDAL De geschiedenis der kerk Hollanders vooraan De catastrofe voltrekt zich De Paus vraagt het Een crisis-ordonnantie in Indië Door trein gegrepen WAAR HET VUUR ALLES VERNIELDE Over den afsluitdijk Opengesteld voor alle verkeer NAAR PALESTINA Laatste voorbereiding AMSTERDAM—BAZEL Nationale bedevaart vertrokken Derde klasse slaaprytuigen INSTORTING DREIGT Indische Industrie Bouwvallige kerk 5 Een brand, byna even groot als die van het Leidsche „Het is vandaag „Lutine”-weer en dus worden de werkzaamheden met spoed uitgevoerd Uitzicht op onbewaakten overweg door mist belemmerd Een waardige herdenking tydens het H. Jaar Het geheel verwoeste interieur van de St. Petruskerk te Leiden Ramp voor de Sleutel stad Geen „theeavondje” IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII zoo. la Mn V de Hollanders te Trier, 24 Juli Mag i van Langebrug. Katholiek Leiden heeft hiermede tevena een van zyn mooiste kerken verloren. De Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken maakt bekend, dat de Minister van Waterstaat nader heeft beslist, dat te rekenen van 22 Juli j.l. af alle verkeer bü gedoogen en tegen beta ling ten bate van het Nationaal Crlsls-Comlté op den weg op den afsluitdijk van de Zuiderzee wordt toegelaten. De Ned. Herv. kerk te Zevenhoven (ZK) is den laatsten tijd zoodanig verzakt, dat er ern stig gevaar voor Instorting bestaat. In het voetstuk van den toren gapen scheuren van een handbreedte en bij een ingesteld onder zoek is gebleken, dat de palen der fundeering geheel verteerd zijn. De toren is het eigendom der burgerlijke ge meente en ongeveer driehonderd 'jaar oud. Op den eerste Zondag van dit jaar deelde pastoor Beukers den parochianen mede, dat het dien dag honderd jaar was geleden, dat de grond voor de kerk was aangekocht. Kort daar na werd met den bouw begonnen en In 1836 werd de kerk geopend. In 1832 bestond de pastorie reeds, voordien In gericht als hotel. Architect was de heer Molken- boer. Omstreeks 15 jaar geleden werd de kerk door de uitbreiding met de zijbeuken vergroot, ter wijl het vorig Jaar de nieuwe beschildering der kerk gereed kwam. Nadat de wind dagen achtereen hardnekkig uit westelijke richtingen had geblazen, kroop hjj hedennacht eindelijk weer naar het zuld- oosten en matigde zich daarbij zoozeer, dat de zee rondom Terschelling bij het krieken van den dag spiegelglad was. Dit was voor de ber- gingsvloot van de „Lutlne", die in afwachting van het gunstige ooge' blik in de Terschelllnger haven voortdurend onder stoom lag, het sein om uit te varen. Om half drie kozen de zandzuigers „Texel” en „Volharding” alsmede de sleepboot „Holland” zee. Laatstgenoemde boot voer met zich mee de dubbele ponton, waarop de groote bok, die thans den grooten cylinder draagt, welke heden boven den kegel die zich reeds op het wrak bevindt, wordt neergelaten en bevestigd. Dan kan duiker van Drimmelen door den cy linder In den kegel neerdalen en de laatste aan wijzingen geven voor het leegpompen, dat dan full speed ter hand wordt genomen. Het weer laat zich bijzonder gunstig aan zien, zoodat me verwacht in den loop van den dag een belangrijke schrede tot de oplossing van bet „Lutine-probleem nader te komen. Te omstreeks kwart over tien zagen voorbij gangers dat er rook opsteeg rondom den toren van de kerk, waarom sinds de laatste weken een stelgerwerk was aangebracht voor het doen van restauratie. Onmlddellijk werden politie en brandweer gealarmeerd, doch deze konden weinig tegen het vuur, dat zeer hoog oplaalde, uitrichten. Van de geestelijkheid der parochie was nie mand thuis. De pastoor, de zeereerw. heer Th. M. Beukers, was in retraite te Warmond Iege lijk met den deken van Leiden, den hoogeerw. beer A’H. J. M Homulle. De kerk van den deken werd opgebeld, doch ook daar was van de geestelijkheid niemand thuis; slechts een assistent, een Congregatie- pater, bevond zich daar. Deze snelde onmlddel lijk per auto naar de brandende kerk, welke honderd jaar geleden werd gebouwd, alwaar bij zijn aankomst door den koster het Allerheiligste reeds In veiligheid was gebracht In de pastorie De pater heeft daarna nog enkele antieke kandelaars van de altaren gered, doch toen hij voor de tweede maal de kerk binnenkwam woedde daar het vuur reeds zoodanig, dat de politie hem verderen toegang moest ontraden. In het voorportaal stond een lijkbaar, die door de inmiddels toegesnelde hulpvaardlgen even eens de pastorie werd binnengebracht. Het vuur laaide Inmiddels hoog boven den toren uit en het geheel was, met bet dak, spoe dig één vuurzee. Te half één stortte met donderend geraas een gedeelte van den voorgevel In. Een ontzet tende rookwolk steeg daaruit op, maar onge vallen hadden niet plaats. Doordat er In het geheel geen wind was, kon men de belendende perceelen voor het vuur sparen. Ook de pasto rie zal wel behouden blijven. Een ontzaglijke menschenmenigte uit Lelden en verre omgeving was tot diep In den nacht op het terrein van den brand aanwezig. Het tramverkeer In de richting Den Haag via Leidschendam was. evenals het overige rljver- keer, op de Breestraat, geheel gestremd. Wordt het tafellaken tusschen de Regeering en de gemeente niet doorgesneden? magneet is opgesteld en zich het cryogeen labo ratorium van prof. Keesom bevindt. Prof Keesom was begrijpelijkerwijs op het terrein van den brand aanwezig. Gelukkig werd dit gebouw door een dichte boomenrU van de brandende kerk gescheiden, terwijl deze bovendien flink nat werd gehouden. Met de nablussching ging evenwel de ge- heele morgen gemoeid Het vernielde interieur der geheel St. Petruskerk te Leiden. BATAVIA. 26 Juli (ANETA) Nadat de ge machtigde door de Regeering voor de afdeeling Landbouw. Nijverheid en Handel, de heer Wel lenste in. in de vergadering van gisteren een ontwerpordonnantle had aangekondlgd, welke in de komende tijden van overwegenden Invloed zal zijn op de handelspolitiek, op de ontwikke ling van den Import en eigen Industrie, als mede «enigermate op den export, is thans bij den Volksraad Ingediend een ontwerp-crlsls- ordonnantle. Hierdoor kan door middel van een verorde ning der Regeering worden bepaald, dat over matige goederenlnvoer uit het buitenland in het tolgebled van Ned.-Indlé zal zijn verboden voorzoover de totaalwaarde dan wel de totaal- hoeveelheld daarvan hooger Is dan een bedrag dat daarvoor In elk geval afzonderlijk zal wor den bepaald. Deze ordonnantie beoogt de vrije contlngen- electro- teerlng in Ned.-Indië toepasselijk te verklaren. Met ingang van Alugustus as. zal het slaap- rjjtulg Amsterdam—Bazel vla Maastricht, loo- pende In do treinen 347/344. ook derde klasse slaapplaatsen bevatten. De prijs van deze slaap plaatsen bedraagt 6 55. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat dit de eerste slaapwagen met eerste, tweede en derde klasse slaapplaatsen Is, de In Interna tionaal verkeer loopt Tot nu toe hebben deze slaapwagens uitsluitend in binnenverkeer ge- loopen, n.l. in de nachtsneltrelnen van Amster dam naar Groningen en van Amsterdam naar Maastricht. voor een kerkbrand zooal niets zeggend, dan toch in leder geval onvoldoende geacht moest worden. Men moest dus lijdelijk aanzien, dat de toren weldra als in een vuurzee was herschapen. Fel laaiden de vlammen in de Ijle lucht en geluk kig was het. dat het windstil was. De hitte van behoorlijken afstand op den weg was bijna on- drsgelljk Men kon nog niet eens tegen deze vlammenzee inzien. De brandweer heeft onvermoeid het blus- schingswerk voortgezet. ZU werd daarbij bijge staan door de brandweren van Oegstgeest. Voor schoten en Den Haag. Met een flink aantal stralen wist men de' vuurzee tot het kerkgebouw te beperken. Toen de toren was Ingestort en geleidelijk alle houtwerk boven in de kerk met het dak verbrand was, zoodat het vuur grooten- deels nog tusschen de steenen muren woedde, kon men zeggen, dat het gevaar voor uitbrei ding geweken was. één uur kon zeggen, dat het gevaar voor uit breiding geweken was. Dit gevaar had behalve de pastorie, de kosters- wonlng en de rondom liggende particuliere huizen, ook bestaan voor het tegenover den hoofdingang gelegen Kamerllngh Onnes Labo ratorium, waar de bekende groote Een ontzettende ramp. Leiden sinds zijn stadhuisbrand, nu ruim vier jaren geleden niet gehad heeft, beeft de Sleutelstad Dinsdag avond getroffen door het afbranden de St. Petruskerk aan de Het Indische dagblad „De Locomotief" heeft In een speciale uitgave het Indische industri- allsatle-probleem aan de orde gesteld als kern vraag, waaromheen zich tal van kwesties van groote importantie groepeeren. Hoewel het bui tengewoon groot, onhandig formaat niet direct tot lezen noopt, is de tnhoud 'Van het nummer van dien aard, den lexer een zeer goede indruk wordt gegeven van datgene, wat op industrie gebied In Indië reeds Is bereikt en welke moge lijkheden er nog zijn. De koster der kerk, die naast de sacristie in sen met de kerk verbonden woning woont, bel de onmlddellijk de dekenale kerk op. aangezien er van de geestelijkheid der St Petruskerk juist niemand thuis was. In de pastorie de- Mon Pére-kerk was alleen de pater-assistent. de weleerw. pater Erman O Cap. aanwezig. De hoogeerw. heer deken Homulle bevond zich eveneens te Warmond In retraite. De pater begaf zich onmlddellijk per auto naar de 8t. Petruskerk, waar hij uit- de kerk trachtte te redden wat er te redden viel. o. m. enkele antiek koperen kandelaars. De koster had reeds aanstonds het Allerheiligste in de pastorie in veiligheid gebracht. Vóór in de kerk stond een lijkbaar met het stoffelijk overschot van een parochiaan, dat te 8 uur In de kerk was binnengebracht. Ook dit werd Ijlings naar de pastorie gedragen Meer kon niet uit de kerk gered worden, wjjl het vuur een ynodanigen omvang had aange nomen en er bovendien zulk een trek naar de pastorie stond, dat men het veilig achtte de deuren, die toegang gaven tot de kerk, geslo ten te houden. Daarop toog men aan het werk om alle pa ramenten der kerk, die voornamelijk in de naastgelegen sacristie waren opgeborgen, in vei ligheid te brengen. Dit geschiedde in den kortst mogelljken tijd, wijl van alle kanten door paro chianen en omwonenden de meest mogelUke hulp werd verleend. Daarna kwam ook de pas torie aan de beurt, want het liet zich aanvan kelijk aanzien, dat deze behouden zou blijven. Intusschen werd door den weleerw. heer kap. Bangert het Allerheiligste naar het huls van een pafochlaan In de nabijheid overgebracht. Inmiddels breidde het vuur zich meer en meer uit. Toen de koepeltoren in volle vlam stond, daalde een ontzettende vonkenregen op het dak der kerk en de omgeving neer en het vuur woekerde voort. De brandweren uit Oegstgeest, Voorschoten en Den Haag werden gealarmeerd en toen deze verschenen werd volop van alle kanten water gegeven. Te half twaalf, een uur dus na het uitbreken van den brand, stortte het kruis van den toren, om op de Langebrug neer te komen. Te twaalf uur stortte de toren in en weer een half uur later kwam met ontzettend ge kraak van meegesleurde balken, die een steiger voor den voorgevel en om den toren vormden, een gedeelte van den gevel naar beneden. Een wolk van rook en vonken steeg op, dan werd alles weer stil beneden en weer richtten de blikken van vele duizenden toeschouwers zich op het ongetwijfeld machtig spel van vlammen. Allengs kroop het vuur over naar het dak van de kerk, dat vrij spoedig voor een groot ge deelte In brand geraakte en geleidelijk In stortte. Ook het llnksche koepeltorentje bij den uitbouw van den beuk geraakte In brand en brandde weg. Toen de toren verdwenen was en al het stel gerwerk er omheen, namen de helle gloed en de ontzettende hitte merkbaar af. Het vuur woedde nu voornamelijk op het koor, rond de altaren en op den beganen grond, waar de banken gretig voedsel leverden. Overigens stonden vrijwel de kale zijmuren en de voorgevel nog overeind, zoodat men rond Omtrent den brand, «He gisteravond en van nacht de St. 1‘etriisfcer'k té Lelden in vlammen deed opgaan, schrijf» ons nog het vol gende Met één slag Is Omtrent de oorzaak valt op het oogenbhk nog niets definitief., te zeggen. Sinds ettelijk weken was men bezig met on derhoudswerken op den toren, die om. van een koperen dak zou worden voorzien. Op dezen steiger zou tusschen den tor^n en de kerk het vuur zou zijn waargenomen. Naar men ons mededeelde, had de loodgieter 's morgens vroeg even op den steiger gewerkt. Dat de brand van binnen uit zou zijn ontstaan, Is wel zeer onaannemelijk, wUl er des avonds geen Lof was geweest. Alleen was te ruim acht uur kapelaan Kramer het stoffelijk overschot van den overledene, waarvan we hierboven spraken, de kerk ingeletd. Toen viel er van brandlucht niets te bespeuren. Te vijf voor half twaalf stortte hei kruis met donderend geweld op de Langebrug. Aan den overkant van de kerk ligt het Kamerllngh On nes laboratorium, waarvoor men aanvankelijk groote vrees koesterde, dat het eveneens zou worden aangetast, doch te twaalf uur bleek, dat het zoover gelukkig niet zou komen. Allengs brandde de toren en het stelgerwerk met het koor geheel uit, zoodat langzamerhand de kale muren reeds zichtbaar werden. In den tusschentljd hadden tal van parochla- nen-omwonenden uit de pastorie en de sacristie alles In veiligheid gebracht wat zü konden redden. Pater W Kea 8.J.. directeur van het Natio naal Bureau van het Apostolaat des Gebeds schrijft ons het volgende: WU herdenken dit jaar het negentiende euw- getU van Christus’ Kruisoffer op Calvarië. Geen waardiger herdenking dan het H. Misoffer, dat de voortdurende onbloedige hernieuwing is van het Kruisoffer. Z. H. den Paus vraagt, dat de katholieken daaraan willen denken. Daarom heeft Z. H. aan het Internationale Apostolaat des Gebeds opgedragen om onder de katholieken van heel de wereld propaganda te maken voor deze wijze van herdenken, gedurende de tweede helft van dit Heilig Jaar! De propaganda omvat drie punten: 1. alle katholieken aansporen om ook door de week het H. Misoffer bü te wonen: 2. de vermogende katholieken aansporen om stipendia te schenken voor het opdragen van HH Missen; 3. de minvermogende katholieken aan te spo ren om althans kleine bijdragen te schenken, uit wier som dan stipendia voor H.H. Missen kunnen worden gegeven. En dit alles tot intentie van Z. H. den Paos! WU gaan nu met Augustus beginnen. Aan alle leden van het Apostolaat des Gebeds wordt te- gelUk met het maandbriefje van Augustus een propagandablaadje verstrekt ter opteekening van hetgeen zü doen In de maanden Augustus, September en October Het Ingevuhie blaadje wordt op het einde van October terugverwacht. Dan ontvangen zü een nieuw blaadje voor No vember. December en Januatr. Het resultaat van alles, wat gedaan Is wordt met dat van heel de wereld den H. Vader aangeboden. De bedoeling echter Is. dat zooveel mogelUk katholieken meedoen, ook zU. die geen lid zijn van het Apostolaat des Gebeds. Om hiertoe te kernen, stelt het Bureau van het Aposolaat des Gebeds, Loyola. Vugbt, kosteloos die blaadjes verkrUgbaar voor alle parochies en voor alle organisaties, die niet aangesloten zün bü het Apostolaat des Gebeds. De heeren geesteiyken, die propaganda willen maken In hun parochie, er allen die willen meedoen, worden verzocht zich tot bovenstaand adres te wenden. ik een beroep doen op aller medewer king tot het welslagen van deze echt katho lieke actie, waartoe Z. H. den Paus dringend uitnood igt. Op den onbewaakten overweg bü Wester- broek 13 hedenmorgen de melkwagen van de ge broeders Steen uit Borgweg door den trein, die om 5 u. 3 uit Groningen vertrekt, gegrepen. Een der broeders was op slag dood; de andere Is zwaar gewond naar Groningen overgebracht. Het paard werd eveneens gedood. De wagen is geheel vernield. Het uitzicht was door den dich ten mist belemmerd. Onder leiding der E. E. P. P. Assumptionlsten vertrekt met twee en dertig deelnemers de Nat. Bedevaart naar het H. Land. Ter dier gelegenheid schonk Z. H. E. Mgr. J. H. G. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht aan leiden en pelgrims welwillend zijn bisschoppe- Ujken zegen. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch deed zUn zegen met het vol gend vereerend schrUven vergezellen: „MUn beste heilwenschen voor het welslagen der heerlijke pelgrimsrelze. Ook in Lourdes zal Ik haar in. Gods büzondere zegen aanbevelen". en Presse-amt. gereed om begroeten. We blUken de eerste bultenlandsche pelgrims te zUn. Vandaar dat de voorzitter van het be- devaarts-comlté ons met meer dan gewone har telijkheid begroet. We hebben, zegt hü. reeds 32.000 pelgrims binnen de muren van Trier gehad, maar dit is de eerste dag. dat we bul tenlandsche pelgrims in dit geval Hollan ders mogen ontvangen. Onze trein is de eerste van de 900 extra-trelnen, welke in deze dagen de pelgrims naar Trier zullen brengen. Dan wijst de Dom Kapttular er op. dat allen zich hier één voelen In het doel, waarvoor zü komen en hü hoopt, dat dit een weinig mag bUdragen tot de toenadering en de verzoening der vólken. OU draagt, zoo besloot hU. «en klein symbool van uw geloof en ge züt vereenlgd door den band der liefde. WU voelen ons met u één daarin. De algemeene leider, de heer Leo Speet, dankt hierna met enkele woorden voor de vriende- lUke ontvangst en hoopt dat allen, die in deze dagen naar Trier komen, daar niet alleen een genoeglUk ververbUJf, maar ook geestelUken troost zullen vinden. Bulten het station staat intusschen een groo te menschenmenigte ons op te wachten. Biyk- baar is onze komst van de zUde der bevolking met groote Interesse tegemoet gezien, want een dichte haag van belangstellenden omslult het plein. Jongelui, met den hakenkrutsband om den arm dragen parmantig bordjes, waarop de namen der voor ons bestemde hotels prUken en op die manier zün allen spoedig op den goeden weg naar een gastvry onderdak. Van bUna alle hulzen wapperen vlaggen, van zelfsprekend vele met hakenkruisen, zoodat de prachtig aangelegde straten er heel feestelUk uitzien. Trier Is een mooie stad met werkelUk schit terende „Anlagen” en royale gebouwen en ho tels. De JCathollsche Burgervereln” bezit er een keurige Inrichting met prachtige tuinen, welke voor de Hollandsche bezoekers was ge reserveerd, waar zü de avonden genoeglUk kun nen doorbrengen en den eersten reels door- gebracht hebben. In afwachting van hetgeen komen gaat. Toen de brand, die op of nabij den toren ontdekt werd, werd geconstateerd, werd onmld- lellUk groot alarm gemaakt. De brandspuit van het politiebureau, dat to le onmlddeUUke nabUheld is gelegen, was da- delUk ter plaatse, doch deze aansluiting op de waterleiding kon niets baten, aangezien het wa ter hiermede niet halver hoogte den toren kon komen. De brandweer, die met twee auto-motor- ipulten arriveerde, kon evenmin den vuurhaard bereiken, aangezien naast de kerk geen hooge gebouwen zlln gelegen en de Magirusladder, Een felle brand heeft gister avond de St. Petruskerk te Leiden geheel in de asch gelegd. Omtrent de oorzaak tast men tot nu toe in het duister. De brandweer stond vrijwel machteloos voor de gewel dige vuurzee, die in korten tijd de St. Petrus-parochie van haar Gods huis beeft beroofd. de Leidsche St. Petrus parochie van haar Godshuis beroofd. Met één slag Is pastoor Th. M. Beukers beroofd van zUn kostbaarste bezit: zün kerk, waarvoor hü. in navolging van zün voorgangers, onvermoeid heeft gearbeid, nu reeds verscheidene jaren, waarvoor moeite noch zorgen hem teveel wa ren. Pastoor Beukers, Innig-devoot priester, staat ervoor bekend, dat hU alles deed om zün kerk zooveel hü kon te verfraaien, niet om de luxe zelf, maar om al het schoons dienstbaar te maken aan de uitoefening van den gods dienst. opdat de geloovlgen. opgewekt door het ulterlük schoon In den katholieken eeredlenst. zich innerlUk daaraan gelükvormig zouden maken. Pastoor Beukers was te Warmond In re traite, toen de 8t. Petruskerk, zün kerk, in vlammen opging, door het vuur werd verteerd. Hoezeer dit schokkende nieuws hem aange grepen moet hebben, stond hem duldelük op het gelaat te lezen, toen hü. Per auto uit War mond gehaald, op het terrein van de ramp aan kwam. Het te de laatste dagen aan de Zaandamsche politieke hemel veel helderder geworden dan het langen tüd. te geweest en het ziet er uit of nu de oplossing niet ver meer af te. 'B en W zelf hebben het v or beeld gegeven door terug te komen op het onzalige besluit van den Raad om het tafellaken tusschen de regeering en de gemeente door te snüder. Zooals reeds eerder te medegedee'd. moet e*n ton gouds op de begrooting voor 1933 worden gevonden. B en W. wilden die zien te verkrijgen door de Invoering van een straatbelastlng. die 65000 zou opbrengen, door verder versch'lienae ont vangsten hooger en 'n paar uitgaafposten lager te ramen, waardoor 25 000 ware te vinden, terwül de dan nog ontbrekende 10.000 ver kregen konden worden door het bat g saldo over 1931 ad 31.000 te plaatsen op „onvoor zien” en het bedrag van 10.000. dat reeds op de begrooting op dezen post prykt, te benutten ten gunste van de begrooting. Met deze belde laatste voorstellen kon de minderheid In het college zich geenszins ver- eenlgen, omdat deze geen cent In het gemeen telijke laatje brengen Immers B. en W. hebben wel gezoent naar mogelUke voordeelen doch de nadeelen. die wei eens veel grooter konden zün, geheel ver waarloosd; terwUl het tweede voorstel In zeker opzicht een ontduiking te van het verbod van Regeering en Gedeputeerde Staten, om ge bruik te maken van bedoeld overschot. Tegenover deze beide voorstellen hebben de burgerlijke leden, zooate medegedeeld te. een pensloenaftrek van 3js pet. voor de weduwen en weezen der ambtenaren en werklieden voor gesteld. Terwille van de oplossing zou men aan burgerlUke zijde dan wel bereid zün met de straatbelastlng mee te gaan. Ook bü de soc. dem te een streven tot toe nadering waar te nemen. wU> aan die zyde thans overwogen wordt een bemiddelingsvoor stel aan te bieden door In plaats van 3% pet.. 3 pet. premieheffing uit te oefenen. Hierover zou vanmiddag weder In B en W. worden beraadslaagd, terwül Donderdag voor hetzelfde doel een partUvergaderlng van de S. D A. P. wordt belegd. Het denkbeeld om te trachten op een „thee avondje” tot elkaar te komen, heeft men laten varen. gaveer 265 lezers en lezeressen hebben «eslftiaag de rete naar Trier, georganiseerd door de directie van dit blad, in opgewekte stem ming aanvaard. In Utrecht stond vanmorgen de D-treln, speciaal voor ons gereserveerd, ge reed om bet uitgebreide gezelschap in snel tempo, tonder eenlg oponthoud, naar het schoo- ne Moezeldal te brengen, naar de oude stad der njjiiisirrtn, waar de H. Rok ter gelegenheid van Tiet H. Jaar. na langen tüd weer tentoon gesteld wordt en duizenden, ja misschien wel millloenen, ter bedevaart zal trekken. Ook wü hebben de pelgrimage aanvaard, al heeft deze dan ook nog een nevendoel: onze bewondering te betalen aan het prachtige na tuurschoon van het Moezeldal en aan Luxem burg en de Interessante resten van oudheden, In welks bezit Trier zich mag verheugen. Zoo'n pelgrimage brengt voor de deelnemers geen moeite en zorgen mee. Gezeten In de kussens van de D-wagens (voor de 3e klas reizigers bleken tot hun verrassing en vol doening 2e klas rütuigen te zün gereserveerd) rUden we In 100 K.M.-tempo langs de mUnen en industrieën in Oberhausen en DUsseldorf Wanneer Keulen wordt gepasseerd, zien we op een afstand de gotleke Ujnen van den beroem den Dom zich hoog boven de stad verheffen en even later ontmoeten we den Rün. met zün prachtige oevers. Steeds wisselende tafereelen schuiven als even zoovele schilderUen voorbü- Hier een brok ruïne boven op een heuvel, daar een kerkje temidden van wat hulzen dicht langs het water en steeds groene hellingen, waarlangs de trein in onverminderde vaart voort raast. We snellen Bonn voorbU en passeeren Co blenz. waar we den Rlfh vaarwel zeggen om den loop van den Moezel te volgen. Eindeloos token de wUnbergen tegen de steile hellingen. Iedere vierkante meter is benut. Geen vooruit stekende rtfcnt nf er stean een aantal wün- stokken op. Vluchtig Jen we een eenzamen wUngaardenler, die met een reservoir op den rug de planten bespuit. Dan naderen we Trier. Tusschen de berghel lingen door gluren enkele dorpen met een kerk je In t midden en die snel verdwUnen. wan neer een tunnel ons onverwacht In t duister zet. Na zeven uur sporen hebben we Trier be reikt, en daar wacht ons een büzondere ont vangst. De Reichsbehn-directeur heeft op het perron een viertal luidsprekers opgesteld, door middel waarvan de Hollanders met stentor- geluld welkom worden geheeten. Het Is niet onwaarschUnlük. dat velen dezen welkomstgroet niet hebben gehoord door het geraas van den trein, doch de goede bedoeling wordt er niet minder om gewaardeerd. Op het perron staan Herr Dom Kapltular Fuchs, de actieve voorzitter van het bede- vaarts-comlté, zoomede vertegenwoordigers van de Relchsb&hn-Directlon en van het Verkehrs-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11