STADSNIEUWS ISOCHROM ROL FILM Agenda De Kaagweek Alkmaar, 28 Juli VRIJDAG 28 JULI D en Verbetering Hoeverweg. Programma gem. radiobedryl GEMEENTERAAD EEN PLUIMVEEBEURS A pothekers-nachtd ienst TUINBOUWERS IN NOOD Ingekomen stukken HEUGELIJK NIEUWS i De prijswinnaars Teleurstellende resultaten Adres N.V. vindt zijn oorsprong In Demonstratie L.T.B. te Boven karspel Feestrede pater Henri de Greeve S. J. De meest volmaakte film I Ook bij ongun stig weer goede resul taten. Steeds heldere scherpe opnamen I R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN DE AARDBEIENOOGST IN KENNEMERLAND Agfa Iflocbrom Film Uil hic set de E le De kleeding in den N.S.A.B.- optocht Verlaging marktgelden voor boter DE NOOD ONZER BOEREN EN TUINDERS 5 DAGEN NAAR DEN RIJN Door de geweldige aanvrage voor deze OVER HEERLIJKE RIJNREIS, wordt 31 JuU nog len extra REISWAGEN ingelegd. Hierdoor nog enkele plaatsen beschikbaar. Een sluitende begroeting voor 1934 Te Alkmaar en te Purmerend „Concordia” Boeteprocessie naar Heiloo Viering derde lustrum Personeele belasting De vlaj ook de Bond is voor de kleine gezinnen. Zaterdag 29 Juli. •r voortaan en op Drunen de discussie van CRED^) B c 11 A een zeer raadhuis. door een LUn 1 Hilversum Lijn 2 Huizen Hjn 3 Daventry 1035 *.00 LUn 4 Langenberg 1025 —17.50, Zeesen 17.50—21.50, Mühlacher 21.50— 2320, München 2320—34.00. bl K< groot als het :n val van de het vervolg. De heer HOYTINK noemt het ergerlijk, het geen hü gezien heeft, Jiet gaat er niet om welke organisatie het betreft. Het gaat om het toe zicht door de politie; het loopen in badcostuum Is hier verboden; veler costuums in den optocht had hier veel van. Spr. hoopt, dat de politie in het vervolg behoorlijke kleeding zal verlangen en zulks met aan de leiding van den optocht zal overlaten. De VOORZITTER doet deze toezegging, waar na de Interpellatie wordt gesloten. Hierna gaat de Raad In comité. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 23 tot en met 29 Juli waargenomen door de apotheek van mevr, de wed. C. M. B. Wanna Mlent 1L N n C b De heer goedkeuren, de schuld niet aan Alkmaar ligt. «X3» 41 pnt. 12 M2. he hfi w< ge B a B n 1< 1' t> v» n in’ da de Pa eei Hc on ka 1 we In OQ ge de af en Hc jai ▼h set dai aio *cl Br sid de hu hei ges wy lar in 192 in krt ta* sc hij I scl jor gei gef 1 zat ziel vat bai voc f Afi det me wa zoo ge' het (1 d C o I B tl B. en W. stellen den Raad vor te bepalen dat. met afwijking van artikel 2 der verordening ip het heffen van markt-, staan- en waaggelden gedurende den tijd van één jaar, welke termijr gerekend wordt in te gaan op 1 Augustus 1933 voor de boter die ter markt wordt aangevoerd wordt geheven: voor de eerste 15 KG. 1 cent per K K.O.; boven 25 KG. halve cent per K.G., tot een maximum bedrag van 5. Conform besloten. Het Hoogheemraadschap is bereid den ge- heelen Hoeverweg van de gemeente in eigen dom, beheer en onderhoud oven te nemen, wan neer de gemeente zich verbindt tot betaling van de hiervoor genoemde lasten Van in totaal f 5775, resp. f 3730. B. en W. stellen den Raad voor het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Noord- Hollands Noorderkwartier te aanvaarden. Weth. KLAVER stelt nog voor de bepaling op te nemen, dat de gemeente de weg weer over kan nemen. Ingeval er bouwterreinaan den weg komt te liggen. De heer GOVERS had liever gezien, dat de gemeente zelf het werk uitvoerde; wat de kosten betreft, gelooft spr. echter dat het Hoogheem raadschap het voor de gemeente voordeellger kan doen. Voor de commissie tot reorganisatie der be drijven acht spr. geen werk meer aanwezig. t De heer v. d. VALK is het met dit laatste niet eens en hoopt, dat deze commissie spoedig weer eens zal betalen. Van de Egmonden verwacht spr. geen finan- cieelen steun. Egmond aan Zee kan niet en Egmond Binnen schijnt niet erg ingenomen met 'dezen weg. Oorspronkelijk had spr. bezwaar tegen de z. 1. geringe breedte van 5 M. Na de ■ieskundige toelichting kan spr. er echter voor- l-Topig mee accoord gaan. Spr. betreurt het. dat deze weg niet beplant wordt; spr. denkt aan gToepsbeplanting op de vrijkomende stukken grond daar waar de bochten worden verwijderd Mr. LANGEVE^D vraagt naar de opleverings termijnen. Weth. KLAVER dankt voor den steun van dit voorstel. Flnancieele medewerking van de Eg monden is tot dusverre helaas nog niet toege zegd. Na nog eenlge toelichting conform be- -- --sloten. zegt, dat als Ged. Staten het Besluit niet zullen I 7EEFT U ALSNOG OP. Geen PM noodlg. REISBUREAU H. A. B. O. TELEFOON 1286 en 1458 kwg van het betrekkelijk Raadsbesluit is der halve geen aanleiding. B. en W. geveh den Raad in overweging 1 onderwerpelljk verzoek af te wijzen. De heer GOVERS betoogde, dat vele perceel- elgenaren in de achterstraat worden terugge- houden en verbouwen, omdat zjj zooveel naar achteren moeten bouwen. Spr. vraagt dit rooilijnbesluit te wijzigen en aan het verzoek te voldoen. Weth. KLAVER heeft in 27 bezwaren ge maakt tegen de plannen; doch de weth. van- Publieke Werken merkte toen op, dat van de aanwonenden in geen enkele Instantie geen enke! bezwaar was gerezen. Dit is thans ook n-">g doorslaggevend, zoodat spr. de bijlage handhaaft. De heer KEESOM herinnert aan de nieuwe woningwet, welke een dergelijk rooilijnbeslult alleen toelaat, als in de naaste toekomst straat- verbetering op handen is. De VOORZITTER wijst op het nadeel dat vorige eigenaren zouden hebben, als deze nieu we eigenaren, die deze perceelen kochten, nu wél mochten bouwen. Weth. KLAVER zegt, dat de nieuwe eigenaren volkomen op de hoogte van den toestand waren. Terwllle van de consequentie wil spr. niet van standpunt veranderen. Conform voorstel van B. en W. werd met 5 stemmen tegen besloten; tegen (VB.) Geels en Keesom. In zijn adres van 12 Januari jJ. verzoekt de heer C. Harp, directeur der N. V. Maatschappij tot exploitatie van melkinrichtingen „Concor dia”, gevestigd te Alkmaar, het Raadsbesluit van 25 Augustus 1927 in te trekken, voor zoover dit besluit betrekking heeft op de verbreedlng van de Achterstraat. De motieven, die destijds hebben gegolden bij de wijziging van het uitbreidingsplan (eer ste gedeelte) en betrekking hebben op ’t Payg- lop. de Achterstraat en de Magdalenenstraac gelden ook thans nog onverkort. Voor intrek- Nlet slechts wordt geen belastlngverhooging voorgesteld, doch het is ook niet noodlg ge mest het loonpeil van het gemeentepersoneel te verlagen. Ook de subsidies worden gehandhaafd, zooals zij voor het loopende jaar waren toegekend. Alleen geen verhooging en geen nieuwe. En dan maar dat geven wij Onder voorbe houd wordt er nog gefluisterd, dat de bur gerij een aangename verrassing wacht van de zijde der lichtbedrijven in den vorm van een tariefsverlaging! Indien dit alles eerstdaags wUar zal blijken te zijn, dan mag van Alkmaar gezegd worden, dat de flnancieele toestand kerngezond Is en dan verdient het huidige college den dank van allen zoowel van vóór- als tegenstanders der huidige samenstelling. belang van het R. K - gezin booren in den Bond. Door de Graal werden voorts onder leiding van Joh Kuiper een paar aardige Vlaamsche liedjes gezongen, waarop een declamatie volgde van „t is goed in eigen hert te kijken” van Allee Nahon en „Ik ben een blomme” van Guldo Oezelle, door een aantal Oraalleden in toepasselijke costumes. Zij oogstten een dank baar applaus. Een 8-tal* Groalleden voerden in kleurige costumes vervolgens reidansen uit, waarop even eens een dankbaar applaus volgde. Telegrammen van gelukwensch waren ipge- komen van het Bondsbestuur en den geest, ad viseur en van deken Rengs. een cpbrengst van 290397, tegen 2.781.044 K G. met een opbrengst van 456318 in 1932. De gemiddelde prijs was 1430 per 100 K.G» een aanmerkelijk verschil met vorig jaar toen f 16.41 per 100 K.G. werd betaald. Uit deze Cijfers blijkt wel. dat de aardbeiencampagne, die voor den tuinbouw in Kennemerland nog altijd van groote beteekenls is, een zeer on gunstig verloop beeft gehad. °P^ religieus, economisch en fiscaal gebied en 1 en De aardbelencampagne in KennemerlarlÈk be hoort weer tot het verleden en uit de resultaten blijkt wel, dat de sombere verwachtingen om trent de flnancieele uitkomsten helaas bewaar heid zijn. .ijzen, welke op de veilingen wer- de.i besteed, waren veel te laag. Zi) waren vooral voor tuinders, die voor het oogsten ar beidskrachten in loondienst moesten nemen, zelfs niet voldoende, om den kostprijs te dek ken. Ook het beschot van den oogst is zeer tegengevallen. BIJ de R.K. Coöp. Tulndersvereeniging ..Ken nemerland” werden «ongevoerd 1.056.343 K.G met een opbrengst van 155.522, tegen 1.467 201 K.G. voor 238 037 In 1932; aan de Beverwük- sche Exportveiling 560 855 K.G., opbreng-t 82 942. (vorig Jaar 820.000 K.G. opbrengst f 137.234) en aan de Vrije Veiling 342 285 K G opbrengst 51933, tegen 493343 K.G. voor f 81047 in 1932. de nooden in den tuinbouw maar al te goed be kend zijn en dat dit groote flnancieele moeilijk heden met zich brengt. Hij wijst op het vele wat reeds door de Commissie van 5 is beréJkt. Als Burgemeester kan ik persoonlijk weinig voor U doen. Tracht daarom in samenwerking met de Com missie uit de 50 Gemeentebesturen en uw voormannen als Kampschöer bij den Minister op spoed aan te dringen teneinde de nooden in deze streken te lenigen. Tracht te bereiken, dat de Minister zich persoonlijk op de hoogte komt stellen, dat Z. E. zelf ziet die bergen van aardappelen, welke dag in dag uit liggen te rot ten nabij de veilingsgebouwen Het zenden van dagelijksche en wekelijksche overzichtstaatjes van de veilingen naar de Departementen zegt zoo weinig. Alleen een persoonlijk bezoek door den Minister kan m. 1. leiden tot het ge wensch ee doel. Leggen we vooral onze nooden bloot aan de voeten van O. L. Vrouw ter Nood. Zi) alleen zal ons kunnen helpen. Haar Hulp is in deze moeilijke tijden onontbeerlijk. Tenslotte geef ik u in ernstige overweging oü de omliggende gemeentebesturen aan te drin gen om dit jaar de kermis niet te laten door gaan. Wanneer er geen geld is voor voedsel te koopen, dan is er ook geen geld voor het hou den van kermis. Laten de tuinbouwers uit die plaatsen zelf de koppen bij elkander steken en op afschaffing aandringen. Dit vooral kan veel er toe bijdragen tot verbetering van den Maat- schappelijken toestand. Voorts kunt u verzekerd zijn van mijn volle medewerking. De heer de Wit dankt hierna den Burgemees ter voor het gesprokene en zal trachten in sa menwerking met de Commissie van 5 den Mi nister uit te noodlgen tot een persoonlük be zoek en hoopt, dat dan spoedige verbetering zal Intreden. Hierna werd verslag uitgebracht aan de leden in het R K. Vereenigingsgebouw. Alles had daarbij een zeer ordelijk verloop. De heer VENNEKER krijgt thans gelegenheid zijn vragen te stellen over de kleeding der vrou- welijkc deelnemers in den N.A.S.B.-optocht. Spr is niet tegen sport en tegen de wijze waarop die in het Sportpark wordt uitgeoefend Groote groepen van de bevolking hebben zich echter geërgerd aan de kleeding. die in den op tocht gedragen werd. Spr. herinnert aan de N.A.8.B.-optocht te Arnhem, waartegen ook vele protesten zijn gerezen; daarbij bleek, dat de lei ders van den optocht heel goed wisten, dat be- groepen aanstoot aan die kleeding na men. Spr. vraagt of de Voorzitter wist, hoe de deelnemers gekleed zouden zijn; en of hij be palingen daaromtrent heeft gesteld. Voor het vervolg vraagt spr. bij elkén «portoptocht vooraf de zorg van de overheid, dat de deelnemers zich niet vertoonen, in kleeding, die aanstoot geeft en aanleiding is, dat de eerbied voor de vrouw afneemt bjj' de jonge mannen. De VOORZITTER geeft het woord aan den heer Wester hof. die wegens afwezigheid van spr. de toestemming tot den optocht gaf. De heer WESTERHOF heeft van aanstoot, genomen door groote groepen der bevolking niets gemerkt dan door de enkele regels in het N. H. D. en in B. en W. Ook van den heer Geels, die in den Muziektuin aanwezig was, heeft spr. niet vernomen, dat hij zich geërgerd heeft. Spr. wijst op de mode die steeds veranderd; bij het costuum der vrouwelijke deelnemers had echter ook een rok moeten behooren. B. en W. hebben dan ook den Bond geschre ven dat zij het betreuren, dat die rokken niet werden gedragen. Spr. heeft geen aanstoot genomen en heeft velen gesproken met wie dit ook niet het geval was. De VOORZITTER voegt hier nog aan 'toe. dat enkele dagen tevoren de optochtïeidlng de politie had medegedeeld, dat één afdeellng geen rokjes had; bij wijze van uitzondering is daar om door spr. toestemming verleend; toevallig waren in deze afdeellng enkele uitzonderingsge vallen die aanstoot hebben gegeven; spr. be treurt dit. Hij deelt echter mee, dat het loopen in badpak absuluut voor dezen optocht verboden was. De heer HOYTINK zegt, dat deze klacht ook uit zijn en andere kringen is voortgekomen; spr. heeft ontzettend veel klachten gehoord en had dezelfde vragen gereed. Spr vindt het ergerlijk, wat hier gebeurd is en vraagt den Voorzitter in het vervolg zulks te voorkomen. De heer BULENS gaat voor principieele over tuiging uit den weg; doch stelt zijn eigen prin cipes daar tegenover. Deze zaak moet reëel bekeken worden. Spr. wijst op de carnavals feesten in het zuiden, waar ziele- en lichamelijk heil meer gevaar loopen dan bjj de sport van den N. A. S. B. Zes Jaar geleden, toen de Tumlustmeisjes ook In een pantalon aan een wedstrijd in hard- loopen deelnamen, heeft niemand er over ge klaagd. Spr. vraagt, wat op dit feest, dat op hoog zedelijk peil stond, aan ongerechtigs is gebeurd. De heer GEELS onderschrijft de vragen en het betoog van den heer Venneker. Hij is op verzoek van een lid der sportcom- missie naar den muziektuin gegaan; in functie als lid dier commissie. Dat hij niets gezegd heeft, wil niet zeggen, dat hü zich niet geërgerd heeft. Toen de optocht vertrok, heeft hü zich inderdaad geërgerd. Weth. WESTERHOF hééft uit het stllzwügen van den heer Geels opgemaakt, dat hü geer, aanstoot nam. Het feest stond ook op hoog zedelük plan en was als alle feesten der 8.D.A.P drankvrü. De meisjes logeerden allen bü parti culieren. Als het gaat over enkele gevallen van oudere vrouwen, is spr. het er mee eens, dat Donderdagmorgen 27 JuU werd een demon stratie gehouden door de leden van den R. K. Land- en Tuinbouwbond te Bovenkarspel. Om kwart voor twaalf arriveerde groot aantal tuinbouwers voor het waarna de voorzitter van den L. T. B een on derhoud aanvroeg bü den Burgemeester. Tot dit onderhoud werden toegelaten de hee- ren C. de Wit. Jb. Soon Jbz. en P. Reün. De heer de Wit bracht de nooden der tuin bouwers scherp naar voren. Hü wees daarbü vooral op den gejdnood. Velen hebben geen geld meer om brood te koopen, terwül de midden stand met meer bü machte is om langer cre- dlet te verleenen. Het doel dezer demonstratie zette spreker in een viertal punten uiteen. Op de eerste plaats is het noodzakelük, dat de datum van ultkeering van den aardappel- toeslag wordt vervroegd van 8 op 3 Juni; op de tweede plaats, dat de L. T B. wordt verte genwoordigd In de Commissie tot uitvoering der Tulnbouwsteunwetten derde is het noodza- keiük. dat een onbeperkt crediet door den Mi nister wordt toegestaan bü de uitvoering der Tulnbouwsteunwet en dat de .vastgestelde limiet van 5 mlllloen gulden daarbü komt te vervallen. Het meerdere zou kunnen wanden gevonden door de te bepalen consumptieprijs met 2 ets. per K. O. (voor de blnnenlancische producten) te verhoogen. Hierdoor zou reeds een bedrag van 15 millloen kunnen worden verkregen. Op de vierde plaats zal een massa-ontslag volgen indien niets kan worden bère kt. De Burgemeester deelde mede, dat hem zaak eens nauwkeurig 1 Januari. Weth. WESTERHOF begint met te zeggen dat voor de volgende begrootlng geen belastingver- hooging noodlg zal zün; er kunnen echter geen bronnen van Inkomsten gemist worden. Zoo ook wat deze belasting betreft; welke f 3164. bedraagt; een bedrag, büna z bedrag, dat oorzaak was van zwemschool. (Gelach). Ook gedeeltelük kwütschelding van deze be lasting is niet mogelük. De heer GEELS „breekt nog een warme lans” voor de koffiehuishouders en vraagt den Weth. zich te stellen op het standpunt van adressant. De heer WESTERHOF heeft er bezwaar tegen dat men van Lern verlangt zich op het stand punt te stellen van een kastelein; hü is reeds jaren lang drooggelegd. (Gelach.) Als er een personeele belasting moet vervallen, wil spr. eerst denken aan die gezinnen, die een dienstbode moeten hebben; de belasting daarop dient eerst te worden opgeheven. De heer KEESOM, Wijzende op de onbillük- held der belasting op de koffiehuizen, vroeg nog met aandrang het verzoek in te willigen. Chris-I f Weth. WESTERHOF herhaalde zün „non pos- lllt Isum”, waarna de heer GEELS ten derde male de onbillükheid dezer belasting trachtte aan te toonen. Conform voorstel van B. en W. werd met 5 stemmen tegen (V. B., Keesom en Geels) be sloten het verzoek af te wijzen. De verordening op de bedrijven wordt con form vastgesteld, terwül de gewüzigde redactie aan B. en W. wordt overgelaten. Het is een overbekendfeit, dat de flnancieele toestand van tientallen v'at van honderd tallen gemeenten in ons land verre van roos kleurig is. Met allerlei noodmlddelen belasting- en tariefsverhooging, afbraak van veel mooi cultu reel en sociaal werk moeten de eindjes aan elkaar geknoopt worden. Enkele gemeenten om uit onze buurt alleen maar Amsterdam en Zaandam te noemen hebben nog niet eens goedkeuring gekregen voor haar begrootlng van het loopende jaar. eenvoudig, omdat die be groeting niet sluit, of zóó sluit, als Gedeputeer de Staten niet wenschelük achten. Men behoeft geen profeet te zün. om met zekerheid te voorzien de büna onoverkomen- Hjke moeilijkheden, welke de begrootlng 1934 voor zulke gemeenten zal opleveren. .Dubbel verheugend is het daarom het is nu eenmaal zoo: door buurmans leed voelt men eigen veiligheid nog ééns zoo aangenaam te mogen constateeren, dat Alkmaar tot de weinige plaatsen behoort, waar de financiën, in aan merking genomen de geweldige crisis, in be hoorlijke conditie verkeeren. De begrootlng 1933 is reeds dadelük. na en kele formeele wijzigingen, onveranderd Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Wel bewijs, dat ze in zich gezond was. Van onver wachte tegenvallers en tekorten, welke door in grijpende noodmaatregelen gedekt moeten wor den *- zie weer Amsterdam en Zaandam u hier nog nieta te bespeuren. Dit alleen al zou reden tot verheugenis zün. Doch er is meert In de raadszitting van gister heeft de heer Westerhof, wethouder van financiën, zoo ter loops medegedeeld, dat bet ontwerp begrootlng voor 1934. dat Juist was gereed gekomen, sluit zonder belastlngverhooging. Ziehier een mededeellng, die ubard Is meer belicht te worden dan in een raadsverslag mo gelük is. Het behoeft niet ontkend, dat bü büna alle Ingewüden Be vrees bestond, dat 1934 ons een niet onbelangrijke verhooging der personeele belasting zou brengen. En eveneens een zooda nige besnoelng van subsidies, dat aan meerdere vereenigingen het leven onmogelijk zou zün ge maakt. Om nog maar niet eens te spreken var. salaris- en loonsverlagingen, welke de koop kracht van een groote groep ingezetenen weer niet onbelangrük zouden verminderen. Welnu, de wethouder heeft positief medege deeld, dat zün begrootlng voor 1934 sluit zonder eenlge belastlngverhooging. Een enkel tipje van den sluier waaronder deze zoo belangrüke materie verborgen ligt, is dus jfilcieel opgeheven. Daarom vinden wü na de vrüheld, om nog een enkele büzonderheid, welke ons reeds eerde: ter oore was gekomen, te publlceeren. De alom bekende redenaar pater Henri de Greeve hield de feestrede; hü werd met spon taan applaus verwelkomd. 4 De gewüde spr. noemde het geen gemakkelüke taak te spreken over geestelüke verdieping in verband met dit derde lustrum. Spr. wees op de diepte van het huwelük, dat helaas teveel be schouwd wordt als werk van menschenhandm De verdiensten van den Bond ligt voorname lijk hierin, het huwelük op Juiste waarde te schatten. De Bond komt op voor het ware hu- welüksgeluk in een kroostrijk gezin als ideaal geluk. De Bond verdient niet die blaam, die velen hem toewerpen; doch heeft de verdienste alleen door zijn bestaan. Het inzicht in het huwelük is treurig, de op vattingen zün beneden alle peil. Spr. baalt frappante staaltjes aan. ten be wijze van deze bewering. Spr. wüst op de ver- derfelüke theorieën van Lindsey en Wibaut. De Bond verdiept onze kennis en vult die aan en beschermt het huwelüksideaal De leer der Kerk over het huwelük doet ons büna dui zelen. Trouwen Is meer dan koopen per contract Spr. schetst het oogenschünlük prozaïsche hu- welüksleven met al de beslommeringen daarvan en stelt de opvattingen van de ten op zichte van het huweUjk tegenover die van de Katholiek» De vaden ep;‘moedert1 zijn dat is om te duizelen “uitverkoren -Voor Goddelüke enor miteiten. Het huwelük overschrijdt de grenzen van het instinct; de idee van het huwelük is de ge weldige poging van dengeest om omhoog te •tijgen. Daaruit TOlgt de conclusie, dat het huwelük meer is dan een geslachtsgemeenschap meer dan .een wettelüke vorm hiervoor. Sexualiteit alleen schenkt.in het huwelijk geen bevrediging; het accent wordt gaandeweg verlegd; er treedt een vergeestelüking in die ver uitgaat boven het sexueele; het huwelük blüft zün bzteekenls behouden; de huwelüksverblntenis komt tot zün recht dank zü wederkeerige liefde en hulp. Het is een verdienste van den Bond dat hü meer spreekt van een vereenlglng der zielen dan van een vereenlglng der lichamen. De ge meenschap in het huwelük is verheven als de gemeenschap van de ziel met God, als de ver eenlglng van Christus met de Kerk. De beteekenls van het huwelük is niet uftge- put in bet voortbrengen van kinderen. Het kind is een derde noodzakelijkheid en wordt als zün geestelüke beteekenls gezien wordt een symbool van de vruchtbaarheid der Goddelüke liefde. - Het kind geeft aan het huwelük de beteeke nls van de onontbindbaarheid. In de wereld maakt het huwelük een crisis door Het huwelük is een dlep-religieuze daad; een onmiskenbaar godsdienstige daad; elk huwelük; omdat God er wat mee te maken heeft en er niet buiten gelaten kan worden God heeft er mee te maken; omdat het gaat om nieuwe evenbeelden Gods voort te brengen, die Zün verheerlüking op aarde moe ten doorgeven. Alle huwelüksverplichtingen dragen een eer biedwaardig karakter; en zoo wordt de huwe- lüksdaad een heilige daad, waardoor de echt- genooten zich aan God wijden beiderzijds, tot een heiligen dienst, omdat zü zich verplichten Goddelüke evenbeelden voort te brengen Dat is niet hun zaak, maar de zaak van God. Het lichaam is een instrument geworden in Gods hand. Dit alles overschrüdt niet de greh- sen der natuurlüke heiligheid. Dieper wordt dit mysterie, als wü bedenken, dat wü Katholieken gedoopten zün. Als gedoopten zün we ledematen van Chris tus; wat uit ons geboren wordt, wordt dus ook een lidmaat van Christus; de echtgenooten kunnen zich alleen met elkander vereemgen, op grond van hun lidmaatschap van Christus. Meer zielen te geven aan het Godsrijk is het doel van het huwelük. De gehuwden zün orga nen in het mystieke lichaam van Christus met de kerk; hun huwelük is een onderdeel van dit Lichaam, en geeft dit Lichaam nieuwe lidmaten. Deze gedachte is overweldigend en verbüste- rend. Een dergelük contract, een dergelük huwe lijk, geschoold naar de vereenlglng van r*— tus met de kerk mag nooit een huwelüx uit be rekening zün. nooit een beestelüke ultlevlng. doch een zorgvuldige keuze met een kuische liefde. - In vele gezinnen treedt in plaats van Jezus, de kindervriend. Herodes de kindermoorder. De groote oorlog elschte meer levens dan de witte dood der zondige kinderbeperking. De vruchtbaarheid is een glorie van het hu welijksleven. De vruchtbaarheid God. De vruchtbaarheid is de kracht van een hu welük. In zün bekende heerlüke taal schetst spr. het ideale gezin met den goeden vader en moeder en de dankbare kinderen, daartegenoverstellende de leegte van het kinderlooze gezin, waarin twee egoïsten verraad plegen aan het leven. Arm of Rük waar kinderen zün, is leven en vroolükheld. Bet huwelijk met de kinderen heeft zün las ten; maar heeft de gewilde onvruchtbaatheld geen lasten! In de pauze, die werd opgeliffiterd door een strükje onder leiding van den neer Willem Schreurs werd door kapelaan de Wit de vlag onthuld, welke door het bestuur aan de afd. was aangeboden. vlag, ontworpen en uitgevoerd door den Th. Groothuizen stelt voor een blauw kruis op een wit veld, met daarmldden in de bloe!ende rozelaar, als symbool van het gezin, beschenen door de gouden zonnestralen. In het blauwe kruis zijn de woorden aangebracht: Liefde trouw, geloof en offervaardigheid. De voorzitter sprak na de Inwüdlng den wensch uit. dat de vlag het symbool mocht zün van de bloei van de afd. Alkmaar van den Bond. Nog steeds verkeert de boeren en tulnder- stand in nood; hier en daar in steeds erger mate. Over oorzaak en gevolgen zullen wü thans niet uitweiden. Wü constateeren het feit. Wü weten dat de organisaties env haar let- ders zeer veel gedaan en’ gepoogd hebben en dai iets soms zeer. belapgriJkA bereikt is; dat de regeerlng veel gedaan heeft en nog meer wil. maar ook gebonden ligt aan banden van machtelcyasheid wegens het opdrogen der bron nen van inkomsten. Toch zün er nog eenlge hoopgevende voor uitzichten. Hulde aan de Katholieke Kamerclub. hulde aan de taaie volharding van de Katholieke organisatie-mannen In den uitvoer en de internationale ver houdingen bestaat nog een wanorde, waarin nog geen uitweg gezien wordt Gods Voorzienigheid kan en zal hier hulp brengen. Nemen wü te baat het eenig krachtige middel, een vertrouwvol en volhardend gebed. Duizenden uit ons Bisdom gaan Zondag 29 Juli wederom naar Heiloo. naar Maria’s ge- nade-oord tot het houden van een boete processie. Niets is God aangenamer dan een boetvaar dig gebed en dat zal zeker de rijkste zegenin gen afwerpen. Maria, de Moeder Gods zal ons helpen, zooals reeds zoo vaak ondervonden is. Daarom. Roomsche boeren en land- en tuin bouwers. minstens met drie duizend man Za terdag as. naar Heiloo. Het zal u gelukkig stemmen, daar geweest te zün; houdt dien dag vrij. Werken doet gl) lederen dag; bidt nu met vele duizenden als één man. Pater Henri de Greeve houdt de predllmtle. Dit ia een aansporing te meer. De afd. Alkmaar van den Bond voor Groote Gezinnen hield gisteravond in *t Gulden Vlies een feestvergaderlng, ter viering van haar derde lustrum. De zaal bood door de vroolüke gladiolenver siering op de tafeltjes een aardigen aanblik. De afdeelingsvoorzltter, de heer J H Jacobse, opende met den chr. groet en heette allen wel kom. speciaal pastoor Biesta en pater Coo’.en. en de aanwezige raadsleden, en de afgevaar digden van de diverse vereenigingen en de Oraal. Spr. wees er op hoe het werk van den Bond steeds meer gekend en gewaardeerd wordt en Men bericht ons: Het vorige Jaar is de eerste poging gewaagd om een gelegenheid te scheppen voor de Pluim- veefokkers om hun fokmateriaal, dat zü voor verkoop beschikbaar hebben, aan den man te brengen. Die gelegenheid is toen gedoopt: „Verkoop- tentoonstell.ng". Men stond er over het geheel wat onwennig tegenover, maar toch bleek, dat het bestuur van onzen Bond tot bevordering van de Pluimveehouderij en tamme konünen- teelt in Noord-Holland goed gezien had en dat er inderdaad wel een behoefte bestaat aan zulk een verkoopgelegenheid. Er zün toen meest Jonge hennen aangevoerd, waarvan flinke partüen zijn verkocht, maar de groote belangstelling ging uit naar jonge ha nen en vooral N. H. blauwe hanen waren ge vraagd. De aanvoer daarvan was dan ook véél te klein. Verschillende fokkers hebben toen toegezegd bü een volgende gelegenheid flink wat hanen te zullen inzenden en daarom heeft het bestuur van den Bond besloten in 1933, de slechte tü- den ten spüt, twee zulke verkoopgelegenheden te organiseeren, één te Alkmaar en één te Pur merend. Die verkoopgelegenheden zullen „Plu mveebeurs’’ genoemd worden. Ingezonden kunnen worden alle soorten rassen pluimvee. De inschrüvingen sluiten voor Alkmaar 28 Juli en voor Purmerend op 5 Augustus. Alle ingezonden dieren zullen weer worden gekeurd en het keuringsrapport zal qp de kooien worden vermeld. Prijzen worden niet toe gekend. De plulmveestapel moet verminderd worden, zegt men. omdat er, in verband met de export- moellijkheden een teveel aan pluimvee is. Nu. dat zal wel zoo zün, maar laat men tenminste goed pluimvee aanhouden; ruim de oude die ren die niet beslist noodlg zün voor de fokkerü zooveel mogelük op en koop er goede Jonge die ren voor lp de plaats. Als er nog winst te behalen is met pluimvee, dan zit die winst zeker niet in het groote aan tal dieren, maar in de kwaliteit, in de huis vesting, in de voedering en in de verzorging. Wie goed materiaal noodlg heeft, koope dit op de aanstaande plulmveebeurs van de B. P. N. H. die gehouden zal worden op 2 Augustus as. te Alkmaar in het Oraanbeursgebouw van 10 tot 3 uur en 11 Augustus as. te Purmerend in de Boterbal ook van 10 tot 3 uur. Zooals een moeder werkt, werkt geen enkele betaalde kracht. Een crisis in het huwelijk bestaat niet voor een echte vrouw, voor een waarachtige moe der. De Bond is een beschermer van gezonde op vattingen, van man. vrouw, kind, geluk en ver trouwen. ook in dezen tijd. De Bond Is geweest beschermer van Gods werk, beschermer van een heilig Sacrament; hü heaft in eere hersteld de paterfamilias. Bü een receptie die Mussolini hield stelden de dames zich voor onder toevoeging van de woorden: moeder van.... zooveel. 7, 8 kinderen. Zoo zal ook eens de groote Leider receptie houden en ontvangen onze moeders, de moeders van de kroostrijke gezinnen (langdurig ap plaus). Tot slot sprak de voorzitter een kort, welge meend dankwoord. Gekomen aan het slotbedrüf van de -Kaag- wedstrüden, rest ons alleen nog een kort wooro- Je over de prijswinnaars in de diverse klassen. In de Regenboogklasse A werd de zilveren Regenboog-wisselprüs evenals In 1932 gewon nen door L. van der Steur met 70 pnt.; 2. 8. Kuipers 62 pnt.; 3. J. Heynen 61 pnt. De heer van der Steur legde definitief beslag op den wisselbeker. Het zilveren 45 M2. Kruiserjacht. uitgeloofd in de U-klasse. werd gewonnen door B Pe nenga met 67 pnt.; 2. P. Molenaar 44 pnt.; 3. A. Warners 40 pnt. Mej. M. J. van de Stadt legde dit Jaar be slag op den wisseIprijs (zilveren Jol) la 13 Voetajollenklasse A voor dames met 50 pnt. Tweede werd mej. Toot! de Visser, die vorig Jaar eerste in rangorde was met 38 pnt. Mej. M. A. Broer verwierf 33 pnt. In de Vrübuiterklasse. waarin dit Jaar weer meer animo werd getoond dan vorig Jaar. werd J. Dorsman houder van den Vrübulterbeker met 62 pnt.; 2. A. Carpentier 52 pnt.: 3. M. Monde SharplejoUen B: 1. J. Broere 105 pnt.; 2. J. H. Scholtz 94 pnt.; 3. W A. Bos 93 pnt. 13 M2. Sharpiejollen A. 1. Th. Leegstra 103 pnt.; 3. G. Nolles 97 pnt.; 3. C. Huisken 94 pnt. B. M.-klasse: J. Broeders 83 pnt.; 3. H Bol- lenjeyer 67 pnt.: 3. H. van Ejjck. 56 pnt. 12 Voetsjollenklasse A: 1. Hoofdprijs en wis selbeker Bob Maas 109 pnt.; X E. G. van de Stadt 74 pnt.; 3. D. Kagchelland 66 pnt. 13 Voetsjollenklasae B: 1. J H. H. J de Jong 103 pnt.; 3. Mej. C. de Visser 89 pnt.: 3. en 4. Mej. Oudshoorn en A. A. van Tienhoven Jr- belden 77 pnt. 13 Voets jollen klasse O: 1 'A H van Vliet 118 pnt.: 3.’J de Vrle« 106 pnt.; X C. Naudln ten In totaal wu de aanVoer 1.959.483 K.G. met Gate 90 pnt. De raad dezer gemeente vergaderde Donder dagmiddag om 1 unu ten stadhuize. VOORZITTER mr. W C. Wendalaar, burge meester. Aanwezig mej. Carels en de heer Sietsma (V. D) de heeren Govers. Langeveld en Stoutjasdük (V. B.), Ringers (C. H-). Hoytlnk (A. R), van Drunen. v. d Vall. Bulens. Bak ker, Bonsema en Westerhof (S. D. A. P.), Woldendorp. Geels, Keesom. Venneker, Klaver en Van Slingerland (R. K Afwezig: de heeren Keysper en Vogelaar. Dooi den wethouder van Financiën den heer WESTERHOF, wordt een schrüven voorgelezen van het comité tot Herdenking van het 300- Jar.g be: taan van de Schermeer waarin ge vraagd een büdrage In het garantiefonds van 1000.—. De wethouder stelt voor deze garantle-bü- drage te verleenen. De heer v. d. VALL nerinnert aan den wenk van Ged. Staten om zuinig te zün met de gemeenteflnanclën- Als het echter ka»^ wil spreker geen bezwaar maken. De wethouder op woningbouwgebied is door het streven werken van den Bond veel nuttige arbeid ver richt, hoewel alle desiderata niet werden ver- wezenlükt. Dit is een reden om krachtig aan het voortbestaan te werken. Allqn. wlen het belang van het R. K.-gezin ter harte gaat. j. Een brief dd. 26 Juli 1933 van het lid van den raad C. Venneker, daarbü verzoekende aan den burgemeester vragen te mogen stellen in zake den op 22 Juli JJ. vanwege den kring Noordholland van den Nederlandschen Arbei ders sportbond gehouden optocht. Te behandelen aan het einde der vergadering. k. Een besluit dd. 19 Juli 1933, no. 264 vah Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbü goedkeuring’ is onthouden aan het raadsbesluit van 30 Maart JJ. no. 20, tot het verleenen van garantie voor den bouw van een zwembad nabü de Zuiderhoutlaan. B. en W. stellen voor dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Hierna opende de heer over dit punt. (Opgenomen in een deel onzer oplage van Dondeidag). Het adres, d.d. 13 Mei van het Bestuur der afdeellng Alkmaar van den Nederlandschen Bond van Hotel-. Café- en Restauranthouders in het Verlofbedrüf. werd in de raadsvergadering van 18 Mei JJ. in handen van B. en W. ge steld om bericht en raad. Adressant verlangt, dat voor de heffing v®n(|^^d” de personeele belasting de grondslag „biljarten vervallen zal worden verklaard. B en W. stellen den Raad voor op dit adres afwüzend te beschikken. De heer GEET.S herinnert aan de herhaalde afwüzing, met het oog op het feit, dat de ge meente de inkomsten uit dezen hoofde riet kan missen. Spr. kan zich moellük met deze bülage ver- eenigen en vraagt haar terug te nemen en te overwegen het verzoek van Hocares in te willigen. De heer KEESOM wüst op het art. in de pas in de Eerste Kamer aangenomen wet, waardoor fie mogelijkheid bestaat, dat ook koffiehuizen tot een derde van waarde kunnen worden belast. De gemeente kan echter deze gunstige bepaling al dar. niet invoeren. Spr. vraagt B. en W. de bestaande onbillükheid weg te nemen en de te onderzoeken vóór deze niet in den optocht thuishoorden; dit waren echter sporadische gevallen en heeft het zede lük peil van het feest niet aangetast. Over de badplaatsen praat men niet. De heer VENNEKER heeft er zich over ver wonderd, dat de heeren Westerhof en Bulens op züwegen gaan. Spr. heeft het zedelük peil van het feest niet aangetast. Spr. erkent, dat er on geregeldheden in de badplaatsen gebeuren en daarom had spr. gaarne meegewerkt aan de totstandkoming van een behoorlüke zwemin richting. die zou helpen die ongerechtigheden te voorkomen. Spr. wüst er voorts op, dat de Katholieken met de geestelükheid alles doen om de Carnavalsoptochten te voorkomen. Als men zich op den openbare straat gaat begeven, moet men rekening houden met het publiek, dat zich op straat bevindt. Het zün Juist die enkele spo radische gevallen die aanstoot gaven. Spr. heeft de vragen niet gesteld omdat het een Soc. vereenlglng betrof. Spr. is den Voorzitter dank baar voor de toezegging van beter toezicht in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12