I .Onweerswolken boven Griekenland Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper” voor 75.000 gezinnen. NIEUWE STAATSVORM? Minder chocojade-verbruik Uitgekeerde renten Hoe staan de zaken? BOEKBESPREKING OPLICHTING VAN 12.000 Twee jaren tegen verd. geëischt RETRAITEN Te Noord wij kerhout - Zoning George is zijn kroon nog niet definitief kwijt” DE WATERSCHAPPEN IN ZUID-OOST-DRENTE HET WAS EEN DAG VAN GROOTE HITTE en de spiegeleieren werden gebakken op de Beriagebrug te Amsterdam tn 4*/t minuut. VDirnir 90 nn i I. VRIJDAG 28 JULI 1933 i i door L. B. de zal Maandag ia uitspraak menschen L. B. L. B. DR. H. VAN BROEKHUIZEN (x), de nieuwbenoemde Zuid- Afnkaanuche gezant. ts Donderdag te den Haag aangekomen» De cacao- en chocolade-nljverheld In ons land had In 1932 een totale productie van 37 millioen gulden tegen 50 millioen in 1931 en gemiddeld 63 millioen in de periode 1936—1930. De sterkte van het personeel bedroeg op 15 September 1933 6640 man tegen 8120 op 15 Sep tember 1931. van wie Ol ..Een Apostel van den Goeden Meester van Vlaamsche huize." door Pastoor Peeters Uitgave Geert Groote Genootschap No. 409. Een klein leventje van een klein manneken met een naam, die ook al van kleinheid spreekt: Adolf Petit en toch is daar alles groot. Opmer kelijk klein van gestalte leefde dat lichaam toch 92 jaren. Aanvankelijke tegenstand wordt overwonnen en hij bereikt zijn roeping tot het Priesterschap in de Sociëteit van Jezus. Door zijn diep geloof en zijn goedhartlgen eenvoud weet hij de kleine dingen van het leven hoogst vruchtbaar en nuttig te maken. Meet dan eens schijnt bovennatuurlijke verlichting zijn deel te zijn geweest. De levensbeschrijving van dezen Vlaamschen Jezuïet wordt gaarne aanbevolen. Op 1 Juli 1933 werden 24267 weduwenrenten en 13738 weezen tenten krachtens de Invalidi teitswet genoten terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 102270 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 41404 personen een invalidl- teitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 131.271 per sonen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Frans in zijn Chi. „us zoeken door de H. Mis; ■on moet ook het ideaal van den Franciscan, vereerder zijn: door de H. Mis dichter tot Christus. „Novene ter eere van den H. Antonius van Padua" door P Gloudemans MS .F. Missie huis Kaatsheuvel. Eerst de veel te weinig bekende' levensbe schrijving van dezen volksheilige, daarna schoone novenegebeden, waarin de groote deug den van een goed Christelijk leven heel goed verwerkt zijn: de H. Antonius is niet alleen goed om verloren zaken terug te roepen men mag daarvoor gerust zijn voorspraak inroepen maar boven alles moet de vereering der hei- Twee hooggestemd» artikelen, waarvan het eerste den niet zoo mooien titel draagt Francises nisme en dat als thesis heeft: Franciscus volgen wil. moet de uiterste conse quenties van het Christendom aanvaarden. Het tweede artikel: ..Naar Christus onder Fran- clscaansche vlag” geeft vooral het voorbeeld van DONDERDAGAVOND heeft de renner de Graaf op de Stadion- Wielerbaan het Wereldrecord achter motoren verbeterd. De Graaf (zittend rechts voor) met zijn gangmaker Kiser (links) na zijn prestatie. „Katholieke Illustratie" 67ste jaargang No. 43 De 75ste verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder wordt in dit laatste K. I.-nummer met een voorplaat geylerd. Terwijl aan den 50-jari gen smidszoon Mussolini een interessant arti kel gewijd is. Het vorstelijk verblijf te Soestdijk is in een artikel van binnen en van buiten on der de loupe genomen en een IJselmeer-film brengt ons door Gooi en Utrecht. Sch. belicht nog „Vrede en Gebed” in het 75- jaar bestaande klooster der Zusters Redemp- tortstlnnen te Velp. Ontspannlngbrengende lectuur biedt dit num mer in het eerste gedeelte van Relnler de Mun ters kort vervolgverhaal „Zijn toevlucht", in „Hoe de Free renner werd”, door Willy van Mook, „Zelfopoffering” door S. Decker en .JDe dood van Pieternel" door Lambert Melissen. De eigenaren van gronden in de stroomge bieden van het Loo- en Drostendiep in de ge meenten Coevorden, Dalen, Oosterhesselen en Sleen, zullen hun verzet tegen de oprichting van waterschappen voor alle stroomgebieden onder verplichting, dat een deel der kosten van het ontwaterlngswerk betaald moet worden, niet prijsgeven. Zij zullen tegen het besluit van de Staten, dat met op drie na algemeene stem men genomen is en waarbij tot oprichting van de waterschappen en terugvordering van een deel der ontwateringskosten besloten is. in be roep gnan bij de Kroon. Zjj overwegen voorts massaal te weigeren om de waterschapslasten te betalen. Meerdere landbouwers hebben zich op de gehouden vergadering voor die weigering uitgesproken. „Een boekje voor kleine Vor melingen," door Joanna C. Rogier Geert Gr. Genoot schap No. 4M. Een zeer goed, in julsten kindertoon geschre ven voorbereiding tot het E. Vormsel. Een korte geschiedenis van de belofte en komst van den H. Geest op het Pinksterfeest en dan wordt in enkele hoofdstukjes de luer gegeven omtrent dit Sacrament. heden, voor de republiek verklaard. HU heeft getracht met die verklaring zijn tegenstanders den wind uit de zeilen te nemen en niet anders bereikt dan de vermeerdering der ontevreden heid bij vele zijner aanhangers, die naar daden haken. Voor de verdediging der orde heeft Tsaldaris den steun van het leger noodig en vele aanvoerders zijn overtuigde monarchis ten. Een staatsgreep in monarchistischen zin moet den steun van een deel van het leger hebben. Die staatsgreep zou ontbinding van den Senaat en het ontslag der Venizelistlsche ambtenaren tot onmiddellijk gevolg hebben. Deze gelturtenissen zouden zeker tot weken van groote en bloedige verwarring leiden, maar in alle kringen voelt men, dat zjj onvermijdelijk zijn en snel naderen. Als de premier Tsaldaris de groote en stoute beslissing niet durft nemen, zal een zijner medewerkers het voor hem doen. Konlng George is zijn kroon niet definitief kwijt. Maar ook: vóór de monarch opnieuw zijn intocht in Athene houdt, zal het zonnige oude land het tooneel van dramatische gebeur tenissen zijn. Lang kunnen die zich niet meer laten wachten. ..DE JONKVROUWE IN DEN TOREN" door Margot Wamsinek, Van Holkema en WarendorfAm sterdam. L. B. ^De Boer sn zijn Geloof' gedachten voor den boer gedu rende geheel het jaar, door J. J. Swüdens, pastoor. Uitgave Wed. J. R. v. Rossum, Utrecht Een zestigtal pittige onderhoudjes speciaa. voor den boerenstand. Eerst verschenen in het Boeren- en Tulndersblad, zijn ze nu gebundeld. Het is een prachtwerk, de schatten van het geloof open te leggen op een wijze, die zich aan- in Griekenland voor? De te Saloniki gehou den parlementaire verkiezingen hebben reeds bestaande spanning in belangrijke mate doen toenemen. Men weet dat de groote ha venstad in het Noorden een burcht van het liberal isme het Venlaellsme, is. Bij de alge meene verkiezingen van Maart sprak Saloniki zich vóór het liberale bewind uit: de aanhangers van Venlzeloe legden op achttien mandaten beslag de koningsgezinde Populisten op slechts twee. Maar deze laatsten, de partij van Tsal daris, behaalden de overwinning in de rest van het land; zjj verkregen de meerderheid in de nieuwe Kamer en met dit feit voor oogen be sloot Tsaldaris den verkiezingsuitslag van Sa loniki waardeloos te verklaren en een nieuwe Stemming uit te schrijven. De daarvoor gevoerde campagne was buiten gewoon heftig. Zoowel Venlzelos als Tsaldaris grepen persoonlijk in en het resultaat der nieuwe verkiezingen was het kon moeilijk anders dat de 42.000 stemmen der vluchte lingen en de 5500 der communisten zich vóór Venlzelos uitspraken, terwijl de 43.000 stemmen der eigenlijke Macedonië™ zich op de regee- ringscandldaten vereenigden. De opwinding over deze resultaten was nog niet bedaard, toen op den ex-premier en diens echtgenoote een aanslag werd gepleegd, waar van de omstandigheden nog versch in het ge heugen liggen. Venlzelos zelf ontsnapte als door een wonder aan een hagelbui van kogels; mevrouw Venlzelos werd door verscheidene projectielen getroffen, maar geen barer won den was doodelijk. Deze aanslag zweepte de hartstochten nog booger op. Om de beteekenis dezer gebeurtenis en die. welke er op volgden, goed te verstaan, ia het noodig een paar woorden te zeggen over den strijd, waarvan het zonnige Griekenland reeds tien jaren het tooneel is. Men zal zich herin neren, dat In 1933, terwijl de „Groote Kreten zer” aan de regeering was, een aantal politieke tegenrtsnrirrs, na veroordeeld te zijn, werden ligen ons dichter brengen tot den Christus, oneen grooten Middelaar en daardoor tot den drieöenlgen God zelven. Hiertoe helpt zeker goed mede de overweging van de Christelijke deugden, zooals deze door de Heiligen werden beoefend. vluchten ook vele Engelschen des zomers de drukte van de City om een bezoek te brengen aan een van de fraaie Enge'.sche kustplaatsen. Vanuit een van deze plaatsen, n.l. Brighton, ontvingen we een zeer fraai uitgevoerd Doekje, verlucht met uitmuntende gekleurde Engel- sche platen en goede fotografieën, dat op zich reeds een pleidooi is voor de leuze: ..Kom naar Brighton.” De schrijver van het boekje weet HERDRUKKEN Bjj de Wereldbibliotheek verscheen de derde druk (zevende duizendtal) van ..Het Ganzen mannetje”, door Jakob Wassermann. in de vertaling van Nico van Such «eten Di boek is wel wat erg knusjes. Haarfijn krijgen we te booren hoeveel kopjes thee er in den loop van den dag gedronken worden en hoe de aardappels worden geschild. Het ver baal zelf heeft niet veel om het lijf- 1 Is de weinlg-lnteressante geschiedenis van een meisje dat na den dood van haar moeder het huishouden op rich neemt, dat kordaat doet en dat zou zijn blijven doen als niet een .rid der” was komen opdagen om haar de plaats te geven, welke die der vrouw is. Misschien zijn er nog bakvischjes die rich voor de niet erg vlot vertelde geschiedenis van Hannle interesseren. Ons kan het boek maar matig bekoren. Voor de rechtbank te Groningen heeft Donder dag terecht gestaan de 37-jarige Gronlngsche as suradeur K. B„ verdacht van oplichting van een bedrag van 12.000 ten nadeele van een te Leeuwarden wonende dame, die hij door leugen achtige verhalen en Valsche bewijsstukken dit bedrag afhandig had gemaakt. Het O. M. eischte tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank doen. t4 Augustus meisjes boven 17 jaar; 58 Augustus jonge mannen; 8—11 Augustus onge huwde dames mlddenst.; 1315 Augustus man nen; 1518 Augustus meisjes boven 17 jaar; 1933 Augustus beeren; 3325 Augustus meis jes boven 17 jaar; 2639 Augustus mannen en jongelingen; 36 September beeren midden stand; 69 September jongelingen van 15—17 Jaar; 912 September militiepllcbtlgen; 1215 September gehuwde vrouwen. „Leekenapostolaat voor de Derde Orde." Inleiding door Pater Damasus OM. Cap. op de Der de- Orde-Studiedagen te Weert Uitg. Centr. Bureau Derde Orde Weert en Tilburg. Een goede behandeling van den plicht Derde Ordelingen tot het leekenapostolaat. Als een goed Christen hiertoe reeds verplicht is. de Derde Ordellng nog meer, omdat hij zich vrij willig en openlijk asm het apostolaat gegeven beeft en wijl hij in zijn Derde Orde een ge schikt middel tot apostolaatsvorming vinden kan. L. B. riekenland en het Grieksche volk door is -w- leven dagen van groote spanning. De zomerhemel boven het Parthenon moge blairir en wolkenloos zijn, politiek gesproken is de lucht vol donderkoppen en een uitbarsting van het onweer schijnt onafwendbaar en voor de deur te staan. In Athene zoowel als te Sa loniki zijn de troepen sinds weken dag en nacht gereed tot uitrukken. Men leeft in af wachting van groote gebeurtenissen en gene raal Condylis, de minister van oorlog, opper- aanvoerder van een hem trouw leger, heeft de zer dagen nog. bij gelegenheid van de inwijding van het nieuwe gebouw der Militaire Club.* tot het verzamelde officierscorps een toespraak gericht, die op alle toehoorders den Indruk moet hebben gemaakt, dat belangrijke en voor de Grieksche toekomst beslissende dagen aan staande zijn. Hoe staan de zaken? Wat valt er eigenlijk „Nieuwe Jeugd door Franciscu een bekeeringsgeschiedenis do M. Löhr. Uitgave Centr. Burec Derde Orde, Weert en Tilbur Er was een tijd en hij is nog niet voorby. waarin de ongeloovige kunst meende Franciscus bij zich te kunnen inlijven. Gods wegen zijn anders dan die der menschen. Juist dit onge- loovig pogen van ongeloovlgen heeft bekeerlin gen voor den echten Franciscus gemaakt, zooals deze brochure heel smakelijk verhaalt. L. B. CENT, welke innenkort op de posb» kantoren verkrijgbaar zal worden go» steld. Op dezen nieuwen zegel ia het verkeer ter zee in beeld gebracht. ..Elisabeth Charles: Eenige dagen uit het dagboek van een Moeder," naar *t Fransch W. van Cranenburgh-Westerwoudt Uitgeverij „Oisterwijk.” De werkelijkheid brengt zoo vaak teleurstel ling, wanneer ze vergeleken wordt met het oorspronkelijk gedachte ideaal. Dat is zeker vaak het deel der Moeders; gelukkig, wanneer de moeder dan zich geheel weet te geven aan de schoone taak, haar door den Schepper ge geven: het waarlijk moeder zijn voor haar kin deren. die in en door haar moederschap haar schreiende liefde weet te subllmeeren tot liefde voor den Christus. In bovengenoemd werkje is zulk een moeder aan het woord: ze kan beter bidden als ze haar gebed schrijft en daaraan danken we deze blad zijden, vaak geschreven met een baby op den schoot. Die hand kon beter koken dan de pen hanteeren, zegt ze. maar dan is het natuurlijke en ongedwongene van dit geschrift hiermede verklaard; t is winst en geen verlies. Het dagboek heeft veel intiems, veel wat er in het diepste van het harte leeft en daarom zal het meerderen gaan, zooals mij aanvanke lijk: eenige schroom, in al dat eigene, dat heel persoonlijke af te dalen. Overwin dien schroom en ge zult gesticht worden door dat gewonde hart met dat moede lichaam, dat in den Christus telkens opnieuw de kracht vindt het kommervolle zorgenleven vol fierheid verder te dragen. ..KOM NAAR kttiGHTON* Zooals een reemgeaara Nederlander niet Jil nalaten zoo nu en dan eens de badplaatsen past aan de bijzondere’ omstandigheden, wasu- aan onze Noordzeekust te bezoeken, zoo ont- onder bijzondere categorieën van menschen leven. Dat is preeken en schrijven, waarmede bet hoogste nut bereikt wordt. Om Inhoud en vorm ten zeerste aanbevolen aan den buitenman. doodgeschoten. Deze executies wekten groote onrust, maar het bewind wist zich niettemin te handhaven. Venlzelos is, als vele andere Bal- kanpolltici, altijd een meester geweest in de kunst aan een stembus den toon te ontlokK-n. die met den wensch der regeering in harmonie is. Maar eindelijk bleek het liberale crediet toch tot op den draad versleten. De Populisten van Tsaldaris volgden de liberalen op en deze laatsten. wel begrijpend, dat zjj langs wettelij- ken weg de verloren macht ónmogelijk herwin nen konden, deinsden niet voor revolutionnaire middelen terug om hun doel te bereiken. Op 6 Maart van dit jaar organiseerden zij een staatsgreep, waarbij Venlzelos en de zijnen ge neraal Piastiras naar voren schoven, dezelfde Piastiras, die een groote rol speelde in het drama van 1922, dat voorlooplg ein digde met de executie van de leiders der po pulisten: Goenaris, Stratos, Baltazzi. Propo- papadakis en Theotokis. Thans hebben de populisten evenwel op hun beurt de macht in handen en het is begrijpelijk, dat zij zich hun revanche niet willen laten ontgaan. Tsaldaris. hun chef, is een uiterst ge matigd man. HU is, als eerste minister, ver- antwoordelUk voor de orde in het land en daarom tracht hij vóór alles een bemiddelende en verzoenende rol te spelen. Toen hU de teu gels van het bewind in handen nam, heeft hU. ter wille van den vrede, bijna geen veranderin gen in het administratief en diplomatiek per soneel van de republiek aangebracht, zoodat Griekenland, zonderling genoeg, thans op be langrijke posten gediend en vertegenwoordigd wordt door aanhangers van de partij, die de leiders der thans regeerende populisten voor een executie-peleton plaatste. Deze gematigdheid heeft geen verzoening kunnen bewerkstelligen. Twee hooge posten zijn aan de gedragslUn. die Tsaldaris zich gesteld had. ontsnapt: die van prefekt van politie en die van directeur van den veiligheidsdienst. Tot deze laatste waar digheid werd Polychromopoeios verheven en deze ambtenaar nu is het, die in het complot tegen Venlzelos een belangrijke rol heeft ge speeld- Is hU in zUn offlcieelen plicht te kort geschoten? OngetwUfeld. Maar hU acht zich den uitvoerder eener bloedwraak. Werd Poly chromopoeios’ vader niet vóór een jaar door Venlzelisten vermoord? Hier ligt de sleutel tot het geheim der politieke moorden, die het land schokken: de vendetta verricht haar werk. Te veel bloed heeft gevloeid en zal nog vloeien. Geen politieke gematigdheid vermag iets tegen den sm arte lijken haat, die ontketend is, en die revsmche zoekt. Is het vertrek van Venlzelos naar Frankrijk in staat de ontketende hartstochten te kalmee- ren? Neen. Want de kwaal, waaraan Grieken land lUdt, schuilt nog dieper. Griekenland be weegt zich tusschen twee politieke polen: Ve nlzelos en het koningschap. Het zal Tsaldaris onmogelUk blijken te regeeren zonder te kie zen tusschen de republiek en de monarchie. Men boude in het oog, dat de stichting der Grieksche republiek niet het gevolg geweest is eener natuurlUke evolutie van de overtuiging der natie, maar van een opstand van officieren, die een militaire dictatuur invoerden. Blaar Griekenland is. zoomin als een der andere Bal- kanstaten, geen republlkeinsch land. Het is aan Venlzelos’ greep thans ontsnapt, maar de crisis duurt voort. Voor de eerste maal sinds 1922 heeft die crisis niet meer uitsluitend op personen betrekking, maar op het regiem- Tsaldaris zelf is een monarchist, al heeft hU zich aarzelend, gedwongen door de omstandlg- Franciscaansche inzichten’ door P. Gilbertus Lohuis OEM- UitgaveCentraal Bureau Derde Orde, Weert. het in zijn verhaal over Puck, die naar Brigh ton gegaan is om er zUn vacantle door te brengen, zoo voor te stellen, dat deze de mooie kustplaats tenslotte zelfs tot zijn woonplaats uitkiest. Naast dit verhaal bevat het werkx natuur- lUk de gebrulkelüke opsomming van allerlei amusementsgelegenheden. advertentie» van hotels ent enz. Voor belangstellenden verkrijgbaar btj M Brighton Corn., Publicity Committee. FOTOREPORTAGE DB NIEUW) DE ECONOMISCHE WE RELDCONFERENTIE teLon- den is Donderdag gesloten. Minister president dr. H. Co- Hjn, tijdens het uitspreken van zijn laatste rede HET STOFFELIJK OVERSCHOT van wijlen admiraal Ludwig von Schröder is met militaire eer te Berlijn op het Invalidenkerkhof, bijgezet. Onder de autoriteiten, die de lijkbaar volgden, bevond zich ook de Duitsche Rijkskanselier Adolf Hitler. Idnks naast hem admiraal Raeder.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 4