STADSNIEUWS OPRUIMING J. B. Koster, Alkmaar Agenda BEURS VAN AMSTERDAM I Alkmaar, 27 Juli MARKTEN Wisselkoersen DONDERDAG 27 JULI Zondag 13 Aug.Dinsdag 15 Aug. ni Programma gem. radiobedryf A pot hekers-nacht dienst Apostel van Duitschland GEMEENTERAAD Regeering tevreden Martelaar der Friezen Doodslag te Vlijmen Ingekomen stukken BURGERLIJKE STAND Eindexamen Zeevaartschool DE ZAANLAND-KWEST1E 27 JULI 1933 DONDERDAG En de arbitrage Verlichtingsavond te Bergen con- EGMOND AAN DEN HOEF ENORM VERLAAGDE PRIJZEN A Benoeming tijdelijk rector gymnasium Ned. Politie-Sportbond~Alcmaria Victrix De verklaring van burgemeester Verstegen voldoende geacht DE DRIEDAAGSCHE ALKMAAR—DOKKUM EEN INTERESSANTE VOET- BAL WEDSTRIJD HET FRANSCHE SCHAPEN POTJE Vergunst (A’dam) d. Velden (Utrecht) v. d. Me ij (Rdam) Retraite mannen en jongemannen GAAT NIET OP REIS alvorens O voorzien te hebben van ‘n priuia Vulpenhouder. Div. merken in alle prijzen. Reparatie-inrichting VAN PUTTEN 00RTME1JER - Payglop mm 4 Verordening op het beheer van de bedrijven Die lantaarnpalen hebben het ook altjjd gedaan Examen hoofdakte De Boete-processie van den L.r.B. Benoeming tydelyk leeraar gymnasium Twist om een duif Vrijdag 28 JnlL zijn bij de politie bekend. c wil Heesbeen de van negen heeren In Steel .4 LAMGBSXBAAX 4B le van van 8 De heeren KEESOM en VENNEKER vragen eenige wijzigingen, welke door wethouder VAN SLINGERLAND worden toegezegd. «.Ongecorrigeerd) Visser (Kon. Mar. Arnhem) ■OOM 101 101 SIM 101H 36H B. en W. stellen voor vast te stellen de ver ordening op het beheer der gemeentebedrijven te Alkmaar. Eecen (A'dam) I2M 138 106 67 65 95* 67 29 I9H 17 1% «2m 13 127 106 16 173H 96 SM •OH «M 73 66M 65 Lijn 1 Hilversum-Lijn 2 Huizen Lijn 3 Lond. Reg. 10.351050. Da ven try 105011.20, Midi Reg. 1290—1335. Lond. Reg. 1335—1520, Daventry 15.2024.00 Lijn 4 Langenberg 10 25 1750, Zeesen 17.5019.20. München 19.20 2090. Zeesen 20.20—23 30, Frankfort 23.20—24.00, Naar aanleiding van de openlijke verklaring afgelegd door den burgemeester van Koog aan de Zaan, waarbij deze zijn onderteekening van het artikel In „Het Anker" van 7 Juli jX on der het opschrift .Alle hens aan dek” terug» neemt, vernemen wfj, dat de Regeering met deze afdoende verklaring genoegen heeft ge nomen en ook geen verdere stappen terzake tegen den burgemeester zullen volgen. De Zondag- en nachtdienst wordt In de week van 23 tot en met 29 Juli waargenomen door de apotheek van mevr, de wed. C. M. B. Wanna Mient 11. Tabak Dell Batavia Oude Dell - Oostkust Senembab 20 18 Dh 52u S2H 4 I5H 14 ISA 6J» 30 tusschen Lu St O 13 I9M IO0M 101 101 97 M 101 84 H I04M 83 45 0 KM LH. 33 30 ■9 I5M 62M VULPENDOKTÉR. MAGDALEN EN STBAAT (KOSTER’S VOLKSZAAK) >06 8H «94» 36 16 4M .0 97M 68 29 19U 174 2H. '42H Spoorwegen Union Pacific Wabasb kris Kansas Cltv South South Rallw Chic Mllw Maxwell L. Gr. 143 143 »M '153 ?.Z7M .9.07 9.70 34.58 47.92M 225 I37H 95 0M 30% 2J>H 140 95 6)4 fi% Gisterenmiddag kwam een autobus, by het draaien op het Waagplein. met de achterzijde in botsing met een aldaar staanden lantaarn paal. waardoor deze werd vernield. De autobus is hierna doorgereden, doch letter en nummer Haak (A'dam) Huurman «Den Haag) Geurtsen (A'dam) Vorige koereen Heden DONDERDAG, 37 Juli. Vorige Koersen Heden 6.2*4 58.0TM 9.71 34.60 47.9/14 36.75 42.75 41.50 1.79 I3.O7M 7 35 20.75 Vorige koersen Heden Londen Berlijn Partje Brussel Zwitserland Weenen Kopen hagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid I45M 1471» »H 1544» 37 10 42.80 41.70 1.79H I3.OTH 7.35 20.75 «ZN «4» 9h 13)4 3» Suiker H V A Jav. Cultuur N 1. 8 U. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Gerouwd: Alfriedus van Wickeren en Cor nelia Bakker Gerrit Zwart en Wilhelmina de Jöngh Gerardus van Kleef en Geertje Kloet Leendert Nicolai en Geertje Blokdijk Jacobus van Velzen en Clara Bergsma. Geboren: Catharina Hillegonda, d. van Wil lem Karsten en Geertruida Groot Cornelia Jacoba Maria, d. van Cornells van der Peet en Catharina Hes. Naar wij nader vernemen, staat het volko men vast, dat Lagendaal as. Zondag in den wedstrijd Nederlandsch Politie-elftalAlcmaria zal spelen. De schapenhouders in Noord-Holland, die zoo dikwijls reeds hebben afgegeven op het z.g. schapenpotje zullen dezer dagen verrast wor den met een douceurtje Het potje zal nu ver deeld worden en wel zoo, dat voor elk over-jarig schaap dat opgegeven is bij de schapen-lnven- tarisatle in Januari 1933. een uitbetaling zal volgen van ƒ125 per stuk. zou hij aan hun Onvermoeibaar is den dienst van Bonifatius’ eerste tocht naar de Friezen was erbarmelijk mislukt. Reeds na enkele maanden Was hij onverrichterzake teruggekeerd. Was deze mislukking misschien hieraan te wijten, dat hij niet gezonden was door Rome’s Opperherder den Paus? Hoe dan ook. St. Bo- rüfacius gaat ter beevaart naar Rome om er voor zijn missie de zending en zegen te vragen van<den Paus, Gregorius II. die hem Intusschen een veel uitgebreider taak op de schouders legt nX de nog heldensche Germanen te bekeeren. Ingekomen zijn: a. een brief dd. 12 Juli 1933 no. 79 van Gede puteerde Staten dezer provincie, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Juni 1933 no. 5, tot opheffing van Gemeente school no. 2 en oprichting van een school voor het centraal 7e en 8e leerjaar. Aangenomen voor kennisgeving. b. een brief, dd. 12 Juli 1933 no. 79 van Gede puteerde Staten dezer provincie, ten geleid) het door 'fitn goedgekeurd raadsbesluitv Juni 1933 no. 8. ter vaststelling eener suppletoire begrootlng der gemeente voor 1932 Alsvoren’ o. een brief dd. 17 Juli 1933 van den heer S. Timmerman, houdende dankbetuiging voor de verleende teruggave van een gedeelte van de door hem betaalde pacht voor het muziekpark over het jaar 1932-'33. Alsvoren. d. een adres dd. 14 Juli 1933 van het Hoofdbe stuur van het Verbond voo» Nationaal Herstel, met betrekking tot het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs. Alsvoren. e afd. H. en N. van den Minister van Economi sche Zaken, daarbij mededeelende, dat er geen Te Den Helder zijn geslaagd voor het diploma B der zeevaartscholen: F. J. M. Berting, Den Helder; W. P. Coolhaas, Den Helder; C. W. Dames, Bergen 'K. C. Goos. Den Helder; Chi de Leeuw, Anna Paulowna; A J. Meeues en C. Welboren. beiden Den Helder. «5 >7M t9 ICH. &M Sabber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V I. Q. O Allied Intereonttn Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan Boll Amerika Lijn Dito Gem. Elgend. Kon. Ned Stoomb Scbeepvaart-Unle HAARLEM, 26 Juli. Geëxamineerd 8 manne lijke candidaten. Geslaagd de heeren: M. Deen, te Bovenkarspel; W. J. Boe. te Velsen; J. N. Berg, te Leiden; A. A. G. van Os. Egmond a. d. Hoef; A. Hakvoort, Je Urk; C. F. Wulterkens, te Volendam. Tegen het vallen van de duisternis hadden honderden rappe handen reeds duizenden lam pions opgehangen langs de lanen en straten in de boomen en de tuinen, op de terrasssen en aan de huizen. de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Wormerveer is behan- een voorstel van B. en W. dier gemeente van Ged. Staten over het M{j. „Zaanland” inzake de voor kennisgeving aan te kunnen zich opgeven aan den ir, den heer M. Niele, Snaarmans- tkmaar. Rector C. VIS, Bondsadviseur. Sinds het vertrek van den heer Dr. C. M. Bulzer op 31 December 1930 is de betrekking van conrector van het gymnasium onvervuld gebleven. Voorgesteld wordt tijdens den duur van den cursus 1933.1934 aan te wuzen tot conrector van het gymnasium den heer P. Brommer, leeraar in de oude talen aan die onderwi^- inrichting. De voorgedragene wordt met algemeene stem men benoemd k een besluit dd 19 Juli 1933. nr. 264 van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij goedkeuring is onthouden aan het Raadsbesluit van 30 Maart J.I.. nr 20. tot het verleenen van garantie voor rente en aflossing van een lee- nlng voor den bouw van een zwembad nabij de Zulderhoutlaan. In de commissie van 5 leden tot nazien der rekening van 1933 werden benoemd de heeren: Goverk, Sietsma. Venneker. Vogelaar en Bak ker. Als nu Bonifatlus hoort van Radboud‘s ne derlaag en de overwinning der Franken, be schouwt hij dit als een hemelsche uitnoodiging om zijn mislukten missie-arbetd onder de Frie zen te hervatten. Daarom begeeft hij zich naar den reeds grijzen Bisschop van Utrecht. St. Wllllbrqrd, om hem zijn diensten aan te bie- den. Drie jaar lang werkt hij nu met schitte rend succes, te midden van veel beproevingen aan de bekeerlng van de koppige Friezen. Maar als de oude Bisschop St. Willibrord hem als zijn opvolger op den aartsbisschoppelijken zetel te Utrecht wil aanstellen, herinnert St. Boni- fatius zich de zending, hem als Apostel van Duitschlarul door den Paus toegewezen en ver laat haastig het Land der Friezen, waar hij slechts zou terugkeeren om er te sterven. Van daar scheidden zich de wegen dier beide groote missionarissen: St. Willibrord gaat naar Ech- ternach om zich voor te bereiden op zjjn dood, St. Bonifatius naar Thüringen om er den Ger manen Christus te prediken. CuXtoren van het Gymnasium stellen den Raad vóór, den heer drs. G. H. Blanken voor den duur van den cursus 1933-1934 opnieuw te benoemen tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het gymnasium alhier. Drs Blanken worden algemeene stemmen be noemd. naar Rome om er met den Vader der Christenen zijn zorgen en moeilijkheden te bespreken. Vanuit Duitschland trekt hij door Frankrijk, om er het Christendom te zuiveren van dwaling en ketterij. En als in 739 de grijze Bisschop van Utrecht, St. Willibrord, is gestorven, neemt hij ook het verweesde Bisdom Utrecht onder zijn hoede. En hierbij ontwaakt weer in het vurig hart van den ouden missionaris het heimwee naar zijn oudste zonen, de Friezen, en daarom besloot de grijze Kerkvorst naar zijn eers.e missie-veld terug te keeren en 't werk van St. Willibrord onder de Friezen voort te zetten. Hij preekte en doopte en vormde in Friesland en al mocht de felle winterkoude hem tot drie maal toe dwingen weer den Rijn af te varen naar Mainz, telkens weer keerde hij terug om zijn ’dierbare Friezen voor Christus te win nen. tot zijn ondankbare zonen er hem martelkroon zullen vlechten. Bij zijn laatste reis stelt hij den H. Lullus als zijn opvolger aan tot aartsbisschop van Mainz, neemt plechtig afscheid van geestelijk heid en volk en bestijgt in het voorjaar van 755 met 12'gezellen en 40 gewapende Hjfkna- pen en' dienaren het vaartuig dat hem voor de laatste maal naar den Frieschen bodem zal brengen, dien hij weldra rood zal kleuren met zijn heldenbloed. Zoo zien we den drie en zeventigjarigen grijsaard met den ijver van een pas beginnend missionaris weer terug in de streken zijner eerste apostolische liefde. Gedu rende de twee jaar van zijn onvermoeiden mis- sie-arbeid nam hij duizenden door het Doopsel in de Kerk op. Dit onverwacht succes wekte den haat van het Opperhoofd der Friezen. Radboud II. want toen hij op een stralenden zomerdag, den 5en Juni 755 in de schaduw van t woud nabij Dokkum bij het riviertje de Borne aan een menigte jonge pasbekeerde Frie zen het H. Vormsel zou toedienen, werd hij door een woeste bende heidenen overvallen en gedood, terwijl hij het Evangelle-boek bescher mend in de hand hield. Op dien stralenden zomermorgen werden twaalf martelkronen door den Koning der Martelaren uitgereikt, nX aan St. Bonifatius, aartsbisschop van Malnz; aan Bisschop Eoban; drie priesters, drie diakenen, en vier Benedictijnsche monniken, behoudens 40 dienaren uit het gevolg van St. Bonifatius. Zoo stierf de roemrijke geloofsverkondiger te midden van zijn dierbare Friezen. Koning Pepijn bouwde boven zijn graf een prachtige kerk, waarnaast reeds spoedig een klooster van Benedictijnen verrees en waar zijn beroemde overblijfselen werden bewaard (w.o. zijn kazuifel en koorkap). - Voor de Hervorming was Dokkum een druk bezochte bedevaartplaats. In 1214 ontmoet Oli vier er 10.000 pelgrims. De Reformatie heeft er geen spoor, geen steen van overgelaten de Hei ligdommen van St. Bonifatius kon zij verwoes ten, maar niet zijn dankbare gedachtenis. Want Zondag 13 Augustus trekken de St. Chris- tophoor-mannen over den nieuwen weg over Alkmaar, Wieringen naar Dokkum naar het graf en de Fontein van St Bonifatius. opdat op zijn voorspraak in dit jubeljaar de vruchten 1 ter verlossing steeds overvloediger mogen wor- den toegepast over zijn dierbare Friezen en de ontredderde wereld. H. Bonifatius, zegen dezen tocht 1 Deelnemers Bondsvoorzitlei laan 38 te AU deld om een schrijven voorstel van de arbitragekwestie nemen. De heer Bakker «8.D.), diende een voorstel in met de provincie over de electriciteitskwes- tie te onderhandelen met als grondslag de aan bieding van Ged Statent. Dit werd met twee tegen tien stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W werd aangenomen Men verzoekt ons opneming van het volgen de: Omtrent de Boete-Processie van den LT3. naar het Genade-oord van O. L. Vrouw ter Nood te Hglloo gaan verschillende meerlingen, welke wij meenen te moeten rechtzetten. Allereerst Is gepubliceerd inmiddels mis schien weer rechtgezet dat deze processie welke 29 Juli as. zal worden gehouden geen doorgang kon vinden "wegens gebrek aan deel name. Dit is absoluut onjuist. De Boete-Pro- cessie zal weer en wind en warmte ten spijt doorgaan Het aantal deelnemers steeg reeds tot 125Q. Verder wordt gemeend, dat deze processie al leen voor de tuinders is. Ook fout. Het is een L.T.B.-Boete-Processie en de L.TB. omvat feitelijk moest omvatten a 11 e R K. Boeren (dit zijn: melkveehouders; zuivelproducenten, akkerbouwers, e.d.) en R. K. Tuinders (dit zijn: wat men tuinders noemt, alsmede alle boom-, bollen- en bloemkweekers) in het Bisdom Haar lem. Een derde foutieve gedachte is: hij. die een programma heeft, zal kunnen deelnemen aan deze boete-processie De zaak is deze: door bet Secretariaat van den L.TB. werden program- ma’s verstrekt na aanvrage, om te kunnen vaststellen, hoeveel personen zouden deelne men. .Vorig jaar was de deelname zoo groot, dat men niet meer tn de kapel kon. Zou dit zich dit jaar herhKald hebben dan ware er gesplitst. Zoo ver zijn wij dit Jaar niet heen, dus zij, die een programma hebben, kunnen deelnemen, echter onder die voorwaarde: de bezitters van programma's hebben voorkeur bij het in be slag nemen van een plaats in de Kerk (kapel). St. Louis en Bergens Harmonie maakten mu zikale rondwandelingen langs de verlichte la nen en schier eindelooze rijen van vreemdelin gen schuifelden voetje voor voetje onder hét fantastisch verlichte geboomte. De bussen en de tram voerden de duizend ?n aan en in het centrum rond de Ruïne was het een onafgebroken défilé, tot in den nacht. De V. V. V. had wederom de boomenrij rond de Ruïne volgehangen met de lichtende oran- je-vruchten. die roerloos hingen, in het blad stille l«x>vert was een fantastische aanbllk. De buurtcommissies hadden lofwaardig werk ge leverd; elk Jaar breidt zich het verlichte ter rein uit en elk jaar wordt er meer werk van de verlichting gemaakt. Een bijzonder effect bood de Ruïnelaan, waar op stijlvolle wijze de lampions waren opgehan gen. Daar de electrlsche verlichting hier niet ont stoken was, kwam de lampionverlichting in verschillende kleuren hier beter tot haar recht. Overigens, wat de andere straten betreft, was er weinig variatie in de ran verlich ting. Niettemin voor de duizenden vreemdelingen een sprookjesachtlge-aapblik om nooit te ver geten. Tot 2 uur in den nacht was het druk. De verschillende gelegenheden kwamen dezen avond ruimte tekort en maakten goede zaken. Voor V. V. V. was het een succes-avond. Verbindingsweg Heilo. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld dat de Gemeenteraad van bovengenoemde gemeente in principe heeft besloten tot een verbindigsweg HeilooEgmond a>d Hoef. Voor bedoelden aanleg zijn verschillende perspectieven «n zijn de gronden hiervoor be- noodlgd. reeds in handen van de gemeente Wij hopen spoedig van de grootsche plannen van bedoelde gemeente meer te kunnen meedeelen omdat de openbare raad spoedig kan worden tegemoet gezien. Gegund Het bouwen van een pakhuis met bovenwoning te Alkmaar, is gegund aan de heeren P. Kaandorp en P. Hoetjes alhier voor 5878.06. De Apostel van Duitschland, St. Bonifatius, was 42 jaar oud, toen hjj zijn missiearbeld begon onder de Germanen; nog 33 uiterst moeilijke maar ook vruchtbare jaren heil en bekeerlng arbeiden, deze zwervende Heraut in Koning Christus. In 733 trok hij opnieuw met talrijk gevolg Reemeyer (R'dam) Lagendaal (Rdam) v. d. Kamp (Apeldoorn) Zoo men ziet een elftal met eminente spelers; Haak, de bekende Storm vogel-back; Reemeyer, de bekende rechta-half van Go Ahead en v. d. Kamp, de beste links-binnen van het Oosten, zijn speleés van naam. De naam Lagendaal zegt alreeds genoeg voor zich zelf, terwijl Geurtsen. als D. E. C.-speler en Eecen als oud *D. T. S - speler uit Oudcarapel voor bezoekers vah Alcma- ria-wedstrijden ook geen onbekende is. Vermelden we nog. dat St. Louis welwillende medewerking zal verleenen en dat het een grootsche sportmiddag belooft te worden. Daar Alcmaria in lang niet gespeeld heeft, za! het velen ook aangenaam zijn ons elftal weer eens in het veld te zien. no. 11 vastgestelde wijziging van de winkelslul- tingsverordening. met betrekking tot de open stelling van winkels gedurende het zomerseizoen, aan de Kroon ter goedkeuring voor te dragen. B en W. stellen voor .het raadsbesluit dd. 18 Mei 1933 no. 11 in „e trekken. Aldus besloten f. een brief dd. 17 Juli 1933 van bewoners van de Tweede Kabelstraat, daarbij verzoekende maatregelen te treffen, dat hunne woningen aangsloten worden aan het radio-distributienet. In han«ien van Burgemeester en Wethouders- gesteld ter afdoening. De heer v. d VALL vraagt hieromtrent eenige inlichtingen. Wethouder BONSEMA zegt, dat deze huizen beheerd worden door den heer Pott, van de wonlngmaatschappij Alkmaar, die al maanden de zaak heeft tegengewerkt. Dit is een der vruchten van de actie der Langeveld cs. In Januari vroeg de heer Pott recognitie te betalen tot eenzelfde bedrag als de particuliere bedrijven verleenden. B en W meenden daar echter niet toe over te kunnen gaan Het is regel toestemming te verleenen. Spreker releveert de verschillende correspondenties hierover, waaruit blijkt, dat na een vijfde vezoek van B. en W. de heer Fott nog steeds weigerachtig bleef. De betrok ken bewoners zijn daardoor van radio versto ken. dank zij de houding van hun huisheer. Daarna schreef de heer Pott alleen toestem ming te willen geven voor die huizen, welke reeds radio hadden «echter niet voor de tus schen gelegen huizen). Hij vroeg echter 10 recognitie; hij was niet bereid daarvan af te stappen B. en W. kunnen echter niet van dit stand punt afwijken; ook het verzoek voor enkele huizen de loodkabels achteraan te bevestigen. Zoodra de heer Pott afziet van recognitie kunnen de menschen geholpen worden De heer v d. VALL wil de houding van de woning mij. Alkmaar niet kwalificeeren, ten einde den uitslag niet te bemoeüijken. Hij vraagt den Raad de houding van B. en W. goed te keuren, en het college in deze zaak te teunen. Spreker stelt voor alsnog den heer Pott te verzoeken medewerking te willen verleenen. zooals B. en W. dit wenschen. Dinsdagavond is te Vlijmen na een twist de 26-jarige J. V. Heesbeen overleden. inzake den doodslag te Vlijmen, waarbij de 26-jarige mandenmaker J. v. Heesbeen werd gedood, kunnen wij nader melden, dat op den akker twist ontstond over een duif Van Heesbeen en zekeren M. L. Toen v. H. een geit, die L. bij zich had, een trap gaf, maakte L. zich hierover zoo kwaad, dat hij v. H. te HJf ging. Deze trok tijdens de vecht partij een mes, waarop een vriend van L., de mandenmaker L. van E. zijn kameraad te hulp schoot. Op hetzelfde oogenbUk lereeg Van E. van van H. een diepe snede over den linker-onderarm. Van E. ging daarop v. H. te lijf. Even later bleek, dat v. H. n ernstigw steek ontvangen bad in den schouder ter hoog te van den linker-long. Hij liep hevig bloedeiJit^ weg in de richting van zijn woning in de Ak- kerstraat. Eenige meters voor de woning zakte hjj in elkaar en bloedde, nog vóór geneeskun- dlge hulp aanwezig was, dood. De gemeentepolitie arresteerde de beide deel nemers aan de vechtpartij. Na verhoor liet zij L. gaan. Van E. evenwel, die ervan verdacht wordt den doodssteek te hebben toe- gebracht, is in verzekerde bewaring genomen. Hij ontkende een mes te hebben gebruikt en verklaarde v: H. alleen met een klomp te heb ben geslagen. Nog Dinsdagavond arriveerde het parket uit Den Bosch tot het instellen van een onderzoek ter plaatse. Het stoffelijk overschot van v. Heesbeen, die gehuwd is en vader van drie kinderen, is over gebracht naar het ziekenhuis te Vlijmen. De verdachte v. E. staat als een oppassen de jongeman bekend. v--- Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 4(4 Nederland 1916 4*4 Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932 4 «A N Ind. 1926 AB 5«4 Youngleen 1930 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mll Industrieën ünllever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kücb Accoustlek Ned. Ford Industr Buitenland Anaconda Bethlehem O 8 Steel U 8. Leather Intern Nickel Stand Brands MUnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie ftedjang Lebong Petroleum Gaboes Kon Olie ?erla«- Peudawa Continental Oil Shell Union Oil Het Galden Vlies: Feest vergadering bfj gele genheid van het derde lustrum van den Bond voor Groote Gezinnen, afd. Alkmaar. Feestredenaar: H. de Greeve 8J. Aanvang 8 uur. De Raad dezer gemeente vergaderde heden middag om 1 uur ten stadhuize. VOORZITTER mr. W. C. Wendelaar, burge meester. Aanwezig mej. Carels en de beer Sietsma (V. D). de heeren Covers. Langeveld en Stoutjesdijk (V. B.), Ringers (C. ffiL). Hoytlnk (A. R van Drunen, v. d. ValL Bulens, Bak ker, Bonsema en Westerhof (S. D. A. P.), Woldendorp. Geels, Keesom. Venneker, Klaver en Van Slingerland (R. K Afwezig: de heeren Keysper en Vogelaar. Secretaris mr. A Koelma De VOORZITTER opent de vergadering. De notulen worden conform vastgesteld. Door den wethouder van Financiën, de heer WESTERHOF, wordt een schrijven voorgelegen van het tcomite tot Herdenking van het 300- jarig bestaan van de Scheemeer, waarin ge vraagd een bijdrage in het garantiefonds van De voetballiefhebbers krijgen Zondag de ge legenheid een zeer interessanten voetbalwed strijd te zien. Het Nederlandsche Politie- elftal zal spelen tegen Alcmaria. Het ligt in het voornemen van den Ned. Polltie-Sportbond volgend jaar een vlerlanden- toumool te organiseeren. waaraan door Frank rijk. Duitschland. België en Nederland zal worden deelgenomen en welke wedstrijden zul len worden gespeeld te Amsterdam of te Brus sel. Het streven daarom is een keurig elftal samen te stellen, dat zich door oefenwedstrij den voor dit vierlandtoumooi voorbereidt. Zoo staan er wedstrijden op het programma tegen Eindhoven, Sparta en A G. O. V. V. te Apel doorn. Het Nederlandsch Politie-elftal, dat uit indl- vidlueel goede spëlers bestaat, krijgt in deze oefenwedstrijden een mooie gelegenheid ook een homogene ploeg te worden. Zondag as. zal des middags 3 uur op het terrein van het Stedelijk Sportpark een wed strijd tegen Alcmaria worden gespeeld, waarin de beste spelers uit den Polltle-Spdrtbond zul len spelen. Het elftal is nJ. samengesteld als volgt: De heer WOLDENDORP vraagt, of de heer Pott hierdoor ook andere menschen dupeert", dan bewoners van zijn huizen. Dethouder BONSEMA antwoordt hierop be vestigend. De heer WOLDEINDORP acht het goed, dat de betrokken bewoners hiervan kennis nemen. Het stuk worïit in handen van B. en W. ge steld ter afdoening. De VOORZITTER: Uit het stilzwijgen maak ik op. dat de Raad instemt met de woorden van den heer v. d. Vall h. een brief d.d 19 Juli H33, nr. 135,'van Ge deputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen, voor zoover punt n betreft, goedgekeurd raadsbesluit van 8 Juni J.I., nr. 12, inzake de financleele regeling van den bouw van 30 woningen door de Vereenigiiïg voor Volkshuisvesting „Alkmaar” en van 24 wonin gen door de gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. i. een adres d.d. 24 Jifli 1933 van het bestuur van den Nederlandschen Bond vafT Personeel in Overheidsdienst te Amsterdam, houdende het verzoek aan J. Tjeertes alsnog een wachtgeld toe te kennen In banden van B. en W. gesteld om bericht en raad j. een brief dxi. 26 Juli 1933 van het lid van den Raad C. Venneker, daarbij verzoekende aan den burgemeester vragen te mogen stellen, in zake den op 22 Juli j.l. vanwege den kring N.- Holland van den Nederlandschen Arbeiders bond gehouden optocht. k. B. en W. stellen voor, dit aan te nemen voor kennisgeving. De heer VAN DRUNEN neemt nog niet aan. dat er van een groote massa voorstanders van een overdekte inrichting sprake is. Spr. vraagt, naar de oorzaak, dat Ged. Staten zoo'n con clusie namen, die de veronderstelling wekt, dat de finantieele toestand van de gemeente ni^t gunstig zou zijn. - Wethouder BON6EMA noemt de conclusie van Ged. Staten voorbarig en onjuist. Spr. be grijpt niet; hoe Ged. Staten kunnen concludee- ren. dat de exploitatie van de open inrichting niet sluitend zal zijn. Misschien heeft de heer Langeveld of de heer Smal hen dit verteld. Ook vraagt spr. Ged. Staten, waar die bree- de kringen der bevolking zijn, voor een open inrichting. Een comité van actie van 200 men schen kan spr geen breede kringen noemen. Deze en andere raadselen kan spr. niet ver klaren en zouden spr. aanleiding geven voor een beroep in hoogere instantie. Spr. betoogt voorts, dat het comité van actie veel dingen er bij gehaald heeft, die niet te verdedigen zijn. Mr. LANGEVELD meent, dat er gesproken kan worden van breede kringen, gezien de er varing. die het comité van actie heeft opge daan. Spr. hoopt, dat het prae-advies van B. en W spoedig zal komen en B. en W. contact zullen zoeken met het camité van actie, naar aanleiding van het yan die zijde ingekomen verzoek. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. nog ge tracht hebben het prae-advies in deze verga dering te brengen. Door de niet-goedkeuring van Ged. Staten licht ,heel dat prae-advies over het sportfondsenbad tegen den grond. Nu komen de vacanties. Haast is er ook niet meer, als Ged. Staten het raadsbesluit niet goedkeu ren. omdat een garantie van f 6000.te ris kant is. zal dat College een besluit met een risico van f 15000 zekeer niet goedkeuren. Deze zomer en volgende zomer zal gezwommen moe ten worden in het Zeglls. Dat is het resultaat van de actie van de tegenstanders van een open inrichting. Het is voor spr. een groote verantwoording, die inrichting aan het Zeglis open te houden. De Tertien Goudens is de heer Judell. In het komende prae-advies zal niets anders staan, wat spr. hier gezegd heeft. De heer v. d. VALL betoogt, dat de oppositie van de open inrichting het spel ©ogenschijn lijk heeft gewonnen. Er is in Alkmaar behoefte aan een zweminrichting Aan een behoefte van een belangrijk deel der bevolking moet gevolg gegeven worden. Spr. hoopt, dat de raad goed uitkijkt, wat er op het gebied van zwemmen aan ongerechtigheden gebeurt. Na de vacantie zullen we dus kunnen trach ten een bescheidenerinrichting te krijgen. Wethouder BONSEMA zegt, dat Mr. Lange veld Ged. Staten willens en wetens zeer posi tief om den tuin geleid heeft. Spr. vraagt, waar het arbeiderselement zit in die breede kringen van den heer Langeveld. Het prae-advies van B. en W. is in de vol gende vergadering te verwachten. Dit zal ech ter niet zijn, zooals het comité van actie het wenscht. De heer RINGERS zegt, in de vergadering een brief dd. 17 Juli 1933 no. 17741 J. A.. destijds gezegd te hebben, dat hjj aan het gra- Op 29 Juli1 Aug. is er een retraite voor ge- huwae mannen en ongeh. jongemannen. Wie zich nog wil aansluiten, melde, zich nog vóór as. Zaterdag aan. Vergoeding 6.50. Op 5 Aug.—8 Aug. retraite voor gehuwde mannen (Gezellen A'dam I) waarbij ook ande ren zich nog kunnen aansluiten» Vergoeding 6.50. Zich te melden: Directie Retraitenhuis Ber gen N-H. Het meest denkbare ideale zomerweer be gunstigde gister den verlichtingsavond te Ber gen, georganiseerd door de V. V. V. en de vele buurtcommissies. Het was een heerlijke avond na een warmen dag en geen, tochtje was merkbaar onder het lage looverdak van het Idyllische dorpscentrum. ven van de kuil voor grond voor den weg naar het Sportpark de vrijheid verbond van de aanleiding is de bij raadsbesluit van 18 Mei JX plaats, waar de inrichting zal komen. De VOORZITTER zegt, dat hij dit ook tot den heer Langeveld gezegd heeft, die de woor den van den heer Ringers heel anders heeft weergegeven. De heer LANGEVELD zegt, dat de voorzitter zijn woorden wel niet goed heett begrepen. Wethouder WESTERHOF bevreemdt het. dat Ged Staten aldus besloten hebben. Ook een besluit van een sportfondsen bad zullen zij niet goedkeuren. In zoo'n ban zouden de arbei ders toch niet kunnen zwemmen, enlflan is de heer Klomp met zijn aanhang de oorzaak, dat het proletariërskind niet kan zwemmen De VOORZITTER vraagt Jen heer Klomp er buiten te laten Wethouder WESTERHOF: dan de Alkmaar- sche Courant Spreker stelt vast, dat de heer Langeveld zijn zaak verdedigt met onjuistheden. De VOORZITTER: Wat de heer Langeveld hier gezegd heeft, heeft hij niet bij Ged. Staten gezegd. Wat hij daar zei, was onjuist. Het schrijven wordt ten slotte voor kennis geving aangenomen. 1000.—. De wethouder stelt voor deze garantie-bij- drage te verleenen. De heer v. d. VALL herinnert aan de wenk van Ged. SStaten om zuinig te zijn met de gemeentefinaiiciën. Als het echter kan, spreker geen bezwaar maken. De wethouder zegt, dat als Ged. Staten het Besluit niet zullen gedkeuren. de schuld niet aan Alkmaar ligt. ALKMAAR. 26 Juli. Exportveiling. Aard appelen 0.80150, aalbessen 610, andijvie 0.80 tot 3.20. bloemkool 1ste soort 6—11.50. idem 2e soort 1502.50, doperwten 15, druiven 21 26. kropsla 0.503.50. komkommers 13.50. me loenen 10—42. postelein 11—22. peulen 1—5, ra barber 24. roode kool 0.802.10, selderie 050— 1 40, spinazie 40—60 ct., snfjboonen 1—6, dub bele. spercieboonen 45, tuinboonen 050150, tomaten,.4—8. uien 1.603.20 per bos. wortelen 614, zwarte bessen 16 per 100 p«}nd. BARN r;v r.L,D. 27 Juli. Elerenmarkt. Aan voer 1320000 stuks, van 2.30—3.05. Handel vlug. GOUDA, 27 Juli. Algemeene Markt. 491 partijen kaas le kwal, met R. M. 23—26. 2e kwal, met R. M. 1922. zware 29 Handel traag. 314 pond boter. Goeboter 8590 ct. per pond, Weiboter 8085 ct. per pond. Handel matig. 136400 eieren. Kipeleren 2250 per 100 stuks, eendeieren 22^5 per 100 stuks. Handel willig. BROEK OP LANCENDIJK. 27 Juli. Aan gevoerd werden: 7000 Kg. tomaten; A 11 JO. B 12.80. C 10 40. CC 3—, 120.000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 0.751.40, Eigenheimers '1.10 tot 1.40. Blauwe Eigenheimers 1202. drielingen 0.750.80, 1300 bos wortelen 250—490. 30.000 Kg roode kool 1—150. 2400 Kg. gele kool 1— 1.10, 8000 Kg. uien: Gele drielingen 22.20. gele nep 2.305.60, zilver nep 3.604.70, zilver drielingen L702.60, zilveruien 090110, 750 zak slaboonen 5.7010.10. 2100 stuks bloemkool le soort 45, idem 2e soort 1. GOUDA, 27 Juli. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 2154 stuks, waarvan 79 slacht varkens, vette 1516 ct. per pond, levend met 2 pet. korting, Londensche 1213 ct. per pond, levend met 2 pet. korting. 777 magere varkens 1622 per stuk. 1215 biggen 810 per stuk. 6 run deren 125165 per stuk, 50 nuchtere kalveren 58 per stuk, 1 schaap, 23 lammeren 35 per stuk, 3 bokken en geilen 25 per stuk. Gelder- sche biggen 1215 per stuk. Handel stug. GOUDA. 27 Juli. Coop. Zuid-Hollandsche Eierenveiling g. a. (C.Z.H.E.) Aanvoer 97000 kipeleren. Prijzen: 56-58 Kg. 2J0—2.30. 58-60 Kg. 2 30—2 40. 62-64 Kg. 250—2.60, 56-68 Kg. 2.303.10, kleine eieren 22J0 Aanvoer 1000 eendeieren 1J02 per 100 stuks. HOORN. 37 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer 30 sta pels. 23887 Kg Fabr. kl. t 20; Boeren kl. f 30; Boeren conun. f 18.50. Handel goed N -SCHARWOUDE. 37 Juli. Schotsche muizen f 0.751.30. idem groote f .76—0.80. idem drie lingen f 0.75, aanvoer 139 800 Kg aardappelen Zllvernep f 3.504 50. drielingen t 3.603 30. zll- verulen f 0 400.80. aanvoer 20 000 Kg zllver- ulen. Gele nep f 6.306.10. drielingen t 230 2.60, uien f 3.403.50. aanvoer 1550 Kg uien. Spercieboonen f 5.70690. aanvoer 1450 Kg.; tuinboonen t 1. aanvoer 375 Kg Kroten f 190 1 40. aanvoer 1050 Kg.; Roode kool t 1. aanvoer 6600 Kg. Gew. witte kool f 0.40—1, aanvoer 5300 Kg Gele kool f 1. aanvoer 1600 Kg. bospeen f 3.60. aanvoer 400 boe; bloeptkool f 3.10 per 100 stuks, aanvoer 110 stuks. SCHAOEN. 27 Juli. Eierenveiling. Aange voerd werden: 90 000 kipeleren. 52-54 2.202.30, 55-57 2.30—2 40. 58-60 2.40—2.60. 61-63 250— 2.70, 64-67 2.70—2 80. 1500 eendeieren 170, 20 kalkoeneieren 3.40. 8CHAGEN. 27 Juli. Veemarkt. Aangevoerd werden: 13 paarden 1.503.50. 3 pinkstieren 5075. 43 magere geldekoeien 80130, 70 vette geldekoeien 140—200, 12 kalfkoeien 130—200, 10 pinken 3050. 65 nuchtere kalveren 615. 12 magere varkens 1218. 30 vette varkens 0.30— 0.32. 175 biggen 7—12, konijnen 0.25—050, 62 kippen 0.200.60. 144 vette schapen 1013 haantjes 1050 ct. per stuk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10