De Nazi Zuid-Limburg Het Westland roept weer ’s in I i I M t Invoerbeperking De moeilijkheden in Zaandam <Kct leed wut eiken da$ NOG STEEDS GEWROET DRIE ATTRACTIES DONDERDAG 27 JULI WAAR HET VUUR ALLES VERNIELDE en De Merwedebrug Een grootsche actie te verwachten De Paus vraagt het Het goud der „Lutine” Een crisis-ordonnantie in Indië Regeering tevreden Over den afsluitdijk Opengeateld voor alle verkeer Door trein gegrepen NAAR PALESTINA Druivenreatauratiea Gezond optimisme Doodslag te Vlijmen Crisis-Varken» wet 1932 INSTORTING DREIGT Bouwvallige kerk De jongste zeebadplaat» Een waardige herdenking tydens het H. Jaar De ongehoorzaamheid in het vliegkamp Uitzicht op onbewaakten overweg door mist belemmerd Wordt het tafellaken tuaachen de Regeering en de gemeente niet doorgeaneden? Het geheel verwoeste interieur van de St. Petruakerk te Leiden Regeering neemt reeda de uiterste maatregelen Naar een eigen vakorganisatie een eigen dagblad? De verklaring van burgemeester Verstegen voldoende geacht De Nederlandsche consument moet beter op de hoogte komen van het Nederlandache product Te Kerkrade een geünifor meerde Nederl. S. A. troep MAN TEGEN TRAM GELOOPEN Twist om een duif De Weatlandache bloemen- en fruittentoonstelling Geen „theeavondje” ,Jtyksleider,> Verduin f 4 2 J de van Heesbeen druivenrestauraties. o Het tweede slachtoffer van het vreeselijk on geluk op den onbewaakten overweg bij Wester- broek, waar, zooals gemeld, een melkwagen door een trein werd gegrepen, Is In het Academisch Ziekenhuis te Groningen aan de bekomen verwondingen bezweken. Waterland in Dultschland Waterland, die inmiddels ik een beroep doen op aller medewer- het welslagen van deze echt katho- waartoe Z. H. de Paus dringend door den directeur van het Departement Landbouw Nijverheid en Handel bepalln- worden vastgesteld betreffende levering het bewijs van herkomst door ten Invoer Met deze belde laatste voorstellen kon de minderheid in het college zich geenszins ver- eenlgen, omdat deze geen c^nt in het gemeen- De Directeur-Oeneraal der Zuiderzeewerken maakt bekend, dat de Minister van Waterstaat nader heeft beslist, dat te rekenen van 22 Juli j.l. af alle verkeer bij gedongen en tegen beta ling ten bate van het Nationaal Crisis-Cotnlté op den weg op den afsluitdijk van de Zuiderzee wordt toegelaten. Onder leiding der E. E. P. P. Assumptlonlsten vertrekt met twee en dertig deelnemers de Nat. Bedevaart naar het H. Land. De 23-jarige D. J. Folkers, wonende te Wes- ternleland, reed Dinsdagmiddag met zijn mo tor onder Wlnsum tegen een boom. P. bekwam een hersenschudding. Hij is naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij Woensdagmorgen is overleden. zo n- toe- i Naar aanleiding van de openlijke verklaring afgelegd door den burgemeester van Koog aan de Zaan, waarbij deze zijn onderteekening van het artikel In „Het Anker" van 7 Juli J.L on der het opschrift „Alle hens aan dek” terug neemt, vernemen wij, dat de Regeering met deze afdoende verklaring genoegen heeft ge nomen en ook geen verdere stappen terzake tegen den burgemeester zullen volgen. In het water van de Jan van Galenkade bij de Nieuwe Markthallen te Amsterdam is Woensdagavond de 27-jarige A. de B. bij het zwemmen verdronken. zal van 29 Augustus tot 2 September te Naald wijk worden gehouden. Het beste van bet beste Binnenkort is een grootsche actie der NB. N.AB. In Zuid-Llmburg te verwachten. Van Kerkrade uit zullen alle plaatsen „bewerkt” Dinsdagmiddag is de landbouwer J. M. K. S. In den Noorder Legmeerpolder door nesteek getroffen. In zorgelijken stand werd de man opgenomen. Thans bestaat te Kerkrade als eenige afd der N.8.NA.P. In ons land onder leiding van den Nederl. 8.A. leider Janssen een uitstekend ge oefende en geheel geüniformeerde 8.A. troep, welke naar men ons mededeelde, veelvuldige schiet-, vecht-, sport-, gymnastiekoefeningen, enz. houdt. Het is een formeele stormtroep! Het aantal leden der NB.N.A.P. in Limburg Is onlangs de 100 overschreden, in het geheele land zou het 1500 bedragen. Desniettemin ver namen we, dat wanneer het benoodigde leden tal spoedig gehaald wordt, overgegaan zal wor den tot de stichting van een eigen Nationaal Socialistisch dagblad. Geld zit er achter de beweging en van be trouwbare zijde vernamen we. dat een aeer ka pitaalkrachtig persoon bijv, al zes ton In de be weging „gestoken” heeft. De Rijksleidlng heeft zich met het vraagstuk eener eigen Nat. Socialistische vakorganisatie nog niet bezig gehouden. In de mijnstreek sou de behoefte er aan, doordat de leden der NB. NAP. hier met royeering bedreigd worden, nog al gevoeld worden. De Heerlensche afdeeling zal binnenkort echter bij de Rijksleidlng de kwestie aaflhangig maken. Men wil dan één vakorganisatie voor alle beroepen en ambach ten, dus geen specifieke mijnwerkersbond. De Ned Herv. kerk te Zevenhoven (Z.H.) Is den laateten tijd zoodanig verzakt, dat er ern stig gevaar voor Instorting bestaat. In het voetstuk van den toren gapen scheuren van een handbreedte en bij een ingesteld onder soek is gebleken, dat de palen der fundeerlng geheel verteerd zijn. De toren is het eigendom der burgerlijke ge meente en ongeveer driehonderd Jaar oud. Woensdagavond was de belangstelling van de zijde van X publiek weer toegenomen, ofschoon er eigenlijk voor leekenoogen weinig te zien is en de bewegingen van 't gevaarte zich beperken tot millimeters. De luld-brullende stem van de drijvende pompinrichting, die de caissons van de pontons vult, was het alles-overheerschend geluld. Een sleepboot, die tusschen de oude brug en de pontons ligt, met den kop naar Amsterdam, braakt roetzwarte rookwolken uit en wekt bij de kijkers op den wal de verwach ting op, dat er, dat er .Jets” staat te gebeuren. De pontons waren langzamerhand ongeveer zeven centimeter gezakt, maar het is nog niet genoeg. De brug rustte nog steeds niet volkomen op de zandpotten. Wegens het Invallen van de duisternis kon Woensdagavond van een weg sleepen van de pontons niets meer komen. In den loop van den nacht zou uit het kanaal nog water worden gespuid, zoodat de pontons hier door verder zakken en de brug vrijkomt. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Varkenshandelaren heeft zich, in een telegram gewend tot den minister van Econo mische Zaken te ’s Gravenhage. waarin als oordeel wordt uitgesproken, dat de maatregel - der Crisis Varkenswet 1932 honderden varkens handelaren hebben gedupeerd, zoodanig, dat zij ontroofd zijn geworden van hun bestaansmid delen Geconstateerd worden In het telegram de tal rijke afwijzingen bij de regeling Inzake tege moetkoming aan gedupeerde handelaren, welke afwijzing voor een groot deel is gegrond op het niet inleveren van schrifteliJke verklaringen van exportslachterijen en vleeschwaren-fabrleken met betrekking tot het aantal geleverde export- varkens in het Jaar 1931 en de eerste helft van 1932. Het niet kunnen inleveren van schrifteliJke bewijzen vindt zijn oorzaak in het niet voeren eener boekhouding, aangezien die varkenshande laren hun zaken met contant geld drijven. Iet bestuur van den Nederlandschen Bond van Varkenshandelaren Is van meening. dat deze omstandigheid toch niets kan afdoen aan de mate van benadeellng der betrokkenen, en is van oordeel, dat zij wél schriftelijke verkla ringen kunnen overleggen van agenten en com- mlsslonnairs bij den handel In exportvarkens omtrent him zakendoen, en zoo noodig hun op zal er geëxposeerd worden. Wij zijn bij het persbezoek in de groote veilinghal te Kwlntsheui geweest en we Stonden verbaasd van de ge weldige massa en de prachtige kwaliteit van de meloenen, de perziken, de pruimen en de drui ven, die daar op de zware rollende veillngtafel- tjes lagen. Maar nóg verlokkeljjker. nóg uit gelezener zal het fruit zijn, dat een plaatsje krijgt op de Naaldwijksche tentoonstelling. Op het gebied van het kweeken van door hun gaaf heid. geurigheid en gulle afmetingen uitmun tende vruchten heeft de ervaring der West- landsche kweekersgeslachten het wel zéér ver gebracht! Daarnaast zullen de bloemen van het West land men specialiseert zich vooral op anjers, tulpen en chrysanten tentoongesteld worden. Hoe de glasbedrijven geleidelijk schier een tak van industrieel bedrijf geworden zijn, bleek bij 't bezoek aan de kassen der N.V. Klinkenbergh's Bloemkweekrijen te Loosduinen. Groote massa's parleanthraclet lag daar opgestapeld. Men stookt er de groote ketels mede, die den stoom voor de verwarming der kassen leveren. In een van die langgerekte glasgangen, waar de grond be zaaid lag met warrellg dor loof aan een oranjestipje hier en daar herkende men door en door drogen rommel als het restantje van een kostelljken oogst soeptomaatjes heersch- te een ondraaglijke hitte. Men was er den grond zelf aan het „stoomen”. Het ongedierte, vooral de schadelijke „aaltjes", valt daaraan tot het laatste exemplaar ten prooi. Men spuit een voudig den heeten stoom linea recta den grond in. De grond reageert daarop met een eigen aardig, aan kunstmest herinnerend geurtje. En als het proces ten einde Is. gaan alle daken der kassen open, opdat de natuur, die zelfs hier niet gemist kan worden, al temt men haar, weer naar binnen kome en met een recht- streeksch zonnetje en een malsch regentje haar werk doe. In een aangrenzende kas nam men ter vervroeging van den oogst proeven met neon-verllchtlng. Trouwens, bij de druiven experimenteert men ook met „verlating” van het product. BATAVIA, 26 Juli (ANETA) Nadat de ge machtigde door de Regeering voor de afdeeling Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Wel- lensteln, in de vergadering van gisteren een ontwerpordonnantle had aangekondigd welke in de komende tijden van overwegenden Invloed zal zijn op de handelspolitiek, op de ontwikke ling van den Import en eigen Industrie, als mede eenigermate op den export, is thans'bij den Volksraad ingediend een ontwerp-crlsis- ordonnantie. Hierdoor kan door middel van een verorde ning der Regeering worden bepaald, dat over matige goedereninvoer uit het buitenland in het tolgebled van Ned.-Indië zal zijn verboden voorzoover de totaalwaarde dan wel de totaal- hoeveelheid daarvan hooger is dan een bedrag dat daarvoor In elk geval afzonderlijk zal wor den bepaald. Deze ordonnantie beoogt de vrije contlngen- teering in Ned.-Indlë toepasselijk te verklaren. te bezorgen. Het is er nog wat primitief, maar ook dit stuk strand zal de bezoekers wel weer met duizenden en tienduizenden trekken. En wie weet, hoe spoedig de houten consumptle- tent, waar de burgemeester van Monster, de heer K. W. Kampschöer, het gezelschap een wel kom toeriep, haar plaats zal moeten ruimen voor een gelegenheid van steviger allure en grooter capaciteit! Zeer aantrekkelijk is tenslotte het Instituut der Een nieuwe attentie vanhet Westland is Ter Heyde aan Zee, het oude, zeer armoedige en zeer bouwvallige visschersdorpje van weleer, dat. in de laatste jaren geheel afgebroken en weer nieuw opgebouwd, onze jongste zeebad plaats Is en pogingen gaat aanwenden om aan bet Westland den naam „Druivenland aan Zee” 8OERABAJA, 26 Juli (Aneta) De Zeekrijgs. raad behandelde de zaak van 26 Inheemsche schepelingen, beschuldigd van opzettelijke on gehoorzaamheid in het vliegkamp Morokrem- bangan. Tegen allen werd acht maanden gevangenis straf geëischt onder aftrek van den tijd door gebracht in preventieve hechtenis en voor 17 hunner tevens ontslag uit den dienst. De uitspraak luidde voor allen zes maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Als merkwaardigheid is te vermelden, dat als hun verdediger optrad de commandant van het vliegkamp, kapitein ter zee W. J. D. Postumus, aan wien gehoorzaamheid was geweigerd. Op den onbewaakten overweg bij Wester- broek is hedenmorgen de melkwagen van de ge broeders Steen uit Borgweg door den trein, die om 5 u. 3 uit Groningen vertrekt, gegrepen. Een der broeders was op slag dood; de andere is zwaar gewond naar Groningen ovgr^ebracht. Het paard werd eveneens gedood. Dé wagen is geheel vernield. Het uitzicht was door den dich ten mist belemmerd. Een 45-jarig heer, die Woensdagmiddag een der overwegen van den Admiraal de Ruyter- weg te Amsterdam wilde oversteken, is tegen een naderende tram van de N. Z. H. opge- loopen. Hij werd gegrepen en tegen een paal der electrische geleiding geslingerd, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd gewond. Hevig bloedend is hij naar het Binnengasthuis ver voerd. waar hij in den loop van den middag is overleden. De man was nog slechts kort in Amsterdam woonachtig. Het Westland, de geweldige driehoek van glas tusschen Den Haag, Rotterdam en Hoek van Holland, waar 't puikje van wat de Neder landsche tuinbouw aan fijne groenten, kostelijk tafelfruit en sierlijke bloemen opbrengt. In tal- looze, eindelooze kassen met kunde en zorg gekweekt wordt, zucht onder de zware slagen, die het de laatste Jaren door het grootendeels afsnijden van zijn export heeft opgeloopen. Behalve taaien strijd, om wat van den expoit nog rest, te behouden, en pogingen om nieuwen buitenlandschen afzet elders dan in Engeland en Dultschland te verwerven, is een middel, waarvan men goede verwachtingen heeft, het winnen van den binnenlandschen consument. Ook dit jaar wil het Westland door een groote tentoonstelling van zijn bloemen en fruit weer speciale aandacht vragen voor zjjn prachtige producten. Er is daartoe een beroep gedaan op de Nederlandsche pers. En eenige tientallen journalisten hebben deze week onder leiding van den energieken Naaldwijkschen burgemees ter, den heet Th. P. J. Eisen, en van de heeren J. Barendse, voorzitter van den Bond Westland en Plet Vis. voorzitter der Centrale Westland- sche Snijbloemenveiling, een trip door dit vruchtbare landje gemaakt, waar zij per tou ringcar langs de talrijke vaarten de kassen en de groote veilinggebouwen bezochten. Op drie zaken vooral wil het Westland rond het komend seizoen de aandacht vestigen: op de groote bloemen- en fruittentoonstelling op gaven mondeling Xkx*r him zelf of d~r“ derden de badplaats Ter Heyde en op het instituut der De dertigjarige bakker Th. Bruns te Kampen is In het Noorddiep op het Kampereiland bij het zwemmen verdronken. De onge lukkige laat een weduwe met drie kinderen achter. Woensdagavond om 8 uur is de Lutine-ber- gingsvloot weer in de haven van West-Terschel- ling teruggekeerd. De werkzaamheden bij het wrak „Lutlne" vorderen gestadig. Zooals reeds gemeld, is men in den loop van den dag erin geslaagd den cylinder op het co nisch gedeelte te plaatsen en te bevestigen. Een voornaam gedeelte van bet werk Is thans vol bracht. De groote stukken zjjn gesteld. Tot zoover klopt alles met de berekeningen van den heer Beckers. Als het weer gunstig bleef (en alle teekenen wijzen erop) zou heden morgen weer worden uitgevaren voor het aan brengen van motor, zuigbuls en verdere onder deden van de sulg-lnstallatle op den cylinder, waarna dan zoo spoedig mogelijk een begin wordt gemaakt met het wegzulgen van water en zand uit de binnenruimte van den kegel. Het Lutlne-raadsel nadert zijn oplossing. Te dier gelegenheid schonk Z. H. E. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht aan leiders en pelgrims welwillend zijn blsschoppe- Hjken zegen. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Hertogenbosch deed zijn zegen met het vol gend vereerend scljrijven vergezellen: „Mijn beste hellwenschen voor het welslagen der heerlijke pelgrlmsreize. Ook In Lourdes zal ik haar in Gods bijzonderen zegen aanbevelen”. worden. Te Aken zal deze maand nog een ver gadering gehouden worden voor de aldaar woonachtige Nederlanders en het Nederland sche grensgebied tot en met Vaals Sinds bet heengaan van Verduln is de partij n.l. niet erg toegenomen en daar wil men veranderlrig in hebben! Woensdag vonden arbeiders te De Wijk (Dr.) werkzaam, langs den walkant der Hoogeveen- schevaart een hoop kleeren. Men vermoedde dat deze kleedlngstukken afkomstig waren van den 23-Jarigen arbeider J. Kreulen. welke ter plaatse werkzaamheden had verricht. De politie werd gewaarschuwd Deze heeft na een half uur dreg gen het 1 ij k van genoemden Kreulen o p g e- J haald. Het slachtoffer was ongehuwd. Woensdagmiddag is in den IJsel te Zutphen verdronken de 25-Jarige Verbunt, dat reeds het vorig jaar zoo’n opgang maakte en toen ongeveer honderdduizend bezoekers trok. Het bureau van de Westlandsche Veree- nlging voor Vreemdelingenverkeer, Geestweg 38, Naaldwijk, geeft hierover allerlei inlichtin gen. Ook wij hebben op onzen tocht, onder het sapplg-groene blad van een kastanje en tegen een kraakhelder Hollandsch boerenmuurtje aan. onzen tfos Frankenthalers en onze bolle blo zende perzik verorberd. Wie met ons stedeling is en In de stad voor veel geld vaak perziken eet, waar geen smaak aan is, of druiven, waar voor men de oogen toeknijpt, zal, als hij te 's-Gravenzande of Honselersdijk of Wateringen of Naaldwijk of in een der andere plaatsjes van het Westland de vrucht zoo van den boom gaat eten, met ons tot de ontdekking komen, dat hij zijn leverancier in de stad voortaan meer op de vingers zal moeten tikken. Dat is ook de bedoeling van de kweekers. De Nederlandsche consument moet beter op de hoogte komen van het Nederlandsch product. Men heeft in het Westland den moed nog niet verloren. Er leeft nog een gezonde dosis opti misme. En onder de leiding van de besturen der groote organisaties en van burgemeesters als Eisen van Naaldwijk en Kampschöer van Monster zal dit zeer intensief geëxploiteerde stuk van Hollands bodem dezen kwaden tijd ongetwijfeld doorkomen. Men ga het eens zien en er de druiven proe ven. Het Westland roept! Naar wjj van betrouwbare zijde vernemen staat de regeering op het standpunt, dat. In dien de gemeenteraad van Zaandam mocht volharden In haar weigering de gemeentebe- grootlng te wijzigen in den door de regeering gewenschten zin het geval aanwezig is van art. 144 voorlaatste lid der Grondwet. Voor het geval van deze groote verwaarloo- zing van de huishouding zou reeds een ontwerp van wet aan het Departement van Binnenland- sche Zaken tn gereedheid zijn gebracht. l Pater W. Kea 8.J.. dlrectAir van het Natio naal Bureau van het Apostolaat des Gebeds schrijft ons het volgende: Wjj herdenken dit jaar het negentiende euw- getjj van Christus’ Kruisoffer op Calvarië. Geen waardiger herdenking dan het H Misoffer, dat de voortdurende onbloedige hernieuwing is van het Kruisoffer. Z. H. de Paus vraagt, dat de katholieken daaraan willen denken. Daarom heeft Z. H. aan het Internationale Apostolaat des Gebeds opgedragen om onder de katholieken van heel de wereld propaganda te maken voor deze wijze van herdenken, gedurende de tweede helft van dit Heilig Jaar! De propaganda omvat drie punten: 1. alle katholieken aansporen om ook door de week het H. Misoffer bij te wonen; 2. de vermogende katholieken aansporen om stipendia te* schenken voor het opdragen van H.H. Missen; 3. de minvermogende katholieken aan te spo ren om althans kleine bijdragen te schenken, uit wier som dan stipendia voor H.H. Missen kunnen worden gegeven. En dit alles tot Intentie van Z. H. den Paus! Wij gaan nu met Augustus beginnen. Aan alle leden van het Apostolaat des Gebeds wordt te gelijk met het maandbrlefje van Augustus een propaganda blaadje verstrekt ter opteekenlng van hetgeen zjj doen in de maanden Augustus. September en October. Het Ingevulde blaadje wordt op het einde van October terugverwacht. Dan ontvangen zij een nieuw blaadje voor No vember. December en Januari. Het resultaat van alles, wat gedaan Is wordt met dat van heel de wereld den H. Vader aangeboden. De bedoeling echter is. dat zooveel mogelijk katholieken meedoen, ook zij. die geen lid zijn van het Apostolaat des Gebeds. Om hiertoe te kernen, stelt het Bureau van het Aposolaat des Gebeds. Loyola. Vugbt. kosteloos die blaadjes verkrijgbaar voor alle parochies en voor alle organisaties, die niet aangesloten zijn bij het Apostolaat des Gebeds. De heeren geestelijken, die propaganda willen maken in hun parochie, er allen die willen meedoen, worden verzocht zich tot bovenstaand adres te wenden. Mag king tot lieke actie, uitnoodigt. Het is de laatste dagen aan de Zaandamscbe politieke hemel veel helderoer geworden dan het langen tijd is geweest en het ziet er uit of nu de oplossing niet ver meer af is. B en W. zelf hebben1 het vorbeeld gegeven door terug te komen op het onzalige besluit van den Raad om het tafellaken tusschen de regeering en de gemeente door te snijder. Zooals reeds eerder Is medegedeeld, moet een ton gouds op de begrootlng voor 1933 worden gevonden. B. en W. wilden die zien te verkrijgen door de Invoering van een straatbelastlng die 65000 zou opbrengen, door verder, versch'liencle ont vangsten hooger en 'n paar uitgaafposten lager te ramen, waardoor 25 000 ware te vinden, terwijl de dan nog ontbrekende 10.000 ver kregen konden worden door het bat.g saldo over 1931 ad 31.000 te plaatsen op „onvoor zien" en het bedrag van f 10.000. dat reeds op de begrootlng op dezen post prijkt, te benutten ten gunstevan de begrootlng. telijke laatje brengen. Immers B. en W. hebben wel gezocht naar mogelijke voordeelen doch de nadeelen, die wel eens veel grooter konden zijn, geheel ver waarloosd; terwijl het tweede voorstel In zeker opzicht een ontduiking is van het verbod van Regeering en Gedeputeerde Staten, om ge bruik te maken van bedoeld overschot. Tegenóver deze belde voorstellen hebben de burgerlijke leden, zooals medegedeeld is. een pensloenaftrek van 3% pet. voor de weduwen en weeaen der ambtenaren en werklieden voor gesteld. Terwille van de oplossing zou men aan burgerlijke zijde dan wel bereid zijn met de straatbelastlng mee te gaan. Ook bU de soc. dem Is een streven tot toe nadering waar te nemen, wijl aan die zijde thans overwogen wordt een bemiddelingsvoor stel aan te bieden door in plaats van 3% pct„ pet. premieheffing uit te oefenen. Hierover zou vanmiddag weder In B en W. worden beraadslaagd, terwijl Donderdag voor hetzelfde doel een partij vergadering van de 8. D. A. P. wordt belegd. Het denkbeeld om te trachten op een „thee- avondje" tot elkaar te komen, heeft men laten varen. Gelijk we reeds vermeld hebben, werd de heer H. Verduin. die zich vroeger provinciaal leider der NB.NAJ». noemde, te Kohlscheldt met zijn echtgenoote gearresteerd. Het is ons nu geble ken, dat de heer Verduin In het Dultsche grens gebied alweer een nieuwe N.8.NA P opgericht en zich zelf tot Rijksleider geproclameerd had. Zelfs zou hjj te Horbach alweer een gouwleider hebben aangesteld. Hij had bij een drukker een blanco krant laten drukken, het zgn. orgaan zijner partij, waarmee hij den boer opging voor advertenties. De arrestatie geschiedde op aanwijzing van twee Nederlandsche Natlonaal-Soclallsten, de heeren Janssen en Klejjnen uit Kerkrade. die den heer Verduin en zijn echtgenoote na enkele dagen tevergeefs zoeken In Kohlscheid hadden gevonden. Zij gaven hem bij de politie aan, waarna man en vrouw In de gevangenis werden Ingesloten. Zij zijn nadien niet in vrijheid ge steld, maar moeten de terechtzitting afwach ten. Het .Ximburgsch Dagblad” schrijft: Naar aanleiding van de In Horbach gehouden vergadering der Nationaal Socialistische Neder landsche Arbeiders Partij hebben wij hier en daar nog eens Informaties Ingewonnen omtrent de actie der Nat. Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partij In ons mijngebied en het aan grenzende Dultsche gebied. Allereerst bleek ons, dat de mededeeling als zou Van Waterland op de In Horbach gehouden 1 vergadering als Rijksleider der NBA A P zijn afgezet, onjuist is, wiJJ genoemde van Water land nooit Rijksleider der NB.N.AB. is ge weest. Vroeger is van Waterland te Amsterdam wel leider van een der eerste afdeellngen der N.8. N.A.P. geweest; toen zijn afdeeling echter leden genoeg had, begon hij een eigen partij onder den naam van Nat. Socialistische Partij. Hierbij liep het hem niet al te zeer mee. waarna van Waterland, die eigenlijk naar men weet Albert de Joode heet, op het denkbeeld kwam In het Dultsche grensgebied de schade In te halen, die hij hier In eigen land leed. Daartoe begon hij met medewerking der Dultsche Nazi’s een actie In het Dultsche grensgebied om de daar wo nende Nederlanders voor zijn partij te winnen. Hij noemde zich daar Rijksleider der N.S.N.A.P. en verzweeg dat zijne partij slechts N 8.P heet te. Bovendien was hij penningmeester, echter onder zijn waren naam van Albert de Joode en had hij eveneens onder dezen naam een giro nummer te Amsterdam. Met andere woorden: hij had alles In zijn macht. Het gelukte hem door de loyale medewerking der Dultsche Na zi’s, 28 afdeellngen te stichten Intusschen zat de Nat. Socialistische Ned. Ar beiders Partij niet stil om den uitgetreden plaatselijken leider te „ontmaskeren”. lont scheen te hebben geroken, had omstreeks Juni al een ander, iemand uit Amsterdam, tot penningmeester benoemd. De heer Marseille uit de Rijksleidlng der N.S.N.A.P., begaf zich o.a. naar Berlijn om daar met de hoogste Nazl-lel- dlng maatregelen te beramen tegen het optreden van v. Waterland. Met enkele Hollandsch» afdeellngslelders van v. Waterland te Kerkrade waren Inmiddels door de N.S.N.A.P., waarbij vooral de Heerleniche afdeeling een werkzaam aandeel had. onder- handellngen aangeknoopt om hun medewerking met v. Waterland op te zeggen en na veel moeite, toen bescheiden als bewijzen op tafel kwamen, gelukte dit. v. Waterland werd enkele malen tot een bespreking ultgenoodigd. maar verscheen niet In de Zondag gehouden verga dering werd zijn optreden als onwettig gekwa lificeerd en den heer A. Smit als Rjjkspropa- gandalelder bevoegdheid gegeven de actie der NB.N.A.P. In Dultschland te lelden. Hierbij heeft men ook thans alle medewerking der Dultsche Nazi’s, zonder dat men aan hen ge bonden is. A. Smit benoemde dadelijk enkele .schouten” voor ons Limburg. o.a. een te Heerlen, te Eijgelshoven en te Kerkrade. BATAVIA, 26 Juli (Aneta). BIJ den Volks raad is Ingediend een ontwerp-ordonnantie. ge titeld „Crlsls-lnvoerordonnantle”. Overwegende dat het Landsbelang vordert dat in de tegenwoordige buitengewone en ab normale omstandigheden tijdelijke maatregelen moeten worden genomen tegen overmatigen Invoer van goederen uit het buitenland, kan bij Regeeringsverordenlng worden bepaald dat deze invoer in het tolgebled van Ned.-Indië zal zijn verboden, voor zoover de totaal-waarde dan wel de totaal-hoeveelheid daarvan’ hoo ger zouden zijn dan een bedrag dat daarvoor in elk geval afzonderlijk zal worden bepaald. De bedoelde Regeeringsverordenlng houdt op van kracht te zijn tien maanden na de In werkingtreding. Voor de toepassing van deze ordonnantie kun nen van gen van aangeboden goederen. Overtreding dezer ordonnantie kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste 10.000. Te Valkenburg heeft Woensdag in het hotel „Plenkertrust", gelegen tegenover het Rotspark te Valkenburg een uitslaande brand ge woed, welke zich aanvankelijk ernstig liet aan zien. De brandweer wist het vuur echter te be perken tot de zolder en bovenverdieping. De hotelgasten bleven ongedeerd. Langzaam maar zeker vordert het b(j de plaat sing van de nieuwe Merwedebrug. Het water wordt in de pontons gelaten, zoodat deze milli meter voor millimeter zakken. Het gewicht van de brug rustte Woensdagmiddag te ongeveer 4 uur voor een gering deel op de zandpotten, doch voor het overgepote deel nog op de bakken op de pontons. Het zeer gelijk inlaten van het water zal nog wel enkele uren In beslag nemen, zoodat het nog geruimen tijd zal duren voor de pontons vrij van de brug zijn en weg kunnen worden gesleept, waardoor het vaarwater vrij zal komen. Dit afgesloten vaarwater heeft echter een voordeel. De oude Merwedebrug, die binnenkort met pensioen zal gaan, behoeft niet te worden opengedraaid, zoodat de weggebruikers een voor proefje krijgen van een Muiderstraatweg zonder oponthoud. Het eerste werk is nu het vrijmaken van het vaarwater en daaraan wordt hard maar secuur gewerkt. onder eede kunnen doen bevestigen. Het bestuur verzoekt den Minister, in samen werking met den Nederlandschen Bond van Varkenshandelarer een oplossing te» vinden om ook deze gedupeerden voor diepere ellende en grootere armoede te vrijwaren en alsnog ook hun de rechtmatige tegemoetkoming wel te willen verstrekken. Dinsdagavond is te Vlijmen na een twist de 26-jarige J. v. Heesbeen overleden. Inzake den doodslag te Vlijmen, waarbij de 26-jarige mandenmaker J. v. Heesbeen werd gedood, kunnen wij nader melden, dat op den akker twist ontstond over een duif tusschen Van Heesbeen en zekeren M. L. Toen v. H. een gelt, die L. bU zich had, een trap gaf, maakte L. zich hierover zoo kwaad, dat hij v. H. te lijf ging. Deze trok tijdens de vecht partij een mes, waarop een vriend van L., de mandenmaker L. van E. zijn kameraad te hulp schoot. Op hetzelfde oogenbllk kreeg Van E. van van H. een diepe snede over den llnker-onderarm. Van E. ging daarop v. H. te lijf. Even later bleek, dat v. H. n ernstlgen steek ontvangen had in den schouder ter hoog te van den linker-long. Hij liep hevig bloedend weg in de richting van zijn woning in de Ak- kerstraat. Eenige meters voor de woning zakte hij in elkaar en bloedde, nog vóór geneeskun dige hulp aanwezig was, dood. De gemeentepolitie arresteerde de belde deel nemers aan de vechtpartij. Na verhoor liet zij L. gaan. Van E. evenwel, die ervan verdacht wordt den doodssteek te hebben toe- gebracht, is in verzekerde bewaring genomen. Hij ontkende een mes te hebben gebruikt en verklaarde v. H. alleen met een klomp te heb- oen geslagen. Nog Dinsdagavond arriveerde het parket uit Den Bosch tot het Instellen van een onderzoek ter plaatse. Het stoffelijk overschot van v. Heesbeen, die gehuwd is en vader van drie kinderen, is over- gebracht naar het ziekenhuis te Vlijmen. De verdachte v. E. staat als een oppassen de Jongeman bekend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5