Geld en politiek Trawler gezonken Een gezond volk RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 27 JULI De vierdaagsche Het dubbeltje In totaal 119 deelnemer* Olympische Spelen De voorbereidingen te Berlijn Vliegtuig neergestort De nood der jeugd Kwaadwilligheid de oorzaak? SCHAKEN Het meester-tournooi Flohr favoriet voor de eer at e plaat» KANOSPORT NederlandW es t-Du itschland AUTO TEGEN EEN BOOM Natriumverlichting te Katwijk Bestaan*jubileum na 125 jaren CONTRACT OPGEZEGD vereeniging voor geeste lijke volksgezondheid Nieuw frankeerzegel van 80 cent K.L.M.-contract met Palestina DE NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES ERNSTIGE VILLABRAND TE OEGSTGEEST Stakende landarbeider* Niet* gedaan om het vaartuig te redden? Het onderzoek wordt voortgezet uitgevallen Groeiende belangstelling voor het werk der R.K. Charitatieve Slachtoffer van de warmte Vrijdag 28, Juli 1933 Vereenigde Dansmuziek In dien van het Olympisch Stadion vliegterrein gevallen De markante UZ* beteekent Mercedes. Mercedes- Uw dogelijksche vriend en metgezel i leven :Un mej. over de redelijke dageiyksche prac- Thlerfelde Georg Grübsr-kapel. Onder bovenstaanden titel heeft de N.V. Wol- lenstoffenfabriek Gebr. Diepen te Tilburg, een keurige uitgave het licht doen zien, waarin de heer A. J. A. C. van Delft, directeur der dis- tricts-arbeldsbeurs te Tilburg, de geschiedenis van het jubileerend bedrijf heeft geschreven. Ook maakt de lezer een rondgang door de fa briek, zooals ze thans la. Os morkonte ff?* bnleekant Mercedes. Mercedes- Uw dogeli|ksche vriend en metgezel pro- Otto Men seint ons dd. 26 Juli uit Lourdes, dat de Nederlandsche pelgrims daar in goeden welstand zijn aangekomen. Het is erg warm weer. T LONDEN, 26 Juli (Reuter). In het Lagerhuis werd namens de regeering bevestigd, dat de regeering van Palestlna^onlangs, voor wat brie ven betreft, haar luchtmailcontract heeft over gebracht van den Britachen op den Nederland- schen luchtdienst. Het was overigens geen ex clusief contract, daar voor dringende corres pondentie gebruik kan worden gemaakt van den dienst, welke op een gegeven oogenblik het beste uitkwam. De tweede dag van de vierdaagsche te Nijme gen is zeker niet een van de gemakkeljjkste geweest. De hitte was bijna ondraaglijk, doch de deelnemers hebben zich kranig gehouden. Ofschoon men erop had gerekend, jlat enkele honderden zouden uitvallen, hebben slechts 53 personen, den marsch opgegeven; onder hen was één Franschman en één Noor. Het totaal der uitvallers Is thans gesteger? tot 119. In verband met de warmte was het sluitings uur uitgesteld van vijf uur tot half negen. Het openingsuur is voor heden een half uur vroeger gezet, juist met het oog op de te ver wachten 'warmte. KALUNDBORG, HM M. v* 12.20 Het VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN Voor de frankeerlng van postpakketten van 910 K.G. bestaat behoefte aan een frankeer zegel van 80 cent. Binnenkort zal een zegel van deze waarde op de postkantoren worden ver krijgbaar gesteld. De vereeniging van stroocartonfabrlkanten In de provincie Groningen heeft het tweejarig looncontract per 31 Augustus opgezegd. 1230 Populair - .1 West- van O. J. Westfaai- onder leiding van Concert door die fröhllche Verleden week Is op het vliegterrein te Soesterberg een vliegmachine gevallen en totaal vernield. De bestuurder de reserve-lui- tenant B. bleef ongedeerd, maar werd direct in arrest gesteld, daar men, aldus bericht de „Utr. Qrt.”, kwaadwilligheid vermoedt. Voor het nieuwe zegel is, evenals voor dat van 70 cent en 36 cent, gebruik gemaakt van fotomontage, gereproduceerd In koperdiepdruk. Het ontwerp is van den architect P. Zwart te Wassenaar. Overeenkomstig het voornemen om aan en kele zegels van hoogere waarden een illustratief element toe te voegen, ontleend aan handel en verkeer, werd door den ontwerper op het nleü- we zegel een beeld van bet verkeer ter zee aan gebracht: rechts de plecht van een vrachtboot, links een deel van een der grootste Nederland sche passaglersbooten. Hierdoor wordt de be- teekenls van Nederland als zeevarende mogend heid gekenmerkt. Evenals bjj het 70 cent-zegel Is de beeltenis van H. M. de Koningin in een cirkelvormig me daillon links onderaan geplaatst. Daardoor is een karakteristieke overeenkomst tusschen bel de zegels bereikt. Door het verschil In kleur tegenover dat van 70 cent en vooral door den anderen vorm der fotomontage Is niettemin ter wille van den postalen eisch van duidelijke on- derkenbaarheld een sterk onderscheid met het zegel van 70 cent verkregen. De kleur van het nieuwe zegel Is donkergroen voor de beelddeelen met roode letters en cijfers, de afmetingen zijn 21 bU 30 mJd., beeldvlak 18 bU 27 m.M. nog een schedelbreuk bekomen. Voor zijn wordt gevreesd. De andere gewonden zUr. Van Elburg en haar .ongeveer 19-jarige broe der. Deze laatsten zjjn naar huls gebracht Een vijftien-jarig broertje van de Van Elburg’s be kwam geen letsel. DAVENTRT, 1554 M. 2.05. Concert door Thomas 3.20 Concert door het het Western Studio-orkest onder leiding Schotsche studio-orkest onder leiding van Ouy Daines .40 Concert door het BBC-orkest, Afd. D, onder leiding van H. Walton O'Donnell 11 10 Het Caaanlclub- orkest onder leiding van Charles Kuns. PARIJS Eifel. 1446 M. 830 Concert onder leiding van B. Plament Itallaaneche muziek. De negen-en-dertigjarige mevr. J. J. werd Dinsdagavond op het PUnackerplein te Rot terdam door de warmte bevangen. In het zie kenhuis aan den Bergweg is zij Woensdag nacht aan de gevolgen overleden. -•opulalr con- Nlemann Idem - 8.20 von Scheeael door het Harry KONIG8WU8TERRAUSEN. 1635 M. 12.20 Gramofoonmuzlek 2.20 Idem 4.20 Concert van Leipzig 8 45 Vrooiyk gramma .10 Dansmuziek door de Urack-kapel 12.10 idem. LANGEXBERG. 47Z .M 12 concert door het orkest van den Dultschen Omroep onder leiding Ktihn 1.35 Concert door het sche Omroeporkest Wolff 10.40 Fünf. Dinsdagavond is officieel de verlichting met Philips „Philora” natriumlampen op den nieu wen weg van Katwijk naar Katwijk aan Zee in gebruik genomen. Hierbij worden toegepast 100 .Watt gelijk stroom Natriumlampen In armaturen, die zich 8,5 meter boven den weg bevinden, gemon teerd op masten, welke op een afstand van ca. 50 meter aan één zijde van den weg geplaatst ZÜh, De R.K. Charitatieve Vereeniging voor Gees telijke Volksgezondheid hield haar derde alge- meene Vergadering in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht, die voorgezeten werd door prof. tnr. W. Pompe. Na opening en goedkeuring der notulen bracht de secretaris het 3e jaarverslag uit. Het bleek, dat het aantal leden en begunstigers stijgende bleef en dat belangstelling bij Overheid en par ticulieren gewekt was. Na de. gemaakte propa ganda door middel van spreekbeurten, artikelen in periodieken en dagbladen, KJt.O.-spreek- b"urten en verzending van duizenden brochures om kennis in zake geestelijke volksgezondheid en barer organisatie .te verspreiden, is dit jaar een begin gemaakt van gedecentraliseerde uit voering. In Noord-Brabant, Limburg, Zuid- en Noord-Holland zijn Provinciale Commissies sa mengesteld, onder voorzitterschap van een Wlt- Gele Kruis leider. In de eerstkomende maanden zullen vanuit de provinciale commissies in de verschillende steden en dorpen plaatselijke com missies worden samengesteld; deze provinciale plaatselijke commissies zijn organisatorisch oommissies van t Wlt-Gele Kruis en tevens van de Charitatieve Vereeniging. wier bestuur de oentrale deskundige leiding voert in de R. K. beweging voor geestelijke volksgezondheid, die gebruik maakt van den organisatievorm van 't Wlt-Gele Kruis resp. R. K. Groene Kruis. 1 Het contact met de Overheid van Rijk en Pro-' 1 vincie is aanwezig. In Amsterdam, dat eenlge 1 andere eischen stelt als 't platteland, biedt de 1 uitvoering goede perspectieven. Ook zullen de provinciale commissies zoo spoedig mogelijk op- 1 leidingscursussen voor geestelijke volkgezond- heid organiseeren ten behoeve van alle wijk verpleegsters. Zeer noode ziet de Vereeniging haren voor zitter heengaan. De tegenwoordige minister van Justitie, mr. J. R. H. van Schalk, heeft door z'n bezonken beleid groote diensten bewezen in de zoo moeilijke eerste jaren van den op bouw der Charitatieve Vereeniging. Het aftredend bestuurslid, rector C. J. J.Ter- wisscha van Scheltlnga, werd met algemeene stemmen herkozen. Op voorstel van het bestuur benoemde de vergadering den oud-voorzitter, Exc. Mr. J. v. Schalk, tot eerelld der Charitatleve-Vereeniglng. Met algemeene stemmen verleende de vergade- ring het bestuur machtiging een bepaalden voorzitter uit te noodigen. De middagvergadering was zeer druk be- zocht. Prof. mr. Pompe sprak z'n verheugenis uit over de steeds stijgende belangstelling en bezoek, zoodat geen enkele plaats onbezet bleef. 1 Nu een begin gemaakt is met de- uitvoering,, 1 zal er arbeldsverdeellng moeten plaats hebben. Tot nu toe is in hoofdzaak de secretaris, dr. Kortenhorst de stuwkracht geweest. Hl) wil diens woord in herinnering brengen na 't uit stekend geslaagde Congres van U Wlt-Gele Kruis over Geestelijke Volksgezondheid: Dr. Kortenhorst had 't liefst niet uitsluitend zijn naam gehoord, maar liever nog tien anderen daarbij. Hierna kwam als onderwerp in be handeling: „De ontwikkeling der sexuallteit bij het kind in verband met opvoeding en onder- Wijs'.’ Spreker was dr. Klessens, psychiater te Amsterdam. De zeereerw. heet J. Vlerick, lector van de R. K. Unlversltelt te Leuven, beschouwde hetzelfde nderwerp van zedelljk-opvoedkundig standpunt. In vroegere jaren verwaarloosde men dat zoo uiterst belangrijke onderwerp der paedagogiek, maar de nood, waarin de huidige jeugd verkeert, de zoo gewijzigde maatschappelijke verhoudin gen eischen een nieuwe ortënteering. Ter- wllle onzer Jeugd is het gekozen onderwerp van groot belang. Na een korte uiteenzetting beginselen kwam vooral de tijk aan t woord. Hoe tfe 'handelen in t huis gezin, op school, op t internaat? Een zeer geanimeerde gedachtenwisseling volgde op deze met groote aandacht gevolgde Inleidingen, waaraan huisvaders, onderwijzers, priesters, doctoren en professoren deelnamen. De afgevaardigde der onderwijzers der St. WU- BERLIJN, 419 M. 4.50 Populair con cert door de Gebr. Rexels-kapel - Concert onder leiding van Dr. H. TL1.. l.'.Li 10.20 Dansmuziek >1. 9.20 Helmuth. door de PARIJS, Radio. 1724 M. 12.50 Gram.- muziek »7.40 Idem 8.20 Idem. HILVERSUM. 1875 M. 8 uïir VARA Gramafoonmuzlek 10 uur VPR® Morgen- Wijding 10.15 VARA. Janny van Gogen draagt voor 10.30 De Notenkrakers oJ.v. Daaf Wins 11 uur Onze keuken. P. J. Kers Jr. 11.30 De Notenkrakers. 12 uur AVRO Gramofoonmuzlek 12.30 Kovacs Lajoe en zyn orkest, afgewisseld door gra mofoonmuzlek 2.15 Zang door Allee Franc. A. d. vleugel Egbert Veen 2.35 Gramofoonmuzlek 3 uur Voordracht door Richard Flink ..Boy” van J. W. Schotman 3.30 Gramofoonmuzlek 4 uur VARA Orgelspel door Cor Steyn 4 30 Na school tijd. Janny van Oogen vertelt 5 uur VARA-Klelne orkeet 0.1.v. Paul Duchant 6.25 C. Slpkes „Natuurschennls” 6.45 Bont programma VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Albert de Booy. zang: P Bresser, celio. P. Renes, klarinet. Daaf Wins, piano begeleiding. H. Stuurop. dito. P. Collin con ferencier en liedjes (gr.pl.) 8 uur VPRO ..God s Glimlach", ds. 8. H. N. Gorter 9 uur In de pauze van het Kurhausconcert: ..Kerkdiensten in het buitenland" Mevr. E. v. Volk-Wavre: Een kerkdienst in Zwit serland 10 uur Vrijs. Godsd. Persbureau 10 05 Vaz Dlas 10.15 Alb. v. Dalsurti! declamatie 10.45 Gramofoonmuzlek 11 uur VARA Gramofoonmuzlek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG. 1191 M. 7 üür Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzlcht 7.50 Symphonlsch concert van gramofoon- plaaten 8.30 Causerie in het Neder landsen 8.40 Lichte gramofoonmuzlek 9 uur Nieuwsberichten in het Franach <*<9.10 Lichte gramofoonmuzlek 9 45 Nieuwsberichten in bet Dultach 9.55 Dansmuziek en gevarieerd programma. In de pauzes koersen en sportberichten. Woensdagavond omstreeks acht uur Is op de Btationslaan te Nunspeet een auto, waarin een vijftal jongelui uit Apeldoorn waren gezeten, in de gevaarlijke bocht ter plaatse, in volle ▼aart tegen een boom gereden. De wagen werd geheel vernield. Twee der inzittenden werden ■waar, en twee minder ernstig gewond- De zwaargewonden zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De belde an deren zijn naar bun woning vervoerd. De vijfde inzittende bleef ongedeerd. De doktoren Plomp en van Loon verleenden de eerste geneeskun dige hulp* Nader vernemen wij, dat naar het ziekenhuis zijn vervoerd de 20-Jarige van Kamp, die ach ter het stuur zat en de 20-jarige van Elburg. die naast hem zat. Beiden hebben inwendige kneuzingen, verschillende fracturen en hoofd- geruimen tijd opgelegd was geweest, schatte getuige de waarde van het schip grooter dan de koopsom Jiiervan waren ƒ5000 contant be taald. Op de eerste reis die getuige met den trawler gemaakt heeft, heeft hij nergens last van gehad. Hjj had geen reden om aan de ma chine of aan de werktuigen te twijfelen. Over het eigenlijke ongeval verklaarde ge tuige verder dat er reeds enkele dagen moei lijkheden in de machinekamer waren. Op 10 Juni brak de stang van de circulatiepomp De machinist repareerde deze, daarna voer men verder. Op 12 Juni. 5 uur n.m. werd het net gehieuwd omdat er iets niet in orde was. Er werd geankerd. Te 930 uur kwam de machinist vertellen, dat er gemanoeuvreerd kon worden. De schipper gaf order eerst maar eens wat met de machine te draaien en bleef voor anker liggen. De schipper zat achterin te lezen. Eens klaps hoorde hU een klap in de machine, ging kijken en zag In de machinekamer een grooten waterstraal achter de machine by de pompen. HU zag water achtèr den grooten bultenboord- afsluiter opspuiten. Noodseinen werden gegeven. Dadelijk kwam de ..KW. 158” in de nabyheid. Allen zijn op dat vaartuig overgegaan. De machinist, de stuurman, de oudste stoker en een matroos keerden later weer naar de .Bpaarnestroom” terug. Toen zij het schip echter tot op ongeveer 100 Meter waren gena derd, zagen zjj een vuurstraal uit de machine kamer komen en zyn teruggekeerd. Te 11.45 uur nam. begon de .Bpaarnestroom" te zinken en bleef nog een kwartier met het voorschip omhoog drjjven. Op de vraag van den voorzitter waarom men niet getracnt had het gat, waardoor het water naar binnen drong, te stoppen, antwoordde de schipper, dat men er niet bij kon komen. In minder dan geen tijd stond de machinekamer vol water. De voorzitter: Het ging anders allemaal wel verschrikkelijk vlug! Het maakt geen prettlgen indruk dat er niets gedaan is om het schip te redden! Getuige: Het gaat spoedig als er een gat In zit! De voorzitter: Hoe is het er in gekomen? Getuige: Dat weet ik niet. De voorzitter: Het was toch geen afspraakje? Getuige (kwaad) Welnee ik kende den ma chinist heeiemaal niet. De voorzitter: Nu ja. ik vraag het maar! Op vragen betreffende de pompen verklaarde getuige dat de machinepomp verstopt was. De handpomp gaf niet genoeg water om het' gat by te houden. Nadat de schipper door een der buitengewone leden van den Raad over den technischen kant van het gebeurde scherp aan den tand was gevoeld en hem verweten was dat hy veelt te vroeg van boord was gegaan „al hoéfde hU dan ook niet te verz.zooals genoemd lid het uitdrukte deelde de voorzitter mede dat het onderzoek in deze zaak, misschien heden reeds, zal worden voortgezet. De zitting is hierna gesloten. Thans staat het meestertoumooi voor de deur. De grootmeesters Bogoljubow, Flohr en Maroczy zullen hierin met de Nederlanders Felderhof, Hamming. Van Hoorn, Landau en Mulder een groep van acht vormen, zoodat elk zeven partijen moet spelen. Het valt niet moeilijk te voorspellen, dat de drie grootmeesters bovenaan zullen komen. Fa voriet voor de eerste plaats is ongetwijfeld Flohr. Hy wordt door dr. Aljechin als een van zyn gevaariykste concurrenten berwhouwd. De meeste Nederl. schakers zullen ook wel van zyn wonderbaarlijk simultaanspel genoten hebben, toen hy eenlge maanden geleden een tournee maakte. Zyn styi is helder en klaar, buitenge woon precies. Bogoljubow. de goedmoedige Rus, tegenwoordig genaturaliseerd Dultscher. zal het hem wel het lastigst maken. Hy won een maand geleden on bedreigd te Aken het kampioenschap van Dultschland. Zün spel is phantasieryk, en vol combinaties, geheel anders dan van Flohr. - Maroczy, de sympathieke Hongaar, Is hier ook wel bekend. HU is reeds 63 jaar, doch hU speelt nog altyd hetzelfde frissche spel van zyn jonge jaren en blUft een zeer gevaarlijk tegen stander. De eenlge Nederlander, die vermoedelyk een kleine kans maakt tegen de meesters, is Lan dau. Zyn mooist succes was wel in een vierkamp in Rotterdam vorig jaar, waar hy boven Tarta- kower. Rubinstein en Colle uitkwam. In den zeskamp te Rotterdam van eenlge weken ge leden, speelde hy minder gelukkig en eindig de onder Tartakower en Oskam. Wat de overige deelnemers zullen presteeren is niet van te voren te zeggen, zy zyn allen in staat no. 4 ot no. 8 te worden. De wedstryd wordt gespeeld in het Oranje- hotel te Schevenlngen van 26 Juli tot 2 Aug., telkens van 130—3.30 pur en van 730—1130, llbrordusfederatle. de heer Speller, achtte deze lezingen zoo leerrijk, dat hy verzocht belden in brochurevorm te doen verschUnen. Het was reeds half zes toen de voorzitter beide inleiders, de andere sprekers en de vele aanwezigen dankte. Wetenschappelijk en prac- tlsch is dit onderwerp als iets heiligs behan deld. De gebleken groote belangstelling, het aandachtig gehoor en veelzijdige gedachten wisseling wijzen misschien de richting aan. om, waar nog zooveel onderwerpen het bespre ken waard zyn, een studiedag in overweging te nemen. HAMBURG, 372 M 11.50 Populair con cert onder leiding van Fr. 1.35 Gram.muziek 2.30 ..Die Dorpsmuzikanten” 10.50 Populair concert Berndsen-orkeet. Maandag zyn de landarbeiders te Wester- wolde in staking gegaan. De werkgevers heb ben het contract niet verlengd, aangezien er ch werkkrachten tegen minder loon aanbieden MILAAN, 331 M. 8.00 Gram.-muziek 8.50 .La fllle de madame Angot. Ope rette van Ch. Lecocq. Op een dezer dagen te Beriyn gehouden persconferentie heeft dr. Diem eenige mede- deelingen verstrekt over de voorbereidingen, die worden getroffen voor de Olympische Spelen 1936. In bet Organisatie-Comité is de bankier Kahmel nog gekozen. Het samensteller der voorbereiding van de Duitsche ploeg geschiedt door het Duitsche Olympische Comité. Het is thans zeker, dat het Duitsche stadion in Grünewald zal worden verbouwd. Wat de financleele resultaten betreft, men neemt aan, dat op een omzet van 8 millloen mark gere kend mag worden. De spelen zullen in ieder geval worden ge organiseerd. zelfs wanneer onverhoopt geen voetbaltomool kan worden gehouden. Hoofd taak Is de sportieve idee, terwyi financleele redenen geen doorslag mogen geven. Indien het mogelyk is wil men echter voet bal op het Olympische program plaatsen; echter onder voorwaarde, dat het amateuristisch standpunt bewaard blyft. Onderhandelingen hieromtrent worden nqg gevoerd. Voor een Olympisch tennistornooi geldt het zelfde, ook hier speelt het amateursprobleem de belangrijkste rol. Het Olympische dorp te Döberltz zal uit stekend geschikt zyn. De deelnemers kunnen daar worden ondergebracht. Het is nog niet zeker, dat in het Stadion een wielerbaan zal worden gebouwd. Indien dit zal een provisorische baan op een van de Berlijnsche de* onmiddeliyke nabyheid Woensdagavond te ongeveer zes uur is te Oegstgeest brand ontstaan in de villa Warmon- derweg 12, tot voor kort bewoond door prof. Gorter en die binnenkort zou worden betrokken door den heer J. W. Henny, directeur van het Leldsch Dagblad. De Oegstgeester brandspuit weigerde na vyf minuten dienst te doen, waar op de Leldsche brandweer werd gealarmeerd, die met eenlge vertraging een motorspult zond Dadeiyk werden er eenlge stralen op het vuur gericht, maar de haard daarvan zat in het rie ten dak en bleek moeliyk te bereiken. Gedurende eenlge uren werd met behulp van den Oegstgeester motorspult, die inmiddels weer was gaan werken en een oude spuit van deze gemeente, een lawine van water op het dak ge smeten. Het vuur vrat eehter voort en sloeg tenslotte uit, waarby ook het inwendige van de villa werd aangetast. Het water had toen meer vat op de vlammenzee, maar omstreeks kwart voor tien was men het vuur nog steeds niet meester. De oorzaak ligt In het feit, dat by het aanleggen van centrale verwarming in het huls een steekvlam te dicht by het dak is gekomen. Woensdagavond om 11 uur was de villa n». genoeg geheel uitgebrand. Om 10 uur moest de Leldsche motorspult het terrein van den brand verlaten om assistentie te verleenen by de puinhoopen van de 8t. Pe truskerk, waaruit het vuur opnieuw begon op te laaien. De vlammen konden echter spoedig worden gedoofd. BRUSSEL, 509 M. 1.30 Concert door het Kleine orkeet van het N. I. R.. onder leiding van P. Leemans 5.20 Populair concert door het radlo-orkest onder lel- djng van Fr. André 9.20 Concert uit de Kurzaal te Oetende 11.02 uit de Kurzaal te Ostende. niet het geval is. worden gemaakt sportvelden of in van het Stadion. Architect March deelde nog mede, dat in totaal 85.000 toe schouwers in het Stadion zullen kunnen wor den ondergebracht. Hiervan zyn 25.000 Uit plaatsen. Slechts de ^eretribune met 5000 plaatsen zal worden overdek?athliekbaan zal op de zelfde manier worden aangelegd als te Los Angeles. Het zwembad komt in’liet oosteUJk deel. Op 1 Juli 1935 zal het Stadion gereed zyn. ROME. 441 M. 8.20 Gram.mus. 9.20 .Les contes dHofman" van J. Offenbach. WARSCHAU, 1412 M. Solistenconcert 6 55 Plano dor mevrouw M. Jonas 8 20 Concert door het omroep-symphonie- orkest onder leiding van A. Dozyckl 9.25 Idem 10.20 Dansmuziek. WEENEN. 517 M. 7.45 ..Anno dazumal**. Populair concert door het omroeporkest onder leiding van Joesef Holzer. 10.45 Dansmuziek BEROMl XSTER. 460 M. 7.40 Gramo foonmuzlek 8.50 Concert op twee pia no's 10.35 Dansmuziek. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOGIDS Omtrent het verloop van den tweeden dag der a(stan%marschen bericht onze correspon dent te NUmegen nog het volgende: Woensdagmorgen om vier uur was het reeds reveille in het uitgestrekte tentenkamp van het MolenvèUT. - - Vier uur er uit en ond kwart na vieren ont- byten, zoo luidt het algemeen voorschrift. Het Keukenpersoneel in de kazerne van de Koloniale Reserve zorgt lederen morgen voor een kleine twee duizend ontbyten: koffie of thee met brood. De Noren gebruiken 's mesgen».ha vermouth van een byzondere soort, wette- zij zelf ‘hebben medegebracht. Hun veldfleschen laten zy vul len met extra-citroensap van een extract naar eigen recept. De Engelsche gasten gingen dezen morgen wat later uit. Er heerschte droefenis in hun kamp wegens het plotseling verscheiden van mr. Wallis, een der Engelsche officials. De tweede dag was werkeiyk vermoeiend. En het was een weldaad voor de militaire deel nemers, dat de leiding van de Vierdaagsche had toegestaan, dat Juist in verband met de hitte, de soldaten, dié met militaire bepakking loopen. hun helm, hun reserve paar schoenen met verlichte rol<op den ransel verder marchee- ren. Zy die de- 50 K.M. liepen mochten boven dien hun karabUn thuis laten. Hoe de hitte ook hinderde, het was loffeiyk, hoe alle deelnemen- den in de kleedlng geen verandering brachten, zoodat ze er correct uitzagen. De dames maakten een uitmuntenden indruk en gingen vaak nog flinker over den weg dan de heeren. wychen was ook dit Jaar weer middenpunt van byzondere belangstelling op den tweeden marschdag. Het nieuwe raadhuis, het kasteel was in vlag gen tooi. Na de ververschlngen in Wychen viel de deel nemers den langen strainmen weg over den Teerdyk des te meer op. De laatste kilometers werden in veel langzamer tempo geloopen. De route voor den vierden en laatsten dag luidt: 50 K.M. Van de kazerne rechtsaf naar den Groesbeekschen weg, dezen weg oversteken en rechtuit tot den spoorweg NUmegenGroesbeek, even rechtsaf en genoemde spoorbaan ten N. ven St. Anna oversteken. Even daarna bij hotel pension Bt. Anna rechtsaf, de Groenestraat en den Muntweg volgen tot aan spoorbaan Nymegen den Bosch. Deze spoorbaan oversteken en linksaf, den weg GraveNUmegen over Luenen en Neder-Asselt volgen. Bij Grave over de brug de Maas oversteken. In Grave rechtsaf en over Vogelenzang den weg Grave Mill volgen. Van Mill over Voortschen dyk en Barendonkschen dUk naar Beers. Van hier naar het veer te Cuyk; de Maas oversteken en over MookMalden en St. Anna naar de kazerne. Wat de laatste maanden uit de Staten tot ons doordrong, vestigde weer eens de aandacht op het ietwat griezelige vraagstuk, dat men met de twee woorden: geld en poli tiek kan a^iduiden. Uit de verhooren voor de Senaatscommissie bleek overtuigend, dat er tusschen den groot- stén Amerikaanschen bankier en verschillende in het staatkundig leven op den voorgrond tre dende personen zeer nauwe relaties bestonden ▼an bedenkeiyken aard. Directe gevolgen daar van zyn niet gebleken, hetgeen eeljter niet be- wyst, dat ze geheel afwezig zyn gebleven. Ge woonlijk zyn ze, tenzy er grove domheden be gaan worden, ook wel onnaspeuriyk. Van een der grootste Staatslieden, dle'ln onze ▼aderlandsche historie worden aangetroffen, van den Raadpensionaris Johan-de Witt, is bekend, dat hy. felteiyk de Minister van Bul- tenlandsche Zaken In de Staten van Holland, in naam slechts dezer secretaris, tot taak had de binnenkomende brieven, waaronder de rappor- enkele dagen onder zich. Zoo droeg hy kennis van gebeurtenissen, die ten onzent nog aan niemand bekend waren. Daaruit kon hU met tameiyk groote zekerheid het dalen of stygen van bepaalde fondsen voorzien. Hy maakte van deze gelegenheid gebruik, om ze haastig te koo- pen Of te verkoopen. Naar onze hedendaagsche '.L opvattingen althans in ons land een nlet- oorbare handelwijze. Maar wie zal zeggen, welke invloed zooal niet bewust dan toch onbewust dit deelnemen in finantieele speculaties op de door hem gevoerde bultenlandsche politiek heeft éehad? wy zullen nader zien dat een dergelUke, sterk af te keuren, handelwyze evenzeer gevolgd is door groote staatslieden van onzen tyd. Toch zou ipen het netelige vraagstuk: geld en politiek, veel te eng opvatten, wanneer men alleen dacht aan mogeiyke beïnvloeding door geldmagnaten en aan het uitvoeren van beurs speculaties. Zelfs wanneer men daarby betrekt het aannemen van steekpenningen en geschen ken door staatslieden en ambtenaren, helaas een evenzeer moeliyk te controleeren wan be- dryf, het begunstigen van bepaalde leveran ciers, het bekleeden van commissarls-posten in groote naamlooze vennootschappen, enz. - heeft men nog niet volledig gewezen op den invloed, die het geld kan hebben op de politiek. Men zal ook aandacht moeten wUden aan de rol, door het geld gespeeld in de verschillende politieke partyen, daarby bedenkende, dat hier onder „geld” ook en vooral verstaan moeten worden de verschillende economische belangen Bekend is het, welk een belangrUke positie de Duitsche groot-industrie sinds jaren ingenomen heeft in het politieke leven van Dultschland. Évenzeer is bekend, dat de Fransche binnen- landsche politiek steeds sterk den invled on dervonden beeft van de economische belangen der boeren, der wUnboeren vooral niet te vergeten. Het optreden van arbeiders- en mid- denstandsgroepeerlngen in het politieke leven kan mede voor een groot deel uit dit zelfde oog punt worden bekeken. Dat de liberalen ten on zent, aanvankeUjk heftig gekant tegen* het Staatspensioen, tenslotte overstag gingen, hoort feiteiyk in deze zelfde rubriek thuis. De direc te omkoopery van kiezers, vroeger alom gebruik, is door het geheime kiesrecht vrijwel ónmoge lijk gemaakt. Vrywel, niet geheel. In Duitsch- land kwam het nog na 1918 voor, dat groot grondbezitters aan hun pachters een premie uit loofden, wanneer in een bepaald dorp geen enkele stem op een bepaalde party werd uit gebracht. Maar het beloven van kosteloos staatspensioen, waar men voorheen zoowel om principleele als om practlsch-flnantleele be zwaren heftig tegen gekant was, stond het in wezen zoo ver van klezers-omkoopery af? En nog hebben wij hiermee niet het gansche veld, door „geld en politiek” bestreken, over- zien. WU zwUgen nu over de geweldige sommen, welke de verkiezingscampagnes verslinden, en over de wUze, waarop in verschillende landen deze kosten worden gedekt, wy zullen daarvan verschillende merkwaardige staaltjes zien. Wr men moet ook aan meer indirecte be ïnvloeding denken. En dan treedt daarby op den voorgrond de dagbladpers, zy heeft op de kiezers een ontzaglijken Invloed, en kan de Re geering door bepaalde publicaties zeer dwars zitten. Die pers werkt met steeds grooter kapi talen. Uit louter winstbejag warden die kapita len in den regel niet verstrekt. Maar wel om Invloed uit te oefenen, op finantieele gebied 'byvoorbeeld, maar ook op politiek terrein. En omgekeerd hebben in verschillende lan den Regeerlngen, door het verstrekken van geld. Invloed op de pers trachten uit te oefenen. Zoo ziet men, dat men by het vraagstuk: geld en politiek, volstrekt niet allereerst aan omkoo- perij behoeft te denken. Bleef het daarby, dan zou in een gerond land als het onze de rol van het geld in de politiek vrywel van geen be- lang zijn. Toen wy de berichten uit de Vereenigde Sta ten lawn, waarop we in den aanhef doelden, namen we^nog eens uit onze boekenkast het in 1930 bU S Fischer Verslag te Berlin ver schenen boek: ,.Das geld in der Politik”, door Rlchagd Lewlnsohn (Morus). Daarin vindt men over Dultschland. Frankryk. Engeland, Amerika, Italië en Bovjet-Rusland een schat van gege vens byeengegaard, die ons een kUk geven op de groote rol in de politiek gespeeld door het geld. WU zullen op eenige van die feiten nader het Jicht laten vallen. HUIZEN, 296 M. 8 uür KRO Gramo foonmuzlek .10 uur Klnderoperette. De, sneeuwkoningin, door Heyplaat's kinder koor. o.l.v. C. v. d. Vaal. G. 't Hardt, a. d. vleugel - 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12 uur Pollt'eber. 12.15 KRO-Sextet o.l.v. P. Luetenhouwer 2 uur Orgelconcert door E. Haak In de Bt. Dominlcuskerk te Amsterdam. Truus ter Steege. alt 3.15 Gramofoonmuzlek 3.45 Voordracht door Pierre Balledur 4.45 Gramofoonmuzlek 6 uur KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer 6.45 Gramofoonmuzlek 7 uur Politieberichten 7.15 C. D. Grijns ..Kennis v. d. weldeiyke lacht. 7.35 Gra mofoonmuzlek 8 uur Stedeiyk.orkest van Maastricht o.l.v. H. Hermans 10.30 Vaz Dlas 10.35 Schustow met zyn Balalalka- «KspeL Op 12 Juli IJ. is de stoomtrawler .Bpaarne- stroom” Ym. 65 by Homrif aan de Deensche kust lek geworden en dientengevolge gezonken. Naar de oorzaak van dit ongeval heeft de Raad voor de Scheepvaart Woensdagmiddag een onderzoek ingesteld. Alvorens over het ongeval zelf te worden gehoord, werd de getuige de schipper van de .JSpaaroestroom” door den voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, ondervraagd over de verzekering van het schip. Getuige verklaarde in dit verbejid dat hy den trawler, die 42 jaar oud is. in November van het vorige jaar met zyn broer gekoeht had voor zestien duizend gulden. Het vaartuig werd met verzekering en al overgenomen; deze bedroeg voor schade ƒ30.000 en vooc<totaal verlies ƒ20.000. Er moest hier voor een premie bestas ld worden van ƒ2250: de betaling daarvan was in termynen geregeld. BU het vertrek van de „Spaarnestroom”, die Strykorkest van Bellevue-Strsndhotel on der leiding van H. Andersen 3.50 Strijk orkest van het restaurant Wivex. onder lei ding van Teddy Petersen - 10.30 Ooe- tersche muziek door het Omroeporkest onder leiding van B. Reeeen 1130 Dans muziek. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Kanovereenigingen heeft aangevraagd om dezen bond te vertegenwoordigen in de Neder- land-West Dultschlandwedstryden op as. Zondag te Amsterdam: J. Kraayer (Geuzen), J. Juck (Viking), E. SchrammG. van 't Hoff (Geuzen), F. Tromp en H. W. Tromp (Viking), Gebr. Wydekpp (Yster), D. Doevens (Geuzen) en N. Fates (Quo Vadls). Een man stond dezer dagen voor den rechter omdat hij valsche dub beltjes had uitgegeven. Zijn advocaat bestreed de dagvaarding als nietig, omdat de muntwet geen „dubbeltjes" kent maar alleen tien centstukken. e We laten de beslissing over aan den rechter in de Augustusmaand, doch willen bij onze eigene beslissing niet veel tegenspraak ondervinden: dat de spraakmakende gemeente niet van tiencentstukken doch van dubbeltjes zal blijven gewagen. Het moge min der wettelijk zijn, doch het klinkt veel beter-, op de dubbeltjes te letten. Verbeeld u dat we moesten zeggen: op de tiencentstukken.' Er zijn nu eenmaal dingen, die men nooit zegt en daaronder is er veel wat ambtelijke taal is. zijn geen ambtelijk volk en zelfs in een dag vaarding houdt de aanklager zich liever aan den volksmond dan aan de wet. Houden we het dubbeltje in eerel Ook in zooverre dat men het twee maal omkeere vóór het uit te geven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6