Prikkeldraad KADERDAG TE AMERSFOORT Lourdes Nationale Bedevaart naar Auto geslipt bij Venlo Nieuwe tkmvorming -j. ogelijk waren er gisteren onder de l\/| 250 deelnemers aan den Kaderdag te Amersfoort die niet geheel be vredigd naar huls zijn gegaan. Maar allen waren het eens In de hartelijkheid van de spontane ovatie, welke ten slotte aan de leiding werd gebracht. Sommigen mochten van meenlng zjjn, dat enkele Inleidingen wat te academisch deden of dat zij te veel de vrije gedachtenwisselingen ook In den Voor de agenda beschikbaren tijd handi- capten. Een dergelijke opmerking is ook wel bij de Politieke Retraites gehoord. Mis schien kan een volgende maal de tijd wat ruimer dan vijf minuten per nabeschouwer worden ult-gebalanceerd. Het spreekrant- soen lijkt Inderdaad wat krap voor ernstige deelnemers, die vol zijn van het behandel de onderwerp en die ruimer verdienden ge hoord. Maar alleen reeds gisteren stonden 20 deelnemers aan het debat op het appèl. En sommigen dwaalden van de inleidingen naar een menigte bijzonderheden af; zij luchtten hun hart over de noodzakelijkheid van de gehuwde vrouw uit de fabriek, scherper maatregelen tegen het communis me, actieve zedelijkheidsbestrljdlng, weg met het teveel aan Duitsche dienstmeisjes, elschen der actueele onderwljsquaestle, een tekort aan activiteit der Kamerleden, het fascisme in de Mijnstreek, te weinig prin- clpieele Katholieke politiek, landbouwnood, gebrek aan richtlijnen voor bepaalde prac- tische vragen, de weeën van de crisis en de na-weeën van de jongste Kabinetsvorming. Onder zooveel goed gemeende maar zwaar geladen belangstelling dreigde hoofdzaak te loor te gaan. SA CRAMENTSPROCESSIE MAANDAG 31 JULI BISSCHOP VAN PARIJS ZEGENT KINDEREN Roode actie en verwijten De Koningin Moeder r h Men wilde vrachtauto BOTSING VOORKOMEN Liever geen bonnen Bezwaren van den Middenstand Drie huizen afgebrand Twee kinderen gewond Aanzienlijke schade DRIE KINDEREN GEWOND en auto Uitroer van nekken Prpf. Storm v. Leeuwen overleden Deken Meyer uit Asten «erekape laan van de Grot te Lourdes Bekend deskundige op genees kundig gebied By botsing tusschen tram te Rotterdam MASSAVERNIETIGING VAN' BLOEMBOLLEN TE LIMMEN WOONWAGEN TEGEN EEN TRAM GEBOTST H. M. moet voorloopig nog rust houden Vrachtauto gekanteld Geen audiëntie VOOR „BERG EN BOSCH” Eindelek een goede rijwiel* belasting-houder Wrijving tusschen communisten en fascisten te Zaandam Er komt echter nog heel wat meer De inzittende man verdronken Twee Jezuïeten zwaar- en twee lichtgewondéén van hen overleden Te voet van Helmond Ziekte van Weil ROEIBOOT OVERVAREN EN GEZONKEN passeeren De „Johan Maurits van Nassau” 4? tus- he- te de H. M- „Johan Maurlts van Nassau", onder bevel van luitenant ter aee le klasse W van den Donker, is Vrijdag te Paramaribo aange- Zondagnacht te ongeveer half drie heeft In Ede een vrU ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een met 130 zakken augurken beladen De geworte audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal gedurende de maand hebben. WU vernemen, dat H M de Koningin Moeder voorlcopig nog -ust moet houden ten paleize SoestdUk aangezien de pijn in het knlegewrlcht nog met geheel blijkt te zijn verdwenen, zoo- dat de Koningin Moeder deswege nog weinig beweging mag nemen. in een botsing te voor- vljf ge- De zon is brandend heet en langs de straten zoeken de tallooze voetgangers beschutting on der de afhangende luifels der winkels en maga zijnen. De couranten-verkoopers doen beweeglijk en roepen; zij duwen deri voorbijgangers hun bla den onder den neus. Voortdurend is er getoeter van haastige auto's en bussen met passagiers. Met ongelooflijke vaardigheid weten de chauf feurs door de nauwe straten heen te komen en zwenken behendig om de hoeken heen. Sproeiwagens doen een wanhopige poging om de stoffige wegen te verfrisschen, maar na een kwartier is t weer Juist, alsof er nooit een sproeiwagen geweest is. Bjj den Ingang der hei ligdommen zitten de arme vrouwtjes in de zon met hun kaarsen en bouquetten. terwijl een zoete lucht van vanille en de roep van .Ja bonne vanille’* uw aandacht trekt naar donker-ge- kleurde mannen, die hun waar aan de vrouw trachtten te brengen. Trams, auto's en mln of meer wankele vehikels met dito paarden bren gen voortdurend hun passagiers tot voor den ingang der heiligdommen. Om half acht droeg M g r. A. F. D1 e p e n aan de grot een H. Mis op, waaronder tallooze pel grims de H. Communie ontvingen. Na een ont bijt. dat voor een Hollandsche maag ternauwer nood een ontbijt mag heeten, begeven we ons naar de Rozenkranskerk, waar te 9 uur de Pon tificale Hoogmis aanvangt door Mgr- Jansen. Wat is 1 heerljjk. dat wij onze bisschoppen in ons midden hebben. Dat verhoogt den luister der plechtigheden In niet geringe mate. Pastoor Hooyman van Amersfoort hield een schitteren de predlcatie, waarin hjj ons opwekte tot een groot vertrouwen op Maria en riep alle aan wezige Hollanders op hun „Magnificat", hun lof lied ter eere van Maria te zingen In deze hei lige dagen. Als men zoo vanaf het zangkoor de groote menigte Hollanders in de kerk ziet neergekr.ield. ontkomt men niet aan den indruk, dat Holland een welvarend en een gezegend land Is. Heel den> aanblik van houding en kleederdracht ge tuigt, dat wij t nog zoo kwaad niet hebben. De Rozenkranskerk hangt nog vol met Jubilé-versiering. Of die vlaggen en papieren slingers en groote papieren bloemen nu juist precies strooken met onzen Hollandschen smaak voor kunst, laat ik geheel over aan de indlvl- dueele opvatting omtrent de wijze van décor en ornamentatie. De bogen met hun geschilderde spreuken en de witte vlaggestokken ontnemen aan de schoone lanen der Esplanade ten eene- male heel hun eigen schoonheid. Trouwens een Hollandsche priester kan rich ook bovendien Naar ons ter oore komt moet rich te Gronin gen een enkel geval hebben voorgedaan van de ziekte van Welll bij een jongmensch. dat was gaan zwemmen in het Hoornscbe Diep. geven In de meeste gevallen is zulks absoluut onmogelijk. Hierdoor zouden om. alle concur- rentie-verhoudlngen ongunstig worden beïn vloed Tot slot komen de vertegenwoordigende orga nisaties van den detail- en groothandel tot de eenparige conclusie, dat dén Minister met klem moet worden ontraden het ontworpen plan tot uitvoering te brengen. r en weet, dat na het gebeurdemet de IVI „Zeven Provinciën'' en de onwaarach- tige houding van heimelijk en openlijk plezier-ln-de-multeüj. de minister van Defensie krachtig is gaan optreden tegen de roode Ma- rine-bdnden en tegen de roode pers. De laatste werd op de vloot verboden en aan de bonden moest het karakter van strijd- en vakvereenlging worden ontnomen, onder meer door ontslagname van de burgerbestuurders. OogenschfjnUjk hebben de roode bonden zich aan deze «bittemoodzakelUke tuchtmaatregelen onderworpen. In het geniep werd echter druk gewerkt om den voor de marine-mannen zelve noodlottigen greep-op-hen te doen voortduren. Het Marine- bondsgebouw is op rechtskundig advies van een sociaal-democraat te Amsterdam zoogenaamd ondershands verkocht aan een groep gewe zen roode mariniers, die als voorzitter van de ..Stichting” een der gewezen burgerbestuurders aanwezen. Bovendien werd door „oud-gasten" der Marine, onder wie de burgemeester tan Koog Zaandijk (die intusschen zijn handteeke- nlng moest terugnemen) het weekblad ..Het Anker" gesticht, met het kennelijk doel, om de afweermaatregelen van den minister te ont duiken. Men zou mogen verwachten, dat de socialis tische pers, die zoo streng is tegen halfslach- tigen in eigen gelederen, verzet tegen al dit kronkelig gedoe aanteekende. Dit gebeurt helaas niet! Met de onmogelijk ste redeneeringen tracht de Arbeiderspers het gewroet goed te praten. Zoo heet het, dat „Het Anker" met gepaste middelen het Marine-per- soneel te hulp komt, dat door verraad en door de van hoogerhand getroffen maatregelen niet meer in staat is op normale wijze van zijn grond wette Hjke vrijheden gebruik te maken! Let wel: anti-militaristen en revolutionnal- ren. die zich vrijwillig gesteld hebben onder de krijgstucht en thans die krijgstucht willen ondermjjnen en oproer goedpraten (zoo niet nastreven) beroepen zich op de grondwet, wil len die gebruiken als vlag tot het dekken van hun leelljke lading! De Nederlandsche vloot, zoo schrijft de roode pers verder, is staatsinstrument en dus mede bezit der S. D. A. P. De heeren beschouwen den staat zeker als een soort vennootschap op aandeelen! Vergeten bovendien, dat er schen eigendoms- en gezagsrechten een melsbreed verschil bestaat. Dan komt men nog met het argument, dat de grenzenlooze ophitsing door de pers grooter»- deels oorzaak is, dat de ihinlster tot zijn maat regelen kwam. Diezelfde hitsers zijn nog lang niet tevreden en zullen niet rusten, voordat de zaak finaal bankroet is! Deze beschuldiging zou precies kloppen, wan neer zfj sloeg op de roode pers, doch omdat dit niet wordt bedoeld, is het complete non sens. Onder ophitsing verstaat de socialistische pers het aanwijzen van de tegenstrijdigheid, v welke er steekt in het feit, dat de revolution- nalren zich handhaven willen op het machts apparaat, dat de Staat Instelde^ voor eigen- bescherming. De bovengrondsche scherpslijpe rij en het ondergrondsche gestook tegen re- geering en gezag beschouwt zij daarentegen als daden, welke vriendelijk bejegend moeten wor den. Waartoe de neiging om met alle winden me de te waaien, een mensch al niet brengen kanI Naar wij uit goede bron vernemen, zjjn er in den laatsten tijd te Lammen 2500 manden met hyacinten-bollen vernietigd. Deze vernie tigingen, welke thans op groote schaal plaats vinden, zijn een uitvloeisel van de strenge maat regelen, welke als een poging tot zuivering van den bollenhandel Indertijd zijn genomen. Zoo Is dan iedere bollen-tulnder verplicht een vast gesteld kwantum van zijn bollenoogst ter ver nietiging af te dragen, onafhankelijk van het feit, of hij deze zou kunnen verkoopen of niet. Dat dit voor velen een zeer zwaar offer Is. blijkt wel het duidelijkst uit het voorbeeld van een bouwer, die vier jaar lang al zijn zorg had besteed aan het kweeken van een fraai product uit z^. gesneden bollen en die thans een groot deel daarvan ter vernietiging moest afdragen Het is echter met deze 2500 manden nog lang niet afgeloopen, er zullen nog ongeveer 4000 manden hyacintenbollen vernietigd moeten wor den. Als men weet, dat de gemiddelde waarde van zoon mand bollen in normale tijden ongeveer 40 bedraagt, dan beseft men, wat een gewel dige verliezen er in de laatste jaren worden ge leden. Verder zullen er ook nog ongeveer 5000 HL narcissenbollen vernietigd worden, om dezelfde reden als bovenstaand. Deze cijfers, wélke we hierboven noemden, gelden alleen voor de gemeente Llmmen (waar bij dan nog de z.g. Invoer uit Helloo), zoodat er weinig fantasie voor noodlg is om te begrij pen, dat de toestand in die gemeente bedroe vend slecht Is. vrachtauto kon. den Paaschberg af en het dorp Ede binnenrijdende, de bocht naar rechts niet nemen. VemjoedeliJk door de snelheid, waar mede de helling was afgereden, sloeg de auto geheel over een kant en kwam terecht tegen de pui van een café, dat ernstig werd bescha digd „jpe auto bleef met vier wielen omhoog Twee personen kwamen er onder terecht; de gebroeders M en D. Dotsch. resp. 21 en 19 Jaar oud. D. kon zich onder den auto uitwerken, de andere moest geholpen worden en bleek vrij ernstig aan het hoofd gekwetst te zijn. Na door den plaatselijken arts en door eeg ploegs- commandant van het Roode Kruis verbonden te zijn, werd hij voorloopig in het politiebureau ondergebracht. Een ziekenauto zou hem naar Amsterdam vervoeren. De auto, die zwaar beschadigd is. was op weg van Venlo naar de hoofdstad, belde inzittenden zijn Amsterdammers. Het bestuur van het R K. Werkliedenverbond heeft aan al-haar leden doen toekomen een circulaire, waarin wordt gevraagd één uur loon (minimum ƒ0.25’ te offeren voor het nieuwe Sanatorium ..Berg en Bosch" waarvan nog niet alle kosten zijn voldaan. plaatsje een geweldige belangstelling, zoodat de gemeente-polltle de handen vol had de nieuws gierigen op behoorlijken afstand te houden. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. De tramdienst ondervond ongeveer twintig mi nuten vertraging. Zondagavond had te Rotterdam, waarschijn lijk tengevolge van onoplettendheid van den chauffeur, een botsing plaats tusschen een auto en een tram, waardoor beide voertuigen ernstig werden beschadigd. De chauffeur en z'jn vrouw kwamen er met een flinken schrik af. maar de drie kinderen, die in de dlckey-seat hadden plaats genomen, werden gewond. Van een jon getje van 5 Jaar werden twee vingers afge kneld, terwijl een 10-jarig broertje en een drie jarig zusje snjjwonden aan het gelaat opliepen. Moeder en kinderen zijn naar bet ziekenhuis vervoerd. (Van onzen bijzonderen correspondent) Hedenmiddag werd Deken Meyer uit Asten, de President van het Comité tot samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten, benoemd tot eere-kapelaan van de Grot als dank voor de vele en groote verdiensten, die Zjjn Hoog Eerw. voor de Nederlandsche Bedevaarten heeft. Deken Meyer, die belast is met de geeste lijke leiding der Bedevaart, heeft reeds jaren deze moeilijke taak met onvermoeiden ijver ver richt. Inderdaad een welverdiende onderschei ding!! Zoo juist zjjn hier gearriveerd vier jongelui, die te voet van Helmond naar Lourdes zijn gekomen om te bidden voor een rieken broer en een zieke moeder. Als werkloozen Waren zij zonder geld op reis gegaan. In hun groene blou se en met een stevigen stok hebben zij aderen dag ongeveer 40 K.M. afgelegd. Zij hadden dag aan dag hun route genoteerd en hun eindcijfer bedroeg van Helmond naar Lourdes 1286 K M., waarover zij 31 dagen hebben gedac.n. Zij leef den van giften en gaven en sliepen in ’tenten. Ofschoon zjf geen woord Fransen verstonden, heeft hun energie alle moge'.lfke moeilijkheden overwonnen. Zelfs werden zij in een F ranse h' dorpje door den burgemeester te dineeren ge vraagd. Bij hun aankomst in Lourdes op Vrij dag plan. 4 uur n.m.. zagen zij er nog flink en stevig uit, ofschoon zij sinds den morgen nog niets gegeten hadden. De verwelkoming door hun moeder en broer was allerhartelijkst. Hun eerste gang was naar de grot om Maria te dan ken voor den goeden afloop van hun reis, waar na,- zij door onze bisschoppen hartelijk werden toegesproken. t Is overweldigend druk in Lourdes. Behalve onze processie met 2600 deelnemers bevinden zich hier nog de bedevaarten van: Vervlers, Carcassonne, Meaux, Autun, St. Dié, Leeds, Italië en Haute Silerië. moeilijk vereenlgen met de wijze, waarop de altaren en paramenten in Lourdes worden ver zorgd. Nu is er veel te dien opzichte te vergeven we gens den enormen toeloop en het veelvuldig gebruik, dat van deze paramenten gemaakt wordt. Maar, zooals wij 1 hier meemaken, wordt aan onzen zin voor zindelijkheid toch wel een beetje zware proef gesteld. Ook dit-behoort tot de veelvuldige offertjes gedurende 'n bedevaart. BIJ, de grot is er natuurlijk voortdurend eed gaan en komen van pelgrims. Ik heb een Franschman meer dan een vol uur met uitge strekte armen zien bidden op dezelfde plaats. Met welk een geloof en onuitputtelijk vertrou wen wordt hier gebeden. Inderdaad wordt hier het oude psalmwoord merkelijkheid: .Levavi oculos meos In montes”, Ik heb mijn oogen op geheven naar de bergen, vanwaar ik alle hulp en troost verwacht Het lijden der menschheld. zoo zelde een predikant, kan zwaar zijn even als de bergen rondom ons, doch het geloof hier is nog geweldiger, zoodat het bergen kan ver achten. O Maria, troosteres der bedroefden, hoor de klachten der menschheld en wees ons een hulp en troost In dit dal van tranen! Ontroerend Is wederom het smeekgebed bij de piscines. Zeg dat zij zich wasschen in de wonderbare bron: een bad van Siloë, waar niet een Engel, maar de Moeder Gods zelve het wa ter beroert. Van alle plechtigheden te Lourdes treft ons t meest de Sacramentsprocessie. Abbé Darros heeft dit Jaar nieuwe gezangen gecom poneerd en het aanbrengen van luidsprekers op de Esplanade maakt den samenzang veel gehiak- kelljker, zoodat allen gelijktijdig het refrein „Benedictus qui venlt” kunnen meezingen. De ken Huybers van Hoorn verrichtte op aandoén lijke wijze gelijk altijd de invocaties, welke mas saal door de aanwezige Hollanders werden na gezegd. Op dit tijdstip vooral is er spanning en een samenhoorigheidsgevoel als men zelden ter wereld aantreft. De rieken immers vormen weer het middelpunt en het is voor hen vooral, dat de smeeklngen van alle pelgrims opstVgen tot de Mater misericordae en tot O. L. Vrouw van het H. Sacrament. De fakkelprocessie vindt haar hoogte punt in het massale „Credo", waarin de volke ren en landen hun universeel geloof belijden in de ééne taal van Rome. Als dit gezongen is geeft de Bisschop ons zijn zegen en wij gaan naar ons hotel om te rusten voor den volgen den dag. Zóó wordt de dag in Lourdes doorgebracht met gebed en zang en de tijd vliegt om. Men moet zich eigenlijk van alle ulterlljke. wat men in Lourdes riet en hoort, weten te ontdoen, om aan te voelen wat ik zou willen noemen „de riel van Lourdes", dan alleen, in die sfeer, in het tezamen zjjn bjj Maria vindt het ge- loovlg hart zijn innigste en grootste voldoening. Lourdes, 28 Juli '33. Wjj maakten dezer dagen met een nieuwen riJwielbelastingmerkhouder kennis. „Patlm-Se- curity” genaamd, die ons eindelijk brengt wat aan alle tot nu bestaande houders ontbrak, nl een binnensluitlng. waardoor het ónmogelijk is dezen houder, op de gebruikelijke onopgemerkte manier, van het rijwiel te stelen. De „Batlm-Security"-huls wordt in een mi nimum van tijd om den stuurstang bevestigd en met een conische wig afgesloten, waarna het nog alleen mogelijk is den houder met hamer en beitel te demonteeren. wat natuurlijk ieders aandacht op een eventueele poging tot diefstal zou vestigen, zoodat het stelen van belastlng- plaatjes hierdoor gelukkig tot het verleden kan behooren. Deze houder riet er bovendien In zijn mooie vernikkelde uitvoering zeer goed uit. is voorzien van het Jaartal 19331934. zoodat iedereen bo vendien zeker is een houder te koopen waarin het belastlngmerk goed past en geen verouder den houder, zooals er ieder jaar duizenden stuks worden verkocht, waardoor dus niet alleen het gevaar ontstond dat de houder gemakkeljjk van het stuur was te eerwljdvren. doch bovendien de belastingmerken nooit in de houders pasten, daar deze ieder jaar van grootte veranderen. De vinding is va nden Keer M. Alb. Sajet van het Patent- en Import Huis M. Albert en Co. te Amsterdam, die den houder ook fabri ceert. De bekende specialist op het gebied van allergische ziekten, prof. W. storm v. Leewen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die reeds gerulmen tijd aan een hartkwaal lij dende was, is Zondagavond overleden. Prof. Storm van Leeuwen werd in December 1882 te Kampen geboren. Na een paar jaar als cavalerie-officier in Indlë werkzaam te zijn geweest, begon hU in 1908 aan de Utrechtscbe Unlversiteit zijn medische studiën. Van 1910 1920 werkte hjj als assistent aan het phara- cologisch instituut te Utrecht, doch in 1915 had hij zich al gevestigd als specialist voor maag-, darm- en stofwisselingsziekten. Sedert 1920 is prof. Storm van Leeuwen hoog- leeraar te Leiden in de pharmacotherapie In 1925 opende hjj zjjn bekende kliniek voor aller gische ziekten. Van zUn vele publicaties verdienen vermelding een leerboe voor de algemeene pharmacologle, een boek over diagnose-therapie van allergische riekten en een reeks indrukken van een studie reis door Amerika. i Wetenschappen Augustus niet plaats Tengevolge van hoolbroel heeft in Kerkdriel een hevige brand gewoed, waarbU aangewakkerd door den krpchtigen wind, drie hulzen in Je asch werden gelegd. Het vuur ontstond in een hooimijt en sloeg over naar het rieten dak van de woning der familie Vissers aan den Maas dijk. Weldra werden ook de stroodaken van twee nabijgelegen hulzen, bewoond door de families Hooymans en v. d. Kammen, door het vuur aangetast. Het vuur woedde zoo hevig, dat aan blu&schen ni te denken viel. De schade is aanzienlijk. Ook het huisraad ging verloren. De families Hooymans en Vissers waren verzekerd, de familie v. d. Kammen niet. middellijk gebeuren. De vernielde auto is door de marechaussee in beslag genomen. Heden vernemen wjj, dat den afgeloopen nacht in het ziekenhuis te Venlo is overleden Pater Rerbold van de orde d?r_puitsche Jezuïe ten, oud-mlssionarls van Ned.-Indlë en profes sor in de exegese te Valkenburg, die Zondag avond bl] een auto-ongeluk doodelijke verwon dingen had opgeloopen. Z H. Exc. de Bisschop van Parijs, die jaarlijks, op den feestdag van St. Christophorus, automobilisten zegent, sprak ditmaal ook een gebed uit over de kinderen, die met hun autopeds, fietsjes, enz. naar .de zegening gekomen waren. Zaterdagnacht om half vier is de 57-jarige J. A. Bongers, wonende in de Anna Paulowna- straat te Rotterdam, met zijn roeiboot op den hoek van de Wijnhaven en Scheepmakers- haven overvaren door de motorboot ..Rijn stroom IV”, die de roeiboot niet had gezien, aangerien deze geen licht had. De roeiboot is gezonken Een paar uur later is het lijk van Bongers opgehaald., De schedel van het slachtoffer bleek te zijn verbrijzeld. Het lijk Is naar het ziekenhuis Coolslngel over gebracht. NabU den Stokweg te Rhenen had Zondag middag te ongeveer half drie een ernstige bot sing plaats tusschen een tramwagen van de N. B. M. en een woonwagen. Deze laatste kan telde om en kwam dwars over de tramrails te liggen. Door de heete vloeistoffen, welke zich in den wagen bevonden, liepen een tweetal kin deren ernstige brandwonden op. Het gebeurde trok in het anders zoo rustige trekkers In het nieuwe tempo zouden zij ons het doel laten missen. Tegen die ver rassing dient gepast door een verbeterde, actieve voorlichting van het volk. Hoe die verbeterde voorlichting practlsch moet worden gegeven, daarover sprak mr. Goseling, die in een heldere samenvatting wezen en beteekenis van den Kaderdag re sumeerde. Want een nieuw plan de cam pagne wordt uitgezet voor de regeling van werk en werkmethode, om de verwarring tegen te houden van den in allerlei onbe rekenbare bewegingen snel stroomenden tijd. Een Studieraad van bekwame mannen zal attent de politieke en sociale verschijn selen bijhouden; 't Haagsche Partij-secre- tariaat gaat met behoud van zijn verleden activiteit nieuwe contacten in het partij apparaat zoeken; in de hoofdsteden cn centra der gewesten worden nieuwe sferen van Invloed en voorlichting geschapen; naast de kring-besturen zullen kernen wor den gevormd van leiders en propagandis ten, om den vat op het volk te behouden of terug te winnen. Want vat op de massa behoort tot het eerst noodzakelijke, Indien de R.K. Staats partij niet eerlang bittere ervaringen zal opdoen, dat was de overtuiging zoowel der initlatief-nemers van dezen Kaderdag, die meteen een terugbllk was op de Jongste algemeene verkiezingen als van de vrienden, die de gemaakte feilen kwamen toonen. Indien niet een deel dér traditio- neele stemmen op de Staatspartij' door de hedendaagsche radicale fascistische en de mocratische stroomingen dreigt te worden weggezogen, moet door gewestelijke, ge meentelijke en platte-landeljjke verbindin gen een nieuwe wisselwerking tot de massa worden geleid. De groote drijfkracht voor de hernieu wing in een gelukkige improvisatie heeft de voorzitter, mr. Goseling, levendig deze gedachte uitgewerkt, is de liefde, die 't vertrouwen in' de leiding bewaart en de Katholieke samenwerlring zal herstellen door nieuwe en offervaardige inspanning. Dat het in de R. K. Staatspartij in de moeilijke periode welke zij doormaakt, niet ontbreekt aan deze scheppende en her scheppende kracht der liefde, waarvan het vertrouwen de steun is, bewees de herhaal de hartelijke ovatie, aan mr. Goseling ge bracht en aan wier beteekenis mr. Aal- berse nog bijzonder relief verleende. Nu de Commissie van Advies inzake verlee- ning van steum natura door het uitbrengen van haar rapport uitvoering heeft gegeven aan de door den vorigen Minister van Binnenland- schc Zaken gegeven opdracht, hebben de be sturen van den Koninkl. Neder!. Middenstands bond. de Vereeniging v. d. Chr. Handeldr. en Industr. Middenstand in Nederland, den Neder- landschen Grossiersbond en het Comité tot be hartiging van de belangen van de grootwinkel bedrijven in levensmiddelen in Nederland, zich tot den Minister van Sociale Zaken (onder wien deze materie thans ressorteert) gewend, ten einde hun bezwaren kenbaar te maken. Aan het adrer. ontleenen wjj het volgende: De conclusie, waartoe de commissie komt la eigenlijk slechts negatief; niettegenstaande dat verdient haar werk toch waardeering. Omtrent het bonnAi-stelsel willen wfj opmer ken. dat feitelijk een deel der lasten van de voorzieningen ten behoeve van werkloozen en behoeftigen, welk^op de geheele gemeenschap behooren te drukken, zouden worden afgewen teld op eea bepaalde groep van het bedrijfsleven, l.c. de fabrikanten of grossiers en kleinhande laren. die betrokken zullen worden in de bon- clrculatie. Niet gemotleveerd is het standpunt der Com missie, dat dc winstmarge in den handel toe laat een hooge reductie van 4, 8 of 12 pCt. te De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 31 Juli geen toeslag meer zal worden gegeven bij den uitvoer van nekken. Zondagmiddag omstreeks drie uur reed on der Venlo een auto met vier geestelijken, twee paters en twee fraters van de Sociëteit van Jezus, op den Rjjksstraatweg naar Nijmegen, waar het gezelschap een bezoek wilde brengen aan het Canisiuscollege. Ter hoqgte van het Albertushof wilde de chauffeur, een der fvaters, een voor hem rijdenden vrachtauto Inhalen Toen de auto gelijk was met den voorrijder, week deze uit voor eenlge wielrijders met het gevolg, dat de auto met geestelijken geheel naar links werd gedreven. Daar zich ter zijde van den weg de tram baan van den Maasbuurtspoorweg bevindt, welker rails boven het wegdek uitsteken, werd de auto geheel opzij gewrongen. De chauffeur verloor de macht over zijn stuur en de auto smakte met kracht eerst tegen de boomen. daarna tegen den vrachtauto. Als een puin hoop bleef de auto liggen, het achtergedeelte was geheel versplinterd. Achterin bevonden zich pater Rembold en frater Lessel. Pater Rembold. oud-mlssionarls en professor in de exegese, liep een bekken en schedelfractuur op; in schier hopeloozen toestand werd hU uit de wrakstukken vandaan gehaald, terwijl frater Lessel ten gevolge van het indrukken van de borstkas hetzelfde lot nabij was. Zij. die zich voor in den auto bevonden, pa ter Kempf en frater Nlc. Graaf van Stlelfried. bekwamen slechts eenige lichte verwondingen. Ter plaatse werden de zwaargewonden van het H. Oliesel voorzien, waarna zjj naar het St. Josephziekenhuis werden overgebracht. Den bestuurder van den vrachtauto treft in het geheel geen schuld, dit heeft het voor onderzoek wel uitgewezen. HU heeft ook on gestopt, toen hU het ongeval zag Te Zaandam heeft Zaterdagmiddag weder eenige wrUving plaats gehad tusschen Commu nistische en Fascistische colporteurs, de eer sten om de „Tribune" aan den man te bren gen, de laatsten om propaganda te maken voor „Land en Volk”. Beide partijen waren versterkt opgekomen. De politie die conflicten vreesde wees elke groep een terrein als operatiebasis aan. de Communisten in de Damstraat, de tegenstan ders in de WestzUde. De eersten konden zich met dezen orde maatregel niet vereenigen en begaven zich al heel spoedig op verboden terrein om de Fas cisten het leven zuur te maken. De politie slaagde er komen door terstond bü de overtreding Communisten, met het Communistische meenteraadslid Makkinga in arrest te stellen. Hiermede was de orde weer hersteld. Die hoofdzaak was een voorbereiding tot het nieuwe werk, dat de tijd vordert; het verhelderen van de begrippen over de groo te tijdsvragen, het nieuwe contact met de leiding en het scholen van het partij-kader voor een meer intensieve werkmethode. In deze algemeene voorbereiding slaagde de Kaderdag, die ondanks de ongebolsterae openhartigheeid, soms alleen door de goede meenlng getemperd, het vertrouwen be hield in de R. K. Staatspartij en dat on dubbelzinnig beleed. En al had de twee- daagsche bijeenkomst alleen maar de aan wezige gewestelijke leiders, de secretarissen en propagandisten der kieskringen en de onmiddellijke verbindingen met het volk verlicht met de principieele inleidingen, die naar de nieuwe richting oriënteerden, dan zou zjj vruchtbaar zijn geweest. Het. Is dan ook te hopen, dat sommige inleidin gen gebundeld of afzonderlijk worden uit gegeven, om nog dieper tot de rustige be zinning door te dringen ook door de dui zenden. die in het gastvrije maar beperkte St. Louis de spontaneïteit van het levende woord moesten missen. Een rede b.v. ais die van prof. mr. E. J. J. van der Heyden verdient deze studieuze overweging; zij was het resultaat van fijn en diep schouwen in de beteekenis van den rechtsstaat en de juist afgewogen wis selwerking van gezag en vrijheid, door het liberalisme valsch geïnterpreteerd, dat de booze geesten van Marxisme, fascisme en nationaal-socialisme opriep, zooals de in leider uit de logica en de historie afleidde. Hetzelfde goeds, dat in den machts-staat aanwezig is, kunnen we ook in den rechts staat bereiken, maar zonder dat het recht behoeft geschonden. De mensch moet vrij zijn, om zijn bestemming te bereiken, maar buiten de machtssfeer wordt de vrijheid i slavernij. Alleen uit de erkenning van Gods vaderschap wordt de broederschap der menschen geboren, en eerst uit de rechts idee de rechts-orde, maar de fascistische staat woFdt door de rechts-omschrijving nog. geen rechts-staat. Op dit beginselvast fundament ontwik kelde prof. mr. P. J. M. Aalberse de sociale orde, welke moet rijpen uit de harmonie tusschen doelmatig gezag en redelijke vrij heid volgens de encyclikale directieven. Want staatsgezag is een zedelljke macht, dat verplichtingen heeft uit te vaardigen tot het voortbestaan van den Staat en het bereiken van het Staatsdoel, de zorg voor de openbare orde en het algemeen welzijn, het zelfhandelend sociaal ordenen. In de Quadrageslmo Anno bezitten we een lei dende kracht, om die sociale ordening in nieuwe banen te leiden. Reeds de ervaring bij de Arbeidswet bewees, hoe die ordening meer aan de beroepsstanden dan aan het Parlement moet worden overgelaten, om de belangen-tegenstelllngen op te heffen Ook terminologisch verdienen de beroeps standen als juister benaming de voorkeur boven bedrijfsraden. Maar als het sociale leven niet stuwt vol gens de richtlijnen van Rome? Dan plegen allerlei radicale stelsels roofbouw aan het maatschappelijk leven der volken, zooals de heer P. Kasteel niet zonder humor en sar casme die levendig de voorgaande ver- toogen afwisselden uit de contemporaine geschiedenis illustreerde met cijfers en concrete feiten. Het Leninisme is een alles verzengend element, dat uit de natuur van *Un vernielkracht ook godsdienst en zede lijkheid moet uitzwavelen. Begrijpelijk dat daartegen, toen het een zesde van de aar de had gewonnen en ook Italië overrom pelde, Mussolini krachtens zijn ontwikke lingsgang het fascisme opwierp, om net dulvelsche beest te temmen. Maar ook net fascisme^ sloeg in een uiterste door en geraakte met den H. Stoel in conflict, toen greep in de Katholieke jeugdorganisatie. Maar het Concordaat dan in Italië en in Dultschland, waar nu het nationaal-fascis- me de geesten wil bezweren, maar besmet tot over de grenzen van ons land toe? Hier zün practische conclusies te trekken van «teevaste waakzaamheid, het zuiver zien en bewaren van eigen beginsel en kracht. Want het gevaar zit al in de eigen gele deren, toonde de ondervoorzitter van het Partij-bestuur, mr. J. J. Houben, aan. Dls- sldente groepen kregen al een slag van de onevenwichtigheid. Als avontuurlijke voor-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14