Tuinders in nood I Jsvergiftiging Auto over den kop leed van eiken daff .RADIOPROGRAMMA MAANDAG 31 JULI Dinsdag 1 Aug. 1933 Elk zoo n zin Hoopvolle boodschap Hierna gingen de deelnemers hulstoe. Vee in de weide gedood Wagen totaal vernield De werkloosheid Onder wijsbezuiniging Minder vrijheid van beweging Gratis rijwielmerken Een sluisdeur geramd Voor werklooze gezinshoofden VREESELIJK ONGEVAL Dr. Gerard Wagenaar *j* Mr. Ir. H. J. Kiewiet De Jonge Een, die HEFFING OMZETBELASTING De muiterij in Indië Assistent ernstig gewond Hevig onweer boven Friesland Auto in een ravijn gestort Wijziging Landbouw crisiswet Een woord van moed, hoop en vertrouwen Het totaal-indexcyfer in Mei iet» gestegen Twee dooden en één zwaar gewonde Meer dan tweehonderd ziekte gevallen MISLUKTE POGING TOT OPLICHTING Boete-processie naar O. L. Vrouw ter Nood Voorloopig niet naar Indië ONDOELMATIGE HOUDERS De gevangenen worden in Sep tember naar Madoera overgebracht er leelijk invloog De belangen van De Streek Tegemoetkoming aan den producent VERWIJZEN WIJ i:aar den RADIOGIDS De eischen van het oogenblik Een zwaar verliet voor de Lazaritten AUTO TEGEN EEN BOOM 10.20 Dansmuziek. in Beroepsklassen een BANDOENG, 29 Juli. (Aneta) De oud-Regee- ringsgetnachtlgde voor algemeene zaken bU den Volksraad, de heer mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge, is hedenmiddag, in het Preangerhotel, tengevolge van hartverlamming overleden. Het vorenstaande kan echter slechts toepas sing erlangen voorzoover de betrokkenen hoofd van een gezin zijn en niet in de Rijksinkom- stenbelasting voor het loopende belastingjaar zijn of worden aangeslagen met dien verstande, dat indien het hoofd van een gezin geen rijwiel noodig heeft, het ook geldt ten aanzien van een door het hoofd aangewezen lid van het gezin, dat, evenals het hoofd zelf niet in genoemde belasting is of wordt aangeslagen. Onvolledige opgaven. Excl Havenarbeidsreserve. 22 8 (219) (25.4) 24.2 (23.6) (26.7) In de gemeente Winsum (Groningen) zijn vermoedelijk door hft eten van bedorven ijs, Jaterdag 150 personen ziek geworden. Dit aan tal is Zondag tot over de 200 gestegen. Het ijs moet afkomstig zijn van de ijsfabriek „Hunslngo”. aldaar. De doktoren hebben handen vol werk. De resten van het ijs zijn opgestuurd naaf het laboratorium te Utrecht. Naar wij vernemen verkeeren geen patiënten in levensgevaar. De fnorkonr. iTz- beleekent Mercedes. MercedM- Uw dog«li|ktdi« vn.nd «n metgezel »s te -Ml Het onderzoek naar de muiterij zal In Septem ber aj. beëindigd zijn, waarna de voorberei ding voor de berechting kan worden aangevan gen. BATAVIA, 29 Juli. (Aneta). Ten aanzien van de gevangenen op het eiland Onrust verneemt Aneta dat deze in den loop van September naar Madoera zullen worden overgebracht teneinde in de laatste maanden van het Jaar voor den Zee krijgsraad terecht te staan. De berrie berrie is thans geheel geweken. Totaal (Tot. excl. Dlm.-lnd. (Totaal Industrie) De morkënle (D* beteekent Mercedes. Mercedel- Uw dog.b|kicb. vriend en metgezel PARIJS o. 1. v. M. Op last van booger hand is de verkoop van houders voor rUwlelplaatjes, welke aan een aan tal postkantoren plaats vond, voorloopig stop gezet. 81.7 15.8 25.8 34- 9.1 105 10.- 39.9 28.6») 84 3 15.4 28 1 37.- 9.4 13.- 6.7 37.5 22.7’) 18.1 27.7 152 1.5 23 8.7 292 23.3 25 - (24.4) (262) Het van Gent komende, 700 ton groote Engel- sche stoomschip „Otto" is bij het uitvaren van de groote zeesluis te Temeuzen in aanvaring geweest met een der bulten-eb-deuren. De deur is totaal ontwricht, zoodat de sluis niet meer opengedraaid kan worden en het schutten gedurende eenigen tijd zal zijn ge staakt. Hierdoor wordt veel stagnatie veroor zaakt, daar alleen schepen van 11 M. door de kleine sluis kunnen schutten. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuzlek 7 46 Weeroverzicht 7.50 SymphonUch concert van gramofóon- platen 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Fransch 8.40 Lichte gramofoonmuzlek 9 00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Gramofoonmuzlek 9.45 Nieuwsberichten In het Dultsch VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN Zaterdagmorgen zou de familie J. Pierik te Zwolle per auto een vacantierete naar Luxem burg gaan maken. Toen de heer Pierik daartoe zijn auto achterwaarts uit de garage reed, zag hij niet, dat zijn drie-jarig zoontje Bennie juist op het oogenblik achter den auto omliep. Het kind werd overreden. Het moest in zorgwek- kenden toestand naar het R. K. Ziekenhuis te Zwolle vervoerd worden, waar het na aankomst is overleden. Diamantindustrie Drukkersbedrijven enz. Bouwbedrijven, enz. Houtbewerking, enz. Kledingindustrie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaalindustrie, scheepsb. Textielnijverheid Voedings- en genotm bedr. 17.5 w... tabak- en sigarenind. 26.4 VisscherU 302 Handelsreizigers 12 Verkeerswezen 28.4 Hand.- en Kantoorbediend. 11.- Toonkunstenaars 26.9 Over. kL (vnL fabrieksarb. 223 De Holl. Provincie der Lazaristen heeft een zwaar verlies te betreuren. Zaterdagochtend overleed na een lang en geduldig gedragen lij den Dr. Gerard Wagenaar in den ouderdom van slechts 47 jaren. Zijn vriéndelijke en hartelijke omgang naast zijn In vele opzichten uitgebrelde en praktische kennis van zaken had hem door het geheele land vrienden verworven. Velen van hen hebben niet kunnen vermoeden, dat die Priester met die enorme werkkracht en werklust slechts over een zeer zwakke gezondheid beschikte. Hij be minde allen en alles in Christus en trachtte door zijn werk die liefde door daden te bewij zen. Werken om voor anderen nuttig te zijn: dat was zijn lust en zijn leven, zelfs toen zijn krachten Hem begaven. Gewerkt heeft hu tot op zijn ziek- en sterfbed tot groote bewonde ring van hen. die hem gadeslagen. Het was een zeer edele Priester, die het ge heim verstond zich aan anderen te geven ge heel en al met geheel zijn hart en al zijn groo te gaven. R. I. P. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst heeft op het ontwerp tot heffing van een omzetbelas ting een amendement Ingediend, waarvan de strekking is de tegemoetkoming aan den Ne- derlandschen producent te vergrooten. De kosten en risico's aan deze belasting verbon den, worden door het Regeerlngsvoorstel on voldoende vergoed. Bovendien zal onder de tegenwoordige abnormale omstandigheden, nu de prijzen van de buitenlandsche goederen In het algemeen lager zijn dan die der in eigen land geproduceerde, deze belasting tot ave- rechtsche protectie aanleiding geven. BERLIJN. 419 M. 4.50 Sollstenconcert 9.20 Volksliederen 9.40 Gramofoón- muzlek 10.20 Berichten, daarna tot 12.20 dansmuziek of concert. KALUNDBORG, 1158 M. 12.20 Strijk orkest o. 1. v. Harald Andersen 3.20 Restaurant „Wlvex" o. 1. v. Teddy Petersen 1120 Dansmuziek. (Elfel). 1446 M. 830 Concert Fis ment. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur Is de heer Braggaard uit Amsterdam, die met zijn vrouw en dochter per auto op terugweg was van Zwitserland naar Amsterdam, het slachtoffer van een ernstig auto-ongeluk geworden. Tijdens een hevige regenbui, waarbij het uit zicht belemmerd werd, slipte de auto en kwam In de tramrails van den Maasbuurtspoorweg terecht onder Malden bij Nijmegen. In groote vaart sloeg de wagen over den kop en maakte een driedubbele buiteling. De heer B., die zelf achter het stuur zat, was onmiddellijk dood en werd badend in zijn bloed langs den weg gevonden. Toegesnelde omwonenden vonden in een wrakstuk van den auto het totaal verminkte lijk van de zestienjarige dochter. Mevrouw B. werd ernstig gewond onder de wrakstukken van den totaal vernielden auto vandaan gehaald. Zij werd door dr. G. uit Malden verbonden en per auto naar het Cani- slus-ziekenhute te Nijmegen overgebracht. Haar toestand was Zaterdagavond naar omstandig heden bevredigend. De wrakstuken van den auto zijn naar Nij megen gesleept. De Minister van Economische Zaken heeft aan den burgemeester van Grootebroek In ^jtwoord op het telegram van de commissie uit 50 West-Friesche gemeentebesturen het volgende getelegrafeerd: Tijdens een hevig onweer sloeg Zaterdagmor gen vroeg de bliksem in In de boerderij, be woond door K. Dijkstra te Oosterzee bij Lem mer. De boerderij brandde geheel af. Hoolvaor- raad en landbouwwerktuigen werd mede een prooi der vlammen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt door verzekering gedekt. Vrijdagnamiddag kreeg de bank der firma Luykx te Roosendaal bezoek van een jongeman uit Den Haat;, die geld noodig had „om een vriend te helpen”. Hij noemde zich J. de W. uit Den Haag, en 2de stuurman bij de Holl. Lloyd. Zijn vriend had ©ogenblikkelijk geld noodig en daarvoor wenschte hü een bedrag van 4000 op te nemen tegen afgifte van zijn Nutsspaar- bankboekje met een tegoed van ruim 8000 en een machtiging voor de bank om het geleende bedrag bij de spaarbank, zoo noodig, op te vor deren. De bankier ging natuurlijk niet zoo grif op het verzoek in en verzocht den man straks terug te komen, wat deze gaarne wilde doen, hij zou dan een familielid, bij wlen hij In een plaats nabij Roosendaal gelogeerd was en die aan den bankier wel bekend was, meebrengen. Intusschen informeerde de bankier telefonisch bij de Nutsspaarbank te Den Haag, waarbij ten slotte kwam vast te staan, dat het spaarboekje wat het bedrag betrof aanzienlijk moest Hieronder volgen de Indexcijfers van de werk loosheid, zooals deze berekend zijn door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers, weergevende het percentage werkloosheldsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden. Indien geen werkloosheid ware voorge komen, zijn In hoofdzakk berekend uit opgaven nopens georganiseerde, tegen werkloosheid ver zekerde personen; de ongeorganiseerden vallen bijna allen buiten het onderzoek. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan bedroeg In Mei 1933 rond 520.000, waaronder 513 000 tegen werkloosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 149.300, waaronder 148200 verze kerden. BEROMUNSTER, 460 M. 9.30 „Wil helm Teil”, tooneelstuk van Schiller. WEENEN. 517 M. 7 20 Operaconcert door het Weensch Bymphonie-orkeet o. 1. v. Auderleth 920 Omroeporkest o. 1. v. Joaeph Holzer 10.50 Gramofoonmuzlek. WARSCHAU, 1411 M. 11.05'Dansmu ziek 4.20 Populair concert 5.35 8o- liatenooncert 6.35 Populair concert door het omroeporkest o. L v. 8t. Nawrot 9 55 Dansmuziek (in dlv. pauzes: slotno- teerlngen en sportberichten). BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoon- 12.40 Vloolrecltal 1.30 Gra mofoonmuzlek 2 00 Pianorecital 6.50 Sollstenconcert 820 Gramofoonmuzlek 820 Concert. Onder den tekst Heer, redt ons, wij vergaan, hield Pater Henrlde Greeve 6. J. een tref fende predikatie. De aanblik van al die gezich ten, van al die mannen, van al die koppen, met grooten ernst en groote zorg geteekend, ont roerde spr. Ik kan echter aldus spr. die zorgen en tobbers om hun dagelUksch brood geen wonder beloven en hen niet verzekeren, dat het morgen beter zal worden, hen niet naar huls sturen met ijdele beloften. Ik kan slechts woorden spreken van moed, hoop en bovenal vertrouwen. We zijn met duizenden gekomen, niet om te protesteeren tegen het Godsbestuur der wereld, niet in een revolutlonnalren honger-optocht, maar in beevaart, om Iets te vragen. Vóór we verbetering van den wereldtoestand vragen, vragen we om licht, 'geduld en onder werping en dan als bet in overeenstemming Is met de heilige plannen Gods, verandering en verbetering. Waarom zoo vragen wij ons af, zendt God deze ramp over de wereld en moeten wij met onze gezinnen zoo ontzaglijk lijden. Het kan zijn een straf; In de goede jaren had de wereld God en den Hemel niet noodig; el werd met geld gesmeten, in plaats van dit te gebruiken voor de armen en zijn gezin. Er werd niet ge verschenen Is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het wetsontwerp tot beperking van uitgaven, welke van de open bare kassen voortvloeien uit de uitvoering van de lager onderwljs-wet. Volgens minister Marchant is de eenige con cessie. waardoor zijn wetsontwerp zou Kunnen worden geacht te zijn verzwakt als middel tot besparing, de verkorting van den afstand van 6 tot 5 kilometer. Tijdens het debat werd het ontwerp op twee punten zelfs verscherpt. De minister aarzelt niet, het gepleegde gemeen overleg als prece dent gelukkig te noemen. Aan het wetsontwerp is het karakter van noodrecht gegeven. Het doel is alleen, afgezien van de vraag, of de geldende wetgeving een doelmatige regeling inhoudt, met het oog op den zeer erastlgen toestand onzer financiën de ruimte van beweging, door deze wetgeving ge boden, lijdelijk In te perken. Wie eenmaal met de regeerlng aanneemt, dat een regeling als deze noodzakelijk Is, zal zich moeten getroosten, dat de gemeente iets van haar vrijheid van beweging moet Inboeten. Het wetsontwerp is inderdaad slechts klein onderdeel van het geheel van maatregelen, waardoor de regeering de onderwijskosten hoopt te kunnen verminderen. Die maatregelen, welke zonder tUdroovende hervorming effect kunnen hebben, moeten vooraf gaan. Er bestond voor den minister geen aanleiding om aanstonds te grijpen naar het middel van verhooging van het leerlingental per leerkracht, omdat de jongste toepassing ervan kort te vo ren, bij de wet van 30 December 1932, had plaats gevonden en deze maatregel Ingevolge de door de Staten-Generaal aanvaarde overgangsbepa ling eerst met 1 Jan. 1935 tot volledige uitvoe ring zou geraken. Intusschen heeft de minister zich genoopt gezien, het initiatief te nemen tot een wetswijziging, waardoor de werking dezer overgangsbepaling tot 1 Januari J934 wordt In gekort. Indien ouders van leerlingen niet binnen 4 kilometer een school in hun bereik hebben, zijn zij niet strafbaar wegens overtreding der leer plichtwet. Zij zullen volgens het wetsontwerp geen recht hebben op vergoeding van kosten van vervoer, Indien hun woning minder dan 5 kilometer van hun school is verwijderd. Inderdaad zullen dus de ouders, die tusschen 4 en 5 Itilometer van hun school wonen, de ver goeding niet ontvangen. Zij zullen echter, even als thans, van strafbaarheid wegens overtreding der leerplichtwet vrij zijn. Het is den minister niet duidelijk, waarom dit „uitermate gevaar lijk” zou zijn. Op een tegemoetkomende houding van den minister kunnen alle schoolbesturen rekenen. Art. 8 geldt niet voor raadsbesluiten, die, hoe dan ook, hun volledig effect hebben verkregen en dus als het ware zijn uitgewerkt. Ten aan zien van besluiten, die hebben geleid tot onder- handelingen omtrent het beschikbaar stellen van bestaande lokalen, zonder dat die onder- handelingen haar beslag hebben gekregen, be staat nog de mogelijkheid van aanbesteding; deze besluiten vallen dus wel onder artikel 8. Zaterdagmorgen raakte de 25-jarige onge huwde De Groot uit Smilde, werkzaam aan den weg Assen—Smilde, onder een auto. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het zie kenhuis overgebracht. Tijdens een hevig onweer is Zaterdagmiddag de bliksem geslagen in de groote schuur van C. Trouw te Nieuwenhoorn. De schuur brandde tot den grond toe af. Het huis kon behouden blijven. De bewoners waren afwezig, verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag te ongeveer eeen uur kwam een luxe-auto uit Nieuw Helvoet langs het ka naal van Voorne, waar woonwagens gestation- neerd staan. De chauffeur week uit voor eenige kinderen, die aan de rechterzijde van den weg aan het spelen waren. Plotseling stak het drie jarig dochtertje van den heer Kroezen, dat uit een woonwagen kwam, den weg over en werd door den auto gegrepen. Het kind werd onmiddellijk gedood. De auto werd door de politie in beslag genomen. Zaterdagmorgen werden door de politie te Voorburg mr. L. D. en zijn echtgenoote in hun woning aan de Laan van Leeuwenstün dood- eevonden. Het onderzoek wees uit. dat zij door gasverstikking om het leven waren gekomen. De heer D. is een bekend Rotterdamsch ad vocaat. Zaterdagavond omstreeks negen uur is te Wijk aan Zee, nabij het Noorderstrand, de 25- jarige F. V. verdronken. Op tal van plaatsen in Friesland werd vee In de welde door den bliksem gfedood. Het on weer ging gepaard met hevlgen regenval, terwijl ook Zaterdagmiddag zoo veel water is gevalle^, dat op- verschillende plaatsen -landerijen en tuinen onder water zijn gezet, waardoor nogal schade veroorzaakt is. HILVERSUM. 1875 M. VARA 8.00 Oramofoonmuzlek 9.00 De Notenkra kers o. 1. v. Daaf Wlna VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10 15 Uitzending voor de arbeiden in de continubedrijven. Janny van Oogen draagt voor. De Noten- krakera o. 1. v. Daaf Wlna 12.00 Vara- kleln-orkest o. 1. v. Paul Duchant 130 ..AIda", opera van Verdl. Leden, koor, orkest van het ..Scala”, Milaan, o. 1. v. Carlo Sa ba J no (gr.pl.) 4.00 Ruatpoop 4.15 Orgelspel door Joh. Jong 4.45 De Notenkrakers o. 1. v. Daar Wlna R V U. 6.30 Dr. R. Miedema: ..Het Oostersch Chris tendom van dezen tijd” VARA 7.00 „Hoe maakt Zonnestraal het In dezen tijd?” Vraaggesprek tusschen Jan van Zutphen en A. de Vries 7.20 Joh. Lammen zingt met orgelbegel. v. Cor Bteyn 7.45 De demonstratie tegen fascisme en oorlog ts Antwerpen 9.15 Vara-kleln-orkest o. 1. v. P. Duchant 9.45 Flentje de la Mar zingt a. d vleugel, begeleid door H. Beu ker 10.00 Vaz Dlas 10.15 Flentje de la Mar 10.30 The Hollandla Three (Ac cordeon) 10.45 Gramofoonmuzlek 10.50 The Hollandla Three 11.00 Gra mofoonmuzlek 13.00 Sluiting. SSd .‘sc- 1 Jsd. Naar aanleiding van dit bericht verneemt Aneta-Holland nader van het Departement van Koloniën, dat slechts het vertrek van de nieuw te benoemen tweede luitenants van het wapen der infanterie bij het leger In Ned.-Indl6 zal worden uitgesteld. Met Ingang van het nieuwe belastingjaar voor de rijwielbelastlng (1 Augustus as.) zal aan werkloozen die kunnen aantoonen, dat zij hun rijwiel noodig hebben ter voldoening aan de voorschriften van de werkloozensteunrege- ling doordat zij zich eens of meermalen per dag aan een bepaald bureau moeten vervoegen, waardoor zU een afstand van ten minste een half uur gaans afleggen, en aan werkloozen, die kunnen aannemelijk maken, dat zij hun rijwiel behoeven voor het zoeken van werjs zoomede aan losse arbeiders, die hun rijwiel gebruiken voor het zoeken van werk, een kosteloos rijwiel- belastingmerk worden uitgereikt. Ditzelfde geldt ten «anzien van werkloozen, die in werkver schaffing arbeid verrichten en in verband met den hiervoor bedoelden afstand een rijwiel noodig hebben. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer wordt het volgende ontleend: Het behoeft geen betoog dat deze in nood geboren wet ook aan de Regeering niet welge vallig is. Van velerlei zijden zijn haar echter toestanden opgedrongen, welke haar tot daden van afweer en verdediging nopen, daden, wel ke, gericht als zij moeten zijn tegen economi sche ongerijmdheden, In normale omstandighe den zeker achterwege zouden zijn gebleven. Maar nu de van ouds geldende beginselen der volkshuishouding geen houvast meer geven, is de Regeering gedwongen als eerste richtlijn in haar crislsbeleid de eischen van het oogen blik. te volgen, een practisch standpunt, van waaruit bij beleidvolle hanteering der haar ten dienste staande bevoegdheden het meest doel treffend en tevens het minst nadeelig kan war den opgtereden. Waar het doel der Landbouw-Crisiswet 1933 Is, dat de land en tuinbouwers zooveel moge- Hjk hunne productiekosten zullen verkrijgen, ligt het voor de hand, dat het geval zich zal kunnen voordoen, dat met het oog op het ver krijgen van eene zekere evenredigheid .In de steunverleenlng het billijk en gewenscht kan zijn, dat de voor steun aan een bepaald land bouwproduct aanwezige gelden worden benut voor andere, ook noodlijdende landbouwproduc ten. Zeker zal de productie op menig gebied van den Nederlandschen landbouw beperking moe ten ondergaan. Dit toch, vermindering van het aanbod, is een der middelen om het optreden van afbraakprijzen te kunnen bestrijden. Zulks gaat practisch niet verder dan dat de prijzen der landbouwproducten naar een vooroorlogsch peil zullen worden geleld. Dat daarom bijzon dere maatregelen zouden moeten worden ge troffen om de koopkracht van de industrieele bevolking te versterken, kan de Regeering niet beamen. Ware Inderdaad door wering van buitenland sche artikelen den groei der werkloosheid tot staan te brengen, dan ware de verlossing van die wereldplaag al zeer eenvoudig; de feiten too- nen echter aan, en zulks over de geheele we reld. dat langs dien weg Itet zoo vurig verlang de doel zeker niet bereikt ^ordt. Een ongemo tiveerde druk op de tarweprijs door de tarwe- teelt op de Zuiderzeegronden behoeft niet te worden geducht. Ht artikel turf heeft de bijzondere aandacht van den Minister van Economische Zaken. De Landbouw-Crisiswet 1933, zooals zij zal luiden wanneer dit ontwerp van wet het Staatsblad zal bereikt hebben, zal in haar arti kel 1, onder 5o, d. gelegenheid bieden zoo noo dig ook voor de turf wijzigend op te treden. Mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge, die den leeftijd van 48 Jaar bereikte en,ult Dordrecht afkomstig was, trad slechts een maand geleden af als regeeringsgemachtlgde voor algemeene zaken In den Volksraad. Vijf Jaren lang vervulde hU deze functie, na te voren een werkkring te hebben gevonden bij het onderwijs, in de Joprnanstiek en op centrale gou vernemen tsbureaux. Het laatst was hij hoofdambtenaar voor economische zaken bij het departement van Landbouw. Van de publicaties van den overledene, die ook eenigen tijd hoofdredacteur van JJe Tele graaf" was, verdienen vermelding zijn Delftsch proefschrift ..Bouwschappen”, „Politiek der toe komst" (1917) en „Indische Bestuurshervor- ming” (1920). PARIJS (Radio), 17Ï5 M. 12 20 Gra mofoonmuzlek 730 idem 820 ,JU- golelto”, opera van Verdi. BATAVIA, 29 Juli (Aneta). Naar wij verne men kregen de nieuwe voor bet leger In Ned.- Oost Indië bestemde officieren van het Depar tement van Koloniën de aanzegging dat zij de voor Ned. Indië besproken passages moeten in trekken. ZU zullen voorloopig op verlofstracte- ment in Nederland worden aangehouden. Indexcijfers der werkloosheid Mei '33 Mei *32 April *33 87.8 122 29.- 30.1 7.7 10.8 35.5 23.3») 139 20.8 23.6 17.7 8'2 26 1 20.2 MEDAN, 29 Juli. (Aneta). Gistermiddag te een twoseater, bestuurd door den heer J. W. Spaan, assistent bjj de Dell-Batavia-Maatschappij, op weg van Brastagi naar Medan, nabij Sibolanglt geslipt en In een 50 meter diep ravijn gestort. De heer Spaan werd met ernstige inwendige kneuzingen in de Ziekenverpleging te Medan opgenomen. De auto werd totaal vernield. We bladeren ietwat doelloos, mis schien ietwat onverschillig in een der mooie goedgekeurde vertalingen van het Nieuwe Testament. We lezen hier een zin en daar een parabel.... en worden ineens geboeid door veel dat als alleen voor ons zelf geschreven Hf kt.... Vooral als we toekomen aan de woorden van Jezus Zelf, dan komt er een stille ontroering over ons. Elk zoo’n zin raakt een levenspro bleem aan. Elk zoo’n zin heeft betrekking op iets van ons eigen innerlijk leven. Is dat voor mij? Ja, dat is voor ons allen! Het gewichtigste boek der wereld litteratuur, beroemd-om zifn litteraire waarde is géin letterkunde maar levenswerkelijkheid. Niets is gespro ken of geschreven in speelschen zin, maar uit eeuwigheids-noodzaak. Het geluk van millioenen wordt er door beheerscht. Sla welk blad ge wilt op en ge vindt een zin voor u. HAMBURG, 37Z M. 11.30 Gramofoon- muziek 11.50 Concert 1.35 Grxmo- foonmuzlek 230 idem 4.30 Concert 5.55 Vloolrecltal 9.55 Dansmuziek 11.30 Concert. LANGENBERG. 473 M. 1320 Populair concert 130 Concert o. 1. v. Rysoldt 6.20 Populair concert 9.30 Luisterspel. BAVENTRY, 1554 M. 12.10 Orgelcon cert 1.05 Concert 1.50 Concert door het Western Studlo-orkest o. 1. v. Franck Thomas 335 Concert 3 20 Gramo- foonmuzlek 4.35 Concert 8.30 Con cert door het Radio Militair orkest 9.40 Concert. Voor de tweede maal togen Zaterdag de L.T. B.'ers uit het bisdom Haarlem naar MArla's ge- nade-oord, de beevaartplaats van O. L. Vrouw ter Nood te Helloo, om aan haar voeten neer te leggen de mannelijke smeekbede om redding uit dezen langdurlgen en bitteren nood, waarin heel de Boeren- en Tulndersstand verkeert.. Ongeveer 2500 LT-B.'ers waren uit alle hoe ken van het bisdom, uit de groene polders en uit de verarmende tulnbouw-centra per trein, bus, flets, auto of zelfs loopende naar Runx- putte gekomen, waar de groote beevaartakerk niet in staat was allen te bevatten. Zelfs de paden stonden vol en talrijken moesten zich met een plaatsje op het groene plein voor de kerk tevreden stellen. Om 10 uur werd in de stampvolle beevaarts- kerk een plechtige H. MIs opgedragen door Rector Kok. Geestelijk Adviseur van den L.T3.,' daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren H. Westerkamp, Oudorp, en Th. Klepper, Ber- kel, resp. als diaken en subdiaken. Het zangkoor van Langendtjk zong op ver dienstelijke wijze de Missa Lauda Slon van Hub. Cuypen. Milaan. 331 M. 8.00 Gramofoomnu- zlek 8 50 Populaire muziek. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmu zlek 9 05 Concert 10.20 Pianospel 1035 Gramofoonmuzlek. Tenslotte bracht Rector Kok de bee- vaartgangers dank voor hun opkomst en stich ting. Hij deelde voorts mede, dat Minister Ver schuur hem gemachtigd had mede te deelen, dat het credlet van vijf mlllloen voor de Tuin ders verhoogd zou worden. De minister vroeg echter om aller gebed voor zijn moeilijke taak. Het zijn niet alleen de tuinders, die om hulp ▼ragen. beden: geef ons heden ons dagelijksch brood. Nu bidden we allen met bevende menschen- handen ten Hemel om ons dagelijksch brood. Als de mensch speelt met Gods wetten, moe ten we niet verbaasd staan over de ramp der wereld, die de goeden met de kwaden doet lijden. Nog een ander antwoord heeft spr. op de ▼raag: waarom deze ramp: Boete! Boete voor hetgeen wij misdaan hebben. Zoo als uit het ruwe graniet onder de slagen van den beeldhouwer de edele gestalte te voorschijn komt, komt onder de slagen Gods uit den mensch de Chrlstus-kop te voorschijn. God geeft ons geweldige houwen en slagen, om van ons een Christen te maken. Een derde antwoord weet spr.: na lijden komt verlossing. Wij zijn verlost, omdat Jezus ge leden heeft. Niet de redenaar, die tot tienduizenden spreekt, niet de olie-magnaat of de groot fabri kant is groot. Groot te alleen God. Die met lederen mensch kan doen wat Hij wil. Lijden te verlossen; daarom vragen wij op de tweede plaats geduld en onderwerping. Evenals Chris tus bidden wjj, dat de kelk des Ujdens aan ons mag voorbijgaan, doch voegen er ook aan toe: Niet mijn wil, maar Uw wil geschiedde. Dat heeft ook de allerheiligste Maagd heel haar leven gezegd, tot wlen wij onze toevlucht ne men. Ate we bij de vertwijfeling om de vernietiging van onze kostelijke productie, om uitkomst vragen in onzen nood, dan moeten wij bidden „Uw wil geschiede”. Tenslotte bidden we om verbetering: we doen niet ate revolutioemairen, die God los laten. La ten die bedenken, dat er een mond zegt: Mtee- rior super turbam. Ik heb medelijden met de schare. Ate in Lourdes moeten we een storm van gebed ontketenen; we hebben recht om met God en den Hetnel te vechten, grijpen, niet haar den zoom van Zijn kleed, maar naar Zijn H. Hart en naar de handen van Zijn Moeder, die eens zei tot Haar Zoon: ze hebben geen wijn meer. Thans zal ze zeggen: ze hebben geen brood meer, ze hebben geen moed meerl Zoo gaan we den Hemel geweld aandoen en ▼ragen aan den barmhartigen en rechtvaardi gen God, Hem toonende onze achuldeloose zinderen, den geesel van Zijn toom, en de boe te van Zijn rechtvaardigheid weg te nemen. Hierboven hebben wij Onze Lieve Vrouw ter Nood. We hebben noodig Iemand, die veel heeft meegemaakt; Maria, als ZU hier zat temidden van ons, zou ZU vertellen wat Z U heeft mee gemaakt, vanaf de geboorte tot den dood van Haar Zoon. En wU zouden doodstil zitten ’uit teren, en als zU uitverteld was doodstil weg gaan en denken: wat heeft die Vrouw gele den. Tot die Vrouw gaan we straks bidden, aan Haar ons lot toevertrouwen en haar vragen: Moeder maak ons vroom en beter, en geef ons heden een stuk brood voor ons en onze kin deren. In het middaguur stroomde de groote Bee- ▼aartskerk weer vol, toen door den zeereerw. heer Pastoor A. J. M van Meeuwen het plech tig Lof werd gecelebreerd. Alle gezangen werden door de honderden mannenstemmen meegezongen, zoowel onder het Lof als tUdens de Processie over het bee- vaartsterrein, waarin het Bonds- en vele afdee- lingsvaandels werden meegedragen. BU bet rustaltaar werd door Rector Kok een gezamenlijke aanbidding geleld, waarbU om hulp en uitkomst werd gebeden en voor de landsregeerders Gods bijstand werd gevraagd. Uit alle monden steeg daarop driemaal het Ado- HUIZEN, 396 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuzlek muziek 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 13.00 Politieberichten 12.16 Gramofoon muzlek 1.45 Rustpoos 2.00 Vrouwen uurtje 3.00 Gramofoonmuzlek 3.30 Pianorecital door Thea Schwartz 3 45 Orammuz. 4.10 Thea Schwartz 4.25 Kro-boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 5.00 Clnema-orgelbespellng door Guus Jansen op het orgel van het Rembramjt-theater te Amsterdam 6.00 Gramofoonmuzlek 7,00 Politieberichten 7.15 Vincent Cleer- dln: „Brabant en zijn schilders" 7.35 Oramofoonmuzlek 7.45 Mlddenstands- kwartlertje 8.00 Arnhemsche orkest- ▼ereenlglng o. 1. H. J. Manks 9.00 Mevr. M. Montessori: ,X>e geestelijke we dergeboorte van den mensch” 9.30 Vervolg concert 1030 Vaz Dlas 10.35 De Kro-boys o. L P. Lustenhouwer 13.00 Sluiting. vervalscht. Daarop volgde een telefoontje aan de politie met het gevolg, dat de commissaris van politie en een inspecteur, chef der recherche, zich ten kantore"vervoégden om nadere inlich tingen omtrent het bezoek en het signalement van den vreemdeling in te winnen. TUdens dit onderhoud kwam Inderdaad de vreemde bezoeker terug, die in een spreekkamer werd ontvangen, waar de directie hem te woord zou staan. Na eenig wachten kwam de directeur echter niet alleen, doch in het gezelschap van een heer, die aan den vreemdeling werd voor- gesteld met de vrlendelUke woorden: „mag ik u even voorstellen, de commissaris van politie”. Inmiddels had de inspecteur al kennis gemaakt met een tweeden persoon, die in den auto was blüven zitten. Wat toen verder gebeurde laat zich gemakkelUk begrijpen: de ongeveer 25-jarige J. de W. werd gearresteerd en ook de man uit den auto mocht mee naar bet politle-bureau, waar de W. een bekentenis aflegde en tegen hem procesverbaal werd opgemaakt wegens valschheid in geschrifte en wegens poging tot oplichting. „De nood in den tuinbouw, en vooral in West-Friesland, heeft mUn ernstigste aandacht gedurende de laatste weken. Reeds Is de uit betaling voor de vroege aardappelen ter wille va nWest-Friesland bespoedigd en het bedrag, hoezeer ook nog beneden kostprijs, hooger ge steld dan de voornemens waren. BU de verdere uitvoering der steunregeling zal bijzonder op de belangen van De Streek worden acht ge slagen.” reums, het Paree Domlne Populo Tuo en het Monstra Te esse matrem ten hemel op. waarna het Te Deum werd aangeheven. Na het Lof werd het „Aan U, o Koning der Eeuwen” ge zongen. Op den Groendaalschen weg tusschen de Woeste Hoeve en Loenen te Apeldoorn, reed VrUdagavond een auto, betuurd door den advo- vocaat E. uit Ooeterbeek door tot nog toe niet opgehelderde oorzaak in volle vaart tegen een langs den weg staanden boom op. De Inzitten de zoon van den heer E., wonende te Lelden, werd op slag gedood. De inzittende dame, eveneens uit Oosterbeek, en de bestuurder kregen ernstige verwondingen. Het lUk en de gewonden zUn naar het zieken huis te Apeldoorn vervoerd. De-politie uit Apeldoorn heeft den zwaar be schadigden auto in beslag genomen en stelt een onderzoek in.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6